О реализации решения Житикаринского районного маслихата от 25 декабря 2008 года № 127 "О бюджете Житикаринского района"
Постановление акимата Житикаринского района Костанайской области от 26 января 2009 года № 24. Зарегистрировано Управлением юстиции Житикаринского района Костанайской области 2 февраля 2009 года № 9-10-110
В соответствии с подпунктом 1-3) пункта 1 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и в целях реализации решения Житикаринского районного маслихата "О бюджете Житикаринского района на 2009 год" от 25 декабря 2008 года № 127, постановления акимата Костанайской области "Об утверждении стандарта оказания государственной услуги "Назначение и выплата социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан, по решениям местных представительных органов" от 30 января 2008 года № 106 (номер регистрации в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 3606, опубликовано 30 апреля 2008 года в газете "Қостанай таңы" № 52-53), акимат ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными постановлением акимата Житикаринского района Костанайской области от 20.05.2009 № 368 (порядок введения в действие см.в пункте 2).
1. Определить социальные выплаты из районного бюджета в виде социальной помощи:
1) выпускникам средних общеобразовательных учебных заведений для оплаты обучения в высших и средних профессиональных учебных заведениях Республики Казахстан в размере фактической стоимости обучения в год.
Социальная помощь назначается выпускникам средних общеобразовательных учебных заведений для оплаты обучения в высших и средних профессиональных учебных заведениях Республики Казахстан:
из семей, месячный среднедушевой доход которых ниже величины прожиточного минимума, установленного законодательством Республики Казахстан на соответствующий год;
из многодетных семей, оралманов, неполных семей;
оставшимся без попечения родителей, в том числе детям-сиротам;
2) на погребение умерших несовершеннолетних детей в размере 10-кратного месячного расчетного показателя. Социальная помощь назначается на умерших несовершеннолетних детей, если один из родителей (усыновитель, удочеритель, опекун, попечитель) на день смерти ребенка зарегистрирован в качестве безработного в Уполномоченном органе, либо является пенсионером или инвалидом.
Социальная помощь на умерших несовершеннолетних детей не назначается и не выплачивается родителям, лишенным родительских прав;
3) на погребение умерших безработных в размере 15-кратного месячного расчетного показателя.
Социальная помощь назначается на погребение умерших безработных, которые на момент смерти были официально зарегистрированы в качестве безработного в Уполномоченном органе и выплачивается членам семьи умершего, либо лицу, осуществившему погребение;

"2009 жылға арналған Жітіқара ауданының бюджеті туралы" 2008 жылғы 25 желтоқсандағы № 127 Жітіқара аудандық мәслихатының шешімін іске асыру туралы
Қостанай облысы Жітіқара ауданы әкімдігінің 2009 жылғы 26 қаңтардағы № 24 қаулысы. Қостанай облысы Жітіқара ауданының Әділет басқармасында 2009 жылғы 2 ақпанда № 9-10-110 тіркелді
Қазақстан Республикасы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31 бабы 1 тармағы 1-3) тармақшасына сәйкес және "2009 жылға арналған Жітіқара ауданының бюджеті туралы" 2008 жылғы 25 желтоқсандағы № 127 Жітіқара аудандық мәслихатының шешімін, "Жергілікті өкілетті органдардың шешімдері бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек тағайындау және төлеу" мемлекеттік қызмет көрсету стандартын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу Тізілімінде тіркеу нөмірі 3606, 2008 жылғы 30 сәуірдегі № 52-53 "Қостанай таңы" газетінде жарияланған) 2008 жылғы 30 қаңтардағы № 106 Қостанай облысы әкімдігінің қаулысын іске асыру мақсатында, әкімдік ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе өзгерту енгізілді - Қостанай облысы Жітіқара ауданының әкімдігінің 2009.05.20 № 368 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
1. Әлеуметтік көмек түріндегі аудандық бюджеттен әлеуметтік төлемдер:
1) жылына төленетін оқудың нақты құны мөлшерінде Қазақстан Республикасының жоғары және орта кәсіби оқу орындарына ақы төлеу үшін орта жалпы білім беретін оқу орынын бітірушілерге белгіленсін.
Әлеуметтік көмек Қазақстан Республикасының жоғары және орта кәсіби оқу орындарына ақы төлеу үшін орта жалпы білім беретін оқу орынын бітірушілерге:
тиісті жылға Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген, жан басына шаққандағы орташа айлық табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен отбасыларынан шаққандарға;
көп балалы отбасыларынан оралмандар, толық емес отбасыларынан шаққандарға;
ата-анасынан қамқорысыз қалған, соның ішінде жетім балаларға тағайындалсын.
2) кәмелетке толмай қайтыс болған балаларды жерлеуге 10 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде. Әлеуметтік көмек кәмелетке толмай қайтыс болған балаларға егер, ата-аналарының бірі (ұл етіп асырап алушы, қыз етіп асырап алушы, қорғаншы, қамқоршы) бала қайтыс болған күні Уәкілетті органда жұмыссыз есебінде тіркелген болса, мүгедек немесе зейнеткер болса тағайындалсын.
Ата-ана құқығынан айырылған, кәмелетке толмай қайтыс болған балалары бар ата-аналарға әлеуметтік көмек тағайындалмайды және төленбейді;
3) қайтыс болған жұмыссыздарды жерлеуге 15 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде.
Жұмыссыз қайтыс болар сәтте жұмыссыз есебінде Уәкілетті органда тіркелген болса, қайтыс болған жұмыссызды жерлеуге әлеуметтік көмек тағайындалады және де ол көмек қайтыс болғанның отбасы мүшесіне немесе оны жерлеуді жүзеге асырған тұлғаға;

4) лицам, имеющим звание "Почетный гражданин Житикаринского района", ежемесячно в размере месячного расчетного показателя;
5) ко Дню пожилого человека и Дню инвалида Республики Казахстан в размере месячного расчетного показателя пенсионерам, имеющим минимальный размер пенсии, инвалидам, нуждающимся в материальной помощи, а также пенсионерам, ушедшим на пенсию из организаций, содержащихся за счет бюджета района;
6) ко Дню Победы в размере 3000 тенге лицам, проработавшим не менее шести месяцев в период 1941-1945 годов со стажем, подтвержденным документами или установившими трудовой стаж решением специальной комиссии;
7) к 20-летию вывода советских войск из Республики Афганистан – в размере 5000 тенге – военнослужащим Советской Армии, Военно-Морского Флота, Комитета государственной безопасности, лицам рядового и начальствующего состава Министерства внутренних дел бывшего Союза Советских Социалистических Республик (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего Союза Советских Социалистических Республик принимали участие в боевых действиях на территории других государств; военнообязанным, призывавшимся на учебные сборы и направлявшиеся в Афганистан в период ведения боевых действий; военнослужащим автомобильных батальонов, направлявшихся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий, военнослужащим летного состава, совершавшим вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего Союза Советских Социалистических Республик, рабочим и служащим, обслуживавшим советский воинский контингент в Афганистане, получившим ранения, контузии или увечья, либо награжденным орденами и медалями бывшего Союза Советских Социалистических Республик за участие в обеспечении боевых действий;
8) на бытовые нужды единовременно 8000 тенге – гражданам, в семье которых среднедушевой доход не превышает стоимости продовольственной корзины;
9) на приобретение твердого топлива единовременно в размере 10000 тенге – гражданам, в семье которых среднедушевой доход не превышает стоимости продовольственной корзины;
10) больным туберкулезом в поддерживающей фазе излечения туберкулеза на дополнительное питание в размере одного месячного расчетного показателя ежемесячно.
Социальная помощь назначается заявителю при наличии справки с государственного учреждения "Житикаринская районная противотуберкулезная больница";
11) гражданам, состоящим на учете в Уполномоченном органе, в качестве малообеспеченных в пределах сумм, предусмотренных на эти цели бюджетом;

4) "Жітіқара ауданының құрметті азаматы" атағы бар тұлғаларға ай сайынғы айлық есеп көрсеткіш мөлшерінде;
5) аудан бюджеті есебінен ұсталатын ұйымдардан зейнеткерлікке шыққан зейнеткерлерге, сондай-ақ, материалдық көмекке мұқтаж мүгедектерге, ең төменгі зейнетақы мөлшері бар зейнеткерлерге, бір айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде Қазақстан Республикасының мүгедектер Күні мен қарттар Күніне;
6) еңбек өтілі арнаулы комиссия шешімімен немесе құжаттармен расталған, 1941-1945 жылдар аралығындағы алты айдан кем емес жұмыс істеген тұлғаларға, Жеңіс Күніне 3000 теңге мөлшерінде;
7) Ауғанстан Республикасынан кеңес әскерінің шығарылуының 20 жылдығына – Совет Армиясының, Әскери-Теңіз флотының, Мемлекеттік қауіпсіздік Комитетінің әскери қызметшілеріне, бұрынғы Кеңес Социалистік Республикасының Одағы ішкі істер Министрлігінің қатардағы және басқарушы құрамының тұлғаларына (әскери мамандар мен кеңесшілерді қоса есептегенде), жаттығу жиындарына шақырылып, ұрыс қимылдары жүріп жатқан кезде Ауғанстанға жіберілген әсери міндеттілерге; ұрыс қимылдары жүріп жатқан осы елге жүк жеткізу үшін Ауғанстанға жіберілген автомобиль батальондарының әскери қызметшілеріне; бұрынғы Кеңес Социалистік Республикасы Одағының аумағынан Ауғанстанға жауынгерлік тапсырмаларды орындау үшін ұшулар жасаған ұшу құрамының әскери қызметшілеріне; Ауғанстандағы кеңес әскери құрамына қызмет көрсеткен жарлаған, контузия алған немесе зақымданған, яқи ұрыс қимылдарын қамтамсыз етуге қатысқан үшін бұрынғы Кеңес Социалистік Республикасы Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған жұмысшылар мен қызметшілеріне 5000 теңге әлеуметтік көмек;
8) отбасындағы жан басына шаққандағы табыстары азық-түлік себеті құнынан төмен азаматтарға - біржолғы 8000 теңге мөлшерінде тұрмыстық қажеттіліктеріне;
9) отбасындағы жан басына шаққандағы табыстары азық-түлік себеті құнынан төмен азаматтарға - біржолғы 10000 теңге мөлшерінде қатты отын алуына;
10) туберкулезден емделу фазасында қолдау көрсетуге туберкулезбен ауыратындардың қосымша тамақтануына ай сайынғы бір айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде.
Өтініш берушінің "Жітіқара аудандық туберкулезге қарсы аурухана" мемлекеттік мекемесінен анықтамасы бар болғанда әлеуметтік көмек тағайындалады;
11) тұрмысы төмен ретінде Уәкілетті органының есебінде тұратын азаматтарға бюджетпен осы мақсаттарға қарастырылған, сомалар шегінде;

12) исключен.
Сноска. Подпункт 1), 11) пункта 1 с изменениями, подпункт 12) пункта 1 исключен согласно постановлению акимата Житикаринского района Костанайской области от 20.05.2009 № 368 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
1-1. Перечень документов, необходимых для получения социальной помощи, за исключением социальной помощи, предусмотренной подпунктами 4), 5), 6), 7), 11), 12): заявление, копия книги регистрации граждан, копия удостоверения личности, копия свидетельства налогоплательщика, справка с сектора занятости государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ Житикаринского района" (для безработных), справка с государственного коммунального казенного предприятия "Житикаринская центральная районная больница" Управления здравоохранения акимата Костанайской области (по согласованию, для больных на приобретение лекарств, лечение), справка о доходах за предыдущий квартал (для работающих). Доходы самостоятельно занятых лиц подтверждаются письменным заявлением.
1-2. Определить, что лицам, претендующим на получение социальной помощи, предусмотренной подпунктами 8), 9), социальная помощь выплачивается по одному основанию по их выбору.
Сноска. Постановление дополнено пунктами 1-1, 1-2 согласно постановлению акимата Житикаринского района Костанайской области от 20.05.2009 № 368 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
Перечень документов, необходимых для получения социальной помощи, за исключением социальной помощи, предусмотренной подпунктами 4), 5), 6), 7),11), 12):
1) заявление;
2) копия книги регистрации граждан;
3) копия удостоверения личности;
4) копия свидетельства налогоплательщика;
5) справка с сектора занятости государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ Житикаринского района" (для безработных);
6) справка с государственного коммунального казенного предприятия "Житикаринская центральная районная больница" Управления здравоохранения акимата Костанайской области (по согласованию, для больных на приобретение лекарств, лечение);
7) справка о доходах за предыдущий квартал (для работающих).
Доходы самозанятого населения подтверждаются письменным заявлением.
2. Определить Уполномоченным органом по назначению и выплате вышеперечисленных видов социальной помощи государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Житикаринского района" (далее Уполномоченный орган).
3. Рекомендация о назначении или отказе в назначении социальной помощи, указанной в подпунктах 1), 5), 7), 8) и 9) пункта 1 настоящего постановления выдается консультативно–совещательной комиссией по оказанию социальной помощи, созданной при Уполномоченном органе.

12) алынып тасталды.
Ескерту. 1 тармақ 1), 11) тармақшалармен өзгерту енгізілді; 1 тармақ 12) тармақша алынып тасталды - Қостанай облысы Жітіқара ауданының әкімдігінің 2009.05.20 № 368 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
1-1. 4), 5), 6), 7), 11), 12) тармақшаларымен қарастырылған, әлеуметтік көмектен басқа, әлеуметтік көмек алу үшін қажетті құжаттар тізбесі: өтініш, азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі, жеке куәлігінің көшірмесі, салық төлеуші куәлігінің көшірмесі, "Жітіқара ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің жұмыспен қамту секторынан анықтама (жұмыссыздар үшін), Қостанай облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасы "Жітіқара аудандық орталық ауруханасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорынынан анықтама (аурулар үшін дәрі-дәрмек сатып алуына, емделуіне, келісім бойынша), өткен тоқсандағы табыстары туралы анықтама (жұмыс істеушілер үшін). Өз бетінше жұмыс істейтін тұлғалардың табыстары жазбаша өтінішпен расталады.
1-2. 8), 9) тармақшаларымен қарастырылған, әлеуметтік көмекті алуға үміткер тұлғаларға әлеуметтік көмек, олардың таңдауымен бір негіз бойынша төленуі белгіленсін.
Ескерту. Қаулы 1-1, 1-2 тармақтармен толықтыру енгізілді - Қостанай облысы Жітіқара ауданының әкімдігінің 2009.05.20 № 368 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
4), 5), 6), 7), 11), 12) тармақшаларымен қарастырылған әлеуметтік көмектерден басқа, әлеуметтік көмек алу үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) өтініш;
2) азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі;
3) жеке бас куәлігінің көшірмесі;
4) салық төлеуші куәлігінің көшірмесі;
5) "Жітіқара ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің жұмыспен қамту секторынан анықтама (жұмыссыздар үшін);
6) Қостанай облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасы "Жітіқара аудандық орталық ауруханасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорнынан анықтама (аурулар үшін дәрі-дәрмек сатып алуына, емделуіне, келісім бойынша);
7) өткен тоқсандағы табыстары туралы анықтама (жұмыс істеушілер үшін).
Өз бетінше жұмыс істейтіндердің табыстары жазбаша өтінішпен расталады.
2. Жоғарыда аталған әлеуметтік көмек түрлерін тағайындау және төлеу жөніндегі Уәкілетті орган "Жітіқара ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі (әрі қарай Уәкілетті орган) болып белгіленсін.
3. Осы қаулының 1 тармағы 1), 5), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген әлеуметтік көмекті тағайындауын тағайындау немесе бас тарту жөнінде ұсыныстар Уәкілетті орган жанындағы құрылған, әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі консультациялық-кеңесші комиссиясымен берілсін.

4. Выплата социальной помощи осуществляется путем перечисления денежных средств на лицевой счет получателя;
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима района Туманову К.Р.
6. Настоящее постановление акимата вводится в действие с 1 января 2009 года.
Аким
Житикаринского района                      К. Испергенов
СОГЛАСОВАНО

4. Әлеуметтік көмек төлемі әлеуметтік көмек алушының жеке шотына қаражаттарын аудару жолымен жүзеге асырылады.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің орынбасары Қ.Р. Тұмановаға жүктелсін.
6. Осы әкімдік қаулысы 2009 жылғы 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Жітіқара
ауданының әкімі                            Қ. Испергенов
КЕЛІСІЛГЕН