О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 5 ноября 2003 года № 263-ОД "О Правилах утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги аэропортов и аэронавигации"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 30 декабря 2010 года № 360-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 апреля 2011 года № 6919. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии c подпунктом 5) пункта 1 статьи 14-1 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 5 ноября 2003 года № 263-ОД "О Правилах утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги аэропортов и аэронавигации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2599) следующие изменения и дополнения:
в левом нижнем углу слова "Министр экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан 2 декабря 2003 г.", "Председатель Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан 15 октября 2003 г." исключить;
в Правилах утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги аэропортов и аэронавигации, утвержденных указанным приказом:
по всему тексту слова ", Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан и Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан", "Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан, Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан,", "Налоговым комитетом Министерства финансов Республики Казахстан, Министерством экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан,", "Налоговым комитетом Министерства финансов Республики Казахстан и Министерством экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан,", "Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан, Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан," исключить;
в пункте 1 слова "Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан" заменить словами "Законом Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации";
пункт 3 дополнить абзацами пятым и шестым следующего содержания:
"условно-переменные затраты - затраты субъекта, связанные с предоставлением регулируемых услуг, зависящие от объема оказываемых регулируемых услуг;
заявитель – эксплуатант воздушного судна, аэропорт или аэронавигационная организация, предоставившая заявку на утверждение временного понижающего коэффициента;";
в пункте 5:
в подпункт 2) знак препинания "." заменить на знак препинания ";";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:

"Әуежайлар мен аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту ережесі туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 5 қарашадағы № 263-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2010 жылғы 30 желтоқсандағы N 360-НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 26 сәуірде № 6919 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-1-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әуежайлар мен аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту ережесі туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 5 қарашадағы № 263-НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 5 қарашадағы № 263-НҚ бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2599 нөмірімен тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
сол жақ төменгі бұрыштағы "Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрі 2003 жылғы 2 желтоқсан", "Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетінің төрағасы 2003 жылғы 15 қазан" деген сөздер алып тасталсын;
осы бұйрықпен бекітілген Әуежайлар мен аэронавигация реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына, алымдар ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту ережесінде:
бүкіл мәтін бойынша ",Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитетіне, Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігіне,", "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті, Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі,", "Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің Салық комитеті, Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі,", "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті және Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі,", "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті, Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің," деген сөздер алып тасталсын;
1-тармақтағы "Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және авиация қызметi туралы" Заң күші бар Жарлығына" деген сөздер ""Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және авиация қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай мазмұндағы бесінші және алтыншы абзацтармен толықтырылсын:
"шартты-ауыспалы шығындар – реттеліп көрсетілетін қызметтер көлеміне тәуелді реттелетін қызметтер ұсынуға байланысты субъектінің шығындары;
өтініш беруші – уақытша төмендету коэффициентін бекітуге өтінімді ұсынған әуе кемесін пайдаланушы, әуежай немесе аэронавигациялық ұйым;";
5-тармақта:
2) тармақшадағы ". " белгіні "; " деген белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:

"3) вновь вводимый рейс (при этом рост объема регулируемых услуг равен ста процентам).";
пункт 7:
после слова "покрывать" дополнить словами "условно–переменные";
дополнить частью следующего содержания:
"Перечень условно-переменных затрат по видам регулируемых услуг субъекта приведен в Приложении 3 к настоящим Правилам.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Временные понижающие коэффициенты вводятся в действие по истечении 10 календарных дней с момента принятия решения, на определенный период, но не более чем на один календарный год.";
часть вторую пункта 12 исключить;
в части третьей пункта 18:
цифру "10" заменить цифрой "5";
слово "приказа" заменить словами "временного понижающего коэффициента";
в пункте 22 слова "могут быть отменены" заменить словом "отменяется";
в пункте 23 слово "незамедлительно" заменить словами "в течении трех рабочих дней";
в пункте 25:
слова "вправе обратиться" заменить словом "обращается";
слово "запросить" заменить словом "запрашивает";
второе предложение пункта 26 исключить;
дополнить приложением 3 согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту по регулированию в сфере железнодорожного транспорта, гражданской авиации и портов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Ибраева Г.К.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Сулейменова Р.Е.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации;
2) довести его до ведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, Министерства экономического развития и торговли Республики Казахстан, Министерства финансов Республики Казахстан, акционерного общества "Международный аэропорт Астана", акционерного общества "Международный аэропорт Алматы", акционерного общества "Международный аэропорт Атырау", акционерного общества "Международный аэропорт Актау", акционерного общества "Международный аэропорт Сары – Арка" и республиканского государственного предприятия "Казаэронавигация".
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Смагулова К.М.

"3) жаңадан енгізіліп отырған рейс (бұл ретте реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің өсуі жүз пайызға тең).";
7-тармақ:
"байланысты" деген сөзден кейін "шартты-ауыспалы" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің түрлері бойынша шартты-ауыспалы шығындардың тізбесі осы Ережеге 3-қосымшада келтірілген.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Уақытша төмендету коэффициенттері шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік 10 күн өткен соң бір күнтізбелік жылдан аспайтын белгілі бір уақытқа қолданысқа енгізіледі.";
12-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
18-тармақтың үшінші бөлігінде:
"10" деген цифр "5" деген цифрмен ауыстырылсын;
"бұйрық" деген сөз "уақытша төмендету коэффициенті" деген сөздермен ауыстырылсын;
22-тармақтағы "алып тастауы мүмкін" деген сөздер "алып тасталынады" деген сөздермен ауыстырылсын;
23-тармақтағы "дepeу" деген сөзді "үш жұмыс күнiнiң iшiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
25–тармақ:
"жүгiнеді" деген сөз "жүгінуге құқылы" деген сөзбен ауыстырылсын;
"сұрауға құқылы" деген сөздер "сұратады" деген сөзбен уыстырылсын;
26-тармақтағы екінші сөйлем алып тасталсын;
Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 3-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Темір жол көлігі, азаматтық авиация және порттар саласындағы реттеу департаменті (Г.К. Ыбыраева) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті (Р.Е. Сүлейменова) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің, Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігінің, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің, "Астана халықаралық әуежайы" акционерлік қоғамының, "Алматы халықаралық әуежайы" акционерлік қоғамының, "Атырау халықаралық әуежайы" акционерлік қоғамының, "Ақтау халықаралық әуежайы" акционерлік қоғамының, "Сары-Арқа халықаралық әуежайы" акционерлік қоғамының және "Казаэронавигация" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары Қ.М. Смағұловқа жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Председатель
Н. Алдабергенов
СОГЛАСОВАН:
Министр транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан
__________ А. Кусаинов
10 марта 2010 года
Министр
экономического развития
и торговли
Республики Казахстан
__________ Ж. Айтжанова
4 апреля 2011 года
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ Б. Жамишев
25 марта 2011 года
Приложение
к приказу председателя Агентства
Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий
от 30 декабря 2010 года № 360-ОД
"Приложение 3
к Правилам утверждения
временных понижающих коэффициентов
к тарифам (ценам, ставкам сбора) на
услуги аэропортов и аэронавигации
Перечень условно-переменных затрат по видам регулируемых услуг
Наименование услуги
Статья
расходов
1
Услуги по обеспечению взлета и посадки
(приема и выпуска) воздушного судна
1.1
Содержание и эксплуатация специальной
техники производственно-диспетчерской
службы
Материальные
затраты
1.2
Содержание и эксплуатация специальной
техники
Материальные
затраты
1.3
Светотехническое обеспечение взлет-
посадки
Материальные
затраты
1.4
Услуги аварийно спасательной работы
Материальные
затраты
1.5
Текущий ремонт взлетно-посадочной полосы
Ремонт
2
Услуги по обеспечению авиационной
безопасности
2.1
Осуществление пропускного и
внутриобъектового режимов в аэропорту
Материальные
затраты
2.2
Охрана воздушных судов на стоянке
Материальные
затраты
3
Предоставление места стоянки воздушному
судну сверх трех часов после посадки для
пассажирских и шести часов для грузовых и
грузопассажирских сертифицированных типов
воздушных судов при наличии грузов
(почты), подлежащих обработке (погрузке
и/или выгрузке) в аэропорту посадки,
предоставление места стоянки воздушному
судну на базовом аэродроме
3.1
Содержание места стоянки
Материальные
затраты
3.2
Освещение места стоянки
Материальные
затраты
3.3
Текущий ремонт места стоянки
Ремонт
4
Предоставление рабочего места (площади)
для регистрации пассажиров
4.1
Содержание рабочего места (площади)
для регистрации пассажиров
Материальные
затраты
4.2
Текущий ремонт рабочего места (площади)
для регистрации пассажиров
Ремонт
".

5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Н. Алдабергенов
КЕЛІСІЛГЕН:
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникация министрі
_______________ А. Құсаинов
2011 жылғы 10 наурыз
Қазақстан Республикасының
Экономикалық даму және сауда министрі
_______________ Ж. Айтжанова
2011 жылғы 4 сәуір
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_______________ Б.Жәмішев
2011 жылғы 25 наурыз
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды
реттеу агенттігі төрағасының
2010 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 360-НҚ бұйрығына
қосымша
"Әуежайлар мен аэронавигация
қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына,
алым ставкаларына) уақытша төмендету
коэффициенттерін бекіту ережесіне
3-қосымша
Реттеліп көрсетілетін қызмет түрлері бойынша шартты-ауыспалы шығындардың тізбесі
Қызметтердің атауы
Шығыс баптары
1
Әуе кемесінің ұшуы мен қонуын (қабылдау мен шығаруын) қамтамасыз ету қызметтері
1.1
Өндірістік-диспетчерлік қызметтің арнайы техникасын ұстау және пайдалану
Материалдық шығындар
1.2
Арнайы техниканы ұстау және пайдалану
Материалдық шығындар
1.3
Ұшу – қонуда жарық техникасымен қамтамасыз ету
Материалдық шығындар
1.4
Авариялық құтқару жұмыстары қызметтері
Материалдық шығындар
1.5
Авариялық - қону жолағын ағымдағы жөндеу
Жөндеу
2
Авариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметтері
2.1
Әуежайдағы өткізу және объектішілік режимдерді жүзеге асыру
Материалдық шығындар
2.2
Тұрақтағы әуе кемелерін тұрағын күзету
Материалдық шығындар
3
Әуежайда өңдеуге (тиеуге және/немесе түсіруге) жататын жүктер (почталар) болған жағдайда, жолаушылар тасымалдайтын әуе кемесіне қонғаннан кейін үш сағаттан және жүк тасымалдайтын және жүк-жолаушылар тасымалдайтын әуе кемелерінің сертификатталған үлгілері үшін алты сағаттан астам тұрақ орнын беру, әуе кемесіне базалық әуеайлақта тұрақ орнын беру
3.1
Тұрақ орнын ұстау
Материалдық шығындар
3.2
Тұрақ орнын жарықтандыру
Материалдық шығындар
3.3
Тұрақ орнын ағымдағы жөндеу
Жөндеу
4
Жолаушыларды тіркеу үшін жұмыс орнын (алаңын) беру
4.1
Жолаушыларды тіркеу үшін жұмыс орнын (алаңын) ұстау
Материалдық шығындар
4.2
Жолаушыларды тіркеу үшін жұмыс орнын (алаңын) ағымдағы жөндеу
Жөндеу
".