О внесении дополнений и изменений в приказ И.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 сентября 2008 года № 575 "Об утверждении Правил аттестации производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и признании утратившими силу некоторых приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 января 2010 года № 15. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 февраля 2010 года № 6062. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 10-1/18
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.01.2012 № 10-1/18.
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 11 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам продовольственной безопасности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ И.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 сентября 2008 года № 575 "Об утверждении Правил аттестации производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и признании утратившими силу некоторых приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5342, опубликованный в "Юридической газете" от 14 октября 2008 года № 170) следующие дополнения и изменения:
в заголовке после слова "репродукций" дополнить словами "и реализаторов семян";
пункт 1 после слова "репродукций" дополнить словами "и реализаторов семян";
в Правилах аттестации производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций, утвержденных указанным приказом:
в заголовке и в пункте 1 после слова "репродукций" дополнить словами "и реализаторов семян";
в пункте 2:
в подпункте 9) знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) реализатор семян - физическое или юридическое лицо, аттестованное местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы), осуществляющее деятельность по реализации партий семян сельскохозяйственных растений и (или) выдаче семенной ссуды.";
в пункте 3 после слов "(далее - семеноводческое хозяйство)" дополнить словами ", реализатора семян";
в пункте 4 после слов "семеноводческого хозяйства" дополнить словами ", реализатора семян";
в заголовке раздела 2 после слов "семеноводческим хозяйствам" дополнить словами ", реализаторам семян";

"Бірегей, элиталық тұқым, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді аттестаттау ережесін бекіту және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрінің м.а. 2008 жылғы 12 қыркүйектегі N 575 бұйрығына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 18 қаңтардағы N 15 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 18 ақпанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6062 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 10-1/18 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.01.17 № 10-1/18 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 11 желтоқсандағы «Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне азық-түлік қауіпсіздігі мәселесі бойынша толықтырулар мен өзгертулер енгізу туралы» Заңын жүзеге асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
«Бірегей, элиталық тұқым, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді аттестаттау ережесін бекіту және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы» Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрінің м.а. 2008 жылғы 12 қыркүйектегі № 575 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5342 болып тіркелген, 2008 жылғы 14 қазанда № 170 «Юридическая газета» газетінде жарияланған) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
атауында «өндірушілерді» деген сөзден кейін «және тұқым өткізушілерді» деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақта «өндірушілерді» деген сөзден кейін «және тұқым өткізушілерді» деген сөздермен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бірегей, элиталық тұқым, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді аттестаттау ережесінде:
атауында және 1-тармақта «өндірушілерді» деген сөзден кейін «және тұқым өткізушілерді» деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ:
мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
«10) тұқым өткізуші – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органы аттестаттаған, ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының партияларын өткізу және (немесе) тұқым несиесін беру жөніндегі қызметті жүзеге асырушы жеке немесе заңды тұлға.»;
3-тармақта «өндіруші» деген сөзден кейін «, тұқым өткізуші» деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта «тұқым өсіру шаруашылығы» деген сөздерден кейін «, тұқым өткізуші» деген сөздермен толықтырылсын;
2-бөлімнің атауы «тұқым өсіру шаруашылықтарына» деген сөздерден кейін «, тұқым өткізушілерге» деген сөздермен толықтырылсын;

в подпункте 15) пункта 7 слова "книга производства учета оригинальных семян" заменить словами "журнал учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству областной территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан)";
в подпункте 19) пункта 8 после слов "удостоверения о кондиционности семян" дополнить словами ", журнала учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству областной территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан)";
в подпункте 18) пункта 9 после слов "удостоверения о кондиционности семян" дополнить словами ", журнала учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству районной территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан)";
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Квалификационные требования, предъявляемые к реализаторам семян, включают:
1) наличие количества специалистов, предусмотренного штатным расписанием, с соответствующим образованием для выполнения запланированного объема работ по реализации семян, в том числе не менее одного агронома-семеновода;
2) наличие ежегодного договора с производителями семян о поставке семян сельскохозяйственных растений для последующей реализации (в случае приобретения семян у зарубежных поставщиков (по импорту) - с поставщиками семян);
3) наличие крытых асфальтированных площадок, складских помещений (прикопочных площадок для плодовых культур и винограда), специальной тары, позволяющей размещать партии семян, не допуская их смешения;
4) наличие на праве собственности, лизинга либо в имущественном найме (долгосрочная аренда) необходимого количества специализированной техники для обеспечения всего комплекса работ по подработке, хранению и реализации семян сельскохозяйственных растений;
5) ведение по каждой партии семян сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения реализуемых семян, документирования семян, журнала учета семян который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству областной территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;

7-тармақтың 15) тармақшасында «бірегей тұқым өндірісін есепке алу кітабы,» деген сөздер «тұқымдарды есепке алу журналы (ол Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясының тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторымен нөмірленуге, тігілуге, қолы қойылуға тиісті),» деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақтың 19) тармақшасында «тұқымның сапасы туралы куәлік» деген сөздерден кейін «, тұқымдарды есепке алу журналы (ол Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі  мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясының тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторымен нөмірленуге, тігілуге, қолы қойылуға тиісті)» деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақтың 18) тармақшасында «тұқымның сапасы туралы куәлік» деген сөздерден кейін «, тұқымдарды есепке алу журналы (ол Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясының тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторымен нөмірленуге, тігілуге, қолы қойылуға тиісті)» деген сөздермен толықтырылсын;
келесі мазмұндағы 9-1-тармағымен толықтырылсын:
«9-1. Тұқым өткізушілерге қойылатын біліктілік талаптарына мыналар енеді:
1) тұқым өткізу бойынша жоспарланған жұмыс көлемін орындау үшін штат кестесінде көзделген тиісті білімі бар мамандардың, оның ішінде кемінде бір агроном-тұқымшының болуы;
2) әрі қарай сату үшін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымын жеткізу туралы тұқым өндірушілермен (тұқым жеткізушілермен тұқымды шетелдік жеткізушілерден сатып алған (импорт бойынша) жағдайда) жыл сайынғы шарттың болуы;
3) тұқым партияларын араласуға жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін мамандандырылған қырмандардың, асфальтталған жабық алаңдардың, қоймалардың (жеміс дақылдары мен жүзімге арналған көміп қою алаңдарының), арнайы ыдыстың болуы;
4) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын сақтау, тазалау және өткізу жөніндегі барлық жұмыстар кешенін қамтамасыз ету үшін, меншік құқығындағы, лизинг немесе мүліктік жалдауда (ұзақ мерзімді жалдау) арнайы техниканың қажетті санының болуы;
5) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымының әр партиясы бойынша өткізілетін тұқымның саны мен сапасының, шыққан тегінің есебін, тұқымды құжаттандыруды, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясының тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторымен нөмірленген, тігілген және қолы қойылған тұқымдарды есепке алу журналын жүргізу»;

6) обеспечение сохранности материалов по хранению и реализации семян в течение не менее трех лет;
7) наличие при реализации семян сортов сельскохозяйственных растений, включенных в Государственный реестр Республики Казахстан охраняемых сортов растений, лицензионного договора, по которому патентообладатель (лицензиар) представляет реализатору (лицензиату) право временно использовать селекционное достижение в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об охране селекционных достижений";
8) наличие заключений о пригодности материально-технической базы к осуществлению производственной деятельности:
органов в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения и охраны окружающей среды - о соответствии производственной базы требованиям санитарно-эпидемиологической и экологической безопасности;
государственного инспектора по карантину растений Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан - об отсутствии карантинных объектов.";
в заголовке раздела 3 после слов "семеноводческих хозяйств" дополнить словами ", реализаторов семян";
в пункте 10:
после слов "семеноводческого хозяйства" дополнить словами ", реализатора семян";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"нотариально засвидетельствованную копию идентификационного документа на земельный участок (реализаторы семян не представляют). При этом по договору аренды земельного участка срок аренды должен быть не менее десяти лет;";
в пункте 11 после слов "семеноводческим хозяйствам" дополнить словами ", реализаторам семян";
в пункте 12 после слов "семеноводческим хозяйствам," дополнить словами "реализаторам семян,";
в пункте 13 после слов "семеноводческим хозяйствам" дополнить словами ", реализаторам семян";
в пункте 15 после слов "семеноводческого хозяйства" дополнить словами ", реализатора семян";
в пункте 16 после слов "семеноводческого хозяйства" дополнить словами ", реализатора семян";
в пункте 17 после слов "семеноводческим хозяйствам," дополнить словами "реализаторам семян,";
в пункте 18 после слов "семеноводческого хозяйства" дополнить словами ", реализатора семян";
в пункте 19 после слов "семеноводческих хозяйств" дополнить словами ", реализаторов семян";
в пункте 20:
в абзаце четвертом знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить абзацем следующего содержания:
"для реализаторов семян - один раз в два года.";
в пункте 21 после слов "семеноводческим хозяйством" дополнить словами ", реализатором семян";
в приложении 1 к Правилам:
в правом верхнем углу после слова "репродукций" дополнить словами "и реализаторов семян";
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Прошу провести аттестацию и (переаттестацию) и присвоить статус
___________________________________________________________________
(указывается один из видов присваиваемого статуса)
по производству и реализации семян (для реализаторов семян – только
реализация семян)
___________________________________________________________________
(наименование сельскохозяйственного растения, сорта)";
в приложении 2 к Правилам:
в правом верхнем углу после слова "репродукций" дополнить словами "и реализаторов семян";
в заголовке после слов "семеноводческим хозяйствам" дополнить словами ", реализаторам семян";
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Экспертной комиссией, созданной решением местного исполнительного органа _______________________ области (города республиканского значения, столицы) от "___" ______________ 20 ___ г. № ____ составлен настоящий акт о результатах обследования
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица или Ф.И.О. физического лица)
на соответствие статусу ____________________________________________
(указывается один из видов присваиваемого статуса)
по производству и реализации семян (для реализаторов семян – только
реализация семян)
____________________________________________________________________
(наименование сельскохозяйственного растения, сорта)";
в приложении 3 к Правилам:
в правом верхнем углу после слова "репродукций" дополнить словами "и реализаторов семян";
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Выдано ______________________________________________________
(полное наименование юридического или Ф.И.О. физического лица)
которому на основании решения местного исполнительного органа
______________________________________ области (города
республиканского значения, столицы) от "___" ______________ 20 ___ г.
№ ____ присвоен статус
____________________________________________________________________
(указывается один из видов присваиваемого статуса)
по производству и реализации семян (для реализаторов семян – только
реализация семян)
____________________________________________________________________
(наименование сельскохозяйственного растения, сорта)".

6) тұқымдарды сақтау және өткізу материалдарының кемінде үш жыл бойында сақталуын қамтамасыз ету;
7) Қазақстан Республикасы қорғалатын өсімдіктер сорттарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының тұқымдарын сатқан жағдайда Қазақстан Республикасының «Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы» 1999 жылғы 13 шілдедегі Заңына сәйкес патент иесі (лицензиар) тұқым өткізушіге (лицензиатқа) селекциялық жетістікті уақытша пайдалану құқығын беретін лицензиялық шарттың болуы;
8) материалды-техникалық базаның өндірістік қызметті жүзеге асыруға жарамдылығы туралы қорытындының болуы:
тұрғындардың санитарлық-эпидемиологиялық амандығы және қоршаған ортаны қорғау саласындағы органдарының өндірістік базаның санитарлық-эпидемиологиялық және экологиялық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті өсімдік карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының карантиндік объектілердің жоқ екендігі туралы қорытындысының болуы.»;
3-бөлімнің атауында «тұқым өсіру шаруашылықтарын» деген сөздерден кейін «, тұқым өткізушілерді» деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақта:
«тұқым шаруашылығы» деген сөздерден кейін «, тұқым өткізуші» деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) жер учаскесіне құқығын куәландыратын нотариалды куәландырған құжаттың көшірмесін (тұқым өткізушілер тапсырмайды). Бұл ретте жер учаскесін жалға алу шарты бойынша жалға алу мерзімі он жылдан кем болмауы тиіс»;
11-тармақта «тұқым өсіру шаруашылығына» деген сөздерден кейін «, тұқым өткізушіге» деген сөздермен толықтырылсын;
12-тармақта «тұқым өсіру шаруашылығына» деген сөзден кейін «, тұқым өткізушіге» деген сөздермен толықтырылсын;
13-тармақта «тұқым өсіру шаруашылығына» деген сөздерден кейін «, тұқым өткізушіге» деген сөздермен толықтырылсын;
15-тармақта «тұқым өсіру шаруашылығы» деген сөздерден кейін «, тұқым өткізуші» деген сөздермен толықтырылсын;
16-тармақта «тұқым өсіру шаруашылығы» деген сөздерден кейін «, тұқым өткізуші» деген сөздермен толықтырылсын;
17-тармақта «тұқым өсіру шаруашылықтарына» деген сөздерден кейін «, тұқым өткізушілерге» деген сөздермен толықтырылсын;
18-тармақта «тұқым өсіру шаруашылығы» деген сөздерден кейін «, тұқым өткізуші» деген сөздермен толықтырылсын;
19-тармақта «тұқым өсіру шаруашылықтарының» деген сөздерден кейін «, тұқым өткізушілердің» деген сөздермен толықтырылсын;
20-тармақта:
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«тұқым өткізушілер үшін – екі жылда бір рет.»;
21-тармақ «тұқым өсіру шаруашылығы» деген сөздерден кейін «, тұқым өткізуші» деген сөздермен толықтырылсын;
ережеге 1-қосымшада:
оң жақ жоғары бұрышта «өндірушілерді» деген сөзден кейін «және тұқым өткізушілерді» деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Аттестаттау (қайта аттестаттау) жүргізуді және
____________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсімдігінің аты, сорты)
тұқымын өндіру және сату (тұқым өткізушілер үшін – тек тұқым сату) жөніндегі __________________________________________________________
(берілетін мәртебе түрлерінің біреуі көрсетіледі)
мәртебесін беруді сұраймын.»;
ережеге 2-қосымшада:
оң жақ жоғары бұрышта «өндірушілерді» деген сөзден кейін «және тұқым өткізушілерді» деген сөздермен толықтырылсын;
атауында «тұқым шаруашылығына» деген сөздерден кейін «, тұқым өткізушіге» деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
« ___________________ облысының (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органының 20___ жылғы «___» ____________ № ____ шешімімен бекітілген сараптамалық комиссия
_____________________________________________________________________        (заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның Т.А.Ә.)
_____________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсімдіктері, сорттардың атауы)
тұқымын өндіру және сату (тұқым өткізушілер үшін – тек тұқым сату) жөніндегі __________________________________________________________
(берілетін мәртебе түрлерінің біреуі көрсетіледі)
мәртебесіне сәйкестігін зерттеу нәтижелері туралы осы актіні жасады.»;
ережеге 3-қосымшада:
оң жақ жоғары бұрышта «өндірушілерді» деген сөзден кейін «және тұқым өткізушілерді» деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«___________________________ облысының (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органының 20___ жылғы «__» _________ № ____ шешімі негізінде
____________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсімдігінің атауы)
тұқымын өндіру және сату (тұқым өткізушілер үшін – тек тұқым сату) жөніндегі ___________________________________________________________
(берілетін мәртебе түрлерінің біреуі көрсетіледі)
мәртебесі берілген
_____________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның Т.А.Ә.) берілді.».

2. Департаменту развития земледелия и фитосанитарной безопасности (Буць А.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцатиоднодневного срока после его официального опубликования.
Министр                                    А. Куришбаев

2. Егіншілікті дамыту және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті (Буць А.А.) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күндік мерзім өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                        А. Күрішбаев