Об утверждении Критериев оценки степени рисков природопользователей
Совместный приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 23 февраля 2010 года № 45-п и Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан 25 февраля 2010 года № 103. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 марта 2010 года № 6126. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 11 августа 2011 года № 213-ө и и.о. Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 12 августа 2011 года № 243
Сноска. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра охраны окружающей среды РК от 11.08.2011 № 213-ө и и.о. Министра экономического развития и торговли РК от 12.08.2011 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие совместного приказа см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 38) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан и пунктом 2 статьи 38 Закона Республики Казахстан "О частном предпринимательстве" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Критерии оценки степени рисков природопользователей.
2. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан (далее - Комитет) (Муташев С.Х.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа его официальное опубликование;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан;
4) в установленном порядке процедуру применения Критериев оценки степени риска для однообразного использования его при подготовке планов инспекционных проверок территориальных подразделений Комитета.
3. Главным государственным экологическим инспекторам областей, городов Астаны, Алматы организовать изучение и выполнение требований настоящего приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра охраны окружающей среды Республики Казахстан Турмагамбетова М.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Министр                                 Министр экономики и
охраны окружающей среды                 бюджетного планирования
Республики Казахстан                    Республики Казахстан
___________ Н. Ашимов                   ___________ Б. Султанов
Утверждены
Совместным приказом
Министра охраны окружающей
среды Республики Казахстан
от 23 февраля 2010 года № 45-п
и Министра экономики и
бюджетного планирования
Республики Казахстан
от 25 февраля 2010 года № 103
Критерии
оценки степени риска природопользователей

Табиғат пайдаланушылардың тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2010 жылғы 23 ақпандағы N 45-ө және Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2010 жылғы 25 ақпандағы N 103 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 15 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6126 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2011 жылғы 11 тамыздағы № 213-ө және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің м.а. 2011 жылғы 12 тамыздағы № 243 бірлескен бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2011.08.11 № 213-ө және ҚР Экономикалық даму және сауда министрінің м.а. 2011.08.12 № 243 (алғаш рет ресми түрде жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 17-бабы 38) тармақшасына және «Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 38-бабы 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Табиғат пайдаланушылардың тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті (бұдан әрі – Комитет) (С.Х. Мұташев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен соң оны ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің инспекциялық тексеру жоспарын әзірлеу кезінде оны біркелкі пайдалану үшін белгіленген тәртіпте тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін қолдану рәсімін қамтамасыз етсін.
3. Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының Бас мемлекеттік экологиялық инспекторлары осы бұйрық талаптарын зерделеуді және орындауды ұйымдастырсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау вице-министрі М.А. Тұрмағамбетовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми түрде жарияланғаннан кейiн он күнтізбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы            Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны                   Экономика және бюджеттік
қорғау министрі                   жоспарлау министрі
_____________ Н. Әшімов           ____________ Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау
министрінің 2010 жылғы
23 ақпандағы № 45-ө және
Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджетті
жоспарлау министрінің
2010 жылғы 25 ақпандағы
№ 103 бірлескен бұйрығымен
бекітілді
Табиғат пайдаланушылардың тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері

1. Настоящие критерии оценки степени риска природопользователей (далее - Критерии) разработаны для планирования проверок природопользователей уполномоченным органом в области охраны окружающей среды Республики Казахстан и его территориальными подразделениями и являются совокупностью количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью природопользователя, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести природопользователей к различным степеням риска природопользователей.
2. В настоящих Критериях используется следующее понятие, экологический риск - вероятность неблагоприятных изменений состояния окружающей среды и (или) природных объектов в результате хозяйственной и иной деятельности с учетом тяжести последствий окружающей среде.
3. Степень риска природопользователя определяется по объективным и субъективным факторам.
4. Объективным фактором является категория природопользователя в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан:
I - II категория - объекты высокой степени риска;
III категория - объекты средней степени риска;
IV категория - объекты незначительной степени риска.
Первично на основе объективных факторов осуществляется первоначальное отнесение природопользователей по группам риска.
Впервые образованные природопользователи относятся к группам риска исходя из объективных факторов.
Включение в план проверок осуществляется с учетом следующих особенностей производственного цикла:
1) природопользователь осуществляющий производственную деятельность в течение года, но оказывающий максимальное воздействие на окружающую среду в зависимости от времени года включается в план проверки только в периоды их максимального воздействия;
2) природопользователь осуществляющий производственную деятельность в определенные сезоны года, включается в план проверки только в периоды их производственной деятельности.

1. Табиғат пайдаланушылардың тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі – Критерийлер) Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен және оның аумақтық бөлімшелерімен табиғат пайдаланушыларды тексеруді жоспарлау үшін әзірленді және табиғат пайдаланушының тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, табиғат пайдаланушыларды әртүрлі тәуекел дәрежесіне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы.
2. Осы Критерийлерде мынадай ұғым қолданылады, экологиялық тәуекел – қоршаған ортаға зардаптың ауыртпалығы есебінен шаруашылық және өзге де қызмет нәтижесінде қоршаған орта және (немесе) табиғи объектілер жай-күйінің қолайсыз өзгерістерге ұшырау ықтималдығы.
3. Табиғат пайдаланушының тәуекел дәрежесі объективті және субъективті факторлар бойынша анықталады.
4. Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес белгіленген табиғат пайдаланушының санаты объективті фактор табылады:
I-II санаттар – тәуекел дәрежесі жоғары объектілер;
III санат – тәуекел дәрежесі орташа объектілер;
IV санат – тәуекел дәрежесі төмен объектілер.
Ең алдымен объективті факторлар негізінде табиғат пайдаланушыларды тәуекел топтарына жатқызу бірінші рет жүзеге асырылуда.
Алғаш рет пайда болған табиғат пайдаланушылар объективті факторлардан туындайтын тәуекел топтарына жатқызылады.
Тексеру жоспарына енгізу өндірістік циклдің мынадай ерекшеліктерін ескере отырып жүзеге асырылады:
1) жыл бойы өндірістік қызметті жүзеге асыратын, бірақ жыл мезгіліне байланысты қоршаған ортаға барынша әсер ететін табиғат пайдаланушылар олардың барынша әсер ету кездерінде ғана тексеру жоспарына енгізіледі.
2) өндірістік қызметті белгіленген жыл маусымдарында жүзеге асыратын табиғат пайдаланушылар олардың өндірістік қызметі кездерінде ғана тексеру жоспарына енгізіледі.

5. Планирование проверок природопользователей внутри одной группы осуществляется исходя из наибольшего разрешенного объема эмиссии. Разрешенным объемом эмиссии принимается сумма разрешенного объема выброса, сброса, отхода в единице измерения тонн/год, установленного экологическими разрешениями.
6. По итогам проверки природопользователя, проведенной на основании объективных факторов, осуществляется оценка по субъективным факторам согласно приложениям 1 и 2 к Критериям.

5. Бір топ ішіндегі табиғат пайдаланушыларды тексеруді жоспарлау ең көп рұқсат етілген эмиссия көлеміне сүйене отырып жүзеге асырылады. Рұқсат етілген эмиссия көлемі ретінде экологиялық рұқсаттармен белгіленген жылына/тонна өлшем бірлігіндегі шығарындының, төгіндінің, қалдықтың рұқсат етілген мөлшерлерінің сомасы қабылданады.
6. Объективті факторлар негізінде жүргізілген табиғат пайдаланушыны тексеру қорытындылары бойынша Критерийлерге 1 және 2-қосымшаларға сәйкес субъективті факторлар бойынша бағалау жүзеге асырылады.

7. По результатам проведенных проверок, с учетом набранных баллов природопользователи относятся в соответствующую группу риска.
8. Природопользователи I - III категории по суммарному баллу оценки степени риска до 11 баллов относятся к группе незначительного риска, от 11 до 40 баллов - к группе среднего риска, 40 и более баллов - к группе высокого риска.
9. Природопользоватетели IV категории при причинении ущерба окружающей среде более 300 месячных расчетных показателей (далее - МРП), и (или) допущении более 5 нарушений природоохранного законодательства, относятся к группе среднего риска.

7. Жүргізілген тексерулер нәтижелері бойынша, жиналған баллды ескере отырып, табиғат пайдаланушылар тиісті тәуекел тобына жатқызылады.
8. Тәуекел дәрежесін бағалау жалпы балы бойынша I–III санаттардағы табиғат пайдаланушылар 11 баллға дейін – тәуекел дәрежесі төмен топқа, 11-ден 40 баллға дейін – тәуекел дәрежесі орташа топқа, 40 және одан да көп балл – тәуекел дәрежесі жоғары топқа жатқызылады.
9. IV санаттағы табиғат пайдаланушылар қоршаған ортаға 300 айлық есептік көрсеткіштен (бұдан әрі – АЕК) жоғары залал келтірілсе не (немесе) табиғат қорғау заңнамасының 5 және одан да көп бұзушылықтарына жол берсе, тәуекел дәрежесі орташа топқа енгізіледі.

10. Природопользоватетели IV категории при причинении ущерба окружающей среде менее 300 МРП, и (или) допущении менее 5 нарушений природоохранного законодательства, относятся к группе незначительного риска.
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска природопользователей
Субъективные факторы
оценки степени риска природопользователей I-III категорий
Критерии
баллы
1
Выполнение планов природоохранных
мероприятий по освоению средств
до 50 %
20

10. IV санаттағы табиғат пайдаланушылар қоршаған ортаға 300 АЕК кем залал келтірілсе не (немесе) табиғат қорғау заңнамасының 5 және одан аз бұзушылықтарына жол берсе, тәуекел дәрежесі төмен топқа енгізіледі.
Табиғат пайдаланушылардың
тәуекел дәрежесін бағалау
критерийлеріне 1-қосымша
I-III санаттағы табиғат пайдаланушылардың тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті факторлары
Критерийлер
балл
1
Қаражатты игеру жөніндегі табиғат қорғау іс-шараларының жоспарларын орындау
50% дейін
20