О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 12 мая 2003 года № 197 "О перемещении товаров под таможенным контролем"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2010 года № 74. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 марта 2010 года № 6136. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 21 сентября 2010 года № 474
Сноска. Утратил силу с 01.01.2011 приказом Министра финансов РК от 21.09.2010 № 474.
В соответствии со статьей 76 Таможенного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан "О перемещении товаров под таможенным контролем" от 12 мая 2003 года № 197 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2318) следующие изменения и дополнения:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) Правила оформления, формирования и использования документа контроля доставки товаров;";
в Правилах контроля доставки товаров и транспортных средств, утвержденных указанным приказом:
наименование Правил изложить в следующей редакции:
"Правила оформления, формирования и использования документа контроля доставки товаров";
в пункте 1 слова "контроля доставки товаров и транспортных средств" заменить словами "оформления, формирования и использования документа контроля доставки товаров";
наименование главы 2 изложить в следующей редакции:
"2. Порядок оформления и формирования документа
контроля доставки";
дополнить главами 9 и 10 следующего содержания:
"9. Особенности применения товаросопроводительных документов
в качестве документа контроля доставки товаров
49. В качестве ДКД используются товаросопроводительные документы в случаях:
оснащения таможенного органа отправления в соответствии с требованиями пункта 50 настоящих Правил;
соответствия товаросопроводительных документов требованиям, установленным в пунктах 52 и 53 настоящих Правил или предварительного представления информации посредством веб-портала Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан.
50. Таможенные органы, принимающие в качестве ДКД товаросопроводительные документы, оснащаются программным обеспечением и оборудованием, обеспечивающим сканирование товаросопроводительных документов, автоматическое присвоение справочных номеров ДКД и передачу сканированных изображений в центр обработки документов.
Перечень таможенных органов, оснащенных программным обеспечением и оборудованием для использования товаросопроводительных документов в качестве ДКД, публикуется на веб-портале Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан и обновляется по мере оснащения таможенных органов.
Информация о возможности использования товаросопроводительных документах в качестве ДКД, размещается на информационном стенде таможенного органа отправления.

"Тауарларды кедендік бақылаумен өткізу туралы" Қазақстан Республикасы Кедендiк бақылау агенттiгi төрағасының 2003 жылғы 12 мамырдағы № 197 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 22 ақпандағы N 74 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 19 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6136 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 21 қыркүйектегі № 474 Бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.21 № 474 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің 76-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Тауарларды кедендік бақылаумен өткізу туралы» Қазақстан Республикасы Кедендiк бақылау агенттiгi төрағасының 2003 жылғы 12 мамырдағы № 197 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2318 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Тауарлардың жеткізілуін бақылау құжатын ресімдеу, қалыптастыру және пайдалану ережесі;»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарының жеткізілуін бақылау ережесінде:
ереженің атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Тауарлардың жеткізілуін бақылау құжатын ресімдеу, қалыптастыру және пайдалану ережесі»;
1-тармақтағы «Тауарлар мен көлiк құралдарының жеткiзiлуiн бақылау» деген сөздер «Тауарлардың жеткізілуін бақылау құжатын ресімдеу, қалыптастыру және пайдалану» деген сөздерге ауыстырылсын;
2-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жеткізілуін бақылау құжатын ресімдеу және қалыптастыру тәртібі»;
мынадай мазмұндағы 9 және 10-бөлімдермен толықтырылсын:
«9. Тауарға ілеспе құжаттарды тауарлардың жеткізілуін бақылау құжаты ретінде қолдану ерекшеліктері
49. ЖБҚ ретінде тауарға ілеспе құжаттар:
осы ереженің 50-тармағының талаптарына сәйкес жөнелтуші кеден органы жарақтандырылған;
осы ереженің 52 және 53-тармақтарында белгіленген талаптарға тауарға ілеспе құжаттардың сәйкестігі немесе Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитетінің веб-порталы арқылы алдын ала ақпарат ұсыну жағдайында пайдаланылады.
50. ЖБҚ ретінде тауарға ілеспе құжаттарды қабылдайтын кеден органдары, бағдарламалық қамтамасыз етумен және тауарға ілеспе құжаттарды сканерлеуді, ЖБҚ анықтамалық нөмірін автоматты түрде беруді және құжаттарды өңдеу орталығына сканерленген бейнелерді жолдауды қамтамасыз ететін жабдықпен жарақтандырылады.
Тауарға ілеспе құжаттарды ЖБҚ ретінде пайдалану үшін бағдарламалық қамтамасыз етумен және жабдықпен жарақтандырылған кеден органдарының тізбесі Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитетінің веб-порталында жарияланады және кеден органдарының жарақтандырылуына қарай жаңартылады.
Тауарға ілеспе құжаттарды ЖБҚ құжаты ретінде пайдалану мүмкіндігі туралы ақпарат жөнелтуші кеден органының ақпараттық стендінде орналастырылады.

51. Представляемая таможенному органу предварительная информация содержит сведения согласно Приложению 14 к настоящим Правилам.
В качестве подтверждения предоставления предварительной информации таможенному органу отправления, представителем перевозчика предъявляется код регистрации предварительной информации на веб-портале путем указания его в верхнем правом углу товаротранспортного документа или предъявлением штрих-кода регистрации, выданного веб-порталом.
52. Товаросопроводительные документы, принимаемые в качестве ДКД, должны содержать следующие сведения о (об):
отправителе, получателе товаров в соответствии с транспортными (перевозочными) документами;
стране отправления, стране назначения товаров;
декларанте;
перевозчике;
транспортном средстве, на котором перевозятся товары;
наименовании, количестве, стоимости товаров в соответствии с коммерческими, транспортными (перевозочными) документами;
коде товаров в соответствии с Гармонизированной системой описания и кодирования товаров или Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне не менее первых шести знаков;
весе брутто товаров или объеме, а также количестве товаров в дополнительных единицах измерения (при наличии таких сведений) по каждому коду Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности или Гармонизированной системы описания и кодирования товаров;
количестве грузовых мест;
пункте назначения товаров в соответствии с транспортными (перевозочными) документами;
документах, подтверждающих соблюдение ограничений, связанных с перемещением товаров через таможенную границу, если такое перемещение допускается при наличии этих документов;
планируемой перегрузке товаров или грузовых операциях в пути.
53. Товаросопроводительные документы, принимаемые в качестве ДКД, составляются на государственном или русском языке. В иных случаях, лицом обладающим полномочиями в отношении перемещаемых товаров, обеспечивается перевод товаротранспортных и коммерческих документов на государственный или русский язык.
54. Товаросопроводительные документы, принимаемые в качестве ДКД, предъявляются таможенному органу отправления в одном экземпляре с составлением двух экземпляров описи подаваемых документов согласно Приложению 15 к настоящим Правилам.
Все листы товаросопроводительных документов, а также перевод документов в случае его наличия, пронумеровываются по порядку.
В описи документов заполняется обязательство перевозчика о доставке товара до таможенного органа назначения, Ф.И.О. и подпись представителя перевозчика. В случае перемещения товаров и транспортных средств, с применением электронной пломбы, на описи указывается обязательство перевозчика о доставке и передаче в таможенный орган назначения электронной пломбы в неизменном состоянии (с указанием номера электронной пломбы).

51. Кеден органына ұсынылатын алдын ала ақпарат осы Ереженің 14-қосымшасына сәйкес мәліметтерді қамтиды.
Жөнелтуші кеден органына алдын ала ақпарат ұсынуды растау ретінде тасымалдаушының өкілі оны тауаркөліктік құжаттың жоғарғы оң жақ бұрышында көрсету арқылы веб-порталда алдын ала ақпаратты тіркеу кодын немесе веб-портал берген тіркеу штрих-коды ұсынылады.
52. ЖБҚ ретінде қабылданатын тауарға ілеспе құжаттар:
көліктік (тасымалдау) құжаттарға сәйкес тауарды жөнелтуші, алушы;
тауарларды жөнелтуші ел, межелі елі;
декларант;
тасымалдаушы;
тауарлар тасымалданатын көлік құралы;
коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарға сәйкес тауарлардың атауы, мөлшері, құны;
Тауарларды сипаттау мен кодтаудың үйлестірілген жүйесіне немесе Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кемінде алты мәнді деңгейіндегі тауарлар коды;
тауарлардың брутто салмағы немесе көлемі, сондай-ақ Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының немесе Тауарларды сипаттау мен кодтаудың үйлестірілген жүйесінің әрбір коды бойынша (мұндай мәліметтер болған кезде) қосымша өлшем бірлігіндегі тауарлар мөлшері;
жүк орындарының саны;
көліктік (тасымалдау) құжаттарға сәйкес тауарлардың межелі пункті;
егер мұндай өткізуге осы құжаттар болған кезде жол берілсе, тауарлардың кедендік шекара арқылы өткізілуімен байланысты шектеулердің сақталуын растайтын құжаттар;
жоспарланған тауарларды қайта тиеу немесе жолдағы жүк операциялары туралы мәліметтерді қамтуға тиіс.
53. ЖБҚ ретінде қабылданатын тауарға ілеспе құжаттар мемлекеттік немесе орыс тілінде толтырылады. Өзге жағдайларда, өткізілетін тауарларға қатысты өкілеттігі бар тұлға тауаркөліктік және коммерциялық құжаттарды мемлекеттік немесе орыс тіліне аударуды қамтамасыз етеді.
54. ЖБҚ ретінде қабылданатын тауарға ілеспе құжаттар осы Ереженің 15-қосымшасына сәйкес берілетін құжаттар тізімдемесінің екі данасы жасала отырып, жөнелтуші кеден органына бір данада көрсетіледі.
Тауарға ілеспе құжаттардың барлық парақтары, сондай-ақ ол болған жағдайда, құжаттардың аудармасы рет бойынша нөмірленеді.
Құжаттар тізімдемесінде тасымалдау өкілінің Т.А.Ә. және қолы, тасымалдаушының тауарды межелі кеден органына дейін жеткізу туралы міндеттемесі толтырылады. Тауарлар мен көлік құралдары электрондық пломбаны қолдана отырып өткізілген жағдайда тізімдемеде тасымалдаушының электрондық пломбаны (электрондық пломбаның нөмірін көрсете отырып) межелі кеден органына өзгермеген жай-күйінде жеткізу және тапсыру туралы міндеттемесі көрсетіледі.

55. Должностное лицо таможенного органа отправления заверяет каждый лист поданных товаросопроводительных документов личной номерной печатью и с помощью программного обеспечения присваивает порядковый номер ДКД.
Данный порядковый номер, заверенный личной номерной печатью, указывается на товаротранспортных и коммерческих документах, а также на описи документов.
В левом нижнем углу описи документов проставляется штамп, указанный на рисунке 1 Приложения 3 к настоящим Правилам. В правом нижнем углу описи документов указывается код таможенного органа назначения, номера пломб (в случае перемещения транспортного средства под печатями и пломбами), фамилия и инициалы должностного лица таможенного органа принявшего документы. Данные записи заверяются личной номерной печатью должностного лица таможенного органа принявшего документы.
56. После проведения с помощью программного обеспечения сканирования представленных товаросопроводительных документов, а также описи документов, должностным лицом таможенного органа отправления, представленные документы с одним экземпляром описи документов возвращаются представителю перевозчика для осуществления перемещения товаров под таможенным контролем в таможенный орган назначения.
Второй экземпляр описи документов остается в таможенном органе отправления для осуществления контроля за перемещением товаров и транспортных средств до таможенного органа назначения.
57. После прибытия товаров и транспортных средств, перевозимых по товаросопроводительным документам в качестве ДКД, перевозчик уведомляет об этом таможенный орган назначения путем предоставления товаров и документов на них. Должностное лицо таможенного органа назначения оформляет завершение доставки товаров путем проставления штампа, указанного на рисунке 2 Приложения 3 к настоящим Правилам, на описи документов, а также на товаротранспортных и коммерческих документах. Данный штамп заверяется личной номерной печатью и подписью должностного лица таможенного органа назначения.
Факт поступления товаров регистрируется должностным лицом таможенного органа назначения, в журнале поступления товаров по форме, приведенной в Приложении 9 к настоящим Правилам, после чего по оперативным каналам связи в таможенный орган отправления передает информацию об окончании перевозки товаров по процедуре ВТТ.
Заверенная копия описи и товаросопроводительные документы вручаются перевозчику, а оригинал описи документов остается на хранении в таможенном органе назначения.
10. Особенности применения книжек Международных дорожных
перевозок в качестве документа контроля доставки товаров

55. Жөнелтуші кеден органының лауазымды тұлғасы берілген тауарға ілеспе құжаттардың әрбір парағын жеке нөмірлік мөрімен куәландырады және бағдарламалық қамтамасыз етудің көмегімен ЖБҚ реттік нөмірін береді.
Жеке нөмірлік мөрмен куәландырылған осы реттік нөмір тауаркөліктік және коммерциялық құжаттарда, сондай-ақ құжаттардың тізімдемесінде көрсетіледі.
Құжаттар тізімдемесінің сол жақ төменгі бұрышында осы Бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес 1-суретте көрсетілген мөртаңба қойылады. Құжаттар тізімдемесінің оң жақ төменгі бұрышында межелі кеден органының коды, (көлік құралы мөрлермен және пломбалармен өткізілген жағдайда) пломба нөмірлері, құжаттарды қабылдаған кеден органы лауазымды тұлғасының тегі және инициалдары көрсетіледі. Осы жазулар құжаттарды қабылдаған кеден органы лауазымды тұлғасының жеке нөмірлік мөрімен куәландырылады.
56. Ұсынылған тауарға ілеспе құжаттарға, сондай-ақ құжаттар тізімдемесіне бағдарламалық қамтамасыз етудің көмегімен сканерлеу жүргізілгеннен кейін жөнелтуші кеден органының лауазымды тұлғасы құжаттар тізімдемесінің бір данасымен ұсынылған құжаттар тауарларды межелі кеден органына кедендік бақылаумен өткізуді жүзеге асыру үшін тасымалдаушының өкіліне қайтарылады.
Құжаттар тізімдемесінің екінші данасы тауарлар мен көлік құралдарын межелі кеден органына дейін өткізуге бақылауды жүзеге асыру үшін жөнелтуші кеден органында қалады.
57. ЖБҚ ретінде тауарға ілеспе құжаттар бойынша тасымалданған тауарлар мен көлік құралдары келгеннен кейін тасымалдаушы тауарлар мен оларға арналған құжаттарды ұсыну жолымен бұл туралы межелі кеден органын хабардар етеді. Межелі кеден органының лауазымды тұлғасы құжаттар тізімдемесінде, сондай-ақ тауаркөліктік және коммерциялық құжаттарға осы Бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес 2-суретте көрсетілген мөртаңбаны қою жолымен тауарлардың жеткізілуін аяқтауды ресімдейді. Осы мөртаңба межелі кеден органы лауазымды тұлғасының қолымен және жеке нөмірлік мөрімен куәландырылады.
Тауарлар түсу фактісін межелі кеден органының лауазымды тұлғасы осы Бұйрықтың 9-қосымшасына сәйкес келтірілген нысан бойынша тауарлардың түсуі журналында тіркейді, одан кейін ІКТ рәсімі бойынша тауарларды тасымалдаудың аяқталуы туралы ақпаратты жедел байланыс желілері бойынша жөнелтуші кеден органына жолдайды.
Тізімдеменің куәландырылған көшірмесі және тауарға ілеспе құжаттар тасымалдаушыға табыс етіледі, ал құжаттар тізімдемесінің түпнұсқасы межелі кеден органында сақталады.
10. Халықаралық жол тасымалы кітапшаларын Тауарлардың жеткізілуін бақылау құжаты ретінде қолдану ерекшеліктері

58. В случае перемещения товаров и транспортных средств под таможенным контролем, в качестве ДКД используется книжка Международных дорожных перевозок в соответствии с Таможенной Конвенцией о международной перевозке грузов с применением книжки Международной дорожной перевозки 1975 года (далее - МДП).
59. При перемещении товаров и транспортных средств под таможенным контролем, в соответствии с Таможенной конвенцией о международной перевозке грузов с применением книжки МДП (далее - Конвенция МДП), в таможенный орган отправления представителем перевозчика должны быть представлены следующие документы:
заполненная и оформленная таможенными органами государств отправления и государств транзита книжка МДП;
свидетельство о допущении транспортного средства (в соответствие с Конвенцией МДП);
товаротранспортные и коммерческие документы.
60. Принимаемая в качестве ДКД Книжка МДП состоит из склеенных типографским способом обложки, "неотрывного желтого", "белого (№ 1)" и "зеленого (№ 2)" листов. Количество "белых (№ 1)" и "зеленых (№ 2)" листов должно составлять минимум по одному экземпляру соответственно. Порядок выдачи книжек МДП определен Конвенцией МДП.
61. Должностное лицо таможенного органа отправления проверяет правильность заполнения книжки МДП (2-15 граф обложки и "неотрывного желтого" листа), в соответствии с требованиями Конвенции МДП и производит оформление данной книжки путем заполнения отрывных листов и корешков книжки МДП, а также заверяет товаросопроводительные документы личной номерной печатью.
62. На отрывных листах книжки МДП должностным лицом таможенного органа отправления заполняются графа "Для служебного пользования" и графы с 16 по 23.
Графа "Для служебного пользования" - указывается стоимость товара и код валюты, заверяется подписью и личной номерной печатью. Графа заполняется на одном комплекте "белого (№ 1)" и "зеленого (№ 2)" листов книжки МДП.
Графа 16 "Наложенные пломбы" - указывается количество наложенных пломб и их номер. Графа заполняется на каждом отрывном листе книжки МДП.
Графа 17 "Дата, печать и подпись таможни места отправления" - указывается дата открытия книжки МДП в таможенном органе открытия книжки МДП, проставляется подпись и личная номерная печать должностного лица таможенного органа открытия книжки МДП. Графа заполняется на каждом отрывном листе книжки МДП.
Последующие графы заполняется на одном комплекте "белого (№ 1)" и "зеленого (№ 2)" листов книжки МДП.
Графа 18 "Таможня места отправления или промежуточная таможня при въезде" - указывается наименование таможенного органа отправления.
Графа 19 "Состояние пломб" - проставляется отметка в случае, если пломбы, наложенные на транспортное средство, не повреждены.
Графа 20 "Продолжительность транзитной перевозки" - указывается контрольная дата доставки транспортного средства в таможенный орган назначения.
Графа 21 "Зарегистрировано таможней" - указывается код таможенного органа отправления и регистрационный номер по журналу.
Графа 22 "Разное (установленный маршрут, таможня, где должен быть представлен груз)" - указывается наименование таможенного органа назначения.
Графа 23 "Дата, печать и подпись" - указывается дата оформления книжки МДП в таможенном органе отправления, проставляется подпись и личная номерная печать должностного лица таможенного органа отправления.

58. Тауарлар мен көлік құралдарын кедендік бақылаумен өткізген жағдайда, 1975 жылғы Халықаралық жол тасымалы (бұдан әрi - XЖT) кiтапшаларын қолдану арқылы халықаралық жүк тасымалдау туралы кеден конвенциясына сәйкес ЖБҚ ретінде Халықаралық жол тасымалы кітапшасы пайдаланылады.
59. Тауарлар мен көлік құралдарын кедендік бақылаумен өткізу кезінде ХЖТ кітапшасын қолдана отырып, халықаралық жүк тасымалдау туралы кеден конвенциясына сәйкес тасымалдаушының өкілі жөнелтуші кеден органына мынадай құжаттарды:
жөнелтуші мемлекеттердің және транзит мемлекеттерінің кеден органдары толтырған және ресімдеген ХЖТ кітапшасын;
(ХЖТ конвенциясына сәйкес) көлік құралын жіберу беру туралы куәлікті;
тауаркөліктік және коммерциялық құжаттарды ұсынуға тиіс.
60. ЖБҚ ретінде қабылданатын ХЖТ кітапшасы басылым тәсілімен жапсырылған мұқабадан, «үзілмейтін сары», «ақ (№ 1)» және «жасыл (№ 2)» парақтардан тұрады. «ақ (№ 1)» және «жасыл (№ 2)» парақтардың саны тиісінше ең аз дегенде, бір дананы құрауға тиіс. ХЖТ кітапшаларын беру тәртібі ХЖТ конвенциясымен айқындалған.
61. Жөнелтуші кеден органының лауазымды тұлғасы ХЖТ конвенциясының талаптарына сәйкес ХЖТ кітапшасының дұрыс толтырылуын тексереді (мұқабаның 2-15 бағандары мен «үзілмейтін сары» парақ) және ХЖТ кітапшасының үзбелі парақтары мен түбіртегін толтыру жолымен осы кітапшаны ресімдеуді жүргізеді, сондай-ақ тауарға ілеспе құжаттарды жеке нөмірлік мөрімен куәландырады.
62. Жөнелтуші кеден органының лауазымды тұлғасы ХЖТ кітапшасының үзбелі парақтарында «Қызметтік пайдалану үшін» және 16-дан 23-ке дейінгі бағандарды толтырады.
«Қызметтік пайдалану үшін» бағаны – тауардың құны мен валюта коды көрсетіледі, қолмен және жеке нөмірлік мөрмен куәландырылады. Баған ХЖТ кітапшасының «(№ 1) ақ» және «(№ 2) жасыл» парақтарының бір жинағында толтырылады.
«Салынған пломбалар» 16-бағаны – салынған пломбалардың саны және олардың нөмірлері көрсетіледі. Баған ХЖТ кітапшасының әрбір үзбелі парағында толтырылады.
«Жөнелтуші орын кеденінің қолы мен мөрі, күні» 17-бағаны - ХЖТ кітапшасы ашылған кеден органында ХЖТ кітапшасының ашылған күні көрсетіледі, ХЖТ кітапшасы ашылған кеден органы лауазымды тұлғасының қолы мен жеке нөмірлік мөрі қойылады. Баған ХЖТ кітапшасының әрбір үзбелі парағында толтырылады.
Кейінгі бағандар ХЖТ кітапшасының «ақ (№ 1)» және «жасыл (№ 2)» парақтарының бір жинағында толтырылады.
«Кіру кезінде жөнелту орнының кедені немесе аралық кеден» 18-бағаны - жөнелтуші кеден органының атауы көрсетіледі.
«Пломбалардың жай-күйі» 19-бағаны - көлік құралына салынған пломбалар бүлінбеген жағдайда белгі қойылады.
«Транзиттік тасымалдаудың ұзақтығы» 20-бағаны - көлік құралын межелі кеден органына жеткізудің бақылау күні көрсетіледі.
«Кеденмен тіркелген» 21-бағаны - жөнелтуші кеден органының коды мен журнал бойынша тіркеу нөмірі көрсетіледі.
«Әр түрлі (белгіленген бағыт, жүк ұсынылуға тиіс кеден)» 22-бағаны - межелі кеден органының атауы көрсетіледі.
«Күні, мөрі мен қолы» 23-бағаны - жөнелтуші кеден органында ХЖТ кітапшасын ресімдеу күні көрсетіледі, жөнелтуші кеден органы лауазымды тұлғасының қолы мен жеке нөмірлік мөрі қойылады.

63. На "белом (№ 1)" корешке книжки МДП должностным лицом таможенного органа отправления заполняются графы с 1 по 6.
Графа 1 "Прибытие установлено таможней" - указывается наименование таможенного органа отправления, в котором осуществлялось заполнение "белого (№ 1)" отрывного листа.
Графа 2 "за №" - указывается регистрационный номер по журналу в таможенном органе отправления, который должен соответствовать номеру, указанному в графе 21 комплекта "белого (№ 1)" и "зеленого (№ 2)" листов книжки МДП.
Графа 3 "Наложенные пломбы" - указывается количество наложенных пломб и их номер.
Графа 4 "Состояние пломб" - проставляется отметка в случае, если пломбы, наложенные на транспортное средство, не повреждены.
Графа 5 "Разное (установленный маршрут, таможня, где должен быть представлен груз)" - указывается наименование таможенного органа назначения.
Графа 6 "Дата, печать и подпись" - указывается дата оформления книжки МДП в таможенном органе отправления, проставляется подпись и личная номерная печать должностного лица таможенного органа отправления.
64. На "зеленом (№ 1)" корешке книжки МДП должностным лицом таможенного органа отправления заполняются графа 1 "Прибытие установлено таможней", где указывается наименование таможенного органа назначения.
65. "Белый (№ 1)" заполненный лист книжки МДП остается в таможенном органе отправления для осуществления контроля за перемещением товаров и транспортных средств до таможенного органа назначения. Книжка МДП, свидетельство о допущении транспортного средства, товаротранспортные и коммерческие документы возвращаются представителю перевозчика для перемещения в таможенный орган назначения.
66. После прибытия товаров и транспортных средств, перевозимых по книжке МДП, перевозчик уведомляет об этом таможенный орган назначения путем предоставления товаров и документов на них. Должностное лицо таможенного органа назначения оформляет завершения доставки товаров путем заполнения "зеленого (№ 2)" отрывного листа книжки и "зеленого (№ 2)" корешка книжки МДП.
67. На отрывном "зеленом (№ 2)" листе книжки МДП должностным лицом таможенного органа назначения заполняются графы с 24 по 28.
Графа 24 "Промежуточная таможня при выезде или таможня места назначения" - указывается наименование таможенного органа назначения.
Графа 25 "Состояние пломб" - проставляется отметка в случае, если пломбы, наложенные на транспортное средство, не повреждены.
Графа 26 "Число грузовых мест, в отношении которых удостоверено прекращение операции МДП" - указывается число мест при разгрузке в таможенном органе назначения. Данная графа заполняется только в таможенном органе назначения, где производится полное или частичное закрытие процедуры перемещения товаров.
Графа 27 "Оговорки при оформлении" - данная графа заполняется при выявлении нарушений условий процедуры перемещения, согласно Конвенции МДП (повреждение пломб, нарушения сроков доставки, утрата товаров и т.д.). При заполнении данной графы проставляется латинская буква "R" и описывается выявленное нарушение процедуры перемещения по книжке МДП.
Графа 28 "Дата, печать и подпись" - указывается дата оформления книжки МДП в таможенном органе назначения, проставляется подпись и личная номерная печать должностного лица таможенного органа назначения.

63. ХЖТ кітапшасының «ақ (№ 1)» түбіртегінде жөнелтуші кеден органының лауазымды тұлғасы 1-ден 6-ға дейінгі бағандарды толтырылады.
«Келгені кеденмен белгіленген» 1-баған - «ақ (№ 1)» үзбелі парақтың толтырылуы жүзеге асырылған жөнелтуші кеден органының атауы көрсетіледі.
«№» 2 бағаны - ХЖТ кітапшасының «(№ 1) ақ» және «жасыл (№ 2)» парақтар жинағының 21-бағанында көрсетілген нөмірге сәйкес келуі тиіс жөнелтуші кеден органындағы журнал бойынша тіркеу нөмірі көрсетіледі.
«Салынған пломбалар» 3-бағаны - салынған пломбалар саны мен олардың нөмірлері көрсетіледі.
«Пломбалардың жай-күйі» 4-бағаны - көлік құралына салынған пломбалар бүлінбеген жағдайда белгі қойылады.
«Әр түрлі (белгіленген бағыт, жүк ұсынылуға тиіс кеден)» 5-бағаны - межелі кеден органының атауы көрсетіледі.
«Күні, мөрі мен қолы» 6-бағаны - жөнелтуші кеден органында ХЖТ кітапшасын ресімдеу күні көрсетіледі, жөнелтуші кеден органы лауазымды тұлғасының қолы мен жеке нөмірлік мөрі қойылады.
64. ХЖТ кітапшасының «жасыл (№ 1)» түбіртегінде жөнелтуші кеден органының лауазымды тұлғасы межелі кеден органының атауы көрсетілген «Келгені кеденмен белгіленген» 1-бағанын толтырады.
65. ХЖТ кітапшасының толтырылған «ақ (№ 1)» парағы тауарлар мен көлік құралдарын межелі кеден органына дейін өткізуге бақылауды жүзеге асыру үшін жөнелтуші кеден органында қалады. ХЖТ кітапшасы, көлік құралын жіберу туралы куәлік, тауаркөліктік және коммерциялық құжаттар межелі кеден органына өткізілуі үшін тасымалдаушының өкіліне қайтарылады.
66. ХЖТ кітапшасы бойынша тасымалданатын тауарлар мен көлік құралдары келгеннен кейін тасымалдаушы тауарларды және оларға арналған құжаттарды ұсыну жолымен ол туралы межелі кеден органын хабардар етеді. Межелі кеден органының лауазымды тұлғасы ХЖТ кітапшасының «(№ 2) жасыл» үзбелі парағы мен «(№ 2) жасыл» түбіртегін толтыру жолымен тауарлардың жеткізілуін аяқтауды ресімдейді.
67. ХЖТ кітапшасының «(№ 2) жасыл» үзбелі парағында межелі кеден органының лауазымды тұлғасы 24-тен 28-ге дейінгі бағандарды толтырады.
«Шығу кезіндегі аралық кеден немесе межелі орын кедені» 24-бағаны - межелі кеден органының атауы көрсетіледі.
«Пломбалардың жай-күйі» 25-бағаны - көлік құралына салынған пломбалар бүлінбеген жағдайда белгі қойылады.
«Оларға қатысты ХЖТ операциясын тоқтату куәландырылған жүк орындарының саны» 26-баған - межелі кеден органында жүк түсіру кезіндегі орындар саны көрсетіледі. Осы баған тауарларды өткізу рәсімін толық немесе ішінара жабу жүргізілетін межелі кеден органында ғана толтырылады.
«Ресімдеу кезіндегі ескертулер» 27-бағаны - ХЖТ конвенциясына сәйкес (пломбылардың бүлінуі, жеткізу мерзімін бұзушылық, тауарларды жоғалту және т.б.) өткізу рәсімінің шарттарын бұзушылықтар анықталған кезде толтырылады. Осы бағанды толтыру кезде «R» латын әрпі қойылады және ХЖТ кітапшасы бойынша анықталған өткізу рәсімін бұзушылық сипатталады.
«Күні, мөрі мен қолы» 28-баған - жөнелтуші кеден органында ХЖТ кітапшасын ресімдеу күні көрсетіледі, жөнелтуші кеден органы лауазымды тұлғасының қолы мен жеке нөмірлік мөрі қойылады.

68. На "зеленом (№ 2)" корешке книжки МДП должностным лицом таможенного органа отправления заполняются графы с 2 по 6.
Графа 2 "Состояние пломб" - проставляется отметка в случае, если пломбы, наложенные на транспортное средство, не повреждены.
Графа 3 "Число грузовых мест, в отношении которых удостоверено прекращение операции МДП" - указывается число мест при разгрузке в таможенном органе назначения. Данная графа заполняется только в таможенном органе назначения, где производится полное или частичное закрытие процедуры перемещения товаров.
Графа 4 "Наложенные пломбы" - в случае наложения новых пломб, указывается количество наложенных пломб и их номер.
Графа 5. "Оговорки при оформлении" - данная графа заполняется при выявлении нарушений условий процедуры перемещения, согласно Конвенции МДП (повреждение пломб, нарушения сроков доставки, утрата товаров и т.д.). При заполнении данной графы проставляется латинская буква "R" и описывается выявленное нарушение процедуры перемещения по книжке МДП.
Графа 6 "Дата, печать и подпись" - указывается дата оформления книжки МДП в таможенном органе отправления, проставляется подпись и личная номерная печать должностного лица таможенного органа отправления.
69. "Зеленый (№ 2)" заполненный лист книжки МДП остается в таможенном органе назначения.
При завершении перевозки по книжке МДП на таможенной территории Республики Казахстан должностным лицом таможенного органа назначения заполняется Свидетельство о подтверждении доставки товаров под таможенным контролем по форме согласно Приложению 16 к настоящим Правилам, проставляет штамп, указанный на рисунке 2 Приложение 3 к настоящим Правилам на товаротранспортных и коммерческих документах.
70. Книжка МДП, товаротранспортные и коммерческие документы, возвращаются представителю перевозчика.";
В приложении 3 к указанным Правилам:
слова "Агентство таможенного контроля" заменить словами "Комитет таможенного контроля Министерства финансов";
дополнить приложениями 14, 15 и 16 согласно приложениям 12 и 3 к настоящему приказу.
2. Комитету таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (Карбузов К-К.Ж.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и опубликование в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан Карбузова К-К.Ж.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Б. Жамишев
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан от 22
февраля 2010 года № 74
Приложение 14
к Правилам оформления,
формирования и использования
документа контроля доставки товаров
Перечень
сведений при предоставлении предварительной информации
Сведения о (об):
отправителе, получателе товаров в соответствии с транспортными (перевозочными) документами;
стране отправления, стране назначения товаров;
декларанте;
перевозчике;
транспортном средстве, на котором перевозятся товары;
наименовании, количестве, стоимости товаров в соответствии с коммерческими, транспортными (перевозочными) документами;
коде товаров в соответствии с Гармонизированной системой описания и кодирования товаров или Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне не менее первых шести знаков;
весе брутто товаров или объеме, а также количестве товаров в дополнительных единицах измерения (при наличии таких сведений) по каждому коду Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности или Гармонизированной системы описания и кодирования товаров;
количестве грузовых мест;
пункте назначения товаров в соответствии с транспортными (перевозочными) документами;
документах, подтверждающих соблюдение ограничений, связанных с перемещением товаров через таможенную границу, если такое перемещение допускается при наличии этих документов;
товаросопроводительных документах;
планируемой перегрузке товаров или грузовых операциях в пути.
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 февраля 2010 года № 74
Приложение 15
к Правилам оформления,
формирования и использования
контроля доставки товаров
ОПИСЬ
товаросопроводительных документов по товарам, перемещаемым по
процедуре внутренне таможенный транзит (ВТТ)
ДКД № __________________________________
Таможенный пост/КПП:_________________________________________________
ТС № ________________________________________________________________
п/п
Наименование документа
Номер документа
Количество
листов
1
Товаротранспортная накладная
2
Счет-фактура
3
Упаковочный лист
4
Сертификат происхождения
5
Ветеринарный сертификат
6
Разрешение Главного ветинспектора
РК
7
Фитосанитарный (карантинный)
сертификат
8
Импортное карантинное разрешение
9
Разрешение Главного санитарного
врача РК
10
Технический паспорт транспортного
средства
11
Водительское удостоверение
12
Документ, удостоверяющий личность
водителя
13
Гарантийное обязательство
14
Лицензия таможенного перевозчика
15
Документ, подтверждающий
обеспечение
16
Грузовая таможенная декларация
17
Отечественное разрешение на
поездку (МТК) (зеленый)
18
Иностранное разрешение МТК (для
отечественных перевозчиков)
19
Разрешение на выполнение перевозок
иностранными перевозчиками в (из)
третьи (третьих) страны (стран)
(красная)
20
Талон регистрации ТС
(безразрешительная система)
22
Свидетельство о допуске водителя в
перевозке опасного груза
23
Свидетельство о допуске ТС к
перевозке опасного груза
24
Сертификат соответствия
25
Иные документы
итого
Я, ________________________________________________________ обязуюсь доставить документы, перевозимые товары в количестве ________, а также средства электронного контроля (в случае их наличия) в таможенный орган назначения ______________________________ в срок до ____________.
Сохранность товаров и целостность наложенных пломб гарантирую ______________________(подпись).
Опись составил представитель перевозчика:_______________ ____ ________ 20___ г. (____:____)
код т.о. назначения _____________________
пломбы и средства электронного контроля №
_________________________________________
Принял: _________________________________
____  ________ 20___ г. (____:____)
Примечание:
Опись распечатывается на лицевой стороне и на оборотной стороне одного листа.

68. ХЖТ кітапшасының «жасыл (№ 2)» түбіртегінде жөнелтуші кеден органының лауазымды тұлғасы 2-ден 6-ға дейінгі бағандарды толтырады.
«Пломбалардың жай-күйі» 2-бағаны - көлік құралына салынған пломбалар бүлінбеген жағдайда белгі қойылады.
«Оларға қатысты ХЖТ операциясын тоқтату куәландырылған жүк орындарының саны» 3-бағаны - межелі кеден органында жүк түсіру кезіндегі орындар саны көрсетіледі. Осы баған тауарларды өткізу рәсімін толық немесе ішінара жабу жүргізілетін межелі кеден органында ғана толтырылады.
«Салынған пломбалар» 4-бағаны - жаңа пломбалар салынған жағдайда, салынған пломбалардың саны мен олардың нөмірлері көрсетіледі.
«Ресімдеу кезіндегі ескертулер» 5-баған - ХЖТ конвенциясына сәйкес (пломбалардың бүлінуі, жеткізу мерзімін бұзушылықтар, тауарларды жоғалту және т.б.) өткізу рәсімдерінің шарттарын бұзушылықтар анықталған кезде толтырылады. Осы бағанды толтыру кезде «R» латын әрпі қойылады және ХЖТ кітапшасы бойынша анықталған өткізу рәсімін бұзушылық сипатталады.
«Күні, мөрі мен қолы» 6-баған - жөнелтуші кеден органында ХЖТ кітапшасын ресімдеу күні көрсетіледі, жөнелтуші кеден органы лауазымды тұлғасының қолы мен жеке нөмірлік мөрі қойылады.
69. ХЖТ кітапшасының толтырылған «(№ 2) жасыл» парағы межелі кеден органында қалады.
Қазақстан Республикасының кеден аумағында ХЖТ кітапшасы бойынша тасымалдау аяқталған кезде межелі кеден органының лауазымды тұлғасы осы Ереженің 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлардың кеден бақылаумен жеткізілуін растау туралы куәлікті толтырады және тауаркөліктік және коммерциялық құжаттарда 2-суретте (3-Қосымша) көрсетілген мөртаңбаны қояды.
70. ХЖТ кітапшасы, тауаркөліктік және коммерциялық құжаттар тасымалдаушының өкіліне қайтарылады.»;
осы Ереженің 3-қосымшасындағы:
«Кедендік бақылау агенттігі» деген сөздер «Кедендік бақылау комитеті» деген сөздерге ауыстырылсын.
осы бұйрықтың 12 және 3-қосымшаларына сәйкес 1415 және   16-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті (Қ-К.Ж. Кәрбозов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитетінің төрағасы Қ-К.Ж. Кәрбозовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                      Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 22 ақпандағы № 74
бұйрығына 1-қосымша
Тауарлар мен көлік құралдарының
жеткізілуін бақылау ережесіне
14-қосымша
Алдын ала ақпарат ұсыну кезіндегі мәліметтердің тізбесі
Көліктік (тасымалдау) құжаттарға сәйкес тауарды жөнелтуші, алушы;
тауарларды жөнелтуші ел, межелі елі;
декларант;
тасымалдаушы;
тауарлар тасымалданатын көлік құралы;
коммерциялық, көліктік тасымалдау құжаттарға сәйкес тауарлардың атауы, мөлшері, құны;
тауарларды сипаттау мен кодтаудың үйлестірілген жүйесіне немесе Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кемінде алты мәнді деңгейіндегі тауарлар коды;
тауарлардың брутто салмағы немесе көлемі, сондай-ақ Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының немесе Тауарларды сипаттау мен кодтаудың үйлестірілген жүйесінің әрбір коды бойынша (мұндай мәліметтер болған кезде) қосымша өлшем бірлігіндегі тауарлар мөлшері;
жүк орындарының саны;
көліктік (тасымалдау) құжаттарға сәйкес тауарлардың межелі пункті;
егер мұндай өткізуге осы құжаттар болған кезде жол берілсе, тауарлардың кедендік шекара арқылы өткізілуімен байланысты шектеулердің сақталуын растайтын құжаттар;
тауарға ілеспе құжаттар;
жоспарланған тауарларды қайта тиеу немесе жолдағы жүк операциялары туралы мәліметтер.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 22 ақпандағы № 74
бұйрығына 2-қосымша
Тауарлар мен көлік құралдарының
жеткізілуін бақылау ережесіне
15-қосымша
Ішкі кеден транзиті (ІКТ) рәсімімен өткізілетін тауарлар бойынша тауарға ілеспе құжаттарға
ТІЗІМДЕМЕ
ЖБҚ №_____________________________________
Кеден бекеті/БӨП:__________________________________________________
КҚ № ______________________________________________________________
т/б №
Құжаттың атауы
Құжаттың нөмірі
Парақтар саны
1
Тауаркөліктік жүкқұжаты
2
Шот-фактура
3
Орау парағы
4
Тауардың шығарылуы туралы сертификат
5
Ветеринарлық сертификат
6
ҚР Бас ветинспектордың рұқсат қағазы
7
Фитосанитарлық (карантиндық) сертификат
8
Импорттық карантиндық рұқсат қағаз
9
ҚР Бас санитарлық дәрігердің рұқсат қағазы
10
Көлік құралының техникалық паспорты
11
Жүргізушінің куәлігі
12
Жүргізуші жеке тұлғаны куәландыратын құжат
13
Кепілдік міндеттеме
14
Кедендік тасымалдаушының лицензиясы
15
Қамтамасыз етуді растайтын құжат
16
Жүк кедендік декларациясы
17
Іссапарға отандық рұқсат қағазы (ККМ) (жасыл)
18
ККМ шетелдік рұқсат қағазы (отандық тасымалдаушылар үшін)
19
Шетелдік тасымалдаушылармен үшінші елге тасымалдауды орындауға рұқсат қағаз (қызыл)
20
КҚ тіркеу талоны (рұқсатсыз жүйесі)
21
Жүргізушіге қауіпті жүктерді тасымалдауға рұқсат беру туралы куәлік
22
Қауіпті жүктерді тасымалдауға КҚ рұқсат беру туралы куәлік
23
Сәйкестік сертификаты
24
Өзге құжаттар
барлығы
Мен, _______________________________________________ құжаттарды, тасымалдаудағы _______ санында тауарларды, сондай-ақ электрондық бақылау құралдарын (бар болса) ________________________ мерзімге дейін межелі кеден органына жеткізуге міндеттенемін.
Тауарлар мен салынған пломбылардың сақталуына кепілдік беремін _____________(қолы).
Тізімдемені жинақтаған
тасымалдаушының өкілі: __________________ ___ _______20__(__:__)
межелі к.о. коды ___________________________
электрондық бақылау пломбылар мен құралдар №
_________________________________________
Қабылдаған:______________________________
____ _______ 20__ ж.(__:__)
Ескерту:
Тізімдеме бір парақтың беткі және сыртқы жағында шығарылады.

Графы с 3 по 25 заполняются при наличии соответствующих документов.
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 февраля 2010 года № 74
Приложение 16
к Правилам оформления,
формирования и использования
контроля доставки товаров
Свидетельство
о подтверждении доставки товаров под таможенным контролем
от ___ ___________ 20__ года № _________
__________________________________________________________________
таможенный орган назначения
удостоверяет, что перевозка товаров под таможенным контролем по
книжке МДП № __________________________, с представлением ________
__________________________________________________________________
указать документ, подтверждающий обеспечение уплаты таможенных платежей
_________________________________ от ________________ № __________,
и налогов зарегистрированного
__________________________________________________________________
указать таможенный орган, зарегистрировавший упомянутый документ
________________________________________________________________
завершена.
____ _____________ 20 ___ г.
ЛНП
___________________________________________________________________
Ф.И.О., подпись и личная номерная печать должностного лица, выдавшего Свидетельство

3-25 бағандар тиісті құжаттар бар болған кезде толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 22 ақпандағы № 74
бұйрығына 3-қосымша
Тауарлар мен көлік құралдарының
жеткізілуін бақылау ережесіне
16-қосымша
20 __ жылғы ___ ___________ № _________ Кеден бақылауындағы тауарлардың жеткізілуін растау туралы  куәлік
__________________________________________________________________
Межелі кеден органы
№ ___________________ ХЖТ кітапшасы бойынша кеден бақылауындағы тауарлардың тасымалдауы __________________________________________
тіркелген кедендік төлемдер мен
________________________________________________ ұсынумен аяқталуын
салықтардың төленуін қамтамасыз етуді____________________________________ ________________ № __________,
растайтын құжатты көрсету__________________________________________________________________
аталған құжатты тіркеген кеден органын көрсету
__________________________________________________________________куәландырады.
____ _____________ 20___ ж.
ЖНМ
__________________________________________________________________
Куәлікті берген лауазымды тұлғаның Т.А.Ә., қолы және жеке нөмірлік мөрі