Об утверждении Правил движения водного транспорта в запретный для рыболовства нерестовый период, а также в запретных для рыболовства водоемах и (или) участках
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 184. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 апреля 2010 года № 6188. Утратил силу приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 16 октября 2013 года № 313-Ө
Сноска. Утратил силу приказом Министра охраны окружающей среды РК от 16.10.2013 № 313-Ө (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 33) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила движения водного транспорта в запретный для рыболовства нерестовый период, а также в запретных для рыболовства водоемах и (или) участках.
2. Департаменту стратеги использования природных ресурсов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Толкимбеков Е.Р.):
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) принять иные меры, вытекающие из настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан Оразаева Марата Аблахатовича.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Министр                                    А. Куришбаев
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 19 марта 2010 года № 184
Правила
движения водного транспорта в запретный
для рыболовства нерестовый период, а также в запретных для
рыболовства водоемах и (или) участках
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 33) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и определяют порядок движения водного транспорта в запретный для рыболовства нерестовый период, а также в запретных для рыболовства водоемах и (или) участках (далее - Правила).

Уылдырық шашу кезеңінде балық аулауға тыйым салынған, сондай-ақ балық аулауға тыйым салынған су айдындарында және (немесе) учаскелерінде су көлігі қозғалысының ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 184 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 27 сәуірде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6188 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 16 қазандағы № 313-ө бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 16.10.2013 № 313-ө бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының «Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы» Заңының 9-бабы 1-тармағының 33) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Уылдырық шашу кезеңінде балық аулауға тыйым салынған, сондай-ақ балық аулауға тыйым салынған су айдындарында және (немесе) учаскелерінде су көлігі қозғалысының ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Табиғат ресурстарын пайдалану стратегиясы департаменті (Е.Р. Толқымбеков):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықтан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Вице-министрі Марат Аблахатұлы Оразаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                       А. Күрішбаев
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2010 жылғы 19 наурыздағы
№ 184 бұйрығымен
бекітілген
Уылдырық шашу кезеңінде балық аулауға тыйым салынған, сондай-ақ балық аулауға тыйым салынған су айдындарында және (немесе) учаскелерінде су көлігі қозғалысының ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Уылдырық шашу кезеңінде балық аулауға тыйым салынған, сондай-ақ балық аулауға тыйым салынған су айдындарында және (немесе) учаскелерінде су көлігі қозғалысының ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі «Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы» Заңының 9-бабы 33) тармақшасына сәйкес әзірленді және уылдырық шашу кезеңінде балық аулауға тыйым салынған, сондай-ақ балық аулауға тыйым салынған су айдындарында және (немесе) учаскелерінде су көлігі қозғалысының тәртібін анықтайды.

2. Действие настоящих Правил распространяется на все водоемы рыбохозяйственного значения, за исключением накопителей сточных вод, водоемов рыбопитомников, водоемов нерестово-выростных, прудовых, озерно-товарных хозяйств, а также искусственных водоемов используемых для выращивания рыб и других водных животных.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) судно - самоходное или несамоходное плавучее сооружение, используемое в целях судоходства, в том числе судно плавания "река-море", паром, дноуглубительный и дноочистительный снаряды, плавучий кран и другие технические сооружения подобного рода;
2) уполномоченный государственный орган в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (далее - уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и реализацию государственной политики в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также в пределах своих полномочий межотраслевую координацию.
2. Движение водного
транспорта в нерестовый период
4. Движение водного транспорта осуществляются с учетом исключения оказания негативного воздействия на среду и условия обитания рыб и других водных животных.
5. С целью сохранения объектов животного мира и снижения отрицательного воздействия на рыбные запасы в период нерестовой миграции рыб не допускается:
1) проведение работ по дноуглублению и дноочищению;
2) движение плавательных средств с незарегистрированными и необозначенными регистрационными номерами;
3) езда на катерах, моторных лодках и других плавучих средствах с включенными моторами в обозначенных местах нерестилищ рыб, в период их размножения и мест массового гнездования водоплавающих птиц;
4) останавливаться водному транспорту в пределах запретных для рыболовства мест, за исключением остановок у селений, рыбоприемных пунктов для установки бакенов и в случаях крайней необходимости (шторм, авария).
6. Для создания благоприятных условий для нереста рыбы и других водных животных, повсеместно ограничивается движение судов, маломерного флота и других водных транспортных средств на рыбохозяйственных водоемах, вне зависимости от их принадлежности, с начала объявления нерестового периода и до его окончания, путем установления ограничений эксплуатации судов и количества отправлений судов.
7. Во время нерестового периода устанавливаются следующие ограничения к эксплуатации судна:
1) ограничение работы гребного винта судов не более 1000 об/мин;
2) ограничения мощности подвесных моторов судов для физических лиц на правах личной собственности не более 20 лошадиных сил (далее - л.с), для юридических лиц осуществляющих промысловое рыболовство - не более 40 л.с, для осуществления научного лова - не более 55 л.с, для природоохранных органов - не более 150 л.с, за исключением гребных лодок.

2. Осы Ереженің күші сарқынды суларды жинақтағышты, балық питомнигі су айдындарын, уылдырық шашу-өсіру су айдындарын, тоғандық, көл-тауар шаруашылықтарының су айдындарын, сондай-ақ балық және басқа су жануарларын өсіру үшін пайдаланылатын жасанды су айдындарын қоспағанда, балық шаруашылығы маңызы бар барлық су айдындарына таралады.
3. Осы Ережеде келесі ұғымдар пайдаланылады:
1) кеме - кеме қатынасы мақсатында пайдаланылатын өздігінен жүзетін немесе өздігінен жүзбейтін жүзбелі құрылғы, оның ішінде «өзен-теңіз» суларында жүзетін кеме, паром, су түбін тереңдетуші және су түбін тазартушы снарядтар, жүзбелі кран және басқа да осы сияқты техникалық құрылғылар;
2) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы басшылықты және мемлекеттік саясатты іске асыруды, сондай-ақ өз өкілеттіктері шегінде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2. Уылдырық шашу кезеңіндегі су көлігінің қозғалысы
4. Су көлігінің қозғалысы балық және басқа су жануарларының ортасына және мекендейтін жағдайына кері әсер етпеуді есепке ала отырып жүзеге асырылады.
5. Жануарлар дүниесі объектілерін сақтау және балықтардың уылдырық шашу көші-қоны кезінде балық ресурстарына теріс әсер етуді төмендету мақсатында:
1) түптереңдету және түптазарту жұмыстарын жүргізуге;
2) тіркелмеген және тіркеу нөмірлерімен белгіленбеген жүзу құралдарының қозғалысы;
3) белгіленген балықтардың уылдырық шашу орындарында, олардың көбею кезеңінде және суда жүзетін құстардың жаппай ұя салу орындарында катерлердің, моторлы қайықтардың және моторы қосылған басқа да жүзу құралдарымен жүруге;
4) қоныстану аялдамаларын, бакен орнатуға арналған балық қабылдау бекеттерін және өте қажет жағдайларды (дауыл, апат) қоспағанда, балық аулауға тыйым салынған шекараларда су көлігін тоқтатуға рұқсат етілмейді.
6. Балық және басқа су жануарларының уылдырық шашуына қолайлы жағдайлар туғызу үшін балық шаруашылығы су айдындарында кемелердің, шағын көлемді флоттардың және басқа да су көлігі құралдарының қозғалысына кемелерді пайдалануға және кемелерді жөнелту санына шектеу қою арқылы, олардың тиістілігіне тәуелсіз уылдырық шашу кезеңі жарияланғаннан бастап, оның аяқталуына дейін барлық жерлерде шектеу қойылады.
7. Уылдырық шашу кезеңінде кемелерді пайдалануға келесі шектеулер қойылады:
1) кемелердің ескіш бұрандасының жұмысын 1000 айналым/минутқа дейін шектеу;
2) еспелі қайықтарды қоспағанда, жеке меншік құқығындағы жеке тұлғалар үшін аспалы моторлардың 20 ат күшінен (бұдан әрі - а.к.) көп емес, кәсіпшілік балық аулауды жүзеге асыратын заңды тұлғалар үшін 40 а.к. көп емес, ғылыми аулауды жүзеге асыру үшін 55 а.к. көп емес, табиғат қорғау органдарының - 150 а.к. көп емес қуаттылығын шектеу.

8. Требования пункта 5 настоящих Правил не распространяются к судам, выполняющие спасательные работы, пресекающих незаконные действий других лиц.
3. Условия и порядок выдачи согласования режима судоходства
9. Ограничение количества отправлений судов в период нереста осуществляется путем предоставления судовладельцам и судоводителям согласования режима судоходства по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
10. Для согласования режима судоходства физические и юридические лица подают в территориальные подразделения уполномоченного органа заявку произвольной формы на движение судов, в которой отражаются следующие сведения:
1) наименование и технические параметры судна (длина, ширина, осадка);
2) фамилия имя отчество физического лица, судоводителя (капитана) и наименование юридического лица судовладельца;
3) тип, марка судна и мощность движителя (л.с);
4) цель судоходства;
5) сроки и маршрут движения;
6) место стоянки.
11. Территориальное подразделение уполномоченного органа рассматривает заявку в течении 3 рабочих дней и производит согласование режима судоходства либо направляет мотивированный отказ в согласовании.
12. Основанием для отказа в выдаче согласования является предоставление сведений не в полном объеме и несоответствие судна предъявляемым требованиям для его эксплуатации в нерестовый период.
13. Отказ территориальным подразделением уполномоченного органа в согласовании режима судоходства не исключает возможность подачи физическими и юридическими лицами повторной заявки.
4. Порядок обжалования
14. В случае несогласии с принятым по заявке решением и нарушением порядка его рассмотрения физические и юридические лица могут обжаловать действия территориального подразделения уполномоченного органа в уполномоченный орган и (или) непосредственно руководителю данного территориального подразделения, а также в суд.
О результатах рассмотрения жалобы заявителю сообщается в письменном виде.
Приложение
к Правилам движения водного
транспорта в запретный для рыболовства
нерестовый период, а также в запретных
для рыболовства водоемах и (или) участках
Форма
__________________________________________________________________
(наименование территориального подразделения уполномоченного органа)
_______________________________________________________________
Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНИЕ
режима судоходства №_____
Выдано на № ________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование судовладельца, тип, название судна, мощность движителя (л.с.))
О согласовании режима судоходства в запретный для рыболовства
нерестовый период, а также в запретных для рыболовства водоемах и
(или) участках.
Назначение ________________________________________________________
Сроки _____________________________________________________________
Маршрут движения __________________________________________________
___________________________________________________________________
Стоянка судна _____________________________________________________
___________________________________________________________________
Ответственный _____________________________________________________
Дополнительные условия ____________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Копия данного согласования направляется для
контроля __________________________________________________________
___________________________________________________________________
Начальник инспекции _______________________________________________
(Ф.И.О. подпись)
М.П.

8. 5-тармақтың талаптары басқа тұлғалардың заңсыз қимылын тоқтататын құтқару жұмыстарын атқарушы кемелерге қолданылмайды.
3. Кеме қатынасының режиміне келісім берудің шарттары мен тәртіптері
9. Уылдырық шашу кезеңінде кемелерді жөнелту санын шектеу кеме иесіне және кеме жүргізушіге осы Ереженің қосымшасына сәйкес кеме қатынасының режиміне келісімді ұсыну арқылы жүзеге асырылады.
10. Кеме қатынасының режимін келісу үшін жеке және заңды тұлғалар уәкілетті органдардың аумақтық бөлімшелеріне кемелердің қозғалысына арналған еркін нысанды өтінім береді, онда келесі мәліметтер көрсетіледі:
1) кеменің атауы мен техникалық параметрлері (ұзындығы, ені, тұнуы);
2) жеке тұлғаның, кеме жүргізушінің (капитанның), кеме заңды иесінің тегі, аты, әкесінің аты;
3) кеменің түрі, маркасы және қозғалыстың қуаттылығы (а.к.);
4) кеме қатынасының мақсаты;
5) қатынастың мерзімі мен бағдары;
6) тоқтау орны;
11. Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері өтінімді 3 жұмыс күні ішінде қарайды, кеме қатынасының режимін келісуді жүргізеді немесе келісімге дәлелді бас тартуын жолдайды.
12. Келісім беруден бас тартуға мәліметтердің толық көлемде ұсынылмауы және кемені уылдырық шашу кезеңінде пайдалану үшін оның ұсынылған талаптарға сәйкес келмеуі негіз болып табылады.
13. Уәкілетті орган аумақтық бөлімшесінің кеме қатынасы режимін келісуден бас тартуы жеке және заңды тұлғалардың қайта өтінім беруіне тыйым салмайды.
4. Шағымдану тәртібі
14. Өтінім бойынша қабылданған шешімге және оны қарау тәртібін бұзуға келіспеген жағдайда, жеке және заңды тұлғалар уәкілетті орган аумақтық бөлімшесінің әрекетіне уәкілетті органға немесе аталған аумақтық бөлімшенің тікелей басшысына, сондай-ақ сотқа шағымдана алады.
Шағымды қарау нәтижелері өтінім берушіге жазбаша түрде хабарланады.
Уылдырық шашу кезеңінде балық
аулауға тыйым салынған,
сондай-ақ балық аулауға тыйым
салынған су айдындарында және
(немесе) учаскелерінде су
көлігі қозғалысының
Ережесіне қосымша
Нысан
_______________________________________________________________
(Уәкілетті органның аумақтық құрлымының атауы)
____________________________________ Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті
№ _____ Кеме қатынасының режиміне
КЕЛІСІМ
№ ___________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_________________________________________________________ берілді.
(кеме иесінің атауы, кеменің түрі, атауы, қозғалтқыш
қуаттылығы (а.к.)
Уылдырық шашу кезеңінде балық аулауға тыйым салынған, сондай-ақ балық аулауға тыйым салынған су айдындарында және (немесе) учаскелерінде су көлігі қозғалысының режимін келісу туралы
Мақсаты ____________________________________________________________
Мерзімдері _________________________________________________________
Қозғалыс бағдары ___________________________________________________
____________________________________________________________________
Кеменің тұрағы _____________________________________________________
____________________________________________________________________
Жауапты ____________________________________________________________
Қосымша шарттар ____________________________________________________
____________________________________________________________________  ____________________________________________________________________
Осы келісімнің көшірмесі бақылау үшін ______________________________
_________________________________________________________ жіберіледі.
Инспекция бастығы _________________________________________
(аты-жөні, қолы)
М.О.