О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 43 "Об утверждении Правил предоставления отчетности ипотечными организациями"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 июня 2010 года № 74. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 июля 2010 года № 6324. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 178
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.09.2014 № 178 (вводится в действие с 01.07.2015).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность ипотечных организаций, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 25 февраля 2006 года № 43 "Об утверждении Правил предоставления отчетности ипотечными организациями" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4157) следующие дополнения и изменения:
в приложении 1:
в таблице "1. Отчет об остатках на балансовых счетах активов, обязательств и собственного капитала":
после счета 1052 дополнить счетом 1053 следующего содержания:
"
1053
Текущие счета ипотечных организаций в банках
";
название счета 1054 изложить в следующей редакции:
"
1054
Резервы (провизии) на покрытие убытков по
корреспондентским счетам в других банках и текущим
счетам ипотечных организаций
";
название счета 1202 изложить в следующей редакции:
"
1202
Просроченная задолженность по ценным бумагам,
учитываемым по справедливой стоимости через прибыль
или убыток
";
номер и название счета
"
1204
Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным
бумагам
";
исключить;
номер и название счета
"
1207
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями
по ценным бумагам, учитываемым по справедливой
стоимости через прибыль или убыток
";
исключить;
после названия группы счетов 1450 дополнить счетом 1451 следующего содержания:
"
1451
Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным
бумагам, имеющимся в наличии для продажи
";
номер и название счета
"
1455
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями
по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи
"
исключить;
номера и названия группы счетов и счета
"
1458
Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами
1458
Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами
"
исключить;

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Ипотекалық ұйымдардың есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы № 43 қаулысына толықтырулар мен өзгерістерді енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасы Төрайымының 2010 жылғы 1 маусымдағы № 74 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 7 шілдеде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6324 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 178 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.09.2014 № 178 (01.07.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ипотекалық ұйымдардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының «Ипотекалық ұйымдардың есеп беру ережесін бекіту туралы» 2006 жылғы 25 ақпандағы № 43 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4157 тіркелген) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
1-қосымшада:
«1. Активтердің, міндеттемелердің және меншікті капиталдың баланстық шоттарындағы қалдықтар туралы есеп» деген кесте:
1052-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1053-шотпен толықтырылсын:
«
1053
Ипотекалық ұйымдардың банктердегі ағымдағы шоттары
»;
1054-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«
1054
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттары мен ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)
»;
1202-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«
1202
Пайда немесе шығын арқылы әділ құны бойынша есептелетін бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек
»;
«
1204
Бағалы қағаздар бойынша шығынды жабуға арналған резервтер (провизиялар)
»
деген шоттың нөмірі мен атауы алынып тасталсын;
«
1207
Кіріс немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін, бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есепке алған сыйақы
»;
деген шоттың нөмірі мен атауы алынып тасталсын;
1450-шоттар тобының атауынан кейін мынадай мазмұндағы 1451-шотпен толықтырылсын:
«
1451
Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)
»;
«
1455
Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша осының алдындағы ұстаушылар есептеген сыйақысы
»
деген шоттың нөмірі мен атауы алынып тасталсын;
«
1458
Бағалы қағаздармен «Кері РЕПО» операциялары
1458
Бағалы қағаздармен «Кері РЕПО» операциялары
»;
деген шоттар тобының және шоттың нөмірлері мен атаулары алынып тасталсын;

после счета 1458 дополнить счетом 1459, группой счетов 1460 и счетами 1461, 1462, 1463 следующего содержания:
"
1459
Просроченная задолженность по ценным бумагам,
имеющимся в наличие для продажи
1460
Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами
1461
Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами
1462
Просроченная задолженность по операциям "обратное
РЕПО" с ценными бумагами
1463
Резервы (провизии) на покрытие убытков по операциям
"обратное РЕПО" с ценными бумагами
";

1458-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1459-шотпен, 1460-шоттар тобымен және 1461, 1462, 1463-шоттармен толықтырылсын:
«
1459
Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек
1460
Бағалы қағаздармен «Кері РЕПО» операциялары
1461
Бағалы қағаздармен «Кері РЕПО» операциялары
1462
Бағалы қағаздармен «Кері РЕПО» операциялары бойынша мерзімі өткен берешек
1463
Бағалы қағаздармен «Кері РЕПО» операциялары бойынша шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)
»;

после счета 1476 дополнить счетом 1477 следующего содержания:
"
1477
Резервы (провизии) на покрытие убытков по
инвестициям в дочерние и ассоциированные организации
";
номер и название счета
"
1484
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями
по ценным бумагам, удерживаемым до погашения
"
исключить;
после счета 1484 дополнить счетами 1485, 1486, группой счетов 1490 и счетами 1491, 1492, 1493, 1494, 1495 следующего содержания:
"

1476-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1477-шотпен толықтырылсын:
«
1477
Еншілес және қауымдасқан ұйымдарға инвестициялар бойынша шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)
»;
«
1484
Өтегенге дейін ұсталынып қалатын, бұрынғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
»
деген шоттың нөмірі мен атауы алынып тасталсын;
1484-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1485, 1486-шоттармен, 1490-шоттар тобымен және 1491, 1492, 1493, 1494, 1495-шоттармен толықтырылсын:
«

1485
Просроченная задолженность по ценным бумагам,
удерживаемым до погашения
1486
Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным
бумагам, удерживаемым до погашения
1490
Прочие долговые инструменты в категории "займы и
дебиторская задолженность"
1491
Прочие долговые инструменты в категории "займы и
дебиторская задолженность"
1492
Дисконт по прочим долговым инструментам в категории
"займы и дебиторская задолженность"

1485
Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек
1486
Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)
1490
«Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар
1491
«Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар
1492
«Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша дисконт

1493
Премия по прочим долговым инструментам в категории
"займы и дебиторская задолженность"
1494
Просроченная задолженность по прочим долговым
инструментам в категории "займы и дебиторская
задолженность"
1495
Резервы (провизии) на покрытие убытков по прочим
долговым инструментам в категории "займы и
дебиторская задолженность"
";
после счета 1749 дополнить счетом 1750 следующего содержания:
"
1750
Просроченное вознаграждение по ценным бумагам
";
после счета 1756 дополнить счетом 1757 следующего содержания:
"
1757
Начисленные доходы по прочим долговым инструментам
в категории "займы и дебиторская задолженность"
";
после счета 1814 дополнить счетом 1815 следующего содержания:
"
1815
Начисленные комиссионные доходы за услуги
по доверительным операциям
";
название группы счетов 1890 после слова "инструментами" дополнить словами "и дилинговым операциям";
название группы счетов 2030 изложить в следующей редакции:
"
2030
Займы, полученные от Правительства Республики
Казахстан, местных исполнительных органов
Республики Казахстан и национального управляющего
холдинга
";
название счета 2036 изложить в следующей редакции:
"
2036
Долгосрочные займы, полученные от Правительства
Республики Казахстан, местных исполнительных органов
Республики Казахстан и национального управляющего
холдинга
";
после группы счетов 2040 дополнить счетами 2041, 2042 следующего содержания:
"
2041
Дисконт по займам, полученным от международных
финансовых организаций
2042
Премия по займам, полученным от международных
финансовых организаций
";
после счета 2216 дополнить счетом 2231 следующего содержания:
"
2231
Просроченная задолженность по вкладам дочерних
организаций специального назначения
";
название счета 2703 изложить в следующей редакции:
"
2703
Начисленные расходы по займам, полученным от
Правительства Республики Казахстан, местных
исполнительных органов Республики Казахстан и
национального управляющего холдинга
";
после счета 2706 дополнить счетом 2707 следующего содержания:
"
2707
Начисленные расходы, связанные с выплатой
вознаграждения на сумму денег, принятых в качестве
обеспечения (заклад, задаток) обязательств клиентов
";
название счета 2869 изложить в следующей редакции:
"
2869
Выданные гарантии
";
название группы счетов 2890 после слова "инструментами" дополнить словами "и дилинговым операциям";
номер и название счета
"
3590
Счет корректировки на гиперинфляцию
"
исключить;
в таблице "2. Отчет об остатках на балансовых счетах доходов и расходов":
название группы счетов 5030 изложить в следующей редакции:
"

1493
«Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша сыйлықақы
1494
«Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша мерзімі өткен берешек
1495
«Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)
»;
1749-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1750-шотпен толықтырылсын:
«
1750
Бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен сыйақы
»;
1756-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1757-шотпен толықтырылсын:
«
1757
«Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша есептелген кірістер
»;
1814-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1815-шотпен толықтырылсын:
«
1815
Сенімгерлік операциялар бойынша көрсетілген қызмет үшін есептелген комиссиялық кірістер
»;
1890-шоттар тобының атауы «операциялар» деген сөзден кейін «мен дилингтік операциялар» деген сөздермен толықтырылсын;
2030-шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«
2030
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемдар
»;
2036-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«
2036
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған ұзақ мерзімді заемдар
»;
2040-шоттар тобынан кейін мынадай мазмұндағы 2041, 2042-шоттармен толықтырылсын:
«
2041
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойынша дисконт
2042
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойынша сыйлықақы
»;
2216-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2231-шотпен толықтырылсын:
«
2231
Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
»;
2703-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«
2703
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемдар бойынша есептелген шығыстар
»;
2706-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2707-шотпен толықтырылсын:
«
2707
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (қардарлық, кепілпұл) ретінде қабылданған ақша сомасына сыйақы төлеумен байланысты есептелген шығыстар
»;
2869-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«
2869
Берілген кепілдіктер
»;
2890-шоттар тобының атауы «операциялар» деген сөзден кейін «мен дилингтік операциялар» деген сөздермен толықтырылсын;
«
3590
Гиперинфляцияға түзету шоты
»
деген шоттың нөмірі мен атауы алынып тасталсын;
«2. Баланс шоттарындағы кірістер мен шығыстардың қалдықтары туралы есеп» деген кестеде:
5030-шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«

5030
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
займам, полученным от Правительства Республики
Казахстан, местных исполнительных органов
Республики Казахстан и национального управляющего
холдинга
";
после счета 5216 дополнить счетом 5229 следующего содержания:
"
5229
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения на
сумму денег, принятых в качестве обеспечения
(заклад, задаток) обязательств клиентов
";
после счета 5308 дополнить счетом 5309 следующего содержания:
"
5309
Расходы по амортизации премии по прочим долговым
инструментам в категории "займы и дебиторская
задолженность"
";
номер и название счета
"
5894
Расходы по операциям спот
"
исключить;
после счета 5896 дополнить счетом 5897 следующего содержания:
"
5897
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения
по производным финансовым инструментам
";
номер и название счета
"
4091
Другие доходы, связанные с получением
вознаграждения по операциям с другими банками
"
исключить;
название группы счетов 4200 изложить в следующей редакции:
"
4200
Доходы, связанные с получением вознаграждения по
ценным бумагам, учитываемым по справедливой
стоимости через прибыль или убыток
";
после счета 4482 дополнить группой счетов 4490 и счетами 4491, 4492 следующего содержания:
"
4490
Доходы, связанные с получением вознаграждения по
прочим долговым инструментам в категории
"займы и дебиторская задолженность"
4491
Доходы, связанные с получением вознаграждения по
прочим долговым инструментам в категории
"займы и дебиторская задолженность"
4492
Доходы по амортизации дисконта по прочим долговым
инструментам в категории "займы и дебиторская
задолженность"
";
номер и название счета
"
4894
Доходы по операциям спот
"
исключить;
после счета 4896 дополнить счетом 4897 следующего содержания:
"
4897
Доходы, связанные с получением вознаграждения
по производным финансовым инструментам
".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Национального Банка Республики Казахстан, ипотечных организаций и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Департаменту информационных технологий (Тусупов К.А.) в срок до 15 июня 2010 года обеспечить доработку модуля "Небанковские организации".

5030
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемдар бойынша сыйақы төлеумен байланысты шығыстар
»;
5216-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 5229-шотпен толықтырылсын:
«
5229
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (қардарлық, кепілпұл) ретінде қабылданған ақша сомасына сыйақы төлеумен байланысты шығыстар
»;
5308-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 5309-шотпен толықтырылсын:
«
5309
«Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыстар
»;
«
5894
Спот операциялар бойынша шығыстар
»
деген шоттың нөмірі мен атауы алынып тасталсын;
5896-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 5897-шотпен толықтырылсын:
«
5897
Туынды қаржы құралдары бойынша сыйақы төлеумен байланысты шығыстар
»;
«
4091
Басқа банктермен жасалған операциялар бойынша сыйақы алумен байланысты басқа кірістер
»
деген шоттың нөмірі мен атауы алынып тасталсын;
4200-шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«
4200
Пайда немесе шығын арқылы әділ құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздар бойынша сыйақы алумен байланысты кірістер
»;
4482-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 4490-шоттар тобымен және 4491, 4492-шоттармен толықтырылсын:
«
4490
«Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша сыйақы алумен байланысты кірістер
4491
«Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша сыйақы алумен байланысты кірістер
»;
4492
«Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кірістер
«
4894
Спот операциялары бойынша кірістер
»
деген шоттың нөмірі мен атауы алынып тасталсын;
4896-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 4897-шотпен толықтырылсын:
«
4897
Туынды қаржы құралдары бойынша сыйақы алумен байланысты кірістер
».
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Стратегия және талдау департаментi (Н.А. Әбдірахманов):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сарсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастан он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, «Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы» заңды тұлғалар бiрлестiгiне мәлімет үшін жеткізсін.
4. Ақпараттық технологиялар департаменті (Қ.А. Түсіпов) 2010 жылғы 15 маусымға дейінгі мерзімде «Банктік емес ұйымдар» модулін жетілдіруді қамтамасыз етсін.

5. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Кожахметова К.Б.
Председатель                               Е. Бахмутова

5. Агенттік Төрайымының Қызметі (А.Ә. Кенже) Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында осы қаулыны жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.
Төрайым                                     Е. Бахмутова