О внесении изменений и дополнения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 мая 2007 года № 316 "Об утверждении Методики определения площадей гибели посевов и Методики определения предполагаемого дохода от урожая"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 июля 2010 года № 443. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 августа 2010 года № 6376. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 октября 2020 года № 321.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.10.2020 № 321 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 10) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 10 марта 2004 года "Об обязательном страховании в растениеводстве" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 мая 2007 года № 316 "Об утверждении Методики определения площадей гибели посевов и Методики определения предполагаемого дохода от урожая" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4707, опубликованный в "Юридической газете" от 17 августа 2007 года № 126 (1329)) следующие изменения и дополнение:
в заголовке слова "и Методики определения предполагаемого дохода от урожая" исключить;
подпункт 2) пункта 1 исключить;
в Методике определения площадей гибели посевов, утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Определение площади повреждения или гибели посевов сельскохозяйственных культур осуществляют в гектарах в соответствии с вышеперечисленными способами посева.
Полная гибель посевов - последствие воздействия неблагоприятных природных явлений на посевы, при которых затраты на дальнейшее выращивание и уборку урожая превышают предполагаемый доход от урожая.
Превышение затрат на дальнейшее выращивание и уборку урожая над предполагаемым доходом от урожая определяется комиссией и устанавливается в случае, когда происходит гибель или повреждение 70 % и более посевов на площади, подвергшейся воздействию неблагоприятного природного явления.
В случае повреждения менее 70 % посевов на площади, подвергшейся воздействию неблагоприятного природного явления, комиссией устанавливается частичная гибель посевов.
Пример: Крестьянское хозяйство "АВС" застраховало посевы общей площадью 1000 гектар, в том числе посевы ячменя 500 гектар (поле № 1), посевы пшеницы 500 гектар (поле № 2). В результате воздействия неблагоприятного природного явления - засухи произошел страховой случай.

"Егістіктің жойылған алқаптарын анықтау әдістемесін және Өнімнен болжанатын кірісті анықтау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2007 жылғы 14 мамырдағы № 316 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 12 шілдедегі № 443 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 6 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6376 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 20 қазандағы № 321 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.10.2020 № 321 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 10 наурыздағы Заңының 5-бабы 2-тармағының 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Егістіктің жойылған алқаптарын анықтау әдістемесін және Өнімнен болжанатын кірісті анықтау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2007 жылғы 14 мамырдағы № 316 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 4707 болып тіркелген, 2007 жылғы 17 тамыздағы "Заң газетінде" № 126 (1155) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
тақырыбындағы "және Өнімнен болжанатын кірісті анықтау әдістемесін" деген сөздер алынып тасталсын;
1-тармақтың 2) тармақшасы алынып тасталсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Егістіктің жойылған алқаптарын анықтау әдістемесінде:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Ауыл шаруашылығы дақылдары егістерінің зақымданған немесе жойылған алқаптарын анықтау жоғарыда аталған себу тәсілдеріне сәйкес гектармен жүзеге асырылады.
Егістіктің толық жойылуы - өнімді одан әрі өсіруге және астық жинауға жұмсалатын шығындар өнім алудан түсетін болжамды кірістен асып түсетін егістікке қолайсыз табиғат құбылыстары әсерінің салдары.
Өнімді одан әрі өсіруге және жинауға жұмсалған шығындар өнім алудан түсетін болжамды кірістен асып түсуін комиссия анықтайды және қолайсыз табиғат құбылыстарының әсеріне ұшыраған алқапта егістіктердің 70 % және одан жоғары жойылған немесе зақымданған жағдайда белгіленеді.
Қолайсыз табиғат құбылыстарының әсеріне ұшыраған алқаптағы егістіктердің 70 %-дан аз зақымданған жағдайда, комиссия егістіктердің ішінара жойылғанын белгілейді.
Мысалы: "ABC" шаруа қожалығы жалпы алқабы 1000 гектар егістікті, оның ішінде арпа егістігін 500 гектары (№ 1 танап) және бидай егістігін 500 гектары (№ 2 танап) сақтандырды. Қолайсыз табиғат құбылысының – құрғақшылықтың әсері нәтижесінде сақтандыру жағдайы орын алды.

По результатам проведенного комиссией обследования площадей гибели застрахованных посевов установлено, что процент гибели посевов ячменя, подвергшихся воздействию неблагоприятного природного явления, составляет 75 % от застрахованной площади поля (500 гектар), и принятие в дальнейшем действий по их выращиванию или уборке с целью получения урожая является экономически нецелесообразным, то есть произошла полная гибель посевов всего поля № 1 на площади 500 гектар ячменя.
Расчет: количество всех растений 300 штук/квадратный метр.
Количество поврежденных неблагоприятными природными явлениями - 225 штук/квадратный метр.
Процент поврежденных растений - 225 х 100 : 300 = 75 %.
Площадь гибели - 500 х 75 % = 375 гектар > 70 % от застрахованной площади, то есть на площади 500 гектар ячменя устанавливается полная гибель посевов.
Посевы пшеницы, подвергшиеся воздействию неблагоприятного природного явления, повреждены неравномерно, и комиссией установлена частичная гибель посевов всего поля, на котором произошел страховой случай (поле № 2), на площади 500 гектар пшеницы.
Расчет: количество всех растений - 300 штук/квадратный метр.
Количество поврежденных неблагоприятными природными явлениями - 170 штук/квадратный метр.
Процент поврежденных растений - 170 х 100 : 300 = 56,6 %.
Площадь гибели - 500 х 56,6 % = 283 гектар < 70 % от застрахованной площади, то есть на площади 500 гектар пшеницы произошла частичная гибель посевов.";
дополнить Главой 3 следующего содержания:
"3. Расчет дохода от урожая и размера убытка при наступлении страхового случая
7. Расчет дохода осуществляется с 1 гектара производства вида продукции растениеводства на площади, подвергшейся влиянию неблагоприятных природных явлений.
Фактический доход исчисляется после реализации всего объема вида продукции растениеводства, на получение которого повлияли неблагоприятные природные явления.
Оценочный доход исчисляется после сбора урожая и до реализации всего объема вида продукции растениеводства, на получение которого повлияли неблагоприятные природные явления. При оценочном доходе используются цены на продукцию, сложившиеся на момент уборки.
Расчет дохода производится по формуле:
Д = Ц х У,
где: Д - фактический или оценочный доход с застрахованной площади, подвергшейся влиянию неблагоприятных природных явлений, тенге;
Ц - цена на продукцию, тенге/тонна;
У - фактический валовой сбор с застрахованной площади, подвергшейся влиянию неблагоприятных природных явлений, тонн.
8. Размер убытка определяется как положительная разница между размером норматива затрат на один гектар производства вида продукции растениеводства, установленного на момент заключения договора обязательного страхования, и доходом с одного гектара производства вида продукции растениеводства на площади, подвергшейся влиянию неблагоприятных природных явлений, умноженная на площадь производства данного вида продукции, на которую повлияли неблагоприятные природные явления.
РУ = (НЗ - Д1га) х S,
где: РУ - убыток, понесенный страхователем при наступлении страхового случая с площади, подвергшейся влиянию неблагоприятных природных явлений, тенге;
НЗ - норматив затрат, установленный на момент заключения договора обязательного страхования в растениеводстве, тенге/гектар;

Комиссияның сақтандырылған егістіктердің жойылған алқаптарына зерттеу жүргізу нәтижелері бойынша қолайсыз табиғат құбылыстарының әсеріне ұшырағын арпа егістіктің жойылған пайызы сақтандырылған танап алқабынан (500 га) 75 % құрайтыны анықталды және одан әрі оларды өнім алу мақсатында өсіру немесе жинау бойынша әрекет жасау экономикалық мақсатты емес болып табылады, яғни арпаның 500 гектар алқабындағы № 1 танап егістігінің толық жойылуы орын алды.
Есеп: өсімдіктердің барлық саны – 300 дана/шаршы метрде.
Қолайсыз табиғат құбылыстарынан зақымданған өсімдіктердің саны – 1 шаршы метрде 225 дана.
Зақымданған өсімдіктердің пайызы – 225 х 100 : 300 = 75 %.
Жойылған алқабы – 500 х 75 % = 375 гектар, ол сақтандырылған алқабынан 70 % жоғары, яғни 500 га арпа алқабында егістіктің толық жойылғаны белгіленіп отыр.
Қолайсыз табиғат құбылыстарының әсеріне ұшыраған бидай егісі біркелкі зақымданған және комиссия 500 га бидай алқабында сақтандыру жағдайы болған барлық танап егістігінің (№ 2 танап) ішінара жойылғаны анықтады.
Есеп: өсімдіктердің барлық саны – 300 дана/шаршы метрде.
Қолайсыз табиғат құбылыстарынан зақымданған өсімдіктердердің саны – 1 шаршы метрде 170 дана.
Зақымданған өсімдіктердің пайызы – 170 х 100 : 300 = 56,6 %.
Жойылған алқабы – 500 х 56,6 % = 283 гектар, ол сақтандырылған алқаптың 70 % аз, яғни 500 га бидай алқабында егістік ішінара жойылған.";
мынадай мазмұндағы 3-Тараумен толықтырылсын:
"3. Сақтандыру жағдайы басталған кезде өнімнің кірісін және зиян мөлшерін есептеу
7. Кірісті есептеу қолайсыз табиғат құбылыстарының әсеріне ұшыраған алқапта өсімдік шаруашылығы өнімі түрін өндірудің 1 гектарынан жүзеге асырылады.
Нақты кiрiс қолайсыз табиғат құбылыстары әсер еткен өсiмдiк шаруашылығы өнiмi түрiнiң барлық көлемi сатылғаннан кейiн есептелiп шығарылады.
Бағаланатын кіріс қолайсыз табиғат құбылыстары әсер еткен өнiм жиналғаннан кейiн және өсiмдiк шаруашылығы өнiмi түрiнiң барлық көлемi сатылғанға дейiн есептелiп шығарылады. Бағаланатын кірісті есептегенде өнімге егін жинау кезінде қалыптасқан баға қолданылады.
Кірісті есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
К = Б х Ө,
мұндағы: К – қолайсыз табиғат құбылыстарының әсеріне ұшыраған сақтандырылған алқаптан түскен нақты немесе бағаланған кіріс, теңге;
Б - өнімнің бағасы, теңге/тонна;
Ө - қолайсыз табиғат құбылыстарының әсеріне ұшыраған сақтандырылған алқаптан алынған нақты жалпы жиын, тонна.
8. Залал көлемi мiндеттi сақтандыру шартын жасасу кезiнде белгiленген өсiмдiк шаруашылығы өнiмiнiң түрiн өндiрудiң бiр гектарына жұмсалған шығындар нормативiнiң мөлшерi мен қолайсыз табиғат құбылыстарының әсерiне ұшыраған алқапта өсiмдiк шаруашылығы өнiмiнiң түрiн өндiрудiң бiр гектарынан алынған, қолайсыз табиғат құбылыстары әсер еткен өнiмнiң осы түрiн өндiру алқабына көбейтiлген кiрiс арасындағы оң айырмасы ретiнде анықталады.
ЗМ = (ШН – К1га) х S,
мұндағы: ЗМ - қолайсыз табиғат құбылысы әсеріне ұшыраған алқаптан сақтандыру жағдайы болған кезде сақтандырушының шеккен зияны, теңге;
ШН - өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру шартын жасасқан сәтте белгіленген шығындар нормативі, теңге/гектар;

Д1га - фактический или оценочный доход с 1 гектара застрахованной площади, подвергшейся влиянию неблагоприятных природных явлений, тенге/гектар;
S - площадь всего поля, подвергшегося влиянию неблагоприятных природных явлений, гектар.
В случае положительной разницы между нормативом затрат и доходом, страхователю выплачивается страховая сумма согласно выполненного расчета.
При отрицательной разнице страховая выплата не производится в связи с отсутствием убытка.
В случае полной гибели посевов размер убытка определяется как размер норматива затрат на один гектар производства вида продукции растениеводства, установленного на момент заключения договора обязательного страхования в растениеводстве, умноженный на площадь производства данного вида продукции, на которую оказало воздействие неблагоприятное природное явление.
РУ = НЗ х S,
где: НЗ - норматив затрат, установленный на момент заключения договора обязательного страхования в растениеводстве, тенге/гектар;
S - площадь всего поля, подвергшегося влиянию неблагоприятных природных явлений, гектар.
Пример: Площадь застрахованных посевов крестьянского хозяйства "АВС" Акмолинской области (2 зона степная, упрощенная агротехнология) равна 1000 гектар, в том числе посевы ячменя 500 гектар (поле № 1), посевы пшеницы 500 гектар (поле № 2). Комиссией установлена полная гибель ячменя, частичная гибель пшеницы на площади 500 гектар.
Определяем размер убытка по частичной гибели 500 гектар пшеницы. На момент уборки урожая цена за 1 тонну пшеницы составила 35 000 тенге.
Объем собранного урожая с площади поля, которое подверглось воздействию неблагоприятного природного явления, составил 15 тонн.
Д = Ц х У = 35 000 тенге х 15 тонн = 525 000 тенге.
Д1га = 525 000 тенге : 500 гектар = 1050 тенге/гектар.
Норматив затрат равен 3457 тенге.
РУ = (3457 - 1050) х 500 = 1 203 500 тенге.
Определяем размер убытка по полной гибели ячменя 500 гектар.
Норматив затрат равен 3266 тенге.
РУ = 3266 х 500 = 1 633 000 тенге.
Общий размер убытка по крестьянскому хозяйству "АВС" в результате наступления страхового случая составляет: 1 203 500 тенге + 1 633 000 тенге = 2 836 500 тенге.".
2. Департаменту развития земледелия и фитосанитарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Куришбаев

К1га - қолайсыз табиғат құбылыстарының әсеріне ұшыраған сақтандырылған алқаптың 1 га алынған нақты немесе бағаланған кіріс, теңге/гектар;
S - қолайсыз табиғат құбылыстарының әсеріне ұшыраған барлық танаптың алқабы, гектар.
Шығын нормативі мен кірістің арасында оң айырма болған жағдайда сақтанушыға жасалған есепке сәйкес сақтандыру төлемі төленеді.
Теріс айырма болған кезде зиянның болмауына байланысты сақтандыру төлемі төленбейді.
Егістік толық жойылған жағдайда зиян мөлшері өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру шартын жасасқан сәтте белгіленген өсімдік шаруашылығы өнімнің түрін өсірудің бір гектарына арналған шығындар нормативінің қолайсыз табиғат құбылысы әсер ететін осы өнім түрін өсіру алқабына көбейтілген мөлшері ретінде анықталады.
ЗМ = ШН х S,
мұндағы: ШН - өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру шартын жасасқан сәтте белгіленген шығындар нормативі, теңге/гектар;
А - қолайсыз табиғат құбылыстарының әсеріне ұшыраған алқап, гектар.
Мысалы: Ақмола облысындағы "АВС" шаруа қожалығының сақтандырылған алқабы (2 далалық аймақ, оңайлатылған агротехнология) 1000 гектарға тең. Оның ішінде 500 га арпа егістігі (№ 1 танап), 500 га бидай егістігі (№ 2 танап). Комиссия 500 га алқапта арпаның толық жойылғанын, бидайдың ішінара жойылғанын белгіледі. 500 га бидайдың ішінара жойылуы бойынша шығын мөлшерін айқындаймыз. Егінді жинау кезінде 1 тонна бидайдың бағасы 35 000 теңге болды.
Қолайсыз табиғат құбылыстарының әсеріне ұшыраған алқаптан жиналған өнімнің көлемі 15 тонна құрады.
К = Б х Ө = 35 000 теңге х 15 тонна = 525 000 теңге.
К1га = 525 000 теңге : 500 гектар = 1050 теңге/гектар.
Шығын нормативі 3457 теңгеге тең.
ШЗ = (3457 – 1050) х 500 = 1 203 500 теңге.
500 га арпаның толық жойлуы бойынша шығын көлемін айқындаймыз.
Шығын нормативі 3266 теңгеге тең.
ШЗ = 3266 х 500 = 1 633 000 теңге.
Сақтандыру жағдайының басталуы нәтижесінде "АВС" шаруа қожалығы бойынша шығынның жалпы мөлшері: 1 203 500 теңге + 1 633 000 теңге = 2 836 500 теңге құрайды.".
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Егіншілікті дамыту және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Күрішбаев