Об утверждении статистических форм и инструкций по их заполнению общегосударственных статистических наблюдений по экологической статистике
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 13 июля 2010 года № 180. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 августа 2010 года № 6399. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 10 августа 2012 года № 210
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по статистике от 10.08.2012 № 210 (вводится в действие с 01.01.2013).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4
В соответствии с подпунктами 2) и 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" от 19 марта 2010 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о текущих затратах на охрану окружающей среды, экологических платежах и плате за природные ресурсы" (код 1411104, индекс 4-ОС, периодичность годовая), согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Инструкцию по заполнению статистической формы по общегосударственному статистическому наблюдению "Отчет о текущих затратах на охрану окружающей среды, экологических платежах и плате за природные ресурсы" (код 1411104, индекс 4-ОС, периодичность годовая), согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о сборе и вывозе коммунальных отходов" (код 1431104, индекс 1-отходы, периодичность годовая), согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Инструкцию по заполнению статистической формы по общегосударственному статистическому наблюдению "Отчет о сборе и вывозе коммунальных отходов" (код 1431104, индекс 1-отходы, периодичность годовая), согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о сортировке и депонировании отходов" (код 1441104, индекс 2-отходы, периодичность годовая), согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Инструкцию по заполнению статистической формы по общегосударственному статистическому наблюдению "Отчет о сортировке и депонировании отходов" (код 1441104, индекс 2-отходы, периодичность годовая), согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Отчет об охране атмосферного воздуха" (код 1421103, индекс 2-ТП (воздух), периодичность полугодовая), согласно приложению 7 к настоящему приказу;

Экологиялық статистика бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының 2010 жылғы 13 шілдедегі N 180 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 16 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6399 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының 2012 жылғы 10 тамыздағы № 210 Бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының 2012.08.10 № 210 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
«Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 2) және 7) тармақшаларына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) «Қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған ағымдағы шығындар, экологиялық төлемдер мен табиғи ресурстар үшін төлем туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1411104, индексі 4-ҚО, кезеңділігі жылдық) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) «Қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған ағымдағы шығындар, экологиялық төлемдер мен табиғи ресурстар үшін төлем туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1411104, индексі 4-ҚО, кезеңділігі жылдық) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес;
3) «Коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1431104, индексі 1-қалдықтар, кезеңділігі жылдық) осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес;
4) «Коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1431104, индексі 1-қалдықтар, кезеңділігі жылдық) осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес;
5) «Қалдықтарды іріктеу және сақтау туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1441104, индексі 2-қалдықтар, кезеңділігі жылдық) осы бұйрықтың 5-қосымшасына сәйкес;
6) «Қалдықтарды іріктеу және сақтау туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1441104, индексі 2-қалдықтар, кезеңділігі жылдық) осы бұйрықтың 6-қосымшасына сәйкес;
7) «Атмосфералық ауаны қорғау туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1421103, индексі 2-ТП (ауа), кезеңділігі жартыжылдық) осы бұйрықтың 7-қосымшасына сәйкес;

8) Инструкцию по заполнению статистической формы по общегосударственному статистическому наблюдению "Отчет об охране атмосферного воздуха" (код 1421103, индекс 2-ТП (воздух), периодичность полугодовая), согласно приложению 8 к настоящему приказу.
2. Департаменту правового и организационного обеспечения совместно с Департаментом стратегического развития Агентства Республики Казахстан по статистике обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ответственного секретаря Агентства Республики Казахстан по статистике.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2011 года.
Председатель                               А. Смаилов
Приложение 1 к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по статистике
от 13 июля 2010 года № 180
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Председателя Агентства РК по статистике от 15.08.2011 № 228 (вводится в действие с 01.01.2012).
Мемлекеттік статистика
органдары құпиялылығына
кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется
органами государственной
статистики
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының 2010 жылғы
13 шілдедегі № 180
бұйрығына 1-қосымша
Жалпымемлекеттік
статистикалық байқау бойынша
статистикалық нысан
Статистическая форма по
общегосударственному
статистическому наблюдению
Приложение 1 к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по статистике
от 13 июля 2010 года № 180
Аумақтық органға
тапсырылады
Представляется
территориальному
органу
Статистикалық нысанды толтыруға
жұмсалған уақыт, сағат
(қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение
статистической формы, час
(нужное обвести)
1
сағатқа
дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40
сағаттан
артық
до 1
часа
более 40
часов
Статистикалық
нысанды
www.stat.gov.kz
сайтынан алуға
болады
Статистическую форму
можно получить на
сайте www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық
деректерді уақтылы тапсырмау, дәйексіз деректерді беру әкімшілік құқық
бұзушылық болып табылады және ҚР қолданыстағы заңнамасына сәйкес
жауапкершілікке әкеп соғады.
Несвоевременное представление, предоставление недостоверных первичных статистических
данных в соответствующие органы государственной статистики являются административными
правонарушениями и влекут за собой ответственность в соответствии с действующим
законодательством РК.
Статистикалық нысан
коды 1411104
Код статистической
формы 1411104
Қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған шығындар
туралы есеп
Отчет о затратах на охрану окружающей среды
4-ҚО
4-ОС
Жылдық
Годовая
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
Табиғи ресурстарды пайдаланатын, ластағыш заттар мен өндірістік қалдықтардың
шығарындылары мен төгінділерінің тұрақты көздері бар заңды тұлғалар және
(немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері тапсырады.
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения,
использующие природные ресурсы, имеющие стационарные источники выбросов и сбросов
загрязняющих веществ, отходы производства.
Тапсыру мерзімі – 23 ақпан.
Срок представления – 23 февраля.
КҰЖЖ коды
Код ОКПО
БСН коды
Код БИН

8) «Атмосфералық ауаны қорғау туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1421103, индексі 2-ТП (ауа), кезеңділігі жартыжылдық) осы бұйрықтың 8-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Құқықтық және ұйымдық қамтамасыз ету департаменті Стратегиялық даму департаментімен бірге заңнамада белгіленген тәртіпте осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің жауапты хатшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                      Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының
2010 жылғы 13 шілдедегі
№ 180 бұйрығына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Статистика агенттігі төрағасының 2011.08.15 № 228 (5-т. қараңыз) Бұйрығымен.
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Статистическая форма по общегосударственному статистическому наблюдению
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2011 жылғы 13 шілдедегі № 180 бұйрығына
1-қосымша
Приложение 1
к приказу Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 13 июля 2011 года № 180
Аумақтық органға тапсырылады
Представляется территориальному органу
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажеттісін қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической, формы час (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
более 40 часов
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz  сайтынан алуға болады.
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz.
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық деректерді уақтылы тапсырмау, дәйексіз деректерді беру әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады және Қазақстан Республикасы қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапкершілікке әкеп соғады.
Несвоевременное представление, предоставление недостоверных первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики являются административными правонарушениями и влекут за собой ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Статистикалық нысан коды 1411104
Код статистической формы 1411104
Қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған шығындар, туралы есеп
Отчет о затратах, на охрану окружающей среды
4-ҚО
4-ОС
_ _ _ _
Есепті кезең      |_|_|_|_| Жыл
Отчетный период               Год
Жылдық
Годовая
Табиғи ресурстарды пайдаланатын, ластағыш заттар мен өндірістік қалдықтардың шығарындылары мен төгінділерінің тұрақты көздері бар заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері тапсырады.
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, использующие природные ресурсы, имеющие стационарные источники выбросов и сбросов загрязняющих веществ, отходы производства.
Тапсыру мерзімі - 23 ақпан
Срок представления – 23 февраля
КҰЖЖ коды
Код ОКПО
БСН коды
код БИН

1. Табиғатты қорғау қызметінің түрлері бойынша қоршаған ортаны
қорғауға жұмсалған жалпы шығындар көлемін мың теңгемен
көрсетіңіз
Укажите общий объем затрат на охрану окружающей среды по видам
природоохранной деятельности, в тысячах тенге
Шығындардың бағыты
Направление затрат
ҚОҚҚШЖ1
бойынша коды
Код по КДЗООС
Есепті кезеңге
За отчетный год
Атмосфералық ауаны және климатты қорғау
Защита атмосферного воздуха и климата
1
Су көздерін ағынды сулардың ластауынан қорғау
Охрана водных источников от загрязнения сточными водами
2
Қалдықтардың айналымын басқару
Управление обращением отходов
3
Топырақты, жерасты сулары мен жерүсті суларының
көздерін қорғау және қалпына келтіру
Защита и восстановление почвы, подземных вод и
поверхностных водных источников
4
Шуылмен және вибрациямен күресу (жұмыс
орындарында еңбекті қорғау бойынша зауытішілік
сипаттағы іс-шараларды қоспағанда)
Борьба с шумом и вибрацией (исключая мероприятия
внутризаводского характера по охране труда на рабочих
местах)
5
Әралуандылық пен ландшафттарды қорғау
Защита биоразнообразия и ландшафтов
6
Радиациялық ықпалдан қорғау (сыртқы мемлекеттік
қауіпсіздік мәселелерінен басқа)
Защита от радиационного воздействия (исключая вопросы
внешней государственной безопасности)
7
Ғылыми зерттеулер және әзірлемелер (ҒЗТКЖ)
Научные исследования и разработки (НИОКР)
8
Қоршаған ортаны қорғау бойынша басқа да қызметтер
Другая деятельность по защите окружающей среды
9
1ҚОҚҚШЖ - қоршаған ортаны қорғау бойынша қызмет түрлері мен шығындардың ведомстволық жіктеуіші
КДЗООС - ведомственный классификатор видов деятельности и затрат по охране окружающей среды
2. Қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған ағымдағы шығындар көлемін
мың теңгемен көрсетіңіз
Укажите объем текущих затрат на охрану окружающей среды, в тысячах
тенге
Шығындардың бағыты
Направление затрат
Анықтама
бойынша
коды
Код по
справочнику
Есепті кезеңге
За отчетный год
Су ресурстарын қорғау және ұтымды пайдалану
Охрана и рациональное использование водных ресурсов
1
Атмосфералық ауаны қорғау
Охрана атмосферного воздуха
2
Жерді өндіріс және тұтыну қалдықтарымен
ластанудан қорғау
Охрана земли от загрязнения отходами производства и
потребления
3.1
Жерді қайта құнарландыру
Рекультивация земли
3.2
2.1 Қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған ағымдағы шығындардың
көлемінен кәсіпорындарға (ұйымдарға) мың теңгемен төленгені
Из объема текущих затрат на охрану окружающей среды выплачено
предприятиям (организациям), в тысячах тенге
Жол
коды
Код
строки
Шығындардың бағыты
Направление затрат
Есепті
кезеңге
За отчетный
год
1
Ағынды суды қабылдағаны және тазалағаны үшін
За прием и очистку сточных вод
2
Өндірістік қалдықтарды және ТҚҚ2 қабылдағаны, сақтағаны
және жойғаны үшін
За прием, хранение и  уничтожение производственных отходов и ТБО
3
Қауіпті қалдықтарды қабылдағаны, сақтағаны және жойғаны
үшін
За прием, хранение и  уничтожение опасных отходов

1. Табиғатты қорғау қызметінің түрлері бойынша қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған жалпы шығындар көлемін мың теңгемен көрсетіңіз
Укажите общий объем затрат на охрану окружающей среды по видам природоохранной деятельности, в тысячах тенге
Шығындардың бағыты
Направление затрат
ҚОҚҚШЖ№ бойынша коды
Код по КДЗООС
Есепті кезеңге
За отчетный год
Атмосфералық ауаны және климатты қорғау
Защита атмосферного воздуха и климата
1
Су көздерін ағынды сулардың ластауынан қорғау
Охрана водных источников от загрязнения сточными водами
2
Қалдықтардың айналымын басқару
Управление обращением отходов
3
Топырақты, жерасты сулары мен жерүсті суларының көздерін қорғау және қалпына келтіру
Защита и восстановление почвы, подземных вод и поверхностных водных источников
4
Шуылмен және вибрациямен күресу (жұмыс орындарында еңбекті қорғау бойынша зауытішілік сипаттағы іс-шараларды қоспағанда)
Борьба с шумом и вибрацией (исключая мероприятия внутризаводского характера по охране труда на рабочих местах)
5
Әралуандылық пен ландшафттарды қорғау
Защита биоразнообразия и ландшафтов
6
Радиациялық ықпалдан қорғау (сыртқы мемлекеттік қауіпсіздік мәселелерінен басқа)
Защита от радиационного воздействия (исключая вопросы внешней государственной безопасности)
7
Ғылыми зерттеулер және әзірлемелер (ҒЗТКЖ)
Научные исследования и разработки (НИОКР)
8
Қоршаған ортаны қорғау бойынша басқа да қызметтер
Другая деятельность по защите окружающей среды
9
2. Қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған ағымдағы шығындар көлемін мың теңгемен көрсетіңіз
Укажите объем текущих затрат на охрану окружающей среды, в тысячах тенге
Шығындардың бағыты
Направление затрат
Анықтама бойынша коды
Код по справочнику
Есепті кезеңге
За отчетный год
Су ресурстарын қорғау және ұтымды пайдалану
Охрана и рациональное использование водных ресурсов
1
Атмосфералық ауаны қорғау
Охрана атмосферного воздуха
2
Жерді өндіріс және тұтыну қалдықтарымен ластанудан қорғау
Охрана земли от загрязнения отходами производства и потребления
3.1
Жерді қайта құнарландыру
Рекультивация земли
3.2
1ҚОҚҚШЖ - қоршаған ортаны қорғау бойынша қызмет түрлері мен шығындардың ведомстволық жіктеуіші
КДЗООС - ведомственный классификатор видов деятельности и затрат по охране окружающей среды
2.1 Қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған ағымдағы шығындардың көлемінен кәсіпорындарға (ұйымдарға) мың теңгемен төленгені
Из объема текущих затрат на охрану окружающей среды выплачено предприятиям (организациям), в тысячах тенге
Жол коды
Код строки
Шығындардың бағыты
Направление затрат
Есепті кезеңге
За отчетный год
1
Ағынды суды қабылдағаны және тазалағаны үшін
За прием и очистку сточных вод
2
Өндірістік қалдықтарды және ТҚҚІ қабылдағаны, сақтағаны және жойғаны үшін
За прием, хранение и уничтожение производственных отходов и ТБО
3
Қауіпті қалдықтарды қабылдағаны, сақтағаны және жойғаны үшін
За прием, хранение и уничтожение опасных отходов

5. Қоршаған ортаны қорғау бойынша негізгі қорлардың орташа
жылдық құнын мың теңгемен көрсетіңіз
Укажите среднегодовую стоимость основных фондов по охране
окружающей среды, в тысячах тенге
Көрсеткіш атауы
Наименование показателя
Анықтама
бойынша коды
Код по
справочнику
Есепті
кезеңге
За отчетный
период
Су ресурстарын қорғау және ұтымды пайдалану
Охрана и рациональное использование водных ресурсов
1
Атмосфералық ауаны қорғау
Охрана атмосферного воздуха
2
Жер қорғау
Охрана земли
3
Атауы                               Мекенжайы
Наименование _________________________ Адрес ________________________
_________________________ Тел.: ________________________
Электрондық почта мекенжайы
_________________ Адрес электронной почты ______________
Орындаушының аты-жөні және телефоны
Фамилия и телефон исполнителя _____________________ Тел. ____________
Басшы                           (Т.А.Ә, қолы)
Руководитель _____________________ (Ф.И.О., подпись) ________________
Бас бухгалтер                   (Т.А.Ә, қолы)
Главный бухгалтер ________________ (Ф.И.О., подпись) ________________
М.О.
М.П.
Приложение 2
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по статистике
от 13 июля 2010 года № 180
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
"Отчет о затратах на охрану окружающей среды"
(код 1411104, индекс 4-ОС, периодичность годовая)
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Председателя Агентства РК по статистике от 15.08.2011 № 228 (вводится в действие с 01.01.2012).
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о затратах на охрану окружающей среды", (код 1411104, индекс 4-ОС, периодичность годовая).
2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной статистической формы:
1) общий объем затрат на охрану окружающей среды - расходы предприятий и организаций по содержанию и эксплуатации основных средств, предназначенных для охраны окружающей среды и рационального использования природных ресурсов, затраты на капитальный ремонт основных фондов и текущие затраты предприятий и организаций, связанные с охраной окружающей среды и рациональным использованием природных ресурсов, затраты органов исполнительной власти на содержание аппарата, занимающегося вопросами охраны окружающей среды, затраты на образование, научные исследования и разработки в сфере охраны окружающей среды и рационального природопользования, затраты на мероприятия по охране окружающей среды;

5. Қоршаған ортаны қорғау бойынша негізгі қорлардың орташа жылдық құнын мың теңгемен көрсетіңіз
Укажите среднегодовую стоимость основных фондов по охране окружающей среды, в тысячах тенге
Көрсеткіш атауы
Наименование показателя
Анықтама бойынша коды
Код по справочнику
Есепті кезеңге
За отчетный период
Су ресурстарын қорғау және ұтымды пайдалану
Охрана и рациональное использование водных ресурсов
1
Атмосфералық ауаны қорғау
Охрана атмосферного воздуха
2
Жер қорғау
Охрана земли
3
Атауы                                         Мекенжайы
Наименование _________________      Адрес _____________________
______________________________      Тел.: __________________________
______________________________      Электрондық почта мекенжайы
Адрес электронной почты _________
Орындаушының аты-жөні және телефоны
Фамилия и телефон исполнителя _________________________ Тел. ________
Басшы                                     (Т.А.Ә, қолы)
Руководитель _________________________    (Ф.И.О., подпись) _________
Бас бухгалтер                            (Т.А.Ә, қолы)
Главный бухгалтер ____________________    (Ф.И.О., подпись) _________
М.О.
М.П.
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының
2010 жылғы 13 шілдедегі
№ 180 бұйрығына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Статистика агенттігі төрағасының 2011.08.15 № 228 (5-т. қараңыз) Бұйрығымен.
«Қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған шығындар туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың
статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
(коды 1411104, индексі 4-ҚО, кезеңділігі жылдық)
1. Бұл нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының Заңының 12-бабының 7) тармақшасына сәйкес дайындалды және «Қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған шығындар туралы есеп» (коды 1411104, индексі 4-ҚО, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтырудың тәртібін нақтылайды.
2. Келесі анықтамалар осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
1) қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған шығындардың жалпы көлемі – кәсіпорындар мен ұйымдардың қоршаған ортаны қорғау және табиғат ресурстарын ұтымды пайдалануға арналған негізгі құралдарды ұстау және пайдалану бойынша шығыстары, қоршаған ортаны қорғау бойынша негізгі қорларды күрделі жөндеуден өткізуге жұмсалған шығындар мен кәсіпорындар және ұйымдардың қоршаған ортаны қорғауға және табиғат ресурстарын ұтымды пайдалануға байланысты жұмсалған ағымдағы шығындар, қоршаған ортаны қорғау мәселелерімен айналасатын аппаратты ұстау үшін атқарушы билік органдарының шығындары, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты ұтымды пайдалану саласындағы білім беруге, ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерге жұмсалған шығындар, қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шараларға жұмсалған шығындар;

2) текущие затраты на охрану природы - расходы предприятий и организаций по содержанию и эксплуатации основных средств, предназначенных для охраны окружающей среды. Сюда же относятся затраты на проведение текущих природоохранных мероприятий, по рекультивации нарушенных земель, расчистке русел малых рек, поддержанию водоохранных зон согласно требованиям Экологического кодекса, контролю качества водных источников, атмосферного воздуха. При передаче отчитывающимися объектами сточных вод и отходов сторонним организациям для их последующей очистки (обезвреживания) и сброса, величина оплаты за этот прием также включается в объем текущих природоохранных расходов;
3) экологические платежи - фактически выплаченные платежи за эмиссии в окружающую среду в пределах установленных лимитов и за сверхнормативные выбросы загрязняющих веществ в природную среду;
4) средства, взысканные в возмещение ущерба, причиненного нарушением экологического законодательства - фактически взысканные в возмещение ущерба, причиненного нарушением экологического законодательства. К ним относятся выплаты за аварийное загрязнение окружающей среды, за нерациональное использование и порчу природных ресурсов;
5) платы за использование природных ресурсов - фактически произведенные выплаты за пользование водными ресурсами поверхностных источников, за пользование земельными участками, за эмиссии в окружающую среду, за пользование животным миром, за лесные пользования, за использование особо охраняемых природных территорий.
3. Данная статистическая форма заполняется на основании данных бухгалтерского и первичного учета, фактических затрат на охрану окружающей среды и рациональное использование природных ресурсов.
По разделу 1 пояснения к затратам и видам природоохранной деятельности приведены в Методических рекомендациях по формированию показателей статистики окружающей среды, а также в ведомственном Классификаторе видов деятельности и затрат по охране окружающей среды (утверждены приказами Агентства Республики Казахстан по статистике № 337 от 9 декабря 2010 года и № 85 от 17 марта 2011 года), которые представлены на Интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по статистике www.stat.kz в подразделах "Методологические положения" и "Статистические классификации".
4. Строка 1 раздела 2 включает текущие затраты по охране и рациональному использованию водных ресурсов, содержанию и эксплуатации:
станций биологической физико-химической и механической очистки производственных и коммунальных сточных вод;
сооружений и установок по доочистке сточных вод, включая земледельческие поля орошения;
опытных установок и цехов на предприятиях, связанных с разработкой методов очистки сточных вод;
установок и сооружений для сбора, транспортировки, переработки и ликвидации жидких производственных отходов, загрязняющих водоемы или подземные воды;
береговых сооружений для приема с судов хозяйственно-бытовых сточных вод и мусора для утилизации, складирования и очистки;
отдельных сооружений первичной стадии очистки сточных вод (нефтеловушек, жироловок, станций нейтрализации флотационных установок и установок обезвреживания шламов);
канализационных сетей, подводимых к сооружениям по очистке сточных вод и для отведения сточных вод на поля фильтрации, поля орошения, к специально построенным накопителям, испарителям; сооружений для очистки коммунальных сточных вод;
внеплощадных сетей канализации для отвода промышленных сточных вод (включая ливневые) и сооружений из них станций перекачки, станций по контролю, подготовке, усреднению сточных вод и емкостей для временной аккумуляции этих вод в случае аварийных сбросов загрязнений и повышения концентрации их выше предельно допустимых норм с последующей передачей на станции очистки. В основные коммуникации не входят внутриплощадочные сети промышленных предприятий. Если канализационные сети не подведены к очистным сооружениям и производят сброс загрязненных сточных вод в природные водные объекты, затраты на содержание и эксплуатацию этих сетей по данной строке не показываются;
береговых и плавучих станций очистки балластных и льяльных (подсланевых) вод;
систем водоснабжения с замкнутыми циклами (с возвратом для нужд технического водоснабжения сточных вод после их соответствующей очистки и обработки), включая оборотные системы гидрозолоудалении и гидроудаления различных шлаков, оборотные системы последовательного и повторного использования воды, в том числе, поступающей от других предприятий;
установок, оборудования и технического флота по сбору нефти, мусора и других жидких, твердых отходов с акваторий рек, водоемов, портов и внутренних морей, а также на проведение мероприятий по дооборудованию действующих судов;
поддержанию согласно требованиям Экологического кодекса, водоохранных зон с комплексом технологических, лесомелиоративных, агротехнических, гидротехнических, санитарных мероприятий, засорения и истощения водных ресурсов;
поддержанию согласно требованиям Экологического кодекса, специальных водохранилищ по борьбе с вредным воздействием вод, а также для обеспечения санитарно-оздоровительных (экологических) попусков. Затраты на содержание и эксплуатацию водохранилищ, предназначенных для гидроэнергетических, ирригационных и производственных нужд, сюда не включаются;
русловых аэрационных станций и водоохранных объектов межотраслевого значения;
рассеивающих выпусков;
полей фильтрации, полей орошения, специально построенных накопителей, испарителей и отстойников, отведение (сброс) загрязненных сточных вод, которые не приводят к загрязнению поверхностных и подземных водных ресурсов;
осуществлению регулирования стока малых рек, расчистку их русел, мероприятия по восстановлению и поддержанию благоприятного гидрологического режима и санитарного состояния малых рек;
проведению мероприятий для повторного использования сбросных и дренажных вод (включая сбросные воды с рисовых полей) и улучшения их качества (аккумулирующие емкости, отстойники, сооружения и устройства для аэрации вод, биологические каналы, экраны для задержания пестицидов);
автоматизированных систем управления (далее - АСУ) водохозяйственными комплексами в бассейнах важнейших рек. АСУ водоохранными комплексами, систем контроля качества морских, природных и сточных вод (включая эксплуатацию специальных судов, лабораторий), систем управления водораспределением (включая орошаемое земледелие), системы государственного водного кадастра, обеспечению первичного учета вод и разработки сводных данных ведения государственного учета использования вод (содержание и эксплуатация автоматизированных станций, измерительных установок) по учету объема и качества забираемой и сбрасываемой воды, вычислительных центров по обработке данных учета;
установок, цехов и осуществлению мероприятий по извлечению ценных веществ из отработавших вод. Сюда следует относить установки и цеха по извлечению и регенерации из водных растворов органических растворителей, ценных компонентов из гальванических и травильных растворов, из сточных вод производств черной и цветной металлургии, при производстве и обработке кинопленки и тому подобное по извлечению из отработавших вод и переработке солей кальция, магния, натрия, фтористых соединений на заводах основной химии, титаномагниевых отработавших технологических растворов на предприятиях целлюлозно-бумажной, химической, нефтехимической и отраслей промышленности, по выделению из отработанных вод и утилизации нефтепродуктов и масел, по переработке избыточного ила очистных сооружений, по извлечению и переработке отходов пищевой промышленности, по переработке и обезвреживанию образующихся на предприятии токсичных соединений, а также аналогичные установки, цеха и мероприятия на предприятиях различных отраслей промышленности, транспорта, сельского хозяйства, жилищно-коммунального хозяйства.
В строке 1 не показываются затраты на содержание и эксплуатацию промышленных и коммунальных водопроводов, включая выплаты промышленных предприятий за воду, забираемую из водохозяйственных систем, а также штрафы за нарушение Водного законодательства.
Строка 2 включает затраты по охране атмосферного воздуха, содержанию и эксплуатации:
установок для улавливания и обезвреживания вредных веществ из газов, отходящих от технологических агрегатов и из вентиляционного воздуха, непосредственно перед выбросом их в атмосферу. Отнесение этих затрат к категории воздухоохранным осуществляется только при условии, если эти установки по своему прямому назначению являются санитарными, то есть обеспечивают снижение выбросов вредных веществ в атмосферный воздух. В этот же показатель включаются затраты на содержание и эксплуатацию опытно-промышленных установок и цехов по разработке методов очистки отходящих газов от вредных выбросов в атмосферу, а также автоматизированных систем контроля за загрязнением атмосферного воздуха, на содержание лабораторий по контролю за загрязнением атмосферного воздуха;
установок (производств) для утилизации веществ из отходящих газов;
контрольно-регулировочных пунктов по проверке токсичности отработавших газов автомобилей.
В виде исключения в состав текущих затрат на охрану атмосферного воздуха включаются затраты на содержание и эксплуатацию установок и устройств по дожигу и другим методам доочистки хвостовых газов перед непосредственным выбросом их в атмосферу.
Кроме того, в исключительных случаях, когда выбор тягодутьевой машины находится в прямой зависимости от сопоставления, создаваемого газопылеулавливающим аппаратом, затраты по эксплуатации этой машины относятся также на охрану атмосферного воздуха. Газопылеулавливающие установки и устройства, являющиеся элементами технологической схемы и служащие для получения планируемой продукции из минимального сырья (очистка газов, отходящих от реакторов при производстве сажи на заводах технического углерода; очистка газов, отходящих от рудно-термических печей при производстве желтого фосфора на фосфорных заводах; очистка газов, отходящих от печей "кипящего слоя" при производстве серной кислоты на химических заводах), к воздухоохранным не относятся. В состав текущих затрат на охрану атмосферного воздуха, кроме того, не включаются затраты на:
эксплуатацию газоотходов (воздуховодов);
дымососов (вентиляторов);
дымовых труб;
систем вентиляции и кондиционирования, служащих для создания нормальных санитарно-гигиенических условий на рабочих местах, санитарно-защитных зон;
уход за зелеными насаждениями, так как они являются составными элементами технологических схем, промсанитарии, благоустройства.

2) табиғатты қорғауға жұмсалған ағымдағы шығындар – кәсіпорындар мен ұйымдардың қоршаған ортаны қорғауға арналған негізгі құралдарды ұстау және пайдалану бойынша шығыстары. Мұнда бүлінген жерлерді қалпына келтіру, кіші өзендердің арналарын тазалау, суды қорғау аймақтарын Экологиялық кодекс талаптарына сәйкес ұстау, су көздерінің, атмосфералық ауаның сапасын бақылау бойынша табиғатты қорғаумен байланысты ағымдағы іс-шаралар жүргізуге жұмсалған шығыстар жатады. Есеп беру объектілері басқа ұйымдарға ағынды сулар мен қалдықтарды тазалауға (залалсыздандыруға) және ағызуға тапсыру кезінде бұл қабылдаудың ақы төлеу мөлшері де ағымдағы табиғатты қорғау шығыстары көлеміне қосылады;
3) экологиялық төлемдер – қоршаған ортаға белгіленген лимиттер шегінде эмиссиялар үшін және табиғи ортаға ластағыш заттардың нормативтен тыс шығарылуы үшін есептелген және нақты төленген төлемдер;
4) экологиялық заңнаманың бұзылуы салдарынан орын алған зиянды өтеуге өндірілген қаражат – экологиялық заңнаманың бұзылуы салдарынан орын алған зиянды өтеуге заңды тұлғадан талап етілген және өндірілген нақты қаражат. Оларға қоршаған ортаны апаттық ластағаны үшін, табиғи ресурстарды ұтымсыз пайдаланғаны және бұзғаны үшін белгіленген төлемдер жатады;
5) табиғи ресурстарды пайдаланғаны үшін төлемдер – жер үсті су ресурстарын, жер учаскелерін, қоршаған ортаға эмиссиялар, жануарлар дүниесін, орманды, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшiн есептелген және нақты төленген төлемдер;
6) жер қойнауын пайдаланушылардың арнаулы төлемдерi – Қазақстан Республикасы Салық заңнамасына сәйкес анықталады;
7) негізгі құрал-жабдықтар – субъектінің тауарларды (қызметтерді) өндіруде немесе жеткізуде бір кезеңнен астам пайдалану үшін ұстайтын материалдық активтері;
8) ағымдағы құн – белгілі бір күнге қолданыстағы нарықтық бағасы бойынша негізгі құрал-жабдықтардың құны немесе негізгі құрал-жабдықтардың қайта бағалаудан (индексациялаудан) кейінгі құны.
3. Бұл статистикалық нысан бухгалтерлік және бастапқы есепке алу, қоршаған ортаны қорғауға және табиғи ресурстарды ұтымды пайдалануға нақты шығынның мәлiметтерi негізінде толтырылады.
1-бөлім бойынша табиғатты қорғау қызметінің түрлері мен шығындарына түсініктемелер Қоршаған орта статистикасы көрсеткіштерін қалыптастыру бойынша әдістемелік ұсынымдарда, сондай-ақ Қоршаған ортаны қорғау бойынша қызмет түрлері мен шығындардың ведомстволық жіктеуішінде келтірілген (Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің 2010 жылғы 9 желтоқсандағы № 337 және 2011 жылғы 17 наурыздағы № 85 бұйрықтарымен бекітілген).
2-бөлімнің 1-жолында су ресурстарын қорғауға және ұтымды пайдалануға, күтіп ұстау және пайдалану жөніндегі ағымдағы шығындар енгізіледі:
өндірістік және коммуналдық ағынды суды биологиялық, физикалық-химиялық және механикалық тазарту станциялары;
ағынды суды, сонымен қоса суармалы егіншілік алқабында пайдаланылған суды қосымша тазартатын құрылыстар мен қондырғылар;
ағынды суды тазарту әдістерін әзірлеуге байланысты кәсіпорындардағы тәжірибелік қондырғылар мен цехтар;
су айдынын немесе жер астындағы суды ластайтын сұйық өндірістік қалдықтарды жинайтын, тасымалдайтын, қайта өңдейтін және жоятын қондырғылар мен құрылыстар;
кемелерден алынған шаруашылық-тұрмыстық ағынды сулар мен қоқыстарды кәдеге жарату, жинау және тазарту үшін арналған жағалық құрылыстар;
ағынды суды бастапқы сатысында тазартатын жеке құрылыстар (мұнай торлары, май сүзгілер, флотациялық қолдырғылардың және қоқырларды залалсыздандыратын қондырғылардың бейтараптайтын станциялары);
ағынды суды тазартатын құрылысқа жеткізетін және ағынды суды алқап сүзгісіне, суландыру алқабына, арнайы салынған жинауышқа, буландырғышқа арналған кәріз желілері;
коммуналдық ағынды суды тазартатын құрылыстар;
өнеркәсіптік ағынды суды (сонымен қоса жаңбыр суын) бұратын алаңнан тыс кәріз желілері және сондағы қайта айдайтын станциялар, ағынды суды бақылайтын, әзірлейтін, ағынды суды орташалайтын станциялар және апатты жағдайда лас сулар ағылғанда және олардың концентрациясы шектеулі нормадан асып кеткенде уақытша жинайтын сыйымдылықтар, кейіннен осы суды тазарту станциясына айдау.
Негізгі коммуникацияға өнеркәсіп кәсіпорындарының алаң ішіндегі желісі енгізілмейді. Егер кәріз желілері тазарту құрылысына жеткізілмесе және ластанған ағынды суды табиғи су объектілеріне ағызатын болса, онда осы желілерді күтіп ұстаудың және пайдаланудың шығындары осы жол бойынша көрсетілмейді;
2) лай сулар мен мұхиттық лас суларды тазартатын жағалық және жүзбе станциялар;
3) сумен қамтудың тұйық циклді жүйесі (ағынды суды тиісті тазартудан және өңдеуден өткізгеннен кейін техникалық сумен қамту қажетіне қайтару), сонымен қоса, әртүрлі қоқыстағы су мен күлді, басқа кәсіпорындардан келетін суды тазартатын айналым жүйелері, ұдайы және қайталап пайдаланатын айналым жүйелері;
4) су айдынынан, су қоймасынан, кемежайдан және ішкі теңізден мұнайды, қоқысты және басқа да сұйық қалдықтарды жинайтын қондырғылар, құрал-жабдықтар мен техникалық флоттар, сондай-ақ теңіздер мен кемелерді қосымша жабдықтау бойынша шараларды жүргізу;
5) Экологиялық кодекс талаптарына сәйкес суды қорғайтын аймақты жан-жақты технологиялық, орман-мелиоративтік, агротехникалық, гидротехникалық, санитарлық шаралармен қолдау, су ресурстарының ластануы мен сарқылуы;
6) Экологиялық кодекс талаптарына сәйкес судың зиянды әсерімен күресу бойынша, сондай-ақ санитарлық-сауықтыру (экологиялық) жіберулерді қамтамасыз ету үшін арнайы су қоймаларын ұстау. Гидроэнергетикалық, ирригациялық және өндірістік қажеттілік үшін арналған су қоймаларын күтіп ұстау мен пайдалану шығындары мұнда енгізілмейді;
7) салааралық маңызы бар арналық ауаландыру станциялары мен суды қорғайтын объектілер;
8) шығарылғандардың шашырауы;
9) жер бетіндегі және жер астындағы су ресурстарын ластамайтын сүзілу алаңы, суармалау таңабы, арнайы құрылған жинауыштар, буландырғыштар мен тұндырғыштар, ластанған ағынды суды бұру (қашыртқы);
10) шағын өзендердің ағынын реттеу, олардың арнасын тазарту және шағын өзендердің қолайлы гидрологиялық режимі мен санитарлық жай-күйін қалпына келтіру әрі қолдау жөніндегі шараларды жүзеге асыру;
11) қашыртқы су мен кәріздеу суын (сонымен қоса күріш танабындағы қашыртқы суды) қайтадан пайдалану және олардың сапасын жақсарту (жинақтайтын сыйымдылықтар, тұндырғыштар, құрылыстар, суды ауаландырғыш құрылғылар, биологиялық каналдар, пестицидтерді ұстайтын экрандар) шараларын өткізу.
12) анағұрлым маңызды өзен бассейндеріндегі су шаруашылығы кешендерінің автоматтандырылған басқару жүйесі (бұдан әрі – АБЖ). Суды қорғау кешендерімен қоса АБЖ, теңіздің, табиғи және ағынды сулардың (арнайы кемелерді, зертханаларды қоса алғанда) сапасын бақылау жүйесі, су үлестіруді басқару жүйесі (суармалы егіншілікті қоса алғанда), мемлекеттік су кадастры жүйесі, судың бастапқы есебін қамтамасыз ету және алынатын, әрі шығарылатын сулардың есебі бойынша, есеп деректерін өңдеу бойынша есептеу орталықтарының суды пайдаланудың мемлекеттік есебін жүргізудің жиынтық деректерін әзірлеу (автоматтандырылған станцияларды, өлшеу қондырғыларын күтіп ұстау және пайдалану);
13) қондырғылар, цехтар және пайдаланылған судан бағалы заттарды алу жөніндегі шараларды жүзеге асыру. Бұған жататын қондырғылар мен цехтар: су ерітінділерінен органикалық еріткіштерді, гальваникалық және өңдейтін ерітінділерден, қара және түсті металлургияда, ағынды судан бағалы компоненттерін алатын, кинопленкаларды өндірген және өңдеген кезде пайдаланылған судан және қайта өңделген кальций, магний, натрий, фторлы қосылыстар тұздарынан негізгі химия зауыттарынан алынғаны, целлюлоза - қағаз, химия, мұнай химиясы және өнеркәсіп салаларының пайдаланылған титан-магний ерітінділері, пайдаланылған судан мұнай өнімдері мен майды бөлу және іске жарату, тазарту құрылыстарындағы артық лайды қайта өндеу, тамақ өнеркәсібіндегі қалдықтарды алу және қайта өңдеу, кәсіпорындарда пайда болған улы қосылыстарды қайта өңдеу және зарарсыздандыру, сондай-ақ өнеркәсіптің, көліктің, ауылшаруашылығының, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының әртүрлі саласындағы басқа да сондай қондырғылар, цехтар, шаралар.
1-жолда өнеркәсіптік және коммуналдық су құбырларын күтіп ұстаудың және пайдаланудың шығындары, сонымен қоса су шаруашылығы жүйесінен өнеркәсіп кәсіпорындары алатын судың төлемдері, сондай-ақ Суға қатысты заңнаманы бұзғаны үшін айыппұлдар көрсетілмейді.
2-жолда атмосфералық ауаны қорғау, күтіп ұстау және пайдалану жөніндегі шығындар енгізіледі:
технологиялық агрегаттардан және ауаны желдеткіштен шығатын газдағы зиянды заттарды тұтатын және залалсыздандыратын қондырғы, олардың атмосфераға тікелей шығар алдындағы осы шығындарды ауаны қорғау санатына жатқызу, тек осы қондырғы өзінің тікелей мақсаты бойынша санитарлық болған жағдайда ғана, яғни зиянды заттарды атмосфера ауасына шығаруды қамтамасыз еткенде ғана жатқызылады. Бұл көрсеткішке атмосфераға шығатын газдардың зиянды заттарын тазарту әдісін әзірлеу бойынша тәжірибелік-өнеркәсіптік қондырғылар мен цехтарды күтіп ұстаудың және пайдаланудың, сондай-ақ атмосфералық ауаның ластануын бақылайтын автоматтандырылған жүйенің, атмосфералық ауаның ластануын бақылайтын зертхананы күтіп ұстаудың шығындары енгізіледі.
газдан шығатын заттарды іске жарататын қондырғы (өндіріс)
автомобильдердің пайдаланылған газдардың улылығын тексеру жөніндегі бақылау-реттеу орындары.
Ерекшелік ретінде атмосфералық ауаны қорғаудың ағымдағы құрамына, қалдық газдар тікелей ауаға шығар алдында қосымша жағатын және басқадай әдіспен қосымша тазалайтын қондырғылар мен құрылғыларды күтіп ұстау мен пайдалану шығындары енгізіледі.
Бұдан басқа, ерекше жағдайда, газ үрлейтін машиналар газ тұтқыш аппаратқа тікелей байланысты болған кезде, осы машинаны пайдалану шығындары да атмосфера ауасын қорғауға жатады. Технологиялық тәсіл элементтері болып саналатын газтұтқыш қондырғылар мен құрылғылар және шамалы шиказаттардан жоспарланған өнімді алу үшін қызмет ететін (зауыттарда техникалық көміртекті өндірген кезде реактордан шығатын газдағы қаракүйені тазарту; фосфор зауыттарында сары фосфорды өндірген кезде кенді қыздыратын пештен шығатын газды тазарту; химия зауыттарында күкірт қышқылын өндірген кезде пештің «қайнаған қабатынан» шығатын газды тазарту) ауаны қорғауға жатпайды. Сонымен қоса, атмосфералық ауаны қорғаудың ағымдағы шығындар құрамына қосылмайтын шығыстар:
газ қалдықтарын (ауа үрлегішті);
түтін тартқыштарды (желдеткіштерді);
түтін құбырларын пайдалану;
жұмыс орындарында, санитарлық-қорғаныш аймақтарында қалыпты санитарлық-гигиеналық жағдайларды жасауға қызмет ететін желдету мен кондиционерлеу жүйесі;
жасыл екпе ағаштарды күту, өйткені олар технологиялық тәсілдің, өнеркәсіптік санитарияның, көркейтудің құрамдас элементтері болып саналады.

Строка 3.1 включает затраты по содержанию и эксплуатации полигонов, специально организованных мест хранения твердых отходов, а также установок для обезвреживания твердых опасных и других вредных производственных отходов. Сюда относятся текущие затраты по уничтожению твердых производственных отходов (в том числе уловленных в процессе очистки загрязненных сточных вод и отходящих технологических газов и вентиляционного воздуха), транспортировке отходов к месту их складирования или уничтожения.
Строка 3.2 включает затраты на рекультивацию земель, снятие, хранение и использование плодородного слоя почвы, включая текущие затраты по эксплуатации специальной техники. Затраты на рекультивацию земель, осуществляемые за счет капитальных вложений, в этой строке не отражаются.
Амортизация, начисленная за отчетный год на основные фонды по охране окружающей среды, не включается в текущие затраты на охрану окружающей среды.
5. В строке 1 раздела 2.1 показываются общие выплаты предприятиям и организациям за услуги по приему, транспортировке и очистке сточных вод.
В строке 2 отражаются общие выплаты предприятиям и организациям за услуги по вывозке в специальные отведенные места, хранению, уничтожению (обезвреживанию) или утилизации производственных отходов (кроме опасных) и твердых бытовых отходов.
В строке 3 показываются общие выплаты предприятиям и организациям за услуги по вывозке в специальные отведенные места, хранению, уничтожению (обезвреживанию) или утилизации твердых опасных производственных отходов.
6. В разделе 3 отражаются фактически выплаченные платежи за загрязнение окружающей природной среды, плата за природные ресурсы, а также платежи по возмещению ущерба природопользователями за нарушение экологического законодательства.
В строке 1 отражаются объемы фактически выплаченных платежей за выбросы и сбросы загрязняющих веществ и размещение отходов производства и потребления в пределах установленных лимитов на выбросы (сбросы, размещение).
По строке 1.1 указываются выплаченные в отчетном году платежи за сброс загрязняющих веществ в природные водоемы, поля фильтрации, пруды-накопители в пределах нормативов (лимитов).
В строке 1.2 указываются выплаченные в отчетном году платежи за выброс загрязняющих веществ в атмосферу в пределах лимитов выбросов для стационарных источников (за исключением передвижных источников загрязнения).
В строке 1.3 указываются выплаченные в отчетном году платежи за размещение (складирование, захоронение) отходов на полигонах, свалках и за размещение (не использование) отходов производства в пределах установленных лимитов.
В строке 2 отражаются выплаченные средства за сверхнормативное (сверхлимитное) загрязнение окружающей среды, то есть за выбросы (сбросы, размещение) загрязняющих веществ (отходов) сверх установленных предприятию нормативов. Кроме того, показываются выплаты по тем видам загрязняющих веществ (отходов), по которым предприятие не оформило разрешение на выброс (сброс) вредных веществ и размещение отходов.

3.1-жолға полигондарды, қатты қалдықтарды сақтауды арнайы ұйымдастырылған орындарды, сондай-ақ өндіріс қалдықтарының қатты қауіпті және басқа да улы заттарын зарарсыздандыратын қондырғыларды күтіп ұстау мен пайдалану шығындары енгізіледі. Бұған өндірістің қатты қалдықтарын жоюдың (сонымен қоса лас ағынды суды тазарту процесінде тұтылған және шығарылған технологиялық газдар мен желдетілген ауа), қалдықтарды жинайтын орынға тасымалдаудың немесе жоюдың ағымдағы шығындары жатады.
3.2-жолда арнайы техникаларды пайдаланудың, ағымдағы шығындарың қоса жерді қайта құнарландыруға, топырақтың құнарлы қабатын алуға, сақтаға шығындары көрсетіледі. Күрделі қаржы есебінен жерді қайта құнарландыруды жүзеге асыру шығындары осы жолда көрсетілмейді.
Есепті жыл бойы қоршаған ортаны қорғау бойынша негізгі қорларға есептелген амортизация қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған ағымдағы шығындарға қосылмайды.
2.1 - бөлімнің 1-жолында ағынды суды қабылдағаны және тазартқан қызметі үшін кәсіпорындар мен ұйымдарға жалпы төлемдері көрсетіледі. 2-жолда өндірістің және тұрмыстық қатты қалдықтарын (қауіптілерден басқа) арнайы орынға тасудың, сақтаудың, жоюдың (залалсыздандырудың) немесе іске асырудың көрсетілген қызметі үшін кәсіпорындар мен ұйымдарға жалпы төлемі көрсетіледі.
3-жолда өндірістің қатты қауіпті қалдықтарын арнайы орынға тасудың, сақтаудың, жоюдың (залалсыздандырудың) немесе іске асырудың көрсетілген қызметі үшін кәсіпорындар мен ұйымдарға жалпы төлемі көрсетіледі.
3-бөлімде қоршаған табиғи ортаны ластағаны үшін есептелген және нақты төленген төлемдер, табиғат ресурстары үшін төлемдер, сондай-ақ табиғатты пайдаланушылардың экологиялық заңнаманы бұзғандары үшін келтірілген зиянды өтеу бойынша төлемдер көрсетіледі.
1-жол бойынша ластағыш заттардың шығарындылары мен төгінділері және белгіленген лимиттер шегінде өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастырғаны үшін төленуге ұсынылған және нақты төленген төлемдер көлемі көрсетіледі.
1.1-жол бойынша нормативтер (лимиттер) шегінде ластағыш заттарды табиғи су қоймасына, сүзілу алаңына, жинауыш тоғанға төккені үшін төленуге ұсынылған және есепті жылы төленген төлемдер көрсетіледі.
1.2-жол бойынша тұрақты көздер (жылжымалы ластау қайнар көздерін қоспағанда) үшін белгіленген шектелімде ластайтын заттарды атмосфераға шығарған және нақты жұмсалған отын үшін төленуге ұсынылған және есепті жылы төленген төлемдер көрсетіледі.
1.3-жолда полигондарда, үйінділерде қалдықтарды орналастырғаны (үйгені, көмгені) және өндіріс қалдықтарын белгіленген шектелімде орналастырғаны (пайдаланбағаны) үшін төленуге ұсынылған және есепті жылы төленген төлемдер көрсетіледі.
2-жолда қоршаған ортаны нормативтен тыс (шектелімнен тыс) ластағаны, яғни кәсіпорынның ластайтын заттарды (қалдықтарды) белгіленген нормативтен тыс шығарғаны (төккені, орналастырғаны) үшін есептелген және төленген қаражаттар көрсетіледі. Бұдан басқа, кәсіпорынның зиянды заттарды шығарғаны (төккені) және қалдықтарды орналастырғаны үшін рұқсатты ресімдемеуі бойынша ластайтын заттар (қалдықтар) түрлері бойынша төлемдері көрсетіледі.

В строке 2.1 указываются выплаченные в отчетном году платежи за сверхнормативные сбросы загрязняющих веществ в природные водные объекты, поля фильтрации, пруды-накопители и другие искусственные водоемы.
В строке 2.2 указываются выплаченные в отчетном году платежи за сверхнормативные выбросы загрязняющих веществ в атмосферу.
По строке 2.3 указываются выплаченные в отчетном году платежи за сверхнормативное размещение (складирование, захоронение) отходов на полигонах, свалках и за сверхнормативное размещение (не использование) отходов производства.
В строке 3 учитываются все средства фактически взысканные с предприятия в возмещение ущерба, причиненного нарушением экологического законодательства. К ним относятся выплаты за аварийное загрязнение окружающей среды, за нерациональное использование или порчу природных ресурсов. Сюда же включаются соответствующие взыскания с конкретных должностных лиц.
В строку 4 включаются фактически произведенные выплаты за пользование природными ресурсами, платежи за нерациональное и некомплексное использование природных ресурсов.
В строке 5 указываются специальные платежи недропользователей, которые определяются согласно Налоговому кодексу Республики Казахстан.
7. В разделе 4 указываются затраты на капитальный ремонт основных средств природоохранного назначения с выделением объема затрат на капитальный ремонт установок и сооружений по охране: атмосферного воздуха (строка 1), рационального использования водных ресурсов (строка 2). Состав средств по охране и рациональному использованию водных ресурсов и воздушного бассейна соответствует перечню установок и сооружений, перечисленных в пункте 4 настоящей Инструкции (за исключением строки 3.2).
В строке 9 указываются затраты на капитальный ремонт основных средств, связанных с вывозом, хранением и уничтожением производственных отходов, а также рекультивацией земель.
8. По строкам 1-3 раздела 5 показывается среднегодовая стоимость основных производственных фондов по охране окружающей среды по текущей стоимости.
В строку 3 включают стоимость основных средств, эксплуатация которых связана только с охраной земли от загрязнения производственными отходами, а также рекультивацией земель.
4. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 3 "Объем экологических платежей и платы за природные ресурсы":
код 1 = сумме кодов 1.1, 1.2, 1.3
код 2 = сумме кодов 2.1, 2.2, 2.3
код 4 > суммы кодов 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 4.5.
2) Контроль между разделами:
сумма кодов раздела 1 сумме кодов раздела 2
код 1 раздела 1 > код 2 раздела 2 + код 1 раздела 4
сумма кодов 2, 4 раздела 1 > код 1 раздела 2 + код 2 раздела 4
сумма кодов 3, 4, 6 раздела 1 > код 3.1 + код 3.2 раздела 2

2.1-жолда табиғи су объектілеріне, сүзілу объектілеріне, жинауыш тоғанға және басқа да жасанды су қоймасына ластайтын заттарды нормативтен тыс төккені үшін төленуге ұсынылған және есепті жылы төленген төлемдер көрсетіледі.
2.2-жолда ластайтын заттарды атмосфераға нормативтен тыс шығарғаны үшін төленуге ұсынылған және есепті жылы төленген төлемдер көрсетіледі.
2.3-жолда полигондарда, үйінділерде қалдықтарды (үйгені, көмгені) және өндіріс қалдықтарын нормативтен тыс орналастырғаны (пайдаланбағаны) үшін төленуге ұсынылған және есепті жылы төленген төлемдер көрсетіледі.
3-жолда кәсіпорындардың экологиялық заңнамаларын бұзудан болған залалды өтеуге ұсынылған және нақты өндіріп алынған барлық қаражаттар ескеріледі. Бұған қоршаған ортаны апатты жағдайда ластағаны, табиғат ресурстарын тиімсіз пайдаланғаны немесе бүлдіргені үшін төлемдер жатады. Бұған сонымен қоса нақты лауазымдық тұлғалардың жазалары енгізіледі.
4-жолға табиғат ресурстарын пайдаланғаны, табиғат ресурстарын тиімсіз және жан-жақты пайдаланбағаны үшін есептелген және нақты белгіленген төлемдер енгізіледі.
5-жолда Қазақстан Республикасы Салық заңнамасына сәйкес анықталатын жер қойнауын пайдаланушылардың арнаулы төлемдері көрсетіледі.
4-бөлім бойынша қорғау жөніндегі қондырғылар мен құрылыстардың күрделі жөндеуіне арналған шығын көлемін атай отырып, табиғатты қорғауға арналған негізгі құрал-жабдықтардың күрделі жөндеу шығындары көрсетіледі: атмосфералық ауаны (1-жол); су ресурстарын ұтымды пайдалану (2-жол). Су ресурстары мен ауа бассейнін қорғау және ұтымды пайдалану жөніндегі құрал-жабдықтардың құрамы, осы нұсқаулықтың 3-бөлімінде 4-ҚО (жылдық) статистикалық нысанның 2-бөлімін толтыру бойынша әдіснамалық түсініктемелерінде (3.2-жолдан басқа) аталған қондырғылар мен құрылыстар тізбесіне сәйкес келуі тиіс.
9-жолда өндірістік қалдықтарды тасуға, сақтауға және жоюға, сондай-ақ жерді қайта құнарландыруға байланысты негізгі қорларды күрделі жөндеу шығындары көрсетіледі.
5-бөлімнің 1-3-жолдарында қоршаған ортаны қорғау бойынша негізгі құрал-жабдықтардың орташа жылдық құны ағымдағы құнмен көрсетіледі.
3-жолға жерді өндірістік қалдықтармен ластанудан қорғауға, сондай-ақ жерді құнарландыруға ғана байланысты пайдаланылатын негізгі қорлардың құны кіреді.
4. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 3-бөлім. «Экологиялық төлемдер және табиғи ресурстар үшін төлемақы көлемі»:
1-коды = 1.1, 1.2, 1.3-кодтардың қосындысына
2-коды = 2.1, 2.2, 2.3-кодтардың қосындысына
4-коды > 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 4.5-кодтардың қосындысына.
2) Бөлімдер арасындағы бақылау:
1-бөлім кодтарының қосындысы > 2-бөлім кодтарының қосындысына 1-бөлімнің 1-коды > 2-бөлімнің 2-коды + 4-бөлімнің 1-коды
1-бөлімнің 2, 4-кодтарының қосындысы > 2-бөлімнің 1-коды + 4-бөлімнің 2-коды
1-бөлімнің 3, 4, 6-кодтарының қосындысы > 2-бөлімнің 3.1 + 3.2-кодтары

строка 1 раздела 2.1 < код 1 раздела 2
сумма строк 2, 3 раздела 2.1 < код 3.1 раздела 2
если код 1 раздела 2 0, то код 2 раздела 4 0
если код 2 раздела 2 0, то код 1 раздела 4 0
если код 2 раздела 4 0, то код 1 раздела 5 0
если код 1 раздела 4 0, то код 2 раздела 5 0
если код 1 раздела 2 0, то код 1 раздела 5 0
если код 2 раздела 2 0, то код 2 раздела 5 0
если код 3.1 и 3.2 раздела 2 0, то код 3 раздела 4 0
Приложение 3 к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по статистике
от 13 июля 2010 года № 180
Мемлекеттік
статистика
органдары
құпиялылығына
кепілдік береді
Конфиденциальность
гарантируется
органами
государственной
статистики
Қазақстан Республикасы
Статистика
агенттігі төрағасының 2010
жылғы
13 шілдедегі № 180 бұйрығына
3-қосымша
Жалпымемлекеттік
статистикалық
байқау бойынша
статистикалық
нысан
Статистическая
форма по общегосударст-
венному статистическому
наблюдению
Приложение 3 к приказу
Председателя
Агентства Республики Казахстан
по статистике от 13 июля 2010
года № 180
Аумақтық
органға
тапсырылады
Представляется
территориаль-
ному органу
Статистикалық нысанды толтыруға
жұмсалған уақыт, сағат (қажеттiсiн
қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение
статистической формы, час (нужное
обвести)
1
са-
ғат-
қа
дей-
1-2
2-4
4-8
8-40
40
сағат-
тан
артық
до 1
более
40
Статистикалық
нысанды
www.stat.gov.
kz сайтынан
алуға болады
Статистическую
форму можно
получить на
сайте
www.stat.
gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық
деректерді уақтылы тапсырмау, дәйекті емес деректерді беру әкімшілік
құқық бұзушылық болып табылады және ҚР қолданыстағы заңнамасына
сәйкес жауапкершілікке әкеп соғады.
Несвоевременное представление, предоставление недостоверных первичных
статистических данных в соответствующие органы государственной
статистики являются административными правонарушениями и влекут за
собой ответственность в соответствии с действующим законодательством
РК.
Статисти-
калық нысан
коды
1431104
Код
статисти-
ческой
формы
1431104
Коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару туралы есеп
1-қалдықтар
1-отходы
Отчет о сборе и вывозе коммунальных отходов
Жылдық
Годовая
Есепті кезең      __ __ __ __    жыл
Отчетный период  |__|__|__|__|   год
Жұртшылық шаруашылықтарының коммуналдық қалдықтарын, сондай-ақ
кәсіпорындар мен ұйымдардың ұқсас қалдықтарын жинау мен шығаруды
жүзеге асыратын заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және
оқшауланған бөлімшелері тапсырады.
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные
подразделения, осуществляющие сбор и вывоз коммунальных отходов
домашних хозяйств, а также похожих отходов предприятий и организаций.
Тапсыру мерзімі мамырдың 17-сі.
Срок представления 17 мая.
КҰЖС коды      _ _ _ _ _ _ _ _   _ _ _ _
Код ОКПО      |_| | | | | | | | | | | | |
БСН коды       _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Код БИН       |_| | | | | | | | | | | |
СТН коды       _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Код РНН       |_| | | | | | | | | | | |

2.1-бөлімнің 1-жолы < 2-бөлімнің 1-коды
2.1-бөлімнің 2,3-жолдарының қосындысы < 2-бөлімнің 3.1-коды
егер 2-бөлімнің 1-коды № 0, онда 4-бөлімнің 2-коды № 0
егер 2-бөлімнің 2-коды № 0, онда 4-бөлімнің 1-коды № 0
егер 4-бөлімнің 2-коды № 0, онда 5-бөлімнің 1-коды № 0
егер 4-бөлімнің 1-коды № 0, онда 5-бөлімнің 2-коды № 0
егер 2-бөлімнің 1-коды № 0, онда 5-бөлімнің 1-коды № 0
егер 2-бөлімнің 2-коды № 0, онда 5-бөлімнің 2-коды № 0
егер 2-бөлімнің 3.1 және 3.2-коды № 0, онда 4-бөлімнің 3-коды № 0
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі төрағасының
2010 жылғы 13 шілдедегі
№ 180 бұйрығына
3-қосымша
Мемлекеттік статистика       Қазақстан Республикасы Статистика
органдары құпиялылығына      агенттігі төрағасының 2010 жылғы
кепілдік береді                13 шілдедегі № 180 бұйрығына
Конфиденциальность                           3-қосымша
гарантируется органами
государственной статистики
Жалпымемлекеттік               Приложение 3 к приказу Председателя
статистикалық байқау             Агентства Республики Казахстан
бойынша статистикалық                     по статистике
нысан                             от 13 июля 2010 года № 180
Статистическая форма по
общегосударственному
статистическому наблюдению
Аумақтық органға тапсырылады
Представляется территориальному органу
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz
сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте
www.stat.gov.kz
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, час (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
до 1
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
более 40
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық деректерді уақытылы тапсырмау, дәйекті емес деректерді беру әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады және ҚР қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапкершілікке әкеп соғады.
Несвоевременное представление, предоставление недостоверных первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики являются административными правонарушениями и влекут за собой ответственность в соответствии с действующим законодательством РК.
Статистикалық нысан
коды 1431104               Коммуналдық қалдықтарды жинау
Код статистической              және шығару туралы есеп
формы 1431104
1-қалдықтар                  Отчет о сборе и вывозе коммунальных
1-отходы                                     отходов
Жылдық                    Есепті кезең   __ __ __ __    жыл
Годовая                  Отчетный период  |__|__|__|__|   год
Жұртшылық шаруашылықтарының коммуналдық қалдықтарын, сондай-ақ кәсіпорындар мен ұйымдардың ұқсас қалдықтарын жинау мен шығаруды жүзеге асыратын заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері тапсырады.
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, осуществляющие сбор и вывоз коммунальных отходов домашних хозяйств, а также похожих отходов предприятий и организаций.
Тапсыру мерзімі мамырдың 17-сі.
Срок представления 17 мая.
КҰЖЖ коды    _ _ _ _ _ _ _ _    _ _ _ _
Код БИН      |_| | | | | | | |  | | | | |
БСН коды     _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Код БИН      |_| | | | | | | | | | | |
СТН коды     _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Код РНН      | | | | | | | | | | | | |

1. Аралас коммуналдық қалдықтардың санын       ________
көрсетіңіз, тоннамен                       |________|
Укажите количество смешанных коммунальных
отходов, в тоннах
2. Бөлек жиналатын коммуналдық қалдықтардың санын көрсетіңіз,
тоннамен
Укажите количество раздельно собираемых коммунальных отходов,
в тоннах
Көрсеткіштер аталуы
Наименование показателя
КҚТА бойынша
коды
Код по СВКО*
Саны
Количество
А
В
1
Көшедегi қоқыс
Уличный мусор
1
Нарықтардан шығарылған қалдықтар
Отходы с рынков
2
Бау-бақша және саябақ қалдықтары
(зираттардан шыққан қалдықтарды қоса)
Садово-огородные и парковые отходы (включая
отходы с кладбищ)
3
Iрi габаритті қалдықтар
Крупногабаритные отходы
4
Өзге де бөлек жиналатын коммуналдық
қалдықтар
Прочие раздельно собираемые коммунальные отходы
9
3. Ұйымның өзі қызмет көрсететін аудандар       ________
мен кәсіпорындар санын көрсетіңіз, бірлік   |________|
Укажите количество предприятий, обслуживаемых
организацией, единиц
Атауы                                  Мекен-жайы
Наименование _________________________ Адрес  ______________________
_________________________ Тел.:  ______________________
_________________________ E-mail ______________________
Орындаушының аты-жөні және телефоны
Фамилия и телефон исполнителя ____________________ Тел.______________
Басшы                               (Аты-жөні, тегі, қолы)
Руководитель _______________________ (Ф.И.О., подпись) ______________
Бас бухгалтер                      (Аты-жөні,тегі, қолы)
Главный бухгалтер  _________________ (Ф.И.О., подпись) ______________
М.О.
М.П.
___________________________
* коммуналдық қалдықтардың түрлерінің анықтамалығы
справочник видов коммунальных отходов
Приложение 4
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по статистике
от 13 июля 2010 года № 180
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
"Отчет о сборе и вывозе коммунальных отходов"
(код 1431104, индекс 1-отходы, периодичность годовая)
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" от 19 марта 2010 года и детализирует порядок заполнения статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о сборе и вывозе коммунальных отходов" (код 1431104, индекс 1-отходы, периодичность годовая).
2. Следующее определение применяются в целях заполнения данной статистической формы:
коммунальные отходы - отходы потребления, образующиеся в населенных пунктах, в том числе в результате жизнедеятельности человека, а также отходы производства, близкие к ним по составу и характеру образования.

1. Аралас коммуналдық қалдықтардың санын    ________
көрсетіңіз, тоннамен                      |________|
Укажите количество смешанных коммунальных
отходов, в тоннах
2. Бөлек жиналатын коммуналдық қалдықтардың санын көрсетіңіз,
тоннамен
Укажите количество раздельно собираемых коммунальных отходов, в
тоннах
Көрсеткіштер аталуы
Наименование показателя
КҚТА бойынша коды
Код по СВКО*
Саны
Количество
А
В
1
Көшедегi қоқыс
Уличный мусор
1
Нарықтардан шығарылған қалдықтар
Отходы с рынков
2
Бау-бақша және саябақ қалдықтары (зираттардан шыққан қалдықтарды қоса)
Садово-огородные и парковые отходы (включая отходы с кладбищ)
3
Iрi габаритті қалдықтар
Крупногабаритные отходы
4
Өзге де бөлек жиналатын коммуналдық қалдықтар
Прочие раздельно собираемые коммунальные отходы
9
3. Ұйымның өзі қызмет көрсететін аудандар      ________
мен кәсіпорындар санын көрсетіңіз, бірлік  |________|
Укажите количество предприятий, обслуживаемых
организацией, единиц
Атауы                              Мекен-жайы
Наименование _________________________ Адрес  ______________________
_________________________ Тел.:  ______________________
_________________________ E-mail ______________________
Орындаушының аты-жөні және телефоны
Фамилия и телефон исполнителя ____________________ Тел.______________
Басшы                            (Аты-жөні, тегі, қолы)
Руководитель _______________________ (Ф.И.О., подпись) ______________
Бас бухгалтер                    (Аты-жөні,тегі, қолы)
Главный бухгалтер  _________________ (Ф.И.О., подпись) ______________
М.О.
М.П.
___________________________
* коммуналдық қалдықтардың түрлерінің анықтамалығы
справочник видов коммунальных отходов
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының
2010 жылғы 13 шілдедегі
№ 180 бұйрығына
4-қосымша
«Коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару туралы есеп»
жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық
нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
(коды 1431104, индексі 1-қалдықтар, кезеңділігі жылдық)
1. Осы нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 7) тармақшасына сәйкес дайындалды және жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың «Коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару туралы есеп» статистикалық нысанын (коды 1431104, индексі 1-қалдықтар, кезеңділігі жылдық) толтырудың тәртібін жан-жақты көрсетеді.
2. Келесі анықтама осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
коммуналдық қалдықтар - елдi мекендерде, оның iшiнде адамның тiршiлiк әрекетi нәтижесiнде пайда болған тұтыну қалдықтары, сондай-ақ құрамы және жиналу сипаты жағынан осыларға ұқсас өндiрiс қалдықтары.

3. Основанием для заполнения статистической формы являются данные бухгалтерского и первичного учета по сбору отходов.
В разделе 1 показываются все смешанные коммунальные отходы, выбросы, сбор и вывозка которых происходит без разделения по видам отходов, то есть эти отходы сбрасываются в места, отведенные для сбора мусора, а затем также без разделения вывозятся мусоровывозящей организацией.
В разделе 2 указываются все виды раздельно собираемых коммунальных отходов – это может быть любой вид отходов (например: бумага и картон, пластмасса, металл, стекло, пищевые отходы и другие) выброс и вывоз которых осуществляется отдельно по каждому виду. Обычно эти отходы используются для повторного использования.
По строке 1 показывается уличный мусор (включая мусор с несанкционированных свалок), собираемый с улиц. Сюда включаются показатели по очистке дорог, подземных переходов, стоянок общественного транспорта, площадок после проведения митингов, демонстраций, развлекательных зрелищ.
По строке 2 показываются отходы с рынков, то есть объемы бытовых отходов, собранных и вывезенных с рынков.
По строке 3 "садово-огородные и парковые отходы (включая отходы с кладбищ)" показываются отходы, собранные и вывезенные из садов и парков, скверов, зон зеленых насаждений, земельных участков граждан, кладбищ. К ним относятся отходы, разлагаемые на микроорганизмы (листья, ветки, ботва, трава и так далее), почва, камни и отходы неразлагаемых организмов.
По строке 4 "крупногабаритные отходы" показываются твердые коммунальные отходы, которые из-за своих объемов не помещаются в обычные контейнеры или баки для сбора мусора (например: мебель, крупная бытовая техника и так далее).
По строке 5 отражаются раздельно собираемые отходы, не учтенные в других строках раздела.
В разделе 3 мусоровывозящая организация указывает количество обслуживаемых предприятий.
Приложение 5
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 13 июля 2010 года № 180
Мемлекеттік статистика органдары
құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется
органами государственной
статистики
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының 2010 жылғы
13 шілдедегі № 180
бұйрығына 5-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық
байқау бойынша статистикалық
нысан
Статистическая форма по
общегосударственному
статистическому наблюдению
Приложение 5 к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по статистике
от 13 июля 2010 года №
180
Аумақтық органға
тапсырылады
Представля-
ется
территори-
альному
органу
Статистикалық нысанды толтыруға
жұмсалған уақыт, сағат
(қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на
заполнение статистической
формы, час (нужное обвести)
1
са-
ғат-
қа
де-
йiн
1-2
2-4
4-8

3. Статистикалық нысан қалдықтарды жинау бойынша бухгалтерлік және бастапқы есеп деректері негізінде толтырылады.
1-бөлімде жиналуы мен шығарылуы қалдықтардың түрлеріне бөлінбей жүргізілетін барлық аралас коммуналдық қалдықтар, шығарындылар көрсетіледі, яғни бұл қалдықтар қоқыс жинауға арналған жерлерге тасталады, содан кейін бөлінусіз қоқыс шығаратын ұйыммен шығарылады.
2-бөлімде бөлек жиналатын коммуналдық қалдықтардың барлық түрлері көрсетіледі - бұл шығарындылары және шығарылуы қалдықтардың түрлері бойынша бөлек жүргізілетін қалдықтың кез келген түрі (мысалы: қағаз және қатырма қағаз, пластмасса, металл, шыны, тағам қалдығы және тағы басқасы) бола алады. Әдетте бұл қалдықтар қайтадан пайдалануға қолданылады.
1-жол бойынша көшедегi қоқыс (рұқсат етілмеген қоқыс тастайтын жерлердегі қоқысты қоса) көшелерден жиналатын қоқыс көрсетіледі. Бұған жолдарды, жер асты өтпе жолдарын, қоғамдық көлік тұрақтарын, митингілер, шерулер, ойын-сауық көріністерін өткізгеннен кейін алаңдарды тазалау бойынша көрсеткіштер енгізіледі.
2-жол бойынша нарықтардан шығарылған қалдықтар, яғни нарықтардан жиналып шығарылған тұрмыстық қалдықтардың көлемдері.
«Бау-бақша және саябақ қалдықтары (зираттардан шыққан қалдықтарды қоса)» 3-жолы бойынша бау-бақшалар мен саябақтардан, гүл бақтарынан, жасыл екпе ағаштары аймақтарынан, азаматтардың жер учаскелерінен, зираттардан жиналған қалдықтары көрсетіледі. Бұларға микроорганизмдерге ыдырайтын (жапырақ, бұтақ, пәлек, шөп және тағы басқасы), топырақ, тастар және ыдырамайтын организмдердің қалдықтары жатады.
«Iрi габаритті қалдықтар» 4-жолы бойынша өздерінің көлемдерінің әсерінен кәдiмгi контейнерлерге немесе қоқыстарға арналған бақтарға сыймайтын қатты коммуналдық қалдықтар (мысалы: жиһаз, iрi тұрмыстық техника және тағы басқасы) көрсетіледі.
5-жол бойынша бөлімнің басқа жолдарында ескерілмеген бөлек жиналатын қалдықтар көрсетіледі.
3-бөлімде қоқыс шығаратын ұйым өзі қызмет көрсететін кәсіпорындардың санын көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының
2010 жылғы 13 шілдедегі
№ 180 бұйрығына
5-қосымша
Мемлекеттік статистика       Қазақстан Республикасы Статистика
органдары құпиялылығына      агенттігі төрағасының 2010 жылғы
кепілдік береді                13 шілдедегі № 180 бұйрығына
Конфиденциальность                           5-қосымша
гарантируется органами
государственной статистики
Жалпымемлекеттік               Приложение 5 к приказу Председателя
статистикалық байқау             Агентства Республики Казахстан
бойынша статистикалық                     по статистике
нысан                             от 13 июля 2010 года № 180
Статистическая форма по
общегосударственному
статистическому наблюдению
Аумақтық органға тапсырылады
Представляется территориальному органу
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz
сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте
www.stat.gov.kz
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, час (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
до 1
1-2
2-4
4-8

4. Іске жаратылған, полигонның, қалдықтар         __________
үйіндісінің құрылыс шаруаларына бағытталған   |          |
қалдықтар санын көрсетіңіз, тонна             |__________|
Укажите количество утилизированных отходов,
направленных на строительные мероприятия полигона,
свалки, тонн
5. Есепті жылдың соңына жинақталған сақтауға      __________
берілген қалдықтардың көлемін көрсетіңіз,     |          |
тонна                                         |__________|
Укажите объем накопленных депонированных отходов
на конец отчетного года, тонн
6. Іріктеу құрылыстың қуатын көрсетіңіз, жылына    ________
тонна                                          |________|
Укажите мощность сортировочного сооружения,
тонн в год
7. Полигонның, қалдықтар үйіндісінің жобалық         ________
қуатын көрсетіңіз, тонна                         |________|
Укажите проектную мощность полигона, свалки, тонн
Атауы                                     Мекен-жайы
Наименование_____________________________ Адрес ____________________
_____________________________ Тел.:_____________________
_____________________________ E-mail ___________________
Орындаушының аты-жөні және телефоны
Фамилия и телефон исполнителя ____________________ Тел. _____________
Басшы                            (Аты-жөні, тегі, қолы)
Руководитель _______________________ (Ф.И.О., подпись) ______________
Бас бухгалтер                    (Аты-жөні, тегі, қолы)
Главный бухгалтер ___________________ (Ф.И.О., подпись) _____________
М.О.
М.П.
Приложение 6
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по статистике
от 13 июля 2010 года № 180
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
"Отчет о сортировке и депонировании отходов"
(код 1441104, индекс 2-отходы, периодичность годовая)
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" от 19 марта 2010 года и детализирует порядок заполнения статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о сортировке и депонировании отходов" (код 1441104, индекс 2-отходы, периодичность годовая).
2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной статистической формы:
1) вид отходов – совокупность отходов, имеющих общие признаки в соответствии с их происхождением, свойствами и технологией обращения, определяемые на основании классификатора отходов;
2) депонирование отходов – складирование, захоронение отходов на полигонах, свалках;
3) коммунальные отходы – отходы потребления, образующиеся в населенных пунктах, в том числе в результате жизнедеятельности человека, а также отходы производства, близкие к ним по составу и характеру образования;

4. Іске жаратылған, полигонның, қалдықтар        ___________
үйіндісінің құрылыс шаруаларына бағытталған  |          |
қалдықтар санын көрсетіңіз, тонна             |__________|
Укажите количество утилизированных отходов,
направленных на строительные мероприятия полигона,
свалки, тонн
5. Есепті жылдың соңына жинақталған сақтауға    __________
берілген қалдықтардың көлемін көрсетіңіз,    |          |
тонна                                        |__________|
Укажите объем накопленных депонированных отходов
на конец отчетного года, тонн
6. Іріктеу құрылыстың қуатын көрсетіңіз, жылына   ________
тонна                                         |________|
Укажите мощность сортировочного сооружения,
тонн в год
7. Полигонның, қалдықтар үйіндісінің жобалық      ________
қуатын көрсетіңіз, тонна                        |________|
Укажите проектную мощность полигона, свалки, тонн
Атауы                                 Мекен-жайы
Наименование_____________________________ Адрес ____________________
_____________________________ Тел.:_____________________
_____________________________ E-mail ___________________
Орындаушының аты-жөні және телефоны
Фамилия и телефон исполнителя ____________________ Тел. _____________
Басшы                            (Аты-жөні, тегі, қолы)
Руководитель _______________________ (Ф.И.О., подпись) ______________
Бас бухгалтер                    (Аты-жөні, тегі, қолы)
Главный бухгалтер ___________________ (Ф.И.О., подпись) _____________
М.О.
М.П.
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының
2010 жылғы 13 шілдедегі
№ 180 бұйрығына
6-қосымша
«Қалдықтарды іріктеу және сақтау туралы есеп» жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі
нұсқаулық
(коды 1441104, индексі 2-қалдықтар, кезеңділігі жылдық)
1. Осы нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 7) тармақшасына сәйкес дайындалды және жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың «Қалдықтарды іріктеу және сақтау туралы есеп» статистикалық нысанын (коды 1441104, индексі 2-қалдықтар, кезеңділігі жылдық) толтырудың тәртібін жан-жақты көрсетеді.
2. Келесі анықтамалар осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
1) қалдықтардың түрi шығу көзiне, қасиеттерiне және жұмыс iстеу технологиясына сәйкес жалпы белгiлерi бар, қалдықтар жiктеуiшi негiзiнде айқындалатын қалдықтар жиынтығы;
2) қалдықтарды сақтау полигондарда, қалдықтар үйінділерінде қалдықтарды жинақтау, көму;
3) коммуналдық қалдықтар елдi мекендерде, оның iшiнде адамның тiршiлiк әрекетi нәтижесiнде пайда болған тұтыну қалдықтары, сондай-ақ құрамы және жиналу сипаты жағынан осыларға ұқсас өндiрiс қалдықтары;

4) размещение отходов – хранение или захоронение отходов производства и потребления;
5) утилизация отходов – использование отходов в качестве вторичных материальных или энергетических ресурсов;
6) учет отходов – система сбора и предоставления информации о количественных и качественных характеристиках отходов и способах обращения с ними;
7) хранение отходов – складирование отходов в специально отведенных местах в целях их последующего безопасного удаления.
3. Отчет составляется на основании данных бухгалтерского и первичного учета поступления и дальнейшего движения отходов, паспортов объектов твердых бытовых отходов.
В данном отчете отражаются объемы всех поступивших отходов, независимо от их вида (промышленные, строительные и так далее), а также, мест поступления.
В разделе 1 приводятся данные об отобранных в результате сортировки фракциях отходов (ценные материалы), которые пригодны для повторного использования или для изготовления вторичных продуктов.
В разделе 3 указывается количество отходов (по видам), поступивших на депонирование.
По строке 2 раздела 3 отражаются остатки отходов после сортировки произведенной как своими силами, так и другими юридическими и физическими лицами.
По строке 3 раздела 3 отражаются отходы со строек (металлы, дерево, краски и так далее), строительный мусор (бетон, кирпич, камень, плитки и так далее), выемка грунта, отходы от сноса домов, отходы от ремонта или укладки покрытия дорог (битум, асфальт, бетон, гравий, щебень и так далее).
В разделе 4 указывается количество отходов, направленных на строительную деятельность полигона или свалки. Например, для строительства дорог, сооружений для удержания отходов (земляной дамбы), уплотнения, покрытия грунта, рекультивации земель и так далее.
В разделе 6 отражается мощность (пропускная способность) сортировочного сооружения по данным изготовителя.
В разделе 7 указывается проектная мощность полигона, свалки для депонирования отходов согласно проектной документации.
4. Арифметико-логический контроль:
1) строка 2 раздела 3 > данных раздела 2;
2) данные раздела 7 > данных раздела 5.
Приложение 7 к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 13 июля 2010 года № 180
Мемлекеттік статистика
органдары құпиялылығына
кепілдік береді
Конфиденциальность
гарантируется органами
государственной
статистики
Қазақстан Республикасы
Статистика
агенттігі төрағасының 2010
жылғы 13 шілдедегі № 180
бұйрығына 7-қосымша
Жалпымемлекеттік
статистикалық байқау
бойынша статистикалық
нысан
Статистическая форма по
общегосударственному
статистическому
наблюдению
Приложение 7 к приказу
Председателя Агентства
Республики
Казахстан по статистике

4) қалдықтарды орналастыру өндiрiс және тұтыну қалдықтарын сақтау немесе көму;
5) қалдықтарды кәдеге жарату қалдықтарды қайталама материалдық немесе энергетикалық ресурстар ретiнде пайдалану;
6) қалдықтарды есепке алу қалдықтардың сандық және сапалық сипаттамалары және олармен жұмыс iстеу тәсiлдерi туралы ақпаратты жинау және беру жүйесi;
7) қалдықтарды сақтау қалдықтарды кейiннен қауiпсiз жою мақсатында оларды арнайы бөлiнген жерлерде жинап қою.
3. Есеп бухгалтерлік және бастапқы қалдықтардың түсуі мен одан арғы қозғалысын тіркеу деректер, қатты тұрмыстық қалдықтар объектілерінің паспорттары негізінде жасалады.
Бұл есепте барлық келіп түскен қалдықтар көлемі, олардың түріне (өнеркәсіптіліктік, құрылыстық және тағы да басқа) сондай-ақ келіп түскен жеріне қарамастан көрсетілуі тиіс.
1-бөлімде қайта қолдануға жарамды немесе қайталама өнім жасау үшін жарайтын, іріктеу нәтижесінде сарапталған қалдықтар фракциялары (бағалы материалдар) туралы деректер көрсетіледі.
3-бөлімде сақтауға келіп түскен қалдықтар саны (түрлері бойынша) көрсетіледі.
3-бөлімнің 2-жолында өз күшімен сондай-ақ өзге де заңды және жеке тұлғалар жүргізген іріктеуден кейін қалған қалдықтар көрсетіледі.
3-бөлімнің 3-жолында құрылыстардан қалған қалдықтар (металдар, ағаштар, бояулар және тағы да басқа), құрылыс қоқсықтары (бетон, кірпіш, тас, плиткалар және тағы да басқа), жер алуы, үйлерді құлатудан, жөндеуден немесе жол жабынның төсеуінен қалған қалдықтар көрсетіледі (битум, асфальт, бетон, қиыршық тас, шағыл, және тағы да басқа).
4-бөлімде полигонның немесе қалдықтар үйінділерінің құрылыс қызметіне бағытталған қалдықтар саны көрсетіледі. Мысалы жол құрылысы үшін, қалдықтарды ұстау үшін құрылыстары (жер бөгеті), топырақ жабынның нығыздауы, топырақ құнарлығын қалпына келтіру және тағы да басқа.
6-бөлімде өндіруші деректері бойынша іріктеу құрылыстың қуаты (өткізу қабілеті) көрсетіледі.
7-бөлімде жобалық құжаттарға сәйкес қалдықтарды сақтау үшін полигонның, қалдықтар үйіндісінің жобалық қуаты көрсетіледі.
4. Арифметика-логикалық бақылау:
1) 3-бөлімнің 2-жолы > 2-бөлім деректеріне
2) 7-бөлім деректері > 5-бөлім деректеріне.
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының
2010 жылғы 13 шілдедегі
№ 180 бұйрығына
7-қосымша
Мемлекеттік статистика       Қазақстан Республикасы Статистика
органдары құпиялылығына      агенттігі төрағасының 2010 жылғы
кепілдік береді                13 шілдедегі № 180 бұйрығына
Конфиденциальность                           7-қосымша
гарантируется органами
государственной статистики
Жалпымемлекеттік               Приложение 7 к приказу Председателя
статистикалық байқау             Агентства Республики Казахстан
бойынша статистикалық                     по статистике

0001
Газ тәрізді және
сұйық
Газообразные и жидкие
0002
оның ішінде:
в том числе:
күкіртті ангидрид
сернистый ангидрид
0330
күкіртсутек
сероводород
0333
көміртек тотығы
окись углерода
0337
азот тотықтары (NО2
-ге қайта
есептегенде)
окислы азота (в
пересчете на NО2)
0301
аммиак
аммиак
0303
көмірсутектер
(ұшпалы органикалық
қосылыстарсыз)
углеводороды (без
летучих органических
соединений)
0401
ұшпалы органикалық
қосылыстар
летучие органические
соединения
0006
өзгелері
прочие
0999
продолжение таблицы
Ластайтын заттың
атауы
Наименование
загрязняющего вещества
Тазалауға түскендердің
ұсталғаны және
залалсыздандырылғаны
Из поступивших на очистку
уловлено и обезврежено
Есепті
кезеңде
атмосфе-
раға
шығарылған
ластайтын
заттардың
барлығы
Всего
выброшено в
атмосферу
загрязняющих
веществ за
отчетный
период
Есепті жылы
ластайтын
заттарға
белгіленген
жол берілетін
шекті
шығарынды,
тонна/жылына
Установленный
предельно
допустимый
выброс на
выбросы
загрязняющих
веществ на
отчетный год,
тонн/год
барлығы
всего
олардан
іске
жарағаны
из них
утилизиро-
вано
А
4
5
6
7
Қатты
Твердые
х
Газ тәрізді және
сұйық
Газообразные и жидкие
х
оның ішінде:
в том числе:
күкіртті ангидрид
сернистый ангидрид
күкіртсутек
сероводород
көміртек тотығы
окись углерода
азот тотықтары (NО2
-ге қайта
есептегенде)
окислы азота (в
пересчете на NО2)
аммиак
аммиак
көмірсутектер
(ұшпалы органикалық
қосылыстарсыз)
углеводороды (без
летучих органических
соединений)
х
ұшпалы органикалық
қосылыстар
летучие органические
соединения
х
өзгелері
прочие
х
2. Атмосфераға шығарылған ерекше ластайтын заттардың көлемін
тоннамен үтірден кейін үш белгімен көрсетіңіз
Укажите объемы выбросов в атмосферу специфических загрязняющих
веществ, в тоннах с тремя знаками после запятой
Ластайтын заттардың
атауы
Наименование
загрязняющих веществ
Ластайтын
заттың коды
Код
загрязняю-
щего вещества
Атмосфераға
шығарылған
ерекше
ластайтын
заттар
Выброшено в
атмосферу
специфических
загрязняющих
веществ
Есепті жылы
ластайтын
заттарға
белгіленген жол
берілетін шекті
шығарынды,
тонна/жылына
Установленный
предельно
допустимый выброс
загрязняющих
веществ на отчетный
год, тонн/год
А
Б
1
2
3. Есепті кезеңнің соңына атмосфераға ластайтын заттардың
шығарындылардың тұрақты көздер санын бірлікпен көрсетіңіз
Укажите на конец отчетного периода количество стационарных
источников выбросов загрязняющих веществ в атмосферу, в единицах
Жол
коды
Код
строки
Атауы
Наименование
Барлығы
Всего
соның ішінде жол
берілетін шекті
шығарындының
белгіленген
нормативтерімен
в том числе с
установленными
нормативами предельно
допустимого выброса
А
Б
1
2
1
Шығарындылардың тұрақты көздер
саны, барлығы
Количество стационарных источников
выбросов, всего
олардан:
из них:
2
ұйымдастырылғаны
организованных
3
тазалау құрылыстарымен
жабдықталғаны
оборудованных очистными сооружениями
Атауы                                 Мекен-жайы
Наименование ________________________ Адрес ______________________
________________________ Тел.: ______________________
________________________ E-mail _____________________
Орындаушының аты-жөні және телефоны
Фамилия и телефон исполнителя ______________________ Тел._________
Басшы                              (Аты-жөні, тегі, қолы)
Руководитель______________________ (Ф.И.О., подпись) ______________
Бас бухгалтер                     (Аты-жөні, тегі, қолы)
Главный бухгалтер ________________ (Ф.И.О., подпись)_______________
М.О.
М.П.
Приложение 1
к статистической форме
"Отчет об охране атмосферного воздуха"
(код 1421103, индекс 2-ТП (воздух),
периодичность полугодовая)
Список веществ, относящихся к летучим
органическим соединениям (ЛОС)
п/п
Наименование вещества
Предельные углеводороды
1
Бутан
2
Гексан
3
Пентан
4
Циклогексан
Непредельные углеводороды
5
Амилены (смесь изомеров)
6
Бутилен
7
Пропилен
8
Этилен
9

0001
Газ тәрізді және сұйық
Газообразные и жидкие
0002
оның ішінде:
в том числе:
күкіртті ангидрид
сернистый ангидрид
0330
күкіртсутек
сероводород
0333
көміртек тотығы
окись углерода
0337
азот тотықтары (NО2-ге қайта есептегенде)
окислы азота (в пересчете на NО2)
0301
аммиак
аммиак
0303
көмірсутектер (ұшпалы органикалық қосылыстарсыз)
углеводороды (без летучих органических соединений)
0401
ұшпалы органикалық қосылыстар
летучие органические соединения
0006
өзгелері
прочие
0999
кестенің жалғасы
Ластайтын заттың атауы
Наименование загрязняющего вещества
Тазалауға түскендердің ұсталғаны және залалсыздандырылғаны
Из поступивших на очистку уловлено и обезврежено
Есепті кезеңде атмосфераға шығарылған ластайтын заттардың барлығы
Всего выброшено в атмосферу загрязняющих веществ за отчетный период
Есепті жылы ластайтын заттарға белгіленген жол берілетін шекті шығарынды, тонна/жылына Установленный предельно допустимый выброс на выбросы загрязняющих веществ на отчетный год, тонн/год
барлығы
всего
олардан іске жарағаны
из них утилизировано
А
4
5
6
7
Қатты
Твердые
х
Газ тәрізді және сұйық
Газообразные и жидкие
х
оның ішінде:
в том числе:
күкіртті ангидрид
сернистый ангидрид
күкіртсутек
сероводород
көміртек тотығы
окись углерода
азот тотықтары (NО2-ге қайта есептегенде)
окислы азота (в пересчете на NО2)
аммиак
аммиак
көмірсутектер (ұш-палы органикалық қосылыстарсыз)
углеводороды (без летучих органических соединений)
х
ұшпалы органикалық қосылыстар
летучие органические соединения
х
өзгелері
прочие
х
2. Атмосфераға шығарылған ерекше ластайтын заттардың көлемін
тоннамен үтірден кейін үш белгімен көрсетіңіз
Укажите объемы выбросов в атмосферу специфических загрязняющих
веществ, в тоннах с тремя знаками после запятой
Ластайтын заттардың атауы
Наименование загрязняющих веществ
Ластайтын заттың коды
Код загрязняющего вещества
Атмосфераға шығарылған ерекше ластайтын заттар
Выброшено в атмосферу специфических загрязняющих веществ
Есепті жылы ластайтын заттарға белгіленген жол берілетін шекті шығарынды, тонна/жылына
Установленный предельно допустимый выброс загрязняющих веществ на отчетный год, тонн/год
А
Б
1
2
3. Есепті кезеңнің соңына атмосфераға ластайтын заттардың
шығарындылардың тұрақты көздер санын бірлікпен көрсетіңіз
Укажите на конец отчетного периода количество стационарных
источников выбросов загрязняющих веществ в атмосферу, в единицах
Жол коды
Код строки
Атауы
Наименование
Барлығы
Всего
соның ішінде жол берілетін шекті шығарындының белгіленген нормативтерімен
в том числе с установленными нормативами предельно допустимого выброса
А
Б
1
2
1
Шығарындылардың тұрақты көздер саны, барлығы
Количество стационарных источников выбросов, всего
олардан:
из них:
2
ұйымдастырылғаны
организованных
3
тазалау құрылыстарымен жабдықталғаны
оборудованных очистными сооружениями
Атауы                             Мекен-жайы
Наименование ________________________ Адрес ______________________
________________________ Тел.: ______________________
________________________ E-mail _____________________
Орындаушының аты-жөні және телефоны
Фамилия и телефон исполнителя ______________________ Тел.__________
Басшы                           (Аты-жөні, тегі, қолы)
Руководитель______________________ (Ф.И.О., подпись) _______________
Бас бухгалтер                   (Аты-жөні, тегі, қолы)
Главный бухгалтер ________________ (Ф.И.О., подпись)_________________
М.О.
М.П.
«Атмосфералық ауаны қорғау
туралы есеп» (коды 1421103,
индексі 2-ТП (ауа), кезеңділігі
жартыжылдық) статистикалық
нысанына 1-қосымша
Ұшпалы органикалық қосылыстарға (ҰОҚ)
жататын заттардың тізімі
т/б
Заттың атауы
Шектелген көмірсутектер
1
Бутан
2
Гексан
3
Пентан
4
Тұйық гексан
Шектелмеген көмірсутектер
5
Амилендер (изомерлер қоспасы)
6
Бутилен
7
Пропилен
8
Этилен
9

9999
Прочие вещества
Приложение 8
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по статистике
от 13 июля 2010 года № 180
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
"Отчет об охране атмосферного воздуха"
(код 1421103, индекс 2-ТП (воздух), периодичность полугодовая)
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" от 19 марта 2010 года и детализирует порядок заполнения статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет об охране атмосферного воздуха" (код 1421103, индекс 2-ТП (воздух), периодичность полугодовая).
2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной статистической формы:
1) выброс в атмосферу загрязняющих веществ – поступление в атмосферный воздух загрязняющих (оказывающих неблагоприятное действие на здоровье или деятельность населения, на окружающую среду) веществ от стационарных (непередвижных) источников выбросов (организованных или неорганизованных);
2) стационарный источник загрязнения атмосферы – непередвижной технологический агрегат (установка, устройство, аппарат), выделяющий в процессе эксплуатации вредные вещества. Сюда же относятся терриконы, резервуары. Источники загрязнения в зависимости от оснащенности специальными газоотводными сооружениями (устройствами) подразделяются на организованные и неорганизованные;
3) организованные источники загрязнения – источники, вредные вещества от которых поступают в систему газоходов или воздуховодов (труба, аэрационный фонарь, вентиляционная шахта), а сама система позволяет применить для их улавливания соответствующие газоочистительные и пылеулавливающие установки;
4) неорганизованные источники загрязнения – источники, вредные вещества от которых поступают непосредственно в атмосферу, вследствие негерметического технологического оборудования, транспортных устройств, резервуаров. Сюда же относятся горящие терриконы, пылящие отвалы;
5) улавливание и утилизация загрязняющих веществ – количество уловленных загрязняющих веществ, возвращенных в производство, использованных для получения товарного продукта или реализованных на сторону. Сюда не относятся вещества, которые используются в технологических процессах производства продукции в качестве сырья или полуфабрикатов, если это предусмотрено технологией;
6) предельно допустимый выброс (далее – ПДВ) – научно-технический норматив, устанавливаемый из условия, чтобы содержание загрязняющих веществ в приземном слое воздуха от источника или их совокупности не превышало нормативов качества воздуха для населения, животного и растительного мира.

9999
Өзге заттар
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының
2010 жылғы 13 шілдедегі
№ 180 бұйрығына
8-қосымша
«Атмосфералық ауаны қорғау туралы есеп» жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру
жөніндегі нұсқаулық
(коды 1421103, индексі 2-ТП (ауа), кезеңділігі жартыжылдық)
1. Осы нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 7) тармақшасына сәйкес дайындалды және жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың «Атмосфералық ауаны қорғау туралы есеп» (коды 1421103, индексі 2-ТП (ауа), кезеңділігі жартыжылдық) статистикалық нысанын толтырудың тәртібін жан-жақты көрсетеді.
2. Келесі анықтамалар осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
1) атмосфераны ластайтын заттардың шығарылуы шығарындылардың тұрақты (ұйымдастырылған немесе ұйымдастырылмаған) көздерінен ластаушы (халықтың денсаулығы мен қызметіне, қоршаған табиғи ортаға қолайсыз әсер ететін) заттардың атмосфераға түсуі.
2) атмосфераны ластайтын тұрақты көздер пайдалану процесінде зиянды заттар бөлетін жылжымайтын технологиялық агрегат (қондырғы, аппарат) аталады. Бұған басқа да объектілер (террикондар, резервуарлар) жатады. Ластау көздері газды өткізу қондырғыларымен (құрылымдарымен) жабдықталуына қарай ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған болып бөлінеді.
3) ұйымдастырылған ластау көздері зиянды заттары, газ немесе су жүретін (құбырлар, аэрационды фонарь, вентиляциялық шахталар) жүйе арқылы өтетін көздер. Бұл жүйе, зиянды заттарды ұстауға сәйкес газ тазалайтын және шаң ұстайтын қондырғыларды қолдануға мүмкіндік туғызады.
4) ұйымдастырылмаған ластау көздері зиянды заттары, герметикалық емес технологиялық қондырғылар, көлік жабдықтары, резервуарлар арқылы тікелей атмосфераға шығарылатын көздер. Бұларға жанып жатқан террикондар, шаң шығаратын үйінділер жатады.
5) ластағыш заттарды ұстау және іске жарату өндіріске қайта қайтарылып, тауар өнімін алуға пайдаланылған немесе басқа жаққа жіберілген ұсталған ластағыш заттардың көлемі. Мұнда, егер басынан технологиямен көзделген болса, шикізат немесе жартылай дайын өнім ретінде өнімдерді өндіру мақсатында технологиялық процестерде қолданылатын заттар есепке алынбайды.
6) жол берілетін шекті шығарынды (бұдан әрі – ЖБШШ) көзден немесе олардың жиынтығынан ауаның жер бетіне жақын қабатында ластаушы заттектердің құрамы халық, жануарлар және өсімдіктер дүниесі үшін ауа сапасының нормативтерінен аспау шартынан белгіленетін ғылыми-техникалық норматив.

3. Отчет составляется на основании данных первичного учета, организованного на предприятии, журналов учета стационарных источников загрязнения и их характеристик, журналов учета работы газоочистных и пылеулавливающих установок, а также экологического паспорта предприятия. Отчет составляется независимо от валового выброса загрязняющих веществ в атмосферу и от того, оборудованы источники загрязнения очистными установками или нет.
В статистической форме отражаются данные по стационарным источникам загрязнения, характеризующие количество выбрасываемых, улавливаемых и утилизируемых загрязняющих веществ.
Учету подлежат все загрязняющие вещества, содержащиеся в отходящих газах от стационарных источников загрязнения, имеющихся на предприятиях, и аспирационном воздухе (кроме указанных ниже). Количество загрязняющих веществ за отчетный период (всего, твердых, газообразных и жидких и по отдельным ингредиентам) указывают на основании инструментальных замеров и расчетов.
В статистической форме не отражаются данные по передвижным источникам загрязнения, включая автотранспорт.
В статистическую форму не включаются данные о количестве отходящих с газами веществ, которые используются в технологических процессах производства продукции в качестве сырья или полуфабрикатов, если это изначально предусматривалось проектом данной технологии. В частности, не учитываются вещества, образующиеся и утилизируемые при очистке газов, отходящих от реакторов при производстве сажи на заводах технического углерода, очистке газов, отходящих от рудно-термических печей при производстве желтого фосфора на фосфорных заводах, очистке газов, отходящих от печей "кипящего слоя" при производстве серной кислоты на химических заводах. На предприятиях черной металлургии не учитывается окись углерода, содержащаяся в доменном газе, который используется как технологическое топливо. Не учитываются вещества, уловленные установками и системами "двойной адсорбции" и двойного контактирования, служащие для получения продукции из отходящих газов заводов цветной и черной металлургии, химии, нефтехимии и других отраслей. Из приведенных случаев образования и выброса веществ учету подлежат только загрязняющие вещества, поступающие в атмосферу в результате неполного улавливания и утечек газа из-за негерметичности технологического оборудования.
Если имеются резкие расхождения по сравнению с прошлым периодом, а также расхождения фактических выбросов с установленными нормативами, то прилагается пояснительная записка, с кратким изложением причин резкого увеличения или уменьшения показателей.
В графе 1 раздела 1 указывается количество загрязняющих веществ, поступающих в атмосферу от всех организованных и неорганизованных источников, минуя очистные сооружения, а также тех неуловленных вредных веществ, которые прошли через непредназначенные для их улавливания (обезвреживания) газоочистные и пылеулавливающие установки.
В графе 2 приводится количество загрязняющих веществ, поступающих в атмосферу через специально оборудованные устройства (трубы, вентиляционные установки, аэрационные фонари и другие), но не подвергающиеся при этом предварительной очистке, а также те неуловленные вещества, которые прошли через не предназначенные для их улавливания газоочистные и пылеулавливающие установки.
В графу 3 включаются данные только по тем загрязняющим веществам (всего и по отдельным ингредиентам), которые поступают и подвергаются очистке в имеющихся на предприятии газоочистных и пылеулавливающих установках (независимо от фактической работы этих установок).
В графе 4 приводится фактическое количество уловленных (обезвреженных) загрязняющих веществ.
В графу 5 включают количество утилизированных загрязняющих веществ, возвращенных в производство, использованных для получения товарного продукта или реализованных на сторону.
В графе 6 указывается общее количество загрязняющих веществ, поступивших в воздушный бассейн (всего, твердых, газообразных и жидких, в том числе по отдельным ингредиентам) суммарно как после очистки, так и выброшенных без очистки.

3. Есеп кәсіпорында ұйымдастырылған бастапқы есепке алу деректерінің, тұрақты ластайтын көздері мен олардың сипаттамасының есебін алу журналдарының, газдан тазарту және шаң тұту қондырғыларынының жұмысын есепке алу журналдарының, сондай-ақ кәсіпорынның экологиялық төлқұжатының негізінде жасалады. Есеп атмосфераға ластайтын заттарды жалпы шығаруына және ластау көздерінің тазалау қондырғыларымен жабдықталғанына немесе жабдықталмағанына қарамастан жасалынады.
Статистикалық нысанда тұрақты ластайтын көздіктер бойынша тасталатын, тұтылатын және кәдеге жаратылатын ластаушы заттардың санын сипаттайтын деректер.
Кәсіпорындар мен аспирациялық ауадағы тұрақты ластаушы көздерден шыққан газдардағы ластайтын заттардың бәрі (төменде аталғандарынан басқасы) есепке алуға жатады. Есепті кезең ішіндегі ластайтын заттардың (қатты, газ тәрізді және сұйық, жекелеген ингредиенттер бойынша) санын жүргізілген құралдармен өлшеу және есептеу негізінде көрсетеді.
Статистикалық нысанда автокөлікті қоса алғанда ластаудың жылжымалы көздері бойынша деректер көрсетілмейді.
Статистикалық нысанда өнім өндірісінің технологиялық процестерінде шикізат немесе жартылай фабрикат ретінде пайдаланылатын газбен қоса кететін заттардың саны туралы деректер де кірмейді, егер бұл әуел бастан осы технологияның жобасында көзделген болса. Атап айтқанда, техникалық көміртекті зауыттарда күйе өндірген кезде реактордан шығатын газдарды тазалаған кезде, фосфор зауыттарында сары фосфор өндіргенде рудалық-термикалық пештерден шығатын газдарды тазалаған кезде, химия зауыттарында көмір қышқылын өндіргенде "қайнаған қабат" пештерінен шығатын газдарды тазалаған кезде пайда болатын және кәдеге жаратылатын заттар есепке алынбайды. Қара металлургия кәсіпорындарында домналық газда пайда болып, технологиялық отын ретінде пайдаланылатын көміртек тотығы есепке алынбайды. Түсті және қара металлургия, химия, мұнай-химия және басқа салалар зауыттарынан шығатын газдардан өнім алу үшін пайдаланылатын "қос қабатты адсорбция" және "қос түйісу" кондырғылары мен жүйелері ұстаған заттар да есепке алынбайды. Заттардың пайда болуы мен тастандылар жөнінде жоғарыда келтіргендердің арасынан технологиялық жабдықтарда саңлау болғандықтан газдың толық тұтылмауы мен ағылуы салдарынан атмосфераға шыққан ластайтын заттар ғана есепке алынуға жатады.
Егер өткен жылмен салыстырғанда айрықша ауытқулар болса, сонымен қатар нақты шығарындылар мен белгіленген норматив ЖБШШ-ның арасында ауытқулар болса онда көрсеткіштердің айрықша көбеюінің немесе азаюының себептері көрсетілген түсіндірме жазба қоса ұсынылады.
1-бөлімнің 1-бағанында тазалағыш ғимараттарға соқпай барлық ұйымдастырылмаған көздерден түсетін ластаушы заттардың, сондай-ақ оларды тұтуға (зарарсыздандыруға) арналмаған газ тазалау және шаң тұту қондырғылары арқылы өткен зиянды заттардың саны көрсетіледі.
2-бағанда арнайы жабдықталған құрылғылар (құбырлар, желдеткіш қондырғылар, аэрациялық фонарлар, тағы басқалар) арқылы атмосфераға шығатын, бірақ мұның өзінде алдын ала тазаланбайтын ластаушы заттардың, сондай-ақ оларды тұтуға арналмаған газ тазалау және шаң тұту қондырғылар арқылы өткенмен тұтылмаған заттардың саны келтіріледі.
3-бағанға кәсіпорындағы газ тазалау және шаң тұту қондырғыларына (олардың нақты жұмысына байланыссыз) түсіп, тазаланатын ластаушы заттар жөнінде ғана (барлығы және жекелеген ингредиенттер бойынша) деректер енгізіледі.
4-бағанда тұтылған (зарарсыздандырылған) ластаушы заттардың нақты саны келтіріледі.
5-бағанда өндіріске қайтарылып, тауарлық өнім алу үшін пайдаланылған немесе басқа жаққа өткізілген тұтылған ластаушы заттардың саны енгізіледі.
6-бағанда тазаланғаннан не тазаланбай-ақ тасталғаннан кейін ауа бассейніне түскен ластаушы заттардың (қатты, газ тәрізді және сұйық, соның ішінде жекелеген ингредиенттер бойынша) жалпы саны жинақталып көрсетіледі.

При отсутствии на предприятии очистных установок в графах 3-5 ставят прочерк. В этом случае значения граф 1 и 6 должны быть равны между собой.
Данные графы 7 предназначены для контроля за внедрением и соблюдением на отчитывающихся предприятиях установленных норм предельно допустимых выбросов. При отсутствии установленных норм в графе 7 ставится прочерк.
Список веществ, относящийся к летучим органическим соединениям (код 0006), приведен в приложение 1 к статистической форме "Отчет об охране атмосферного воздуха" (код 1421103, индекс 2-ТП (воздух), периодичность полугодовая).
В разделе 2 отдельно показывается объем выбросов в атмосферу ряда специфических загрязняющих веществ (кроме сернистого ангидрида, сероводорода, окислов углерода, окислов азота и аммиака, выбросы по которым приводятся в разделе 1).
Одновременно указывается установленная норма ПДВ, при его отсутствии ставится прочерк.
Список специфических загрязняющих веществ, для заполнения раздела приведен в приложении 2 к статистической форме "Отчет об охране атмосферного воздуха" (код 1421103, индекс 2-ТП (воздух), периодичность полугодовая).
Данные раздела 3 предназначены для контроля за внедрением на отчитывающихся предприятиях норм ПДВ, а также за соблюдением этих норм.
В разделе отражаются данные об источниках выбросов вредных веществ. К ним относятся специальные устройства (трубы, аэрационные фонари, вентиляционные шахты), посредством которых осуществляется выброс вредных веществ в атмосферу (организованные источники). Сюда же включаются горящие (пылящие) терриконы и отвалы, резервуары, источники, вредные вещества, от которых поступают в атмосферный воздух в результате негерметичности (неплотности) технологического оборудования, газоотводов и других неорганизованных источников.
Раздел заполняют все предприятия независимо от того, имеют ли они установленные нормативы, находятся ли те в стадии разработки или работы по ним вообще не велись.
Предприятия, которые в отчетном периоде не проводили работу по нормированию выбросов загрязняющих веществ в воздушный бассейн или не закончили в полном объеме эту работу и не получили соответствующего разрешения на выброс от контролирующих органов, заполняют только графу 1.
Предприятия, разработавшие нормативы ПДВ на выброс загрязняющих веществ в атмосферу и получившие разрешения на выброс этих веществ, заполняют графы 1 и 2.
В строке 1 указывают общее количество стационарных источников выбросов, имеющихся на предприятиях.
В строке 2 отдельно выделяются данные по количеству организованных источников выбросов загрязняющих веществ.
В строку 3 включаются данные по количеству источников выбросов, уже оборудованных очистными сооружениями.
Примечание: Х – данная позиция не подлежит заполнению.

Кәсіпорында тазалау қондырғылары болмаған жағдайда 3-5 бағандарға сызықша қойылады. Мұндай ретте 1 және 6 бағаналардың мәндері өзара тең болуға тиіс.
7-бағанның деректері есеп беретін кәсіпорындарда ЖБШШ-ның немесе есепті жылға белгіленген нормаларының енгізілуі мен сақталуын бақылауға арналған. Белгіленген нормалар болмаған ретте 7 бағанға сызықша қойылады.
Ұшпалы органикалық қосылыстарға жататын заттардың тізімі (код 0006) «Атмосфералық ауаны қорғау туралы есеп» (коды 1421103, индексі 2-ТП (ауа), кезеңділігі жартыжылдық) статистикалық нысанына 1-қосымшада келтірілген.
2-бөлімде атмосфераға шығарылған бірқатар ерекше ластайтын заттар көрсетіледі (1-бөлімде шығарындылары көрсетілетін күкіртті ангидрид, күкіртсутек, көміртек тотығы, азот тотықтары және аммиактан басқа).
Сондай-ақ ЖБШШ-ның белгіленген нормалары көрсетіледі, олар болмаған ретте сызықша қойылады.
Бөлімді толтыру үшін ерекше ластайтын заттардың тізімі Ұшпалы органикалық қосылыстарға жататын заттардың тізімі (код 0006) «Атмосфералық ауаны қорғау туралы есеп» (коды 1421103, индексі 2-ТП (ауа), кезеңділігі жартыжылдық) статистикалық нысанына 2-қосымшада келтірілген.
3-бөлімнің деректері есеп беретін кәсіпорындарда ЖБШШ енгізілуін, сондай-ақ осы нормалардың сақталуын бақылауға арналған.
Бөлімде зиянды заттар шығаратын көздер туралы деректер келтіріледі. Оларға арнаулы құрылғылар (құбырлар, аэрациялық фонарлар, желдеткішті шахталар), яғни ұйымдастырылған көздер жатады, атмосфераға зиянды заттар осылар арқылы шығады. Технологиялық жабдықтардың саңлауынан, газ шығаратын және басқа ұйымдастырылмаған көздерден атмосфералық ауаға зиянды заттар тарайтын өртеніп жатқан (шаңдатқан) террикондар мен сайлар, резервуарлар, көздер де осыған енгізіледі.
Бөлімді барлық кәсіпорындар белгіленген нормативтерінің бар-жоғына, нормативтер әзірлеу саясында ма немесе олар жөнінде жұмыстар жүргізілген - жүргізілмегеніне қарамастан толтырады.
Есепті кезеңде ауа бассейніне ластау заттарын шығаруды нормалау жұмысын жүргізбеген немесе бұл жұмысты толық бітірмеген және бақылаушы органдардан оларды шығаруға тиісті рұқсат алмаған кәсіпорындар тек 1-бағанды ғана толтырады.
Атмосфераға ластаушы заттар шығаруға арналған ЖБШШ нормативтерін әзірлеген және осы заттарды шығаруға рұқсат алған кәсіпорындар 1-3 бағандарды толтырады.
1-жолға кәсіпорындағы шығарындылардың тұрақты көздерінің жалпы саны көрсетіледі.
2-жолда ластаушы заттарды шығарудың ұйымдастырылған көздері жөніндегі деректер бөлек көрсетіледі.
3-жолға қазірдің өзінде тазалау ғимараттарымен жарақтанған шығарындылар көздерінің саны жөніндегі деректер енгізіледі.
Ескерту: Х – бұл позиция толтырылмайды.

4. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 1 "Объемы выбросов загрязняющих веществ в атмосферу":
Данные по коду 0002 = сумме строк по кодам 0330 + 0333 + 0337 + 0301 + 0303 + 0401 + 0006 + 0999 (по всем графам, кроме 7)
Графа 6 = графа 1 + графа 3 – графа 4 (по всем строкам)

4. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 1-бөлім «Атмосфераға шығарылған ластайтын заттардың көлемі»:
0002 код бойынша деректер = 0330 + 0333 + 0337 + 0301 + 0303 + 0401 + 0006 + 0999 кодтар бойынша жолдардың қосындысына (барлық бағандар бойынша, 7-ден басқа)
6-баған = 1-баған + 3-баған – 4-баған (барлық жолдар бойынша)