Об утверждении границ охранных зон, зон регулирования застройки памятников истории и культуры города Астаны
Решение маслихата города Астаны от 26 ноября 2010 года № 404/53-IV. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 13 декабря 2010 года № 658. Утратило силу решением маслихата города Нур-Султана от 17 августа 2022 года № 218/28-VII.
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Нур-Султана от 17.08.2022 № 218/28-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Рассмотрев предложение акимата города Астаны, руководствуясь пунктом 2 статьи 36 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Утвердить границы охранных зон, зон регулирования застройки памятников истории и культуры города Астаны согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата города Астаны
Е. Оспанов
Секретарь маслихата
города Астаны
В. Редкокашин
Приложение
к решению маслихата
города Астаны
от 26 ноября 2010 года
№ 404/53-IV
Границы охранных зон, зон регулирования застройки
памятников истории и культуры города Астаны
Сноска. Приложение с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 31.03.2015 № 354/49-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование
памятника
Местонахождение
памятника
Площадь
охранной
зоны
Площадь
зоны
регулиро-
вания
застройки
1.
Мусульманская школа,
ХІХ вв.
ул. Отырар, 31
880 м2
3400 м2
2.
Дворец целинников
ул. Бейбитшилик, 1
17250 м2
41370 м2
3.
Дом купца
И. С. Силина
ул. Кенесары, 35
600 м2
4216 м2
4.
Дом, в котором
формировались
отряды ЧОН
ул. Ж. Омарова, 57
6630 м2
20250 м2
5.
Дворец
железнодорожников
ул. Акжайык, 10
8211 м2
19539 м2
6.
Здание вокзала и
привокзальная площадь
Привокзальная
площадь имени
310-ой дивизии
8704 м2
25600 м2
7.
Памятник Сакену
Сейфуллину
пр. Жеңіс, 62
150 м2
594 м2
8.
Памятник воинам
Великой Отечественной
войны
В районе здания
Казахского
национального
университета
искусств по пр. Жеңіс
338,5 м2
1239 м2
9.
Константино-
Еленинская церковь
пр. Республики, 12
3617,6 м2
17484,8 м2
10.
Здание городской
управы
ул. Желтоксан, 17
1066 м2
4234 м2
11.
Гимназия
ул. Т.Бигельдинова, 72
6688 м2

Астана қаласының тарихи және мәдени ескерткіштерін қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының шекараларын бекіту туралы
Астана қаласы мәслихатының 2010 жылғы 26 қарашадағы N 404/53-IV Шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2010 жылғы 13 желтоқсанда нормативтік құқықтық кесімдерді Мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 658 болып енгізілді. Күші жойылды - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 2022 жылғы 17 тамыздағы № 218/28-VII шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 17.08.2022 № 218/28-VII (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Астана қаласы әкімдігінің ұсынысын қарап, "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, Астана қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қосымшаға сәйкес, Астана қаласының тарихи және мәдени ескерткіштерін қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының шекаралары бекітілсін.
2. Осы шешім оны алғашқы ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласы мәслихатының
сессия төрағасы
Е. Оспанов
Астана қаласы мәслихатының
хатшысы
В. Редкокашин
Астана қаласы мәслихатының
2010 жылғы 26 қарашадағы
№ 404/53-IV шешіміне
Қосымша
Астана қаласының тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау
аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының шекаралары
Ескерту. Қосымшаға өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 31.03.2015 № 354/49-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Ескерткіштің атауы
Ескерткіштің орналасқан жері
Қорғау аймағының көлемі
Құрылыс салуды реттеу аймағының көлемі
1.
Мұсылман мектебі, ХІХ ғ.
Отырар көшесі, 31
880 м2
3400 м2
2.
Тың игерушілер сарайы
Бейбітшілік көшесі, 1
17250 м2
41370 м2
3.
Көпес И.С. Силиннің үйі
Кенесары көшесі, 35
600 м2
4216 м2
4.
Ерекше міндет бөлім отрядтары құрылған үй
Ж. Омаров көшесі, 57
6630 м2
20250 м2
5.
Теміржолшылар сарайы
Ақжайық көшесі, 10
8211 м2
19539 м2
6.
1954 жылы алғашқы тың игерушілер келген вокзал және вокзал алаңы
310 – дивизия атындағы вокзал маңындағы алаң
8704 м2
25600 м2
7.
Сәкен Сейфуллиннің ескерткіші
Жеңіс даңғылы, 62
150 м2
594 м2
8.
Ұлы Отан соғысына қатысқан жауынгерлердің ескерткіші
Жеңіс даңғылы, Қазақ ұлттық өнер университеті ғимаратының жанында
338,5 м2
1239 м2
9.
Константин және Елена шіркеуі
Республика даңғылы, 12
3617,6 м2
17484,8 м2
10.
Қалалық басқарма ғимараты
Желтоқсан көшесі, 17
1066 м2
4234 м2
11.
Гимназия
Т. Бигелдинов көшесі,72
6688 м2

33088 м2
12.
Дом купца
Д. В. Егорова
ул. М. Ауэзова, 5а
1240 м2
4270 м2
13.
Купеческий дом
ул. М. Ауэзова, 20
1337,8 м2
5683,4 м2
14.
Жилой дом доктора
Ф. И. Благовещенского
ул. М. Ауэзова, 20а
722 м2
2591 м2
15.
Ограждение зеленой
мечети
пр. Абая, 83
620 м2
1790 м2
16.
Больница
С. А. Кубрина
ул. А. Джангильдина,
40
2038,2 м2
7250 м2
17.
Дом купца
В. М. Кубрина и
флигель
ул. Кенесары, 41
1687 м2
6583 м2
18.
Торговый дом купца
М. К. Кубрина
ул. Кенесары, 37
1605 м2
6413 м2
19.
Дом П. Г. Моисеева
ул. А. Букейхана, 40
1409 м2
5430 м2
20.
Здание кинотеатра
"Октябрь"
пр. Абая, 29
2354 м2
7974 м2
21.
Дом пионеров
ул. Бейбитшилик, 6
1785 м2
6825 м2
22.
Здание гостиницы
"Ишим"
ул. Бейбитшилик, 8
3924 м2
12243 м2
23.
Здание акимата
города Астаны
ул. Ж. Омарова, 60
4608 м2
13824 м2
24.
Здание Комитета
Государственной
безопасности
ул. Т. Бигельдинова,
74/1
2190 м2
7650 м2
25.
Исключен решением маслихата города Астаны от 31.03.2015 № 354/49-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26.
Школа Б. Кощегулова
для мусульманской
молодежи
пр. Абая, 24
2570 м2
7531 м2
27.
Монументальное
сооружение "Астана
- Байтерек"
Левобережье, 1
R-97 м
105600 м2
28.
Памятник хану
Кенесары
Набережная реки Есиль
986 м2
6314 м2
29.
Памятник
А. С. Пушкину
В районе Евразийского
Национального
университета
им. Л.Н. Гумилева
112 м2
346 м2
30.
Памятник
С. Сейфуллину
ул. С. Сейфуллина -
М. Ауэзова
88 м2
607 м2
31.
Скульптура "Астана"
В сквере по
ул. Ж. Ташенова
400 м2
1296 м2
32.
Здание метеостанции
ул. Ж. Жамбыл, 11
615 м2
2007 м2
33.
Мозаичные панно
"Космос" и "Печать"
ул. Бейбитшилик, 25
903 м2
6890 м2
34.
Мемориально-музейный
комплекс памяти жертв
политических
репрессий и
тоталитаризма "Алжир"
Акмолинская область,
Целиноградский район,
село Акмол
22000 м2
36400 м2
35.
Мусульманское
кладбище "Караоткел"
Микрорайон "Жастар"
17125 м2
17125 м2
36.
Городище Бозок,
Х-ХІ вв.
Долина левого берега
реки Есиль, в пяти
километрах юго-
западнее г. Астаны,
восточный берег озера
Бузукты
200000 м2
37.
Зимовка Бозок ІІ,
ХVІІІ-ХІХ вв.
на восточном берегу
озера Бузукты
10000 м2
38.
Зимовка Козыкош І,
ХVІІІ-ХІХ вв.
4 км. к западу от
села Ильинка
14500 м2
39.
Зимовка Козыкош ІІ,
ХVІІІ-ХІХ вв.
4 км. к западу
от села Ильинка
13200 м2
40.
Зимовка Козыкош ІІІ,
ХVІІІ-ХІХ вв.
4 км. к западу
от села Ильинка
23000 м2
41.
Зимовка Козыкош ІV,
ХVІІІ-ХІХ вв.
4 км. к западу
от села Ильинка
17600 м2
42.
Зимовка Козыкош V,
ХVІІІ-ХІХ вв.
4 км. к западу
от села Ильинка
22500 м2
43.
Курган на ул.
Сығанақ, конец
І тыс. до н. э.
в зоне строительства
ул. Сығанақ и Нового
м-на на правом берегу
реки Есиль
22500 м2
44.
Могильник Куйгенжар,
конец І тыс. до н. э.
восточная оконечность
с. Куйгенжар, в 4 км.
к востоку от села

33088 м2
12.
Көпес Д.В. Егоровтың үйі
М. Әуезов көшесі, 5 а
1240 м2
4270 м2
13.
Көпес үйі
М. Әуезов көшесі, 20
1337,8 м2
5683,4 м2
14.
Дәрігер Ф.И. Благовещенскийдің үйі
М. Әуезов көшесі, 20 а
722 м2
2591 м2
15.
Жасыл мешіттің дуалы
Абай даңғылы, 83
620 м2
1790 м2
16.
Көпес С.А. Кубриннің ауруханасы
Ә. Жангелдин көшесі, 40
2038,2 м2
7250 м2
17.
Көпес В.М. Кубриннің үйі және жапсаржайы
Кенесары көшесі, 41
1687 м2
6583 м2
18.
Көпес М.К. Кубриннің сауда үйі
Кенесары көшесі, 37
1605 м2
6413 м2
19.
П.Г. Моисеевтің үйі
Ә. Бөкейхан көшесі, 40
1409 м2
5430 м2
20.
"Октябрь" кинотеатрының ғимараты
Абай даңғылы, 29
2354 м2
7974 м2
21.
Пионерлер үйі
Бейбітшілік көшесі, 6
1785 м2
6825 м2
22.
"Есіл" қонақ үйінің ғимараты
Бейбітшілік көшесі, 8
3924 м2
12243 м2
23.
Астана қаласы әкімдігінің ғимараты
Ж. Омаров көшесі, 60
4608 м2
13824 м2
24.
Мемлекеттік қауіпсіздік комитетінің ғимараты
Т. Бигелдинов көшесі, 74/1
2190 м2
7650 м2
25.
Алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 31.03.2015 № 354/49-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
26.
Мұсылман жастарына арналған Б. Қосшығұловтың мектебі
Абай даңғылы, 24
2570 м2
7531 м2
27.
"Астана-Бәйтерек" монументалдық құрылысы
Есіл өзенінің сол жақ жағалауы, 1
R-97 м
105600 м2
28.
Кенесары ханның ескерткіші
Есіл өзенінің оң жақ жағалауы
986 м2
6314 м2
29.
А. С. Пушкиннің ескерткіші
Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия Ұлттық университетінің ауданы
112 м2
346 м2
30.
С. Сейфуллиннің ескерткіші
С. Сейфуллин - М. Әуезов көшелері
88 м2
607 м2
31.
"Астана" мүсіні
Ж. Тәшенов көшесіндегі шағын гүлбақта
400 м2
1296 м2
32.
Метеостанция ғимараты
Жамбыл көшесі, 11
615 м2
2007 м2
33.
"Космос" және "Баспа" мозаикалық панно
Бейбітшілік көшесі, 25
903 м2
6890 м2
34.
Саяси қуғын - сүргін және тоталитаризм құрбандарының "Алжир" мемориалды - мұражай кешені
Ақмола облысы, Целиноград ауданы, Ақмол ауылы
22000 м2
36400 м2
35.
"Қараөткел" мұсылман зираты
"Жастар" шағын ауданы
17125 м2
17125 м2
36.
Бозоқ қалашығы, Х - ХІ ғғ.
Бұзықты көлінің шығыс жағалауы
200000 м2
37.
Бозоқ қыстауы ІІ, ХVІІІ -ХІХ ғғ.
Бұзықты көлінің шығыс жағалауы
10000 м2
38.
Қозыкөш қыстауы І, ХVІІІ - ХІХ ғғ.
Ильинка селосынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
14500 м2
39.
Қозыкөш қыстауы ІІ, ХVІІІ - ХІХ ғғ.
Ильинка селосынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
13200 м2
40.
Қозыкөш қыстауы ІІІ, ХVІІІ - ХІХ ғғ.
Ильинка селосынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
23000 м2
41.
Қозыкөш қыстауы ІV, ХVІІІ - ХІХ ғғ.
Ильинка селосынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
17600 м2
42.
Қозыкөш қыстауы V, ХVІІІ - ХІХ ғғ.
Ильинка селосынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
22500 м2
43.
Сығанақ көшесіндегі қорған, б.э.д. І мың. соңы
Қаланың шығыс бөлігі, Есілдің оң жақ жағалауы
22500 м2
44.
Күйгенжар қорғаны, б.э.д. І мың. соңы
Күйгенжар селосының солтүстік-шығысына қарай 4 шақырым жерде

62500 м2
45.
Могильник Саркрома,
раннее средневековье
в 4 км. к северо-
западу от села Косши
37500 м2
46.
Могильник Шубар,
раннее средневековье
северо-восточная
часть г. Астаны, в 1
км. северо-восточнее
с. Шубар
16500 м2
47.
Одиночный курган
Коктал, ранний
железный век
VІІ-ІІІ вв. до н. э.
в северной части
города, в 1.5 км к
северу от пос. Коктал
14400 м2

62500 м2
45.
Сарқырама қорғаны, ерте ортағасыр
Қосшы селосынан солтүстік-батысқа қарай 4 шақырым жерде
37500 м2
46.
Шұбар қорғаны, ерте ортағасыр
Астана қаласының солтүстік-шығыс аймағы, Шұбар селосынан солтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым жерде
16500 м2
47.
Көктал жалғыз қорғаны, ерте темір ғасыр б.э.д. VІІ - ІІІ ғғ.
Астана қаласының солтүстік аймағы (Көктал кентінен солтүстікке қарай 1,5 шақырым жерде)
14400 м2