Об установлении границ водоохранных зон и полос рек Урал и Кигач в пределах Атырауской области
Постановление Атырауского областного акимата от 25 марта 2010 года № 66. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 27 апреля 2010 года за № 2564. Утратило силу постановлением акимата Атырауской области от 29 июня 2023 года № 101
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Атырауской области от 29.06.2023 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьями 7, 39, 125, 126, пунктом 2 статьи 116 Водного Кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года, статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Правилами установления водоохранных зон и полос, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 мая 2015 года № 19-1/446 "Об утверждении Правил установления водоохранных зон и полос" (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11838), в целях предотвращения загрязнения, засорения и истощения поверхностных вод, поддержания их в состоянии, соответствующим санитарно-эпидемиологическим и экологическим требованиям, акимат Атырауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления областного акимата Атырауской области от 11.05.2016 № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Установить водоохранные зоны, полосы и режим их хозяйственного использования реки Урал протяженностью на территории города Атырау 81,1 км, Махамбетского района – 113,65 км, Индерского района – 89, 45 км, реки Кигач протяженностью на территории Курмангазинского района – 65, 35 км согласно приложениям 1 и 2 к настоящему постановлению.
2. Управлению природных ресурсов и регулирования природопользования Атырауской области принять меры по установлению и закреплению водоохранных зон и полос водоохранными знаками.
3. Акимам города Атырау, Махамбетского, Индерского и Курмангазинского районов:
1) осуществить перенос границ водоохранных зон и полос рек Урал и Кигач, внести изменения в земельно-учетную документацию по переводу их в земли водного фонда и обеспечить постоянный контроль за проведением данных работ;
2) отвод и использование территории в пределах водоохранных зон и полос для строительства и других специальных нужд проводить в соответствии с требованиями, установленными приложениями 1 и 2 настоящему постановлению.

Атырау облысы шегінде Жайық және Қиғаш өзендерінің су қорғау аймақтары мен белдеулері шекарасын белгілеу туралы
Атырау облысы әкімдігінің 2010 жылғы 25 наурыздағы № 66 қаулысы. Атырау облыстық Әділет департаментінде 2010 жылғы 27 сәуірде № 2564 тіркелді. Күші жойылды - Атырау облысы әкімдігінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 101 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облысы әкімдігінің 29.06.2023 № 101 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 7, 39, 125, 126–баптарына, 116-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 27-бабына және "Су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 18 мамырдағы № 19-1/446 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11838 болып тіркелген) бекітілген су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу қағидасына сәйкес, жерүсті суларының ластануын, қоқысталуы мен сарқылуын болдырмау, оларды санитарлық-эпидемиологиялық және экологиялық талаптарға сай жағдайда ұстау мақсатында Атырау облысы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Атырау облысы әкімдігінің 11.05.2016 № 96 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Осы қаулының 1 және 2-қосымшаларына сәйкес Жайық өзенінің су қорғау аймақтары, белдеулері және оларды шаруашылық пайдалану режимі Атырау қаласы аумағында - 81,1 км, Махамбет ауданында -113,65 км, Индер ауданында – 89,45 км, Қиғаш өзенінің - Құрманғазы ауданы аумағында – 65,35 км. ұзындықта белгіленсін.
2. Атырау облысы Табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы су қорғау аймақтары мен белдеулерінде су қорғау белгілерін орнату және бекіту шараларын алcын.
3. Атырау қаласы, Махамбет, Индер және Құрманғазы аудандарының әкімдері:
1) Жайық және Қиғаш өзендерінің су қорғау аймақтары мен белдеулері шекарасын өзгертуді жүзеге асырсын, жер-есепке алу құжаттамасына оларды су қоры жерлеріне ауыстыру жөнінде өзгерістер енгізсін және берілген жұмыстардың жүргізілуіне үнемі бақылауды қамтамасыз етсін.
2) су қорғау аймақтары мен белдеулері шектеріндегі аумақтарды құрылыс және басқа да арнайы мұқтаждар үшін бөлу мен пайдалануды осы қаулының 1 және 2 қосымшаларында белгіленген талаптарға сәйкес жүргізсін.

4. Рекомендовать руководителям предприятий, организаций, другим хозяйствующим субъектам, независимо от их ведомственной принадлежности и форм собственности, в пользовании которых находятся земельные участки, расположенные в пределах водоохранных зон и полос, обеспечить их содержание в надлежащем санитарном состоянии и соблюдать режим их хозяйственного использования.
5. Аппарату акима области обеспечить регистрацию настоящего поставновления в органах юстиции и его опубликование в средствах массовой информации.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Даукенова Б. А.- первого заместителя акима области.
7. Данное постановление вводится в действие по истечении десяти каленьдарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области Б. Рыскалиев
Приложение 1 к постановлению акимата области от 25 марта 2010 года № 66
Водоохранные зон и полосы рек Урал и Кигач
В соответствии с Водным кодексом Республики Казахстан и утвержденными проектными документациями "Проект по установлению границ водоохранных зон и полос реки Урал и Кигач в пределах города Атырау, населенных пунктов Махамбетского и Индерского районов" и "Проект по установлению границ водоохранных зон и полос рек Урал и Кигач в пределах Атырауской области" принято следующее:
1. Водоохранной зоной является территория, примыкающая к водным объектам и водохозяйственным сооружениям, на которой устанавливаются специальный режим хозяйственной деятельности для предотвращения загрязнения, засорения и истощения вод.
Ширина водоохранных зон по каждому берегу реки Урал и Кигач устанавливается от уреза воды при среднемноголетнем меженном уровне до уреза воды при среднемноголетнем уровне в период половодья (включая пойму реки, надпойменные террасы, крутые склоны коренных берегов, овраги и балки) и плюс 1000 метров.
Размеры и границы водоохранных зон рек Урал и Кигач на территории населенных пунктов и неселитебных участков города Атырау, Индерского, Махамбетского, Курмангазинского районов, установлены с учетом естественных и искусственных рубежей или препятствий, исключающих возможность поступления в реку поверхностного стока с вышележащих территорий (бровки речных долин и балок, дорожно- транспортная сеть, дамбы и др.).
Границы водоохранных зон рек Урал и Кигач: по г. Атырау:
размеры и границы водоохранных зон на территории города Атырау установлены исходя из конкретных условий планировки и застройки в соответствии с утвержденными генеральными планами.
Установленная ширина водоохранных зон реки Урал на территории города Атырау с учетом конкретных условий планировки и застройки составляет от 390 до 1100 метров.
по сельским округам г. Атырау:

4. Ведомстволық тиістілігі мен меншік түріне қарамастан, су қорғау аймақтары мен белдеулері шегінде орналасқан жер учаскелерін пайдаланып отырған кәсіпорындардың, ұйымдардың, басқа да шаруашылық субъектілерінің басшыларына жерлерді тиісті санитарлық жағдайда ұстауды және шаруашылық пайдалану режимін сақтауды қамтамасыз ету ұсынылсын.
5. Атырау облысының аппараты осы қаулының әділет органдарында тіркелуін және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің бірінші орынбасары Б. А. Дәукеновке жүктелсін.
7. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Б. Рысқалиев
Облыс әкімдігінің 2010 жылғы 25 наурыздағы № 66 қаулысына1-қосымша
Жайық және Қиғаш өзендерінің су қорғау аймақтары мен белдеулері
Қазақстан Республикасының Су кодексіне және "Атырау қаласы, Махамбет, Индер аудандары шегінде Жайық өзенінің су қорғау белдеулері мен аймақтары шекарасын белгілеу жобасы" мен "Атырау облысы шегінде Жайық және Қиғаш өзендерінің су қорғау белдеулері мен аймақтары шекараларын белгілеу жобасы" бекітілген жобалау құжаттамаларына сәйкес төмендегілер қабылданды:
1. Су қорғау аймағы судың ластануын, қоқыстануын және сарқылуын болғызбау үшін шаруашылық қызметінің арнайы режимі белгіленетін су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарына іргелес аумақ болып табылады.
Жайық және Қиғаш өзендері әрқайсысының жағалауларының су қорғау аймақтарының ені орташа көпжылдық жоғары деңгейдегі шегінен өзеннің су тасу кезіндегі орташа көпжылдық деңгейдегі шегіне дейін (өзен жайылмаларын, жайылма үсті террасасын, іргелі жағалаулары құламалы беткейлерін, жыралар мен балдарды есептегенде) және 1000 метрді қоса белгіленеді.
Атырау қаласының, Индер, Махамбет, Құрманғазы аудандарының елді мекендері мен селитебтік емес учаскелерінің аумақтарында Жайық және Қиғаш өзендері су қорғау аймақтарының шекарасы мен өлшемдері жоғары орналасқан аумақтардың (өзенді алқаптар мен құламалардың жиектері, жол-көлік жүйелері, дамбылар) үстіңгі ағысының өзенге құю мүмкіндігін болғызбайтын табиғи және жасанды шекараларын немесе бөгеттерді ескере отырып белгіленген.
Жайық және Қиғаш өзендерінің су қорғау аймақтарының шекаралары: Атырау қаласы бойынша:
Атырау қаласы аумағында су қорғау аймағының өлшемдері мен шекаралары бекітілген бас жоспарларға сәйкес жоспарлау мен құрылыс салудың нақты жағдайларына сүйене отырып белгіленген. Атырау қаласы аумағында Жайық өзенінің су қорғау аймақтарының белгіленген ені жоспарлау мен құрылыс салудың нақты жағдайларын есептегенде 390-1100 м. құрайды.
Атырау қаласының селолық округтері бойынша:

для населенных пунктов Аспа, Бесикты, Талкайран, Акжар, Аксай, Томарлы, Балыкши, Ракуша, Жанаталап, Атырау, Курмангазы и Дамба ширина водоохранных зон составляет 1000 м от границы затопления. Для неселитебных участков: левого берега – ширина водоохранной зоны составляет 800-1100 м, правого берега 700-1100 м от границы зоны затопления в зависимости от местных условий.
по Индерскому району:
для населенных пунктов Аккала, Елтай, Ынтымак, Будене, Есбол, Орлик, Жарсуат, Кызылжар, Коктогай, Курылыс ширина водоохранных зон составляет 1000 м; для районного центра - Индерборский ширина водоохранной зоны принимается равной от 600 до 1200 метров от границы затопления. Для неселитебных участков: левого берега ширина водоохранной зоны составляет 500-1200 м, для правого берега 600-1100 м от границы зоны затопления в зависимости от местных условий.
по Махамбетскому району:
Для населенных пунктов Атамбаев, Кумшыганак, Кенорис, Акжайык, Актогай, Сарытогай, Есбол, Ортакшыл, Жалгансай, Енбекшил, Сарайшык, Бейбарыс, Алга, Аккайын, Талдыкол, Алмалы и Береке ширина водоохраных зон составляет 1000 м; для районного центра Махамбет – колеблется от 600 – 1300 м от границы зоны затопления. Для неселитебных участков: левого берега – ширина водоохраной зоны составляет 600 - 1200 м, правого берега 700- 1100 м от гранимцы затопления в зависимости от местных условий.
по Курмангазинскому району:
для населенных пунктов: Д. Нурпеисовой, Жыланды, Коптогай, Рембаза, Шортанбай, Ганюшкинтобе, Жасталап, Котяевка, Гизата Алипова, Зормата, Куйген, Ирмен, Кудряшово, Жанаауыл, Сафоновка, Богатое, Утеры, Шагырлы, Акколь, Жаутай, Дашино, Алиауыл, Нуржау, Шагырлытубек, Актобе, Орлы, Алислан, Жамбыл, Хлебников, Каспаркино, Ковалево, Майоровский, Приморье, Ягодное, Красиловка, Ганюшкино, Самаркин, Камышитовый, Микиль, Мухантубек, Шестой, Аэропорт, Кадырка, Алсеит, Жумекен, Калинино, Кобяково, Енбекши, Талдыарал, Алга, Караколь, Когарна ширина водоохранных зон составляет 1000 м от границы зоны затопления.
Для неселитебных участков р Кигач с протоками ширина водоохранной зоны составляет 1000 м от границы зоны затопления.
2. Водоохранной полосой является территория шириной не менее 35 метров в пределах водоохранной зоны, прилегающих к водному объекту, на которой устанавливается режим ограниченной хозяйственной деятельности.
Границы водоохранных полос рек Урал и Кигач в пределах г. Атырау и его сельских округов, населенных пунктов Индерского, Махамбетского и Курмангазинского районов устанавливаются на основании утвержденных проектных документаций "Проект по установлению водоохранных зон и полос рек Урал и Кигач в пределах Атырауской области" и "Дополнение и корректировка "Проекта по установлению водоохранных зон и полос рек Урал и Кигач в пределах Атырауской области.

Аспа, Бесікті, Талқайраң, Ақжар, Ақсай, Томарлы, Балықшы, Ракуша, Жаңаталап, Атырау, Құрманғазы және Дамбы елді мекендері үшін су қорғау аймақтарының ені су басу шекарасынан 1000 м. құрайды. Селитебтік емес учаскелер үшін: жергілікті жағдайларға байланысты сол жағалауда су қорғау аймағы ені 800-1100 м., оң жағалауда су басу аймағы шекарасынан 700-1100 м. құрайды.
Индер ауданы бойынша:
Аққала, Елтай, Ынтымақ, Бөдене, Есбол, Өрлік, Жарсуат, Қызылжар, Көктоғай, Құрылыс елді мекендері үшін су қорғау аймақтарының ені 1000 м. құрайды; аудан орталығы Индербор үшін су қорғау аймағының ені су басу шекарасынан 600 м-ден 1200 м-ге теңестіріліп қабылданды. Селитебтік емес учаскелер үшін: жергілікті жағдайларға байланысты сол жағалауда - су қорғау аймағы ені 500-1200 м., оң жағалауда су басу аймағы шекарасынан 600-1100 м. құрайды.
Махамбет ауданы бойынша:
Атамбаев, Құмшығанақ, Кеңөріс, Ақжайық, Ақтоғай, Сарытоғай, Есбол, Ортақшыл, Жалғансай, Еңбекшіл, Сарайшық, Бейбарыс, Алға, Аққайың, Талдыкөл, Алмалы және Береке елді мекендері үшін су қорғау аймағының ені 1000 м. құрайды; аудан орталығы – Махамбет үшін су қорғау аймағының ені су басу шекарасынан 600 м–ден 1300 м-ге өзгеріп отырады. Селитебтік емес учаскелер үшін: жергілікті жағдайларға байланысты сол жағалауда - су қорғау аймағының ені 600-1200 м., оң жағалауда су басу аймағы шекарасынан 700-1100 м. құрайды.
Құрманғазы ауданы бойынша:
Д. Нұрпейісова, Жыланды, Көптоғай, Рембаза, Шортанбай, Ганюшкинтобе, Жасталап, Котяевка, Ғизат Әліпов, Зормата, Күйген, Ирмен, Кудряшов, Жаңаауыл, Сафон, Богатое, Утера, Шағырлы, Ақкөл, Жаутай, Дәшін, Әлиауыл, Нұржау, Шағырлы түбек, Ақтөбе, Орлы, Алислан, Жамбыл, Хлебников, Каспаркино, Ковалево, Майоровский, Приморье, Ягодное, Красиловка, Ганюшкино, Самаркин, Камышитовый, Микиль, Мұхантүбек, Шестой, Аэропорт, Кәдірке, Әлсейт, Жұмекен, Калинино, Кобяково, Еңбекші, Талдыарал, Алға, Қаракөл және Көкарна елді мекендері үшін су қорғау аймағының ені су басу аймағы шекарасынан 1000 м. құрайды.
Қиғаш өзенінің тармақтарымен қоса селитебтік емес учаскелер үшін су қорғау аймағының ені су басу аймағы шекарасынан 1000 м. құрайды.
2. Су қорғау белдеуі - шектеулі шаруашылық қызметі режимі белгіленетін, су объектісіне іргелес жатқан су қорғау аймағы шегіндегі ені кемінде отыз бес метр болатын аумақ болып табылады.
Атырау қаласы және оның селолық округтері, Махамбет, Индер және Құрманғазы аудандарының елді мекендері шегінде Жайық және Қиғаш өзендерінің су қорғау белдеулері шекаралары "Атырау облысы шегінде Жайық және Қиғаш өзендерінің су қорғау аймақтары мен белдеулері шекарасын белгілеу туралы жобасы" мен "Атырау облысы шегінде Жайық және Қиғаш өзендерінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жобасына түзету мен толықтырулар жобасы" бекітілген жобалық құжаттамамен белгіленеді.

Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлениями областного акимата Атырауской области от 01.04.2011 № 94; 07.11.2011 № 308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Границы водоохранных полос рек Урал и Кигач: по г.Атырау:
Границы водоохранных полос реки Урал в пределах территории города Атырау установлены исходя из конкретных условий их планировки, застройки и инженерного обустройства береговой зоны (парапеты, обвалование, лесокустарниковые полосы и т. д.) исключающим засорение и загрязнение водного объекта и их ширина составляет от 35 до 100 метров.
по сельских округам г. Атырау:
для населенных пунктов Аспа, Бесикты, Талкайран, Акжар, Аксай, Томарлы, Балыкши, Ракуша, Жанаталап, Атырау, Курмангазы и Дамба и неселитебных участков обеих берегов ширина водоохранных полос составляет 35-100 м в зависимости от местных условий.
по Индерскому району:
для населенных пунктов Аккала, Индерборский, Елтай, Ынтымак, Будене, Есбол, Орлик, Жарсуат, Кызылжар, Коктогай, Курылыс и неселитебных участков обеих берегов ширина водоохранных полос составляет 35-100 м от границы зоны затопления в зависимости от местных условий.
по Махамбетскому району:
для населенных пунктов Атамбаев, Кумшыганак, Кенорис, Акжайык, Актогай, Сарытогай, Есбол, Ортакшыл, Жалгансай, Енбекшил, Сарайшык, Бейбарыс, Алга, Аккайын, Талдыкол, Алмалы, Береке и неселитебных участков обеих берегов ширина водоохранных полос составляет 35-100 м в зависимости от местных условий.
по Курмангазинскому району:
для населенных пунктов: Д. Нурпеисовой, Жыланды, Коптогай, Рембаза, Шортанбай, Ганюшкинтобе, Жасталап, Котяевка, Гизата Алипова, Зормата, Куйген, Ирмен, Кудряшово, Жанаауыл, Сафоновка, Богатое, Утеры, Шагырлы, Акколь, Жаутай, Дашино, Алиауыл, Нуржау, Шагырлытубек, Актобе, Орлы, Алислан, Жамбыл, Хлебников, Каспаркино, Ковалево, Майоровский, Приморье, Ягодное, Красиловка, Ганюшкино, Самаркин, Камышитовый, Микиль, Мухантубек, Шестой, Аэропорт, Кадырка, Алсеит, Жумекен, Калинино, Кобяково, Енбекши, Талдыарал, Алга, Караколь, Когарна и неселитебных участков ширина водоохранных полос составляет 35-100 м в зависимости от местных условий.
Приложение 2 к постановлению акимата области от 25 марта 2010 года № 66
Режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос рек Урал и Кигач
1. В пределах водоохранных зон запрещается:
1) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение водных объектов и их водоохранных зон и полос;

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда, өзгеріс енгізілді - Атырау облысы әкімдігінің 2011.04.01 № 94; 2011.11.07 № 308 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Жайық және Қиғаш өзендерінің су қорғау белдеулерінің шекаралары: Атырау қаласы бойынша:
Атырау қаласы аумағы шегінде Жайық өзенінің су қорғау белдеулерінің шекаралары су объектісінің қоқыстануы мен ластануын болғызбайтын жоспарлау мен құрылыс салудың нақты жағдайларына және жағалау аймақтың инженерлік жабдықталуына (жақтаулар, бөгеттер, орманбұталы белдеулер және т.б.) сүйене отырып белгіленген және олардың ені 35 м-ден – 100 м–ге дейін құрайды.
Атырау қаласының селолық округтері бойынша:
Аспа, Бесікті, Талқайраң, Ақжар, Ақсай, Томарлы, Балықшы, Ракуша, Жаңаталап, Атырау, Құрманғазы және Дамбы елді мекендері мен екі жағалаудың да селитебтік емес учаскелерінің су қорғау белдеулерінің ені жергілікті жағдайларға байланысты 35-100 м құрайды.
Индер ауданы бойынша:
Аққала, Индербор, Елтай, Ынтымақ, Бөдене, Есбол, Өрлік, Жарсуат, Қызылжар, Көктоғай, Құрылыс елді мекендері мен екі жақ жағалаудың да селитебтік емес учаскелерінің су қорғау белдеулерінің ені жергілікті жағдайларға байланысты 35-100 м. құрайды.
Махамбет ауданы бойынша:
Атамбаев, Құмшығанақ, Кеңөріс, Ақжайық, Ақтоғай, Сарытоғай, Есбол, Ортақшыл, Жалғансай, Еңбекшіл, Сарайшық, Бейбарыс, Алға, Аққайың, Талдыкөл, Алмалы, Береке елді мекендері мен екі жағалаудың да селитебтік емес учаскелерінің су қорғау белдеулерінің ені жергілікті жағдайларға байланысты 35-100 м. құрайды.
Құрманғазы ауданы бойынша:
Д. Нұрпейісова, Жыланды, Көптоғай, Рембаза, Шортанбай, Ганюшкин, Жасталап, Котяевка, Ғизат Әліпов, Зормата, Күйген, Ирмен, Кудряшов, Жаңаауыл, Сафонов, Богатое, Утера, Шағырлы, Ақкөл, Жаутай, Дәшін, Әлиауыл, Нұржау, Шағырлы түбек, Ақтөбе, Орлы, Алислан, Жамбыл, Хлебников, Каспаркино, Ковалево, Майоровский, Приморье, Ягодное, Красиловка, Ганюшкино, Самаркин, Камышитовый, Микиль, Мұхантүбек, Шестой, Аэропорт, Кәдірке, Әлсейіт, Жұмекен, Калинино, Кобяково, Еңбекші, Талдыарал, Алға, Қаракөл және Көкарна елді мекендері мен селитебтік емес учаскелерінің су қорғау белдеулерінің ені жергілікті жағдайларға байланысты 35-100 м құрайды.
Облыс әкімдігінің 2010 жылғы 25 наурыздағы № 66 қаулысына 2-қосымша
Жайық және Қиғаш өзендерінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін шаруашылық пайдалану режимi
1. Су қорғау аймақтары шегінде:
1) су объектілерін және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануы мен қоқыстануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және реконструкцияланған объектілерді пайдалануға беруге;

2) проведение реконструкции зданий, сооружений, коммуникаций и других объектов, а также производство строительных, дноуглубительных и взрывных работ, добыча полезных ископаемых, прокладка кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, буровых, земельных и иных работ без проектов, согласованных в установленном порядке с местными исполнительными органами, уполномоченным органом в области охраны окружающей среды, центральным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами, уполномоченными органами в области энергоснабжения и санитарно-эпидемиологического благополучия населения и другими заинтересованными органами;
3) размещение и строительство складов для хранения удобрений, пестицидов, ядохимикатов и нефтепродуктов, пунктов технического обслуживания, мойки транспортных средств и сельскохозяйственной техники, механических мастерских, устройство свалок бытовых и промышленных отходов, площадок для заправки аппаратуры пестицидами и ядохимикатами, взлетно-посадочных полос для проведения авиационно-химических работ, а также размещение других объектов, отрицательно влияющих на качество воды;
4) размещение животноводческих ферм и комплексов, накопителей сточных вод, полей орошения сточными водами, кладбищ, скотомогильников (биотермических ям), а также других объектов, обусловливающих опасность микробного загрязнения поверхностных и подземных вод;
5) выпас скота с превышением нормы нагрузки, купание и санитарная обработка скота и другие виды хозяйственной деятельности, ухудшающие режим водоемов;
6) применение способа авиаобработки ядохимикатами и авиаподкормки минеральными удобрениями сельскохозяйственных культур и лесонасаждений на расстоянии менее двух тысяч метров от уреза воды в водном источнике;
7) применение пестицидов, на которые не установлены предельно допустимые концентрации, внесение удобрений по снежному покрову, а также использование в качестве удобрений необезвреженных навозосодержащих сточных вод и стойких хлорорганических ядохимикатов.
При необходимости проведения вынужденной санитарной обработки в водоохранной зоне допускается применение мало и среднетоксичных нестойких пестицидов.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением областного акимата Атырауской области от 12.03.2014 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В пределах водоохранных полос, помимо вышеуказанных, запрещается:
1) хозяйственная и иная деятельность, ухудшающая качественное и гидрологическое состояние (загрязнение, засорение, истощение) водных объектов;

2) ғимараттарға, құрылыстарға, коммуникацияларға және басқа да объектілерге реконструкция жүргізуге, сондай-ақ құрылыс, су түбін тереңдету және жарылыс жұмыстарын жүргізуге, пайдалы қазбалар өндіруге, кәбіл, құбыр және басқа да коммуникацияларды төсеуге, белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы органдармен, уәкілетті органмен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен, жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен, энергиямен жабдықтау және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органдармен және басқа да мүдделі органдармен келісілген жобасы жоқ бұрғылау, жер қазу және өзге де жұмыстар жүргізуге;
3) тыңайтқыштар, пестицидтер, улы химикаттар мен мұнай өнімдерін сақтайтын қоймаларды, көлік құралдары мен ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету, оларды жуу пункттерін, механикалық шеберханаларды, тұрмыстық және өнеркәсіп қалдықтарын төгетін құрылғыны, аппаратураларды пестицидтермен және улы химикаттармен толтыратын алаңдарды, авиациялық-химиялық жұмыстар жүргізуге арналған ұшу-қону жолақтарын орналастыруға және салуға, сондай-ақ судың сапасына кері әсер ететін басқа да объектілерді орналастыруға;
4) мал шаруашылығы фермалары мен кешендерін, сарқынды су жинағыштарды, сарқынды сумен суарылатын егістіктерді, зираттарды, мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды), сондай-ақ жерүсті жерасты суларының микробпен ластану қаупіне себепші болатын басқа да объектілерді орналастыруға;
5) жүктелім нормасынан асырып мал жаюға, су тоғандарының режимін нашарлататын мал тоғыту мен санитариялық өңдеуге және шаруашылық қызметінің басқа да түрлеріне;
6) су көздеріндегі су кемерінен екі мың метрге жетпейтін қашықтықта орналасқан ауыл шаруашылығы дақылдары мен орман екпелерін улы химикаттармен авиациялық өңдеу және авиация арқылы минералдық тыңайтқыштармен қоректендіру тәсілін қолдануға;
7) концентрациясының жол берілетін шегі белгіленбеген пестицидтерді қолдануға, қардың үстіне тыңайтқыш себуге, сондай-ақ хлорорганикалық улы химикаттарды тыңайтқыш ретінде пайдалануға тыйым салынады.
Су қорғау аймағында мәжбүрлі санитариялық өңдеу жүргізу қажет болған жағдайда уыттылығы әлсіз және орташа тұрақсыз пестицидтерді қолдануға жол беріледі.
Ескерту. Шешімнің 1-тармағының 4) тармақшасы жаңа редакцияда 12.03.2014 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Су қорғау белдеулері шегінде, жоғарыда көрсетілгеннен басқа:
1) су объектілерінің сапалық және гидрологиялық жай-күйін нашарлататын (ластану, қоқыстану, сарқылу) шаруашылық қызметіне немесе өзге де қызметке;

2) строительство и эксплуатация зданий и сооружений, за исключением водохозяйственных и водозаборных сооружений и их коммуникаций, мостов, мостовых сооружений, причалов, портов, пирсов и иных объектов транспортной инфраструктуры, связанных с деятельностью водного транспорта, объектов по использованию возобновляемых источников энергии (гидродинамической энергии воды), а также рекреационных зон на водном объекте;
3) предоставление земельных участков под садоводство и дачное строительство;
4) эксплуатация существующих объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
5) проведение работ, нарушающих почвенный и травяной покров (в том числе распашка земель, выпас скота, добыча полезных ископаемых), за исключением обработки земель для залужения отдельных участков, посева и посадки леса;
6) устройство палаточных городков, постоянных стоянок для транспортных средств, летних лагерей для скота;
7) применение всех видов удобрений.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением областного акимата Атырауской области от 12.03.2014 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Положения подпункта 2 пункта 2 настоящего Режима хозяйственного использования водоохранных зон и полос рек Урал и Кигач не распространяются на эксплуатацию зданий и сооружений, возведенных в пределах границ водоохоранных полос до 1 июля 2009 года.
При этом их эксплуатация допускается только при наличии организованной централизованной канализации, иной системы отвода и очистки загрязненных сточных вод или устройства водонепроницаемых выгребов с обеспечением вывоза их содержимого.
4. Новое предоставление земельных участков в водоохранных зонах производится местными исполнительными органами по согласованию со специально уполномоченными государственными органами в области использования и охране водного фонда, охраны окружающей среды и санитарно-эпидемиологического надзора.

2) су шаруашылығы және су жинайтын құрылыстар мен олардың коммуникацияларын, көпірлерді, көпір құрылыстарын, айлақтарды, порттарды, пирстерді және су көлігі қызметіне байланысты өзге де көлік инфрақұрылымдары объектілерін, жаңартылатын энергия көздерін (гидродинамикалық су энергиясын) пайдалану объектілерін, сондай-ақ су объектісіндегі рекреациялық аймақтарды қоспағанда, ғимараттар мен құрылыстарды салуға және пайдалануға;
3) бау-бақша егуге және саяжай салуға жер учаскелерін беруге;
4) су объектілерінің және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген қазіргі бар объектілерді пайдалануға;
5) жекелеген учаскелерді шалғындандыруға, егін егуге және ағаш отырғызуға арналған жерлерді өңдеуді қоспағанда, топырақ және өсімдік қабатын бұзатын жұмыстарды жүргізуге (оның ішінде жер жыртуға, мал жаюға, пайдалы қазбаларды өндіруге);
6) шатыр қалашықтарын, көлік құралдары үшін тұрақты тұрақтарды, малдың жазғы жайылым қостарын орналастыруға;
7) тыңайтқыштардың барлық түрлерін қолдануға тыйым салынады.
Ескерту. Шешімнің 2-тармағының 2) тармақшасы жаңа редакцияда 12.03.2014 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Осы Жайық және Қиғаш өзендерінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін шаруашылық пайдалану режимiнің 2–тармағы 2-тармақшасының ережелері су қорғау белдеулері шекараларының шегінде 2009 жылғы 1 шілдеге дейін тұрғызылған ғимараттар мен құрылыстардың пайдаланылуына қолданылмайды.
Бұл ретте оларды пайдалануға ұйымдастырылған, орталықтандырылған кәріз, ластанған ағынды суларды бұрып жіберудің және тазалаудың өзге жүйесі немесе ішіндегі заттарды әкетуді қамтамасыз ететін су өтпейтін науалар болған кезде ғана жол беріледі.
4. Су қорғау аймақтарында жаңадан жер учаскелерін беру жергілікті атқарушы органдармен арнайы су қорын пайдалану мен қорғау, қоршаған ортаны қорғау және санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау саласындағы уәкілетті органдардың келісімі бойынша жүргізіледі.