Об утверждении Правил содержания несовершеннолетних в Центрах адаптации несовершеннолетних
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2011 года № 1. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 января 2011 года № 6734. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 июня 2013 года № 229
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 18.06.2013 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания несовершеннолетних в Центрах адаптации несовершеннолетних (далее - Правила).
2. Признать утратившим силу приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 декабря 2004 года № 708 "Об утверждении Положения о Центрах временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3360).
3. Комитету по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан (Шер Р.П.):
1) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) в установленном законодательством порядке осуществлять координацию и контроль за деятельностью Центров адаптации несовершеннолетних.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Сарыбекова М.Н.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Б. Жумагулов
Утверждены приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 10 января 2011 года № 1
Правила содержания несовершеннолетних в
Центрах адаптации несовершеннолетних
1. Общие положения
1. Правила определяют порядок деятельности Центров адаптации несовершеннолетних, их компетенцию в области образования, профилактики правонарушений и безнадзорности среди несовершеннолетних.
Центрами адаптации несовершеннолетних (далее - Центр) являются государственные организации, находящиеся в ведении органов образования, обеспечивающие прием и временное содержание несовершеннолетних.

Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарында кәмілетке толмағандарды күтіп бағу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 10 қаңтардағы № 1 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылғы 14 қаңтарда N 6734 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 18 маусымдағы № 229 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 18.06.2013 № 229 бұйрығымен (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізілді).
«Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарында кәмелетке толмағандарды күтіп бағу ережесін бекіту туралы (бұдан әрі - Ереже) бекітілсін.
2. «Кәмелетке толмағандарды уақытша оқшаулау, бейімдеу және оңалту орталықтары туралы ережені бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 25 желтоқсандағы № 708 бұйрығы (№ 3360 нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі Балалардың құқықтарын қорғау комитеті (Р.П. Шер):
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін;
3) заңнамада белгіленген тәртіппен Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарының қызметін үйлестіруді және оған бақылау жасауды жүзеге асырсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі М.Н. Сарыбековке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр                                        Б. Жұмағұлов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2011 жылғы 10 қаңтардағы
№ 1 бұйрығымен бекітілген
Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарында
кәмелетке толмағандарды күтіп бағу ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Ереже кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарының қызметін, олардың білім беру, кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың және қадағалаусыз қалудың профилактикасы саласындағы құзыретін айқындайды.
Кәмелетке толмағандарды бейiмдеу орталықтары (бұдан әрi - Орталық) кәмелетке толмағандарды уақытша ұстау және қабылдауды қамтамасыз ететін білім беру органдарына енгізілетін мемлекеттік ұйым болып табылады.

2. Центр взаимодействует с органами и организациями здравоохранения, образования, туризма и спорта, социальной защиты населения, внутренних дел, юстиции, а также неправительственными организациями, которые осуществляют работу с несовершеннолетними.
3. Деятельность Центра осуществляется в соответствии с  законодательством Республики Казахстан в области образования, настоящими Правилами и уставом Центра.
4. Основной целью Центра является обеспечение приема, кратковременного содержания, адаптация и дальнейшее устройство безнадзорных и беспризорных детей, детей, оставшихся без попечения родителей или других законных представителей, а также несовершеннолетних, направляемых в специальные организации образования.
5. Основные задачи Центра:
1) оказание социальной и психологической помощи несовершеннолетним, их родителям или другим законным представителям в преодолении трудной жизненной ситуации;
2) разработка и обеспечение реализации индивидуальных программ социальной адаптации несовершеннолетних, включающих в себя компоненты профессионально-трудовой, учебно-познавательной, физкультурно-оздоровительной направленности;
3) восстановление социального статуса несовершеннолетних;
4) организация медицинского обслуживания и обучения несовершеннолетних, находящихся в Центре;
5) взаимодействие с органами опеки и попечительства для дальнейшего устройства несовершеннолетних, находящихся в Центре;
6) содействие в возвращении несовершеннолетних, находящихся в Центре, в семьи;
7) профилактическая работа по предупреждению безнадзорности и беспризорности среди несовершеннолетних;
8) обеспечение защиты прав и законных интересов несовершеннолетних, находящихся в Центре.
6. Центр состоит из следующих блоков:
1) жилищно-бытовой блок (спальные комнаты, класс для занятий, игровая комната, кинозал, библиотека, комнаты гигиены);
2) медицинский блок (медицинский пункт, изолятор);
3) административно-хозяйственный блок (столовая, служебные кабинеты и хозяйственные помещения).
7. Техническая укрепленность Центра должна обеспечивать условия для круглосуточного наблюдения за несовершеннолетними с возможностью свободного входа и выхода за пределы Центра.
2. Порядок приема, содержания и выпуска несовершеннолетних
8. В Центр принимаются:
1) безнадзорные и беспризорные дети для установления их родителей или других законных представителей;
2) дети, оставшиеся без попечения родителей или лиц их заменяющих, в случае невозможности их своевременного устройства, а также отобранные при непосредственной угрозе их жизни и здоровью органами опеки и попечительства от родителей (одного из них) или других лиц, на попечении которых они находились;

2. Орталық денсаулық сақтау, білім, туризм және спорт, ішкі істер, халықты әлеуметтік қорғау, әділет, органдарымен, сонымен қатар, кәмелетке толмағандармен жұмыс жүргізетін үкіметтік емес ұйымдармен, бірлесіп қызмет атқарады.
3. Орталықтың қызметі Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасына, осы Ережеге және орталықтың жарғысына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Орталықтың негізгі мақсаты қадағалаусыз және панасыз қалған және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды, сонымен қатар, арнаулы білім беру ұйымдарына жіберілетін кәмелетке толмағандарды қабылдауды, олардың ата-аналарын немесе басқа заңды өкілдерінің анықтағанға дейін уақытша күтіп бағуды, бейімдеуді және бұдан әрі орналастыруды, қамтамасыз ету.
5. Орталықтың негізгі міндеттері:
1) өмiрде қиын жағдайға тап болған кәмелетке толмағандарға және олардың ата-аналарына немесе басқа заңды өкілдеріне осы жағдайдан шығу үшін әлеуметтік және психологиялық көмек көрсету;
2) кәсіптік-еңбек, оқыту-танымдық және шынықтыру-сауықтыру бағыттарындағы компонеттерден тұратын кәмелетке толмағандарды әлеуметтік бейімдеудің жекелеген бағдарламаларды әзірлеу және оның іске асырылуын қамтамасыз ету;
3) кәмелетке толмағандардың әлеуметтік мәртебесін қалыпқа келтіру;
4) Орталықтағы кәмелетке толмағандарға медициналық қызмет көрсетуді және білім беруді ұйымдастыру;
5) Орталықтағы кәмелетке толмағандарды бұдан әрі орналастыру бойынша қамқоршылық және қорғаншылық органдарымен өзара әрекеттесу;
6) Орталықтағы кәмелетке толмағандарды отбасыларына қайтаруға қолғабыс ету;
7) кәмелетке толмағандардың арасында қадағалаусыздықты және панасыздықты ескерту бойынша профилактикалық жұмыс жүргізу;
8) Орталықтағы кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету.
6. Орталық келесі блогтардан құрылады:
1) баспана-тұрмыстық блог (жатын бөлмелер, оқу сыныптары, ойын бөлмелері, кинозал, кітапхана, гигиена бөлмелері);
2) медициналық блог (медициналық пункт, изолятор);
3) әкімшілік-шаруашылық блог (асхана, қызметтік кабинеттер және шаруашылық орындары).
7. Орталықтың техникалық беріктілігі кәмелетке толмағандарға еркін кіруге және орталықтан тысқары шығуға мүмкіндік беруді, тәулік бойы бақылау жүргізу үшін жағдайларды қамтамасыз етуі қажет.
2. Кәмелетке толмағандарды қабылдау, ұстау және
шығару тәртібі
8. Орталыққа:
1) ата-аналарын немесе басқа заңды өкiлдерiн анықтау үшін қадағалаусыз және панасыз қалған балалар;
2) уақытылы орналастыру мүмкiндiгi болмаған жағдайда ата-анасының немесе заңды өкiлдерiнің қамқорлығынсыз қалған, сондай-ақ олардың өмiрiне немесе денсаулығына тiкелей қауiп төнген кезде қамқоршылық және қорғаншылық органы ата-анасынан (оларды бiреуiнен) немесе оларды қамқорлыққа алған басқа да адамдардан алып қойған балалар;

3) несовершеннолетние, направляемые в специальные организации образования.
9. Основаниями для помещения несовершеннолетних в Центр являются:
1) постановление суда в отношении несовершеннолетних, указанных в подпункте 3) пункта 8 настоящих Правил;
2) постановление органа опеки и попечительства в отношении несовершеннолетних, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 8 настоящих Правил.
К постановлению органа опеки и попечительства о помещении несовершеннолетнего в Центр приобщаются:
акт обследования жилищно-бытовых условий (при установлении места жительства);
характеристики на несовершеннолетнего, а также его родителей или других законных представителей (при установлении родителей или других законных представителей);
свидетельство о рождении (при наличии);
справка из организации образования (для детей школьного возраста);
медицинские документы (при наличии прививочный паспорт и амбулаторная карта).
10. В ночное время, выходные или праздничные дни несовершеннолетние, указанные в подпунктах 1) и 2) пункта 8 настоящих Правил, могут быть помещены в Центр на основании акта о приеме несовершеннолетнего в Центр по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, о чем в течение двадцати четырех часов администрация Центра письменно извещает прокурора.
11. Для решения вопроса о дальнейшем содержании либо устройстве несовершеннолетних, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 8 настоящих Правил, сотрудниками Центра в течение трех суток направляется информация в органы опеки и попечительства, обосновывающая наличие признаков безнадзорности, беспризорности, либо об угрозе жизни и здоровью ребенка.
12. Органы опеки и попечительства в течение трех рабочих дней выносят постановление о помещении несовершеннолетнего в Центр.
13. Прием несовершеннолетнего в Центр и его выбытие из Центра оформляются приказом директора Центра.
14. Данные о несовершеннолетних, принимаемых в Центр, регистрируются в журнале учета доставленных несовершеннолетних по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
После уточнения анкетных данных несовершеннолетнего и причин помещения в Центр на него оформляется учетно-статистическая карточка по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
15. Несовершеннолетние, указанные в подпунктах 1) и 2) пункта 8 настоящих Правил, могут находиться в Центре не более трех месяцев для оказания им помощи и решения вопросов их дальнейшего устройства.

3) арнаулы білім беру ұйымдарына жіберілетін кәмелетке толмағандар қабылданады.
9. Кәмелетке толмағандарды Орталыққа орналастыру үшін:
1) осы Ереженің 8-тармағының 3) тармақшасында аталған кәмелетке толмағандарға қатысты сот қаулысы;
2) осы Ереженің 8-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген кәмелетке толмағандарға қатысты қамқоршылық және қорғаншылық органының қаулысы негiз болып табылады.
Кәмелетке толмағанды Орталыққа орналастыру туралы қамқоршылық және қорғаншылық органының қаулысына міндетті түрде:
тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын зерттеу актісі (тұрғылықты жері анықталған жағдайда);
кәмелетке толмағанның, сондай-ақ оның ата-анасының немесе басқа заңды өкілдерінің мінездемесі (тұрғылықты жері анықталған жағдайда);
туу туралы куәлігі (бар болған жағдайда);
білім беру ұйымынан анықтама (мектеп жасындағы балалар үшін);
медициналық құжаттар (егу құжаты және амбулаторлық картасы бар болған жағдайда) тіркеледі.
10. Түнгі уақытта, демалыс немесе мереке күндері осы Ереженің 8-тармағының 1) және 2) тармақшаларында аталған кәмелетке толмағандар осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Орталыққа қабылдаудың актісі негізінде қабылданып, ол туралы Орталықтың әкімшілігі жиырма төрт сағат ішінде жазбаша түрде прокурорды хабардар етуге міндетті.
11. Осы Ереженің 8-тармағының 1) және 2) тармақшаларында аталған кәмелетке толмағандарды одан әрі күтіп бағу не орналастыру туралы мәселені шешу үшін Орталықтың қызметкерлері үш тәулік ішінде қорғаншылық және қамқоршылық органына панасыздық, қадағалаусыздық белгілері болуын негіздейтін, қамқоршысыз қалғанын не болмаса баланың өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп төнгені туралы ақпаратты ұсынады.
12. Қорғаншылық және қамқоршылық органдары үш жұмыс күні ішінде кәмелетке толмағанды Орталыққа орналастыру туралы қаулы шығарады.
13. Кәмелетке толмағанды Орталыққа қабылдау және Орталықтан шығару Орталықтың басшысының бұйрығымен рәсімделеді.
14. Орталыққа қабылданатын кәмелетке толмағандар осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша рәсімделген жеткізілген кәмелетке толмағандарды есепке алу журналында тіркеледі.
Кәмелетке толмағанның сауалнамалық деректері анықталғаннан кейін оған осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қағаз және электрондық таратушыларында есепке алу - статистикалық карточка толтырылады.
15. Осы Ереженің 8-тармағының 1) және 2) тармақшаларында аталған кәмелетке толмағандар оларға көмек көрсету және бұдан әрі орналастыру мәселелерін шешу үшін қажетті уақытқа, бірақ отыз тәуліктен аспайтын, үш айға дейін ұзартылатын мерзімге орналастырылады.

16. В срок пребывания несовершеннолетних в Центре не входит период карантина, объявленного уполномоченным органом в области здравоохранения, а также время нахождения несовершеннолетнего в связи с болезнью в организации здравоохранения, оказывающей стационарную помощь.
17. Несовершеннолетние, указанные в подпункте 3) пункта 8 настоящих Правил, находятся в Центре по постановлению суда, но не более периода вступления в законную силу решения суда о направлении в специальную организацию образования.
18. В Центр не подлежат помещению несовершеннолетние, находящиеся в состоянии алкогольного, наркотического или токсического опьянения, а также несовершеннолетние с явно выраженными симптомами психических заболеваний.
19. Несовершеннолетние, помещенные в Центр, размещаются в зависимости от возраста и пола по группам. Количество детей в группах не должно превышать двадцати человек.
20. В Центре с несовершеннолетними проводится профилактическая и адаптационная работа.
21. С несовершеннолетними, нарушившими установленный порядок содержания, проводится индивидуальная воспитательная работа психологом, о чем делается соответствующая запись в личном деле несовершеннолетнего.
22. При приеме несовершеннолетних в Центр производится их первичное медицинское обследование, вещи и ценности, имеющиеся у несовершеннолетнего на момент поступления в Центр, изымаются, о чем делается запись в акте приема несовершеннолетнего в Центр по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, и возвращаются при выходе из Центра. Несовершеннолетним, поступившим в Центр в неопрятной одежде, производится замена верхней одежды и нижнего белья.
23. Образовательный процесс организуется в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" и с учетом времени пребывания несовершеннолетних в Центре, уровня учебной подготовки. При необходимости решение о форме получения образования несовершеннолетними принимается по согласованию с психолого-медико-педагогической консультацией.
24. На несовершеннолетних, помещенных в Центр, заводятся личные дела по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, оригиналы которых направляются по месту их дальнейшего устройства.
25. Организация профилактической и адаптационной работы с несовершеннолетними, содержащимися в Центре, осуществляется исходя из оснований помещения, степени педагогической запущенности, возраста, семейно-бытовых условий.
26. С несовершеннолетними, направляемыми в специальные организации образования, проводится правовое обучение и работа по социально-педагогической адаптации к предстоящим условиям пребывания в специальной организации образования.

16. Кәмелетке толмағандардың Орталықта болу мерзіміне денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган жариялаған карантин кезеңі, сондай-ақ кәмелетке толмағандардың ауруына байланысты, денсаулық сақтау ұйымында болу уақыты және де стационарлық көмек беруі енбейді.
17. Осы Ереженің 8-тармағының 3) тармақшасында аталған кәмелетке толмағандар Орталықта сот қаулысының негізінде болады, бірақ арнаулы білім беру ұйымына жіберу туралы шешім заңды күшіне енгенге дейінгі мерзімнен аспау тиіс.
18. Орталыққа алкогольдік, есірткілік немесе уытқұмарлық мас болу күйіндегі, сондай-ақ айқын психикалық аурудың белгілері бар кәмелетке толмағандарды орналастыруға тыйым салынады.
19. Орталыққа орналастырылған кәмелетке толмағандар жасына және жынысына қарай топтарға орналастырылады. Топтардағы балалар саны жиырма адамнан аспауы тиіс.
20. Орталыққа орналастырылған кәмелетке толмағандармен профилактикалық және бейімдеу жұмыстары жүргізіледі.
21. Ұстаудың белгіленген тәртібін бұзған кәмелетке толмағандармен психолог жеке-тәрбие жұмысын жүргізеді, ол туралы кәмелетке толмағандарға толтырылатын жеке істе тиісті жазба жазылады.
22. Кәмелетке толмағанды Орталыққа қабылдау кезінде бастапқы медициналық тексеру жүргізіледі, орталыққа түскен сәтте кәмелетке толмағанның бар нәрселері мен құнды заттары тәркіленеді, ол туралы осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша кәмелетке толмағанды Орталыққа қабылдау актісінде тиісті жазба жасалады және Орталықтан шыққан кезде қайтарылады. Орталыққа жұпыны киіммен түскен кәмелетке толмағанның сыртқы және ішкі киімдері ауыстырылады.
23. Білім беру процесі «Білім туралы» Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес және Орталықта болу мерзімін, оқу дайындығының деңгейін ескере отырып ұйымдастырылады. Қажет болған жағдайда кәмелетке толмағанның білім алуының нысаны туралы шешім психологиялық-медициналық-педагогикалық кеңеспен келісімдеу бойынша қабылданады.
24. Орталыққа орналастырылған кәмелетке толмағандарға осы Ереженің 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жеке істер басталады, түпнұсқалары олар одан әрі орналасатын жерге жіберіледі.
25. Орталықта ұсталатын кәмелетке толмағандармен профилактикалық және бейімдеу жұмысын ұйымдастыру Орталыққа орналастыру негіздерін, педагогикалық бақылаусыздық деңгейін, жасын, отбасылық-тұрмыстық жағдайларын ескере отырып, жүзеге асырылады.
26. Арнаулы білім беру ұйымдарына жіберілетін кәмелетке толмағандармен құқықтық оқыту және арнаулы білім беру ұйымында болудың алдағы жағдайларына әлеуметтік-педагогикалық бейімдеу бойынша жүргізіледі.

27. При выпуске из Центра несовершеннолетние направляются к месту жительства строго в сопровождении родителей или других законных представителей, либо доставляются к месту их дальнейшего устройства в сопровождении социального педагога Центра на основании приказа о выбытии несовершеннолетнего из Центра по акту о приеме-передаче несовершеннолетнего по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
28. Несовершеннолетние, направляемые в специальные организации образования, доставляются в сопровождении социального педагога Центра.
Сопровождение несовершеннолетних девочек осуществляется исключительно социальным педагогом женского пола.
29. Несовершеннолетние, выбывающие из Центра в сопровождении социального педагога Центра, обеспечиваются бесплатным проездом к месту устройства и продуктами питания или денежным содержанием на время следования.
30. При выпуске несовершеннолетнего из Центра его родителям или другим законным представителям выдаются справки о его пребывании в Центре, о состоянии здоровья, табель об успеваемости, психолого-педагогическая характеристика.
Приложение 1
к Правилам содержания
несовершеннолетних в Центрах
адаптации несовершеннолетних
форма
Акт
о приеме несовершеннолетнего в Центр адаптации
несовершеннолетних
"____" ____________ 20 __ г.               Город, район _____________
Я, __________________________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы)
составил/а настоящий акт о том, что в ____ час. ____ мин. в _________
_____________________________________________________________________
(наименование Центра)
гражданином, сотрудником органа внутренних дел ______________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, место работы, должность, место
жительства, телефон)
_____________________________________________________________________
доставлен несовершеннолетний, обнаруженный __________________________
(место, время и обстоятельства
_____________________________________________________________________
обнаружения несовершеннолетнего)
Приметы несовершеннолетнего _________________________________________
(рост, вес, примерный возраст, умеет ли
_____________________________________________________________________
обнаружения особых примет (родинки, шрамы и т.д.), наличие свежих ран
на теле, признаков насильственных действий)
У несовершеннолетнего изъяты: _______________________________________
(вещи, ценности, документы, подлежащие
_____________________________________________________________________
возврату при выбытии)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Удалось установить __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, возраст несовершеннолетнего,
_____________________________________________________________________
его родителей, лиц, их заменяющих, место жительства, работы,
_____________________________________________________________________
должность родителей, другие данные, имеющие значение)
_____________________________________________________________________
(ребенок внешне здоров, болен, имеет телесные повреждения и т.д.)
_____________________________________________________________________
Подпись _____________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество, составившего акт)
_____________________________________________________________________
(фамилия лица, доставившего несовершеннолетнего)
Приложение 2
к Правилам содержания
несовершеннолетних в Центрах
адаптации несовершеннолетних
форма
Журнал учета несовершеннолетних,
доставленных в Центр адаптации несовершеннолетних
В ___________________________________________________________________
(Наименование Центра адаптации несовершеннолетних)
Начато   "___" __________________ 20__ г.
Окончено "___" __________________ 20__ г.
Графы журнала:
Порядковый номер.
Дата и время доставления в Центр.
Фамилия, имя, отчество несовершеннолетнего.
Число, месяц и год рождения.
Сведения о родителях или других законных представителях.
Место жительства, телефон (при необходимости указывается
наименование детского учреждения, где воспитывался
несовершеннолетний).
Кем доставлен (полные данные).
Основания помещения в Центр.
Дата убытия из Центра.
Кому и куда направлен несовершеннолетний.
Основания передачи.
Фамилия должностного лица, передавшего несовершеннолетнего
(работник Центра).
Фамилия, имя, отчество, подпись лица, принявшего
несовершеннолетнего.
Журнал пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется
подписью директора Центра и печатью учреждения.
Приложение 3
к Правилам содержания
несовершеннолетних в Центрах
адаптации несовершеннолетних
форма
Учетно-статистическая карточка № _____

27. Орталықтан шыққан кезде кәмелетке толмағандар тұрғылықты жерлеріне қатаң түрде ата-аналарының немесе басқа заңды өкілдерінің алып жүруімен немесе кәмелетке толмағанды Орталықтан шығару туралы бұйрықтың негізінде осы Ереженің 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша кәмелетке толмағанды қабылдау-беру туралы актісі бойынша оларды бұдан әрі орналастыру жерлеріне Орталықтың әлеуметтік педагогының алып жүруімен жеткізіледі.
28. Арнаулы білім беру ұйымдарына жіберілетін кәмелетке толмағандар Орталықтың әлеуметтік педагогының алып жүруімен жеткізіледі.
Жасөспірім қыздарды алып жүру тек әйел жынысындағы Орталықтың әлеуметтік педагогтары жүзеге асырады.
29. Орталықтың әлеуметтік педагогының алып жүруімен Орталықтан шығатын кәмелетке толмағандар орналасатын жерге дейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы белгілеген нормалар бойынша тегін жолақымен және азық-түлікпен немесе жол жүру уақытына ақшамен қамтамасыз етіледі.
30. Кәмелетке толмағанды Орталықтан шығарған кезде оның ата-аналарына немесе басқа да заңды өкілдеріне Орталықта болғандығы туралы, денсаулығының қалпы туралы анықтамалар, үлгерімі жөніндегі табелі және педагогикалық-психологиялық мінездеме беріледі.
Кәмелетке толмағандарды
бейімдеу орталықтарында
кәмелетке толмағандарды күтіп
бағу ережесіне 1-қосымша
нысан
Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталығына кәмелетке
толмағандарды қабылдау актісі
20__ жылғы «___» _________                    «___» сағат «___» минут
Мен,_________________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні)
_____________________________________________________________________
(орталықтың атауы)
азаматпен, ішкі істер органының қызметкерімен________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, жұмыс орны,
_____________________________________________________________________
лауазымы, мекен жайы, телефоны)
_____________________________________________________________________
(кәмелетке толмағанды анықтаған орын, уақыт және жағдайлар )
_________________________анықталған, кәмелеткен толмаған жеткізілді.
Кәмелетке толмағанның белгілері______________________________________
(бойы, салмағы, жасы, сөйлей білуі ерекше
_____________________________________________________________________
белгілері (мендер, тыртықтар т.б.) денесіндегі жаңа жарақаттар,
_____________________________________________________________________
зорлық әрекеттерінің белгілері)
Кәмелетке толмағаннан алынды_________________________________________
(шыққан кезде қайтарылуға жататын заттар, құндылықтар және құжаттар)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(кәмелетке толмағанның тегін, аты-жөнін, жасын, ата-аналарын немесе басқа заңды тұлғаларын, тұрғылықты
_____________________________________________________________________
жерін, жұмыс орнын, ата-анасының лауазымын, маңызы бар басқа деректер)
________________________________________________ анықтау мүмкін болды
(сыртынан қарағанда кәмелетке толмағанның дені сау, ауру, дене жарақаты бар т.б.)
Қолы _____________________________________________________________________
(қаулыны толтырған лауазымды адамның лауазымы, атағы, тегі және аты-жөні)
_____________________________________________________________________
(кәмелетке толмағанды жеткізген тұлғаның тегі)
Кәмелетке толмағандарды
бейімдеу орталықтарында
кәмелетке толмағандарды күтіп
бағу ережесіне 2-қосымша
нысан
Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталығына жеткізілген
кәмелетке толмағандарды есепке алу журналы
_____________________________________________________________________
(кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталығының атауы)
_____________________________________________________________________
20__ жылғы «___» _______ басталды.
20__ жылғы «___» _______ аяқталды.
Журналдың бағандары:
Реттік нөмірі.
Орталыққа жеткізілген күні мен уақыты.
Кәмелетке толмағанның тегі, аты, әкесінің аты.
Туған жылы, айы, күні.
Ата-анасы немесе басқа заңды өкілдері туралы мәліметтер.
Тұрғылықты жері, телефоны (қажет болған жағдайда кәмелетке толмағанды тәрбиеленген балалар мекемесінің атауы көрсетіледі).
Кім жеткізді (толық деректер).
Орталыққа орналастырудың негізі.
Орталықтан кеткен күні.
Кәмелетке толмаған кімге және қайда жіберілді.
Берудің негіздері.
Кәмелетке толмағанды берген лауазымды адамның тегі (Орталықтың қызметкері).
Кәмелетке толмағанды қабылдап алған адамның тегі, аты, әкесінің аты, қолы.
Журнал нөмірленеді, тігіледі және Орталықтың директорының қолымен және мөрімен бекітіледі.
Кәмелетке толмағандарды
бейімдеу орталықтарында
кәмелетке толмағандарды күтіп
бағу ережесіне 3-қосымша
нысан
№ ___ Есепке алу - статистикалық карточкасы

1. Фамилия __________________________________________________________
2. Имя ______________________________________________________________
3. Отчество _________________________________________________________
4. Число, месяц, год и место рождения _______________________________
5. Место жительства _________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Образование ______________________________________________________
(учебное заведение, класс, группа)
7. Сведения о родителях _____________________________________________
(Ф.И.О., год рождения, место жительства, работы)
_____________________________________________________________________
8. Основания помещения (нужное подчеркнуть): направляемые в
специальные организации образования, безнадзорные и беспризорные,
оставшиеся без попечения родителей или других законных
представителей.
9. Состоял ли на учете в ОВД: да, нет
10. Привлекался ли к уголовной ответственности: да, нет
11. Особые приметы __________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Оборотная сторона учетно-статистической карточки
Дата поступления
Дата выбытия
Кому и куда
передан
Номер
учетного дела
Приложение 4
к Правилам содержания
несовершеннолетних в Центрах
адаптации несовершеннолетних
форма
Личное дело № ___________
Фамилия _____________________________________________________________
Имя _________________________________________________________________
Отчество ____________________________________________________________
Уточненные сведения
Фамилия _____________________________________________________________
Имя _________________________________________________________________
Отчество ____________________________________________________________
_____________________________
(число, месяц и год рождения)
Поступил "____"______________________ 20__ года
Выбыл    "____"______________________ 20__ года
На _______ листах
К личному делу приобщаются следующие документы:
1. Постановление о помещении несовершеннолетнего в Центр.
2. Акт о приеме несовершеннолетнего в Центр.
3. Документы, подтверждающие возраст несовершеннолетнего.
4. Сведения о наличии родителей или других законных
представителей, их месте жительства.
5. Материалы проведения профилактической работы.

1. Тегі ____________________________________________________________
2. Аты _____________________________________________________________
3. Әкесінің аты ____________________________________________________
4. Туған күні, айы, жылы және туған жері ___________________________
5. Тұратын жері ____________________________________________________
____________________________________________________________________
6. Білімі __________________________________________________________
(оқу орны, сынып, топ)
7. Ата-анасы туралы мәліметтер _____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты,
____________________________________________________________________
туған күні, айы, жылы, тұратын жері, жұмысы)
8. Орналастыру негізі (керегін сызу керек): арнаулы білім беру ұйымдарына жіберілген, қадағалаусыз және панасыз қалған, ата- анасының немесе басқа заңды өкілдерінің қамқорлығынсыз қалған.
9. Ішкі істер органдарында есепте тұрды ма: иә, жоқ _________________
10. Қылмыстық жауапкершілікке тартылды ма: иә, жоқ __________________
11. Ерекше белгілері ________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Есепке алу-статистикалық карточкасының келесі жағы
Келген күні Кеткен күні Кімге және қашан берді Есепке алу ісінің нөмірі
Кәмелетке толмағандарды
бейімдеу орталықтарында
кәмелетке толмағандарды күтіп
бағу ережесіне 4-қосымша
нысан
№ ___ Жеке ісі
1. Тегі ____________________________________________________________
2. Аты _____________________________________________________________
3. Әкесінің аты ____________________________________________________
Анықталған мәліметтер
1. Тегі ____________________________________________________________
2. Аты _____________________________________________________________
3. Әкесінің аты ____________________________________________________
(Туған күні, айы, жылы)
20__ жылғы «___» _______ түсті.
20__ жылғы «___» ______ кетті.
_______ бетте.
Жеке іске төмендегі құжаттар қоса беріледі:
1. Кәмелетке толмағанды Орталыққа орналастыру туралы қаулы.
2. Кәмелетке толмағанды Орталыққа қабылдаудың актісі.
3. Кәмелетке толмағанның жасын растайтын құжаттар.
4. Ата-анасының немесе басқа заңды өкілдерінің болуы, олардың
тұратын жері туралы мәліметтер.
5. Профилактикалық жұмыс жүргізу материалдары.

6. Справка о состоянии здоровья.
7. Иные документы.
Приложение 5
к Правилам содержания
несовершеннолетних в Центрах
адаптации несовершеннолетних
форма
Акт о приеме-передаче несовершеннолетнего
Я, __________________________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы)
"___" ___________ 20___ года в ____ часов _____________________ минут
передал/а несовершеннолетнего _______________________________________
(фамилия, имя, отчество несовершеннолетнего
_____________________________________________________________________
(при передаче в Центр указывается наименование и номер путевки,
_____________________________________________________________________
фамилии должностных лиц; при передаче родителям или другим законным
_____________________________________________________________________
представителям, указывается фамилия, имя, отчество, степень родства,
_____________________________________________________________________
представителям, удостоверяющий личность, когда и кем выдан, адрес
лица, принявшего несовершеннолетнего)
Вместе с несовершеннолетним переданы следующие вещи, деньги,
ценности, документы _________________________________________________
(перечислить)
Примечание __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сдал ________________________________________________________________
(должность, фамилия, подпись)
Принял ______________________________________________________________
(фамилия, подпись лица, принявшего ребенка)
"___"___________________ 20___ г.

6. Денсаулық жағдайы туралы анықтама.
7. Өзге де құжаттар.
Кәмелетке толмағандарды
бейімдеу орталықтарында
кәмелетке толмағандарды күтіп
бағу ережесіне 5-қосымша
нысан
Кәмелетке толмағанды қабылдау - беру туралы
Акт
Мен,_________________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні)
20___ жылғы «___» __________ сағат ______ минутта кәмелетке толмаған
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, (кәмелетке толмағанды Орталыққа берген
_____________________________________________________________________
кездегі жолдаманың атауы мен нөмірі, лауазымды адамдардың тегі;
_____________________________________________________________________
ата-аналарына немесе басқа заңды өкілдеріне берген кезде кәмелетке
_____________________________________________________________________
толмағанды қабылдап алушы адамның тегі, аты, әкесінің аты, туыстық
_____________________________________________________________________
дәрежесі, паспортының сериясы мен нөмірі, қашан және
_____________________________________________________________________
кімнің бергені, мекенжайы көрсетіледі)
бердім.
Кәмелетке толмағанмен бірге мынадай заттар, ақша, бағалы заттар, құжаттар берілді ____________________________________________________
(атап көрсетіледі)
Ескертпе ____________________________________________________________
Тапсырдым ___________________________________________________________
(лауазымы, тегі, қолы)
Қабылдап алдым ______________________________________________________
(баланы қабылдап алған адамның тегі, қолы)
20___ жылғы «___» ___________