Об утверждении критериев оценки степени рисков и форм проверочных листов за использованием и охраной земель
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами от 28 марта 2011 года № 71-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2011 года № 6944. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 июня 2015 года № 444
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 23.06.2015 № 444 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии со статьями 13 и 15 Закона Республики Казахстан "О государственном контроле и надзоре в Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) критерии оценки степени рисков за использованием и охраной земель, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму проверочных листов для субъектов за использованием и охраной земель, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту государственного контроля за использованием и охраной земель и государственного земельного кадастра Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами (Сарсенов С.Ш.):
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его официальное опубликование;
3) обеспечить опубликование настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами Раймбекова К.У.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель                               У. Узбеков
Приложение 1 к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по управлению земельными
ресурсами
от 28 марта 2011 года № 71-ОД
Критерии
оценки степени рисков за использованием и охраной земель
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков за использованием и охраной земель (далее - Критерии) разработаны в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О государственном контроле и надзоре в Республики Казахстан" для отнесения субъектов контроля за использованием и охраной земель к степеням рисков.

Жерді пайдалану мен қорғаудың тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін және тексеру парақтарының нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агеннтігі төрағасының 2011 жылғы 28 наурыздағы N 71-ОД Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 11 мамырда N 6944 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 23 маусымдағы № 444 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 23.06.2015 № 444 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау» Заңының 13 және 15-баптарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес жерді пайдалану мен қорғаудың тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес жерді пайдалану мен қорғау субъектілері үшін тексеру парақтарының нысандары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігінің жерді пайдалану мен қорғауды мемлекеттік бақылау және мемлекеттік жер кадастры департаменті (С.Ш. Сәрсенов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігінің интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігі Төрағасының орынбасары К.Ө. Раймбековке жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                     Ө. Өзібеков
Қазақстан Республикасы
Жер ресурстарын басқару
агенттігі төрағасының
2011 жылғы 28 наурыздағы
№ 71-ОД бұйрығына
1-қосымша
Жерді пайдалану мен қорғаудың тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері
1. Осы жерді пайдалану мен қорғауға қатысты тәуекел дәрежесін бағалау Критерийлері (бұдан әрі - Критерийлер) Қазақстан Республикасының Жер кодексіне және Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Заңына сәйкес жерді пайдалану мен қорғауға бақылау субъектілерін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін әзірленді.

2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск за использованием и охраной земель - вероятность причинения вреда земельным ресурсам, нарушения прав собственников на землю и землепользователей с учетом степени тяжести его последствий;
2) субъекты контроля за использованием и охраной земель - юридические лица, осуществляющие деятельность в сфере регулирования земельных отношений.
3. Субъектами контроля за использованием и охраной земель, осуществляющими деятельность в сфере регулирования земельных отношений являются местные исполнительные органы, которые распределены по следующим степеням риска:
1) высокая степень риска - местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и областных центров, а также их пригородные районы и сельские округа;
2) средняя степень риска - местные исполнительные органы городов областного значения и районов;
3) незначительная степень риска - местные исполнительные органы сельских (аульных) округов.
4. Субъекты контроля, осуществляющие деятельность в сфере регулирования земельных отношений в другие степени риска не переходят.
5. На каждого проверяемого субъекта ведется контрольное дело, в котором подшиваются копии актов о назначении проверок, проверочных листов по проверке, копии предписаний, сведения о результатах проверки и проводимых мероприятий по исполнению требований земельного законодательства.
Приложение 2 к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по управлению земельными
ресурсами
от 28 марта 2011 года № 71-ОД
Форма
Проверочный лист
для субъектов за использованием и охраной земель
Наименование органа _________________________________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта _______________________________________________
_____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
_____________________________________________________________________
Перечень требований
1
Предоставление права на земельные участки, находящихся в
государственной собственности и не предоставленных в
землепользование без проведения торгов (аукционов и конкурсов),
за исключением случаев, на которых не распространяется аукционный
и конкурсный способ предоставления земельных участков
2
Соблюдение сроков рассмотрения ходатайств (заявлений) физических
и юридических лиц о предоставлении соответствующего права на
земельный участок
3
Соблюдение срока подготовки предложений о возможности
использования испрашиваемого земельного участка и заключении
земельной комиссии
4
Предоставление прав на земельные участки на основании
положительного заключения земельной комиссии и утвержденного
землеустроительного проекта
5
Соблюдение срока при отказе в предоставлении прав на земельные
участки
6
Соблюдение срока принятия решения местного исполнительного органа
о предоставлении прав на земельные участки
7
Предоставление соответствующего права на земельные участки в
пределах своей компетенции
8
Предоставление прав на земельный участок из категорий земель
лесного и водного фондов, особо охраняемых природных территорий
для целей, не противоречащих основному целевому назначению
земельного участка
9
Принятие решения о принудительном отчуждении земельного участка
для государственных нужд только в случаях, входящих в перечень
исключительных случаев, предусмотренные земельным
законодательством
10
Принятие решения о бесплатном предоставлении в частную
собственность земельных участков в пределах норм, предусмотренные
земельным законодательством
11
Предоставление права временного безвозмездного землепользования
для целей и в срок, предусмотренных земельным законодательством
12
Предоставление права собственности на земли для иностранных лиц и
лиц, без гражданства, предусмотренных земельным законодательством
13
Соблюдение срока заключения договора о временном возмездном
землепользовании (аренды)
14
Соблюдение срока вручения копии решении местного исполнительного
органа о результатах соответствующих принятых решений
15
Соблюдение порядка перевода сельскохозяйственных угодий из одного
вида в другой
16
Соблюдение последовательности предоставления прав на земельные
участки
17
Соблюдение срока рассмотрения заявления об изменении целевого
назначения земельного участка
18
Соблюдение срока переоформления идентификационных документов при
изменении целевого назначения земельного участка
19
Соблюдение установленного порядка утверждения землеустроительной
документации
20
Предоставление информации о наличии земельных участков для
жилищного строительства, специального земельного фонда
21
Достоверность сведений государственной регистрации, учета и
оценки земель
22
Правильность ведения государственного земельного кадастра
Должностные лица:
______________________ ____________ ___________________
(должность)        (подпись)       (Ф.И.О.)
______________________ ____________ ___________________
(должность)         (подпись)      (Ф.И.О.)
Руководитель:
___________________________________ ____________________
(Ф.И.О., должность)                (подпись)

2. Осы Критерийлерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жерді пайдалану мен қорғауға қатысты тәуекел – жер ресурстарына зиян келтіру, салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып, жер иелерінің жерге және жер пайдаланушылардың құқығының бұзуының ықтималдылығы;
2) жерді пайдалану мен қорғауға қатысты бақылау субъектілері – жер қатынастарын реттеу саласында қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар.
3. Жерді пайдалану мен қорғауға қатысты әрекет етуші бақылау субъектілеріне жергілікті атқарушы органдар жатады, олар мынадай тәуекел дәрежелері бойынша үлестіріледі:
1) жоғары тәуекел дәрежесі – облыстық, республикалық маңыздағы қалалардың және облыс орталығының, сондай-ақ олардың қала маңы аймақтары мен ауылдық округтерінің жергілікті атқарушы органдары;
2) орташа тәуекел дәрежесі – облыстық маңыздағы қалалардың және аудандардың жергілікті атқарушы органдары;
3) төменгі тәуекел дәрежесі – селолық (ауылдық) округтердің жергілікті атқарушы органдары.
4. Жер қатынастарын реттеуді жүзеге асыратын бақылау субъектілері басқа тәуекел дәрежесіне ауыстырылмайды.
5. Әр бір тексерілетін субъектіге бақылау ісі жүргізіледі, онда тексерістерді тағайындау туралы актілердің, тексеріс бойынша тексеру парақтарының, нұсқамалардың көшірмелері, тексеріс нәтижелері және жер заңнамасының талаптарын орындау бойынша жүргізілетін іс-шаралар туралы мәліметтер тігіледі.
Қазақстан Республикасы
Жер ресурстарын басқару
агенттігі төрағасының
2011 жылғы 28 наурыздағы
№ 71-ОД бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Жерді пайдалану мен қорғау субъектілері
үшін тексеру парағы
Органның атауы ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тексерісті тағайындау туралы акт ____________________________________
(№, күні)
_____________________________________________________________________
Субъектінің атауы ___________________________________________________
Орналасқан жердің мекен-жайы ________________________________________
_____________________________________________________________________
Талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік меншіктегі және жер учаскелерін берудің аукциондық немесе конкурстық тәсілі пайдаланылмайтын жағдайларды ескермегенде, сауда саттықты (аукциондар, конкурстар) өткізусіз жер пайдалануға берілмеген жер учаскелерін немесе жер учаскелерін жалдау құқығын беру
2
Жер учаскесіне тиісті құқықты беру туралы жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін (арыздарын) қарау мерзімін сақтау
3
Сұрау салынып отырған жер учаскесін пайдалану мүмкіндігі туралы ұсыныстарды және жер комиссиясының шешімін әзірлеу мерзімдерін сақтау
4
Жер комиссиясының оң қорытындысы негізінде және бекітілген жерге орналастыру жобасына сәйкес жер учаскесіне құқықты беру
5
Жер учаскелеріне құқықты беруден бас тарту туралы шешімді қабылдау мерзімін сақтау
6
Жергілікті атқарушы органның жер учаскелеріне құқықты беру туралы шешімді қабылдау мерзімін сақтау
7
Өз құзыреті шегінде жер учаскесіне тиісті құқықты беру
8
Жер учаскесінің негізгі нысаналы тағайындалуына қайшы келмейтін мақсаттарға орман, су қоры жерлері санатынан, ерекше қорғалатын табиғи аймақтардан жер учаскесіне құқық беру
9
Жер заңнамасында көзделген тек ерекше жағдайлардың тізбесіне енетін жағдайлар үшін мемлекет мұқтажына жер учаскесін күштеп алып қою туралы шешім қабылдау
10
Жер заңнамасында белгіленген нормалар шегінде жер учаскесін жеке меншікке тегін беру туралы шешім қабылдау
11
Жер заңнамасында көзделген мақсаттарға және мерзімде уақытша ақысыз жер пайдалану құқығын беру
12
Жер заңнамасында көзделген шет елдіктерге немесе азаматтығы жоқ тұлғаларға жерге меншік құқығын беру
13
Уақытша өтеулі (жалдау) жер пайдалану туралы шартты жасау  мерзімін сақтау
14
Жергілікті атқарушы органның қабылданған тиісті шешімдердің нәтижелері туралы шешімдерінің көшірмелерін беру мерзімдерін сақтау
15
Ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екіншісіне ауыстыру тәртібін сақтау
16
Жер учаскелеріне құқықтарды беру реттілігін сақтау
17
Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы өтінішті қарау мерзімін сақтау
18
Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерткен жағдайда сәйкестендіру құжаттарын қайта рәсімдеу мерзімін сақтау
19
Жерге орналастыру құжаттамаларын бекітудің белгіленген тәртібін сақтау
20
Тұрғын үй құрылысы үшін, арнайы жер қорында жерлердің болуы туралы ақпаратты беру
21
Жерді мемлекеттік тіркеу, есепке алу және бағалау мәліметтерінің нақтылығы
22
Мемлекеттік жер кадастрын дұрыс жүргізу
Лауазымды тұлғалар:
________________________ __________ ________________________
(лауазымы)          (қолы)          (аты жөні)
________________________ __________ ________________________
(лауазымы)          (қолы)          (аты жөні)
Басшысы:
___________________________________ _________________
(аты жөні, лауазымы)               (қолы)