Об утверждении Положения об организациях, оказывающих дерматовенерологическую помощь
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 мая 2011 года № 312. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 июня 2011 года № 7018. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 марта 2023 года № 43
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 20.03.2023 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и пункта 89 Плана мероприятий по реализации Государственной программы развития здравоохранения Республики Казахстан "Саламатты Қазақстан" на 2011-2015 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 января 2011 года № 41, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение об организациях, оказывающих дерматовенерологическую помощь.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Тулегалиева А.Г.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту юридической службы (Таласпаева А.С.) обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
С. Каирбекова
Утверждено
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 23 мая 2011 года № 312
Положение
об организациях, оказывающих дерматовенерологическую помощь
1. Общие положения
1. Настоящее положение об организациях, оказывающих дерматовенерологическую помощь (далее - Положение) регулирует деятельность организаций, оказывающих дерматовенерологическую помощь независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности.
2. Организации здравоохранения, оказывающие специализированную дерматовенерологическую помощь населению, создаются в целях своевременного проведения мероприятий, направленных на выявление, лечение и медицинскую реабилитацию больных с заболеваниями кожи и инфекциями, передающимися половым путем (далее - ИППП).

Дерматовенерологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы қағиданы бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 23 мамырдағы N 312 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 20 маусымдағы N 7018 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 20 наурыздағы № 43 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 20.03.2023 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексінің 32-бабына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 29 қаңтардағы № 41 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласының 2011-2015 жылдарға арналған "Саламатты Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының 89-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Дерматовенерологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы қағида бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (А.Ғ. Төлеғалиева) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаменті (А.С. Таласпаева) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
С. Қайырбекова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2011 жылғы 23 мамырдағы
№ 312 бұйрығымен
бекітілген
Дерматовенерологиялық көмек көрсететін ұйымдардың қызметі туралы қағида
1. Жалпы қағидалар
1. Дерматовенерологиялық көмек көрсететін ұйымдар туралы осы қағида (бұдан әрі – Қағида) меншік нысаны мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан дерматовенерологиялық көмек көрсететін ұйымдардың қызметін реттейді.
2. Халыққа мамандандырылған дерматовенерологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары тері ауруларымен және жыныстық жолмен берілетін инфекциялармен (бұдан әрі – ЖЖБИ) ауыратын науқастарды анықтауға, емдеуге және медициналық оңалтуға бағытталған іс-шараларды уақтылы өткізу мақсатында құрылады.

3. Работу организаций, оказывающих дерматовенерологическую помощь населению (взрослому и детскому), координирует главный внештатный специалист дерматовенеролог (республики, области, города, гг. Астаны, Алматы).
4. Дерматовенерологическая помощь населению оказывается в организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную помощь (далее - ПМСП), консультативно-диагностическую (далее - КДП), стационарную, стационарозамещающую помощь.
5. КДП, стационарная и стационарозамещающая помощь оказывается в кожно-венерологических диспансерах (городской, областной) (далее - Диспансер), в отделениях центральной районной больницы и отделениях организаций республиканского уровня и столицы.
6. КДП и стационарозамещающая помощь оказывается в дерматовенерологических кабинетах.
7. Дерматовенерологический кабинет организуется в структуре Диспансера (областной, городской), в поликлиниках (областных, городских, районных), ведомственных медицинских организациях и организациях здравоохранения, имеющих частную форму собственности.
8. Диспансер является юридическим лицом и обладает обособленным имуществом, имеет регистрационный номер, самостоятельный баланс, расчетный и иные счета в банке, печать со своим наименованием, специальные бланки и другие реквизиты, необходимые для его деятельности.
9. Штаты Диспансера устанавливаются согласно типовым штатам и штатным нормативам (Приказ МЗ РК от 7 апреля 2010 года № 238 "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения" (зарегистрирован в реестре Государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 6173).
10. В своей деятельности организации, оказывающие дерматовенерологическую помощь, руководствуются Конституцией Республики Казахстан, Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", Государственной программой развития здравоохранения Республики Казахстан "Саламатты Қазақстан" на 2011-2015 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 января 2011 года № 41, приказами и распоряжениями вышестоящих органов здравоохранения, нормативными правовыми актами в области здравоохранения Республики Казахстан, Уставом и настоящим Положением.
2. Основные задачи и функции организаций,
оказывающих дерматовенерологическую помощь
11. Основными задачами дерматовенерологического кабинета являются:
1) профилактика и ранняя диагностика ИППП, дерматозов и заразных кожных заболеваний (далее - заболевания дерматовенерологического профиля);

3. Халыққа (ересектер мен балаларға) дерматовенерологиялық көмек көрсететін ұйымдардың жұмысын штаттан тыс бас дерматовенеролог маман (республиканың, облыстың, қаланың, Астана, Алматы қалаларының) үйлестіреді.
4. Халыққа дерматовенерологиялық көмек бастапқы медициналық-санитариялық көмек (бұдан әрі – БМСК), консультациялық-диагностикалық (бұдан әрі – КДК), стационарлық, стационарды алмастыратын көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында көрсетіледі.
5. КДК, стационарлық және стационарды алмастыратын көмек тері-венерологиялық (қалалық, облыстық) диспансерлерде (бұдан әрі – Диспансер), аудандық орталық аурухананың бөлімшелерінде және республикалық деңгейдегі және астанадағы ұйымдардың бөлімшелерінде көрсетіледі.
6. КДК және стационарды алмастыратын көмек дерматовенерологиялық кабинеттерде көрсетіледі.
7. Дерматовенерологиялық кабинет Диспансердің (қалалық, облыстық) құрылымында, емханаларда (облыстық, қалалық, аудандық, ауылдық), ведомстволық медициналық ұйымдарда және жеке меншік нысанындағы денсаулық сақтау ұйымдарында ұйымдастырылады.
8. Диспансер заңды тұлға болып табылады және оның қызметіне қажетті жеке мүлікке ие, тіркеу нөмірі, дербес балансы, банкте есептік және өзге де шоттары, өз атауларымен мөрі, арнайы бланктері мен басқа да реквизиттері бар.
9. Диспансердің штаттары үлгі штаттар мен штат нормативтеріне сәйкес белгіленеді ("Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтерін бекіту туралы" ҚР ДСМ 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6173 тіркелген).
10. Дерматовенерологиялық көмек көрсететін ұйым өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексін, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 29 қаңтардағы № 41 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2011-2015 жылдарға арналған "Саламатты Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын, жоғары тұрған органдардың бұйрықтары мен өкімдерін, Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, Жарғыны және осы Қағиданы басшылыққа алады.
2. Дерматовенерологиялық көмек көрсететін ұйымдардың негізгі міндеттері мен функциялары
11. Дерматовенерологиялық кабинеттің негізгі міндеттері:
1) ЖЖБИ, дерматоздар мен жұқпалы тері ауруларының (бұдан әрі - дерматовенерологиялық бейін ауруларының) алдын алу және ерте диагностикалау;

2) лечение заболеваний дерматовенерологического профиля;
3) оказание стационарозамещающей помощи;
4) диспансеризация больных дерматовенерологического профиля.
12. Основными задачами Диспансера являются:
1) оказание специализированной консультативно-диагностической и лечебно-профилактической дерматовенерологической помощи населению административной территории в амбулаторных, стационарных и стационарозамещающих условиях с применением эффективных медицинских технологий, с соблюдением диспансерных принципов в работе с больными инфекционными болезнями кожи и ИППП (далее - больными дерматовенерологического профиля);
2) разработка, планирование и внедрение целевых программ всех видов деятельности дерматовенерологической службы;
3) проведение совместно с органами санитарно-эпидемиологической службы эпидемиологического мониторинга над ИППП и заразными кожными заболеваниями;
4) оказание организационно-методической и практической помощи медицинским организациям по вопросам консультативной, диагностической, лечебной и профилактической помощи населению при заболеваниях дерматовенерологического профиля;
5) осуществление мониторинга за качеством оказания медицинской помощи организациями здравоохранения больным дерматовенерологического профиля;
6) организация, совместно со службами здорового образа жизни, мероприятий по профилактике заболеваний дерматовенерологического профиля, пропаганды здорового образа жизни среди населения Республики Казахстан.
13. В соответствии с поставленными задачами организации дерматовенерологического профиля осуществляют следующие функции:
1) оказание специализированной дерматовенерологической помощи взрослому и детскому населению;
2) проведение комплекса лечебных и профилактических мероприятий диспансерным больным;
3) участие в организации и проведении научно-практических мероприятий по вопросам дерматовенерологии;
4) медицинская реабилитация больных дерматовенерологического профиля, включая дерматокосметологические методы лечения и медико-социальную реабилитацию;
5) организация и проведение санитарно-гигиенической работы среди населения по профилактике заболеваний дерматовенерологического профиля, проведение периодических и профилактических медицинских осмотров;
6) ведение учетной и отчетной документации, предоставление отчетов о деятельности.
14. Медицинские организации, имеющие частную форму собственности и ведомственную принадлежность:
1) проводят обследование лиц, обращающихся за дерматовенерологической, акушерско-гинекологической и урологической помощью в соответствии с перечнем контингентов, подлежащих обследованию на наличие ИППП (в соответствии с приложением 1 к настоящему положению) и диагностику ИППП (согласно приложению 2 к настоящему положению);

2) дерматовенерологиялық бейін ауруларын емдеу;
3) стационарды алмастыратын көмек көрсету;
4) дерматовенерологиялық бейін науқастарын диспансерлеу болып табылады.
12. Диспансердің негізгі міндеттері:
1) тиімді медициналық технологияларды қолдана, тері және ЖЖБИ ауруларымен ауыратын науқастармен (бұдан әрі - дерматовенерологиялық бейін науқастары) жұмыста диспансерлік қағидаттарды сақтай отырып, амбулаториялық, стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда әкімшілік аумақтардағы халыққа мамандандырылған консультациялық-диагностикалық және емдеу-профилактикалық дерматовенерологиялық көмек көрсету;
2) дерматовенерологиялық қызметтің жұмысының барлық түрлерінің нысаналы бағдарламаларын әзірлеу, жоспарлау және енгізу;
3) мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау орталықтарымен бірлесіп ЖЖБИ мен жұқпалы тері ауруларын эпидемиологиялық бақылау жүргізу;
4) дерматовенерологиялық бейін аурулары кезінде халыққа консультациялық, диагностикалық, емдеу және профилактикалық көмек көрсету мәселесі бойынша медициналық ұйымдарға ұйымдастыру-әдістемелік және практикалық көмек көрсету;
5) медициналық ұйымдардың дерматовенерологиялық бейін науқастарына медициналық көмек көрсету сапасына мониторингті жүзеге асыру;
6) саламатты өмір салты қызметтерімен бірлесіп, дерматовенерологиялық бейін ауруларының профилактикасы, Қазақстан Республикасы халқының арасында саламатты өмір салтын насихаттау бойынша іс-шараларды ұйымдастыру болып табылады.
13. Дерматовенерологиялық бейін ұйымы қойылған міндеттерге сәйкес мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) ересектер мен балаларға мамандандырылған дерматовенерологиялық көмек көрсету;
2) диспансерлік науқастарға емдеу және профилактикалық іс-шаралар кешенін жүргізу;
3) дерматовенерология мәселесі бойынша ғылыми-практикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу;
4) дерматокосметологиялық емдеу әдістері мен медициналық-әлеуметтік оңалтуды қоса алғанда, дерматовенерологиялық бейін науқастарын медициналық оңалту;
5) дерматовенерологиялық бейін ауруларының профилактикасы бойынша халықтың арасында санитариялық-гигиеналық жұмысты ұйымдастыру және өткізу, кезеңдік және профилактикалық медициналық тексерулер жүргізу;
6) есепке алу және есеп беру құжаттарын енгізу, қызмет туралы есептерді ұсыну.
14. Меншік нысаны мен ведомстволық тиістілігі бар медициналық ұйымдар:
1) дерматовенерологиялық, акушериялық-гинекологиялық және урологиялық көмекке өтініш білдірген адамдарға ЖЖБИ болуына тексеруге жататын контингенттердің тізбесіне сәйкес (осы қағидаға 1-қосымшаға сәйкес) тексеру және ЖЖБИ диагностикалау (осы қағидаға 2-қосымшаға сәйкес) жүргізеді;

2) проводят профилактические мероприятия по выявлению источников заражения и контактных лиц;
3) осуществляют регистрацию всех случаев, впервые выявленных ИППП (сифилис, гонорея, хламидиоз) и передачу их в Диспансеры;
4) направляют на дообследование и последующее лечение больных с подозрением на сифилис в диспансеры.
3. Структура организаций, оказывающих
дерматовенерологическую помощь
15. Дерматовенерологический кабинет является цельной организацией, не имеющей в своей структуре дополнительных подразделений.
16. Диспансер состоит из следующих подразделений:
1) амбулаторно-поликлиническое отделение;
2) стационарные отделения, в том числе детские;
3) дневной стационар;
4) диагностическая лаборатория;
5) отделение (кабинет) физиотерапевтических методов лечения;
6) косметологическое отделение (кабинет);
7) организационно-методический кабинет.
4. Дерматовенерологический кабинет в
поликлиниках (областных/городских, районных)
17. Дерматовенерологический кабинет осуществляет следующие функции:
1) ведение учетной и отчетной документации, предоставление отчетов о деятельности в порядке установленном законодательством;
2) отбор и направление больных дерматовенерологического профиля на стационарное лечение;
3) обеспечение преемственности в лечении дерматовенерологических больных с вышестоящим специализированным учреждением;
4) внедрение в практику новых методов профилактики, диагностики, лечения и реабилитации больных дерматовенерологического профиля.
5. Амбулаторно-поликлиническое отделение
дерматовенерологического диспансера (областного, городского)
18. Амбулаторно-поликлиническое отделение является структурным подразделением Диспансера и формируется с учетом потребностей населения административной единицы Республики Казахстан в оказании специализированной консультативной и амбулаторной дерматовенерологической медицинской помощи, на условиях конфиденциальности, в том числе и анонимности.
19. Амбулаторно-поликлиническое отделение осуществляет следующие функции:
1) выявление, учет и диспансерное наблюдение за больными дерматовенерологического профиля;
2) направление на плановую и при необходимости экстренную госпитализацию больных дерматовенерологического профиля при неэффективности проводимого лечения;
3) лечение больных дерматовенерологического профиля с соблюдением преемственности на всех этапах лечения;
4) оказание индивидуальной экстренной помощи по профилактике урогенитальных инфекций всем обратившимся лицам;
5) проведение реабилитации больным дерматовенерологического профиля на амбулаторно-поликлиническом этапе дерматокосметологическими методами;

2) жұқтыру көздері мен байланыстағы адамдарды анықтау бойынша профилактикалық іс-шараларды өткізеді;
3) алғаш анықталған ЖЖБИ (мерез, гонорея, хламидиоз) барлық жағдайларын тіркеу және тері-венерология ұйымдарына беруді жүзеге асырады;
4) тері-венерология ұйымына мерезге күдікті науқастарды толық тексеруге және кейіннен емдеуге жібереді.
3. Дерматовенерологиялық көмек көрсететін ұйымдардың құрылымы
15. Дерматовенерология кабинеті өзінің құрамында қосымша бөлімшелері жоқ толық ұйым болып табылады.
16. Диспансер мынадай бөлімшелерден тұрады:
1) амбулаториялық-емханалық бөлімше;
2) стационарлық бөлімше, оның ішінде балалар бөлімшесі;
3) күндізгі стационар;
4) диагностикалық зертхана;
5) физиотерапиялық емдеу әдістері бөлімшелері (кабинеті);
6) косметологиялық бөлімше (кабинет);
7) ұйымдастыру-әдістемелік бөлім (кабинет).
4. Емханалардағы дерматовенерологиялық кабинет (облыстық/ қалалық, аудандық)
17. Дерматовенерологиялық кабинет мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) есепке алу және есеп беру құжаттарын жүргізу, заңнамада белгіленген тәртіппен қызмет туралы есептерді ұсыну;
2) дерматовенерологиялық бейін науқастарына стационарлық емдеуге іріктеу және жіберу;
3) жоғары тұрған мамандандырылған мекемелермен дерматовенерологиялық науқастарды емдеуге сабақтастықты қамтамасыз ету;
4) дерматовенерологиялық бейін науқастарының профилактикасы, диагностикасы, емдеу мен оңалтудың жаңа әдістерін практикаға енгізу.
5. Дерматовенерологиялық диспансердің амбулаториялық-емханалық дерматовенерологиялық бөлімше (облыстық, қалалық)
18. Амбулаториялық-емханалық бөлімше Диспансердің құрылымдық бөлімшесі болып табылады және құпиялық, оның ішінде анонимдік жағдайында мамандандырылған консультациялық және амбулаториялық дерматовенерологиялық медициналық көмек көрсетуде Қазақстан Республикасының әкімшілік бірлігі халқының қажеттілігін ескере отырып, қалыптастырылады.
19. Амбулаториялық-емханалық бөлімшесі мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) дерматовенерологиялық бейін науқастарын анықтау, есепке алу және диспансерлік бақылау;
2) жүргізілген емдеу тиімсіз болған жағдайда дерматовенерологиялық бейін науқастарын жоспарлы емдеуге жіберу және қажет болған жағдайда шұғыл емдеуге жатқызу;
3) емдеудің барлық кезеңінде сабақтастықты сақтай отырып, дерматовенерологиялық бейін науқастарын емдеу;
4) барлық өтініш білдірген адамдарға урогениталдық инфекциялардың профилактикасы бойынша шұғыл көмек көрсету;
5) дерматовенерологиялық бейін науқастарына амбулаториялық-емханалық кезеңде дерматокосметикалық әдістермен оңалту жүргізу;

6) экспертизу временной нетрудоспособности больных;
7) разработка и внедрение новых методов диагностики, лечения, диспансеризации и профилактики заболеваний дерматовенерологического профиля;
8) ведение учетно-отчетной документации.
20. В структуру амбулаторно-поликлинического отделения входят кабинеты:
1) по приему больных сифилисом, гонореей и другими ИППП (раздельно для мужчин и женщин);
2) по приему больных дерматозами;
3) по приему больных микозами;
4) по приему больных детей;
5) конфиденциального обследования и лечения;
6) пункт первичной профилактики;
7) платных услуг;
8) процедурный;
9) по забору лабораторного материала;
10) перевязочный.
21. В структуру амбулаторно-поликлинического отделения Диспансера входит эпидемиологическая (оперативная) группа по проведению противоэпидемических мероприятий при ИППП (далее - эпидемиологическая группа).
22. Эпидемиологическая группа кожно-венерологического диспансера осуществляет свою деятельность в соответствии с настоящим приказом. В состав эпидемиологической группы входит врач-дерматовенеролог (руководитель группы), два средних медицинских работника. Эпидемиологическая группа обеспечивается санитарным автотранспортом.
23. Контроль над деятельностью эпидемиологической группы осуществляет заведующий амбулаторно-поликлинического отделения Диспансера.
24. Деятельность эпидемиологической группы осуществляется в тесном контакте с врачами других лечебно-профилактических и санитарно-эпидемиологических организаций, органами внутренних дел.
25. Основной задачей эпидемиологической группы является:
1) своевременное привлечение к обследованию лиц, бывших или находящихся в контакте с больными сифилисом, гонореей, хламидиозом;
2) предупреждение передачи инфекций, передающихся половым путем;
3) предупреждение развития инфекций и их осложнений.
6. Стационарное отделение дерматовенерологического диспансера
(областного, городского)
26. Стационарное отделение является структурным подразделением Диспансера и организуется для лечения больных, нуждающихся в специализированном обследовании и лечении, круглосуточном медицинском наблюдении.
27. Структура стационарного отделения формируется с учетом потребностей населения в специализированной стационарной дерматовенерологической помощи и эпидемиологической ситуацией, при необходимости могут создаваться структурные подразделения интенсивного лечения и реабилитации.
28. Стационарное отделение осуществляет следующие функции:
1) оказание специализированной дерматовенерологической помощи взрослому и детскому населению состояние, которых требует круглосуточного наблюдения и лечения в стационаре;

6) науқастардың уақытша еңбекке жарамсыздығын сараптау;
7) дерматовенерологиялық бейін ауруларын диагностикалау, емдеу, диспансерлеу және алдын алудың жаңа әдістерін әзірлеу және енгізу;
8) есепке алу-есептік құжатты жүргізу болып табылады.
20. Амбулаториялық-емханалық бөлімшенің құрылымына мынадай кабинеттер кіреді:
1) мерезбен, гонореямен және басқа ЖЖБИ ауыратын науқастарды қабылдау бойынша (ерлер мен әйелдер үшін бөлек);
2) дерматоздармен ауыратын науқастарды қабылдау бойынша;
3) микоздармен ауыратын науқастарды қабылдау бойынша;
4) науқас балаларды қабылдау бойынша;
5) құпия тексеру және емдеу;
6) бастапқы профилактика пункті;
7) ақылы қызмет;
8) ем-шара;
9) зертханалық материал алу бойынша;
10) таңу кабинеттері бар.
21. Диспансердің амбулаториялық-емханалық бөлімінің құрылымына ЖЖБИ кезінде эпидемияға қарсы іс-шаралар өткізу бойынша эпидемиологиялық (жедел) топ (бұдан әрі - эпидемиологиялық топ) кіреді.
22. Тері-венерология диспансерінің эпидемиологиялық тобы өз қызметін осы бұйрыққа сәйкес жүзеге асырады. Эпидемиологиялық топтың құрамына дерматовенеролог дәрігер (топтың басшысы), екі орта медицина қызметкері кіреді. Эпидемиологиялық топ санитариялық көлікпен қамтамасыз етіледі.
23. Эпидемиологиялық топтың қызметін бақылауды Диспансердің амбулаториялық-емханалық бөлімшесінің меңгерушісі жүзеге асырады.
24. Эпидемиологиялық топтың қызметі дерматовенерологиялық, басқа емдеу-профилактикалық және санитариялық-эпидемиологиялық ұйымдардың, ішкі істер органдарының дәрігерлерімен тығыз байланыста жүзеге асырылады.
25. Эпидемиологиялық топтың негізгі міндеттері:
1) шығып кеткен немесе мерезбен, гонореямен, хламидиозбен ауыратын науқастармен байланыстағы адамдарды тексеруге уақтылы тарту;
2) жыныстық жолмен берілетін инфекциялардың берілуін болдырмау;
3) инфекциялардың дамуын және олардың асқынуларының алдын алу болып табылады.
6. Дерматовенерологиялық диспансердің стационарлық бөлімшесі (облыстық, қалалық)
26. Стационарлық бөлімше Диспансердің құрылымдық бөлімшесі болып табылады және мамандар тексеру мен емдеуді, тәуліктік медициналық бақылауды қажет ететін науқастарды емдеу үшін ұйымдастырылады.
27. Стационарлық бөлімшенің құрылымы халықтың мамандандырылған стационарлық дерматовенерологиялық көмекке қажеттілігі мен эпидемиологиялық жағдайды ескере отырып, қалыптастырылады.
28. Стационарлық бөлімше мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) стационарда тәуліктік бақылау мен емдеуді талап ететін ересектер мен балаларға мамандандырылған дерматовенерологиялық көмек көрсету;

2) разработка и внедрение новых методов диагностики, лечения и профилактики дерматовенерологических заболеваний;
3) участие в процессе повышения профессиональной квалификации персонала медицинской организации по вопросам оказания медицинской помощи в области дерматовенерологии и дерматокосметологии;
4) экспертизу временной нетрудоспособности больных;
5) ведение учетной и отчетной документации;
6) проведение психологической поддержки и санитарно-просветительной работы с больными и их родственниками.
29. В структуру стационарного отделения входят:
1) приемный покой;
2) палаты для больных;
3) процедурные кабинеты;
4) кабинеты заведующего отделением и старшей медицинской сестры;
5) кабинет для врачей;
6) кабинет дежурного медицинского персонала;
7) кабинеты физиотерапии и кабинеты функциональной диагностики;
8) помещения для хранения белья, постельных принадлежностей, предметов хозяйственного обихода;
9) столовая.
7. Дневной стационар
30. Дневной стационар (в том числе стационар на дому) представляется медицинскими организациями, оказывающими амбулаторно-поликлиническую и стационарную (в том числе, койки дневного пребывания) дерматовенерологическую помощь на уровне ПМСП и Диспансера.
31. Дневной стационар осуществляет следующие функции:
1) оказание специализированной дерматовенерологической помощи взрослому и детскому населению состояние, которых не требует круглосуточного наблюдения и лечения в стационаре;
2) проведение комплекса лечебных и профилактических мероприятий диспансерным больным, лицам с факторами риска (контактным) состояние которых не требует круглосуточного наблюдения и лечения в стационаре;
3) подбор адекватной терапии больным с впервые установленным диагнозом заболевания или хроническим больным при изменении степени тяжести заболевания.
32. В структуру дневного стационара входят:
1) кабинет для приема больных;
2) кабинет медицинских сестер;
3) палаты для больных;
4) процедурный кабинет;
5) манипуляционный кабинет;
6) помещения для хранения белья, постельных принадлежностей, предметов хозяйственного обихода.
Для осуществления функций дневной стационар использует все клинические и параклинические подразделения медицинской организации.
8. Диагностическая лаборатория дерматовенерологического
диспансера (областного, городского)
33. Диагностическая лаборатория является структурным подразделением Диспансера.
34. Диагностическая лаборатория осуществляет следующие функции:
1) выполнение общеклинических, гематологических, цитологических, иммунологических, бактериологических и серологических исследований по лабораторной диагностике заболеваний дерматовенерологического профиля, для сети всех медицинских организаций, находящихся на единой территориально-административной единице;

2) дерматовенерологиялық ауруларды диагностикалау, емдеу мен профилактикасының жаңа әдістерін әзірлеу және енгізу;
3) дерматовенерология және дерматокосметология саласында медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша медицина ұйымының қызметкерлерінің кәсіби біліктілігін арттыру үдерісіне қатысу;
4) науқастардың уақытша еңбекке жарамсыздығын сараптау;
5) есепке алу және есеп беру құжаттарын жүргізу;
6) науқастар мен олардың туыстарына психологиялық қолдау мен санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізу болып табылады.
29. Стационарлық бөлімшенің құрылымына мыналар кіреді:
1) қабылдау бөлімі;
2) науқастарға арналған палаталар;
3) ем-шара кабинеттері;
4) бөлімше меңгерушісінің және аға мейірбикенің кабинеттері;
5) дәрігерлерге арналған кабинет;
6) кезекші медицина қызметкерлерінің кабинеті;
7) физиотерапия кабинеті мен функциялық диагностика кабинеті;
8) ішкиім, төсек-жайма керек-жарақтарын, шаруашылық жұмысы заттарын сақтауға арналған үй-жай;
9) асхана.
7. Күндізгі стационар
30. Күндізгі стационарды БМСК пен Диспансердің деңгейінде амбулаториялық-емханалық және стационарлық дерматовенерологиялық көмек көрсететін (оның ішінде үйдегі стационар) медициналық ұйым ұсынады.
31. Күндізгі стационар мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) жағдайы тәуліктік бақылау мен стационарда емдеуді талап етпейтін ересектер мен балаларға мамандандырылған дерматовенерологиялық көмек көрсету;
2) жағдайы тәуліктік бақылау мен стационарда емдеуді талап етпейтін диспансерлік науқастарға, қауіп факторы бар адамдарға (байланыстағы) емдеу және профилактикалық іс-шаралар кешенін жүргізу;
3) аурудың ауырлық дәрежесін өзгерту кезінде алғаш анықталған аурудың диагнозы бар науқастарға немесе созылмалы ауруы бар науқастарға нақты терапияны таңдау болып табылады.
32. Күндізгі стационардың құрылымына мыналар кіреді:
1) науқастарды қабылдауға арналған кабинет;
2) мейірбикелер кабинеті;
3) науқастарға арналған палаталар;
4) ем-шара кабинеті;
5) манипуляциялық кабинет;
6) ішкиім, төсек-жайма керек-жарақтарын, шаруашылық жұмысы заттарын сақтауға арналған үй-жай.
Функцияны жүзеге асыру үшін күндізгі стационар медициналық ұйымдардың барлық клиникалық және параклиникалық бөлімшелерін пайдаланады.
8. Дерматовенерологиялық диспансердің диагностикалық зертханасы (облыстық/қалалық)
33. Диагностикалық зертхана Диспансердің құрылымдық бөлімшесі болып табылады.
34. Диагностикалық зертхана мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) бірыңғай аумақтық-әкімшілік бірлікке тиісті барлық медициналық ұйымдардың желісі үшін дерматовенерологиялық бейіндегі ауруларды зертханалық диагностикалау бойынша жалпыклиникалық, гематологиялық, цитологиялық, иммунологиялық, бактериологиялық және серологиялық зерттеулерді орындау;

2) внедрение в практику диспансера современных лабораторно-диагностических технологий;
3) осуществление систематического контроля качества лабораторной диагностики в медицинских организациях, проводящих обследование на ИППП, находящихся на одной территориально-административной единице, в том числе на договорной основе;
4) осуществление консультативно-методической помощи лабораториям медицинских организаций по диагностике заболеваний дерматовенерологического профиля, в том числе и на договорной основе;
5) по согласованию с вышестоящими органами здравоохранения оказание платных услуг населению в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2299 "Об утверждении правил и условий оказания платных услуг в организациях здравоохранения".
35. В структуру диагностической лаборатории входят:
а) клинико-диагностическая лаборатория;
б) централизованная бактериологическая лаборатория;
в) централизованная серологическая лаборатория;
г) лаборатория ПЦР и иммунодиагностики;
д) гисто-цитологическая лаборатория.
9. Косметологическое отделение (кабинет)
36. Косметологическое отделение (кабинет) является самостоятельным (независимо от формы собственности) или структурным подразделением Диспансера.
37. Структура косметологического отделения (кабинета) формируется с учетом потребностей в оказании специализированной дерматокосметологической помощи.
38. Косметологическое отделение (кабинет) осуществляет следующие функции:
1) завершение лечения и реабилитацию больных с кожной патологией (угревая сыпь, себорея, заболевания волос, псориаз волосистой части головы, доброкачественные новообразования, гиперпигментация и другие болезни кожи) с использованием наружных косметических средств, манипуляций и косметологической аппаратуры;
2) мероприятия по лечебной (консервативной и оперативной), гигиенической и профилактической косметологии.
39. Для оказания помощи косметологическое отделение (кабинет) имеет:
1) кабинет для приема больных;
2) кабинет медицинских сестер;
3) палаты для больных;
4) процедурный кабинет;
5) помещения для хранения белья, постельных принадлежностей, предметов хозяйственного обихода.
10. Организационно-методический кабинет
дерматовенерологического диспансера (областного, городского)
40. Организационно-методический кабинет является структурным подразделением Диспансера, ведение учетной и отчетной документации, предоставление отчетов о деятельности в установленном порядке, сбор данных для регистров, ведение которых предусмотрено законодательством осуществляет медицинский статист.

2) диспансердің практикасына қазіргі заманғы зертханалық-диагностикалық технологияларды енгізу;
3) бір аумақтық-әкімшілік бірлікке тиісті, оның ішінде шарттық негізде ЖЖБИ-ге тексеру жүргізетін медициналық ұйымдардағы зертханалық диагностиканың сапасына жүйелі бақылауды жүзеге асыру;
4) дерматовенерологиялық бейін ауруларын диагностикалау, оның ішінде шарттық негізде диагностикалау бойынша медициналық ұйымдардың зертханаларына консультациялық-әдістемелік көмекті жүзеге асыру;
5) жоғары тұрған денсаулық сақтау органдарымен келісім бойынша, сондай-ақ ТМККК бөлген мемлекеттік тапсырысының көлемін игерген жағдайда қолданыстағы нормативтік актілерге сәйкес халыққа ақылы қызметтерді көрсету.
35. Диагностикалық зертхананың құрылымына мыналар кіреді:
а) клиникалық-диагностикалық зертхана;
б) орталықтандырылған бактериологиялық зертхана;
в) орталықтандырылған серологиялық зертхана;
г) ПТР және иммунодиагностика зертханасы;
д) гисто-цитологиялық зертхана.
9. Косметологиялық бөлімше (кабинет)
36. Косметологиялық бөлімше (кабинет) дерматокосметологиялық бейін науқастарын диагностикалау мен емдеу хаттамаларына сәйкес науқастарға мамандандырылған көмек көрсету үшін Диспансердің құрылымдық бөлімшесі болып табылады.
37. Косметологиялық бөлімшенің (кабинеттің) құрылымы мамандандырылған дерматокосметологиялық көмек көрсетуге қажеттілікті ескере отырып, қалыптастырылады.
38. Косметологиялық бөлімше (кабинет) мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) сыртқы косметикалық құралдарды, манипуляциялар мен косметологиялық аппаратураны пайдалана отырып, тері патологиясымен (безеу бөртпесі, себорея, шаш аурулары, бастың шаш бөлігіндегі псориаз, қатерсіз ісіктер, гиперпигменттер мен басқа да тері аурулары) ауыратын науқастарды емдеу мен оңалтуды аяқтауды;
2) емдік (консервативтік және операциялық) гигиеналық және профилактикалық косметология бойынша іс-шараларды жүзеге асырады.
39. Көмек көрсету үшін косметологиялық бөлімшеде (кабинетте):
1) науқастарды қабылдауға арналған кабинет;
2) мейрбикелер кабинеті;
3) науқастарға арналған палаталар;
4) ем-шара кабинеті;
5) ішкиім, төсек-жайма керек-жарақтарын, шаруашылық жұмысы заттарын сақтауға арналған үй-жай бар.
10. Дерматовенерологиялық диспансердің ұйымдастыру-әдістемелік кабинеті (облыстық, қалалық)
40. Ұйымдастыру-әдістемелік кабинет Диспансердің құрылымдық бөлімшесі болып табылады, есепке алу және есеп беру құжаттарын жүргізуді, белгіленген тәртіпте қызметі туралы есептерді ұсынуды, жүргізуі заңнамада көзделген тізілім үшін деректер жинауды медициналық статист жүзеге асырады.

41. Организационно-методический кабинет осуществляет следующие функции:
1) ведение эпидемиологического мониторинга заболеваемости дерматовенерологического профиля;
2) анализ распространенности заболеваний дерматовенерологического профиля на территории Республики Казахстан;
3) участие в системе мониторинга на территории Республики Казахстан, изменчивости и контроля качества лабораторной диагностики возбудителей ИППП на территории Республики Казахстан;
4) участие в разработке региональных целевых программ, распорядительных документов, внедрение и практическая реализация применения стандартов медицинской помощи, и других документов по совершенствованию профилактики, диагностики и лечения заболеваний дерматовенерологического профиля на территории Республики Казахстан;
5) обеспечение организационно-методического руководства деятельности организаций, оказывающих медицинскую помощь больным дерматовенерологического профиля, в том числе - по ведению статистического учета и отчетности;
6) мониторинг и анализ выходных форм программного комплекса "АИС-Стационар", в т.ч. обеспеченность и востребованность в койках, обоснованность госпитализации, среднее пребывание на койке, показатель незапланированного повторного поступления (в течение месяца по поводу одного и того же заболевания);
7) мониторинг за случаями расхождения диагнозов амбулаторного и стационарного уровней оказания медицинской помощи;
8) проведение социологических опросов, анализ обоснованных жалоб;
9) обеспечение преемственности с организациями, оказывающими ПМСП, органами санитарно-эпидемиологической службы, профилактики СПИД и наркомании, молодежными центрами для совместных мер по профилактике ИППП;
10) внедрение в деятельность диспансера современных информационных технологий, в том числе медицинских информационных систем.
Приложение 1
к Положению об организациях, оказывающих
дерматовенерологическую помощь
Перечень контингентов, подлежащих обследованию на ИППП
Контингент
% подлежащих
обследованию
ИППП
Обследование на
сифилис
Забор
материала для
микроскопии
на ИППП
(мазок)
РМП
КСР
лица, обратившиеся за медицинской
помощью в специализированные
организации дерматовенерологического
профиля
100 %
лица, являющиеся источниками ИППП и
контактные лица
100 %
100 %
лица, доставляемые в центры временной
изоляции, адаптации, реабилитации
несовершеннолетних и другие
приемники-распределители
100 %
беременные женщины
100 %
100 %
лица, входящие в декретированный
контингент
100 %
100 %
лица в возрасте с 12 лет при каждом
новом обращении за медицинской помощью
во все амбулаторно-поликлинические
организации;
100 %
лица, состоящие на диспансерном учете
по поводу хронического процесса, не
реже 1 раза в год;
100 %
больные, госпитализированные в
стационары независимо от профиля при
каждой госпитализации;
100 %
все лица, содержащиеся в
приемниках-распределителях, изоляторах
временного содержания, следственных
изоляторах, исправительных учреждениях,
при каждом новом поступлении.
100 %
лица, содержащиеся в учреждениях
уголовно-исправительной системы
Министерства юстиции Республики
Казахстан, ежеквартально
100 %
все женщины при каждом первичном
обращении в кабинеты дерматовенеролога
и акушера-гинеколога и при
госпитализации в гинекологические и
венерологические отделения
100 %
Лица, обращающиеся в урологические
кабинеты и госпитализируемые по поводу
заболеваний мочеполовой системы
100 %
Приложение 2
к Положению об организациях, оказывающих
дерматовенерологическую помощь
Перечень методов лабораторной диагностики ИППП
Нозология
Скрининг
Подтверждение
Оценка эффективности
терапии
Сифилис
РМП, КСР
КСР, ИФА, РИФ-FTA-абс, РПГА -
MHA-TP, РИТ, РИП,
РНИФ, микроскопии в
темном поле
КСР, ИФА, РИФ-FTA-абс,
РПГА - MHA-TP, РИТ,
РИП, РНИФ
Гонорея
прямая бактериоскопия
(по Грамму и метиленовым
синим); бактериологический
метод
ПЦР, SDA, РИФ
бактериологический
метод, РИФ
Трихомониаз
микроскопия (по Грамму
и метиленовым синим);
бактериологический
метод
ПЦР, SDA, РИФ
бактериологический
метод, РИФ
Хламидиоз
РИФ ИФА, микроскопия
препаратов, окрашенных
по Гимзе-Романовскому
ПЦР
РИФ, ИФА
Гарднереллез
микроскопия
(обнаружение гемофильно-
вагинальной палочки)
РИФ, ПЦР
бактериологический
метод, РИФ
Урогенитальный
кандидоз
микроскопия нативного
мазка
бактериологический
метод, РИФ, ИФА ПЦР
бактериологический
метод, РИФ
Мягкий шанкр
микроскопия для
обнаружения
стрептобациллы
Дюкрея-Петерсона
бактериологический
метод, ПЦР
бактериологический
метод
Уреамикоплазмоз
бактериологический метод
ИФА РИФ ПЦР
бактериологический
метод
Урогенитальный
герпес
ПЦР, РИФ, ИФА
ПЦР, РИФ, ИФА
ПЦР, РИФ, ИФА
Приложение 3
к Положению об организациях, оказывающих
дерматовенерологическую помощь
Мероприятия по профилактике врожденного сифилиса,
гонореи и бленореи у новорожденных и лечение
новорожденных с врожденным сифилисом
Для профилактики врожденного сифилиса проводится трехкратное серологическое обследование беременных: в первой половине беременности (при явке к акушер-гинекологу для постановки на учет по беременности), во втором триместре и начале 3-го триместра, но не позднее оформления дородового отпуска.
Методы
серологического
обследования
При слабоположительных
и отрицательных
результатах
Положительные
результаты
При отсутствии
возможности исследовать
РИФ и РИТ
Комплекс серологических
реакций (КСР)
-/+
+
+
Реакция иммуно-
флюоресценции (РИФ)
-/+
+
Иммуноферментный анализ (ИФА)
-/+
+
Реакция иммобилизации
бледной трепонемы (РИТ)
-/+
+
Тактика
беременная должна
находиться на
клинико-серологи-
ческом контроле с
ежемесячным
исследованием одним
из методов: КСР,
РИФ, ИФА и РИТ до
родов и в течение
3-х месяцев после них.
беременная
женщина
подлежит
стационарному
лечению в
кожно-вене-
рологической
организации в
соответствии с
установленным
диагнозом.
повторяют исследование
сыворотки крови КСР.
При резко положительном
двукратном его
результате ставят
диагноз скрытого
сифилиса

41. Ұйымдастыру-әдістемелік кабинет мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) дерматовенерологиялық бейінмен сырқаттанушылықтың эпидемиологиялық мониторингін жүргізу;
2) Қазақстан Республикасының аумағында дерматовенерологиялық бейін ауруларының таралушылығына талдау;
3) Қазақстан Республикасының аумағында мониторинг жүйесіне қатысу, Қазақстан Республикасының аумағында ЖЖБИ қоздырғыштарының өзгерушілігін және зертханалық диагностиканың сапасын бақылау;
4) өңірлік нысаналы бағдарламаларды, өкімдік құжаттарды, медициналық көмек стандарттарын қолдануды енгізу және іс жүзінде іске асыру және Қазақстан Республикасының аумағында дерматовенерологиялық бейін ауруларының алдын алу, диагностикалау мен емдеуді жетілдіру бойынша басқа да құжаттарды әзірлеуге қатысу;
5) дерматовенерологиялық бейін науқастарына медициналық көмек көрсететін ұйымдардың қызметіне, оның ішінде статистикалық есепке алу мен есептілікті жүргізу бойынша ұйымдастыру-әдістемелік басшылықты қамтамасыз ету;
6) диспансердің қызметіне қазіргі заманғы ақпараттық технологияларды, оның ішінде медициналық ақпараттық жүйелерді енгізу;
7) медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыруды және аттестаттауды ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
8) социологиялық сауалдар, негізделген шағымдарды талдау жүргізу;
9) БМСК көрсететін ұйымдармен, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет, ЖИТС пен нашақорлықтың профилактикасы органдарымен, жастар орталықтарымен ЖЖБИ профилактикасы бойынша бірлескен шаралар үшін сабақтастықты қамтамасыз ету;
10) диспансердің қызметіне қазіргі заманғы ақпараттық технологияларды, оның ішінде медициналық ақпараттық жүйелерді енгізу.
Дерматовенерологиялық көмек
көрсететін ұйымдардың
қызметі туралы қағидаға
1-қосымша
ЖЖБИ-ға тексеруге жататын контингенттердің тізбесі
Контингент
ЖЖБИ тексеруге жататындардың %
Мерезге тексеру
ЖЖБИ микроскопия үшін материалдар алу (жағынды)
РМП
СРК
Дерматовенерологиялық бейіннің мамандандырылған ұйымдарында медициналық көмекке жүгінген тұлғалар
100%
100%
ЖЖБИ көздер болып табылатын тұлғалар мен байланыстағы тұлғалар
100%
100%
Кәмелетке толмағандарды уақытша оқшаулау, бейімдеу, оңалту орталықтарына және басқа да қабылдау-тарату орындарына жеткізілген тұлғалар
100%
Жүкті әйелдер
100%
100%
Декреттелген контингентке кіретін тұлғалар
100%
100%
Барлық амбулаториялық-емханалық ұйымдарға медициналық көмекке әрбір жаңадан жүгіну кезіндегі 12 жастан бастапқы тұлғалар
100%
Жылына 1 реттен жиі емес созылмалы үдеріске байланысты диспансерлік есепте тұрған тұлғалар
100%
Әрбір емдеуге жатқызу кезінде бейініне қарамастан стационарларға емдеуге жатқызылатын науқастар
100%
Әрбір жаңа түсу кезінде қабылдау-тарату бөлімшесінде, уақытша ұстау оқшаулауыштарында, тергеу оқшаулауыштарында, түзету мекемелерінде ұсталатын барлық тұлға
100%
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын тұлғалар, тоқсан сайын
100%
Дерматовенерологтың және акушер-гинекологтың кабинеттеріне әрбір бастапқы жүгіну кезіндегі және гинекологиялық және венерологиялық бөлімшелерге емдеуге жатқызу кезіндегі барлық әйелдер
100%
Несеп-жыныстық жүйе ауруларына байланысты урологиялық кабинеттерге қаралған және емдеуге жатқызылған тұлғалар
100%
Дерматовенерологиялық көмек
көрсететін ұйымдардың
қызметі туралы қағидаға
2-қосымша
ЖЖБИ зертханалық диагностика әдісінің тізбесі
Нозология
Скрининг
Растау
Терапияның тиімділігін арттыру
Мерез
РМП, СРК
СРК, ИФТ, FТА-абс, РПГА-МНА-ТР, ТИР, РИП, РНИФ, күңгірт жолақтағы микроскопия
СРК, ИФТ, FТА-абс, РПГА-МНА-ТР, ТИР, РИП, РНИФ
гонорея
Тікелей бактериоскопия (Грамм және көк метилен бойынша); бактериологиялық әдіс
ПТР, SDA, ИФР
бактериологиялық әдіс, ИФР
трихомониаз
микроскопия (Грамм және көк метилен бойынша); бактериологиялық әдіс
ПТР, SDA, ИФР
бактериологиялық әдіс, ИФР
Хламидиоз
ИФР, ИФТ, Гимзе-Романовский бойынша боялған препарттардың микроскопиясы
ПТР
ИФР, ИФТ
Гарднереллез
микроскопия (гемофильдік-қынаптық таяқшалар);
ИФР, ПТР
Урогениталдық кандидоз
микроскопия
бактериологиялық әдіс, ИФР, ИФТ, ПТР
Жұмсақ шанкр
Дюкрея-Петерсон стрептобацилланы анықтау үшін микроскопия
бактериологиялық әдіс, ИФР, ИФТ, ПТР
Уреа-микоплазмоз
бактериологиялық әдіс
бактериологиялық әдіс, ПТР
бактериологиялық әдіс
Урогениталдық герпес
ПТР, ИФР, ИФТ
ПТР, ИФР, ИФТ
ПТР, ИФР, ИФТ
Дерматовенерологиялық көмек
көрсететін ұйымдардың
қызметі туралы қағидаға
3-қосымша
Жаңа туған нәрестелердегі туа пайда болған мерездің, гонореяның және бленнореяның профилактикасы және туа пайда болған мерезі бар жаңа туған нәрестелерді емдеу жөніндегі іс-шаралар
Туа пайда болған мерездің профилактикасы үшін жүкті әйелдерді үш еселік серологиялық тексеру жүргізіледі: жүктіліктің бірінші жартысында (жүктілігі бойынша есепке қою үшін акушер-гинекологқа келуі кезінде), екінші триместрде және 3-ші триместрдің басында, бірақ босануға дейінгі демалысты ресімдеуден кешіктірмей.
Серологиялық тексеру әдістері
Әлсіз оң және теріс нәтижелер кезінде
Оң нәтижелер
ИФР және ТИР зерттеу мүмкіндігі болмаған жағдайда
Серологиялық реакциялар кешені (СРК)
-/+
+
+
Иммунофлюоресценция реакциясы (ИФР)
-/+
+
Иммундық ферменттік талдау (ИФТ)
-/+
+
Боз трепонеманы иммобилизациялау реакциясы (ТИР)
-/+
+
Тәсіл
Жүкті әйел босанғанға дейін және босанғаннан кейін 3 ай бойы СРК, ИФР, ИФТ және ТИР әдістерінің бірімен ай сайын тексеріле отырып, клиникалық-серологиялық бақылауда болуы тиіс
Жүкті әйел белгіленген диагнозға сәйкес тері-венерологиялық ұйымда стационарлық емдеуге жатады.
СРК қан сарысуын зерттеуді қайталайды. Оны екі еселік кенет оң нәтижесі болған жағдайда жасырын мерез диагнозы қойылады.

1. Беременные, болевшие сифилисом в прошлом, подлежат проведению профилактического специфического лечения во время каждой беременности до снятия с учета. Если все серологические реакции (КСР, ИФА, РИФ, РИТ) негативировались до наступления беременности и больная снята с учета, то профилактическое лечение не проводится.
После снятия с учета профилактическое лечение проводят только при первой беременности женщинам с серорезистентностью.
Женщины, получившие превентивное противосифилитическое лечение, профилактическому лечению при беременности не подлежат.
2. Лечение новорожденных с врожденным сифилисом проводится с привлечением врачей-дерматовенерологов в следующем порядке:
1) с рождения до 5 дней - в родильных домах (отделениях);
2) с 6 дня до 1 месяца - в отделениях патологии новорожденных детских больниц;
3) дети старше 1 месяца при установлении диагноза врожденный сифилис – подлежат лечению в детских инфекционных больницах или детских отделениях инфекционных больниц.
3. В целях профилактики гонореи глаз и гениталий всем новорожденным до отделения ребенка от матери, придерживая веки ребенка с помощью стерильных ватных тампонов (для каждого глаза отдельным) в глаза, а девочкам - в глаза и в наружные половые органы, закладывают 1 % глазную тетрациклиновую мазь. Через два часа после рождения ребенка проводится повторно профилактика гонобленореи.

1. Бұрын мерезбен ауырған жүкті әйел есептен алғанға дейін әрбір жүкті әйелді уақтылы профилактикалық серологиялық емдеу жүргізуге жатады. Егер барлық серологиялық реакция (СРК, ИФР, ИФТ, ТИР) жүкті болғанға дейін жағымсыз болса және науқас әйел есептен шығарылса, онда емдеу жүргізілмейді.
Есептен шығарылғаннан кейін профилактикалық емдеу тек серорезистенттілігі бар әйелдер алғаш жүкті болуы кезінде жүргізіледі.
Превентивті мерезге қарсы ем қабылдаған әйелдер жүктілік кезінде профилактикалық емдеуге жатпайды.
2. Туа пайда болған мерезі бар жаңа туған нәрестелерді емдеу дерматовенеролог дәрігерлерді тарта отырып, мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) туғанынан бастап 5 күнге дейін – перзентханаларда (бөлімшелерде);
2) 6 күннен бастап 1 айға дейін - жаңа туған балалар ауруханаларының патология бөлімшесінде;
3) 1 айдан асқан балалар туа пайда болған мерез диагнозы белгіленген кезде - балалар инфекциялық ауруханаларында немесе инфекциялық ауруханалардың балалар бөлімшесінде.
3. Көз және гениталии гонереясының алдын алу мақсатында барлық жаңа туған нәрестелерге анасынан баланы бөлімшеге дейін баланың қабағын ұстап тұрып, көзіне зарарсыздандырылған мақта тампондарының көмегімен (әр көзге жеке-жеке), ал қыз балаларға – көздеріне және сыртқы жыныс мүшелеріне 1% көз тетрациклин жақпамайын жағады. Бала туғаннан кейін екі сағаттан кейін гонобленореяны қайта профликатикалау жүргізіледі.