Об утверждении санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию, строительству, реконструкции, содержанию и условиям работы микробиологических и паразитологических лабораторий"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 июня 2011 года № 385. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июля 2011 года № 7063. Отменен приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2012 года № 362.
Сноска. Отменен приказом Министра здравоохранения РК от 18.05.2012 № 362.
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 7 и пунктами 1), 2), 3), 9), 13), 15), 19), 25), 26) статьи 145 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию, строительству, реконструкции, содержанию и условиям работы микробиологических и паразитологических лабораторий" согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Оспанов К.С.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Юридическому департаменту (Таласпаева А.С.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
И.о. Министра
С. Мусинов
Утверждены
приказом и.о. Министра
здравоохранения Республики Казахстан
от 10 июня 2011 года № 385
Санитарные правила
"Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию,
строительству, реконструкции, содержанию и условиям работы
микробиологических и паразитологических лабораторий"
1. Общие положения
1. Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию, строительству, реконструкции, содержанию и условиям работы микробиологических и паразитологических лабораторий" (далее – Санитарные правила) устанавливают санитарно-эпидемиологические требования к проектированию, строительству, реконструкции, содержанию и работе лабораторий по проведению бактериологических, вирусологических, и паразитологических исследований на территории Республики Казахстан.

"Микробиологиялық, паразитологиялық зертханаларды жобалауға, салуға, реконструкциялауға, күтіп-ұстауға және жұмыс істеу жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министдің м.а. 2011 жылғы 10 маусымдағы № 385 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 14 шілдеде № 7063 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылдың 18 мамырдағы № 362 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2012.05.18 № 362 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 1 тармағының 5) тармақшасына және 145-бабының 1)2)3)9)15)13)19)25)26) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес  «Микробиологиялық, паразитологиялық зертханаларды жобалауға, салуға, реконструкциялауға, күтіп-ұстауға және жұмыс істеу жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (К.С. Оспанов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаменті (С.А. Таласпаева) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін
атқарушы                                        С.Мусинов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 10 маусымдағы
№ 385 бұйрығымен бекітілген
«Микробиологиялық, паразитологиялық  зертханаларды жобалауға, салуға, реконструкциялауға, күтіп-ұстауға және жұмыс істеу жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережесі
1. Жалпы ережелер
1. «Микробиологиялық, паразитологиялық зертханаларды жобалауға, салуға, реконструкциялауға, күтіп-ұстауға және жұмыс істеу жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережесі (бұдан әрі - Санитариялық ереже) Қазақстан Республикасының аумағында бактериологиялық, вирусологиялық және паразитологиялық зерттеулер жүргізу бойынша зертханаларды жобалауға, салуға, реконструкциялауға және жұмысына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейді.

2. Требования Санитарных правил распространяются на деятельность организаций, имеющих в своем составе лаборатории, проводящие работу с биологическими агентами.
3. Действие настоящих Санитарных правил распространяется на граждан, индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, независимо от их ведомственной принадлежности и форм собственности.
4. Контроль выполнения настоящих Санитарных правил осуществляют органы и организации государственного санитарно-эпидемиологического надзора Республики Казахстан в пределах своей компетенции.
5. В настоящих Санитарных правилах использованы следующие термины и определения:
1) аварийная ситуация (далее – авария) – нештатная ситуация, возникшая в лаборатории при работе с биологическим материалом, создающая реальную или потенциальную возможность выделения патогенного биологического агента в воздух производственной зоны, окружающую среду или заражение персонала;
2) бактериологическая лаборатория – лаборатория, выполняющая исследования по выделению бактерий из биологического материала и объектов окружающей среды, определению антигенов и антител;
3) биологические агенты (далее – БА) или токсины – это микроорганизмы и сложные соединения белковой природы бактериального, растительного или животного происхождения, способные при попадании или контакте с организмами человека или животных, а также с растениями вызывать их заболевания или гибель;
4) биологическая безопасность – система медико-биологических, организационных и инженерно-технических мероприятий и средств, направленных на защиту работающего персонала, населения и окружающей среды от воздействия БА;
5) биологическая защита (далее – биозащита) – обеспечение защиты, контроля и учета БА и токсинов с целью предотвращения их утери, кражи, неправильного использования, диверсии, несанкционированного доступа или преднамеренной несанкционированной утечки;
6) бокс биологической безопасности (далее – БББ) – конструкция, используемая для физической изоляции (удержания и контролируемого удаления из рабочей зоны) микроорганизмов с целью предотвращения возможности заражения персонала и контаминации воздуха рабочей зоны и окружающей среды;
7) боксированное помещение (далее – бокс) – изолированное помещение с тамбуром (предбоксником);
8) виварий – подразделение организации, где содержатся и размножаются разные виды лабораторных животных с последующей передачей их для экспериментов;
9) вирусологическая лаборатория – лаборатория, выполняющая исследования по выделению вирусов из биологического материала и объектов окружающей среды, определению антигенов и антител;

2. Санитариялық ереженің талаптары құрамында биологиялық агенттермен жұмыс жүргізетін зертханалары бар ұйымдардың қызметіне қолданылады.
3. Осы Санитариялық ереженің қолданылуы азаматтарға, ведомстволық тиесілігіне және меншік нысанына қарамастан жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға таратылады.
4. Осы Санитариялық ереженің орындалуын бақылауды Қазақстан Республикасының мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органдары мен ұйымдары өз құзыреті шегінде жүзеге асырады.
5. Осы Санитариялық ережеде мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылды:
1) авариялық жағдай (бұдан әрі – авария) – персоналдың жұқтыру немесе өндірістік аймақтың, қоршаған ортаның ауасына патогенді биологиялық агент бөлудің нақты немесе ықтимал мүмкіндігін тудыратын биологиялық материалмен жұмыс істеу кезінде зертханада пайда болатын қалыптан тыс жағдай;
2) бактериологиялық зертхана – биологиялық материал мен қоршаған орта объектілерінен бактериялардың бөлінуі, антигендерді, антиденелерді анықтау және олардың қасиеттерін зерделеу жөніндегі зерттеуді орындаушы зертхана;
3) биологиялық агенттер немесе уыттар – бұл микроорганизмдер және адамның немесе жануардың организміне, сондай-ақ өсімдікке түскенде немесе жанасқанда олардың ауруын немесе өлімін тудыру мүмкіндігі бар бактериядан, өсімдіктен немесе жануардан пайда  болатын белок табиғатының күрделі қосындылары;
4) биологиялық қауіпсіздік – жұмыс істейтін персоналды, халықты және қоршаған ортаны БА әсерінен қорғауға бағытталған медициналық-биологиялық, ұйымдастыру және инженерлік-техникалық іс-шаралар және құралдар жүйесі;
5) биологиялық қорғаныш (бұдан әрі – биоқорғаныш) – БА мен уыттардың жоғалуын, ұрлануын, дұрыс пайдаланылмауын, диверсиясын, санкцияланбаған қолжетімдікті немесе әдейі рұқсатсыз алып шығуды болдырмау мақсатында оларды қорғауды,  бақылауды  және есепке алуды қамтамасыз ету;
6) биологиялық қауіпсіздік боксы (бұдан әрі – БҚБ) – персоналдың жұқтыруы және жұмыс аймағы мен қоршаған ортаның ауасында контаминация мүмкіндігін болдырмау мақсатында микроорганизмдерді физикалық оқшаулау (жұмыс аймағынан бақылап шығару және ұстап тұру) үшін пайдаланылатын құрылым;
7) бокс үй-жайы (бұдан әрі – бокс) – тамбуры бар (бокс алды бөлмесі) оқшауланған үй-жай;
8) виварий – кейіннен эксперименттер үшін жіберілетін зертхана жануарларының сан алуан түрлері ұсталатын және көбейтілетін  ұйымның бөлімшесі;
9)  вирусология зертханасы - биологиялық материал мен қоршаған орта объектілерінен вирустардың бөлінуі, антигендерді, антиденелерді анықтау және олардың қасиеттерін зерделеу жөніндегі зерттеуді орындаушы зертхана;

10) "заразная" зона – помещение или группа помещений лаборатории, где осуществляются манипуляции с патогенными биологическими агентами (ПБА) или подозрительным на зараженность ПБА материалом и их хранение;
11) значимые объекты (эпидемиологически-, эпизоотически-, фито-) – объекты, производимая продукция и (или) деятельность которых при нарушении требований законодательства Республики Казахстан в сфере биологической безопасности и биологической защиты (санитарно-эпидемиологического, санитарно-ветеринарного, фито-санитарного благополучия) может привести к возникновению пищевых отравлений, поражений и вспышек инфекционных (паразитарных) заболеваний среди населения;
12) инсектарий – подразделение организации для содержания, выведения или разведения насекомых, применяемых для экспериментальных целей;
13) контрольно-пропускной пункт (далее – КПП) – специальное помещение, предназначенное для обеспечения пропуска людей и разрешенного вида транспортных средств на объект;
14) лаборатория – набор помещений в пределах объекта, предназначенных для работы с биологическими агентами и (или) токсинами;
15) микробиологическая лаборатория – лаборатория, выполняющая исследования по определению в биологическом материале и объектах окружающей среды микроорганизмов и изучению их свойств;
16) микробиологические организмы (или микроорганизмы) – это сложные соединения белковой природы бактерии, вирусы, микоплазма, риккетсии, хламидии и грибы, которые при определенных условиях и в определенных концентрациях могут оказать влияние на здоровье человека;
17) объект - функциональное подразделение (лаборатория) и связанные с ним здания, помещения и оборудование, которые используются для работы с биологическими агентами;
18) оценка риска – научно обоснованная оценка вероятности проникновения и распространения БА и связанных с этим потенциальных социальных, медико-биологических, фито-ветеринарных, экологических и экономических последствий;
19) патогенные биологические агенты (далее – ПБА) – патогенные для человека микроорганизмы (бактерии, вирусы, хламидии, риккетсии, простейшие грибы, микоплазмы), генно-инженерно-модифицированные микроорганизмы, яды биологического происхождения (токсины), гельминты, а также материал (включая кровь, другие биологические жидкости и экскреты организма), подозрительный на содержание перечисленных агентов;
20) паразитологическая лаборатория – лаборатория, выполняющая исследования по выявлению гельминтов и простейших в биологическом материале и объектах окружающей среды и изучению их свойств;

10)  «жұқпалы» аймақ – патогендік биологиялық агенттермен (бұдан әрі – ПБА)  немесе ПБА-ны жұқтыруға күдікті материалмен манипуляция және оларды сақтау жүзеге асырылатын зертхананың үй-жайы немесе үй-жай топтары;
11) маңызды объектілер (эпидемиологиялық-, эпизоотиялық-, фито-) – әкелінетін өнім және (немесе) қызмет Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғаныш (санитариялық-эпидемиологиялық, санитариялық-ветеринариялық, фито-санитариялық салауаттылық) саласындағы заңнамасының талаптарын бұзған кезде халық арасында тағамнан улану, зақымдану және инфекциялық (паразиттік) аурулардың өршуінің пайда болуына әкеп соқтыруы мүмкін объектілер;
12) инсектарий – эксперименттік мақсаттар үшін қолданылатын жәндіктерді ұстауға, шығаруға немесе көбейтуге арналған ұйымның бөлімшесі;
13) бақылау-өткізу пункті (бұдан әрі – БӨП) – адамдар және рұқсат етілген көлік құралдарының түрлерін объектіге өткізуді қамтамасыз етуге арналған арнайы үй-жай;
14) зертхана – биологиялық агенттермен және (немесе) уыттармен жұмыс істеуге арналған объекті шегіндегі үй-жайлар жиыны;
15) микробиологиялық зертхана – биологиялық материал мен қоршаған орта объектілерінде миркоорганизмдерді анықтау және олардың қасиеттерін зерделеу жөніндегі зерттеуді орындаушы зертхана;
16) микробиологиялық организмдер (немесе микроорганизмдер) – бұл  жағдайға және концентрациясына байланысты адамның организміне түскенде немесе жанасқанда ерекше күрделі әсер ететін мүмкіндігі бар белок табиғатының күрделі қосындылары болып табылатын бактериялар, вирустар, микоплазмалар, риккетсиялар, хламидиялар және грибтар;
17) объект  – функционалдық бөлімше (зертхана) және онымен байланыстағы ғимараттар, үй-жайлар және биологиялық агенттермен жұмыс істеу үшін пайдаланылатын жабдық;
18) тәуекелді бағалау – БА-ның енуі мен таралуының және осылармен байланысты әлеуетті әлеуметтік, медициналық-биологиялық, фито-ветеринариялық, экологиялық және экономикалық салдарлардың мүмкіндігін ғылыми негізде бағалау;
19) патогенді биологиялық агенттер (бұдан әрі - ПБА) – адамдарға патогенді микроорганизмдер (бактериялар, вирустар, хламидиялар, риккетсиялар, қарапайым грибоктар, микоплазмалар),  генді-инженерлік-түрлендірілген микроорганизмдер, биологиялық пайда болған улар (уыттар), гельминттер, сондай-ақ құрамында санамаланған агенттердің болуына күдікті (қан, басқа да биологиялық сұйықтықтар және организмнің экскреттерін қоса алғанда) материал;
20) паразитология зертханасы - биологиялық материал мен қоршаған орта объектілерінде гельминттер мен қарапайымдыларды анықтау және олардың қасиеттерін зерделеу жөніндегі зерттеуді орындаушы зертхана;

21) периметр – граница охраняемой территории (зоны), оборудованная ограждающими строительными конструкциями (барьерами) и контрольно-пропускными пунктами;
22) охранная сигнализация – совокупность совместно действующих технических средств обнаружения проникновения (попытки проникновения) на охраняемый объект, сбора, обработки, передачи и представления в заданном виде потребителю информации о проникновении (попытке проникновения), а также другой служебной информации;
23) термальная комната – комната, оборудованная теплоизоляционным материалом, обеспечивающая постоянство заданной температуры;
24) техническая укрепленность объекта (помещения) – совокупность инженерной защиты конструктивных элементов зданий, помещений, их периметров, специальных технических средств охраны (системы охранной, тревожной сигнализации; системы контроля доступа; видеоконтрольные и видеоохранные системы телевизионного наблюдения; детекторы обнаружения радиоактивных, химических и иных отравляющих веществ; детекторы обнаружения оружия, взрывных веществ и устройств) и систем пожарной сигнализации, в том числе систем автоматического обнаружения и тушения пожаров;
25) "условно-заразная зона" - помещение или группа помещений в пределах "заразной" зоны;
26) "чистая" зона – помещение или группа помещений лаборатории, где не проводятся манипуляции с БА.
2. Требования к размещению, помещениям и оборудованию
лабораторий
6. Территория, здания лабораторий должны соответствовать требованиям Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года № 242-II "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и иметь набор помещений и площадей в соответствии с приложениями 1, 2, 3, 4 к настоящим Санитарным правилам.
7. Здания лабораторий должны располагаться на самостоятельных земельных участках. Территория земельного участка должна быть ограждена, содержаться в чистоте, на ней не допускается размещение объектов, не имеющих непосредственного отношения к работе лабораторий.
8. Ограждения для стационарных лабораторий, в которых проводится работа с ПБА I-II групп патогенности или материалом подозрительным на зараженность ПБА I-II групп, должны быть капитальными сооружениями и строиться по типовым проектам.
9. Не допускается во внешнем ограждении наличие не запираемых дверей, ворот, калиток, а также лазов, проломов и других повреждений.
10. К ограждению не должны примыкать какие-либо пристройки, кроме зданий, являющихся частью его периметра, при этом окна первых этажей зданий, выходящих на неохраняемую территорию, должны оборудоваться металлическими решетками.

21) периметр – қоршайтын құрылыс конструкцияларымен (кедергілермен) және бақылау-өткізу пункттерімен жабдықталған күзетілетін аумақтың (аймақтың) шекарасы;
22) күзет сигнализациясы  – күзетілетін объектіге кіруді (кіру әрекетін) анықтауда бірге жұмыс істейтін техникалық құралдардың, кіру (кіру әрекеті), сондай-ақ басқа қызметтік ақпарат туралы ақпаратты жинаудың, өңдеудің, тұтынушыға берілген күйде берудің және ұсынудың жиынтығы;
23) жылу бөлмесі – тұрақты берілген температураны қамтамасыз ететін жылу оқшаулайтын материалмен жабдықталған бөлме;
24) объектінің (үй-жайдың) техникалық нығайтылуы – ғимараттардың, үй-жайлардың, олардың периметрлерінің, күзеттің арнайы техникалық құралдарының (күзет, дабыл сигнализациясының жүйесі; қолжетімдікті бақылау жүйесі; теледидарлық бақылаудың бейне бақылау және бейне сақтау жүйесі; радиоактивтік, химиялық және өзге де уландырғыш заттарды анықтау детекторы; қаруларды, жарылыс заттары мен құрылғыларын анықтау детекторы) және өрт сигнализациясының, оның ішінде автоматты түрде анықтау және өртті сөндіру жүйелерінің жиынтығы;
25) «шартты-жұқпалы аймақ» – «жұқпалы» аймақ шегіндегі үй-жай немесе үй-жайлардың тобы;
26) «таза» аймақ – БА-мен манипуляция жүргізілмейтін зертхананың үй-жайы немесе үй-жайлар тобы.
2. Зертхана үй-жайларына және орналасуына қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
6. Зертханалардың аумақтары, ғимараттары «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі № 242-ІІ Заңының талаптарына сәйкес болуы және осы Санитариялық ереженің  123,  4-қосымшаларына сәйкес үй-жайлары мен алаңдар жиыны болуы тиіс.
7. Зертханалардың ғимараттары жеке жер учаскелерінде орналастырылуы тиіс. Жер учаскесінің аумағы қоршалуы, таза ұсталуы тиіс, онда зертханалардың жұмысына тікелей қатысы жоқ объектілерді орналастыруға жол берілмейді.
8. Патогендігі I-II топтағы ПБА-мен және патогендігі I-II топтағы ПБА-ны жұқтыруға күдікті материалмен жұмыс жүргізетін стационарлық зертханаларға арналған қоршау күрделі құрылыс болуы және типтік жобамен салынуы тиіс.
9. Сыртқы қоршауда құлыптанбайтын есіктің, қақпалардың, кіші есіктердің, сондай-ақ еркін өтіп кетуге болатын қуыстардың және басқа да бұзулардың болуына жол берілмейді.
10. Қоршауға периметрінің бір бөлігі болып табылатын ғимараттардан басқа қандай да бір жапсарлас салынулар жанаспауы тиіс, бұл ретте күзетілетін аумаққа шығатын ғимараттардың бірінші қабаттарының терезелері металл торлармен жабдықталуы тиіс.

11. По периметру ограждения территории устанавливается охранное освещение.
12. Лаборатория должна быть оборудована охранной сигнализацией. При размещении лаборатории на первом этаже на окнах всех комнат должны быть решетки, охранная сигнализация не исключает необходимости ее наличия. Решетки на окнах в местах хранения ПБА I-II групп должны быть изготовлены из стальных прутьев диаметром не менее 16 мм, образующих ячейки 150 х 150 мм.
13. Временные лаборатории (эпидемиологические отряды, экспедиции) могут размещаться в приспособленных зданиях, помещениях при соблюдении требований безопасности, обеспечении достаточным количеством воды, электроэнергией, местной канализацией. Для ограждения допустимо использовать обычные заборы (деревянные, металлические, решетчатые, сетчатые). На верхней кромке должен дополнительно устанавливаться "козырек" из проволоки типа "Егоза".
14. Помещения лаборатории должны использоваться по своему прямому назначению, в них не допускается проводить работы, не связанные с выполнением служебных обязанностей.
15. Помещения лабораторий должны иметь конструктивное архитектурно-планировочное исполнение и оснащение техническими системами безопасности, в совокупности обеспечивающими надлежащую защиту от проникновения.
16. На объектах, занятых проведением экспериментальных, диагностических и производственных работ, а также хранением ПБА I-II групп патогенности устанавливается пропускной режим.
17. Объекты, на которых установлен пропускной режим, оснащаются КПП.
18. Проекты строительства новых и реконструкции действующих лабораторий (подразделений) согласовывают с территориальными органами государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
19. Лаборатория должна иметь водопровод, канализацию, электроснабжение, центральное отопление и горячее водоснабжение, вентиляцию, боксы с механической приточно-вытяжной вентиляцией или БББ.
20. В случае отсутствия в населенном пункте централизованного водопровода и канализации, должны устраиваться местные водопровод и канализация. В лабораториях должны оборудоваться раковины для мытья рук персонала и раковины или ванны для мытья посуды и инвентаря.
21. Выключатели вентиляции вытяжных шкафов и БББ должны располагаться вблизи них, розетки для включения приборов, располагающихся в шкафах и БББ – на наружной панели; газовые краны – у передних бортов; штепсельные розетки – на торцевой стороне рабочего стола вне вытяжного шкафа или БББ.
22. Температура воздуха в лабораторных помещениях должна поддерживаться в пределах 18-210 С. Для районов третьей и четвертой климатических зон в летний период устанавливаются кондиционеры с охлаждением воздуха. При работе с зараженным материалом кондиционер должен выключаться.

11. Аумақтың қоршауының периметрі бойынша күзет жарығы орнатылады.
12. Зертхана күзет сигнализациясымен жабдықталуы тиіс. Зертхананы бірінші қабатта орналастырған кезде барлық терезелерінде темір торлар болуы тиіс, күзет сигнализациясының қажеттілігі болады. Патогендігі I-II топтағы ПБА-ны сақтау орындарында терезелердің тор темірлері ұясы 150х150 мм болатын, диаметрі кемінде 16 мм болатын болат шыбықтардан жасалуы тиіс.
13. Уақытша зертханалар (эпидемиологиялық жасақтар, экспедициялар) қауіпсіздік талаптары сақталған кезде, сумен, электр қуатымен, жергілікті кәрізбен жеткілікті мөлшерде қамтамасыз етілгенде ыңғайланған ғимараттарда, үй-жайларда орналасуы мүмкін. Қоршау ретінде кәдімгі шарбақтар (ағаштан, темірден, темір тордан, тордан жасалған) пайдалануға жол беріледі. Шарбақтардың жоғарғы жағына қосымша «Үшкір» типтегі сым-тікен орнатылуы тиіс.
14. Зертхананың үй-жайлары өзінің тікелей міндеті бойынша пайдаланылуы, оларда қызметтік міндеттерді орындаумен байланысты емес жұмысты жүргізуге  жол берілмейді.
15. Зертханалардың үй-жайлары қонструктивті сәулеттік-жобалық орындалуы және жиынтықта рұқсатсыз енуден тиісінше қорғауды қамтамасыз ететін техникалық қауіпсіздік жүйелерімен жабдықталуы тиіс.
16. Эксперименттік, диагностикалық және өндірістік жұмыстарды жүргізумен, сондай-ақ  патогендігі I-II топтағы ПБА-ын сақтаумен айналысатын объектілерде өткізу режимі орнатылады.
17. Өткізу режимі орнатылған объектілер БӨП-мен жабдықталады.
18. Жаңа зертхана (бөлімшелер) салу және жұмыс істеп тұрған зертхананы реконструкциялау жобалары аумақтық мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органдарымен келісіледі.
19. Зертханада су құбыры, кәріздеу, электр жабдығы, орталықтан жылыту және ыстық сумен жабдықтау, желдету, механикалық сыртқа тарату желдеткіші бар бокстар немесе БҚБ болуы тиіс.
20. Елді мекенде орталықтандырылған су құбыры мен кәріздеу болмаған жағдайда жергілікті су құбыры мен кәріздеу орнатылуы тиіс. Зертханалар персонал қолын жууға арналған раковиналармен және ыдыс пен мүкәммалды жууға арналған раковинамен немесе ванналармен жабдықталуы тиіс.
21. БҚБ-ы және сору шкафтары желдеткіштерінің ажыратқыштары олардың қасында, шкафтарда және БҚБ-да орналастырылатын аспаптарды қосуға арналған розеткалар - сыртқы панелде, газ крандары - алдыңғы борттарда, штепсельді розеткалар - сору шкафынан  немесе БҚБ-дан тыс жұмыс үстелінің артқы жанында орналасуы тиіс.
22. Зертхана үй-жайларындағы ауа температурасы 18-210С шекте болуы тиіс. Үшінші және төртінші климаттық аймақтардың аудандары үшін жазғы мезгілде ауаны салқындатқышы бар ауа баптағыш орнатылады. Жұқпалы материалмен жұмыс істеген кезде ауа баптағыш ажыратылуы тиіс.

23. Помещения лабораторий должны иметь естественное и искусственное освещение. В комнате, где проводится работа с люминесцентным микроскопом, фото комнате, душевых, санитарных узлах, складских помещениях допускается не предусматривать естественное освещение. Оконные переплеты боксов должны выполняться с применением уплотняющих прокладок.
24. Внутренняя отделка помещений должна быть выполнена в соответствии с их функциональным назначением. Поверхность пола, стен, потолка в лабораторных помещениях "заразной" зоны должна быть гладкой, без щелей, легко обрабатываемой, устойчивой к действию моющих и дезинфицирующих средств, полы не должны быть скользкими.
25. Лаборатория должна иметь два входа. При входе для персонала предусматривается санитарный пропускник.
26. Окна и двери боксов и других комнат должны закрываться наглухо. Форточки должны быть защищены сеткой от насекомых. Двери должны иметь запирающие устройства.
27. Входные двери лабораторий, в которых проводится работа с ПБА I-II групп, должны иметь прочность, эквивалентную следующим параметрам:
1) дверям деревянным, усиленным обивкой с двух сторон листовой сталью толщиной не менее 0,6 мм, с загибом листа на внутреннюю поверхность двери или на торец полотна внахлест, с креплением по периметру и диагоналям полотна гвоздями диаметром 3 мм, длиной 40 мм и шагом не более 50 мм;
2) дверям деревянным с дополнительным усилением дверных полотен металлическими накладками;
3) металлическим стальным дверям с толщиной листа не менее 4 мм.
28. Для запирания входных дверей лабораторий применяются врезные несамозащелкивающиеся замки или замки типа цилиндровых пластинчатых и цилиндровых штифтовых однорядных.
29. Лаборатории должны иметь "чистую", "условно-заразную" и "заразную" зоны.
30. Планировка помещений лабораторий должна исключать перекрест "чистых" и "заразных" потоков. На дверях помещений вывешиваются таблички с указанием их назначения.
31. Регистратура и помещение для приема проб должны размещаться при входе в лабораторию. При наличии в лаборатории пункта для забора материала предусматриваются раздельные туалеты для персонала и обследуемых лиц.
32. При производственной необходимости в лаборатории оборудуется термальная комната с предбоксом.
33. Все боксы должны иметь предбокс, где устанавливаются раковины для мытья рук (рукомойники), зеркало и емкости с дезинфицирующими растворами. Аварийная звуковая или световая сигнализация должна быть выведена из боксов в помещение, где постоянно находится персонал.

23. Зертхана үй-жайларында табиғи және жасанды жарықтандыру болуы тиіс. Люминесценттік микроскоппен жұмыс жүргізілетін бөлмеде, фото бөлмеде, себезгі бөлмесінде, санитариялық тораптарда, қойма үй-жайларында табиғи жарықтандыру көзделмеуіне жол беріледі. Бокстардың терезе жақтаулары тығыздайтын төсемдерді қолдана отырып, орындалуы тиіс.
24. Үй-жайлардың ішін әрлеу олардың функционалдық мақсатына  сәйкес орындалуы тиіс. «Жұқпалы» аймақтың зертханалық үй-жайларында едендердің, қабырғалардың, төбелерінің беті тегіс, тез өңделетін, жуу және дезинфекциялау құралдарының әсеріне төзімді болуы тиіс, еденінің беті тайғақ болмауы тиіс.
25. Зертхананың екі есігі болуы тиіс. Персонал үшін кіреберіс есікте санитариялық өткізу көзделеді.
26. Бокстардың және басқа бөлмелердің терезелері мен есіктері тас қылып жабылуы тиіс. Терезе желдеткіштері жәндіктерден тормен қорғалуы тиіс. Есіктердің құлыптанатын құрылғылары болуы тиіс.
27. Патогендігі I-II топтағы ПБА-мен жұмыс жүргізілетін зертханалардың кіру есіктері мынадай параметрлерге бара-бар төзімді болуы тиіс:
1) екі жағынан да қалыңдығы кемінде 0,6 мм жұқа болатпен есіктің ішкі бетіне қарай немесе төсемнің периметрі және диагоналы бойынша 3 мм диаметрмен, 40 мм ұзындықпен және кемінде 50 мм қашықтықпен шегелермен бекітіліп, төсемнің сыртына қарай күшейтіліп қапталған ағаш есіктер;
2) ағаш төсемдерді металл жапсырмалармен қосымша күшейтілген ағаш есіктер;
3) қалыңдығы кемінде 4 мм металл болат есіктер.
28. Зертханалардың кіреберіс есіктерін құлыптау үшін өздігінен жабылмайтын бұрандалы құлыптар немесе цилиндрлік пластиналы және  цилиндрлік бір қатарлы штифтік типтегі құлыптар қолданылады.
29. Зертханада «таза», «шартты-жұқпалы» және «жұқпалы» аймақтар болуы тиіс.
30. Зертханалардың үй-жайларын жоспарлау жоспары «таза» және «жұқпалы» аймақтардың бір-бірімен қиылысуын болдырмауы тиіс. Үй-жайлардың есіктеріне олардың мақсаты көрсетілген тақтайша ілінеді.
31. Тіркеу орны және сынамаларды қабылдауға арналған үй-жай зертханаға кіреберісте орналасуы тиіс. Зертханада материал жинауға арналған пункт болған кезде персоналға және тексерілетін адамдар үшін бір-бірінен бөлек дәретханалар көзделеді.
32. Өндірістік қажеттілікке кезінде зертхана боксқа кіреберісі бар жылу бөлмесімен жабдықталады.
33. Барлық бокстарда боксқа кіреберісі болуы тиіс, оған қол жууға арналған раковина (қолжуғыш), айна және дезинфекциялау ерітінділері бар сыйымдылық ыдыс орнатылады. Авариялық немесе жарық сигнализациясы бокстан персонал тұрақты болатын үй-жайға шығарылуы тиіс.

34. Ширина основных проходов к рабочим местам или между двумя рядами оборудования должны быть не менее 1,5 метра с учетом выступающих конструкций.
35. В коридорах размещаются щиты с набором противопожарного инвентаря. В помещениях, где проводится работа с огнем или взрывоопасными реактивами и опасными в пожарном отношении нагревательными приборами должны быть огнетушители. В случае пожара, холодильники (термостаты, сейфы), в которых хранятся ПБА I-II групп патогенности не выносятся.
36. При установке запоров внутри лаборатории необходимо выполнять следующие условия противопожарной безопасности:
1) наружные эвакуационные двери зданий не должны иметь запоров, которые не могут быть открыты изнутри без ключа;
2) двери лестничных клеток, ведущие в общие коридоры, двери лифтовых холлов и тамбуров-шлюзов оборудуются приспособлениями для самозакрывания и уплотнения в притворах и не должны иметь запоров, препятствующих их открыванию без ключа.
37. Лабораторная мебель должна быть устойчивой к действию влаги и дезинфицирующих средств, иметь светлую окраску.
38. Помещения, где проводится работа с ПБА, должны быть оборудованы бактерицидными лампами. Необходимо вести учет времени работы каждой лампы с отметкой в журнале.
39. Приборы, оборудование и средства измерений, используемые в работе лаборатории, должны быть аттестованы, технически исправны, иметь технический паспорт и рабочую инструкцию по эксплуатации с учетом требований биологической безопасности. Средства измерения подвергают метрологическому контролю в установленные сроки.
40. Ввод в эксплуатацию нового оборудования, приборов, а также использование новых методик, предназначенных для работы с ПБА, осуществляют только после комплексной экспертизы их на надежность защиты работающего персонала и отсутствие загрязнения внешней среды.
41. Планово-предупредительный ремонт лабораторного оборудования и инженерных систем обеспечения биологической безопасности подразделений осуществляют инженерно-технические службы и специалисты в соответствии с годовым графиком.
42. При наличии на территории вивария расстояние между ним, жилыми и общественными зданиями должно быть не менее 50 метров.
3. Санитарно-эпидемиологические требования к работе
с микроорганизмами I-IV групп патогенности
43. Каждая лаборатория, независимо от форм собственности, должна иметь разрешение комиссии по контролю за соблюдением требований биологической безопасности (далее – режимная комиссия) согласно приложению 5 к настоящим Санитарным правилам на работу с микроорганизмами I-IV групп патогенности и гельминтами согласно приложению 6 к настоящим Санитарным правилам.

34. Жұмыс орындарына негізгі өту жолының немесе жабдықтардың екі қатары арасындағы негізгі өту жолының ені шығыңқы құрылымды ескере отырып, кемінде 1,5 метр болуы тиіс.
35. Дәліздерде өртке қарсы мүкәммал жиыны бар қалқалар орналастырылады. Отпен немесе жарылатын реактивтермен және өртенуге қауіпті қыздырылатын аспаптармен жұмыс жүргізілетін үй-жайларда өрт сөндіргіштер болуы тиіс. Өрт  болған жағдайда, патогендігі І-ІІ топтағы ПБА сақталатын тоңазытқыштар (термостаттар, сейфтер) сыртқа шығарылмайды.
36. Зертхананың ішінен ілмек орнату кезінде өртке қарсы мынадай қауіпсіздік шарттарын орындау қажет:
1) ғимараттың сыртқы пайдалану есіктерінде кілтсіз ішінен ашылмайтын ілмектері болмауы тиіс;
2) жалпы дәлізге шығатын баспалдақ торларының есіктері, лифт холлдарының тамбур-шлюздердің есіктері сәл жабылатын өздігінен жабылу және бекуге арналған құралдармен жабдықталады және оларды кілтсіз ашуға кедергі жасайтын ілмектер болмауы тиіс.
37. Зертхана жиһазы ылғал мен дезинфекциялау заттарының әсеріне төзімді, ашық түсті боялған болуы тиіс.
38. ПБА-мен жұмыс жүргізілетін үй-жай бактерицидті шамдармен жабдықталуы тиіс. Журналға белгі қоя отырып, әрбір шамның жұмысының уақыт есебін жүргізу қажет.
39. Зертхана жұмысында қолданылатын аспаптар, жабдық және өлшеу құралдары аттестатталған болуы, техникалық жарамды болуы, техникалық паспорты болуы және биологиялық қауіпсіздік талаптары ескерілген пайдалану жөніндегі жұмыс нұсқаулығы болуы тиіс. Өлшеу құралдары белгіленген мерзімде метрологиялық бақылауға жатады.
40. Жаңа жабдықтарды, аспаптарды пайдалануға енгізу, ПБА-мен жұмысқа арналған жаңа әдістемелерді пайдалану олардың жұмыс істейтін персоналды қорғауға сенімділігіне кешенді сараптамадан кейін ғана жүзеге асырылады.
41. Зертханалық жабдықтардың және биологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық жүйелердің жоспарлы-жөндеу жұмыстарын жылдық кестеге сәйкес инженерлік-техникалық қызмет және  мамандар жүзеге асырады.
42. Аумақта виварий болған кезде оның және тұрғын үй мен қоғамдық ғимараттардың арасындағы қашықтық кемінде 50 метр болуы тиіс.
3. Патогендіктің І-ІV топтағы микроорганизмдерімен жұмыс істеуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
43. Меншік нысанына қарамастан әрбір зертхананың осы Санитариялық ережеге 6-қосымшаға сәйкес патогендігі І-ІV топтағы микроорганизмдермен және гельминттермен жұмыс істеуге осы Санитариялық ережеге 5-қосымшаға сәйкес биологиялық қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылау жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – режим комиссиясы) рұқсаты болуы тиіс.

44. Разрешение выдается на проведение (полевые, экспериментальные, производственные и диагностические) работ гельминтами согласно приложению 7 к настоящим Санитарным правилам:
1) с микроорганизмами I-IV групп патогенности и гельминтами научно-исследовательским институтам (Научным центрам), республиканским больничным организациям, республиканской санитарно-эпидемиологической станции, областным, городским (Алматы, Астана) центрам санитарно-эпидемиологической экспертизы, противочумным станциям, а также учреждениям других ведомств республиканского и областного значения – центральной режимной комиссией (далее – ЦРК) уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) III-IV групп патогенности и гельминтами лабораториям, расположенным на территории городов и районов – соответствующими режимными комиссиями при областном органе государственного санитарно-эпидемиологического надзора;
3) I-II групп патогенности лабораториям противоэпидемических отрядов – соответствующей противочумной станцией.
45. В состав режимных комиссий должны включаться специалисты соответствующего уровня центров санитарно-эпидемиологической экспертизы. Разрешение на работу с микроорганизмами I-IV групп патогенности и гельминтами выдается сроком на 5 лет на основании:
1) акта обследования лаборатории соответствующими ее профилю специалистами режимных комиссий, с приложением схемы лаборатории с указанием назначения помещений и схемы движения "чистых", "заразных потоков";
2) ходатайства руководителя организации (центра, лаборатории);
3) пояснительной записки с указанием выполняемой номенклатуры исследований, материальной базы, кадрового состава и профессиональной подготовки персонала;
4) заключения экспертов ЦРК соответствующего профилю лаборатории.
46. При выявлении нарушений настоящих Санитарных правил, лаборатория лишается разрешения на работу с микроорганизмами I-IV групп патогенности и гельминтами.
47. Условиями допуска к работе с материалом, зараженным или подозрительным на зараженность возбудителями I-IV групп патогенности и гельминтами, является следующее:
1) прохождение специалистами предварительного при поступлении на работу и периодических медицинских осмотров;
2) получение профилактических прививок в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2295 "Об утверждении перечня заболеваний, против которых проводятся профилактические прививки, Правил их проведения и групп населения, подлежащих плановым прививкам".

44. Осы Санитариялық ережеге 7-қосымшаға сәйкес гельменттермен (далалық, эксперименталдық, өндірістік және диагностикалық) жұмыс жүргізуге:
1) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы өкілетті органның орталық режим комиссиясы (ОРК) ғылыми-зерттеу институттарына (ғылыми орталықтарға), республикалық аурухана ұйымдарына, республикалық санитариялық-эпидемиологиялық станциясына, облыстық, қалалық (Алматы, Астана) санитариялық-эпидемиологиялық сараптама орталықтарына, обаға қарсы күрес станцияларына, сондай-ақ республикалық және облыстық маңызы бар басқа да ведомстволардың мекемелеріне патогендігі І-ІV топтағы микроорганизмдермен және гельминттермен жұмыс жүргізуге;
2) облыстық мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органының жанындағы тиісті режим комиссиясы қалалар мен аудандардың аумақтарында орналасқан зертханаларға патогендігі ІІІ-ІV топтармен және гельминттермен жұмыс жүргізуге;
3) обаға қарсы күрес станциясына тиісті эпидемияға қарсы жасақтардың зертханаларына І-ІІ топтармен жұмыс жүргізуге рұқсат береді.
45. Режим комиссиясының құрамына санитариялық-эпидемиологиялық сараптама орталықтарының тиісті деңгейдегі мамандары енгізілуі тиіс. Патогендігі І-ІV топтағы микроорганизмдерімен және гельминттермен жұмыс істеуге рұқсат мына құжаттар негізінде 5 жыл мерзімге беріледі:
1) үй-жайлардың қолданылу мақсатын және «таза», «жұқпалы ағым» қозғалысы схемасын көрсете отырып, зертханалардың схемасын қоса бере отырып, режим комиссиясының зертхана бейініне сәйкес мамандарының зертхананы тексеру актісі;
2) ұйым (орталықтар, зертханалар) басшыларының өтініші;
3) орындалатын зерттеулер номенклатурасын, материалдық базасын, кадр құрамын және персоналдың кәсіби даярлығын көрсетілген түсіндірме жазба;
4) ОРК сарапшыларының зертхана профиліне сәйкес қорытындысы.
46. Осы Санитариялық ереженің бұзушылығы анықталған кезде зертхана Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен белгіленген тәртіппен патогендігі І-ІV топтағы микроорганизмдермен және гельминттермен жұмыс істеуге берілген рұқсатынан айырылады.
47. Патогендігі І-ІV топтағы қоздырғыштарды және гельминттерді жұқтырған немесе оларды жұқтыруға күдікті материалдармен жұмыс істеуге рұқсат берудің шарттары мыналар болып табылады:
1) мамандардың жұмысқа қабылданар алдында алдын ала және мерзімдік медициналық тексеруден өтуі;
2) «Қарсы профилактикалық егу жүргізілетін аурулардың тізбесін, оларды жүргізу ережесін және халықтың жоспарлы егілуге жатқызылатын топтарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2295 қаулысына сәйкес профилактикалық егулер алу.

48. Условиями допуска к работе с биологическим материалом, зараженным или подозрительным на зараженность возбудителями I-II групп патогенности является:
1) прохождение сотрудниками специализации на курсах для кадров противочумной системы;
2) прохождение периодической (не реже одного раза в два года) аттестации на знание санитарно-эпидемиологических требований и техники безопасности при работе с материалом, зараженным и подозрительным на зараженность I-II группы, оформленное приказом руководителя организации.
49. Посещение помещений постоянными инженерно-техническими работниками разрешается распоряжением руководителя организации после прохождения ими специального инструктажа по технике безопасности при работе в лаборатории. При их посещении работа с заразным или подозрительным на зараженность материалом в лаборатории прекращается. Посещение помещений инженерно-техническими работниками осуществляется в сопровождении одного из сотрудников лаборатории и в произвольной форме регистрируется в журнале.
4. Требования к технике безопасности при работе в лабораториях
50. При поступлении на работу и в дальнейшем, ежегодно должен проводиться инструктаж по технике безопасности для всех работников лаборатории.
51. Инструкции по эксплуатации оборудования лаборатории должны находиться на рабочих местах. В лабораториях должны выполняться требования системы контроля качества исследований, которые определены соответствующей нормативно-технической документацией.
52. В помещении лаборатории не допускается:
1) оставлять без присмотра зажженные горелки и другие нагревательные приборы, работать на горелках с неисправными кранами, держать вблизи них воспламеняющиеся вещества;
2) убирать случайно пролитые огнеопасные жидкости при зажженных горелках и включенных электронагревательных приборах;
3) проводить работы при неисправной вентиляции;
4) во время работы открывать дверь бокса.
53. Перед началом работы в БББ должны включаться вытяжная вентиляция и загрузка материала производиться при отрицательном давлении.
54. При работе в вытяжном шкафу не допускается держать голову под вытяжным отверстием, наклоняться над сосудом, в котором кипит или налита быстро испаряющаяся жидкость.
55. В лабораториях не допускается:
1) хранить и применять реактивы без этикеток;
2) хранить запасы ядовитых, сильнодействующих, взрывоопасных веществ и растворов на рабочих местах и стеллажах;
3) в рабочих помещениях курить, хранить и принимать пищу;
4) работать без специальной одежды;
5) сушить что-либо на отопительных приборах.

48. Патогендігі І-ІІ топтардағы қоздырғыштарды жұқтырған немесе оларды жұқтыруға күдікті биологиялық материалдармен жұмыс істеуге рұқсат берудің шарттары мыналар болып табылады:
1) қызметкерлердің обаға қарсы жүйесінің кадрларына арналған мамандандыру курстарынан өтуі;
2) патогендігі І-ІІ топтардағы қоздырғыштарды жұқтырған немесе жұқтыруға күдікті биологиялық материалдармен жұмыс істеу кезінде санитариялық-эпидемиологиялық талаптар мен қауіпсіздік техникасын білуге ұйым басшысының бұйрығымен ресімделген мерзімдік (екі жылда кемінде бір рет) аттестациядан өтуі.
49. Тұрақты инженерлік-техникалық қызметкерлердің үй-жайларға баруына олар зертхана жұмысы кезіндегі қауіпсіздік техникасы жөніндегі арнайы нұсқаулықты өткеннен кейін ұйым басшысының өкімімен рұқсат етіледі. Олар зертханаға барғанда жұқпалы немесе жұқпалыға күдікті материалмен жұмыс істеу тоқтатылады. Инженерлік-техникалық қызметкерлердің үй-жайларға баруы зертхана қызметкерлерінің біреуі онымен ілесіп жүруі арқылы жүзеге асырылады және еркін нысандағы журналда тіркеледі.
4. Зертханаларда жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасына қойылатын талаптар
50. Жұмысқа қабылданған кезде және одан әрі жыл сайын зертхананың барлық қызметкерлері үшін қауіпсіздік техникасы жөніндегі нұсқаулық өткізілуі тиіс.
51. Зертхана жабдығын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтар жұмыс орындарында болуы тиіс. Зертханаларда тиісті нормативтік-техникалық құжаттамамен айқындалған зерттеу сапасын бақылау жүйесінің талаптары орындалуы тиіс.
52. Зертхана үй-жайларында:
1) жанып тұрған жанарғы және басқа да жылытқыш аспаптарды қараусыз қалдыруға, жарамсыз крандары бар жанарғымен жұмыс істеуге, олардың қасында тұтанғыш заттарды ұстауға;
2) жанып тұрған қыздырғыштар мен қосулы тұрған электр қыздыру аспаптарының жанында кездейсоқ төгілген өрт қаупі бар сұйықтықтарды жинауға;
3) жарамсыз желдеткіш кезінде жұмыс жүргізуге;
4) жұмыс уақытында бокстың есігін ашуға тыйым салынады.
53. Жұмыс басталар алдында БҚБ-ның сору желдеткіші қосылуы тиіс және материалды оған ендіру кері қысыммен жүргізіледі.
54. Сору шкафымен жұмыс істегенде сору саңылауының астына басын тосуға, тез буланатын сұйықтық қайнап немесе құйылып жатқанда ыдыстың үстіне еңкеюге тыйым салынады.
55. Зертханаларда:
1) заттаңбалары жоқ реактивтерді сақтауға және қолдануға;
2) улы, қатты әсер ететін, өрт қаупі бар заттар мен ерітінділер қорларын жұмыс орындарында және сөрелерде сақтауға;
3) жұмыс үй-жайларында темекі тартуға, тамақты сақтауға және ішуге;
4) арнайы киімсіз жұмыс істеуге;
5) жылыту құралдарында заттар кептіруге тыйым салынады.

56. Устройство, монтаж, ремонт и эксплуатация сосудов, работающих под давлением, должны проводиться в соответствии с приказом Министерства здравоохранения Республики Казахстан от 23 июля 2010 года № 533, зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан от 24 августа 2010 года № 6430. Сосуды и баллоны должны быть промаркированы и зарегистрированы в произвольной форме в журнале.
57. При работе с газообразными веществами, находящимися в баллонах под давлением, не допускается:
1) хранить их в рабочем помещении;
2) выпускать газ без требуемой регулировки и проверки соединений баллона с установкой;
3) быстро открывать вентили баллона;
4) находиться перед редуктором по направлению оси штуцера вентиля во время открывания вентиля;
5) использовать немаркированные баллоны;
6) применять для баллона с кислородом редуктор, не имеющий надпись "Кислород".
58. Створки вытяжных шкафов во время работы должны быть закрыты, приподнятые створки – прочно укрепляться приспособлениями.
59. При эксплуатации автоклавов и термостатов должны выполняться следующие требования:
1) сдавать под расписку лицу, работающему на автоклаве, опломбированные баки и другую посуду с заразным материалом, если этим заняты два и более работника;
2) вести журнал контроля работы автоклава;
3) не ставить в термостат легковоспламеняющиеся вещества;
4) не снимать предохранительные колпаки от регулирующих устройств.
60. Нагревание легковоспламеняющихся жидкостей до 1000 С должно проводиться на водяных банях, свыше 1000 С – на масляных банях. Не допускается опускать колбу с легко воспламеняющейся жидкостью в горячую воду без предварительного постепенного подогрева.
61. При работе со спиртовкой или с легковоспламеняющимися жидкостями необходимо иметь на рабочем месте плотную ткань для тушения огня в случае аварии.
62. При работе со стеклянными приборами следует:
1) при сборе стеклянных приборов или соединений отдельных их частей с помощью каучука - защищать руки полотенцем; при разламывании стеклянных трубок придерживать трубку около надпила;
2) оплавлять и смачивать водой концы трубок и палочек до надевания каучука; при плавлении концов трубок и палочек пользоваться держателями;
3) при вставлении стеклянных трубок в резиновые пробки или резиновые трубки (при сборе прибора) предварительно смачивать снаружи стеклянную трубку и внутренние края резиновой трубки или отверстие в пробке водой, глицерином или вазелиновым маслом. Острые края трубок должны оплавляться;
4) при вставлении стеклянных трубок или термометра в просверленную пробку, последнюю не упирать в ладонь, а держать за боковые стороны;

56. Қысыммен жұмыс істейтін ыдыстарды орнату, монтаждау, жөндеу және пайдалану Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2010 жылғы 24 тамызда № 6430 болып тіркелген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 23 шілдедегі № 533 бұйрығына сәйкес жүргізілуі тиіс. Ыдыстар және баллондар таңбалануы және еркін нысандағы журналға тіркелуі тиіс.
57. Қысымдалған баллондардағы газ түріндегі заттармен жұмыс істеген кезде:
1) оларды жұмыс үй-жайларында сақтауға;
2) талап етілетін реттеусіз және баллонның құрылғымен қосылуын тексерусіз газды шығаруға;
3) баллонның бұрандаларын тез ашуға;
4) вентильді ашу кезінде вентиль штуцері осьінің бағыты бойынша редуктор алдында тұруға;
5) таңбаланбаған баллондарды пайдалануға;
6) оттегі бар баллон үшін «Оттегі» деген жазуы жоқ редукторды қолдануға жол берілмейді.
58. Жұмыс уақытында сору шкафтарының жармалары жабық болуы, көтеріңкі жармалар – құрылғымен берік нығыздалуы тиіс.
59. Автоклавтар мен термостаттарды пайдаланған кезде мынадай талаптар орындалуы тиіс:
1) егер жұқпалы материалмен екі және одан көп қызметкер айналысатын болса, автоклавта жұмыс істейтін адамға пломбаланған бактар мен басқа да жұқпалы материал бар ыдысты қолхат арқылы тапсыру;
2) автоклав жұмысын бақылау журналын толтыру;
3) термостатқа жеңіл тұтанатын заттарды қоймау;
4) реттейтін құрылғылардан сақтандырғыш қалпақтарын алмау.
60. Жеңіл тұтанатын сұйықтықтарды 1000С дейін қыздыру су буында, 1000С астам - май буында жүргізілуі тиіс. Жеңіл тұтанатын сұйықтығы бар колбаны біртіндеп алдын ала қыздырмай ыстық суға салуға тыйым салынады.
61. Спиртпен немесе тез жанатын сұйықтықтармен жұмыс істеген кезде жұмыс орнында апаттық жағдайда өртті тез сөндіру үшін тығыз мата болуы керек.
62. Шыны аспаптармен жұмыс істеген кезде:
1) шыны аспаптарды жинау немесе оның жекелеген бөліктерін каучуктің көмегімен жинаған кезде - қолды сүлгімен қорғау; шыны түтікшелерді сындырған кезде түтікшенің шыны сынатын тұсында ұстау;
2) каучук кигізбес бұрын, түтікшелер мен таяқшалардың басын еріту және сулау; түтікшелер мен таяқшалардың басын еріткен кезде ұстағыштарды пайдалану;
3) шыны түтікшелерді резеңке тығындарға немесе резеңке түтікшелерге қондырған кезде (аспапты жинау кезінде) шыны түтікшені сыртынан алдын ала сулаған және резеңке түтікшенің ішкі жақ шеттерін немесе тығындағы саңылауды сулау, глицеринмен немесе вазелин майымен майлау керек. Түтікшелердің үшкір жиектері балқытылуы тиіс;
4) шыны түтікшелерді немесе термометрлерді бұрғыланған тығынға қондырған кезде алақанмен емес, жан-жағынан ұстау;

5) нагретый сосуд закрывать притертой пробкой после его охлаждения.
63. При переливании жидкостей (кроме жидкостей, содержащих возбудителей инфекционных заболеваний) необходимо пользоваться воронкой.
64. Работы, при проведении которых, возможен, перегрев стеклянного прибора или его поломка, должны выполняться в вытяжных шкафах на противнях, в очках, перчатках и резиновом фартуке.
65. Сосуды со спиртом, бензолом, ацетоном, бромом, йодом должны закрываться стеклянными притертыми пробками, со щелочами – закручивающимися крышками.
66. В лаборатории должны находиться аптечки: на случай экстренной помощи и на случай аварий. При проведении работ с ботулиническим токсином – иметь антитоксические сыворотки.
5. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям работы
в лабораториях (противоэпидемический режим)
67. Растворы жидкостей, содержащие возбудителей инфекционных заболеваний, должны набираться с помощью резиновой груши или автоматической пипетки. Не допускается забор жидкостей ртом, переливание жидких культур из пробирки в пробирку через край. Перед использованием посуда, пипетки, оборудование, шприцы должны проверяться на целостность и исправность. Плечо бактериологической петли должно быть не более 6 см.
68. Доставка инфекционного материала и перенос его из одной лаборатории в другую на территории организации (лаборатории) осуществляется в металлической посуде (баках, биксах). При распаковке материала банки и пробирки должны обтираться дезинфицирующим раствором и ставиться на металлические кюветы и штативы. Не допускается соприкосновение рук с конденсатом воды в засеянных чашках.
69. При посеве инфекционного материала на пробирках, чашках, флаконах делаются надписи с указанием названия материала, номера культуры (анализа), даты посева и регистрационного номера.
70. Перед проведением серологических исследований материал должен быть обеззаражен. При необходимости срочного проведения исследования допускается постановка реакций без предварительного обеззараживания. В таком случае исследования проводят в кювете на салфетке, смоченной дезинфицирующим раствором.
71. После окончания работы не допускается оставлять на рабочих столах нефиксированные мазки, чашки Петри, пробирки и другую посуду с инфекционным материалом.
72. До начала работы помещение лаборатории следует убирать влажным способом. Столы, приборы, оборудование, полы, подоконники протирают с применением дезинфицирующего раствора. В процессе работы и после ее окончания в лаборатории должна проводиться дезинфекция и облучение бактерицидными лампами в течение 30-60 минут при мощности 2,5 ватт на 1 кубический метр согласно приложению 8 к настоящим Санитарным правилам.

5) қыздырылған ыдысты оны салқындатқаннан кейін тегіс тығынмен жабу керек.
63. Сұйықтықтарды құйған кезде (құрамында инфекциялық аурулардың қоздырғыштары бар сұйықтықтардан басқа) воронканы қолдану керек.
64. Шыны аспаптар қызуы немесе оның сынуы мүмкін жұмысты жүргізген кезде сору шкафтарында, табаларда көзілдірікпен, қолғаппен және резеңке алжапқышпен орындалуы тиіс.
65. Спирті, бензолы, ацетоны, бромы, йоды бар ыдыстар тегіс шыны тығындармен, сілтілері барлар - бұрандалы қақпақпен жабылуы тиіс.
66. Зертханада шұғыл көмек көрсету жағдайына және апаттық жағдайға арналған дәрі қобдишасы болуы тиіс. Ботулин уыттарымен жұмыс істеген кезде уытқа қарсы сарысу болуы тиіс.
5. Зертханаларда жұмыс істеу жағдайларына (эпидемияға қарсы режим) қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
67. Құрамында инфекциялық аурулардың қоздырғыштары бар сұйықтықтардың ерітінділері резеңке үрімшенің немесе автоматты тамшуырдың көмегімен алынуы тиіс. Сұйықты ауызбен алуға, бір шыны түтікшенің жиегінен екінші шыны түтікшеге сұйық өсінділерді құюға тыйым салынады. Ыдыс, тамшуыр, жабдық, шприцтер пайдалану алдында олардың тұтастығы мен жарамдылығы тексерілуі тиіс. Бактериологиялық ілмек құралдың ұзындығы 6 сантиметрден аспауы тиіс.
68. Инфекциялық материалды жеткізу және оны ұйымның (зертхананың) аумағындағы бір зертханадан екінші зертханаға тасымалдау металл ыдыста (бакта, биксте) жүзеге асырылады. Материалды ашқан кезде банкалар мен шыны түтікшелер дезинфекциялау ерітіндісімен сүртілуі және металл кювет пен штативке қойылуы тиіс. Өсінділер себілген ыдыстардағы су конденсатына қол тигізуге жол берілмейді.
69. Инфекциялық материалды сепкен кезде шыны түтікшелерге, ыдыстарға, сауыттарға материалдың атауы, өсіріндінің (талдаудың) нөмірі, себу күні мен тіркеу нөмірі көрсетіле отырып жазу жазылады.
70. Серологиялық зерттеулер жүргізу алдында материал залалсыздандырылуы тиіс. Зерттеуді жедел жүргізу қажеттілігіне байланысты алдын ала залалсыздандырмай реакциялар қоюға жол беріледі. Мұндай жағдайда зерттеу кюветте, дезинфекциялық ерітіндіге малынған сулықтармен жүргізіледі.
71. Жұмыс аяқталғаннан кейін жұмыс үстелдерінде фиксацияланбаған жұғындыларды, Петри ыдыстарын, шыны түтікшелерді және инфекциялық материалы бар басқа да ыдысы қалдыруға тыйым салынады.
72. Жұмыс басталғанға дейін зертхана үй-жайын ылғалды тәсілмен жинау керек. Үстелдер, аспаптар, жабдық, едендер, терезе алды дезинфекциялау ерітіндісін қолдана отырып сүртіледі. Жұмыс процесінде және ол аяқталғаннан кейін зертханада осы Санитариялық ережеге 8-қосымшаға сәйкес дезинфекциялау және 1 текше метрге 2,5 ватт қуаттылығымен 30-60 минут бойы бактерицидтік шаммен сәулелендіру жүргізілуі тиіс.

73. Оттаивание холодильников после хранения заразного материала совмещается с их дезинфекцией. Конденсационные воды подлежат обеззараживанию.
74. В конце рабочего дня термостаты, холодильники, шкафы, двери рабочей комнаты, где они находятся, должны закрываться на ключ и пломбироваться.
75. В организациях, ведущих работу с возбудителями I-II группы помещения "заразной" зоны оборудуются механической приточно-вытяжной вентиляцией с фильтрами тонкой очистки на выходе или БББ.
76. У входа в помещения, где проводят работу с зараженными животными, должны быть пороги высотой 30 см, а у дверей бактериологических боксов, помещений для серологических и экспресс исследований – коврики, смоченные дезинфицирующими растворами.
77. Животные, зараженные материалом подозрительным на инфицированность микроорганизмами I-II групп патогенности, должны содержаться отдельно от других животных.
78. Не допускается: работать с живыми вакцинами в помещении, где проводят исследование диагностического материала; проводить экспериментальные работы с вирулентными антибиотикоустойчивыми микроорганизмами при отсутствии в лаборатории лекарственных препаратов, к которым чувствительны исследуемые микроорганизмы.
79. В лабораторных помещениях, исключая заразный блок, работа проводится в защитном костюме 4 типа. При работе с возбудителями сапа и мелиоидоза работающие лица должны быть в резиновых перчатках, при бактериологических исследованиях – дополнительно в ватно-марлевой маске и защитных очках.
80. Временное хранение любого подозрительного на зараженность возбудителями особо опасных инфекций полевого материала (трупы грызунов, эктопаразиты, пробы субстрата нор) до момента его доставки в лабораторию разрешается не ближе 20 м от жилых палаток в укрытиях, защищающих его от прямых солнечных лучей, а также воздействия осадков и высокой температуры.
81. Доставку полевого материала в лабораторию осуществляют в сопровождении двух человек транспортом полевой бригады или лаборатории.
82. Разбор погадок хищных птиц и экскрементов зверьков проводят после 12-18 часового содержания в 1 % растворе формалина.
83. Насекомых и клещей содержат в специальном помещении (инсектарии) в садках или банках, исключающих их рассеивание. Блох, добытых для пополнения уже имеющегося инсектария, содержат в отдельных банках до появления молодых, не пивших кровь особей.
84. Посуду, применяемую при работе с членистоногими, дезинфицируют кипячением. Отходы заливают дезинфицирующими растворами или сжигают, инструменты кипятят или обжигают на огне. Бязевые мешочки обеззараживают кипячением в водно-мыльном растворе в течение 30 минут.

73. Жұқпалы материалды сақтағаннан кейін тоңазытқыштарды еріту оларды дезинфекциялаумен бірге жүргізіледі. Конденсацияланатын су залалсыздандыруға жатқызылады.
74. Жұмыс күнінің соңында термостаттар, тоңазытқыштар, шкафтар, олар тұрған жұмыс бөлмесінің есіктері кілттеп жабылуы және пломбалануы тиіс.
75. Патогендігі І-ІІ топтағы қоздырғыштарымен жұмыс жүргізетін ұйымдардағы «жұқпалы» аймақтың үй-жайы шығаберісте жіңішке тазалағыш сүзгісі бар механикалық сыртқа тарату желдеткішімен намесе БҚБ-мен жабдықталады.
76. Жұқпалы жануарлармен жұмыс жүргізілетін үй-жайдың кіреберісінде биіктігі 30 см табалдырығы, ал бактериологиялық бокстар, серологиялық және шұғыл зерттеуге арналған үй-жайларда - дезинфекциялау ерітіндісін малынған кілемше болуы тиіс.
77. Патогендігі І-ІІ топтағы микроорганизмдерге күдікті материалдарды жұқтырған жануарлар басқа жануарлардан бөлек ұсталуы тиіс.
78. Диагностикалық материалды зерттеу жүргізілетін үй-жайда тірі вакциналармен жұмыс істеуге; зертханада зерттелетін микроорганизмдер сезімтал дәрілік препараттар болмағанда антибиотиктерге төзімді вирулентті микрорганизмдермен эксперименттік жұмыс жүргізуге тыйым салынады.
79. Жұқпалы блокты қоспағанда зертханалық үй-жайларда 4 типтегі қорғаныш костюмімен жұмыс жүргізіледі. Саптың және мелиоидоздың қоздырғыштарымен жұмыс істеген кезде жұмыс істеуші адамдар резеңке қолғаппен, бактериологиялық зерттеулер кезінде - қосымша мақта-дәке маска мен қорғаныш көзілдірікте болуы тиіс.
80. Аса қауіпті инфекциялық аурулардың қоздырғыштарын жұқтыруға күдікті кез келген дала материалын (кеміргіштердің өліктері, эктопаразиттер, індердің субстрат сынамалары) тұрғын палаткаларынан кемінде 20 м қашықтықта, тікелей күн сәулесінен, сондай-ақ жауын-шашын мен жоғары температураның әсерінен қорғайтын жабындыларда оны зертханаға жеткізген сәтке дейін уақытша сақтауға рұқсат етіледі.
81. Дала материалын зертханаға жеткізу дала бригадасының немесе зертхананың көлігімен екі адам апару арқылы жүзеге асырылады.
82. Жыртқыш құстардың саңғырықтары мен аңдардың экскременттерін талдау формалиннің 1%-дық ерітіндісінде 12-18 сағаттай ұстағаннан кейін жүргізіледі.
83. Жәндіктер мен кенелерді олардың таралуын болдырмайтын арнайы үй-жайларда (инсектарийде) сауыттарда немесе банкілерде ұстайды. Бұрыннан бар инсектарийді толтыру үшін ұсталған бүргелерді қан сормаған жас бүргелер пайда болғанға дейін жекелеген банкаларда ұстайды.
84. Буынаяқтылармен жұмыс істеу барысында қолданылатын ыдыстар қайнату арқылы дезинфекцияланады. Қалдықтардың үстіне дезинфекциялау ерітіндісі құйылады немесе өртеледі, құрал-саймандар қайнатылады немесе отқа ұсталады. Бөзден жасалған қапшықтар 30 минут ішінде сулы-сабынды ерітіндіде қайнату арқылы залалсыздандырылады.

85. В виварии и инсектарии регистрация движения позвоночных и членистоногих ведется в специальном пронумерованном и прошнурованном журнале с указанием места и даты вылова, результатов исследования и карантина. Помещения вивария и инсектария по окончанию рабочего дня опечатывают.
86. Передача позвоночных и членистоногих из вивария или инсектария в другие организации возможна только по разрешению руководителя организации (лаборатории), причем только из числа зверьков, родившихся в чистом виварии.
87. Все работы, связанные с приемом и первичной обработкой биологического материала от людей, грызунов, эктопаразитов, проб внешней среды, заражение животных и их исследование, должны проводиться в "заразном" блоке. Заражение, вскрытие, посевы органов лабораторных животных для бактериологического исследования проводит врач с лаборантом в защитном костюме 1-2 типа согласно приложению 9 к настоящим Санитарным правилам. По окончанию работы в заразном отделении защитные костюмы должны сниматься и обеззараживаться в предбоксе.
88. Не допускается выход из помещений лаборатории в защитной одежде, вызов сотрудника из помещения в период работы с заразным или подозрительным на зараженность материалом.
89. Проведение исследований в ночное время и после окончания рабочего дня проводится с разрешения руководителя организации при условии соблюдения посменной работы и присутствия в лаборатории не менее двух человек (врача и лаборанта).
90. Лицам, работающим с материалом, подозрительным на зараженность возбудителями I группы патогенности, в конце рабочего дня проводится измерение температуры с регистрацией в произвольной форме в журнале.
91. Вскрытие ампул с высушенными микроорганизмами проводится в БББ над кюветой с дезинфицирующим раствором. Конец надрезанной ампулы накрывается трехслойной марлевой салфеткой, смоченной дезинфицирующим раствором и обламывается пинцетом. Вскрытая ампула должна оставаться накрытой той же салфеткой в течение одной-двух минут, с последующим погружением салфетки в дезинфицирующий раствор, после чего ампула накрывается стерильным тампоном. Ампула должна извлекаться из бокса после полного растворения содержимого.
92. В лабораториях, ведущих работу с микроорганизмами сибирской язвы, по завершению исследований, должны проводиться обследования на обсемененность лабораторного помещения и оборудования.
93. Запрещается высушивать и фиксировать нагреванием мазки из материала, зараженного или подозрительного на зараженность микроорганизмами I-II группы. Для фиксации применяется 960 этиловый спирт, смесь Никифорова (равные количества 960 этилового спирта и эфира), метиловый спирт, при исследовании материала, содержащего сибиреязвенный микроб, – этиловый спирт с добавлением 33 % раствора пергидроля.

85. Виварийлер мен инсектарийлердегі омыртқалылар мен буынаяқтылардың қозғалысын есепке алуды ауланған күні мен орнын, зерттеу мен карантин нәтижелерін көрсете отырып, арнайы нөмірленген және бауланған журналда жүргізіледі. Виварий мен инсектарий үй-жайлары жұмыс күні аяқталғанда мөрленіп жабылады.
86. Омыртқалылар мен буынаяқтыларды виварийлер мен инсектарийлерден басқа ұйымдарға тек ұйым (зертхана) басшысының рұқсатымен ғана, бұл ретте тек таза виварийлерде туылған жануарлардың ішінен берілуі мүмкін.
87. Адамдардан, кеміргіштерден, экопаразиттерден алынған биологиялық материалдарды, қоршаған орта сынамаларын қабылдаумен және бастапқы өңдеумен байланысты барлық жұмыстар мен оларды зерттеу «жұқпалы» блокта жүргізілуі тиіс. Бактериологиялық зерттеу үшін зертхана жануарларының органдарының жұқтырылуын, оларды ашуды, себуді зертханашымен бірге дәрігер осы Санитариялық ережеге 9-қосымшаға сәйкес 1-2 типтегі қорғаныш костюмімен жүргізеді. Жұқпалы бөлімшеде жұмыс аяқталғаннан кейін қорғаныш костюмдері шешілуі және бокс кіреберісінде залалсыздандырылуы тиіс.
88. Қызметкердің зертхана үй-жайынан қорғаныш киімімен шығуға, оны залалды немесе заладануға күдікті материалмен жұмыс істеген кезеңде үй-жайдан шақыруға тыйым салынады.
89. Түнгі уақытта және жұмыс күні аяқталғаннан кейін зерттеу ауысымды жұмыс істеу жағдайы сақталынған және зертханада кемінде екі адам (дәрігер мен зертханашы) болған жағдайда, ұйым басшысының рұқсатымен жүргізіледі.
90. Патогендігі І топтағы қоздырғыштарды жұқтыруға күдікті материалмен жұмыс істейтін адамдардың дене қызуын жұмыс күнінің аяғында еркін нысандағы журналда тіркей отырып, өлшеу жүргізіледі.
91. Кептірілген микроорганизмдері бар ампулаларды ашу БҚБ-да дезинфекциялайтын ерітіндісі бар кюветтің үстінде жүргізіледі. Кесілетін ампуланың ұшы дезинфекциялау ерітіндісіне батырылған үш қабатты дәке сулықпен жабылады және пинцетпен бөлінеді. Ашылған ампула кейіннен сулықты дезинфекциялайтын ерітіндіге батыра отырып, бір-екі минут бойы сол жабылған сулықта қалуы тиіс, содан кейін ампула стерильді тампонмен жабылады. Ішіндегісі толық ерігеннен кейін ампула бокстан алынуға тиіс.
92. Күйдіргі микроорганизмдерімен жұмыс жүргізетін зертханаларда зерттеу аяқталғаннан кейін зертхана үй-жайлары мен жабдықтары инфекцияның спорасының себілуіне тексеру жүргізілуі тиіс.
93. І-ІІ топтардағы микроорганизмдерді жұқтырған немесе жұқтыруға күдікті материалдан алынған жағындыларды қыздыру арқылы кептіруге және бекітуге тыйым салынады. Бекіту үшін 960 этил спирті, Никифоров қоспасы (960 этил спирті мен эфирге тең), метил спирті, құрамында күйдіргі микробы бар материалды зерттеу кезінде - 3% пергидроль ерітіндісі қосылған этил спирті қолданылады.

94. После окончания работы, с рабочего стола должен быть убран исследуемый материал в холодный термостат (при температуре 18-20о С), стол обработан дезинфицирующим раствором, руки – 70о спиртом и тщательно вымыты. При кратковременном выходе сотрудника из бокса, дверь закрывается на замок, ключ хранится у сотрудника, проводящего исследование.
95. Перенос заразного или подозрительного на зараженность материала из бокса в бокс или автоклавную проводят в металлических биксах.
96. Отработанный материал (трупы грызунов, лабораторных животных, гнездовой материал) обеззараживают, затем сжигают в кремационных печах. При отсутствии кремационной печи инфицированный материал автоклавируется с последующим захоронением на полигонах бытовых отходов.
97. В полевых условиях по специальному разрешению местных исполнительных органов и санитарно-эпидемиологическому заключению допускается химическое обезвреживание материала и захоронение в ямах, в порядке, установленном в соответствии с приказом Министерства здравоохранения Республики Казахстан от 23 июля 2010 года № 533, зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан от 24 августа 2010 года № 6430.
98. Мусор из помещения лаборатории обеззараживается погружением в дезинфицирующий раствор, автоклавированием или сжиганием. Слив необеззараженных жидкостей в канализационную сеть не допускается.
99. В лаборатории ежеквартально должно проводиться исследование сточных вод на патогенную микрофлору.
100. Записи результатов исследований ведутся на черновиках, перед выносом из бокса – дезинфицируются.
6. Требования при работе с вирусами
101. В боксах "заразной" зоны лаборатории (или в БББ) проводится:
1) заражение и вскрытие животных;
2) содержание инфицированных животных;
3) центрифугирование, сушка, дезинтеграция, другие операции с вероятным образованием аэрозоля;
4) заражение культуры клеток и куриных эмбрионов;
5) приготовление суспензий;
6) работа с лиофилизированными ПБА;
7) работа по ведению коллекционных штаммов.
102. Серологические исследования с живыми вирусами, приготовление различных линий культур ткани первичных и перевиваемых, первичная обработка клинического материала должна проводиться в БББ.
103. Персонал при работе в БББ должен надевать пижамы из хлопчатобумажной ткани, стерильные халаты, косынки, маски. Культивирование клеточных линий и работа с инфекционным материалом должны выполняться в резиновых перчатках.
104. Емкости с ПБА помещаются на поднос или лоток, покрытый многослойной марлевой салфеткой, смоченной дезинфицирующим раствором.

94. Жұмыс аяқталғаннан кейін зерттелетін материал салқын термостатқа (18-200С температура кезінде) жинап салынуы, үстел дезинфекциялау ерітіндісімен, қол - 700 спиртпен өңделуі және мұқият жуылуы тиіс. Қызметкер аз уақытқа бокстан шыққан кезде есіктер кілтпен жабылады, кілт зерттеу жүргізетін қызметкерде сақталады.
95. Жұқпалы немесе жұқтыруға күдікті материалды бір бокстан екінші боксқа немесе автоклавқа тасымалдау металл бикстарда жүргізіледі.
96. Өңделген материалды (кеміргіштердің өлекселері, зертханалық жануарлар, ұядан алынған материалдар) залалсыздандырылады, содан соң кремациялау пешінде өртеп жағылады. Кремациялау пеші болмаған кезде жұқтырылған материал автоклавтанады, кейіннен тұрмыстық қалдықтар полигонында көміледі.
97. Далалық жағдайларда материалды Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 23 шілдедегі № 533 бұйрығына сәйкес (нормативтік құқықтық актлерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6430 болып тіркелген) белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы органдардың арнайы рұқсатымен және санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы бойынша химиялық залалсыздандыруға және шұңқырларға көмуге жол беріледі.
98. Зертхана үй-жайынан алынған қоқыс дезинфекциялайтын ерітіндіге батыру, автоклавтау немесе өртеу арқылы залалсыздандырылады. Залалсыздандырылмаған сұйықтарды кәріз жүйесіне төгуге тыйым салынады.
99. Зертханада тоқсан сайын патогенді микрофлораға ағын суларды зерттеу жүргізілуі тиіс.
100. Зерттеу нәтижелерін жазу жазбаның алғашқы түрінде жүргізіледі, бокстан әкету алдында дезинфекцияланады.
6. Bирустармен жұмыс істеуге қойылатын талаптар
101. Зертхананың «жұқпалы» аймағындағы бокстарда (немесе БҚБ-да):
1) жануарларды жұқтыру және ашу;
2) жұқтырылған жануарларды ұстау;
3) центрифугалау, кептіру, дезинтеграциялау, аэрозольдердің ықтимал пайда болуына байланысты басқа да операциялар;
4) жасушалар мен тауық эмбриондарының өсірінділерін жұқтыру;
5) суспензияларды дайындау;
6) лиофилизирленген ПБА-мен жұмыс істеу;
7) коллекциялық штаммдарды жүргізу жұмысы жүргізіледі.
102. Тірі вирустармен серологиялық зерттеу, бастапқы және қайта егілетін тіндердің өсінділерінің сан алуан жүйелерін дайындау, клиникалық материалдарды бастапқы өңдеу БҚБ-нда жүргізілуі тиіс.
103. Персонал БҚБ-нда жұмыс істеген кезде мақта матадан тігілген пижамаларды, стерильді халаттарды, орамалдарды, маскаларды киюі тиіс. Жасуша жүйелерін культивациялау мен жұқпалы материалмен жұмыс істеу резеңке қолғаппен орындалуы тиіс.
104. ПБА бар ыдыс көп қабатты дәке сулықпен жабылған, дезинфекциялау ерітіндісіне батырылған подносқа немесе табақшаға қойылады.

105. Исследование сывороток крови людей на обнаружение антигена или определение антител к возбудителям II группы патогенности должны соблюдаться следующие условия:
1) работа проводится в отдельном помещении (комната, бокс);
2) использоваться неинфекционные (не содержащие живого возбудителя) антигены (диагностикумы);
3) отделение сыворотки крови центрифугированием проводится в боксе или БББ.
106. Работа с вирусами I-II групп патогенности должна проводиться в специально предназначенных лабораториях, где все исследования проводятся в системе сообщающихся между собой БББ. В помещении "заразной" зоны должно устанавливаться проходной автоклав с автоматической блокировкой дверей.
107. Вход в "заразную" зону осуществляется через санитарный пропускник с душевой или шлюз, где одевается защитная одежда. Во время работы в шлюзе должна быть включена бактерицидная лампа.
108. Входные двери в шлюзы должны быть самозакрывающиеся и снабжены замками. Во время работы двери помещений "заразной" зоны должны быть закрыты. В это время не допускается выходить и входить в вирусологический бокс. Для связи с другими помещениями используют телефон или переговорные устройства.
109. Хранение биологического материала должно осуществляться в герметичных, выдерживающих низкие температуры, небьющихся контейнерах, которые помещают в низкотемпературные шкафы или сосуды с жидким азотом.
110. Перенос биологического материала между технологическими линиями, в хранилища должен проводиться в герметично закрывающихся влагонепроницаемых контейнерах, подвергающихся обеззараживанию.
111. Все отходы вирусологической лаборатории, отработанная душевая вода должны обеззараживаться.
112. При работе персонал использует противочумный костюм 2 типа, заражение куриных эмбрионов, животных, эктопаразитов, центрифугирование и вакуумное высушивание биологического материала проводят в защитном костюме 1 типа. По окончанию работы принимает гигиенический душ.
113. Вскрытие ампул с высушенной культурой риккетсий, гомогенизацию биомассы риккетсий осуществляют в БББ в защитном костюме 2 типа.
7. Требования при работе с возбудителями глубоких микозов
114. Манипуляции с культурами мицелиальной фазы, изучение выживаемости грибов во всех фазах должны проводиться в БББ.
115. Если во время работы в боксе прекратился отсос воздуха, то работу немедленно прекращают. Не реже одного раза в квартал проводят бактериологические исследования воздуха бокса, контроль работы фильтра проводят один раз в месяц.

105. Адамдар сарысуларын антигендердің табылуына зерттеуде немесе патогендігі ІІ топтағы қоздырғыштарға антиденелерді анықтауда мынадай шарттар сақталуы тиіс:
1) жұмыс жекелеген үй-жайда (бөлме, бокс) жүргізіледі;
2) жұқпалы емес (құрамында тірі қоздырғыштар жоқ) антигендерді (диагностикум) пайдалану;
3) центрифугалау арқылы қаннан сарысу бөлуді бокс үй-жайларында немесе биологиялық қорғаныш бокстарында да жүргізу.
106. Патогендігі І-ІІ топтағы вирустармен жұмыс істеу барлық зерттеулер жұмысы өзара байланыстағы қауіпсіздік бокстар жүйесі қондырылған арнайы зертханаларда жүргізілуі тиіс. «Жұқпалы» аймақтың үй-жайларында есіктері автоматты түрде жабылатын өтпелі автоклав орнатылуы тиіс.
107. «Жұқпалы» аймаққа кіру қорғаныш киімі киілетін себезгі бөлмесі немесе шлюзі бар санитарлық өткізгіш арқылы жүзеге асырылады. Шлюзде жұмыс істеген уақытта бактерицидтік шам қосылуы тиіс.
108. Шлюздерге кіретін есіктер өзі жабылатын болуы және құлыптармен жабдықталуы тиіс. Жұмыс уақытында «жұқпалы» аймақ үй-жайларының есіктері жабық болуы тиіс. Бұл уақытта вирусологиялық боксқа кіруге және шығуға тыйым салынады. Басқа үй-жайлармен байланыс жасау үшін телефон немесе сөйлесу құрылғылары пайдаланылады.
109. Биологиялық материалды сақтау төменгі температураға төзімді, тұмшаланған, сынбайтын контейнерлерде жүзеге асырылуы тиіс, олар температурасы төмен шкафтарға немесе сұйық азоты бар ыдысқа салынады.
110. Биологиялық материалды технологиялық жүйелер мен қойма арасында тасымалдау тұмшаланып жабылатын, ылғал өтпейтін, залалсыздандыруға жатқызылатын контейнерлерде жүргізілуі тиіс.
111. Вирусология зертханасының барлық қалдықтары, пайдаланылған себезгі бөлмесінің суы зарарсыздануы тиіс.
112. Жұмыс кезінде қызметші 2-типтегі обаға қарсы костюмді пайдаланады, тауық эмбриондарын, жануарларды, экопаразиттерді жұқтыру, биологиялық материалды центрифугалау және вакуумды кептіру 1-типтегі қорғаныш костюмінде жүргізіледі. Жұмыс соңында гигиеналық себезгі қабылдайды.
113. Кептірілген риккетсиялар өсірінділері бар ампулаларды ашу, риккетсия биомассасын гмомгенизациялау БҚБ-нда 2-типтегі қорғаныш костюмімен жүзеге асырылады.
7. Терең микоздар қоздырғыштарымен жұмыс істеу кезіндегі талаптар
114. Мицелиалды фаза өсірінділерімен әрекет жасау, олардың өмір сүргіштігінің барлық фазаларын зерделеу БҚБ-нда жүргізілуі тиіс.
115. Егер жұмыс уақытында боксте ауаны сору тоқтатылса, онда жұмыс дереу тоқтатылады. Тоқсанына кемінде бір рет бокстің ауасына бактериологиялық зерттеу жүргізеді, сүзгілердің жұмысын бақылау айына бір рет жүргізіледі.

116. Посевы мицелиальных культур в боксах делают после предварительного внесения в пробирки и матрацы с физиологическим раствором или бульоном. При смывах культур жидкость в матрацы вносят через пробирки шприцом с длинной иглой. Посевы инкубируют в металлических емкостях.
117. При работе с мицелиальными фазами грибов агаровые пластинки с посевами выдерживают в термостате не более 5 суток (до начала появления спор), матрацы, пробирки с посевами вне бокса не открывают. Просмотр посевов проводят в боксах в костюме 4 типа с ватно-марлевой маской. Работу с дрожжевыми фазами грибов проводят в боксе в костюме 3 типа с маской, серологические исследования – в костюме 4 типа.
118. Перед подсчетом клеточных элементов суспензии грибов автоклавируют или добавляют формалин до 10 % и выдерживают в термостате 2 часа при температуре 370 С.
119. С целью получения антигенов, вакцин, выращенную грибницу обеззараживают автоклавированием при 0,5 атмосфер в течение 30 минут или добавлением формалина до конечной концентрации 0,5 %.
8. Требования при работе с возбудителями паразитарных
заболеваний
120. Материал, подозрительный на содержание стробил, онкосфер, яиц, личинок, особей взрослых гельминтов и простейших кишечника должен доставляться в стеклянной или пластиковой посуде с плотно закрывающимися крышками.
121. Подготовка и исследования на наличие гельминтов, простейших кишечника и кровепаразитов проводят в вытяжном шкафу. Лабораторная посуда для исследования с применением методов обогащения устанавливается в кюветах. Препараты, приготовленные для исследования, должны помещаться на специальные подносы, под предметные стекла с мазками подкладывают стекла больших размеров.
122. Все манипуляции с исследуемым материалом, посудой, оборудованием проводятся в резиновых перчатках.
123. Использованные пипетки, пробирки, капилляры, предметные и покровные стекла должны дезинфицироваться.
124. Материал, подозрительный на зараженность гельминтами должен храниться в отдельном холодильнике, который в конце рабочего дня опечатывается.
9. Хранение, передача и транспортирование
микроорганизмов I-IV групп патогенности
125. Во всех микробиологических, вирусологических и паразитологических лабораториях должны выполняться единые требования хранения, передачи микроорганизмов, направленные на обеспечение личной и общественной безопасности при их транспортировании, а также исключающие несанкционированную передачу и незарегистрированное их хранение.
126. В производственных лабораториях, обслуживающих водопроводы, пищевые объекты, организации, производящие продукцию медицинского назначения не допускается иметь музейные культуры микроорганизмов I-IV групп патогенности и проводить исследования, связанные с их изучением.

116. Бокстарда мицелиалды өсірінділерді себуді физиологиялық ерітіндімен немесе сорпамен шыны түтікшеге және матрасқа алдын ала енгізгеннен кейін жүргізеді. Өсірінділер жұғындыларында сұйықтықты матрасқа ұзын инесі бар шприцпен шыны түтікше арқылы енгізеді. Себінділер металлдан жасалынған ыдыстарда инкубацияланады.
117. Грибоктардың мицелиалды фазасымен жұмыс істеген кезде себіндісі бар агар пластинкаларын 5 тәуліктен астам уақыт (спора пайда болғанға дейін) термостатта ұстайды, себінді бар матрастарды, шыны түтікшелерді бокстан тыс жерде ашпайды. Себінділерді қарауды бокстарда мақта-дәке маскасы бар 4-типтегі костюммен жүргізіледі. Грибоктардың ашытқы фазасымен жұмысты бокста маскасы бар 3-типтегі костюммен, серологиялық зерттеуді – 4-типтегі костюммен жүргізеді.
118. Грибоктардың суспензиясының жасуша элементтерін есептеу алдында автоклавтайды немесе 10% дейін формалинді қосады, 370С температурада 2 сағат термостатта ұстайды.
119. Антигендерді, вакциналарды алу үшін өсірілген грибоктарды 0,5 атмосферада 30 минут бойы автоклавтаумен немесе соңғы шоғырлануы 0,5% дейін формалинді қосу арқылы зарарсыздандырады.
8. Паразиттік аурулар қоздырғыштарымен жұмыс істеу кезіндегі талаптар
120. Құрамында ересек гельминттер мен ішек қарапайымдылар стробилдің, онкосфераның, жұмыртқаларының, личинкаларының, ерекшеліктерінің болуына күдікті материал тығыз жабылатын қақпағы бар шыны немесе пластикалық ыдыста жеткізілуі тиіс.
121. Гельминттердің, ішек қарапайымдыларының және қан паразиттерінің болуына дайындау және зерттеу сору шкафында жүргізіледі. Байыту әдістерін қолдану арқылы зерттеуге арналған зертханалық ыдыс кюветтерде орнатылады. Зерттеу үшін дайындалған препараттар арнайы подностарға қойылу керек, жағындылар бар заттық шынылар көлемі үлкен шыныларға салынады.
122. Зерттелетін материалмен, ыдыспен, жабдықпен жасалатын барлық іс-әрекеттер резеңке қолғаппен жүргізіледі.
123. Пайдаланылған тамшуырлар, капиллярлар, заттық және жабынды шынылар дезинфекциялануы тиіс.
124. Гельминттерді жұқтыруға күдікті материал жекелеген тоңазытқышта сақталуы тиіс, оған жұмыс күнінің аяғында мөр қойылады.
9. Патогендігі I-IV топтағы микроорганизмдерді сақтау, тапсыру және тасымалдау
125. Барлық микробиология, вирусология және паразитология зертханаларында оларды тасымалдау кезінде жеке және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған, сондай-ақ оларды рұқсатсыз беруді және тіркеусіз сақтауды болдырмайтын, микроорганизмдерді бірыңғай сақтау, тапсыру тәртібі орындалуы тиіс.
126. Су құбырларына, тамақ объектілеріне, медициналық мақсаттағы өнімдерді өндіретін ұйымдарға қызмет көрсететін өндірістік зертханаларда патогендігі I-IV топтағы микроорганизмдердің мұражайлық өсірінділерінің болуына және оларды зерделеуге байланысты зерттеулер жүргізуге тыйым салынады.

127. Этим лабораториям разрешается иметь коллекцию типовых культур микроорганизмов, предусмотренных нормативно-технической документацией на производство по санитарно-эпидемиологическому заключению государственного органа санитарно-эпидемиологической службы.
128. Микроорганизмы I-IV групп, выделенные при диагностических и иных исследованиях в лабораториях, не имеющих разрешения на работу с ними, должны быть переданы в лаборатории, имеющие соответствующие разрешения режимной комиссии.
129. Организации, лаборатории, имеющие разрешение режимной комиссии на работу с микроорганизмами I-IV групп патогенности, могут иметь коллекции музейных культур при наличии на это разрешения, выданного режимной комиссии уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
130. Выделенные микроорганизмы I-IV группы патогенности должны уничтожаться с разрешения руководителя организации, лаборатории.
131. Выдача производственных и эталонных микроорганизмов I-IV групп должна осуществляться в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2002 года № 850 "О республиканской коллекции микроорганизмов".
132. Подразделения, проводящие исследования по выделению микроорганизмов I-IV групп патогенности должны вести контроль их движения и хранения по следующим формам:
1) журнал регистрации микроорганизмов I-IV групп, поступивших для исследования (идентификации) и хранения согласно приложению 10 к настоящим Санитарным правилам;
2) журнал регистрации выделенных штаммов микроорганизмов согласно приложению 11 к настоящим Санитарным правилам;
3) инвентарный журнал коллекционных микроорганизмов согласно приложению 12 к настоящим Санитарным правилам;
4) журнал движения патогенных биологических агентов согласно приложению 13 к настоящим Санитарным правилам;
5) журнал выдачи патогенных биологических агентов согласно приложению 14 к настоящим Санитарным правилам;
6) журнал лиофилизации патогенных биологических агентов согласно приложению 15 к настоящим Санитарным правилам;
7) журнал обеззараживания патогенных биологических агентов согласно приложению 16 к настоящим Санитарным правилам.
133. Присвоенное коллекционному штамму обозначение (номер, код) не должно меняться при его передаче. В случае гибели (уничтожения) штамма не допускается его обозначение присваивать вновь поступившим штаммам.
134. Уничтожение штамма микроорганизмов I-IV групп патогенности должно оформляться актом согласно приложению 17 к настоящим Санитарным правилам.
135. Все журналы должны быть пронумерованы постранично, прошнурованы, скреплены печатью и храниться в лаборатории в течение 3 лет.

127. Бұл зертханаларға мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органының санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы бойынша өндіруге берілген нормативтік-техникалық құжаттамамен көзделген микрорганизмдердің типтік өсірінділерінің коллекциясы болуына рұқсат етіледі.
128. Диагностикалық және өзге де зерттеулер кезінде олармен жұмыс істеуге рұқсаты жоқ зертханаларда бөлінген патогендігі I-IV топтағы микроорганизмдерді режим комиссиясының тиісті рұқсаты бар зертханаға жолдануы тиіс.
129. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның режим комиссиясының берген рұқсаты болған кезде, патогендігі I-IV топтағы микроорганизмдермен жұмыс істеуге режим комиссиясы берген рұқсаты бар ұйымдардың, зертханалардың мұражайлық өсірінділер жинағы болуы мүмкін.
130. Бөлінген патогендігі I-IV топтағы микроорганизмдер ұйым, зертхана басшысының рұқсатымен жойылуы тиіс.
131. Өндірістік және эталондық патогендігі I-IV топтағы микроорганизмдерді беру «Республикалық микроорганизмдер коллекциясы туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 30 шілдедегі № 850 қаулысына сәйкес жүзеге асырылуы тиіс.
132. Патогендігі I-IV топтағы микроорганизмдерді бөліп алу жөніндегі зерттеулерді жүргізуші бөлімшелер олардың қозғалысын және сақталынуын мына нысандар бойынша жүргізуі тиіс:
1) осы Санитариялық ережеге 10-қосымшаға сәйкес зерттеу (сәйкестендіру) және сақтау үшін келіп түскен патогендігі I-IV топтағы микроорганизмдерді тіркеу журналы;
2) осы Санитариялық ережеге 11-қосымшаға сәйкес патогендігі I-IV топтағы микроорганизмдер штаммдарын тіркеу журналы;
3) осы Санитариялық ережеге 12-қосымшаға сәйкес коллекциялық микроорганизмдерді түгендеу журналы;
4) осы Санитариялық ережеге 13-қосымшаға сәйкес патогенді биологиялық агенттер қозғалысын тіркеу журналы;
5) осы Санитариялық ережеге 14-қосымшаға сәйкес патогенді биологиялық агенттерді беру журналы;
6) осы Санитариялық ережеге 15-қосымшаға сәйкес патогенді биологиялық агенттерді лиофилизациялау журналы;
7) осы Санитариялық ережеге 16-қосымшаға сәйкес патогенді биологиялық агенттерді зарарсыздандыру журналы.
133. Коллекциялық штаммға берілген реттік белгі (нөмір, коды) оны берген кезде өзгертілмеуі тиіс. Штамм өлген (жойылған) жағдайда оның белгілерін жаңадан келіп түскен штаммдарға беруге тыйым салынады.
134. Осы Санитариялық ережеге 17-қосымшаға сәйкес патогендігі I-IV топтағы микроорганизмдер штаммдарын жою актімен ресімделуі тиіс.
135. Барлық журналдардың беттері нөмірленуі, байлануы, мөрмен бекітілуі және зертханада 3 жыл бойы сақталуы тиіс.

136. Записи в журналах должны соответствовать другой документации: актам уничтожения, получения, передачи.
137. Емкости, содержащие микроорганизмы, должны иметь четкие, несмываемые надписи или прочно наклеенные этикетки с обозначением названия микроорганизма, номера штамма и даты пересева (лиофилизации). На емкостях с токсинами должна быть дополнительная маркировка красным цветом правого нижнего угла этикетки.
138. Микроорганизмы I-IV групп патогенности в коллекциях должны храниться в лиофилизированном или замороженном состоянии, на плотных или жидких питательных средах, а также в виде суспензий органов и тканей в консерванте.
139. Вскрытие ампул с лиофилизированными микроорганизмами оформляется актом согласно приложению 18 к настоящим Санитарным правилам.
140. Штаммы микроорганизмов должны храниться в холодильнике или несгораемом шкафу (сейфе) раздельно по группам. Совместное содержание микроорганизмов различных групп допускается при условии хранения их в отдельных небьющихся емкостях с закрывающейся крышкой. Емкости опечатывают, снаружи или внутри их помещают список с перечнем и количеством хранящихся микроорганизмов.
141. Передачу микроорганизмов I-II групп из одного подразделения в другое следует осуществлять по письменному разрешению руководителя организации, III-IV групп – руководителей подразделений согласно приложению 19 к настоящим Санитарным правилам.
142. Выдачу микроорганизмов I-II групп и коллекционных штаммов микроорганизмов III-IV групп необходимо оформлять актом согласно приложению 20 к настоящим Санитарным правилам и записью в журнале выдачи патогенных микроорганизмов.
143. Передача микроорганизмов I-IV групп из одной организации в другую должна производиться только по официальной заявке за подписью руководителя организации, скрепленной печатью. При обозначении требуемых агентов используют принятую классификацию микроорганизмов патогенных для человека по группам патогенности. В заявке на получение микроорганизмов должна быть ссылка на наличие разрешения на работу с микроорганизмами с указанием номера и даты выдачи. Передача производится только с письменного разрешения руководителя организации, выдающего микроорганизм и составлением акта согласно приложению 21 к настоящим Санитарным правилам.
144. Транспортирование микроорганизмов III-IV групп между организациями осуществляется почтовой связью или нарочным. При получении микроорганизмов нарочный должен предоставлять доверенность и документы, удостоверяющие его личность. Нарочный – является ответственным за доставку микроорганизмов.

136. Журналдағы жазулар басқа құжаттамаларға: жою, алу, тапсыру актісіне сәйкес келуі тиіс.
137. Құрамында микроорганизмдер бар ыдыстардың айқын, шайылып кетпейтін жазуы немесе микроорганизмнің атауы, штамм нөмірі мен қайта себілген (лиофилизациялау) күні белгіленген заттаңбасы нығыз желімделген болуы тиіс. Уыттары бар ыдыстарда заттаңбасының оң жақ төменгі бұрышында қосымша қызыл түсті белгісі болуы тиіс.
138. Коллекциядағы патогендігі I-IV топтағы микроорганизмдер лиофилизирленген немесе тоңазытылған, тығыз немесе сұйық қоректік ортада, сондай-ақ органдардың суспензиялары мен консерванттағы тіндер түрінде сақталуы тиіс.
139. Осы Санитариялық ережеге 18-қосымшаға сәйкес лиофилизирленген микроорганизмдер бар ампулаларды ашу актімен ресімделеді.
140. Микроорганизмдер штаммдары тоңазытқышта немесе жанбайтын шкафта (сейфте) топ бойынша бөлек-бөлек сақталуы тиіс. Әр түрлі топтардағы микроорганизмдерді бірге ұстауға, олар жабылатын қақпағы бар, сынбайтын ыдыстарда сақталған жағдайда жол беріледі. Ыдыстарға  мөр қойылады, олардың сыртында немесе ішінде сақталатын микроорганизмдердің тізбесі мен саны бар тізім болады.
141. Патогендігі I-IV топтағы микроорганизмдер бір бөлімшеден екінші бөлімшеге тасымалдап тапсыруды ұйым басшысының, ІІІ-IV топтарды - бөлімше басшыларының жазбаша рұқсаты бойынша осы Санитариялық ережеге 19-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
142. Патогендігі І-ІІ топтағы миркоорганизмдерді және ІІІ-IV топтағы миркоорганизмдердің коллекциялық штаммдарын беруді осы Санитариялық ережеге 20-қосымшаға сәйкес актімен және патогенді микроорганизмдерді беру журналында жазумен ресімдеу қажет.
143. Патогендігі І-ІІ топтағы миркоорганизмдерді бір ұйымнан екінші ұйымға тапсыру ұйым басшысының қолы қойылған, мөрі басылған ресми сұранысы бойынша ғана жүргізілуі тиіс. Талап етілетін агенттерді белгілеу кезінде патогенді топтар бойынша адамға патогенді микроорганизмдердің қабылданған жіктемесі пайдаланылады. Микроорганизмдерді алуға сұраныста тапсыру нөмірі мен күні көрсетіле отырып, микроорганизмдермен жұмыс істеуге рұқсаты бар сілтеме болуы тиіс. Тапсыру тек микроорганизмдерді беретін ұйым басшысының жазбаша рұқсатымен және осы Санитариялық ережеге  21-қосымшаға сәйкес акті жасалумен ғана жүргізіледі.
144. Патогендігі I-IV топтағы микроорганизмдерді ұйымдар арасында тасымалдау пошта байланысы немесе қолма-қол беру арқылы жүзеге асырылады. Микроорганизмдерді қолма-қол алу кезінде сенімхат және  оның жеке басын куәландыратын құжаты ұсынылуы тиіс. Жеткізуші микроорганизмдердің жеткізілуіне жауапты болып табылады.

145. Микроорганизмы I-II групп пересылают специальной связью или с двумя нарочными, знакомыми с требованиями биологической безопасности, причем один из них должен иметь допуск к работе с микроорганизмами этих групп патогенности.
146. При транспортировании микроорганизмов I-IV групп, в целях исключения всех видов досмотра и контроля, нарочному должна быть выдана справка согласно приложению 22 к настоящим Санитарным правилам и сопроводительное письмо на официальном бланке организации с указанием содержимого. Для микроорганизмов I-II групп дополнительно составляется акт упаковки в двух экземплярах. Первые экземпляры указанных документов помещают в упаковку с микроорганизмами. Копии документов остаются у отправителя. Организация, получившая микроорганизмы, должна составить акт вскрытия упаковки и вместе с письмом, подтверждающим получение микроорганизма, направить его в организацию, их выдавшую.
147. Организация-отправитель должна сообщить любым видом срочной связи организации-получателю дату и вид транспорта, которым отправлен микроорганизм.
148. Микроорганизмы I-IV групп передают на плотных питательных средах. Передача токсинов, вирусов, органов, тканей и их суспензий, содержащих микроорганизмы, допускается в консервирующей жидкости или в замороженном состоянии.
149. Транспортирование микроорганизмов осуществляется в герметически закрытых емкостях (запаянные ампулы, завальцованные флаконы, запечатанные трубки из толстого стекла или пластического материала, пробирки, закрытые пробкой и герметизированные различными пластификаторами). Емкости заворачивают в лигнин или гигроскопическую вату, помещают в металлический или пластмассовый (международного стандарта) плотно закрывающийся или завинчивающийся пенал. Упаковка емкостей в пенале должна исключать возможность их перемещения и нарушения целостности. Поглощающий материал должен быть в достаточном количестве для сорбции всей жидкости в случае повреждения упаковки. Пеналы с упакованными в них емкостями обертывают бумагой и опечатывают сургучной печатью.
150. На адресной стороне посылки должен быть знак – "Опасно! Не открывать во время перевозки".
151. Перевозка живых животных и членистоногих, подозрительных на зараженность микроорганизмами I-IV групп, допускается по санитарно-эпидемиологическому заключению государственного органа санитарно-эпидемиологической службы на соответствующей территории. Перевозка живых животных и членистоногих, зараженных микроорганизмами I-IV групп патогенности, запрещается.

145. Патогендігі І-IІ топтағы микроорганизмдерді арнайы байланыс арқылы немесе биологиялық қауіпсіздік талаптарымен таныс екі жеткізушімен жіберіледі, бұл ретте оның біреуінің осы патогендік топтар микроорганизмдерімен жұмыс істеуге рұқсаты болуы тиіс.
146. Патогендігі I-IV топтағы микроорганизмдерді тасымалдау кезінде барлық тексеру және бақылау түрлерін болдырмау мақсатында осы Санитариялық ережеге 22-қосымшаға сәйкес қолма-қол анықтама және мазмұнын көрсете отырып, ұйымның ресми бланкіндегі ілеспе хаты берілуі тиіс. І-IІ топтағы микроорганизмдер үшін қосымша екі данада еріксіз нысандағы қаптама актісі жасалады, онда микроорганизмдердің атауы қаптама (шыны түтік) объектілерінің саны көрсетіледі. Көрсетілген құжаттардың бірінші даналарын микроорганизмдері бар қаптамаға салады. Құжаттардың көшірмелері жөнелтушіде қалады. Микроорганизмдерді алған ұйым қаптама туралы қоса берілген актінің сәйкестігін көрсете отырып, еріксіз нысандағы қаптаманы және онымен бірге микроорганизмдерді алуды растайтын хатты ашу актісін жасауы, оларды берген ұйымға оны жіберуі тиіс.
147. Жөнелтуші ұйым алушы ұйымның кез келген жедел байланысы түрімен микроорганизмнің жөнелтілген күні мен көліктің түрін хабарлауға тиіс.
148. І-IV топтағы микроорганизмдерді тығыз қоректік орталарда жібереді. Құрамында микроорганизмдері бар уыттарды, вирустарды, органдарды, тіндер мен олардың суспензияларын консервіленген сұйықтықта немесе тоңазытылған күйде жіберуге жол беріледі.
149. Микроорганизмдерді тасымалдау тұмшаланған жабық ыдыстарда (дәнекерленген ампулалар, жанышталған сауыттар, қалың шыныдан жасалған түтікшелер немесе пластикалық материалдар, шыны түтіктер, жабдық тығындармен тұмшаланған әр түрлі пластификаторлар) жүзеге асырылады. Ыдыстар лигнинмен немесе гигироскопиялық мақтамен оралады, металлдан немесе пластмассадан жасалған (тек ІІІ-ІV топтар үшін) тығыз жабылатын немесе бұрандалы пеналға салынады. Пеналдағы ыдыс қаттамасы олардың орындарын ауыстыру және тұтастығы бұзылу мүмкіндігін болдырмауы тиіс. Сору материалы қаттамасы зақымдалған жағдайда барлық сұйықты сору үшін жеткілікті болуы тиіс. Қатталған ыдыстары бар пеналдарды қағазға орайды және сургуч мөрмен мөр қойылады.
150. Жөнелтімнің мекенжай жазылған жағында «Қауіпті! Тасымалдау кезінде ашуға болмайды» деген жазу болуы тиіс.
151. І-IV топтағы микроорганизмдерді жұқтыруға күдікті тірі жануарлар мен буынаяқтыларды тасымалдауға тиісті аумақтағы мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органының санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы бойынша жол беріледі. Патогендігі І-IV топтағы микроорганизмдерді жұқтырған тірі жануарлар мен буынаяқтыларды тасымалдауға жол берілмейді.

152. В случае возникновения при транспортировании микроорганизмов аварий, катастроф, утраты и хищения посылок необходимо немедленно сообщить в органы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, государственные органы санитарно-эпидемиологической службы для принятия мер по охране места происшествия, ликвидации последствий и организации розыска.
153. Культуры микроорганизмов, токсины, яды могут быть переданы или получены из зарубежных стран в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июля 2007 года № 300-III "Об экспортном контроле".
154. Организации, получившие ПБА из-за рубежа, должны информировать об этом национальные коллекции микроорганизмов Республики Казахстан.
155. Лица, получившие микроорганизмы во время зарубежных командировок, должны по прибытию зарегистрировать их в своей организации.
156. Руководитель организации-отправителя – является ответственным за соблюдение требований правил упаковки и транспортирования до пункта пересылки, а также за правильность упаковки и отправления ПБА через Международный почтамт в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июля 2007 года № 300-III "Об экспортном контроле" и с действующими международными конвенциями и правилами.
157. Сторона ящика, где указаны адреса получателя и отправителя, должна снабжаться ярлыком фиолетового цвета и отличительным знаком: "Скоропортящиеся биологические вещества", "Опасно: не открывать во время пересылки", "Не имеет коммерческой стоимости", "Упаковано согласно международным почтовым правилам безопасности" (на английском языке).
158. Медицинские организации могут запрашивать ПБА только через музеи живых культур, направляя требования с указанием рода, вида микроорганизмов, названия типовой авторской коллекции с обоснованием цели и необходимости их получения.
10. Действия при ликвидации аварий во время работы
с биологическим материалом
159. При каждой организации, проводящей работу с возбудителями I-II групп патогенности, должен быть изолятор для сотрудников на случай обнаружения у них симптомов подозрительных на заболевание и допустивших аварию.
160. В изоляторе должен быть запас основных и резервных специфических лекарственных препаратов, медикаментов для оказания помощи по жизненным показаниям (кардиологических, противошоковых, антидотов) и дезинфицирующих средств.
161. При авариях во время работы с биологическим материалом, ее немедленно прекращают и включают аварийную сигнализацию.

152. Микроорганизмдерді тасымалдау кезінде авариялар, апаттар болған, жөнелтілім жоғалған немесе ұрланған жағдайда оқиға болған жерді қорғау, зардаптарын жою және іздестіруді ұйымдастыру жөніндегі шараларды қабылдау үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі министрлігіне, мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарына жедел хабарлау қажет.
153. Микроорганизмдердің өсірінділері, уыттар, улар «Экспорттық бақылау туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі № 300-ІІІ Заңына сәйкес шетелге жіберілуі немесе алынуы мүмкін.
154. Шетелден ПБА алған ұйымдар ол туралы Қазақстан Республикасының ұлттық микроорганизмдер коллекциясына хабардар етуі тиіс.
155. Шетел іссапары кезінде микроорганизмдерді алушы адамдар оларды келгеннен кейін өз ұйымында тіркеуге міндетті.
156. Жөнелтуші ұйымның басшысы қаптау және жіберілген пунктіне дейін тасымалдау ережесі мен талаптарының сақталуына, сондай-ақ «Экспорттық бақылау туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі № 300-ІІІ Заңына сәйкес және қолданыстағы  халықаралық конвенциялар мен ережелерге сәйкес ПБА қаттамасының дұрыстығына және Халықаралық почтамт арқылы жөнелтілуіне жауапты болып табылады.
157. Алушы мен жөнелтушінің мекенжайы көрсетілген жәшіктің беті күлгін түсті заттаңбамен және «тез бұзылатын биологиялық зат», «Қауіпті: жөнелту кезінде ашуға болмайды, «Коммерциялық құндылығы жоқ», «Халықаралық пошта қауіпсіздігі ережесіне сәйкес қапталған» (ағылшын тілінде) деген ерекше белгілермен жабдықталуы тиіс.
158. Медициналық ұйымдар оларды алу мақсаты мен қажеттігін негіздей отырып, микроорганизмдердің түрін, үлгілік авторлық коллекция атауын көрсете келе, талаптарды жіберу арқылы ПБА-ны тек тірі өсірінділер мұражайлары арқылы сұратуына болады.
10. Биологиялық материалмен жұмыс уақытында аварияларды жою кезіндегі іс-қимылдар
159. Патогендігі І-ІІ топтағы қоздырғыштармен жұмыс жүргізетін әрбір ұйымның жанында оларда ауруға күдікті белгілердің табылу жағдайында және авария тудырған қызметкерлерге арналған изолятор болуы тиіс.
160. Изоляторда тіршілік айғақтары бойынша көмек көрсетуге (кардиологиялық, шокқа қарсы, антидоттар) арналған ерекше дәрілік препараттардың, дәрі-дәрмектер мен дезинфекциялық құралдардың негізгі және резервтік қоры болуы тиіс.
161. Биологиялық материалдармен жұмыс істеген уақыттағы авария кезінде оны дереу тоқтатады және авария сигнализация қосылады.

162. Если авария произошла с разбрызгиванием инфекционного материала, все находящиеся в комнате должны прекратить работу, выйти в предбокс, закрыв за собой дверь, обработать руки, лицо, слизистые дезинфицирующим раствором или спиртом. Защитную одежду (начиная с косынки или шлема) обильно смачивают дезинфицирующим раствором, снимают ее, погружают в дезинфицирующий раствор или помещают в бикс (бак) для автоклавирования. В глаза, нос закапывают растворы антибиотиков, к которым чувствителен возбудитель. В случае аварии, при работе с возбудителями глубоких микозов, в глаза и нос закапывают 1 % борную кислоту, рот и горло прополаскивают 700 этиловым спиртом.
163. При аварии с ботулиническим токсином глаза и рот промывают водой и антитоксической сывороткой, разведенной до 10 международных единиц в 1 миллилитре. При попадании ботулинического токсина на открытые участки кожи смывают его большим количеством воды с мылом.
164. Если авария произошла при работе с неизвестным возбудителем, проводится профилактическое лечение антибиотиками широкого спектра действия.
165. Если авария произошла без разбрызгивания биологического материала, накладывают тампон (салфетку) с дезинфицирующим раствором на место соприкосновения биологического материала с поверхностью оборудования. Сотрудник выходит из помещения, где произошла авария, снимает и погружает в дезинфицирующий раствор защитную одежду. Открытые части тела обрабатывают дезинфицирующим раствором или 700 спиртом.
166. Если авария произошла в боксе (или БББ) – прекращают работу, на место попадания материала накладывают салфетки, обильно смоченные дезинфицирующим раствором. В боксе включают на 30 минут бактерицидные лампы, включают аварийную сигнализацию, затем проводят дезинфекцию. Вытяжная вентиляция во время аварии и дезинфекции должна оставаться включенной.
167. Если авария связана с ранением или другим нарушением целостности кожных покровов:
1) работу прекращают, руки обрабатывают дезинфицирующим раствором, снимают перчатку и выдавливают из ранки кровь в дезинфицирующий раствор, на место ранения ставят на 4-5 минут компресс из дезинфицирующего раствора или 700 этилового спирта;
2) при работе с сибирской язвой место ранения тщательно промывают водой с мылом и смазывают йодом, без применения дезинфицирующих растворов;
3) при аварии с возбудителями глубоких микозов место ранения обрабатывают соответствующим дезинфицирующим раствором, моют водой с мылом, смазывают йодом;
4) при работе с вирусами I-II групп, кровь выдавливают в сухую стерильную салфетку и обрабатывают рану йодом без применения дезинфицирующего раствора.

162. Егер авария кезінде жұқпалы материал шашыраған болса, бөлмеде болғандардың барлығы жұмыстарын тоқтатып, артынан есікті жауып, бокс кіреберісіне шығуы, қолын, бетін, шырышты қабаттарды дезинфекциялау ерітіндісімен немесе спиртпен өңдеуі тиіс. Қорғаныш киімін (бас орамалдан немесе шлемнен бастап) дезинфекциялау ерітіндісіне малып сулайды, оны шешеді, дезинфекциялау ерітіндісіне салады немесе автоклавтау үшін бикске (бак) салады. Көзіне, мұрнына қоздырғыштар сезімтал антибиотиктер тамызады. Авария жағдайы болған жағдайда терең микоздардың қоздырғыштарымен жұмыс істеген кезде көзі мен мұрнына 1% бор қышқылын тамызады, ауызы мен тамағын 70% этил спиртімен шаяды.
163. Ботулин уыттарымен авария болған кезде көзі мен аузын сумен және 1 миллилитрге 10 халықаралық бірлікке дейін ерітілген уытқа қарсы сарысумен жуады. Ботулин уыттары ашық денеге түскен кезде оны сабынды сумен көбірек жуады.
164. Егер авария жағдайы белгісіз қоздырғышпен жұмыс істеу кезінде болса әсері көп антибиотиктермен профилактикалық емдеу жүргізіледі.
165. Егер авария жағдайы кезінде биологиялық материал шашырамаса, биологиялық материалмен жанасқан орын мен жабдықтың үсті дезинфекциялау ерітіндісіне малынған тампонмен (сулықпен) сүртіледі. Қызметкер авария болған үй-жайдан шығады, қорғаныш киімді шешіп, дезинфекциялау ерітіндісіне батырады. Дененің ашық тұрған бөлігі дезинфекциялау ерітіндісімен немесе 700 спиртпен өңделеді.
166. Егер авария қауіпсіздік боксте (немесе БҚБ) болса, жұмыс тоқтатылады, материал түскен орынға дезинфекциялау ерітіндісіне малынған сулық басылады. Боксте 30 минутқа бактерицидтік шам қосылады, авариялық сигнализация қосылады, содан соң дезинфекциялау жүргізіледі. Авария және дезинфекциялау кезінде сору желдеткіш қосылған күйде қалуы тиіс.
167. Егер авария тері қабатының жарақатына немесе басқа да бұзылуларға байланысты болса:
1) жұмыс тоқтатылады, қолын дезинфекциялау ерітіндісімен өңдейді, қолғабын шешеді және дезинфекциялау ерітіндісіне жарақаттан аққан қанды сығады, жарақат орнына 4-5 минутқа дезинфекциялау ерітіндісінен немесе 700 этил спиртінен жасалған компресс қояды;
2) күйдіргімен жұмыс істеген кезде жарақат орнын сабынды сумен мұқият жуады және дезинфекциялау ерітіндісін қолданбай йод жағады;
3) терең микоздар қоздырғыштарымен авария болған кезде, жарақат орнын тиісті дезинфекциялау ерітіндісімен өңдейді, сабынды сумен жуады, йод жағады;
4) І-ІІ топтағы вирустармен жұмыс істеген кезде қанды кептірілген стерильді сулыққа сығады және дезинфекциялау ерітіндісін қолданбай жараны йодпен өңдейді

168. Если авария произошла при транспортировке материала (в автоклавную и между подразделениями), персонал, оставив на местах переносимые емкости, покидает опасную зону и сообщает о случившемся руководителю подразделения. Лица, допустившие аварию, проходят санитарную обработку. Обработка помещения при аварии должна проводиться в противочумном костюме 1-типа.
169. Обо всех случаях лабораторного заражения микроорганизмами I-IV групп патогенности информация должна немедленно предоставляться в уполномоченный орган в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Приложение 1
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к проектированию,
строительству, реконструкции, содержанию
и условиям работы микробиологических
и паразитологических лабораторий"
Помещения и площади микробиологической лаборатории,
проводящей работы с микроорганизмами II-IV групп патогенности
1. Микробиологическая лаборатория, проводящая работы с
микроорганизмами III-IV групп патогенности, должна
иметь следующие помещения и площади (м2):
1)
кабинет заведующего лабораторией
12
2)
посевная, но не менее 15
не менее 5 на 1
рабочее место
3)
помещение для исследований на
кишечные инфекции
6 на 1 рабочее
место, но не менее
12
4)
помещение для фаготипирования
не менее 12
5)
помещение для исследования на холеру
не менее 12
2. Помещения для проведения исследований по санитарной
бактериологии:
1)
для врачей
6 на 1 рабочее
место,
но не менее 12
2)
для лаборантов
6 на 1 рабочее
место,
но не менее 12
3)
бокс с предбоксом
не менее 12
3. Помещение для исследования капельных инфекций:
1)
для врачей
6 на 1 рабочее
место, но не менее
12
2)
для лаборантов
6 на 1 рабочее
место,
но не менее 12
3)
бокс с предбоксом
не менее 12
4)
помещение для серологических
исследований
не менее 14
5)
посевная
5 на 1 рабочее
место,
но не менее 15
6)
бокс с предбоксом для исследования
на стерильность
не менее 12
7)
моечная (без моечной машины)
не менее 18
8)
моечная (с применением моечной
машины)
не менее 36
9)
препараторская
6 на 1 рабочее
место, но не менее
12
10)
стерилизационная
не менее 15 на 2
стерилизационных
шкафа
на каждый дополнительный шкаф
не менее 5
4. Термальные комнаты:
1)
для исследования на кишечные
инфекции
не менее 6
2)
для исследования по санитарной
бактериологии
не менее 6
3)
с температурным режимом 43 градуса
Цельсия
не менее 6
5. Холодильная камера
не менее 8
6. Автоклавная на 2 автоклава
не менее 15
на каждый дополнительный автоклав
не менее 5

168. Егер авария материалды тасымалдау кезінде болса (автоклавқа және бөлімшелер арасында), персонал тасымалданатын ыдыстарды орындарында қалдырып, қауіпті аймақтан кетеді, болған оқиға туралы бөлімше басшысына хабарлайды. Аварияға жол берген адам санитариялық өңдеуден өтеді. Авария кезінде үй-жайды өңдеу 1-типтегі обаға қарсы костюмде жүргізілуі тиіс.
169. Патогендігі І-IV топтағы микроорганизмдермен зертханалық жұқтырудың барлық жағдайлары туралы ақпарат халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органға жедел ұсынылуы тиіс.
« Микробиологиялық, паразитологиялық
зертханаларды жобалауға, салуға,
реконструкциялауға, күтіп-ұстауға және
жұмыс істеу жағдайларына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
1-қосымша
Патогендігі II-IV топтың микроорганизмдерімен жұмыс жүргізетін микробиология зертханасының үй-жайлары мен алаңдары
1. Патогендігі II-IV топтағы микроорганизмдермен жұмыс жүргізетін микробиология зертханасының мынадай үй-жайлары мен алаңдары болуы тиіс (м2 ):
1)
зертхана меңгерушісінің кабинеті
12
2)
себу бөлмесі, кем дегенде 15
1 жұмыс орнына кем дегенде 5
3)
ішек инфекцияларына зерттеуге арналған үй-жай
1 жұмыс орнына 6, бірақ кем дегенде 12
4)
фаготиптеуге арналған үй-жай
кем дегенде 12
5)
тырысқаққа тексеруге арналған үй-жай
кем дегенде 12
2. Санитариялық бактериология бойынша зерттеу жүргізуге арналған үй-жайлар:
1)
дәрігерлерге арналған
1 жұмыс орнына 6, бірақ кем дегенде 12
2)
зертханашыларға арналған
1 жұмыс орнына 6, бірақ кем дегенде 12
3)
кіреберісі бар бокс
кем дегенде 12
3. Тамшы арқылы берілетін инфекцияларды зерттеуге арналған үй-жайлар:
1)
дәрігерлерге арналған
1 жұмыс орнына 6, бірақ кем дегенде 12
2)
зертханашыларға арналған
1 жұмыс орнына 6, бірақ кем дегенде 12
3)
кіреберісі бар бокс
кем дегенде 12
4)
серологиялық зерттеулерге арналған үй-жай
кем дегенде 14
5)
себу бөлмесі
1 жұмыс орнына 5, бірақ кем дегенде 15
6)
стерильдікке зерттеуге арналған кіреберісі бар бокс
кем дегенде 12
7)
жуу бөлмесі (жуу машинасынсыз)
кем дегенде 18
8)
жуу бөлмесі (жуу машинасы қолданылатын)
кем дегенде 36
9)
препараттар бөлмесі
1 жұмыс орнына 6, бірақ кем дегенде 12
10)
стерилизациялау бөлмесі
2 стерилизациялау шкафына кем дегенде 15
әрбір қосымша шкафқа
кем дегенде 5
4. Жылы бөлмелер:
1)
ішек инфекцияларына зерттеуге арналған
кем дегенде 6
2)
санитариялық бактериология бойынша зерттеуге арналған
кем дегенде 6
3)
43 градус Цельсиядағы температуралық режиммен
кем дегенде 6
5. Тоңазыту камерасы
кем дегенде 8
6. 2 автоклавқа арналған автоклав бөлмесі
кем дегенде 15
Әрбір қосымша автоклавқа
кем дегенде 5

7. Помещения для приготовления питательных сред:
1)
средоварочная
1 не менее 8
2)
для разлива нестерильных сред
не менее 4 на 1
рабочее место
3)
для контроля и их расфасовки сред
не менее 12-18
4)
бокс с предбоксом для разлива сред
не менее 6 на 1
рабочее место
8. Помещение для холодильников
не менее 12
9. Помещение энтомологии
не менее 12
10. Помещение гематологии
6 на 1 рабочее
место, но не менее
18
11. Помещение для гельминтологических
исследований
9 на 1 рабочее
место, но не менее
12
12. Кладовые:
1)
стерильной лабораторной посуды
не менее 12
2)
нестерильной лабораторной посуды
не менее 12
13. Пункт приема анализов
не менее 6 на 1
рабочее место
14. Пункт выдачи результатов
не менее 6
15. Санитарный пропускник персонала:
1)
гардероб для домашней одежды
не менее 0,4
2)
душевая на 1 сетку
не менее 1
3)
гардероб для специальной одежды
0,4 на шкаф, но не
менее 6
4)
туалет
не менее 0,85 на 1
чел.
16. Комната персонала
не менее 8
17. Помещение для забора проб и выдачи результатов:
1)
ожидальня
не менее 12
2)
регистратура
не менее 8
3)
помещение (с унитазом и умывальником)
не менее 3
18. Учебная комната
4 на 1 место, но
не менее 30
19. В лабораториях с небольшим объемом работы допускается
размещать в одном помещении: препараторскую и стерилизационную
(18 м2), боксы по санитарной бактериологии и боксы капельных
инфекций (6 м2). Набор помещений зависит от выполняемой
номенклатуры исследований.
Приложение 2
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к проектированию,
строительству, реконструкции, содержанию
и условиям работы микробиологических
и паразитологических лабораторий"
Помещения и площади микробиологической лаборатории,
проводящей работу с микроорганизмами I-II групп патогенности
1. В "чистой" зоне предусматриваются следующие помещения
площадью (м2):
1) гардероб для верхней одежды
не менее 18
2) гардероб для личных вещей сотрудников с
индивидуальными шкафчиками
не менее
0,4 на 1
шкаф
3) кабинет заведующего лабораторией
не менее 12
4) комнаты для административной работы, приема пищи
и отдыха
не менее 12
2. В "условно-заразной" зоне предусматриваются следующие
помещения площадью (м2):
1) комната с боксом для приготовления и разлива
питательных сред
не менее 12
2) автоклавная на 2 автоклава
не менее 15
3) препараторская-стерилизационная
не менее 18
4) моечная
не менее 18
5) кладовая
не менее 12
6) туалет
не менее 6

7. Қоректендіру ортасын дайындайтын үй-жайлар:
1)
қоректендіру ортасын қайнататын үй-жай
1 кем дегенде 8
2)
стерильденбеген ортаны құюға арналған үй-жай
1 жұмыс орнына кем дегенде 4
3)
ортаны бөліп құюға және бақылауға арналған
кем дегенде 12-18
4)
ортаны құюға арналған кіреберісі бар бокс
1 жұмыс орнына кем дегенде 6
8. Тоңазытқыштарға арналған үй-жайлар
кем дегенде 12
9. Энтомология үй-жайы
кем дегенде 12
10. Гематология үй-жайы
1 жұмыс орнына 6, бірақ кем дегенде 18
11. Гельминтологиялық зерттеуге арналған үй-жай
1 жұмыс орнына 9, бірақ кем дегенде 12
12. Қоймалар:
1)
стерильденген зертхана ыдыстары
кем дегенде 12
2)
стерильденбеген зертхана ыдыстары
кем дегенде 12
13. Анализдерді қабылдау пункті
1 жұмыс орнына кем дегенде 6
14. Қорытынды беретін пункт
кем дегенде 6
15. Персоналға арналған санитариялық өткізгіш:
1)
үй киімдеріне арналған киім ілгіш
кем дегенде 0,4
2)
1 торға жуынатын себезгі
кем дегенде 1
3)
арнайы киімге арналған киім ілгіш
1 шкафқа 0,4, бірақ  кем дегенде 6
4)
дәретхана
1 адамға кем дегенде 0,85
16. Персонал бөлмесі
кем дегенде 8
17. Сынамаларды алатын және қорытындыларын беретін үй-жай:
1)
күту бөлмесі
кем дегенде 12
2)
тіркеу орны
кем дегенде 8
3)
үй-жай (унитаз және қол жуғыш бар)
кем дегенде 3
18. Оқу бөлмесі
1 орынға 4, бірақ кем дегенде 30
19. Жұмыс көлемі шамалы зертханаларда бір үй-жайда: препараттар мен стерилизациялау бөлмелерін (18 м2), санитариялық бактериология және тамшы арқылы берілетін инфекциялар бокстарын (6 м2) орналастыруға жол беріледі. Үй-жайлар жиыны орындалатын зерттеулер номенклатурасына байланысты болады.
«Микробиологиялық,паразитологиялық
зертханаларды жобалауға, салуға,
реконструкциялауға, күтіп-ұстауға және
жұмыс істеу жағдайларына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
2-қосымша
Патогендігі I-II топтың микроорганизмдерімен жұмыс жүргізетін микробиология зертханасының үй-жайлары мен алаңдары
1. «Таза» аймақта алаңы мынадай (м2) үй-жайлар қарастырылады:
1)  сырт киімге арналған киім ілгіш
кем дегенде 18
2) жеке шкафтары бар қызметкерлердің жеке заттарына арналған киім ілгіш
1 шкафқа 0,4
3) зертхана меңгерушісінің кабинеті
кем дегенде 12
4) әкімшілік жұмыстарға, тамақ ішуге және демалуға арналған бөлмелер
кем дегенде 12
2.  «Шартты жұқпалы» аймақта алаңы мынадай (м2) үй-жайлар қарастырылады:
1) қоректендіру ортасын дайындауға және құюға арналған боксы бар бөлме
кем дегенде 12
2) 2 автоклавқа арналған автоклав бөлмесі
кем дегенде 15
3) препараттық-стерилизациялау бөлмесі
кем дегенде 18
4) жуу бөлмесі
кем дегенде 18
5) қойма
кем дегенде 12
6) дәретхана
кем дегенде 6

3. В "заразной" зоне предусматриваются следующие помещения
площадью (в м2):
1) 5-6 боксов
не менее 9
с предбоксниками
не менее 3
2) серологическая с боксом
не менее 30
3) помещение для экспресс-диагностики
не менее 12
4) автоклавная на 2 автоклава
не менее 15
4. "Заразный блок":
1) прием, регистрация материала, его обработка
не менее 18
2) зоолого-паразитологическая
не менее 12
3) блок для работы с инфицированными животными,
состоящий из комнат: для приема, первичной
обработки материала, заражения животных
не менее 48
4) помещения для одевания и снятия защитного
костюма
по 6
Приложение 3
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к проектированию,
строительству, реконструкции, содержанию
и условиям работы микробиологических
и паразитологических лабораторий"
Помещения и площади вирусологической лаборатории,
проводящей работу с вирусами III-IV групп патогенности
1. Вирусологическая лаборатория должна иметь следующий набор
помещений (м2):
1) кабинет заведующего отделением
не менее 12
2. Помещения для идентификации респираторных вирусов:
1) бокс с предбоксом для заражения и вскрытия
эмбрионов
не менее 12+5
3. Помещения для идентификации энтеральных вирусов:
1) рабочая комната врача и лаборанта для
микроскопирования клеточных культур
не менее 8
2) бокс с предбоксом для заражения культуры тканей
не менее 12+5
3) бокс с предбоксом для работы с эталонными
штаммами
не менее 12+5
4) бокс с предбоксом для санитарной вирусологии
не менее 12+5
4. Помещение для приготовления культуры тканей:
1) бокс с предбоксом
не менее 12+5
2) бокс с предбоксом для работы с возбудителями
вирусных гепатитов
не менее 12+5
5. Комната для экспресс-диагностики,
люминесцентная
не менее 10
6. Комната для серологических исследований
не менее 10
7. Автоклавная на 2 автоклава
не менее 15
8. Моечная
не менее 12
9. Препараторская-стерилизационная
не менее 6
10. Кладовая посуды, реактивов, материалов
не менее 6
11. Комната для регистрации, приема, сортировки и
выдачи результатов анализов
не менее 8
12. Комната для персонала
не менее 8
13. Санитарный пропускник для персонала:
1) гардероб для домашней одежды
0,4, но не
менее 6 на
шкаф
2) кабина для переодевания
не менее 2
3) душевая на 1 сетку
не менее 1
4) гардероб для специальной одежды
0,4, но не
менее 6 на
шкаф
14. Туалет на 1 унитаз
не менее 0,85
Приложение 4
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к проектированию,
строительству, реконструкции, содержанию
и условиям работы микробиологических
и паразитологических лабораторий"
Помещения и площади паразитологической лаборатории

3. «Жұқпалы» аймақта алаңы мынадай (м2) үй-жайлар қарастырылады:
1) 5-6 бокстар
кем дегенде 9
бокс кіреберістерімен
кем дегенде 3
2) боксы бар серологиялық
кем дегенде 30
3) шұғыл диагностикаға арналған үй-жай
кем дегенде 12
4) 2 автоклавқа арналған автоклав бөлмесі
кем дегенде 15
4. «Жұқпалы блок»:
1) материалды қабылдау, тіркеу, оны өңдеу
кем дегенде 18
2) зоологиялық-паразитологиялық
кем дегенде 12
3) мынадай бөлмелерден тұратын инфекцияланған жануарлармен жұмыс істеуге арналған блок: материалды қабылдау, алғашқы өңдеуден өткізу, жануарларға жұқтыру
кем дегенде 48
4) қорғаныш костюмді киюге және шешуге арналған бөлме
6-дан
«Микробиологиялық, паразитологиялық
зертханаларды жобалауға, салуға,
реконструкциялауға, күтіп-ұстауға және
жұмыс істеу жағдайларына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
3-қосымша
Патогендігі III-IV топтың вирустарымен жұмыс жүргізетін вирусология зертханасының үй-жайлары мен алаңдары
1. Вирусология зертханасында мынадай үй-жайлар жиыны болуы тиіс (м2):
1) зертхана меңгерушісінің кабинеті
кем дегенде 12
2. Респираторлық вирустардың сәйкестігін анықтайтын үй-жайлар:
1) эмбриондарды жұқтыруға және ашуға арналған кіреберісі бар бокс
кем дегенде 12+5
3. Энтеральды вирустардың сәйкестігін анықтайтын үй-жайлар:
1) жасуша өсірінділерін микроскоптауға арналған дәрігерлер мен зертханашылар жұмыс бөлмесі
кем дегенде 8
2) кіреберісі бар тіндер өсірінділерін жұқтыруға арналған бокс
кем дегенде 12+5
3) эталонды штаммдармен жұмыс істеуге арналған кіреберісі бар бокс
кем дегенде 12+5
4) санитариялық вирусологияға арналған кіреберісі бар бокс
кем дегенде 12+5
4. Тіндер өсірінділерін дайындауға арналған үй-жай:
1) кіреберісі бар бокс
кем дегенде 12+5
2) вирусты гепатиттің қоздырғыштарымен жұмыс істеуге арналған кіреберісі бар бокс
кем дегенде 12+5
5. Шұғыл диагностикаға арналған бөлме, люминесценттік бөлме
кем дегенде 10
6. Серологиялық зерттеуге арналған бөлме
кем дегенде 10
7. 2 автоклавқа арналған автоклав бөлмесі
кем дегенде 15
8. Жуу бөлмесі
кем дегенде 12
9. Препараттық-стрилизациялау
кем дегенде 6
10. Ыдыс, реактив, материалдар қоймасы
кем дегенде 6
11. Анализдерді тіркеу, қабылдау, іріктеу және қорытындысын беру бөлмесі
кем дегенде 8
12. Персонал бөлмесі
кем дегенде 8
13. Персоналға арналған санитариялық өткізгіш:
1) үй киіміне арналған киім ілгіш
1 шкафқа 0,4, бірақ  кем дегенде 6
2) киім ауыстыруға арналған кабина
кем дегенде 2
3) 1 торға шаққандағы себізгі
кем дегенде 1
4) арнайы киімге арналған киім ілгіш
1 шкафқа 0,4, бірақ  кем дегенде 6
14. 1 унитазға арналған дәретхана
кем дегенде 0,85
«Микробиологиялық, паразитологиялық
зертханаларды жобалауға, салуға,
реконструкциялауға, күтіп-ұстауға және
жұмыс істеу жағдайларына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
4-қосымша
Паразитология зертханасы үй-жайлары мен алаңдары

1. Паразитологическая лаборатория должна иметь следующие
помещения:
1) помещение для приема, регистрации, выдачи
результатов анализов
6 на 1 рабочее
место, но не
менее 12
2) помещение для гельминтологических
исследований
9 на 1 рабочее
место, но не
менее 18
3) комната для ожидания
не менее 12
4) помещение серологических исследований
не менее 12
5) помещение для экспресс-диагностики
не менее 12
6) моечная
не менее 9
7) гардероб для специальной одежды
0,4 на шкаф, но
не менее 6
8) комната персонала
не менее 12
9) комната энтомологических исследований
не менее 12
10) кладовая
не менее 6
11) гардероб для домашней одежды
0,4 на шкаф, но
не менее 6
12) туалет
не менее 4
2. Если паразитологическая лаборатория входит в состав
микробиологической лаборатории, то помещения для приема,
регистрации и выдачи анализов, моечная и комната для ожидания
могут быть совмещены с аналогичным помещением микробиологической
лаборатории.
Приложение 5
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к проектированию,
строительству, реконструкции, содержанию
и условиям работы микробиологических
и паразитологических лабораторий"
Положение о комиссии по контролю за соблюдением
требований биологической безопасности в организации
Комиссия по контролю соблюдения требований биологической безопасности в организации (далее – режимная комиссия) является исполнительно-консультативным органом, контролирующим порядок проведения работы с биологическим материалом в диагностических, научно-исследовательских и производственных лабораториях.
Работу комиссий по контролю соблюдения требований биологической безопасности возглавляет Центральная режимная комиссия Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
Комиссия создается в организациях (предприятиях), на базе которых проводятся любые виды работ (диагностические, исследовательские, производственные) с биологическим материалом I-IV групп патогенности.
Комиссия в составе не менее 3-5 человек, компетентных в вопросах безопасности работы с биологическим материалом, назначается приказом руководителя организации сроком на 5 лет.
Председателем комиссии назначается заместитель руководителя организации по эпидемиологическим вопросам (науке) или специалист, имеющий соответствующие знания и опыт работы.
В своей деятельности комиссия руководствуется настоящими Санитарными правилами и другими нормативными документами по обеспечению биологической безопасности и указаниями руководителя организации.
Комиссия контролируется руководителем организации и его заместителем по научной работе, ответственным за состояние безопасности работы с биологическим материалом, по методическим вопросам.
Режимные комиссии противочумных станций подчиняется режимным комиссиям – Центральной и Казахского научного центра карантинных и зоонозных инфекций им. М. Айкимбаева.
Режимные комиссии всех остальных организаций контролируется Центральной режимной комиссией.
В целях обеспечения безопасности работы с биологическим материалом при проведении диагностических, исследовательских и производственных работ комиссия решает следующие задачи:

1. Паразитология зертханасында мынадай үй-жайлар болуға тиіс:
1) анализдерді қабылдау, тіркеу, және қорытындысын беру бөлмесі
1 жұмыс орынға 6, бірақ  кем дегенде 12
2) гельминтологиялық зерттеуге арналған үй-жайлар
1 жұмыс орынға 9, бірақ  кем дегенде 18
3) күту бөлмесі
кем дегенде 12
4) серологиялық зерттеу үй-жайы
кем дегенде 12
5) шұғыл диагностикаға арналған үй-жай
кем дегенде 12
6) жуу бөлмесі
кем дегенде 9
7) арнайы жұмыс киіміне арналған киім ілгіш
1 шкафқа 0,4, бірақ  кем дегенде 6
8) персонал бөлмесі
кем дегенде 12
9) энтомологиялық зерттеу бөлмесі
кем дегенде 12
10) қойма
кем дегенде 6
11) үй киімдеріне арналған киім ілгіш
1 шкафқа 0,4, бірақ  кем дегенде 6
12) дәретхана
кем дегенде 4
2. Егер паразитология зертханасы микробиология зертханасының құрамына енген болса, онда анализдерді қабылдауға, тіркеуге және қорытынды беруге, жууға арналған үй-жайлар мен күту бөлмесі микробиология зертханасының осындай үй-жайларымен біріктірілуі мүмкін.
«Микробиологиялық, паразитологиялық
зертханаларды жобалауға, салуға,
реконструкциялауға, күтіп-ұстауға және
жұмыс істеу жағдайларына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
5-қосымша
Ұйымда биологиялық қауiпсiздiк талаптарының сақталуын бақылау жөнiндегi комиссия туралы ереже
Ұйымда биологиялық қауiпсiздiк талаптарының сақталуын бақылау жөнiндегi комиссия (бұдан әрi - режимдiк комиссия) диагностикалық, ғылыми және өндiрiстiк зертханаларда биологиялық материалмен жұмыс жүргiзудiң тәртiбiн бақылайтын атқарушы-консультативтiк орган болып табылады.
Биологиялық қауiпсiздiк талаптарының сақталуын бақылау жөнiндегi комиссияны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Орталық режимдiк комиссиясы басқарады.
Комиссия базасында патогендiгі I-III топтың биологиялық материалымен кез келген жұмыс (диагностикалық, зерттеу, өндiрiстiк) түрлерiн жүргiзетiн ұйымдарда (кәсiпорындарда) құрылады.
Құрамында биологиялық материалмен жұмыс қауiпсiздiгi мәселелерiнде құзыреттi кемiнде 3-5 адам бар комиссияны ұйымның басшысы 5 жыл мерзiмге тағайындайды.
Комиссияның төрағасы болып ұйым басшысының эпидемиологиялық мәселелер (ғылым) жөнiндегi орынбасары немесе тиiстi бiлiмi мен жұмыс тәжiрибесi бар маман тағайындалады.
Комиссия өз қызметiнде осы санитариялық ережені және биологиялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi өзге де нормативтiк құжаттарды және ұйым басшының нұсқауларын басшылыққа алады.
Обаға қарсы күрес станцияларының режимдiк комиссиялары – Орталық және М. Айқымбаев атындағы Қазақ карантиндiк және зооноздық жұқпалар ғылыми орталығының режимдiк комиссияларына бағынады.
Басқа ұйымдардың режимдiк комиссияларын Орталық режимдiк комиссия бақылайды.
Диагностикалық, зерттеу және өндiрiстiк жұмыстар жүргiзу кезiнде биологиялық материалмен жұмыстың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында комиссия мынадай мiндеттердi шешедi:

1) организация и проведение постоянного контроля за соблюдением регламентированного порядка обеспечения биологической безопасности в организации;
2) организация и проведение комплекса мероприятий, направленных на предупреждение аварийных ситуаций и ликвидацию их последствий;
3) контроль подготовленности персонала к работе с инфекционным материалом и организация наблюдения за состоянием здоровья;
4) осуществляет контроль выполнения требований соответствующих нормативных документов, а также распоряжений (приказов) руководителя организации и предложений комиссии организации;
5) проводит анализ состояния биологической безопасности и разрабатывает комплекс мер по ее совершенствованию;
6) готовит отчетную и другую документацию по вопросам биологической безопасности.
В соответствии с возложенными на нее задачами комиссия проводит следующий комплекс мероприятий:
1) осуществляет ежегодный плановый и периодически внеплановый контроль выполнения регламентированного порядка обеспечения биологической безопасности;
2) осуществляет контроль за своевременной диспансеризацией персонала, контролирует регламентированный порядок иммунопрофилактики, ведет учет лиц с повышенной чувствительностью к антибиотикам и лиц имеющих противопоказания к вакцинации;
3) в случае аварии при работе с биологически опасным материалом разрабатывает и представляет руководителю организации план мероприятий по ликвидации ее последствий;
4) проводит анализ установленных нарушений правил безопасности, предпосылок к этому, причин аварий и представляет руководителю организации план мероприятий по повышению эффективности системы биологической безопасности;
5) оформляет необходимую документацию для получения (продления) разрешения на проведение работы с биологически опасным материалом;
6) проводит проверку знаний по вопросам соблюдения биологической безопасности персонала, работающего с биологически опасным материалом;
7) контролирует установленный порядок выезда сотрудников;
8) готовит отчет о работе комиссии за год и представляет его в организации, осуществляющие надзорные функции;
9) составляет план работы, утвержденный руководителем организации, нормативные и другие документы, необходимость которых определяется ее задачами и функциями.
В целях эффективной реализации своих задач комиссия:
1) координирует выполнение руководителями подразделений и отдельных лиц правил биологической безопасности;
2) ходатайствует перед руководителем организации об устранении имеющихся нарушений;
3) проводит самостоятельно или с привлечением других квалифицированных специалистов плановые и внеплановые проверки соблюдения правил биологической безопасности в организации;

1) ұйымда биологиялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етудiң регламенттелген тәртiбiнiң сақталуына тұрақты бақылауды ұйымдастыру және жүргiзу;
2) авариялық ахуалдың алдын алуға және олардың салдарын жоюға бағытталған iс-шаралар кешенiн ұйымдастыру және жүргiзу;
3) персоналдың инфекциялық материалмен жұмыс iстеуге дайындығын бақылау және денсаулық жағдайын қадағалауды ұйымдастыру;
4) тиiстi нормативтiк құжаттар талаптарының, сондай-ақ ұйым басшысы өкiмдерiнiң (бұйрықтарының) және ұйым комиссиясы ұсыныстарының орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
5) биологиялық қауiпсiздiк жай-күйiне талдау жүргiзу және оларды жетiлдiру жөнiндегi шаралар кешенiн әзiрлейдi;
6) биологиялық қауiпсiздiк мәселелері жөнiндегi есептiк және басқа да құжаттаманы дайындайды.
Оған жүктелген мiндеттерге сәйкес комиссия мынадай iс-шаралар кешенiн жүргiзедi:
1) биологиялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етудiң регламенттелген тәртбiнiң орындалуын жыл сайын жоспарлы және жоспардан тыс мерзiмдiк бақылауды жүзеге асырады;
2) персоналды уақтылы диспансерлеудi бақылауды жүзеге асырады,  иммундық профилактиканың регламенттелген тәртiбiн бақылайды, антибиотиктерге аса сезiмтал және вакциналауға қарсы айғақтары бар адамдарды есепке алуды жүргiзедi;
3) биологиялық материалмен жұмыс iстеу кезiнде авария жағдайында ұйымның басшысына оның салдарын жою жөнiндегi iс-шаралардың жоспарын әзiрлейдi және ұсынады;
4) белгiленген қауiпсiздiк ережелерiнiң бұзылуларына, оның алғы шарттарына, авариялар себептерiне талдау жүргiзедi және ұйымның басшысына биологиялық қауiпсiздiк жүйесiнiң тиiмдiлiгiн арттыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарын ұсынады;
5) биологиялық қауiптi материалмен жұмыс iстеуге рұқсат алу (ұзарту) үшiн қажеттi құжаттаманы ресiмдейдi;
6) биологиялық қауiптi материалмен жұмыс iстейтiн персоналдың биологиялық қауiпсiздiкті сақтау мәселелерi жөніндегi бiлiмiне тексеру  жүргiзедi;
7) қызметкерлердiң белгiленген шығу тәртiбiн бақылайды;
8) комиссияның бір жыл ішіндегі жұмысы туралы есебiн дайындайды және оны қадағалау функцияларын жүзеге асырушы ұйымға ұсынады;
9) ұйымның басшысы бекiткен жұмыс жоспарын және қажеттiгi оның мiндеттерiмен және функцияларымен анықталатын өзге де құжаттарды жасайды.
Өз мiндеттерiн тиiмдi iске асыру мақсатында комиссия:
1) бөлімшелердің басшылары мен жекелеген адамдардың биологиялық қауiпсiздiк ережелерiн мiндеттi түрде орындауын үйлестiредi;
2) ұйым басшының алдында болған бұзушылықты жою туралы өтiнiш жасайды;
3) өзiндiк немесе басқа да бiлiктi мамандарды тарта отырып, ұйымда биологиялық қауiпсiздiк ережелерiнiң сақталуына жоспарлы және жоспардан тыс тексеру жүргiзедi;

4)ходатайствует перед руководителем организации о приостановлении работы с биологически опасным материалом в случае невозможности выполнения правил биологической безопасности или в случае их нарушения;
5) представляет мотивированное ходатайство перед организацией, выдавшей разрешение, о приостановлении использования или запрещении внедрения в практику новых лабораторных методик, видов оборудования, дезинфектантов и других подобных действий, не обеспечивающих необходимого уровня биологической безопасности;
6) заслушивает на заседании комиссии руководителей подразделений, сотрудников организации.
Приложение 6
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к проектированию,
строительству, реконструкции, содержанию
и условиям работы микробиологических
и паразитологических лабораторий"
Классификация микроорганизмов, патогенных для человека по
группам патогенности
№ п/п
Наименование микроорганизмов
Заболевание, вызываемое
данным микроорганизмом
Бактерии
I группа
1.
Yersinia pestis
Чума
II группа
1.
Bacillus anthracis
Сибирская язва
2.
Brucella abortus
Brucella melitensis
Brucella suis
Бруцеллез
3.
Francisella tularensis
Туляремия
4.
Legionella pneumophila
Легионеллез
5.
Pseudomonas mallei
Сап
6.
Pseudomonas pseudomallei
Мелиоидоз
7.
Vibrio cholerae 01 токсигенный
Vibrio cholerae non 01
токсигенный
Холера
III группа
1.
Bordetella pertussis
Коклюш
2.
Borrelia recurrentia
Возвратный тиф
3.
Campylobacter fetus
Абсцессы, септицемии
4.
Campylobacter jejuni
Энтерит, холецистит,
септицемия
5.
Clostridium botulinum
Ботулизм
6.
Clostridium tetani
Столбняк
7.
Corynebacterium diphtheriae
Дифтерия
8.
Eryaipelothrix rhusiopathiae
Эризипелоид
9.
Helicobacter pylori
Гастрит, язвенная болезнь
желудка и двенадцатиперстной
кишки
10.
Leptospira interrogans
Лептоспироз
11.
Listeria monocytogenes
Листериоз
12.
Mycobacterium leprae
Проказа
13.
Mycobacterium tuberculosis
Mycobacterium bovis
Mycobacterium avium
Туберкулез
14.
Neisseria gonorrhoeae
Гонорея
15.
Neisseria meningitidis
Менингит
16.
Nocardia asteroids
Нокардиоз
17.
Pasterella multocida,
haemolytica
Пастереллез
18.
Proactinomyces israelii
Актиномикоз
19.
Salmonella paratyphi A
Паратиф А
20.
Salmonella paratyphi B
Паратиф В
21.
Salmonella typhi
Брюшной тиф
22.
Shigella spp.
Дизентерия
23.
Treponema pallidum
Сифилис
24.
Yersinia pseudotuberculosis
Псевдотуберкулез
25.
Vibrio cholerae 01
(не токсигенный)
Диарея
26.
Vibrio cholerae non 01
(не токсигенный)
Диарея, раневые инфекции,
септицемия и прочее
IV группа
1.
Aerobacter aerogenes
Энтерит
2.
Bacillus cereus
Пищевая токсикоинфекция
3.
Bacteroides spp
Абсцесс легких, бактериемия
4.
Borrelia spp.
Клещевой спирохетоз
5.
Bordetella bronchiseptica
Bordetella parapertussis
Бронхосептикоз
Паракоклюш
6.
Campylobacter spp
Гастроэнтерит, гингивит,
периодонтит
7.
Citrobacter spp
Местные воспалительные
процессы, пищевые
токсикоинфекции
8.
CIostridium perfringens,
CIostridium novyi,
CIostridium septicum,
CIostridium hiatolyticum,
CIostridium bifermentans.
Газовая гангрена
9.
Escherichia coli
Энтерит
10.
Eubacterium endocarditidis
Септический эндокардит
11.
Eubacterium lentum
Eubacterium ventricosum
Вторичные септицемии,
абсцессы
12.
Flavobacterium meningosepticum
Менингит, септицемия
13.
Haemophilus influenza
Менингит, пневмония,
ларингит
14.
Hafnia alvei
Холецистит, цистит
15.
Klebsiella ozaenae
Озена
16.
Klebsiella pneumoniae
Пневмония
17.
Klebsiella rhinoscleromatis
Риносклерома
18.
Mycobacterium spp.
Mycobacterium рhotochromogens
Mycobacterium scotochromogens
Mycobacterium
nonphotochromogens
Mycobacterium rapid growers
Микобактериозы
19.
Micoplasma hominis 1
Micoplasma hominis 2
Micoplasma pneumoniae
Местные воспалительные
процессы, пневмонии
20.
Propionibacterium avidum
Сепсис, абсцессы
21.
Proteus spp.
Пищевая токсикоинфекция,
сепсис, местные
воспалительные процессы
22.
Pseudomonas aeruginosa
Сепсис, местные
воспалительные процессы
23.
Salmonella spp.
Сальмонеллез
24.
Serratia marcescens
Сепсис, местные
воспалительные процессы
25.
Staphylococcus spp.
Пищевая токсикоинфекция,
септицемия, пневмония
26.
Streptococcus spp
Пневмония, тонзиллит,
полиартрит, септицемия
27.
Vibrio sрр.,
Vibrio parahaemolyticus,
Vibrio mimicus,Vibrio
fluviales,Vibrio vulnificus,
Vibrio alginolyticus
Диарея, пищевая
токсикоинфекция, раневая
инфекция, септицемия и прочее
28.
Yersinia enterocolitica
Энтерит, колит
29.
Actinomyces albus
Актиномикоз
Риккетсии
II группа
1.
Rickettsia prowazekii
Эпидемический сыпной тиф,
болезнь Брилля
2.
Rickettsia typhi
Крысиный сыпной тиф
3.
Rickettsia rickettsii
Пятнистая лихорадка
Скалистых гор
4.
Rickettsia tsutsugamushi
Лихорадка цуцугамуши
5.
Coxiella burnetii
Коксиеллез (лихорадка Ку)
III группа
1.
Rickettsia sibirica
Клещевой сыпной тиф Северной
Азии
2.
Rickettsia conorii
Средиземноморская пятнистая
лихорадка
3.
Rickettsia sharoni
Израильская лихорадка
4.
Rickettsia sp. Now?
Астраханская лихорадка
5.
Rickettsia acari
Везикулезный риккетсиоз
6.
Rickettsia australis
Клещевой сыпной тиф
Северного Квинсленда
7.
Rickettsia japonica
Японская пятнистая лихорадка
8.
Rickettsia sp. Now
Африканская лихорадка
9.
Rickettsia sp. Now
(штамм"ТТТ")
Клещевой риккетсиоз Тайланда
Эрлихии (подсемейство Ehrlichiae, сем. Rickettsiaceae)
III группа
1.
Ehrlichia sennetsu
Болезнь Сеннетсу
2.
Ehrlichia canis
Название отсутствует
3.
Ehrlichia chaffeensis
Название отсутствует
Грибы
II группа
1.
Blastomyces brasiliensis,
dermatitidis
Бластомикоз
2.
Coccidioides immitis
Кокцидиоидоз
3.
Histoplasma capsulatum
Гистоплазмоз
III группа
1.
Aspergillus flavus
Aspergillus fumigatus
Аспергиллез
2.
Candida albicans
Кандидоз
3.
Cryptococcus neoformans
Криптококкоз
IV группа
1.
Absidia corymbifera
Мукороз
2.
Aspergillus niger,
Aspergillus nidulans
Аспергиллез
3.
Candida brumptii, Candida
crusei, Candida intermedia,
Candida pseudotropicalis,
Candida tropicalis, Candida
guillermondii
Кандидоз
4.
Cephalosporium acremonium,
Cephalosporium cinnabarium
Цефалоспориоз
5.
Epidermophyton floccosum
Эпидермофитии
6.
Geotrichum candidum
Геотрихоз
7.
Microsporum spp.
Микроспория
8.
Mucor musedo
Мукороз
9.
Penicillium crustosum,
Penicillium luteo-viride,
Penicillium notatum
Пенициллиоз
10.
Pityrosporum orbiculare
Разноцветный лишай
11.
Rhizopus nigricans
Мукороз
12.
Trichophyton spp.
Черепитчатый мукоз
13.
Trichosporon cerebriforme
Узловатая трихоспория
Простейшие
III группа
1.
Leishmania donovani
Висцеральный лейшманиоз
2.
Plasmodium vivax,
Plasmodium falciparum,
Plasmodium malariae
Малярия
3.
Trichomonas vaginalis
Мочеполовой трихомониаз
IV группа
1.
Acanthamoeba culbertsoni, spp
Менингоэнцефалит
2.
Babesia caucasica
Бабезиоз
3.
Balantidium coli
Балантидиоз
4.
Entamoeba hystolytica
Амебиаз
5.
Isospora belli
Lamblia intestinalis
Энтерит
6.
Naegleria spp.
Менингоэнцефалит
7.
Pent, atrichomonas hominis
Колит
8.
Leishmania major, tropica
Кожный лейшманиоз
9.
Toxoplasma gondii
Токсоплазмоз
Вирусы
I группа
1.
Filoviridae:
вирусы Марбург и Эбола
Геморрагические лихорадки
2.
Arenaviridae:
вирусы Ласса, Хунин и Мачупо
Геморрагические лихорадки
3.
Poxviridae:
вирус натуральной оспы
Натуральная оспа человека
4.
Herpesviridae
обезьяний вирус В
Хронические энцефалиты,
энцефалопатии
II группа
1.
Togaviridae
вирусы лошадиных
энцефаломиелитов
(Венесуэльский ВНЭЛ, восточный
ВЭЛ, Западный ЗЭЛ);
вирусы лихорадок Семлики,
Чикунгунья, О’Ньонг-Ньонг,
Карельской, Синдбис, реки
Росс, Майяро, Мукамбо
Kомариныe энцефалиты
энцефаломиелиты,
энцефаломенингиты
лихорадочные заболевания
2.
Flaviviridae:
вирусы комплекса клещевого
энцефалита:
клещевого энцефалита (КЭ)
Алма-Арасан, Апон, Лангат,
Негиши, Повассан, Шотландского
энцефаломиелита овец,
Болезни леса Киассанур,
Омской геморрагической
лихорадки (ОГЛ)
Вирусы комплекса японского
энцефалита (ЯЭ), Западного
Нила, Ильеус, Росио,
Сент-Луис, энцефалит Усуту,
энцефалит долины Муррея Карши,
Кунжин, Сепик,
Вессельсборн
Вирус желтой лихорадки
Вирус гепатита С
энцефалиты
энцефаломиелиты
Геморрагические лихорадки
Лихорадочные заболевания
Лихорадочные заболевания
Геморрагическая лихорадка
Парентерального гепатита,
гепатоцелюлярной карциномы
печени
3.
Bunyaviridae,
Род Bunyavirus:
Комплекс Калифорнийского
энцефалита, Ла-Кросс,
Джеймстаун-каньон,
Зайцев-Беляков, Инко, Тягиня,
Комплекс С-вирусы Апеу, Мадрид,
Орибона, Осса,Рестан и др.
Род Phlebovirus:
вирусы москитных лихорадок
Сицилии, Неаполя,
Рифт-валли, Тоскана и др.
Род Nairovirus:
вирус Крымской геморрагической
лихорадки Конго;
болезни овец Найроби, Ганджам;
Дугбе
Род Hantavirus:
вирусы Хантаан, Сеул, Пуумала
Энцефалит, энцефаломиелит,
менингоэнцефалит,
лихорадочные заболевания с
менингеальным синдромом и
артритом.
Лихорадочные
заболевания
Миозиты и артриты
Энцефалиты и
лихорадочные заболевания с
артритами и миозитами
Геморрагические лихорадки
Лихорадки с менингеальным синдромом
Энцефалит
Геморрагические лихорадки с
почечным синдромом (ГЛПС)
4.
Reoviridae,
Род Orbilvirus:
вирусы Кемерово, Колорадской
клещевой лихорадки, Синего
языка овец, Чангвинола, Орунго
и другие
Лихорадки с менингеальным
синдромом и артритами
5.
Rhabdoviridae,
Род Lyssavirus:
вирус уличного бешенства,
Дикования, Лагос-бат
Бешенство
Псевдобешенство и
энцефалопатии
6.
Picornaviridae,
Род Aphtovirus:
вирус Ящура
Ящур
7.
Arenaviridae:
вирусы лимфоцитарного
хориоменингита, Токарибе,
Пичинде
Астенические менингиты и
менингоэнцефалиты
8.
Hepadnaviridae:
вирусы гепатитов В и Д
(Дельта)
Парентеральные гепатиты
9.
Retroviridae:
Вирусы иммунодефицита

4) биологиялық қауiпсiздiк ережелерiнiң орындалуы мүмкiн болмаған жағдайда немесе оларды бұзған жағдайда биологиялық қауiптi материалмен жұмысты тоқтата тұру туралы ұйым басшысына өтiнiш жасайды;
5) биологиялық қауiпсiздiктiң тиiстi деңгейiн қамтамасыз етпейтiн жаңа зертханалық әдiстемелердi, жабдықтардың түрiн, дезинфектанттар мен басқа да осыған ұқсас іс-әрекеттерді пайдалануды тоқтату немесе тыйым салу туралы рұқсат берген ұйымның алдында дәлелденген өтiнiш жасайды;
6) комиссия отырыстарында бөлiмше басшыларын, ұйым  қызметкерлерiн тыңдайды.
«Микробиологиялық, паразитологиялық
зертханаларды жобалауға, салуға,
реконструкциялауға, күтіп-ұстауға және
жұмыс істеу жағдайларына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
6-қосымша
Патогендік топтары бойынша адам үшін патогенді микроорганизмдердің жіктеуі
р/с
Микроорганизмдер атауы
Аталған микроорганизмдер тудыратын ауру
Бактериялар
I-топ
1.
Yersinia pestis
оба
II-топ
1.
Bacillus anthracis
Күйдіргі
2.
Brucella abortus
Brucella melitensis
Brucella suis
Сарып (Бруцеллез)
3.
Francisella tularensis
Туляремия
4.
Legionella pneumophila
Легионеллез
5.
Pseudomonas mallei
Сап
6.
Pseudomonas pseudomallei
Мелиоидоз
7.
Vibrio cholerae 01 токсигенді
Vibrio cholerae non 01 токсигенді
Тырысқақ
III-топ
1.
Bordetella pertussis
Көкжөтел
2.
Borrelia recurrentia
Соқпа сүзек
3.
Campylobacter fetus
Абсцесстер, септицемиялар
4.
Campylobacter jejuni
Энтерит, холецистит, септицемия
5.
Clostridium botulinum
Ботулизм
6.
Clostridium tetani
Сіреспе
7.
Corynebacterium diphtheriae
Дифтерия
8.
Eryaipelothrix rhusiopathiae
Эризипелоид
9.
Helicobacter pylori
Гастрит, асқазан және ұлтабардың ойық жара ауруы
10.
Leptospira interrogans
Лептоспироз
11.
Listeria monocytogenes
Листериоз
12.
Mycobacterium leprae
Алапес
13.
Mycobacterium tuberculosis
Mycobacterium bovis
Mycobacterium avium
Туберкулез
14.
Neisseria gonorrhoeae
Гонорея
15.
Neisseria meningitidis
Менингит
16.
Nocardia asteroids
Нокардиоз
17.
Pasterella multocida, haemolytica
Пастереллез
18.
Proactinomyces israelii
Актиномикоз
19.
Salmonella paratyphi A
А паратифі
20.
Salmonella paratyphi B
В паратифі
21.
Salmonella typhi
Іш сүзегі
22.
Shigella spp.
Дизентерия
23.
Treponema pallidum
Сифилис
24.
Yersinia pseudotuberculosis
Жалған туберкулез
25.
Vibrio cholerae 01
(токсигенсіз)
Диарея
26.
Vibrio cholerae non 01(токсигенсіз)
Диарея, жарақат инфекциялары, септицемиялар және басқалары
IV-топ
1.
Aerobacter aerogenes
Энтерит
2.
Bacillus cereus
Тамақ уытты инфекциялары
3.
Bacteroides spp
Өкпе абсцесі, бактериемия
4.
Borrelia spp.
Кене спирохетозы
5.
Bordetella bronchiseptica
Bordetella parapertussis
Бронхосептикоз
Көкжөтел тәрізді аурулар (паракоклюш)
6.
Campylobacter spp
Гастроэнтерит, гингивит, периодонтит
7.
Citrobacter spp
Жергілікті қабыну процестері, тамақ уытты инфекциялары
8.
CIostridium perfringens, CIostridium novyi,
CIostridium septicum,
CIostridium hiatolyticum,
CIostridium bifermentans.
Газды гангрена
9.
Escherichia coli
Энтерит
10.
Eubacterium endocarditidis
Сепсистік эндокардит
11.
Eubacterium lentum
Eubacterium ventricosum
Қайталама септицемия,
абсцесстер
12.
Flavobacterium meningosepticum
Менингит, септицемия
13.
Haemophilus influenza
Менингит, пневмония, ларингит
14.
Hafnia alvei
Холецистит, цистит
15.
Klebsiella ozaenae
Озена
16.
Klebsiella pneumoniae
Пневмония
17.
Klebsiella rhinoscleromatis
риносклерома
18.
Mycobacterium spp.
Mycobacterium рhotochromogens Mycobacterium scotochromogens Mycobacterium nonphotochromogens Mycobacterium rapid growers
Микобактериоздар
19.
Micoplasma hominis 1
Micoplasma hominis 2
Micoplasma pneumoniae
Жергілікті қабыну процестері, пневмония
20.
Propionibacterium avidum
Сепсис, абсцестер
21.
Proteus spp.
Тамақ уытты инфекциясы, сепсис, жергілікті қабыну процестері
22.
Pseudomonas aeruginosa
Сепсис, жергілікті қабыну процестері
23.
Salmonella spp.
Сальмонеллез
24.
Serratia marcescens
Сепсис, жергілікті қабыну процестері
25.
Staphylococcus spp.
Тамақ уытты инфекциясы, септицемия, пневмония
26.
Streptococcus spp
Пневмония, тонзиллит, полиартрит, септицемия
27.
Vibrio sрр.,
Vibrio parahaemolyticus,
Vibrio mimicus,
Vibrio fluviales,
Vibrio vulnificus,
Vibrio alginolyticus
Диарея, тамақ уытты инфекциясы, жара инфекциясы, септицемия және басқалар
28.
Yersinia enterocolitica
Энтерит, колит
29.
Actinomyces albus
Актиномикоз
Риккетсиялар
II-топ
1.
Rickettsia prowazekii
Эпидемиялық бөртпе сүзек, Брилл ауруы
2.
Rickettsia typhi
Егеуқұйрық бөртпе сүзегі
3.
Rickettsia rickettsii
Тасты таулардың көгала безгегі
4.
Rickettsia tsutsugamushi
Цуцугамуши безгегі
5.
Coxiella burnetii
Коксиеллез (Ку безгегі)
III топ
1.
Rickettsia sibirica
Солтүстік Азия кене бөрпе сүзегі
2.
Rickettsia conorii
Жерорта теңізі ала қызбасы
3.
Rickettsia sharoni
Израиль қызбасы
4.
Rickettsia sp. Now?
Астрахань қызбасы
5.
Rickettsia acari
Везикулезді риккетсиоз
6.
Rickettsia australis
Солтүстік Квинсленд кене бөртпе сүзегі
7.
Rickettsia japonica
Жапон ала қызбасы
8.
Rickettsia sp. Now
Африка қызбасы
9.
Rickettsia sp. Now (штамм "ТТТ")
Тайланд кене риккетсиозы
Эрлихиялар (Rickettsiaceae тұқымдас ішіндегі Ehrlichiae тобы)
IIІ-топ
1.
Ehrlichia sennetsu
Сеннетсу ауруы
2.
Ehrlichia canis
Аурудың аты жоқ
3.
Ehrlichia chaffeensis
Аурудың аты жоқ
Грибоктар
II - топ
1.
Blastomyces brasiliensis, dermatitidis
Бластомикоз
2.
Coccidioides immitis
Кокцидиоидоз
3.
Histoplasma capsulatum
Гистоплазмоз
III- топ
1.
Aspergillus flavus
Aspergillus fumigatus
Аспергиллез
2.
Candida albicans
Кандидоз
3.
Cryptococcus neoformans
Криптококкоз
IV-топ
1.
Absidia corymbifera
Мукороз
2.
Aspergillus niger,
Aspergillus nidulans
Аспергиллез
3.
Candida brumptii, Candida crusei, Candida intermedia, Candida pseudotropicalis, Candida tropicalis, Candida guillermondii
Кандидоз
4.
Cephalosporium acremonium, Cephalosporium cinnabarium
Цефалоспориоз
5.
Epidermophyton floccosum
Эпидермофитии
6.
Geotrichum candidum
Геотрихоз
7.
Microsporum spp.
Микроспория
8.
Mucor musedo
Мукороз
9.
Penicillium crustosum,
Penicillium luteo-viride,
Penicillium notatum
Пенициллиоз
10.
Pityrosporum orbiculare
Түрлі-түсті теміреткі
11.
Rhizopus nigricans
Мукороз
12.
Trichophyton spp.
Қабатты мукоз
13.
Trichosporon cerebriforme
Түйінді трихоспория
Қарапайымдылар
III-топ
1.
Leishmania donovani
Висцералды лейшманиоз
2.
Plasmodium vivax,
Plasmodium falciparum,
Plasmodium malariae
Безгек
3.
Trichomonas vaginalis
Несеп-жыныс трихомониазы
IV-топ
1.
Acanthamoeba culbertsoni, spp
Менингоэнцефалит
2.
Babesia caucasica
Бабезиоз
3.
Balantidium coli
Балантидиоз
4.
Entamoeba hystolytica
Амебиаз
5.
Isospora belli
Lamblia intestinalis
Энтерит
6.
Naegleria spp.
Менингоэнцефалит
7.
Pent, atrichomonas hominis
Колит
8.
Leishmania major, tropica
Тері лейшманиозы
9.
Toxoplasma gondii
Токсоплазмоз
Вирустар
I-топ
1.
Filoviridae:
Марбург және Эбола вирустары
Геморрагиялық қызбалар
2.
Arenaviridae:
Ласса, Хунин және Мачупо вирустары
Геморрагиялық қызбалар
3.
Poxviridae:
Шешек вирусы
Адамның табиғи шешегі
4.
Herpesviridae
Маймылдың В вирусы
Созылмалы энцефалиттер, энцефалопатиялар
II  топ
1.
Togaviridae
Жылқы энцефаломиелитінің вирусы (Венесуэла ВЖЭВ, шығыс ШЖЭ, Батыс БЖЭ)
Семлики, Чикунгунья, О’Ньонг-Ньонг, Карельдік, Синдбис, Росс, Майяро, Мукамбо өзендеріндегі қызба вирустары
Маса энцефалиттері
энцефаломиелиттері,
энцефаломенингиттері қызбалы аурулар
2.
Flaviviridae:
Кене энцефалиті вирустарының жиынтығы:
кене энцефалиті (КЭ) Алма-Арасан, Апон, Лангат, Негиши, Повассан, Шотландтық қой энцефаломиелиті,
Киассанур орманының ауруы, Омбы геморрагиялық қызбасы (ОГҚ)
Жапон  энцефалиті вирусының жиынтығы (ЖЭ), Батыс Ниль, Ильеус, Росио, Сент-Луис, Усуту энцефалиттері, Муррея Карши, Кунжин, Сепик, Вессельсборн алқабындағы энцефалиттер
Вирус желтой лихорадки
Вирус гепатита С
энцефалиттер
энцефаломиелиттері
Геморрагиялық қызбалар
Қызбалы аурулар
Қызбалы аурулар
Геморрагиялық қызба
Парентеральды гепатит, бауырдың гепатоцелюлярлы карциномасы
3.
Bunyaviridae,
Bunyavirus тұқымдастығы:
Калифорниялық, Ла-Кросс, Джеймстаун-каньонының, Зайцев-Беляков, Инко, Тягиня, энцефалиттерінің жиынтығы, Комплекс Апеу, Мадрид, Орибона, Осса, Рестан ж.б.С-вирусының жиынтығыPhlebovirus түріндегі:
Сицилии, Неаполя, Рифт-валли,Тоскана ж.б. шыбын-шіркейлерден болатын безгек вирустары.
Nairovirus түріндегі:
Қырым көгала безгегі мен  Конго вирустары;
Найроби, Ганджам қойларының аурулары;
Дугбе
Hantavirus түріндегі:
Хантаан, Сеул, Пуумала вирустары
Энцефалит, энцефаломиелит, менингоэнцефалит, менингитті белгісі мен артриры бар қызба аурулары.
Қызба аурулары
Миозиттер және артриттер
Артриті және миозиті бар энцефалиттер мен қызба аурулары
Геморрагиялық қызба
Менингит белгісі бар қызба
Энцефалит
Бүйрек ауруы белгісі бар геморрагиялық қызба (БСГҚ)
4.
Reoviridae,
Orbilvirus түріндегі:Кемерово, Колорадтық кене безгегінің, Көктілді қойлардың, Чангвинола, Орунго ж.б. вирустары
Менингит белгісі және артриті бар қызба
5.
Rhabdoviridae,
Lyssavirus түріндегі:
Көше құтырмасының, жабайы, Лагос-бат вирусы
Құтырма
Жалған құтырма және энцефалопатия
6.
Picornaviridae,
Aphtovirus түріндегі: Аусыл вирусы
Аусыл
7.
Arenaviridae:
Лимфоцитарлық  хориоменингит,  Токарибе, Пичинде вирустары,
Астенинді менингиттер және менингоэнцефалиттер
8.
Hepadnaviridae:
В және Д (Дельта) гепатиттерінің вирустары
Парентеральды гепатиттер
9.
Retroviridae:

человека (ВИЧ-1, ВИЧ-2)
вирус Т-клеточного лейкоза
человека (НТLV)
СПИД
Т – клеточный лейкоз человека
10.
Unconventional agents:
Возбудители болезни медленных
нейроинфекций
Болезнь Крейцфельд-Якоба,
Куру, Скрепи,
амиотрофического
лейкоспонгиоза,
оливопонтоцеребральная
атрофия, синдромы
Герстманна-Страусслера-
Шейнкера
III группа
1.
Orthomyxoviridae:
вирусы гриппа А, В и С
Грипп
2.
Picornaviridae:
Род Enterovirus:
вирусы полиомиелита дикие
штаммы вирусы гепатита А и Е
вирус острого геморрагического
конъюнктивита (АНС)
Полиомиелита
Энтеральный гепатит
Геморрагический конъюнктивит
3.
Herpesviridae:
вирусы простого герпеса I и II
типов, герпесвирус
зостор-ветрянки вирус герпеса
6 типа (HBLV-HHV6) вирус
цитомегалии вирус
Эпштейн-Барра
Герпес простой
Ветряная оспа, опоясывающий
герпетический лишай
Поражение В-лимфоцитов
человека, родовая экзантема
Цитомегалия
Инфекционный мононуклеоз,
лимфома Беркита,
назофарингеальная карцинома
IV-группа
1.
Adenoviridae:
аденовирусы всех типов
ОРВИ, пневмонии,
конъюнктивиты
2.
Reoviridae,
Род Reovirus: ретровирусы
человека
Род Rotavirus: ротавирусы
человека, вирус диареи телят
Небраски (NCDV)
- риниты, гастроэнтериты
- гастроэнтериты и энтериты
3.
Picomaviridae,
Род Enterovirus:
вирусы Коксаки группы А и В
вирусы ECHO
энтеровирусы-типы 68-71
Род Rinovirus: риновирусы
человека 120 типов
Род Cardiovirus:
вирус энцефаломиокардита
вирус Менго
ОРВИ, болезни Борнхольма,
герпангин, полиневриты
серозные менингиты, диареи,
ОРВИ, полиневриты, увеиты
серозные менингиты,
конъюнктивиты.
ОРВИ
ОРВИ, полиневрит, герпангины, конъюнктивиты,
миокардиты, фаломиокардиты,
перикардиты
ОРВИ, полиневрит
4.
Coronaviridae
коронавирусы человека
ОРВИ (профузный насморк без
температуры), энтерит
5.
Caliciviridae: вирус Норфолк
Острый гастроэнтерит
6.
Paramyxoviridae:
вирусы парагриппа человека 1-4
типа, респираторно-
синцитиальный вирус (PC-вирус),
вирус эпидемического паротита,
вирус кори
вирус Ньюкаслской болезни
ОРВИ, бронхопневмонии
Пневмонии, бронхиты,
бронхиолиты,
Эпидемический паротит
Корь
Конъюнктивит
7
Togaviridae
род Rubivirua:
вирус краснухи
Краснуха
8.
Rabdoviridae,
Род Vesiculovirus:
вирус везикулярного стоматита
Везикулярный стоматит
9.
Poxviridae:
вирус оспы коров, вирус
эктромелии,
вирус узелков доильщиц,
орфвирус вирус
вирус контагиозного моллюска
вирусы Тана и Яба
Оспа коров
Эктромелия мышей
Хроническая болезнь рук
доильщиц
Контагиозный пустулярный
дерматит
Контагиозный моллюск кожи и
слизистых
Болезнь Яба
Хламидии
II группа
1.
Chlamydia psittaci
Орнитоз-пситтакоз
III группа
1.
Chlamydia trachomatis
Трахома, урогенитальный
хламидиоз
2.
Chlamydia paratrachomatis
Трахомоподобный конъюнктивит
3.
Chlamydia veneral
lymphagranulema
Венерическая лимфогранулема,
поражение паховых
лимфатических узлов
Яды биологического происхождения
II группа
1.
Ботулинические токсины всех
видов
Ботулизм
2.
Столбнячный токсин
3.
Яд паука каракурта
III группа
1.
Микотоксины
Микотоксикозы
2.
Дифтерийный токсин
3.
Стрептококковый токсин группы
А
4.
Стафилококковые токсины
5.
Яды змей (кобры, эфы, гюрзы и
другие)
Аттенуированные штаммы
Аттенуированные штаммы возбудителей I - II групп относят к
микроорганизмам 3 группы патогенности. Аттенуированные штаммы III -
IV групп относят к 4 группе патогенности.
Приложение 7
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к проектированию,
строительству, реконструкции, содержанию
и условиям работы микробиологических
и паразитологических лабораторий"
форма
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
РАЗРЕШЕНИЕ
Выдано лаборатории__________________________________________________
(наименование организации)
на проведение_______________________________________________________
виды работ: диагностическая, экспериментальная, производственная
с микроорганизмами___________________________________группы
патогенности, включая
_____________________________________________________________________ (наименование микроорганизмов)
_____________________________________________________________________
На основании:________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
"____"______________200___года
Действительно в течение __________________лет (год) с момента выдачи
Председатель
Режимной комиссии
М.П.
Приложение 8
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к проектированию,
строительству, реконструкции, содержанию
и условиям работы микробиологических
и паразитологических лабораторий"
Режимы обеззараживания в лабораториях
№ п/п
Объект
Методы
обеззараживания
Обеззараживающее
средство
Время в
минутах
Бактерии не образующие спор
1.
Поверхности
помещений,
рабочие столы,
мебель, помещения
вивария,
оборудование
Орошение,
протирание,
мытье; в случае
аварии – залить
одним из
растворов, с
последующей
влажной уборкой.
Аэрозольный метод дезинфекции
В целях
дезинфекции,
должны
использоваться
средства,
разрешенные к
применению в
Республике
Казахстан (далее
– дез. средства,
разрешенные в РК).
40 % раствор
формальдегида, с
последующей
нейтрализацией
25 % раствором
аммиака;
3 % раствор
перекиси водорода
с 0,5 % моющего
средства.
экспозиция
согласно
инструкции
применения
дез.средств
(далее -
согл.
инстр.)
2.
Защитная одежда,
маски, перчатки,
сапоги
Обработка в
автоклаве
Кипячение
Погружение в
дезинфицирующий
раствор с
последующей
стиркой
Давление 1,1
кгс/кв.см при
температуре
(120+2)0 С
дез. средства,
разрешенные в
РК
3 % раствор
перекиси
водорода с 0,5 %
моющим средством
60
согл. инстр.
120
3.
Очки
Протирание с
последующим
обмыванием водой
Погружение
3 % раствор
перекиси
водорода с 0,5 %
моющим
средством;
спирт 700
120
30
4.
Жидкие отходы,
смывные воды,
выделения больных
Засыпать или
залить
дез. средства,
разрешенные в РК
согл.инстр.
5.
Посуда
лабораторная
(стеклянная,
металлическая),
пробки
ватно-марлевые
Автоклавирование
Давление 1,1 кгс/кв.см при температуре (120+2)0 С
60
6.
Груши, резиновые
перчатки
Кипячение
Погружение
2 % раствор соды
дез. средства,
разрешенные в
РК
3 % раствор
перекиси
водорода с 0,5 %
моющим
средством;
30
согл.
инстр.
60
7.
Руки в резиновых
перчатках
Погружение и
мытье
дез. средства,
разрешенные в РК
3 % раствор
перекиси
водорода с 0,5 %
моющим
средством;
согл. инстр.
2
8.
Незащищенные
участки рук;
открытые части
тела в случае
аварии
Погружение,
мытье
Протирание
дез. средства,
разрешенные в
РК
спирт 700
согл.
инстр.
10
9.
Банки для
животных
Залить до краев,
протереть снаружи
дез. средства,
разрешенные в РК
5 % раствор
лизола
согл.
инстр.
30
10.
Металлические
ящики, банки
из-под вскрытых
животных, садки,
орудия лова,
инструменты после
вскрытия
Автоклавирование
Обработка сухим
жаром
Погружение
Кипячение
Давление 1,5
кгс/кв.см при
температуре
(126+2)0 С
1600 С
дез. средства,
разрешенные в РК
5 % раствор
лизола
2 % раствор соды
30
согл.
инстр.
120
30
11.
Подстилочный
материал, остатки
кормов, трупы
лабораторных
животных
Автоклавирование
Погружение
Сжигание
Давление 1,5
кгс/кв.см при
температуре
(126+2)0 С
дез. средства,
разрешенные в РК
5 % раствор
лизола
60
согл.
инстр.
1440
(24 часа)
12.
Изделия из
синтетических
материалов
Камерное
обеззараживание
Погружение
Паровоздушная

Адам иммунитетінің жетіспеушілігін тудыратын вирус (АИЖТВ-1, АИЖТВ-2)
Адамның Т-клеткалық лейкозының вирусы (НТLV)
ЖИТС
адамның Т–клеткалық лейкозы
10.
Unconventional agents:
Баяу нейроинфекциялық аурулардың қоздырғыштары
Крейцфельд-Якоб, Куру, Скрепи, амиотрофиялық  лейкоспонгиоз ауруы, оливопонтоцеребралдық  атрофия, Герстманн-Страусслер- Шейнкер синдромдары
III топ
1.
Orthomyxoviridae:
А, В және С тұмауының вирустары
Тұмау
2.
Picornaviridae:
Enterovirus түріндегі:
полиомиелит жабайы штамм вирустары А және Е гепатит вирустары
Жіті геморрагиялық конъюнктивит вирусы (АНС)
Полиомиелита
Энтеральный гепатит
Геморрагиялық конъюктивит
3.
Herpesviridae:
I және II үлгідегі қарапайым герпес вирусы,
зостор-жел шешек герпес вирусы
6 үлгідегі герпес вирусы (HBLV-HHV6)
цитомегалия вирусы Эпштейн-Барр вирусы
Қарапайым герпес
Жел шешек, белдемелі герпес  теміреткі адамның В-лимфоциттерінің зақымдануы, туа біткен экзантема
Цитомегалия Инфекциялық мононуклеоз, Беркит лимфомасы, назофарингеалды карцинома
IV-топ
1.
Adenoviridae:
Барлық түрдегі аденовирустар
ЖРВИ, пневмония, конъюнктивиттер
2.
Reoviridae,
Reovirus түріндегі: адамдардың ретровирусыRotavirusтүріндегі: адамдардың ротавирусы  Небраск бұзаулар диарея вирусы (NCDV)
- риниттер, гастроэнтериттер
- гастроэнтериттер және энтериттер
3.
Picomaviridae,
Enterovirus тұріндегі:
А және В тобындағы  Коксаки  вирустары
ECHO вирустары энтеровирусы-типы 68-71Rinovirus түріндегі:
Адамның риновирустарының 120 үлгісі
Cardiovirus түріндегі:
энцефаломиокардит вирусы
Менго вирусы
ЖРВИ, Борнхольм ауруы, герпангин, полиневриттер серозды менингиттер, диареялар, ЖРВИ, полиневриттер, увеиттер серозды менингит, конъюнктивиттер.
ЖРВИ
ЖРВИ, полиневрит, герпангиндер, конъюктивиттер, миокардиттер, фаломиокардиттер, перикардиттер ЖРВИ, полиневрит
4.
Coronaviridae
Адамның коронавирустары
ЖРВИ (профузды температурасыз мұрынның бітуі), энтерит
5.
Caliciviridae:
Норфолк вирус
Жіті гастроэнтерит
6.
Paramyxoviridae:
Адамның 1-4 үлгідегі парагрипп вирустары респираторлық-синцитиалдық вирус (PC-вирус), эпидемиялық паротит вирусы, кори вирус  вирус Ньюкаслской болезни
ЖРВИ, бронхопневмониялар Пневмониялар, бронхиттер, бронхиолиттер,
Эпидемиялық паротит
Қызылша
Конъюктивит
7
Togaviridae
Rubivirua түріндегі:
қызамық вирусы
Қызамық
8.
Rabdoviridae, Vesiculovirus түріндегі:
везикулярлы стоматит вирусы
Везикулярлық стоматит
9.
Poxviridae:
Сиыр шешегінің вирусы,  эктромелия вирусы, сауыншылар түйіндерінің вирусы
орфвирус вирусы
контагиозды моллюска вирусы
Тан және  Яб вирустары
Сиыр шешегі
Тышқандардың эктромелиясы
Сауыншы қолдарының созылмалы ауруы
Контагиозды күлдіректі терінің қабынуы
Тері мен шырышты қабаттың контагиозды молюскасы
Яб ауруы
Хламидийлер
II - топ
1.
Chlamydia psittaci
Орнитоз-пситтакоз
III-топ
1.
Chlamydia trachomatis
Трахома, урогениталды хламидиоз
2.
Chlamydia paratrachomatis
Трахомоға ұқсас конъюктивит
3.
Chlamydia veneral lymphagranulema
Венерологиялық лимфогранулема, шат лимфа бездерінің зақымдануы
Биологиялық тұрғыдағы улар
II- топ
1.
Барлық түрдегі ботулин уыттары
Ботулизм
2.
Сіреспе уыты
3.
Қарақұрт өрмекшісінің уы
III -топ
1.
Микоуыттар
Микотоксикоздар
2.
Дифтерия уыты
3.
А тобындағы стрептококтар уыты
4.
Стафилококтар уыттары
5.
Жыландардың уы (кобра, эфа, гюрза және басқалар)
Аттенуирленген штаммдар
I-II - топтардың аттенуирленген штаммдарының қоздырғыштары патогендік тобы 3 микроорганизмдеріне жатады.
III–IV - патогенді топтардың аттенуирленген штаммдары   патогендік тобы 4-ке жатады.
«Микробиологиялық, паразитологиялық
зертханаларды жобалауға, салуға,
реконструкциялауға, күтіп-ұстауға және
жұмыс істеу жағдайларына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
7-қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі РҰҚСАТ
________________________________________________ зертханасына
(ұйымның атауы)
мыналарды______________________________________________________
(микроорганизмдердің атаулары)
қоса алғанда, патогендігі______________топтың__________________
__________________________________________ микроорганизмдерімен
_______________________________________________________________
жұмыс түрлері: диагностикалық, эксперименттік, өндірістік
______________________________________________жүргізуге берілді.
Негіздеме:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
20__жылғы  «__» ______________
Берілген сәттен бастап_________________________жыл бойы жарамды.
Режимдік комиссияның
төрағасы
М.О.
«Микробиологиялық,паразитологиялық
зертханаларды жобалауға, салуға,
реконструкциялауға, күтіп-ұстауға және
жұмыс істеу жағдайларына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
8-қосымша
Зертханалардағы зарарсыздандыру режимі
р/с
Объект
Зарарсыздандыру әдістері
Зарарсыздандыру құралы
Уақыт  минутпен
Спора түземейтін бактериялар
1.
Үй-жайлардың, жұмыс үстелдерінің,  жиһаздың, виварий үй-жайының, жабдықтың беттері
Суару, сүрту, жуу;
авария жағдайында – кейіннен ылғалды жинау арқылы ерітінділердің бірін құю.
Дезинфекцияның аэрозольды әдісі
Дезинфекциялау  мақсатында Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген құралдар  қолданылуы тиіс (бұдан әрі – ҚР рұқсат етілген дез.құралдар).  кейіннен 25% аммиак ерітіндісімен бейтараптандыру арқылы 40% формальдегид   ерітіндісі;
0,5% жуу заттары қосылған 3% сутегі тотығы ерітіндісі.
Дез. құралдарды қолдану нұсқаулығына сәйкес экспозиция 120
2.
Қорғаныш киімдері, маскалар, қолғаптар, етіктер
Автоклавта өңдеу
Қайнату
Кейіннен жуу арқылы дезинфекциялық ерітіндіге батыру
1,1 кгс/шаршы.см қысым (120+2)0С температурада, 1% хлорамин ерітіндісі;
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар 0,5% жуу заттары қосылған 3% сутегі тотығы ерітіндісі
60
120
3.
көзілдіріктер
Сүрту, кейіннен сумен жуу
Батыру
0,5% жуу заттары қосылған 3% сутегі тотығы ерітіндісі. 700 спирт
120
30
4.
Сұйық қалдықтар, жуынды сулар, науқастардың бөлінетін заттары
Көму немесе су құю
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар
5.
Зертханалық ыдыстар (шыны, металл), мақта-дәке тығындар
Автоклавтау
(120+2)0С температурада 1,1 кгс/шаршы.см қысымы
60
6.
Резеңке грушалар, қолғаптар
Қайнату
Батыру
2% сода ерітіндісі
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар 0,5% жуу заттары қосылған 3% сутегі тотығы ерітіндісі
30 нұсқаулыққа сәйкес
60
7.
Резеңке қолғап киген қолдар
Батыру және жуу
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар
0,5% жуу заттары  қосылған 3% сутегі тотығы ерітіндісі
нұсқаулыққа сәйкес
2
8.
Қолдың қорғалмаған бөліктері;
Авария жағдайында дененің ашық бөліктері
Батыру, жуу
Сүрту
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар
700спирт
нұсқаулыққа сәйкес
10
9.
Жануарларға арналған банкалар
Жиегіне дейін толтыру, сыртын сүрту
ҚР  рұқсат етілген дез.құралдар
5%  лизол ерітіндісі
нұсқаулыққа сәйкес
30
10.
Металл жәшіктер, ашылған жануарларға арналған банкалар, шарбақтар, аулау құралдары, ашудан кейінгі құрал-саймандар
Автоклавтау
Құрғақ ыстықпен өңдеу
Батыру
Қайнату
(120+2)0С температурада 1,1 кгс/шаршы.см қысым 1600С
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар
5%  лизол ерітіндісі
2%  соды ерітіндісі
30 нұсқаулыққа сәйкес
120
30
11.
Төселетін материалдар, жемдер қалдықтары, зертхана жануарларының мәйіттері
Автоклавтау
Батыру
Өртеу
(120+2)0С температурада 1,1 кгс/шаршы.см қысым
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар
5%  лизол ерітіндісі
60
нұсқаулыққа сәйкес 1440 (24 сағат)
12.
Синтетикалық материалдардан жасалған бұйымдар
Камералық зарарсыздандыру
Батыру

смесь 80-900 С
дез. средства,
разрешенные в РК
0,2 % р-р
формальдегида
при температуре
600 С
30
согл.
инстр.
60
Бактерии, образующие споры и ботулинический токсин
13.
Поверхности
помещений,
рабочие столы,
мебель,
оборудование
Двухкратное
орошение через 30
минут
Протирание
двухкратное с
интервалом 15
минут
Орошение и
протирание
Мытье
дез. средства,
разрешенные в РК
5 % раствор
формалина с 5 %
раствором мыла
6 % раствор
перекиси
водорода с 0,5 %
моющего средства
согл.инстр.
14.
Защитная одежда,
маски
Автоклавирование
Кипячение
Замачивание с
последующей
стиркой
Давление 2,0
кгс/кв.см при
температуре
(132+2)0 С
2 % раствор соды
дез. средства,
разрешенные в РК
6 % р-р перекиси
водорода с 0,5 %
моющего средства
90
согл.
инстр.
60
15.
Перчатки
Кипячение
Погружение
2 % раствор соды
дез. средства,
разрешенные в РК
6 % р-р перекиси
водорода с 0,5 %
моющего средства
60
согл.
инстр.
120
16.
Жидкие отходы,
смывные воды,
выделения больных
Засыпать
Хлорная известь
дез. средства,
разрешенные в РК
120
согл.
инстр.
17.
Посуда
лабораторная
(стеклянная,
металлическая)
Кипячение
Автоклавирование
2 % раствор соды
Паром под
давлением 2,0
кгс/кв.см
(132+2)0
60
90
18.
Груши
Погружение
дез. средства,
разрешенные в
РК
6 % р-р
перекиси
водорода с 0,5 %
моющего средства
согл.инстр.
60
19.
Посевы
Автоклавирование
Паром под
давлением 2,0
кгс/кв.см
(132+2)0
90
20.
Банки для
животных,
Подстилочный
материал, остатки
кормов
Залить до краев,
протереть
снаружи,
двухкратно с
интервалом – 3
часа
Автоклавирование
дез. средства,
разрешенные в
РК
6 % р-р перекиси
водорода с 0,5 %
моющего средства
Давление 2,0
кгс/кв.см при
температуре
(132+2)0 С
согл.инстр.
2880 (48
часов)
90
21.
Трупы
лабораторных
животных
Автоклавирование
Сжигание
Давление 2,0
кгс/кв.см при
температуре
(132+2)0 С
90
22.
Инструментарий
Кипячение
Автоклавирование
2 % раствор соды
Давление 2,0
кгс/кв.см при
температуре
(132+2)0 С
60
90
Вирусы и риккетсии
23.
Поверхности
помещений,
рабочие столы,
мебель,
оборудование
Орошение
двухкратное через
30 минут или
двухкратное
протирание с
интервалом 15
минут; в случае
аварии залить
на 2 часа
дез. средства,
разрешенные в РК
6 % р-р перекиси
водорода
согл.
инстр.
24.
Защитная одежда,
маски, перчатки
Кипячение
Погружение
Автоклавирование
(исключая
перчатки)
дез. средства,
разрешенные в
РК
6 % р-р перекиси
водорода
Давление 1,1
кгс/кв.см при
температуре
(120+2)0 С
согл.
инстр.
120
45
25.
Защитные очки
Протирание с
последующим
обмыванием
дез. средства,
разрешенные в РК
согл.
инстр.
26.
Выделения
больного
Засыпать или
залить
дез. средства,
разрешенные в РК
согл.
инстр.
27.
Посуда
лабораторная
(стеклянная,
металлическая)
Кипячение
Погружение
Автоклавирование
2 % раствор соды
дез. средства,
разрешенные в
РК
6 % р-р
перекиси
водорода
Давление 1,5
кгс/кв.см при
температуре
(126+2)0 С
30
согл.инстр.
60
60
28.
Вирусы,
содержащие
жидкость
Погружение
дез. средства,
разрешенные в
РК
согл.
инстр.
29.
Груши, резиновые
пробки
Кипячение
2 % раствор соды
30
30.
Руки в резиновых
перчатках
Мытье
дез. средства,
разрешенные в
РК
6 % р-р перекиси
водорода
согл.
инстр.
1-2
31.
Руки, части тела
при аварии
Тщательно обмыть
или протереть
дез. средства,
разрешенные в
РК
согл.
инстр.
Возбудители глубоких микозов
32.
Поверхности
помещений,
рабочие столы,
мебель,
оборудование
Орошение
Протирание
мытье
дез. средства,
разрешенные в
РК
5 % раствор
лизола
согл.
инстр.
60
33.
Поверхности
термокамер
Орошение и
протирание
двухкратно с
интервалом 30
минут
3 % раствор
перекиси
водорода с 0,5 %
моющего средства
60
34.
Защитная одежда
Автоклавирование
Кипячение
Погружение
Давление 1,1
кгс/кв.см при
температуре
(120+2)0 С
Давление 1,5
кгс/кв.см при
температуре
(126+2)0 С
2 % раствор соды
3 % р-р
сульфохлорантина
5 % раствор
лизола и др.
дез. средства,
разрешенные в
РК
60
30
30
120
согл. инстр.
35.
Перчатки,
защитные очки,
тапочки
Кипячение
Протирание
двухкратно
2 % раствор соды
3 % р-р
сульфохлорантина
5 % раствор
лизола и др
дез. средства,
разрешенные в РК
15
согл.
инстр.
36.
Лабораторная
посуда
Автоклавирование
Кипячение
Погружение
Давление 1,1
кгс/кв.см при
температуре
(120+2)0 С
Давление 1,5
кгс/кв.см при
температуре
(126+2)0 С
2 % раствор соды
3 % р-р
сульфохлорантина
5 % раствор
лизола и др
дез. средства,
разрешенные в РК
60
30
30
120
согл.
инстр.
37.
Культуры грибов
на плотных
питательных
средах
Автоклавирование
Давление 1,1
кгс/кв.см при
температуре
(120+2)0 С
Давление 1,5
кгс/кв.см при
температуре
(126+2)0 С
Давление 2,0
кгс/кв.см при
температуре
(132+2)0 С
60
30
20
38.
Руки, части тела
Мытье с марлевой
салфеткой
1 % раствор
йодоната
1
39.
Органы грызунов
Погружение
10 % раствор
формалина

80-900С бу-ауа қоспасы
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар
600С температурада
0,2% формальдегид ерітіндісі
30 нұсқаулыққа сәйкес
60
Споралар және ботулин уытын түзетін бактериялар
13.
Үй-жайлардың, жұмыс  үстелдерінің,  жиһаздың және жабдықтың беттері
30 минут сайын екі рет бүрку
15 минут үзіліс сайын екі рет сүрту
Бүрку және сүрту
Жуу
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар
5% сабын ерітіндісі бар  5% формалин ерітіндісі
0,5% жуу заттары қосылған 6% сутегі тотығы ерітіндісі
нұсқаулыққа сәйкес
14.
Қорғаныш киімдері, маскалар
Автоклавтау
Қайнату
Кейіннен жуу арқылы сулау
(132+2)0С температурада 2 кгс/шаршы.см қысым
2% сода ерітіндісі
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар
0,5% жуу заттары қосылған 6% сутегі тотығы ерітіндісі
90
нұсқаулыққа сәйкес 60
15.
Қолғаптар
Қайнату
Батыру
2%  сода ерітіндісі
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар 0,5% жуу  заттары қосылған 6% сутегі тотығы ерітіндісі
60
нұсқаулыққа сәйкес 120
16.
Сұйық қалдықтар, жуынды сулар, жуынды сулар, науқастардың бөлетін заттары
Сеуіп тастау
Хлорлы әк
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар
120
нұсқаулыққа сәйкес
17.
Зертхана ыдыстары (шыны, металл)
Қайнату
Автоклавтау
2%  сода ерітіндісі
(132+2)0С
2,0 кгс/шаршы.см қысымы бар бумен
60
90
18.
Грушалар
Батыру
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар
0,5% жуу  заттары  қосылған 6% сутегі тотығы ерітіндісі
нұсқаулыққа сәйкес 60
19.
Себінділер
Автоклавтау
Қысымы  (132+2)0С
2 кгс/шаршы.см  бумен
90
20.
Жануарларға арналған банкалар, төселетін материалдар, жемдер қалдықтары
Жиегіне дейін толтыру, 30 минут сайын екі рет сыртын сүрту
Автоклавтау
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар
0,5% жуу  заттары қосылған 6% сутегі тотығы ерітіндісі
(132+2)0С температурада 2 кгс/шаршы.см қысым
нұсқаулыққа сәйкес 2880 (48 сағат)
90
21.
Зертхана жануарларының мәйіттері
Автоклавтау
Өртеу
(132+2)0С температурада
2 кгс/шаршы.см қысым
90
22.
Құрал-саймандар
Қайнату
Автоклавтау
2%  сода ерітіндісі
(132+2)0С температурада 2 кгс/шаршы.см қысым
60
90
Вирустар және риккетсиялар
23.
Үй-жайлардың, жұмыс үстелдерінің, жиһаздың және жабдықтың беттері
30 минут сайын екі рет бүрку немесе 15 минут үзіліс сайын екі рет сүрту;
Авария жағдайында 2 сағатқа құйып тастау
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар
6% сутегі тотығы ерітіндісі
нұсқаулыққа сәйкес
24.
Қорғаныш киімдері, маскалар, қолғаптар
Қайнату
Батыру
Автоклавтау (қолғаптардан басқасын)
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар
6% сутегі тотығы ерітіндісі (120+2)0С температурада
1,5 кгс/шаршы.см қысым
нұсқаулыққа сәйкес 120
45
25.
Қорғаныш көзілдіріктері
Кейіннен жуу арқылы сүрту
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар
нұсқаулыққа сәйкес
26.
Науқастардың бөлетін заттары
Себу немесе құю
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар
нұсқаулыққа сәйкес
27.
Зертханалық ыдыстар (шыны, металл)
Қайнату
Батыру
Автоклавтау
2% сода ерітіндісі
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар
6% сутегі тотығы ерітіндісі
1 (126+2)0С температурада
5 кгс/шаршы.см қысым
30 нұсқаулыққа сәйкес
60
60
28.
Ішінде сұйық бар вирустар
Батыру
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар
нұсқаулыққа сәйкес
29.
Грушалар, резеңке тығындар
Қайнату
2% сода ерітіндісі
30
30.
Резеңке қолғап киген қолдар
Жуу
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар 6% сутегі тотығы ерітіндісі
нұсқаулыққа сәйкес 1-2
31.
Авария жағдайында  қолдар, дене бөліктері
Мұқият жуу немесе  сүрту
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар
нұсқаулыққа сәйкес
Терең орналасқан микоздардың қоздырғыштары
32.
Үй-жайлардың беттері, жұмыс үстелдері, жиһаздар және жабдықтар
Бүрку
Сүрту
Жуу
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар 5%  лизол ерітіндісі
нұсқаулыққа сәйкес 60
33.
Термокамералардың беттері
30 минут аралықпен бүрку және сүрту
0,5% жуу заттары қосылған 3% сутегі тотығы ерітіндісі
60
34.
Қорғаныш киімдері
Автоклавтау
Қайнату
Батыру
(120+2)0С температурада
1,1  кгс/шаршы.см қысым
(126+2)0С температурада
1,5 кгс/шаршы.см қысым
2% сода ерітіндісі
3% сульфохлорантин ерітіндісі
5% лизол ерітіндісі және т.б.
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар
60
30
30
120
нұсқаулыққа сәйкес
35.
Қолғаптар, қорғаныш көзілдіріктер, тәпішкелер
Қайнату
Екі рет сүрту
2% сода ерітіндісі
3% сульфохлорантин ерітіндісі
5% лизол ерітіндісі және т.б.
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар
15
нұсқаулыққа сәйкес
36.
Зертханалық ыдыстар
Автоклавтау
Қайнату
Батыру
(120+2)0С температурада
1,1  кгс/шаршы.см қысым
(126+2)0С температурада
1,5 кгс/шаршы.см қысым
2% сода ерітіндісі
3% сульфохлорантин ерітіндісі
5% лизол ерітіндісі және т.б.
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар
60
30
30
120 нұсқаулыққа сәйкес
37.
Тығыз қоректендіру ортасындағы грибоктар өсінділері
Автоклавтау
(120+2)0С температурада
1,1  кгс/шаршы.см қысым
(126+2)0С температурада
1,5 кгс/шаршы.см қысым
(132+2)0С температурада
2,0 кгс/ шаршы.см қысым
60
30
20
38.
Қолдар, дене бөліктері
Дәке сүлгімен сүрту
1% йодонат ерітіндісі
1
39.
Кеміргіштердің мүшелері
Батыру
10%  формалин ерітіндісі

1440 (24
часа)
40.
Трупы
лабораторных
животных
Сжигание
Автоклавирование
Поверхностное
обеззараживание,
путем погружения
Давление 1,5
кгс/кв.см при
температуре
(126+2)0 С
10 % раствор
лизола
дез. средства,
разрешенные в РК
60
2880 (48
часов)
согл.
инстр.
41.
Банки для
животных
Залить до краев
и протереть
снаружи
3 % р-р
сульфохлорантина
5 % раствор
лизола и др
дез. средства,
разрешенные в РК
2880 (48
часов)
согл.инстр.
42.
Инструменты после
вскрытия животных
Кипячение
2 % раствор соды
30
43.
Подстилочный
материал, остатки
кормов
Автоклавирование
Давление 1,5
кгс/кв.см при
температуре
(126+2)0 С
60
44.
Ветошь, уборочный
материал, ящики
из-под животных
Кипячение
Погружение
2 % раствор соды
3 % р-р
сульфохлорантина
5 % раствор
лизола и др
дез. средства,
разрешенные в РК
30
2880 (48
часов)
согл.инстр.
Возбудители паразитарных заболеваний
45.
Ветошь, уборочный
материал.
Кипячение
2 % раствор соды
30
46.
Посуда, в которой
доставляется
материал,
предметные,
покровные стекла,
стеклянные
палочки
Кипячение
Погружение
2 % раствор соды
дез. средства,
разрешенные в
РК
5 % раствор
карболовой
кислоты
30
согл.инстр.
440 (24
часа)
47.
Картонные
коробки,
деревянные
палочки,
ватные шарики,
полиэтиленовые
пакеты
Сжигание
Приложение 9
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к проектированию,
строительству, реконструкции, содержанию
и условиям работы микробиологических
и паразитологических лабораторий"
Требования к применению защитного костюма
1. В зависимости от характера выполняемой работы пользуются следующими типами защитных костюмов, состоящих из:
1) 1 типа – пижама или комбинезон, медицинские тапочки, медицинская шапочка, большая косынка (капюшон), противочумный халат, ватно-марлевая маска (фильтрующий или кислородно-изолирующий противогаз), очки, резиновые перчатки, полотенце, носки, сапоги резиновые; резиновый фартук, резиновые нарукавники;
2) 2 типа – пижама или комбинезон, медицинские тапочки, медицинская шапочка, большая косынка (капюшон), противочумный халат, ватно-марлевая маска, резиновые перчатки, полотенце, носки, тапочки, сапоги резиновые;
3) 3 типа – пижама, медицинская шапочка, большая косынка, противочумный халат, резиновые перчатки, полотенце, носки, тапочки, галоши;
4) 4 типа – пижама, шапочка (малая косынка), противочумный халат (хирургический), носки, тапочки.
2. Комбинезоны и пижамы должны быть из плотной ткани (бязи или полотна), спереди с глухой застежкой на пуговицы.
3. Противочумный халат шьют по типу хирургического, но значительно длиннее (до нижней трети голени), при этом полы его должны глубоко заходить одна на другую; пояс и завязки у ворота должны состоять из двух частей, пришитых каждая к отдельной поле, для завязывания рукавов пришивают одну длинную тесемку.

1440 (24 сағат)
40.
Зертхана жануарларының мәйіттері
Өртеу
Автоклавтау
Батыру арқылы бетін зарарсыздандыру
(126+2)0С температурада
1,5 кгс/шаршы.см қысым
10% лизол ерітіндісі және т.б.
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар
60
2880
(48 сағат) нұсқаулыққа сәйкес
41.
Жануарларға арналған банкалар
Жиегіне дейін толтыру, сыртын сүрту
3% сульфохлорантин ерітіндісі
5% лизол ерітіндісі және т.б.
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар
2880 (48 сағат) нұсқаулыққа сәйкес
42.
Жануарларды ашқаннан кейінгі құрал-саймандар
Қайнату
2% сода ерітіндісі
30
43.
Төселетін материалдар, жемдердің қалдықтары
Автоклавтау
(126+2)0С температурада
1,5 кгс/шаршы.см қысым
60
44.
Шүберектер, жинау  материалдары,  жануарларға арналған жәшіктер
Қайнату,
Батыру
2% сода ерітіндісі
3% сульфохлорантин ерітіндісі
5% лизол ерітіндісі және т.б.
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар
30
2880 (48 сағат) нұсқаулыққа сәйкес
Паразиттік аурулардың қоздырғыштары
45.
Шүберектер, жинау материалдары
Қайнату
2% сода ерітіндісі
30
46.
Материалды жеткізілетін ыдыс, заттық, жапқыш шынылар, шыны таяқшалар
Қайнату
Батыру
2% сода ерітіндісі
ҚР рұқсат етілген дез.құралдар
5% карбол қышқылы  ерітіндісі
30
1440
(24 сағат) нұсқаулыққа сәйкес
47.
Картон қораптар, ағаш таяқшалар, мақта түйіршіктер, полиэтилен пакеттер
Өртеу
«Микробиологиялық, паразитологиялық
зертханаларды жобалауға, салуға,
реконструкциялауға, күтіп-ұстауға және
жұмыс істеу жағдайларына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
9-қосымша
Қорғаныш костюмін қолдануға қойылатын талаптар
1. Орындалатын жұмыстың сипатына қарай құрамында мыналар бар қорғаныш костюмдерінің түрлері қолданылады:
1) 1-түрі – пижама немесе комбинезон, медициналық шәркелер, медициналық қалпақ, үлкен үшкіл орамал (капюшон), обаға қарсы киетін халат, мақта-дәкеден жасалған маска (сүзгілейтін немесе оттегі оқшаулайтын противогаз), көзілдіріктер, резеңке қолғаптар, сүлгі, шұлық, резеңке етіктер; резеңке алжапқыш, резеңке жеңқаптар;
2) 2-түрі – пижама немесе комбинезон, медициналық шәркелер, медициналық қалпақ, үлкен үшкіл орамал (капюшон), обаға қарсы киетін халат, мақта-дәкеден жасалған маска, резеңке қолғаптар, сүлгі, шұлық, шәркелер, резеңке етіктер;
3) 3-түрі – пижама, медициналық қалпақ, үлкен үшкіл орамал, обаға қарсы киетін халат, резеңке қолғаптар, сүлгі, шұлық, шәркелер, кебістер;
4) 4-түрі – пижама, қалпақ (үшкіл орамал), обаға қарсы киетін халат (хирургиялық), шұлық, шәркелер.
2. Комбинезондар мен пижамалар қалың матадан тігіліп (бөз немесе кенеп мата), алды түймемен толық жабылатын болуға тиіс.
3. Обаға қарсы киетін халатты хирургиялық халат түрінде тігеді, бірақ әжептәуір ұзындау (балтырының төменгі жағынан үштен біріне дейін биіктікте) болады, бұл ретте оның етегі бір-бірімен мол қапсырылып айқасуы керек; белдігі мен жағасының бауы бөлек тігілген, екі бөліктен тұруы тиіс, жеңдерін байлау үшін бір ұзын таспа тігіледі.

4. Противочумную косынку изготовляют размером 90 х 90 х 125 сантиметров, ватно-марлевую маску – из куска марли длиной 125 сантиметров и шириной 50 сантиметров. В средней части куска в продольном направлении укладывают сплошной ровный пласт ваты длиной 25 сантиметров, шириной 17 сантиметров. Края марли заворачивают и под наружный ее край закладывают три кусочка ваты. Длинные марлевые концы разрезают вдоль, не доходя до ватной прослойки.
5. Очки применяют "летные" с широким, плотно прилегающим краем, изогнутыми стеклами или любой иной конструкции, обеспечивающий их герметичность.
6. Противочумный костюм надевают до входа в помещение, где работают с заразным материалом в следующей последовательности: пижама (комбинезон), носки, тапочки, медицинская шапочка, капюшон (большая косынка), противочумный халат и сапоги. Тесемки у ворота халата, а также пояс халата завязывают спереди на левой стороне обязательно петлей, после чего закрепляют тесемки на рукавах. Респиратор (маска) должен закрывать рот и нос, верхние тесемки маски завязывают петлей на затылке, нижние на темени, по бокам крыльев носа закладывают ватные тампоны. Очки должны быть хорошо пригнаны и проверены на отсутствие фильтрации воздуха.
7. Для обеззараживания костюма должны быть предусмотрены отдельные емкости с дезинфицирующим раствором для обработки: сапог или галош, рук в перчатках в процессе снятия костюма, ватно-марлевых масок, халата, косынки (капюшона), полотенца, перчаток. Очки погружаются в 700 спирт.
8. При обеззараживании автоклавированием, кипячением или в дезинфицирующей камере, костюм складывают соответственно в биксы, двойные мешки.
9. Костюм снимают в следующем порядке, погружая руки в перчатках в дезинфицирующий раствор после снятия каждой части костюма:
1) сапоги или галоши протирают сверху вниз тампонами, обильно смоченными дезинфицирующим раствором, вынимают полотенце;
2) протирают ватным тампоном, смоченным дезинфицирующим раствором, фартук, при наличии его в костюме, снимают, складывая наружной стороной внутрь;
3) снимают нарукавники и вторую пару перчаток, если они были необходимы при работе;
4) снимают очки, оттягивая их двумя руками вперед, вверх и назад за голову;
5) ватно-марлевую маску развязывают и снимают, не касаясь лица наружной ее стороной;
6) развязывают завязки ворота халата, пояс и опустив верхний край перчаток, развязывают завязки рукавов, снимают халат, заворачивая наружную часть его внутрь;
7) снимают косынку, осторожно собирая все концы ее в одну руку на затылке;

4. Обаға қарсы киілетін үшкіл орамалдың көлемін 90х90х125 сантиметр, мақта-дәке маска ұзындығы 125 сантиметр, ені 50 сантиметр дәке тілімінен дайындалады. Тілімнің ортаңғы бөлігіне көлденең бағытта ұзындығы 25 сантиметр, ені 17 сантиметр болатын тегіс мақта қабатын ұзынынан қояды. Дәкенің екі шеті оралады және сыртқы қабатының астына үш бөлек мақта салады. Екі шетіндегі ұзын дәкелі ұштарын ортасындағы мақта қабатына жеткізбей ұзынынан кеседі.
5. Көзілдіріктің "жазғы" түрін, жалпақ, шеті тығыз жабылатын, доғал немесе басқа кескінді әйнегі бар, ауа кірмейтін түрі қолданалады.
6. Обаға қарсы киетін костюмді жұқпалы материалдармен жұмыс істейтін үй-жайдың ішіне кірмей тұрып, мынадай тәртіппен киеді: пижама (комбинезон), шұлық, шәркелер, медициналық үшкіл орамал, капюшон (үлкен үшкіл орамал), обаға қарсы киетін халат және етіктер. Халаттың жағасындағы таспалар, сондай-ақ халаттың белдігін алдынан, сол жағынан міндетті түрде ілмектеп байлайды, одан кейін жеңінің ұшындағы таспаны бекітеді. Респиратор (маска) ауызды және мұрынды жауып тұруы тиіс, масканың жоғарғы бауларын желке тұста ілмектеп байлайды, төменгісін төбеге байлайды, мұрын қанатының бүйірлеріне мақта тампон қояды. Көзілдіріктер жақсы шақ келуі және ауаны сүзгілеудің жоқтығына тексерілуі тиіс.
7. Костюмді зарарсыздандыру үшін дезинфекциялау ерітіндісі бар бөлек сыйымдылықтар: етіктер немесе кебістерді, костюмді шешу процесінде қолғаптар киген қолды, мақта-дәке маскаларды, халаттарды, үшкіл орамалды (капюшонды), сүлгіні, қолғаптарды өңдеу үшін көзделуі тиіс. Көзілдірік 700 спиртке батырылады.
8. Автоклав арқылы, қайнату немесе дезинфекциялық камерада зарарсыздандыру кезінде костюм тиісінше бикстерге, екі қабатты қаптарға салынады.
9. Костюмнің әр бөлігін шешкеннен кейін қолғап киген қолды дезинфекциялау ертіндісіне батыра отырып, мынадай тәртіппен шешеді:
1) етіктерді немесе кебісті жоғарыдан төмен қарай дезинфекциялау ерітіндісіне батырылған тампонмен сүртеді, сүлгіні алады;
2) костюмде алжапқыш болған жағдайда, оны дезинфекциялау ерітіндісіне батырылған тампонмен сүртеді, шешеді, сыртын ішке қаратып бүктейді;
3) жұмыс барысында қажет болған жағдайда, жеңге киетін қаптарды және екінші қолғапты шешеді;
4) көзілдірікті алға, жоғары және артқа қарай екі қолмен тартып  шешеді;
5) мақта-дәке маскалардың бауын шешеді және бетке сырт жағын тигізбей шешеді;
6) халат жағасының бауын, белдікті шешеді және қолғаптың жоғарғы жағын төмен түсіріп, жеңнің бауларын шешеді, халаттың сырт жағын ішіне қарата отырып, шешеді;
7) үшкіл орамалдың ұштарын бір қолмен желкеге жинап, шешеді;

8) снимают перчатки (при подозрении на нарушение целостности перчаток их проверяют в дезинфицирующем растворе, (но не воздухом);
9) снимают сапоги;
10) после снятия защитного костюма руки обрабатывают 700 спиртом, затем тщательно моют с мылом.
Приложение 10
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к проектированию,
строительству, реконструкции, содержанию
и условиям работы микробиологических
и паразитологических лабораторий"
форма
Журнал регистрации патогенных
микроорганизмов, поступивших для исследования и хранения
начат "____" ______200_года
окончен "_____" ______200_года (хранить 3 года)
п/п
Дата
посту-
пления
Наимено-
вание
микроор-
ганизма
Число
посту-
пивших
емкостей
(пробирок
ампул)
Откуда
посту-
пил
Цель
иссле-
дования
Резуль-
тат
иссле-
дования
Под-
пись
Приме-
чание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 11
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к проектированию,
строительству, реконструкции, содержанию
и условиям работы микробиологических
и паразитологических лабораторий"
форма
Журнал регистрации выделенных штаммов микроорганизмов
Начат "____" ______200_года
Окончен "_____"______200_года (хранить 3 года)
№ п/п
анализа
Адрес и дата
взятия пробы
Наименование
микроорганизма
№ штамма
Источник
выделения
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Дата выделения
Краткая
характеристика
микроорганизма
Судьба
микроорганизма
Примечание
7
8
9
10
Приложение 12
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к проектированию,
строительству, реконструкции, содержанию
и условиям работы микробиологических
и паразитологических лабораторий"
форма
Инвентарный журнал коллекционных микроорганизмов
Начат "___"_____200_года
Окончен "____"_____200_года (хранить 3 года)
п/п
Родовое
(видовое)
наименование
в латинской
транскрипции
Особое
название
Номер
штамма
Источник
выделения
Метод
выделения
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Дата
выделения
Место
выделения
Кем
выделен
(фамилия
автора)
Откуда
поступил
Дата поступ-
ления
Судьба
штамма
Примечание
7
8
9
10
11
12
13
Приложение 13
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к проектированию,
строительству, реконструкции, содержанию
и условиям работы микробиологических
и паразитологических лабораторий"
форма
Журнал движения патогенных микроорганизмов
Начат "___"_____200_года
Окончен "_____"______200_года (хранить 3 года)
Дата
Вид исследования
(наименование
микроорганизма)
Число посевов "А"
К началу
дня
Посеяно
(получено)
Уничтожено
(выдано)
К концу
дня
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Число зараженных животных (по видам) "Б"
К началу
дня
Заражено
(получено)
Уничтожено
(выдано)
К концу дня
7
8
9
10
продолжение таблицы
Число зараженных эктопаразитов
(проб) "В"
Число зараженных органов (проб)
"Г"
К
началу
дня
Заражено
(получено
)
Уничтожено
(выдано)
К
концу
дня
К
началу
дня
Заражено
(получе-
но)
Уничто-
жено
(выдано
)
К
концу
дня
11
12
13
14
15
16
17
18
продолжение таблицы
Число сухих препаратов "Д"
Подпись
ответственного
лица
Примечание
К
началу
дня
Получено
Уничтожено
(выдано)
К концу
дня
19
20
21
22
23
24
Приложение 14
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к проектированию,
строительству, реконструкции, содержанию
и условиям работы микробиологических
и паразитологических лабораторий"
форма
Журнал выдачи патогенных микроорганизмов
Начат "___"______200_года
Окончен "____"______200_года (хранить 3 года)
№ п/п
Дата
поступления
заявки
Откуда
поступила
заявка
(организация)
№ и дата
разрешения
Наименование и
номер
отпущенного
микроорганизма
Число отпущенных
емкостей с
микроорганизмами
(указать вид
посуды, упаковки)
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Дата
отпуска
ФИО
получателя,
№ и дата
доверенности,
удостоверения,
кем и когда
выдан
Расписка в
получении
Кто выдал
(ФИО,
подразделение,
роспись)
Примечание
6
7
8
9
10
Приложение 15
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к проектированию,
строительству, реконструкции, содержанию
и условиям работы микробиологических
и паразитологических лабораторий"
форма
Журнал лиофилизации патогенных микроорганизмов
Начат "___"_____200_года
Окончен "_____"______200_года (хранить 3 года)
п/п
Дата поступ-
ления заявки и
наименование
подразделения
(организации)
Кем и
когда
раз-
решено
Лиофилизация
Дата и
прото-
кола
лиофи-
лизации
На-
име-
но-
ва-
ние
а
г
е
н
т
а
Число ампул
р
а
з
л
и
т
о
под-
клю-
чено
от-
па-
яно
Взя-
то
на
кон-тро-
ль
забра-
ковано
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Выдано ампул
Дата
выдачи
ФИО и роспись лица
Примечание
Получившего
ампулы
Выдавшего ампулы
11
12
13
14
15
Приложение 16
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к проектированию,
строительству, реконструкции, содержанию
и условиям работы микробиологических
и паразитологических лабораторий"
форма
Журнал обеззараживания патогенных микроорганизмов
Начат "____"______200_год
Окончен "_____"______200_года (хранить 3 года)
Дата
Лаборатория
(подразделение)
Наименование
материала
Число
емкостей с
микро-
организмами
Подпись
Сдавшего
материал
Принявшего
материал
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
автоклава
Режим стерилизации
начало
конец
Давление
температура
экспозиция
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы
Контроль стерилизации
Другие виды
обез-
зараживания
(указать
режим,
экспозицию)
Подпись
Химические
тесты
бактерио-
логичес-
кий
Автоклавера
(дезинфектора)
Ответственного
за режим
автоклавиро-
вания
13
14
15
16
17
Приложение 17
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к проектированию,
строительству, реконструкции, содержанию
и условиям работы микробиологических
и паразитологических лабораторий"
форма
Утверждаю
Заведующий лабораторией
__________________________
(ФИО)
__________________________
"_____"___________________
АКТ
уничтожения патогенного микроорганизма I - II групп
патогенности
от 200___ года № ___
Мы, нижеподписавшиеся,_______________________________________________
_____________________________________________________________________ (должность, ФИО)
_____________________________________________________________________
согласно разрешению__________________________________________________
(ФИО и должность, давшего разрешение, номер и дата разрешения)
_____________________________________________________________________
уничтожили патогенный микроорганизм__________________________________
(наименование вида, №№ штаммов, количество объектов)
_____________________________________________________________________ автоклавированием___________________________или погружением
(режим автоклавирования)
в____________________________________________________________________
(название дезинфицирующего раствора, его концентрация, время обеззараживания)
Дата уничтожения патогенного микроорганизма__________________________
Подписи:
Приложение 18
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к проектированию,
строительству, реконструкции, содержанию
и условиям работы микробиологических
и паразитологических лабораторий"
форма
Утверждаю
Заведующий лабораторией
___________________________
(ФИО)
___________________________
"_______"__________________
АКТ
вскрытия ампул(ы) с сухим(и) патогенными микроорганизмами
I – IV групп патогенности с целью высева или уничтожения
от 200___года №___
Мы, нижеподписавшиеся,_______________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, ФИО)
_____________________________________________________________________
согласно разрешению__________________________________________________
(ФИО и должность, давшего разрешение, номер и дата разрешения)
_____________________________________________________________________
вскрыли ампулу(ы) с сухим микроорганизмом____________________________
(наименование вида, № штаммов, количество объектов)
_____________________________________________________________________
с целью______________________________________________________________
(посев микроорганизма или его уничтожение)
Ампула(ы) с остатками патогенного микроорганизма обеззаражена(ы)
_____________________автоклавированием _______________или погружением
(дата) (режим автоклавирования)
в____________________________________________________________________
(название дезинфицирующего раствора, его концентрация, время обеззараживания)
Дата вскрытия ампул(ы)_______________________________________________
Подписи:
Приложение 19
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к проектированию,
строительству, реконструкции, содержанию
и условиям работы микробиологических
и паразитологических лабораторий"
форма
Утверждаю
Заведующий лабораторией
___________________________
(ФИО)
___________________________
"______"___________________
АКТ
передачи патогенных биологических агентов I-II групп
патогенности и коллекционных микроорганизмов III-IV групп
внутри лаборатории
(организации)
от 200___года №___
Мы, нижеподписавшиеся,_______________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, ФИО лица, передающего патогенный микроорганизм)
_____________________________________________________________________
(должность, ФИО, получившего патогенный микроорганизм)
составили настоящий акт в том, что согласно распоряжению
заведующего лабораторией (отделом)__________________________________
_____________________произведена передача патогенного микроорганизма:
_____________________________________________________________________
(наименование вида, №№ штаммов, количество объектов)
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
Дата передачи________________________________________________________
Передал:_____________________________________________________________
(ФИО, подпись)
Принял:______________________________________________________________
(ФИО, подпись)
Приложение 20
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к проектированию,
строительству, реконструкции, содержанию
и условиям работы микробиологических
и паразитологических лабораторий"
форма
Утверждаю
Заведующий лабораторией
___________________________
(ФИО)
___________________________
"_______"__________________
АКТ
передачи патогенных микроорганизмов I-II групп патогенности
на (после) временное (ого) хранение (я)
от 200___года №___
Мы, нижеподписавшиеся,_______________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, ФИО, передающего микроорганизм)
составили настоящий акт в том, что согласно распоряжению заведующего
лабораторией (отделом)_______________________________________________
_________________________________произведена передача микроорганизма:
_____________________________________________________________________
(наименование вида, №№ штаммов, количество объектов, условия
передачи: с правом или без права пересева)
Упакованные
в____________________________________________________________________
Опечатанных печатью__________________________________________________
(оттиск печати, ФИО владельца печати)
Указанные микроорганизмы находятся в_________________________________
(№№ комнаты, сейфа и холодильника)
Одновременно переданы________________________________________________
(наименование учетной документации, ключ от сейфа)
Дата передачи________________________________________________________
Передал:_____________________________________________________________
(ФИО, подпись)
Принял:______________________________________________________________
(ФИО, подпись)
Приложение 21
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к проектированию,
строительству, реконструкции, содержанию
и условиям работы микробиологических
и паразитологических лабораторий"
форма
Утверждаю
Руководитель организации
___________________________
(ФИО)
___________________________
"_______"__________________
АКТ
передачи патогенных микроорганизмов I-II групп патогенности
за пределы организации
от 200____года №___
Мы, нижеподписавшиеся,_______________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, ФИО, передающего микроорганизм)
_____________________________________________________________________
(должность, ФИО, получающего, наименование организации)
составили настоящий акт в том, что согласно распоряжению
руководителя организации_____________________________________________
произведена передача микроорганизма:_________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование вида, №№ штаммов, количество объектов, вид упаковки)
Дата передачи________________________________________________________
Передал:_____________________________________________________________
(ФИО, подпись)
Принял:______________________________________________________________
(ФИО, подпись)
Приложение 22
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к проектированию,
строительству, реконструкции, содержанию
и условиям работы микробиологических
и паразитологических лабораторий"
форма
Штамп организации
типографского
изготовления Службам контроля
Разрешение на транспортирование специального груза
СПРАВКА
Дана представителю(ям)_______________________________________________
(наименование организации)
_____________________________________________________________________
___________, в том, что он(и) доставляют в___________________________
специальный груз-посылку _______________(наименование микроорганизма)
_________________________ специальный груз упакован в________________
опечатанный сургучной печатью с оттиском_____________________________
(наименование лаборатории)
№___________ и уложенный в деревянный посылочный ящик, обшитый белой
тканью и опечатанный печатью с тем же оттиском.
Специальный груз не взрывоопасен, не огнеопасен, не подлежит
всем видам досмотра и контроля!
Транспортирование специального груза___________________________
разрешено на основании Санитарно-эпидемиологических правил и норм
"Санитарно-эпидемиологические требования к устройству и условиям
работы микробиологических, вирусологических и паразитологических
лабораторий"
Руководитель организации______________________________(подпись)
гербовая печать

8) қолғаптарды шешеді (қолғаптардың бүтіндігінің бұзылуына күдік болған жағдайда оларды дезинфекциялау ерітіндісінде тексереді (бірақ ауамен емес);
9) етіктерді шешеді;
10) қорғаныш костюмін шешкеннен кейін қолды 700 спиртпен, содан соң сабынмен мұқият жуады.
«Микробиологиялық, паразитологиялық
зертханаларды жобалауға, салуға,
реконструкциялауға, күтіп-ұстауға және
жұмыс істеу жағдайларына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
10-қосымша
нысан
Зерттеу және сақтау үшін келіп түскен патогенді
микроорганизмдерді тіркеу журналы
(сақтау мерзімі 3 жыл)
20 _ жылғы  «__» ______ басталды
20 _ жылғы  «__» ______ аяқталды
р/с№
Келіп түскен күні
Микроорганизмнің атауы
Келіп түскен сыйымдылықтар саны (түтікшелер, ампулалар)
Қайдан келіп түсті
Зерттеу мақсаты
Зерттеу нәтижелері
Қолы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
«Микробиологиялық, паразитологиялық
зертханаларды жобалауға, салуға,
реконструкциялауға, күтіп-ұстауға және
жұмыс істеу жағдайларына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
11-қосымша
нысан
Микроорганизмдердің бөлінген штаммдарын тіркеу журналы
(сақтау мерзімі 3 жыл)
20 _ жылғы «__» ______ басталды
20 _ жылғы «__» ______ аяқталды
р/с №
Талдау №
Сынама алынған мекен-жай және күні
Микроорганизмнің атауы
Штаммның  №
Бөліну көзі
Бөліп алынған уақыты
Микроорганизмнің қысқаша сипаттамасы
Микроорганизмнің тағдыры
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
«Микробиологиялық, паразитологиялық
зертханаларды жобалауға, салуға,
реконструкциялауға, күтіп-ұстауға және
жұмыс істеу жағдайларына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
12-қосымша
нысан
Коллекциялық микроорганизмдерді түгендеу журналы
(сақтау мерзімі 3 жыл)
20 _ жылғы «__» ______ басталды
20 _ жылғы «__» ______ аяқталды
р/с №
Латын транскрипциясындағы тектік (түрлік) атаулары
Ерекше атауы
Штаммның нөмірі
Бөліну көзі
Бөліну әдісі
Бөліну уақыты
Бөліну орны
Кім бөліп алды (автордың тегі)
Қайдан келіп түсті
Келіп түскен уақыты
Штаммның тағдыры
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
«Микробиологиялық, паразитологиялық
зертханаларды жобалауға, салуға,
реконструкциялауға, күтіп-ұстауға және
жұмыс істеу жағдайларына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
13-қосымша
нысан
Патогенді  микроорганизмдер қозғалысы журналы
(сақтау мерзімі 3 жыл)
20 _ жылғы «__» ______ басталды
20 _ жылғы «__» ______ аяқталды
Күні
Зерттеу түрі (микроорганизмнің атауы)
«А» себіндісінің саны
«Б» (түрі бойынша) жұқтырған жануарлардың саны
Күннің басында
Себілді (алынды)
Жойылды (берілді)
Күннің соңында
Күннің басында
Жұқтырылды (алынды)
Жойылды (берілді)
Күннің соңында
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
«В» жұқтырылған эктопаразиттер (сынамалардың) саны
«Г» жұқтырылған ағзалар (сынамалардың) саны
«Д» құрғақ препараттар саны
Жауапты адамның қолы
Ескертпе
Күннің  басында
Жұқтырылды (алынды)
Жойылды (берілді)
Күннің  соңында
Күннің  басында
Жұқтырылды (алынды)
Жойылды (берілді)
Күннің  соңында
Күннің  басында
Алынды
Жойылды (берілді)
Күннің  соңында
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
«Микробиологиялық, паразитологиялық
зертханаларды жобалауға, салуға,
реконструкциялауға, күтіп-ұстауға және
жұмыс істеу жағдайларына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
14-қосымша
нысан
Патогенді микроорганизмдерді беру журналы
(сақтау мерзімі 3 жыл)
20 _ жылғы «__» ______ басталды
20 _ жылғы «__» ______ аяқталды
р/с
Өтінімнің келіп түскен күні
Өтінім қайдан келіп түсті (ұйым) № және рұқсат беру күні
Жіберілген микроорганизмнің атауы  және нөмірі
Берілген микроорганизмдер бар ыдыс саны (ыдыстың, қаптамасын көрсету керек)
Жіберілген күні
Алған адамның Т.А.Ә. сенімхатттың № және күні, алынған уақыты, куәліктің № кім және қашан берді
Алғаны туралы қолхат
Кім берді (Т.А.Ә., бөлімше,  қолы)
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
«Микробиологиялық, паразитологиялық
зертханаларды жобалауға, салуға,
реконструкциялауға, күтіп-ұстауға және
жұмыс істеу жағдайларына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
15-қосымша
нысан
Патогенді микроорганизмдерді лиофилизациялау журналы
(сақтау мерзімі 3 жыл)
20 _ жылғы «___» ______ басталды
20 _ жылғы «___» ______ аяқталды
№ р/с
Өтінімнің келіп түскен күні және бөлімшенің  (ұйымның) атауы
Рұқсатты кім және қашан берді
Лиофилизациялау
Ампула берілді
Берілген күні
Адамның Т.А.Ә. және қолы
Ескертпе
Лиофилизациялау датасы және хаттама №
Агент атауы
Ампулалар саны
Ампуланы алушы
Ампуланы беруші
Құйылды
Қосылды
Балқытылды
Бақылауға алынды
Жарамсыз
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
«Микробиологиялық, паразитологиялық
зертханаларды жобалауға, салуға,
реконструкциялауға, күтіп-ұстауға және
жұмыс істеу жағдайларына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
16-қосымша
нысан
Патогенді микроорганизмдерді зарарсыздандыру журналы
(сақтау мерзімі 3 жыл)
20 _ жылғы «__» ______ басталды
20 _ жылғы «__» ______ аяқталды
Күні
Зертхана (бөлімше)
Материалдың атауы
Микроорганизмдер бар ыдыстың саны
Қолы
Автоклав  №
Стерилизация режимі
Материалды тапсырушы
Материалды қабылдаушы
Басталуы
Аяқталуы
Қысымы
Температурасы
Э кспозициясы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Стерилизациялауды бақылау
Зарарсыздандырудың басқа түрлері (режимді, экспозицияны көрсету керек)
Қолы
Химиялық тесттер
Бактериологиялық
Автоклавер (дезинфектордың)
Автоклавтау режиміне жауапты адам
13
14
15
16
17
«Микробиологиялық, паразитологиялық
зертханаларды жобалауға, салуға,
реконструкциялауға, күтіп-ұстауға және
жұмыс істеу жағдайларына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
17-қосымша
нысан
Бекітемін
Зертхана меңгерушісі
_______________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_______________________
«__»___________________
Патогендігі I-II топ микроорганизмін жою
АКТІСІ
20 ___ жылғы  №___
Біз, төменде қол қойғандар, _____________________________________
_________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты)
_________________________________________________________________
рұқсат қағазға сәйкес
_________________________________________________________________
(рұқсат берген адамның ТАӘ және лауазымы, рұқсаттың нөмірі мен күні)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________ автоклав арқылы
(автоклав режимі)
немесе ____________________________________________ батыру арқылы
(дезинфекциялау ерітіндісінің атауы, оның концентрациясы, зарарсыздандыру уақыты)
_________________________________патогенді микроорганизмді жойдық.
(түрінің атауы, штаммдарының №, объектілер саны)
Патогенді микроорганизмнің жойылған күні________________________
Қолдары:
«Микробиологиялық, паразитологиялық
зертханаларды жобалауға, салуға,
реконструкциялауға, күтіп-ұстауға және
жұмыс істеу жағдайларына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
18-қосымша
нысан
Бекітемін
Зертхана меңгерушісі
_________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_________________________
«__» ____________________
Себу немесе жою мақсатында патогендігі I-IV топтардың құрғақ патогенді микроорганизмдері бар ампуланы (ларды) ашу
АКТІСІ
20 ___ жылғы  №___
Біз, төменде қол қойғандар,______________________________________
_________________________________________________________________
(А.Т.Ә., лауазымы)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(рұқсат берген адамның А.Т.Ә. және лауазымы, рұқсат нөмірі мен күні)
___________________________________________ рұқсат қағазға сәйкес
______________________________________________________ мақсатында
(микроорганизмді себу немесе оны жою)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(түрінің аты, штаммдарының №, объектілерінің саны)
құрғақ патогенді микроорганизмі бар ампуланы (ларды) аштық.
Патогенді микрорганизмнің қалдықтары бар ампула (лар)______________________________________________автоклав арқылы
(күні)
_____________________________ немесе
(автоклавтау режимі)
____________________________________________________батыру арқылы
(дезинфекциялау ерітіндісінің атауы, оның концентрациясы, зарарсыздандыру уақыты)
зарарсыздандырылды.
Ампула (лар) ашылған күн _________________________________
Қолдары:
«Микробиологиялық, паразитологиялық
зертханаларды жобалауға, салуға,
реконструкциялауға, күтіп-ұстауға және
жұмыс істеу жағдайларына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
19-қосымша
нысан
Бекітемін
Зертхана меңгерушісі
__________________________
(Т.А.Ә.)
__________________________
«___» ____________________
Патогендігі I-II топтардың патогенді биологиялық агенттерін және III-IV тобының коллекциялық микроорганизмдерін зертхана (ұйым) ішінде тапсыру
АКТІСІ
20 __ жылғы  № ___
Біз, төменде қол қойғандар,______________________________________
_________________________________________________________________
(патогенді микроорганизмді тапсырған адамның лауазымы, Т.А.Ә.)
_________________________________________________________________
(патогенді микроорганизмді қабылдаған адамның лауазымы, Т.А.Ә.)
зертхана (бөлім) меңгерушісінің өкіміне сәйкес___________________
_________________________________________________________________
(түрінің атауы, штаммдарының №, объектілер саны)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
патогенді микроорганизмді тапсыру жүргізілгені туралы осы актіні жасадық.
Тапсыру күні ____________________________________________________
Тапсырды:________________________________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Қабылдады:_______________________________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
«Микробиологиялық, паразитологиялық
зертханаларды жобалауға, салуға,
реконструкциялауға, күтіп-ұстауға және
жұмыс істеу жағдайларына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
20-қосымша
нысан
Бекітемін
Зертхана меңгерушісі
__________________________
(Т.А.Ә.)
__________________________
«__» _____________________
Патогендігі I-II топтардың патогенді микроорганизмдерін уақытша сақтауға (сақталудан кейін) тапсыру
АКТІСІ
20 ___ жылғы  №___
Біз, төменде қол қойғандар,________________________________________
___________________________________________________________________
(микроорганизмді тапсырған адамның лауазымы, Т.А.Ә.)
зертхана (бөлім) меңгерушісінің өкіміне сәйкес_____________________
_______________________________________________________ қапталған
___________________________________________________ мөр басылған
(мөр бедері, мөр иесінің Т.А.Ә.)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(түрінің атауы, штаммдарының №, объектілер саны, тапсыру жағдайы: қайта себу құқығымен немесе құқығынсыз)
___________________________________________________________________
патогенді микрорганизмдерді тапсыру туралы осы актіні жасадық.
Көрсетілген микроорганизмдер ______________________________________
(бөлме, сейф және тоңазытқыш №)
Онымен бірге ______________________________________________________
(есепке алу құжатының атауы, сейфтің кілті)
Тапсыру күні ______________________________________________________
Тапсырды: _________________________________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Қабылдады: ________________________________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
«Микробиологиялық, паразитологиялық
зертханаларды жобалауға, салуға,
реконструкциялауға, күтіп-ұстауға және
жұмыс істеу жағдайларына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
21-қосымша
нысан
Бекітемін
Зертхана меңгерушісі
__________________________
(Т.А.Ә.)
__________________________
«__» _____________________
Патогендігі I-II топтар патогенді микроорганизмдерін ұйымнан тыс тапсыру
АКТІСІ
20 ___ жылғы №___
Біз, төменде қол қойғандар,________________________________________
___________________________________________________________________
(микроорганизмді берген адамның лауазымы, Т.А.Ә.)
___________________________________________________________________
(қабылдаған адамның лауазымы, Т.А.Ә., ұйымның атауы)
ұйым басшысының өкіміне сәйкес ____________________________________
___________________________________________________________________
(түрінің атауы, штаммдарының №, объектілер саны, қаптама түрі)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
микрорганизмдерді тапсыру туралы осы актіні жасадық.
Тапсыру күні ______________________________________________________
Тапсырды:__________________________________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Қабылдады:_________________________________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
«Микробиологиялық, паразитологиялық
зертханаларды жобалауға, салуға,
реконструкциялауға, күтіп-ұстауға және
жұмыс істеу жағдайларына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
22-қосымша
нысан
Типографияда
Бақылау қызметтеріне
дайындалған ұйымның мөртаңбасы
Арнайы жүкті тасымалдауға берілген рұқсат
АНЫҚТАМА
_________________________________________________ өкіліне (деріне)
ұйымның атауы)
оның (олардың) _________________________________________________
арнайы жөнелтілім-жүкті ________________________________________
(микроорганизмнің атауы)
жеткізуіне берілді.
арнайы жүк № ________________________________________ бедері бар
(зертхананың атауы)
сүргіш мөр басылған және ақ матамен көмкеріліп, осындай бедері бар мөр басылған ағаш жәшікке салынған______________ бұйып-түйілген.
(қаптама түрі)
Арнайы жүк жарылыс қауіпті емес, өрт қауіпті емес, тексерудің және бақылаудың барлық түрлеріне жатпайды.
«Микробиология, вирусология және паразитология зертханаларының құрылғысына және жұмыс істеу жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережесінің негізінде ____________ арнайы жүкті тасымалдауға рұқсат етіледі.
Ұйым басшысы _______________________________ (қолы)
(елтаңбалы мөр) (көлік түрі)