Об утверждении критериев оценки степени рисков в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 июня 2011 года № 379. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июля 2011 года № 7072. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 804
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 28.12.2015 № 804 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 19 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", пунктом 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Критерии оценки степени рисков в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Оспанов К.С.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Юридическому департаменту Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Таласпаева А.С.):
1) направить настоящий приказ на официальное опубликование после его государственной регистрации;
2) обеспечить опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра                              С. Мусинов
Утвержден приказом
и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 9 июня 2011 года № 379
Критерии оценки степени рисков в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения
1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – Критерии) разработаны для государственных органов санитарно-эпидемиологической службы, имеющих право на проведение оценки риска для определения критериев оценки степени рисков, с целью отнесения к группам риска, не относящихся к субъектам частного предпринимательства, объектов государственного санитарно-эпидемиологического надзора (далее – объекты) и осуществления плановых проверок.

Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрiнің м.а. 2011 жылғы 9 маусымдағы № 379 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 19 шілдеде № 7072 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 804 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2015 № 804 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 19-бабының 5-тармағына, «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 13-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (К.С.Оспанов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаменті (А.С. Таласпаева):
1) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны ресми жариялауға жіберсін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә.Байжүнісовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы                                 С. Мусинов
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2011 жылғы 9 маусымдағы
№ 379 бұйрығы
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы
саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі – Критерийлер) жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жатпайын мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау объектілерін (бұдан әрі – объектілер) тәуекел топтарына жатқызу мақсатында тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлерін айқындау және жоспарлы тексерулерді жүзеге асыру үшін тәуекелге бағалау жүргізуге құқылы мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары үшін әзірленді.

2. В Критериях использованы следующие понятия:
1) риск в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения – степень вероятности причинения вреда здоровью человека с учетом степени тяжести его последствий;
2) критерии оценки степени риска – санитарно-эпидемиологические требования, на основании которых осуществляется оценка риска;
3) категория риска – группа объектов, имеющих общую степень риска, определяемую согласно критериям;
4) система управления рисками при осуществлении государственного санитарно-эпидемиологического надзора – оценка вероятности возникновения инфекционных и паразитарных заболеваний, распространения возбудителей или переносчиков особо опасных инфекций, производства и реализации продукции, небезопасной для здоровья населения, влияния вредных факторов на возникновение профессиональных заболеваний и отравлений;
5) базовая кратность – максимальная кратность проверок объектов.
3. Система управления рисками при осуществлении государственного санитарно-эпидемиологического надзора основывается на:
1) нормативных правовых актах Республики Казахстан, определяющих санитарно-эпидемиологические требования к конкретному объекту;
2) результатах лабораторно-инструментальных исследований;
3) эпидемиологической значимости объектов;
4) данных санитарно-эпидемиологического мониторинга.
2. Критерии определения рисков и отнесения к группам рисков объектов государственного санитарно-эпидемиологического надзора
4. Распределение объектов по степени риска проводится для определения кратности плановых проверок.
5. Плановая проверка и ее периодичность на объектах определяется в два этапа:
1) первый этап - утверждение групп по степени риска объекта с базовой кратностью проверок;
2) второй этап - определение количества плановых проверок по степени риска объекта внутри каждой группы.
6. По критериям оценки степени риска объекты подразделяются на три группы согласно приложению 1 к Критериям:
1) в первую группу отнесены объекты высокой степени риска с базовой кратностью плановых проверок - один раз в месяц;
2) во вторую группу отнесены объекты средней степени риска с базовой кратностью плановых проверок один раз в квартал;
3) в третью группу отнесены объекты незначительной степени риска с кратностью плановых проверок один раз в год.
7. Распределение объектов в группах осуществляется исходя из базовой кратности на основании:
1) оценки критериев, основанных на требованиях, приведенных в приложении 2 к Критериям;
2) расчетов баллов согласно приложению 3 к Критериям.

2. Критерийлерде мынадай ұғымдар пайдаланылды:
1) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы тәуекел – зардаптарының күрделілік дәрежесін есепке ала отырып, адам денсаулығына зиян келтіру мүмкіндігі дәрежесі;
2) тәуекел дәрежесін бағалау критерийі – тәуекелді бағалауды жүзеге асыру негізіндегі санитариялық-эпидемиологиялық талаптар;
3) тәуекел санаты – критерийлерге сәйкес айқындалатын тәуекелдің жалпы дәрежесі бар объектілер тобы;
4) мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асыру барысында тәуекелдерді басқару жүйесі – инфекциялық және паразиттік аурулардың туындау, аса қауіпті инфекциялар қоздырғыштарының немесе тасымалдағыштарының таралу ықтималдығын, халық денсаулығы үшін қауіпсіз емес өнімдерді өндіруді және өткізуді, зиянды факторлардың кәсіптік аурулар мен уланулардың пайда болуына әсер ету мүмкіндігін бағалау;
5) базалық жиілік – объектілерді тексерудің барынша көп жиілігі.
3. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару жүйесі мыналарға:
1) нақты объектіге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды айқындайтын Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне;
2) зертханалық-аспаптық зерттеулердің нәтижелеріне;
3) объектілердің эпидемиологиялық маңыздылығына;
4) санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг деректеріне негізделеді.
2. Мемлекетті санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау
объектілерінің тәуекелдерін айқындау және тәуекелдер
топтарына жатқызу критерийлері
4. Объектілерді тәуекел дәрежесі бойынша бөлу жоспарлы тексерулер жиілігін анықтау үшін жүргізіледі.
5. Объектілердегі жоспарлы тексеру және оның мерзімділігі екі кезеңде анықталады:
1) бірінші кезең – тексерулердің базалық жиілігімен объектінің тәуекел дәрежесі бойынша тобын бекіту;
2) екінші кезең – әрбір топтың ішінде объекті тәуекелінің дәрежесі бойынша жоспарлы тексерулер санын анықтау.
6. Объектілер тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері бойынша Критерийлерге 1-қосымшаға сәйкес үш топқа бөлінеді:
1) бірінші топқа айына бір рет жоспарлы тексерудің базалық жиілігімен тәуекел дәрежесі жоғары объектілер жатқызылған;
2) екінші топқа тоқсанына бір рет жоспарлы тексерудің базалық жиілігімен тәуекел дәрежесі орташа объектілер жатқызылған;
3) үшінші топқа жылына бір рет жоспарлы тексеру жиілігімен тәуекел дәрежесі елеусіз объектілер жатқызылған.
7. Топтардағы объектілерді бөлу:
1) Критерийлерге 2-қосымшада келтірілген талаптарға негізделген критерийлерді бағалау;
2) Критерийлерге 3-қосымшаға сәйкес баллдарды есептеулер негізінде базалық жиілікке қарай жүзеге асырылады.

8. Нарушения санитарно-эпидемиологических требований подразделяются на следующие: грубые, средние и незначительные. По каждому нарушению определен балл внутри групп. При этом один балл вышестоящей группы превышает сумму баллов предыдущей.
9. Распределение подконтрольных объектов по степени риска осуществляется по результатам анализа проверок за истекший год.
10. Расчет по определению степени риска объектов проводится специалистами государственного органа санитарно-эпидемиологического надзора и утверждается руководителем данного органа по форме согласно приложению 4 к Критериям.
11. По результатам оценки критериев и набранных баллов объект:
1) первой группы будет отнесен к одной из трех степеней риска:
высокой степени риска, с кратностью плановых проверок один раз в месяц;
средней степени риска, с кратностью плановых проверок один раз в квартал;
незначительной степени риска, с кратностью плановых проверок один раз в год;
2) второй группы будет отнесен к одной из двух степеней риска:
средней степени риска, с кратностью плановых проверок один раз в квартал;
незначительной степени риска, с кратностью плановых проверок один раз в год.
12. Если в ходе проверок в течение года на объекте, не были выявлены нарушения, то при формировании плана проверок на предстоящий год:
объекты первой группы переводятся во вторую или третью группу с кратностью обследования один раз в квартал или один раз в год;
объекты второй группы переводятся в третью группу с кратностью обследования один раз в год.
13. Объекты третьей группы не переводятся во вторую и первую группы.
14. План проверок подконтрольных объектов составляется с учетом степени риска по форме согласно приложению 5 к Критериям.
Приложение 1
к Критериям оценки степени рисков
в области санитарно-эпидемиологического
благополучия населения
Распределение объектов контроля по группам в зависимости
от степени рисков, базовая кратность проверок
и лабораторно-инструментальных исследований
1 группа – объекты высокой степени риска
п/п
Виды
объектов
Базовая
кратность
проверок
Кратность лабораторно-инструментальных
исследований в год
Бактериоло-
гический
контроль
Паразито-
логический
контроль
Санитар-
но-хими-
ческий
контроль
Контроль
за
физичес-
кими
факторами
Радиаци-
онный
контроль
1
Детские
молочные
кухни
один раз в
месяц
согласно
кратности
проверок,
установлен-
ной по
степени
риска (далее
- согласно
установлен-
ной
кратности)
-
при
вводе в
эксплу-
атацию,
согласно
установ-
ленной
кратности
при
вводе в
эксплу-
атацию,
один раз
в год
при
вводе в
эксплу-
атацию
2
Детские
оздорови-
тельные
объекты
(круглого-
дичные,
сезонные)
один раз в
месяц
согласно
установлен-
ной
кратности
согласно
установ-
ленной
кратности
при
вводе в
эксплу-
атацию,
согласно
установ-
ленной
кратности
при
вводе в
эксплу-
атацию,
один раз
в год
при
вводе в
эксплу-
атацию
2 группа – объекты средней степени риска
п/п
Виды
объектов
Базовая
кратность
проверок
Кратность лабораторно-инструментальных
исследований в год
Бактерио-
логический
контроль
Паразитоло-
гический
контроль
Санитарно-
химический
контроль
Контроль
за
физичес-
кими
факторами
Радиа-
ционный
контроль
1
Источники
водоснаб-
жения,
водопровод-
ные
сооружения и
сети
один раз
в квартал
согласно
установ-
ленной
кратности
согласно
установ-
ленной
кратности
при вводе в
эксплуата-
цию,
согласно
установ-
ленной
кратности
при вводе
в эксплуа-
тацию,
один раз в
год
при вводе
в экс-
плуатацию
2
Интернатные
организации
один раз
в квартал
согласно
установ-
ленной
кратности
согласно
установлен-
ной
кратности
при вводе в
эксплуата-
цию,
согласно
установ-
ленной
кратности
при вводе
в
эксплуата-
цию, один
раз в год
при вводе
в
эксплуа-
тацию
3
Объекты
здравоохра-
нения,
оказывающие
стационарную
помощь,в том
числе
перинаталь-
ные центры,
родильные,
гинекологи-
ческие
отделения,
хирурги-
ческие
стационары,
отделения,
операционные
блоки,
инфекцион-
ные,
туберкулез-
ные больницы
один раз
в квартал
согласно
установ-
ленной
кратности
согласно
установлен-
ной
кратности
при вводе в
эксплуата-
цию,
согласно
установ-
ленной
кратности
при вводе
в
эксплуата-
цию, один
раз в год
при вводе
в
эксплуа-
тацию
4
Объекты,
осуществля-
ющие
деятель-
ность в
сфере службы
крови
один раз
в квартал
согласно
установ-
ленной
кратности
-
при вводе в
эксплуата-
цию,
согласно
установ-
ленной
кратности
при вводе
в
эксплуата-
цию, один
раз в год
при вводе
в
эксплу-
атацию
5
Объекты
здраво-
охранения,
осуществля-
ющие
деятель-
ность в
сфере
профилактики
ВИЧ/СПИД
один раз
в квартал
согласно
установ-
ленной
кратности
-
при вводе в
эксплуата-
цию,
согласно
установ-
ленной
кратности
при вводе
в
эксплуа-
тацию,
один раз в
год
при вводе
в
эксплуа-
тацию
6
Организации
дошкольного
воспитания и
обучения
один раз
в квартал
согласно
установ-
ленной
кратности
согласно
установ-
ленной
кратности
при вводе в
эксплуата-
цию,
согласно
установ-
ленной
кратности
при вводе
в
эксплуата-
цию
один раз в
год
при вводе
в
эксплуа-
тацию
7
Организации
начального,
основного
среднего и
общего
среднего
образования
один раз
в квартал
согласно
установ-
ленной
кратности
согласно
установлен-
ной
кратности
при вводе в
эксплуата-
цию,
согласно
установ-
ленной
кратности
при вводе
в
эксплуата-
цию,
один раз в
год
при вводе
в
эксплуа-
тацию
8
Объекты
здраво-
охранения,
оказывающие
амбулаторно-
поликлини
ческую
помощь
один раз
в квартал
согласно
установ-
ленной
кратности
-
при вводе в
эксплуата-
цию, один
раз в год
при вводе
в
эксплуата-
цию,
один раз в
год
при вводе
в
эксплуа-
тацию
9
Объекты
восстанови-
тельного
лечения и
медицинской
реабилитации
один раз
в квартал
согласно
установ-
ленной
кратности
согласно
установлен-
ной
кратности
при вводе в
эксплуата-
цию, один
раз в год
при вводе
в
эксплуата-
цию, один
раз в год
при вводе
в
эксплуа-
тацию
10
Объекты,
осуществля-
ющие
деятель-
ность в
сфере
судебной
медицины и
патологичес-
кой анатомии
один раз
в квартал
согласно
установ-
ленной
кратности
-
при вводе в
эксплуата-
цию, один
раз в год
при вводе
в
эксплуата-
цию,
один раз в
год
при вводе
в
эксплуа-
тацию
11
Специальные,
специальные
коррекцион-
ные
организации
образования
один раз
в квартал
согласно
установ-
ленной
кратности
-
при вводе в
эксплуата-
цию, один
раз в год
при вводе
в
эксплуата-
цию,
один раз в
год
при вводе
в
эксплуа-
тацию
12
Санаторно-
оздорови-
тельные и
санаторно-
курортные
объекты
один раз
в квартал
согласно
установ-
ленной
кратности
согласно
установлен-
ной
кратности
при вводе в
эксплуата-
цию,
согласно
установ-
ленной
кратности
при вводе
в
эксплуата-
цию, один
раз в год
при вводе
в
эксплуа-
тацию
Примечание. Периодичность контроля за безопасностью питьевой воды распределительной сети (контрольные точки) устанавливается государственными органами санитарно-эпидемиологической службы исходя из санитарно-эпидемиологической ситуации на подконтрольной территории.
3 группа – объекты незначительной степени риска
п/п
Виды
объектов
Базовая
кратность
проверок
Кратность лабораторно-инструментальных исследований
в год
Бактерио-
логический
контроль
Паразито-
логический
контроль
Санитарно-
химический
контроль
Контроль за
физическими
факторами
Радиаци-
онный
контроль
1
Объекты
воспитания
и
образования
детей (за
исключением
объектов,
указанных
во 2
руппе)
один раз в
год
один раз
в год
один раз в
год
при вводе в
эксплуата-
цию, один
раз в год
при вводе в
эксплуата-
цию, один
раз в год
при
вводе в
эксплуа-
тацию
2
Все виды
лабораторий
один раз в
год
один раз
в год
-
при вводе в
эксплуата-
цию, один
раз в год
при вводе в
эксплуата-
цию, один
раз в год
при
вводе в
эксплуа-
тацию
3
Объекты
оздорови-
тельного,
культур-
ного и
спортивного
назначения
(за
исключением
объектов,
указанных
во 2
группе)
один раз
в год
один раз
в год
-
при вводе в
эксплуата-
цию, один
раз в год
при вводе в
эксплуата-
цию, один
раз в год
при
вводе в
эксплуа-
тацию
4
Радиацион-
но-опасные
объекты
один раз
в год
-
-
при вводе в
эксплуата-
цию, один
раз в год
при вводе в
эксплуата-
цию, один
раз в год
при
вводе в
эксплуа-
тацию,
один раз
в год
Приложение 2
к Критериям оценки степени рисков
в области санитарно-эпидемиологического
благополучия населения
Критерии оценки степени риска для объектов 1 группы

8. Санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды бұзушылық мыналарға  бөлінеді: өрескел, орташа және елеусіз. Әрбір бұзушылық бойынша топтар ішінде балл белгіленген. Бұл ретте жоғарыдағы топтың бір баллы алдыңғы топтың баллының сомасынан артық болады.
9. Бақылаудағы объектілерді тәуекел дәрежесі бойынша бөлу өткен жылғы тексерулердің талдаулар нәтижелері бойынша жүзеге асырылады.
10. Объектілердің тәуекел дәрежесін анықтау бойынша есептеуді мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органының мамандары жүргізеді және осы органның басшысы Критерийлерге4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бекітеді.
11. Критерийлерді бағалау нәтижелері және жиналған баллдар бойынша:
1) бірінші топ объектісі тәуекелдің мынадай үш дәрежесінің біріне:
айына бір рет жоспарлы тексеру жиілігімен тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
тоқсанына бір рет жоспарлы тексеру жиілігімен тәуекелдің орташа дәрежесіне;
жылына бір рет жоспарлы тексеру жиілігімен тәуекелдің елеусіз дәрежесіне жатқызылатын болады;
2) екінші топ объектісі тәуекелдің мынадай екі дәрежесінің біріне:
тоқсанына бір рет жоспарлы тексеру жиілігімен тәуекелдің орташа дәрежесіне;
жылына бір рет жоспарлы тексеру жиілігімен тәуекелдің елеусіз дәрежесіне жатқызылатын болады.
12. Егер объектіде жыл бойы тексерулер барысында бұзушылықтар анықталмаған болса, онда алдағы жылға тексерулер жоспарын құру кезінде:
бірінші топ объектілері тексеру жиілігі тоқсанына бір рет немесе жылына бір рет болатын екінші немесе үшінші топқа ауыстырылады;
екінші топ объектілері тексеру жиілігі жылына бір рет болатын үшінші топқа ауыстырылады.
13. Үшінші топ объектілері екінші және бірінші топқа ауыстырылмайды.
14. Бақылаудағы объектілерді тексеру жоспары Критерийлерге5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тәуекел дәрежесін есепке ала отырып жасалады.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық
салауаттылығы саласындағы тәуекелдер
дәрежесін бағалау критерийлеріне
1-қосымша
Тәуекелдер дәрежесіне байланысты топтары бойынша бақылау
объектілерін бөлу, тексерулер мен зертханалық-аспаптық
зерттеулердің базалық жиілігі
1 топ – тәуекел дәрежесі жоғары объектілер
р/с
Объектілердің түрлері
Тексерулердің базалық жиілігі
Бір жылдағы зертханалық-аспаптық зерттеулер жиілігі
Бактериологиялық бақылау
Паразитологиялық бақылау
Санитариялық-химиялық бақылау
Физикалық факторларды бақылау
Радиациялық бақылау
1
Балалардың сүт асүйлері
айына бір рет
тәуекел дәрежесі бойынша белгіленген тексерулер жиілігіне сәйкес (бұдан әрі – белгіленген жиілікке сәйкес)
-
пайдалануға енгізу кезінде, белгіленген жиілікке сәйкес
пайдалануға енгізу кезінде, жылына бір рет
пайдалануға енгізу кезінде
2
Балаларды сауықтыру объектілері (жыл бойы, маусымдық)
айына бір рет
белгіленген жиілікке сәйкес
белгіленген жиілікке сәйкес
пайдалануға енгізу кезінде, белгіленген жиілікке сәйкес
пайдалануға енгізу кезінде, жылына бір рет
пайдалануға енгізу кезінде
2 топ – тәуекел дәрежесі орташа объектілер
р/с
Объектілердің түрлері
Тексерулердің базалық жиілігі
Бір жылдағы зертханалық-аспаптық зерттеулер жиілігі
Бактериологиялық бақылау
Паразитологиялық бақылау
Санитариялық-химиялық бақылау
Физикалық факторларды бақылау
Радиациялық бақылау
1
Сумен жабдықтау көздері, су құбыры құрылыстары мен желілері
тоқсанына бір рет
белгіленген жиілікке сәйкес
белгіленген жиілікке сәйкес
пайдалануға енгізу кезінде, белгіленген жиілікке сәйкес
пайдалануға енгізу кезінде, жылына бір рет
пайдалануға енгізу кезінде
2
Интернат ұйымдары
тоқсанына бір рет
белгіленген жиілікке сәйкес
белгіленген жиілікке сәйкес
пайдалануға енгізу кезінде, белгіленген жиілікке сәйкес
пайдалануға енгізу кезінде, жылына бір рет
пайдалануға енгізу кезінде
3
Стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау объектілері, оның ішінде перинаталдық орталықтар, перзентханалар, гинекологиялық бөлімшелер, хирургиялық стационарлар, бөлімшелер, операциялық блоктар, инфекциялық, туберкулез ауруханалары
тоқсанына бір рет
белгіленген жиілікке сәйкес
белгіленген жиілікке сәйкес
пайдалануға енгізу кезінде, белгіленген жиілікке сәйкес
пайдалануға енгізу кезінде, жылына бір рет
пайдалануға енгізу кезінде
4
Қан қызметі саласында қызметті жүзеге асыратын объектілер
тоқсанына бір рет
белгіленген жиілікке сәйкес
-
пайдалануға енгізу кезінде, белгіленген жиілікке сәйкес
пайдалануға енгізу кезінде, жылына бір рет
пайдалануға енгізу кезінде
5
АИТВ/ЖИТС профилактикасы саласында қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау объектілері
тоқсанына бір рет
белгіленген жиілікке сәйкес
-
пайдалануға енгізу кезінде, белгіленген жиілікке сәйкес
пайдалануға енгізу кезінде, жылына бір рет
пайдалануға енгізу кезінде
6
Мектепке дейінгі тәрбие және білім беру ұйымдары
тоқсанына бір рет
белгіленген жиілікке сәйкес
белгіленген жиілікке сәйкес
пайдалануға енгізу кезінде, белгіленген жиілікке сәйкес
пайдалануға енгізу кезінде, жылына бір рет
пайдалануға енгізу кезінде
7
Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беретін ұйымдар
тоқсанына бір рет
белгіленген жиілікке сәйкес
белгіленген жиілікке сәйкес
пайдалануға енгізу кезінде, белгіленген жиілікке сәйкес
пайдалануға енгізу кезінде, жылына бір рет
пайдалануға енгізу кезінде
8
Амбулаториялық- емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау объектілері
тоқсанына бір рет
белгіленген жиілікке сәйкес
-
пайдалануға енгізу кезінде, жылына бір рет
пайдалануға енгізу кезінде, жылына бір рет
пайдалануға енгізу кезінде
9
Қалпына келтіру емі және медициналық оңалту объектілері
тоқсанына бір рет
белгіленген жиілікке сәйкес
белгіленген жиілікке сәйкес
пайдалануға енгізу кезінде, жылына бір рет
пайдалануға енгізу кезінде, жылына бір рет
пайдалануға енгізу кезінде
10
Сот медицинасы және патологиялық анатомия саласында қызметті жүзеге асыратын объектілер
тоқсанына бір рет
белгіленген жиілікке сәйкес
-
пайдалануға енгізу кезінде, жылына бір рет
пайдалануға енгізу кезінде, жылына бір рет
пайдалануға енгізу кезінде
11
Білім берудің арнайы, арнайы түзету ұйымдары
тоқсанына бір рет
белгіленген жиілікке сәйкес
-
пайдалануға енгізу кезінде, жылына бір рет
пайдалануға енгізу кезінде, жылына бір рет
пайдалануға енгізу кезінде
12
Санаториялық- сауықтыру және санаториялық- курорттық объектілер
тоқсанына бір рет
белгіленген жиілікке сәйкес
белгіленген жиілікке сәйкес
пайдалануға енгізу кезінде, белгіленген жиілікке сәйкес
пайдалануға енгізу кезінде, жылына бір рет
пайдалануға енгізу кезінде
Ескертпе: Тарату желісінің (бақылау нүктелері) ауыз су қауіпсіздігін бақылау мерзімділігін бақылаудағы аумақтағы санитариялық-эпидемиологиялық жағдайға қарай мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органдары белгілейді.
3 топ – тәуекел дәрежесі елеусіз объектілер
р/с
Объектілердің түрлері
Тексерулердің базалық жиілігі
Бір жылдағы зертханалық-аспаптық зерттеулер жиілігі
Бактериологиялық бақылау
Паразитологиялық бақылау
Санитариялық-химиялық бақылау
Физикалық факторларды бақылау
Радиациялық бақылау
1
Балаларды тәрбиелеу және білім беру объектілері (2-топта көрсетілген объектілерді қоспағанда)
жылына бір рет
жылына бір рет
жылына бір рет
пайдалануға енгізу кезінде, жылына бір рет
пайдалануға енгізу кезінде, жылына бір рет
пайдалануға енгізу кезінде
2
Зертханалардың барлық түрлері
жылына бір рет
жылына бір рет
-
пайдалануға енгізу кезінде, жылына бір рет
пайдалануға енгізу кезінде, жылына бір рет
пайдалануға енгізу кезінде
3
Сауықтыру, мәдени және спорттық мақсаттағы объектілер (2-топта көрсетілген объектілерді қоспағанда)
жылына бір рет
жылына бір рет
-
пайдалануға енгізу кезінде,жылына бір рет
пайдалануға енгізу кезінде, жылына бір рет
пайдалануға енгізу кезінде
4
Радиациялық қауіпті объектілер
жылына бір рет
-
-
пайдалануға енгізу кезінде, жылына бір рет
пайдалануға енгізу кезінде, жылына бір рет
пайдалануға енгізу кезінде, жылына бір рет
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық
салауаттылығы саласындағы тәуекелдер
дәрежесін бағалау критерийлеріне
2-қосымша
1-топтың объектілері үшін тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері

1. Критерии оценки степени риска для детских молочных кухонь
п/п
Наименование критериев
Виды нарушений
Несоответствие
требованиям
нормативных правовых
актов (далее – НПА)
Результаты
предыдущих
проверок (+/-)
1
Несоответствие
лабораторных показателей
проб сырья и готовой
продукции
Грубые
нарушения
45 баллов
2
Несоответствие
лабораторных показателей
проб питьевой воды
Грубые
нарушения
45 баллов
3
Несоответствие
лабораторных показателей
проб смывов
Грубые
нарушения
45 баллов
4
Отсутствие санитарно-
эпидемиологических
заключений и санитарных
паспортов, выданных
государственным органом
санитарно-
эпидемиологической службы
Средние
нарушения
5 баллов
5
Нарушение кратности и
полноты прохождения
персоналом медицинского
осмотра
Средние
нарушения
5 баллов
6
Отсутствие, недостаток,
неисправность
технологического и
холодильного
оборудования, нарушение
технологии приготовления
продукции
Средние
нарушения
5 баллов
7
Нарушение требований к
производству заквасок
Средние
нарушения
5 баллов
8
Нарушение требований к
розливу, расфасовке,
упаковке, маркировке
детских продуктов
(смесей)
Средние
нарушения
5 баллов
9
Отсутствие документов,
подтверждающих качество и
безопасность сырья и
реализуемой продукции
Средние
нарушения
5 баллов
10
Нарушение ассортимента
выпускаемой продукции
Средние
нарушения
5 баллов
11
Нарушение сроков
приготовления, хранения и
реализации продукции
Средние
нарушения
5 баллов
12
Нарушение требований к
содержанию мытью и
обработке оборудования,
инвентаря, тары,
маркировке
Незначительные
нарушения
1 балл
13
Недостаточное количество
производственных
помещений, нарушение
требований к
санитарно-техническому
состоянию помещений
Незначительные
нарушения
1 балл
14
Нарушение
дезинфекционного режима
Незначительные
нарушения
1 балл
15
Нарушение требований к
содержанию и
благоустройству
территории, санитарному
состоянию
мусоросборников, урн,
выгребов, надворных
туалетов (далее -
санитарно-дворовых
установок)
Незначительные
нарушения
1 балл
Итого
179 баллов
2. Критерии оценки степени риска для детских оздоровительных
организаций (сезонные, круглогодичные)
п/п
Наименование критериев
Виды
нарушений
Несоответствие
требованиям НПА
Результаты
предыдущих
проверок
(+/-)
1
Несоответствие
лабораторных показателей
проб сырья и готовой
продукции
Грубые
нарушения
45 баллов
2
Несоответствие
лабораторных показателей
проб питьевой воды
Грубые
нарушения
45 баллов
3
Несоответствие
лабораторных показателей
проб смывов
Грубые
нарушения
45 баллов
4
Отсутствие санитарно-
эпидемиологических
заключений и санитарных
паспортов, выданных
государственным органом
санитарно-
эпидемиологической службы
Средние
нарушения
5 баллов
5
Нарушение кратности
и полноты прохождения
персоналом медицинского
осмотра
Средние
нарушения
5 баллов
6
Отсутствие, недостаток,
неисправность
технологического и
холодильного
оборудования, нарушение
условий и сроков хранения
продуктов
Средние
нарушения
5 баллов
7
Нарушение технологии
приготовления блюд
Средние
нарушения
5 баллов
8
Несоблюдение норм площади
на одного ребенка
Средние
нарушения
5 баллов
9
Приготовление и
использование запрещенных
блюд
Средние
нарушения
5 баллов
10
Не соблюдение норм
питания на одного ребенка
Средние
нарушения
5 баллов
11
Отсутствие и/или
недостаточное проведение
дезинфекционных и
дератизационных
мероприятий
Средние
нарушения
5 баллов
12
Нарушение требований к
устройству и содержанию
пляжа
Незначительные
нарушения
1 балл
13
Нарушение требований к
мебели, спортивному и
игровому оборудованию,
игровым и спортивным
площадкам
Незначительные
нарушения
1 балл
14
Отсутствие и/или
недостаточная
оснащенность медицинского
кабинета
Незначительные
нарушения
1 балл
15
Нарушение требований к
зонированию, содержанию и
благоустройству
территории, санитарному
состоянию
санитарно-дворовых
установок
Незначительные
нарушения
1 балл
Итого
179 баллов
Критерии оценки степени риска для объектов 2 группы

1. Балалардың сүт асүйлері үшін тәуекел дәрежесін
бағалау критерийлері
р/с
Критерийлер атауы
Бұзушылық түрлері
Нормативтік құқықтық актілердің (бұдан әрі - НҚА) талаптарына сәйкессіздігі
Алдыңғы тексерудің нәтижелері (+/-)
1
Шикізат және дайын өнім сынамаларының зертханалық көрсеткіштерінің сәйкессіздігі
өрескел бұзушылық
45 балл
2
Ауыз су сынамасының зертханалық көрсеткіштерінің сәйкессіздігі
өрескел бұзушылық
45 балл
3
Шайындылар сынамаларының зертханалық көрсеткіштерінің сәйкессіздігі
өрескел бұзушылық
45 балл
4
Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органы берген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындылардың және санитариялық паспорттардың болмауы
орташа бұзушылық
5 балл
5
Персоналдың медициналық тексеріп-қараудан өту жиілігін және толықтығын бұзуы
орташа бұзушылық
5 балл
6
Технологиялық және тоңазытқыш жабдығының болмауы, жеткіліксіздігі, жарамсыздығы, өнімді дайындау технологиясының бұзылуы
орташа бұзушылық
5 балл
7
Ашыту өндірісіне қойылатын талаптардың бұзылуы
орташа бұзушылық
5 балл
8
Балалар өнімдерін (қоспаларын) құюға, өлшеп-орауға, қаптауға, таңбалауға қойылатын талаптардың бұзылуы
орташа бұзушылық
5 балл
9
Шикізат пен дайын өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін растайтын құжаттардың болмауы
орташа бұзушылық
5 балл
10
Шығарылатын өнім ассортиментінің бұзылуы
орташа бұзушылық
5 балл
11
Өнімді дайындау, сақтау және өткізу мерзімдерінің бұзылуы
орташа бұзушылық
5 балл
12
Жабдықты, мүкаммалды, ыдыстарды күтіп-ұстауға, жууға және өңдеуге, таңбалауға қойылатын талаптардың бұзылуы
елеусіз бұзушылық
1 балл
13
Өндірістік үй-жайлар санының жеткіліксіздігі, үй-жайлардың санитариялық-техникалық жағдайына қойылатын талаптардың бұзылуы
елеусіз бұзушылық
1 балл
14
Дезинфекциялық режимнің бұзылуы
елеусіз бұзушылық
1 балл
15
Аумақты күтіп-ұстауға және абаттандыруға, қоқыс жинағыштардың, урналардың, қазылған орлардың, аулалық дәретханалардың (бұдан әрі – санитариялық-аулалық қондырғылар) санитариялық жағдайына қойылатын талаптардың бұзылуы
елеусіз бұзушылық
1 балл
Барлығы
179 балл
2. Балаларды сауықтыру ұйымдары үшін тәуекел дәрежесін
бағалау критерийлері (маусымдық, жыл бойы)
р/с
Критерийлер атауы
Бұзушылық түрлері
Нормативтік құқықтық актілердің (бұдан әрі - НҚА) талаптарына сәйкессіздігі
Алдыңғы тексерудің нәтижелері (+/-)
1
Шикізат және дайын өнім сынамаларының зертханалық көрсеткіштерінің сәйкессіздігі
өрескел бұзушылық
45 балл
2
Ауыз су сынамасының зертханалық көрсеткіштерінің сәйкессіздігі
өрескел бұзушылық
45 балл
3
Шайындылар сынамаларының зертханалық көрсеткіштерінің сәйкессіздігі
өрескел бұзушылық
45 балл
4
Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органы берген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындылардың және санитариялық паспорттардың болмауы
орташа бұзушылық
5 балл
5
Персоналдың медициналық тексеріп-қараудан өту жиілігін және толықтығын бұзуы
орташа бұзушылық
5 балл
6
Технологиялық және тоңазытқыш жабдығының болмауы, жеткіліксіздігі, жарамсыздығы, өнімді дайындау технологиясының бұзылуы
орташа бұзушылық
5 балл
7
Тағамдарды дайындау технологиясының бұзылуы
орташа бұзушылық
5 балл
8
Бір балаға арналған аудан нормасының сақталмауы
орташа бұзушылық
5 балл
9
Тыйым салынған тағамдарды дайындау және пайдалану
орташа бұзушылық
5 балл
10
Бір балаға арналған тамақтандыру нормасының сақталмауы
орташа бұзушылық
5 балл
11
Дезинфекциялық және дератизациялық іс-шаралардың болмауы және/немесе жеткіліксіз жүргізілуі
орташа бұзушылық
5 балл
12
Жағажай құрылғысына және оны күтіп ұстауға қойылатын талаптардың бұзылуы
елеусіз бұзушылық
1 балл
13
Жиһазға, спорт және ойын жабдығына, ойын және спорт алаңдарына қойылатын талаптардың бұзылуы
елеусіз бұзушылық
1 балл
14
медициналық кабинеттің болмауы және/немесе жеткіліксіз жабдықталуы
15
Аумақты аймақтауға күтіп-ұстауға және абаттандыруға, санитариялық-аулалық қондырғылардың санитариялық жағдайына қойылатын талаптардың бұзылуы
елеусіз бұзушылық
1 балл
Барлығы
179 балл
2-топ объектілері үшін тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері

1. Критерии оценки степени риска для источников водоснабжения,
водопроводных сооружений и сетей
п/п
Наименование критериев
Виды нарушений
Несоответствие
требованиям
НПА
Результаты
предыдущих
проверок (+/-)
1
Несоответствие
лабораторных показателей
проб воды
Средние
нарушения
4 балла
2
Отсутствие санитарно-
эпидемиологических
заключений и санитарных
паспортов, выданных
государственным органом
санитарно-
эпидемиологической службы
Средние
нарушения
4 балла
3
Нарушение кратности и
полноты прохождения
персоналом медицинского
осмотра
Средние
нарушения
4 балла
4
Нарушение требований к
очистке воды
Средние
нарушении
4 балла
5
Нарушение требований к
устройству, содержанию и
эксплуатации объектов,
систем водоснабжения
Средние
нарушения
4 балла
6
Несоблюдение зон
санитарной охраны
Средние
нарушения
4 балла
7
Нарушение требований к
охране источников
водоснабжения, головных
сооружений,
распределительной
водопроводной сети при
различных видах
хозяйственной
деятельности
Средние
нарушения
4 балла
8
Отсутствие документов,
подтверждающих качество и
безопасность
используемого сырья и
материалов
Средние
нарушения
4 балла
9
Нарушение
дезинфекционного режима
Средние
нарушения
4 балла
10
Отсутствие или
неукомплектованность
аптечки первой
медицинской помощи
Средние
нарушения
4 балла
11
Нарушение техники
безопасности
Незначительные
нарушения
1 балл
12
Отсутствие или
несоответствие
производственной
лаборатории
Незначительные
нарушения
1 балл
13
Нарушение требований к
содержанию и
благоустройству
территории, санитарному
состоянию
санитарно-дворовых
установок
Незначительные
нарушения
1 балл
Итого
43 балла
2. Критерии оценки степени риска для интернатных организаций
п/п
Наименование критериев
Виды
нарушений
Несоответствие
требованиям
НПА
Результаты
предыдущих
проверок (+/-)
1
Несоответствие
лабораторных показателей
проб продуктов и/или воды
Средние
нарушения
4 балла
2
Несоответствие
лабораторных показателей
проб смывов
Средние
нарушения
4 балла
3
Отсутствие санитарно-
эпидемиолоических
заключений и санитарных
паспортов, выданных
государственным органом
санитарно-
эпидемиологической службы
Средние
нарушения
4 балла
4
Нарушение кратности и
полноты прохождения
персоналом медицинского
осмотра
Средние
нарушения
4 балла
5
Отсутствие, недостаток,
неисправность
технологического и
холодильного оборудования
Средние
нарушения
4 балла
6
Нарушение технологии
приготовления блюд и/или
использование запрещенных
блюд
Средние
нарушения
4 балла
7
Несоблюдение норм площади
на одного ребенка
Средние
нарушения
4 балла
8
Нарушение температурного
режима
Средние
нарушения
4 балла
9
Нарушение требований к
режиму дня и/или
физическому и
гигиеническому воспитанию
Средние
нарушения
4 балла
10
Нарушение
дезинфекционного режима
Средние
нарушения
4 балла
11
Нарушение требований к
санитарно-техническому
состоянию помещений
Незначительные
нарушения
1 балл
12
Отсутствие и
недостаточная
оснащенность медицинского
кабинета, изолятора
Незначительные
нарушения
1 балл
13
Нарушение требований к
содержанию и
благоустройству
территории, санитарному
состоянию
санитарно-дворовых
установок
Незначительные
нарушения
1 балл
Итого
43 балла

1. Сумен жабдықтау көздері, су құбыры құрылыстары мен желілері
үшін тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері
р/с
Критерийлер атауы
Бұзушылық түрлері
НҚА талаптарына сәйкессіздігі
Алдыңғы тексерудің нәтижелері (+/-)
1
Су сынамаларының зертханалық көрсеткіштерінің сәйкессіздігі
орташа бұзушылық
4 балл
2
Мемлекеттік санитариялық- эпидемиологиялық қызмет органы берген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындылар мен санитариялық паспорттардың болмауы
орташа бұзушылық
4 балл
3
Персоналдың медициналық тексеріп-қараудан өту жиілігін және толықтығын бұзуы
орташа бұзушылық
4 балл
4
Суды тазалауға қойылатын талаптардың бұзылуы
орташа бұзушылық
4 балл
5
Сумен жабдықтау жүйесіне, объектілерінің құрылымына, оларды күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын талаптардың бұзылуы
орташа бұзушылық
4 балл
6
Санитариялық қорғаныш аймақтарының сақталмауы
орташа бұзушылық
4 балл
7
Сумен жабдықтау көздерін, бас құрылыстарды, әртүрлі шаруашылық қызметі түрлерінде таратушы су құбыры желісін қорғауға қойылатын талаптардың бұзылуы
орташа бұзушылық
4 балл
8
Пайдаланылатын шикізат пен материалдардың сапасы мен қауіпсіздігін растайтын құжаттардың болмауы
орташа бұзушылық
4 балл
9
Дезинфекциялық режимнің бұзылуы
орташа бұзушылық
4 балл
10
Алғашқы медициналық көмек дәрі қобдишасының болмауы немесе толықтырылмауы
орташа бұзушылық
4 балл
11
Қауіпсіздік техникасының бұзылуы
елеусіз бұзушылық
1 балл
12
Өндірістік зертханалардың болмауы немесе сәйкессіздігі
елеусіз бұзушылық
1 балл
13
Аумақты күтіп-ұстауға және абаттандыруға, санитариялық-аулалық қондырғылардың санитариялық жағдайына қойылатын талаптардың бұзылуы
елеусіз бұзушылық
1 балл
Барлығы
43 балл
2. Интернат ұйымдары үшін тәуекел дәрежесін
бағалау критерийлері
р/с
Критерийлер атауы
Бұзушылық түрлері
НҚА талаптарына сәйкессіздігі
Алдыңғы тексерудің нәтижелері (+/-)
1
Өнімдердің және/немесе судың сынамаларының зертханалық көрсеткіштерінің сәйкессіздігі
орташа бұзушылық
4 балл
2
Шайындылар сынамаларының зертханалық көрсеткіштерінің сәйкессіздігі
орташа бұзушылық
4 балл
3
Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органы берген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындылардың және санитариялық паспорттардың болмауы
орташа бұзушылық
4 балл
4
Персоналдың медициналық тексеріп-қараудан өту жиілігін және толықтығын бұзуы
орташа бұзушылық
4 балл
5
Технологиялық және тоңазытқыш жабдығының болмауы, жеткіліксіздігі, жарамсыздығы
орташа бұзушылық
4 балл
6
Тағамдарды дайындау технологиясының бұзылуы және/немесе тыйым салынған тағамдарды пайдалану
орташа бұзушылық
4 балл
7
Бір балаға арналған аудан нормасының сақталмауы
орташа бұзушылық
4 балл
8
Температуралық режимнің бұзылуы
орташа бұзушылық
4 балл
9
Күн режиміне және/немесе дене және гигиеналық тәрбиеге қойылатын талаптардың бұзылуы
орташа бұзушылық
4 балл
10
Дезинфекциялық режимнің бұзылуы
орташа бұзушылық
4 балл
11
Үй-жайлардың санитариялық-техникалық жағдайына қойылатын талаптардың бұзылуы
елеусіз бұзушылық
1 балл
12
Медициналық кабинеттің, изолятордың болмауы және жеткіліксіз жабдықталуы
13
Аумақты күтіп-ұстауға және абаттандыруға, санитариялық-аулалық қондырғылардың санитариялық жағдайына қойылатын талаптардың бұзылуы
елеусіз бұзушылық
1 балл
Барлығы
43 балл

3. Критерии оценки степени риска для объектов здравоохранения,
оказывающих стационарную помощь, в том числе перинатальные
центры, родильные, гинекологические отделения, хирургические
стационары, отделения, операционные блоки, инфекционные,
туберкулезные больницы
п/п
Наименование критериев
Виды
нарушений
Несоответствие
требованиям
НПА
Результаты
предыдущих
проверок
(+/-)
1
Несоответствие
лабораторных показателей
проб смывов, воздуха,
микробного пейзажа
персонала
Средние
нарушения
4 балла
2
Отсутствие санитарно-
эпидемиологических
заключений и санитарных
паспортов, выданных
государственным органом
санитарно-
эпидемиологической
службы
Средние
нарушения
4 балла
3
Нарушение кратности
и полноты прохождения
персоналом медицинского
осмотра
Средние
нарушения
4 балла
4
Наличие и использование
препаратов с истекшим
сроком годности
Средние
нарушения
4 балла
5
Отсутствие и
неукомплектованность
аптечки набором
медикаментов для
оказания экстренной
медицинской помощи
Средние
нарушения
4 балла
6
Нарушение требований
к сбору, обезвреживанию,
хранению, транспортировке
и утилизации медицинских
отходов
Средние
нарушения
4 балла
7
Нарушение дезинфекционно-
стерилизационного режима
Средние
нарушения
4 балла
8
Нарушение требований
профилактики
внутрибольничных инфекций
Средние
нарушения
4 балла
9
Нарушение требований
к технике безопасности
при работе с оборудованием
Средние
нарушения
4 балла
10
Отсутствие документов,
подтверждающих качество
и безопасность
используемого сырья
и материалов
Средние
нарушения
4 балла
11
Отсутствие вытяжного
шкафа
Незначительные
нарушения
1 балл
12
Несоблюдение требований
к внутренней отделке
помещений
Незначительные
нарушения
1 балл
13
Нарушение требований
к содержанию и
благоустройству
территории, санитарному
состоянию контейнеров для
сбора мусора
Незначительные
нарушения
1 балл
Итого
43 балла
4. Критерии оценки степени риска для объектов, осуществляющих
деятельность в сфере службы крови
п/п
Наименование критериев
Виды нарушений
Несоответствие
требованиям НПА
Результаты
предыдущих
проверок
(+/-)
1
Несоответствие
лабораторных показателей
проб смывов, воздуха,
микробного пейзажа
персонала
Средние
нарушения
4 балла
2
Отсутствие санитарно-
эпидемиологических
заключений и санитарных
паспортов, выданных
государственным
органом санитарно-
эпидемиологической службы
Средние
нарушения
4 балла
3
Нарушение кратности
и полноты прохождения
персоналом медицинского
осмотра
Средние
нарушения
4 балла
4
Наличие и использование
препаратов с истекшим
сроком годности
Средние
нарушения
4 балла
5
Отсутствие и
неукомплектованность
аптечки набором
медикаментов для
оказания экстренной
медицинской помощи
Средние
нарушения
4 балла
6
Нарушение требований
к сбору, обезвреживанию,
хранению, транспортировке
и утилизации медицинских
отходов
Средние
нарушения
4 балла
7
Нарушение
дезинфекционно-
стерилизационного режима
Средние
нарушения
4 балла
8
Нарушение требований
профилактики
внутрибольничных инфекций
Средние
нарушения
4 балла
9
Нарушение требований
к технике безопасности
при работе с
оборудованием
Средние
нарушения
4 балла
10
Отсутствие документов,
подтверждающих качество
и безопасность
используемого сырья
и материалов
Средние
нарушения
4 балла
11
Отсутствие вытяжного
шкафа
Незначительные
нарушения
1 балл
12
Несоблюдение требований
к внутренней отделке
помещений
Незначительные
нарушения
1 балл
13
Нарушение требований
к содержанию и
благоустройству
территории, санитарному
состоянию
санитарно-дворовых
установок
Незначительные
нарушения
1 балл
Итого
43 балла

3. Стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау объектілері,
оның ішінде перинаталдық орталықтар, перзентханалар,
гинекологиялық бөлімшелер, хирургиялық стационарлар,
бөлімшелер, операциялық блоктар, инфекциялық, туберкулез
ауруханалары үшін тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері
р/с
Критерийлер атауы
Бұзушылық түрлері
НҚА талаптарына сәйкессіздігі
Алдыңғы тексерудің нәтижелері (+/-)
1
Шайындылар, ауа, персоналдың микробтық пейзажы сынамаларының зертханалық көрсеткіштерінің сәйкессіздігі
орташа бұзушылық
4 балл
2
Мемлекеттік санитариялық- эпидемиологиялық қызмет органы берген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындылар мен санитариялық паспорттардың болмауы
орташа бұзушылық
4 балл
3
Персоналдың медициналық тексеріп-қараудан өту жиілігін және толықтығын бұзуы
орташа бұзушылық
4 балл
4
Жарамдылық мерзімі өткен препараттардың болуы және пайдаланылуы
орташа бұзушылық
4 балл
5
Дәрі қобдишасының болмауы және шұғыл медициналық көмек көрсету үшін дәрі-дәрмектер жиынымен толықтырылмауы
орташа бұзушылық
4 балл
6
Медициналық қалдықтарды жинауға, залалсыздандыруға, сақтауға, тасымалдауға және кәдеге жаратуға қойылатын талаптардың бұзылуы
орташа бұзушылық
4 балл
7
Дезинфекциялық-стерилизациялық режимнің бұзылуы
орташа бұзушылық
4 балл
8
Ауруханаішілік инфекциялардың алдын алу талаптарының бұзылуы
орташа бұзушылық
4 балл
9
Жабдықпен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік техникасына қойылатын талаптардың бұзылуы
орташа бұзушылық
4 балл
10
Пайдаланылатын шикізат пен материалдардың сапасы мен қауіпсіздігін растайтын құжаттардың болмауы
орташа бұзушылық
4 балл
11
Сору шкафының болмауы
елеусіз бұзушылық
1 балл
12
Үй-жайлардың ішін әрлеуге қойылатын талаптардың сақталмауы
елеусіз бұзушылық
1 балл
13
Аумақты күтіп-ұстауға және абаттандыруға, қоқыс жинауға арналған контейнерлердің санитариялық жағдайына қойылатын талаптардың бұзылуы
елеусіз бұзушылық
1 балл
Барлығы
43 балл
4. Қан қызметі саласында қызметті жүзеге асыратын объектілер
үшін тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері
р/с
Критерийлер атауы
Бұзушылық түрлері
НҚА талаптарына сәйкессіздігі
Алдыңғы тексерудің нәтижелері (+/-)
1
Шайындылар, ауа, персоналдың микробтық пейзаж сынамаларының зертханалық көрсеткіштерінің сәйкессіздігі
орташа бұзушылық
4 балл
2
Мемлекеттік санитариялық- эпидемиологиялық қызмет органы берген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындылар мен санитариялық паспорттардың болмауы
орташа бұзушылық
4 балл
3
Персоналдың медициналық тексеріп-қараудан өту жиілігін және толықтығын бұзуы
орташа бұзушылық
4 балл
4
Жарамдылық мерзімі өткен препараттардың болуы және пайдаланылуы
орташа бұзушылық
4 балл
5
Дәрі қобдишасының болмауы және шұғыл медициналық көмек көрсету үшін дәрі-дәрмектер жиынымен толықтырылмауы
орташа бұзушылық
4 балл
6
Медициналық қалдықтарды жинауға, залалсыздандыруға, сақтауға, тасымалдауға және кәдеге жаратуға қойылатын талаптардың бұзылуы
орташа бұзушылық
4 балл
7
Дезинфекциялық-стерилизациялық режимнің бұзылуы
орташа бұзушылық
4 балл
8
Ауруханаішілік инфекциялардың алдын алу талаптарының бұзылуы
орташа бұзушылық
4 балл
9
Жабдықпен жұмыс істеген кездегі қауіпсіздік техникасына қойылатын талаптардың бұзылуы
орташа бұзушылық
4 балл
10
Пайдаланылатын шикізат пен материалдардың сапасы мен қауіпсіздігін растайтын құжаттардың болмауы
орташа бұзушылық
4 балл
11
Сору шкафының болмауы
елеусіз бұзушылық
1 балл
12
Үй-жайлардың ішін әрлеуге қойылатын талаптардың сақталмауы
елеусіз бұзушылық
1 балл
13
Аумақты күтіп-ұстауға және абаттандыруға, санитариялық-аулалық қондырғылардың санитариялық жағдайына қойылатын талаптардың бұзылуы
елеусіз бұзушылық
1 балл
Барлығы
43 балл

11. Критерии оценки степени риска для специальных,
специальных коррекционных организаций образования
п/п
Наименование критериев
Виды нарушений
Несоответствие
требованиям
НПА
Результаты
предыдущих
проверок
(+/-)
1
Несоответствие
лабораторных показателей
проб продуктов
Средние
нарушения
4 балла
2
Несоответствие
лабораторных показателей
проб питьевой воды
Средние
нарушения
4 балла
3
Несоответствие
лабораторных показателей
проб смывов
Средние
нарушения
4 балла
4
Отсутствие санитарно-
эпидемиологических
заключений и санитарных
паспортов, выданных
государственным
органом санитарно-
эпидемиологической
службы
Средние
нарушения
4 балла
5
Нарушение кратности
и полноты прохождения
персоналом медицинского
осмотра
Средние
нарушения
4 балла
6
Нарушение требований
к оборудованию
кабинетов, компьютерных
классов, лабораторий,
мастерских и техники
безопасности при
работе (обучении)
Средние
нарушения
4 балла
7
Нарушение составления
учебного расписания
Средние
нарушения
4 балла
8
Нарушение норм площади
на одного учащегося
Средние
нарушения
4 балла
9
Нарушение
дезинфекционного режима
Средние
нарушения
4 балла
10
Отсутствие и
недостаточное
оборудование
медицинского пункта,
изолятора
Средние
нарушения
4 балла
11
Нарушение технологии
приготовления блюд,
использование
запрещенных блюд
Незначительные
нарушения
1 балл
12
Отсутствие маркировки
мебели
Незначительные
нарушения
1 балл
13
Нарушение требований
к содержанию и
благоустройству
территории, санитарному
состоянию
санитарно-дворовых
установок
Незначительные
нарушения
1 балл
Итого
43 балла
12. Критерии оценки степени риска для  санаторно-оздоровительных
и санаторно-курортных объектов
п/п
Наименование критериев
Виды
нарушений
Несоответствие
требованиям
НПА
Результаты
предыдущих
проверок
(+/-)
1
Несоответствие
лабораторных показателей
проб сырья и готовой
продукции
Средние
нарушения
4 балла
2
Несоответствие
лабораторных показателей
проб питьевой воды
Средние
нарушения
4 балла
3
Несоответствие
лабораторных показателей
проб смывов
Средние
нарушения
4 балла
4
Отсутствие санитарно-
эпидемиолоических
заключений и санитарных
паспортов, выданных
государственным
органом санитарно-
эпидемиологической
службы
Средние
нарушения
4 балла
5
Нарушение кратности
и полноты прохождения
персоналом медицинского
осмотра
Средние
нарушения
4 балла
6
Отсутствие, недостаток,
неисправность
технологического и
холодильного
оборудования, нарушение
условий и сроков
хранения продуктов
Средние
нарушения
4 балла
7
Нарушение технологии
приготовления блюд
Средние
нарушения
4 балла
8
Отсутствие документов,
подтверждающих качество
и безопасность
используемого сырья
и продукции
Средние
нарушения
4 балла
9
Несоблюдение норм
площади на одного
человека
Средние
нарушения
4 балла
10
Нарушение
дезинфекционного режима
Средние
нарушения
4 балла
11
Нарушение требований
к устройству и
содержанию пляжа
Незначительные
нарушения
1 балл
12
Нарушение требований
к мебели, спортивному и
игровому оборудованию,
игровым и спортивным
площадкам
Незначительные
нарушения
1 балл
13
Нарушение требований
к зонированию,
содержанию и
благоустройству
территории, санитарному
состоянию
санитарно-дворовых
установок
Незначительные
нарушения
1 балл
Итого
43 балла
Приложение 3
к Критериям оценки степени рисков
в области санитарно-эпидемиологического
благополучия населения
Расчет баллов по распределению объектов высокой степени риска
п/п
Характер
нарушений
Кол-во
критериев
Расчет
баллов
Расчет
баллов
Диапазон
Степень
риска
1
незначи-
тельные
нарушения
4
1 критерий
= 1 баллу

11. Білім берудің арнайы, арнайы түзету ұйымдары үшін
тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері
р/с
Критерийлер атауы
Бұзушылық түрлері
НҚА талаптарына сәйкессіздігі
Алдыңғы тексерудің нәтижелері (+/-)
1
Азық-түлік сынамаларының зертханалық көрсеткіштерінің сәйкессіздігі
орташа бұзушылық
4 балл
2
Ауыз су сынамаларының зертханалық көрсеткіштерінің сәйкессіздігі
орташа бұзушылық
4 балл
3
Шайындылар сынамаларының зертханалық көрсеткіштерінің сәйкессіздігі
орташа бұзушылық
4 балл
4
Мемлекеттік санитариялық- эпидемиологиялық қызмет органы берген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындылар мен санитариялық паспорттардың болмауы
орташа бұзушылық
4 балл
5
Персоналдың медициналық тексеріп-қараудан өту жиілігін және толықтығын бұзуы
орташа бұзушылық
4 балл
6
Кабинеттерді, компьютер сыныптарын, зертханаларды, шеберханаларды жабдықтауға қойылатын талаптардың және жұмыс (оқу) кезіндегі қауіпсіздік техникасының бұзылуы
орташа бұзушылық
4 балл
7
Оқу кестесін құрудың бұзылуы
орташа бұзушылық
4 балл
8
Бір оқушыға арналған аудан нормаларының бұзылуы
орташа бұзушылық
4 балл
9
Дезинфекциялық режимнің бұзылуы
орташа бұзушылық
4 балл
10
Медициналық пункттің, изолятордың болмауы және жеткіліксіз жабдықталуы
орташа бұзушылық
4 балл
11
Тағамдарды дайындау технологиясының бұзылуы, тыйым салынған тағамдарды пайдалану
орташа бұзушылық
4 балл
12
Жиһазда таңбаның болмауы
елеусіз бұзушылық
1 балл
13
Аумақты күтіп-ұстауға және абаттандыруға, санитариялық - аулалық қондырғылардың санитариялық жағдайына қойылатын талаптардың бұзылуы
елеусіз бұзушылық
1 балл
Барлығы
43 балл
12. Санаториялық-сауықтыру және санаториялық-курорттық
объектілер үшін тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері
р/с
Критерийлер атауы
Бұзушылық түрлері
НҚА талаптарына сәйкессіздігі
Алдыңғы тексерудің нәтижелері (+/-)
1
Шикізат пен дайын өнім сынамаларының зертханалық көрсеткіштерінің сәйкессіздігі
орташа бұзушылық
4 балл
2
Ауыз су сынамаларының зертханалық көрсеткіштерінің сәйкессіздігі
орташа бұзушылық
4 балл
3
Шайындылар сынамаларының зертханалық көрсеткіштерінің сәйкессіздігі
орташа бұзушылық
4 балл
4
Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органы берген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындылар мен санитариялық паспорттардың болмауы
орташа бұзушылық
4 балл
5
Персоналдың медициналық тексеріп-қараудан өту жиілігін және толықтығын бұзуы
орташа бұзушылық
4 балл
6
Технологиялық және тоңазытқыш жабдығының болмауы, жеткіліксіздігі, ақаулығы, азық-түлікті сақтау жағдайларының және мерзімдерінің бұзылуы
орташа бұзушылық
4 балл
7
Тағамдарды дайындау технологиясының бұзылуы
орташа бұзушылық
4 балл
8
Пайдаланылатын шикізат пен өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін растайтын құжаттардың болмауы
орташа бұзушылық
4 балл
9
Бір адамға арналған аудан нормаларының сақталмауы
орташа бұзушылық
4 балл
10
Дезинфекциялық режимнің бұзылуы
орташа бұзушылық
4 балл
11
Жағажай құрылғысына және күтіп-ұстауға қойылатын талаптардың бұзылуы
елеусіз бұзушылық
1 балл
12
Жиһазға, спорт және ойын жабдығына, ойын және спорт алаңдарына қойылатын талаптардың бұзылуы
елеусіз бұзушылық
1 балл
13
Аумақты күтіп-ұстауға және абаттандыруға, санитариялық-аулалық қондырғылардың санитариялық жағдайына қойылатын талаптардың бұзылуы
елеусіз бұзушылық
1 балл
Барлығы
43 балл
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық
салауаттылығы саласындағы тәуекелдер
дәрежесін бағалау критерийлеріне
3-қосымша
Тәуекел дәрежесі жоғары объектілерді бөлу бойынша
баллдарды есептеу
р/с
Бұзушылықтың сипаты
Критерий саны
Баллдарды есептеу
Баллдарды есептеу
Ауқымы
Тәуекел дәрежесі
1
елеусіз бұзушылықтар
4
1 критерий = 1 баллға

4 * 1 = 4
от 1 до 4
включительно
объект
незначи-
тельного
риска
2
средние
нарушения
8
1 критерий
= 5 баллам
1) 8 * 5 =
40
2) 40 + 4=
44
от 5 до 44
включительно
объект
среднего
риска
3
грубые
нарушения
3
1 критерий
= 45
баллам
3 * 45 =
135
2) 135 +
44 = 179
от 45 до 179
включительно
объект
высокого
риска
По результатам оценки баллов объект относится:
1) к высокой степени риска с кратностью плановых проверок один раз в месяц при набранных баллах в диапазоне от 45 до 179;
2) к средней степени риска с кратностью плановых проверок один раз в квартал при набранных баллах в диапазоне от 5 до 44;
3) к незначительной степени риска с кратностью плановых проверок один раз в год при набранных баллах в диапазоне от 1 до 4
Расчет баллов по распределению объектов средней степени риска
п/п
Характер
нарушений
Кол-во
крите-
риев
Расчет
баллов
Расчет
баллов
Диапазон
Степень
риска
1
незначи-
тельные
нарушения
3
1 критерий =
1 баллу
3* 1 = 3
от 1 до 3
включительно
объект
незначи-
тельного
риска -
2
средние
нарушения
10
1 критерий =
4 баллам
1) 10 * 4 =
40
2) 40 + 3 =
43
от 4 до 43
включительно
объект
среднего
риска
По результатам оценки баллов объект относится:
1) к средней степени риска с кратностью плановых проверок один раз в квартал при набранных баллах в диапазоне от 4 до 43;
2) к незначительной степени риска с кратностью плановых проверок один раз в год при набранных баллах в диапазоне от 1 до 3.
Приложение 4
к Критериям оценки степени рисков
в области санитарно-эпидемиологического
благополучия населения
Утверждаю
Главный государственный санитарный врач
_______________________
территории, транспорта
_______________________
ФИО, подпись
Расчеты по определению степени риска с кратностью плановой
проверки ____________________________________________
(один раз в месяц или квартал или год)
________________________________________
наименование объекта
п/п
Количество набранных баллов
Диапазон
баллов
Степень
риска
Периодичность
проверки
1
2
3
4
5
Заключение _______________________________________________________
(указывается количество набранных баллов, степень риска, кратность проверок в год)
ФИО, должность, подпись специалиста, проводившего расчеты ___________
Приложение 5
к Критериям оценки степени рисков
в области санитарно-эпидемиологического
благополучия населения
Форма
План проверок на ______ год объектов государственного
санитарно-эпидемиологического надзора
Департамента (Управления) Комитета государственного
санитарно-эпидемиологического надзора
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
по ________ области (городу, району)

4 * 1 = 4
1-ден 4-ті қоса алғанда
елеусіз тәуекел объектісі
2
орташа бұзушылықтар
8
1 критерий = 5 баллға
1) 8 *  5 = 40
2) 40 + 4 = 44
5-тен 44-ті қоса алғанда
орташа тәуекел объектісі
3
өрескел бұзушылықтар
3
1 критерий = 45 баллға
1) 3 * 45 = 135
2) 135 + 44 = 179
45-тен 179-ды қоса алғанда
жоғары тәуекел объектісі
Баллдарды бағалау нәтижелері бойынша объект:
1) жинаған баллдары 45-тен 179-ға дейінгі ауқымда болғанда айына бір рет жоспарлы тексеру жиілігі бар жоғары тәуекел дәрежесіне;
2) жинаған баллдары 5-тен 44-ке дейінгі ауқымда болғанда тоқсанына бір рет жоспарлы тексеру жиілігі бар орташа тәуекел дәрежесіне;
3) жинаған баллдары 1-ден 4-ке дейінгі ауқымда болғанда жылына бір рет жоспарлы тексеру жиілігі бар елеусіз тәуекел дәрежесіне жатады.
Тәуекел дәрежесі орташа объектілерді бөлу бойынша
баллдарды есептеу
р/с
Бұзушылықтың сипаты
Критерий саны
Баллдарды есептеу
Баллдарды есептеу
Ауқымы
Тәуекел дәрежесі
1
елеусіз бұзушылықтар
3
1 критерий = 1 баллға
3* 1 = 3
1-ден 3-ті қоса алғанда
елеусіз тәуекел объектісі
2
орташа бұзушылықтар
10
1 критерий = 4 баллға
1) 10 * 4 =  40
2) 40 + 3 = 43
4-тен 43-ті қоса алғанда
орташа тәуекел объектісі
Баллдарды бағалау нәтижелері бойынша объект:
1) жинаған баллдары 4-тен 43-ке дейінгі ауқымда болғанда тоқсанына бір рет жоспарлы тексеру жиілігі бар орташа тәуекел дәрежесіне;
2) жинаған баллдары 1-ден 3-ке дейінгі ауқымда болғанда жылына бір рет жоспарлы тексеру жиілігі бар елеусіз тәуекел дәрежесіне жатады.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық
салауаттылығы саласындағы тәуекелдер
дәрежесін бағалау критерийлеріне
4-қосымша
Бекітемін
_____________________
аумақтың, көліктегі
Бас мемлекеттік санитарлық дәрігері
_____________________
А.Т.Ә., қолы
Жоспарлы тексеру жиілігі ______________ тәуекел дәрежесін анықтау
(айына немесе тоқсанына не жылына бір рет)
бойынша есептеулер
________________________________________
объектінің атауы
р/с
Жинаған баллдар саны
Баллдардың ауқымы
Тәуекел дәрежесі
Тексеру мерзімділігі
1
2
3
4
5
Қорытынды _____________________________________________________
(жинаған баллдар саны, тәуекел дәрежесі, бір жылдағы тексеру жиілігі көрсетіледі)
Есептеу жүргізген маманның А.Т.Ә., лауазымы, қолы ___________________
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық
салауаттылығы саласындағы тәуекелдер
дәрежесін бағалау критерийлеріне
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Мемлекеттік
санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетінің ___________
облысы (қаласы, ауданы) бойынша департаментінің (басқармасының)
_____ жылға арналған мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық
қадағалау объектілерін тексерулер жоспары