Об утверждении Правил приема в Республиканскую школу "Жас улан" имени генерала Нурмагамбетова С.К.
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 24 июня 2011 года № 276. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 августа 2011 года № 7124. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 14 июля 2015 года № 410
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 14.07.2015 № 410.
В соответствии со статьей 26 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании» и постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 марта 1999 года № 309 «Вопросы создания государственного учреждения «Республиканская школа «Жас улан» имени генерала Нурмагамбетова С.К.», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила приема в Республиканскую школу «Жас улан» имени генерала Нурмагамбетова С.К.
2. Начальнику Департамента военного образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан:
1) с 2013 года увеличить набор в классы с государственным языком обучения в пределах лимита штатной численности переменного состава с конкурсом 3 кандидата на 1 учебное место;
2) в установленном законодательством порядке направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
3) после государственной регистрации приказ направить в средства массовой информации для официального опубликования.
3. Приказ вводится в действие со дня первого официального опубликования.
4. Контроль за исполнением приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан Курмангалиева А.К.
5. Приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
А. Джаксыбеков
«СОГЛАСОВАНО»
Исполняющий обязанности
министра образования и науки
Республики Казахстан
______________ М. Орунханов
21 июля 2011 год
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 24 июня 2011 года № 276
Правила
приема в Республиканскую школу «Жас улан»
имени генерала Нурмагамбетова С.К.
1. Общие положения
1. Настоящие Правила приема в Республиканскую школу «Жас улан» имени генерала Нурмагамбетова С.К. (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 26 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании» и Типовыми правилами приема в организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования, утвержденными приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 декабря 2007 года № 651 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5111), и определяют порядок приема кандидатов на обучение в Республиканскую школу «Жас улан» имени генерала Нурмагамбетова С.К. (далее - школа).

Генерал С.Қ.Нұрмағамбетов атындағы «Жас ұлан» республикалық мектебіне қабылдау қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2011 жылғы 24 маусымдағы № 276 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылғы 15 тамызда № 7124 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 14 шілдедегі № 410 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің 14.07.2015 № 410 бұйрығымен.
«Білім туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының 26-бабына және «Генерал С.Қ.Нұрмағамбетов атындағы «Жас ұлан» республикалық мектебі» мемлекеттік мекемесін құру мәселелері» туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 27 наурыздағы № 309 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Генерал С.Қ. Нұрмағамбетов атындағы «Жас ұлан» республикалық мектебіне қабылдау қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Әскери білім және ғылым департаментінің бастығы:
1) 2013 жылдан бастап ауыспалы құрамның штат санының лимиті шегінде конкурспен 1 оқу орнына 3 кандидаттан мемлекеттік тілде оқытылатын сыныптарға қабылдауды арттырсын;
2) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жолдасын;
3) мемлекеттік тіркеуден өткізгеннен кейін бұйрықты ресми жариялау үшін бұқаралық ақпарат құралдарына жолдасын.
3. Бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа
енгізіледі.
4. Бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің орынбасары Ә.Қ.Құрманғалиевқа жүктелсін.
5. Бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
Ә. Жақсыбеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Білім және Ғылым министрінің
міндетін атқарушы
________М. Орынханов
2011 жылғы 21 шілде
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2011 жылғы 24 маусымдағы
№ 276 бұйрығымен бекітілген
Генерал С.Қ.Нұрмағамбетов атындағы «Жас ұлан» республикалық мектебіне қабылдау қағидаcы 1. Жалпы ережелер
1. Осы Генерал С.Қ. Нұрмағамбетов атындағы «Жас ұлан» республикалық мектебіне қабылдау қағидасы (бұдан әрі – Қағида) «Білім туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының
26-бабына және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2007 жылғы 25 желтоқсандағы № 651 бұйрығымен бекітілген Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қабылдаудың үлгі ережесіне сәйкес әзірленді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5111 болып тіркелген) және генерал С.Қ. Нұрмағамбетов атындағы «Жас ұлан» республикалық мектебіне (бұдан әрі – мектеп) оқуға кандидаттарды қабылдау тәртібін айқындайды.

2. В школу принимаются дети мужского пола в возрасте не моложе двенадцати лет, но не старше тринадцати лет на год поступления, окончившие 6 классов общеобразовательной школы Республики Казахстан в год поступления, годные по состоянию здоровья, отвечающие требованиям психологического отбора и физической подготовленности.
3. При наличии вакантных мест, для доукомплектования учебных взводов до их штатной численности, на конкурсной основе осуществляется дополнительный набор в 8-9 классы во время приема в школу.
4. Прием детей осуществляется на конкурсной основе в три этапа:
1) I этап – согласно поданных заявлений кандидатами в управления и отделы по делам обороны по месту жительства, комиссии департаментов по делам обороны областей, городов Астана и Алматы (далее - департаменты по делам обороны) проводят предварительный отбор, в котором принимают участие все желающие;
2) II этап – приемная комиссия школы проводит заключительный отбор прибывших кандидатов, направленных по рекомендациям департаментов по делам обороны в котором принимают участие кандидаты прошедшие I этап;
3) III этап – зачисление кандидатов в школу, на основании решения приемной комиссии.
2. Организация отбора кандидатов на обучение в школе
5. Родители (лица, их заменяющие) кандидатов, поступающих в школу, подают заявления в управления и отделы по делам обороны по месту жительства в произвольной форме. Срок приема заявлений для участия в конкурсе I-го этапа с 1 марта по 15 июня года поступления. В заявлениях указываются фамилия, имя и отчество (при наличии), число, месяц и год рождения, адрес места жительства кандидата.
В управлениях и отделах по делам обороны на кандидатов формируются личные дела.
Для формирования личного дела кандидата к заявлению прилагаются:
1) копия свидетельства о рождении;
2) автобиография;
3) копии табелей успеваемости (1-6 классы), при поступлении в 8-9 классы (1-8 классы) с указанием изучаемого иностранного языка, заверенные печатью учебного заведения, где обучается кандидат;
4) характеристика с места учебы, заверенная печатью учебного заведения;
5) справка с места жительства или копия книги регистрации граждан;
6) справка из инспекции по делам несовершеннолетних при исполнительных органах, об отсутствии приводов за правонарушения;
7) справка о составе семьи с места работы родителей (лиц, их заменяющих);
8) справка с места работы родителей (лиц, их заменяющих) либо из Центра занятости (для безработных);

2. Мектепке он екі жастан жас емес, бірақ оқуға түсетін жылы он үш жастан аспаған, оқуға түсетін жылы Қазақстан Республикасы жалпы білім беретін мектебінің 6 сыныбын аяқтаған, денсаулық жағдайы бойынша жарамды, психологиялық іріктеудің және дене бітімі дайындығының талаптарына жауап беретін ер жынысты балалар қабылданады.
3. Бос орындар болған кезде оқу взводтарын олардың штат санына дейін толық жасақтау үшін конкурс негізінде мектепке қабылдау уақытында 8-9-сыныптарға қосымша қабылдау жүзеге асырылады.
4. Балаларды қабылдау конкурс негізінде үш кезеңде жүзеге асырылады:
1) І кезең – кандидаттардың тұрғылықты жері бойынша қорғаныс істері жөніндегі басқармалар мен бөлімдерге берген өтініштеріне сәйкес облыстар, Астана және Алматы қалалары қорғаныс істері жөніндегі департаменттерінің (бұдан әрі – қорғаныс істері жөніндегі департаменттер) комиссиялары алдын ала іріктеу жүргізеді, оған барлық ниет білдірушілер қатысады;
2) II кезең – мектептің қабылдау комиссиясы қорғаныс істері жөніндегі департаменттердің ұсынымдары бойынша жіберілген кандидаттарға қорытынды іріктеу жүргізеді, оған І кезеңнен өткен кандидаттар қатысады;
3) ІІІ кезең – қабылдау комиссиясының шешімі негізінде мектепке кандидаттарды қабылдау.
2. Мектепте оқуға кандидаттарды іріктеуді ұйымдастыру
5. Мектепке түсетін кандидаттардың ата-аналары (олардың орнындағы адамдар) тұрғылықты жері бойынша қорғаныс істері жөніндегі басқармалар мен бөлімдерге ерікті түрде өтініш береді. І кезеңнің конкурсына қатысу үшін өтініштерді қабылдау мерзімі – оқуға түсетін жылдың 1 наурызы мен 15 маусымы. Өтініштерде кандидаттың тегі, аты мен әкесінің аты (бар болған кезде), туған күні, айы мен жылы, тұрғылықты жерінің мекенжайы көрсетіледі.
Қорғаныс істері жөніндегі басқармалар мен бөлімдерде кандидаттарға жеке істер жасалады.
Кандидаттың жеке ісін жасау үшін өтінішке мыналар қоса беріледі:
1) туу туралы куәліктің көшірмесі;
2) өмірбаяны;
3) 8-9-сыныптарға (1-8-сыныптарға) оқуға түскен кезде оқыған шетел тілін көрсете отырып, кандидат оқитын оқу орнының мөрімен расталған үлгерім табельдерінің (1-6-сыныптар) көшірмелері;
4) оқу орнының мөрімен расталған оқу орнынан мінездеме;
5) тұрғылықты жерінен анықтама немесе азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі;
6) атқарушы органдар жанындағы кәмелет жасына толмағандардың істері жөніндегі инспекциядан құқық бұзушылық жасағаны үшін жауапқа тартудың жоқтығы туралы анықтама;
7) ата-аналарының (олардың орнындағы адамдардың) жұмыс орнынан отбасы құрамы туралы анықтама;
8) ата-аналарының (олардың орнындағы адамдардың) жұмыс орнынан немесе Жұмыспен қамту орталығынан (жұмыссыздар үшін) анықтама;

9) фотографии 4х6 - 6 штук (без головного убора);
10) копии документов, подтверждающих спортивные или иные достижения (при наличии).
Кроме того, к заявлению прилагаются медицинские справки, и документы согласно раздела 2 главы 2 Правил проведения военно-врачебной экспертизы, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2010 года № 44 «Об утверждении правил проведения военно-врачебной экспертизы и положения об органах военно-врачебной экспертизы», а также по перечню, предоставляемому управлением или отделом по делам обороны по месту жительства.
6. Дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, дополнительно представляют следующие документы, заверенные нотариусом:
1) копии документов, подтверждающие факт отсутствия попечения над ребенком единственного или обоих родителей (свидетельство о смерти, решение суда о лишении родителей родительских прав, ограничении их в родительских правах, признании родителей безвестно отсутствующими, недееспособными (ограничено дееспособными), объявлении их умершими, документы, подтверждающие розыск родителей, отобрание ребенка (детей) у родителей, нахождение родителей на длительном лечении в организациях здравоохранения, акт о подкидывании ребенка (детей);
2) копии документов, подтверждающие установление опеки (попечительства).
7. Для организации работы по отбору кандидатов приказом начальника департамента по делам обороны создается комиссия по предварительному отбору кандидатов в составе: председатель комиссии – начальник департамента по делам обороны, члены комиссии – один из заместителей начальника департамента по делам обороны, председатель медицинской комиссии, психолог и юрист департамента по делам обороны, секретарь комиссии.
В состав вышеуказанной комиссии, по согласованию с акиматами областей, городов Астана и Алматы, привлекаются представители местных исполнительных органов образования, здравоохранения и инспекции по делам несовершеннолетних.
8. Председатели комиссий составляют план мероприятий, в котором предусматривается:
1) доведение до управлений и отделов по делам обороны порядка отбора кандидатов и выписок из разнарядки;
2) проведение инструкторско-методического занятия по отбору кандидатов с представителями местных исполнительных органов образования и здравоохранения;
3) ознакомление кандидатов с настоящими Правилами и внутренним распорядком школы;

9) 4х6 фотосурет – 6 дана (бас киімсіз);
10) спорттық немесе өзге де жетістіктерін растайтын құжаттардың көшірмелері (бар болған кезде).
Одан басқа, өтінішке «Әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидасын және Әскери-дәрігерлік сараптама органдары туралы ережені бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қаңтардағы № 44 қаулысымен бекітілген Әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидасының 2-тарауының 2-бөліміне сәйкес, сондай-ақ тұрғылықты жері бойынша қорғаныс істері жөніндегі басқарма немесе бөлім ұсынатын тізбе бойынша медициналық анықтамалар және құжаттар қоса беріледі.
6. Жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар қосымша нотариуспен расталған мынадай құжаттарды ұсынады:
1) балаға жалғызбасты немесе екі ата-анасының да қамқорлығының болмау фактісін растайтын құжаттардың көшірмелерін (қайтыс болуы туралы куәлік, ата-ананы ата-ана құқықтарынан айыру, олардың ата-аналық құқықтарын шектеу, ата-анасын хабар-ошарсыз кеткен, әрекет етуге қабілетсіз (әрекет ету қабілеті шектеулі) деп тану, оларды қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімі, ата-аналардың іздестірілуін, баланың (балалардың) ата-анасынан алынғанын, ата-анасының денсаулық сақтау ұйымдарында ұзақ мерзімді емделуін растайтын құжаттар, баланың (балалардың) әдейі тасталғаны туралы акті);
2) қамқорлықтың белгіленгенін растайтын құжаттардың көшірмелерін.
7. Кандидаттарды іріктеу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру үшін қорғаныс істері жөніндегі департамент бастығының бұйрығымен мынадай құрамда кандидаттарды алдын ала іріктеу жөніндегі комиссия құрылады: комиссия төрағасы – қорғаныс істері жөніндегі департаменттің бастығы, комиссия мүшелері – қорғаныс істері жөніндегі департамент бастығы орынбасарларының бірі, медициналық комиссияның төрағасы, қорғаныс істері жөніндегі департаменттің психологі мен заңгері, комиссия хатшысы.
Жоғарыда көрсетілген комиссияның құрамына облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктерімен келісу бойынша жергілікті атқарушы білім беру, денсаулық сақтау органдарының және кәмелет жасына толмағандардың істері жөніндегі инспекцияның өкілдері тартылады.
8. Комиссиялар төрағалары іс-шаралар жоспарын жасайды, онда:
1) қорғаныс істері жөніндегі басқармалар мен бөлімдерге кандидаттарды іріктеу тәртібін және тәртіптемеден үзінділерді жеткізу;
2) жергілікті атқарушы білім беру және денсаулық сақтау органдарының өкілдерімен кандидаттарды іріктеу жөнінде нұсқау беру-әдістемелік сабақ өткізу;
3) кандидаттарды осы Қағидамен және мектептің ішкі тәртібімен таныстыру;

4) проведение предварительного отбора кандидатов.
9. Количество кандидатов участвующих в I этапе не ограничивается.
После отбора проведенного в департаменте по делам обороны в дело кандидата подшивается выписка из протокола решения комиссии по предварительному отбору.
10. Личные дела кандидатов, направляемых в приемную комиссию школы, пронумеровываются, прошнуровываются и скрепляются мастичной печатью направившего департамента по делам обороны.
Документы в личном деле кандидата располагаются по перечню, указанному в пункте 5 настоящих Правил. К перечисленным документам дополнительно прилагаются результаты психологического тестирования с заключением психолога департамента по делам обороны.
11. Кандидаты, подавшие заявления в управления и отделы по делам обороны, с 20 по 30 июня года поступления проходят конкурсный отбор по следующим параметрам: предварительное медицинское освидетельствование, оценка индивидуальных психологических качеств.
12. При равных показателях среднего балла успеваемости за последний год обучения, отбор осуществляется по оценочным показателям математики, казахского или русского языка, указанных в табелях успеваемости.
13. Комиссии по предварительному отбору департаментов по делам обороны рассматривают личные дела кандидатов и по результатам отбора оформляют протоколы.
Отобранные личные дела до 10 июля года поступления направляются в школу.
Личные дела кандидатов, поступивших после указанного срока, приемной комиссией школы не рассматриваются.
3. Порядок приема и зачисления кандидатов в школу
14. Зачисление кандидатов проводится приемной комиссией школы в соответствии с настоящими Правилами. Председателем приемной комиссии является начальник школы.
15. Для осуществления отбора кандидатов на учебу издается приказ начальника школы о создании приемной комиссии, комиссий по изучению личных дел кандидатов, по изучению индивидуальных психологических качеств, по проведению контрольных работ, по проверке уровня физической подготовленности кандидатов, администрации сборов и апелляционной комиссии. Приказ издается до 1 июля и доводится до должностных лиц в части их касающейся.
16. Комиссия по изучению личных дел проводит оценку правильности комплектования поступивших личных дел кандидатов и проведение предварительного конкурсного отбора кандидатов по среднему баллу успеваемости в представленных табелях и если они отвечают установленным требованиям, принимает решение о вызове их для поступления.

4) кандидаттарға алдын ала іріктеу жүргізу көзделеді.
9. І кезеңге қатысатын кандидаттардың саны шектелмейді. Қорғаныс істері жөніндегі департаментте жүргізілген іріктеуден кейін кандитаттың ісіне алдын ала іріктеу жөніндегі комиссия шешімінің хаттамасынан үзінді тігіледі.
10. Мектептің қабылдау комиссиясына жіберілетін кандидаттардың жеке істері нөмірленеді, тігіледі және жолдаған қорғаныс істері жөніндегі департаменттің бедерлі мөрімен бекітіледі.
Кандидаттың жеке ісіндегі құжаттар осы Қағиданың 5-тармағында көрсетілген тізбе бойынша орналастырылады. Аталған құжаттарға қосымша қорғаныс істері жөніндегі департамент психологінің қорытындысы бар психологиялық тестілеу нәтижелері қоса беріледі.
11. Қорғаныс істері жөніндегі басқармалар мен бөлімдерге өтініш берген кандидаттар оқуға түсетін жылдың 20 – 30 маусымында мынадай параметрлер бойынша конкурстық іріктеуден: алдын ала медициналық куәландырудан, жеке психологиялық қасиеттерді бағалаудан өтеді.
12. Соңғы оқу жылы ішінде үлгерім орташа балының көрсеткіштері бірдей болған кезде іріктеу үлгерім табельдерінде көрсетілген математиканың, қазақ немесе орыс тілдерінің бағалау көрсеткіштері бойынша жүзеге асырылады.
13. Қорғаныс істері жөніндегі департаменттердің алдын ала іріктеу жөніндегі комиссиялары кандидаттардың жеке істерін қарайды және іріктеу нәтижелері бойынша хаттамаларды ресімдейді.
Іріктелген жеке істер оқуға түсетін жылдың 10 шілдесіне дейін мектепке жолданады.
Көрсетілген мерзімнен кейін оқуға түскен кандидаттардың жеке істерін мектептің қабылдау комиссиясы қарамайды.
3. Мектепке кандидаттарды қабылдау тәртібі
14. Кандидаттарды қабылдауды осы Қағидаға сәйкес мектептің қабылдау комиссиясы жүргізеді. Мектептің бастығы қабылдау комиссиясының төрағасы болып табылады.
15. Оқуға кандидаттарды іріктеуді жүзеге асыру үшін қабылдау комиссиясын, кандидаттардың жеке істерін зерделеу жөнінде, жеке психологиялық қасиеттерді зерделеу жөнінде, бақылау жұмыстарын жүргізу жөнінде, кандидаттардың дене бітімі дайындығының деңгейін тексеру жөнінде комиссия, жиындар әкімшілігін және апелляциялық комиссия құру туралы мектеп бастығының бұйрығы шығарылады. Бұйрық 1 шілдеге дейін шығарылады және лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізіледі.
16. Жеке істерді зерделеу жөніндегі комиссия кандидаттардың келіп түскен жеке істерінің дұрыс жасақталуын және егер олар белгіленген талаптарға жауап берсе, ұсынылған табельдердегі орташа үлгерім балы бойынша кандидаттарға алдын ала конкурстық іріктеу жүргізуді бағалауды жүргізеді, оларды оқуға түсу үшін шақырту туралы шешім қабылдайды.

17. Медицинская комиссия создается на основании приказа начальника Главного военно-медицинского управления Вооруженных Сил Республики Казахстан. Медицинская комиссия проводит окончательное медицинское освидетельствование кандидатов с целью определения годности по состоянию здоровья к обучению в школе.
Медицинское освидетельствование кандидатов проводится в соответствии с Требованиями, предъявляемыми к соответствию состояния здоровья лиц для службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра обороны Республики Казахстан от 28 декабря 2009 года № 498 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6033).
Кандидаты не прошедшие медицинское освидетельствование к дальнейшему участию в конкурсе не допускаются.
18. Комиссия по изучению индивидуальных психологических качеств создается для осуществления отбора кандидатов по психологическим показателям под председательством начальника психологической службы с привлечением психологов школы.
Оценка индивидуальных психологических качеств кандидатов направлена на комплектование школы воспитанниками, которые по своим нравственным качествам, психологическим данным и психофизиологическим особенностям соответствуют требованиям учебной и военно-профессиональной деятельности.
Кандидаты, не прошедшие психологическое тестирование (набравшие по результатам тестирования минимальный балл в конкурсной группе), к участию в конкурсе контрольных работ не допускаются.
19. Комиссия по проведению контрольных работ создается с целью определения уровня базовых знаний кандидатов по программе основной школы за 6(7-8) класс.
Председателем комиссии назначается заместитель начальника школы – начальник учебного отдела.
В состав комиссии по проведению контрольных работ включаются экзаменаторы и ассистенты из числа учителей школы.
20. Контрольные работы выполняются на государственном или русском языках.
Перед выполнением контрольных работ с кандидатами проводятся консультации по разъяснению порядка выполнения и оформления контрольных работ.
Кандидаты, поступающие в 7-й класс выполняют контрольные работы в объеме программы 6-го класса обучения, поступающие в 8-9 классы в объеме программы 7-8 классов обучения соответственно по математике и казахскому или русскому языку (диктант).
Пакет с материалами контрольных работ принимается в аудитории от председателя комиссии, и после проверки целостности конверта вскрывается.
21. Во время выполнения контрольных работ кандидатам не разрешается:

17. Медициналық комиссия Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас әскери-медициналық басқармасы бастығының бұйрығы негізінде құрылады. Медициналық комиссия мектептегі оқуға денсаулық жағдайы бойынша жарамдылығын айқындау мақсатында кандидаттарды түпкілікті медициналық куәландырудан өткізеді.
Кандидаттарды медициналық куәландыру Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2009 жылғы 28 желтоқсандағы № 498 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкес келуіне қойылатын талаптарға сәйкес жүргізіледі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6033 болып тіркелген).
Медициналық куәландырудан өтпеген кандидаттар одан әрі конкурсқа қатысуға жіберілмейді.
18. Жеке психологиялық қасиеттерді зерделеу жөніндегі комиссия мектептің психологтерін тарта отырып, психологиялық қызмет бастығының төрағалық етуімен психологиялық көрсеткіштер бойынша кандидаттарды іріктеуді жүзеге асыру үшін құрылады.
Кандидаттардың жеке психологиялық қасиеттерін бағалау мектепті өз адамгершілік қасиеттері, психологиялық деректері және психофизиологиялық ерекшеліктері бойынша оқу және әскери-кәсіби қызметтің талаптарына сәйкес келетін тәрбиеленушілермен жасақтауға бағытталған.
Психологиялық тестілеуден өтпеген (тестілеу нәтижелері бойынша конкурстық топта ең аз балл жинаған) кандидаттар бақылау жұмыстарының конкурсына қатысуға жіберілмейді.
19. Бақылау жұмыстарын жүргізу жөніндегі комиссия негізгі мектептің 6 (7-8)-сыныбының бағдарламасы бойынша кандидаттардың базалық білім деңгейін айқындау мақсатында құрылады.
Комиссияның төрағасы болып мектеп бастығының орынбасары – оқу бөлімінің бастығы тағайындалады.
Бақылау жұмыстарын жүргізу жөніндегі комиссияның құрамына мектептің мұғалімдері қатарынан емтихан алушылар және ассистенттер қосылады.
20. Бақылау жұмыстары мемлекеттік немесе орыс тілдерінде орындалады.
Бақылау жұмыстарын орындау алдында кандидаттармен бақылау жұмыстарын орындау және ресімдеу тәртібін түсіндіру жөнінде консультациялар өткізіледі.
7-сыныпқа оқуға түсетін кандидаттар оқытудың 6-сыныбы бағдарламасы көлемінде, 8-9-сыныптарға оқуға түсетіндер оқытудың  7-8-сыныптары бағдарламасы көлемінде тиісінше математика және қазақ немесе орыс тілі (диктант) бойынша бақылау жұмыстарын орындайды.
Бақылау жұмыстарының материалдары бар пакет дәрісханада комиссия төрағасынан қабылданады және конверттің тұтастығы тексерілгеннен кейін ашылады.
21. Бақылау жұмыстарын орындау уақытында кандидаттарға:

1) пересаживаться, разговаривать между собой;
2) обмениваться материалами контрольных работ;
3) пользоваться калькулятором, сотовым телефоном, справочной литературой.
В случае нарушения этих правил кандидат удаляется из аудитории и в дальнейшем в конкурсном отборе не участвует.
При удалении кандидата из класса составляется акт в произвольной форме.
22. Вход в аудиторию, где идет выполнение контрольных работ, разрешен только председателю комиссии, его заместителю и членам комиссии по приему контрольной работы по установленному предмету.
Перед началом выполнения контрольных работ кандидатам выдаются листы для ответов, заверенные печатью школы.
23. По завершении организационной части, начинается отсчет времени выполнения контрольных работ. Продолжительность выполнения контрольных работ 45 минут. Время начала и окончания выполнения контрольной работы записывается экзаменатором на доске и объявляется кандидатам. Во время проведения контрольной работы прекращаются все объяснения.
Кандидаты, выполнившие задания раньше установленного времени, сдают работу и выходят из аудитории. По истечении времени, отведенного на выполнение контрольной работы, дежурный объявляет об этом, затем принимает листы с ответами, делая отметки в ведомости выполнения контрольной работы.
24. Задания по математике решаются в последовательности, удобной для выполняющего задание.
Кандидат, получивший за контрольную работу по математике неудовлетворительную оценку, к экзамену по казахскому или русскому языку не допускается.
25. При написании диктанта по казахскому или русскому языку учитель читает вслух весь текст, затем диктует его по предложениям и снова зачитывает для проверки написанного самими кандидатами.
26. Кандидаты, не явившиеся для выполнения контрольной работы в назначенное расписанием время (независимо от причины), к дальнейшему конкурсу не допускаются.
27. В состав комиссии по проверке уровня физической подготовленности кандидатов включаются начальник спортивной базы учебного отдела школы и учителя (инструкторы) физической культуры. Данная комиссия создается для проведения мероприятий по организации отбора кандидатов по уровню физической подготовленности.
Уровень физической подготовленности проверяется по следующим физическим упражнениям: подтягивание из виса на высокой перекладине, бег на 100 метров с низкого старта, кросс на 2000 метров, прыжки в длину с места.
28. Решения всех комиссий оформляются протоколом.
29. Администрация сборов создается с целью осуществления контроля за повседневной жизнедеятельностью и соблюдения внутреннего порядка среди личного состава кандидатов во время вступительных мероприятий, и назначается из числа военнослужащих школы.

1) орнын ауыстыруға, өзара сөйлесуге;
2) бақылау жұмыстарының материалдарын ауыстыруға;
3) калькуляторды, ұялы телефонды, анықтамалық әдебиетті пайдалануға рұқсат етілмейді.
Осы қағиданы бұзған жағдайда кандидат дәрісханадан шығарылады және одан әрі конкурстық іріктеуге қатыспайды.
Кандидатты сыныптан шығарған кезде еркін түрде акт жасалады.
22. Бақылау жұмыстары орындалып жатқан дәрісханаға кіруге тек комиссия төрағасына, оның орынбасарына және белгіленген пән бойынша бақылау жұмысын қабылдау жөніндегі комиссияның мүшелеріне рұқсат етіледі.
Бақылау жұмыстарын орындау алдында кандидаттарға мектептің мөрімен расталған жауаптарға арналған парақтар беріледі.
23. Ұйымдастыру бөлімі аяқталғаннан кейін бақылау жұмыстарын орындау уақыты есептеле бастайды. Бақылау жұмыстарын орындау ұзақтығы 45 минут. Бақылау жұмысын орындауды бастау және аяқтау уақытын емтихан алушы тақтаға жазады және кандидаттарға жариялайды. Бақылау жұмысын жүргізу уақытында барлық түсіндірулер тоқтатылады.
Тапсырмаларды белгіленген уақыттан бұрын орындаған кандидаттар жұмысын тапсырады және дәрісханадан шығады. Бақылау жұмысын орындауға бөлінген уақыт аяқталғаннан кейін кезекші ол туралы жариялайды, одан кейін бақылау жұмысын орындау ведомосына белгі жасай отырып, жауаптары бар парақтарды қабылдайды.
24. Математикадан тапсырмалар тапсырманы орындаушы үшін ыңғайлы реттілікпен шығарылады.
Математикадан бақылау жұмысы үшін қанағаттанғысыз баға алған кандидат қазақ немесе орыс тілінен емтиханға жіберілмейді.
25. Қазақ немесе орыс тілінен диктантты жазған кезде мұғалім мәтіннің барлығын дауыстап оқиды, одан кейін оны сөйлем бойынша оқиды және кандидаттардың өздері жазғандарын тексеру үшін қайтадан оқиды.
26. Кестемен белгіленген уақытта бақылау жұмысын орындау үшін келмеген кандидаттар (себепке қарамастан) одан әрі конкурсқа жіберілмейді.
27. Кандидаттардың дене бітімі дайындығының деңгейін тексеру жөніндегі комиссияның құрамына мектептің оқу бөлімі спорттық базасының бастығы және дене шынықтыру мұғалімдері (нұсқаушылары) қосылады. Осы комиссия дене бітімі дайындығының деңгейі бойынша кандидаттарды іріктеуді ұйымдастыру жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін құрылады.
Дене бітімі дайындығының деңгейі мынадай дене жаттығулары бойынша тексеріледі: биік белағашта ілініп тұрып тартылу; төменгі сөреден 100 метрге жүгіру; 2000 метрге кросс, орнынан ұзындыққа секіру.
28. Барлық комиссиялардың шешімдері хаттамамен ресімделеді.
29. Жиындар әкімшілігі оқуға түсу іс-шаралары уақытында кандидаттардың жеке құрамы арасында күнделікті өміріне бақылауды жүзеге асыру және ішкі тәртіпті сақтау мақсатында құрылады және мектептің әскери қызметшілері қатарынан тағайындалады.

30. В целях обеспечении соблюдения единых требований и разрешения спорных вопросов при оценке контрольных заданий, и для защиты прав кандидатов создается апелляционная комиссия.
31. Апелляционная комиссия принимает и рассматривает заявления от кандидатов, проверяет соответствие набранных баллов, принимает решение о добавлении баллов и информирует кандидата, подавшего апелляцию, об итогах апелляции.
32. Если кандидат или его родители (лица их заменяющие) не согласны с оценкой контрольной работы кандидата, то они подают письменное заявление в апелляционную комиссию до 15.00 часов следующего дня после объявления результатов контрольных работ и рассматривается апелляционной комиссией в течение суток. Заявление подается на имя председателя апелляционной комиссии лично кандидатом или его родителем (лицом его заменяющим). Заявитель должен при себе иметь свидетельство о рождении или документ, удостоверяющий его личность. Кандидат присутствует при рассмотрении апелляции, с кандидатом также присутствует один из родителей или законных представителей.
33. Рассмотрение апелляции не является пересдачей экзамена. В ходе рассмотрения апелляции проверяется только правильность оценки результатов сдачи вступительных экзаменов.
34. Работу апелляционной комиссии возглавляет председатель апелляционной комиссии, а в его отсутствие – заместитель председателя апелляционной комиссии.
35. После рассмотрения апелляции выноситься решение апелляционной комиссии об оценке по контрольной работе. При возникновении разногласий в апелляционной комиссии проводится голосование, и решение утверждается большинством голосов. В случае равенства голосов, решающий голос за председателем комиссии. Работа апелляционной комиссии оформляется протоколом, который подписывается всеми членами комиссии и доводится до кандидата (под роспись).
36. До начала мероприятий по отбору кандидатов с лицами, назначенными в состав комиссий, председателем приемной комиссии проводится инструкторско-методическое совещание.
37. Время прибытия в школу кандидатам сообщается через департаменты по делам обороны. Отправку кандидатов осуществляют начальники департаментов по делам обороны.
38. Кандидаты прибывают в школу под руководством представителей департаментов по делам обороны, представители департаментов по делам обороны поступают в распоряжение начальника школы до завершения работы приемной комиссии.

30. Бірыңғай талаптарды сақтауды қамтамасыз ету және бақылау тапсырмаларын бағалау кезінде даулы мәселелерді шешу мақсатында және кандидаттардың құқықтарын қорғау үшін апелляциялық комиссия құрылады.
31. Апелляциялық комиссия кандидаттардан келіп түскен өтініштерді қабылдайды және қарайды, жинаған балдардың сәйкес келуін тексереді, балдарды қосу туралы шешім қабылдайды және апелляция берген кандидатты апелляция қорытындылары туралы хабардар етеді.
32. Егер кандидат немесе оның ата-анасы (олардың орнындағы адамдар) кандидаттың бақылау жұмысының бағасымен келіспесе, онда олар бақылау жұмыстарының нәтижелері жарияланғаннан кейін апелляциялық комиссияға жазбаша өтінішті келесі күні сағат 15.00-ге дейін береді және оны апелляциялық комиссия бір тәулік ішінде қарайды. Өтінішті апелляциялық комиссия төрағасының атына кандидаттың өзі немесе оның  ата-анасы (олардың орнындағы адамдар) береді. Өтініш иесінде өзімен бірге туу туралы куәлік немесе жеке басын куәландыратын құжат болуға тиіс. Кандидат апелляцияны қарау кезінде қатысады, сонымен қатар кандидатпен бірге ата-анасының немесе заңды өкілдерінің біреуі қатысады.
33. Апелляцияны қарау емтиханды қайта тапсыру болып табылмайды. Апелляцияны қарау барысында тек оқуға түсу емтихандарын тапсыру нәтижелерін бағалаудың дұрыстығы тексеріледі.
34. Апелляциялық комиссияның жұмысын апелляциялық комиссияның төрағасы, ал ол болмаған кезде – апелляциялық комиссия төрағасының орынбасары басқарады.
35. Апелляцияны қарағаннан кейін апелляциялық комиссияның бақылау жұмысы бойынша бағалау туралы шешімі шығарылады. Апелляциялық комиссияда келіспеушіліктер туындаған кезде дауыс беру жүргізіледі және шешім көпшілік дауыс берумен бекітіледі. Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасының дауысы шешуші болады. Апелляциялық комиссияның жұмысы хаттамамен ресімделеді, оған барлық комиссия мүшелері қол қояды және кандидатқа жеткізіледі (қол қою арқылы).
36. Кандидаттарды іріктеу жөніндегі іс-шаралар басталғанға дейін комиссиялар құрамына тағайындалған адамдармен қабылдау комиссиясының төрағасы нұсқау беру-әдістемелік кеңес өткізеді.
37. Кандидаттарға мектепке келу уақыты қорғаныс істері жөніндегі департаменттер арқылы хабарланады. Кандидаттарды жөнелтуді қорғаныс істері жөніндегі департаменттердің бастықтары жүзеге асырады.
38. Кандидаттар мектепке қорғаныс істері жөніндегі департаменттер өкілдерінің жетекшілігімен келеді, қорғаныс істері жөніндегі департаменттердің өкілдері қабылдау комиссиясының жұмысы аяқталғанға дейін мектеп бастығының өкімінде болады.

39. Отбор кандидатов приемная комиссия проводит с 15 по 25 августа года поступления.
40. По завершению работы комиссий по отбору кандидатов проводится расширенное заседание приемной комиссии по зачислению на учебу или отказе. Состав приемной комиссии определяется ее председателем – начальником школы.
41. В случае одинаковых показателей преимущественное право при поступлении имеют дети-сироты, дети, оставшиеся без попечения родителей.
42. Зачисление кандидатов на учебу проводится на открытом заседании приемной комиссии по результатам.
Решение комиссии о приеме на учебу или отказе оформляется протоколом.
43. Зачисление детей проводится на открытом заседании приемной комиссии, в присутствии всех поступающих и их родителей (лиц, их заменяющих). Решение о зачислении или отказе в зачислении, с указанием причин, оформляется протоколами, доводится до всех поступающих и вывешивается для всеобщего ознакомления.
44. На основании протокола приемной комиссии, приказом начальника школы кандидаты, прошедшие отбор, зачисляются в уланы. Выписки из приказа высылаются в департаменты по делам обороны.
45. Для доукомплектования штатной численности обучающихся приемной комиссией осуществляется дополнительный набор кандидатов набравших проходной балл при поступлении, в количестве до 10 процентов от общего числа обучающихся.
46. Председатель приемной комиссии после окончания работы представляет в Департамент военного образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан отчет о проведенном наборе.
47. Кандидаты, не принятые на учебу, направляются к месту жительства под руководством представителей от департаментов по делам обороны.
Личные дела с указанием причин отказа в зачислении на учебу и другие документы, выдаются представителям департаментов по делам обороны не позднее 5 дней со дня принятия решения приемной комиссией.

39. Кандидаттарды іріктеуді қабылдау комиссиясы оқуға түсетін жылдың 15 – 25 тамызында жүргізеді.
40. Кандидаттарды іріктеу жөніндегі комиссияның жұмысы аяқталғаннан кейін оқуға қабылдау немесе бас тарту жөнінде қабылдау комиссиясының кеңейтілген отырысы өткізіледі. Қабылдау комиссиясының құрамын оның төрағасы – мектеп бастығы айқындайды.
41. Оқуға түсу кезінде бірдей көрсеткіштер болған жағдайда басым құқыққа жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар ие болады.
42. Кандидаттарды оқуға қабылдау нәтижелер бойынша қабылдау комиссиясының ашық отырысында жүргізіледі.
Оқуға қабылдау немесе бас тарту туралы комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді.
43. Балаларды оқуға қабылдау барлық оқуға түсушілердің және олардың ата-аналарының (олардың орнындағы адамдардың) қатысуымен қабылдау комиссиясының ашық отырысында жүргізіледі. Себептерді көрсете отырып, оқуға қабылдау немесе оқуға қабылдаудан бас тарту туралы шешім хаттамалармен ресімделеді, барлық оқуға түсушілерге жеткізіледі және жалпыға бірдей танысу үшін ілінеді.
44. Қабылдау комиссиясының хаттамасы негізінде мектеп бастығының бұйрығымен іріктеуден өткен кандидаттар ұланға қабылданады. Бұйрықтан үзінділер қорғаныс істері жөніндегі департаменттерге жолданады.
45. Оқитындардың штат санын толық жасақтау үшін қабылдау комиссиясы оқуға түскен кезде оқитындардың жалпы санының 10 пайызына дейін өту балын жинаған кандидаттарды қосымша қабылдауды жүзеге асырады.
46. Қабылдау комиссиясының төрағасы жұмыс аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Әскери білім және ғылым департаментіне жүргізілген қабылдау туралы есеп беруді ұсынады.
47. Оқуға қабылданбаған кандидаттар қорғаныс істері жөніндегі департаменттер өкілдерінің жетекшілігімен тұрғылықты жеріне жіберіледі.
Оқуға қабылдаудан бас тарту себептерін көрсете отырып, жеке істер және басқа да құжаттар қабылдау комиссиясы шешім қабылдаған күннен бастап 5 күннен кешіктірілмей қорғаныс істері жөніндегі департаменттердің өкілдеріне беріледі.