О внесении изменений и дополнений в приказы Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 мая 2011 года № 310 "Об утверждении Правил оплаты труда медицинских работников" и от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Методики формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 сентября 2011 года № 622. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 сентября 2011 года № 7213. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-309/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 21.12.2020 № ҚР ДСМ-309/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4) пункта 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года 1400 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" и с целью реализации пункта 173 Плана мероприятий по реализации Государственной программы развития здравоохранения Республики Казахстан "Саламатты Қазақстан" на 2011-2015 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 января 2011 года № 41, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. В приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 мая 2011 года № 310 "Об утверждении Правил оплаты труда медицинских работников" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах под № 6972, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 16 августа 2011 года № 117) внести следующие изменение и дополнение:
в Правилах оплаты труда медицинских работников организаций здравоохранения в зависимости от объема и качества оказываемой медицинской помощи в организациях первичной медико-санитарной помощи за счет ассигнований из республиканского бюджета на дополнительный компонент к тарифу первичной медико-санитарной помощи, утвержденных указанным приказом:
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Расходы на повышение квалификации медицинских работников организации ПМСП, в том числе профильных специалистов данной организации ПМСП, деятельность которых влияет на достижение результатов работы организаций ПМСП, включая командировочные расходы в рамках дополнительного компонента к тарифу ПМСП должны составить не менее 10 % от полученной суммы ПМСП на дополнительный компонент к тарифу.";

"Медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеу қағидасын бекіту туралы" 2011 жылғы 20 мамырдағы № 310 және "Тегiн медициналық көмектiң кепiлдiк берiлген көлемiнiң шеңберiнде көрсетiлетiн медициналық қызметтерге тарифтер жасау мен шығындарды жоспарлау әдiстемесiн бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 16 қыркүйектегі № 622 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 29 қыркүйекте № 7213 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.12.2020 № ҚР ДСМ-309/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі турлы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысының 4-тармағының 4-тармақшасына сәйкес және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 29 қаңтардағы № 41 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2011-2015 жылдарға арналған "Саламатты Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының 173-тармағын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. "Медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 20 мамырдағы № 310 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6972 тіркелген, 2011 жылғы 16 тамыздағы № 117 "Заң газеті" газетінде жарияланған) мынадай өзгеріспен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген бастапқы медициналық-санитариялық көмек тарифіне қосымша компонентке республикалық бюджеттен қаржыландыру есебінен бастапқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарында көрсетілетін көмек көлемі мен сапасына қарай денсаулық сақтау ұйымдарының медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеу қағидасына;
13-тармақ мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"13. БМСК тарифінің қосымша компоненті шеңберінде БМСК ұйымдарының, соның ішінде осы БМСК мекемесінің жұмыс нәтижесіне қызметі әсер ететін бейінді мамандардың іссапар шығындарын қоса алғанда медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыру үшін шығыстар БМСК-нің қосымша компонент тарифіне алынған сомасынан кемінде 10%-ды құруы тиіс.";

дополнить пунктом 20-1 следующего содержания:
"20-1. Распределение суммы выплат стимулирующего компонента заведующим и старшим медицинским сестрам отделений общей врачебной практики/участковой службы, врачам отделения профилактики и социально-психологической помощи Центра семейного здоровья осуществляется аналогично распределению между врачами участковой сети и средними медицинскими работниками организации ПМСП в соответствии с соотношением фонда заработной платы за указанный период.".
2. В приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Методики формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах под № 5946, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 7, 2010 год) внести следующие изменения и дополнения:
в Методике формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, утвержденной указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В настоящей Методике используются следующие понятия:
коэффициент выравнивания территориальных участков - коэффициент, учитывающий различия в количестве используемых индикаторов при оценке достигнутых результатов работы организаций ПМСП;
подушевой норматив - установленная норма затрат, пересматриваемая ежегодно в расчете на одного человека для обеспечения конкретного объема медицинских услуг;
половозрастной поправочный коэффициент - коэффициент, учитывающий различия в уровне потребления медицинской помощи разными половозрастными категориями населения;
коммунальные и прочие расходы (далее - КПР) - расходы, которые включают коммунальные и прочие расходы: отопление, электроэнергия, горячая и холодная вода, затраты на повышение квалификации медицинских работников, оплата банковских услуг, услуги связи, приобретение канцелярских товаров, командировочные расходы, текущий ремонт, аренда помещения для размещения стационара, приобретение хозяйственных товаров, мягкого инвентаря и прочих товаров и услуг. К КПР применяются индивидуальные, повышающие коэффициенты;
коэффициент затратоемкости услуг - отражает соотношение стоимости конкретной услуги к средней стоимости всех видов услуг;
коэффициент персонала - коэффициент, учитывающий различия в численности средних медицинских работников на одном территориальном участке;
медико-экономические протоколы - группы заболеваний, объединяющие сходные клинические состояния и методы лечения, характеризуемые устойчивыми сочетаниями кодов болезней и оперативных вмешательств и обладающие сходной стоимостью и стоимостной характеристикой медицинских затрат с детальным описанием входящих функциональных (по структурным подразделениям) и структурных (по статьям затрат) компонентов;
тариф стационарной помощи - интегральная стоимостная характеристика медико-экономических протоколов за один пролеченный случай;
предельные объемы стационарной помощи - определяемые уполномоченным органом в области здравоохранения годовые объемы стационарной помощи в разрезе областей, городов Астана и Алматы;
тарификатор - перечень тарифов на оказываемые медицинские услуги;
тариф - стоимость оказания медицинской помощи за один пролеченный случай в организациях здравоохранения, оказывающих стационарную, стационарозамещающую помощь; за один вызов в организациях, оказывающих скорую медицинскую помощь, санитарной авиации;
базовый тариф тарификатора - стоимость первичного приема врача терапевта (врача общей практики);
коэффициент населения - коэффициент, отражающий соотношение количества прикрепленного населения к одной организации ПМСП к минимальному количеству прикрепленного населения из общего числа организаций ПМСП";

20-1-тармақпен мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"20-1. Жалпы дәрігерлік практика/учаскелік қызмет бөлімшелерінің меңгерушілері мен аға мейірбикелеріне, Отбасылық денсаулық орталығының профилактика және әлеуметтік-психологиялық көмек бөлімшелерінің дәрігерлеріне ынталандырушы компонентті төлемдерінің сомасын бөлу учаскелік желідегі дәрігерлер мен БМСК ұйымдарының орта медицина қызметкерлері арасында ұқсас кезеңдегі еңбекақы қоры арақатынасына сәйкес жүзеге асырылады.";
2. "Тегiн медициналық көмектiң кепiлдiк берiлген көлемiнiң шеңберiнде көрсетiлетiн медициналық қызметтерге тарифтер жасау мен шығындарды жоспарлау әдiстемесiн бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2009 жылғы 30 қарашада № 5946 тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағы, 2010 жылғы № 7) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тегiн медициналық көмектiң кепiлдiк берiлген көлемiнiң шеңберiнде көрсетiлетiн медициналық қызметтерге тарифтер жасау мен шығындарды жоспарлау әдiстемесiнде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы әдiстемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
аумақтық учаскелерді теңестіру коэффициенті – БМСК ұйымдары жұмысының қол жеткізілген нәтижелерін бағалау кезінде пайдаланылатын индикаторлар санының айырмашылығын ескеретін коэффициент;
жан басына шаққандағы норматив – медициналық қызметтердiң нақты көлемiн қамтамасыз ету үшiн жыл сайын бiр адамға есептелiп, қайта қаралатын шығындардың белгiленген нормасы;
жасы-жынысы бойынша түзету коэффициентi – бұл, тұрғындардың жасы-жынысы бойынша әр түрлi санатына медициналық көмектi тұтыну деңгейiндегi айырмашылықтарды ескеретiн коэффициент;
коммуналдық және басқа шығыстар (бұдан әрі - КБШ) – бұл шығыстар, оның жылыту, электоэнергия, ыстық және суық су, медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыру шығындары, банк қызметтердің ақы төлеуақысы, байланыс қызметтері, кацеляр тауарларын сатып алу, іссапар шығыстары, ағымды жөндеу, стационарды орналастыруға арналған орын жайларды жалға алу, шаруашылық тауарларды, жұмсақ мүккәмалдарды, және басқа тауарлар мен қызметтерді сатып алу. КБШ-ға жеке, коэффициенттерді арттыру қолданылады;
қызметтердiң шығын көлемi коэффицентi – нақты қызметтер құнының барлық қызметтердiң орташа құнына қатынасын көрсетедi;
қызметкерлер құрамының коэффициенті – бір аумақтық учаскеде орта медицина қызметкерлер санының айырмашылығын ескеретін коэффициент;
медициналық-экономикалық хаттамалар – сырқаттар коды мен операциялық араласудың тұрақты үйлесуімен сипатталатын ұқсас клиникалық жағдай мен емдеу әдістерін біріктіретін және функционалдық (құрылымдық бөлімшелері бойынша) және құрылымдық (шығындар тармағы бойынша) компоненттеріне кіретін толық жете суреттелген медициналық шығынның ұқсас құны мен құндық сипаттамасына ие сырқаттар тобы;
стационарлық көмек тарифі – бұл бір емделген жағдайға медициналық-экономикалық хаттаманың интегралдық құндық сипаттамасы; стационарлық көмектiң шектi көлемi – облыстар, Астана және Алматы қалаларының бөлігінде денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган белгiлейтiн сала бөлiгiнде стационарлық көмектiң жылдық көлемдерi;
тарификатор – көрсетiлетiн медициналық қызметтерге арналған тарифтер тiзбесi;
тариф – стационарлық, стационар алмастыратын көмек көрсететін ұйымдардағы бір рет емделген жағдайға медициналық қызмет көрсету, консультациялық-диагностикалық ұйымдарда, медициналық-санитариялық алғашқы көмек, жедел медициналық көмек пен санитариялық авиация ұйымдарында көрсетілген қызметтер құны;
тарификатордың базалық тарифi - бұл терапевт дәрiгерiнiң (жалпы тәжiрибе дәрiгерi) бастапқы қабылдау құны;
халық коэффициенті – жалпы БМСК ұйымдарының санынан тіркелген тұрғындардың ең аз санына бір БМСК ұйымына тіркелген тұрғындар санының арақатынасын көрсететін коэффициент.";

в пункте 19 подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) повышение квалификации медицинских работников ПМСП, в том числе профильных специалистов данной организации ПМСП, деятельность которых влияет на достижение результатов работы организаций ПМСП, включая командировочные расходы.";
в пункте 21:
абзац четвертый подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"расчет и утверждение сумм дополнительного компонента к тарифу ПМСП для каждой организации ПМСП на основании оценки индикаторов за отчетный период, рассчитанных согласно приложениям 6 и 7 к настоящей Методике;";
подпункт 3) дополнить абзацем следующего содержания:
"расчет и утверждение сумм дополнительного компонента к тарифу ПМСП для каждого структурного подразделения, медицинских работников ПМСП по перечню, определенному приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 мая 2011 года № 310 "Об утверждении Правил оплаты труда медицинских работников" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах под № 6972, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 16 августа 2011 года № 117)";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Оценка индикаторов оценки достигнутых результатов работы организаций ПМСП осуществляется путем сравнения данных отчетного периода с аналогичным периодом прошлого года.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Сводная информация по случаям оказания медицинской помощи, влияющих на значения индикаторов, в разрезе каждого региона и каждой организации ПМСП размещается в программном комплексе "Портал дополнительного компонента к тарифу первичной медико-санитарной помощи" (далее - Портал) в режиме реального времени";
пункты 31 и 32 исключить;
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. Определение дополнительного компонента к тарифу ПМСП производится по следующему алгоритму:
определение интегрального (комплексный) показателя значений индикаторов каждой организации ПМСП и его структурных подразделений (территориальных участков) в баллах согласно приложению 6 к настоящей Методике;
определение суммы стимулирующей надбавки для каждой организации ПМСП и его структурных подразделений (территориальных участков) в тенге согласно приложению 7 к настоящей Методике.";
приложение 2 изложить согласно приложения 1 к настоящему приказу;
приложение 3 изложить согласно приложения 2 к настоящему приказу;
приложение 6 изложить согласно приложения 3 к настоящему приказу;
приложение 7 изложить согласно приложения 4 к настоящему приказу;
дополнить приложением 8 согласно приложения 5 к настоящему приказу.

19-тармақта 2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) БМСК медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыру, соның ішінде осы БМСК ұйымдарының жұмыс нәтижесіне қызметі әсер ететін бейінді мамандардың іссапар шығындарын қоса алғанда.";
21-тармақта:
2) тармақшадағы төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Әдістемеге 6 және 7-қосымшаларға сәйкес есептелген есепті кезеңге индикаторларды бағалау негізінде әрбір БМСК ұйымы үшін БМСК тарифіне қосымша компонент сомасын есептеу және бекіту";
3) тармақша мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
""Медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеу қағидасын бекіту туралы" № 310 бұйрығымен белгіленген тізбе бойынша БМСК үшін әрбір құрылымдық бөлімшелер медицина қызметкері үшін БМСК тарифіне қосымша компонент сомасын есептеу және бекіту (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6972 тіркелген, 2011 жылғы 16 тамыздағы № 117 "Заң газеті" газетінде жарияланған)";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. БМСК ұйымдары жұмысының қол жеткізілген нәтижелерін бағалау индикаторларын бағалау өткен жылғы ұқсас кезеңмен есепті кезеңге салыстырмалы деректері арқылы жүзеге асырылады.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Әрбір өңір және әрбір БМСК ұйымдары бөлігіндегі индикаторлардың мәніне әсер ететін жағдайлар бойынша жиынтық ақпарат шынайы уақыттың режимінде "Бастапқы медициналық-санитариялық көмек тарифіне қосымша компонент порталы" бағдарламалық кешеніне (бұдан әрі – Портал) орналастырылады.";
31 және 32-тармақтар алынып тасталсын;
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. БМСК тарифіне қосымша компонентті анықтау мынадай алгоритм арқылы жүргізіледі:
осы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес БМСК әрбір ұйымының және оның құрылымдық бөлімшелері (аумақтық учаскелері) индикаторлар мәнінің ықпалдасқан (комплекстік) көрсеткішін балмен анықтау;
осы Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес БМСК әрбір ұйымы және оның құрылымдық бөлімшелері (аумақтық учаскелері) үшін ынталандыру үстемеақысының сомасын теңгемен анықтау.
2–қосымша осы бұйрыққа 1–қосымшаға сәйкес жазылсын;
3–қосымша осы бұйрыққа 2–қосымшаға сәйкес жазылсын;
6–қосымша осы бұйрыққа 3–қосымшаға сәйкес жазылсын;
7–қосымша осы бұйрыққа 4–қосымшаға сәйкес жазылсын;
осы бұйрыққа 5–қосымшаға сәйкес 8-қосымшамен толықтырылсын".

3. Департаменту стратегического развития Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Токежанов Б.Т.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Юридическому департаменту Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
5. Настоящие изменения в приказ распространяются на отношения, возникшие с 1 апреля 2011 года, за исключением изменений в пункт 23, которые распространяется на отношения, возникающие с 1 января 2012 года.
6. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Курмангалиеву А.Д.
7. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
С. Каирбекова
Приложение 1
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2011 года № 622
Приложение 2
к Методике формирования тарифов
и планирования затрат на медицинские услуги,
оказываемые в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской помощи
Индикаторы оценки достигнутых результатов работы
организаций первичной медико-санитарной помощи
Название
индикатора
Формула расчета
На
сколько
считать
Весо-
вой
коэф-
фици-
ент
Источник данных
Поро-
говое
значе-
ние
на 1
МО****
Перио-
дич-
ность
(раз в
квар-
тал,
год)
Числитель
Знаменатель
числитель
знаме-
натель
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
Материнская
смертность,
предотвра-
тимая на
уровне
ПМСП*,
среди
прикреплен-
ных жителей
Количество
случаев
материнской
смерти
среди
прикреплен-
ных жителей
от предотв-
ратимых
причин,
подтверж-
денных
экспертно
за отчетный
период
Количество
прикреплен-
ных ЖФВ**
На 1000
ЖФВ**
3
Факт
смерти,
подтверж-
денный
ККМФД***
о предотв-
ратимости
на уровне
ПМСП*.
Форма
2009/у-02
"Карта
учета
материнской
смертности",
утвержд-
енная
приказом
Министра
здравоох-
ранения
Республики
Казахстан
от 22.12.
2008 года
№ 665 "О
мониторинге
родившихся,
умерших
детей до
1 года,
материнской
смертности"
(далее –
приказ № 665)
Регистр
прикреп-
ленного
населе-
ния,
ЖФВ** в
возрасте
от 15 до
49 лет
0
Ежек-
вартально
2
Беремен-
ность ЖФВ с
ЭГП*****
Количество
случаев
госпитали-
зированных
беременных
ЖФВ с
ЭГП*****
Общее
количество
госпитали-
зированных
беременных
среди
прикреплен-
ных жителей
На 100
%
2
Случаи
госпита-
лизации
беременных
ЖФВ** с
ЭГП*****
по кодам
МКБ-10*****
*,
указанным
в таблице
№ 2 прило-
жения 3 к
Методике.
Форма
№ 066/у
"Статисти-
ческая
карта
выбывшего
из стацио-
нара",
утвержден-
ная
приказом
Министра
здравоох-
ранения
Республики
Казахстан
от 23.11.
2010 года
№ 907 "Об
утвержде-
нии форм
первичной
медицинской
докумен-
тации
организаций
здравоох-
ранения"
(далее –
Ф.№ 066/у)
Ф. № 066/у,
основной
диагноз
из
класса
О, за
исключе-
нием
кодов
МКБ-10******
O85-O92
Сниже-
ние
на 5 %
по срав-
нению
с пре-
дыдущим
квар-
талом
Ежеквар-
тально
3
Подрост-
ковая
беремен-
ность (в
возрасте
от 15 до 18
лет)
Количество
случаев
госпитали-
зации
беременных
девочек-
подростков
в возрасте
15-18 лет
среди
прикреплен-
ного
населения
Общее
количество
госпитали-
зированных
беременных
из числа
прикреплен-
ного
населения
На 100 %
2
Ф. № 066/у,
основной
диагноз
из класса
О у девочек-
подрост-
ков в
возрасте
15-18 лет
Ф. № 066/у,
основной
диагноз
из
класса
О, за
исключе-
нием
кодов
МКБ-10******
O85-O92
Сниже-
ние на
5 % по
срав-
нению
с пре-
дыду-
щим
квар-
талом
Ежеквар-
тально
4
Уровень
абортов по
отношению к
родам
Общее
количество
случаев
абортов
среди
прикреплен-
ного
населения
Общее
количество
родов среди
прикреплен-
ного
населения
На 100 %
2
Ф. № 066/у
по кодам
МКБ-10******,
указанным
в таблице
№ 3 при-
ложения 3
к Методике.
Ф.№ 066/у,
основной
диагноз
по кодам
МКБ-10******,
указан-
ным в
таблице
№ 3 при-
ложения
3 к Мето-
дике, а
также по
кодам
МКБ-10******
О80-О84
Умень-
шение
значе-
ния
показа-
теля
настоя-
щего
периода
по срав-
нению с
преды-
дущим
кварта-
лом на
5 %
Ежеквар-
тально
5
Детская
смертность
от 7 дней
до 5 лет,
предотвра-
тимая на
уровне
ПМСП* (ОКИ
ОРИ*******)
Количество
детской
смертности
в возрасте
от 7 дней
до 5 лет,
предотвра-
тимой на
уровне
ПМСП* (ОКИ,
ОРИ*******)
Количество
детей в
возрасте от
7 дней до 5
лет среди
прикреплен-
ного
населения
На 1000
детей
до 5 лет
2
Факт смерти
из формы
№ 2009/у-01
"Карта учета
родившегося
живым,
мертворож-
денного,
умершего
ребенка в
возрасте до
1 года",
утвержден-
ной приказом
№ 665,
расширенной
до 5 лет,
по причинам
смерти
согласно
кодов
МКБ-10******,
указанных в
таблице № 1
приложения
3 к
Методике
Регистр
прикреп-
ленного
населе-
ния,
детское
населе-
ние в
возрасте
от 7 дней
до 5 лет
Сниже-
ние на
5 % по
сравне-
нию с
преды-
дущим
кварта-
лом
Ежеквар-
тально
6
Несвоевре-
менно
диагности-
рованный
туберкулез
легких
Количество
несвоевре-
менно
диагности-
рованных
форм тубер-
кулеза у
впервые
выявленных
больных
туберкуле-
зом легких
среди прик-
репленного
населения
Количество
впервые
выявленных
случаев
туберкулеза
легких
среди
прикреплен-
ного
населения
На 100 %
1
Регистр
больных
туберкуле-
зом, случаи
несвоевре-
менного
диагности-
рования
форм тубер-
кулеза,
указанных в
таблице № 4
приложения
3 к
Методике
Регистр
больных
туберку-
лезом,
впервые
выявлен-
ные
случаи
туберку-
леза
Сниже-
ние на
5 % по
сравне-
нию с
преды-
дущим
кварта-
лом
Ежеквар-
тально
7
Впервые
выявленные
случаи
злокачест-
венного
новообразо-
вания
визуальной
локализаций
3-4 стадии
среди
прикреплен-
ного
населения
Количество
впервые
выявленных
случаев с
диагнозом
злокачест-
венного
новообразо-
вания
визуальной
локализаций
3-4 стадии
среди
прикреплен-
ного
населения
Количество
всех впервые
выявленных
случаев с
диагнозом
злокачест-
венного
новообразо-
вния
визуальной
локализаций
среди
прикреплен-
ного
населения
На 100 %
2
Регистр
онкологиче-
ских
больных,
впервые
выявленные
случаи
злокачест-
венного
новообразо-
вания
визуальной
локализаций
3-4 стадии
по кодам
МКБ-10******,
указанным в
таблице № 4
приложения
3 к
Методике
Регистр
онколо-
гических
больных,
впервые
выявлен-
ные
случаи
со зло-
качест-
венным
новооб-
разова-
нием
визуаль-
ной
локали-
зации по
кодам
МКБ-10******,
указан-
ным в
таблице
№ 4 при-
ложения
3 к
Методике
Сниже-
ние на
5 % по
сравне-
нию с
преды-
дущим
кварта-
лом
Ежеквар-
тально
8
Уровень
госпитали-
зации
больных,
госпитали-
зированных
с осложне-
ниями
заболеваний
сердечно-
сосудистой
системы -
артериаль-
ная гипер-
тензия,
инфаркт
миокарда,
инсульт -
из числа
прикреплен-
ного
населения
Количество
больных,
пролеченных
с осложне-
ниями
заболеваний
сердечно-
сосудистой
системы -
артериаль-
ная
гипертен-
зия, инфаркт
миокарда,
инсульт -
из числа
прикреплен-
ного
населения
Количество
больных,
пролеченных
с заболева-
ниями
сердечно-
сосудистой
системы, из
числа
прикреплен-
ного
населения
на 100 %
1
Ф. № 066/у,
основной
диагноз по
кодам
МКБ-10******,
указанным в
таблице № 3
приложения
3 к
Методике
Ф. № 066/у,
основной
диагноз
по кодам
МКБ-10******
I10-
I79.8
Сниже-
ние на
10 % по
сравне-
нию с
преды-
дущим
кварта-
лом
Ежеквар-
тально
9
Количество
обоснован-
ных жалоб
из расчета
на прикреп-
ленное
население
Количество
обоснован-
ных жалоб
за отчетный
период
Численность
прикреплен-
ного
населения
0,5
Информация
из ККМФД***
Регистр
прикреп-
ленного
населе-
ния, общая
числен-
ность
прикреп-
ленного
населения
Сниже-
ние на
5 % по
сравне-
нию с
преды-
дущим
кварта-
лом
Ежеквар-
тально
Расшифровка аббревиатур:
*ПМСП – первичная медико-санитарная помощь
** ЖФВ – женщины фертильного возраста
*** ККМФД - Комитет контроля медицинской и фармацевтической деятельности
**** МО – медицинская организация
***** ЭГП - экстрагенитальная патология
****** МКБ-10 – Международная классификация болезней 10-го пересмотра
******* ОКИ ОРИ – острая кишечная инфекция, острая респираторная инфекция
Приложение 2
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2011 года № 622
Приложение 3
к Методике формирования тарифов
и планирования затрат на медицинские услуги,
оказываемые в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской помощи
Перечни кодов Международной классификации болезней,
учитываемые при расчете индикаторов оценки достигнутых
результатов работы организации первичной
медико-санитарной помощи
Таблица № 1. Перечень кодов Международной классификации
болезней (далее - МКБ-10) для заболеваний, учитываемых
при расчете индикаторов детской смертности,
управляемых на уровне первичной медико-санитарной
помощи (далее – ПМСП)
№ п/п
Коды МКБ-10
Наименование болезней
1.

3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Стратегиялық даму департаменті (Б.Т.Төкежанов) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықтың ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
5. Бұйрыққа осы өзгеріс 2011 жылғы 1 сәуірден бастап туындаған қатынастарға қолданылады, 23-тармақты өзгертуді қоспағанда, олар 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап туындайтын қатынастарға қолданылады.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі А.Д.Құрманғалиеваға жүктелсін.
7. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
С. Қайырбекова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2010 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 622 бұйрығына
1-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде көрсетілетін
медициналық қызметтерге
арналған тарифтер жасау мен
шығындарды жоспарлау
әдістемесіне 2-қосымша
Бастапқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдары
жұмыстарының қол жеткізілген нәтижелерін бағалау
индикаторлары
Индикатордың атауы
Есептеу формуласы
Нешеге санауға
Коэффициент
Деректер көзі
1 МҰ**** бастапқы мәні
Кезеңділік (тоқсанда, жылына бір рет)
бөлінгіш
бөлгіш
алымы
бөлімі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
Бастапқы медициналық-санитариялық көмек (бұдан әрі – БМСК*) деңгейінде алдын алуға болатын тіркелген халықтың арасындағы ана өлім-жітімі жағдайларының үлес салмағы
Есепті кезеңге сараптамалық расталған алдын алуға болатын себептерден ана өлім-жітімінің саны
Ұрпақты болу жасындағы тіркелген әйелдер саны
100 ҰЖӘ** шаққанда
3
БМСК* деңгейінде алдын алуға болатын МФҚБК*** АД расталған өлім фактісі, № 2009/е-02 нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық "Ана өлім-жітімін есепке алу картасы", "1 жасқа дейінгі туған, қайтыс болған нәрестелердің, ана өлім-жітімінің мониторингі туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2008 жылғы 22 желтоқсандағы № 665 бұйрығымен бекітіліген (бұдан әрі - № 665 бұйрық)
Тіркелген халық тізілімі
0
Тоқсан сайын
2
Оларға жүктілік қарсы көрсетім болатын ЭГП***** бар ҰЖӘ** жүктілік жағдайы
Тіркелген халықтың арасында оларға, жүктілік қарсы көрсетім болатын ЭГП***** бар, жүкті ҰЖӘ** емдеуге жатқызу жағдайларының саны
Тіркелген халықтың арасындағы емдеуге жатқызылған жүкті әйелдердің жалпы саны
100 %
2
ЭПГ ***** бар жүкті әйелдердің емдеуге жатқызу жағдайлар, әдістеменің 3 қосымшаның № 2 кестеде көрсетілген АХЖ-10****** кодтарға сәйкес. "Стационардан шыққан адамның статистикалық картасы" № 066/е нысаны (бұдан әрі - № 066/е н.) "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бектіліген (бұдан әрі - № 907 бұйрық)
№ 066/е н. (АХЖ-10******: кл O), негізгі диагноз, О85-О92 АХЖ кодтардан басқа
Осы кезеңде көрсеткіштің мәні алдыңғы тоқсанмен салыстырғанда 5% төмендеді
Тоқсан сайын
3
(15-18 жас) жасөспірімдік жағдайдағы жүктілік
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасында жас өспірімдер жүктілігімен (15-18 жас) емдеуге жатқызу жағдайының саны
Өткен есепті кезең алдында тіркелген халық арасында жас шамасы 15-18 жастағы емдеуге жатқызылған жүкті әйелдердің жалпы саны
100 %
2
№ 066/е н. – 15-18 жас шамасындағы жасөспірімдер арасында жүктілік туралы деректер
№ 066/е н. (АХЖ-10******: кл O), негізгі диагноз, О85-О92 АХЖ кодтардан басқа
Осы кезеңде көрсеткіштің мәні алдыңғы тоқсанмен салыстырғанда 5% төмендеді
Тоқсан сайын
4
Босандыруға қатысты аборт деңгейі
Тіркелген халықтың арасында түсік жағдайының жалпы саны
Тіркелген ҰЖӘ арасында босанғандардың жалпы саны
100
2
№ 066/е н. әдістеменің 3 қосымшаның № 3 кестеде көрсетілген АХЖ-10****** кодтарға сәйкес.
№ 066/е н., негізгі диагноз
Осы кезеңде көрсеткіштің мәні алдыңғы тоқсанмен салыстырғанда 5% төмендеді
Тоқсан сайын
5
БМСК* (ЖІИ, ЖРИ*******) деңгейінде алдын алуға болатын 7 күннен 5 жасқа дейінгі балалар өлім-жітімі
БМСК* (ЖІИ, ЖРИ*******) деңгейінде алдын алуға болатын жас шамасы 7 күннен 5 жасқа дейінгі балалар өлім-жітімінің саны
Тіркелген халықтың арасында жас шамасы 7 күннен 5 жасқа дейінгі балалардың саны
100
2
1. "Тірі, өлі туған 1 жасқа дейінгі өлген "балаларды есепке алу картасы" № 2009/е-01 нысанынан өлім фактісі № 665 бұйрығымен бекітілген әдістеменің 3-қосымшасының № 1 кестесінде көрсетілген ХАЖ-10****** кодтарына сәйкес өлім-жітім себептері бойынша 5 жасқа дейін кеңейтілген
1. Тіркелген халық туралы, 7 күннен 5 жасқа дейінгі балалар туралы тіркелім
2. Халықтың тізілімі
Өткен тоқсанмен салыстырғанда 5% төмендеу
Тоқсан сайын
6
Уақтылы диагностикаланбаған өкпе туберкулезі
Тіркелген халықтың арасында алғаш анықталған өкпе туберкулезімен ауыратын науқастардың уақтылы диагностикаланбаған нысандарының саны
Тіркелген халық арасында өкпе туберкулезімен ауыратын науқастардың алғаш анықталған саны
100%-ға
1
Туберкулезбен ауыратын науқастардың тіркелімі, Әдістеменің 3-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген туберкулездің нысандарын уақтылы диагностикаламау жағдайлары
Туберкулездің алғаш анықталған жағдайлары тіркелімдері
өткен тоқсанмен салыстырғанда 5% төмендеу
Тоқсан сайын
7
Тіркелген халықтың арасында орны көзбен көрінетін 3-4 сатыдағы алған анықталған қатерлі ісіктер
Тіркелген халықтың арасында орны көзбен көрінетін 3-4 сатыдағы анықталған қатерлі ісіктердің саны
Тіркелген халықтың арасында орны көзбен көрінетін 3-4 сатыдағы алғаш анықталған қатерлі ісіктердің саны
100%-ға
2
Онкологиялық науқастардың тіркелімі Әдістеменің 3-қосымшасының № 4 кестесінде көрсетілген АХЖ-10****** кодтары бойынша көзбен көрінетін 3-4 сатыдағы қатерлі ісіктердің алғаш анықталған жағдайлары
Онкологиялық науқастардың тіркелімі Әдістеменің 3-қосымшасының № 4 кестесінде көрсетілген АХЖ-10****** кодтары бойынша көзбен көрінетін 3-4 сатыдағы қатерлі ісіктердің алғаш анықталған жағдайлары
өткен тоқсанмен салыстырғанда 5% төмендеді
Тоқсан сайын
8
Тіркелген халықтың арасынан жүрек-тамырлар жүйесі, артериялық гипертензия, инсульт - жүрек инфаркті ауруларының асқынуы бар емдеуге жатқызылған науқастарды емдеуге жатқызу деңгейі
Тіркелген халықтың арасынан жүрек-тамырлар жүйесі, артериялық гипертензия, инсульт - жүрек инфаркті ауруларының асқынуы бар емдеуге жатқызылған науқастарды емделіп шыққан саны * 100
Тіркелген халықтың арасынан жүрек-тамырлар жүйесі ауруларымен емделіп шыққан халықтың саны
100%-ға
1
№ 066/е нысан Әдістеменің 3-қосымшасының № 3 кестесінде көрсетілген АХЖ-10****** коды бойынша негізгі диагноз
№ 066/е нысан Әдістеменің 3-қосымшасының № 3 кестесінде көрсетілген АХЖ-10****** коды бойынша негізгі диагноз I 10-179.8
өткен тоқсанмен салыстырғанда 10% төмендеді
Тоқсан сайын
9.
Тіркелген халыққа есепке негізделген шағымдардың саны
есепті кезеңдегі негізделген шағымдардың саны
Тіркелген халықтың саны
0,5
МФҚБК*** мен ақпарат
өткен тоқсанмен салыстырғанда 5% төмендеді
Тоқсан сайын
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
*Ұрпақты болу
жасындағы әйелдер - ҰЖӘ
**МФҚБК АД – Медициналық фармацевтикалық қызметті
бақылау комитетінің аумақтық департаменті
***Экстрагениталдық
патология - ЭГП
****АХЖ - ауруларының халықаралық жіктеуші
*****ЖІИ – жедел ішек инфекциясы
******ЖРИ - жедел респираторлық инфекция
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2010 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 622 бұйрығына
2-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде көрсетілетін
медициналық қызметтерге
арналған тарифтер жасау мен
шығындарды жоспарлау
әдістемесіне 3-қосымша
Бастапқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдары
жұмыстарының қол жеткізілген нәтижелерін бағалау
индикаторларын есептеу кезінде есепке аурулар
халықаралық жіктемесі (АХЖ-10) кодтарының тізімі
№ 1 кесте. Бастапқы медициналық-санитариялық көмек
(бұдан әрі аурулар үшін - БМСК) деңгейінде алдын алуға
болатын ана мен бала өлім-жітімін индикаторларын
есептеу кезінде есепке алынатын) аурулар үшін
аурулардың халықаралық жіктемесі бұдан әрі
(АХЖ-10, кодтарының тізбесі
АХЖ-10 кодтары
Аурулардың атауы
1.

A02 - A04
сальмонелеззные инфекции, шигелез, другие бактериальные кишечные
инфекции
2.
A08 - A09
вирусные и другие уточненные кишечные инфекции, диарея и
гастроэнтерит предположительно инфекционного происхождения
3.
J00 - J22
острый назофарингит (насморк), острый синусит, острый фарингит,
острый тонзиллит, острый ларингит и трахеит, острый обструктивный
ларингит (круп) и эпиглоттит, острые инфекции верхних дыхательных
путей множественной и неуточненной локализации, грипп, вызванный
идентифицированным вирусом гриппа, грипп, вирус не идентифицирован,
вирусная пневмония, не классифицированная в других рубриках,
пневмония, вызванная streptococcus pneumoniae, пневмония, вызванная
haemophilus influenzae (палочкой афанасьева-пфейффера),
бактериальная пневмония, не классифицированная в других рубриках,
пневмония, вызванная другими инфекционными агентами, не
классифицированная в других рубриках, пневмония при болезнях,
классифицированных в других рубриках, пневмония без уточнения
возбудителя, острый бронхит, острый бронхиолит, острая респираторная
инфекция нижних дыхательных путей неуточненная
4.
K59.1
функциональная диарея
Таблица № 2. Перечень кодов МКБ-10 для заболеваний,
учитываемых при расчете индикатора "Беременность женщин с ЭГП"
№ п/п
Код МКБ 10
Наименование болезней
1.
А15, А16, А17,
А18, А19
все формы активного распространненного легочного и
внелегочного туберкулезного процесса с осложнениями
2.
С00-97
наличие в настоящем злокачественного новообразования всех
локализаций
3.
D60-61
апластическая анемия
4.
D65,
D68.2-68.9,
D69.1,
D69.6-69.9
часто рецидивирующие или тяжело протекающие пурпура и другие
геморрагические состояния
5.
F01-03, F05.1,
F06.0
органические, включая симптоматические, психические
расстройства
6.
F10.5- F10.7,
F11.5- F11.7,
F12.5- F12.7,
F13.5- F13.7,
F14.5- F14.7,
F15.5- F15.7,
F16.5- F16.7,
F17.5- F17.7,
F18.5- F18.7,
F19.5- F19.7
психические расстройства и расстройства поведения связанные
с употреблением психоактивных веществ
7.
F20.0, F20.1, F20.2, F22
шизофрения, шизотипические и бредовые расстройства
8.

A02 - A04
Басқа сальмонеллалық жұқпалар, шигеллез, ішектің бактериялық басқа жұқпалары
2.
A08 - A09
Ішектің вирустық және анықталған басқа жұқпалары, іш өту мен асқазан-ішектің жұқпалы деп болжанған дерттері
3.
J00 - J22
Мұрын-жұтқыншақтың жіті қабынуы [мұрын біту], қойнаудың жіті қабынуы, жұтқыншақтың жіті қабынуы, бадамшаның жіті қабынуы [баспа], көмей мен кеңірдектің жіті қабынуы, көмейдің жіті обструкциялық қабынуы [қыспақ] және, эпиглоттит, жоғарғы тыныс жолдарының көптеген және орналасу орны анықталмаған жіті жұқпалары, нақтыландырылған тұмау вирусы тудырған тұмау, тұмау, вирус нақтыландырылмаған, басқа айдарларда жіктелмеген вирусты пневмония, Streptococcus pneumoniae тудырған пневмония, haemophilus influenzae [Афанасьев-Пфейффер таяқшасы] тудырған пневмония, басқа айдарларда жіктелмеген бактериялық пневмония, басқа айдарларда жіктелмеген, басқа жұқпалы қоздырғыштар тудырған пневмония, басқа айдарларда жіктелген аурулар барысындағы пневмония, қоздырғышы анықталмаған пневмония, жіті бронхит, жіті бронхиолит, төменгі тыныс жолдарының респираторлық анықталмаған жіті жұқпасы
4.
K59.1
Ішектің қызметтік бұзылулары
№ 2 кесте. "ЭКГ - мен әйелдердің жүктілігі" индикаторын есептеу
кезінде есепке алынатын жүктілікке мүлдем қарсы
көрсетім болатын аурулар үшін АХЖ - 10
кодтарының тізбесі
АХЖ-10 кодтары
Аурулардың атауы
1.
А15, А16, А17, А18, А19
белсенді және жайылған өкпе және өкпеден тыс туберкулезінің барлық формаларының асқынған түрлері, кең ауқымды және көптеген дәрілерге көнбейтін түрлері немесе қант диабетімен қосарланған түрлері.
2.
С00-С97
барлық жерде қазіргі кездегі қатерлі ісіктердің барлық орнығулары
3.
D60-D61
апластикалық анемия
4.
D65, D68.2-68.9, D69.1, D69.6-69.9
жиі қайталанатын немесе ауыр өтетін пурпура және басқа геморрагиялық жағдайлар
5.
F01-F03, F05.1, F06.0
органикалық, симптоматикалық, психикалық бұзылыстарды қоса
6.
F10.5-7, F11.5-7, F12.5-7, F13.5-7, F14.5-7, F15.5-7, F16.5-7, F17.5-7, F18.5-7, F19.5-7
психикалық бұзылыстар және психоактивті заттарды пайдалануына байланысты мінездерінің бұзылыстары
7.
F20.0-2, F22
шизофрения, шизотиптік және сандырақ бұзылыстары
8.

Н47.0
ишемическая двухсторонняя нейропатия
19.
Н36.0
рецидивирующий гемофтальм на фоне диабетической ретинопатии
20.
H35.0
рецидивирующий гемофтальм на фоне гипертонической
ретинопатии
21.
I50.0-50.1,
I50.9
врожденные и приобретенные пороки сердца, осложнившиеся
хронической сердечной недостаточностью III-IV ст. по NYHA
и/или жизнеугрожающими нарушениями ритма и проводимости
сердца
22.
I11.0, I12.0,
I13.0-13.2,
I13.9
гипертоническая болезнь, II-III ст. и злокачественное течение
23.
I25
ишемическая болезнь сердца, не корригированная
(консервативными или хирургическими методами)
24.
I27.0
первичная легочная гипертензия с развитием сердечно-легочной
недостаточности
25.
I50.0-50.1,
I50.9
хроническая сердечная недостаточность III-IV ст. по NYHA
любой этиологии
26.
I33.0, I33.9
острый и подострый эндокардит
27.
I40, I42, I46,
I49
миокардиты, кардиомиопатии, осложненные хронической
сердечной недостаточностью III-IV по NYHA, после
протезирования клапанов сердца с признаками сердечной
недостаточности III-IV по NYHA и/или жизнеугрожающими
нарушениями ритма и проводимости сердца
28.
I49, I46
жизнеугрожающие нарушения сердечного ритма
29.
I71.0-71.9
аневризма и расслоение аорты
30.
I01.0-01.2,
I01.8 - I01.9,
I27.0
состояние после митральной комиссуротомии с возникновением
рестеноза, сердечной недостаточностью III-IV ст. по NYHA
и/или жизнеугрожающими нарушениями сердечного ритма и
проводимости, наличием легочной гипертензии и обострения
ревматизма
31.
J45, J96.1
бронхиальная астма, тяжелое течение, неконтролируемая, ДН
III степени
32.
J43.1
буллезная эмфизема, ДН III степени
33.
Q33.6
кистозная гипоплазия легких, распространенная форма, тяжелое
течение, ДН III степени
34.
J47
бронхоэктатическая болезнь легких, ДН III степени,
лимфангиолейомиоматоз легких, ДН III степени
35.
J84.9
идиопатический фиброзирующий альвеолит, ДН III степени,
первичная легочная гипертензия, ДН III степени
36.
К22.2
сужение и стеноз пищевода, искусственный пищевод
37.
К21
болезни пищевода - ГЭРБ, осложненная язвой, стриктурой,
пищевод Баррета
38.
К31.2, 31.5
болезни желудка и двенадцатиперстной кишки - язвенная
болезнь, осложненная кровотечением, стеноз после
хирургического лечения
39.
К50.8
болезнь Крона в стадии обострения (в стадии ремиссии решать
в индивидуальном порядке)
40.
К71.2, K71.5, K71.7, K71.9, K74.6
острые и хронические заболевания печени в стадии обострения,
тяжелое течение; цирроз печени, декомпенсированный
41.

Н47.0
ишемиялық екі жақты нейропатия
19.
Н36.0
рецидивирующий гемофтальм на фоне диабетической ретинопатии
20.
H35.0
рецидивті гемофтальм диабеттік ретинопатии фонында, гипертониялық ретинопатия фонында
21.
I50.0-1, I50.9
NYHA бойынша III-IV созылмалы жүрек жетіспеушілігімен және/немесе өмірге қауіпті жүрек ырғағының және өткізгіштігінің бұзылуымен асқынған жүректің туа және жүре пайда болған кемістіктері
22.
I11.0, I12.0, I13.0-2, I13.9
II-III дәрежелі гипертониялық ауру, және қатерлі ағымы
23.
I25
ишемиялық жүректің ауруы, түзетуге келмейтін (консервативті немесе хирургиялық әдістермен)
24.
I27.0
өкпелік жүрек жеткіліксіздігімен қабаттасқан біріншілік өкпе гипертензиясы
25.
I50.0-50.1, I50.9
жүрек функциясының іркілістік жеткіліксіздігі
26.
I33.0, I33.9
жіті және жітілеу эндокардит
27.
I40, I42, I46, I49, I50.0-1, I50.9
NYHA бойынша III-IV дәрежелі созылмалы жүрек функциясы жетіспеушілігімен және/немесе өмірге қауіпті жүрек ырғағының және өткізгіштігінің бұзылуымен асқынған миокардиттер, кардиомиопатиялар және/немесе өмірге қауіпті жүрек ырғағының және өткізгіштігінің бұзылуымен, NYHA бойынша III-IV дәрежелі жүрек функциясының жетіспеушілігі белгілерімен жүрек қақпақшаларын протездеуден кейін жүрек функциясының жетіспеушілігі белгілері бар миокардиттер мен кардиопатиялар
28.
I49, I46
жүрек ырғағының өмірге қауіпті бұзылыстары
29.
I71.0-9
аневризма және аорта қабаттарының ажырауы
30.
I01.0-2, I01.8, I01.9, I27.0
митралдық комиссуротомиядан кейінгі рестеноздың туындауы мен NYHA бойынша III-IV дәрежелі созылмалы жүрек функциясы жетіспеушілігімен және/немесе өмірге қауіпті жүрек ырғағының және өткізгіштігінің бұзылуымен қоса өкпе гипертензиясы және ревматизмнің өршуі
31.
J45, J96.1
бронх демікпесі, ауыр ағымды, ТЖ III дәрежесі
32.
J43.1
Көпіршікті эмфизема, ТЖ III дәрежесі
33.
Q33.6
өкпенің кистозды гипоплазиясы, жайылмалы түрі, ауыр ағымды, ТЖ III дәрежесі
34.
J47
өкпенің бронхоэктазиялық ауруы, ТЖ III дәрежесі, өкпенің лимангиолеймиоматозы, ТЖ III дәрежесі
35.
J84.9
идиопатиялық фиброздаушы альвеолиті, ТЖ III дәрежесі, біріншілік өкпе гипертензиясы, ТЖ III дәрежесі
36.
К22.2
өңештің тарылуы мен стенозы
37.
К21
ойық жарасы және стриктурасымен асқынған ГЭРА- өңеш ауруы, Баррет өңеші
38.
К31.2, К31.5
асқазан, 12 елі ішек аурулары, қан кетумен асқынған ойық жарасы хирургиялық емдеуден кейінгі пайда болатын стеноз
39.
К50.8
асқыну сатысындағы Крон ауруы (сауығу сатысында жеке тәртіппен шешу)
40.
К71-2, К71.5, К71.7, К71.9, К74-6
асқыну сатысындағы жіті және созылмалы бауыр аурулары, ауыр ағымды; декомпенсация кезеңіндегі бауыр циррозы
41.

К 86.1, 86.6
хронический панкреатит с выраженным нарушением секреторной
функции и синдромом нарушения всасывания тяжелой степени
(стадия фиброза)
42.
N00
острый гломерулонефрит
43.
N08.3
диабетическая нефропатия IV, V ст.
44.
O98- O99
инфекционные и паразитарные болезни матери,
классифицированные в других рубриках, но осложняющие
беременность, роды и послеродовой период, другие болезни
матери, классифицированные в других рубриках, но осложняющие
беременность, роды и послеродовой период
45.
O24.0, O24.1
существовавший ранее сахарный диабет инсулинзависимый,
существовавший ранее сахарный диабет инсулиннезависимый
Таблица № 3. Перечень кодов МКБ-10 для заболеваний,
учитываемых при расчете индикатора
"Уровень абортов по отношению к родам"
п/п
Код МКБ-10
Наименование болезней
1
O02.0, O02.1,
O02.8, O02.9
Погибшее плодное яйцо и непузырный занос. Несостоявшийся выкидыш.
Другие уточненные анормальные продукты зачатия. Анормальный
продукт зачатия неуточненный
2
O03
Самопроизвольный аборт
3
O04
Медицинский аборт
4
O05
Другие виды аборта
5
O06
Аборт неуточненный
6
O07-O07.9
Неудачная попытка аборта
Таблица № 4. Перечень кодов МКБ-10 для заболеваний,
учитываемых при расчете индикаторов "Несвоевременно
диагностированных больных с туберкулезом"
1. Осложненными случаями туберкулеза должны считать впервые выявленных больных туберкулезом со следующими клиническими формами:
1) подострый и хронический диссеминированный туберкулез (берется из заключительного клинического диагноза карты ТБ01 - коды 07, 08, 09, 10);
2) казеозная пневмония (берется из заключительного клинического диагноза карты ТБ01 - коды 15, 16);
3) фиброзно-кавернозный туберкулез (берется из заключительного клинического диагноза карты ТБ01 - коды 21, 22);
4) деструктивные изменения в легких или бактериовыделение;
2. Перечень кодов МКБ-10 для заболеваний,
учитываемых в знаменателе данного индикатора
Код диагноза по
Регистру больных
туберкулезом
Наименование болезней
Код
МКБ-10
01
Первичный туберкулезный комплекс с бактериовыделением
A15.7
02
Первичный туберкулезный комплекс без бактериовыделения
A16.7
03
ТБ внутригрудных лимфатических узлов с
бактериовыделением
A15.4
04
ТБ внутригрудных лимфатических узлов без
бактериовыделения
A16.3
05
Диссеминированный острый ТБ легких с
бактериовыделением
A19
06
Диссеминированный острый ТБ легких без
бактериовыделения
A19
07
Диссеминированный подострый ТБ легких с
бактериовыделением
A19
08
Диссеминированный подострый ТБ легких без
бактериовыделения
A19
09
Диссеминированный хронический ТБ легких с
бактериовыделением
A19
10
Диссеминированный хронический ТБ легких без
бактериовыделения
A19
11
Очаговый ТБ легких с бактериовыделением
A15.0
12
Очаговый ТБ легких без бактериовыделения
A16.0
13
Инфильтративный ТБ легких с бактериовыделением
A15.0
14
Инфильтративный ТБ легких без бактериовыделения
A16.0
15
Казеозная пневмония с бактериовыделением
A15.0
16
Казеозная пневмония без бактериовыделения
A16.0
17
Туберкулома легких с бактериовыделением
A15.0
19
Кавернозный ТБ легких с бактериовыделением
A15.0
20
Кавернозный ТБ легких без бактериовыделения
A16.0
21
Фиброзно-кавернозный ТБ легких с бактериовыделением
A15.0
22
Фиброзно-кавернозный ТБ легких без бактериовыделения
A16.0
23
Цирротический ТБ легких с бактериовыделением
A15.0
24
Цирротический ТБ легких без бактериовыделения
A16.0
28
Милиарный ТБ
A19
29
Острый милиарный ТБ одной уточненной локализации
A19.0
30
Острый милиарный ТБ множественной локализации

К86.1, К86.6
ауыр дәрежелі (фиброз сатысы) сіңіру бұзылысымен және айқын секреторлық функциясының бұзылуымен өтетін созылмалы панкреатит
42.
N00
жедел гломерулонефрит
43.
N08.3
IV, V сатыдағы диабет нефропатиясы.
44.
O98 - O99
басқа айдарларда жіктелген, бірақ жүктілікті, босану мен босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын ананың жұқпалы және паразиттік аурулары, басқа айдарларда жіктелген, бірақ жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын анасының басқа аурулары
45.
O24.0, O24.1
бұрыннан бар инсулин тәуелді қантты диабет, бұрыннан бар инсулин тәуелсіз қантты диабет
№ 3 кесте. "Босануға қатысты аборттардың деңгейі" индикаторын
есептеу кезінде есепке алынатын аурулар
үшін АХЖ-10 кодтарының тізбесі
АХЖ-10 коды
Аурулардың атауы
1.
O02.0, O02.1, O02.8, O02.9
Өлген ұрық жұмыртқасы мен көпіршікті емес кірме, аяқталмаған түсік тастау, ұрықтанудың анықталған қалыптан тыс басқа өнімдері, ұрықтанудың қалыптан тыс анықталмаған өнімі
2.
O03
Өздігінен болған түсік
3.
O04
Медициналық түсік
4.
O05
Түсіктің басқа түрлері
5.
O06
Анықталмаған түсік
6.
O07-O07.9
Түсік жасауға сәтсіз әрекет
№ 4 кесте. "Өкпе туберкулезімен ауыратын науқастарды уақтылы
диагностикаламау" индикаторларды есептеу кезінде
есепке алынатын аурулар үшін АХЖ-10
кодтарының тізбесі
1. Мынадай клиникалық нысандар бойынша туберкулездің асқынған жағдайлары болып алғаш анықталған туберкулезбен ауыратын науқастар есептелуі тиіс:
1) диссеминирленген жітілеу және созылмалы туберкулез (ТБ01 қорытынды клиникалық диагнозының кодынан – 07, 08, 09, 10 кодтар алынады);
2) казеоздік пневмония (ТБ01 қорытынды клиникалық диагнозының кодынан – 15, 16 кодтары);
3) фиброздық-каверноздық туберкулез (ТБ01 қорытынды клиникалық диагнозының кодынан – 21, 22 кодтары);
4) өкпесінің деструктивтік өзгеруі немесе бактерия шығаруы.
2. Осы индикатордың бөлгіш есептеу кезінде есепке
алынатын аурулар үшін АХЖ-10
кодтарының тізбесі
Диагнозының коды туберкулез аурулардың регистр бойынша
Аурулардың атауы
АХЖ-10 коды
01
Бактериологиялық және гистологиялық тұрғыдан расталған, тыныс алу ағзаларының алғашқы туберкулезі
А 15.7
02
Бактериологиялық немесе гистологиялық расталуы ескертілмеген тыныс алу ағзаларының алғашқы туберкулезі
А 16.7
03
Бактериологиялық және гистологиялық тұрғыдан расталған кеуде ішілік лимфа түйіндерінің туберкулезі
А 15.4
04
Бактериологиялық немесе гистологиялық расталуы ескертілмеген кеуде ішілік лимфа түйіндерінің туберкулезі
А 16.3
05
Миллиарлы туберкулез. Кіргізілді: таралған, жайылған туберкулездік қабынуы
А 19
06
Миллиарлы туберкулез. Кіргізілді: таралған, жайылған туберкулездік қабынуы
А 19
07
Миллиарлы туберкулез. Кіргізілді: таралған, жайылған туберкулездік қабынуы
А 19
08
Миллиарлы туберкулез. Кіргізілді: таралған, жайылған туберкулездік қабынуы
А 19
09
Миллиарлы туберкулез. Кіргізілді: таралған, жайылған туберкулездік қабынуы
А 19
10
Миллиарлы туберкулез. Кіргізілді: таралған, жайылған туберкулездік қабынуы
А 19
11
Культураның өсуінің болуы немесе болмауы (дақыл өсіндісінің болуы-болмауы) бактериоскопиялық тұрғыдан расталған өкпе туберкулезі
А 15.0
12
Теріс нәтижелі бактериологиялық және гистологиялық зерттеулер барысындағы өкпе туберкулезі
А 16.0
13
Культураның өсуінің болуы немесе болмауы (дақыл өсіндісінің болуы-болмауы) бактериоскопиялық тұрғыдан расталған өкпе туберкулезі
А 15.0
14
Орны анықталмаған, жіті миллиарлы туберкулез
А 19.2
15
Культураның өсуінің болуы немесе болмауы (дақыл өсіндісінің болуы-болмауы) бактериоскопиялық тұрғыдан расталған өкпе туберкулезі
А 15.0
16
Теріс нәтижелі бактериологиялық және гистологиялық зерттеулер барысындағы өкпе туберкулезі
А 16.0
17
Культураның өсуінің болуы немесе болмауы (дақыл өсіндісінің болуы)
А 15.0
19
Культураның өсуінің болуы немесе болмауы (дақыл өсіндісінің болуы)
А 15.0
20
Теріс нәтижелі бактериологиялық және гистологиялық зерттеулер барысындағы өкпе
А 16.0
21
Культураның өсуінің болуы немесе болмауы (дақыл өсіндісінің болуы
А 15.0
22
Теріс нәтижелі бактериологиялық және гистологиялық зерттеулер барысындағы өкпе
А 16.0
23
Культураның өсуінің болуы немесе болмауы (дақыл өсіндісінің болуы
А 15.0
24
Теріс нәтижелі бактериологиялық және гистологиялық зерттеулер барысындағы өкпе
А 16.0
28
Анықталған, бір орында орналасқан жіті миллиарлы туберкулез
А 19.0
29
Анықталған, бір орында орналасқан жіті миллиарлы туберкулез
А 19.0
30
Көп орында орналасқан жіті миллиарлы туберкулез

C08.0
Поднижечелюстная железа
44.
C08.1
Подъязычковая железа
45.
C08.8
Поражение больших слюнных желез,
выходящее за пределы одной
локализации
46.
C08.9
Большая слюнная железа, БДУ
47.
C09
Миндалина
48.
C09.0
Миндаликовая ямка
49.
C09.1
Миндаликовая дужка
50.
C09.8
Поражение миндалины, выходящее за
пределы одной или более локализаций
51.
C09.9
Миндалина, БДУ
52.
C10
Ротоглотка
53.
C10.2
Боковая стенка ротоглотки
54.
C10.3
Задняя стенка ротоглотки
55.
C10.4
Жаберная щель
56.
C10.8
Поражение ротоглотки, выходящее за
пределы одной локализации
57.
C10.9
Ротоглотка, БДУ
58.
C20
Прямая кишка
59.
C21
Анальный канал
60.
C21.0
Задний проход, БДУ
61.
C21.1
Анальный канал
62.
C21.2
Клоакогенная зона
63.
C21.8
Поражение прямой кишки заднего
прохода и анального канала,
выходящее за пределы одной
локализации
64.
C44
Кожа
65.
C44.0
Кожа губы, БДУ
66.
C44.1
Веко
67.
C44.2
Наружное ухо
68.
C44.3
Кожа других и неуточненных отделов
лица
69.
C44.4
Кожа волосистой части головы и шеи
70.
C44.5
Кожа туловища
71.
C44.6
Кожа верхней конечности и плеча
72.
C44.7
Кожа нижней конечности и
тазобедренной области
73.
C44.8
Поражение кожи, выходящее за
пределы одной локализации
74.
C44.9
Кожа, БДУ
75.
C50
Молочная железа
76.
C50.0
Сосок
77.
C50.1
Центральная часть молочной железы
78.
C50.2
Верхневнутренний квадрант молочной
железы
79.
C50.3
Нижневнутренний квадрант молочной
железы
80.
C50.4
Верхненаружный квадрант молочной
железы
81.
C50.5
Нижненаружный квадрант молочной
железы
82.
C50.6
Подмышечная доля молочной железы
83.
C50.8
Поражение молочной железы,
выходящее за пределы одной
локализации
84.
C50.9
Молочная железа, БДУ
85.
C51
Вульва
86.
C51.0
Большая половая губа
87.
C51.1
Малая половая губа
88.
C51.2
Клитор
89.
C51.8
Поражение вульвы, выходящее за
пределы одной локализации
90.
C51.9
Вульва, БДУ
91.
C52
Влагалище
92.
C53
Шейка матки
93.
C53.0
Внутренняя часть шейки матки
94.
C53.1
Наружная часть шейки матки
95.
C53.8
Поражение шейки матки, выходящее за
пределы одной локализации
96.
C53.9
Шейка матки
97.
C60
Половой член
98.
C60.0
Крайняя плоть
99.
C60.1
Головка полового члена
100.
C60.2
Тело полового члена
101.
C60.8
Поражение полового члена, выходящее
за пределы одной локализации
102.
C60.9
Половой член, БДУ
103.
C62
Яички
104.
C62.0
Неопустившееся яичко
105.
C62.1
Опустившееся яичко
106.
C62.9
Яичко, БДУ
107.
C63.2
Мошонка, БДУ
108.
C77
Лимфатические узлы
109.
C77.0
Лимфатические узлы, головы, лица, шеи
110.
C77.3
Лимфатические узлы подмышечной ямки
111.
C77.4
Лимфатические узлы паховой области
ноги
112.
C77.8
Лимфатические узлы множественных
локализаций
113.
C77.9
Лимфатический узел, БДУ
114.
С73
Щитовидная железа
115.
С73.9
Щитовидная железа
Таблица № 6. Перечень кодов МКБ-10 для заболеваний,
учитываемых при расчете индикаторов с осложнениями
заболеваний сердечно-сосудистой системы: артериальная
гипертензия, инфаркт миокарда, инсульт на уровне ПМСП
№ п/п
МКБ-10
Наименование болезней
1.
I11
Гипертензивная болезнь сердца [гипертоническая болезнь с
преимущественным поражением сердца]
2.
I11.0-I11.9
Гипертензивная [гипертоническая] болезнь с преимущественным
поражением сердца с (застойной) сердечной недостаточностью
3.
I12, I12.0-I12.9
Гипертензивная [гипертоническая] болезнь с преимущественным
поражением почек, Гипертензивная [гипертоническая] болезнь с
преимущественным поражением почек без почечной недостаточности
4.
I13, I13.0-I13.9
Гипертензивная [гипертоническая] болезнь с преимущественным
поражением сердца и почек
Гипертензивная [гипертоническая] болезнь с преимущественным
поражением сердца и почек с (застойной) сердечной недостаточностью
Гипертензивная [гипертоническая] болезнь с преимущественным
поражением почек с почечной недостаточностью
Гипертензивная [гипертоническая] болезнь с преимущественным
поражением сердца и почек с (застойной) сердечной недостаточностью
и почечной недостаточностью
Гипертензивная [гипертоническая] болезнь с преимущественным
поражением сердца и почек неуточненная
5.
I20, I20.0-I20.9
Стенокардия [грудная жаба]
Нестабильная стенокардия
Стенокардия с документально подтвержденным спазмом
Другие формы стенокардии
Стенокардия неуточненная
6.

C08.0
Төменгі жақ сүйек асты безінің
44.
C08.1
Тіласты безінің
45.
C08.8
Үлкен сілекей бездерінің жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан зақымдануы
46.
C08.9
Үлкен сілекей безінің анықталмаған
47.
C09
Бадамшаның қатерлі ісігі
48.
C09.0
Бадамша шұңқырының
49.
C09.1
Таңдай бадамшасы доғасының (алдыңғы) (артқы)
50.
C09.8
Бадамшаның жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан зақымдануы
51.
C09.9
Бадамшаның анықталмаған
52.
C10
Ауыз-жұтқыншақтың қатерлі ісігі
53.
C10.2
Ауыз-жұтқыншақтың бүйірлік қабырғасының
54.
C10.3
Ауыз-жұтқыншақтың артқы қабырғасының
55.
C10.4
Желбезек саңылауының
56.
C10.8
Ауыз-жұтқыншақтың жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан зақымдануы
57.
C10.9
Ауыз-жұтқыншақтың анықталмаған
58.
C20
Тік ішектің қатерлі ісігі
59.
C21
Артқы өтіс [анустың] пен артқы өтіс өзегінің қатерлі ісігі. Тік ішек ампуласының (кеңейген жері)
60.
C21.0
Артқы өтістің, орны анықталмаған
61.
C21.1
Артқы өтіс арнасының
62.
C21.2
Клоакатекті аймақтың
63.
C21.8
Тік ішектің, артқы өтістің [анустың] және артқы өтіс өзегінің жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан зақымдануы
64.
C44
Терінің басқа қатерлі ісіктері
65.
C44.0
Ерін терісінің
66.
C44.1
Қабақ дәнекерін қоса алғандағы қабақ терісінің
67.
C44.2
Құлақ терісі мен сыртқы есту өтісінің
68.
C44.3
Беттің басқа және анықталмаған бөліктері терісінің
69.
C44.4
Бастың шашты бөлігі мен мойынның
70.
C44.5
Дене терісінің
71.
C44.6
Иық белдеуі аймағын қоса алғандағы қол терісінің
72.
C44.7
Ұршық аймағын қоса алғандағы аяқ терісінің
73.
C44.8
Терінің жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан зақымданулары
74.
C44.9
Терінің анықталмаған аймағының қатерлі ісіктері
75.
C50
Сүт безінің қатерлі ісіг
76.
C50.0
Емізік пен ареоланың
77.
C50.1
Сүт безінің орталық бөлігінің
78.
C50.2
Сүт безінің жоғарғы-ішкі квадрантының
79.
C50.3
Сүт безінің төменгі-ішкі квадрантының
80.
C50.4
Сүт безінің жоғарғы-сыртқы квадрантының
81.
C50.5
Сүт безінің төменгі-сыртқы квадрантының
82.
C50.6
Сүт безінің қолтықтық-артқы бөлігінің
83.
C50.8
Сүт безінің жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан зақымдануы
84.
C50.9
Сүт безінің анықталмаған бөлігінің
85.
C51
Сарпайдың қатерлі ісігі
86.
C51.0
Үлкен жыныстық ернеудің
87.
C51.1
Кіші жыныстық ернеудің
88.
C51.2
Деліткінің
89.
C51.8
Сарпайдың жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан зақымдануы
90.
C51.9
Сарпайдың анықталмаған бөлігінің
91.
C52
Қынаптың қатерлі ісігі
92.
C53
Жатыр мойнының қатерлі ісігі
93.
C53.0
Ішкі бөлігінің
94.
C53.1
Сыртқы бөлігінің
95.
C53.8
8 Жатыр мойнының жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан зақымдануы
96.
C53.9
Жатыр мойнының анықталмаған бөлігінің
97.
C60
Еркек жыныс мүшесінің қатерлі ісігі
98.
C60.0
Күпектің
99.
C60.1
Еркек жыныс мүшесі басының
100.
C60.2
Еркек жыныс мүшесі денесінің
101.
C60.8
Еркек жыныс мүшесінің жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан зақымдануы
102.
C60.9
Орналасуы анықталмаған, еркек жыныс мүшесі
103.
C62
Аталық бездің қатерлі ісігі
104.
C62.0
Орнына дейін түспеген аталық бездің
105.
C62.1
Төмен түскен атабездің
106.
C62.9
Атабездің, анықталмаған
107.
C63.2
Ұманың
108.
C77
Лимфа түйіндерінің салдарлық және анықталмаған қатерлі ісігі
109.
C77.0
Бастың, беттің және мойынның лимфа түйіндерінің
110.
C77.3
Қолтық ойығы мен қолдың лимфа түйіндерінің
111.
C77.4
Шап аймағы мен аяқтың лимфа түйіндерінің
112.
C77.8
Көптеген орындарда орналасқан лимфа түйіндерінің
113.
C77.9
Орналасуы анықталмаған лимфа түйіндерінің
114.
С73
Қалқанша без
115.
С73.9
Қалқанша без
№ 6 кесте. Жүрек-қан тамыры жүйесі: БМСК деңгейінде артериялық
гипертензия, миокард инфаркті, инсульт ауруларының
асқынуларымен индикаторды есептеу кезінде есепке
алынатын аурулар үшін АХЖ-10 кодтарының тізбесі
АХЖ-10
Аурулардың атауы
1.
I11
Жүректің гипертензиялық ауруы [негізінен жүректі зақымдайтын гипертониялық ауру]
2.
I11.0-I11.9
Жүрек функциясының (іркілік) жеткіліксіздігі қабаттасқан, негізінен жүректі зақымдайтын гипертензиялық [гипертониялық] ауру. Жүрек функциясының гипертензиялық [гипертониялық] жеткіліксіздігі
3.
I12, I12.0-I12.9
Негізінен бүйректерді зақымдайтын гипертензиялық [гипертониялық] ауру
Бүйрек функциясы жеткіліксіздігі қабаттасқан негізінен, бүйректі зақымдайтын гипертензиялық [гипертониялық] ауру, Бүйрек функциясының гипертониялық, жеткіліксіздігі, Бүйрек функциясы жеткіліксіздігінсіз, негізінен бүйректі, зақымдайтын гипертензиялық [гипертониялық] ауру, Гипертониялық аурудың бүйректік түрі, ЖА
4.
I13, I13.0-I13.9
Негізінен жүрек пен бүйректі зақымдайтын, гипертензиялық [гипертониялық] ауру
Жүрек функциясының (іркілулік) жеткіліксіздігі қабаттасқан, негізінен жүрек пен бүйректі зақымдайтын гипертензиялық [гипертониялық] ауру,
Бүйрек функциясының жеткіліксіздігі қабаттасқан негізінен, бүйректі зақымдайтын гипертензиялық [гипертониялық] ауру,
Жүрек функциясының (іркілулік) жеткіліксіздігі мен бүйрек, функциясының жеткіліксіздігі қабаттасқан негізінен жүрек пен бүйректі зақымдайтын гипертензиялық [гипертониялық] ауру,
Негізінен жүрек пен бүйректі зақымдайтын анықталмаған гипертензиялық [гипертониялық] ауру
5.
I20, I20.0-I20.9
Жүрек қыспасы;
Жүректің тұрақсыз қыспасы;
Жүрек қыспасының басқа түрлері;
Жүректің кернеулік қыспасы;
Жүректің анықталмаған қыспасы;
6.

I21, I21.0-I21.4
Острый инфаркт миокарда
Острый трансмуральный инфаркт передней стенки миокарда
Острый трансмуральный инфаркт нижней стенки миокарда
Острый трансмуральный инфаркт миокарда других уточненных
локализаций
Острый трансмуральный инфаркт миокарда неуточненной локализации
Острый субэндокардиальный инфаркт миокарда
7.
I60, I60.0-I60.9
Субарахноидальное кровоизлияние
Субарахноидальное кровоизлияние из каротидного синуса и бифуркации
Субарахноидальное кровоизлияние из средней мозговой артерии
Субарахноидальное кровоизлияние из передней соединительной артерии
Субарахноидальное кровоизлияние из задней соединительной артерии
Субарахноидальное кровоизлияние из базилярной артерии
Субарахноидальное кровоизлияние из позвоночной артерии
Субарахноидальное кровоизлияние из других внутричерепных артерий
Субарахноидальное кровоизлияние из внутричерепной артерии
неуточненной
Другое субарахноидальное кровоизлияние
Субарахноидальное кровоизлияние неуточненное
8.
I61, I61.0-I61.9
Внутримозговое кровоизлияние
Внутримозговое кровоизлияние в полушарие субкортикальное
Внутримозговое кровоизлияние в полушарие кортикальное
Внутримозговое кровоизлияние в полушарие неуточненное
Внутримозговое кровоизлияние в ствол мозга
Внутримозговое кровоизлияние в мозжечок
Внутримозговое кровоизлияние внутрижелудочковое
Внутримозговое кровоизлияние множественной локализации
Другое внутримозговое кровоизлияние
Внутримозговое кровоизлияние неуточненное
9.
I62.0, I62.1, I62.9, I62,
Другое нетравматическое внутричерепное кровоизлияние
Субдуральное кровоизлияние (острое) (нетравматическое)
Нетравматическое экстрадуральное кровоизлияние
Внутричерепное кровоизлияние (нетравматическое) неуточненное
10.
I63, I63.0-I63.9
Инфаркт мозга
Инфаркт мозга, вызванный тромбозом прецеребральных артерий
Инфаркт мозга, вызванный эмболией прецеребральных артерий
Инфаркт мозга, вызванный неуточненной закупоркой или стенозом
прецеребральных артерий
Инфаркт мозга, вызванный тромбозом мозговых артерий
Инфаркт мозга, вызванный эмболией мозговых артерий
Инфаркт мозга, вызванный неуточненной закупоркой или стенозом
мозговых артерий
Инфаркт мозга, вызванный тромбозом вен мозга, непиогенный
Другой инфаркт мозга
Инфаркт мозга неуточненный
Приложение 3
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2011 года № 622
Приложение 6
к Методике формирования тарифов
и планирования затрат на медицинские услуги,
оказываемые в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской помощи
Определение интегрального показателя значений индикаторов
каждой организации ПМСП в баллах

I21, I21.0-I21.4
Миокардтың жіті инфаргі;
Жүректің алдыңғы қабырғасының жіті трансмуральдық инфаргі;
Жүректің төменгі қабырғасының жіті трансмуральдық инфаргі;
Жүректің басқа, орналасу орны анықталған жіті трансмуральдық инфаргі;
Миокардтың трансмуралдық инфаргі, ЖА;
Миокардтың жіті эндокард асты инфаргі;
Миокардтың трансмуралдық емес инфаргі, ЖА
7.
I60, I60.0 - I60.9
Мидың торлы қабығы астына қан құйылу;
Каротидтік қойнау мен ашадан мидың торлы қабығының астына; қан құйылу;
Милық ортаңғы артериядан мидың торлы қабығының астына қан құйылу;
Артқы дәнекерлік артериядан мидың торлы қабығының астына қан құйылу;
Негіздік артериядан мидың торлы қабығының астына қан құйылу;
Омыртқа артериясынан мидың торлы қабығының астына қан құйылу;
Бас сүйек ішілік артериялардың көптеген зақымданулары;
Мидың торлы қабығының астына басқаша қан құйылу;
Жұлынға қан құйылу;
Мидың торлы қабығының астына қан құйылу, анықталмаған
Мидың жыртылған (туа біткен) аневризмасы ЖА
8.
I61, I61.0 - I61.9
Мидың ішіне қан құйылу;
Ми сыңары қыртысының астына қан құйылу;
Мидың үлестік қан құйылу;
Ми сыңарына қан құйылу, анықталмаған;
Ми діңінің ішіне қан құйылу;
Мишық ішіне қан құйылу;
Ми қарыншасы ішіне қан құйылу;
Мидың ішінде көп орынды қан құйылулар;
Ми ішіне басқаша қан құйылу;
Ми ішіне қан құйылу, анықталмаған;
9.
I62.0, I62.1, I62.9, I62,
Бас сүйек ішіне жарақаттық емес басқаша қан
Мидың қатты қабығының жарақаттық емес қан құйылулар;
Мидың қатты қабығының астына жарақаттық емес қан құйылу;
Бас сүйек ішілік қан құйылу, анықталмаған (жарақаттық емес)
10.
I63, I63.0 - I63.9
Ми инфаркті;
Прецеребралды артерияның тромбозы тудырған ми инфаргі
Прецеребралды артерияның эмболиясы тудырған ми инфаргі;
Прецеребралды артерияның анықталмаған бітелуі немесе тарылуы тудырған ми инфаргі;
Ми артерияларының тромбозы тудырған ми инфаргі;
Ми артерияларының эмболиясы тудырған ми инфаргі;
Ми артерияларының анықталмаған бітелуі немесе тарылуы тудырған ми инфаргі;
Ми веналарының тромбозы тудырған ми инфаргі, ірің текті емес;
Мидың басқа инфаргі;
Мидың анықталмаған инфаргі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2011 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 622 бұйрығына
3-қосымша
Тегiн медициналық көмектiң
кепiлдiк берiлген көлемi шеңберiнде
көрсетiлетiн медициналық
қызметтерге арналған тарифтер
жасау мен шығындарды жоспарлау
әдістемесіне 6-қосымша
Әрбір ұйымның индикаторлар мәнінің ықпалдасқан
көрсеткішін балмен анықтау

1. По конкретному индикатору определяется значение за предыдущий (Ип) и текущий (Ит) отчетные периоды в деятельности организации ПМСП (далее - МО).
2. Определяется цель (Ц), которая должна была быть достигнута в текущем периоде:
Ц = Ипп*N,
где N - норма снижения,
либо
Ц = N,
если цель должна достигнуть определенного значения.
3. Определяется отклонение индикатора (ОЦ) от цели:
ОЦ = Ц-Ит,
где отрицательное значение ОЦ показывает, что цель не достигнута, положительное значение - что цель перевыполнена, 0 - что показатель точно достиг цели.
4. Вычисляется приведенный показатель индикатора (ППИ) по отношению к достижению цели на основании значения ОЦ. Максимальное отклонение "в минус" оценивается как 0 баллов, попадание в цель - 1 балл, максимальное отклонение "в плюс" - 2 балла. Также максимальным значением ППИ оценивается и нулевое значение индикатора за текущий период, если пороговое значение, установленное в приложении 2 к Методике, равно 0. Отклонения от цели, находящиеся в интервале от 0 до 2, оцениваются по формуле:
ППИ = 1-(ОЦ/ОЦмин),
если оценивается отклонение в "минус"
ППИ = 1+(ОЦ/ОЦмакс),
если оценивается отклонение в "плюс",
где ОЦмин - максимальное отклонение в "минус" среди всех организаций ПМСП, ОЦмакс - максимальное отношение "в плюс" среди всех организаций ПМСП.
Исключением из данного правила является ППИ по индикатору "материнская смертность". В случае регистрации на территории обслуживания данной МО одного случая материнской смертности и более, значение ППИ устанавливается как 0. В случае отсутствия регистрации материнской смертности среди прикрепленного населения, ППИ устанавливается в своем максимальном значении - 2.
5. Повторяются описанные шаги 1-4 для индикаторов, указанных в приложении 2 к Методике.
6. Вычисляется чистый интегральный показатель по индикаторной системе № 1 (ИПис1) для каждой медицинской организации, которая включает величины ППИ индикаторов 1-9 приложения 2 к Методике:
ИПис1 =
(ППИ*ВК)
где ВК - весовой коэффициент индикатора, установленный в приложении 2 к Методике.
7. Чистый интегральный показатель по индикаторной системе № 2 (ИПис2) не рассчитывается, так как в этой индикаторной системе используется только ППИ по индикатору 1 (ППИ1).
Приложение 4
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2011 года № 622
Приложение 7
к Методике формирования тарифов
и планирования затрат на медицинские услуги,
оказываемые в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской помощи
Расчет суммы стимулирующего компонента
подушевого норматива (СКПН)

1. Нақты бір индикатор бойынша БМСК ұйымы қызметінің алдыңғы және ағымдағы есепті кезеңдерінің мәні анықталады – (Иа; Иағ);
2. Ағымдағы кезеңде қол жеткізілуі тиіс болатын мақсат (М) анықталады:
М = Иа-Иағ*N,
мұнда N – төмендету нормативтері не
М= N,
Егер мақсат белгілі мәнге жеткізілген болса;
3. Индикатордың мақсаттан ауытқуы (МА) анықталады:
МА=М-Иағ,
мұнда МА теріс мәні мақсатқа қол жеткізілмегендігін, оң мәні – мақсаттың артығымен орындалғандығын, 0-көрсеткіш дәл мақсатқа жеткендігін көрсетеді.
4. МА мәнінің негізінде мақсатқа қол жеткізуге қатысты индикатордың келтірілген көрсеткіші (ИКК) есептеледі. "Минусқа" ең төменгі ауытқу 0 деп, мақсатқа жету – 1, "плюске" ең төменгі ауытқу - 2 деп бағаланады. 0 мен 2-ге дейінгі интервалда мақсаттан ауытқу мына формула бойынша бағаланады:
КИК = 1-МА/МА е.т.
Егер ауытқу "минус" болса
КИК = 1+МА/МА е.т.
егер ауытқу "плюс" болса
мұнда МА е.т. – барлық МҰ арасында "минусқа" ең төменгі ауытқу, МА е.ж. - барлық МҰ арасында "плюске" ең жоғарғы қатынас.
Егер әдістемеге 2-қосымшада белгіленген шекті мән 0-ге тең болса, ИКК-тің ең жоғары мәні болып ағымдағы кезеңдегі индикатордың нөлдік мәні де бағаланады.
Осы берілген ереже бойынша КИК - аналар өлiм-жiтiмінің индикаторы болып табылады.
Осы МҰ қызмет көрсету аймағында аналық өлiм-жiтiм бір немесе одан да көп жағдайда тіркелсе, онда КИК мәні-0 болып белгіленеді. Ал бекiтiлген тұрғындардың арасында аналық өлiм-жiтiм тiркелмесе, онда КИК өзінің ең жоғарғы 2-мәнiнде белгіленеді.
5. Әдiстемеге 2-қосымшада көрcетiлген индикаторлар үшiн сипатталған 1-4 қадамдар қайталанады.
6. Әдiстемеге 2-қосымшаның 1-9 индикаторларының ИКК-тің шамасын қамтитын әрбiр медициналық ұйым үшiн № 1 (ИК иж1) индикатор жүйесi бойынша таза интегралды көрсеткiш есептеледi:
ИКиж1 =
(ИКК*СК)
мұнда, СК - Әдiстемеге 2-қосымшада белгіленген индикатордың салмақ коэффициентi.
7. № 2 индикатор жүйесi бойынша таза интегралды көрсеткiш (ИК иж12) есеп айырыспайды, өйткенi бұл индикатор жүйесiне (ИКК10)1 индикатор бойынша тек қана ИКК пайдаланылады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2011 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 622 бұйрығына
4-қосымша
Тегiн медициналық көмектiң
кепiлдiк берiлген көлемі шеңберінде
көрсетілетін медициналық қызметтерге
арналған тарифтерді қалыптастыру
мен шығындарды жоспарлау
әдiстемесiне 7-қосымша
Жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы
компонентінің (ЖНҚЫ) сомасын есептеу

1. Расчет суммы СКПН осуществляется в четыре этапа, при этом на первом этапе осуществляется расчет суммы СКПН до уровня организации ПМСП осуществляется по индикаторной системе № 1, на втором этапе - до уровня организации ПМСП по индикаторной системе № 2, на третьем этапе - до уровня территориальных участков организации ПМСП, на четвертом этапе - до каждого работника организации ПМСП.
2. Первый этап расчета суммы СКПН до уровня организации ПМСП осуществляется по индикаторной системе № 1 следующим образом:
1) определяется сумма стимулирующей надбавки по организации ПМСП по следующей формуле:
Ф1мо=С1мо*НСВ1,
где Ф1мо - сумма стимулирующей надбавки индикаторной системы №1 по медицинской организации;
С1мо - сумма баллов индикаторной системы № 1 по медицинской организации;
НСВ1 - норма ставки вознаграждения или стоимость 1 балла индикаторной системы № 1.
2) сумма баллов индикаторной системы № 1 по медицинской организации (С1мо) рассчитывается по формуле:
С1мо=ИПис1ун,
где Ку - коэффициент выравнивания территориальных участков, который определяется по формуле:
Ку=(Утертермо + Упедпедмо + Увопвопмо),
где Утер - количество участков терапевтического профиля,
Упед - количество участков педиатрического профиля, Увоп - количество участков ВОП в данной конкретной медицинской организации,
Ктер, Кпед и Квоп - нормативные коэффициенты профилей участков, рассчитанные на основе максимально возможно набираемых баллов на участке каждого профиля, определяются по формуле:
Кпрофиляпрофиляmax,
где Кпрофиля - коэффициент одного из профилей участков (Ктер, Кпед, Квоп),
Спрофиля - максимальная сумма баллов, которую может заработать участок данного профиля с учетом весового коэффициента индикаторов согласно приложения 8 к Методике,
Сmax - максимально возможная сумма баллов по всем индикаторам, согласно приложения 8 к Методике,
Умо - общее количество участков данной конкретной медицинской организации;
Кн - коэффициент населения для организации ПМСП определяется по формуле:
Кнмомин/100,
Нмо - количество прикрепленного населения к данной конкретной медицинской организации,
Нмин - минимальное количество прикрепленного населения среди всех организаций РК;
3) норма ставки вознаграждения индикаторной системы № 1 определяется по следующей формуле:
НСВ1скпн/
С1мо,
где Фскпн - общая сумма финансовых средств, выделенных на СКПН в данный отчетный период,
С1мо - общая сумма результирующих баллов индикаторной системы № 1 по всем МО РК за данный отчетный период;
3) в случае, если данная МО принадлежит к региону, в котором зарегистрирован один случай материнской смертности и более, всем МО данного региона по индикатору "Материнская смертность, предотвратимая на уровне первичной медико-санитарной помощи (далее - ПМСП), среди прикрепленных жителей" выставляются суммы баллов равные 0. Таким образом, уменьшаются величины ППИ1 и ИПис1 для каждой МО в регионе, допустившем материнскую смерть.

1. ЖНҚЫ сомасын есептеу төрт кезеңмен жүзеге асырылады, бұл ретте бірінші кезеңде БМСК ұйымы деңгейіне дейін № 1 индикаторлық жүйе бойынша, екінші кезеңде – БМСК ұйымы деңгейіне дейін № 2 индикаторлық жүйе бойынша, үшінші кезеңде – БМСК ұйымының аумақтық учаскелерінің деңгейіне дейін № 2 индикаторлық жүйе бойынша, төртінші кезеңде – БМСК ұйымының әрбір қызметкеріне дейін жүзеге асырылады.
2. ЖНҚЫ сомасын есептеудің БМСК ұйымының деңгейіне дейінгі бірінші кезеңі № 1 индикаторлық жүйе бойынша былайша жүзеге асырылады:
1) БМСК ұйымы бойынша ынталандырушы үстемеақы сомасы мынадай формула бойынша анықталады:
Ф1мо=С1мо*ССН1,
мұнда Ф1мұ – медициналық ұйымның № 1 индикаторлық жүйесінің ынталандырушы үстемеақы сомасы;
С1мұ – медициналық ұйым бойынша № 1 индикаторлық жүйенің балл сомасы;
ССН1 – сыйақы ставкасының нормасы немесе № 1 индикаторлық жүйенің 1 балының құны.
2) медициналық ұйым бойынша № 1 индикаторлық жүйенің балл сомасы (С1мо) мынадай формула бойынша есептеледі:
С1мо=ИКиж1ун,
мұнда Ку – мынадай формула:
Ку=(Утертермұ + Упедпедмұ + Увопвопмұ),
бойынша анықталатын аумақтық учаскелерді теңестіру коэффициенті мұнда
Утер – терапия бейіні учаскелерінің саны,
Упед – педиатрия бейіні учаскелерінің саны,
Увоп – нақты осы медициналық ұйымның ВОП учаскелерінің саны,
Ктер, Кпед және Квоп – учаске бейіндерінің жинайтын ықтимал ең жоғары балдары негізінде есептелген нормативтік коэффициенттері әрбір бейін учаскесінде мынадай формула бойынша анықталады:
Кбейінбейінmax,
мұнда Кбейін – учаскелердің біреуінің бейінінің коэффициенті (Ктер, Кпед, Квоп),
Сбейін – Әдістеменің 8-қосымшасына сәйкес индикатордың салмақтық коэффициентін ескере отырып, осы бейін учаскесінің жинауы ықтимал ең жоғарғы балл сомасы,
Сmax – Әдістеменің 8-қосымшасына сәйкес барлық индикаторлар бойынша ықтимал ең жоғарғы балл сомасы,
Умұ – нақты осы медициналық ұйымның учаскелерінің жалпы саны;
Кн – БМСК ұйымдары үшін халық коэффициенті мынадай формула бойынша анықталады:
Кнмұмин/100,
Нмұ – нақты осы медициналық ұйымға бекітілген халықтың саны,
Нмин – Қазақстан Республикасындағы барлық ұйымдар арасында бекітілген халықтың ең аз саны;
3) № 1 индикаторлық жүйенің сыйақы ставкасының нормасы мынадай формула бойынша анықталады:
ССН1жнқы/
С1мұ,
мұнда Фжнқы – осы есепті кезеңде ЖНҚЫ-ға бөлінген қаржы қаражатының жалпы сомасы,
С1мұ – Қазақстан Республикасындағы барлық медициналық ұйымдар бойынша осы есепті кезеңдегі № 1 индикаторлық жүйесінің жалпы нәтиже жасаушы балл сомасы.
3) Егер аталған ұйым бір және одан да көп ана өлiмi жағдайы тіркелген өңірге тиесілі болса, осы өңірлік барлық медициналық ұйымдарына "Бекітілген халық арасындағы бастапқы медициналық санитарлық көмек (бұдан әрі - БМСК) деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі" индикаторы бойынша 0-ге тең балл сомасы қойылады. Осылайша, ана өліміне жол берген өңірдегі әрбір медициналық ұйым үшін ИКК1 мен ИКиж1 көлемі азаяды.

Определяется сумма финансирования (Ф1), которая могла бы быть заработана данными МО за достижение результата по индикатору 1 по формуле:
Ф1=
мо--*НСВ1),
где Смо- - сумма баллов, снимаемая с данной МО, рассчитанная как:
Смо-=ППИ1* Кун,
где ППИ1 - приведенный показатель индикатора 1 "Материнская смертность, предотвратимая на уровне ПМСП, среди прикрепленных жителей", рассчитанный в соответствии с правилами, приведенными в п.4 приложения 6 к Методике;
4) суммы, снятые с финансирования регионов, в которых зарегистрирован случай материнской смертности, направляются в текущем отчетном периоде на стимулирование медицинских работников МО регионов, не допустивших материнскую смерть пропорционально сумме заработанных баллов по индикаторной системе № 2.
3. Второй этап расчета суммы СКПН до уровня организации ПМСП осуществляется по индикаторной системе № 2 следующим образом:
1) определяется сумма стимулирующей надбавки по организации ПМСП по следующей формуле:
Ф2мо=С2мо*НСВ2,
где Ф2мо - сумма стимулирующей надбавки индикаторной системы № 2 по медицинской организации;
С2мо - сумма баллов индикаторной системы № 2 по медицинской организации;
НСВ2 - норма ставки вознаграждения или стоимость 1 балла индикаторной системы № 2;
2) сумма баллов индикаторной системы № 2 по медицинской организации (С2мо) рассчитывается по формуле:
С2мо=ППИ1*ВК1ун,
где ППИ1 - приведенный показатель индикатора "Материнская смертность, предотвратимая на уровне ПМСП, среди прикрепленных жителей", рассчитанный в соответствии с правилами, приведенными в п.4 приложения 6 к Методике и откорректированный в соответствии с правилами п 2.3 настоящего приложения,
ВК1 - весовой коэффициент индикатора "Материнская смертность, предотвратимая на уровне ПМСП, среди прикрепленных жителей", согласно приложения 2 к Методике;
3) норма ставки вознаграждения индикаторной системы № 2 определяется по следующей формуле:
НСВ21/
С2мо,
где Ф1 -сумма финансовых средств, снятая за допущение материнской смерти согласно правилам п.2.3 настоящего приложения,
С2мо - общая сумма результирующих баллов индикаторной системы № 2 по всем МО РК за данный отчетный период.
4. Третий этап расчета суммы СКПН до уровня территориальных участков организации ПМСП следующим образом:
1) определяется сумма стимулирующей надбавки по участку организации ПМСП по следующей формуле:
Фуу*НСВус,
где Фу - сумма стимулирующей надбавки на участок;
Су - сумма баллов по участку;
НСВус - норма ставки вознаграждения участковой службы по данной МО;
2) сумма баллов по участку (Су) рассчитывается по формуле:
Су=ИПис1упу,

1 индикатор бойынша аталған медициналық ұйымдар жинауы ықтимал болған қаржыландыру сомасы (Ф1), мынадай формула бойынша анықталады:
Ф1=
мо-*ССН1),
мұнда Смұ-осы медициналық ұйымнан алынатын мынадай есептелген:
Смо-=ИКК1* Кун,
балл сомасы
мұнда ИКК1 – Әдістеменің 6-қосымшасының 4-тармағында келтірілген қағидаларға сәйкес есептелген 1 "Бекітілген тұрғындар арасындағы БМСК деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі" индикаторының келтірілген көрсеткіші.
4) ана өлiмi жағдайы тіркелген өңірді қаржыландырудан алынған сома ағымдағы есепті кезеңде № 2 индикаторлық жүйе бойынша жинаған баллдарына тепе-тең ана өліміне жол бермеген өңірлердің медициналық ұйымдарының медицина қызметкерлерін ынталандыруға бағытталады.
3. БМСК ұйымының деңгейіне дейінгі ЖНҚЫ сомасын есептеудің екінші кезеңі № 2 индикаторлық жүйе бойынша былайша жүзеге асырылады:
1) БМСК ұйымы бойынша ынталандырушы үстемеақы сомасы мынадай формула бойынша:
Ф2мұ=С2мұ*ССН2,
анықталады, мұнда:
Ф2мұ – медициналық ұйым бойынша № 2 индикаторлық жүйенің ынталандырушы үстемеақы сомасы;
С2мұ – медициналық ұйым бойынша № 2 индикаторлық жүйенің балл сомасы;
ССН2 – сыйақы ставкасының нормасы немесе № 2 индикаторлық жүйенің 1 балының құны.
2) медициналық ұйым бойынша № 2 индикаторлық жүйенің балл сомасы (С2мұ) мынадай формула бойынша есептеледі:
С2мұ=ИКК1*СК1ун,
мұнда ИКК1 – Әдістеменің 6-қосымшасының 4-тармағында келтірілген қағидаларға сәйкес есептелген және осы қосымшаның 2.3-тармағының қағидасына сәйкес түзетілген "Бекітілген тұрғындар арасындағы БМСК деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі" индикаторының келтірілген көрсеткіші,
СК10 – Әдістеменің 2-қосымшасына сәйкес "Бекітілген тұрғындар арасындағы БМСК деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі" индикаторының салмақтық коэффициенті,
3) № 2 индикаторлық жүйенің сыйақы ставкасының нормасы мынадай формула бойынша анықталады:
ССН2=Ф1/
С2мұ,
мұнда Ф1 – осы қосымшаның 2.3-тармағының қағидасына сәйкес ана өліміне жол бергені үшін алынған қаржы қаражатының сомасы,
С2мо – Қазақстан Республикасындағы барлық медициналық ұйымдар бойынша осы есепті кезеңдегі № 2 индикаторлық жүйесінің жалпы нәтиже жасаушы балл сомасы.
4. ЖНҚЫ сомасын есептеудің БМСК ұйымының аумақтық учаскелерінің деңгейіне дейінгі үшінші кезеңі былайша:
1) БМСК ұйымы бойынша ынталандырушы үстемеақы сомасы мынадай формула бойынша:
Фуу*ССНус,
анықталады, мұнда:
Фу – учаскеге берілетін ынталандырушы үстемеақы сомасы;
Су – учаске бойынша балл сомасы;
ССНуқ – аталған медициналық ұйым бойынша учаскелік қызметтің сыйақы ставкасының нормасы.
2) учаске бойынша балл сомасы (Су) мынадай формула бойынша есептеледі:
Су=ИКис1упу,

где ИПис1у - интегральный показатель индикаторной системы № 1 по данному участку;
Кп - коэффициент персонала, определяемый по следующей методике:
для участков терапевтического и педиатрического профиля, имеющих в своем составе более 1 медицинской сестры, используется коэффициент 1,28, который определяется по формуле:
(1врач+2смр*0,4)/(1врач+1смр*0,4)=1,28,
для участков ВОП, имеющих в своем составе более 2-х медицинских сестер используется коэффициент 1,57, который определяется по формуле:
(1врач+3смр*0,4)/(1врач+1смр*0,4)=1,57,
где 0,4 - коэффициент отношения ФОТ персонала СМР к ФОТ врача;
3) норма ставки вознаграждения для участковой службы определяется по следующей формуле:
НСВусус/
Сус,
где Фус - сумма финансовых средств, предназначенная для стимулирования участковой службы МО, которая определяется как:
Фусмоквдоп,
где Фус - сумма СКПН, направляемая на участки организации ПМСП;
Фмо - сумма СКПН для организации ПМСП в целом, рассчитанная как:
Фмо=Ф1мо+Ф2мо,
где Ф1мо и Ф2мо - суммы СКПН по данной МО, рассчитанные согласно правилам п.п. 2.1 и 3.1 настоящего приложения,
Фкв - сумма СКПН, резервируемая организацией ПМСП на повышение квалификации медицинских работников;
Фдоп - сумма СКПН, направляемая на стимулирование заведующих и старших медицинских сестер отделений общей врачебной практики/участковой службы, врачей отделения профилактики и социально-психологической помощи Центра семейного здоровья (далее - дополнительный персонал).
5. Четвертый этап расчета суммы СКПН до уровня каждого работника организации ПМСП осуществляется согласно пунктам 19, 20 приложения 2 к Приказу № 310, при этом распределение средств по специалистам участковой службы и дополнительному персоналу производится из рассчитанных сумм СКПН для каждой категории сотрудников раздельно (Фу, Фдоп соответственно).
Приложение 5
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2011 года № 622
Приложение 8
к Методике формирования тарифов
и планирования затрат на медицинские услуги,
оказываемые в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской помощи
Таблица максимально возможных баллов в разрезе профилей
участковой службы*
п/п
Наименование индикатора
ВОП
терапев-
тический
участок
педиатри-
ческий
участок
1
Материнская смертность, предотвратимая на уровне
ПМСП, среди прикрепленных жителей
6,00
6,00
6,00
2
Беременность ЖФВ с ЭГП
4,00
4,00
3
Подростковая беременность (в возрасте от 15 до
18 лет)
4,00
4,00
4,00
4
Уровень абортов по отношению к родам
4,00
4,00
5

мұнда ИКиж1у - аталған учаске бойынша № 1 индикаторлық жүйенің интегралдық көрсеткіші;
Кп – мынадай әдістеме бойынша анықталатын персонал коэффициенті:
өз құрамында 1 адамнан асатын мейірбикесі бар терапиялық және педиатриялық бейіндердің учаскелері үшін 1,28 коэффициенті пайдаланылады, ол мынадай формула бойынша анықталады:
(1врач+2смр*0,4)/(1врач+1смр*0,4)=1,28,
өз құрамында 2 адамнан асатын мейірбикесі бар ВОП учаскелері үшін 1,57 коэффициенті пайдаланылады, ол мынадай формула бойынша анықталады:
(1врач+3смр*0,4)/(1врач+1смр*0,4)=1,57,
мұнда 0,4 – МҚ персоналы ЕТҚ-сының дәрігердің ЕТҚ-сына қатынас коэффициенті;
3) учаскелік қызмет үшін сыйақы ставкасының нормасы мынадай формула бойынша анықталады:
ССНуқуқ/
Суқ,
мұнда Фуқ – медициналық ұйымның учаскелік қызметін ынталандыруға арналған қаржы қаражат сомасы, ол былайша анықталады:
Фуқмұквдоп,
мұнда Фуқ – БМСК ұйымының учаскелеріне жіберілетін ЖНҚЫ сомасы;
Фмұ – БМСК ұйымдарын тұтас алғанда учаскелерге жіберілетін ЖНҚЫ сомасы, ол былайша есептеледі:
Фмұ=Ф1мұ+Ф2мұ,
мұнда Ф1мұ мен Ф2мұ – осы медициналық ұйым бойынша осы қосымшаның 2.1 және 3.1-тармақтарының қағидаларына сәйкес есептелген ЖНҚЫ сомалары,
Фкв – медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыруға БМСК ұйымының резервке қойып отырған ЖНҚЫ сомасы;
Фқос – Отбасылық денсаулық орталығының меңгерушілері мен жалпы дәрігерлік тәжірибе/учаскелік қызмет бөлімшелерінің аға медбикелерін, профилактика және әлеуметтік-психологиялық көмек дәрігерлерін (бұдан әрі – қосымша персонал) ынталандыруға бағытталатын ЖНҚЫ сомасы. 5. ЖНҚЫ есептеудің БМСК ұйымының әрбір қызметкері деңгейіне дейінгі төртінші кезеңі № 310 бұйрыққа 2-қосымшаның 19, 20-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады, бұл ретте учаскелік қызмет мамандары бойынша, әлеуметтік қызметкер мен қосымша персоналға қаражат бөлу қызметкерлердің әрбір санаты (тиісінше Фу, Фәлеум,Фқос) үшін бөлек есептелген ЖНҚЫ сомасынан жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2011 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 622 бұйрығына
5-қосымша
Тегiн медициналық көмектiң
кепiлдiк берiлген көлемi шеңберінде
көрсетілетін медициналық қызметтерге
арналған тарифтердi қалыптастыру
мен шығындарды жоспарлау
әдістемесіне 8-қосымша
Учаскелiк қызметтiң бейіндерi бойынша балдардың
ең жоғары болуы мүмкiн кестесі*
№ р/с
Атауы
ЖПД
Терапиялық учаске
Педиатриялық учаске
1
2
3
4
5
1
Тіркелген халықтың арасындағы деңгейінде алдын алуға болатын ана өлім-жітімі жағдайларының үлес салмағы
6,0
6,0
6,0
2
ЭГП бар ҰЖӘ жүктілік
4,0
4,0
3
Жасөспірімдік жағдайдағы (15-18 жас) жүктілік
4,0
4,0
4
Босандыруға қатысты аборт деңгейі
4,0
4,0
5