Об утверждении Инструкции органов внутренних дел Республики Казахстан по обеспечению безопасности дорожного движения
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 сентября 2011 года № 455. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 октября 2011 года № 7243. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 апреля 2014 года № 219
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 16.04.2014 № 219 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования деятельности дорожной полиции органов внутренних дел Республики Казахстан по осуществлению надзора за дорожным движением, обеспечению правопорядка и общественной безопасности, защиты законных прав и интересов граждан, укрепления дисциплины и законности в ее деятельности ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию органов внутренних дел Республики Казахстан по обеспечению безопасности дорожного движения.
2. Начальникам Департаментов внутренних дел областей, городов Астаны и Алматы:
1) организовать изучение настоящей Инструкции сотрудниками дорожной полиции с принятием зачетов;
2) организовать работу дорожно-патрульной службы дорожной полиции в соответствии с требованиями настоящей Инструкции;
3) обеспечить неукоснительное исполнение требований, в части контроля за соблюдением водителями транспортных средств Правил дорожного движения Республики Казахстан, являющейся компетенцией сотрудников дорожной полиции. Сотрудники других служб полиции осуществляют контроль за дорожным движением только при введении в действие специальных планов, а также по решению руководителя органа внутренних дел при выполнении совместно с сотрудниками дорожной полиции задач, связанных с обеспечением общественного порядка и общественной безопасности.
3. Признать утратившим силу приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 декабря 2002 года № 789 "Об утверждении Инструкции по организации работы дорожно-патрульной службы дорожной полиции органов внутренних дел" (зарегистрированый в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14158).
4. Контроль за выполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Кулинич А.В. и Комитет дорожной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бисенкулов Б.Б.).
5. Комитету дорожной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бисенкулов Б.Б.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 1 қыркүйектегі № 455 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 10 қазанда № 7243 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 16 сәуірдегі № 219 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 16.04.2014 № 219 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары жол полициясының жол қозғалысын қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі, қоғамдық қауіпсіздікті және құқықтық тәртіпті қамтамасыз етудегі, азаматтардың заңды мүдделері мен құқықтарын қорғаудағы, оның қызметінде заңдылық пен тәртіпті нығайтудағы қызметін жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) бекітілсін.
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалалары ішкі істер департаменттерінің бастықтары:
1) жол полициясы қызметкерлерінен сынақтар қабылдай отырып, осы Нұсқаулықты зерделеуін ұйымдастырсын;
2) жол полициясы жол-патрульдік қызметінің жұмысын осы Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес ұйымдастырсын;
3) Қазақстан Республикасында жол қозғалысы ережелерін сақтауды бақылау тек жол полициясы қызметкерлерінің құзыретіне жататындықтан, көлік құралдары жүргізушілерінің талаптарды бұлжытпай орындауын қамтамасыз етсін. Полицияның басқа қызметтерінің қызметкерлері жол қозғалысын бақылаудың арнайы жоспарларын қолданысқа енгізген кезінде ғана, сондай-ақ ішкі істер органы басшысының шешімі бойынша қоғамдық тәртіп пен қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз етумен байланысты міндеттерді жол полициясы қызметкерлерімен бірлесіп орындаған кезде жүзеге асырады.
3. «Ішкі істер органдарының жол полициясы жол-патрульдік қызметінің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің 2002 жылғы 14 желтоқсандағы № 789 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 14158 болып тіркелген) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры А.В.Кулиничке және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Жол полициясы комитетіне (Б.Б.Бисенқұлов) жүктелсін.
5. Ішкі істер министрлігінің Жол полициясы комитеті (Б.Б.Бисенқұлов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жолдасын.

6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр
генерал-майор милиции                      К. Касымов
Утверждена
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 сентября 2011 года № 455
Инструкция
органов внутренних дел Республики Казахстан по обеспечению
безопасности дорожного движения
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция детализирует требования по обеспечению безопасности дорожного движения. Устанавливает организацию деятельности подразделений дорожно-патрульной службы дорожной полиции (далее - дорожно-патрульная служба) органов внутренних дел Республики Казахстан.
2. Правовой основой деятельности дорожно-патрульной службы органов внутренних дел являются Конституция Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан "Об органах внутренних дел Республики Казахстан", Закон Республики Казахстан "О безопасности дорожного движения".
3. В деятельности дорожно-патрульной службы организуются:
1) контрольно-пропускной пункт - наряд полиции, выставляемый для обеспечения пропускного режима или ограничения движения транспорта и пешеходов в определенном районе (местности) при проведении массовых мероприятий, возникновении стихийных бедствий, эпидемий и других чрезвычайных ситуаций;
2) пост дорожной полиции - определенное (на основе анализа аварийности, указаний и распоряжений вышестоящих органов и должностных лиц, планов, единой дислокации комплексных сил полиции) конкретное место, на котором сотрудники дорожной полиции выполняют возложенные на них обязанности;
3) наряд дорожной полиции - сотрудник или несколько сотрудников дорожной полиции, назначенные для несения службы на постах и маршрутах патрулирования;
4) стационарный пост дорожной полиции - место несения службы нарядами дорожной полиции, оборудованное специальными служебными помещениями, оснащенными оперативно-техническими и специальными средствами, инженерными и иными сооружениями, а также закрепленная за ним зона ответственности;
5) маршрут патрулирования - определенный (на основе анализа аварийности, указаний и распоряжений вышестоящих органов и должностных лиц, планов, единой дислокации комплексных сил полиции) командирами и утвержденный руководством участок автомобильной дороги (улицы, автомагистрали), на котором сотрудники дорожной полиции выполняют возложенные на них задачи;
6) патрульный транспорт - транспортные средства дорожной полиции (автомобиль, мотоцикл, автобус), состоящие на балансе в органах внутренних дел и включенные в постовую ведомость. Патрульные автомобили могут использоваться в исполнении с нанесенной на наружную поверхность цветографической схемой и оборудованные устройствами для подачи световых и звуковых сигналов, а также без указанных цветографических схем и устройств для подачи сигналов.

6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
милиция генерал-майоры                            Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2011 жылғы 1 қыркүйектегі
№ 455 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының
жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі
НҰСҚАУЛЫҚ
1. Жалпы ережелер
1. Осы нұсқаулық жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша талаптарды нақтылайды. Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының жол полициясы жол-патрульдік қызметінің (бұдан әрі - жол-патрульдік қызметі) бөліністерінің жұмысын ұйымдастыруын белгілейді.
2. Жол-патрульдік қызмет бөліністері жұмысының құқықтық негізі Қазақстан Республикасының Конституциясы, «Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы» Қазақстан Республикасының Заңы, «Жол қозғалысы қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасының Заңы болып табылады.
3. Жол-патрульдік қызметтің жұмысында:
1) бақылау-өткізу пункті - бұқаралық іс-шаралар өткізу кезінде, табиғи апаттар, індеттер және басқа да төтенше жағдайлар пайда болғанда белгілі бір ауданда (жерде) өткізу режимін қамтамасыз ету немесе көлік пен жаяулардың қозғалысын шектеу үшін қойылатын полиция жасақшасы.
2) жол полициясының бекеті - жол полициясының қызметкерлері өздеріне жүктелген міндеттерді орындайтын (аварияларды талдау, жоғары тұрған орнадар мен лауазымды адамдардың нұсқаулары мен өкімдері, жоспарлар, полицияның кешенді күштерінің бірліктерін орналастыру негізінде) командирлер белгілеген нақты орнықтырылған орын.
3) жол полициясының жасағы-патрульдеу бағыттары мен бекеттерде қызмет өткеру үшін тағайындалған жол полициясының қызметкері немесе бірнеше қызметкері.
4) жол полициясының стационарлық бекеті-арнаулы қызметтік үй-жаймен жабдықталған, жедел-техникалық және арнаулы құралдармен, инженерлік және өзге де құрылыс-жайларымен жасақталған, сондай-ақ жауаптылық аймағы бекітіліп берілген жол полициясының қызмет өткеретін орны.
5) патрульдеу бағыты-жол полициясының қызметкерлері өздеріне жүктелген міндеттерді орындайтын, көшенің немесе жолдың (аварияларды талдау, жоғары тұрған орнадар мен лауазымды адамдардың нұсқаулары мен өкімдері, жоспарлар, полицияның кешенді күштерінің бірліктерін шоғырландыру негізінде) командирлер белгілеген, басшылық бекіткен автомобиль жолдарының учаскесі.
6) патруль көлігі - ішкі істер органдарының балансында тұратын және бекеттік ведомосіне қосылған жол полициясының көлік құралдары (автомобиль, мотоцикл, автобус). Патруль автомобильдері түсті графикалық сызбамен және жарық жарқын мен дыбыс сигналдарымен жабдықталған, сонымен бірге аталған түсті графикалық сызбамен және жарық жарқын мен дыбыс сигналдарысыз.

2. Функции должностных лиц управлений дорожной полиции
Департаментов внутренних дел областей, городов Астаны и Алматы
(далее - Департаменты)
4. Начальники управлений, отделов дорожной полиции Департаментов и их заместители:
1) осуществляют общее руководство, контроль за деятельностью дорожно-патрульной службы, исходя из складывающейся оперативной обстановки маневрируют силами и средствами;
2) осуществляют постоянный контроль за состоянием учетно-регистрационной дисциплины по дорожно-транспортным происшествиям, правильностью применения мер административного воздействия к нарушителям Правил дорожного движения, утвержденным Постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года № 1650 (далее - Правила дорожного движения), организацией работы по розыску угнанного и похищенного автомототранспорта, водителей, скрывшихся с мест дорожно-транспортных происшествий;
3) обеспечивают взаимодействие службы с подразделениями органов внутренних дел, иными государственными органами, общественными организациями в работе по обеспечению безопасности дорожного движения, охране общественного порядка и профилактики преступности;
4) организуют учет и анализ деятельности службы, принимают необходимые меры по ее совершенствованию, способствуют обобщению и внедрению положительного опыта работы;
5) контролируют своевременное и качественное рассмотрение поступающих жалоб и заявлений граждан по вопросам деятельности службы, принимают по ним меры;
6) организуют работу по осуществлению контроля за несением службы личным составом дорожно-патрульной службы.
3. Планирование, учет и анализ работы при обеспечении
безопасности дорожного движения
5. Планирование осуществляется на основе анализа и прогнозирования оперативной обстановки, состояния аварийности на обслуживаемой территории, охраны общественного порядка, борьбы с преступностью, дисциплины и законности в подразделениях дорожно-патрульной службы, с учетом имеющихся сил и средств.
6. Планы работы строевых подразделений согласовываются с начальником отдела (отделения) дорожно-патрульной службы управлений (отделов) дорожной полиции и утверждаются начальником управления дорожной полиции Департаментов. По согласованию с начальниками управлений (отделов) дорожной полиции, командирами строевых подразделений в планы работ могут вноситься изменения и дополнения.
7. По окончании планового периода, о выполнении запланированных мероприятий докладывается руководителю, утвердившему план. В случаях невыполнения, какого-либо мероприятия, в отчете указывается причина и при необходимости новый срок его исполнения. Итоги выполнения планов рассматриваются на оперативных совещаниях при командире строевого подразделения.

2. Астана, Алматы қалаларының және облыстардың ішкі істер департаменттері (бұдан әрі - Департаменттер) жол полициясы басқармалары лауазымды адамдарының міндеттері
4. Департаменттердің жол полициясы басқармаларының бастықтары мен олардың орынбасарлары:
1) жол-патрульдік қызметтің жұмысына жалпы басшылықты, бақылау жасауды жүзеге асырады, қалыптасқан жедел жағдайды ескере отырып, күштер мен құралдарды орналастырады;
2) жол-көлік оқиғалары бойынша есепке алу-тіркеу тәртібінің жағдайына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 25 қарашадағы 1650 Қаулысымен бекітілген Жол қозғалысы ережелерін (бұдан әрі - Жол қозғалысы ережелері) бұзушыларға әкімшілік шаралардың дұрыс қолданылуына, анықтау ісінің сапасына, айдап әкеткен және ұрланған автокөлікті, жол-көлік оқиғалары болған орыннан бой тасалаған жүргізушілерді іздестіру жөніндегі жұмыстың ұйымдастырылуына ұдайы бақылауды жүзеге асырады;
3) жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету, қоғамдық тәртіпті сақтау және қылмыстың алдын алу жөніндегі жұмыста ішкі істер органдарының бөліністерімен, өзге мемлекеттік органдармен және қоғамдық ұйымдармен қызметтің өзара іс-қимыл жасасуын қамтамасыз етеді;
4) қызметтік жұмысты есепке алу мен талдауды ұйымдастырады, оны жетілдіру жөнінде қажетті шаралар қабылдайды, жұмыстың оң тәжірибесін жинақтауға және енгізуге ықпал етеді;
5) қызметтік жұмыс мәселелері бойынша келіп түскен азаматтардың шағымдары мен өтініштерінің уақтылы және сапалы қаралуын бақылайды, олар бойынша шаралар қабылдайды;
6) жол-патрульдік қызметтің жеке құрамының қызмет өткеруін бақылауды жүзеге асыру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
3. Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету кезіндегі
жұмысты жоспарлау, есепке алу және талдау
5. Жоспарлау қолда бар күштер мен құралдарды есепке ала отырып, жедел жағдайды, қызмет көрсететін аумақтағы апаттылықтың жай-күйін, қоғамдық тәртіпті сақтау, қылмысқа қарсы күрес жағдайларын, жол-патрульдік қызметтің бөліністерінде заңдылық пен тәртіптің сақталуын талдау мен болжау негізінде жүзеге асырылады.
6. Саптық бөліністердің жұмыс жоспарлары жол полициясының жол-патрульдік қызмет басқармаларының (бөлімдерінің) бөлім (бөлімше) бастықтарымен келісіледі және облыстық (қалалық) Департаменттердің жол полициясы басқармасының (бөлімінің) бастығы бекітеді. Жол полициясы басқармаларының (бөлімдерінің) бастықтарымен келісіп, қалыптасқан жедел жағдайды ескере отырып, саптық бөліністердің командирлері жоспарларды түзете алады, оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
7. Жоспарлы кезең аяқталған соң жоспарланған іс-шаралардың орындалғаны туралы есеп (анықтама) жасалып, кейіннен жоспарды бекіткен басшыға баяндалады. Қандай да бір іс-шара орындалмаған жағдайда есепте жағдайдың себебі және қажет болса орындалуының жаңа мерзімі көрсетіледі. Жоспарлардың орындалу қорытындысы саптық бөліністің командирі жанындағы жедел кеңесте қаралады.

8. Контроль за выполнением планов осуществляют командиры (начальники штабов) строевых подразделений, а также начальники управлений дорожной полиции Департаментов.
9. В подразделениях дорожно-патрульной службы организуется регистрация, учет и анализ сведений, имеющих значение для выполнения основных задач, стоящих перед службой. Регистрации, учету и анализу подлежат дорожно-транспортные происшествия, преступления и административные правонарушения в сфере дорожного движения и сообщения о них, принимаемые меры по их предупреждению, данные о состоянии дисциплины и законности среди личного состава дорожно-патрульной службы, обращения организаций, общественных объединений и граждан, а также иные сведения, касающиеся деятельности дорожно-патрульной службы по обеспечению безопасности дорожного движения.
4. Расстановка сил и средств
10. Работа дорожно-патрульной службы организуется исходя из наличия сил и средств, принципа их концентрации в местах интенсивного дорожного движения. При этом учитываются состояние аварийности, преступности и правонарушений на обслуживаемой территории, протяженность автомобильных дорог и особенности условий движения по ним, интенсивность движения транспорта и пешеходов в различные часы суток, дни недели, времени года.
11. Расстановка сил и средств дорожно-патрульной службы осуществляется в соответствии с утвержденной Департаментами дислокацией постов и маршрутов патрулирования (далее - дислокация) по форме, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции, исходя из средней нормы ежесуточного выставления нарядов.
12. Дислокация включает:
схему автомобильных дорог области, города, района, населенных пунктов;
обязательные нормы выставления сотрудников дорожно-патрульной службы и патрульного транспорта;
перечень постов и маршрутов патрулирования, в том числе дополнительных, подлежащих закрытию в период осложнения оперативной обстановки;
виды нарядов, порядок взаимодействия и связи между ними и другие необходимые сведения (места расположения и телефоны органов внутренних дел и их подразделений, медицинских учреждений, организованных стоянок транспорта и других объектов сервиса).
13. Дислокация разрабатывается на основе анализа оперативной обстановки и состояния аварийности по месту и времени совершения, с учетом особенностей и условий дорожного движения по автомобильным дорогам, режима работы предприятий, учебных заведений, торговых центров, объектов сервиса, работа которых обуславливает эпизодическое увеличение потоков транспортных средств и пешеходов.

8. Жоспарлардың орындалуын бақылауды саптық бөліністердің командирлері (штаб бастықтары), сондай-ақ Департаменттердің жол полициясы басқармаларының тиісті бастықтары жүзеге асырады.
9. Жол-патрульдік қызметтің бөліністерінде қызмет алдында тұрған негізгі міндеттерді орындау үшін маңызы бар мәліметтерді есепке алу және талдау, тіркеу ұйымдастырылады. Есепке алу мен талдауға қызмет жүргізілетін аумақтағы жол-көлік оқиғалары және олардың алдын алу жөнінде қабылданған шаралар, көлік құралдарын пайдаланумен байланысты қылмыстар, жол-патруль қызметінің жеке құрамының арасындағы тәртіптің жағдайы мен заңдылықтың сақталуы туралы деректер, ұйымдардың, қоғамдық бірлестіктер мен азаматтардың жол-патрульдік қызметтің жұмысын жетілдіруге және жол қозғалысы саласындағы қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қатысты ұсыныстары жатады.
4. Күштер мен құралдарды орналастыру
10. Жол-патрульдік қызметтің жұмысы қолда бар күштер мен құралдарды және күрделі жол жағдайымен сипатталатын жергілікті жерлерде оларды шоғырландырудың принциптерін ескере отырып, ұйымдастырылады. Бұл ретте қызмет жүргізілетін аумақтағы апатты жағдайдың, қылмыс пен құқық бұзушылықтың жай-күйі, автомобиль жолдарының ұзындығы мен олар арқылы қозғалыс жағдайларының ерекшелігі, тәуліктің әр түрлі сағаттарында, аптаның күндерінде, жылдың мезгілдерінде көлік пен жаяулар қозғалысының жиілігі ескеріледі.
11. Жол-патрульдік қызметі мен құралдарын орналастыру жасақтарды шығарудың тәулік сайынғы орташа нормасын есепке ала отырып Департаменттердің бекіткен патрульдеу бағыттарының және бекеттердің орналасуына (бұдан әрі - орналастыру, орнықтыру) осы нұсқаулықтың 1-қосымшасындағы формасына сәйкес жүзеге асырылады.
12. Орналастыру келесіні көрсетеді:
қаланың, ауданның сызбасын, автомобиль жолының учаскесін, қалалар мен елді мекендердің көшелерін, жедел жағдайдың бағалануын;
жол полициясы қызметкерлері мен көлік құралдарын шығарудың міндетті нормаларын;
патрульдеудің алдын ала белгіленген, оның ішінде жедел жағдай күрделенген кезде қосымша жабуға тиісті жасақтардың түрлерін;
олардың арасындағы өзара іс-қимыл мен байланыстың тәртібін және басқа да қажетті мәліметтерді (медицина мекемелерінің, ішкі істер органдарының, ұйымдастырылған көлік тұрақтарының және басқа да қызмет көрсету объектілерінің орналасқан жері мен телефондарын).
13. Орнықтыру оқиға болған орын, аптаның күні, тәуліктің сағаты бойынша жедел жағдайды және апатты ахуалды талдау негізінде жолдар бойында қозғалу жағдайларының, кәсіпорындардың, оқу орындарының, сауда орталықтарының, жұмыс көлік құралдары мен жаяулар қозғалысының эпизодтық ұлғаюына байланысты сервис объектілерін, жұмыс режиміндегі ерекшеліктерді ескере отырып, әзірленеді.

14. Посты и маршруты патрулирования подразделяются на подлежащие обязательному закрытию и закрываемые, в зависимости от оперативной обстановки, складывающейся в течение дней недели или суток. Решение о маневрировании силами и средствами принимается командиром строевого подразделения и фиксируется в постовой ведомости по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
15. На посты и маршруты патрулирования составляется карточка поста (маршрута патрулирования) по форме, согласно приложения 3, в двух экземплярах. Карточки хранятся в дежурной части строевого подразделения и выдаются сотруднику дорожной полиции на время несения службы. Карточка поста (маршрута патрулирования) является документом служебного пользования и подлежит предъявлению только должностным лицам органов внутренних дел, правомочным осуществлять контроль за несением службы инспекторами дорожной полиции.
16. Режим работы строевого подразделения определяется распорядком дня и графиком, в котором указываются дни и часы (смены) несения службы каждым сотрудником дорожной полиции и его выходные дни. Распорядок дня и график работы утверждает командир строевого подразделения.
5. Формы и способы несения службы по обеспечению
безопасности дорожного движения
17. Формами несения дорожно-патрульной службы являются:
1) патрулирование на автомобилях и мотоциклах;
2) пешее патрулирование;
3) несение службы на постах, в том числе стационарных;
4) сопровождение и эскортирование транспортных средств;
5) вертолетное патрулирование.
18. Обеспечение безопасности дорожного движения с использованием транспортных средств осуществляется инспекторами дорожной полиции на автомобилях и мотоциклах, с нанесенной на наружную поверхность цветографической схемой и оборудованные устройствами для подачи световых и звуковых сигналов, а также без указанных цветографических схем и устройств для подачи сигналов (последнее - только в светлое время суток).
19. Решение об осуществлении формы несения службы при обеспечении безопасности дорожного движения принимает командир строевого подразделения по согласованию с начальником управления дорожной полиции или лицом, его замещающим, о чем делается соответствующая запись в постовой ведомости. Постовые ведомости ведутся каждым командиром взвода (отделения) строевого подразделения дорожной полиции и хранится в расположении взвода (отделения). Для организации деятельности и управления силами и средствами ежесуточно информация из постовых ведомостей взводов (отделений) обобщается в плане-расстановке сотрудников дорожно-патрульной службы.

14. Бекеттер мен патрульдеу бағыттары аптаның күндері немесе тәуліктің сағаттары ішінде міндетті түрде жабылуы тиісті және қалыптасқан жедел жағдайға байланысты жабылып қалатын бекеттерге, патрульдеу бағыттарына бөлінеді. Күштер мен құралдарды ауыстыру туралы шешімдерді саптық бөліністің командирі қабылдайды және осы нұсқаудың 2-қосымшасындағы формасына сәйкес бекеттік ведомосіне тіркеледі.
15. Әрбір бекет пен патрульдеу бағытына екі данадан, осы нұсқаудың 3-қосымшасындағы формасына сәйкес бекет (патрульдеу бағыты) карточкасы жасалып, олардың біреуі саптық бөліністің кезекші бөлімінде сақталады, екіншісі қызмет өтеу уақытында жол полициясының қызметкеріне беріледі. Бекет (бағыт) карточкасы қызметте пайдалану құжаты болып табылады және тек жол полициясы инспекторларының қызметіне бақылауды жүзеге асыруға құқылы ішкі істер органдарының лауазымды адамдарына көрсетуге жатады.
16. Саптық бөлініс жұмысының режимі күн тәртібімен және кестемен белгіленеді, онда әрбір жол полициясы қызметкерінің қызмет өткеретін күндері мен сағаттары (ауысымы) көрсетіледі. Күн тәртібі мен жұмыс кестесін саптық бөліністің командирі бекітеді.
5. Жол қозғалысын қадағалаудың нысандары мен әдістері
17. Жол-патрульдік қызметті атқарудың нысандары:
1) автомобильдермен және мотоциклмен патрульдеу;
2) жаяу патрульдеу;
3) бекеттерде, оның ішінде стационарлық бекеттерде қызмет өткеру;
4) көлік құралдарына еріп жүру және эскорттау;
5) тікұшақпен патрульдеу болып табылады.
18. Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етуді жол полициясының инспекторлары түсті графикалық сызбамен және жарық жарқын мен дыбыс сигналдарымен жабдықталған, сонымен бірге аталған түсті графикалық сызбамен және жарық жарқын мен дыбыс сигналдарысыз көліктерімен (кейінгісі-тәуліктің жарық кезінде ғана) жүзеге асырады.
19. Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету кезінде қызметтің нысандырын жүзеге асыру туралы шешімді саптық бөліністің командирі жол полициясы басқармасы бастығының немесе оның орнындағы адамның келісімімен қабылдайды, бұл туралы бекеттік ведомосте тиісті жазба жасалады. Бекеттік ведомосін жол полициясы саптық бөлінісі взводының (бөлімшесі) әрбір командирі жүргізеді және взводтың (бөлімшенің) өкімінде сақталады. Күштер мен құралдардың қызметін ұйымдастыру және басқару үшін взводтардың (бөліністер) бекеттік ведомстволарынан тәулік сайынға ақпаратты жол-патрульдік қызметтің қызметкері орналасыру жоспарында қорытып жинақтайды.

20. Во всех формах несения службы по обеспечению безопасности дорожного движения патрульный транспорт и инспектор дорожной полиции должны быть видны участникам дорожного движения. Патрульный транспорт не располагается за какими-либо преградами, ограничивающими обзорность (деревья, здания и сооружения, рекламные щиты), а также в местах, где остановка и стоянка запрещена, эти же требования распространяются и на пешие наряды.
21. Взаимодействие между нарядами и координация их совместных действий осуществляются с помощью радиосвязи.
22. Патрульный автомобиль должен быть оснащен в соответствии с табелем положенности по форме, согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.
23. Пешее патрулирование применяется для контроля за движением на небольших по протяженности, напряженных по интенсивности движения и опасных в аварийном отношении участках дорог.
24. При несении службы на стационарных постах дорожной полиции (и маршрутах патрулирования) на сотрудников дорожной полиции, возлагается:
1) контроль за обеспечением безопасности дорожного движения, предотвращение и пресечение преступлений и административных правонарушений, осуществление распорядительно-регулировочной деятельности;
2) проверка транспортных средств, грузов, регистрационных и водительских документов, транспортно-сопроводительной документации в целях предупреждения и пресечения преступлений и административных правонарушений;
3) розыск транспортных средств, водители которых скрылись с мест дорожно-транспортных происшествий;
4) розыск и задержание лиц, скрывающихся от органов дознания, следствия и суда, уклоняющихся от исполнения уголовного наказания;
5) выявлению транспортных средств и лиц, находящихся в розыске, а также транспортных средств используемых в преступных целях, незаконно перевозящих оружие, боеприпасы, взрывчатые вещества, наркотики и наркотикосодержащие вещества, а также подозреваемых в совершении иных преступлений;
6) опрос водителей об имеющихся фактах или случаях угрозы нападения в пути следования, а также о состоянии дорог, дорожных условий, оставленных в ночное время на проезжей части транспортных средствах;
7) оказание содействия водителям транспортных средств при остановке на ночь в зоне поста, а также при стихийных бедствиях и осложнениях погодных условий, угрожающих жизни и здоровью граждан;
8) проверка лиц, транспортных средств, регистрационных и водительских документов, транспортно-сопроводительной документации, в том числе по базам угнанного и похищенного транспорта, утраченной и похищенной специальной продукции дорожной полиции, разыскиваемых лиц, досмотр транспортных средств, оказание содействия сотрудникам органов внутренних дел при проведении оперативно-профилактических мероприятий;

20. Қозғалысқа қадағалау жүргізудің барлық жағдайларында патруль автомобилі мен жол полициясының инспекторы жол қозғалысының қатысушыларына көрінетіндей болуы тиіс. Патруль автомобильдері бақылауды шектейтін қандай да бір тосқауылдың (ағаштың, ғимараттың, құрылыс қоршауының, жарнама тақтасының) тасасына қойылмайды, бұл талап жаяу жасақтарға да қолданылады.
21. Жасақшалар арасындағы өзара іс-қимыл және олардың бірлескен іс-қимылдарын үйлестіру радио байланыстың көмегімен жүзеге асырылады.
22. Патрульдік автомобиль тиесілік табелінің осы нұсқаулықтың 4-қосымшасындағы формасына сәйкес жабдықталады.
23. Жаяу патрульдеу жолдардың ұзындығы бойына ұзақ емес, қозғалыс қауырттығы жөнінен шиеленісті және апаттық тұрғыдан қауіпті учаскелерінде қозғалысқа бақылау жасау үшін қолданылады.
24. Жол полициясының стационарлық бекеттерінде қызмет өткеру кезінде (және патрульдеу бағыттарындағы) жол полициясының қызметкерлеріне жүктеледі:
1) жол қозғалысын қадағалау, қылмыстар мен әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу және жолын кесу, сондай-ақ өкімдік-реттеу қызметін жүзеге асыру;
2) қылмыстар мен әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу және жолын кесу мақсатында көлік құралдарын, жүктерді, тіркеу және жүргізу құжаттарын, көліктік-ілесіп жүру құжаттамаларын тексеру;
3) жүргізушілері жол-көлік оқиғалары орнынан қашып кеткен көлік құралдарын іздеуге;
4) анықтау, тергеу және сот органдарынан жасырынып жүрген, қылмыстық жазаны атқарудан қашып жүрген адамдарды іздестіру және ұстау;
5) айдап әкетілген және ұрланған, сондай-ақ қылмысты мақсаттарда пайдаланылатын көлік құралдарын, іздеу жарияланған адамдарды, қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш; заттарды, есірткілер мен құрамында есірткі бар бұйымдарды заңсыз тасымалдаушы жүргізушілер мен жолаушыларды, сондай-ақ өзге де қылмыстарды жасауда күдікті адамдарды анықтау;
6) жүргізушілерден орын алған фактілер немесе жолда болған шабуыл қатерлері туралы, сондай-ақ жолдардың жай-күйі, жолдағы жағдайлар, түнгі уақытта жолдың жүріс бөлігінде қалдырылған жол көліктері туралы сұрап білу;
7) бекеттің төңірегінде түнгі уақытта тоқтап қалған кезде көлік құралдарының жүргізушілеріне, сондай-ақ азаматтардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін табиғи апаттар мен ауа-райы бұзылған жағдайларда жәрдем көрсету;
8) адамдарды, көлік құралдарын, тіркеу және жүргізу құжаттарын, көліктік-ілесіп жүру құжаттамаларын, оның ішінде айдап әкетілген және ұрланған көлікті, ұрланған арнайы өнімді, іздестірудегі адамдарды базалар бойынша тексеру, көлік құралдарын тінту;

9) сбор необходимой информации о состоянии дорог, погодных условиях, наличии заторов транспортных средств и оставленных транспортных средств и периодическая передача ее в дежурную часть.
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 01.03.2013 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Для несения службы в состав нарядов стационарных постов, по решению руководства Департаментов, а также городских и районных органов внутренних дел привлекаются сотрудники других подразделений полиции.
26. Стационарные посты оснащаются в соответствии с табелем положенности по форме, согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
27. Для удобства проверок проходящего транспорта, обеспечения при этом безопасности дорожного движения, территория, прилегающая к посту, должна быть хорошо освещена. В целях своевременного пресечения и раскрытия преступлений и правонарушений, а также задержания и доставления транспортного средства в ближайший орган внутренних дел, видеооптические системы наблюдения и фиксации должны быть установлены с учетом расположения проезжей части дороги и прилегающей территории, а также дислокации стационарных постов.
28. Основными способами несения службы являются:
контроль за поведением участников дорожного движения;
предостережение их от совершения противоправных действий;
пресечение правонарушений;
осуществление распорядительно-регулировочных действий.
29. Контроль за поведением участников дорожного движения при несении службы заключается в визуальном или с помощью специальных технических средств наблюдении за соблюдением участниками дорожного движения требований Правил дорожного движения.
30. Предостережением участников дорожного движения является воздействие на их поведение непосредственно пребыванием сотрудника дорожной полиции на наиболее интенсивном участке дорожного движения, на месте происшествия или стихийного бедствия, а также предупреждением водителей о возможных последствиях, которые могут наступить в результате несоблюдения ими Правил дорожного движения.
31. Пресечение правонарушения заключается в реагировании сотрудника дорожной полиции на неправомерные действия участников дорожного движения с целью предотвращения происшествий и предупреждения их возможных последствий, в применении в отношении нарушителей установленных законодательством мер воздействия, в том числе путем проверки транспортного средства на наличие зафиксированных специальными контрольно-измерительными средствами и приборами нарушений скоростного режима, а также на предмет допущения участниками дорожного движения повторных или систематических нарушений Правил дорожного движения. Проверка осуществляется сотрудником путем обращения к базам данных непосредственно или посредством радиосвязи.

9) жолдардың жай-күйі, ауа-райы жағдайлары көлік құралдары мен қалдырылған көлік құралдарының кептеліске түсуі және қалдырылған көлік құралдары туралы қажетті ақпарат жинау және оны кезекші бөлімге ұдайы беріп тұру жүктеледі.
Ескерту. 24-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 01.03.2013 № 159 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі).
25. Стационарлық бекеттер жасақшаларының құрамында қызмет атқару үшін қалалық, аудандық ішкі істер органдары басшыларының шешімі бойынша полицияның басқа бөліністерінің қызметкерлері тартылуы мүмкін.
26. Стационарлық бекеттер тиесілік табельдегі осы нұсқаулықтың 5-қосымшасындағы формасына сәйкес жабдықталады.
27. Өтіп жатқан көліктерді тексеруге қолайлы болуы, бұл ретте жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін бекетке іргелес аумақ жақсы жарықтандырылған болуы тиіс.
28. Жол-патрульдік қызметін атқарудың негізгі тәсілдері:
жол қозғалысына қатысушылардың көңіл-күйін бақылау;
оларды құқыққа қарсы әрекеттерден сақтандыру;
құқық бұзушылықтардың алдын алу;
өкімдік-реттеу іс-қимылдарын жүзеге асыру.
29. Қызметті өткерген кезде жол қозғалысына қатысушылардың көңіл-күйін бақылау жол қозғалысы ережелері талаптарын жол қозғалысына қатысушылардың сақтауын көзбен көріп немесе арнаулы техникалық құралдармен бақылау болып табылады.
30. Жол қозғалысына қатысушыларды сақтандыру бағыттың ең күрделенген учаскесінде, оқиға болған немесе табиғи апат болған орында жол полициясы қызметкерінің өзі болып, жүргізушілерге олардың жол қозғалысы ережелерін сақтамауы нәтижесінде болуы мүмкін салдар туралы ескерту жолымен олардың іс-әрекетіне әсер етуді білдіреді.
31. Құқық бұзудың жолын кесу жол полициясы қызметкерінің, оқиғалардың алдын алу және олардың салдарын болдырмау, тәртіп бұзушыларға қатысты заңнамамен белгіленген ықпал ету шараларының қолданылуын қамтамасыз ету мақсатында жол қозғалысына қатысушылардың құқыққа қарсы әрекеттерін міндетті түрде реттеуді білдіреді, оның Ішінде арнайы бақылау-өлшеу құралдарымен және аспаптарымен тіркелген жылдамдық режимін бұзудың бар-жоғына көлік құралдарын тексеру, сондай-ақ жол қозғалысына қатысушылардың жол қозғалысы ережесін қайталап және жүйелі бұзуға жол беру мәніне тексеру жолымен алдын алу болып табылады.

32. К распорядительно-регулировочным действиям относится регулирование движения жестами руки или жезла согласно Правил дорожного движения, которое осуществляется в местах временных заторов в движении, при проведении массовых и специальных мероприятий, при неисправной светофорной сигнализации, при обеспечении перехода дорог пешеходами и в других случаях осложнения дорожной обстановки.
6. Использование специальных технических средств
33. Средства измерения для определения скорости движения транспортных средств, другая аппаратура фиксации нарушений Правил дорожного движения, приспособления для принудительной остановки транспортных средств, приборы для выявления подделок в водительских удостоверенияхсвидетельствах о регистрации транспортных средств, другие технические средства применяются в соответствии с инструкциями и методическими рекомендациями о порядке пользования этими техническими средствами. Не прошедшие метрологическую поверку или имеющие просроченные свидетельства о поверке средства измерения не применяются.
34. В целях эффективной эксплуатации средств измерения руководитель подразделения анализирует результаты влияния их применения на состояние аварийности и дисциплины водителей. Исходя из показателей аварийности на определенных участках, интенсивности транспортных потоков и дорожных условий, командир строевого подразделения определяет ежедневную расстановку личного состава, которому должны быть выданы средства измерения.
К работе со специальными техническими средствами допускается инспекторский состав, изучивший инструкции по эксплуатации и сдавший зачеты по правилам их применения.
35. Учет средств измерения ведется в журнале учета их использования по форме, согласно приложению 6 к настоящей Инструкции, который заполняется по окончании смены инспектором, применявшим прибор при контроле за дорожным движением. Начальник технической части строевых подразделений дорожной полиции, либо должностное лицо, выполняющее его функции, обеспечивает еженедельный контроль за использованием технических средств, о чем делается запись в журнале учета их использования.
36. Средства связи (радио, транковая, проводная) применяются для обеспечения управления нарядами и взаимодействия между ними.
7. Организация оперативного управления силами и средствами
дорожно-патрульной службы
37. Оперативное управление силами и средствами дорожно-патрульной службы осуществляет командир строевого подразделения через соответствующие дежурные части строевых подразделений, а при их отсутствии - через дежурные части территориальных органов внутренних дел.

32. Өкімдік-реттеу іс-қимылдарына қозғалыста уақытша кептелістер пайда болған жерлерде, бұқаралық және арнаулы іс-шаралар кезінде, бағдаршам белгілері бұзылған кезде, жолдардан жаяулардың өтуін қамтамасыз еткен кезде және жолдағы ахуалдың күрделенген басқа да жағдайларда жүзеге асырылатын, қозғалысты қолдың қимылымен реттеу жатады.
6. Арнайы техникалық құралдарды пайдалану
33. Көлік құралдарының қозғалыс жылдамдығын анықтауға арналған өлшеу аспаптары, басқа да жол қозғалысы ережелерін бұзушылықтарды тіркеу аппаратурасы, көлік құралдарын мәжбүрлі тоқтатуға арналған жабдықтар, жүргізушілердің куәліктеріндегі, көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктердегі жалған белгілерді анықтауға арналған аспаптар, басқа техникалық құралдар осы техникалық құралдарды пайдаланудың тәртібі туралы нұсқаулықтар мен әдістемелік нұсқауларға сәйкес қолданылады. Метрологиялық тексеруден өтпеген немесе тексеру туралы куәліктің мерзімі өтіп кеткен өлшеу құралдары қолданылмайды.
34. Өлшеу құралдарын тиімді пайдалану мақсатында бөліністің басшысы оларды қолданудың апаттылық жағдайына және жүргізушілердің тәртібіне әсер ету нәтижелерін талдайды. Белгілі бір учаскелердегі апаттылық көрсеткіштерін, көлік ағысы жағдайларының қауырттығын ескере отырып, саптық бөліністің командирі өлшеу құралы берілген жеке құрамның күн сайынғы орналасуын айқындайды, бұл туралы бекет ведомосына тиісті жазба жазылады.
Арнайы техникалық құралдармен жұмыс істеуге пайдалану жөніндегі нұсқаулықты оқып үйренген және оларды қолдану ережелері бойынша сынақ тапсырған инспекторлық құрам жіберіледі.
35. Әрбір өлшеу құралына осы нұсқаулықтың 6-қосымшасындағы формасына сәйкес журнал ашылады, ауысым аяқталған соң, оны жол қозғалысын бақылауда аспапты қолданған инспектор толтырады. Жол полициясының саптық бөлінісі техникалық бөлімнің бастығы не болмаса оның функцияларын атқаратын лауазымды адам техникалық құралдарды пайдалануға күнделікті бақылау жасайды, бұл туралы оларды қолдануды есепке алу журналына тиісті жазба жазады.
36. Байланыс құралдары (радио, транктік, сымдық байланыс) жасақшаларды басқаруды және олардың арасындағы өзара іс-қимылды қамтамасыз ету үшін қолданылады.
7. Жол-патрульдік қызметтің күштері мен құралдарын
жедел басқаруды ұйымдастыру
37. Саптық бөліністердің күштері мен құралдарын жедел басқаруды саптық бөліністің командирі тиісті кезекші бөлімдер арқылы, ал олар болмаса - аумақтық ішкі істер органдарының кезекші бөлімдері арқылы жүзеге асырады.

38. Дежурные части строевых подразделений дорожно-патрульной службы находятся в оперативном подчинении дежурных частей Департаментов.
39. Работу дежурной части организует начальник дежурной части, а при отсутствии такой должности - начальник штаба строевого подразделения или заместитель командира. Кураторство дежурной частью возлагается на начальника управления дорожной полиции. В управлениях дорожной полиции график несения службы, подмену лиц суточного наряда, их отстранение в случае необходимости от дежурства утверждается и осуществляется командиром строевого подразделения или лицом, его замещающим, по согласованию с начальником управления дорожной полиции ДВД или лицом, его замещающим.
40. На дежурную часть строевого подразделения возлагаются следующие задачи:
1) сбор, обработка и оценка информации по вопросам обеспечения безопасности дорожного движения, охраны общественного порядка на обслуживаемой территории;
2) оперативное управление силами и средствами подразделения для обеспечения бесперебойного и безопасного дорожного движения, регулирования движения, ликвидации заторов в движении, контроля за выполнением условий производства работ, связанных с закрытием дорог;
3) прием, регистрация и передача сообщений и заявлений о дорожно-транспортных происшествиях, преступлениях и других правонарушениях;
4) организация раскрытия преступлений;
5) осуществление организационных мероприятий по выезду на места дорожно-транспортных происшествий для оформления материалов и проведения неотложных действий, а также принятия мер к ликвидации их последствий;
6) организация розыска и задержания угнанных, похищенных транспортных средств, а также транспортных средств, водители которых скрылись с мест дорожно-транспортных происшествий, регистрация в установленном порядке сообщений о таких противоправных деяниях;
7) организация управления силами и средствами при введении оперативных планов органов внутренних дел, чрезвычайных ситуациях, взаимодействия нарядов строевого подразделения с нарядами других подразделений органов внутренних дел;
8) выдача инспекторскому составу и прием от него имущества, вооружения, оперативно-технических и специальных средств, обеспечение их сохранности при хранении в специально отведенном помещении дежурной части;
9) обеспечение выполнения внутреннего распорядка, пропускного режима, контроля за соблюдением пожарной безопасности и санитарных правил в здании строевого подразделения;
10) осуществление информационно-справочной работы;
11) Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 01.03.2013 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

38. Жол-патрульдік қызметі саптық бөліністердің кезекші бөлімдері Департаменттерінің кезекші бөлімдеріне жедел бағынысты болады.
39. Кезекші бөлімнің жұмысын саптық бөліністің штаб бастығы, штат бойынша мұндай лауазым болмаса-командирдің орынбасары ұйымдастырады. Қызмет атқару кестесін бекіту, тәртіптік жасақтың адамдарын ауыстыру тәртібін белгілеу, қажет болғанда оларды қызметтен босату құқығы саптық бөліністің командиріне (немесе оның орнындағы адамға) ғана берілген.
40. Саптық бөліністің кезекші бөліміне мынадай міндеттер жүктеледі:
1) қызмет жүргізілетін аумақта қоғамдық тәртіпті, жол қозғалысының қауіпсіздігін сақтауды қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі ақпаратты жинау, өңдеу және бағалау;
2) үздіксіз және қауіпсіз жол қозғалысын қамтамасыз ету, қозғалысты реттеу, қозғалыстағы кептелісті жою, жолдарды жабуға байланысты жұмыстардың шарттарын орындалуын бақылау үшін бөліністің күштері мен құралдарын жедел басқару;
3) жол-көлік оқиғалары, қылмыстар мен басқа да құқық бұзушылықтар туралы хабарлар мен өтініштерді қабылдау, тіркеу және тапсыру;
4) қылмыстарды ашуды ұйымдастыру;
5) кезек күттірмейтін шұғыл іс-әрекеттерді ресімдеу және жүргізу үшін жол-көлік оқиғаларының орнында болу жөнінде ұйымдастырушылық іс-шараларды жүзеге асыру;
6) айдап әкетілген, ұрланған автокөлік құралдарын және жүргізушісі жол-көлік оқиғалары болған орыннан қашып кеткен автокөлік құралдарын іздестіруді және ұстауды ұйымдастыру, осындай құқық бұзушылық әрекеттері туралы хабарларды белгіленген тәртіппен тіркеу;
7) ішкі істер органдарының жедел жоспарларын енгізу, төтенше жағдайлар, саптық бөліністердің жасақшаларының ішкі істер органдарының басқа бөліністерінің жасақшаларымен өзара іс-қимылы кезінде күштер мен құралдарды басқаруды ұйымдастыру;
8) мүлікті, қару-жарақты, жедел-техникалық және арнаулы құралдарды инспекторлық құрамға беру және қабылдау, кезекші бөлімнің арнайы бөлінген үй-жайында тұрған кезде олардың сақталуын қамтамасыз ету;
9) саптық бөліністің ғимаратындағы өрт қауіпсіздігі мен санитарлық ережелерді сақтауды бақылау, өткізу режимін, ішкі тәртіпті орындауды қамтамасыз ету;
10) ақпараттық-анықтамалық жұмысты жүзеге асыру;
11) алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 01.03.2013 № 159 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі).

12) организация оповещения и сбора сотрудников подразделения;
13) осуществление контроля за передвижением транспортных средств, сопровождаемых дорожной полицией при перевозках опасных, тяжеловесных и крупногабаритных грузов, а также транспортных средств при организованных перевозках детей.
Сноска. Пункт 40 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 01.03.2013 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. В целях выполнения возложенных на дежурную часть задач она обеспечивается автомобилями для выездов на места происшествий, специальными техническими средствами, компьютерной и оргтехникой, документацией, служебными помещениями для размещения и отдыха суточного наряда, хранения и выдачи оружия, оперативно-технических и специальных средств, необходимой служебно-справочной документацией по форме, согласно приложению 8 к настоящей Инструкции.
42. Старший инспектор-дежурный (инспектор-дежурный) строевого подразделения является старшим оперативным начальником над несущим службу суточным нарядом дежурной части и находящимися в нарядах сотрудниками строевого подразделения, выполняющими задачи по обеспечению безопасности дорожного движения.
43. Старший инспектор-дежурный (инспектор-дежурный) при выполнении служебных обязанностей вправе:
1) проверять несение службы инспекторским составом, а также использование ими транспортных, оперативно-технических и специальных средств;
2) освобождать сотрудников дорожной полиции от несения службы в случае невозможности выполнения ими должностных обязанностей с последующим докладом руководству строевого подразделения;
3) контролировать своевременность и полноту исполнения отданных распоряжений;
4) при осложнении оперативной обстановки обращаться к вышестоящему дежурному и дежурным соседних строевых подразделений с целью получения экстренной помощи силами и средствами, а также необходимой информации;
5) ходатайствовать о поощрении сотрудников строевого подразделения, отличившихся в обеспечении общественного порядка, а по фактам недобросовестного отношения к службе - о привлечении их к дисциплинарной ответственности;
6) отстранять, в отсутствие командира строевого подразделения и лиц, его замещающих, любого сотрудника дорожной полиции от несения службы за грубый дисциплинарный проступок с последующим докладом командиру строевого подразделения;
7) требовать от граждан и должностных лиц соблюдения установленного общественного порядка, принимать меры к пресечению нарушений, составлять протоколы об административных правонарушениях;

12) бөліністің қызметкерлерін хабарландыруды және жинауды ұйымдастыру;
13) қауіпті, ауыр салмақты және ірі көлемді жүктерді тасымалдау кезінде жол полициясы ілесіп жүретін көлік құралдарының қозғалысын бақылауды ұйымдастыру;
Ескерту. 40-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 01.03.2013 № 159 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі).
41. Жүктелген міндеттерді орындау мақсатында, кезекші бөлім оқиға болған жерге бару үшін - автомобильдермен, арнаулы техникалық құралдармен, ұйымдастыру техникасымен, құжаттамамен; тәуліктік жасақты орналастыру, қаруды, жедел-техникалық және арнаулы құралдарды сақтау және беру үшін қызметтік үй-жайлармен осы нұсқаулықтың 8-қосымшасындағы формасына сәйкес қамтамасыз етіледі.
42. Саптық бөліністің аға кезекші-инспекторы (кезекші-инспекторы) жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді орындаушы кезекші бөлімнің қызмет етеуші тәуліктік жасағына және саптық бөліністің жасақшасында тұрған қызметкерлерге аға жедел бастық болып табылады.
43. Аға кезекші-инспектор (кезекші-инспектор) қызметтік міндеттерді орындаған кезде:
1) инспекторлық құрамның қызмет өтеуін, сондай-ақ олардың көлікті, жедел-техникалық және арнаулы құралдарды пайдалануын тексереді;
2) жол полициясы қызметкерлерінің лауазымдық міндеттерін орындау мүмкін болмаған жағдайда, саптық бөліністің басшылығына кейіннен баяндай отырып, оларды қызмет өтеуден босатады;
3) берілген өкімдердің уақытында және толық орындалуын бақылауға;
4) жедел жағдай шиеленіскен жағдайда күштермен және құралдармен шұғыл көмек алу, сондай-ақ қажетті ақпарат алу мақсатында жоғары тұрған кезекшіге және көрші саптық бөліністің кезекшісіне хабарлайды;
5) саптық бөліністің қоғамдық тәртіпті сақтауда көзге түскен қызметкерлерін көтермелеу туралы, ал қызметке немқұрайды қарау фактілері бойынша оларды әкімшілік жауапкершілікке тарту туралы ұсыным жасайды;
6) қабылданған шешім туралы саптық бөліністің командиріне кейіннен баяндай отырып, саптық бөліністің командирі мен оның орнында адам болмаған кезде, жол полициясының кез-келген қызметкерін өрескел тәртіптік қылығы үшін қызмет өткеруден шеттейді;
7) азаматтардан және лауазымды адамдардан белгіленген тәртіпті сақтауды талап етуге, тәртіп бұзушылықтардың алдын алу үшін шаралар қабылдауға, әкімшілік тәртіп бұзушылықтар туралы хаттамалар жасайды;

8) задерживать в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан лиц, подозреваемых в совершении преступления, с последующей их передачей в территориальные органы внутренних дел;
9) пользоваться всеми правами, предоставленными инспектору дорожной полиции.
44. Старший инспектор-дежурный (инспектор-дежурный) при подготовке инспекторов дорожно-патрульной службы, заступающих на службу:
1) принимает доклады от командиров взводов (старших групп) о прибытии на службу инспекторского состава и заполняет постовую ведомость;
2) осуществляет контроль за выходом и возвращением патрульного автомототранспорта с отметкой в Журнале учета использования транспортных средств по форме, согласно приложению 9 к настоящей Инструкции;
3) выдает инспекторам дорожно-патрульной службы оперативно-технические и специальные средства, предварительно проверив их исправность, а также наличие паспорта с указанием сроков метрологической проверки, табельное оружие и служебные документы, о чем производит соответствующую запись в Журнале выдачи и приема вооружения, оперативно-технических и специальных средств по форме, согласно приложению 10 к настоящей Инструкции;
4) организует проведение инструктажа заступающего на службу наряда и его ознакомление с состоянием оперативной обстановки;
5) докладывает о не прибывших на службу сотрудниках командиру строевого подразделения и принимает меры к выяснению причин неявки;
6) организует работу дорожно-патрульной службы при введении оперативных планов органов внутренних дел.
45. Старший инспектор-дежурный (инспектор-дежурный) по окончании службы нарядами:
1) принимает от сотрудников дорожно-патрульной службы оружие и специальные средства, проверяет их комплектность и исправность, о чем делает соответствующие записи в журналах;
2) докладывает командиру строевого подразделения или лицу, его замещающему, о случаях неявки по неизвестным причинам инспектора дорожной полиции с маршрута патрулирования (поста), имеющихся неисправностях и повреждениях оперативно-технических и специальных средств, в дальнейшем действует по его указанию;
3) обобщает результаты несения службы для доклада командиру строевого подразделения, ведет запись в постовой ведомости и докладывает командиру или лицу его замещающему, о приеме-сдаче дежурства.
46. Старший инспектор-дежурный (инспектор-дежурный) при сборе информации и оценке обстановки на обслуживаемой территории:
1) изучает, анализирует сведения:
о совершенных дорожно-транспортных происшествиях и преступлениях;
транспортных средствах, водители которых скрылись с мест совершения дорожно-транспортных происшествий;
угнанных и похищенных транспортных средствах;
разыскиваемых преступниках и нераскрытых преступлениях;
намеченных и проводимых массовых, спортивных и других мероприятиях;
степени участия инспекторского состава дорожно-патрульной службы по поддержанию соответствующих режимов дорожного движения в местах их проведения;
изменениях климатических условий;
состоянии автомобильных дорог, дорожных сооружений и технических средств регулирования дорожного движения, которые могут оказывать влияние на дорожное движение;
оперативной обстановке;
расстановке сил и средств;

8) қылмыс жасауда күдікті адамдарды Қазақстан Республикасының қылмыстық іс жүргізу заңнамасына сәйкес ұстауға, кейін бұл адамдарды аумақтық ішкі істер органдарына тапсырады;
9) жол полициясының инспекторына берілген барлық құқықтарды пайдалануға құқылы.
44. Аға кезекші-инспектор (кезекші-инспектор) қызметке кірісетін жол-патруль қызметінің инспекторларын дайындаған кезде:
1) взвод командирлерінен инспекторлық құрамға қызметке келгендер туралы есептер қабылдауға және бекеттік ведомості толтырады;
2) көлік құралдарын пайдалану есебі осы нұсқаулықтың 9-қосымшасындағы формасына сәйкес журналында белгілей отырып, патрульдік автомобильдердің шығуы мен қайтып келуін бақылауды жүзеге асырады;
3) жедел-техникалық және арнайы құралдарды, олардың ақаусыздығын, паспорттарының болуын алдын ала тексеріп, метрологиялық байқау мерзімдерін көрсете отырып, жол-патрульдік қызметтің инспекторларына беруге, бұл туралы қару-жарақты, жедел-техникалық және арнайы құралдарды беру және қабылдап алу осы нұсқаулықтың 10-қосымшасындағы формасына сәйкес журналына тиісті жазба жасайды, сондай-ақ табельдік қару мен құжаттарды тапсырады;
4) қызметке түсетін жасақшаға нұсқама өткізуді және жедел жағдайдың жай-күйімен таныстыруды ұйымдастырады;
5) жұмысқа келмеген қызметкерлер туралы саптық бөліністің командиріне баяндауға, келмеудің себептерін анықтау үшін шаралар қабылдайды;
6) ішкі істер органдарының жедел жоспарлары енгізілген кезде жол-патруль қызметінің жұмысын білуге және ұйымдастыра білуге міндетті.
45. Аға кезекші-инспектор (кезекші-инспектор) жасақтар қызметін аяқтағанынан кейін:
1) жол-патрульдік қызметкерлерінен қару мен арнайы құралдарды қабылдауға, олардың жиынтығын және ақаусыздығын тексеруге, ол туралы журналдарда тиісті жазба жасайды;
2) жол полициясы инспекторының белгісіз себептер бойынша патрульдеу бағытынан (бекеттен) келмеген жағдайлары, жедел-техникалық және арнайы құралдардың орын алған ақаулары мен бұзылулары туралы аптық бөліністің командиріне немесе оның орнындағы адамға баяндауға, одан әрі оның нұсқауы бойынша әрекет етеді;
3) саптық бөліністің командиріне баяндау үшін қызмет өткерудің нәтижелерін қорытындылауға, бекеттік ведомоске жазбалар жасауға және кезекшілікті қабылдау-тапсыру туралы командирге (оның орнындағы адамға) баяндауға міндетті.
46. Аға кезекші-инспектор (кезекші-инспектор) қызмет жүргізілетін аумақта ақпарат жинау және жағдайды бағалау кезінде:
1) келесі мәліметтерді талдауға және бағалауға алады:
болған жол-көлік оқиғалары мен қылмыстарды;
жол-көлік оқиғалары болған орыннан жүргізушісі бой тасалаған көлік құралдар туралы;
айдап әкетілген және ұрланған көлік құралдары;
іздеу жарияланған қылмыскерлер мен ашылмаған қылмыстар;
өткізуге белгіленген және жүргізіліп жатқан бұқаралық, спорттық және басқа да іс-шаралар;
олар өткізілетін жерлерде жол қозғалысының тиісті режимін қолдау жөніндегі жол-патруль қызметі инспекторлық құрамының қатысу дәрежесі;
ауа-райы жағдайларының өзгеруі;
автомобиль жолдарының жай-күйі;
жол қозғалысына, жедел жағдайға, күштер мен құралдарды орналастыруға ықпал етуі мүмкін жол қозғалысын реттеудің жолдағы құрылыстық-жайлары мен техникалық құралдары туралы мәліметтерін зерделеу туралы.

2) систематизирует, обобщает и докладывает полученную информацию командиру строевого подразделения, начальнику управления дорожной полиции или лицам их замещающим, вышестоящему дежурному, а также в Комитет дорожной полиции (далее - Комитет).
47. Старший инспектор-дежурный (инспектор-дежурный) при управлении силами и средствами дорожно-патрульной службы:
1) обеспечивает непрерывное управление нарядами, их четкое взаимодействие между собой и с другими подразделениями органов внутренних дел;
2) контролирует несение службы нарядами, а в случае невыхода их на связь в назначенное время принимает необходимые меры по установлению местонахождения;
3) информирует инспекторский состав подразделения об изменениях оперативной обстановки и связанных с этими изменениями порядке несения службы.
48. Старший инспектор-дежурный (инспектор-дежурный) при получении сообщений и заявлений о преступлениях, нарушениях общественного порядка, дорожно-транспортных и других чрезвычайных происшествиях:
1) выясняет время, место, обстоятельства происшествия, приметы правонарушителей, сведения о заявителе (фамилия, имя, отчество, адрес, телефон), данные о транспортных средствах, причастных к происшествию (марка, государственный регистрационный номерной знак, принадлежность), наличие пострадавших. Если водитель с места дорожно-транспортного происшествия скрылся, дополнительно выясняет цвет, особые приметы, характер возможных повреждений, направление движения транспортного средства, приметы водителя, дополнительно ориентирует диспетчерские службы автотранспортных предприятий и организаций, службы скорой медицинской помощи;
2) принимает и регистрирует в Журнале учета информации, своевременно передает полученную информацию в органы внутренних дел по территориальности. Сведения о дорожно-транспортных происшествиях переносит и регистрирует в Журнал учета дорожно-транспортных происшествий по форме согласно приложения 11;
3) докладывает командиру строевого подразделения и вышестоящему дежурному о преступлениях, дорожно-транспортных происшествиях с тяжкими последствиями и действует в соответствии с их указаниями. В случаях организации розыска преступников, немедленно передает необходимую информацию на маршруты патрулирования, посты для ориентирования нарядов дорожной полиции;
4) информирует о дорожно-транспортных происшествиях, повлекших гибель, ранение людей или причинение существенного материального ущерба в дежурные части органов внутренних дел по территориальности, при необходимости вызывает скорую медицинскую помощь, пожарные службы, другие оперативные и спасательные службы, а в случае, когда участники происшествия при взаимном согласии в оценке обстоятельств случившегося, прибыли в строевое подразделение, организует оформление материалов происшествия согласно приказа МВД Республики Казахстан "Об утверждении Правил составления схемы транспортного происшествия и их типовых форм" от 15 февраля 2011 года № 52 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 57540) (далее - приказ МВД № 52);

2) алынған ақпаратты жүйелеуге, қорытындылауға және саптық бөліністің командиріне, жол полициясы басқармасының бастығына немесе олардың орнындағы адамдарға, сондай-ақ жоғары тұрған кезекшіге және Жол полициясы комитетіне (бұдан әрі - Комитет) баяндауға міндетті.
47. Аға кезекші-инспектор (кезекші-инспектор) жол-патрульдік қызметтің күштері мен құралдарын басқару кезінде:
1) жасақшаларды үздіксіз басқаруды, олардың өзара және ішкі істер органдарының басқа да бөліністерімен нақты іс-қимылын қамтамасыз етеді;
2) жасақшалардың қызмет өткеруін бақылауға, белгіленген уақытта байланысқа шықпаған жағдайларда олардың тұрған жерін анықтау жөнінде шаралар қабылдайды;
3) жедел жағдайдың өзгеруі және осыған байланысты қызмет өткеру тәртібіндегі өзгерістер туралы бөліністің инспекторлық құрамын хабардар етуге міндетті.
48. Аға кезекші-инспектор (кезекші-инспектор) қылмыстар, жол-көлік оқиғалары, қоғамдық тәртіптің бұзылуы және басқа да төтенше оқиғалар туралы хабарлар мен арыздар алған кезде:
1) оқиғаның уақытын, орнын, мән-жайын, құқық бұзушылардың белгілерін, өтініш беруші туралы мәліметтерді (тегін, аты-жөнін, мекенжайын, телефонын), оқиғаға қатысты көлік құралдары туралы деректерді (маркасы, мемлекеттік тіркеу белгісі, тиесілігі), зардап шеккендердің санын анықтауға; егер жүргізуші жол-көлік оқиғасының орнынан қашып кетсе, көлік құралының түсін, ерекше белгілерін, ықтимал ақауларының сипатын, оның қозғалу бағытын, жүргізушінің белгілерін анықтауға, автокөлік кәсіпорындары және ұйымдарының диспетчерлік қызметтеріне, медициналық жедел көмек қызметіне қосымша бағдар береді;
2) қылмыс туралы хабарларды қабылдауға, тіркеуге және алынған ақпаратты аумақ бойынша ішкі істер органына уақтылы тапсыруға, жол-көлік оқиғалары туралы мәліметтерді жол-көлік оқиғаларын осы нұсқаулықтың 11-қосымшасындағы формасына сәйкес есепке алу журналында тіркейді;
3) ауыр салдары бар қылмыстар, жол-көлік оқиғалары туралы саптық бөліністің командиріне және жоғары тұрған кезекшіге баяндауға және олардың нұсқауларына сәйкес әрекет етуге, қылмыскерлерді ізін суытпай іздестіру ұйымдастырылған жағдайда қажетті ақпаратты дереу жол полициясы жасақшаларына бағдар беру үшін патрульдеу бағыттарына, бекеттерге береді;
4) адамдардың өлімі, жарақаттануы болған немесе елеулі материалдық зиян келтірілген жол-көлік оқиғасы туралы аумақ бойынша ішкі істер органдарының кезекші бөлімдеріне хабарлауға, қажет болған жағдайда жедел медициналық жәрдемді, өрт қызметі мен басқа да жедел және атқару қызметтерін шақыруға; ал оқиғаға қатысушылар болған жағдайларды бағалауда өзара келісіп саптық бөлініске келген жағдайда оқиға жөніндегі материалдарды Қазақстан Республикасы ІІМ-нің «Көлік оқиғасының сызбасын жасау ережесін және олардың үлгілік нысандарын бекіту туралы» 2011 жылғы 15 ақпандағы № 52 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 57540 болып тіркелген) (бұдан әрі - ІІМ-нің № 52 бұйрығы) бұйрығына сәйкес ресімдеуді ұйымдастырады;

5) при необходимости докладывает об осложнении обстановки на месте происшествия, угрозе возникновения групповых хулиганских проявлений или других чрезвычайных обстоятельств дежурному территориального органа внутренних дел, командиру строевого подразделения и в дальнейшем действует по их указанию. При возникновении затора на месте происшествия организует объезд этого места;
6) организует доставку транспортных средств с мест происшествий на специализированные стоянки по месту их совершения (когда нельзя их передать владельцу), в том числе с использованием автомобилей-эвакуаторов;
7) докладывает вышестоящему дежурному, командиру строевого подразделения о дорожно-транспортных происшествиях с участием иностранных граждан;
8) оповещает командира и наряды строевого подразделения, руководителей заинтересованных дорожных и коммунальных служб об осложнении условий дорожного движения (обвалы, оползни, разрушения дороги, снежные заносы, гололед, выход из строя средств регулирования), а также принимает необходимые меры по обеспечению безопасного и бесперебойного движения, в дальнейшем осуществляет контроль за выполнением соответствующих работ.
49. Старший инспектор-дежурный (инспектор-дежурный) при обеспечении сопровождения транспортных средств:
1) ведет оповещение нарядов дорожной полиции по маршруту следования сопровождаемых транспортных средств;
2) организует взаимодействие нарядов подразделения, городских и районных отделов внутренних дел по обеспечению беспрепятственного проезда сопровождаемых транспортных средств;
3) информирует экипажи автомобилей сопровождения об обстановке на маршруте движения;
4) о начале и завершении сопровождения транспортных средств производит соответствующую запись в Журнале учета сопровождений по форме, согласно приложению 12 к настоящей Инструкции.
50. Старший инспектор-дежурный (инспектор-дежурный) при контроле за организацией перевозок опасных грузов и перевозок организованных групп детей:
1) принимает меры по организации бесперебойного движения транспортных средств, перевозящих опасные грузы;
2) незамедлительно сообщает полученную информацию, о выявленных нарушениях при перевозках опасных и крупногабаритных грузов в Комитет транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникации;
3) при организации перевозки групп детей владеет информацией о маршруте, количестве транспортных средств и перевозимых детей, а также контактные телефоны сопровождающих лиц и организаторов перевозки;
4) принимает меры по организации бесперебойного движения транспортных средств, перевозящих организованные группы детей, при этом, не допуская осуществление таких перевозок в ночное время с 22.00 часов до 06.00 часов утра.

5) қажет болған кезде оқиға болған жерде қалыптасқан ахуал, топтасқан бұзақылық көріністердің немесе басқа да төтенше жағдайлардың туындаған қатері туралы аумақтық ішкі істер органының кезекшісіне, саптық бөліністің командиріне баяндауға және одан әрі олардың нұсқаулары бойынша әрекет етуге; оқиға болған орында кептеліс пайда болған кезде бұл жерден айналып өтуді ұйымдастырады;
6) көлік құралдарын (оларды иесіне тапсыру мүмкін болмаған кезде) оқиға болған орындағы арнаулы тұрақтарға жеткізуді ұйымдастырады;
7) шетел азаматтары қатысқан жол-көлік оқиғалары туралы жоғары тұрған кезекшіге, саптық бөліністің командиріне баяндайды;
8) жол қозғалысы жағдайларының күрделеніп кеткені (жардың құлауы, көшкін түсуі, жолдың бүлінуі, күртік қар, көктайғақ, реттеу құралдарының істен шығуы) туралы саптық бөліністің командирі мен жасақшаларына, мүдделі жол және коммуналдық қызмет басшыларына хабарлауға, сондай-ақ қауіпсіз және үздіксіз қозғалысты қамтамасыз ету жөнінде қажетті шаралар қабылдауға, бұдан соң тиісті жұмыстардың орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
49. Аға кезекші-инспектор (кезекші-инспектор) көлік құралдарына ілесіп жүрген кезде:
1) ілесіп жүретін көлік құралдарының жүру бағыты бойынша жол полициясының жасақшаларын хабардар етіп отырады;
2) ілесіп жүретін көлік құралдарының бөгетсіз өтуін қамтамасыз ету жөнінде бөлініс, қалалық және аудандық ішкі істер органдары жасақшаларының өзара іс-қимылын ұйымдастырады;
3) ілесіп жүру автомобильдерінің жүргізушілеріне қозғалыс бағыттарындағы жағдай туралы хабарлап отырады;
4) көлік құралдарының ілесіп жүруінің басталуы және аяқталуы туралы осы нұсқаулықтың 12-қосымшасындағы формасына сәйкес ілесіп жүруді есепке алу журналында тиісті жазба жүргізеді.
50. Аға кезекші-инспектор (кезекші-инспектор) қауіпті жүктерді тасымалдаудың және балалардың ұйымдасқан тобын тасымалдауды ұйымдастыруды бақылау кезінде:
1) қауіпті жүктерді таситын көлік құралдарының үздіксіз қозғалысын ұйымдастыру жөнінде шаралар қолданады;
2) Көлік құралы комитеті бөліністері қызметкерлерінің байланыс телефондарын білу және оларға қауіпті жүктер мен аса ірі мөлшердегі жүктерді тасымалдау кезіндегі анықталған құқық бұзушылықтар туралы ақпаратты дереу хабарлайды;
3) балаларды тасымалдауды ұйымдастыру кезінде бағытты, көлік құралдарының санын, тасымалданатын балалардың санын, сондай-ақ ілесіп жүретін және тасымалдауды ұйымдастырушылардың байланыс телефондарын білуге;
4) балалардың тобын тасымалдайтын көлік құралдарының үзіліссіз қозғалысын ұйымдастыру бойынша шаралар қабылдауға, бұл ретте мұндай тасымалдауларды түнгі уақытта сағат 22.00-ден бастап таңғы сағат 06.00 - де жүзеге асырылуын болдырмауға міндетті.

51. Старший инспектор-дежурный (инспектор-дежурный) по обеспечению справочной работы:
1) при обращении в дежурную часть граждан или должностных лиц по вопросам деятельности дорожной полиции, других подразделений органов внутренних дел дает разъяснения (без сообщения секретных или носящих служебный характер сведений);
2) принимает устные и письменные жалобы граждан, при необходимости уточняет обстоятельства, регистрирует их в специальном журнале, информирует заявителя о порядке дальнейших действий, своевременно информирует ответственного по подразделению и руководство управления дорожной полиции о поступивших жалобах.
52. Старший инспектор-дежурный (инспектор-дежурный) по обеспечению сохранности имущества, вооружения, оперативно-технических, специальных и транспортных средств:
1) обеспечивает хранение, выдачу и учет оружия, боеприпасов, оперативно-технических и специальных средств в оборудованных несгораемых шкафах (ящиках);
2) проверяет при приеме оружия и специальных средств их состояние, укомплектованность, исправность, чистоту, смазку (оружия). В случае обнаружения повреждений или недостачи требует от сотрудников дорожной полиции письменные объяснения и принимает необходимые меры к розыску утраченного. О фактах их утраты или непригодности к дальнейшей эксплуатации в результате повреждений немедленно докладывает письменным рапортом командиру строевого подразделения и производит записи в журналах;
3) передает ключи от оружейной комнаты, шкафов с оружием и комнаты хранения оперативно-технических и специальных средств лицу, сменяющему или замещающему дежурного. Передача ключей оформляется в журнале для записи дежурного, с указанием номера личной печати дежурного, которой опечатаны шкафы и комнаты. При нарушении оттисков печатей в отсутствие дежурного, проверка и передача хранящегося оружия, боеприпасов, оперативно-технических и специальных средств осуществляются комиссией, назначаемой командиром подразделения.
53. Дежурные части подразделений дорожно-патрульной службы оснащаются единым абонентским телефонным номером, компьютерной техникой с доступом в удаленные базы данных автоматизированных информационно-поисковых систем органов внутренних дел, системами пожарной, охранной сигнализации и видеонаблюдения за входами и по периметру административного здания.
8. Организация дорожно-патрульной службы
54. Подготовка, инструктаж и развод сотрудников, назначенных в наряд для несения дорожно-патрульной службы, осуществляется в соответствии с настоящей Инструкцией.
Инструктаж нарядов проводится в специально оборудованном классе или при построении на специальной площадке.

51. Анықтамалық жұмысты қамтамасыз ету жөніндегі аға кезекші-инспектор (кезекші-инспектор):
1) жол полициясы, басқа да ішкі істер органдарының бөліністері іс-әрекетінің мәселелері жөнінде азаматтар немесе лауазымды адамдар кезекші бөлімге өтініш жасаған кезде (құпия немесе қызметтік сипаты бар мәліметтерді хабарлаусыз) жан-жақты түсінік беруге;
2) азаматтардың ауызша және жазбаша шағымдарын қабылдауға, қажет болса жағдайды нақтылауға, оларды арнайы журналда тіркеуге, өтініш иесін бұдан арғы әрекеттердің тәртібі туралы хабардар етуге, келіп түскен шағымдар туралы бөлініс бойынша жауапты адамға және жол полициясы басқармасының басшылығына уақтылы хабарлайды.
52. Мүліктің, қару-жарақтың, жедел-техникалық, арнайы және көліктік құралдардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі аға кезекші-инспектор кезекші-инспектор):
1) қарудың, оқ-дәрілердің, жедел-техникалық және арнаулы құралдардың Қазақстан Республикасы Ішкісминінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жабдықталған жанбайтын шкафтарда (жәшіктерде) сақталуын, берілуін және есепке алынуын қамтамасыз етеді;
2) қару мен арнаулы құралдарды қабылдаған кезде олардың жай-күйін, жинақтылығын, ақаусыздығын, тазалығын, майлануын тексереді, бұйымдардың бүлінгені немесе жетіспейтіндігі байқалған жағдайда жол полициясы қызметкерлерінен жазбаша түсінік беруді талап етуге және жоғалған бұйымдарды іздестіруге қажетті шаралар қолдануға, олардың жоғалған фактілері және бүліну салдарынан бұдан әрі пайдалануға жарамайтындығы туралы саптық бөліністің командиріне жазбаша баянатпен баяндайды және журналда жазба жасайды;
3) қару бөлмесінің, қару салынған шкафтардың, жедел-техникалық және арнайы құралдар қойылған бөлмелердің кілттерін кезекшіні ауыстыратын адамға беруге міндетті. Шкафтар мен бөлмелерді мөрлеген кезекшінің жеке мөрінің нөмірін көрсете отырып, кілттерді тапсыру кезекшінің жазбаларына арналған журналда ресімделеді. Кезекші жоқ кезде мөртаңбалары бұзылған кезде сақтаулы қаруды, оқ-дәрілерді, жедел-техникалық және арнаулы құралдарды тексеру мен тапсыруды бөліністің командирі тағайындаған комиссия жүзеге асырады.
53. Жол-патрульдік қызмет бөліністердің кезекші бөлімдері бірыңғай абонементтік телефон нөмірімен, автоматтандырылған ақпараттық-іздеу жүйесі деректерінің қашықтан ену базасына рұқсаты бар компьютерлік техникамен, өртке қарсы, күзет сигнализациясымен, әкімшілік ғимараттың кіреберістері мен өлшемдері бойынша бейнебақылау жүйелерімен жабдықталады.
8. Жол-патрульдік қызметті ұйымдастыру
54. Жол-патрульдік қызметті өткеру үшін жасаққа тағайындалатын
қызметкерлерді дайындау, нұсқау жүргізу және жинап-тарату осы нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.
Жасақшаларға нұсқау беру, әдетте, арнайы жабдықталған сыныпта немесе арнайы жабдықталған алаңда сапқа тұрғызу кезінде жүргізіледі.

55. Лица, назначенные в наряд для несения дорожно-патрульной службы, прибывают в подразделение или орган внутренних дел не менее чем за 15 минут до начала инструктажа и докладывают о прибытии дежурному и своему непосредственному командиру. Получают нагрудный отличительный знак сотрудника дорожной полиции, служебную книжку и бланки строгой отчетности, хранящиеся после окончания смены в расположении взвода (отделения) в металлическом шкафе.
56. Инструктаж заступающего на службу наряда проводит командир строевого подразделения или его заместитель в присутствии старшего инспектора-дежурного (инспектора-дежурного), о чем делается запись в постовой ведомости.
57. Должностные лица при проведении инструктажа:
1) следят за готовностью инспекторского состава дорожной полиции к несению службы и принимают меры по устранению выявленных недостатков;
2) выборочно проверяют знание инспекторским составом дорожной полиции своих прав и обязанностей, правил применения и использования оружия, специальных средств, мер обеспечения личной безопасности;
3) информируют сотрудников дорожной полиции о состоянии аварийности и оперативной обстановки на обслуживаемой территории, ориентировках, указаниях вышестоящих органов;
4) объявляют посты и маршруты патрулирования;
5) доводят до сведения инспекторского состава дорожной полиции результаты работы, а также обстоятельства нарушений законности и порядка несения службы за истекшие сутки;
6) назначают старших нарядов;
7) доводят до сведения личного состава, о необходимости внимательного, тактичного и вежливого отношения с гражданами, защиты их прав и свобод, оказания необходимой помощи, соблюдении мер личной безопасности.
58. Заступающие в наряд сотрудники дорожной полиции имеют опрятный внешний вид, исправное снаряжение, форменную одежду по сезону, светоотражающую экипировку, нагрудный знак, табельное оружие, жезл, карточку поста или маршрута патрулирования, служебное и водительское удостоверения, служебную книжку по форме, согласно приложению 13 к настоящей Инструкции.
59. Инструктаж завершается разводом и отдачей приказа о заступлении нарядов строевого подразделения на службу.
60. Для несения службы на загородных дорогах, стационарных постах и в темное время суток наряды выставляются в составе не менее двух сотрудников дорожной полиции.
61. Сотрудники дорожной полиции, несущие службу на постах, расположенных на большом удалении от строевого подразделения, с разрешения его руководителей прибывают на инструктаж в определенные дни недели.
62. О заступлении на службу инспекторы дорожной полиции докладывают дежурному и получают от него необходимую информацию и указания. В период несения службы в городах и других населенных пунктах сотрудники дорожной полиции информируют дежурного об оперативной обстановке один раз в час, а на загородных дорогах - не менее одного раза в два часа.

55. Жол-патрульдік қызметті атқару үшін жасақшаға тағайындалған адамдар нұсқама басталғанға дейін кемінде 15 минут бұрын бөлініске немесе ішкі істер органына келеді және өздерінің келгендері туралы кезекші мен өздерінің тікелей командиріне баяндайды.
56. Қызметке кіріскен жасақшаға нұсқау беруді аға кезекші-инспектордың қатысуымен саптық бөліністің командирі немесе оның орынбасары жүргізеді, ол туралы бекеттік ведомосте жазба жасалады.
57. Лауазымды адамдар нұсқаманы жүргізген кезде:
1) жол полициясы инспекторлық құрамының қызметті өткеруге дайын екендігіне көз жеткізуі және анықталған кемшіліктерді жою жөнінде шаралар қабылдауы;
2) жол полициясы инспекторлық құрамының өз құқықтары мен міндеттерін, қаруды, арнаулы құралдарды, жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету шараларын білуін ішінара тексеруі;
3) қызмет жүргізілетін аумақтағы апаттық және жедел жағдайдың жай-күйі, жоғарыда тұрған органдар көрсеткен бағдарлар туралы жол полициясы қызметкерлеріне хабарлауы;
4) бекеттер мен патрульдеу бағыттарын жариялауы;
5) өткен тәуліктегі жұмыстың нәтижелерін, сондай-ақ заңдылық пен қызмет өткеру тәртібінің бұзылған жағдайларын жол полициясы инспекторлық құрамының назарына жеткізуі;
6) жасақшалардың жетекшілерін тағайындауы тиіс;
7) азаматтармен мұқият, икемді және әдепті қатынас жасау, олардың құқықтары мен еркіндіктерін қорғау, қозғалысты қадағалау кезінде қажетті көмек көрсету туралы жеке құрамға жеткізу тиіс.
58. Жасақшаға кірісетін жол полициясы қызметкерінің сыртқы киімі жинақы, ақаусыз қару-жарағы, маусым бойынша нысанды киімі, жарық шағылыстыратын экипировкасы, сондай-ақ омырау белгілері, табельдік қаруы, таяқшасы мен басқа да арнаулы құралдары, бекет пен патрульдеу бағытының карточкасы, қызметтік және жүргізуші куәлігі, осы нұсқаулықтың 13-қосымшасындағы формасына сәйкес қызмет кітапшасы өзінде болады.
59. Нұсқама саптық бөліністің жасақшаларын жинап-таратумен және олардың қызметіне кірісуі туралы бұйрық берумен аяқталады.
60. Қала сыртындағы жолдар мен стационарлық бекеттерде және тәуліктің қараңғы уақытында қызмет атқару үшін жасақшаларды жол полициясы қызметкерлерін екіден кем құрамда қоюға тыйым салынады.
61. Саптық бөліністен неғұрлым алыста орналасқан бекеттерде қызмет атқаратын жол полициясының қызметкерлері оның басшыларының рұқсатымен нұсқамада аптаның белгілі бір күндерінде болады.
62. Жол полициясының инспекторлары қызметке кіріскені туралы кезекшіге баяндайды және одан қажетті ақпарат пен нұсқаулар алады. Қалаларда және басқа елді мекендерде қызмет өткеру кезінде жол полициясының қызметкерлері кезекшіге жедел жағдай жасау туралы сағатына бір рет, қала сыртындағы жолдарда кемінде екі сағатта бір рет хабарлап тұрады. Жол полициясы инспекторы байланысқа шыққан туралы қызметтік кітапшада немесе автопатрульдің борттық журналында, ал кезекші тиісті журналға тіркейді.

9. Несение дорожно-патрульной службы
63. По прибытии на пост (маршрут патрулирования) сотрудник дорожно-патрульной службы:
1) проверяет исправность технических средств регулирования, специальных средств, средств связи, состояние дорог и улиц, условия производства на них ремонтно-строительных и других работ, получает соответствующую информацию о состоянии оперативной обстановки в районе поста (маршрута патрулирования) от сменяемого им сотрудника;
2) докладывает в дежурную часть строевого подразделения, а при удаленности поста и невозможности передачи информации вносит соответствующую запись в служебную книжку о принятии поста, маршрута патрулирования и выявленных недостатках;
3) во время несения службы сотрудник дорожной полиции принимает меры к устранению помех в движении, освобождению проезжей части от оставленных на ночь транспортных средств, обозначению опасных участков, ведет периодический опрос водителей о состоянии проезжей части, наличии помех для движения, дорожно-транспортных и других происшествиях в пути следования, известных им фактах нарушений общественного порядка, преступных посягательств в отношении участников дорожного движения на участке поста или маршрута патрулирования и при необходимости сообщает в ближайшую дежурную часть органов внутренних дел, соответствующие дорожные, коммунальные органы о принятии мер. О полученных сведениях по результатам опроса водителей по фактам преступных посягательств в отношении участников дорожного движения по окончании смены инспектор дорожной полиции докладывает руководству рапортом и передает информацию в оперативные подразделения органов внутренних дел.
64. При несении службы на маршруте патрулирования (посту) инспектор дорожной полиции влияет на процесс движения, предупреждает и пресекает грубые нарушения Правил дорожного движения, являющиеся основными причинами дорожно-транспортных происшествий, исключаются беспричинные остановки и задержки транспортных средств.
Протокол об административном правонарушении возбуждается уполномоченным лицом, непосредственно его обнаружившим, за исключением случаев наличия:
материалов, поступивших из правоохранительных органов, а также других государственных органов, органов местного самоуправления;
сообщения или заявления физических и юридических лиц, а также сообщения в средствах массовой информации;
показаний сертифицированных специальных контрольно-измерительных технических средств и приборов.
Сноска. Пункт 64 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.03.2013 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9. Жол-патруль қызметін атқару тәртібі
63. Бекетке (патрульдеу бағытына) келген соң жол-патрульдік қызметтің қызметкері:
1) техникалық реттеу құралдарының, арнайы құралдардың, байланыс құралдарының ақаусыздығын, жолдар мен көшелердің жай-күйін, олардағы жөндеу-құрылыс және басқа жұмыстарды жүргізу жағдайларын тексеруге немесе өзі ауыстыратын қызметкерден тиісті ақпарат алады;
2) саптық бөліністің кезекші бөліміне бекеттің және патрульдеу бағытының қабылданғаны және анықталған кемшіліктері туралы баяндауға, ал бекеттің алыстығы және ақпаратты берудің мүмкін болмауы жағдайында журналда тиісті жазба жасайды;
3) қызметті атқару кезінде жол полициясының қызметкері қозғалыстағы бөгеттерді жоюға, жолдың жүріс бөлігін түнде қалдырылған көлік құралдарынан босатуға, бекеттегі немесе патрульдеу бағытындағы қауіпті учаскелерді белгілеуге шаралар қолдануы тиіс немесе мүмкін болмаған кезде шараларды қолдану қажеттілігі туралы ішкі Істер органдарының таяудағы кезекші бөліміне, тиісті жолдық, коммуналдық органдарға хабарлайды. Жол қозғалысы қатысушыларына қатысты қылмыстық іс-әрекеттер жайлы жүргізушілерден сұрастыру нәтижесінде алынған деректер туралы жол полициясы инспекторы ауысым аяқталған соң жеке баянатпен басшылыққа мәлімдеуге және қажет болған жағдайда ішкі істер органдарының жедел бөліністеріне белгілеген тәртіппен ақпарат жібереді.
64. Патрульдеу бағытында (бекетінде) қызмет атқару кезінде жол полициясының инспекторы қозғалыс процесіне ықпал етеді, жол-көлік оқиғаларының негізгі себептері болып табылатын Жол қозғалысы ережелерін өрескел бұзушылықтардың алдын алады және жолын кеседі, көлік құралдарын себепсіз тоқтату мен ұстау алынып тасталады.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы оны тікелей анықтаған уәкілетті адам мыналардың болуынан басқа жағдайларда толтырылады:
- құқық қорғау органдарынан, сондай-ақ басқа мемлекеттік органдардан, жергілікті өзін-өзі басқару органдарынан келіп түскен материалдар;
- жеке және заңды тұлғалардың хабарламалары немесе өтініштері, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарындағы хабарламалар;
- сертификатталған арнайы бақылау-өлшеу техникалық құралдар мен аспаптар көрсеткіштері.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.03.2013 № 159 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі).

65. При несении службы нарядом в составе двух или более сотрудников дорожной полиции назначается старший наряда.
66. Старший наряда обеспечивает руководство деятельностью наряда на период несения службы:
1) организует работу, состоящих в наряде сотрудников дорожной полиции, докладывает командиру, дежурному по подразделению о необходимости внесения изменений в их расстановку и порядок несения ими службы в зависимости от сложившейся обстановки;
2) осуществляет контроль за несением службы сотрудниками дорожной полиции и оказывает им практическую помощь при выполнении задач;
3) проверяет правильность ведения служебной документации, качество оформления материалов дел об административных правонарушениях, в том числе по дорожно-транспортным происшествиям, принимает меры по устранению выявленных недостатков;
4) контролирует правильность использования оперативно-технических и специальных средств;
5) докладывает дежурному о своем местонахождении и обстановке на участке несения службы.
67. При обеспечении безопасности дорожного движения на патрульном автомобиле (мотоцикле) для остановки транспортного средства, водитель которого нарушил Правила дорожного движения, используются специальные световые и звуковые сигналы, громкоговорящая установка, жесты рукой или жезлом.
68. Остановка транспортных средств осуществляется на минимально короткий срок и в местах, не создающих помех для движения. Останавливать городской общественный транспорт (автобусы, маршрутные такси, троллейбусы, трамваи) на маршрутах следования, разрешается в случаях нарушения требований Правил дорожного движения только для объяснения водителям существа нарушения и уточнения расположения конечной остановки на маршруте, для последующего составления протокола об административном правонарушении.
69. При обнаружении на маршруте патрулирования сотрудников полиции, осуществляющих несанкционированный контроль за дорожным движением, сотрудник дорожной полиции докладывает об этом дежурному и действует в соответствии с его указаниями. При отсутствии возможности информирования дежурной части принимает меры по выяснению личности сотрудников и подразделения, о чем докладывает дежурному по окончании службы отдельным рапортом.
70. При проезде колонн или отдельных автомобилей, сопровождаемых патрульными автомобилями дорожной полиции со специальными световыми и звуковыми сигналами, инспектор дорожной полиции принимает меры к их безопасному, беспрепятственному проезду по территории поста или маршрута патрулирования.
71. Сотрудник дорожной полиции осуществляет преследование транспортных средств, в которых находятся лица, подозреваемые в совершении преступления, либо водители которых скрылись с места дорожно-транспортного происшествия или своими действиями подвергают опасности жизнь других участников движения, либо не выполняют требования сотрудников полиции об остановке. В случае если указанные лица вооружены, сотрудник дорожной полиции докладывает об этом в дежурную часть строевого подразделения или органа внутренних дел, далее действует по указанию дежурного или исходя из складывающейся обстановки.

65. Құрамында екі немесе одан көп жол полициясы қызметкері бар жасақша қызмет атқарған кезде жасақшаға жетекші тағайындалады.
66. Жасақша басшысы қызметті атқару кезінде жасақшаның іс-қимылына басшылық жасайды және:
1) жасақшада тұрған жол полициясы қызметкерлерінің жұмысын ұйымдастыруға, қалыптасқан жағдайға қарай оларды орналастыруға және олардың қызмет өтеу тәртібіне қажетті өзгерістер енгізу туралы командирге, бөлініс бойынша кезекшіге баяндайды;
2) жол полициясы қызметкерлерінің қызметті атқаруына бақылау жасауға және оларға міндеттерін орындау кезінде практикалық көмек көрсетеді;
3) қызмет құжаттамаларын жүргізудің дұрыстығын, жол көлік оқиғалары мен әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі материалдарды ресімдеудің сапасын тексеруге, анықталған кемшіліктерді жою жөнінде шаралар қабылдайды;
4) жедел-техникалық және арнаулы құралдардың дұрыс пайдаланылуын бақылауға алады;
5) тиісті байланыс құралдары болған кезде өзінің тұрған орны мен қызмет өткеру учаскесіндегі жағдай туралы кемінде сағатына бір рет командирге баяндап тұрады.
67. Патрульдік автомобильде (мотоциклде) қозғалысты бағалаған кезде жүргізуші Жол қозғалысы ережелерін бұзған көлік құралдарын тоқтату үшін жарықпен және дыбыспен берілетін арнаулы белгілер, дыбыс күшейткіш қондырғы, қолмен немесе таяқпен жасалатын белгілер пайдаланылады.
68. Көлік құралдарын тоқтату барынша қысқа мерзімде және қозғалысқа бөгет болмайтын жерде жүзеге асырылады. Азаматтардың өмірі мен денсаулығына тікелей қатер төнген жағдайлардан басқа, жүру бағыттарында қалалық қоғамдық көлікті (автобустарды, бағыттық таксилерді, троллейбустарды, трамвайларды) тоқтатуға болады.
69. Бағытта жол қозғалысына бақылауды рұқсатсыз жүзеге асырушы полиция қызметкерлерінің патрулі байқалған кезде, жол полициясының қызметкерлері бұл туралы кезекшіге баяндайды және соның нұсқауына сәйкес әрекет жасайды. Кезекші бөлімге хабарлаудың мүмкіндігі болмаған жағдайда, қызметкерлердің жеке басы, бөлінісі анықталады және қызмет аяқталған соң жеке баянатпен баяндалады.
70. Жол полициясының патрульдік автомобильдері ерген, сондай-ақ арнайы жарықпен және дыбыспен белгі беріп келе жатқан колонналар немесе жеке автомобильдер өткен кезде жол полициясының инспекторы бекет немесе патрульдеу бағыты бойынша олардың қауіпсіз, бөгетсіз өтіп кетуіне шаралар қабылдайды.
71. Жол полициясының қызметкері ішінде қылмыс жасауда күдікті адам болған не болмаса жүргізушісі жол-көлік оқиғасының орнынан қашып кеткен немесе өзінің әрекеттерімен қозғалыстың басқа қатысушыларына қауіп төндіретін не болмаса полиция қызметкерлерінің тоқтату талабын орындамаған көлік құралдарына қудалау жасайды. Егер аталған адамдар қарулы болса, бұл туралы саптық бөліністің немесе ішкі істер органының кезекші бөліміне хабарлайды, бұдан әрі кезекшінің нұсқауы бойынша немесе қалыптасқан жағдайға қарай әрекет етеді.

72. Для обеспечения личной безопасности и безопасности участников движения во время преследования сотрудник дорожной полиции:
1) включает на патрульном автомобиле специальные звуковые и световые сигналы;
2) выбирает скорость движения, исходя из конкретных условий;
3) внимательно следит за действиями преследуемых и других участников дорожного движения;
4) докладывает дежурному строевого подразделения или органа внутренних дел о месте своего нахождения и направлении движения;
5) информирует других участников дорожного движения о внимательности и соблюдении мер предосторожности.
73. При выявлении нарушений правил перевозки крупногабаритных, тяжеловесных и опасных грузов сотрудник дорожной полиции запрещает дальнейшее движение указанных транспортных средств до получения соответствующего указания от руководства строевого подразделения или дежурного, приняв меры к отводу таких транспортных средств с проезжей части или по возможности сопровождению их до ближайшего поста дорожной полиции, стоянки до принятия решения. Автомобили, перевозящие опасные грузы, по возможности необходимо отвести за пределы полосы отвода.
74. При несении службы на посту или маршруте патрулирования сотрудник дорожной полиции осуществляет контроль за обустройством и состоянием автомобильных дорог, исправностью технических средств регулирования (светофоров, дорожных знаков), а также за производством работ на проезжей части, которые влияют на безопасность дорожного движения. Ведет визуальное наблюдение за транспортными потоками с целью определения эффективности работы светофорных объектов, других технических средств регулирования и выясняет причины совершения нарушений Правил дорожного движения, вносит предложения по совершенствованию организации движения в районе поста в зависимости от времени суток.
75. При обнаружении недостатков инспектор дорожной полиции сообщает об этом дежурному по подразделению, который записывает их в журнал учета недостатков в состоянии улиц и дорог, повреждений технических средств регулирования дорожным движением по форме, согласно приложению 14 к настоящей Инструкции. До устранения повреждений и помех для движения при необходимости осуществляет регулирование, принимает меры по обеспечению безопасности дорожного движения.
76. Пост или маршрут патрулирования сотрудник дорожной полиции оставляет только с разрешения или по указанию командира строевого подразделения, его заместителей и дежурной части в случаях:
1) принятия неотложных мер по устранению помех и опасностей в движении на соседних участках;

72. Жеке басының немесе қозғалысқа қатысушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін жол полициясының қызметкері қудалау кезінде:
1) патруль көлігіндегі арнаулы дыбыс және жарық белгілерін ұдайы қосылған күйінде ұстауға;
2) нақты жағдайларға қарай қозғалыстың жылдамдығын таңдап алуға;
3) қудаланушылар мен жол қозғалысының басқа да қатысушыларының әрекеттеріне мұқият болуға;
4) саптық бөліністің және ішкі істер органының кезекшісіне өзінің жүрген жері мен қозғалысының бағыты туралы баяндап отыруға;
5) жол қозғалысының басқа қатысушыларына мұқияттық пен сақтық шараларын сақтау туралы хабарлап отыруға міндетті.
73. Ірі көлемді, ауыр салмақты және қауіпті жүктерді тасудың ережелері бұзылғаны анықталған кезде жол полициясының қызметкері саптық бөліністің басшылығынан немесе кезекшіден тиісті нұсқау алғанға дейін аталған көлік құралдарын жол үстінен шығаруға немесе шешім қабылдағанға дейін оларды жол полициясының таяудағы бекетіне, тұрағына дейін алып бару жөнінде мүмкіндігінше шаралар қабылдап, аталған көлік құралдарының бұдан әрі қозғалуына тыйым салады. Қауіпті жүкті тасымалдаушы автомобильдерді мүмкіндігінше жолдан тысқары қою қажет.
74. Патрульдеу бағытында немесе бекетте қызметті атқару кезінде жол полициясының қызметкері автомобиль жолының жабдықталуына және жай-күйіне, техникалық реттеу құралдарының (бағдаршамдардың, жол белгілерінің және т.б.) ақаусыздығына, сондай-ақ жол үстіндегі жұмыстардың жүргізілуіне бақылау жасайды. Бағдаршамдар объектілерінің жұмысының тиімділігін анықтау мақсатында көлік құралдары ағымына сырттай бақылау жасайды.
75. Кемшіліктер анықталған кезде жол полициясының инспекторы бұл туралы бөлініс бойынша кезекшіге хабарлайды, ол бұларды осы нұсқаулықтың 14-қосымшасындағы формасына сәйкес көшелер мен жолдардың жай-күйіндегі кемшіліктердің, техникалық реттеу құралдары ақауларының есебі журналына жазып қояды. Ақаулар мен қозғалыс бөгеті жойылғанға дейін қажеттігіне қарай реттеу жүргізеді, жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдайды.
76. Жол полициясының қызметкері:
1) көршілес учаскелерде қозғалыстағы кедергілер мен қауіптерді жою жөнінде кезек күттірмейтін шаралар қабылдануы;

2) доставления нарушителей в дежурные части органов внутренних дел и задержанных транспортных средств к месту хранения;
3) оказания содействия в выполнении неотложных оперативных мероприятий, связанных с выполнением служебных обязанностей другим нарядам полиции, сотрудникам других правоохранительных органов;
4) преследования лиц и транспортных средств в соответствии с пунктом 71 настоящей Инструкции;
5) оказания помощи пострадавшим при дорожно-транспортных происшествиях, несчастных случаях и при других обстоятельствах;
6) охраны места происшествия;
7) принятия мер по ликвидации пожара и последствий стихийных бедствий;
8) внезапного заболевания;
9) принятия пищи в установленное время.
77. Во время несения службы на патрульном транспорте запрещается:
1) перевозить посторонних граждан и грузы, а также оставлять патрульный транспорт без присмотра;
2) превышать установленную скорость движения, кроме случаев, связанных с необходимостью выполнения определенных служебных задач, самовольно отклоняться от назначенного маршрута и изменять порядок несения службы;
3) передавать кому-либо управление патрульным автомобилем;
4) оставлять без присмотра в патрульном автомобиле задержанных лиц.
10. Действия сотрудника дорожной полиции при
дорожно-транспортных происшествиях
78. Обо всех происшествиях, включая случаи, когда оно совершено вне его поста или маршрута патрулирования, сотрудник дорожной полиции докладывает в дежурную часть строевого подразделения (органа внутренних дел) и в дальнейшем действует в соответствии с полученными указаниями.
79. При непосредственном получении сообщения о происшествии сотрудник дорожной полиции внимательно выслушав заявителя записывает:
1) фамилию, имя, отчество, адрес и номер телефона лица, сообщившего о происшествии, данные других свидетелей и очевидцев;
2) место, время, вид и обстоятельства происшествия;
3) сведения о пострадавших;
4) сведения об оказании пострадавшим медицинской помощи;
5) в какие лечебные учреждения и кем направлены пострадавшие;
6) тип, марку, цвет и государственные регистрационные знаки транспортных средств, на которых были отправлены пострадавшие;
7) сведения о транспортных средствах, причастных к данному происшествию.
80. По прибытии на место происшествия, в котором пострадали люди, сотрудник дорожной полиции до приезда следственно-оперативной группы:
1) определяет число пострадавших, сравнительно оценивает степень тяжести их состояния, вызывает скорую медицинскую помощь, до ее прибытия или в случае невозможности вызова лично оказывает первую медицинскую помощь и при необходимости организует доставку в медицинские учреждения, выясняет фамилии, имена, отчества, место жительства (место работы) пострадавших;

2) ұсталған азаматтарды кезекші бөлімге және көлік құралдарын сақтау орнына жеткізу қажеттігі;
3) қызметтік міндеттерді орындауға байланысты кезек күттірмейтін іс-шараларды орындауға полицияның басқа жасақшалары, басқа құқық қорғау органдарының қызметкерлері жәрдем көрсетуі;
4) адамдардың және көлік құралдарының осы нұсқаулықтың 71-тармағына сәйкес қудалануы;
5) жол-көлік оқиғаларында, қайғылы оқиға және басқа да жағдайда зардап шеккендерге жәрдем көрсетілуі;
6) оқиға болған орынды қорғау қажеттігі;
7) өртті және табиғи апаттардың салдарын жоюға шаралар қолданылуы;
8) кенеттен ауырып қалу;
9) белгіленген уақытта тамақтану жағдайларында саптық бөлініс командирінің, оның орынбасарларының және бөлім кезекшісінің шешімімен немесе нұсқауымен ғана патрульдеу бағытынан немесе бекеттен кете алады.
77. Патруль көлігінде қызмет атқару кезінде:
1) бөтен азаматтар мен жүктерді тасымалдауға, сондай-ақ патруль көлігін қараусыз қалдыруға;
2) белгілі бір қызметтік міндеттерді орындау қажеттігіне байланысты жағдайлардан басқа, қозғалыстың белгіленген жылдамдығын арттыруға, егер бұл қызметтік қажеттілікті тудырмаса, белгіленген бағыттан өз бетімен бұрылып кетуге және қызметті өткерудің тәртібін өзгертуге;
3) басқа адамдарға патрульдік көлікті жүргізуге беруге;
4) ұсталған адамдарды патрульдік көлікте қараусыз қалдыруға тыйым салынады.
10. Жол полициясы қызметкерлерінің жол-көлік
оқиғалары кезіндегі әрекеттері
78. Жол полициясының қызметкеріне белгілі болған барлық оқиғалар туралы, оның өз бекетінен немесе патрульдеу бағыттарынан тысқары жасалған жағдайларды қоса, ол саптық бөліністің (ішкі Істер органының) кезекші бөліміне баяндайды және бұдан әрі берілген нұсқауларға сәйкес әрекет етеді.
79. Оқиға туралы хабарды тікелей алған кезде жол полициясының қызметкері мәлімет берушіні мұқият тыңдауға және:
1) оқиға туралы хабарлаған адамның тегін, аты-жөнін, мекенжайы мен телефон нөмірін, басқа да куәгерлер мен куәлардың деректерін;
2) оқиғаның орнын, болған уақытын, түрі мен жағдайларын;
3) зардап шеккендер туралы мәліметті;
4) зардап шеккендерге медициналық жәрдем көрсетілуі туралы мәліметті;
5) зардап шеккендерді қандай емдеу мекемесіне және кімнің жібергенін;
6) зардап шеккендерді алып кеткен көлік құралдарының түрін, маркасын, түсін және мемлекеттік тіркеу белгісін;
7) аталған оқиғаға қатысы бар көлік құралдары туралы мәліметті жазып алуға міндетті.
80. Адамдар зардап шеккен оқиға болған жерге келген соң, жол полициясының қызметкері жедел-тергеу тобы келгенге дейін:
1) зардап шеккендердің санын анықтайды, олардың жағдайының ауырлық дәрежесін салыстырмалы түрде бағалайды, жедел жәрдемді шақырады, ол келгенге дейін немесе шақыру мүмкін болмаған жағдайда алғашқы дәрігерге дейінгі жәрдем көрсетеді және қажет болған кезде, медициналық мекемеге жеткізуді ұйымдастырады, зардап шеккендердің тегін, аты-жөнін, тұрғылықты жерін (жұмыс орнын) анықтайды;

2) устанавливает водителей, транспортные средства которых участвовали в происшествии, и других причастных к нему лиц, проверяет  водительские удостоверения у участников происшествия;
3) обеспечивает присутствие указанных лиц на месте происшествия до прибытия следственно-оперативной группы;
4) выявляет свидетелей происшествия и записывает их данные;
5) принимает меры к сохранности и фиксации вещественных доказательств, следов, имущества и других предметов, имеющих отношение к происшествию;
6) докладывает прибывшему на место происшествия руководителю следственно-оперативной группы (прокурору, следователю, сотруднику, осуществляющему дознание) сведения о причастных к происшествию лицах и свидетелях, передает ему вещественные доказательства и в дальнейшем действует по его указанию;
7) организует в необходимых случаях движение транспорта в объезд, а при невозможности сделать это - фиксирует в присутствии двух понятых и участников происшествия расположение транспортных средств, следов происшествия и других предметов, имеющих отношение к нему, после чего принимает меры к возобновлению движения;
8) выясняет, если водитель на транспортном средстве с места происшествия скрылся, вероятное направление его движения, марку, тип, государственный регистрационный знак, цвет, а также особые приметы транспортного средства и водителя. Полученные при осмотре места происшествия и опросе свидетелей данные о скрывшемся транспортом средстве и водителе, сотрудник дорожной полиции немедленно докладывает дежурному строевого подразделения или органа внутренних дел, в дальнейшем действует в соответствии с их указаниями;
9) при оформлении материалов по происшествию с транспортным средством, в котором находятся лица, пользующиеся иммунитетами и привилегиями (если они не нуждаются в медицинской помощи), сотрудник дорожной полиции предлагает водителю присутствовать при составлении материалов по данному происшествию. Если водитель или кто-либо из пассажиров выражает нежелание присутствовать при составлении материалов, он записывает необходимые сведения об участниках происшествия и разрешает им уехать. В таких случаях в протоколе осмотра места происшествия делается запись о причине отсутствия водителя и подписывается составителем протокола и двумя свидетелями.
81. Оформление материалов о нарушениях Правил дорожного движения, повлекших повреждение транспортных средств, грузов, дорог, дорожных сооружений или иного имущества и причинивших при этом только материальный ущерб, по указанию дежурного может осуществляться сотрудником дорожной полиции самостоятельно в соответствии с Кодексом об административных правонарушениях в Республике Казахстан.
После проведения первоначальных действий на месте дорожно-транспортного происшествия, в случае оформления материалов сотрудником, при отсутствии признаков преступлений, предусмотренных статьями 296 Уголовного кодекса Республики Казахстан и наличии признаков административного правонарушения, составляется схема места совершения административного правонарушения согласно приказа МВД от 15 февраля 2011 года № 52.

2) оқиғаға қатысқан жүргізушілерді, көлік құралдарын және оған қатысы бар басқа да адамдарды анықтайды, оқиғаға қатысушылардан жүргізушінің құжаттарын белгіленген тәртіппен қайтарып алады;
3) жедел-тергеу тобы келгенге дейін аталған адамдардың оқиға болған жерде болуын қамтамасыз етеді;
4) оқиғаның куәгерлерін анықтайды және олардың деректерін жазып алады;
5) оқиғаларға қатысы бар заттай айғақтардың, іздердің, мүлік пен басқа да заттардың сақталуына және белгіленуіне шаралар қабылдайды;
6) оқиғаға қатысты адамдар мен куәгерлер оқиғалардың орнына келген жедел-тергеу тобының басшысына (анықтауды жүзеге асыратын прокурорға, тергеушіге, қызметшіге) мәліметтерді баяндайды, заттай айғақтарды тапсырады және бұдан әрі солардың нұсқауы бойынша әрекет етеді;
7) қажетті жағдайларда көліктің айналып өтуін ұйымдастырады, ал мұны істеу мүмкін болмаса - екі куә мен оқиғаға қатысушының көз алдында көлік құралдарының тұрған орнын, оқиғаның іздерін және оған қатысы бар басқа да заттарды белгілейді, содан кейін қозғалысты қалпына келтіру үшін шаралар қабылдайды;
8) егер көлік құралындағы жүргізуші оқиға орнынан жасырынып кетсе, оның қозғалысының ықтимал бағытын, көлік құралының маркасын, түрін, мемлекеттік тіркеу белгісін, түсін, сондай-ақ ерекше белгілерін және жүргізушісін анықтайды. Оқиға болған жерді қарау және куәгерлерден сұрау кезінде алынған жасырынған көлік құралы мен жүргізуші туралы деректерді жол полициясының қызметкері саптық бөліністің немесе ішкі істер органының кезекшісіне дереу баяндайды, бұдан әрі солардың нұсқауларына сәйкес әрекет етеді;
9) иммунитеттер мен артықшылықтарды пайдаланатын адамдарды алып жүрген (егер олар медициналық жәрдемді қажет етпесе) көлік құралының оқиғасы бойынша материалдарды ресімдеген кезде, жол полициясының қызметкері жүргізушіге аталған оқиғалар жөніндегі материалдарды қарау кезінде қатысуды ұсынады, егер жүргізуші немесе жолаушылардың біреуі материалдарды қарау кезінде қатысуды қаламайтынын білдірсе, ол оқиғаға қатысушылар туралы материалдарды жазып алады және олардың кетуіне рұқсат береді. Мұндай жағдайларда оқиға болған жерді қарау туралы хаттамаға жүргізушінің болмау себебі туралы жазба жасалады және хаттаманы толтырушы мен екі куәгердің қолдары қойылады.
81. Жол-көлік оқиғасы болған орында бастапқы іс-әрекеттерді жүргізгеннен кейін Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 296-бабында көзделген қылмыс белгілері жоқ болған және әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар болған кезде қызметкер материалдарды рәсімдеген жағдайда ІІМ-нің 2011 жылғы 15 ақпандағы № 52 бұйрығына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық жасалған орынның сызбасы жасалады.

11. Розыск транспортных средств
82. Сотрудник дорожной полиции осуществляет работу по розыску угнанных, похищенных транспортных средств, а также транспортных средств, водители которых скрылись с мест дорожно-транспортных происшествий, иных преступлений, связанных с использованием транспортных средств.
83. При несении службы на постах и маршрутах патрулирования сотрудник дорожной полиции останавливает транспортные средства, сходные по марке, цвету и характерным приметам с находящимися в розыске, сверяет тип, модель, государственный регистрационный знак, идентификационный номер, номера шасси (рамы), кузова и двигателя с данными, записанными в регистрационных документах (свидетельстве о регистрации, техническом паспорте, талоне, паспорте транспортного средства), и через дежурную часть подразделений органов внутренних дел или по имеющимся в наличии автоматизированным информационно-поисковым системам проверяет реквизиты проверяемых номерных агрегатов и регистрационных документов по учетам разыскиваемых транспортных средств, распределенной и утраченной специальной продукции дорожной полиции.
84. В случае обнаружения разыскиваемого транспортного средства сотрудник дорожной полиции немедленно докладывает об этом в дежурную часть строевого подразделения или органа внутренних дел, принимает меры к его задержанию и лиц, находящихся в нем. При этом принимаются меры по соблюдению личной безопасности, безопасности участников дорожного движения, а также сохранности следов, орудий преступления и вещественных доказательств.
85. Оформление материалов при задержании разыскиваемых транспортных средств и лиц, совершивших преступные деяния, а также при обнаружении признаков подделки представленных документов, государственных регистрационных знаков, изменения, уничтожения маркировки, нанесенной на транспортных средствах заводами-изготовителями, несоответствия номеров агрегатов регистрационным документам, учетным данным, обнаружении документов, находящихся в числе утраченных (похищенных), проводится в соответствии с нормами уголовно-процессуального законодательства. Собранные первичные материалы, транспортные средства передаются в орган внутренних дел по месту обнаружения (совершения) нарушения.
86. При введении в действие плана неотложных оперативно-поисковых мероприятий или других оперативных планов органов внутренних дел наряды дорожной полиции передислоцируются на заградительные посты и осуществляют проверку проходящих транспортных средств, сходных по приметам с разыскиваемыми.
87. Младшими оперуполномоченными дорожной полиции во взаимодействии с сотрудниками оперативно-розыскных отделов управлений дорожной полиции Департаментов производится проверка всех станций технического обслуживания, гаражных кооперативов и автостоянок, расположенных в непосредственной близости от совершения преступлений.

11. Көлік құралдарын іздестіру
82. Жол полициясының қызметкері айдап әкетілген, ұрланған көлік құралдарын, жүргізушілері жол-көлік оқиғалары орындарынан қашып кеткен көлік құралдарын іздестіру, сондай-ақ көлік құралдарын пайдалануға байланысты өзге де қылмыстарды ізін суытпай ашу жөніндегі жұмысты жүзеге асырады.
83. Патрульдеу бағыттарында және бекеттерде қызмет атқару кезінде жол полициясының қызметкері маркасы, түсі және сипатты белгілері іздестіруде жүрген, ұқсас көлік құралдарын тоқтатып, тіркеу құжаттарында жазылған олардың түрін, моделін, мемлекеттік тіркеу белгісін, сәйкестендірілген нөмірін, шассидің (раманың), қораптың және қозғағыштың нөмірін (тіркеу туралы куәлікті, техникалық паспортты, талонды, көлік құралының паспортын) салыстырады және ішкі істер органдары бөліністерінің кезекші бөлімі немесе қолда бар автоматтандырылған ақпараттық-іздестіру жүйелері арқылы іздеудегі көлік құралының, бөлінген және жоғалған арнаулы өнімдердің есебі бойынша тексерілетін нөмірлі агрегаттардың деректемелері мен тіркеу құжаттарын тексереді.
84. Іздеудегі көлік құралын байқаған жағдайда жол полициясының қызметкері бұл туралы саптық бөліністің немесе ішкі істер органының кезекші бөліміне дереу баяндайды, оны және ондағы адамдарды ұстауға шаралар қолданады. Бұл ретте жеке қауіпсіздікті, жол қозғалысына қатысушылардың қауіпсіздігін сақтау жөніндегі барлық қажетті шаралар, сондай-ақ қылмыстың іздерін, құралдарын, өзге де заттай айғақтарын сақтау үшін шаралар қабылданады.
85. Іздеуде жүрген көлік құралдары мен қылмысты әрекет жасаған адамдарды ұстаған кезде, сондай-ақ құжаттардың, мемлекеттік тіркеу белгілерінің қолдан жасалғаны, көлік құралдарына зауыттарда соғылған маркілердің өзгертілгені және жойылғаны, агрегаттар нөмірлерінің тіркеу құжаттарына, есептік деректерге, жоғалды (ұрланды) деп саналған құжаттарға сәйкес келмейтіні байқалса, материалдарды ресімдеу қылмыстық іс жүргізу заңнамасының нормаларына сәйкес жүргізіледі. Жиналған бастапқы материалдар, ұсталған адамдар мен көлік құралдары заң бұзушылық байқалған (жасалған) орын бойынша ішкі істер органына тапсырылады.
86. Шұғыл "Перехват" жедел-іздестіру іс-шаралары немесе ішкі істер органдарының басқа да жедел жоспарлары енгізілген кезде жол полициясының жасақшалары қоршалған бекеттерде қайтадан орналастырылады және белгілері іздестіруде жүргендерге ұқсас, өтіп бара жатқан көлік құралдарына тексеру жүргізеді.
87. Жол полициясының кіші жедел уәкілдері Департаменттердің жол полициясы басқармаларының жедел-іздестіру бөлімдерінің қызметкерлерімен өзара іс-қимыл жасаса отырып, барлық техникалық қызмет көрсету станцияларын, қылмыс жасалған орынға тікелей жақын орналасқан гараж кооперативтері мен автотұрақтарды тексеруді жүргізеді.

12. Взаимоотношения с участниками дорожного движения
88. Взаимоотношения сотрудников дорожной полиции с участниками дорожного движения должны основываться на строгом соблюдении законности, четком исполнении своих обязанностей, сочетании твердости, решительности и принципиальности в предупреждении и пресечении правонарушений с внимательным, доброжелательным и уважительным отношением к гражданам.
89. При обращении к участникам дорожного движения сотрудник дорожной полиции представляется, назвав свою должность, специальное звание и фамилию, подразделение в котором он служит, и сообщает о причине остановки транспортного средства. В случае обращения граждан сотрудник, выполнив те же требования, в пределах своей компетенции принимает меры по оказанию помощи, а в необходимых случаях разъясняет, куда следует обратиться для разрешения поставленного вопроса.
90. В разговоре с гражданами сотрудники дорожной полиции проявляют спокойствие и выдержку, не должны вступать в пререкания, терять самообладание, отвечать грубостью на грубость.
91. Действия сотрудников дорожной полиции должны быть понятны участникам дорожного движения, а сигналы водителям, во избежание вынужденного создания ими помех для движения других транспортных средств (необходимость применения экстренного торможения, маневрирования), - подаваться своевременно.
92. При остановке транспортного средства сотрудник дорожной полиции незамедлительно подходит к водителю и объясняет причину остановки.
93. Не следует сообщать о действительной причине остановки транспортного средства в случаях, когда водитель или пассажиры подозреваются в совершении преступления. При этом сотрудник дорожной полиции находит предлог для разговора с водителем, не раскрывая истинного характера своих намерений.
94. Распоряжения следует отдавать коротко и ясно, исключая возможность ошибочного или двоякого их понимания гражданами, которых они касаются.
95. Разъяснения нарушителю о неправомерности его действий необходимо давать без нравоучений, доброжелательно, убедительно и ясно со ссылкой на соответствующие требования Правил дорожного движения.
96. При привлечении к административной ответственности за нарушение Правил дорожного движения сотрудники дорожной полиции разъясняют нарушителям их права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан:
1) знакомиться с материалами дела, давать объяснения, представлять доказательства, заявлять ходатайства;
2) при рассмотрении дела пользоваться юридической помощью адвоката;
3) выступать на родном языке и пользоваться услугами переводчика, если не владеет языком, на котором ведется производство;

12. Жол қозғалысына қатысушылармен өзара қарым-қатынас жасау
88. Жол полициясы қызметкерлерінің жол қозғалысына қатысушылармен өзара іс-қимылы заңдылықты қатаң сақтауға, өзіндік міндеттемелерді нақты орындауға, құқық бұзушылықтардың алдын алу және жолын кесуде қатаңдықты, батылдық пен принципшілдікті ұштастыра білуге, азаматтарға ілтипатты, ізгілікті және сыйласымды қарым-қатынасқа негізделуі тиіс.
89. Жол қозғалысына қатысушылармен қарым-қатынас жасасу кезінде жол полициясының қызметкерлері оң қолын бас киіміне апарып өзін таныстыруы, өз лауазымын, арнаулы атағы мен аты-жөнін атауы, көлік құралын тоқтатуының себебі туралы айтуы тиіс. Азаматтар өтініш жасаған жағдайда, қызметкерлер өз құзыреті шегінде бұл талаптарды орындай отырып, көмек көрсету жөнінде шаралар қабылдауға, ал қажет болған жағдайларда қойылған мәселені шешу үшін қайда жүгінуге болатынын түсіндіреді.
90. Азаматтармен әңгімелескен кезде жол полициясының қызметкерлері сабырлылық пен ұстамдылық көрсетуге міндетті, дауласпай, өзін-өзі ұстап, дөрекілікке дөрекілікпен жауап бермейді.
91. Жол полициясы қызметкерлерінің іс-әрекеті жол қозғалысына қатысушыларға түсінікті болуы, ал басқа көлік құралдарының қозғалуы үшін олар амалсыздан бөгет жасамауы (кенеттен тежеуді қолдану, орын ауыстыру) үшін жүргізушілерге уақытында белгілер беріп отыруы тиіс.
92. Жол полициясы қызметкері көлік құралын тоқтатқан жағдайда дереу жүргізушіге келіп тоқтату себебін түсіндіреді.
93. Жүргізуші немесе жолаушылар қылмыс жасауда күдікті деп танылған жағдайларда жол көлігін тоқтатудың шын мәніндегі себебі туралы айтуға болмайды. Бұл ретте жол полициясының қызметкері өз ниетінің шынайы сипатын ашпастан-ақ, жүргізушімен әңгімелесу үшін сылтау табуы тиіс.
94. Өкімді, оларға қатысы бар азаматтардың қате немесе екі мағынада түсінуін болдырмай, қысқа және айқын беру керек.
95. Тәртіп бұзушыға оның әрекеттері құқыққа қарсы екендігі туралы түсіндіргенде ақыл айтпай, жол қозғалысы ережелерінің тиісті талаптарына сыпайылықпен және нақты түсінік беру тиіс.
96. Жол қозғалысы ережесін бұзғаны үшін әкімшілік жауапкершілікке тартқан кезде полиция қызметкерлері тәртіп бұзушыларға олардың әкімшілік құқықтары туралы қолданыстағы Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген:
1) істің материалдарымен танысу, түсініктеме беру, айғақтар ұсыну, ұсынымдар жасау;
2) істі қараған кезде адвокаттардың заңгерлік көмегін пайдалану;
3) ана тілінде сөйлеу және егер іс жүргізілетін тілді білмесе, аудармашының қызметін пайдалану;

4) порядок обжалования постановления по делу.
97. При возникновении конфликтных ситуаций, претензиях или по требованию участников дорожного движения сотрудник сообщает номер нагрудного знака и предъявляет, не выпуская из рук, служебное удостоверение, разъясняет права и порядок обжалования своих действий, предлагает гражданину в письменной форме изложить свое несогласие. Обо всем этом делается запись в протоколе об административном правонарушении, и дополнительные материалы приобщаются к основным материалам.
98. При пресечении правонарушений сотрудники дорожной полиции должны исходить из возложенных на них задач по обеспечению безопасности граждан, защиты их законных прав и интересов, серьезности допущенного правонарушения и возможных последствий.
99. В случаях необходимости сотрудники дорожной полиции оказывают содействие гражданам:
1) в оказании первой медицинской помощи пострадавшим в дорожно-транспортном происшествии и доставления их в лечебные учреждения;
2) в защите от противоправных посягательств на их жизнь и здоровье, а также по охране их собственности;
3) в разъяснении специфики поведения и проезда по территории обслуживаемого маршрута;
4) в возможном устранении технических неисправностей транспортных средств и транспортировке поврежденных транспортных средств.
13. Меры обеспечения личной безопасности
100. При обеспечении безопасности дорожного движения сотрудник дорожной полиции соблюдает следующие основные меры личной безопасности:
1) выбирает место несения службы так, чтобы быть отчетливо видным участникам дорожного движения и иметь возможность для своевременного пресечения правонарушения;
2) в темное время суток и в условиях ограниченной видимости несет службу на освещенных участках дорог, имеет светящийся жезл, который должен быть включен при осуществлении надзора за дорожным движением и световозвращающее снаряжение, при несении службы на загородных дорогах включаются специальные световые сигналы;
3) выбирает для остановки транспортного средства в темное время суток наиболее освещенный участок дороги;
4) находится рядом с остановленным транспортным средством так, чтобы исключить водителю возможность нанесения сотруднику дорожной полиции удара при резком открытии двери или внезапном начале движения;
5) не производит на проезжей части дороги разбора правонарушения, если это создает помехи для движения транспорта или угрозу личной безопасности;
6) включает специальные световые сигналы на движущемся патрульном автомобиле при остановке транспортных средств участников дорожного движения;

4) іс бойынша қаулыға шағым жасау жөніндегі олардың құқықтарын түсіндіреді.
97. Жанжалды жағдайлар, наразылықтар пайда болған кезде немесе жол қозғалысына қатысушының талабы бойынша ол омырау белгісінің нөмірін айтады және қолынан шығармастан қызметтік куәлігін көрсетеді, өз іс-әрекетіне шағым жасау құқығы мен тәртібін түсіндіреді, азаматқа өзінің келіспеушілігін жазбаша түрде беруді ұсынады. Бұл жөнінде әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамада жазба жасалады және қосымша материалдар жалпы материалдарға тіркеледі.
98. Құқық бұзушылықтардың жолын кесу кезінде жол полициясының қызметкерлері азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, олардың құқықтары мен мүдделерін қорғау, жол берілген құқық бұзушылықтың ауырлығы және болуы мүмкін салдары жөнінде өзіне жүктелген міндеттерді басшылыққа алуы тиіс.
99. Жол полициясының қызметкерлері қажетті жағдайларда азаматтарға:
1) жол-көлік оқиғаларынан зардап шеккендерге алғашқы медициналық жәрдем көрсетуде және оларды емдеу мекемелеріне жеткізуді;
2) олардың өмірі мен денсаулығын заңсыз қол сұғушылықтан қорғауда және олардың меншігін сақтау жөнінде;
3) қызмет көрсетілетін бағыттың аумағы бойынша жүріп өтудің тәртібі мен ерекшеліктерін түсіндіруде;
4) көлік құралдарының техникалық ақауларын мүмкіндігінше түзеуде және бұзылған көлік құралдарын тасымалдауда жәрдем көрсетуге міндетті.
14. Жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету шаралары
100. Жол қозғалысын қадағалауды жүзеге асырған кезде жол полициясының қызметкері жеке қауіпсіздікті сақтаудың мынадай негізгі шараларын:
1) қызмет өтеу орынын жол қозғалысына қатысушылар айқын көрініп тұратындай және құқық бұзушылықтың дер кезінде жолын кесуге мүмкіндік болатындай етіп таңдап алу;
2) тәуліктің қараңғы уақытында және көрудің шектеулі жағдайларында қызметті жолдардың жарық учаскелерінде өтеу, жарық беретін таяқ пен жарық шағылыстыратын жарақтың болуы;
3) тәуліктің қараңғы уақытында көлік құралдарын тоқтату үшін жолдың неғұрлым жарық учаскесін таңдап алу, оған мүмкіндік болмаса - патрульдік көлік шамының жарығын пайдалану;
4) тоқтатылған көлік құралының қатарында, есіктерді шұғыл ашқан кезде немесе кенеттен жүре бастағанда жүргізушінің жол полициясы қызметкеріне соққы беруін болдырмайтындай етіп тұру;
5) егер бұл көліктің қозғалысына бөгет жасаса немесе жеке қауіпсіздікке қатер туғызатын болса, жолдың жүріс бөлігінде құқық бұзушылыққа талдау жүргізуге жол бермеу;
6) жол қозғалысына қатысушы көлік құралдарын тоқтатқан кезде жүріп келе жатқан патрульдік көлікте арнайы жарық белгілерін қосып қою жөніндегі негізгі шараларды сақтауға;

7) при проверке транспортного средства патрульный автомобиль припарковывает позади остановленного, не рекомендуется стоять перед или позади остановленного транспортного средства;
8) в процессе проверки документов выбирает безопасную дистанцию между собой и водителем, не поворачивается к нему спиной и ведет наблюдение за лицами, находящимися в транспортном средстве или рядом с ним, при этом другие сотрудники, находящиеся в составе наряда, занимают положение, позволяющее обеспечивать взаимную помощь;
9) в случае обнаружения разыскиваемых транспортных средств или лиц, подозреваемых в совершении преступления, сотрудники, находящиеся в наряде, принимают в зависимости от конкретной обстановки необходимые меры предосторожности при проведении досмотра транспортного средства или личного досмотра задержанных с целью выявления и изъятия оружия;
10) досмотр транспортного средства следует проводить после того, как водитель и пассажиры покинули салон автомобиля и за их поведением установлен контроль одним из сотрудников наряда;
11) при вынужденном отклонении от предписанного маршрута патрулирования или длительном оставлении поста сотрудник дорожной полиции в обязательном порядке докладывает об этом в дежурную часть строевого подразделения, а при отсутствии такой возможности - на ближайший пост или дежурную часть органа внутренних дел, о чем делается соответствующая запись в служебной книжке;
12) при осмотре места происшествия необходимо проконтролировать установку предусмотренных Правилами дорожного движения аварийных сигнальных средств, при необходимости выставить дополнительные, а также включить специальные световые сигналы, обеспечить возможность взаимной помощи сотрудников, находящихся в составе наряда, или оцепить участок дороги на безопасном расстоянии, с учетом скорости приближения транспортного потока.
14. Организация деятельности подразделений дорожной полиции
в особых условиях
101. Обеспечение безопасности движения и общественного порядка при проведении массовых мероприятий и обеспечении режима чрезвычайного положения осуществляется дорожной полицией в соответствии с приказом МВД Республики Казахстан "Об утверждении Инструкции об организации патрульно-постовой службы органов внутренних дел Республики Казахстан" от 5 июля 2002 года № 475 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1938) и на основании специальных планов органов внутренних дел. Расстановка сил и средств дорожной полиции при проведении запланированных мероприятий производится руководством строевых подразделений в соответствии с оперативными планами.

7) көлік құралын тексерген кезде патрульдік көлікті тоқтатылған көліктің артына қою керек, тоқтатылған көлік құралының алдында немесе артында тұруға болмайды;
8) құжаттарды тексеру процесінде жол полициясының қызметкері өзі мен жүргізушінің арасында қауіпсіз қашықтықты ұстауы тиіс, оған арқасын қаратып бұрылуға және көлік құралында немесе қатар тұрған адамдарға бақылау жасауға болмайды, жасақшаның құрамында жүрген басқа қызметкерлер өзара сақтықты қамтамасыз ететіндей жерде тұруы тиіс;
9) іздестірудегі көлік құралдары немесе қылмыс жасауда күдікті адамдар байқалған жағдайда жасақшада жүрген қызметкерлер нақты жағдайға қарай, қаруды анықтау және алып алу мақсатында көлік құралын тінтуді жүргізу немесе ұсталғандарды жеке тінту кезінде қажетті сақтық шараларын қабылдайды;
10) көлік құралын тінтуді автомобильдің салонынан жүргізуші мен жолаушылар шығып кеткен соң және жасақша қызметкерлерінің біреуі олардың мінез-құлқын бақылап тұрған кезде жүргізу керек;
11) белгіленген патрульдеу бағытынан ауытқуға мәжбүр болған немесе бекетті ұзақ уақыт тастап кететін кезде жол полициясының қызметкері бұл туралы саптық бөліністің кезекші бөліміне, ал мұндай мүмкіндік болмаса таяудағы бекетке міндетті түрде баяндайды;
12) оқиға болған жерді қарау кезінде жол қозғалысы ережесінде көзделген апатты белгі беру құралдарының орнатылуын қадағалау, қажет болса қосымша белгілерді қою, сондай-ақ арнайы жарық белгілерін қосу, өзара сақтықты қамтамасыз ету тиіс.
14. Ерекше жағдайларда жол полициясы бөліністерінің
қызметін ұйымдастыру
101. Бұқаралық іс-шараларды жүргізуді және төтенше жағдай режимін қамтамасыз етуді «Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының патрульді-бекеттік қызметінің қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 5 шілдедегі № 475 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 1938 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес және ішкі істер органдарының арнаулы жоспарлары негізінде жүзеге асырады. Жоспарланған шараларды жүргізу кезінде жол полициясының күштері мен құралдарын орналастыруды саптық бөліністерінің басшылығы жедел жоспарларға сәйкес жүргізеді.

102. При несанкционированных массовых мероприятиях, в том числе сопровождающихся блокированием дорог и других объектов, а также при массовых беспорядках выделение необходимого количества нарядов дорожной полиции определяет начальник органа внутренних дел (руководитель оперативного штаба). В этих условиях основное внимание уделяется вопросам:
1) оперативного развертывания и оборудования контрольно-пропускных пунктов для обеспечения режима чрезвычайного положения, выставления на них сотрудников полиции и организации взаимодействия с нарядами внутренних войск;
2) организации работы временных стоянок для задержанных транспортных средств и определению порядка их хранения;
3) разработки новых схем организации движения транспортных средств.
103. На предусмотренных дислокацией постах и маршрутах патрулирования сотрудник дорожной полиции:
1) оказывает содействие в беспрепятственном проезде транспортных средств, осуществляющих перевозку сотрудников полиции, войсковых нарядов, а также транспортных средств аварийно-спасательных служб, принимает участие в осуществлении мероприятий по обеспечению режима чрезвычайного положения;
2) принимает меры к обеспечению общественного порядка, предупреждению и пресечению преступлений, административных правонарушений, осуществляет наблюдение за поведением граждан в зоне обслуживаемой территории;
3) информирует старшего наряда (дежурную часть) обо всех изменениях оперативной обстановки и допущенных правонарушениях;
4) оказывает помощь другим постам полиции в пресечении правонарушений;
5) совместно с другими подразделениями полиции проводит работу по ликвидации последствий, связанных с проведением несанкционированных мероприятий и, в первую очередь, восстановлению бесперебойного движения транспортных средств.
104. С учетом складывающейся обстановки в дислокацию постов и маршрутов патрулирования коррективы вносятся по согласованию с руководителем, ответственным за обеспечение режима чрезвычайного положения.
105. При стихийных бедствиях, эпизоотиях, крупных производственных авариях, пожарах и других чрезвычайных событиях сотрудник дорожной полиции содействует беспрепятственному проезду автомобилей оперативных, аварийно-спасательных служб, осуществляет мероприятия по восстановлению и поддержанию общественного порядка, спасению людей и имущества, оказанию необходимой помощи пострадавшим, охране имущества, оставшегося без присмотра.
106. При осложнении дорожного движения, возникших в результате стихийных бедствий, сотрудник дорожной полиции докладывает об этом дежурному, принимает меры к оповещению водителей об опасности. В случае необходимости временно ограничивает или запрещает движение, направляет транспортные средства в объезд опасного участка, организует оказание помощи пострадавшим.

102. Санкцияланбаған, оның ішінде жолдар мен басқа да объектілерді қоршауға қатысты бұқаралық іс-шаралар кезінде, сондай-ақ жаппай тәртіпсіздік кезінде жол полициясы жасақшаларының қажетті санын ішкі істер органының басшысы (жедел штабтың басшысы) белгілейді. Мұндай жағдайларда негізгі назар:
1) төтенше жағдай режимін қамтамасыз ету үшін бақылау-өткізу бекеттерін жедел орналастыру және жабдықтау, оларға полиция қызметкерлерін қою және ішкі әскерлер жасақшаларымен өзара іс-қимылды ұйымдастыру;
2) ұсталған көлік құралдары үшін уақытша тұрақтардың жұмысын ұйымдастыру және оларды сақтаудың тәртібін айқындау;
3) көлік құралдары қозғалысын ұйымдастырудың жаңа кестесін әзірлеу мәселелеріне аударылуы тиіс.
103. Орналастырылатын бекеттер мен патрульдеу бағыттарында жол полициясының қызметкері:
1) полиция қызметкерлерін, әскери жасақшаларды, сондай-ақ апаттық-құтқару қызметтерінің көліктік құралдарын тасымалдауды жүзеге асырушысы көліктік құралдардың бөгеліссіз өтуіне жағдай жасайды, төтенше жағдай режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруға атсалысады;
2) қызмет жүргізілетін аумақтың аймағында қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге, қылмыстардың, әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алуға және жолын кесуге шаралар қабылдайды, адамдардың мінез-құлқына бақылау жүргізеді;
3) жасақшаның басшысына (кезекші бөлімге) жедел жағдайдың барлық өзгерістері мен орын алған құқық бұзушылықтар туралы хабарлайды;
4) құқық бұзушылықтардың жолын кесуде полицияның басқа бекеттеріне көмек көрсетеді;
5) полицияның басқа бөлімдерімен бірлесіп, санкцияланбаған іс-шараларды жүргізуге байланысты салдарды жою және ең алдымен, көлік құралдарының үздіксіз қозғалысын қалпына келтіру жөніндегі жұмысты жүргізеді.
104. Қалыптасқан жағдайды есепке ала отырып, төтенше жағдай режимін қамтамасыз етуге жауапты басшының келісімімен патрульдеу бағыттары мен бекеттерді орналастыруға түзетулер енгізіледі.
105. Табиғи апаттар, індеттер, ірі өндірістік апаттар, өрттер мен басқа да төтенше оқиғалар кезінде жол полициясының қызметкерлері жедел, апаттық-құтқару қызметтерінің автомобильдері бөгетсіз өтуіне жәрдемдеседі, қоғамдық тәртіпті қалпына келтіру және қолдау, адам мен мүлікті құтқару, зардап шеккендерге қажетті көмек көрсету, қараусыз қалған мүліктерді сақтау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырады.
106. Табиғи апаттардың салдарынан пайда болған жол қозғалысындағы қиыншылықтар кезінде жол полициясының қызметкері бұл туралы кезекшіге баяндайды, жүргізушілерді қауіп туралы хабардар етуге шаралар қолданады. Қажет болған жағдайда қозғалысты уақытша шектейді немесе оған тыйым салады, көлік құралдарын қауіпті учаскені айналып өтуге бағыттайды, зардап шеккендерге көмек көрсетуді ұйымдастырады.

15. Несение службы на контрольно-пропускных пунктах
107. Контрольно-пропускные пункты предназначены для обеспечения пропускного режима (ограничения, регулирования движения и досмотра транспортных средств), поддержания правопорядка и общественной безопасности, пресечения противоправных действий и задержания правонарушителей. Наряды контрольно-пропускных пунктов задействуются также для обеспечения особого режима въезда на определенную территорию и выезда из нее, поддержания режима чрезвычайного положения и проведения специальных операций.
108. Управление контрольно-пропускными пунктами обуславливается особенностями целевого назначения и состава решаемых задач. Руководство их деятельностью осуществляется территориальными органами внутренних дел при участии командования соответствующих воинских частей внутренних войск, а в условиях чрезвычайного положения - последними при участии руководителей территориальных органов внутренних дел.
109. При решении отдельных задач сотрудники дорожной полиции осуществляют визуальное наблюдение и общение с участниками дорожного движения для получения оперативных сведений.
110. При дежурных частях подразделений дорожной полиции формируются штабные группы, которые осуществляют накопление, обобщение и анализ сведений, поступающих от нарядов контрольно-пропускных пунктов и патрульных групп, подготовку оперативных сводок и иной информации, оценку организации дорожного движения в сложившейся обстановке, оперативную проверку сведений о принадлежности транспортных средств и их владельцах, о лицах, подозреваемых в совершении преступлений и нарушении общественного порядка.
16. Сопровождение транспортных средств
111. Сопровождение осуществляется на патрульном транспорте, имеющем цветографическую окраску, опознавательные знаки и оборудованном специальными звуковыми и световыми сигналами.
112. Получив задание на сопровождение, командир строевого подразделения:
1) определяет количество патрульного транспорта, необходимого для сопровождения;
2) изучает маршрут следования колонны, особенности организации движения, дислокацию постов и маршрутов патрулирования, систему связи и взаимодействия с ними экипажей сопровождающего патрульного транспорта;
3) назначает состав и старшего сопровождения, проводит их инструктаж (экипаж патрульного транспорта сопровождения должен состоять, как правило, из двух сотрудников);
4) организует проверку исправности транспортных средств, выделенных для сопровождения, и имеющихся средств радиосвязи, специальной световой и звуковой сигнализации.

15. Бақылау-өткізу пункттерінде қызмет өткеру
107. Бақылау-өткізу пункттері өткізу режимін қамтамасыз етуге, құқық тәртібі мен қоғамдық қауіпсіздікті қолдауға, құқыққа қарсы әрекеттердің жолын кесуге және құқық бұзушыларды ұстауға (қозғалысты шектеуге, реттеуге және көлік құралдарын тінтуге) арналады. Одан басқа, бақылау-өткізу пункттерінің жасақшалары белгілі бір аумаққа енудің және одан шығудың ерекше режимін қамтамасыз ету, төтенше жағдай режимін қолдау және арнайы операциялар жүргізу үшін тартылуы мүмкін.
108. Бақылау-өткізу пункттерін басқару тәртібі арнайы мақсаттың ерекшеліктеріне және шешілетін міндеттердің құрамына байланысты болады. Олардың іс-қимылына басшылықты ішкі әскерлердің тиісті бөлімдері қолбасшылығының қатысуымен аумақтық ішкі істер органдары, ал төтенше оқиғалар жағдайында - соңғысы аумақтық ішкі істер органдары басшыларының қатысуымен жүзеге асырады.
109. Жекелеген міндеттерді шешу кезінде жол полициясы қызметкерлері жедел мәліметтерді алу үшін көзбен бақылауды және жол қозғалысына қатысушылармен қарым-қатынасты жүзеге асырады.
110. Жол полициясы бөліністерінің кезекші бөлімдері жанынан штабтық топтар құрылады, олар бақылау-өткізу пункттері жасақшаларынан және патрульдік топтардан келіп түскен мәліметтерді жинақтайды, қорытындылайды және оларға талдау жасайды, жедел мәліметтер мен өзге де ақпараттарды дайындайды, қалыптасқан жағдайдағы жол қозғалысының ұйымдастырылуына баға береді; көлік құралдары мен олардың иелерінің тиесілігі туралы, қылмыс жасауда және қоғамдық тәртіпті бұзуда күдікті адамдар туралы мәліметтерді жедел тексеріп отырады.
16. Көлік құралдарына ілесіп жүру
111. Ілесіп жүру түрлі-түсті боялған, ажырату белгілері бар, арнайы дыбыс және жарық белгілерімен жабдықталған патрульдік көлікте жүзеге асырылады.
112. Ілесіп жүруге тапсырма алған саптық бөліністің командирі:
1) ілесіп жүру үшін қажетті патрульдік көліктің санын белгілейді;
2) колоннаның жүретін бағытын, қозғалысты ұйымдастырудың ерекшеліктерін, патруль жасау бекеттері мен бағыттарын орналастыру жағдайларын, байланыс жүйесін және ілесіп келе жатқан патруль көлігінің экипажымен олардың өзара байланысын зерделейді;
3) ілесіп жүрудің құрамы мен басшысын тағайындайды, оларды тағылымдамадан өткізеді (ілесіп жүретін патруль көлігінің экипажы, әдетте, екі қызметкерден тұрады);
4) ілесіп жүру үшін бөлінген және радиобайланыс құралдары, арнайы жарық және дыбыс белгілерін беретін қондырғылары бар көлік құралдарының ақаусыздығын тексеруді ұйымдастырады.

113. Инструктаж водителей сопровождаемых транспортных средств проводит старший сопровождения. При этом перед началом сопровождения транспортных средств, осуществляющих перевозку организованных групп детей производится проверка наличия документов, в том числе подтверждающих исправность транспортного средства его визуальный осмотр, с последующей передачей информации о сопровождающих лицах, количестве перевозимых детей, количестве транспортных средств в дежурную часть.
Не допускается осуществление междугородних перевозок организованных групп детей в ночное время (с 22 часов вечера до 06 часов утра), а также перевозки в туман, гололед и других неблагоприятных обстоятельствах.
При осуществлении проверок технического состояния транспорта, задействованного на перевозку организованных групп детей особое внимание уделять на наличие в транспортных средствах не менее двух дверей, проблесковых маячков желтого цвета, опознавательных знаков "Перевозка детей".
114. При сопровождении одним патрульным транспортным средством оно должно двигаться впереди сопровождаемых автомобилей, на расстоянии, обеспечивающем безопасность их движения, как правило, по крайней левой полосе, предназначенной для движения в заданном направлении.
115. При сопровождении двумя патрульными транспортными средствами одно из них движется как ведущее, а второе следует за сопровождаемой колонной для предупреждения ее обгона другими транспортными средствами на дорогах, имеющих одну полосу для движения в заданном направлении и в других опасных местах.
116. При сопровождении тремя патрульными транспортными средствами одно из них (ведущее) движется впереди колонны сопровождаемых транспортных средств, на расстоянии, обеспечивающем безопасность сопровождения, второе (сигнальное) - впереди ведущего автомобиля, на расстоянии 200-400 метров, по крайней левой полосе, предназначенной для движения в заданном направлении, с целью принятия мер к обеспечению безопасного и беспрепятственного проезда, оповещения нарядов о приближении сопровождаемых транспортных средств и информирования экипажа ведущего патрульного транспортного средства об условиях движения. Третье патрульное транспортное средство (замыкающее) движется позади колонны.
117. Скорость движения при сопровождении устанавливает старший сопровождения в зависимости от дорожных условий, интенсивности движения транспортных средств и пешеходов, характеристик сопровождаемых транспортных средств. При этом она не должна превышать пределов, установленных Правилами дорожного движения, за исключением случаев, предусмотренных Инструкцией по сопровождению автомобилей охраняемых лиц и официальных делегаций.

113. Ілесіп жүретін көлік құралдарының жүргізушілерін тағылымдамадан өткізуді аға жолбасшы жүргізеді. Бұл ретте балалардың ұйымдастырылған тобын тасымалдауды жүзеге асыратын көлік құралына ілесіп жүру басталар кезде құжаттарды тексеруді жүргізеді, оның ішінде көлік құралының ақаусыздығын растайтын оны сырттай көзбен шолып қарау жүргізіледі, бұдан әрі ілесіп жүретін адамдар, тасымалданатын балалар саны, көлік құралдарының саны туралы ақпарат береді.
Балалардың ұйымдасқан тобын қалааралық тасымалдауды жүзеге асыру түнгі уақытта (кешкі сағат 22-ден бастап таңғы сағат 06.00-ге дейін), тұман, көктайғақ және басқа да қолайсыз жағдайларда жол берілмейді.
Балалардың ұйымдасқан тобын тасымалдауға тартылған көлік құралының техникалық жай-күйін тексеруді жүзеге асырған кезде көлік құралындағы балалардың екеуден кем болмауына, сары түсті жарқылдақ маякшалардың, «Балаларды тасымалдау» жол белгілерінің барына назар аудару керек.
114. Бір патрульдік көлік құралымен ілесіп жүрген кезде соңғысы олардың қозғалу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін қашықтықта, әдетте, осы бағытта қозғалуға арналған сол жақтағы шеткі жолақ бойынша еріп келе жатқан автомобильдердің алдында жүруі тиіс.
115. Екі патрульдік көлік құралымен ілесіп жүрген кезде олардың біреуі қозғалып, екіншісі осы бағытта қозғалу үшін бір ғана жолағы бар жолдарда және басқа да қауіпті жерлерде басқа көлік құралдарының одан озып кетуін болдырмау үшін, еріп келе жатқан колоннаның соңында жүреді.
116. Үш патрульдік көлік құралымен ілесіп жүрген кезде олардың біреуі (басшысы) еріп келе жатқан көлік құралдары колониасының алдында ілесіп жүру қауіпсіздігін қамтамасыз ететіндей қашықтықта, екіншісі (белгі берушісі) - қауіпсіз және бөгетсіз жүріп өтуді қамтамасыз етуге шаралар қабылдау, ілесіп келе жатқан көлік құралдарының жақындағаны туралы жасақшаларға хабар беру және қозғалыстың жағдайлары туралы патрульдік көлік құралдарын алып келе жатқан экипажды хабарландырып отыру мақсатында, жетекші автомобильдің алдында осы бағытта жүруге арналған шеткі сол жақтағы жолақ бойынша 200-400 метр аралықта жүріп отырады. Үшінші патрульдік көлік құралы (соңындағысы) колоннаның соңында жүреді.
117. Алып жүру кезіндегі қозғалыстың жылдамдығын жолдағы жағдайларға, көлік құралдары мен жаяулар қозғалысының қауырттығына, ілесіп келе жатқан көлік құралдарының сипаттарына қарай аға жолбасшы белгілейді. Бұл жылдамдық күзетілетін адамдар мен ресми делегациялардың автомобильдерін ілесіп жүру жөніндегі нұсқаулықта көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының жол қозғалысы ережелерінде белгіленген шектерден аспауы тиіс.

118. Если скорость движения сопровождаемой колонны меньше разрешенной Правилами дорожного движения Республики Казахстан, а дорожные условия не позволяют попутным транспортным средствам совершить ее обгон, старший сопровождения принимает меры для пропуска накапливающегося за ней транспорта.
119. Сопровождение транспортных средств патрульными транспортными средствами дорожной полиции осуществляются за счет средств, предусмотренных местными бюджетами.
17. Оценка деятельности дорожно-патрульной службы
120. Работа дежурных частей строевых подразделений дорожно-патрульной службы и каждого сотрудника оценивается по следующим основным направлениям:
1) соблюдение законности;
2) организационное обеспечение раскрытия преступлений, оперативность реагирования на дорожно-транспортные и другие происшествия;
3) оперативное обеспечение руководства силами и средствами, задействованными в наряд;
4) качество приема, обработки и передачи розыскной и управленческой информации;
5) своевременность учета поступающих сообщений, заявлений о преступлениях и происшествиях;
6) правильность ведения служебной документации;
7) законность и обоснованность принимаемых решений по результатам обращений граждан;
8) эффективность использования технических средств;
9) сохранность оружия, боеприпасов, оперативно-технических и специальных средств, средств связи, защиты, оперативной и криминалистической техники, служебной документации;
10) культура обращения с гражданами;
11) внешний вид сотрудников дежурной смены, содержание служебных помещений, транспорта и другого имущества, закрепленного за дежурной частью;
12) наличие обоснованных жалоб на действия нарядов дежурной части;
13) участие в предотвращении и пресечении преступлений и административных правонарушений, раскрытии преступлений и задержании преступников.
121. Оценка работы сотрудников дорожной полиции при несении дорожно-патрульной службы учитывается и ведется командиром взвода или старшим группы по следующим основным направлениям:
1) знание нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность дорожной полиции, своих прав и функциональных обязанностей;
2) состояние аварийности на обслуживаемой территории, направленность административно-правовой деятельности на пресечение нарушений Правил дорожного движения;
3) соблюдение законности, выполнение требований приказов и указаний МВД, Комитета, Департамента, регламентирующих порядок осуществления надзора за дорожным движением, при надзоре за дорожным движением;
4) количество допущенных сотрудником нарушений дисциплины, законности при проведении проверок несения службы;

118. Егер Ілесіп келе жатқан колоннаның қозғалу жылдамдығы жол қозғалысы ережесінде рұқсат етілгенінен кем болса, ал жолдағы жағдайлар басқа көлік құралдарының одан озып кетуіне мүмкіндік бермесе, аға жолбасшы оның соңында жиналып қалған көлікті өткізіп жіберу үшін шаралар қабылдайды.
119. Көлік құралдарын жол полициясының патрульдік көлік құралдарымен алып жүру тиісті бюджеттерде көзделген қаражаттың есебінен жүзеге асырылады.
17. Жол-патрульдік қызметтің жұмысын бағалау
120. Жол-патрульдік қызметтің саптық бөліністері кезекші бөлімдерінің және әрбір қызметкердің жұмысы мынадай:
1) заңдылықты сақтау;
2) заңдар мен басқа да нормативтік құқықтық актілерді, жедел жағдайды, өзінің құқықтары мен міндеттерін білу;
3) қылмыстарды ашуды ұйымдастыруды қамтамасыз ету, жол-көліктік және басқа оқиғаларға жедел ден қою;
4) басшылықты жасақшаға тартылған күштермен және құралдармен жедел қамтамасыз ету;
5) іздестіру және басқару ақпаратын өңдеудің және тапсырудың сапасы;
6) қылмыстар мен оқиғалар туралы келіп түскен хабарларды, өтініштерді есепке алудың уақтылығы;
7) қызметтік құжаттамалардың дұрыс жүргізілуі;
8) азаматтар өтініштерінің нәтижелері бойынша қабылданған шешімдердің заңдылығы мен негізділігі;
9) техникалық құралдарды пайдаланудың тиімділігі;
10) қарудың, оқ-дәрілердің, жедел-техникалық және арнайы құралдардың, байланыс, қорғау құралдарының, жедел және криминалистикалық техниканың, қызметтік құжаттаманың сақталуы;
11) азаматтармен және Ішкі істер органдары қызметкерлерімен қарым-қатынас мәдениеті;
12) кезекші ауысым қызметкерлерінің сыртқы сымбаты, кезекші бөлімге тапсырылып берілген қызметтік үй-жайлардың, көліктің және басқа мүліктің жай-күйі;
13) кезекші бөлім жасақшаларының іс-әрекетіне қатысты негізделген шағымдардың болуы жөніндегі негізгі бағыттармен бағаланады.
121. Жол-патрульдік қызмет қызметкерлерінің жұмысын олардың тікелей командирлері (бастықтары) мынадай:
1) жол полициясының қызметін реттейтін нормативтік құқық актілерін, жедел жағдайды, өзінің құқықтары мен қызметтік міндеттерін білу;
2) қызмет жүргізілетін аумақтағы апаттылық жағдай, әкімшілік-құқықтық қызметтің жол-көлік оқиғаларының болуына негізгі себеп болып табылатын жол қозғалысы ережелерін өрескел бұзушылыққа бағытталуы;
3) заңдылықты, жол қозғалысын қадағалау тәртібін реттейтін Қазақстан Республикасының Ішкісминінің, Ішкісмині Жол полициясы комитетінің бұйрықтары мен нұсқауларының талаптарын сақтау;
4) қызметтің өткерілуін тексеру кезінде қызметкердің тәртіпті, заңдылықты бұзушылыққа жол беру саны;

5) количество поступивших на сотрудника жалоб, в том числе подтвердившихся;
6) дисциплинированность, культура поведения в обращении с гражданами;
7) качество оформления протоколов об административных правонарушениях;
8) профессионализм действий при осложнении дорожно-транспортной обстановки;
9) умение регулировать дорожное движение с помощью жестов;
10) участие в предотвращении и пресечении преступлений и административных правонарушений, раскрытии преступлений, задержании преступников;
11) содержание в исправном состоянии закрепленного патрульного автомобиля, оперативно-технических и специальных средств, умение ими пользоваться;
12) служебная и физическая подготовка;
13) строевая выправка, внешний вид.
122. Деятельность строевого подразделения дорожно-патрульной службы оценивается по следующим направлениям:
1) состояние аварийности на обслуживаемой территории, направленность административно-правовой деятельности на пресечение нарушений Правил дорожного движения, являющихся основными причинами совершения дорожно-транспортных происшествий;
2) состояние дисциплины и соблюдение законности сотрудниками строевого подразделения;
3) готовность к действиям при чрезвычайных обстоятельствах и чрезвычайных ситуациях;
4) отношение населения к деятельности строевого подразделения по результатам социологических опросов, анализа жалоб и заявлений граждан;
5) содержание в исправном состоянии патрульного автомобиля и использование его по назначению (коэффициент технической готовности), результативность применения оперативно-технических и специальных средств.
Приложение 1
к Инструкции органов внутренних дел
Республики Казахстан по обеспечению
безопасности дорожного движения
Форма
"Утверждаю"
_______________________________
(должность, звание, Ф.И.О.)
"___" _______________ 20__ г.
Дислокация
постов и маршрутов патрулирования
_____________________________________________________________
(наименование подразделения)
п/п
№ поста
маршрута
Вид поста, маршрута
(постоянный, односменный,
двухсменный, трехсменный)
Расположение
поста, маршрута
патрулирования
Вид
наряда
Особые
обязанности
1
2
3
4
5
6
1. В графе 2 для каждого маршрута патрулирования указывается его протяженность, границы и центр.
2. В графе 3 указывается вид поста (подвижной, стационарный) и вид патрулирования (автомобильное, мотоциклетное, пешее), номер, марка патрульного автомобиля (мотоцикла), позывной.
3. В графе 4 маршрут патрулирования обозначается названием городов, населенных пунктов, улиц, площадей и автомобильных дорог, по которым он проходит.
4. В графе 5 указывается форма несения службы (автомобильное, мотоциклетное, пешее).
5. В графе 6 наряду с особыми обязанностями указываются порядок поддержания связи с дежурной частью, нарядами на других постах и маршрутах патрулирования, а также зоны неустойчивого прохождения радиосвязи.
Командир ______________________________
(строевое подразделение)
_______________________________________
"__"________ 20___ г. (звание, Ф.И.О.)
Приложение 2
к Инструкции органов внутренних дел
Республики Казахстан по обеспечению
безопасности дорожного движения
Форма
Постовая ведомость
расстановки нарядов ____________ взвода (отделения)
на "___" _______ 20__ г.
1. Расчет сил и средств
По личному составу
Количество
Использование
автотранспорта и
специальных технических
средств
Количество
По списку
Автомобили, всего
Обязательные нормы
Обязательные нормы
Фактически используется
Фактически используется
Вне службы
Мотоциклы
а) отпуск
Обязательные нормы
б) командировка
Фактически используется
в) на учебе
Радиостанции
г) больные
Обязательные нормы
д) выходные
Фактически используется
е) на других работах
Измерители скорости
Обязательные нормы
Фактически используется
2. Расстановка нарядов по сменам:
п/п
Авто/мото-
транспорт
ФИО
инспек-
тора
По-
зывной
Получено
оружие
Участки
патру-
лиро-
вания
Время
перерыва
Роспись
инспектора
дорожной
полиции в
получении
инструктажа
Роспись
старшего
инспектора
дорожной
полиции по
окончании
смены
1
2
3
4
5
6
7
8
9

5) қызметкер үстінен түскен шағымдар саны, соның ішінде дәлелденгендері;
6) тәртіптілік, азаматтармен қарым-қатынастағы мінез-құлық мәдениеті;
7) әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалардың ресімделу сапасы;
8) жол-көлік жағдайы күрделенген кездегі кәсіби іс-әрекеттері;
9) жол қозғалысын қимылдар көмегімен реттей білуі;
10) қылмыстарды, әкімшілік құқық бұзушылықты болдырмауға және жолын кесуге, қылмыстарды ашуға, қылмыскерлерді ұстауға қатысуы;
11) бекітіліп берілген патрульдік көлікті, жедел-техникалық және арнайы құралдарды ақаусыз күйде ұстауы, оларды пайдалана білуі;
12) қызметтік және дене шынықтыру дайындығы;
13) саптық бой түзеу, сыртқы сымбат жөніндегі негізгі көрсеткіштер бойынша бағалайды.
122. Жол-патрульдік қызметтің саптық бөліністерінің іс-әрекеті мынадай:
1) қызмет жүргізілетін аумақтағы апаттылық жағдай, әкімшілік-құқықтық қызметтің жол-көлік оқиғаларының алдын алуға бағытталуы;
2) тәртіп жағдайы және саптық бөліністер қызметкерлерінің заңдылықты сақтауы;
3) төтенше мән-жайларда және төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимылдарға дайын болу;
4) әлеуметтік сауалнамалардың, шағымдар мен талдаулардың және т.б. нәтижелері бойынша саптық бөліністердің іс-әрекетіне халықтың көзқарасы;
5) патрульдік көлікті ақаусыз күйде ұстау және арналған мақсаты бойынша пайдалану (техникалық дайындық коэффициенті), жедел-техникалық және арнайы құралдарды қолданудың нәтижелілігі жөніндегі негізгі бағыттар бойынша бағаланады.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
жол қозғалысы қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
нұсқаулыққа 1-қосымша
Формасы
Бекітемін
___________________________
(лауазымы, атағы, Т.,А.,Ә.)
20 ___ жылғы "__" _________
Бекеттер мен патрульдеу бағыттарының орналасуы
_______________________________________________
(бөліністің атауы)
р/с
Бекет, бағыт №
Бекет, бағыт түрі (тұрақты, бір ауысымды, екі ауысымды, үш ауысымды)
Патрульдеу бағытының, бекетінің орналасуы
Жасақша түрі
Ерекше міндеттері
1
2
3
4
5
6
1. 2-бағанда әрбір патрульдеу бағыты үшін оның ұзындығы, шекаралары мен орталығы көрсетіледі.
2. 3-бағанда бекеттің түрі (жылжымалы, тұрақты) және патрульдеу түрі (авто-, мото- және жаяу), патрульдік автомобильдің (мотоциклдің) нөмірі, шақыру белгісі көрсетіледі.
3. 4-бағанда патрульдеу бағыты өзі жүріп өтетін қалалардың, елді мекендердің, көшелердің, алаңдар мен автомобиль жолдарының атауымен белгіленеді.
4. 6-бағанда ерекше міндеттермен қатар кезекші бөліммен, басқа бекеттер және патрульдеу бағыттарындағы жасақшалармен байланыс жасаудың тәртібі, сондай-ақ радиобайланыс тұрақсыз болатын аймақтар көрсетіледі.
Командир ______________________
(саптық бөлініс)
20 __ жылғы "___" ________ (атағы, Т.,А.,Ә.)
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
жол қозғалысы қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
нұсқаулыққа 2-қосымша
Формасы
Бекітемін
Командир (бастық)
__________________________
(бөлініс)
__________________________
(атағы, Т.А.Ә.)
20 __ жылғы "__" _________ взводтың (бөліністің)
жасақшаларын орналастырудың бекеттік ведомосі
1. Күш-құралдар есебі
Жеке құрам бойынша
Саны
Автокөліктерді және арнайы техниканы пайдалану
Саны
Тізім бойынша
Автомобильдер, барлығы
Міндетті нормалар
Міндетті нормалар
Нақты пайдаланылатыны
Нақты пайдаланылатыны
Қызмет бабынан тыс жерде
Мотоциклдер
а) кезекті демалыста
Міндетті нормалар
б) іссапарда
Нақты пайдаланылатыны
в) оқуда
Радиостанциялар
г) сырқатталғандар
Міндетті нормалар
д) демалыста
Нақты пайдаланылатыны
е) басқа жұмыстармен
Жылдамдық өлшеу құралы
Міндетті нормалар
Нақты пайдаланылатыны
1. Жасақшаларды ауысымдар бойынша орналастыру:
р/с
Автомото көліктер
Инспектордың Т.,А.,Ә.
Шақыратын
Берілген қару
Патрульдеу учаскесі
Үзіліс уақыты
Нұсқама алуы туралы қолы
ЖП аға инспекторының жұмыс ауысымынан кейінгі қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9

3. Расстановка нарядов при введении спец. плана "Перехват":
Место несения службы
ФИО инспектора дорожной
полиции 1-й смены
ФИО инспектора дорожной
полиции 2-й смены
1
2
3
4. Ориентировки
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Инструктаж
проведен: ___________________________________________________________
(должность, ф.и.о.)
_____________________________________________________________________
6. Проверка несения службы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Изменения в расстановке нарядов:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Режим работы: 1-я смена: с ___ до ____ часов;
2-я смена: с ___ до ____ часов;
3-я смена: с ___ до ____ часов.
9. Учет работы личного состава:
ФИО
инспектора
дорожной
полиции
Отметка
о пребы-
вании
Всего
нару-
шений
ПДД
В том числе по
статьям Кодекса
Республики Казахстан об
администра-
тивных
правонарушениях
Доставлено
на
сцециальную
стоянку
Достав-
лено в
РОВД
Достав-
лено в
м/в
Примечание
Командир взвода (отделения)
____________________________
(звание, ф.и.о., подпись)
Приложение 3
к Инструкции органов внутренних дел
Республики Казахстан по обеспечению
безопасности дорожного движения
Форма
Карточка
поста (маршрута патрулирования) № _______
1. Автодорога ________________________________________________
с "___" по "___" км
2. Вид несения службы ________________________________________
3. Схема маршрута с обозначением мест концентрации дорожно-транспортных происшествий (перекрестков, населенных пунктов, участков дорог)
4. Характеристика маршрута:
1) состояние аварийности за 20__ год _________________________
2) аварийные места ___________________________________________
3) наличие:
4) перекрестков ______________________________________________
5) дорожных знаков, светофорных объектов
______________________________________________________________
6) расположение ______________________________________________
7) дежурных частей, других подразделений органов внутренних дел
______________________________________________________________
8) постов ППС ________________________________________________
9) медучреждений _____________________________________________

3. «Тосқауыл» арнайы жоспар қосылған кезде жасақтардың орналасу:
Қызмет атқару орны
1-ші ауысымдағы ЖПИ Т.А.Ә.
1-ші ауысымдағы ЖПИ Т.А.Ә.
1
2
3
4. Бағдар
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5.Нұсқау беруді өткізушілер: ________________________________________
(лауазымы, т.а.ә.)
_____________________________________________________________________
6. Қызмет атқаруды тексеру
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Жасақтардың орналасуының өзгеруі:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Жұмыс кестесі: 1-ші ауысым: сағат ___ ден ___ дейін
2-ші ауысым: сағат ___ ден ___ дейін
3-ші ауысым: сағат ___ ден ___ дейін
9. Жеке құрам жұмысының есебі:
ЖПИ тегі а.ә.
Келгені туралы белгі
Барлығы ЖҚЕ бұзу
Оның ішінде ҚР ӘҚК баптары бойынша
Арнайы тұраққа жеткізілген
АIIБ жеткізілген
М/а жеткізілген
Ескертпе
461 б.1
461 б.2
461 б.3
Взвод командирі (бөлімше)
___________________________
(атағы, т.а.ә., қолы)
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
жол қозғалысы қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
нұсқаулыққа 3-қосымша
Формасы
№ _________ бекеттің (патрульдеу бағытының) карточкасы
1. Автожол ____________________________________________________
"_______" км-ден бастап "_________" км-ге дейін
2. Қызмет атқару түрі _________________________________________
3. Жол-көлік оқиғалары шоғырланған орындар (қиылыстар, елді мекендер, жол учаскесі және т.б.) белгіленетін бағыт сызбасы
4. Бағыттың сипаттамасы;
1) 20 ___ жылдағы апаттылықтың ахуалы _________________________
2) апат орындары ______________________________________________
3) бары: ______________________________________________________
4) қиылыстар __________________________________________________
5) жол белгілері, бағдаршам объектілері _______________________
6) орналасуы __________________________________________________
7) ішкі істер органдарының кезекші бөлімдері __________________
8) ПКҚ бекеттері ______________________________________________
9) медициналық мекемелер ______________________________________

10) дорожных организаций _____________________________________
11) предприятий ______________________________________________
12) учебных заведений ________________________________________
13) школьных и дошкольных учреждений _________________________
14) торговых точек ___________________________________________
15) зрелищных и спортивных сооружений ________________________
5. Особенности поста (маршрута) патрулирования: зоны неустойчивой радиосвязи, ближайшие посты патрульно-постовой службы, телефоны дежурной части органов внутренних дел (отделения полиции), участкового инспектора полиции, медицинских учреждений, места установки ближайших таксофонов и постовых полицейских аппаратов.
Командир ___________________________
(строевое подразделение)
____________________________________
"___"______20___г. (звание, Ф.И.О.)
Приложение 4
к Инструкции органов внутренних дел
Республики Казахстан по обеспечению
безопасности дорожного движения
Форма
Табель положенности
оборудования патрульного автомобиля дорожной полиции
1. Радиостанция автомобильная стационарная           1 комплект
2. Система цифровой видеозаписи                      1 комплект
3. Специальная световая и звуковая установка         1 комплект
4. Набор индикаторных трубок "Контроль трезвости"    1 комплект
5. Медицинская аптечка с набором медикаментов        1 комплект
6. Портативный прибор для определения подделок
номера кузова легкового автомобиля                1 штука
7. Портативный прибор для определения подделок
водительских удостоверений и свидетельств о
регистрации транспортных средств                  1 штука
8. Фонарь карманный                                  2 штуки
9. Фонарь красный мигающий                           2 штуки
10. Знаки дорожные                                   2 штуки
11. Бортовой журнал                                  1 штука
Приложение 5
к Инструкции органов внутренних дел
Республики Казахстан по обеспечению
безопасности дорожного движения
Форма
Табель
положенности стационарных постов
1. Компьютер с модемной связью, соединенный
с базой данных, находящихся в розыске лиц и
транспортных средств                              1 комплект
2. Радиостанция стационарная                         1 комплект
3. Радиостанция носимая                              2 штуки
4. Громкоговорящая сигнальная установка              1 штука
5. Телефонный аппарат                                1 штука
6. Устройство для принудительной остановки
транспорта "Еж"                                   2 штуки
7. Бронежилет, шлем защитный, пулестойкий,
противогаз на каждую штатную единицу
8. Наручники                                         2 штуки
9. Прибор для определения подделок водительских
удостоверений и свидетельств о регистрации
транспортных средств                              2 штуки
10. Источник ультрафиолетовых лучей                  1 штука
11. Знаки дорожные:
"движение запрещено"                             2 штуки
"движение прямо"                                 2 штуки
12. Фонарь карманный                                 2 штуки
13. Мигающий красный фонарь                          2 штуки
14. Лупа зерновая 4,5                                1 штука
15. Рулетка метрическая 10 метровая                  1 штука
16. Шкаф для хранения оперативно-технических
средств                                          1 штука
17. Медицинская аптечка с набором медикаментов
и медицинских средств                            1 комплект
18. Носилки медицинские                              1 штука
19. Лестница-стремянка                               1 штука
20. Фотоаппарат с фотовспышкой                       1 комплект
21. Источник автономного электропитания              1 комплект
22. Зарядное устройство для батарей носимых
радиостанций                                     1 комплект
23. Патрульный автомобиль или мотоцикл        1 единица на пост
Приложение 6
к Инструкции органов внутренних дел
Республики Казахстан по обеспечению
безопасности дорожного движения
Форма
Журнал
учета использования средства измерения скорости движения
____________________________________
(наименование) заводской № _____
Дата
Фамилия
сотруд-
ника,
приме-
нявшего
прибор
Продолжи-
тельность
работы
прибора,
фактически
в часах
Количество
выявленных
нарушений
Правил
дорожного
движения
Обнаруженные
неисправности
прибора
Куда и
когда
сдан на
ремонт
Отметка об
устранении
неисправностей
и дата
проверки
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 7
к Инструкции органов внутренних дел
Республики Казахстан по обеспечению
безопасности дорожного движения
Форма
Журнал
приема и учета заявлений и сообщений граждан

10) жол ұйымдары ______________________________________________
11) кәсіпорындар ______________________________________________
12) оқу орындары ______________________________________________
13) мектеп және мектепке дейінгі мекемелер ____________________
14) сауда орындары ____________________________________________
15) ойын-сауық және спорт мекемелері __________________________
5. Патрульдеу бекетінің (бағытының) ерекшеліктері: радиобайланыс тұрақсыз болатын аймақтар, таяу жердегі ПКҚ бекеттері, ішкі істер органдары (полиция бөлімшесі) кезекші бөлімінің телефоны, полицияның учаскелік инспекторы, медициналық мекеме, таяу жерде орналастырылған таксофондар және полиция аппараттарының бекеттері.
Командир ______________________
(саптық бөлініс)
20 __ жылғы "___" ________ (атағы, Т.,А.,Ә.)
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
жол қозғалысы қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
нұсқаулыққа 4-қосымша
Формасы
Формасы Стационарлық бекеттің тиесілік табелі
1.
Арнаулы есептер деректерінің базасымен жалғасқан модемдік байланысы бар компьютер
1 кешен
2.
Стационарлық радиостанция
1 кешен
3.
Тасымалдағыш радиостанция
2 дана
4.
Дыбыс күшейткіш белгі беру қондырғысы
1 дана
5.
5. Телефон аппараты
1 дана
6.
«Кірпі» көлікті мәжбүрлеп тоқтатуға арналған құрылғы
2 дана
7.
Әрбір штаттық бірлікке оққағар, қорғану шлемі, оқ өтпейтін шлем
2 дана
8.
Қол кісендер
2 дана
9.
Жүргізуші куәліктері мен көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктерді қолдан жасауды анықтауға арналған "Confirm-ЗМ" құралы
2 дана
10.
ОЛД-41 типті ультракүлгін сәулелер көзі
1 дана
11.
Жол белгілері
2 дана
3.2.
2 дана
4.1.1.
2 дана
12.
Қалтафонары
2 дана
13.
Жарқылдайтын қызыл фонарь
2 дана
14.
Түйір лупа 4,5*
1 дана
15.
Метрлік рулетка (10 метрлік)
1 дана
16.
Жедел-техникалық құралдарды сақтауға арналған шкаф
1 дана
17.
Дәрі-дәрмектер мен медициналық құралдар салынған медициналық қобдиша
1 дана
18.
Медициналық зембіл
1 дана
19.
Жеңіл баспалдақ-басқыш
1 дана
20.
Фотожарқылдағышы бар фотоаппарат
1 кешен
21.
Автономды электрқоректендіргіш
1 кешен
22.
Тасымалдағыш радиостанциялардың батареяларына қуат беру құрылғысы
1 кешен
23.
Патрульдік автомобиль немесе мотоцикл бір бекетке
1 дана
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
жол қозғалысы қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
нұсқаулыққа 5-қосымша
Формасы
Жол полициясының патрульдік автомобилін жабдықтаудың
тиесілік табелі
1.
Автомобильдік стационарлық радиостанция
1 кешен
2.
Сандық бейне жазу жүйесі
1 кешен
3.
Арнайы жарық беру және дыбыс шығару қондырғысы
1 кешен
4.
"Спирттік ішімдікті қолданбағандығын тексеру" түтікшесі
1 кешен
5.
Дәрі-дәрмектер салынған медициналық қобдиша
1 кешен
6.
Жеңіл автомобиль кузовының нөмірін қолдан соғуды анықтауға арналған портативті прибор
1 дана
7.
Жүргізуші куәліктері мен көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктерді қолдан жасауды анықтауға арналған портативті прибор
1 дана
8.
Қалта фонары
2 дана
9.
Жарқылдайтын қызыл фонарь
2 дана
10.
Жол белгілері
2 дана
11.
Борттық журнал
1 дана
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
жол қозғалысы қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
нұсқаулыққа 6-қосымша
Формасы
Формасы Қозғалыс жылдамдығының өлшеу құралдарын
пайдалануды есепке алу
ЖУРНАЛЫ
____________________________________________________
(атауы)
зауыттық № ________
Күні
Аспапты қолданған қызметкердің тегі
Аспаптың нақты сағаттағы жұмыс істеу ұзақтығы
Анықталған жол қозғалысы ережелерін бұзу саны
Аспаптың анықталған ақаулығы
Қайда және қашан жөндеуге тапсырылды
Ақаулықтарды жою туралы белгі және тексеру күні
Ескертпелер
1
2
3
4
5
6
7
8
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
жол қозғалысы қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
нұсқаулыққа 7-қосымша
Формасы
Азаматтардың өтініштерін қабылдау және есепке алу
ЖУРНАЛЫ

Сноска. Приложение 7 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 01.03.2013 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 8
к Инструкции органов внутренних дел
Республики Казахстан по обеспечению
безопасности дорожного движения
Форма
Перечень
служебно-справочных материалов и другой служебной документации,
которые должны находиться в дежурной части строевого
подразделения дорожно-патрульной службы
1. Служебная документация
1. Нормативные правовые акты по безопасности дорожного движения, организации работы дежурных частей органов внутренних дел.
2. Схема связи дежурной части строевого подразделения с дежурными частями МВД, УВД, городских и районов органов внутренних дел, военной дорожной полицией, территориальных органов Комитета национальной безопасности, территориальных органов по чрезвычайным происшествиям, дорожными, коммунальными, автотранспортными организациями, медицинскими учреждениями.
3. Планы поисковых и заградительных мероприятий.
4. Схема оповещения и сбора личного состава по тревоге.
5. Планы обеспечения безопасности дорожного движения при проведении эпизодических мероприятий.
6. Перечень серий номерных знаков на автотранспортные средства, закрепленные за областями и городами Республики Казахстан.
7. Перечень закрепления номерных знаков за автомобилями иностранных граждан, регистрируемыми в Республике Казахстан.
8. Перечень автомобильных дорог и их участков, открытых для международного автомобильного сообщения.
9. Дислокация постов и маршрутов патрулирования.
10. Папка для входящих и исходящих телеграмм, телефонограмм.
11. Книга постовых ведомостей.
12. Журнал выхода и возвращения транспортных средств.
13. Журнал выдачи и приема вооружения и специальных технических средств.
14. Журнал учета и недостатков в состоянии улиц и дорог, повреждений технических средств регулирования дорожного движения.
15. Журнал учета проверки исправности специальных технических средств и их повреждений.
16. Журнал учета протоколов об административных правонарушениях.
17. Тетрадь для записей оперативного дежурного.
18. Журнал учета дорожно-транспортных происшествий.
19. Журнал приема обращений граждан.
20. Журнал учета посетителей.
21. Журнал учета разыскиваемых транспортных средств.
22. Книга учета лиц, доставленных в дежурную часть.
23. Журнал выдачи задержанных транспортных средств.
24. Книга приема и сдачи дежурства.
25. Комплект установленных бланков для оформления дорожно-транспортных происшествий и нарушений правил дорожного движения.

Ескерту. 7-қосымша алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 01.03.2013 № 159 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
жол қозғалысы қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
нұсқаулыққа 8-қосымша
Формасы
Жол-патрульдік қызметтің саптық бөлінісінің кезекші
бөлімінде болуы қажет қызметтік анықтама материалдары мен
басқа да қызметтік құжаттамалардың
ТІЗБЕСІ
1. Қызметтік құжаттама
1. Жол қозғалысының қауіпсіздігі, ішкі істер органдары кезекші бөлімдерінің қызметтерін ұйымдастыру жөніндегі нормативтік құқықтық актілер.
2. Саптық бөлініс кезекші бөлімінің ІІМ, ІІБ-нің, қалалық және аудандық ішкі істер органдарының, әскери жол полициясының, Ұлттық қауіпсіздік комитеті аумақтық органдарының, төтенше оқиғалар жөніндегі аумақтық органдарының кезекші бөлімдерімен, жол, коммуналдық, автокөліктік ұйымдармен, медициналық мекемелермен байланыс сызбасы.
3. Іздеу және қоршау іс-шараларының жоспарлары.
4. Дабыл бойынша жеке құрамды хабардар ету және жинау сызбасы.
5. Эпизодтық іс-шараларды өткізу кезіндегі жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жоспарлары.
6. Қазақстан Республикасының облыстарына және қалаларына бекітілген автокөлік құралдарына нөмірлік белгілер серияларының тізбесі.
7. Қазақстан Республикасында шетел азаматтарының автомобильдеріне нөмірлік белгілерді бекіту тізбесі.
8. Халықаралық автомобильдік қатынас үшін ашылған автомобиль жолдары және учаскелерінің тізбесі.
9. Бекеттер мен патрульдеу бағыттарының (бағыттардың) орналасуы.
10. Кіріс және шығыс жеделхаттар, телефон хабарламалары папкасы.
11. Бекеттік ведомостер кітабы.
12. Көлік құралдарының шығу және қайтып келу журналы.
13. Қару-жарақты және арнайы техникалық құралдарды беру және қабылдау журналы.
14. Көшелер мен жолдар жағдайындағы кемшіліктерді, жол қозғалысын реттеу техникалық құралдардың бұзылуын есепке алу журналы.
15. Арнайы техникалық құралдардың ақаусыздығын және олардың бұзылуын тексеруді есепке алу журналы.
16. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамаларды есепке алу журналы.
17. Жедел кезекшінің жазбалар дәптері.
18. Жол-көлік оқиғасын есепке алу журналы.
19. Азаматтардың өтініштерін қабылдау журналы.
20. Келушілерді есепке алу журналы.
21. Іздеу салынған көлік құралдарын есепке алу журналы.
22. Кезекші бөлімге жеткізілген адамдарды есепке алу кітабы.
23. Ұсталған көлік құралдарын беру журналы.
24. Кезекшілікті қабылдау және тапсыру кітабы.
25.Жол-көлік оқиғаларын және жол қозғалысы ережелерін бұзуды ресімдеу үшін белгіленген бланкілер кешені.

2. Картотеки и справочные материалы
1. Картотеки постов и маршрутов патрулирования. Алфавитный список (картотека) личного состава подразделения и руководящего состава дорожной полиции с домашними адресами и номерами телефонов.
2. Картотека с перечнем действий дежурного:
при дорожно-транспортных происшествиях;
по розыску и задержанию водителей и транспортных средств, скрывшихся с места происшествия;
по розыску угнанных и похищенных транспортных средств, преступников, объявленных в розыск;
при угрозе возникновения групповых нарушений общественного порядка;
при снежных заносах, гололедице, появлении тумана, наводнении;
при пожарах, эпидемии, эпизоотии, землетрясении и других чрезвычайных обстоятельствах.
3. Карта территории обслуживания с указанием дислокации маршрутов патрулирования и постов, а также зон неуверенного прохождения радиосвязи.
4. Карта административно-территориального деления Республики Казахстан, области, города, с указанием автомобильных и железных дорог.
5. Справочники административно-территориального деления Республики Казахстан, областных, городских (районных) учреждений, предприятий, организаций с адресами, телефонами; наименований площадей, улиц, переулков, поселков с маршрутами общественного транспорта и другими сведениями, абонентов областной, городской (районной) телефонной сети.
Приложение 9
к Инструкции органов внутренних дел
Республики Казахстан по обеспечению
безопасности дорожного движения
Форма
Журнал
учета использования транспортных средств
_________________________________________
(наименование подразделения)
Начат   "__" ________________ 20____ г.
Окончен "__" ________________ 20____ г.
п/п
Марка,
модель
автомото-
транспорта
Государственный
регистрационный
номерной знак
Время
выезда
Время
возвращения
ФИО сотрудника,
закрепленного
за автомото-
транспортом
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 10
к Инструкции органов внутренних дел
Республики Казахстан по обеспечению
безопасности дорожного движения
Форма
Журнал
выдачи и приема вооружения,
оперативно-технических и специальных средств
_________________________________________
(наименование подразделения)
Начат   "__"____________ 20__ г.
Окончен "__"____________ 20__ г.
Дата
выдачи
Кому
выдано
Наименование
вооружения и
боеприпасов
Выдано
Принято
Количество
(номер
оружия)
Расписка
в полу-
чении
Дата
приема
Количество
(номер оружия),
исправно,
неисправно
Расписка в
получении
1
2
3
4
5
6
7
8
Учет выдачи сотрудникам и приема от них
оперативно-технических и специальных средств
Дата
выдачи
Кому
выдано
(ФИО)
Наименование
специальных
технических
средств
(марка,
заводские
номера)
Выдано
Принято
Количество
Расписка в
получении
Дата
приема
Кол-во,
исправно,
неисправно
Расписка
принявшего
1
2
3
4
5
6
7
8
Учет приема и сдачи дежурным вооружения и
оперативно-технических и специальных средств
Дата
приема,
сдачи
Ф.И.О.
прини-
мающего
Пистолеты
9-мм патроны
Другое вооружение
Подлежит
сдаче
(единиц)
Из них
Подлежит
сдаче
(единиц)
Из них
Подлежит
сдаче
(единиц)
Из них
В
шкафу
В
поль-
зовании
В
шкафу
В
поль-
зовании
В
шкафу
В
поль-
зовани
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы
Радио-
станции
Жезлы
Чемоданы
дорожно-
патрульной
службы
Изме-
рители
скорости
Приборы
для
фиксации
нарушений
Правил
дорожного
движения
Трубка
"Контроль
трезвости"
Другие
оперативно-
технические
и
специальные
средства
Сдал
(подпись),
номер
личной
печати
Принял
(подпись),
номер
личной
печати
12
13
14
15
16
17
18
19
20

2. Картотекалар және анықтамалық материалдар
1. Патрульдеу бағыттары және бекеттердің картотекалары. Жол полициясы бөлінісінің жеке құрамы мен басшы құрамының мекенжайлары және телефон нөмірлері көрсетілген алфавиттік тізімі (картотекасы).
2. Кезекшінің: жол-көлік оқиғасы кезіндегі; оқиға болған жерден қашып кеткен жүргізушілер мен көлік құралдарын іздестіру және ұстау жөніндегі; айдап әкетілген және ұрланған көлік құралдарын, іздеу жарияланған қылмыскерлерді іздестіру жөніндегі; қоғамдық тәртіпті топтасып бұзудың қаупі туындаған кездегі; қар басу, көктайғақ, тұман түсу, су тасқыны кезіндегі; өрт, эпидемия, эпизоотия, жер сілкіну кезіндегі және басқа да төтенше жағдайлардағы іс-әрекет жасаудың тізбесі бар картотека.
3. Патрульдеу бағыттары мен бекеттердің, сондай-ақ радиобайланыс нашар өтетін аймақтардың орналасуы көрсетілген қызмет көрсету аумағының картасы.
4. Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бөлінуінің, облыстың, қаланың автомобиль жолдары және темір жолдары көрсетілген картасы.
5. Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бөлінуінің анықтамалығы, облыстық, қалалық (аудандық) мекемелердің, кәсіпорындардың, ұйымдардың мекенжайы, телефондары көрсетілген анықтамалық; алаңдардың, көшелердің, кенттердің, қоғамдық көліктің бағыттары және басқа да мәліметтер көрсетілген атаулары, облыстық, қалалық (аудандық) телефон желісі абоненттерінің атаулары.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
жол қозғалысы қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
нұсқаулыққа 9-қосымша
Формасы
Көлік құралдарын пайдалануды есепке алу
ЖУРНАЛЫ
_____________________________________________
(бөліністің атауы)
20 ___ ж. "___" ____________ басталды.
20 ___ ж. "___" ____________ аяқталды.
р/р
Автомотокөліктің маркасы, моделі
Мемлекеттік тіркеу белгісі
Шығу уақыты
Қайтып келу
Автомотокөлік бекітіліп берілген қызметкердің тегі, аты-жөні
Ескертпелер
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
жол қозғалысы қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
нұсқаулыққа 10-қосымша
Формасы
Қару-жарақ, жедел-техникалық және арнайы құралдарды
беру мен қабылдап алу журналы
_____________________________________________
(бөліністің атауы)
20 ___ ж. "___" ____________ басталды.
20 ___ ж. "___" ____________ аяқталды.
Беру күні
Кімге берілді (т.,а., ә.)
Қару-жарақтың және оқ-дәрілердің атауы
Берілді
Қабылданды
Саны (қарудың нөмірі)
Алғандығы жөнінде қолхат
Қабылдап алған күні
Саны (қарудың нөмірі), ақаусыз, ақауы бар
Алғаны туралы қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
2. Қызметкерлерге жедел-техникалық және арнайы құралдарды беру және олардан қабылдап алуды есепке алу.
Беру күні
Кімге берілді (т.,а., ә.)
Арнайы техникалық құралдардың атауы (маркасы, зауыттық нөмірлері)
Берілді
Қабылданды
Саны
Алғаны туралы қолы
Қабылдаған күні
Саны, ақаусыз, ақауы бар
Қабылдап алған қызметкердің қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
Кезекшілерге жедел-техникалық және арнайы құралдарды қабылдап алу және тапсыруды есепке алу
Қабылдау тапсыру күні
Қабылдаған адамның аты-жөні, тегі
Тапаншалар
9 мм-лік патрондар
Басқа да қару-жарақ
тапсырылуы тиіс (бірлік)
Оның ішінде
тапсырылуы тиіс (бірлік)
Оның ішінде
тапсырылуы тиіс (бірлік)
Оның ішінде
Шкафта
Пайдалануда
Шкафта
Пайдалануда
Шкафта
Пайдалануда
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы
Радиостанциялар
бағдартаяқтар
ЖПҚ чемодандар
Жылдамдықты өлшеуіштер
ЖҚЕ-ны бұзуды тіркеуге арналған құралдар
"спирттік ішімдікті қолдануды анықтау" түтікшесі
Басқа да және жедел техникалық және арнайы құралдар
Тапсырды (қолы) жеке мөрдің нөмірі
Қабылдадым (қолы), жеке мөрінің нөмірі
12
13
14
15
16
17
18
19
20

1. Журнал ведется старшим инспектором-дежурным (инспектором-дежурным).
2. Выдача сотрудникам оружия, оперативно-технических и специальных средств осуществляется дежурным.
3. Раздел "Учет приема и сдачи дежурным вооружения, оперативно-технических и специальных средств" заполняется при каждой смене суточных нарядов дежурной части. Изменения в графах 3, 6, 9 могут вноситься только материально ответственным лицом строевого подразделения.
4. Журнал должен быть прошит и пронумерован.
Приложение 11
к Инструкции органов внутренних дел
Республики Казахстан по обеспечению
безопасности дорожного движения
Форма
Журнал
учета дорожно-транспортных происшествий
_____________________________
(наименование подразделения)
Начат "__" _______ 20__ г.
Окончен "__" ________ 20__ г.
п/п
Когда
посту-
пило
заяв-
ление,
сооб-
щение
(дата,
часы)
Откуда
поступило
сообщение.
Ф.И.О.
место жите-
тельства,
телефон
заявителя
Число
погибших
и
раненых
Краткое
описание
проис-
шествия
(место,
время,
обстоя-
тельства
и причины,
сведения о
постра-
давших
и транс-
портных
средствах,
участво-
вавших
в ДТП)
Меры,
принятые
дежурным,
состав
следственно-
оперативной
группы
(наряда),
время выезда
(часы,
минуты).
Перечень
исполь-
зованных
оперативно-
технических и
специальных
средств
Кому сообщено
о ДТП. Время
передачи
сообщения
Кому
поручено
рассмот-
рение
мате-
риалов.
Номер
уголовно-
го дела,
номер
постанов-
ления
об отказе
в возбуж-
дении
дела
Дата
отправ-
ления и
исходящий
номер
карточки
учета
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1. В журнал заносятся сведения о всех дорожно-транспортных происшествиях на обслуживаемой территории, включая сведения о происшествиях, повлекших причинение материального ущерба (независимо от его размера).
2. В графе 3 проставляются исходящий номер и дата направления карточки учета дорожно-транспортных происшествий в вышестоящее подразделение дорожной полиции, а также по месту регистрации транзитного транспортного средства.
3. В графе 7 указываются должности и фамилии лиц, которым передано сообщение о дорожно-транспортных происшествиях (сотрудники органов внутренних дел, работники транспортных, дорожных, коммунальных организаций, медицинских учреждений).
4. Журнал должен быть прошит и пронумерован.
Приложение 12
к Инструкции органов внутренних дел
Республики Казахстан по обеспечению
безопасности дорожного движения
Форма
Журнал учета сопровождений
п/п
Дата и
время
начала и
окончания
сопровож-
дения
Маршрут
следо-
вания
Количество
сопровождаемых
транспортных
средств
Категория
сопровож-
даемых лиц
Организатор
сопровож-
дения
Наряд
дорожной
полиции и
госномера
патрульных
автомоби-
лей
Результат
проведен-
ного
мероприятия
и имеющиеся
замечания
Приложение 13
к Инструкции органов внутренних дел
Республики Казахстан по обеспечению
безопасности дорожного движения
Форма
Служебная книжка
__________________________________
(звание, фамилия, имя, отчество)
__________________________________
(наименование подразделения)
Начата "___" _____________ 20___ г.
Окончена "___" ___________ 20___ г.
I. Адреса и номера телефонов (органов государственной власти и управления, органов внутренних дел)
II. Таблица с указанием сумм штрафов за нарушения ПДД
III. Учет несения службы
Дата
Время начала и
окончания службы
№ поста
(маршрута)
патрулирования
Количество
выявленных
нарушений ПДД
Участие в раскрытии
преступлений и охране
общественного порядка
* количество строк в данной таблице зависит от количества
листов в служебной книжке.
Время
проверки
Результаты проверки
ДТП

1. Журналды аға кезекші-инспектор (кезекші-инспектор) жүргізеді.
2. Қызметкерлерге қару, жедел-техникалық және арнайы құралдар беруді кезекші ішкі істер органдарында белгіленген тәртіпке сәйкес жүзеге асырады.
3. 3-бөлім "Кезекшінің қару-жарақ, жедел-техникалық және арнайы құралдарды беруі мен қабылдап алуын есепке алу" кезекші бөлімнің тәуліктік жасақшаларының әрбір ауысымында толтырылады. 3, 6, 9-бағандардағы өзгерістерді тек қана саптық бөліністің материалдық-жауапты адамы енгізеді.
4. Журнал тігіліп, нөмірленуі тиіс.
5. Ережелер журналдың сыртқа парағының ішкі жағына жазылады.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
жол қозғалысы қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
нұсқаулыққа 11-қосымша
Формасы
Жол-көлік оқиғаларын есепке алу журналы
_____________________________________________
(бөліністің атауы)
20 ___ ж. "___" ____________ басталды.
20 ___ ж. "___" ____________ аяқталды.
р/р №, карточканың жіберілу күні және шығыс нөмірі
Арыз (хабар) қашан келіп түсті (күні, сағаты)
Хабар қайдан келіп түсті Арызданушының т.,а., ә., тұратын жері, телефоны
Қаза болғандар мен жараланғандар саны
Оқиғаның қысқаша сипаттамасы (орны, уақыты, мән-жайлары мен себеп тері; зардап шеккендер және ЖКО-ға қатысы бар көлік құралдары туралы мәліметтер)
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Кезекшінің қабылдаған шаралары, тергеу, жедел-тергеу тобының (жасақшалардың) құрамы, шығу уақыты (сағат, минут) Пайдаланылған жедел-техникалық және арнайы құралдардың тізбесі
ЖКО туралы кімге хабарланды Хабарланған уақыты
Материалдарды қарау кімге тапсырылған Істің, іс қозғаудан бастарту туралы қаулының нөмірі
Жіберілген күні және есеп карточкасының шығыс нөмірі
6
7
8
9
1. Журналға қызмет көрсетілетін аумақтағы материалдық зиян келтіруге әкеп соққан (оның көлеміне қарамастан) оқиғаларды қосқандағы барлық жол-көлік оқиғалары туралы мәліметтер жазылады.
2. 3-бағанда жоғары тұрған жол полициясы бөлінісіне жіберілетін жол-көлік оқиғаларын есепке алу, сондай-ақ транзиттік көлік құралы тіркелген жердегі карточкалардың шығыс нөмірі мен жіберу күні қойылады.
3. 7-бағанда жол-көлік оқиғалары туралы хабарлама тапсырылған адамдардың (ішкі істер органдарының қызметкерлері, көлік, жол, коммуналдық ұйымдардың, медициналық мекемелердің қызметкерлері) лауазымдары мен тектері көрсетіледі.
4. Журнал тігіліп, нөмірленуі тиіс.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
жол қозғалысы қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
нұсқаулыққа 12-қосымша
Формасы
Ілесіп жүруді есепке алу журналы
№ р/с
Ілестіріп жүрудің басталуы және аяқталуы, күні және уақыты
Жүру бағыты
Ілестіріп жүргізген көлік құралдарының саны
Ілестіріп жүрген адамдардың санаты
Ілестіруді ұйымдастырушылар
Жол полициясы жасақшасының патрульдік автомобилінің және патрульдік автобилінің мемлекеттік нөмірі
Орындалған шаралардың нәтижесі және ескертпелер
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
жол қозғалысы қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
нұсқаулыққа 13-қосымша
Формасы
Қызметтік кітапша
_____________________________________________
(атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
_____________________________________________
(бөліністің атауы)
20 ___ ж. "___" ____________ басталды.
20 ___ ж. "___" ____________ аяқталды.
I. Мекенжайлары мен телефон нөмірлері (мемлекеттік билік және басқару органдарының, ішкі істер органдарының).
II. ЖЖЕ бұзғаны үшін салынатын айыппұлдар сомасы көрсетілген кесте.
III. Қызмет өткеруді есепке алу.
Күні
Қызметтің басталу және аяқталу уақыты
Патрульдеу бекетінің (бағытының) №
Анықталған ЖҚЕ бұзу саны
Қоғамдық қауіпсіздікті сақтауға және қылмысты ашуға қатысу
*Көрсетілген таблицаның жолдары қызметтік кітапша парақтарының санына байланысты
Тексеру уақыты
Тексеру нәтижесі

20___/20___
___ ч. ___ м.
Количество:
_______/_______
___ ч. ___ м.
Погибло:
_______/_______
___ ч. ___ м.
Ранено:
_______/_______
___ ч. ___ м.
ОРИЕНТИРОВКИ
Время выхода на связь с дежурной частью:
1. ___ ч. ___ м.; 2. ___ ч. ___ м.; 3. ___ ч. ___м.; 4. ___ ч. ___ м.;
5. ___ ч. ___ м.; 6. ___ ч.___ м.;
7. ___ ч. ___ м.; 8. ___ ч. ___ м.; 9. ___ ч. ___ м.; 10 ___ ч. ___ м.;
11. ___ ч. ___ м.; 12. ___ ч. ___ м.;
* данная таблица располагается на четных страницах книжки
"___" ___________ 20__ г.
Угнано за сутки транспортных средств
марка
государственный
номер
цвет
Кузов, шасси
двигатель
Особые приметы
Всего по области/в регионе:       Найдено по области/в регионе:
__________/__________                __________/__________
В розыске по области/в регионе:
__________/__________
* данная таблица располагается на нечетных страницах книжки
IV. Другие записи
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
1. Служебными книжками обеспечиваются все сотрудники дорожной полиции, привлекаемые к несению службы на постах и маршрутах патрулирования.
2. Служебные книжки хранятся расположении взвода (отделения) и выдаются сотрудникам на период несения службы.
3. В разделе 6 "Другие записи" записываются сообщения в дежурную часть об изменениях оперативной обстановки на обслуживаемом участке, конкретные требования к должностным лицам и гражданам о соблюдении установленных правил в области дорожного движения, сведения о свидетелях, выявленных на месте происшествия, гражданах, сообщивших о преступлениях, и лицах, разбирательство с которыми проведено на месте.
4. Все записи должны быть четкими и разборчивыми.
Приложение 14
к Инструкции органов внутренних дел
Республики Казахстан по обеспечению
безопасности дорожного движения
Форма
Журнал
учета недостатков в состоянии улиц и дорог, повреждений
технических средств регулирования дорожным движением
__________________________________
(наименование подразделения)
Начат "___" ____________ 20__ г.
Окончен "___" __________ 20__ г.
п/п
Дата и
время
поступ-
ления
информации
Фамилия и
инициалы лица,
сообщившего
об
обнаруженных
недостатках,
повреждениях
Дорога, улица,
перекресток,
где обнаружены
недостатки,
повреждения
Характер
недостатков,
повреждений
Кому и когда
передано
сообщение о
необходимости
устранения
недостатков,
повреждений
Дата
устранения
недостатков,
повреждений;
фамилия,
инициалы
должностного
лица,
доложившего
об
устранении

ЖКО 20 ___ ж./20 ___ ж.
__ сағ. __ м.
Саны:
__________/___________
__ сағ. __ м.
Қайтыс болды:
__________/__________
__ сағ. __ м.
Жарақат алды:
__________/___________
__ сағ. __ м.
Бағдар
Кезекші бөліммен байланысқа шығу уақыты.
1.__сағ.__м.; 2.__сағ.__м.; 3.__сағ.__м.; 4.__сағ.__м.; 5.__сағ.__м.; 6.__сағ.__м.;
7.__сағ.__м.; 8.__сағ.__м.; 9.__сағ.__м.; 10.__сағ.__м.; 11.__сағ.__м.; 12.__сағ.__м.;
*көрсетілген кесте кітапшаның жұп беттеріне болады
20 __ ж. «__» __________
Тәулік бойы айдап әкетілген көлік құралдары
марка
мем. нөмір
түсі
шанақ
қозғатқыш
Ерекше белгілері
Барлығы облыс бойынша/аумақ бойынша: ___________ /____________
Облыс бойынша табылғаны/аумақ бойынша: ___________ /___________
Облыс бойынша іздеуде/аумақ бойынша: ___________ /____________
* көрсетілген кесте кітапшаның тақ беттеріне болады
VI. Басқа да жазбалар
1. Патрульдеу бекеттері мен бағыттарында қызмет өткеруге тартылатын барлық жол полициясы қызметкерлері қызметтік кітапшалармен қамтамасыз етіледі.
2. Қызметтік кітапшалар бөліністің (ішкі істер органының) кезекші бөлімінде сақталады және қызметкерлерге қызмет өткеру кезеңіне беріледі.
3. 6-бөлімдегі "Басқа да жазбаларға" кезекші бөлімге қызмет көрсетілетін учаскедегі жедел жағдайдың өзгеруі туралы хабарлаулар; жол қозғалысы саласындағы белгіленген ережелерді сақтау туралы лауазымды адамдарға және азаматтарға қойылатын нақты талаптар; оқиға болған жерде болған куәгерлер, қылмыстар туралы хабарлаған азаматтар және талдау жұмыстары оқиға болған орындарда жүргізілген адамдар және т.б. туралы мәліметтер.
4. Барлық жазбалар анық және түсінікті жазылуы тиіс.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
жол қозғалысы қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
нұсқаулыққа 14-қосымша
Формасы
Көшелер мен жолдардың жай-күйінің кемшіліктерін,
жол қозғалысын реттеудің техникалық құралдарының
зақымдануын есепке алу журналы
_____________________________________________
(бөліністің атауы)
20 ___ ж. "___" ____________ басталды.
20 ___ ж. "___" ____________ аяқталды.
р/с
Ақпараттың келіп түскен күні мен уақыты
Анықталған кемшіліктер, зақымданулар туралы хабарлаған адамның тегі мен аты-жөні
Кемшіліктер, зақымданулар анықталған жол, көше, қиылыс
Кемшіліктердің, зақымданулардың сипаттамасы
Кемшіліктерді, зақымдануларды жою қажеттігі туралы хабарлама кімге және қашан берілді
Кемшіліктердің, зақымданулардың жойылған күні; жойылғандығы туралы баяндаған адамның тегі, аты-жөні