Об утверждении перечня документов, подтверждающих происхождение товара
Приказ и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 2 декабря 2011 года № 441. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 января 2012 года № 7372. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 8 июля 2014 года № 257
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра индустрии и новых технологий РК от 08.07.2014 № 257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 18-1 Закона Республики Казахстан "О торгово-промышленных палатах"
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень документов, подтверждающих происхождение товара.
2. Признать утратившим силу приказ и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 17 ноября 2010 года № 388 "Об утверждении перечня документов, подтверждающих происхождение товара" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6673, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 18 января 2011 года № 15-16 (26436-26437).
3. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Сатбаев Р.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации его официальное опубликование в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Тулеушина К.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра индустрии и
новых технологий Республики Казахстан      А. Рау
Утвержден
приказом и.о. Министра индустрии
и новых технологий Республики Казахстан
от 2 декабря 2011 года № 441
Перечень
документов, подтверждающих происхождение товара
1. Документы, подтверждающие статус заявителя:
1) копия документа, удостоверяющего личность (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала для сверки) - для физических лиц;
2) копия устава и свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) в качестве юридического лица (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала для сверки) - для юридических лиц;

Тауардың шығу тегін растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2011 жылғы 2 желтоқсандағы № 441 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 9 қаңтарда № 7372 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары - Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2014 жылғы 8 шілдедегі № 257 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің Орынбасары - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 08.07.2014 № 257 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтүзбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Сауда-өнеркәсіп палаталары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 18-1-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған тауардың шығарылуын растайтын құжаттардың тізбесі бекітілсін.
2. «Тауардың шығу тегін растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің міндетін атқарушысының 2010 жылғы 17 қарашадағы № 388 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 6673 болып енгізілді, «Егемен Қазақстан» 2011 жылғы 3 ақпандағы № 35 (26437) нөмірінде жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте (Р.А.Сәтбаев):
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) мемлекеттік тіркеуден кейін бұқаралық ақпарат құралдарында оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар вице-министрі Қ.А.Тулеушинге жүктелсін.
5. Осы бұйрық бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Индустрия
және жаңа технологиялар министрінің
міндетін атқарушы                             А. Рау
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа технологиялар
министрі міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 желтоқсандағы № 441
бұйрығымен бекітілген
Тауардың шығу тегін растайтын құжаттардың тізбесі
1. Өтініш берушінің мәртебесiн растайтын құжаттар:
1) жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа ұсынылмаған жағдайда куәландырылған көшірме) – жеке тұлғалар үшін;
2) заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу туралы (қайта тіркеу) куәлігі және жарғысының көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа ұсынылмаған жағдайда куәландырылған көшірме) – заңды тұлғалар үшін;

3) копия свидетельства о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала для сверки) - для индивидуальных предпринимателей.
2. Оригинал и копия внешнеторгового контракта (договора) и счет-фактура или счет-проформа, или иной документ, отражающий финансовые и/или количественные параметры товара (при осуществлении долгосрочных внешнеторговых договоров/сделок, когда груз идет от одного и того же грузоотправителя одному и тому же грузополучателю, предоставление счет-фактуры или счет-проформы не требуется).
3. В случае если товар полностью произведен в Республике Казахстан, оригинал и копия документов, подтверждающих, что товар полностью произведен в Республике Казахстан:
1) договор с производителем товара либо на приобретение товара и/или акт приема-передачи;
2) накладные;
3) нотариально засвидетельствованные копии зерновых расписок;
4) справка от Заявителя о месте сбора продукци;
5) акт списания;
6) акт переработки;
7) документы о перевозке товара;
8) технический паспорт на готовое изделие либо паспорт качества завода-изготовителя;
9) документы на право добычи и разработки месторождения (для добывающих и заготовляющих предприятий);
10) нормативные документы по стандартизации, согласно которым выполняется технологический процесс производства товара.
4. В случае если товар произведен в Республике Казахстан с учетом критерия достаточной переработки товара, оригинал и копия документов для определения критерия достаточной переработки товара:
1) договора и/или счет-фактуры на сырье и материалы, используемые в производстве товара;
2) транспортные накладные;
3) краткое описание технологического процесса;
4) нормативные документы по стандартизации, в соответствии с которыми произведен товар;
5) калькуляция затрат стоимости товара по цене франко-завод с выделением стоимости сырья и компонентов иностранного происхождения.
5. Оригинал и копия лицензии на вид деятельности (если вид деятельности подлежит лицензированию) и (или) разрешения.
6. Оригинал и копия ветеринарного сертификата, если товар является товаром животного происхождения, речного и морского промыслов, а также, если товары предназначены для корма животных.
7. Оригинал и копия складской справки и (или) ресурсной справки, подтверждающие наличие товара у Заявителя с указанием количества и местонахождения.
8. Для плодоовощной продукции:
1) оригиналы и копии справки местного исполнительного органа соответствующей территориальной единицы Республики Казахстан о выращивании продукции на указанной территории с указанием производителя;

3) жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа ұсынылмаған жағдайда куәландырған көшірме) – жеке кәсіпкерлер үшін.
2. Сыртқы сауда келiсiм-шартының (шарттың) түпнұсқасы мен көшiрмесi және шот-фактура немесе шот-проформа немесе тауардың қаржылық және/немесе сандық параметрлерiн көрсететiн өзге де құжат (жүк бiр жүк жөнелтушiден екiншi сол бiр жүк алушыға баратын ұзақ мерзiмдi сыртқы сауда шарттарын/мәмiлелерiн жүзеге асыру кезiнде шот-фактура немесе шот-проформа талап етілмейді).
3. Тауардың толығымен Қазақстан Республикасында шығарылған жағдайда тауардың толығымен Қазақстан Республикасында шығарылғаны туралы растайтын құжаттардың түпнұсқасы мен көшiрмесi
1) тауарды өндірушімен немесе тауарды алу туралы келісім немесе тауарды алыс-беріс туралы құжаттары;
2) жөнелтпе құжаттар;
3) астық қолхаттардың куәландырылған көшірмелері;
4) өнімді жинау орны туралы Өтініш берушінің анықтамасы;
5) есептен шығару актісі;
6) қайта өңдеу актісі;
7) тауарды тасымалдау туралы құжаттар;
8) дайын бұйымға техникалық паспорт немесе зауыт-әзірлеушінің сапа төлқұжаты;
9) шикізатты өнімдеу және жасау құқығы бар құжат (дайындаушы және өндіруші кәсіпорындар үшін);
10) тауар өндірудің технологиялық процесіне сәйкес стандарттау жөнiндегi нормативтік құжаттар).
4. Тауардың Қазақстан Республикасында жеткiлiктi дәрежеде қайта өңдеу өлшемдерімен шығарылған жағдайда тауарды жеткiлiктi дәрежеде қайта өңдеу өлшемдерiн айқындауға арналған құжаттардың түпнұсқасы мен көшiрмесi
1) тауардың өндіруінде қолданылатын шикiзат пен құрауыштарға келісімдер және/немесе төлемді құжаттар;
2) жүкқұжаттар;
3) техникалық процестің қысқаша сипаттамасы;
4) стандарттау жөнiндегi нормативтік құжаттар;
5) шетелде шығарылған пайдаланылатын шикiзат немесе құрауыш бағасын ескере отырып, тауардың өзiндiк құн есебiнің шығын калькуляциясы.
5. Қызмет түріне (егер қызмет түрі лицензиялауға жататын болса) арналған лицензияның және (немесе) рұқсат қағаздың түпнұсқасы және көшiрмесi.
6. Егер тауар жануарлардан, өзен және теңiз кәсiпшiлiгiнен алынған тауар болса, сондай-ақ егер тауарлар жануарлар азығына арналған болса ветеринарлық сертификаттың түпнұсқасы және көшiрмесi.
7. Қоймалық анықтаманың және (немесе) тауардың саны мен тұрған орнын көрсете отырып Өтініш берушідегі тауардың барын растайтын ресурстық анықтаманың түпнұсқасы және көшiрмесi.
8. Жемiс-көкөнiс өнiмдерi үшiн:
1) Қазақстан Республикасының тиiстi аумақтық бiрлiгiнiң жергiлiктi атқарушы органының өндіруші көрсетуімен, көрсетілген аумақта өнімнің өсірілгені туралы анықтамасының түпнұсқасы мен көшiрмесi;

2) договор на приобретение товара или закупочный акт с обязательным представлением оригинала или нотариально засвидетельствованной копии договора с производителем товара для юридических лиц.
9. Для товаров, реэкспортируемых из Республики Казахстан:
1) документы на приобретение товара (договор, счет-фактура);
2) документы, подтверждающие факт поставки товара на территорию Республики Казахстан;
3) документы, подтверждающие происхождение товара (сертификат о происхождении товара или декларация о происхождении товара).
Примечание:
Оригиналы документов возвращаются заявителю в момент подачи документов после сверки с копиями.
Долгосрочные договора (контракты, соглашения), срок действия которых длится один календарный год и более и документы, подтверждающие статус Заявителя, а также серийное производство товара, представляются один раз с последующим обновлением по мере внесения каких-либо изменений в них.

2) тауарды сатып алу шарты немесе заңды тұлғалар үшін сатып алу актісі әлбетте түпнұсқаны немесе тауар өндірушімен нотариалды куәландырылған шарттың көшірмесін ұсынуымен.
9. Қазақстан Республикасынан тауарды кері экспорттау кезінде:
1) тауарды алу туралы құжаттар (келісім, шот-фактура);
2) Қазақстан Республикасының аумағында тауарды жеткізуді растайтын құжаттар;
3) тауардың шығарылуын растайтын құжаттар (тауардың шығу тегі туралы сертификат немесе тауардың шығу тегі туралы декларациясы).
Ескертпе:
Құжаттардың түпнұсқалары оларды көшiрмелерiмен салыстырып тексергеннен кейiн өтiнiш берушiге қайтарылады.
Шарттың әрекет ету мерзімі бір күнтізбелік жылдан созылатын ұзақ мерзімді келісімдер (келісімшарттар) және Өтініш берушінің құқықтық мәртебесiн, сонымен қатар сериялық өндірісті растайтын құжаттар оларға өзгерістер енгізуіне қарай бір рет ұсынылады.