Об утверждении Правил применения мер раннего реагирования и методики определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года № 34. Зарегистрировано в Министерстве юстиции 30 марта 2012 года № 7497. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 300 (вводится в действие с 01.01.2019)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.11.2018 № 300 (вводится в действие с 01.01.2019).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 28 декабря 2011 года "О внесении изменений и дополнений в законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования банковской деятельности и финансовых организаций в части минимизации рисков" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила применения мер раннего реагирования и методики определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 13 февраля 2012 года № 34
Правила
применения мер раннего реагирования и методики определения
факторов, влияющих на ухудшение финансового положения
организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую
деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по
управлению инвестиционным портфелем
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" и устанавливают порядок применения мер раннего реагирования и методику определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем (далее - Организация).
Требования настоящих Правил не распространяются на банки второго уровня при осуществлении ими брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг.
Требования настоящих Правил не распространяются на банки второго уровня, накопительные пенсионные фонды и организации, осуществляющие деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, при осуществлении ими брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг.

Ертерек ден қою шараларын және бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін факторларды айқындау әдістемесін қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 13 ақпандағы № 34 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 30 наурызда № 7497 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 300 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.11.2018 № 300 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне банк қызметін және қаржы ұйымдарын тәуекелдерді азайту тұрғысынан реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 28 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген Ертерек ден қою шараларын және бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін факторларды айқындау әдiстемесiн қолдану қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк Төрағасы
Г. Марченко
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 13 ақпандағы
№ 34 қаулысымен бекітілген
Ертерек ден қою шараларын және бағалы қағаздар нарығында
брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе)
инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге
асыратын ұйымдардың қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал
ететiн факторларды айқындау әдiстемесiн қолдану қағидалары
Осы Қағидалар "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрленген және ертерек ден қою шараларын қолдану тәртібі мен бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – Ұйым) қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететiн факторларды айқындау әдiстемесiн белгілейді.
Осы Қағидалардың талаптары бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асырған кезінде екінші деңгейдегі банктерге қолданылмайды.

Сноска. Преамбула в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.07.2013 № 202 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Факторами, влияющими на ухудшение финансового положения Организации, являются:
1) снижение коэффициента достаточности собственного капитала;
2) снижение объема ликвидных активов;
3) убыточная деятельность.
2. Определение факторов, влияющих на ухудшение финансового положения Организации, предусмотренных пунктом 1 настоящих Правил, осуществляется по следующей методике:
1) снижение два и более раза в течение трех последовательных месяцев коэффициента достаточности собственного капитала до или ниже уровня, превышающего на 0,3 минимальное значение коэффициента достаточности собственного капитала, установленного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 7 "Об установлении пруденциального норматива для организаций, осуществляющих управление инвестиционным портфелем, утверждении Правил расчета пруденциального норматива для организаций, осуществляющих управление инвестиционным портфелем и внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам рынка ценных бумаг", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9410 (далее – постановление № 7), и постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 146 "Об установлении пруденциального норматива для организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, утверждении Правил расчета пруденциального норматива для организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9736 (далее – постановление № 146);
2) снижение коэффициента достаточности собственного капитала при нахождении его первоначального значения ниже уровня, превышающего на 0,3 минимальное значение коэффициента достаточности собственного капитала, установленного постановлением № 7 и постановлением № 146;
3) совокупное снижение объема ликвидных активов в течение трех последовательных месяцев более чем на 20 (двадцать) процентов и более;
4) убыточная деятельность в течение трех последовательных месяцев.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 276 (вводится в действие с 01.08.2012); с изменениями, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2015 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.07.2013 № 202 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Мыналар:
1) меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициентінің төмендеуі;
2) өтімді активтер көлемінің төмендеуі;
3) шығынды қызмет Ұйымның қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететiн факторлар болып табылады.
2. Осы Қағидалардың 1-тармағында көзделген Ұйымның қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін факторларды айқындау мынадай әдістеме бойынша жүзеге асырылады:
1) қатарынан үш ай ішінде меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициентінің Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9410 тіркелген "Инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциялық нормативті белгілеу, Инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциялық нормативті есептеу қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 7 қаулысында (бұдан әрі – № 7 қаулы) және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9736 тіркелген "Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциялық нормативті белгілеу, Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциялық нормативті есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 146 қаулысында (бұдан әрі – № 146 қаулы) белгіленген меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициентінің ең төменгі мәнінен 0,3-ке асатын деңгейге дейін немесе одан төменге екі және одан да көп рет төмендеуі;
2) бастапқы мәні № 7 қаулыда және № 146 қаулыда белгіленген меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициентінің ең төменгі мәнінен 0,3-ке асатын деңгейден төмен болған кезде меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициентінің төмендеуі;
3) қатарынан үш айдың ішінде өтімді активтер көлемінің 20 (жиырма) және одан көп пайыздан астам жиынтық төмендеуі;
4) қатарынан үш айдың ішінде шығынды қызмет.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 276 (01.08.2012 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

3. Национальный Банк Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган) осуществляет анализ деятельности Организации для выявления факторов, влияющих на ухудшение ее финансового положения, ежемесячно (по состоянию на конец месяца) на базе данных регуляторной отчетности и информации, представленной Организацией на основании письменного запроса уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.12.2015 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В случае выявления факторов, указанных в пункте 1 настоящих Правил, в результате анализа финансового положения Организации и (или) по итогам ее проверки, уполномоченный орган направляет в Организацию требование в письменной форме по представлению плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования по повышению финансовой устойчивости Организации, недопущению ухудшения ее финансового положения и увеличения рисков, связанных с осуществлением профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
Организация, в срок не более пяти рабочих дней со дня получения указанного требования, разрабатывает и представляет в уполномоченный орган план мероприятий, содержащий:
1) детальный анализ фактора (факторов), влияющего (влияющих) на ухудшение финансового положения Организации;
2) прогноз фактора (факторов), обоснование данного прогноза и негативные влияния на деятельность Организации;
3) меры по улучшению данного фактора (данных факторов), то есть доведения до уровня, не представляющего угрозу и не создающего дополнительные риски для деятельности Организации;
4) сроки исполнения плана мероприятий (с указанием сроков исполнения по каждому пункту плана мероприятий);
5) ответственных должностных лиц за исполнение плана мероприятий (с указанием должностных лиц, ответственных за исполнение, по каждому пункту плана мероприятий).
5. Уполномоченный орган проводит предварительное рассмотрение плана мероприятий в течение десяти рабочих дней с даты его представления Организацией.
В случае несогласия уполномоченного органа с планом мероприятий, представленным Организацией, уполномоченный орган и Организация проводят совместные обсуждения с целью доработки плана мероприятий. Организация корректируют план мероприятий для устранения замечаний уполномоченного органа либо в случае несогласия с такими замечаниями, представляет свои обоснования.
Уполномоченный орган одобряет или не одобряет доработанный план мероприятий не позднее пяти рабочих дней с даты его представления либо с даты получения обоснований несогласия с замечаниями уполномоченного органа.
В случае одобрения уполномоченным органом представленного Организацией плана мероприятий Организация приступает к его реализации и уведомляет уполномоченный орган о результатах его исполнения путем представления информации о выполнении мероприятий в сроки, установленные планом мероприятий.

3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – уәкілетті орган) Ұйымның қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін факторларды анықтау үшін реттеуіш есептіліктің деректері және уәкілетті органның жазбаша сұрау салуы негізінде Ұйым ұсынған ақпарат негізінде ай сайын (айдың соңындағы жағдай бойынша) оның қызметіне талдау жасауды жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Ұйымның қаржылық жағдайын талдау нәтижесінде және (немесе) оны тексеру қорытындылары бойынша осы Қағидалардың 1-тармағында көрсетілген факторлар анықталған жағдайда уәкілетті орган Ұйымға Ұйымның қаржылық тұрақтылығын көтеру, оның қаржылық жағдайының нашарлауын және бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыруға байланысты тәуекелдердің ұлғаюын болдырмау жөніндегі ертерек ден қою шаралары көзделетін іс-шаралар жоспарын ұсыну бойынша жазбаша нысанда талап жібереді.
Ұйым көрсетілген талапты алған күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде мыналар:
1) Ұйымның қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін факторды (факторларды) жан-жақты талдау;
2) фактордың (факторлардың) болжамы, осы болжамның негізі мен Ұйымның қызметіне жағымсыз әсерлер;
3) осы факторды (факторларды) жақсарту, яғни қауіп төндірмейтін және Ұйымның қызметі үшін қосымша тәуекелдер туындатпайтын деңгейге дейін жеткізу шаралары;
4) іс-шаралар жоспарының орындалу мерзімдері (іс-шаралар жоспарының әрбір тармағы бойынша орындалу мерзімдерін көрсете отырып);
5) іс-шаралар жоспарының орындалуына жауапты лауазымды адамдар (іс-шаралар жоспарының әрбір тармағы бойынша орындалуына жауапты лауазымды адамдарды көрсете отырып) қамтылатын іс-шаралар жоспарын әзірлейді және оны уәкілетті органға ұсынады.
5. Уәкілетті орган Ұйым іс-шаралар жоспарын ұсынған күннен бастап он жұмыс күні ішінде оны алдын ала қарайды.
Уәкілетті орган Ұйымның ұсынған іс-шаралар жоспарымен келіспеген жағдайда Уәкілетті орган мен Ұйым іс-шаралар жоспарын жетілдіру мақсатында бірлесіп талқылау жүргізеді. Ұйым уәкілетті органның ескертулерін жою үшін іс-шаралар жоспарын түзетеді не мұндай ескертулермен келіспеген жағдайда өз негіздеулерін ұсынады.
Уәкілетті орган жетілдірілген іс-шаралар жоспары ұсынылған не уәкілетті органның ескертулерімен келіспеу негіздеулерін алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей оны мақұлдайды немесе мақұлдамайды.
Уәкілетті орган Ұйымның ұсынған іс-шаралар жоспарын мақұлдаған жағдайда Ұйым оны іске асыруға кіріседі және іс-шаралар жоспарында белгіленген мерзімдерде уәкілетті органға іс-шаралардың орындалғаны туралы ақпаратты ұсыну арқылы оның орындалу нәтижелері туралы хабарлайды.

В случае неодобрения плана мероприятий уполномоченный орган применяет к Организации одну или несколько мер раннего реагирования посредством предъявления требований, предусмотренных пунктом 2 статьи 3-2 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг".
6. В случае самостоятельного выявления факторов, предусмотренных пунктом 1 настоящих Правил, Организация в течение пяти рабочих дней со дня выявления указанных факторов представляет в уполномоченный орган информацию, отражающую состояние ухудшения ее финансового положения, с приложением плана мероприятий, предусмотренного пунктом 4 настоящих Правил.

Уәкілетті орган іс-шаралар жоспары мақұлданбаған жағдайда Ұйымға "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 3-2-бабының 2-тармағында көзделген талаптарды қою арқылы бір немесе бірнеше ертерек ден кою шараларын қолданады.
6. Осы Қағидалардың 1-тармағында көзделген факторларды дербес анықтаған жағдайда Ұйым көрсетілген факторларды анықтаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға осы Қағидалардың
4-тармағында көзделген іс-шаралар жоспарын қоса бере отырып, оның қаржылық жағдайының нашарлау күйін көрсететін ақпаратты ұсынады.