Некоторые вопросы исполнения наказаний, не связанных с изоляцией осужденного от общества
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 марта 2012 года № 141. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 апреля 2012 года № 7591. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 августа 2014 года № 511
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 15.08.2014 № 511 (вводится в действие с 01.01.2015).
В целях организации работы уголовно-исполнительных инспекций в соответствии с требованиями уголовно-исполнительного законодательства Республики Казахстан, руководствуясь подпунктом 4) пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан «Об органах внутренних дел Республики Казахстан», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила организации исполнения наказания в виде лишения права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью, назначенного в качестве основного, а также в качестве дополнительного к основным наказаниям в виде штрафа, исправительных работ, ограничения свободы или привлечения к общественным работам, а также при условном осуждении согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила исполнения наказания в виде привлечения к общественным работам согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила организации деятельности уголовно-исполнительной инспекции по исполнению исправительных работ согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила применения электронных средств слежения и организации деятельности уголовно-исполнительной инспекции по осуществлению надзора за отбывающими наказание в виде ограничения свободы согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Правила изъятия государственных наград согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Инструкцию по осуществлению контроля за осужденными с отсрочкой исполнения наказания согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Инструкцию по осуществлению первоначальных розыскных мероприятий в отношении осужденных, уклоняющихся от отбывания наказания, не прибывших к месту отбывания наказания в установленный срок, самовольно оставивших место проживания, работы или учебы и внесения в суд представления об объявлении в розыск согласно приложению 7 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу приказы Министра юстиции Республики Казахстан согласно приложению 8 к настоящему приказу.
3. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бердалин Б.М.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее официальное опубликование;

Сотталғанды қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жазаларды орындаудың кейбір мәселелері
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 14 наурыздағы № 141 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 23 сәуірде № 7591 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 15 тамыздағы № 511 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2014.08.15 № 511 (01.01.2015 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қылмыстық-атқару инспекцияларының жұмысын Қазақстан Республикасы қылмыстық-атқару заңнамасының талаптарына сәйкес ұйымдастыру мақсатында, "Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 2-тармағының 4) тармақшасын басшылыққа алып, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес, Негiзгi жаза ретiнде тағайындалған белгiлi бiр лауазымды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру түрiндегi, сондай-ақ негiзгi жазаға қосымша ретiнде тағайындалған айыппұл, түзеу жұмыстары, бас бостандығын шектеу немесе қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi, сонымен қатар шартты түрде сотталған кезiндегi жазаны орындауды ұйымдастыру қағидасы;
2) Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес, Қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегі жазаны орындау қағидасы;
3) Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес, Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі қылмыстық-атқару инспекцияларының қызметін ұйымдастыру қағидасы;
4) Осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес, Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны өтеушілерге қадағалауды жүзеге асыру бойынша қылмыстық-атқару инспекцияларының қызметін ұйымдастыру және электрондық бақылау құралдарын қолдану қағидасы;
5) Осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес, Мемлекеттік наградаларды алып қою қағидасы;
6) Осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес, Жазасын атқаруды кейінге қалдыра отырып сотталғандарға бақылауды жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулық;
7) Осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес, Жаза өтеуден жалтарғандарға, жазасын өтеу орнына белгіленген мерзімде келмегендерге, тұрғылықты жерiн, жұмыс немесе оқу орындарын өз бетiнше тастап кеткендерге қатысты бастапқы іздестіру іс-шараларын және сотқа іздестіру жариялау туралы ұсыныс енгізуді жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Әділет министрі бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті (Б.М.Бердалин):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізуді және оның ресми жариялануын;

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Начальникам Департаментов внутренних дел областей, городов Астаны, Алматы, Департаментов уголовно-исполнительной системы по областям и города Астаны, города Алматы и Алматинской области организовать изучение и обеспечить исполнение требований утвержденных настоящим приказом Правил и Инструкций сотрудниками уголовно-исполнительных инспекций, служб административной, следственной, криминальной и миграционной полиции.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора Куренбекова А.Ж. и Комитет уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бердалин Б.М.).
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпункта 4) пункта 1 настоящего приказа, который вводится в действие с 1 июля 2012 года.
Министр
генерал-лейтенант полиции                  К. Касымов
Приложение 1
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 14 марта 2012 года № 141
Правила
организации исполнения наказания в виде лишения права занимать
определенные должности или заниматься определенной
деятельностью, назначенного в качестве основного, а также в
качестве дополнительного к основным наказаниям в виде штрафа,
исправительных работ, ограничения свободы или привлечения к
общественным работам, а также при условном осуждении
1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации исполнения наказания в виде лишения права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью, назначенного в качестве основного, а также в качестве дополнительного к основным наказаниям в виде штрафа, исправительных работ, ограничения свободы или привлечения к общественным работам, а также при условном осуждении (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 24 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок исполнения наказания в виде лишения права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью.
2. Исполнение наказания в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью производится на основании приговора, постановления, определения суда (далее – приговор), вступившего в законную силу.
3. Органами, исполняющими наказание в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, являются территориальные уголовно-исполнительные инспекции Департаментов уголовно-исполнительной системы по областям, города Астаны, города Алматы и Алматинской области (далее – Инспекции).

2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ішкі істер департаменттерінің, облыстар және Астана қаласы, Алматы қаласы және Алматы облысы бойынша қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің бастықтары қылмыстық-атқару инспекцияларының, әкімшілік, тергеу, криминалдық және көші-қон полициясы бөліністері қызметкерлерінің осы Қағиданы зерделеуін ұйымдастырсын және талаптарын орындауды қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары генерал-майор А.Ж.Күреңбековке және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетіне (Б.М.Бердалин) жүктелсін.
6. 2012 жылғы 1 шілдеде қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының 4) тармақшасын қоспағанда, осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты                 Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2012 жылғы 14 наурыздағы
№ 141 бұйрығына
1-қосымша
Негiзгi жаза ретiнде тағайындалған белгiлi бiр лауазымды атқару
немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру түрiндегi, сондай-ақ негiзгi жазаға қосымша ретiнде
тағайындалған айыппұл, түзеу жұмыстары, бас бостандығын шектеу
немесе қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi, сонымен қатар
шартты түрде сотталған кезiндегi жазаны орындауды ұйымдастыру
қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Негiзгi жаза ретiнде тағайындалған белгiлi бiр лауазымды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру түрiндегi, сондай-ақ негiзгi жазаға қосымша ретiнде тағайындалған айыппұл, түзеу жұмыстары, бас бостандығын шектеу немесе қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi, сонымен қатар шартты түрде сотталған кезiндегi жазаны орындауды ұйымдастыру қағидасы (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексінің 24-бабына сәйкес әзірленді және белгiлi бiр лауазымды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру түрiндегі жазаны орындау тәртібін белгілейді.
2. Белгiлi бiр лауазымды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру түрiндегі жазаны орындау заңды күшiне енген сот үкімі, қаулысы, ұйғарымы (бұдан әрі – үкім) негізінде жүргiзiледi.
3. Облыстар, Астана қаласы, Алматы қаласы және Алматы облысы бойынша қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің аумақтық қылмыстық-атқару инспекциялары (бұдан әрi – Инспекциялар) белгiлi бiр лауазымды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру түріндегі жазаны орындайтын органдар болып табылады.

4. При исполнении наказания в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, территориальные Инспекции:
1) осуществляют взаимодействие с подразделениями прокуратуры, местными органами военного управления, местными исполнительными органами, судами и общественными объединениями, с администрацией предприятий, учреждений и организаций, в которых обучаются или работают осужденные;
2) со дня поступления приговора суда в суточный срок (без учета выходных и праздничных дней) осуществляют постановку на учет осужденных с занесением их данных в информационную базу данных, в случае изменения места жительства своевременно производят их корректировку;
3) осуществляют проверку осужденных лиц по функционирующим автоматизированным информационно-поисковым системам органов внутренних дел (далее - ОВД) и информационным системам Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - КПСиСУ);
4) не реже одного раза в квартал (в городе и в районном центре не реже одного раза в месяц) проводят профилактическую работу по месту жительства и работы (проведение бесед о недопущении: административных правонарушений и уголовных преступлений, а также нарушений условий отбывания наказаний) с осужденными;
5) ежеквартально проводят сверку с судом по поступившим на исполнение приговорам, о чем по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам составляются акты сверок в двух экземплярах;
6) ежеквартально проводят сверку с территориальным Управлением КПСиСУ по выставленным извещениям об осужденных, о чем по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам составляются акты сверок в двух экземплярах;
7) ежемесячно проводят сверку с оперативно-розыскными подразделениями по спискам лиц, находящихся в розыске, о чем составляется акт сверки в двух экземплярах, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
8) ежемесячно проводят сверку с подразделениями миграционной полиции по выставленным и снятым с учета сторожевым карточкам, о чем по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам составляется акт сверки в двух экземплярах;
9) ежемесячно в подразделения общественной безопасности направляют списки лиц, состоящих на учете Инспекции, для повышения информированности участковых инспекторов полиции и по делам несовершеннолетних;
10) ежемесячно с целью пресечения фактов незаконного выезда за пределы Республики Казахстан лиц, осужденных к наказанию в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, в том числе иностранных лиц, в подразделения миграционной полиции направляют списки состоящих и снятых с учета;

4. Белгiлi бiр лауазымды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру түрiндегі жазаны орындау кезінде аумақтық Инспекциялар:
1) прокуратура бөліністерімен, жергілікті әскери басқару органдарымен, жергілікті атқарушы органдармен, соттармен және қоғамдық бірлестіктермен, сотталғандар оқитын немесе жұмыс iстейтiн кәсiпорындардың, мекемелердің және ұйымдардың әкімшілігімен өзара іс-қимыл жасасуды жүзеге асырады;
2) сот үкімі келіп түскен күннен бастап бір тәулік мерзімде (демалыс және мейрам күндерін есептемегенде) сотталғандардың деректерін ақпараттық деректер базасына енгізіп, есепке алуды жүзеге асырады, тұрғылықты жері өзгерген жағдайда олардың түзетуін уақытылы жүргізеді;
3) ішкі істер органдарының (бұдан әрі – ІІО) қолданыстағы автоматтандырылған ақпараттық-іздеу жүйелері және Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есеп комитетінің (бұдан әрі – ҚСжАЕК) ақпараттық жүйелері бойынша сотталған адамдарды тексеруді жүзеге асырады;
4) тоқсан сайын кемінде бір рет (қала және аудан орталығында айына кемінде бір рет) тұрғылықты жері және жұмыс орны бойынша сотталғандармен профилактикалық жұмыс (әкімшілік құқық бұзушылықтар мен қылмыс жасауды, жазаны өтеу жағдайларын бұзуды болдырмау туралы әңгіме) жүргiзеді;
5) тоқсан сайын орындауға келіп түскен үкiмдер бойынша сотпен салыстыру жұмысын жүргізіп, ол жөнінде осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада салыстыру актiсін жасайды;
6) тоқсан сайын ҚСжАЕК-ның аумақтық басқармаларымен салыстыру жұмысын жүргізіп, ол жөнінде осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада салыстыру актiсін жасайды;
7) іздестірудегі сотталғандардың тізімі бойынша аумақтық жедел-іздестіру бөліністерімен ай сайын салыстыру жүргізіп, ол жөнінде осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада салыстыру актісін жасайды;
8) шығарылған және есептен алынған күзет карточкалары бойынша көші-қон полиция бөліністерімен тоқсан сайын салыстыру жүргізіп, ол жөнінде осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада салыстыру актісін жасайды;
9) учаскелік полиция және кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі инспекторлардың хабардар болуын арттыру үшін Инспекцияның есебіне алынған сотталған адамдардың тізімін ай сайын қоғамдық қауіпсіздікті сақтау бөліністеріне жолдайды;
10) белгiлi бiр лауазымды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру түрiндегi жазаға сотталған адамдардың, оның ішінде шетел азаматтарының Қазақстан Республикасының шегінен тыс заңсыз шығу фактілерінің жолын кесу мақсатында, ай сайын есепке алынғандардың және есептен шығарылғандардың тізімдерін көші-қон полициясы бөліністеріне жолдайды;

11) проводят первоначальные мероприятия по розыску лиц, состоящих на учете, местонахождения которых неизвестно;
12) несут персональную ответственность за сохранность личных дел;
13) снимают с учета осужденных;
14) проводят следующие операции с документами:
регистрацию документов входящей и исходящей корреспонденции;
контроль исполнения документов;
оперативное хранение и использование документов;
передачу документов на хранение в ведомственный архив;
15) имеют в наличии печати и штампы, которые хранятся в сейфах или опечатываемых несгораемых металлических шкафах.
2. Порядок постановки осужденных на учет Инспекцей
5. При принятии приговора к исполнению, Инспекция:
1) регистрирует в день поступления копию приговора вместе с приложениями к ней в журнале входящих документов, а затем вносит данные осужденного в пронумерованный, прошнурованный и опечатанный печатью журнал учета осужденных к лишению права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам. В таком же порядке регистрируются личные дела, поступившие из других Инспекций, в связи с изменением места жительства осужденных и прибывших из исправительных учреждений.
В случае обнаружения в приговорах неясностей, ошибок, препятствующих исполнению наказания они без регистрации в журналах учета осужденных возвращаются в суды;
2) в суточный срок с момента постановки на учет осужденного:
направляет в суд, вынесший приговор, или исправительное учреждение, из которого освобожден осужденный, извещение о принятии судебного решения к исполнению по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
заполняет контрольно-сроковую карточку по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, которую помещают в соответствующую картотеку Инспекции;
заполняет и передает сторожевую карточку в подразделения миграционной полиции, для контроля за снятием осужденного с регистрационного учета и информирования Инспекции, об изменении места жительства осужденного по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, второй экземпляр помещается в картотеку;
3) после регистрации копии приговора, дополнительно заводит на осужденного - личное дело по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
6. Порядковые номера личного дела и контрольно-сроковой карточки должны соответствовать номеру приговора зарегистрированного в журнале учета осужденных.
7. Личные дела и картотеки хранятся в металлическом шкафу, который по окончании рабочего дня закрывается на замок и опечатывается.
8. Личное дело осужденного состоит из двух частей:
в первой части подшиваются материалы, служащие основанием для постановки на учет (приговор, определение, постановление, справка о вступлении в законную силу), копии извещений, сообщений, регистрационный лист и отдельный лист для отметок, проверяющих по изучению дела;
во второй части - характеризирующие материалы, относящиеся к организации и осуществлению процесса исполнения наказания. Все документы должны быть подшиты в хронологическом порядке, пронумерованы и занесены в опись.

11) орналасқан жері белгiсiз есепте алынған адамдарды iздестіру бойынша бастапқы iс-шараларды жүргiзедi;
12) жеке істердің сақталуына дербес жауаптылықта болады;
13) сотталғандарды есептен шығарады;
14) құжаттармен мынадай операциялар:
кіріс және шығыс хат-хабар құжаттарын тіркеуді;
құжаттардың орындалуын бақылауды;
құжаттардың жедел сақталуы мен пайдалануын;
ведомстволық мұрағатқа құжаттарды сақтауға беруді жүргізеді;
15) мөр және мөртабандары болады, олар сейфтерде немесе өртке төзімді металл шкафтарда сақталады.
2. Сотталғандарды Инспекция есебіне алу тәртібі
5. Инспекция үкiмді орындауға алған кезде:
1) үкімнің көшірмесін қосымшаларымен бірге келіп түскен күні кiрiс құжаттарының журналына тiркейдi, ал одан кейін сотталған адамның деректерiн белгілі бір лауазымдарды атқару немесе қандай да бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға сотталғандардың арнайы нөмiрленiп, бауланып, мөр басылған есеп журналына осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша енгiзедi. Осындай тәртiпте сотталған адамдардың тұрғылықты жерінің өзгеруiне байланысты басқа Инспекциялардан және түзеу мекемелерінен келіп түскен жеке iстер тiркеледi.
Үкімдерде жазаны орындауға кедергі келтіретін түсінбеушіліктер, қателер кездескен жағдайда, оларды сотталғандарды есепке алу журналына тіркемей сотқа қайтарады;
2) сотталғанды есепке алған кезден бастап бір тәулік мерзімде:
үкімді шығарған сотқа немесе сотталғанды босатқан түзеу мекемесіне сот шешімінің орындауға қабылданғаны туралы хабарламаны осы Қағидаға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолдайды;
осы Қағидаға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау-мерзімдік карточка толтырады, оны Инспекцияның тиісті картотекасына салады;
сотталғанның тұрғылықты жерін өзгерткендігі туралы осы Қағидаға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғанды тіркеу есебінен шығаруды және Инспекцияны хабарлауды бақылауға алу үшін күзет карточкасын толтырады және көші-қон полициясы бөліністеріне тапсырады, екінші данасы картотекаға салынады;
үкімнің көшірмесін тіркегеннен кейін, осы Қағидаға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғанға қосымша жеке іс бастайды.
6. Жеке істердің және бақылау-мерзімдік карточканың реттік нөмірлері сотталғандарды есепке алу журналына тіркелген үкімнің нөміріне сәйкес болуы тиіс.
7. Жеке істер және картотекалар жұмыс күнi аяқталғаннан кейiн құлыппен жабылатын және мөрленетiн металл шкафта сақталады.
8. Сотталған адамның жеке істері екі бөлімнен тұрады:
бірінші бөлімге есепке қою үшiн негiз болатын материалдар (үкім, ұйғарым, қаулы, заңды күшіне енгендігі туралы анықтама), хабарламалардың көшірмелері, хабарлар, тіркеу парағы және істі зерделеу бойынша тексерушінің белгі қоятын жеке парағы тігіледі;
екінші бөлімге жазаны орындау барысын ұйымдастыруға және жүзеге асыруға қатысты сипаттамалық материалдар тігіледі. Барлық құжаттар хронологиялық ретпен тігіліп, нөмірленіп тізімдемеге енгізілуі тиіс.

9. В течение 5 рабочих дней после постановки на учет осужденного, Инспекция заполняет извещение об осужденном согласно приложению 5 к Правилам ведения и использования отдельных видов специальных учетов, утвержденным приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 29 апреля 2004 года № 23, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2843 (далее - приказ ГП РК), а на лиц, осужденных судами другой области - первый экземпляр алфавитной учетной карточки (далее - Ф-1), согласно приложению 1 к приказу ГП РК и одно извещение об осужденном, которые направляются сопроводительным письмом в территориальное Управление КПСиСУ, второй экземпляр сопроводительного письма подшивается в первой части дела.
10. В случае освобождения от наказания осужденного или изменения приговора в отношении него, а также при снятии с учета по основаниям, предусмотренных пунктом 33 настоящих Правил, Инспекция в течение 5 рабочих дней после получения соответствующего документа направляет в территориальное Управление КПСиСУ извещение об осужденном с указанием полных сведений об основании снятия осужденного с учета или изменения приговора в отношении него. Копия извещения подшивается во второй части дела в хронологическом порядке.
11. Инспекция по месту жительства осужденного после постановки на учет вызывает его на беседу, в процессе которой ему разъясняются порядок и условия отбывания наказания, а также ответственность за уклонение от контроля, уточняются его анкетные данные, сведения о близких родственниках и лицах, которые могут оказывать влияние на осужденного, а также другие вопросы, имеющие значение для осуществления контроля за его поведением. После проведенной беседы составляется справка-беседа и у осужденного отбирается подписка по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам, которая подшивается в личное дело осужденного.
В случае, если осужденный в возрасте от восемнадцати до двадцати семи лет не проходил и подлежит призыву на срочную воинскую службу Инспекция направляет в местный орган военного управления сообщение о постановке его на учет по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
3. Порядок организации исполнения наказания в виде лишения
права занимать определенные должности или заниматься
определенной деятельностью, назначенного в качестве основного,
а также в качестве дополнительного к основным наказаниям в виде
штрафа, исправительных работ, ограничения свободы или
привлечения к общественным работам, а также при условном
осуждении

9. Сотталғанды есепке қойғаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде Инспекция Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2843 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2004 жылғы 29 сәуірдегі № 23 бұйрығымен (бұдан әрі – Қазақстан Республикасы БП бұйрығы) бекітілген Арнайы есепке алудың жекелеген түрлерін жүргізу мен пайдаланудың ережелеріне 5-қосымшаға сәйкес, сотталған туралы хабарлама толтырады, ал басқа облыстың соты соттаған адамдарға Қазақстан Республикасы БП бұйрығына 1-қосымшаға сәйкес әліпбилік есепке алу карточкасының бір данасын және сотталған туралы бір хабарлама толтырады, олар ілеспе хатпен қоса ҚСжАЕК-ның аумақтық басқармасына жолданады, ілеспе хаттың екінші данасы істің бірінші бөліміне тігіледі.
10. Сотталған жазадан босатылған немесе оған қатысты үкім өзгертілген жағдайда, сонымен қатар осы Қағиданың 33-тармағымен көзделген негіздер бойынша есептен шығарылғанда, Инспекция тиісті құжатты қабылдағаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде ҚСжАЕК-ның аумақтық басқармаларына сотталғанды есептен шығару негіздемесі немесе оған қатысты үкімнің өзгертілгендігі туралы толық мәліметтер көрсетілген сотталған туралы хабарламаны жолдайды. Хабарламаның көшірмесі хронологиялық ретпен істің екінші бөліміне тігіледі.
11. Инспекция сотталғанды тұрғылықты жері бойынша есепке қойғаннан кейін оны әңгiмелесуге шақырады, әңгiме барысында оған жазаны өтеудiң тәртiбi мен шарттары, сонымен қатар бақылаудан жалтарғаны үшін жауапкершілікке тартылатындығы түсіндіріледі, оның сауалнамалық деректерi, жақын туыстары мен сотталғанға ықпал ету мүмкiндігі бар адамдар туралы мәлiметтер, сондай-ақ оның жүрiс-тұрысын бақылауды жүзеге асыру үшін маңызы бар басқа да мәселелер нақтыланады. Әңгіме өткiзiлгеннен кейiн әңгімелесу анықтамасы толтырылады және осы Қағидаға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғаннан қолхат алынып, ол сотталғанның жеке iсiне тігіледі.
Егер сотталған он сегіз жастан жиырма жеті жасқа дейін әскери қызметін өтемесе және мерзімді әскери қызметке шақырылатын болса, Инспекция жергілікті әскери басқару органына осы Қағидаға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оны есепке қою туралы хабарлама жолдайды.
3. Негiзгi жаза ретiнде тағайындалған белгiлi бiр лауазымды
атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру
түрiндегi, сондай-ақ негiзгi жазаға қосымша ретiнде
тағайындалған айыппұл, түзеу жұмыстары, бас бостандығын шектеу
немесе қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi, сонымен қатар
шартты түрде сотталған кезiндегi жазаны орындауды ұйымдастыру
тәртібі

12. В целях обеспечения исполнения приговора суда Инспекция в течение трех календарных дней:
1) устанавливает место работы осужденного и направляет копию приговора суда и извещение в администрацию организации по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
2) направляет в орган, правомочный аннулировать разрешение на занятие определенным видом деятельности копию приговора суда или заверенную выписку из него и представление по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам. В зависимости от характера совершенного преступления (в сфере экономической деятельности, экологические преступления, против безопасности движения и эксплуатации транспорта и другие) и запрещенного судом вида деятельности Инспекция направляет указанные документы в органы: определяющих выдачу документов на осуществляющие определенных видов деятельности; общественные объединения (общество охотников и рыболовов, охраны окружающей среды и другие).
13. Осужденные к наказанию в виде лишения права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью должны выполнять требования приговора суда, представлять по требованию Инспекции документы, связанные с исполнением указанного наказания, сообщать в инспекцию о месте работы и жительства и их изменении, об увольнении, а также являться по вызову в Инспекцию. В случае неявки осужденного, он может быть подвергнут приводу.
14. Уклоняющимся от отбывания наказания считается осужденный, местонахождение которого в течение более трех календарных дней не установлено.
15. Исполнение наказания в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, назначенного в качестве, как основного, так и дополнительного наказания, к исправительным работам, ограничению свободы, условному осуждению, а также при назначении в качестве дополнительного к лишению свободы после их освобождения осуществляются Инспекциями по месту жительства.
16. В отношении осужденных, которым произведена замена неотбытой части лишения свободы более мягким наказанием, администрация исправительного учреждения заблаговременно направляет в Инспекцию постановление суда, сообщение о направлении осужденного.
При его освобождении, вручает ему предписание о выезде к месту отбывания наказания с указанием маршрута и времени прибытия в Инспекцию для постановки на учет. В предписании обязательно указывается дополнительная мера наказания, назначенная судом.
17. Поступившее из организации или соответствующего органа сообщение об освобождении осужденного от должности или занятия определенной деятельностью, права на которое он лишен, а также об аннулировании разрешения и изъятии документов, дающих право на занятие запрещенной деятельностью, после соответствующей отметки по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам в журнале учета осужденных к лишению права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью, подшивается в личное дело осужденного.

12. Сот үкiмiнiң орындалуын қамтамасыз ету мақсатында Инспекция күнтізбелік үш күн ішінде:
1) сотталғанның жұмыс орнын анықтайды және осы Қағидаға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұйымның әкімшілігіне сот үкiмiнiң көшiрмесiн және хабарлама жолдайды;
2) белгiлi бiр қызмет түрiмен айналысуға рұқсат берудің күшiн жоюға құқылы органдарға сот үкiмiнiң көшiрмесiн немесе оның куәландырылған үзiндiсiн және осы Қағидаға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынымхат жолдайды. Жасалған қылмыстың (экономикалық қызмет саласында, экологиялық қылмыстар, қозғалыс пен көлiктi пайдалану қауiпсiздiгiне қарсы және тағы басқа) сипаты мен iс-әрекеттiң тыйым салынған түрiне қарай Инспекция аталған құжаттарды белгiлi бiр қызмет түрiн жүзеге асыруға құжат беруді белгілейтін органдарға, қоғамдық бiрлестiктерге (аңшылар мен балық аулаушылар, қоршаған ортаны қорғау қоғамы және тағы басқа) жолдайды.
13. Белгiлi бiр лауазымды иелену немесе белгiлi бiр қызмет түрiмен айналысу құқығынан айыру түріндегі жазаға сотталғандар сот үкіміндегі талаптарды орындауы, Инспекцияның талап етуі бойынша жаза өтеуге байланысты құжаттарды ұсынуы, инспекцияға жұмыс орны және тұрғылықты жері, оны өзгерткендігі, жұмыстан босатылғандығы туралы хабарлауы, сондай-ақ Инспекцияның шақыруы бойынша келуі тиіс. Келмеген жағдайда мәжбүрлеп келтірілуі мүмкін.
14. Орналасқан жері күнтізбелік үш күннен астам уақыт ішінде анықталмаған сотталған жазаны өтеуден жалтарған деп танылады.
15. Негiзгi және қосымша жаза ретiнде тағайындалған белгiлi бiр лауазымды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру түрiндегi жазаны, сондай-ақ түзеу жұмыстары, бас бостандығын шектеу, шартты соттау, сондай-ақ, олар босап шыққаннан кейін бас бостандығынан айыруға қосымша ретінде тағайындалған қосымша жазаларды тұрғылықты жерi бойынша Инспекциялар жүзеге асырады.
16. Бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның өтелмеген бөлігі неғұрлым жеңіл жаза түрімен ауыстырылған сотталғандарға қатысты, түзеу мекемесінің әкімшілігі алдын ала Инспекцияға сотталғанды жібергендігі туралы хабарлама мен сот қаулысын жолдайды.
Оны босатқан кезде, оған маршрут көрсетіле отырып, жазаны атқару орны туралы және есепке қою үшін Инспекцияға жету уақыты туралы нұсқама береді. Нұсқамада міндетті түрде соттың тағайындаған қосымша жазалау шарасы көрсетіледі.
17. Сотталғанның лауазымынан босатылғандығы немесе белгiлi бiр қызмет түрiмен айналысу құқығынан айырылғандығы, сондай-ақ тыйым салынған қызметпен айналысуға құқық беретін құжаттарға рұқсат беруді жою немесе алып қою туралы ұйымнан немесе тиісті органнан келіп хабарлама, осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгiлi бiр лауазымды атқару немесе белгiлi бiр қызмет түрiмен айналысу құқығынан айырылған сотталғандарды тіркеу журналына тиісті белгі қойылғаннан кейін сотталғанның жеке ісіне тігіледі.

18. Инспекция в течение месяца после постановки осужденного на учет, проверяет по месту его работы, изменение или прекращение администрацией организации трудового договора с осужденным, занимающим должность или занимающимся деятельностью, которых он лишен (если осужденный не уволен из этой организации), по какой должности (деятельности) заключен новый трудовой договор, а также аннулирование соответствующим органом разрешения и изъятия документа, предоставляющего осужденному право на занятие деятельностью, которая ему запрещена. О результатах проверки по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам в двух экземплярах составляется акт проверки правильности исполнения приговора к лишению права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью. Первый экземпляр остается на предприятии, второй, с отметкой администрации предприятия об ознакомлении, хранится в Инспекции.
19. В случае увольнения осужденного с прежнего места работы, Инспекция в месячный срок с момента получения сообщения об увольнении осужденного:
1) устанавливает новое место работы осужденного;
2) направляет по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам сообщение по новому месту работы;
3) проверяет по новому месту работы осужденного и устанавливает его должность (род деятельности). О результатах проверки по месту работы осужденного составляется справка и производится отметка в журнале учета.
20. В случае если представители власти, служащие органов местного государственного управления и государственных организаций не исполняют вступивший в законную силу приговор суда, решение суда или иной судебный акт о лишении права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, Инспекция направляет в их адрес представление по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
21. При установлении факта нарушения осужденным требований приговора суда, Инспекция проводит с ним индивидуальную беседу, отбирает объяснение и разъясняет, что время, в течение которого он занимает запрещенную должность или занимается запрещенной деятельностью, в срок наказания не засчитывается. Справка о проведенной беседе и объяснение осужденного приобщаются к его личному делу.
22. В случае если представители власти, государственные служащие, служащие органов местного государственного управления и государственных организаций после получения представления Инспекции не исполняют приговор суда, игнорируют требования Инспекции по исполнению приговора суда, допускают длительную волокиту, иные действия или бездействия, Инспекция направляет материалы в следственные подразделения ОВД для решения вопроса о возбуждени уголовного дела.

18. Инспекция сотталғанды есепке қойғаннан кейiн, бiр ай iшiнде оны жұмыс орны бойынша, ұйым әкiмшiлiгiнің оның құқығынан айырылған белгілі бір лауазымды атқаруы немесе белгілі бір қызметпен айналысуы бойынша сотталғанмен еңбек келісім-шартын өзгерткендігін немесе тоқтатқандығын (егер сотталған бұл ұйымнан босап кетпесе), келісім-шарт қандай лауазым (қызмет) бойынша жасалғандығын, сондай-ақ тиісті органның сотталғанға тыйым салынған қызметпен айналысу құқығын тоқтатқандығын тексереді. Тексеру жүргізу нәтижелерi туралы осы Қағидаға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екi данада белгiлi бiр қызмет атқаруға немесе белгiлi бiр қызметпен айналысуға тыйым салынған үкiмнiң дұрыс орындалуын тексеру актісі жасалады. Бiрiншi дана ұйымда қалдырылады, екiншi дана кәсiпорын әкiмшiлiгiнің танысқандығы жөніндегі белгiмен Инспекцияда сақталады.
19. Сотталған бұрынғы жұмыс орнынан босатылған жағдайда Инспекция сотталғанның босатылғандығы туралы хабарлама алған кезден бастап бiр ай мерзiмде:
1) сотталғанның жаңа жұмыс орнын анықтайды;
2) жаңа жұмыс орны бойынша осы Қағидаға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама жолдайды;
3) сотталғанды жаңа жұмыс орны бойынша тексередi және оның қызметiн анықтайды. Сотталғанды жұмыс орны бойынша тексерудің нәтижелерi туралы анықтама жасалады және есепке алу журналына белгi қойылады.
20. Егер билік өкiлдерi, жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарының және мемлекеттiк ұйымдардың қызметшілері соттың заңды күшіне енген үкiмiн, шешімін немесе өзге де белгілі бір лауазымды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыру туралы соттың актілерін орындамаған жағдайда, осы Қағидаға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Инспекция олардың атына ұсыным жолдайды.
21. Сотталғаннан сот үкімінің талаптарын бұзу фактiсi анықталған жағдайда, Инспекция онымен жеке әңгiме жүргiзедi, түсiнiктеме алады және оған тыйым салынған қызмет атқарған немесе тыйым салынған қызметпен айналысқан уақыттың жаза мерзiмiне есептелмейтіндiгiн түсiндiредi. Жүргiзiлген әңгiме туралы анықтама және сотталғанның түсiнiктемесі жеке iсiне тігіледі.
22. Егер билік өкiлдерi, мемлекеттiк қызметкерлер, жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарының және мемлекеттiк ұйымдардың қызметкерлерi, Инспекцияның ұсынымын алғаннан кейiн сот үкiмiн орындамаса, Инспекцияның сот үкiмiн орындау жөнiндегi бiрнеше рет жасаған талаптарын елемесе, ұзаққа созса, өзге де әрекетке немесе әрекетсiздiкке жол берсе, Инспекция қылмыстық істі қозғау туралы жөніндегі шешу үшін ІІО тергеу бөліністеріне материалдарды жолдайды.

23. В целях осуществления контроля Инспекция не реже одного раза в шесть месяцев проверяет исполнение приговора суда администрацией организации и осужденным, о чем делается соответствующая отметка в журнале учета.
24. В случае призыва или поступления осужденных на воинскую или альтернативную гражданскую службу Инспекция направляет в местный орган военного управления или по месту службы осужденных копию приговора суда для исполнения данного наказания при прохождении службы. В сопроводительном письме указывается отбытый осужденным срок наказания, а также то, что если по окончании службы осужденного срок наказания не истек, командование воинской части направляет сообщение об окончании срока службы и копию приговора суда в Инспекцию по месту его убытия.
25. Срок лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, назначенного в качестве, как основного, так и дополнительного видов наказания к штрафу, ограничению свободы, привлечения к общественным или исправительным работам, а также при условном осуждении, если в этом случае исполнение дополнительного вида наказания не отсрочено, исчисляется с момента вступления приговора суда в законную силу.
26. При назначении наказания в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью в качестве дополнительного вида наказания к лишению свободы оно распространяется на все время отбывания указанных основных видов наказания, но при этом его срок исчисляется с момента их отбытия.
27. Организация исполнения наказания в виде лишения права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью, назначенного в качестве дополнительного к основным наказаниям в виде штрафа, исправительных работ, ограничения свободы или привлечения к общественным работам, а также при условном осуждении осуществляется в соотвествие с требованиями к настоящим Правилам.
28. По истечении срока наказания осужденный снимается с учета.
4. Порядок организации исполнения наказаний в отношении
несовершеннолетних осужденных
29. Сотрудники территориальных Инспекций:
1) осуществляют индивидуальную профилактику по предупреждению преступлений и иных правонарушений со стороны несовершеннолетних;
2) обеспечивают защиту прав и законных интересов несовершеннолетних;
3) проводят работу по формированию законопослушного поведения несовершеннолетних;
4) в целях профилактики правонарушений и предупреждения преступлений с их стороны взаимодействуют с государственными органами, общественными объединениями и организациями по предупреждению правонарушений среди несовершеннолетних.

23. Бақылауды жүзеге асыру мақсатында Инспекция кемiнде алты айда бiр рет ұйым әкiмшiлiгi мен сотталғанның сот үкiмiн орындау барысын тексередi, бұл жөнiнде есепке алу журналында тиiстi белгi қойылады.
24. Сотталғандар әскери немесе балама азаматтық қызметке шақырылған немесе кiрген жағдайда, Инспекция жергілікті әскери басқару органына немесе сотталғанның қызмет өткеру орнына қызмет өткеру барысында аталған жазаны орындау үшін сот үкiмiнiң көшiрмесiн жолдайды. Iлеспе хатта сотталғанның өтеген жаза мерзiмi, сондай-ақ сотталғанның қызмет өткеруі аяқталған кезде жаза мерзiмi аяқталмаған жағдайда, әскери бөлiм қолбасшылығы сотталғанның қызмет өткеру мерзiмiнiң аяқталғандығы туралы хабарлама мен сот үкiмiнiң көшiрмесiн оның кеткен жерi бойынша Инспекцияға жолдайтындығы көрсетiледi.
25. Айыппұлға, бас бостандығын шектеуге, қоғамдық жұмыстарға немесе түзеу жұмыстарына тартуға, сондай-ақ шартты түрде соттауға қосымша жаза ретінде тағайындалған белгілі бір лауазымды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыру мерзімі, егер жазаның қосымша түрін орындау кейінге қалдырылмаса, сот үкiмi заңды күшiне енген кезден бастап есептеледi.
26. Белгілі бір лауазымды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыру жазасы бас бостандығынан айыру түріндегі жазаға қосымша ретiнде тағайындалған кезде, ол көрсетілген негізгі жаза түрінің барлық уақытын өтеу кезіне қолданылады, бұл ретте оның мерзімі оны өтеу мерзімінен бастап есептеледі.
27. Негiзгi жаза ретiнде белгiлi бiр лауазымды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру түрiндегi, сондай-ақ негiзгi жазаға қосымша ретiнде айыппұл, түзеу жұмыстары, бас бостандығын шектеу немесе қоғамдық жұмыстарға тарту, сондай-ақ шартты соттау кезiндегi жазаның атқарылуын ұйымдастыру осы Қағида талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
28. Жаза мерзiмi аяқталған кезде сотталған есептен шығарылады.
4. Кәмелетке толмаған сотталғандарға қатысты жазаларды
орындауды ұйымдастыру тәртібі
29. Аумақтық Инспекция қызметкерлері:
1) кәмелетке толмағандар тарапынан қылмыстар мен басқа да құқық бұзушылықтарды ескерту бойынша жеке профилактикалық жұмыстарды жүзеге асырады;
2) кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз етеді;
3) кәмелетке толмағандардың заңға бағынушылық мінез-құлқын қалыптастыру бойынша жұмыс жүргізеді;
4) кәмелетке толмағандардың тарапынан жасалатын құқық бұзушылықтардың алдын алу және қылмыстарды ескерту мақсатында, олардың арасындағы құқық бұзушылықтарды ескерту бойынша мемлекеттік органдармен, қоғамдық бірлестіктермен және ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды.

30. Инспекция:
1) при постановке на учет:
проводит первоначальную беседу профилактического характера с несовершеннолетним в присутствии родителей или лиц, их заменяющих;
разъясняет порядок и условия отбывания наказания, не связанного с изоляцией от общества;
уточняет анкетные данные несовершеннолетнего, сведения о близких родственниках и лицах, которые могут оказывать влияние на несовершеннолетнего, а также другие вопросы, имеющие значение для осуществления контроля за его поведением.
После проведенной беседы от несовершеннолетнего отбирается подписка по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам, о результатах беседы составляется справка, которые подшиваются в личное дело несовершеннолетнего. В подписке и справке-беседе должны быть подписи несовершеннолетнего и его близкого родственника или лица присутствовавшего при беседе;
2) в день регистрации несовершеннолетнего, в суточный срок направляет в органы опеки и попечительства, администрацию по месту учебы или работы подучетного, а также в местный орган военного управления (в отношении подростках призывного возраста) сообщения о постановке его на учет по форме согласно приложениям 1718 к настоящим Правилам;
3) при задержании несовершеннолетнего находившегося в розыске, незамедлительно вызывает родителей или лиц, их заменяющих, для проведения опроса и установления причин и условий, способствовавших уклонению от отбывания наказания.
31. В целях предупреждения преступлений, правонарушений среди несовершеннолетних Инспекция осуществляет следующие мероприятия:
1) ежемесячно посещает по месту жительства, учебы или работы несовершеннолетнего и в присутствии родителей или лиц, их заменяющих проводят с ними беседы профилактического характера;
2) вызывает родителей несовершеннолетнего или лиц их заменяющих, а также приглашать иных лиц для выяснения обстоятельств, связанных с какими-либо правонарушениями, допущенными осужденными и требует от них объяснения, а также от несовершеннолетнего;
3) в случае выявления факта о распитии спиртных напитков родителей с несовершеннолетним, а равно, если родители способствовали совершению каких-либо правонарушений со стороны несовершеннолетнего, Инспекция для сведения направляет в ОВД и органы опеки и попечительства сообщение, копию сообщения подшивает в личное дело осужденного;
4) запрашивает от должностных лиц предприятий, учреждений, организаций, независимо от форм собственности, учебных заведений сведения о несовершеннолетнем, а также необходимую информацию для приобщения к личному делу.

30. Инспекция:
1) есепке қою кезінде:
кәмелетке толмағандарға ата-аналарының немесе оларды ауыстыратын адамдардың қатысуымен алғашқы профилактикалық әңгімелер жүргізеді;
қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жазаны өтеу шарттарын және тәртіптерін түсіндіреді;
кәмелетке толмағанның сауалнамалық деректерін, жақын туыстары және кәмелетке толмағандарға ықпал ете алатын адамдар туралы мәліметтерді, сондай-ақ оның мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру үшін маңызы бар басқа да мәселелерді нақтылайды.
Кәмелетке толмағанмен әңгімелесу жүргізгеннен кейін осы Қағидаға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолхат алынады, жүргізілген әңгімелесу нәтижесінде анықтама толтырылып, кәмелетке толмағандардың жеке iсiне тiгiледi. Қолхатта және әңгімелесу-анықтамасында кәмелетке толмағанның және оның жақын туысының немесе әңгімелесу жүргізу кезінде қатысқан адамның қолы болуы тиіс;
2) кәмелетке толмағанды есепке қойған күні бір тәулік ішінде қорғаншылық және қамқоршылық органдарына, есепте тұрғанның жұмыс немесе оқу орнының әкімшілігіне, сондай-ақ әскери басқарманың жергілікті органына (әскерге шақырылуға жататын жасөспірімдерге қатысты) хабарлайды, осы Қағидаға 1718-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша оны есепке қою туралы хабарлама жолдайды;
3) іздестіруде жүрген қәмелетке толмағандар ұсталған кезде, сұрау жүргізу және сотталғанның жаза өтеуден жалтарауына мүмкіндік туғызған себептер мен жағдайларды анықтау үшін тез арада ата-анасы немесе оларды ауыстыратын адамдар шақыртады.
31. Кәмелетке толмағандар арасында қылмыстарды, құқық бұзушылықтарды ескерту мақсатында мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) ай сайын кәмелетке толмағанның мекенжайына, оқу немесе жұмыс орнына барады, ата-анасын немесе оларды ауыстыратын адамдардың қатысуымен онымен профилактикалық сипаттағы әңгімелесу өткізеді;
2) сотталғандар жол берген қандай да бір құқық бұзушылықпен байланысты мән-жайларды анықтау үшін, кәмелетке толмағанның ата-анасын немесе оларды ауыстыратын адамдарды, сондай-ақ басқа адамдарды шақырады және олардан, сондай-ақ кәмелетке толмағаннан түсініктеме талап етеді;
3) ата-аналарының кәмелетке толмағандармен бірге спирттік ішімдіктер ішу жөніндегі фактілері анықталса, егер ата-аналары кәмелетке толмаған тарапынан қандай да бір құқық бұзушылық жасауға мүмкіндік туғызған жағдайда, Инспекция ІІО-ға, қорғаншылық және қамқоршылық органдарға мәлімет үшін хабарлама жолдайды, хабарламаның көшірмесін сотталғанның жеке ісіне тігеді;
4) кәсіпорындардың, мекемелердің, ұйымдардың, меншік нысанына қарамастан білім беру ұйымдарының лауазымды тұлғаларынан кәмелетке толмағандар туралы мәліметтерді, сондай-ақ жеке ісіне қоса тігу үшін қажетті ақпараттарды сұратады.

1. __________________________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы представителей
2. __________________________________________________________________
администрации проверяемого предприятия, учреждения, организации)
произвели проверку правильности исполнения приговоров лиц, лишенных
права занимать определенную должность или заниматься определенной
деятельностью, отбывающих наказание в (на)
_____________________________________________________________________
(наименование предприятия, учреждения, организации)
где отбывают _______________ человек:
1. __________________________________________________________________
(фамилия и инициалы)
2. __________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
4. __________________________________________________________________
ПРОВЕРКОЙ УСТАНОВЛЕНО:
_______________________________________________________________
(Занимаемая должность на момент проверки, № приказа,
_____________________________________________________________________
дата освобождения от занимаемой должности)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Оборотная сторона)
В целях устранения обнаруженных проверкой недостатков,
ПРЕДЛАГАЕТСЯ:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________  ___________________
(звание, Ф.И.О.)                    (подпись)
«___» ________________ 20___ г.
Руководитель предприятия (учреждения, организации) __________________
(подпись)
Копию акта получил(а)           ___________________
(подпись)
Примечание: Акт составляется в двух экземплярах. Первый экземпляр остается на предприятии, второй с отметкой администрации предприятия об ознакомлении хранится в делах инспекции.
Приложение 15
к Правилам организации исполнения наказания в
виде лишения права занимать определенные
должности или заниматься определенной
деятельностью, назначенного в качестве
основного, а также в качестве дополнительного к
основным наказаниям в виде штрафа,
исправительных работ, ограничения свободы или
привлечения к общественным работам, а также
при условном осуждении
Форма
_______________________________
(Наименование организации)
_______________________________
(фамилия, инициалы руководителя)
СООБЩЕНИЕ
Сообщаю, что _________________________________________________
(Ф.И.О.)
работающий(ая) _____________________________________________________
(должность и место работы)
осужден(а) «___» _____ 20__ г. _____________________________________
(наименование суда)
по ст. УК РК к _______ годам лишения свободы и согласно применения
ст. ___ УК РК наказание ему (ей) назначено __ год(а)
____________________________________________________________________
(указать вид наказания)
Учитывая изложенное, прошу о всех нарушениях трудовой
дисциплины, допущенных ________________, и примененных к нему (ней)
дисциплинарных взысканиях, информировать уголовно-исполнительную
инспекцию ____________________, на учете которой состоит.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________ __________________
(звание, Ф.И.О.)                  (подпись)
«___» ________________ 20__ г.
Приложение 16
к Правилам организации исполнения наказания в
виде лишения права занимать определенные
должности или заниматься определенной
деятельностью, назначенного в качестве
основного, а также в качестве дополнительного к
основным наказаниям в виде штрафа,
исправительных работ, ограничения свободы или
привлечения к общественным работам, а также
при условном осуждении
Форма
___________________________
(наименование организации,
________________________________________
органа, фамилия и инициалы руководителя)
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
В соответствии с требованиями приговора _______________________
(наименование суда)
«__» __________ 20___ г. гр._________________________________________
(фамилия, имя, отчество осужденного(ой))
запрещено занимать должности (заниматься деятельностью) _____________
_____________________________________________________________________
(указывается на какой срок, какие должности запрещено занимать
_____________________________________________________________________
или какой деятельностью запрещено заниматься)
Проверкой установлено, что до настоящего времени приговор суда не
исполнен и осужденный(ая) _____________ продолжает _________________
(фамилия и инициалы)           (указывается
____________________________________________________________________
какую должность продолжает занимать или какой деятельностью
заниматься,
____________________________________________________________________
какой документ не изъят, какое решение не аннулировано)
Предлагаю немедленно принять меры к неукоснительному исполнению
приговора суда, о чем проинформировать уголовно-исполнительную
инспекцию.
Ставлю Вас в известность, что в противном случае будет решаться
вопрос о привлечении лиц, виновных в неисполнении требований
приговора, к уголовной ответственности в соответствии со статьей 362
УК РК.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________ __________________
(звание, Ф.И.О)                  (подпись)
«___» ________________ 20__ г.
Приложение 17
к Правилам организации исполнения наказания в
виде лишения права занимать определенные
должности или заниматься определенной
деятельностью, назначенного в качестве
основного, а также в качестве дополнительного к
основным наказаниям в виде штрафа,
исправительных работ, ограничения свободы или
привлечения к общественным работам, а также
при условном осуждении
Форма
Начальнику ____________________________________________
(наименование органа опеки и попечительства)
__________________________________
(фамилия и инициалы)
СООБЩЕНИЕ
Ставим Вас в известность, что по адресу _______________________
проживает несовершеннолетний(яя) ____________________________________
(фамилия, имя и отчество)
который(ая) «___»________ 20___ г. осужден(а) по ст. __________ УК РК
_____________________________________________________________________
(вид наказания и срок, дополнительные сведения об осужденном(ой),
_____________________________________________________________________
возложенные судом обязанности, прежние судимости и т.д.)
Учитывая изложенное, прошу Вас информировать
уголовно-исполнительную инспекцию о поведении несовершеннолетнего(ей)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество)
и о проведенной с ним (ней) воспитательной работы.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________ __________________
(звание, Ф.И.О.)                 (подпись)
«___» ________________ 20____ г.
Приложение 18
к Правилам организации исполнения наказания в
виде лишения права занимать определенные
должности или заниматься определенной
деятельностью, назначенного в качестве
основного, а также в качестве дополнительного к
основным наказаниям в виде штрафа,
исправительных работ, ограничения свободы или
привлечения к общественным работам, а также
при условном осуждении
Форма
Местный орган военного управления
_________________________________
(наименование МОВУ)
СООБЩЕНИЕ
Состоящий на воинском учете __________________________________
(фамилия, имя, отчество)
«__» ______ 20__ г. рождения, проживающий по адресу ________________
____________________________________________________________________
«___» _____ 20__ г. осужден ________________________________________
(наименование суда)
по ст. УК РК к _____________________________________________________
(вид и срок наказания)
____________________________________________________________________
О снятии осужденного с учета уголовно-исполнительной инспекции будет
сообщено дополнительно.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
_____________________________________
(наименование органа)
______________________________________ __________________
(звание, Ф.И.О.)                  (подпись)
«__» _____________ 20__ г.
Приложение 19
к Правилам организации исполнения наказания в
виде лишения права занимать определенные
должности или заниматься определенной
деятельностью, назначенного в качестве
основного, а также в качестве дополнительного к
основным наказаниям в виде штрафа,
исправительных работ, ограничения свободы или
привлечения к общественным работам, а также
при условном осуждении
Форма
Начальнику ______________________
_________________________________
_________________________________
Ф.И.О.
СООБЩЕНИЕ
Гр-н(ка) ______________________________________________________
(Ф.И.О., год и место рождения)
проживающий(ая) по адресу ___________________________________________
осужденный(ая) «____» ______ 20__ г._________________________________
(наименование суда)
____________________________________________________________________
(вид наказания)
по ст. УК РК «__»_____ 20__ г. снят(а) с учета Инспекции в связи с
____________________________________________________________________
(основание снятия с учета)
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________ __________________
(звание, Ф.И.О.)                   (подпись)
«___» ________________ 20__ г.
Приложение 20
к Правилам организации исполнения наказания в
виде лишения права занимать определенные
должности или заниматься определенной
деятельностью, назначенного в качестве
основного, а также в качестве дополнительного к
основным наказаниям в виде штрафа,
исправительных работ, ограничения свободы или
привлечения к общественным работам, а также
при условном осуждении
Форма
Местный орган военного управления
_________________________________
_________________________________
(наименование МОВУ)
СООБЩЕНИЕ
Состоящий на воинском учете ___________________________________
(фамилия, имя, отчество)
«___»________ 19__ г.р., проживающий по адресу ______________________
_____________________________, «___» ___________ 20__ г. снят с учета
Инспекции в связи с _________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать основание снятия с учета)
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________ __________________
(звание, Ф.И.О.)                  (подпись)
«__» ________________ 20__ г.
Приложение 2
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от « 14 » марта 2012 года № 141
Правила
исполнения наказания в виде привлечения
к общественным работам

1. __________________________________________________________________
(лауазымы, тегi, тексерiлiп отырған
2. __________________________________________________________________
мекемеден, ұйымнан қатысушылар)
_____________________________________________________________________
(мекеме, ұйым атауы)
________ адаммен өтеп жатқан белгiлi бiр қызметпен айналысу және белгiлi бiр iс-әрекетпен айналысуға тыйым салу үкiмдердiң орындалуын тексердi.
1. ____________________________________________________________
(аты-жөнi)
2. ____________________________________________________________
3. ____________________________________________________________
4. ____________________________________________________________
Тексеруде:
_____________________________________________________________________
(тексерiс кезіндегi атқарып отырған лауазымы, бұйрық нөмірi, атқарып
_____________________________________________________________________
отырған лауазымынан босатылған күні, еңбек кiтапшасына енгізілген
_____________________________________________________________________
жазба)
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________ анықталды.
(Келесі беті)
Тексерумен анықталған кемшіліктерді жою мақсатында,
ҰСЫНЫЛАДЫ
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
______________________________
(орган атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
________________________                               ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                                     (қолы)
20__ жылғы "___" __________
_______________________
(мекеме атауы)
_______________________ бастығы               _______________________
(қолы)
20__жылғы ______________
Актінің көшірмесін алдым                      _______________________
(қолы)
Ескерту: Акт екі данада жасалады. Бірі мекемеде қалдырылады, екіншісі мекеменің танысу жазумен Инспекцияда сақталады.
Негiзгi жаза ретiнде тағайындалған белгiлi
бiр лауазымды атқару немесе белгiлi бiр
қызметпен айналысу құқығынан айыру түрiндегi,
сондай-ақ негiзгi жазаға қосымша ретiнде
айыппұл, түзеу жұмыстары, бас бостандығын
шектеу немесе қоғамдық жұмыстарға тарту
түріндегі, сонымен қатар шартты түрде
сотталған кезiндегi жазаны орындауды
ұйымдастыру қағидасына 15-қосымша
Нысан
__________________________________
(ұйымның атауы)
__________________________________
(басшының тегi, аты-жөнi)
Хабарлама
______________________________________________ үкiмiне сәйкес
(соттың атауы)
азамат(ша) __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, жұмыс орны)
20_ жылғы "___"__________ Қазақстан Республикасы ҚК-нің ______ бабына
сәйкес______ мерзімге бас бостандығынан айыру жазасына кесiлдi және
Қазақстан Республикасы ҚК-нің____ бабына сәйкес _____ жыл
_____________________________________________________________________
(жаза түрi көрсетілсін)
Жоғарыда баяндалғанды ескере отырып, ___________________ барлық еңбек тәртiп бұзушылықтары және оған тәртіптік жаза қолданғаны туралы есепте тұрған ____________________ қылмыстық-атқару инспекциясын хабардар етуіңізді сұраймын.
________________________
(орган атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
____________________________                           ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                                  (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Негiзгi жаза ретiнде тағайындалған белгiлi
бiр лауазымды атқару немесе белгiлi бiр
қызметпен айналысу құқығынан айыру түрiндегi,
сондай-ақ негiзгi жазаға қосымша ретiнде
айыппұл, түзеу жұмыстары, бас бостандығын
шектеу немесе қоғамдық жұмыстарға тарту
түріндегі, сонымен қатар шартты түрде
сотталған кезiндегi жазаны орындауды
ұйымдастыру қағидасына 16 қосымша
Нысан
_________________________________
(ұйымның, органның атауы,
_________________________________
басшының тегi, аты-жөнi)
Ұсыным
Үкімнің талабына сәйкес _______________________________________
(соттың атауы)
20__ жылғы__________ аз._____________________________________________
(сотталғанның аты-жөні)
қандай қызметтер атқаруға (қандай іс-әрекетпен шұғылдануға тыйым
салынған)____________________________________________________________
(қандай қызметтер атқаруға, қандай іс-әрекетпен шұғылдануға
тыйым салынғаны және қай мерзімге көрсетіледі)
Тексерумен осы күнге дейін сот үкімінің орындалмай отырғаны
және сотталған __________________ жалғастырып _______________________
(аты-жөні)
_____________________________________________________________________
(қандай қызметте екені, қандай құжат алынғаны, қандай шешім
бұзылмағаны)
Сот үкімін мүлтіксіз орындауға шараларды дереу қабылдауды ұсынамын, бұл жөнінде ____________ Инспекцияға хабар етілсін.
Сізді егер сот үкімі орындалмайтын болса, жауапты адамдар
Басқа жағдайда үкім талаптарының орындалмауын кінәлі адамдарды Қазақстан Республикасы ҚК-ның 362-бабына сәйкес қылмыстық жауапқа тартылатыны туралы мәселенің шешілетініне Сізді хабардар етеміз.
________________________
(орган атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
________________________                               ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                                     (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Негiзгi жаза ретiнде тағайындалған белгiлi
бiр лауазымды атқару немесе белгiлi бiр
қызметпен айналысу құқығынан айыру түрiндегi,
сондай-ақ негiзгi жазаға қосымша ретiнде
айыппұл, түзеу жұмыстары, бас бостандығын
шектеу немесе қоғамдық жұмыстарға тарту
түріндегі, сонымен қатар шартты түрде
сотталған кезiндегi жазаны орындауды
ұйымдастыру қағидасына 17-қосымша
Нысан
____________________________ бастығына
(ІІО немесе қамқорлық жасау органына)
______________________________________
(тегі, аты жөні)
ХАБАРЛАМА
Мына тұрғылықты жерде _________________________________________
20__жылғы "___"________ Қазақстан Республикасы ҚК-нің __________ бабы
бойынша _____________________________________________________________
(жаза түрі және мерзімі, сотталған туралы қосымша мәліметтер,
_____________________________________________________________________
сот жүктеген міндеттер, бұрынғы сотталғандығы және басқалар)
кәмелетке толмаған сотталған ________________________________ тұрады.
(тегі, аты-жөні)
Осыған байланысты, кәмелетке толмаған
_____________________________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
мінез-құлқы және онымен өткізілген тәрбие жұмысы жөнінде қылмыстық-атқару инспекциясын ақпараттандыруыңызды сұраймын
________________________
(орган атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
________________________                               ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                                     (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Негiзгi жаза ретiнде тағайындалған белгiлi
бiр лауазымды атқару немесе белгiлi бiр
қызметпен айналысу құқығынан айыру түрiндегi,
сондай-ақ негiзгi жазаға қосымша ретiнде
айыппұл, түзеу жұмыстары, бас бостандығын
шектеу немесе қоғамдық жұмыстарға тарту
түріндегі, сонымен қатар шартты түрде
сотталған кезiндегi жазаны орындауды
ұйымдастыру қағидасына 18-қосымша
Нысан
Әскери басқару жергілікті орган
___________________________
___________________________
(ӘБЖО атауы)
ХАБАРЛАМА
Әскери есепте тұратын _________________________________________
(тегі, аты-жөні)
19_жылғы "____"_________ туылған, тұрғылықты жері ___________________
_____________________________________________________________________
20_ жылғы "__"_________
сотталған ___________________________________________________________
(соттың атауы)
Қазақстан Республикасы ҚК-нің __________________________ бабы бойынша
____________________________________________________________________
(түрі және жаза мерзімі)
Инспекция есебінен шығарылғаны қосымша хабарланады.
________________________
(орган атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
________________________                               ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                                     (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Негiзгi жаза ретiнде тағайындалған белгiлi
бiр лауазымды атқару немесе белгiлi бiр
қызметпен айналысу құқығынан айыру түрiндегi,
сондай-ақ негiзгi жазаға қосымша ретiнде
айыппұл, түзеу жұмыстары, бас бостандығын
шектеу немесе қоғамдық жұмыстарға тарту
түріндегі, сонымен қатар шартты түрде
сотталған кезiндегi жазаны орындауды
ұйымдастыру қағидасына 19-қосымша
Нысан
______________________ бастығына
________________________________
(тегі, аты жөні)
ХАБАРЛАМА
Азамат(ша) ____________________________________________________
(тегі, аты-жөні және туған жері)
_____________________________________________________________________
(тұрғылықты жері)
20__ жылғы "___"_____________________________________________________
(қай сотпен сотталған, жаза түрі)
Қазақстан Республикасы ҚК-нің ________ бабымен сотталған ҚАИ есебінен
___________________________ шығарылды
(есептен шығару негіздемесі)
________________________
(орган атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
________________________                               ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                                    (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Негiзгi жаза ретiнде тағайындалған белгiлi
бiр лауазымды атқару немесе белгiлi бiр
қызметпен айналысу құқығынан айыру түрiндегi,
сондай-ақ негiзгi жазаға қосымша ретiнде
айыппұл, түзеу жұмыстары, бас бостандығын
шектеу немесе қоғамдық жұмыстарға тарту
түріндегі, сонымен қатар шартты түрде
сотталған кезiндегi жазаны орындауды
ұйымдастыру қағидасына 20-қосымша
Нысан
Жергілікті әскери басқару органы
______________________________
______________________________
(ЖӘБО атауы)
ХАБАРЛАМА
Әскери есепте тұратын _________________________________________
(тегі, аты-жөні)
19_жылғы "___"______ туылған, мына жерде тұратын ____________________
20_жылғы "___"_________ осыған байланысты Инспекция есебінен
шығарылған __________________________________________________________
(есептен шығарылған шығару негіздемесі)
_____________________________________________________________________
_______________________
(орган атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
________________________                         ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                              (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2012 жылғы 14 наурыздағы
№ 141 бұйрығына
2-қосымша
Қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегі жазаны орындау
қағидасы

1. Общие положения
1. Настоящие Правила исполнения наказания в виде привлечения к общественным работам (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 30 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан (далее – УИК РК) и определяют порядок исполнения наказания в виде привлечения к общественным работам.
2. Исполнение наказания в виде привлечения к общественным работам производится на основании приговора, постановления, определения суда (далее – приговор), вступившего в законную силу.
3. Органами, исполняющими наказание в виде привлечения к общественным работам, являются территориальные уголовно-исполнительные инспекции Департаментов уголовно-исполнительной системы по областям, города Астаны, города Алматы и Алматинской области (далее - Инспекции).
4. При исполнении наказания в виде привлечения к общественным работам, территориальные Инспекции:
1) осуществляют взаимодействие с подразделениями прокуратуры, местными органами военного управления, местными исполнительными органами, судами и общественными объединениями, с администрацией предприятий, учреждений и организаций, в которых обучаются или работают осужденные;
2) вносят представления в суд для решения следующих вопросов:
о замене общественных работ на ограничение свободы или лишение свободы, в случае злостного уклонения от общественных работ;
о замене общественных работ на ограничение свободы или лишение свободы, скрывшихся от контроля и уклоняющихся от отбывания наказания, с постановкой вопроса об объявлении розыска и избрании меры пресечения;
о зачете времени содержания под стражей;
об освобождении от наказания или смягчении наказания вследствие издания уголовного закона, имеющего обратную силу, а также акта об амнистии;
3) со дня поступления приговора суда в суточный срок (без учета выходных и праздничных дней) осуществляют постановку на учет осужденных с занесением их данных в информационную базу данных, в случае изменения места жительства своевременно производят их корректировку;
4) осуществляют проверку осужденных лиц по функционирующим автоматизированным информационно-поисковым системам органов внутренних дел (далее - ОВД) и информационным системам Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - КПСиСУ);
5) не реже одного раза в квартал (в городе и в районном центре не реже одного раза в месяц) проводят профилактическую работу по месту жительства и работы (проведение бесед о недопущении: административных правонарушений и уголовных преступлений, а также нарушений условий отбывания наказаний) с осужденными;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегі жазаны орындау қағидасы (бұдан әрі - Қағида) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің (бұдан әрі - Қазақстан Республикасы ҚАК) 30-бабына сәйкес әзірленді және қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегі жазаны орындау тәртібін белгілейді.
2. Қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегі жазаны орындау заңды күшiне енген сот үкімі, қаулысы, ұйғарымы (бұдан әрі - үкім) негізінде жүргiзiледi.
3. Облыстар, Астана қаласы, Алматы қаласы және Алматы облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің аумақтық қылмыстық-атқару инспекциялары (бұдан әрi - Инспекциялар) қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегі жазаны орындайтын органдар болып табылады.
4. Қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегі жазаны орындау кезінде аумақтық Инспекциялар:
1) прокуратура бөліністерімен, жергілікті әскери басқару органдарымен, жергілікті атқарушы органдармен, соттармен және қоғамдық бірлестіктермен, сотталғандар оқитын немесе жұмыс iстейтiн кәсiпорындардың, мекемелердің және ұйымдардың әкімшілігімен өзара іс-қимыл жасасуды жүзеге асырады;
2) сотқа:
қоғамдық жұмыстардан қасақана жалтарған жағдайда, қоғамдық жұмыстарға тартуды бас бостандығын шектеу немесе бас бостандығынан айыру түріндегі жазаға ауыстыру;
бақылаудан жасырынғандарға және жазасын өтеуден жалтарғандарға қатысты iздеу жариялау және бұлтартпау шарасын таңдау мәселесін қоя отырып, қоғамдық жұмыстарға тартуды бас бостандығын шектеу немесе бас бостандығынан айыру түріндегі жазаға ауыстыру;
қамауда ұсталған мерзiмiн есепке алу;
керi күшi бар қылмыстық заңның, сондай-ақ рақымшылық жасау актiсiнiң жариялануы салдарынан жазадан босату немесе жаза түрін жеңілдету мәселелерін шешу үшін ұсыным енгізеді;
3) сот үкімі келіп түскен күннен бастап бір тәулік мерзімде (демалыс және мейрам күндерін есептемегенде) сотталғандардың деректерін ақпараттық деректер базасына енгізіп, есепке алуды жүзеге асырады, тұрғылықты жері өзгерген жағдайда олардың түзетуін уақытылы жүргізеді;
4) ішкі істер органдарының (бұдан әрі – ІІО) қолданыстағы автоматтандырылған ақпараттық-іздеу жүйелері және Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есеп комитетінің (бұдан әрі – ҚСжАЕК) ақпараттық жүйелері бойынша сотталған адамдарды тексеруді жүзеге асырады;
5) тоқсан сайын кемінде бір рет (қала және аудан орталығында айына кемінде бір рет) тұрғылықты жері және жұмыс орны бойынша сотталғандармен профилактикалық жұмыс (әкімшілік құқық бұзушылықтар мен қылмыс жасауды, жазаны өтеу жағдайларын бұзуды болдырмау туралы әңгіме) жүргiзеді;

6) ежеквартально проводят сверку с судом по поступившим на исполнение приговорам, о чем по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам составляются акты сверок в двух экземплярах;
7) ежеквартально проводят сверку с территориальным Управлением КПСиСУ по выставленным извещениям об осужденных, о чем по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам составляются акты сверок в двух экземплярах;
8) ежемесячно проводят сверку с оперативно-розыскными подразделениями по спискам лиц, находящихся в розыске, о чем составляется акт сверки в двух экземплярах, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
9) ежемесячно проводят сверку с подразделениями миграционной полиции по выставленным и снятым с учета сторожевым карточкам, о чем по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам составляется акт сверки в двух экземплярах;
10) ежемесячно в подразделения общественной безопасности направляют списки лиц, состоящих на учете Инспекции, для повышения информированности участковых инспекторов полиции и по делам несовершеннолетних;
11) ежемесячно с целью пресечения фактов незаконного выезда за пределы Республики Казахстан лиц, осужденных без изоляции от общества, в том числе иностранных лиц, в подразделения миграционной полиции направляют списки состоящих и снятых с учета;
12) проводят первоначальные мероприятия по розыску лиц, состоящих на учете, местонахождения которых неизвестно;
13) несут персональную ответственность за сохранность личных дел;
14) снимают с учета осужденных;
15) проводят следующие операции с документами:
регистрацию документов входящей и исходящей корреспонденции;
контроль исполнения документов;
оперативное хранение и использование документов;
передачу документов на хранение в ведомственный архив;
16) имеют в наличии печати и штампы, которые хранятся в сейфах или опечатываемых несгораемых металлических шкафах.
2. Порядок постановки осужденных на учет Инспекцей
5. При принятии приговора к исполнению, Инспекция:
1) регистрирует в день поступления копию приговора вместе с приложениями к ней в журнале входящих документов, а затем вносит данные осужденного в пронумерованный, прошнурованный и опечатанный печатью журнал учета осужденных к общественным работам, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам. В таком же порядке регистрируются личные дела, поступившие из других Инспекций, в связи с изменением места жительства осужденных и прибывших из исправительных учреждений.
В случае обнаружения в приговорах неясностей, ошибок, препятствующих исполнению наказания они без регистрации в журналах учета осужденных возвращаются в суды;

6) тоқсан сайын орындауға келіп түскен үкiмдер бойынша сотпен салыстыру жұмысын жүргізіп, ол жөнінде осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада салыстыру актiсін жасайды;
7) тоқсан сайын ҚСжАЕК-ның аумақтық басқармаларымен салыстыру жұмысын жүргізіп, ол жөнінде осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада салыстыру актiсін жасайды;
8) іздестірудегі сотталғандардың тізімі бойынша аумақтық жедел-іздестіру бөліністерімен ай сайын салыстыру жүргізіп, ол жөнінде осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада салыстыру актісін жасайды;
9) шығарылған және есептен алынған күзет карточкалары бойынша көші-қон полиция бөліністерімен тоқсан сайын салыстыру жүргізіп, ол жөнінде осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада салыстыру актісін жасайды;
10) учаскелік полиция және кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі инспекторлардың хабардар болуын арттыру үшін Инспекцияның есебіне алынған сотталған адамдардың тізімін ай сайын қоғамдық қауіпсіздікті сақтау бөліністеріне жолдайды;
11) қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жазаға сотталған адамдардың, оның ішінде шетел азаматтарының Қазақстан Республикасының шегінен тыс заңсыз шығу фактілерінің жолын кесу мақсатында, ай сайын есепке алынғандардың және есептен шығарылғандардың тізімдерін көші-қон полициясы бөліністеріне жолдайды;
12) орналасқан жері белгiсiз есепте алынған адамдарды iздестіру бойынша бастапқы iс-шараларды жүргiзедi;
13) жеке істердің сақталуына дербес жауаптылықта болады;
14) сотталғандарды есептен шығарады;
15) құжаттармен мынадай операциялар:
кіріс және шығыс хат-хабар құжаттарын тіркеуді;
құжаттардың орындалуын бақылауды;
құжаттардың жедел сақталуы мен пайдалануын;
ведомстволық мұрағатқа құжаттарды сақтауға беруді жүргізеді;
16) мөр және мөртабандары болады, олар сейфтерде немесе өртке
төзімді металл шкафтарда сақталады.
2. Сотталғандарды Инспекция есебіне қою тәртібі
5. Инспекция үкiмді орындауға алған кезінде:
1) үкімнің көшірмесін қосымшаларымен бірге келіп түскен күні кiрiс құжаттарының журналына тiркейдi, ал одан кейін сотталған адамның деректерiн қоғамдық жұмысқа сотталғандардың арнайы нөмiрленiп, бауланып, мөр басылған есеп журналына осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша енгiзедi. Осындай тәртiпте сотталған адамдардың тұрғылықты жерінің өзгеруiне байланысты басқа Инспекциялардан және түзеу мекемелерінен келіп түскен жеке iстер тiркеледi.
Үкімдерде жазаны орындауға кедергі келтіретін түсінбеушіліктер, қателер кездескен жағдайда, оларды сотталғандарды есепке алу журналына тіркемей сотқа қайтарады;

2) в суточный срок с момента постановки на учет осужденного:
направляет в суд, вынесший приговор, или исправительное учреждение, из которого освобожден осужденный, извещение о принятии судебного решения к исполнению по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
заполняет контрольно-сроковую карточку по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, которую помещают в соответствующую картотеку Инспекции;
заполняет и передает сторожевую карточку в подразделения миграционной полиции, для контроля за снятием осужденного с регистрационного учета и информирования Инспекции, об изменении места жительства осужденного по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, второй экземпляр помещается в картотеку;
3) после регистрации копии приговора, заводит на осужденного - учетную карточку отбывающего общественные работы по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам (которая помещается в картотеку), личное дело по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
6. Порядковые номера личного дела, учетной карточки и контрольно-сроковой карточки должны соответствовать номеру приговора зарегистрированного в журнале учета осужденных.
7. Личные дела и картотеки хранятся в металлическом шкафу, который по окончании рабочего дня закрывается на замок и опечатывается.
8. Личное дело осужденного состоит из двух частей:
в первой части подшиваются материалы, служащие основанием для постановки на учет (приговор, определение, постановление, справка о вступлении в законную силу), копии извещений, сообщений, отдельный лист для отметок, проверяющих по изучению дела;
во второй части - характеризующие материалы, относящиеся к организации и осуществлению процесса исполнения наказания. Все документы должны быть подшиты в хронологическом порядке, пронумерованы и занесены в опись.
9. В течение 5 рабочих дней после постановки на учет осужденного, Инспекция заполняет извещение об осужденном согласно приложению 5 к Правилам ведения и использования отдельных видов специальных учетов, утвержденным приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 29 апреля 2004 года № 23, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2843 (далее - приказ ГП РК), а на лиц, осужденных судами другой области - первый экземпляр алфавитной учетной карточки (далее - Ф-1), согласно приложению 1 к приказу ГП РК и одно извещение об осужденном, которые направляются сопроводительным письмом в территориальное Управление КПСиСУ, второй экземпляр сопроводительного письма подшивается в первой части дела.

2) сотталғанды есепке алған кезден бастап бір тәулік мерзімде:
үкімді шығарған сотқа немесе сотталғанды босатқан түзеу мекемесіне сот шешімінің орындауға қабылданғаны туралы хабарламаны осы Қағидаға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолдайды;
осы Қағидаға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау-мерзімдік карточка толтырады, оны Инспекцияның тиісті картотекасына салады;
сотталғанның тұрғылықты жерін өзгерткендігі туралы осы Қағидаға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғанды тіркеу есебінен шығаруды және Инспекцияны хабарлауды бақылауға алу үшін күзет карточкасын толтырады және көші-қон полициясы бөліністеріне тапсырады, екінші данасы картотекаға салынады;
3) үкімнің көшірмесін тіркегеннен кейін қосымша қоғамдық жұмыстарға сотталғандарға - осы Қағидаға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоғамдық жұмыстарды өтеп жатқан адамды есепке алу карточкасын толтырады (ол есепке алу картотекасына салынады), осы Қағидаға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке іс бастайды.
6. Жеке ісінің, есепке алу карточкасының және бақылау-мерзімдік карточканың реттік нөмірлері сотталғандарды есепке алу журналына тіркелген үкімнің нөміріне сәйкес болуы тиіс.
7. Жеке iстері және картотека жұмыс күнi аяқталғаннан кейiн құлыпқа жабылатын және мөрленетiн металл шкафта сақталады.
8. Сотталған адамның жеке ісі екі бөлімнен тұрады:
бірінші бөлімге есепке қою үшiн негiз болатын материалдар (үкім, ұйғарым, қаулы, заңды күшіне енгендігі туралы анықтама), хабарламалардың көшірмелері, істі зерделеу бойынша тексерушінің белгі қоятын жеке парағы тігіледі;
екінші бөлімге жазаны орындау барысын ұйымдастыруға және жүзеге асыруға қатысты сипаттамалық материалдар тігіледі. Барлық құжаттар хронологиялық ретпен тігіліп, нөмірленіп тізімдемеге енгізілуі тиіс.
9. Сотталғанды есепке қойғаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде Инспекция Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2843 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2004 жылғы 29 сәуірдегі № 23 бұйрығымен (бұдан әрі – Қазақстан Республикасы БП бұйрығы) бекітілген Арнайы есепке алудың жекелеген түрлерін жүргізу мен пайдаланудың ережелеріне 5-қосымшаға сәйкес, сотталған туралы хабарлама толтырады, ал басқа облыстың соты соттаған адамдарға Қазақстан Республикасы БП бұйрығына 1-қосымшаға сәйкес әліпбилік есепке алу карточкасының бір данасын және сотталған туралы бір хабарлама толтырады, олар ілеспе хатпен қоса ҚСжАЕК-ның аумақтық басқармасына жолданады, ілеспе хаттың екінші данасы істің бірінші бөліміне тігіледі.

10. В случае освобождения от наказания осужденного или изменения приговора в отношении него, а также при снятии с учета по другим основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, Инспекция в течение 5 рабочих дней после получения соответствующего документа направляет в территориальное Управление КПСиСУ извещение об осужденном с указанием полных сведений об основании снятия осужденного с учета или изменения приговора в отношении него. Копия извещения подшивается во второй части дела в хронологическом порядке.
11. Инспекция по месту жительства осужденного после постановки на учет вызывает его на беседу, в процессе которой ему разъясняются порядок и условия отбывания наказания, а также ответственность за уклонение от контроля, уточняются его анкетные данные, сведения о близких родственниках и лицах, которые могут оказывать влияние на осужденного, а также другие вопросы, имеющие значение для осуществления контроля за его поведением. После проведенной беседы составляется справка-беседа и у осужденного отбирается подписка по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, которая подшивается в личное дело осужденного.
В случае, если осужденный в возрасте от восемнадцати до двадцати семи лет не проходил и подлежит призыву на срочную воинскую службу Инспекция направляет в местный орган военного управления сообщение о постановке его на учет по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
3. Порядок исполнения наказания в виде
привлечения к общественным работам
12. Приговор суда, определяющий наказание в виде привлечения к общественным работам, обращается к исполнению не позднее десяти календарных дней со дня поступления в Инспекцию.
В указанные сроки Инспекция вызывает осужденного и выдает справку-направление по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам (далее – справка-направление) в администрацию организации по месту отбывания осужденными наказания в виде привлечения к общественным работам (далее - Организация) по месту жительства осужденного, определенных местными исполнительными органами как объекты, для выполнения общественных работ.
13. При исполнении наказания в виде привлечения к общественным работам Инспекция:
1) в конце года с местными исполнительными органами (города областного значения, акимами района в городе республиканского значения (столице), города районного значения) согласовывают объекты общественных работ на предстоящий календарный год;
2) вызывает осужденного в Инспекцию, не реже одного раза в месяц проверяет его по месту жительства, работы, при необходимости отбирает у него объяснение о причинах допущенного нарушения, истребует документы, подтверждающие наличие объективных причин несоблюдения установленного порядка и условий отбывания наказания, которые подшиваются в их личные дела;

10. Сотталған жазадан босатылған немесе оған қатысты үкім өзгертілген жағдайда, сонымен қатар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да негіздер бойынша есептен шығарылғанда, Инспекция тиісті құжатты қабылдағаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде ҚСжАЕК-ның аумақтық басқармаларына сотталғанды есептен шығару негіздемесі немесе оған қатысты үкімнің өзгертілгендігі туралы толық мәліметтер көрсетілген сотталған туралы хабарламаны жолдайды. Хабарламаның көшірмесі хронологиялық ретпен істің екінші бөліміне тігіледі.
11. Инспекция сотталғанды тұрғылықты жері бойынша есепке қойғаннан кейін оны әңгiмелесуге шақырады, әңгiме барысында оған жазаны өтеудiң тәртiбi мен шарттары, сонымен қатар бақылаудан жалтарғаны үшін жауапкершілікке тартылатындығы түсіндіріледі, оның сауалнамалық деректерi, жақын туыстары мен сотталғанға ықпал ету мүмкiндігі бар адамдар туралы мәлiметтер, сондай-ақ оның жүрiс-тұрысын бақылауды жүзеге асыру үшін маңызы бар басқа да мәселелер нақтыланады. Әңгіме өткiзiлгеннен кейiн әңгімелесу анықтамасы толтырылады және осы Қағидаға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғаннан қолхат алынып, ол сотталғанның жеке iсiне тігіледі.
Егер сотталған он сегіз жастан жиырма жеті жасқа дейін әскери қызметін өтемесе және мерзімді әскери қызметке шақырылатын болса, Инспекция жергілікті әскери басқару органына осы Қағидаға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оны есепке қою туралы хабарлама жолдайды.
3. Қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегi жазаны орындау тәртібі
12. Қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаны айқындайтын сот үкiмi Инспекцияға келіп түскен күнінен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірілмей орындауға алынады.
Көрсетілген мерзімде Инспекция сотталғанды шақырады және жергiлiктi атқарушы органдар қоғамдық жұмыстарды орындау объектілері ретінде айқындаған, сотталғанның тұрғылықты жері бойынша, сотталғанның қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаны өтеу орны бойынша ұйым әкімшілігіне (бұдан әрі - Ұйым) осы Қағидаға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама-жолдама (бұдан әрі - анықтама-жолдама) береді.
13. Қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаны орындау кезiнде Инспекция:
1) жылдың соңында жергілікті атқарушы органдармен (облыстық маңызы бар қалалар, республикалық маңызы бар қаладағы (астана) аудан әкімдері, аудандық маңызы бар қалалар) алдағы күнтізбелік жылға қоғамдық жұмыстардың объектілерін келіседі;
2) сотталғанды Инспекцияға шақырады, оны айына кем дегенде бір рет тұрғылықты жері, жұмыс орны бойынша тексереді, қажет болған жағдайда одан жол берген заң бұзушылықтың себептері туралы түсініктеме алады, жазаны өтеудің белгіленген тәртібі мен шарттарын сақтамаудың объективті себептерінің бар-жоғын растайтын құжаттарды талап етеді, оларды сотталғанның жеке істеріне тігеді;

3) проводит с осужденным профилактическую беседу о необходимости соблюдения порядка и условий отбывания наказания, недопущения повторных нарушений, о чем составляет справку.
14. В справке-направлении указываются анкетные данные осужденного, его место жительства и место основной работы (учебы), статья Уголовного кодекса Республики Казахстан (далее - УК РК), по которой он осужден, срок общественных работ (в часах), дата явки осужденного в Организацию, порядок его исчисления в соответствии со статьей 32 УИК РК, обязанности Организации - работодателя согласно  статье 33 УИК РК.
15. Организация после получения справки-направления осуществляет прием осужденного на временную работу в конкретной должности и направляет в Инспекцию заверенную копию приказа или выписки из него и Инспекция в суточный срок, уведомляет суд о приведении приговора в исполнение.
16. Копия справки-направления, выписка из приказа Организации о приеме на работу для исполнения общественных работ, табель учета отработанного времени, копии платежных поручений о перечислении финансовых средств в соответствующий бюджет и другие материалы (в том числе, сообщения, уведомления, сопроводительные письма и др.) приобщаются к личному делу осужденного.
17. Лица, осужденные к наказанию в виде привлечения к общественным работам, привлекаются к выполнению общественно - полезных работ, не требующих какой-либо специальной подготовки по благоустройству территорий.
18. Лица, отбывающие наказание в виде привлечения к общественным работам, должны соблюдать установленный порядок и условия отбывания наказания, добросовестно относиться к труду, работать на определяемых для них объектах, своевременно ставить в известность Инспекцию о перемене места жительства и являться по ее вызову.
19. При перемене места жительства осужденный, отбывающий наказание в виде общественных работ, незамедлительно извещает об этом Инспекцию, которая направляет соответствующий запрос в Инспекцию по новому месту жительству осужденного.
После подтверждения Инспекция направляет представление в Организацию об увольнении осужденного, а личное дело и учетные документы в Инспекцию по новому месту жительства осужденного.
Инспекция по новому месту жительства осужденного высылает подтверждение о получении личного дела и учетной карточки и выдает осужденному справку-направление для выполнения общественных работ по новому месту жительства осужденного.
При перемене места жительства осужденного в пределах обслуживаемого района (города), осужденный с учета Инспекции не снимается.

3) сотталғанмен жазаны өтеу тәртібі мен шарттарын сақтау, қайта заң бұзушылықты болдырмау қажеттілігі туралы профилактикалық әңгіме жүргізіп, ол туралы анықтама жасайды.
14. Анықтама-жолдамада сотталғанның сауалнамалық деректерi, оның тұрғылықты жерi мен негiзгi жұмыс (оқу) орны, оның Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің (бұдан әрі - Қазақстан Республикасы ҚК) қандай бабы бойынша сотталғаны, қоғамдық жұмыс мерзімі (сағаттармен), сотталғанның Ұйымға келу күні, Қазақстан Республикасы ҚАК-ның 32-бабына сәйкес оның есептелу тәртібі, жұмыс берушi – Ұйымның мiндеттерi (Қазақстан Республикасы ҚАК-ның 33-бабы) көрсетіледі.
15. Ұйым анықтама-жолдаманы алғаннан кейін сотталғанды нақты лауазымға уақытша жұмысқа қабылдауды жүзеге асырады және бұйрықтың немесе одан үзіндінің расталған көшiрмесiн Инспекцияға жолдайды және Инспекция үкiм шығарған сотқа бір тәулік мерзiмде оның орындауға қабылданғаны туралы хабарлайды.
16. Анықтама-жолдаманың көшірмесі, қоғамдық жұмыстарды орындау үшін жұмысқа қабылдау туралы ұйым бұйрығынан үзіндісі, атқарылған жұмыс уақытын есепке алу табелі, ақшалай қаражаттың тиiстi бюджетке аударылғаны туралы төлем тапсырмасының көшiрмесi және басқа да материалдар (оның ішінде хабарламалар, ілеспе хаттар және т.б.) сотталғанның жеке ісіне тігіледі.
17. Қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегі жазаға сотталған адамдар қандай да бір арнайы дайындықты қажет етпейтін аумақты абаттандыруға байланысты қоғамдық-пайдалы жұмыстарға тартылады.
18. Қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегі жазаны өтеп жатқан адамдар жазаны өтеудің белгіленген тәртібі мен шарттарын сақтауға, адал еңбек етуге, оларға белгіленген объектілерде жұмыс істеуге, тұрғылықты жерін өзгерткені жөнінде Инспекцияға уақытылы хабарлауға және оның шақыруы бойынша келуге тиісті.
19. Қоғамдық жұмыстар түріндегі жазаны өтеуші сотталған тұрғылықты жерiн ауыстырған кезінде тез арада ол туралы Инспекцияны хабардар етеді, ол сотталғанның жаңа тұрғылықты жерi бойынша Инспекцияға сәйкес сұрау жолдайды.
Растаудан кейін, Инспекция Ұйымға сотталғанды жұмыстан босату туралы ұсыныс, ал жеке істі және есепке алу құжаттарын сотталғанның жаңа тұрғылықты жерi бойынша Инспекцияға жолдайды.
Сотталғанның жаңа тұрғылықты жерi бойынша Инспекция жеке істі және есепке алу карточкасын алғаны туралы растау жолдайды және сотталғанның жаңа тұрғылықты жері бойынша қоғамдық жұмыстарды орындауы үшін сотталғанға анықтама-жолдама береді.
Сотталған тұрғылықты жерін қызмет көрсетілетін ауданның (қаланың) шегінде ауыстырған жағдайда, ол Инспекцияның есебiнен шығарылмайды.

20. Документами персонального учета являются личное дело осужденного, журнал учета лиц, отбывающих общественные работы, учетная карточка. Персональный учет осужденных подразделяется на оперативный, контрольный и учет разыскиваемых.
21. На оперативном учете состоят лица, реально отбывающие наказание в виде общественных работ.
22. На контрольном учете состоят лица:
уклоняющиеся от отбывания наказания без уважительных причин;
в отношении которых, личные дела направлены в суд для замены общественных работ другими мерами наказания;
находящиеся под административным арестом;
в отношении, которых в течение десяти календарных дней не поступили подтверждения об их прибытии в соответствующие Организации (заверенные копии приказов, выписки из них);
находящиеся под стражей, в порядке меры пресечения в связи с совершением ими повторного преступления;
не работающие в связи с болезнью и лица, которым не была предоставлена работа;
признанные судом инвалидами 1 или 2 группы;
выбывшие за пределы территории, обслуживаемой данной Инспекцией, в отношении которых не поступили подтверждения о получении личных дел;
направленные на медицинское освидетельствование для определения трудоспособности или наличия хронической болезни.
23. На учете разыскиваемых состоят осужденные, официально объявленные в розыск судом.
24. Предоставление осужденному очередного отпуска по основному месту работы не приостанавливает исполнение общественных работ.
25. Началом срока отбывания общественных работ является день получения Организацией справки-направления.
26. Инспекция выносит решение о разрешении осужденному проработать в течение недели меньшее количество часов при наличии следующих уважительных причин:
болезни осужденного (медицинская справка);
временном выезде осужденного с места постоянного жительства по уважительным причинам (привлечение на воинские сборы, тяжелая болезнь или смерть близких родственников).
27. В случае признания осужденного инвалидом 1 или 2 группы по заключению медико-социальной экспертной комиссии, Инспекция направляет в суд представление об освобождении его от дальнейшего отбывания наказания по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
28. В случае наступления беременности осужденной женщины в период отбывания наказания, Инспекция направляет в суд представление об отсрочке отбывания наказания по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам. При этом, в суд вместе с представлением направляются справка с места работы осужденной с указанием даты освобождения от работы в связи с беременностью и родами, справка с места жительства и справка с медицинского учреждения.

20. Сотталғанның жеке iсi, қоғамдық жұмыстарды өтеп жатқан адамдарды есепке алу журналы, есепке алу карточкасы дербес есепке алу құжаттары болып табылады. Сотталғандардың дербес есебі жедел, бақылау және iздестірудегілер есебiне бөлінеді.
21. Қоғамдық жұмыс түрiндегi жазаны нақты өтеп жатқан адамдар жедел есепте тұрады.
22. Бақылау есебiнде:
жазаны өтеуден дәлелсіз себептермен жалтарған;
қоғамдық жұмыстарды басқа жазалау шараларымен алмастыру үшiн жеке iстерi сотқа жiберiлген;
әкiмшiлiк қамауға алынған;
олардың тиiстi Ұйымдарға келгенi туралы растау қағазы (бұйрықтардың расталған көшiрмелерi, олардан үзінді) күнтізбелік он күн iшiнде келiп түспеген;
қайта қылмыс жасауына байланысты бұлтартпау шарасы тәртібімен қамауға алынған;
сырқатына байланысты жұмыс iстемейтiн және жұмыс ұсынылмаған;
сот I немесе II топтағы мүгедек деп танылған;
Инспекция қызмет көрсететiн аумақтың шегiнен тысқары жерлерге шыққандардың жеке iстерін алғаны туралы растау қағазы келiп түспеген;
еңбекке жарамдылығы немесе созылмалы сырқаттарының бар-жоғын анықтау үшін медициналық куәландыруға жiберiлген адамдар тұрады.
23. Іздестірудегілердің есебiнде сот ресми түрде iздестіру жариялаған сотталғандар тұрады.
24. Сотталғанға негiзгi жұмыс орны бойынша кезекті демалыс беру қоғамдық жұмыстарды орындауды тоқтатпайды.
25. Ұйыммен анықтама-жолдаманы алған күнi қоғамдық жұмыстарды өтеу мерзiмiнiң басталуы болып табылады.
26. Мынадай дәлелдi себептер болған жағдайда, Инспекция:
сотталған адам сырқаттанғанда (медициналық анықтама);
сотталған дәлелдi себептер бойынша тұрақты тұратын жерiнен уақытша шығып кеткен кезде (әскери жиындарға тарту, жақын туысқандарының ауыр сырқаты немесе қайтыс болуы) сотталғанға апта iшiнде саны аз сағат жұмыс iстеуге рұқсат беру туралы шешім шығарады.
27. Сотталған адам медициналық-әлеуметтік сараптама комиссиясының қорытындысы бойынша I немесе II топтағы мүгедек деп танылған жағдайда, Инспекция осы Қағидаға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотқа оны одан әрi жаза өтеуден босату туралы ұсыным жiбередi.
28. Сотталған әйел жаза өтеу кезеңiнде жүктi болған жағдайда, Инспекция осы Қағидаға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотқа жаза өтеудi кейiнге қалдыру туралы ұсыным жолдайды. Бұл ретте ұсыныммен бiрге сотталған әйелдiң жүктiлiгi мен босануына байланысты оны жұмыстан босату мерзiмi көрсетiле отырып, жұмыс орны берген анықтама, тұрғылықты жерiнен және медициналық мекеменің анықтамасы сотқа жiберiледi.

29. Организация использующая труд лиц, осужденных к наказанию в виде привлечения к общественным работам:
1) ведет контроль за выполнением осужденными определенных для них работ;
2) ежемесячно перечисляет в соответствующий бюджет финансовые средства за выполненные осужденными работы;
3) ежемесячно уведомляет Инспекцию о количестве проработанных часов осужденными. Формой учета проработанного осужденными времени в Организации является табель учета отработанного времени по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам, который ведется и заверяется печатью представителем Организации, непосредственно осуществляющей контроль за работой осужденных. В табеле ежемесячно фиксируется конкретное количество часов, отработанное каждым осужденным в день;
4) в суточный срок уведомляет Инспекцию об уклонении осужденных от отбывания наказания;
5) уведомляет Инспекцию об истечении установленного срока работ с направлением копии приказа об увольнении.
30. Нарушением порядка и условий отбывания общественных работ является:
1) неявка осужденного в Инспекцию для постановки на учет;
2) невыход в течение одного дня без уважительных причин на общественные работы;
3) нарушение осужденным правил внутреннего распорядка Организации, в которой он отбывает общественные работы;
4) нарушение трудовой дисциплины;
5) несообщение в Инспекцию об изменении своего места жительства.
31. В случае нарушения со стороны осужденного порядка и условий отбывания наказания, Инспекция выносит письменное предупреждение об ответственности по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам, с которым осужденный знакомится под роспись, после чего оно подшивается в личное дело.
32. Злостно уклоняющимся от отбывания наказания в виде привлечения к общественным работам признается осужденный:
1) более двух раз в течение месяца не вышедший на общественные работы без уважительных причин (неприбытие к месту общественных работ два и более раз в течение месяца, исчисляемого со дня начала отбывания наказания или со дня первого невыхода на общественные работы);
2) более двух раз в течение месяца нарушивший трудовую дисциплину (присутствие на рабочем месте в состоянии алкогольного, наркотического или токсического опьянения, невыполнение им общественных работ, самовольный уход с работы, прогул);
3) скрывшийся с целью уклонения от отбывания наказания.
33. При злостном уклонении осужденного от отбывания наказания, Инспекция направляет в суд представление о замене общественных работ другими видами наказания в соответствии с частью 2 статьи 42 УК РК, по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
Представление о замене общественных работ за злостное нарушение порядка и условий отбывания наказания направляется в суд в месячный срок со дня выявления последнего нарушения.
Кроме обстоятельного и мотивированного представления о замене общественных работ другим видом наказания Инспекцией в суд дополнительно направляются следующие документы: письменное объяснение самого осужденного, характеризующие материалы и справка Организации по месту отбывания общественных работ, сведения о применении к осужденному мер административной и дисциплинарной ответственности.

29. Қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаға сотталған адамдардың еңбегiн пайдаланатын Ұйым:
1) сотталғандардың оларға белгiленген жұмыстарды орындауына бақылау жасайды;
2) сотталғандар орындаған жұмыстар үшiн тиiстi бюджетке ай сайын ақшалай қаражат аударады;
3) ай сайын Инспекцияға сотталған адамның жұмыс iстеген сағаты туралы хабарлайды. Сотталғанның Ұйымда жұмыс істеген уақытын есепке алу нысаны осы Қағидаға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс iстеген уақытты есепке алу табелі болып табылады, оны сотталғандардың жұмысына тiкелей бақылауды жүзеге асыратын әкімшілік өкiлi жүргiзеді және мөрмен растайды. Әрбiр сотталғанның күнiне жұмыс iстелген сағатының нақты саны табельде ай сайын белгiленiп отырады;
4) сотталғандардың жазаны өтеуден жалтарғаны туралы бір тәулік ішінде Инспекцияға хабарлайды;
5) жұмыстан босату туралы бұйрықтың көшірмесін жолдаумен белгіленген жұмыс мерзімінің өтуі туралы Инспекцияға хабарлайды.
30. Мыналар:
1) есепке тұру үшін сотталғанның Инспекцияға келмеуi;
2) бір күн бойы дәлелдi себептерсiз қоғамдық жұмыстарға шықпауы;
3) сотталғанның қоғамдық жұмыстарды өтеп жүрген ұйымның ішкі тәртiп ережелерiн бұзуы;
4) еңбек тәртiбiн бұзуы;
5) Инспекцияға өзiнiң тұрғылықты жерiнiң өзгергенi туралы хабарламауы қоғамдық жұмыстарды өтеу тәртiбi мен шарттарын бұзу болып табылады.
31. Сотталғанның тарапынан жазаны өтеудiң тәртiбi және шарттары бұзылған жағдайда, Инспекция осы Қағидаға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жауапкершілік туралы жазбаша ескерту шығарады, онымен сотталған адам қолын қойып танысады, содан кейін ол жеке iске тiгiледi.
32. Мыналар:
1) қоғамдық жұмыстарға дәлелдi себептерсiз бiр ай iшiнде кем дегенде екi күннен артық шықпаған (жаза өтеу басталған күннен бастап немесе қоғамдық жұмыстарға шықпауының бiрiншi күнiнен бастап есептелетiн бiр айдың iшiнде қоғамдық жұмыстар орнына екі және одан да көп рет келмеу);
2) еңбек тәртiбiн бiр айдың iшiнде екi реттен көп бұзған (жұмыс орнында ішімдіктен, есiрткiден немесе уытқұмарлық мас күйінде болу, қоғамдық жұмыстарды орындамау, жұмыстан өз еркiмен кету, жұмысқа шықпау);
3) жазаны өтеуден жалтару мақсатында жасырынған адам қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаны өтеуден қасақана жалтарған сотталған болып танылады.
33. Сотталған жазаны өтеуден қасақана жалтарған жағдайда, Инспекция Қазақстан Республикасы ҚК-нің 42-бабының 2-бөлiгiне сәйкес қоғамдық жұмыстарды басқа жаза түрлерiмен ауыстыру туралы ұсынымды осы Қағидаға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотқа жiбередi.
Жазаны өтеу тәртiбi мен шарттарын қасақана бұзғаны үшiн соңғы заң бұзушылық анықталған күннен бастап бір ай iшiнде қоғамдық жұмыстарды ауыстыру туралы сотқа ұсыным жiберiледi.
Инспекция сотқа қоғамдық жұмыстарды басқа жаза түрлерiмен ауыстыру туралы дәйектi және дәлелдi ұсынымнан басқа қосымша мынадай құжаттарды: сотталғанның өзi жазған жазбаша түсiнiктемені, қоғамдық жұмыстарды өтеу орны бойынша Ұйымның мінездеме беретін материалдары мен анықтамасын, сотталғанға әкiмшiлiк және тәртiптiк жауапкершілік шараларын қолдану туралы мәлiметтерді жолдайды.

34. Представление о замене общественных работ за злостное нарушение порядка и условий отбывания наказания направляется в суд в течение пятнадцати календарных дней со дня выявления повторного нарушения, а в отношении лиц, скрывшихся с места жительства, после проведения первоначальных розыскных мероприятий.
35. В отношении осужденного, скрывшегося с места жительства, местонахождение которого неизвестно, Инспекция осуществляет первоначальные розыскные мероприятия и вносит в суд представление об объявлении его в розыск по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
4. Порядок организации исполнения наказаний в отношении
несовершеннолетних осужденных
36. Сотрудники территориальных Инспекций:
1) осуществляют индивидуальную профилактику по предупреждению преступлений и иных правонарушений со стороны несовершеннолетних;
2) обеспечивают защиту прав и законных интересов несовершеннолетних;
3) проводят работу по формированию законопослушного поведения несовершеннолетних;
4) в целях профилактики правонарушений и предупреждения преступлений с их стороны взаимодействуют с государственными органами, общественными объединениями и организациями по предупреждению правонарушений среди несовершеннолетних.
37. Инспекция:
1) при постановке на учет:
проводит первоначальную беседу профилактического характера с несовершеннолетним в присутствии родителей или лиц, их заменяющих;
разъясняет порядок и условия отбывания наказания в виде общественных работ;
уточняет анкетные данные несовершеннолетнего, сведения о близких родственниках и лицах, которые могут оказывать влияние на несовершеннолетнего, а также другие вопросы, имеющие значение для осуществления контроля за его поведением.
После проведенной беседы от несовершеннолетнего отбирается подписка по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, о результатах беседы составляется справка, которые подшиваются в личное дело несовершеннолетнего. В подписке и справке-беседе должны быть подписи несовершеннолетнего и его близкого родственника или лица присутствовавшего при беседе;
2) в день регистрации несовершеннолетнего в суточный срок направляет в органы опеки и попечительства, администрацию по месту учебы или работы подучетного, а также в местный орган военного управления (в отношении подростков призывного возраста) сообщения о постановке его на учет по форме согласно приложениям 1217 к настоящим Правилам;
3) при задержании несовершеннолетнего находившегося в розыске, незамедлительно вызывает родителей или лиц, их заменяющих, для проведения опроса и установления причин и условий, способствовавших уклонению от отбывания наказания.

34. Жазаны өтеу тәртiбi мен шарттарын қасақана бұзғаны үшiн қоғамдық жұмыстарын ауыстыру туралы ұсыным сотқа қайта жасалған бұзушылық анықталғаннан кейiн күнтізбелік он бес күн iшiнде, ал тұрғылықты жерiнен бой тасалаған адамдарға қатысты бастапқы iздестіру шаралары жүргiзiлгеннен кейiн жолданады.
35. Тұрғылықты жерiнен бой тасалаған, орналасқан жерi белгiсiз сотталғанға қатысты Инспекция бастапқы iздестіру iс-шараларды жүзеге асырады және оған iздестіру жариялау туралы осы Қағидаға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотқа ұсыным енгізеді.
4. Кәмелетке толмаған сотталғандарға қатысты жазаларды
орындауды ұйымдастыру тәртібі
36. Аумақтық Инспекция қызметкерлері:
1) кәмелетке толмағандар тарапынан қылмыстар мен басқа да құқық бұзушылықтарды ескерту бойынша жеке профилактикалық жұмыстарды жүзеге асырады;
2) кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз етеді;
3) кәмелетке толмағандардың заңға бағынушылық мінез-құлқын қалыптастыру бойынша жұмыс жүргізеді;
4) олардың тарапынан құқық бұзушылықтардың алдын алу және қылмыстарды ескерту мақсатында, кәмелетке толмағандар арасында құқық бұзушылықтарды ескерту бойынша мемлекеттік органдармен, қоғамдық бірлестіктермен және ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды.
37. Инспекция:
1) есепке қою кезінде:
кәмелетке толмағандарға ата-аналарының немесе оларды ауыстыратын адамдардың қатысуымен алғашқы профилактикалық әңгімелер жүргізеді;
қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жазаны өтеу шарттарын және тәртіптерін түсіндіреді;
кәмелетке толмағанның сауалнамалық деректерін, жақын туыстары және кәмелетке толмағандарға ықпал ете алатын адамдар туралы мәліметтерді, сондай-ақ оның мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру үшін маңызы бар басқа да мәселелерді нақтылайды.
Кәмелетке толмағанмен әңгімелесу жүргізгеннен кейін осы Қағидаға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолхат алынады, жүргізілген әңгімелесу нәтижесінде анықтама толтырылып, кәмелетке толмағандардың жеке iсiне тiгiледi. Қолхатта және әңгімелесу-анықтамасында кәмелетке толмағанның және оның жақын туысының немесе әңгімелесу жүргізу кезінде қатысқан адамның қолы болуы тиіс;
2) кәмелетке толмағанды есепке қойған күні бір тәулік ішінде қорғаншылық және қамқоршылық органдарына, есепте тұрғанның жұмыс немесе оқу орнының әкімшілігіне, сондай-ақ әскери басқарманың жергілікті органына (әскерге шақырылуға жататын жасөспірімдерге қатысты) хабарлайды, осы Қағидаға 1217-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша оны есепке қою туралы хабарлама жолдайды;
3) іздестіруде жүрген қәмелетке толмағандар ұсталған кезде, сұрау жүргізу және сотталғанның жаза өтеуден жалтарауына мүмкіндік туғызған себептер мен жағдайларды анықтау үшін тез арада ата-анасы немесе оларды ауыстыратын адамдар шақыртады.

38. В целях предупреждения преступлений, правонарушений среди несовершеннолетних Инспекция осуществляет следующие мероприятия:
1) ежемесячно посещает по месту жительства, учебы или работы несовершеннолетнего и в присутствии родителей или лиц, их заменяющих проводят с ними беседы профилактического характера;
2) вызывает родителей несовершеннолетнего или лиц их заменяющих, а также приглашать иных лиц для выяснения обстоятельств, связанных с какими-либо правонарушениями, допущенными осужденными и требует от них объяснения, а также от несовершеннолетнего;
3) в случае выявления факта о распитии спиртных напитков родителей с несовершеннолетним, а равно, если родители способствовали совершению каких-либо правонарушений со стороны несовершеннолетнего, Инспекция для сведения направляет в ОВД и органы опеки и попечительства сообщение, копию сообщения подшивает в личное дело осужденного;
4) запрашивает от должностных лиц предприятий, учреждений, организаций, независимо от форм собственности, учебных заведений сведения о несовершеннолетнем, а также необходимую информацию для приобщения к личному делу.
39. При исполнении наказания в виде привлечения к общественным работам, Инспекция должна учитывать работу посильную для несовершеннолетнего. Общественные работы исполняются ими в свободное от учебы или основной работы время. Продолжительность исполнения данного вида наказания лицами в возрасте до шестнадцати лет не может превышать двух часов в день, а лицами в возрасте от шестнадцати до восемнадцати лет - трех часов в день.
40. По достижению 18-летнего возраста, осужденный переводится в категорию взрослых.
5. Порядок снятия с учета Инспекцией
41. Документами, подтверждающими наличие оснований для снятия осужденного с учета Инспекции, являются:
1) определения, постановления судов о замене неотбытого срока общественных работ другим наказанием;
2) определения, постановления судов об отмене приговора;
3) определения, постановления судов об освобождении осужденного вследствие психического расстройства, тяжелой болезни или признания инвалидом I или II группы;
4) документы компетентных органов, на которых в соответствии с актом об амнистии или помилования возложено их исполнение;
5) приговор суда с распоряжением о вступлении его в законную силу в отношении осужденного за совершение нового преступления;
6) справка территориального органа юстиции о смерти осужденного;
7) сообщение о получении личного дела и постановке осужденного на учет в Инспекцию по новому месту жительства;
8) сообщение из воинской части о прибытии осужденного и постановке на учет.

38. Кәмелетке толмағандар арасында қылмыстарды, құқық бұзушылықтарды ескерту мақсатында мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) ай сайын кәмелетке толмағанның мекенжайына, оқу немесе жұмыс орнына барады, ата-анасын немесе оларды ауыстыратын адамдардың қатысуымен онымен профилактикалық сипаттағы әңгімелесу өткізеді;
2) сотталғандар жол берген қандай да бір құқық бұзушылықпен байланысты мән-жайларды анықтау үшін, кәмелетке толмағанның ата-анасын немесе оларды ауыстыратын адамдарды, сондай-ақ басқа адамдарды шақырады және олардан, сондай-ақ кәмелетке толмағаннан түсініктеме талап етеді;
3) ата-аналарының кәмелетке толмағандармен бірге спирттік ішімдіктер ішу жөніндегі фактілері анықталған жағдайда, егер ата-аналары кәмелетке толмаған тарапынан қандай да бір құқық бұзушылық жасауға мүмкіндік туғызған жағдайда, Инспекция ІІО-ға, қорғаншылық және қамқоршылық органдарға мәлімет үшін хабарлама жолдайды, хабарламаның көшірмесін сотталғанның жеке ісіне тігеді;
4) кәсіпорындардың, мекемелердің, ұйымдардың, меншік нысанына қарамастан білім беру ұйымдарының лауазымды тұлғаларынан кәмелетке толмағандар туралы мәліметтерді, сондай-ақ жеке ісіне қоса тігу үшін қажетті ақпараттарды сұратады.
39. Қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегі жазаны орындау кезінде Инспекция кәмелетке толмағандар үшін қолдан келетін жұмыстарды ескеру қажет. Қоғамдық жұмыстар олардың оқудан немесе негізгі жұмысынан бос уақытында орындалады. Бұл жаза түрінің ұзақтығы он алты жасқа дейінгі адамдар үшін күніне екі сағаттан, ал он алты жастан он сегіз жасқа дейінгі адамдар үшін күніне үш сағаттан аспауы тиіс.
40. Сотталған 18 жасқа толған кезде үлкендердің санатына ауыстырылады.
5. Инспекция есебінен шығару тәртібі
41. Сотталғанды Инспекция есебінен шығаруды растайтын негізгі құжаттары:
1) қоғамдық жұмыстардың өтелмеген мерзiмiн өзге жазамен ауыстыру туралы соттың ұйғарымы, қаулысы;
2) үкімнің күшін жою туралы соттың ұйғарымы, қаулысы;
3) психиканың бұзылуы, ауыр дерт, I немесе II топтағы мүгедек деп тану салдарынан сотталғанды босату туралы соттың ұйғарымы, қаулысы;
4) рақымшылық немесе кешiрiм жасау актiлерiне сәйкес олардың орындалуы жүктелген құзыретті органдардың құжаттары;
5) жаңа қылмыс жасаған сотталғанға қатысты заңды күшіне енген өкімімен қоса сот үкiмi;
6) аумақтық әділет органының сотталғанның қайтыс болғандығы туралы анықтамасы;
7) жаңа тұрғылықты жері бойынша сотталғанның жеке істері алынғандығы және Инспекцияға есепке қойылғандығы туралы хабарлама;
8) сотталғанның келгендігі және есепке қойылғандығы жөнінде әскери бөлімнің хабарламасы болып табылады.

В связи с изложенным и руководствуясь ст. 29, 42, 172, 184 УИК
РК, осужденный(ая)__________________________ предупрежден(а) о том,
что в случае продолжения неисполнения возложенных судом обязанностей,
либо повторном нарушении общественного порядка ему (ей) может быть
заменено это наказание.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________      __________________
(звание, Ф.И.О.)                        (подпись)
«__» ________________ 20__ г.
Настоящее предупреждение мне объявлено
___________________________________   «__» ____________ 20__ г.
(подпись осужденного(ой))
Приложение 17
к Правилам исполнения
наказания в виде привлечения
к общественным работам
Форма
Начальнику _________________________________
(наименование органа опеки и попечительства)
__________________________________
(фамилия и инициалы)
СООБЩЕНИЕ
Ставим Вас в известность, что по адресу _______________________
проживает несовершеннолетний(яя) ____________________________________
(фамилия, имя и отчество)
который(ая) «___»________ 20___ г. осужден(а) по ст. __________ УК РК
_____________________________________________________________________
(вид наказания и срок, дополнительные сведения об осужденном(ой),
_____________________________________________________________________
возложенные судом обязанности, прежние судимости и т.д.)
Учитывая изложенное, прошу Вас информировать Инспекцию о
поведении несовершеннолетнего(ей) ___________________________________
(фамилия, имя и отчество)
и о проведенной с ним (ней) воспитательной работы.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________      __________________
(звание, Ф.И.О.)                        (подпись)
«___» ________________ 20____ г.
Приложение 18
к Правилам исполнения
наказания в виде привлечения
к общественным работам
Форма
СПРАВКА
Выдана гр. ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
осужденному(ой) «___» _______ 20___ г. ______________________________
(наименование суда)
по ст. _____ УК РК к ____ часам общественных работ в том, что он(а)
снят(а) с учета Инспекции «__» _______ 20__ г. в связи с ____________
_____________________________________________________________________
(указать основания снятия с учета)
М.П.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________      __________________
(звание, Ф.И.О.)                        (подпись)
«__» ______________ 20__ г.
Приложение 19
к Правилам исполнения
наказания в виде привлечения
к общественным работам
Форма
Начальнику ______________________
_________________________________
_________________________________
(Ф.И.О.)
СООБЩЕНИЕ
Гр-н(ка) __________________________________________________
(Ф.И.О., год и место рождения)
проживающий(ая) по адресу __________________________________________
осужденный(ая) «____»______ 20__ г. _________________________________
(наименование суда)
_____________________________________________________________________
(вид наказания)
по ст. _________УК РК «__»_____ 20__ г. снят(а) с учета в УИИ в связи
с ___________________________________________________________________
(основание снятия с учета)
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________      __________________
(звание, Ф.И.О.)                       (подпись)
«___» ________________ 20__ г.
Приложение 20
к Правилам исполнения
наказания в виде привлечения
к общественным работам
Форма
Местный орган военного управления
_________________________________
_________________________________
(наименование МОВУ)
СООБЩЕНИЕ
Состоящий на воинском учете ___________________________________
(фамилия, имя, отчество)
«___»________ 19__ г.р., проживающий по адресу ______________________
_____________________________, «___»___________20__ г. снят с учета
Инспекции в связи с _________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать основание снятия с учета)
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________      __________________
(звание, Ф.И.О.)                        (подпись)
«__» ________________ 20__ г.
Приложение 3
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от « 14 » марта 2012 года № 141
Правила
организации деятельности уголовно-исполнительной инспекции
по исполнению исправительных работ

Көрсетілгеннің негізінде және Қазақстан Республикасы ҚАК-ның 29, 42, 172, 184-баптарын басшылыққа алып, сотталған __________ сот жүктеген міндеттерін атқармауын жалғастырған немесе қайталап қоғамдық тәртіпті бұзған жағдайда оған осы жазаның күші жойылуы немесе ауыстырылуы мүмкін екендігі ескертілді.
_________________________
(орган атауы)
_________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_________________________                   ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                         (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Осы ескерту маған жарияланды _____________________________
(сотталғанның қолы)
20__ жылғы "___"__________
Қоғамдық жұмыстарға тарту
түріндегі жазаны орындау
қағидасына 17-қосымша
Нысан
___________________________ бастығына
(ІІО немесе қамқорлық жасау органына)
_____________________________________
(тегі, аты жөні)
ХАБАРЛАМА
Мына тұрғылықты жерде _________________________________________
20__ жылғы "___"________ Қазақстан Республикасы ҚК-нің ________ бабы
бойынша _____________________________________________________________
(жаза түрі және мерзімі, сотталған туралы қосымша мәліметтер,
_____________________________________________________________________
сот жүктеген міндеттер, бұрынғы сотталғандығы және басқалар)
кәмелетке толмаған сотталған ________________________________ тұрады.
(тегі, аты-жөні)
Осыған байланысты, кәмелетке толмаған
____________________________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
мінез-құлқы және онымен өткізілген тәрбие жұмысы жөнінде қылмыстық-атқару инспекциясын ақпараттандыруыңызды сұраймын
________________________
(орган атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
________________________                               ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                                     (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Қоғамдық жұмыстарға тарту
түріндегі жазаны орындау
қағидасына 18-қосымша
Нысан
АНЫҚТАМА
Азамат(ша)_____________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
20__ жылғы _____ ____________________________________________________
(соттың атауы)
Қазақстан Республикасы ҚК ___________ бабы бойынша ____________ сағат
қоғамдық жұмыстарына сотталған инспекция есебінен 20___ жылғы _______
________________________________________ шығарылғаны жөнінде берілді.
(есептен шығарылған негіздемесі көрсетілсін)
М.О.
_______________________
(орган атауы)
_______________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_______________________                         ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                             (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Қоғамдық жұмыстарға тарту
түріндегі жазаны орындау
қағидасына 19-қосымша
Нысан
___________________________бастығына
____________________________________
(тегі, аты жөні)
ХАБАРЛАМА
Азамат ________________________________________________________
(тегі, аты-жөні және туған жері)
_____________________________________________________________________
(тұрғылықты жері)
20__ жылғы "___"________ ___________________________________________
(қай сотпен сотталған, жаза түрі)
Қазақстан Республикасы ҚК-нің ________ бабымен сотталған ҚАИ есебінен
________________________________ шығарылды
(есептен шығару негіздемесі)
________________________
(орган атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
________________________                               ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                                     (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Қоғамдық жұмыстарға тарту
түріндегі жазаны орындау
қағидасына 20-қосымша
Нысан
Жергілікті әскери басқару органы
_____________________________
_____________________________
(ЖӘБО атауы)
ХАБАРЛАМА
Әскери есепте тұратын_________________________________________
(тегі, аты-жөні)
19_жылғы "___"______ туылған, мына жерде тұратын ___________________
20_жылғы "___"_________ осыған байланысты қылмыстық-атқару инспекциясы есебінен шығарылған
_______________________
(орган атауы)
_______________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_______________________                         ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                            (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2012 жылғы 14 наурыздағы
№ 141 бұйрығына
3-қосымша
Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі қылмыстық-атқару
инспекцияларының қызметін ұйымдастыру қағидасы

1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации деятельности уголовно-исполнительной инспекции по исполнению исправительных работ (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 36 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан (далее – УИК РК) и определяют порядок исполнения наказании в виде исправительных работ.
2. Исполнение наказания в виде исправительных работ производятся на основании приговора, постановления, определения суда (далее – приговор), вступившего в законную силу.
3. Органами, исполняющим наказание в виде исправительных работ, являются территориальные уголовно-исполнительные инспекции Департаментов уголовно-исполнительной системы по областям, города Астаны, города Алматы и Алматинской области (далее – Инспекции).
4. При исполнении наказания в виде исправительных работ, территориальные Инспекции:
1) осуществляют взаимодействие с подразделениями прокуратуры, местными органами военного управления, местными исполнительными органами, судами и общественными объединениями, с администрацией предприятий, учреждений и организаций, в которых обучаются или работают осужденные;
2) вносят представления в суд для решения следующих вопросов:
о замене неотбытого срока исправительных работ наказанием в виде ограничения свободы или лишения свободы, в случае злостного уклонения от отбывания наказания;
об условно-досрочном освобождении от отбывания наказания;
о замене исправительных работ на ограничение свободы или лишение свободы, скрывшихся от контроля и уклоняющихся от отбывания наказания, с постановкой вопроса об объявлении розыска и избрании меры пресечения;
о зачете времени содержания под стражей;
об освобождении осужденного лица от отбывания оставшейся части наказания или о замене неотбытой части наказания более мягким;
об освобождении от наказания или смягчении наказания вследствие издания уголовного закона, имеющего обратную силу, а также акта об амнистии;
о снижении размера удержаний из заработной платы осужденного к исправительным работам в соответствии с уголовно-исполнительным законодательством;
3) со дня поступления приговора суда в суточный срок (без учета выходных и праздничных дней) осуществляют постановку на учет осужденных с занесением их данных в информационную базу данных, в случае изменения места жительства своевременно производят их корректировку;
4) осуществляют проверку осужденных лиц по функционирующим автоматизированным информационно-поисковым системам органов внутренних дел (далее - ОВД) и информационным системам Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - КПСиСУ);

1. Жалпы ережелер
1. Осы Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі қылмыстық-атқару инспекцияларының қызметін ұйымдастыру қағидасы (бұдан әрі - Қағида) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің (бұдан әрі - Қазақстан Республикасы ҚАК) 36-бабына сәйкес әзірленді және түзеу жұмыстары түріндегі жазаны орындау тәртібін белгілейді.
2. Түзеу жұмыстары түріндегі жазаны орындау заңды күшiне енген сот үкімі, қаулысы, ұйғарымы (бұдан әрі - үкім) негізінде жүргiзiледi.
3. Облыстар, Астана қаласы, Алматы қаласы және Алматы облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің аумақтық қылмыстық-атқару инспекциялары (бұдан әрi - Инспекциялар) қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегі жазаны орындайтын органдар болып табылады.
4. Түзеу жұмыстары түріндегі жазаны орындау кезінде аумақтық Инспекциялар:
1) прокуратура бөліністерімен, жергілікті әскери басқару органдарымен, жергілікті атқарушы органдармен, соттармен және қоғамдық бірлестіктермен, сотталғандар оқитын немесе жұмыс iстейтiн кәсiпорындардың, мекемелердің және ұйымдардың әкімшілігімен өзара іс-қимыл жасасуды жүзеге асырады;
2) сотқа:
түзеу жұмыстарына сотталған адам жазаны өтеуден қасақана жалтарған жағдайда түзеу жұмыстарының өтелмеген мерзімін бас бостандығын шектеу немесе бас бостандығынан айыру түріндегі жазаға ауыстыру;
жазаны өтеуден мерзiмiнен бұрын шартты түрде босату;
бақылаудан жасырынған және жазасын өтеуден жалтарғандарға қатысты iздеу жариялау және бұлтартпау шарасын таңдау мәселесін қарай отырып, түзеу жұмыстарын бас бостандығын шектеу немесе бас бостандығынан айыру түріндегі жазаға ауыстыру;
қамауда ұсталған мерзiмiн есепке алу;
жазаның қалған бөлiгiн өтеуден босату немесе жазаның өтелмеген бөлiгiн жазаның неғұрлым жеңiл түрімен алмастыру;
керi күшi бар қылмыстық заңның, сондай-ақ рақымшылық жасау актiсiнiң жариялануы салдарынан жазадан босату немесе жаза түрін жеңілдету;
қылмыстық-атқару заңнамасына сәйкес түзеу жұмыстарына сотталған адамның жалақысынан ұстау мөлшерiн төмендету мәселелерін шешу үшін ұсыным енгізеді;
3) сот үкімі келіп түскен күннен бастап бір тәулік мерзімде (демалыс және мейрам күндерін есептемегенде) сотталғандардың деректерін ақпараттық деректер базасына енгізіп, есепке алуды жүзеге асырады, тұрғылықты жері өзгерген жағдайда олардың түзетуін уақытылы жүргізеді;
4) ішкі істер органдарының (бұдан әрі – ІІО) қолданыстағы автоматтандырылған ақпараттық-іздеу жүйелері және Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есеп комитетінің (бұдан әрі – ҚСжАЕК) ақпараттық жүйелері бойынша сотталған адамдарды тексеруді жүзеге асырады;

5) не реже одного раза в квартал (в городе и в районном центре не реже одного раза в месяц) проводят профилактическую работу по месту жительства и работы (проведение бесед о недопущении: административных правонарушений и уголовных преступлений, а также нарушений условий отбывания наказаний) с осужденными;
6) ежеквартально проводят сверку с судом по поступившим на исполнение приговорам, о чем по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам составляются акты сверок в двух экземплярах;
7) ежеквартально проводят сверку с территориальным Управлением КПСиСУ по выставленным извещениям об осужденных, о чем по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам составляются акты сверок в двух экземплярах;
8) ежемесячно проводят сверку с оперативно-розыскными подразделениями по спискам лиц, находящихся в розыске, о чем составляется акт сверки в двух экземплярах, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
9) ежемесячно проводят сверку с подразделениями миграционной полиции по выставленным и снятым с учета сторожевым карточкам, о чем по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам составляется акт сверки в двух экземплярах;
10) ежемесячно в подразделения общественной безопасности направляют списки лиц, состоящих на учете Инспекции, для повышения информированности участковых инспекторов полиции;
11) ежемесячно с целью пресечения фактов незаконного выезда за пределы Республики Казахстан лиц, осужденных без изоляции от общества, в том числе иностранных лиц, в подразделения миграционной полиции направляют списки состоящих и снятых с учета;
12) проводят первоначальные мероприятия по розыску лиц, состоящих на учете, местонахождения которых неизвестно;
13) несут персональную ответственность за сохранность личных дел;
14) снимают с учета осужденных;
15) проводят следующие операции с документами:
регистрацию документов входящей и исходящей корреспонденции;
контроль исполнения документов;
оперативное хранение и использование документов;
передачу документов на хранение в ведомственный архив;
16) имеют в наличии печати и штампы, которые хранятся в сейфах или опечатываемых несгораемых металлических шкафах.
2. Порядок постановки осужденных на учет Инспекции
5. При принятии приговора к исполнению, Инспекция:
1) регистрирует в день поступления копию приговора вместе с приложениями к ней в журнале входящих документов, а затем вносит данные осужденного в пронумерованный, прошнурованный и опечатанный печатью журнал учета осужденных к исправительным работам по форме согласно приложениям 5 к настоящим Правилам. В таком же порядке регистрируются личные дела, поступившие из других Инспекций, в связи с изменением места жительства осужденных и прибывших из исправительных учреждений.
В случае обнаружения в копиях приговора неясностей, ошибок, препятствующих их исполнению, приговор немедленно, без регистрации в журнале учета условно осужденных, возвращается в суд;

5) тоқсан сайын кемінде бір рет (қала және аудан орталығында айына кемінде бір рет) тұрғылықты жері және жұмыс орны бойынша сотталғандармен профилактикалық жұмыс (әкімшілік құқық бұзушылықтар мен қылмыс жасауды, жазаны өтеу жағдайларын бұзуды болдырмау туралы әңгіме) жүргiзеді;
6) тоқсан сайын орындауға келіп түскен үкiмдер бойынша сотпен салыстыру жұмысын жүргізіп, ол жөнінде осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада салыстыру актiсін жасайды;
7) тоқсан сайын ҚСжАЕК-ның аумақтық басқармаларымен салыстыру жұмысын жүргізіп, ол жөнінде осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада салыстыру актiсін жасайды;
8) іздестірудегі сотталғандардың тізімі бойынша аумақтық жедел-іздестіру бөліністерімен ай сайын салыстыру жүргізіп, ол жөнінде осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада салыстыру актісін жасайды;
9) шығарылған және есептен алынған күзет карточкалары бойынша көші-қон полиция бөліністерімен тоқсан сайын салыстыру жүргізіп, ол жөнінде осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада салыстыру актісін жасайды;
10) учаскелік полиция инспекторлардың хабардар болуын арттыру үшін Инспекцияның есебіне алынған сотталған адамдардың тізімін ай сайын қоғамдық қауіпсіздікті сақтау бөліністеріне жолдайды;
11) қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жазаға сотталған адамдардың, оның ішінде шетел азаматтарының Қазақстан Республикасының шегінен тыс заңсыз шығу фактілерінің жолын кесу мақсатында, ай сайын есепке алынғандардың және есептен шығарылғандардың тізімдерін көші-қон полициясы бөліністеріне жолдайды;
12) орналасқан жері белгiсiз есепте алынған адамдарды iздестіру бойынша бастапқы iс-шараларды жүргiзедi;
13) жеке істердің сақталуына дербес жауаптылықта болады;
14) сотталғандарды есептен шығарады;
15) құжаттармен мынадай операциялар:
кіріс және шығыс хат-хабар құжаттарын тіркеуді;
құжаттардың орындалуын бақылауды;
құжаттардың жедел сақталуы мен пайдалануын;
ведомстволық мұрағатқа құжаттарды сақтауға беруді жүргізеді;
16) мөр және мөртабандары болады, олар сейфтерде немесе өртке төзімді металл шкафтарда сақталады.
2. Сотталғандарды Инспекция есебіне қоюды ұйымдастыру
5. Инспекция үкiмді орындауға алған кезінде:
1) үкімнің көшірмесін қосымшаларымен бірге келіп түскен күні кiрiс құжаттарының журналына тiркейдi, ал одан кейін сотталған адамның деректерiн түзеу жұмыстарын өтеп жатқан сотталғандардың арнайы нөмiрленiп, бауланып, мөр басылған есепке алу журналына осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша енгiзедi. Осындай тәртiпте сотталған адамдардың тұрғылықты жерінің өзгеруiне байланысты басқа Инспекциялардан және түзеу мекемелерінен келіп түскен жеке iстер тiркеледi.
Үкімнің көшірмелерінде жазаны орындауға кедергі келтіретін түсінбеушіліктер, қателер кездескен жағдайда, үкімді тез арада сотталғандарды есепке алу журналына тіркемей сотқа қайтарады;

2) в суточный срок с момента постановки на учет осужденного:
направляет в суд, вынесший приговор, или исправительное учреждение, из которого освобожден осужденный, извещение о принятии судебного решения к исполнению по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
заполняет контрольно-сроковую карточку по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, которую помещают в соответствующую картотеку Инспекции;
заполняет и передает сторожевую карточку в подразделения миграционной полиции, для контроля за снятием осужденного с регистрационного учета и информирования Инспекции, об изменении места жительства осужденного по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, второй экземпляр помещается в картотеку;
3) после регистрации копии приговора, заводит на осужденного - учетную карточку отбывающего исправительные работы по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, регистрационный лист по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам и личное дело по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
6. Порядковые номера личного дела, учетной карточки и контрольно-сроковой карточки должны соответствовать номеру приговора зарегистрированного в журнале учета осужденных.
7. Личное дело осужденного состоит из двух частей:
в первой части подшиваются материалы, служащие основанием для постановки на учет (приговор, определение, постановление, справка о вступлении в законную силу), копии извещений, сообщений, регистрационный лист и отдельный лист для отметок, проверяющих по изучению дела;
во второй части - характеризующие материалы, относящиеся к организации и осуществлению процесса исполнения наказания. Все документы должны быть подшиты в хронологическом порядке, пронумерованы и занесены в опись.
8. В течение 5 рабочих дней после постановки на учет осужденного, Инспекция заполняет извещение об осужденном согласно приложению 5 к Правилам ведения и использования отдельных видов специальных учетов, утвержденным приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 29 апреля 2004 года № 23, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2843 (далее - приказ ГП РК), а на лиц, осужденных судами другой области - первый экземпляр алфавитной учетной карточки (далее - Ф-1), согласно приложению 1 к приказу ГП РК и одно извещение об осужденном, которые направляются сопроводительным письмом в территориальное Управление КПСиСУ, второй экземпляр сопроводительного письма подшивается в первой части дела.
9. В случае освобождения от наказания осужденного или изменения приговора в отношении него, а также при снятии с учета по другим основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, Инспекция в течение 5 рабочих дней после получения соответствующего документа направляет в территориальное Управление КПСиСУ извещение об осужденном с указанием полных сведений об основании снятия осужденного с учета или изменения приговора в отношении него. Копия извещения подшивается во второй части дела в хронологическом порядке.

2) сотталғанды есепке қойған кезден бастап бір тәулік мерзімде:
үкімді шығарған сотқа немесе сотталғанды босатқан түзеу мекемесіне сот шешімінің орындауға қабылданғаны туралы хабарламаны осы Қағидаға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолдайды;
осы Қағидаға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау-мерзімдік карточка толтырады, оны Инспекцияның тиісті картотекасына салады;
сотталғанның тұрғылықты жерін өзгерткендігі туралы осы Қағидаға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғанды тіркеу есебінен шығаруды және Инспекцияны хабарлауды бақылауға алу үшін күзет карточкасын толтырады және көші-қон полициясы бөліністеріне тапсырады, екінші данасы картотекаға салынады.
3) үкімнің көшірмесін тіркегеннен кейін қосымша түзеу жұмыстарына сотталғандарға - осы Қағидаға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша түзеу жұмыстарын өтеп жатқан сотталғанды есепке алу карточкасын толтырады, осы Қағидаға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу парағын және осы Қағидаға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке іс бастайды.
6. Жеке істердің, есепке алу карточкасының және бақылау-мерзімдік карточканың реттік нөмірлері сотталғандарды есепке алу журналына тіркелген үкімнің нөміріне сәйкес болуы тиіс.
7. Сотталған адамның жеке істері екі бөлімнен тұрады:
бірінші бөлімге есепке қою үшiн негiз болатын материалдар (үкім, ұйғарым, қаулы, заңды күшіне енгендігі туралы анықтама), хабарламалардың көшірмелері, тіркеу парағы және істі зерделеу бойынша тексерушінің белгі қоятын жеке парағы тігіледі;
екінші бөлімге жазаны орындау барысын ұйымдастыруға және жүзеге асыруға қатысты сипаттамалық материалдар, сонымен қатар тіркеу парағы тігіледі. Барлық құжаттар хронологиялық ретпен тігіліп, нөмірленіп тізімдемеге енгізілуі тиіс.
8. Сотталғанды есепке қойғаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде Инспекция Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2843 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2004 жылғы 29 сәуірдегі № 23 бұйрығымен (бұдан әрі - Қазақстан Республикасы БП бұйрығы) бекітілген Арнайы есепке алудың жекелеген түрлерін жүргізу мен пайдаланудың ережелеріне 5-қосымшаға сәйкес, сотталған туралы хабарлама толтырады, ал басқа облыстың соты соттаған адамдарға Қазақстан Республикасы БП бұйрығына 1-қосымшаға сәйкес әліпбилік есепке алу карточкасының бір данасын және сотталған туралы бір хабарлама толтырады, олар ілеспе хатпен қоса ҚСжАЕК-ның аумақтық басқармасына жолданады, ілеспе хаттың екінші данасы істің бірінші бөліміне тігіледі.
9. Сотталған жазадан босатылған немесе оған қатысты үкім өзгертілген жағдайда, сонымен қатар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да негіздер бойынша есептен шығарылғанда, Инспекция тиісті құжатты қабылдағаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде ҚСжАЕК-ның аумақтық басқармаларына сотталғанды есептен шығару негіздемесі немесе оған қатысты үкімнің өзгертілгендігі туралы толық мәліметтер көрсетілген сотталған туралы хабарламаны жолдайды. Хабарламаның көшірмесі хронологиялық ретпен істің екінші бөліміне тігіледі.

10. Инспекция по месту жительства осужденного после постановки на учет вызывает его на беседу, в процессе которой ему разъясняются порядок и условия отбывания наказания, а также ответственность за уклонение от контроля, уточняются его анкетные данные, сведения о близких родственниках и лицах, которые могут оказывать влияние на осужденного, а также другие вопросы, имеющие значение для осуществления контроля за его поведением. После проведенной беседы составляется справка-беседа и у осужденного отбирается подписка по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам, которая подшивается в личное дело осужденного.
11. В случае, если осужденный в возрасте от восемнадцати до двадцати семи лет не проходил и подлежит призыву на срочную воинскую службу Инспекция направляет в местный орган военного управления сообщение о постановке его на учет по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
3. Порядок исполнения наказания в виде
исправительных работ
12. Приговоры к исправительным работам приводятся в исполнение не позднее пятнадцатидневного срока со дня поступления в Инспекцию соответствующего распоряжения суда с копией приговора.
13. Администрация исправительного учреждения вручает осужденному, которому неотбытая часть лишения свободы заменена наказанием в виде исправительных работ, предписание о выезде к месту отбывания наказания с указанием маршрута и времени прибытия для постановки на учет.
14. Осужденным, не имеющим работу, Инспекция разъясняет необходимость трудоустройства и регистрации в качестве безработного в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О занятости населения».
15. Исполнение наказания в виде исправительных работ осуществляет Инспекция по основному месту работы осужденных.
16. Оформив документы на лиц, осужденных к исправительным работам, предварительно уточнив место работы осужденного, Инспекция, в этот же день, направляет в администрацию этой организации извещение, предписание и копию приговора по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
17. Инспекция ежеквартально из организации получает сведения о поощрении и наказании осужденного.
При увольнении и переводе на другую работу осужденных работодатель за пять календарных дней уведомляет Инспекцию.
Увольнение осужденного по собственному желанию осуществляется с разрешения Инспекции. Разрешение на увольнение по собственному желанию выдается осужденному в случае предъявления подтверждающих документов о трудоустройстве в другой организации, перемены места жительства и иных обстоятельствах, не позволяющих дальнейшее осуществление трудовой деятельности. Отказ в выдаче разрешения на увольнение должен быть мотивированным. Разрешение или отказ о выдаче разрешения Инспекцией принимается в течении пятнадцати календарных дней со дня обращения осужденного и оформляется по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам. Решение об отказе может быть обжаловано в установленном законом порядке.

10. Инспекция сотталғанды тұрғылықты жері бойынша есепке қойғаннан кейін оны әңгiмелесуге шақырады, әңгiме барысында оған жазаны өтеудiң тәртiбi мен шарттары, сонымен қатар бақылаудан жалтарғаны үшін жауапкершілікке тартылатындығы түсіндіріледі, оның сауалнамалық деректерi, жақын туыстары мен сотталғанға ықпал ету мүмкiндігі бар адамдар туралы мәлiметтер, сондай-ақ оның жүрiс-тұрысын бақылауды жүзеге асыру үшін маңызы бар басқа да мәселелер нақтыланады. Әңгіме өткiзiлгеннен кейiн әңгімелесу анықтамасы толтырылады және осы Қағидаға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғаннан қолхат алынып, ол сотталғанның жеке iсiне тігіледі.
11. Егер сотталған он сегіз жастан жиырма жеті жасқа дейін әскери қызметін өтемесе және мерзімді әскери қызметке шақырылатын болса, Инспекция жергілікті әскери басқару органына осы Қағидаға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оны есепке қою туралы хабарлама жолдайды.
3. Түзеу жұмыстары түрiндегi жазаны орындау тәртібі
12. Соттың тиiстi өкiмiмен қоса үкiмнiң көшiрмесi Инспекцияға келiп түскен күннен бастап он бес күндік мерзiмнен кешiктiрiлмей түзеу жұмыстарына қатысты үкiмдер орындауға жатады.
13. Түзеу мекемесінің әкімшілігі бас бостандығынан айырудың өтелмеген бөлігі түзеу жұмыстарына ауыстырлған сотталғанға есепке қою үшін бару бағыты мен уақытын көрсете отырып, жазаны өтеу орнына шығу туралы нұсқама береді.
14. Жұмысы жоқ сотталғандарға Инспекция жұмысқа орналастыру және "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 15-тармағына сәйкес жұмыссыздар ретінде тіркеу қажеттілігін түсіндіреді.
15. Түзеу жұмыстары түрiндегi жазаны сотталғандардың негiзгi жұмыс орны бойынша Инспекция жүзеге асырады.
16. Түзеу жұмыстарына сотталған адамдардың құжаттарын ресімдеп, сотталғанның жұмыс орнын алдын ала нақтылап, Инспекция сол күні осы ұйымның әкiмшiлiгiне хабарлама, ұйғарым және үкiмнiң көшiрмесiн осы Қағидаға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолдайды.
17. Инспекция тоқсан сайын ұйымдардан сотталғандарды көтермелеу және жазалау туралы мәлiметтер алады.
Сотталғандарды басқа жұмысқа ауыстыру немесе босату кезінде жұмыс беруші күнтізбелік бес күн ішінде Инспекцияға хабарлайды.
Сотталғанды жұмыстан өз тілегі бойынша босату Инспекцияның рұқсатымен жүзеге асырылады. Сотталғанға жұмыстан өз тілегі бойынша босатуға рұқсат басқа ұйымға жұмысқа орналасу туралы растайтын құжаттарды ұсынған жағдайда, тұрғылықты жерін ауыстыру және еңбек қызметін әрі қарай жүзеге асыруға мүмкіндік бермейтін басқа да жағдайларда беріледі. Жұмыстан босатуға рұқсат беруден бас тарту дәлелденген болуы тиiс. Жұмыстан босатуға рұқсат беру туралы рұқсат немесе бас тарту Инспекциямен сотталған өтініш бергеннен кейін күнтізбелік он бес күн ішінде қабылданады және осы Қағидаға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады. Бас тарту туралы шешiмге заңмен белгіленген тәртіпте шағымдануға болады.

18. При назначении осужденному к исправительным работам в качестве дополнительного наказания в виде лишении права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, Инспекция в полном объеме осуществляет мероприятия в соответствии с требованиями к каждому виду наказания.
19. Осужденные к исправительным работам состоят на одном из видов персонального учета: оперативном, контрольном и учете разыскиваемых.
20. На оперативном учете Инспекции состоят лица:
осужденные к исправительным работам, из заработной платы которых производятся удержания в доход государства;
находящиеся в дополнительных и ежегодных оплачиваемых отпусках;
в отношении которых отбывание наказания отсрочено в связи с тяжелой болезнью, психическим расстройством, а также осужденные женщины в связи с беременностью и родами;
в отношении которых в суды внесены представления для замены исправительных работ ограничением свободы или лишением свободы, а также об освобождении от дальнейшего отбывания наказания в связи с тяжелой болезнью, психическим расстройством или инвалидностью.
21. На контрольном учете состоят лица, не поступившие на работу до истечения пятнадцати календарных дней со дня постановки на учет:
уволенные во время отбывания наказания с прежнего места работы и не поступившие на новую работу или не зарегистрировавшиеся в уполномоченных органах по вопросам занятости, при наличии прописки в течение пятнадцати календарных дней со дня увольнения;
не работающие в связи с болезнью, если время болезни не засчитывается в срок отбывания исправительных работ;
выбывшие за пределы территории, обслуживаемой Инспекцией, в отношении которых не поступили подтверждения о получении личных дел;
находящиеся под стражей в порядке меры пресечения в связи с совершением другого преступления;
содержащиеся под арестом в связи с привлечением к административной ответственности;
находящиеся на стационарном лечении от алкоголизма, наркомании и токсикомании.
22. На учете разыскиваемых состоят лица, в отношении которых судом объявлен розыск.
23. Срок исправительных работ исчисляется в годах и месяцах, в течение которых осужденный работал, и из его заработной платы производились удержания.
Число дней, отработанных осужденным, должно быть не меньше числа рабочих дней, приходящихся на каждый месяц установленного судом срока наказания.
Если осужденный не отработал указанное количество дней и отсутствуют основания, установленные УИК РК для зачета неотработанных дней в срок наказания, отбывание исправительных работ продолжается до полной отработки осужденным положенного количества рабочих дней.

18. Түзеу жұмыстарына сотталғандарға белгiлi бiр лауазымды иелену немесе белгiлi бiр қызмет түрімен айналысу құқығынан айыру түрiндегi қосымша жазаны тағайындалған кезінде Инспекция әр жаза түрінің талаптарымен сәйкес іс-шараларды толық көлемде жүзеге асырады.
19. Түзеу жұмыстарына сотталғандар дербес есепке қоюдың мынадай түрлерiнiң: жедел, бақылау, iздестірудегілер есебiнің бiрiнде тұрады.
20. Инспекцияның жедел есебінде мынадай:
еңбек ақысынан мемлекет кiрiсiне ұстап қалу жүргiзiлетiн түзеу жұмыстарына сотталғандар;
қосымша және жыл сайынғы ақы төленетiн демалыстарда жүргендер;
ауыр сырқатына, психикасының бұзылуына байланысты жазасын өтеу кейiнге қалдырылғандар, сондай-ақ жазасын өтеу жүктiлiгiне байланысты кейiнге қалдырылған сотталған әйелдер;
түзеу жұмыстарын бас бостандығын шектеуге немесе бас бостандығынан айыруға ауыстыру үшiн, сонымен қатар ауыр сырқатына, психикасының бұзылуына немесе мүгедектiгiне байланысты жазасын одан әрi өтеуден босату туралы соттарға мәлiмдемелер енгiзiлген адамдар тұрады.
21. Бақылау есебiнде есепке қойған күннен бастап күнтізбелік он бес күн өткенге дейiн жұмысқа орналаспаған адамдар тұрады, олар:
жазасын өтеп жүрген уақытында бұрынғы жұмыс орнынан босатылған және жаңа жұмысқа орналаспаған немесе жұмыстан босатылған күнiнен бастап күнтізбелік он бес күн iшiнде тiркеуде бола тұрып жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органдарда тіркелмегендер;
егер сырқаттану уақыты түзеу жұмыстарын өтеу мерзiмiне есептелмесе, сырқатына байланысты жұмыс жасамайтындар;
Инспекция қызмет көрсететiн аумақтан тыс жерлерге кеткен, олар жөнiнде жеке iстерiнiң алынғаны туралы растау келiп түспегендер;
басқа қылмыс жасауына байланысты бұлтартпау шарасы тәртібінде қамауда отырғандар;
әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылуына байланысты қамауда ұсталатындар;
маскүнемдіктен, есiрткiқұмарлық пен уытқұмарлықтан ауруханада емделіп жатқандар.
22. Iздестірудегілер есебiнде өздерiне қатысты іздестіру жариялау үшін материалдары сотқа берiлген адамдар жатады.
23. Түзеу жұмыстарының мерзiмi сотталған жұмыс iстеген және соның iшiнде оның еңбекақысын ұстап қалу жүргiзiлген жылдармен және айлармен есептеледi.
Сотталғанның жұмыс iстеген күндерінің саны сот белгiлеген жаза мерзiмiнің әр айына тұстас келетiн жұмыс күндерiнiң санынан кем болмауға тиiс.
Егер сотталған аталған күндердің санын өткермесе және өткерiлмеген күндерді жаза мерзiмiне есептеу үшiн Қазақстан Республикасы ҚАК-те белгiленген негiздер болмаса, түзеу жұмыстарын өтеу сотталған тиiстi жұмыс күндерi санын толық өткергенге дейiн жалғастырылады.

24. Началом срока отбывания исправительных работ является день получения администрацией организации, в которой работает осужденный, из Инспекции копии приговора суда.
25. Помимо времени, в течение которого осужденный работал, и из его заработной платы производились удержания, в срок отбывания исправительных работ также засчитывается:
1) время, в течение которого осужденный не работал по уважительным причинам, в этот срок засчитывается также время, в течение которого осужденный официально был признан безработным;
2) срок отбывания наказания осужденным, работающим в организациях, где применяется суммированный учет рабочего времени, исчисляется, исходя из продолжительности рабочего времени за учетный период, не превышающий установленное число рабочих часов.
26. В срок отбывания наказания не засчитывается:
1) время, в течение которого осужденный не работал, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 статьи 38 УИК РК;
2) время болезни, вызванное алкогольным, наркотическим или токсическим опьянением, или действиями, связанными с ним;
3) время отбывания административного ареста, а также ареста в порядке меры пресечения по другому уголовному делу в период отбывания наказания.
Включение или не включение срока отбывания исправительных работ оформляется постановлением Инспекции по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
27. При продолжительности болезни осужденного свыше четырех месяцев подряд Инспекция вносит в суд представление об освобождении от отбывания наказания по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
28. В случае наступления беременности осужденной женщины в период отбывания наказания Инспекция по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам направляет в суд представление об отсрочке отбывания наказания со дня предоставления отпуска по беременности и родам. При этом в суд вместе с представлением направляются справка с места работы осужденной с указанием даты освобождения от работы в связи с беременностью и родами, справка с места жительства, справка из лечебного учреждения.
29. В отношении лица, вышедшего на пенсию и оставившего работу, Инспекция обращается в суд для решения вопроса о дальнейшем исполнении приговора.
30. Из заработной платы осужденных производятся удержания в размере, установленном приговором суда. Началом производства удержаний из заработной платы осужденных к исправительным работам считается день начала срока отбывания наказания.
31. Удержания производятся со всех видов заработной платы по основному месту работы, независимо от наличия претензий к осужденному по исполнительным документам, за каждый отработанный месяц при выплате заработной платы.
При этом удержания производятся за каждый отработанный месяц при выплате заработной платы за вторую половину месяца, а при увольнении - за проработанную часть месяца.

24. Түзеу жұмыстарын өтеу мерзiмiнiң басталуы сотталған жұмыс iстейтiн ұйымның әкiмшiлiгi Инспекциядан сот үкiмiнiң көшiрмесiн алған күнi болып табылады.
25. Сотталған жұмыс iстеген және оның еңбекақысынан ұстап қалу жүргiзiлген уақыттан басқа түзеу жұмыстарын өтеу мерзiмiне сол сияқты мыналар есептеледi:
1) сотталған дәлелдi себептермен жұмыс iстемеген уақыт, бұл мерзiмге сондай-ақ сотталған ресми түрде жұмыссыз болып танылған уақыт есептеледi;
2) жұмыс уақытын жинақтап есепке алу қолданылатын ұйымдарда жұмыс iстейтiн сотталғандарға жазаны өтеу мерзiмi жұмыс сағаттарының белгiленген санынан аспайтын есепке алу кезеңiндегi жұмыс уақытының ұзақтығына қарай есептеледi.
26. Жазаны өтеу мерзiмiне:
1) Қазақстан Республикасы ҚАК-ның 38-бабының 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, сотталған жұмыс iстемеген кезең аралығындағы уақыт;
2) ішiмдiкпен, есiрткi және уыттылық мастануына байланысты немесе онымен байланысты әрекеттерден туындаған сырқаттану уақыты;
3) әкiмшiлiк қамауда отыру уақыты, сондай-ақ жазасын өтеу кезеңiнде басқа қылмыстық iс бойынша бұлтартпау шарасы тәртібінде қамауда болу уақыты есептелмейді.
Түзеу жұмыстарын өтеу мерзімінің есептелуі немесе есептелмеуі осы Қағидаға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Инспекцияның қаулысымен ресімделеді.
27. Сотталғанның сырқаттануы төрт айдан аса жалғасқан кезінде Инспекция осы Қағидаға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, сотқа жазасын өтеуден босату туралы ұсыным енгізедi.
28. Сотталған әйелдiң жазасын өтеу кезеңiнде аяғы ауыр болған жағдайда Инспекция сотқа жүктiлiгi мен босануына байланысты демалыс берiлген күннен бастап, жазасын өтеудi кейiнге қалдыру туралы осы Қағидаға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыным жолдайды. Бұл ретте сотқа ұсыныммен қоса: сотталған әйелдiң жұмыс орнынан жүктiлiгi мен босануына байланысты жұмыстан босатылған күнi көрсетiлген анықтама, тұрғылықты жерiнен, емдеу мекемесінен анықтама жiберiледi.
29. Зейнеткерлік демалысына шыққан және жұмысты тоқтатқан адам жөнiнде Инспекция үкiмінiң одан әрi атқарылуы туралы мәселенi шешу үшiн сотқа жүгiнедi.
30. Сотталғандардың еңбекақысына сот үкiмiмен белгiленген мөлшерде ұстап қалу жүргiзiледi. Түзеу жұмыстарына сотталғандардың еңбекақысынан ұстап қалуды жүргiзудiң басталуы жазаны өтеу мерзiмiнiң басталған күнi болып саналады.
31. Ұстап қалу жалақы төлеу кезiнде әрбiр жұмыс iстеген ай үшiн атқару құжаттары бойынша сотталғанда талаптардың болуына қарамастан, негiзгi жұмыс орны бойынша жалақының барлық түрiне жүргiзiледi.
Ұстап қалу әрбiр жұмыс iстеген ай үшiн айдың екiншi жартысына еңбекақы төленген кезде, ал жұмыстан босатылған кезде айдың жұмыс iстеген бөлiгi үшiн жүргiзiледi.

32. Инспекция, сам осужденный или администрация организации, где он работает, могут заявлять в суд ходатайство о снижении размера удержаний из его заработной платы в случае ухудшения его материального положения. Решение о снижении размера удержаний выносится с учетом всех доходов осужденного.
33. С осужденных, призванных на воинские сборы, удержания производятся из заработной платы, выплачиваемой им по месту работы.
34. При производстве удержаний учитывается размер заработной платы.
35. С лиц, которым ежемесячно заработная плата не начисляется и заработок которых определяется по итогам определенного периода (года, сезона, рейса, окончания выполнения определенного вида работ), удержания проводятся по мере начисления заработной платы. Окончательный расчет производится с учетом данных налоговых и финансовых органов о доходе осужденного в истекшем году.
36. Удержания не производятся:
1) из пенсий и пособий, получаемых осужденными в порядке социального обеспечения и социального страхования;
2) выплат и вознаграждений единовременного характера, не предусмотренных системой заработной платы (в том числе компенсации за неиспользованный отпуск).
37. Удержанные суммы ежемесячно в день выдачи заработной платы перечисляются администрацией организации, в которой работает осужденный, в доход государства.
38. Одновременно с платежными поручениями в Инспекцию направляются расчетные сведения по произведенным удержаниям по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам. Расчетные сведения указываются как на лицевой, так и на оборотной стороне платежного поручения.
39. Инспекции ежемесячно проверяют по учетным карточкам правильность и своевременность поступления удержанных сумм и при обнаружении нарушений принимают меры к их устранению.
40. В случае не своевременном удержании из заработка осужденного и перевода сумм в бюджет администрацией организации более трех месяцев Инспекция обращается в органы прокуратуры для принятия мер прокурорского реагирования.
41. Инспекции не реже одного раза в квартал проверяют правильность удержаний из заработной платы осужденных непосредственно по месту их работы. О результатах проверки составляется акт в двух экземплярах по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам, один из которых остается в организации, а второй, с отметкой представителя администрации организации об ознакомлении с актом, хранится в Инспекции и используется для контроля за устранением обнаруженных недостатков.
42. В случаях увольнения осужденного без предварительного уведомления Инспекции, увольнении осужденного по собственному желанию без разрешения Инспекции, искажение расчетных сведений о работе осужденного, его заработной плате и произведенных удержаниях Инспекция в письменном виде сообщает об этом в органы прокуратуры для принятия мер прокурорского реагирования.

32. Инспекция, сотталғанның өзi немесе ол жұмыс iстейтiн ұйымның әкiмшiлiгi оның материалдық жағдайы нашарлаған жағдайда еңбекақысынан ұстап қалудың мөлшерiн төмендету туралы сотқа өтiнiш бере алады. Ұстап қалу мөлшерiн төмендету туралы шешiм сотталғанның барлық табыстарын ескере отырып шығарылады.
33. Әскери оқуға шақырылған сотталғандардың еңбекақысынан ұстап қалу, оған еңбекақы төлейтiн жұмыс орны бойынша жүргiзiледi.
34. Ұстап қалу жүргiзiлген кезде сотталғанның еңбекақысының мөлшері ескерiледi.
35. Ай сайын еңбекақы есептелмейтiн және еңбек ақысы белгiлi бiр кезеңiнiң (жылдың, маусымның, рейстiң, жұмыстың белгiлi түрiн аяқтаудың) қорытындысы бойынша айқындалатын адамдардың ұстап қалу еңбекақы есептелуiне қарай жүргiзiледi. Түпкiлiктi есеп айырысу сотталғанның өткен жылдағы табысы туралы салық және қаржы органдарының деректерi ескеріле отырылып жүргiзiледi.
36. Мыналардан:
1) сотталғандардың әлеуметтiк қамсыздандыру және әлеуметтiк сақтандыру тәртiбiнде алатын зейнетақылары мен жәрдемақыларынан;
2) еңбекақы жүйесiнде көзделмеген біржолғы сипаттағы төлемдер мен сыйақылардан (оның iшiнде пайдаланылмаған демалысы үшiн берiлген өтемақылар) ұстап қалу жүргiзiлмейдi.
37. Ай сайын еңбекақы берiлген күнi сотталған жұмыс істейтін ұйымның әкiмшiлiгi ұстап қалған сомаларды мемлекеттiң кiрiсiне аударады.
38. Төлем тапсырыстарымен бiр мезгiлде Инспекцияға жүргiзiлген ұстап қалу бойынша есептеу мәлiметтерi осы Қағидаға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолданады. Есептеу мәлiметтерi төлем тапсырысының бетiнде, сол сияқты сырт жағында көрсетiледi.
39. Инспекциялар ай сайын есепке алу карточкалары бойынша ұстап қалған сомалардың дұрыстығы мен уақытылы келiп түсуiн тексередi және бұзушылықтар анықталған жағдайда оларды жою жөнінде шаралар қабылдайды.
40. Ұйым әкімшілігі үш айдан аса сотталғанның жалақысынан уақытылы соманы ұстап қалмаған және бюджетке соманы аудармаған жағдайда, Инспекция прокурорлық ықпал ету шараларын қолдану үшін прокуратура органдарына жүгiнеді.
41. Инспекция кем дегенде тоқсанына бiр рет сотталғандардың еңбекақыларынан ұстап қалудың дұрыстығын тiкелей олардың жұмыс орны бойынша тексередi. Тексеру нәтижелерi туралы осы Қағидаға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екi дана етіп жасалады, оның бiрi ұйымда, ал екiншiсi ұйым әкiмшiлiгi өкiлiнiң актiмен танысқаны туралы белгiмен Инспекцияда сақталады және анықталған кемшiлiктердiң жойылуын бақылау үшiн пайдаланылады.
42. Инспекцияға алдын ала хабарламай сотталғанды жұмыстан босатқан, сотталғанды жұмыстан өз тілегі бойынша босатқан, сотталғанның жұмысы туралы, оның еңбекақысы және жүргiзiлген ұстап қалу туралы есептеу мәлiметтерi бұрмаланып табыс етiлген жағдайда, Инспекция ол жөнінде прокурорлық ықпал ету шараларын қолдану үшін прокуратураға жазбаша түрде хабарлайды.

43. Сведения о перечислении сумм, удержанных из заработка осужденных и количестве отработанных дней, заносятся в их учетные карточки на основании копий платежных поручений и расчетных сведений, которые подшиваются в личные дела, а в учетных карточках осужденных делается ссылка на порядковый номер, под которым эти документы подшиты к делу.
44. В день окончания срока наказания Инспекция по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам направляет по месту работы осужденного сообщение об отбытии им исправительных работ и предлагает администрации организации прекратить удержания из заработной платы. При освобождении осужденного по другим основаниям, администрация организации уведомляется не позднее следующего рабочего дня после получения соответствующих документов. По форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам осужденному выдается справка об отбытии или освобождении от наказания.
45. Нарушением порядка и условий отбывания наказания в виде исправительных работ являются:
1) неявка в Инспекцию без уважительных причин после письменного предупреждения;
2) нарушение установленных статьей 37 УИК РК обязанностей после письменного предупреждения;
3) прогул или появление на работе в нетрезвом состоянии или в состоянии наркотического либо токсического опьянения.
46. Злостно уклоняющимся от отбывания наказания в виде исправительных работ признается лицо, допустившее повторное нарушение порядка и условий отбывания наказания в виде исправительных работ, после объявления ему письменного предупреждения за любое из указанных в пункте 45 настоящих Правил нарушений, а также скрывшееся с места жительства лицо, местонахождение которого неизвестно.
47. В течение пятнадцати календарных дней после выявления любого из указанных в пункте 45 нарушений Инспекция осуществляет следующие мероприятия:
1) вызывает осужденного в Инспекцию, посещает по месту жительства и отбирает у него объяснение о причинах допущенного нарушения, при необходимости истребует документы, подтверждающие наличие объективных причин несоблюдения установленного порядка и условий отбывания наказания;
2) проводит с осужденным профилактическую беседу о необходимости соблюдения порядка и условий отбывания наказания, недопущения повторных нарушений, о чем составляет справку;
3) при отсутствии уважительных причин у осужденного по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам выносит ему письменное предупреждение о возможности замены исправительных работ другим видом наказания.
48. В отношении осужденных, злостно уклоняющихся от отбывания наказания, Инспекция по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам направляет в суд представление о замене исправительных работ другим видом наказания в соответствии с частью 4 статьи 43 УК РК.
В представлении указываются конкретные факты уклонения осужденного от отбывания наказания: количество совершенных прогулов, в течение какого времени после увольнения он не поступил на работу или не встал на учет в уполномоченные органы по вопросам занятости, не являлся по вызову в Инспекцию без уважительных причин, какие допускал нарушения установленных обязанностей, какие меры воздействия принимались к нему по месту работы, жительства и со стороны Инспекции, как он на них реагировал, а также наличие взысканий и приводов. К представлению прилагаются характеристика с места работы и жительства осужденного, объяснение осужденного и другие документы.

43. Сотталғандардың еңбекақысынан ұсталған сомалардың аударылуы және жұмыс iстеген күндер саны туралы мәлiметтер арнайы iстерге тiгiлетiн төлем тапсырмаларының көшiрме мен есеп-айырысу мәлiметтері негiзiнде олардың есепке алу карточкаларына енгiзiледi, ал сотталғандардың есепке алу карточкаларында осы құжаттар iске тiгiлген реттiк нөмiрге сiлтеме жасалады.
44. Жазаның мерзiмi аяқталған күнi Инспекция сотталғанның жұмыс орны бойынша оның түзеу жұмыстарын өтегенi туралы хабарламаны осы Қағидаға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жiбередi және ұйымның әкiмшiлiгiне оның еңбекақысынан ұстап қалуды тоқтатуды ұсынады. Сотталған басқа негiздер бойынша босатылған кезде, тиiстi құжаттар алынғаннан кейiн ұйым әкiмшiлiгi келесi жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей хабардар етiледi. Сотталғанға жазаны өтегенi туралы немесе жазадан босатылғаны туралы анықтама осы Қағидаға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берiледi.
45. Мыналар:
1) жазбаша ескертуден кейін Инспекцияға орынсыз себептермен келмеуі;
2) жазбаша ескертуден кейін, Қазақстан Республикасы ҚАК-нің 37-бабында белгіленген міндеттерді бұзу;
3) жұмыста болмау немесе жұмысқа мас күйінде, есiрткiден немесе уытқұмарлық мастанған күйде келу түзеу жұмыстары түрiндегi жазаны өтеу тәртiбi мен шарттарын бұзу болып табылады.
46. Осы Қағиданың 45-тармағында көрсетілген кез келген бұзушылық жазбаша түрде ескертілгеннен кейін, түзеу жұмыстары түріндегі жазаны өтеу тәртібі мен шарттарын қайта бұзуға жол берген адам, сондай-ақ орналасқан жері белгісіз тұрғылықты жерінен жасырынған адам түзеу жұмыстары түріндегі жазаны өтеуден қасақана жалтарған болып танылады.
47. Осы Қағиданың 45-тармағында көрсетілген кез-келген бұзушылық анықталғаннан кейiн күнтізбелік он бес күн iшiнде Инспекция мынадай iс-шараларды жүзеге асырады:
1) сотталғанды Инспекцияға шақырады, тұрғылықты жерi бойынша оған барады және одан жол берiлген тәртіп бұзушылықтың себептерi туралы түсiнiктеме алады, қажет болған жағдайда жазасын өтеудiң белгiлi тәртiбi мен шарттарын сақтамаудың объективтік себептерiнiң бар-жоғын растайтын құжаттарды талап етедi;
2) сотталғанмен жазаны өтеудiң тәртiбi мен шарттарын сақтау, қайталап бұзушылыққа жол бермеу қажеттiгi туралы алдын алу әңгiмесiн жүргiзедi, бұл туралы анықтама жасайды.
3) сотталғанда орынды себептерi болмаған жағдайда, осы Қағидаға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оған түзеу жұмыстарын жазаның басқа түрiне алмастыру мүмкiндiгi туралы жазбаша ескерту жасайды.
48. Осы Қағидаға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Инспекция жазаны өтеуден қасақана жалтарған сотталғандарға қатысты Қазақстан Республикасы ҚК-нің 43-бабының 4-бөлiгiне сәйкес сотқа түзеу жұмыстарын жазаның басқа түрiне ауыстыру туралы ұсыным жолдайды.
Ұсынымда сотталғанның жазаны өтеуден жалтару кезіндегі нақты фактiлерi: жұмысқа келмеген күндері, жұмыстан босатылғаннан кейiн қанша уақыт жұмысқа орналаспағаны немесе жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi өкiлеттi органдарға есепке тұрған-тұрмағандығы жөнінде, Инспекцияның шақыруы бойынша орынды себептерсiз келмеуi, белгiленген міндеттерді бұзғаны, жұмыс орны, тұрғылықты жерi және Инспекция тарапынан қандай ықпал ету шаралары қолданылды, ол оларға қалай әрекет етті, сондай-ақ салынған жазалары мен алып келулердің болуы жөнінде ақпарат көрсетiледi. Ұсынымда сотталғанның жұмыс орны мен тұрғылықты жерiнен мiнездеме, сотталғанның түсiнiктемесi және өзге де құжаттар қоса берiледi.

49. В отношении осужденного, местонахождение которого неизвестно, в представлении указываются имеющиеся сведения о том, что он скрылся с целью уклонения от отбывания наказания, и результаты первоначальных розыскных мероприятий.
50. Представление о замене исправительных работ за нарушение порядка и условий отбывания наказания направляется в суд в течение пятнадцати календарных дней со дня выявления повторного нарушения, а в отношении лиц, скрывшихся с места жительства, после проведения первоначальных розыскных мероприятий.
51. В отношении осужденного, скрывшегося с места жительства, местонахождение которого неизвестно, Инспекция осуществляет первоначальные розыскные мероприятия и вносит в суд представление об объявлении его в розыск по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
52. В случае отказа суда в замене исправительных работ другим видом наказания, повторное представление по этому вопросу вносится после совершения осужденным нового, любого из указанных в пункте 45 нарушения порядка и условий отбывания наказаний.
4. Порядок представления к условно-досрочному освобождению от
отбывания наказания или к замене неотбытой части
наказания более мягким видом наказания
53. При отбытии осужденными установленной законом части срока наказания Инспекция:
1) письменно в течение пяти календарных дней уведомляет осужденного по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам, о наступлении права подачи ходатайства в суд для рассмотрения вопроса об условно-досрочном освобождении от отбывания наказания или замены неотбытой части наказания более мягким видом наказания;
2) в течение десяти календарных дней после обращения осужденного по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам направляет в суд ходатайство об условно-досрочном освобождении от отбывания наказания или о замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания с приложением соответствующих материалов;
3) к ходатайству осужденного об условно-досрочном освобождении от отбывания наказания, о замене неотбытой части наказания более мягким видом наҒказания и о помиловании, прилагает данные, характеризующие его личность, поведение.
54. Документы в суд готовятся в двух экземплярах.
5. Порядок снятия осужденных с учета
55. Документами, подтверждающими наличие оснований для снятия, осужденного с учета Инспекции являются:
1) постановления, определения судов о замене неотбытого срока исправительных работ другим наказанием;
2) постановления, определения судов об условно-досрочном освобождении от отбывания наказания или замены неотбытой части наказания более мягким видом наказания;

49. Орналасқан жерi белгiсiз сотталғанға қатысты ұсынымда оның жазасын өтеуден жалтару мақсатында бой тасалағаны туралы қолда бар мәлiметтер және бастапқы iздестіру іс-шараларының нәтижелерi көрсетiледi.
50. Жазаны өтеу тәртiбi мен шарттарын бұзғаны үшiн түзеу жұмыстарын ауыстыру туралы ұсыным сотқа қайта жасалған бұзушылық анықталғаннан кейiн күнтізбелік он бес күн iшiнде, ал тұрғылықты жерiнен бой тасалаған адамдарға қатысты бастапқы iздестіру шаралары жүргiзiлгеннен кейiн жолданады.
51. Тұрғылықты жерiнен бой тасалаған, орналасқан жерi белгiсiз сотталғанға қатысты Инспекция бастапқы іздестіру iс-шараларын жүзеге асырады және оған iздестіру жариялау туралы осы Қағидаға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотқа ұсыным енгізеді.
52. Сот түзеу жұмыстарын жазаның басқа түрiне ауыстырудан бас тартқан жағдайда, осы мәселе бойынша қайта ұсыным беру сотталған адамның жаңадан осы Қағиданың 45-тармағында көрсетілген жаза өтеудiң тәртiбi мен шарттарының кез келгенін бұзғаннан кейiн енгiзiледi.
4. Жазаны өтеуден мерзiмiнен бұрын шартты түрде босату
немесе жазаның өтелмеген бөлiгiн неғұрлым жеңiл жаза түрiне
ауыстыруға ұсыну тәртібі
53. Түзеу жұмыстарына және бас бостандығын шектеуге сотталғандар заңмен белгіленген жаза мерзімінің бір бөлігін өтегеннен кейін Инспекция:
1) сотталғанға жазаны өтеуден мерзімінен бұрын шартты түрде босату немесе жазаның өтелмеген бөлігін жазаның неғұрлым жеңіл түріне ауыстыру туралы мәселені қарау үшін сотқа өтініш беру құқығының туындағаны туралы осы Қағидаға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша күнтізбелік бес күн ішінде жазбаша хабарлайды;
2) сотталған өтініш бергеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде сотқа тиісті материалдарымен қоса ұсынылған жазаны өтеуден мерзiмiнен бұрын шартты түрде босату немесе жазаның өтелмеген бөлiгiн жазаның неғұрлым жеңiл түрiне ауыстыру туралы осы Қағидаға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш жолдайды;
3) сотталғанның жазаны өтеуден мерзiмiнен бұрын шартты түрде босату, жазаның өтелмеген бөлiгiн жазаның неғұрлым жеңiл түрiне ауыстыру және кешірім жасау туралы өтінішінде оның жеке басын, мiнез-құлқын сипаттайтын деректер қоса ұсынады.
54. Сотқа барлық құжаттар 2 данада дайындалады.
5. Жазаны өтеудi тоқтату және сотталғандарды
есептен шығару негіздері
55. Сотталғанды Инспекция есебінен шығаруды растайтын негізгі құжаттары:
1) түзеу жұмыстарының өтелмеген мерзiмiн өзге жазамен ауыстыру туралы соттың ұйғарымы, қаулысы;
2) жазаны өтеуден мерзiмiнен бұрын шартты түрде босату немесе жазаның өтелмеген бөлiгiн неғұрлым жеңiл жаза түрiне ауыстыру туралы соттың ұйғарымы, қаулысы;

3) постановления, определения судов об отмене приговора;
4) постановления, определения судов об освобождении вследствие болезни осужденного;
5) документы компетентных органов, на которых в соответствии с актом об амнистии или помилования возложено их исполнение;
6) приговор суда с распоряжением о вступлении его в законную силу в отношении осужденного за совершение нового преступления;
7) справка территориального органа юстиции о смерти осужденного;
8) сообщение о получении личного дела и постановке осужденного на учет в Инспекцию по новому месту жительства;
9) сообщение из воинской части о прибытии осужденного и постановке на учет;
10) учетная карточка, подтверждающая полное отбытие наказания.
56. Лицам, отбывшим наказание в виде исправительных работ или освобожденным от него по другим основаниям, выдаются справки по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
57. В день снятия с учета осужденного по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам, направляется сообщение в подразделения ОВД, миграционной полиции, а также, в местный орган военного управления в отношении лица подлежащего призыву на действительную военную службу по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам.
58. Снятие с учета осужденных в связи с заменой исправительных работ другим видом наказания, а также осуждение за новое преступление, производится на основании судебных решений вступивших в законную силу, в день их получения.
59. О дате и основании снятия осужденного с учета делаются отметки в журнале учета осужденных, личном деле и в учетной карточке осужденных к исправительным работам.
60. На лиц, выбывших до окончания срока наказания с территории, обслуживаемой Инспекцией, в связи с изменением места жительства, высылается сообщение в Инспекцию по новому месту жительства. Если дислокация Инспекции неизвестна, сообщение направляется в Департамент уголовно-исполнительный системы соответствующей области для исполнения.
61. Личные дела заверенные печатью и подписью начальника Инспекции, пересылаются заказной почтой по запросу Инспекции по новому месту жительства осужденных. О получении личного дела Инспекцией по новому месту отбывания наказания осужденных немедленно направляется подтверждение в Инспекцию, выславшую документы.
Приложение 1
к Правилам организации деятельности
уголовно-исполнительной инспекции
по исполнению исправительных работ
Форма
УТВЕРЖДАЮ
Председатель _______________
(наименование суда)
___________________________
(фамилия, инициалы)
«___»___________ 20 __ год
АКТ СВЕРКИ
приговоров на осужденных, к наказаниям без изоляции от общества
поступивших на исполнение в уголовно-исполнительную инспекцию
______________ за _____ квартал 20__ г.
(района, города)
п/п
Ф.И.О.
Дата
рождения
Ст.
УК
РК
Дата
вынесения
приговора
Мера
наказа-
ния
Дата
вступ-
ления
приговора
в
законную
силу
Дата
Снятия
с учета
Дата
направ-
ления
приговора
судом в
Инспекцию
Дата
поступ-
ления
приго-
вора в
Инспек-
цию
Приме-
чание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Руководитель канцелярии ______________________
(наименование суда)
______________________________      ______________
(фамилия, инициалы)               (подпись)
Начальник (старший инспектор, инспектор) __________________________
(наименование органа)
______________________________      ______________
(фамилия, инициалы)              (подпись)
«____»________ 20__ г.
Приложение 2
к Правилам организации деятельности
уголовно-исполнительной инспекции
по исполнению исправительных работ
Форма
УТВЕРЖДАЮ
Начальник УКПСиСУ
по ______________ области
_______________________
(фамилия, инициалы)
«____»_________ 20__ г.
АКТ СВЕРКИ
по выставленным извещениям и алфавитным учетным
карточкам Ф-1 на осужденных к наказаниям без изоляции от
общества
за ____ квартал 20__ года
№ п/п
Ф.И.О.
Дата рождения
Когда и каким судом
осужден
Дата
поступления
Извещений и
карточки Ф-1
Примечание
1
2
3
4
5
6
Акт сверки составили:
Прокурор отдела УКПСиСУ
по _____________________ области
_________________________ __________________
(фамилия, инициалы)            (подпись)
«____»_________ 20__ г.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
__________________________
(наименование органа)
__________________________      __________________
(фамилия, инициалы)              (подпись)
«____»_________ 20__ г.
Приложение 3
к Правилам организации деятельности
уголовно-исполнительной инспекции
по исполнению исправительных работ
Форма
АКТ СВЕРКИ
по осужденным лицам, находящимся в розыске
за __________ 20__ года.
Количество осужденных
лиц состоящих в
розыске на конец
отчетного периода
Количество осужденных
лиц объявленных в
розыск в отчетный
период
Количество осужденных
лиц снятых с розыска
в течение отчетного
периода
Примечание
1
2
3
4
Сверку провели:
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
___________________________      __________________
(фамилия, инициалы)              (подпись)
«____»_________ 20__ г.
Начальник отдела (отделения)
__________________________________________________
(наименование опративно-розыскного подразделения)
__________________________      __________________
(фамилия, инициалы)             (подпись)
«____»_________ 20__ г.
Приложение 4
к Правилам организации деятельности
уголовно-исполнительной инспекции
по исполнению исправительных работ
Форма
АКТ СВЕРКИ
по выставленным сторожевым карточкам на осужденных
к наказаниям без изоляции от общества
за ____ квартал 20__ года.
Количество состоящих
на учете в Инспекции
на конец отчетного
периода
Количество
Выставленных
сторожевых карточек в
отделе
документирования и
регистрации
Количество снятых с
учета осужденных за
____ квартал 20__ г.
Примечание
1
2
3
4
Сверку провели:
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
___________________________      __________________
(фамилия, инициалы)               (подпись)
«____»_________ 20__ г.
Начальник отдела (отделения)
__________________________________________________
(наименование подразделения миграционной полиции)
__________________________      __________________
(фамилия, инициалы)              (подпись)
«____»_________ 20__ г.
Приложение 5
к Правилам организации деятельности
уголовно-исполнительной инспекции
по исполнению исправительных работ
Форма
МИНИСТЕРСТВО ВНУТРЕННИХ ДЕЛ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
_______________________________________________________________
(наименование территориального органа)
ЖУРНАЛ
учета лиц отбывающих исправительные работы
Начат: «__»_______ 20__г.
Окончен: «__»_______ 20__г.
Срок хранения _____________
(Внутреннее содержание)
п/п
Дата
постановки
на учет
Фамилия,
имя,
отчество,
год
рождения
Когда, каким судом, по
какой статье осужден
(а), дата вступления
приговора в законную
силу
Дата вынесения
определения о
замене лишения
свободы на ИР
(акта о
помиловании),
наименование
суда,
исправительного
учреждения
Срок
исправитель-
ных
работ
1
2
3
4
5
6
Продолжение таблицы:
Размер удержаний
из заработной
платы
Дата направления
ходатайства об
условно-
досрочном
освобождении
Дата направления
в суд
представления о
замене
исправительных
работ другим
видом наказания
Дата и основание
снятия с учета
Примечание
7
8
9
10
11
Приложение 6
к Правилам организации деятельности
уголовно-исполнительной инспекции
по исполнению исправительных работ
Форма
ИЗВЕЩЕНИЕ
о принятии решения суда к исполнению
__________________________
(наименование суда,
__________________________
его адрес)
Сообщаю, что копия приговора __________________________ суда от
"__"________ 20__ г. на осужденного(ую) по ст. _______ УК РК
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество и год рождения)
получена "__"_________ 20__ г.
Контроль за поведением осужденного(ой) _____________________________
установлен.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________      __________________
(звание, Ф.И.О.)                       (подпись)
«__» ________________ 20__ г.            МП
Приложение 7
к Правилам организации деятельности
уголовно-исполнительной инспекции
по исполнению исправительных работ
Форма
КОНТРОЛЬНО-СРОКОВАЯ КАРТОЧКА
Окончание срока _______________________________________________
(дата, вид наказания)
Дата представления к условно-досрочному освобождению (УДО)
«__»_________ 20__ г.
Ф.И.О. _____________________________________________________________
Поставлен (а) _______________________________________________________
№ личного дела _____________________________________________________
Карточку составил ___________________________________________________
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________      __________________
(звание, Ф.И.О.)                        (подпись)
«__» ________________ 20__ г.
Приложение 8
к Правилам организации деятельности
уголовно-исполнительной инспекции
по исполнению исправительных работ
Форма
СТОРОЖЕВАЯ КАРТОЧКА
Окончание срока «___»_________ 20__ г.
Отметки об изменении срока наказания ________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Ф.И.О., год и место рождения, адрес место жительства)
Осужден(а) «___»_________ 20__ г. ___________________________________
(наименование суда
по ст.___ УК РК к ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
(срок исправительных работ)
При обращении осужденного(ой) о снятии с регистрационного учета
по месту жительства немедленно сообщить в Инспекцию__________________
(наименование инспекции)
по телефону _____________
Снят с регистрационного учета «___»___________ 20__ г.
Инспекции сообщено «____»__________ 20__г.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
_____________________________________      ___________________
(звание, Ф.И.О.)                       (подпись)
«____» ________________ 20__ г.
Приложение 9
к Правилам организации деятельности
уголовно-исполнительной инспекции
по исполнению исправительных работ
Форма
_________________________________________________________________
(наименование территориального органа)
УЧЕТНАЯ КАРТОЧКА №____
отбывающего(ей) исправительные работы
Фамилия _____________________________________________________________
Имя, отчество _______________________________________________________
Год и место рождения ________________________________________________
Домашний адрес ______________________________________________________
Место работы и должность ____________________________________________
Осужден(а) «____»________ 20__ г. ___________________________________
(наименование суда)
по ст. ________ УК РК к исправительным работам
__________________________ на срок _______ Размер удержаний _______ %
Взят на учет «___» ________ 20____ г.
Карточку заполнил(а) ________________________________________________
(должность, Ф.И.О.) (подпись)
Место для отметок о перемене места работы или жительства _____________________________________________________________________
Согласно полученному подтверждению,
Удержания начаты с «__»_______ 20 __ г.

3) үкімнің күшін жою туралы соттың ұйғарымы, қаулысы;
4) сотталғанның сырқаттану салдарынан жазаны өтеуден босату соттың ұйғарымы, қаулысы;
5) рақымшылық немесе кешiрiм жасау актiлерiне сәйкес олардың орындалуы жүктелген құзыретті органдардың құжаттары;
6) жаңа қылмыс жасаған сотталғанға қатысты заңды күшіне енген өкімімен қоса сот үкiмi;
7) аумақтық әділет органының сотталғанның қайтыс болғандығы туралы анықтамасы;
8) жаңа тұрғылықты жері бойынша сотталғанның жеке істері алынғандығы және Инспекцияға есепке қойылғандығы туралы хабарламасы;
9) сотталғанның келгендігі және есепке қойылғандығы жөнінде әскери бөлімнің хабарламасы
10) жазаны толық өтеуді растайтын есепке алу карточкасы болып табылады.
56. Түзеу жұмыстары түріндегі жазаларды өтеген немесе одан басқа негiздер бойынша босатылған адамдарға осы Қағидаға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама берiледi.
57. Сотталғанды есептен шығару күні осы Қағидаға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ІІО бөліністеріне, көші-қон полициясына, сондай-ақ осы Қағидаға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шынайы әскери қызметке шақырылуға жататын адамға қатысты жергілікті әскери басқарма органына хабарлама жолданады.
58. Түзеу жұмыстарын басқа жаза түрiне ауыстыруға, сондай-ақ жаңа қылмысы үшiн соттауға байланысты сотталғанды есептен шығару заңды күшіне енген сот шешiмдерi негiзiнде, оларды алған күні жүргізіледі.
59. Сотталғанды есептен шығару күнi мен негiзi туралы сотталғандарды есепке алу журналында, жеке iсіне, сотталғандарды түзеу жұмыстарына тартуды есепке алу карточкасына белгi жасалады.
60. Жаза өтеу мерзiмi аяқталғанға дейiн Инспекция қызмет көрсететiн аумақтан тұрғылықты жерiн ауыстыруына байланысты кеткен адамдарға жаңа тұрғылықты жері бойынша хабарлама жолданады. Егер Инспекцияның тұрғылықты жерi белгісіз болса, хабарлама тиісті облыстың Қылмыстық-атқару жүйесі департаментіне орындау үшін жолданады.
61. Жеке iстері мөрмен расталып және Инспекция бастығының қолы қойылып, тапсырыс пошта арқылы сотталғанның жаңа тұрғылықты жері бойынша Инспекцияның сұраухаты бойынша жолданады. Сотталғандардың жаңа жаза өтеу жері бойынша Инспекция жеке істі алғандығы туралы құжат жолдаған Инспекцияға тез арада растау жолдайды.
Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі
қылмыстық-атқару инспекцияларының
қызметін ұйымдастыру қағидасына
1-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
_________________ төрағасы
(соттың атауы)
__________________________
(тегі, аты-жөні)
20___ жылғы "____"________
20__ жылдың _____ тоқсаны бойынша ___________________
(аудан, қала)
қылмыстық-атқару инспекциясына орындауға келіп түскен қоғамнан
оқшаулаумен байланысты емес жазаға сотталғандардың үкімдерін
САЛЫСТЫРА ТЕКСЕРУ АКТІСІ
Рет
Сотталғанның тегі, аты-жөні, туған күні мен жылы
ҚР ҚК-нің бабы
Үкімді шығарған күні
Жазалау шарасы
Үкімнің заңды күшіне енген күні
Есептен шығару күні
Соттың үкімді Инспекцияға жолдаған күні
Үкімнің Инспекцияға келіп түскен күні
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
______________________ кеңсесінің басшысы
(соттың атауы)
_________________________                   ______________
(тегі, аты-жөні)                             (қолы)
20___ жылғы "____"_________
_________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
(органның атауы)
_________________________                   ______________
(тегі, аты-жөні)                              (қолы)
20___ жылғы "____"_________
Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі
қылмыстық-атқару инспекцияларының
қызметін ұйымдастыру қағидасына
2-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
______________ облысы бойынша
ҚСжАЕКБ бастығы _____________
(тегі, аты-жөні)
20___ жылғы "____"_________
20__ жылдың _____ тоқсаны бойынша қоғамнан оқшаулаумен
байланысты емес жазаға сотталғандарға шығарылған хабарламалар
мен Н-1 алфавиттік есепке алу карточкалары бойынша
САЛЫСТЫРА ТЕКСЕРУ АКТІСІ
Рет.
Тегі, аты-жөні
Туған күні мен жылы
Қашан және қандай сотпен сотталған
Хабарламалар мен карточканың келіп түскен күні
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
Салыстыра тексеру актісін құрастырған:
______________ облысы бойынша
ҚСжАЕКБ бөлімінің прокуроры
_________________________                   ______________
(тегі, аты-жөні)                           (қолы)
20___ жылғы "___"_________
_________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
(органның атауы)
_________________________                   ______________
(тегі, аты-жөні)                              (қолы)
20___ жылғы "___"_________
Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі
қылмыстық-атқару инспекцияларының
қызметін ұйымдастыру қағидасына
3-қосымша
Нысан
20__ жылдың _____ ішіндегі
іздестірудегі сотталған адамдар бойынша
САЛЫСТЫРА ТЕКСЕРУ АКТІСІ
Есеп беру кезеңінің соңында іздестіруде тұрған сотталған адамдардың саны
Есеп беру кезеңінің соңында іздестіру жарияланған сотталған адамдардың саны
Есеп беру кезеңінің соңында іздестіруден алынған сотталған адамдардың саны
Ескертпе
1
2
3
4
Салыстыра тексеру жүргізгендер:
_________________________
(органның атауы)
_________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_________________________                         ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                               (қолы)
20___ жылғы "____"_________
___________________ бастығы
(жедел іздестіру бөлінісінің атауы)
____________________________________             _________________
(атағы, тегі, аты-жөні)                            (қолы)
20___ жылғы "____"_________
Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі
қылмыстық-атқару инспекцияларының
қызметін ұйымдастыру қағидасына
4-қосымша
Нысан
20__ жылдың _____ тоқсаны бойынша қоғамнан
оқшаулаумен байланысты емес жазаға сотталғандарға
шығарылған күзет карточкалары бойынша
САЛЫСТЫРА ТЕКСЕРУ АКТІСІ
Есеп беру кезеңінің соңында Инспекциясының есебінде тұрғандардың саны
Құжаттандыру және тіркеу бөлімінде шығарылған күзет карточкаларының саны
20__ жылдың _____ тоқсаны бойынша есептен шығарылған сотталғандардың саны
Ескертпе
1
2
3
4
Салыстыра тексеру жүргізгендер:
_________________________
(органның атауы)
_________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_________________________                         ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                             (қолы)
20___ жылғы "____"_________
___________________ бөлім (бөлімше) бастығы
(көші-қон полиция бөлінісінің атауы)
____________________________________             _________________
(тегі, аты-жөні)                              (қолы)
20___ жылғы "____"_________
Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі
қылмыстық-атқару инспекцияларының
қызметін ұйымдастыру қағидасына
5-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ІШКІ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІ
___________________________________________________
(аумақтық органның атауы)
Түзеу жұмыстарын өтеп жатқан адамдарды есепке алу
ЖУРНАЛЫ
20__ жылғы "___"_________ басталды
20__ жылғы "___"_________ аяқталды
Сақтау мерзімі ___________________
(ішкі мазмұны)
Рет.
Есепке қойылған күні
Тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы
Қашан, қандай сотпен, қандай бап бойынша сотталған, үкімнің заңды күшіне енген күні
Бас бостандығынан айыруды түзеу жұмыстарына ауыстыру туралы ұйғарымның (кешірім жасау) актісі шығарылған күні, соттың, түзеу мекемесінің атауы
Түзеу жұмыстарының мерзімі
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Жалақысынан ұсталатын ақы мөлшері
Шартты түрде мерзімінен бұрын босату туралы қолдаухат жолданған күні
Түзеу жұмыстарын жазаның басқа түріне ауыстыру туралы ұсыныстың сотқа жіберілген күні
Есептен шығару күні мен негіздемесі
Ескертпе
7
8
9
10
11
Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі
қылмыстық-атқару инспекцияларының
қызметін ұйымдастыру қағидасына
6-қосымша
Нысан
сот шешімін орындауға қабылдау туралы
ХАБАРЛАМА
_____________________________
(сот атауы,
_____________________________
оның орналасқан жері)
Қазақстан Республикасы ҚК-нің __________ бабы бойынша сотталған
_____________________________________________________________________
(тегі, аты-жөні және туған жылы)
___________________________________ сотының "____"_________20 _ жылғы
үкімнің көшірмесі 20 _ жылғы "___"__________ алынғанын және атқаруға
қабылданғанын хабарлаймыз
Сотталған ____________________________ мінез-құлқы бақылауға қойылды
_________________________
(орган атауы)
_________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_________________________                         ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                              (қолы)
20__жылғы "___" __________
Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі
қылмыстық-атқару инспекцияларының
қызметін ұйымдастыру қағидасына
7-қосымша
Нысан
БАҚЫЛАУ-МЕРЗІМДІК КАРТОЧКАСЫ
Мерзімнің аяқталуы_____________________________________________
(күні, жаза түрі)
Мерзімінен бұрын шартты түрде босатуға жіберілген күні (МБШТБ) 20_ жылғы "__"__________
Тегі, аты-жөні_______________________________________________________
Есепке алынды _______________________________________________________
Бақылау (жеке) іс №__________________________________________________
Карточканы толтырған ________________________________________________
_________________________
(орган атауы)
_________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_________________________                       ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                              (қолы)
20__жылғы "___" __________
Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі
қылмыстық-атқару инспекцияларының
қызметін ұйымдастыру қағидасына
8-қосымша
Нысан
КҮЗЕТ КАРТОЧКАСЫ
Мерзімнің аяқталуы 20 _ жылғы "___"____________________________
Жаза мерзімінің өзгеруі туралы белгі ________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты-жөні, туған жылы және жері, тұрғылықты жері)
20 _ жылғы "___"__________ сотталды.
_____________________________________________________________________                               (сот атауы)
Қазақстан Республикасы ҚК-нің ______ бабына сәйкес __________________
_____________________________________________________________________
(түзеу жұмыстардың, бас бостандығын шектеу мерзімі)
Сотталғанның тұрғылықты жерінің тіркелу есебінен шығару бойынша
өтінген кезде тез арада Инспекцияға ____________________ мына телефон
(инспекция атауы)
__________ арқылы хабарлансын.
20_ жылғы "___"__________ тіркелу есебінен шығарылды
20_ жылғы "___"__________ Инспекцияға хабарланды
________________________
(орган атауы)
_________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_________________________                         ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                               (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі
қылмыстық-атқару инспекцияларының
қызметін ұйымдастыру қағидасына
9-қосымша
Нысан
______________________________________________________________
(аумақтық органның атауы)
Түзеу жұмыстарын өтеушінің
№___ ЕСЕПКЕ АЛУ КАРТОЧКАСЫ
Тегі, аты-жөні _____________________________________________________
Туған жылы және жері _______________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Жұмыс орны және лауазымы ___________________________________________
20___жылғы "___" _______________         ___________________________
(соттың атауы)
Қазақстан Республикасы ҚК-нің __ бабы бойынша _____ мерзімге түзеу
жұмыстарына сотталған
Ұстап қалудың өлшемі _________%
20___жылғы _______________ есепке алынады.
Карточканы толтырған _________________________________________
(лауазымы, тегі аты-жөні) (қолы)
Жұмыс орнын немесе тұрғылықты жерін өзгерткені туралы белгілерге
арналған орын: _____________________________________________________
Ұстап қалудың мөлшері _________%. Алынған растауға сәйкес
Ұстап қалу 20 ___ жылғы _______________ басталды.

Содержался под стражей с «____»_____ 20__ г. по «___»______ 20__ г.
К отбытию срока наказания осталось _____ месяцев ___________ дней
Месяц, год
Кол-во рабочих дней по
графику
Отработано дней
Не отработано дней и
причины
1
2
3
4
(Продолжение таблицы)
Заработано денег
Всего перечислено
Дата перечисления и №
документа
Дело и № листа под
которым подшиты
расч.сведения
5
6
7
8
Итого ______________________ Снят(а) с учета: «____» ________ 20__ г.
Основание: ________________________________
Начальник (старший инспектор, инспектор)
________________________________________
(наименование органа)
___________________________________________      __________________
(звание, Ф.И.О.)                           (подпись)
«____» ________________ 20__ г.
Приложение 10
к Правилам организации деятельности
уголовно-исполнительной инспекции
по исполнению исправительных работ
Форма
РЕГИСТРАЦИОННЫЙ ЛИСТ
Дата проведения
регистрации
Подпись
осужденного(ой)
Фамилия лица,
проводившего
регистрацию
Примечание
1
2
3
4
Приложение 11
к Правилам организации деятельности
уголовно-исполнительной инспекции
по исполнению исправительных работ
Форма
МИНИСТЕРСТВО ВНУТРЕННИХ ДЕЛ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
_______________________________________________________________
(наименование территориального органа)
ЛИЧНОЕ ДЕЛО № ______
отбывающего(ей) исправительные работы
Ф.И.О. ____________________________________________________
год и место рождения ________________________________________
Осужден(а) «____» _______ 20__ г. по ст. _______ УК РК к ___________
на срок _______________________________________________________
Взят(а) на учет: «___» ________ 20__ г.
Снят(а) с учета: «___» ______ 20__г.
Количество листов в деле: _____________
Приложение 12
к Правилам организации деятельности
уголовно-исполнительной инспекции
по исполнению исправительных работ
Форма
ПОДПИСКА
Я, ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год рождения, место жительства, телефон)
осужден (а) «___» _________ 20__ г. ___________________________ судом
(наименование суда)
по ст._____ УК РК _________________________________________________
(срок наказания исправительных работ)
___________________________________________________________________
ознакомлен (а) с условиями отбывания наказания и обязуюсь:
- соблюдать установленный порядок и условия отбывания
наказания;
- исполнять возложенные на меня судом обязанности;
- являться по вызову, а также на регистрацию в Инспекцию;
- отчитываться перед Инспекцией о своем поведении;
- в десятидневный срок сообщать в Инспекцию о перемене места
работы и жительства, о планируемом выезде за пределы места
проживания;
- не нарушать, не допускать нарушений предусмотренных для
осужденных к исправительным работам;
- представлять по требованию Инспекции документы, связанные с
исполнением указанного наказания;
- информировать об увольнении с места работы.
Предупрежден(а) об ответственности, за уклонение от контроля
Инспекции и при невыполнении установленных требований, мне может быть
заменено наказание.
«____» _____________ 20__ г.      _____________________________
(подпись осужденного(ой)
Подписку отобрал:
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________      __________________
(звание, Ф.И.О.)                       (подпись)
«____» ________________ 20__ г.
Приложение 13
к Правилам организации деятельности
уголовно-исполнительной инспекции
по исполнению исправительных работ
Форма
Местный орган военного управления
_________________________________
(наименование МОВУ)
СООБЩЕНИЕ
Состоящий на воинском учете __________________________________
(фамилия, имя, отчество)
«__»______ 20__ г. рождения, проживающий по адресу __________________
_____________________________________________________________________
«___»_____ 20__ г. осужден __________________________________________
(наименование суда)
по ст. УК РК к _____________________________________________________
(вид и срок наказания)
____________________________________________________________________
О снятии осужденного с учета Инспекции будет сообщено дополнительно.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
_____________________________________
(наименование органа)
______________________________________      __________________
(звание, Ф.И.О.)                       (подпись)
«__» _____________ 20__ г.
Приложение 14
к Правилам организации деятельности
уголовно-исполнительной инспекции
по исполнению исправительных работ
Форма
ИЗВЕЩЕНИЕ
_______________________________________________________________
(наименование организации)
_______________________________________________________________
(должность, инициалы, фамилия руководителя организации)
«____» __________ 20__ г. по ст. ________ УК РК ____________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
работающий(ая) ________________________ осужден(ой) к ______________
(должность и место работы)             (срок наказания)
исправительных работ с удержанием из заработка ____ % в доход
государства.
В соответствии со ст. 39 УИК РК на администрацию организации, в
которой работает осужденный(ая) к исправительным работам, возложены
следующие обязанности:

20_жылғы "___"_____ және 20_жылғы "___"______ аралығында қамауда отырды.
Жаза мерзімінің өтелуіне ______ ай ______ күн қалды.
Жылы, ай
Кесте бойынша істелген жұмыс күнінің саны
Жұмыс атқарған күндері
Жұмыс атқармаған күндері және себептері
1
2
3
4
кестенің жалғасы
Тапқан ақшасы
Жалпы аударылғаны
Аударылған күні және құжат №
Есеп мәліметтері тігілген істің және парақтың нөмірі
5
6
7
8
Барлығы ___________ 20__жылғы "___"________ есептен шығарылды.
Негіздеме: _______________________________________________________
(орган атауы)
_________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_________________________          ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)               (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі
қылмыстық-атқару инспекцияларының
қызметін ұйымдастыру қағидасына
10-қосымша
Нысан
ТІРКЕУ ПАРАҒЫ
Тіркеу күні
Сотталғанның қолы
Тіркеген адамның тегі
Ескертпе
1
2
3
4
Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі
қылмыстық-атқару инспекцияларының
қызметін ұйымдастыру қағидасына
11-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ІШКІ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІ
______________________________________________________________
(аумақтық органның атауы)
Түзеу жұмысын өтеушінің
ЖЕКЕ ІСІ №_____
Тегі, аты-жөні ____________________________________________________
туған жылы мен жері _______________________________________________
20_ жылғы _________ Қазақстан Республикасы ҚК-нің ______ бабы бойынша
______ мерзімге түзеу жұмыстарына сотталды
20_ жылғы "__"__________ есепке алынды
20_ жылғы "__"______ есептен шығарылды
Істегі парақтар саны: _______________
Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі
қылмыстық-атқару инспекцияларының
қызметін ұйымдастыру қағидасына
12-қосымша
Нысан
ҚОЛХАТ
Мен, ______________________________________________________________
(тегі, аты-жөні, туған жылы,
___________________________________________________________________
тұрғылықты жері, телефоны)
20__жылғы "___"____________________________________________ сотымен
(соттың атауы)
Қазақстан Республикасы ҚК-нің _______ бойынша _______________
(жаза мерзімі)
түзеу жұмыстарына сотталдым.
Жазаны өтеу тәртібімен таныстым және міндеттенемін:
- жазаны өтеудің белгіленген тәртібін және шарттарын сақтауға;
- маған сот жүктеген міндеттерді орындауға;
- Инспекцияның шақыруына келуге;
- Инспекцияның алдында өзімнің мінез-құлқым туралы есеп беруге;
- Инспекцияға 10 күн ішінде жұмыс орнымды және тұрғылықты жерімді ауыстырғаным, тұрғылықты жерімнен тыс шығуды жоспарлағаным туралы хабарлауға;
- түзеу жұмыстарына сотталғандар үшін көзделген бұзушылықтарды жібермеуге, бұзбауға;
- көрсетілген жазаны орындауға байланысты Инспекция талап еткен құжаттарды әкелуге;
- жұмыс орнынан шығарылғаны туралы хабарлауға.
Инспекция бақылауынан жасырынғаны үшін жауапкершілікке тартылатынымды және қойылған талаптарды орындамаған жағдайда жаза алмастырылатыны жөнінде ескертілдім.
20___жылғы "___"________                   ______________
(сотталғанның қолы)
Тілхатты алған
_________________________
(орган атауы)
_________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_______________________           ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)               (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі
қылмыстық-атқару инспекцияларының
қызметін ұйымдастыру қағидасына
13-қосымша
Нысан
Әскери басқару жергілікті орган
____________________________
____________________________
(ӘБЖО атауы)
ХАБАРЛАМА
Әскери есепте тұратын _______________________________________________
(тегі, аты-жөні)
19_жылғы "____"_________ туылған, тұрғылықты жері ___________________
_____________________________________________________________________
20_жылғы "__"_________
сотталған ___________________________________________________________
(соттың атауы)
Қазақстан Республикасы ҚК-нің бабы бойынша
_____________________________________________________________________
(түрі және жаза мерзімі)
Қылмыстық-атқару инспекциясы есебінен шығарылғаны қосымша хабарланады.
_______________________
(орган атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
________________________            ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                 (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі
қылмыстық-атқару инспекцияларының
қызметін ұйымдастыру қағидасына
14-қосымша
ХАБАРЛАМА
____________________________________________________________________
(ұйым атауы)
____________________________________________________________________
(ұйым басшысының қызметі, тегі, аты-жөні)
20_ жылғы "___"_________ Қазақстан Республикасы ҚК-ның ___ бабы
бойынша азамат (ша) ________________ ________________________
(тегі, аты-жөні)   (қызметі, жұмыс орны)
жұмыс істейтін ________________________ мерзімге еңбекақысынан
(жаза мерзімі)
мемлекет кірісіне ___% ұстай отырып, түзеу жұмыстарына сотталды. Қазақстан Республикасы ҚАК-нің 39-бабына сәйкес түзеу жұмыстарына сотталған жұмыс істейтін ұйымның әкімшілігіне мынадай міндеттер жүктеледі:

1. Правильное и своевременное производство удержаний из
заработной платы осужденного(ой) и перечисление удержанных сумм в
установленном порядке.
2. Контроль за поведением осужденного(ой) на производстве и
содействие уголовно-исполнительной инспекции в проведении
воспитательной работы с ним(ней).
3. Соблюдение условий отбывания наказания.
4. Уведомление Инспекции о примененных к осужденному(ой) мерах
поощрения и взыскания, об уклонении его(ею) от отбывания наказания, а
также предварительное уведомление о переводе осужденного(ой) на
другую должность или его(ее) увольнении с работы.
Неисполнение перечисленных обязанностей влечет уголовную
ответственность в соответствии с законодательством Республики
Казахстан (ст. 362 УК РК).
Удержание из заработной платы осужденного(ой) производить со
дня получения настоящего извещения и перечислять в местный бюджет, №
________ в _______________________________________________________
(наименование учреждения Банка Казахстана)
---------------------------------------------------------------
(линия отреза)
По получении извещения заполнить, заверить печатью и немедленно
выслать в уголовно-исполнительную инспекцию
ПОДТВЕРЖДЕНИЕ
На № ______ от «___» _________ 20__ г.
В уголовно-исполнительную инспекцию ________________________________
(наименование инспекции)
Осужденный(ая) к исправительным работам гр. ________________ работает
(фамилия, инициалы)
_______________________________________ в должности _________________
(место работы и наименование организации)
Высланное Вами извещение получено «___» _______ 20__ г. и с этого же
будут производится удержания.
Бухгалтер, производящий удержания из заработной платы
осужденного(ой):
____________________________________________________________________
(фамилия, инициалы)
Тел. ____________
М.П.
Главный (старший) бухгалтер _________________ _____________
(фамилия, инициалы)  (подпись)
«____» _________ 20__ г.
Тел._____________
(Оборотная сторона)
Условия отбывания исправительных работ (ст. 37 УИК РК)
В период отбывания исправительных работ осужденным(ой)
запрещается увольнение с работы по собственному желанию без
разрешения в письменной форме Инспекции.
Разрешение может быть выдано после проверки обоснованности
причин увольнения. Отказ в выдаче разрешения на увольнение должен
быть мотивирован. Решение об отказе может быть обжаловано в
установленном законом порядке.
В период отбывания исправительных работ ежегодный оплачиваемой
отпуск, а также дополнительные отпуска на десять и более дней,
предоставляются администрацией организации, где работает
осужденный(ая), по согласованию с Инспекцией.
Другие виды отпусков, предусмотренных трудовым
законодательством, предоставляются осужденным(ой) на общих
основаниях.
Порядок производства удержаний из заработной платы
осужденных к исправительным работам
Инспекция, сам(а) осужденный(ая) или администрация организации,
где он(а) работает, может заявлять в суд ходатайство о снижении
размера удержаний из его(ее) заработной платы в случае ухудшения
его(ее) материального положения. Решение о снижении размера удержаний
выносится с учетом всех доходов осужденного(ой).
Удержания производятся со всех видов заработной платы по
основному месту работы, независимо от наличия претензий к
осужденному(ой) по исполнительным документам, за каждый отработанный
месяц при выплате заработной платы.
При производстве удержаний из заработной платы осужденных
учитывается ее денежная и натуральная часть. Удержанные денежные
суммы перечисляются в доход государства ежемесячно.
Удержания не производится: из пособий, получаемых в порядке
социального страхования и социального обеспечения, из выплат
единовременного характера.
Пособия по временной нетрудоспособности осужденным к
исправительным работам исчисляются из заработной платы, за вычетом
удержаний, назначенных приговором суда.
Приложение: на ___ листах.
М.П.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________      __________________
(звание, Ф.И.О.)                        (подпись)
«__» ________________ 20__ г.
Приложение 15
к Правилам организации деятельности
уголовно-исполнительной инспекции
по исполнению исправительных работ
Форма
ПОСТАНОВЛЕНИЕ
о разрешении на увольнение (отказа в увольнении)
по собственному желанию с места работы отбывающему(ей)
исправительные работы
г. ___________                                  «__» _______ 20___г.
Я, начальник (старший инспектор, инспектор) ___________________
(наименование органа, Ф.И.О, звание)
рассмотрев заявление осужденного(ой) _______________________________-
(фамилия, имя и отчество)
в котором он(а) просит разрешить ему(ей) уволиться с места работы,
установил:____________________________________________________
___________________________________________________________________
Исходя из изложенного и принимая во внимание, что увольнение
осужденного(ой) ___________________ с места работы целесообразно или
нецелесообразно, руководствуясь ст. 37 УИК РК постановил:

1. Сотталғанның еңбекақысынан ұстап қалуды дұрыс және уақытылы жүргізу, ұсталған сомаларды белгіленген тәртіппен сотқа аударып отыру.
2. Сотталғанның өндірістегі мінез-құлқын бақылау және онымен тәрбие жұмысын жүргізуде инспекцияға жәрдемдесу.
3. Жазаны өтеу шарттарын сақтау.
4. Қылмыстық-атқару инспекциясының бөлімін сотталғанға көтермелеу және жазалау шараларының қолданылғаны туралы, оның жазаны өтеуден жалтарғаны туралы хабардар ету, сондай-ақ сотталғанның басқа қызметке ауыстырылғаны немесе оның жұмыстан босатылғаны туралы алдын ала хабардар ету.
Санамалаған міндеттерді атқармау Қазақстан Республикасының Заңдарына (Қазақстан Республикасы ҚК-ның 362-бабы) сәйкес қылмыстық жауаптылыққа әкеп соғады.
Сотталғанның еңбекақысынан ұстап қалу хабарлама алынған
күннен бастап жүргізілсін және _____________________________________
____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы банк мекемесінің атауы)
_____________ № ___ жергілікті бюджеттік шотына аударылсын.
_______________________ кесу сызығы________________________________
Хабарлама алынған кезде толтырылсын, мөрмен куәландырылсын және инспекцияға жіберілсін
РАСТАМА
20__ жылғы ___________ № ___
__________________________ қылмыстық-атқару инспекциясына
Түзеу жұмыстарына сотталған азамат ________________________
(тегі)
_____________________________________________________ болып істейді
(жұмыс орны, ұйым)
Сіздер жіберген хабарлама 20__ ж.____________ алынды және нақ осы күннен бастап ұстап қалу жүргізілетін болады.
Сотталғанның еңбекақысынан ұстап қалу жүргізетін бухгалтер:
___________________ тел.____________
(тегі, аты-жөні)
Бас (аға) бухгалтер ________________ ____________________
(қолы)        (тегі, аты-жөні)
20___жылғы ____________
М.О.
(келесі беті)
Түзеу жұмыстарын өтеу шарттары
(Қазақстан Республикасы ҚАК-нің 37-бабы)
Түзеу жұмыстарын өтеу кезеңінде сотталғандарға қылмыстық-атқару инспекциясының жазбаша рұқсатынсыз жұмыстан өз тілегі бойынша шығуға тыйым салынады. Рұқсат тек жұмыстан шығудың негізін тексергеннен кейін қабылданады. Жұмыстан шығуға рұқсат бермеу негізделген болуы керек. Рұқсат бермеу жөніндегі шешім заңмен белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
Түзеу жұмыстарын өтеу кезеңінде жыл сайынғы демалыс, сондай-ақ 10 және одан да көп күнге қосымша демалыстарды сотталған жұмыс істейтін ұйымның әкімшілігі қылмыстық-атқару инспекциясымен жазбаша келісім бойынша береді. Еңбек заңдарына көзделген демалыстардың басқа түрлері сотталғандарға жалпы негіздерде беріледі.
Түзеу жұмыстарына сотталғандардың еңбекақысынан ұстап қалуды жүргізу тәртібі мынадай:
Қылмыстық-атқару инспекциясы, сотталған немесе оның жұмыс істейтін ұйымының әкімшілігі, сотталғанның материалдық жағдайына қарай сотқа оның жалақысынан ұсталатын соманы азайту жөнінде сұрай алады. Ұстау көлемін азайту туралы шешім сотталғанның барлық табысын ескере отырып жасалады.
Ұстап қалу еңбекақы төлеу жүйесімен көзделген барлық түрлерінен негізгі жұмыс істейтін жері арқылы, әрбір өткен айда істелген жұмыс бойынша, сондай-ақ атқару құжаттары бойынша сотталғанға талаптардың бар-жоғына қарамастан жүргізіледі.
Ұстап қалу кезінде еңбекақының ақшалай және негізгі түрінен жүргізіледі. Ұсталған ақшалар мемлекет қорына ай сайын аударылады.
Ұстап қалу әлеуметтік қорғау және әлеуметтік қамтамасыз ету, біржолғы төлеу сипатындағы төлемдерден жүргізілмейді.
Уақытша еңбекке жарамсыздығы жөніндегі жәрдемақылар түзеу жұмыстарына сотталғандарға сот үкімімен тағайындалған ұстап қалу шегеріле отырып, оның еңбекақысынан есептеледі.
Қосымша ________ парақта.
М.О
_________________________
(орган атауы)
__________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_________________________          ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)               (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі
қылмыстық-атқару инспекцияларының
қызметін ұйымдастыру қағидасына
15-қосымша
Нысан
Түзеу жұмыстарын өтеп жүрген адамның жұмыс орнынан өз еркі
бойынша шығуына (шығарудан бас тарту) рұқсат беру туралы
ҚАУЛЫ
___________ қаласы                              20__ жылғы _________
Мен,_________ қаласы _________ қылмыстық-атқару инспекциясы бөлiмiнiң (бөлiмшесiнiң) бастығы (аға инспекторы, инспекторы), түзеу жұмыстарына сотталған азамат(ша)_________ жұмыс орнынан шығуға рұқсат сұраған өтiнiшiн қарай келiп
Анықтадым:____________________________________________________
____________________________________________________________________
Баяндалғаннан және сотталғанды _________________________жұмыс орнынан
шығару орынды немесе орынсыздығын назарға алып, Қазақстан
Республикасы ҚАК-нiң 37-бабын басшылыққа ала отырып,
Қаулы етемiн:

1. Разрешить (отказать) в увольнение осужденному(ой) с ________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование учреждения, организации, предприятия)
2. Копию постановления направить в отдел кадров _______________
_____________________________________________________________________
Настоящее постановление может быть обжаловано в вышестоящей инстанции
_____________________________________________________________________
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________      __________________
(звание, Ф.И.О.)                      (подпись)
«__» ________________ 20__ г.
Постановление мне объявлено:
«____» _________ 20__ г.                 ___________________
(подпись)
Приложение 16
к Правилам организации деятельности
уголовно-исполнительной инспекции
по исполнению исправительных работ
Форма
Постановление
о включении (не включении) в срок отбывания
исправительных работ
Я, начальник (старший инспектор, инспектор) ___________________
(наименование органа,
_____________________________________________________________________
Ф.И.О, звание)
рассмотрев материалы на осужденного(ой) к исправительным работам
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. ст. УК РК., начало, конец срока отбытия наказания)
Установил
____________________________________________________________________
указываются причины не выхода на исправительные работы
осужденного(ой) по различным причинам (время, в течение которого
осужденный(ая) не работал(а), за исключением случаев, предусмотренных
пунктом 3 статьи 38 УИК РК; время болезни, вызванное алкогольным,
наркотическим или токсическим опьянением, или действиями, связанными
с ним; время отбывания административного ареста, а также ареста в
порядке меры пресечения по другому уголовному делу в период отбывания
наказания и т.д).
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Постановил
Не засчитывать срок исполнения наказания в виде привлечения к
исправительным работам в отношении осужденного(ой) _____________ до
_________________ __________________________________________________
(Ф.И.О.)      (выздоровления, освобождения осужденного(ой) из под
ареста и т.д).
____________________________________________________________________
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________      __________________
(звание, Ф.И.О.)                        (подпись)
«___» ________________ 20__ г.
Приложение 17
к Правилам организации деятельности
уголовно-исполнительной инспекции
по исполнению исправительных работ
Форма
__________________________
(наименование суда)
__________________________
Представление
Я, ____________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя и отчество)
_____________________________________________________________________
(наименование территориального органа)
рассмотрев материалы ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год и место рождения)
осужденного(ой) «__»_________ 20__ г. _______________________________
(наименования суда)
по ст. УК РК ___________________ состоящий(ей) на учете в Инспекции с
(срок вид наказания)
«__» _______ 20__ г.
Установил:
_______________________________________________________________
(в зависимости от решаемого вопроса и категории осужденного(ой)
указывается: отбытый и не отбытый
____________________________________________________________________
срок наказания на момент вынесения представления, излагаются
сведения, характеризующие личность
___________________________________________________________________
осужденного(ой), его поведение, отношение его(ей) к труду,
выполнению обязанностей и запретов,
____________________________________________________________________
когда и какие допущены нарушения порядка и условий наказания,
общественного порядка,
____________________________________________________________________
приводы, задержания когда вынесено предупреждение инспекцией, о
состоянии здоровья осужденного(ой),
____________________________________________________________________
установление группы инвалидности, наличие психического расстройства
или тяжкой болезни, даты
____________________________________________________________________
предоставления отпуска по беременности и родам, а в отношении лица,
местонахождение которого(ой)
___________________________________________________________________
не известно, указывается о том, что он (она) скрылся (лась) с целью
уклонения от отбывания наказания
____________________________________________________________________
и контроля инспекции, а также результаты первоначальных розыскных
мероприятий)
Учитывая изложенное и руководствуясь __________________________
(указать статью УК РК)
УК РК, полагаю целесообразным направить материалы на
осужденного(ую)_______________________ в ______________________
(фамилия и инициалы)      (наименование суда)
суд для решения вопроса _____________________________________________
(об освобождении,
___________________________________________________________________
о замене исправительных работ лишением свободы)
Приложение на _____ листах.
М.П.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________      __________________
(звание, Ф.И.О.)                        (подпись)
«__» ________________ 20__ г.
Приложение 18
к Правилам организации деятельности
уголовно-исполнительной инспекции
по исполнению исправительных работ
Форма
В уголовно-исполнительную инспекцию
___________________________________
(адрес)
РАСЧЕТНЫЕ СВЕДЕНИЯ
о работе лиц, отбывающих исправительные работы в
_________________________________________________
(наименование предприятия, учреждения, организации)
и произведенных удержаниях за ________________ 20___ г.
Зарплата выдана «____» _________________ 20__ г.
п/п
Фамилия, имя,
отчество
№ и дата извещения об
удержании
Количество рабочих
дней по графику
Не отработано рабочих
дней по числам и
причинам
1
2
3
4
5
Продолжение таблицы:
Общая сумма
заработка
Размер удержаний (в
% от заработка)
Всего удержано
Всего перечислено
Дата
перечисления
6
7
8
9
10
Руководитель предприятия (учреждения) ______________________________
Главный (старший) бухгалтер ________________________
Приложение 19
к Правилам организации деятельности
уголовно-исполнительной инспекции
по исполнению исправительных работ
Форма
АКТ
проверки правильности произведенных удержаний
с лиц, отбывающих исправительные работы
__________________________________________________ за 20__ год.
(наименование предприятия, учреждения, организации)
Мною, начальником (старший инспектор, инспектор) ______________
уголовно- исполнительной инспекции ___________ в присутствии ________
и главного бухгалтера _________________________ составлен настоящий
(фамилия, инициалы)
акт о нижеследующем:
В ___________________________________________________ в 20___ г.
(наименование предприятия, учреждения, организации)
отбывали исправительные работы ___________________ чел.
п\п
Фамилия, имя,
отчество
Время отбывания
исправительных работ
с ___ по _ 20__ г.
Всего начислено
Размер удержаний
1
2
3
4
5
(продолжение таблицы)
Удержано
Следует удержать
Недоудержано
6
7
8
Таким образом, с вышеуказанных лиц при расчете за проверяемый
период.

1. Сотталғанға ________________________________________________
_____________________________________________________________________
(мекеменiң, ұйымның, кәсiпорынның атауы)
жұмыстан шығаруына рұқсат етiлсiн (шығарудан бас тартылсын)
2. Қаулының көшiрмесi _________________________________________
_______________________________________ кадр бөлiмiне жолдансын.
Осы қаулы бойынша ___________________________________________________
__________________________ жоғарғы инстанцияға шағым жасауға болады.
_________________________
(орган атауы)
__________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_________________________               ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                     (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Қаулы маған жария етiлдi:             Сотталған ______________
(қолы)
20__жылғы_____________
Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі
қылмыстық-атқару инспекцияларының
қызметін ұйымдастыру қағидасына
16-қосымша
Нысан
Түзеу жұмыстарын атқару мерзіміне қосу (қоспау)
туралы қаулы
Мен, _________________________________________________________
(органның атауы, атағы, тегі, аты-жөні)
бастығы (аға инспекторы, инспектор) түзеу жұмыстарына сотталған
______________________________________________________________
(тегі, аты-жөні, Қазақстан Республикасы ҚК-ның бабы, жазаның
өтеудің басталуы, аяқталу мерзімі)
материалдарды қарап,
Анықтадым:
____________________________________________________________________
әртүрлі себептер бойынша сотталғанның түзеу жұмысына шықпаған мәселелері көрсетіледі (Қазақстан Республикасы ҚАК-нiң 38-бабының 6-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, өтеу барысында сотталған жұмыс iстемеген уақыт; ішiмдiктен, есірткіден және уытқұмарлық мастанумен байланысты немесе сонымен байланысты әрекеттерден туындаған сырқаттану уақыты; қамауға алу түрiндегi әкiмшiлiк жазаны өтеу, сондай-ақ жазасын өтеу кезеңiнде басқа қылмыстық iс бойынша тыйым салу шарасы тәртiбiмен қамауда болу уақыты және т.б.).
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қаулы етемiн:
Сотталғанға қатысты _________________________________________
(тегі, аты-жөні)
түзеу жұмыстар түріндегі жазаны атқару мерзімін
_____________________________________________________ есепке алмауды.
(емделгенге дейін, қамаудан босатылғанға дейін, және басқа)
______________________
(орган атауы)
__________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_________________________              ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                   (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі
қылмыстық-атқару инспекцияларының
қызметін ұйымдастыру қағидасына
17-қосымша
Нысан
_____________________________
(соттың атауы)
ҰСЫНЫМ
Мен, __________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні)
_____________________________________________________________________
(аймақтық органның атауы)
материалдарды қарап _________________________________________________
(аты-жөні, туған жері және жылы)
сотталғанға 20__ ж. "___"__________.____________________________
(сот атауы)
Қазақстан Республикасы ҚК-нің ________ бабы бойынша
_____________________________________________________________________
(жаза мерзімі және түрі)
20___ж. "___"__________ бастап Инспекция есебінде тұратын
АНЫҚТАДЫМ:
_____________________________________________________________________
(сотталғанның түрі мен шешілетін сұрағына және санатына байланысты
көрсетіледі:
_____________________________________________________________________
ұсыным шығарылған кезеңдегі жазаның өтелген және өтелмеген мерзімі,
сотталғанның
_____________________________________________________________________
мінез-құлқын, еңбекке көзқарасын, оған сот жүктеген міндеттерді
орындауын, қашан және қандай
_____________________________________________________________________
жазаны өтеу тәртібінің бұзылғаны, қоғамдық тәртіптің, алып келулер,
ескертулер инспекциямен
_____________________________________________________________________
қашан шығарылған, сотталғанның денсаулығы жайында, мүгедектік тобын
анықтау,
_____________________________________________________________________
психикасының бұзылуының немесе басқа ауыр ауруының болуы, жүктілік
және босану демалысының
_____________________________________________________________________
берілген мерзімдері, ал тұрғылықты жері белгісіз кісілерге,
Инспекция бақылауынан және
_____________________________________________________________________
жазаны өтеуден жалтару мақсатында бой тасалаған және де бастапқы
іздеу іс-шараларының
_____________________________________________________________________
нәтижелері көрсетіледі)
Жоғарыда айтылған жәйттардың негізінде және Қазақстан
Республикасы ҚК-нің __________________________________ басшылыққа ала
(Қазақстан Республикасы ҚК-нің бабы көрсетіледі)
отырып, _____________________________________________________________
(соттың атауы)
сотталған ___________________________________________________________
(аты-жөні)
_____________________________________________________________________
(босатылуы, мерзімінен бұрын босатылуы, түзеу жұмыстарын бас
бостандығынан
_____________________________________________________________________
айыруға алмастыру, жазаның өткерілмеген мерзімін жеңілдеу түріне
алмастыру)
сотқа мәселені шешу үшін құжаттарды жолдауға мақсатты деп санаймын.
Қосымша ___________ парақта.
М.О.
_________________________
(орган атауы)
__________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_________________________                ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                     (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі
қылмыстық-атқару инспекцияларының
қызметін ұйымдастыру қағидасына
18-қосымша
Нысан
_____________________________
қылмыстық-атқару инспекциясына
______________________________
(мекенжайы)
______________________________________________________
(кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның атауы)
түзеу жұмыстарын өтеуші адамдардың жұмысы және
20__жылғы _____ үшін жүргізілген ұстап қалу туралы
ЕСЕПТЕУ МӘЛІМЕТТЕРІ
Еңбекақы 20__жылғы ______________ берілді
Рет.
Тегі, аты-жөні
Ұстап қалу туралы хабарламаның №
Кесте бойынша жұмыс күндерінің саны
Өтелмеген жұмыс күндерінің саны және себебі
Жалпы еңбек ақысы
Ұстап қалу өлшемі (% жалақыдан)
Жалпы ұсталынған
Жалпы аударылған
Аударған күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Кәсіпорынның (мекеменің) басшысы _______________________
Бас (аға) бухгалтер ____________________________________
Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі
қылмыстық-атқару инспекцияларының
қызметін ұйымдастыру қағидасына
19-қосымша
Нысан
__________________________________________20____ ж.__________ (кәсiпорынның, мекеменiң, ұйымның атауы)
түзеу жұмыстарын өтеп жатқан адамдарға жүргізілген
ұстап қалудың дұрыстығын тексеру актiсi
Мен,____________________ қылмыстық-атқару инспекциясы бөлiмiнiң
бастығы _________________________________________ және бас бухгалтер
____________________ қатысуымен төмендегi туралы осы актiнi жасадым:
(тегi, аты-жөнi)
________________________________________ 20___ жылғы ______________
(кәсiпорынның, мекеменiң, ұйымның атауы)
түзеу жұмыстарын ____________ адам өтедi.
Рет.
Тегі, аты жөні
Түзеу жұмыстарын өтеу уақыты 20__ ж. ___ бастап _____ күнге дейін
жалпы аударылғаны
ұстап қалудың өлшемі
ұсталғаны
ұстап қалу қажет
Ұсталмағаны
1
2
3
4
5
6
7
8
Осылайша, жоғарыда аталған адамдардан есептесу кезiнде тексерiлiп отырған кезеңінде.

1. Удержания произведены в соответствии с приговорами суда
________________________________________________ тенге.
2. Недоудержано _____________________________ тенге.
Указанную сумму следует до удержать и перечислить не позднее «___»
_________ 20__ г. на бюджетный счет № ________ в
__________________________________________________________________
(наименование учреждения банка)
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________      __________________
(звание, Ф.И.О.)                       (подпись)
«__» ________________ 20__ г.
Руководитель предприятия (учреждения, организации) __________________
(подпись)
М.П.
Главный бухгалтер ____________________________________
(подпись)
«_____» _________________ 20__ г.
Приложение 20
к Правилам организации деятельности
уголовно-исполнительной инспекции
по исполнению исправительных работ
Форма
СООБЩЕНИЕ
______________________________________________________________
(наименование организации)
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы руководителя организации)
гр.________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
19____ года рождения, работающий(ая) ________________________________
(наименование организации и должность)
наказание в виде исправительных работ отбыл(а), в связи с чем
предлагаю удержания из его(ее) заработной платы с «___» ______ 20__г.
прекратить.
____________________________________________________________________
(указать основание прекращения удержания)
Фактически отбытый им срок составляет ______ мес.____ дней.
«___» ______________ 20__ г.
М.П.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________      _________________
(звание, Ф.И.О.)                      (подпись)
«__» ________________ 20__ г.
Приложение 21
к Правилам организации деятельности
уголовно-исполнительной инспекции
по исполнению исправительных работ
Форма
СПРАВКА
Выдана гр. ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
осужденному(ой) «___» _______ 20___ г. ______________________________
(наименование суда)
по ст. _____ УК Республики Казахстан к ____ исправительным работам в
том, что он(а) снят(а) с учета Инспекции «__» _______ 20__ г. в связи
с____________________________________________________________________
(указать основания снятия с учета)
М.П.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________      __________________
(звание, Ф.И.О.)                       (подпись)
«__» ______________ 20__ г.
Приложение 22
к Правилам организации деятельности
уголовно-исполнительной инспекции
по исполнению исправительных работ
Форма
Предупреждение
о замене исправительных работ лишением свободы
Мною, _________________________________ уголовно-исполнительной
(должность, наименование территориального органа)
инспекции _______________________________________ «__» ______ 20__ г.
(фамилия и инициалы)
вызван(а) в инспекцию осужденный(ая) ________________________________
(Ф.И.О.)
который(ая) допустил(а) _____________________________________________
(указываются конкретные факты уклонения осужденного (ой)
_____________________________________________________________________
от исполнения возложенных судом обязанностей, когда, какое допущено
нарушение общественного порядка,
_____________________________________________________________________
за которое было наложено административное взыскание)
В связи с изложенным и руководствуясь ст. 29, 42, 172, 184 УИК
РК, осужденный(ая) __________________________ предупрежден(а) о том,
что в случае продолжения неисполнения возложенных судом обязанностей,
либо повторном нарушении общественного порядка ему (ей) может быть
заменено это наказание.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________      __________________
(звание, Ф.И.О.)                         (подпись)
«__» ________________ 20__ г.
Настоящее предупреждение мне объявлено
___________________________________      «__» ____________ 20__ г.
(подпись осужденного(ой))
Приложение 23
к Правилам организации деятельности
уголовно-исполнительной инспекции
по исполнению исправительных работ
Форма
___________________________
(кому)
Уведомление
Уголовно-исполнительная инспекция ________________ Департамента
уголовно-исполнительной системы по __________________________ области
(наименование)

1. Сот үкiмiмен ұсталғаны ___________ теңге
2. __________________ теңге жете ұсталмаған.
(жазумен)
Аталған соманы жете ұстап қалу және 20__ ж.________ кешiктiрмей
_________________________ № ____________ бюджет шотына аудару қажет.
(банк мекемесiнiң атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
(орган атауы)
________________________          ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)               (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Кәсiпорынның (мекеменiң, ұйымның) басшысы ____________
(қолы)
М.О.
Бас бухгалтер ____________
(қолы)
20___ жылғы ____________
Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі
қылмыстық-атқару инспекцияларының
қызметін ұйымдастыру қағидасына
20-қосымша
Нысан
ХАБАРЛАМА
____________________________________________________________________
(ұйым атауы)
____________________________________________________________________
(ұйым бастығының тегі, аты-жөні)
Азамат(ша)___________________ 19__ ж ___________________ туған,
(тегі, аты, әкесінің аты)
___________________________________ жұмыс істейтін
(лауазымы, ұйым атауы)
түзеу жұмыстары түріндегі жазаны өткерді, осыған байланысты оның
еңбекақысынан ұстауды 20___ж. ______ бастап тоқтатуды сұраймын
____________________________________________________________________
(тоқтатылу негізі көрсетілсін)
Оның іс жүзінде өтеген жаза мерзімі ___ ай ______ күн құрайды.
М.О.
________________________
(орган атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
________________________           ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі
қылмыстық-атқару инспекцияларының
қызметін ұйымдастыру қағидасына
21-қосымша
Нысан
АНЫҚТАМА
Азамат(ша) _________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
20__жылғы ______     ____________________________________
(соттың атауы)
Қазақстан Республикасы ҚК ___________ бойынша _____________ мерзімге
түзеу жұмыстарына сотталған инспекция есебінен 20___ж. _________
__________________________________________________________________
(есептен шығарылған негіздемесі көрсетілсін)
шығарылғаны жөнінде берілді.
М.О.
_______________________
(орган атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
________________________          ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)               (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі
қылмыстық-атқару инспекцияларының
қызметін ұйымдастыру қағидасына
22-қосымша
Нысан
Түзеу жұмыстарды бас бостандығынан айыру жазасына
ауыстыру туралы
ЕСКЕРТУ
Мен, ______________________________________ қылмыстық-атқару
(жергілікті органның атауы)
инспекциясының _______________________________ 20_ жылғы "___"_____
(лауазымы, тегі, аты-жөні)
сотталған _________________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
___________________________________________________________________
(сотталғанның сот жүктеген міндеттерді орындаудан, қашан, қай кезде
қоғамдық тәртіпті бұзды,
___________________________________________________________________
ол үшін қандай әкімшілік жауапқа тартылғандығының нақты фактілері
көрсетіледі)
үшін инспекцияға шақырдым.
Көрсетілгеннің негізінде және Қазақстан Республикасы ҚАК-ның 2942172184-баптарын басшылыққа алып, сотталған __________ сот жүктеген міндеттерін атқармауын жалғастырған немесе қайталап қоғамдық тәртіпті бұзған жағдайда оған осы жазаның ауыстырылуы мүмкін екендігі ескертілді.
_________________________
(орган атауы)
__________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_________________________           ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Осы ескерту маған жарияланды _____________________________
(сотталғанның қолы)
20__ жылғы "___"__________
Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі
қылмыстық-атқару инспекцияларының
қызметін ұйымдастыру қағидасына
23-қосымша
Нысан
______________
(кімге)
Хабарлама
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі департаментінің _______________________________ облысы бойынша
(атауы)
_______________________________________ Қылмыстық-атқару инспекциясы
(атауы)

в соответствии с пунктом 1-1 ст. 169 УИК РК уведомляет Вас о
наступлении права подачи ходатайства в суд для рассмотрения вопроса
об условно-досрочном освобождении.
Согласно части 1, 3 ст. 70 УК РК, условно-досрочное
освобождение может быть применено после фактического отбытия не менее
________ срока наказания, т.е. срок Вашей подачи ходатайства
наступает «__» ____ 20__ года.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________      __________________
(звание, Ф.И.О.)                        (подпись)
«__» ________________ 20__ г.
Приложение 24
к Правилам организации деятельности
уголовно-исполнительной инспекции
по исполнению исправительных работ
Форма
__________________________
(наименование суда)
__________________________
Ходатайство
Я, ____________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя и отчество)
____________________________________________________________________
(наименование территориального органа)
рассмотрев материалы ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год и место рождения)
осужденного(ой) «___» _________ 20___г.
____________________________________________________________________
(наименования суда)
по ст. ___ УК РК ____________________________________________________
(срок, вид наказания)
состоящий(ей) на учете в Инспекции с «___» __________ 20__ г.
Установил:
____________________________________________________________________
(в ходатайстве на условно-досрочное освобождение указывается: отбытый
и не отбытый срок
____________________________________________________________________
наказания на момент вынесения ходатайства, излагаются сведения,
____________________________________________________________________
характеризующие личность осужденного(ой), его(ее) поведение,
выполнению обязанностей
____________________________________________________________________
и запретов, возмещение им ущерба, причиненного здоровью и имуществу
потерпевшего,
____________________________________________________________________
материального ущерба государству)
Учитывая изложенное и руководствуясь __________________________
(указать статью УК РК)
УК РК, полагаю целесообразным направить материал на осужденного(ой)
_______________________________ для решения вопроса о ________
(ФИО осужденного(ой), год рождения)
_________________________________________________________________
(об условно-досрочном освобождении)
Приложение на ____ листах.
М.П.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________      __________________
(звание, Ф.И.О.)                       (подпись)
«__» ________________ 20__ г.
Приложение 25
к Правилам организации деятельности
уголовно-исполнительной инспекции
по исполнению исправительных работ
Форма
Начальнику ______________________
_________________________________
_________________________________
(Ф.И.О.)
СООБЩЕНИЕ
Гр-н(ка) ______________________________________________________
(Ф.И.О., год и место рождения)
проживающий(ая) по адресу __________________________________________
осужденный(ая) «____»______ 20__ г. _________________________________
(наименование суда)
____________________________________________________________________
(вид наказания)
по ст. УК РК «__»_____ 20__ г. снят(а) с учета в Инспекции в связи с
____________________________________________________________________
(основание снятия с учета)
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________      __________________
(звание, Ф.И.О.)                       (подпись)
«___» ________________ 20__ г.
Приложение 26
к Правилам организации деятельности
уголовно-исполнительной инспекции
по исполнению исправительных работ
Форма
Местный орган военного управления
_________________________________
_________________________________
(наименование МОВУ)
СООБЩЕНИЕ
Состоящий на воинском учете ___________________________________
(фамилия, имя, отчество)
«___»________ 19__ г.р., проживающий по адресу ______________________
_____________________________, «___»___________20__ г. снят с учета
Инспекции в связи с _________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать основание снятия с учета)
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________      __________________
(звание, Ф.И.О.)                        (подпись)
«__» _____________ 20__ г.
Приложение 4
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 14 марта 2012 года № 141
Правила
применения электронных средств слежения
и организации деятельности уголовно-исполнительной инспекции
по осуществлению надзора за отбывающими наказание в виде
ограничения свободы

Қазақстан Республикасы ҚАК-нің 169-бабының 1-1-тармағына сәйкес, Сізді мерзімінен бұрын шартты түрде босату туралы мәселені қарау үшін сотқа өтініш беру құқығыңыз туындағаны туралы хабардар етеді.
Қазақстан Республикасы ҚК-ның 70-бабының 1, 3-тармақтарына сәйкес сотталғанға нақты ______ жаза мерзімін өтегеннен кейін мерзімінен бұрын шартты түрде босату қолданылуы мүмкін, яғни Сіздің өтініш беру мерзіміңіз 20__ жылдың" ___"__________ келеді.
________________________
________________________
(орган атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
________________________             ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                  (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі
қылмыстық-атқару инспекцияларының
қызметін ұйымдастыру қағидасына
24-қосымша
Нысан
_____________________________
(соттың атауы)
ҚОЛДАУХАТ
Мен, __________________________________________________________
(лауазымы, атағы, аты-жөні)
_____________________________________________________________________
(аумақтық органның атауы)
Қазақстан Республикасы ҚК-нің _______________ бабы бойынша
_____________________________________________________________________
(жаза түрі, мерзімі)
_____________________________________________________________________
(сот атауы)
20_ жылғы ________ "__" сотталған Инспекцияның есебінде 20__жылғы
"__" __________ тұрған ____________________________________
(аты-жөні, туған жылы және жері)
материалдарын қарап,
АНЫҚТАДЫМ:
_____________________________________________________________________
(шартты түрде мерзімінен бұрын босатуға қолдаухатында, қолдаухат
шығару мезетінде
_____________________________________________________________________
жазаның өтелген және өтелмеген мерзімдері, сотталғанның жеке басын
мінездейтін
_____________________________________________________________________
мәліметтер баяндалады, оның мінез-құлқы, тыйымдар мен міндеттерді
орындауы, мемлекетке
_____________________________________________________________________
материалдық залал, жәбірленушінің мүлкіне және денсаулығына
келтірілген
_____________________________________________________________________
залалды өтеуі көрсетіледі)
Жоғарыда айтылған жәйттардың негізінде және Қазақстан
Республикасы ҚК-ның __________________________ басшылыққа ала отырып,
(Қазақстан Республикасы ҚК-ның бабы көрсетіледі)
сотталған ___________________________________________________________
(сотталғанның аты-жөні, туған жылы)
_____________________________________________________________________
(мерзімінен бұрын шартты түрде босату)
туралы мәселені шешу үшін материалды жолдауды орынды деп есептеймін.
Қосымша ___ бетте.
М.О.
_________________________
(орган атауы)
__________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_________________________              ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                   (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі
қылмыстық-атқару инспекцияларының
қызметін ұйымдастыру қағидасына
25-қосымша
Нысан
__________________________ бастығына
____________________________________
(тегі, аты жөні)
ХАБАРЛАМА
Азамат ________________________________________________________
(тегі, аты-жөні және туған жері)
_____________________________________________________________________
(тұрғылықты жері)
20__ жылғы "___"_____________________________________________________
(қай сотпен сотталған, жаза түрі)
Қазақстан Республикасы ҚК-нің ________ бабымен сотталған ҚАИ есебінен
____________________________ шығарылды
(есептен шығару негіздемесі)
________________________
(орган атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
________________________            ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Түзеу жұмыстарды орындау жөніндегі
қылмыстық-атқару инспекцияларының
қызметін ұйымдастыру қағидасына
26-қосымша
Нысан
Жергілікті әскери басқару органы
__________________________________
__________________________________
(ЖӘБО атауы)
ХАБАРЛАМА
Әскери есепте тұратын _________________________________________
(тегі, аты-жөні)
19_жылғы "___"______ туылған, мына жерде тұратын ____________________
20_жылғы "___"_________ осыған байланысты Инспекция есебінен
шығарылған __________________________________________________________
(есептен шығарылған шығару негіздемесі)
_____________________________________________________________________
_____________________
(орган атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
________________________             ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                  (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2012 жылғы 14 наурыздағы
№ 141 бұйрығына
4-қосымша
Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны өтеушілерге қадағалауды
жүзеге асыру бойынша қылмыстық-атқару инспекцияларының қызметін
ұйымдастыру және электрондық бақылау құралдарын қолдану
қағидасы

1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения электронных средств слежения и организации деятельности уголовно-исполнительной инспекции по осуществлению надзора за отбывающими наказание в виде ограничения свободы (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 53 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан (далее - УИК РК) и определяют порядок применения электронных средств слежения и исполнения наказания в виде ограничения свободы.
2. Исполнение наказания в виде ограничения свободы производится на основании приговора, постановления, определения суда (далее – приговор), вступившего в законную силу.
3. Органами, исполняющими наказание в виде ограничения свободы, являются территориальные уголовно-исполнительные инспекции Департаментов уголовно-исполнительной системы по областям, города Астаны, города Алматы и Алматинской области (далее - Инспекции).
4. При исполнении наказания в виде ограничения свободы, территориальные Инспекции:
1) осуществляют взаимодействие с подразделениями прокуратуры, местными органами военного управления, местными исполнительными органами, судами и общественными объединениями, с администрацией предприятий, учреждений и организаций, в которых обучаются или работают осужденные;
2) вносят представления в суд для решения следующих вопросов:
о замене неотбытого срока ограничения свободы наказанием в виде лишения свободы, в случае злостного уклонения от отбывания наказания лицом, осужденным к ограничению свободы;
об условно-досрочном освобождении от отбывания наказания;
о замене ограничения свободы лишением свободы, скрывшихся от контроля и уклоняющихся от отбывания наказания, с постановкой вопроса об объявлении розыска и избрании меры пресечения;
об отмене полностью или частично ранее установленных для осужденного к ограничению свободы обязанностей;
о зачете времени содержания под стражей;
об освобождении осужденного лица от отбывания оставшейся части наказания или о замене неотбытой части наказания более мягким;
об освобождении от наказания или смягчении наказания вследствие издания уголовного закона, имеющего обратную силу, а также акта об амнистии;
3) со дня поступления приговора суда в суточный срок (без учета выходных и праздничных дней) осуществляют постановку на учет осужденных с занесением их данных в информационную базу данных, в случае изменения места жительства своевременно производят их корректировку;
4) осуществляют проверку осужденных лиц по функционирующим автоматизированным информационно-поисковым системам органов внутренних дел (далее - ОВД) и информационным системам Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - КПСиСУ);

1. Жалпы ережелер
1. Осы Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны өтеушілерге қадағалауды жүзеге асыру бойынша қылмыстық-атқару инспекцияларының қызметін ұйымдастыру және электрондық бақылау құралдарын қолдану қағидасы (бұдан әрі - Қағида) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің (бұдан әрі - Қазақстан Республикасы ҚАК) 53-бабына сәйкес әзірленді және бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны орындау тәртібін белгілейді.
2. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны орындау заңды күшiне енген сот үкімі, қаулысы, ұйғарымы (бұдан әрі - үкім) негізінде жүргiзiледi.
3. Облыстар, Астана қаласы, Алматы қаласы және Алматы облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің аумақтық қылмыстық-атқару инспекциялары (бұдан әрi - Инспекциялар) бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны орындайтын органдар болып табылады.
4. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны орындау кезінде аумақтық Инспекциялар:
1) прокуратура бөліністерімен, жергілікті әскери басқару органдарымен, жергілікті атқарушы органдармен, соттармен және қоғамдық бірлестіктермен, сотталғандар оқитын немесе жұмыс iстейтiн кәсiпорындардың, мекемелердің және ұйымдардың әкімшілігімен өзара іс-қимыл жасасуды жүзеге асырады;
2) сотқа:
бас бостандығын шектеуге сотталған адам жазаны өтеуден қасақана жалтарған жағдайда бас бостандығын шектеудегі өтелмеген мерзімін бас бостандығынан айыру түріндегі жазаға ауыстыру;
жазаны өтеуден мерзiмiнен бұрын шартты түрде босату;
бақылаудан жасырынған және жазасын өтеуден жалтарғанға қатысты iздеу жариялау және бұлтартпау шарасын таңдау мәселесін қарай отырып, бас бостандығын шектеуді бас бостандығынан айыру түріндегі жазаға ауыстыру;
бас бостандығын шектеуге сотталған адам үшiн бұрын белгiленген мiндеттердiң күшiн толық немесе iшiнара жою;
қамауда ұсталған мерзiмiн есепке алу;
жазаның қалған бөлiгiн өтеуден босату немесе жазаның өтелмеген бөлiгiн жазаның неғұрлым жеңiл түрімен алмастыру;
керi күшi бар қылмыстық заңның, сондай-ақ рақымшылық жасау актiсiнiң жариялануы салдарынан жазадан босату немесе жаза түрін жеңілдету мәселелерін шешу үшін ұсыным енгізеді;
3) сот үкімі келіп түскен күннен бастап бір тәулік мерзімде (демалыс және мейрам күндерін есептемегенде) сотталғандардың деректерін ақпараттық деректер базасына енгізіп, есепке алуды жүзеге асырады, тұрғылықты жері өзгерген жағдайда олардың түзетуін уақытылы жүргізеді;
4) ішкі істер органдарының (бұдан әрі - ІІО) қолданыстағы автоматтандырылған ақпараттық-іздеу жүйелері және Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есеп комитетінің (бұдан әрі – ҚСжАЕК) ақпараттық жүйелері бойынша сотталған адамдарды тексеруді жүзеге асырады;

2) в суточный срок с момента постановки на учет осужденного:
направляет в суд, вынесший приговор, или исправительное учреждение, из которого освобожден осужденный, извещение о принятии судебного решения к исполнению по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
заполняет контрольно-сроковую карточку по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, которую помещают в соответствующую картотеку Инспекции;
заполняет и передает сторожевую карточку в подразделения миграционной полиции, для контроля за снятием осужденного с регистрационного учета и информирования Инспекции, об изменении места жительства осужденного по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, второй экземпляр помещается в картотеку;
3) после регистрации копии приговора, заводит на осужденного личное дело по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам и регистрационный лист по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
6. Порядковые номера личного дела и контрольно-сроковой карточки должны соответствовать номеру приговора зарегистрированного в журнале учета осужденных.
7. Личные дела и картотеки хранятся в металлическом шкафу, который по окончании рабочего дня закрывается на замок и опечатывается.
8. Личное дело осужденного состоит из двух частей:
в первой части подшиваются материалы, служащие основанием для постановки на учет (приговор, определение, постановление, справка о вступлении в законную силу), копии извещений, сообщений, регистрационный лист и отдельный лист для отметок, проверяющих по изучению дела;
во второй части - характеризующие материалы, относящиеся к организации и осуществлению процесса исполнения наказания. Все документы должны быть подшиты в хронологическом порядке, пронумерованы и занесены в опись.
9. В течение 5 рабочих дней после постановки на учет осужденного, Инспекция заполняет извещение об осужденном согласно приложению 5 к Правилам ведения и использования отдельных видов специальных учетов, утвержденным приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 29 апреля 2004 года № 23 зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2843 (далее - приказ ГП РК), а на лиц, осужденных судами другой области - первый экземпляр алфавитной учетной карточки (далее - Ф-1), согласно приложению 1 к приказу ГП РК и одно извещение об осужденном, которые направляются сопроводительным письмом в территориальное Управление КПСиСУ, второй экземпляр сопроводительного письма подшивается в первой части дела.
10. В случае освобождения от наказания осужденного или изменения приговора в отношении него, а также при снятии с учета по другим основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, Инспекция в течение 5 рабочих дней после получения соответствующего документа направляет в территориальное Управление КПСиСУ извещение об осужденном с указанием полных сведений об основании снятия осужденного с учета или изменения приговора в отношении него. Копия извещения подшивается во второй части дела в хронологическом порядке.

2) сотталғанды есепке алған кезден бастап бір тәулік мерзімде:
үкімді шығарған сотқа немесе сотталғанды босатқан түзеу мекемесіне сот шешімінің орындауға қабылданғаны туралы хабарламаны осы Қағидаға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолдайды;
осы Қағидаға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғанға бақылау-мерзімдік карточка толтырады, Инспекцияның тиісті картотекасына салады;
сотталғанның тұрғылықты жерін өзгерткендігі туралы осы Қағидаға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғанды тіркеу есебінен шығаруды және Инспекцияны хабарлауды бақылауға алу үшін күзет карточкасын толтырады және көші-қон полициясы бөліністеріне тапсырады, екінші данасы картотекаға салынады;
3) үкімнің көшірмесін тіркегеннен кейін қосымша сотталғанға осы Қағидаға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке ісін және осы Қағидаға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу парағын бастайды.
6. Жеке істердің, есепке алу карточканың және бақылау-мерзімдік карточканың реттік нөмірлері сотталғандарды есепке алу журналына тіркелген үкімнің нөміріне сәйкес болуы тиіс.
7. Жеке iстер және картотекалар жұмыс күнi аяқталғаннан кейiн құлыппен жабылатын және мөрленетiн металл шкафта сақталады.
8. Сотталған адамның жеке істері екі бөлімнен тұрады:
бірінші бөлімге есепке қою үшiн негiз болатын материалдар (үкім, ұйғарым, қаулы, заңды күшіне ену туралы анықтама), хабарламалардың көшірмелері, тіркеу парағы және істі зерделеу бойынша тексерушінің белгі қоятын жеке парағы тігіледі;
екінші бөлімге жазаны орындау барысын ұйымдастыруға және жүзеге асыруға қатысты сипаттамалық материалдар, сонымен қатар тіркеу парағы тігіледі. Барлық құжаттар хронологиялық ретпен тігіліп, нөмірленіп тізімдемеге енгізілуі тиіс.
9. Сотталғанды есепке қойғаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде Инспекция Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2843 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2004 жылғы 29 сәуірдегі № 23 бұйрығымен (бұдан әрі – Қазақстан Республикасы БП бұйрығы) бекітілген Арнайы есепке алудың жекелеген түрлерін жүргізу мен пайдаланудың ережелеріне 5-қосымшаға сәйкес, сотталған туралы хабарлама толтырады, ал басқа облыстың соты соттаған адамдарға Қазақстан Республикасы БП бұйрығына 1-қосымшаға сәйкес әліпбилік есепке алу карточкасының бір данасын және сотталған туралы бір хабарлама толтырады, олар ілеспе хатпен қоса ҚСжАЕК-ның аумақтық басқармасына жолданады, ілеспе хаттың екінші данасы істің бірінші бөліміне тігіледі.
10. Сотталған жазадан босатылған немесе оған қатысты үкім өзгертілген жағдайда, сонымен қатар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да негіздер бойынша есептен шығарылғанда, Инспекция тиісті құжатты қабылдағаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде ҚСжАЕК-ның аумақтық басқармаларына сотталғанды есептен шығару негіздемесі немесе оған қатысты үкімнің өзгертілгендігі туралы толық мәліметтер көрсетілген сотталған туралы хабарламаны жолдайды. Хабарламаның көшірмесі хронологиялық ретпен істің екінші бөліміне тігіледі.

11. Инспекция по месту жительства осужденного после постановки на учет вызывает его на беседу, в процессе которой ему разъясняются порядок и условия отбывания наказания, а также ответственность за уклонение от контроля, уточняются его анкетные данные, сведения о близких родственниках и лицах, которые могут оказывать влияние на осужденного, а также другие вопросы, имеющие значение для осуществления контроля за его поведением. После проведенной беседы составляется справка-беседа и у осужденного отбирается подписка по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, которая подшивается в личное дело осужденного.
12. В случае, если осужденный в возрасте от восемнадцати до двадцати семи лет не проходил и подлежит призыву на срочную воинскую службу Инспекция направляет в местный орган военного управления сообщение о постановке его на учет по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
3. Порядок осуществления надзора за отбывающими наказание
в виде ограничения свободы
13. Срок наказания в виде ограничения свободы исчисляется с момента принятия приговора к исполнению Инспекцией.
14. Надзор за отбывающими наказание в виде ограничения свободы (далее – осужденные) осуществляется Инспекцией путем наблюдения и контроля за осужденными по месту их проживания и работы, а также в свободное от работы время.
15. Для контроля за выполнением осужденным обязанности в свободное от учебы и работы время не покидать место жительства, Инспекция совместно с осужденным составляет график пребывания его по месту жительства.
16. Надзор за осужденными обеспечивается:
1) ежемесячной проверкой осужденных по существующим учетам ОВД на предмет выявления административных правонарушений, посягающих на общественный порядок и совершения новых преступлений, повлекших применение мер административного воздействия или привлечение к уголовной ответственности;
2) приглашением осужденных (не реже одного раза в месяц) в Инспекцию для проведения профилактических бесед с осужденными;
3) осуществлением на постоянной основе обменом с правоохранительными и иными органами и учреждениями информацией, касающейся поведения осужденных и соблюдения ими возложенных судом обязанностей, проведения совместных профилактических мероприятий.
17. Инспекция ведет персональный учет осужденных.
Документами персонального учета являются: личное дело осужденного, журнал учета лиц, отбывающих наказание в виде ограничения свободы и контрольно-сроковые карточки, помещаемые в картотеку.
Картотека имеет следующие разделы:
1) лица, отбывающие наказание в виде ограничения свободы;

11. Инспекция сотталғанды тұрғылықты жері бойынша есепке қойғаннан кейін оны әңгiмелесуге шақырады, әңгiме барысында оған жазаны өтеудiң тәртiбi мен шарттары, сонымен қатар бақылаудан жалтарғаны үшін жауапкершілікке тартылатындығы түсіндіріледі, оның сауалнамалық деректерi, жақын туыстары мен сотталғанға ықпал ету мүмкiндігі бар адамдар туралы мәлiметтер, сондай-ақ оның жүрiс-тұрысын бақылауды жүзеге асыру үшін маңызы бар басқа да мәселелер нақтыланады. Әңгіме өткiзiлгеннен кейiн әңгімелесу анықтамасы толтырылады және осы Қағидаға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғаннан қолхат алынып, ол сотталғанның жеке iсiне тігіледі.
12. Егер сотталған он сегіз жастан жиырма жеті жасқа дейін әскери қызметін өтемесе және мерзімді әскери қызметке шақырылатын болса, Инспекция жергілікті әскери басқару органына осы Қағидаға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оны есепке қою туралы хабарлама жолдайды.
3. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны
өтеушілерге қадағалауды жүзеге асыру тәртібі
13. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаның мерзімі Инспекция үкімді орындауға қабылдаған кезден бастап есептеледі.
14. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны өтеушілерге қадағалауды Инспекция олардың тұрғылықты жері мен жұмыс орны бойынша, жұмыстан бос уақытында сотталғандарды қадағалау мен бақылау арқылы жүзеге асырады.
15. Сотталғанның оқудан және жұмыстан бос уақытта тұрғылықты жерін қалдырмау міндеттерін орындауын бақылау үшін Инспекция сотталғанмен бірге оның тұрғылықты жерінде болу кестесін құрады.
16. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазасын өтеп жатқан сотталғандарға қадағалау:
1) қоғамдық тәртіп бұзушылыққа қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылықты және жаңа қылмыс жасағанды, әкімшілік шараға немесе қылмыстық жауапкершілікке тартылғандығын анықтауға ІІО-ның қолда бар есептері бойынша сотталғандарды ай сайын тексерумен;
2) сотталғандарға профилактикалық әңгімелер жүргізу үшін сотталғанды Инспекцияға шақырумен (айына бір реттен кем емес);
3) сотталғандардың жүріс-тұрысына және олардың сот жүктеген міндеттерін сақтауына, бірлескен профилактикалық іс-шараларын жүргізуге қатысты құқық қорғау және басқа да органдармен және мекемелермен ақпарат алмасумен қамтамасыз етіледі.
17. Инспекция сотталғандардың жеке есебін жүргізеді.
Жеке есеп құжаттарына: сотталғанның жеке ісі, бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны өтеп жатқан адамдарды есепке алу журналы және картотекаға салынатын бақылау-мерзімдік карточкасы болады;
Картотеканың мынадай бөлімдері болады:
1) бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны өтеп жүрген адамдар;

2) лица, уклоняющиеся от отбывания наказания без уважительных причин;
3) лица, в отношении которых личные дела направлены в суд для замены наказания в виде ограничения свободы на лишение свободы;
4) лица, находящиеся под административным арестом;
5) лица, находящиеся под стражей, в порядке меры пресечения в связи с совершением ими повторного преступления;
6) лица, выбывшие за пределы территории, обслуживаемой данной Инспекцией, в отношении которых не поступили подтверждения о получении личных дел;
7) лица, объявленные в розыск судом.
18. Приговор суда, определяющий наказание в виде ограничения свободы, подлежит исполнению в день поступления в Инспекцию.
19. В отношении осужденных, которым не отбытая часть лишения свободы может быть заменена наказанием в виде ограничения свободы (в порядке применения ст.71 УК РК), администрация исправительного учреждения заблаговременно (не менее чем за два месяца) запрашивает с Инспекции по месту жительства осужденного возможность проживания (трудоустройства) осужденного на обслуживаемой территории.
В отношении осужденных, которым не отбытая часть лишения свободы заменена наказанием в виде ограничения свободы, администрация исправительного учреждения заблаговременно направляет в Инспекцию постановление суда, сообщение о направлении осужденного.
При его освобождении, вручает ему предписание о выезде к месту отбывания наказания с указанием маршрута и времени прибытия в Инспекцию для постановки на учет. Кроме этого, осужденному вручает копию постановления суда, заверенную печатью исправительного учреждения.
20. При неприбытии осужденного к месту отбывания наказания в установленный срок, Инспекция проводит первоначальные розыскные мероприятия и если место пребывания осужденного не установлено, вносит в суд представление об объявлении в розыск.
21. В отношении осужденных, на которых судом возложены дополнительные обязанности, Инспекция направляет сообщения в соответствующие организации и учреждения.
22. Представление об отмене полностью или частично ранее установленные для осужденного к ограничению свободы обязанности вносится в суд Инспекцией в период отбывания наказания.
23. В срок наказания не засчитывается время самовольного отсутствия осужденного на работе или по месту жительства свыше одних суток. Незачет времени по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам оформляется постановлением Инспекции, которое вместе с объяснением осужденного приобщается к личному делу осужденного.
24. В период отбывания наказания осужденные:
1) выполняют требования Инспекции, вытекающие из порядка и условий отбывания наказания, предусмотренных УИК РК и настоящими Правилами;

2) жазаны өтеуден себепсіз жалтарған адамдар;
3) өздеріне қатысты бас бостандығын шектеуді бас бостандығынан айыруға ауыстыру үшін жеке істері сотқа жолданған адамдар;
4) әкімшілік қамауға алынған адамдар;
5) олардың қайталап қылмыс жасауына байланысты бұлтартпау шарасы тәртібінде қамауда отырған адамдар;
6) оларға қатысты жеке істерін алғандығы туралы растама түспеген, осы Инспекция қызмет көрсететін аумақ шегінен тыс кеткен адамдар;
7) сот іздестіру жариялаған адамдар.
18. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны белгілейтін сот үкімі Инспекцияға келіп түскен күннен бастап орындалады.
19. Сотталғандарға қатысты бас бостандығынан айыру жазасының өтелмеген бөлігі (Қазақстан Республикасы ҚК-нің 71-бабын қолдану тәртібінде) бас бостандығын шектеу түріндегі жазаға ауыстырылуы мүмкін. Түзеу мекемесінің әкімшілігі алдын ала (екі айдан кешіктірмей) Инспекциядан сотталғанның тұрғылықты жері бойынша қызмет ететін аумақта сотталғанның мекендеу (жұмысқа орналастыру) мүмкіндігі туралы сұратады.
Бас бостандығынан айыру жазасының өтелмеген бөлігі бас бостандығын шектеу түріндегі жазамен ауыстырылған сотталғандарға қатысты түзеу мекемесінің әкімшілігі алдын ала Инспекцияға сотталғанды жібергендігі туралы хабарламаны және сот қаулысын жібереді.
Оны босатқан кезде есепке қою үшiн, Инспекцияға бару бағыты мен уақытын көрсете отырып, жазаны өтеу орнына бару туралы нұсқама бередi. Бұдан басқа, сотталғанға түзеу мекемесінің мөрімен куәландырылған сот қаулысының көшірмесін береді.
20. Сотталған жазасын өтеу орнына белгіленген мерзімде бармаған жағдайда, Инспекция алғашқы іздестіру іс-шараларын жүргізеді және сотталған адамның орналасқан жері анықталмаса, сотқа іздестіру жариялау туралы ұсыным енгізеді.
21. Сот қосымша міндеттер жүктеген сотталғандарға қатысты Инспекция хабарламаны тиісті ұйымдар мен мекемелерге жолдайды.
22. Жазаны өтеу кезеңінде Инспекция сотқа бостандығын шектеуге сотталған үшін бұрын белгіленген міндеттерінің күшін толық немесе жартылай жою туралы ұсыныс енгізіледі.
23. Сотталған жұмыста немесе тұрғылықты жерiнде бiр тәулiктен астам өз бетiмен болмаған уақыты жаза мерзiмiне есептелмейді. Есептелмеген уақыт осы Қағидаға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Инспекцияның қаулысымен ресімделеді, олар сотталғанның түсіндірмесімен және басқа да материалдармен бірге сотталғанның жеке ісіне тігіледі.
21. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны өтеу кезеңінде сотталғандар:
1) Қазақстан Республикасы ҚАК-те және осы Қағидада көзделген жаза өтеудің тәртібі мен шарттарынан туындайтын Инспекция талаптарын орындайды;

2) меняют места работы, учебы и жительства с разрешения Инспекции;
3) в свободное от учебы и работы время находятся по месту проживания;
4) являются в Инспекцию для регистрации в установленные сроки;
5) в течение двадцати четырех часов уведомляют Инспекцию об изменении графика работы или учебы;
6) должны иметь при себе документы, удостоверяющие личность.
25. Осужденным разрешается обучаться в высших и средних специальных учебных заведениях, расположенных в пределах области по месту отбывания наказания. С согласия Инспекции осужденный может обучаться в высших и средних специальных учебных заведениях, расположенных на территории Республики Казахстан.
26. Перевод осужденных на другую работу, в том числе в другую местность, осуществляется по согласованию с Инспекцией.
27. Меры поощрения и взыскания в отношении осужденных налагаются начальником Инспекции либо лицом, его замещающим.
28. За добросовестное исполнение установленного порядка отбывания наказания Инспекцией к осужденным применяются следующие меры поощрения:
1) объявление благодарности;
2) досрочное снятие ранее наложенного взыскания;
3) разрешение на проведение за пределами места проживания выходных и праздничных дней;
4) разрешение на проведение отпуска с выездом за пределы места проживания.
29. Досрочное снятие ранее наложенного взыскания допускается не ранее трех месяцев со дня наложения взыскания.
30. К осужденным, нарушающим порядок отбывания наказания, Инспекцией применяются следующие меры взыскания:
1) выговор;
2) запрещение выхода за пределы места проживания в выходные и праздничные дни на срок до одного месяца;
3) предупреждение о возможности замены ограничения свободы лишением свободы, которое оформляется по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
31. При применении мер взыскания учитываются обстоятельства совершения правонарушения, личность осужденного и его поведение до проступка. Налагаемое взыскание должно соответствовать характеру и тяжести совершенного осужденным проступка. Взыскание налагается не позднее десяти суток со дня обнаружения проступка, а если в связи с проступком производилась проверка со дня ее окончания, но не позднее одного месяца со дня совершения проступка. До наложения взыскания Инспекция отбирает объяснение у осужденного с указанием обстоятельств и причин совершения правонарушения.
32. Меры поощрения и взыскания на осужденных налагаются в письменном виде по форме согласно приложениям 15 и 16 к настоящим Правилам, регистрируются в журнале учета поощрений и взысканий по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам. Материалы о нарушении или поощрении осужденных подшиваются в личные дела.

2) Инспекцияның рұқсатымен жұмыс, оқу орнын және тұрғылықты жерін ауыстырады;
3) оқудан және жұмыстан бос уақытта тұрғылықты жерінде болады;
4) Инспекция белгілеген мерзімде тіркелу үшін Инспекцияға келеді;
5) жұмыс немесе оқу кестесінің өзгеруі туралы Инспекцияны жиырма төрт сағат ішінде хабардар етеді;
6) жеке басын куәландыратын құжатын өзімен бірге алып жүруі қажет.
25. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны өтеуші сотталғандарға жазаны өтеу орны бойынша облыс шегінде орналасқан жоғары және арнаулы орта оқу орындарында оқуға рұқсат етіледі. Сотталған Инспекцияның келісімімен Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан жоғары және арнаулы орта оқу орындарында оқуы мүмкін.
26. Сотталғанды басқа жұмысқа, оның ішінде басқа жерге ауыстыру Инспекцияның келісім беруімен жүзеге асырылады.
27. Сотталғандарға қатысты көтермелеу және жазалау шаралары Инспекцияның бастығымен немесе оны ауыстыратын адаммен тағайындалады.
28. Инспекцияның белгіленген жаза өтеу тәртібін адал орындағаны үшін сотталғандарға мынадай көтермелеу шаралары:
1) алғыс жариялау;
2) бұрын қолданылған жазаны мерзімінен бұрын алу;
3) демалыс және мереке күндерін тұрғылықты жерінің шегінен тыс жерлерде өткізуге рұқсат беру;
4) демалысты тұрғылықты жерінің шегінен тыс өткізуге рұқсат беру шаралары қолданады.
29. Бұрын салынған жазаны уақытынан бұрын алып тастауға жазалаған күнінен бастап кемiнде үш ай өтпей жол берiлмейдi.
30. Инспекция жазаны өтеу тәртібін бұзған сотталғандарға мынадай жазалау шараларын:
1) сөгіс;
2) демалыс және мереке күндерінде тұрғылықты жерінің шегінен тыс шығуға бір айға дейінгі мерзімге тыйым салу;
3) бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны бас бостандығынан айыру түріндегі жазамен ауыстыру мүмкіндігі туралы ескерту қолданады, ол осы Қағидаға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
31. Жазалау шараларын қолдану кезінде жасалған құқық бұзушылықтың мән-жайы, сотталғанның жеке басы мен оның теріс қылық жасағанға дейінгі мінез-құлқы ескеріледі. Тағайындалатын жаза сотталған жасаған теріс қылықтың сипаты мен ауырлығына сәйкес болуы тиіс. Жаза теріс қылық анықталған күннен бастап он тәуліктен кешіктірілмей, ал егер теріс қылыққа байланысты тексеру жүргізілсе, оның аяқталған күнінен бастап, алайда теріс қылық жасалған күннен бастап бір айдан кешіктірілмей тағайындалады. Инспекция жаза тағайындалғанға дейін сотталғаннан құқық бұзушылық жасаудың мән-жайлары мен себептері көрсетілген түсініктеме алады.
32. Сотталғандарға көтермелеу және жазалау шаралары жазбаша түрде, осы Қағидаға 15 және 16-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша тағайындалады, осы Қағидаға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көтермелеу және жазалауды есепке алу журналына тіркеледі. Сотталғандардың бұзушылық немесе көтермелеу туралы материалдары жеке іске тігіледі.

33. Нарушением порядка и условий отбывания наказания являются - нарушение установленного графика пребывания по месту жительства, работы или учебы, уклонение от исполнения возложенных на него судом обязанностей, умышленное повреждение (порча) электронных средств слежения, а также совершение административного правонарушения, посягающего на общественный порядок и нравственность, права несовершеннолетних, на личность, и в сфере семейно-бытовых отношений, за которое на осужденного налагалось административное взыскание, при условии, что каждое последующее нарушение совершено после наложения взыскания за предыдущее.
34. Злостным уклонением от отбывания наказания в виде ограничения свободы являются - повторное совершение в течение года нарушений указанных в пункте 33 настоящих Правил, а также несвоевременное без уважительных причин возвращение из отпуска или места проведения отдыха в выходные и праздничные дни, отказ от выполнения законных требований, а равно оскорбление либо угроза применения насилия в отношении сотрудников Инспекции, а также самовольное оставление места проживания, работы или учебы.
35. В отношении лиц, злостно уклоняющихся от отбывания наказания, Инспекция направляет в суд по месту задержания предоставление о замене ограничения свободы лишением свободы по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
36. В представлении о замене ограничения свободы указываются конкретные факты уклонения осужденного от исполнения возложенных судом на него обязанностей, нарушения общественного порядка, время, в течение которого он не являлся в Инспекцию, какие меры воздействия принимались к нему, как он на них реагировал, а также наличие приводов и задержаний. К представлению прилагаются характеристики с места работы, учебы и жительства, рапорт сотрудника Инспекции о поведении осужденного, его образе жизни, объяснения осужденного и другие документы.
4. Порядок осуществления надзора в отношении
несовершеннолетних осужденных
37. Сотрудники Инспекций:
1) осуществляет индивидуальную профилактику по предупреждению преступлений и иных правонарушений со стороны несовершеннолетних;
2) обеспечивает защиту прав и законных интересов несовершеннолетних;
3) проводит работу по формированию законопослушного поведения несовершеннолетних;
4) в целях профилактики правонарушений и предупреждения преступлений с их стороны взаимодействует с государственными органами, общественными объединениями и организациями по предупреждению правонарушений среди несовершеннолетних.

33. Кейін жасалған әрбір тәртіп бұзушылық алғашқысына жаза тағайындалғаннан кейін жасалған жағдайда, тұрғылықты жеріне, жұмыс немесе оқу орнына келудің белгіленген кестесін бұзу, өзіне сот жүктеген міндеттерді орындаудан жалтару, электрондық бақылау құралдарын қасақана бұзу (жарамсыз ету), сондай-ақ сол үшін әкімшілік жаза қолданылған сотталған адамның қоғамдық тәртіп пен адамгершілікке, кәмелетке толмағандардың құқықтарына, жеке адамға және отбасылық-тұрмыстық қарым-қатынастар аясына қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық жасауы жаза өтеу тәртібі мен шарттарын бұзушылық болып табылады.
34. Осы Қағиданың 33-тармағында көрсетілген бұзушылықтарды бір жыл ішінде қайталап жасау, сондай-ақ еңбек демалысынан немесе демалыс және мереке күндерi демалыс өткiзу орнынан дәлелсiз себептермен уақытылы келмеу, Инспекция қызметкерлерiнiң заңды талаптарын орындаудан бас тарту, сол сияқты оларды қорлау не оларға қатысты күш қолданамын деп қорқыту, сондай-ақ тұрғылықты жерiнен, жұмыс немесе оқу орындарынан өз бетiнше кетiп қалу бас бостандығын шектеу түрiндегi жазаны өтеуден қасақана жалтару болып табылады.
35. Жазаны өтеуден қасақана жалтарған адамдарға қатысты Инспекция ұсталған жері бойынша сотқа бас бостандығын шектеуді бас бостандығын айыруға ауыстыру туралы ұсынымды, осы Қағидаға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолдайды.
36. Бас бостандығын шектеудің күшін жою туралы ұсынымда сотталғанның сот жүктеген міндеттерді орындаудан жалтаруы, қоғамдық тәртіпті бұзуы, сол уақыт ішінде Инспекцияға келмеген уақыты, оған қандай ықпал ету шаралары қабылданғаны, оның оған тигізген әсері, сондай-ақ еріксіз әкелудің бар-жоғы жөніндегі нақты фактілер көрсетіледі. Ұсынымда жұмыс, оқу және тұратын орнынан мінездеме, Инспекция қызметкерінің сотталғанның мінез-құлқы туралы баяндамасы, оның өмір салты, сотталғанның түсініктемесі және басқа да құжаттар ұсынылады.
4. Кәмелетке толмаған сотталғандарға қатысты қадағалауды
жүзеге асыру тәртібі
37. Инспекция қызметкерлері:
1) кәмелетке толмағандар тарапынан қылмыстар мен басқа да құқық бұзушылықтарды ескерту бойынша жеке профилактикалық жұмыстарды жүзеге асырады;
2) кәмелетке толмағандардың құқықтарын қорғауды және заңды мүдделерін қамтамасыз етеді;
3) кәмелетке толмағандардың заңға бағынушылық мінез-құлқын қалыптастыру бойынша жұмыс жүргізеді;
4) кәмелетке толмағандардың тарапынан жасалатын құқық бұзушылықтардың алдын алу және қылмыстарды ескерту мақсатында, олардың арасындағы құқық бұзушылықтарды ескерту бойынша мемлекеттік органдармен, қоғамдық бірлестіктермен және ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды.

40. По достижению 18-летнего возраста, осужденный переводится в категорию взрослых.
5. Порядок представления к условно-досрочному освобождению от
отбывания наказания или к замене неотбытой части
наказания более мягким видом наказания
41. При отбытии осужденными установленной законом части срока наказания Инспекция:
1) письменно в течение пяти календарных дней уведомляет осужденного по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам, о наступлении права подачи ходатайства в суд для рассмотрения вопроса об условно-досрочном освобождении от отбывания наказания или замены неотбытой части наказания более мягким видом наказания;
2) в течение десяти календарных дней после обращения осужденного по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам направляет в суд ходатайство об условно-досрочном освобождении от отбывания наказания или о замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания с приложением соответствующих материалов;
3) к ходатайству осужденного об условно-досрочном освобождении от отбывания наказания, о замене неотбытой части наказания более мягким видом наҒказания и о помиловании, прилагает данные, характеризующие его личность, поведение.
42. Документы в суд готовятся в двух экземплярах.
6. Порядок снятия с учета
43. Документами, подтверждающими наличие оснований для снятия, осужденного с учета Инспекции являются:
1) постановления, определения судом о замене неотбытого срока ограничения свободы другим наказанием;
2) постановления, определения судом об условно-досрочном освобождении осужденного лица или замене его неотбытой части наказания более мягким;
3) постановления, определения судом об отмене приговора;
4) постановления, определения судом об условно-досрочном освобождении;
5) документы компетентных органов, на которых в соответствии с актом об амнистии или помилования возложено их исполнение;
6) приговор суда с распоряжением о вступлении его в законную силу в отношении осужденного за совершение нового преступления;
7) справка территориального органа юстиции о смерти осужденного;
8) сообщение о получении личного дела и постановке осужденного на учет в Инспекцию по новому месту жительства;
44. По отбытию наказания осужденные снимаются с учета.
45. В день снятия с учета осужденного по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам, направляется сообщение в подразделения ОВД, миграционной полиции, а также, в местный орган военного управления в отношении лица подлежащего призыву на действительную военную службу по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам.

40. Сотталған 18 жасқа толған кезде үлкендердің санатына ауыстырылады.
5. Жазаны өтеуден мерзiмiнен бұрын шартты түрде босату
немесе жазаның өтелмеген бөлiгiн неғұрлым жеңiл жаза түрiне
ауыстыруға ұсыну тәртібі
41. Сотталғандар заңмен белгіленген жаза мерзімінің бір бөлігін өтегеннен кейін Инспекция:
1) сотталғанға жазаны өтеуден мерзімінен бұрын шартты түрде босату немесе жазаның өтелмеген бөлігін жазаның неғұрлым жеңіл түріне ауыстыру туралы мәселені қарау үшін сотқа өтініш беру құқығының туындағаны туралы осы Қағидаға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бес күн мерзімде жазбаша хабарлайды;
2) сотталған өтініш бергеннен кейін он күннің ішінде сотқа тиісті материалдарымен қоса ұсынылған жазаны өтеуден мерзiмiнен бұрын шартты түрде босату немесе жазаның өтелмеген бөлiгiн жазаның неғұрлым жеңiл түрiне ауыстыру туралы осы Қағидаға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш жолдайды;
3) сотталғанның жазаны өтеуден мерзiмiнен бұрын шартты түрде босату, жазаның өтелмеген бөлiгiн жазаның неғұрлым жеңiл түрiне ауыстыру және кешірім жасау туралы өтінішінде оның жеке басын, жүріс-тұрысын сипаттайтын деректер қоса ұсынады.
42. Сотқа барлық құжаттар 2 данада дайындалады.
6. Есептен алу тәртібі
43. Сотталғанды Инспекция есебінен шығаруды растайтын негізгі құжаттары:
1) бас бостандығын шектеудің өтелмеген мерзiмiн өзге жазамен ауыстыру туралы соттың ұйғарымы, қаулысы;
2) жазаны өтеуден мерзiмiнен бұрын шартты түрде босату немесе жазаның өтелмеген бөлiгiн неғұрлым жеңiл жаза түрiне ауыстыру туралы соттың ұйғарымы, қаулысы;
3) үкімнің күшін жою туралы соттың ұйғарымы, қаулысы;
4) сотталғанның сырқаттану салдарынан жазаны өтеуден босату соттың ұйғарымы, қаулысы;
5) рақымшылық немесе кешiрiм жасау актiлерiне сәйкес олардың орындалуы жүктелген құзыретті органдардың құжаттары;
6) жаңа қылмыс жасаған сотталғанға қатысты заңды күшіне енген өкімімен қоса сот үкiмi;
7) аумақтық әділет органының сотталғанның қайтыс болғандығы туралы анықтамасы;
8) жаңа тұрғылықты жері бойынша сотталғанның жеке істері алынғандығы және Инспекцияға есепке қойылғандығы туралы хабарламасы.
44. Жазаны өтеу бойынша сотталғандар есептен алынады.
45. Сотталғанды есептен шығару күні осы Қағидаға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ІІО бөліністеріне, көші-қон полициясына, сондай-ақ осы Қағидаға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шынайы әскери қызметке шақырылуға жататын адамға қатысты жергілікті әскери басқарма органына хабарлама жолданады.

46. Снятие с учета осужденных в связи с заменой ограничения свободы другим видом наказания, а также осуждение за новое преступление, производится на основании судебных актов вступивших в законную силу, в день их получения.
47. О дате и основании снятия осужденного с учета делаются отметки в журнале учета осужденных, личном деле. Личные дела осужденных снятых с учета списываются в архив.
48. На лиц, выбывших до окончания срока наказания с территории, обслуживаемой Инспекции, в связи с изменением места жительства, направляется сообщение в Инспекцию по новому месту жительства. Если дислокация Инспекции неизвестна, сообщение направляется в Департамент уголовно-исполнительной системы (далее - ДУИС) соответствующей области для исполнения.
Личные дела направляются заказной почтой по запросу Инспекции по новому месту жительства осужденных. О получении личного дела Инспекцией по новому месту отбывания наказания осужденных немедленно направляется подтверждение в Инспекцию, выславшую документы.
7. Порядок применения электронных средств
слежения в отношении осужденных
49. Для обеспечения надлежащего контроля, и получения информации о месте нахождении осужденных лиц Инспекцией используются электронные средства слежения.
50. Начальник Инспекции либо лицо, его замещающее в соответствии с ограничениями, установленными осужденному судом, на основании сведений, характеризующих его личность, а также исходя из технической возможности установки соответствующего оборудования, при постановке осужденного на персональный учет, а также в дальнейшем при исполнении наказания принимает решение о применении к нему электронных средств слежения.
51. Решение о применении к осужденному электронных средств слежения оформляется постановлением по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам, которое объявляется осужденному и лицам, проживающим совместно с ним, при этом разъясняется ответственность осужденного за порчу оборудования. Сотрудник Инспекции, ответственный за использование электронных средств слежения, в течение трех рабочих дней с момента вынесения постановления осуществляет установку необходимого оборудования, разъясняет осужденному особенности эксплуатации электронных средств слежения, вручает ему памятку по их эксплуатации под роспись по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам.
52. Устройства электронных средств слежения могут устанавливаться Инспекцией непосредственно на осужденного, по месту его жительства или пребывания в целях осуществления надзора, за соблюдением возложенных судом обязанностей.

46. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаларды басқа түрiне ауыстыруға, сондай-ақ жаңа қылмысы үшiн соттауға байланысты сотталғанды есептен шығару заңды күшіне енген сот актілері негiзiнде, оларды алған күні жүргізіледі.
47. Сотталғанды есептен шығару күнi мен негiзi туралы сотталғандарды есепке алу журналында, жеке iсіне белгi жасалады. Есептен шығарылған сотталғандардың жеке істері мұрағатқа жіберіледi.
48. Жаза өтеу мерзiмi аяқталғанға дейiн Инспекция қызмет көрсететiн аумақтан тұрғылықты жерiн ауыстыруына байланысты кеткен адамдарға жаңа тұрғылықты жері бойынша хабарлама жолданады. Егер Инспекцияның тұрғылықты жерi белгісіз болса, хабарлама тиісті облыстың Қылмыстық-атқару жүйесі департаментіне (бұдан әрі - ҚАЖД) орындау үшін жолданады.
Жеке iстер Инспекция бастығының қолы қойылып, тапсырыс пошта арқылы сотталғанның жаңа тұрғылықты жері бойынша Инспекцияның сұраухаты бойынша жолданады. Сотталғандардың жаңа жаза өтеу жері бойынша Инспекция жеке істі алғандығы туралы құжат жолдаған Инспекцияға тез арада растау жолдайды.
7. Сотталғандарға қатысты электрондық бақылау құралдарын
қолдану тәртібі
49. Бас бостандығын шектеуге және шартты түрде сотталған адамдарға тұрғылықты жері туралы тиісті бақылауды қамтамасыз ету және ақпарат алу үшін Инспекция электрондық бақылау құралдарын қолданады.
50. Инспекцияның бастығы немесе оны ауыстыратын адам сотталғанға сот жүктеген шектеулерге сәйкес, оның жеке басын сипаттайтын мәліметтер негізінде, сондай-ақ тиісті құралдарды орнатудың техникалық мүмкіндіктерін ескере отырып, сотталғанды жеке есепке қойған кезде, сондай-ақ әрі қарай жазаны орындауда оған электрондық бақылау құралдарын қолдану туралы шешім қабылдайды.
51. Сотталғанға электрондық бақылау құралдарын қолдану туралы шешім осы Қағидаға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаулымен ресімделеді, ол сотталғанға және онымен бірге тұратын адамдарға жарияланады, сонымен қатар сотталғанға құралды бұзғаны үшін жауапкершілік туындайтынын түсіндіреді. Электрондық бақылау құралдарын қолдану үшін жауапты Инспекция қызметкері қаулыны шығарған уақыттан бастап, үш жұмыс күні ішінде қажетті құралды орнатуды жүзеге асырады, сотталғанға электрондық бақылау құралдарын пайдалануды түсіндіріп, осы Қағидаға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қол қойғызу арқылы пайдалану жаднамасын береді.
52. Электрондық бақылау құралдарын сотталғанға сот жүктеген міндеттерді сақтауына қадағалауды жүзеге асыру мақсатында, Инспекция оның тұрғылықты немесе орналасқан жатқан жері бойынша орнатуы мүмкін.

в соответствии с пунктом 1-1 ст. 169 УИК РК уведомляет Вас о
наступлении права подачи ходатайства в суд для рассмотрения вопроса
об условно-досрочном освобождении.
Согласно части 1, 3 ст. 70 УК РК, условно-досрочное
освобождение может быть применено после фактического отбытия не менее
________ срока наказания, т.е. срок Вашей подачи ходатайства
наступает «___» _______ 20__ года.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________      __________________
(звание, Ф.И.О.)                        (подпись)
«__» ________________ 20__ г.
Приложение 22
к Правилам применения электронных
средств слежения и организации
деятельности уголовно-исполнительной
инспекции по осуществлению надзора за
отбывающими наказание в виде
ограничения свободы
Форма
__________________________
(наименование суда)
__________________________
Ходатайство
Я, ____________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя и отчество)
_____________________________________________________________________
(наименование территориального органа)
рассмотрев материалы ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год и место рождения)
осужденного(ой) «___» _________ 20___г.
____________________________________________________________________
(наименования суда)
по ст. ___ УК РК ____________________________________________________
(срок, вид наказания)
состоящий(ей) на учете в Инспекции с «___» __________ 20__ г.
Установил:
____________________________________________________________________
(в ходатайстве на условно-досрочное освобождение указывается:
отбытый и не отбытый срок
____________________________________________________________________
наказания на момент вынесения ходатайства, излагаются сведения,
____________________________________________________________________
характеризующие личность осужденного(ой), его(ее) поведение,
выполнению обязанностей
____________________________________________________________________
и запретов, возмещение им ущерба, причиненного здоровью и имуществу
потерпевшего,
____________________________________________________________________
материального ущерба государству)
Учитывая изложенное и руководствуясь __________________________
(указать статью УК РК)
УК РК, полагаю целесообразным направить материал на осужденного(ой)
_______________________________ для решения вопроса о ________
(ФИО осужденного(ой), год рождения)
_________________________________________________________________
(об условно-досрочном освобождении)
Приложение на ____ листах.
М.П.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________      __________________
(звание, Ф.И.О.)                        (подпись)
«__» ________________ 20__ г.
Приложение 23
к Правилам применения электронных
средств слежения и организации
деятельности уголовно-исполнительной
инспекции по осуществлению надзора за
отбывающими наказание в виде
ограничения свободы
Форма
Начальнику _________________
____________________________
____________________________
(Ф.И.О.)
СООБЩЕНИЕ
Гр-н(ка) ______________________________________________________
(Ф.И.О., год и место рождения)
проживающий(ая) по адресу __________________________________________
осужденный(ая) «____»______ 20__ г. _________________________________
(наименование суда)
____________________________________________________________________
(вид наказания)
по ст. УК РК «__»_____ 20__ г. снят(а) с учета в Инспекции в связи с
____________________________________________________________________
(основание снятия с учета)
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________      __________________
(звание, Ф.И.О.)                          (подпись)
«___» ________________ 20__ г.
Приложение 24
к Правилам применения электронных
средств слежения и организации
деятельности уголовно-исполнительной
инспекции по осуществлению надзора за
отбывающими наказание в виде
ограничения свободы
Форма
Местный орган военного управления
_________________________________
_________________________________
(наименование МОВУ)
СООБЩЕНИЕ
Состоящий на воинском учете ___________________________________
(фамилия, имя, отчество)
«___»________ 19__ г.р., проживающий по адресу ______________________
_____________________________, «___»___________20__ г. снят с учета
Инспекции в связи с _________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать основание снятия с учета)
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________      __________________
(звание, Ф.И.О.)                          (подпись)
«__» ________________ 20__ г.
Приложение 25
к Правилам применения электронных
средств слежения и организации
деятельности уголовно-исполнительной
инспекции по осуществлению надзора за
отбывающими наказание в виде
ограничения свободы
Форма
Постановление
об использовании в отношении осужденных к ограничению свободы
электронных средств слежения
Я, начальник __________________________________________________
(лицо, замещающее начальника, наименование инспекции)
_____________________________________________________________________
(инициалы, фамилия)
рассмотрев материалы на ___________________________________________,
(фамилия, имя, отчество)
осужденного(ой) «____»_________ 20___ г. ____________________________
(наименование суда)
по ст. _________ УК РК к ______________________ ограничения свободы.
(срок наказания)
Установил:
____________________________________________________________________
(указываются причины и условия, свидетельствующие о необходимости
____________________________________________________________________
установления электронных средств контроля)
На основании изложенного и руководствуясь пунктом 1 статьи 53,
пунктом 6 статьи 182 УИК РК,
Постановил:
Использовать в отношении осужденного(ой) ______________________
(фамилия, инициалы)
электронных средств слежения ________________________________________
(наименование электронных средств слежения)
____________________________________________________________________
Срок (дата) установки электронных средств слежения по месту
жительства ________________________________________ (_______________)
(подпись оператора об ознакомлении с датой установки
электронных средств контроля)
Начальник (ст. инспектор, инспектор)
уголовно-исполнительной инспекции
___________________________ _________________ ______________________
(звание)                (подпись)      (инициалы, фамилия)
«____»____________ 20 ___ г.
М.П.
С постановлением ознакомлен(а): __________ ____________________
(подпись) (инициалы, фамилия)
«____»____________ 20___ г.
Я, ______________________________, ознакомлен(а) с тем, что в
случае       (фамилия, инициалы)
утраты либо повреждения, уничтожения электронных средств слежения и
отказа от добровольного возмещения в связи с этим ущерба данный
вопрос будет решаться в установленном законом порядке.
_______________________________
(подпись осужденного(ой)
Приложение 26
к Правилам применения электронных
средств слежения и организации
деятельности уголовно-исполнительной
инспекции по осуществлению надзора за
отбывающими наказание в виде
ограничения свободы
Форма
Расписка
о получении памятки осужденному
к наказанию в виде ограничения свободы
по эксплуатации электронных средств слежения
Осужденному(ой)________________________________________________
(ф.и.о осужденного(ой)
установлено электронное средство слежения___________________
__________________________________________________________________
( указать какое)
на период _________________________________________________________
разъяснен порядок эксплуатации данного средства _____________________
_____________________________________________________________________
(радиус действия, периодичность смены элементов питания, другие
характеристики)
Ознакомил:
Начальник (ст. инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________      __________________
(звание, Ф.И.О.)                        (подпись)
«__» ________________ 20__ г.
Памятку получил(а): ___________________________________________
(ф.и.о осужденного(ой)
«____» _________20___ г.
Приложение 27
к Правилам применения электронных
средств слежения и организации
деятельности уголовно-исполнительной
инспекции по осуществлению надзора за
отбывающими наказание в виде
ограничения свободы
Форма
_____________________________________________________________________
(наименование инспекции)
Журнал учета нарушений, выявленных посредством электронных
средств слежения на осужденных к ограничению свободы
Начат «____» _________20___г.
Окончен «____» _________20____г.
(внутренняя сторона журнала)
п\п
ФИО
осужденного
Дата,
время и
место
совершения
нарушена
Краткое
описание
допущенного
нарушения
Дата, фамилия
и роспись
сотрудника,
получившего
материалы для
проведения
проверки
Принятое
решение
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Примечание: журналы учета на осужденных условно и к ограничению
свободы заводятся отдельно
Приложение 28
к Правилам применения электронных
средств слежения и организации
деятельности уголовно-исполнительной
инспекции по осуществлению надзора за
отбывающими наказание в виде
ограничения свободы
Форма
_____________________________________________________________________
(наименование инспекции)
Журнал учета неисправностей электронных средств слежения на
осужденных к ограничению свободы
Начат «____» _________20___г.
Окончен «____» _________20____г.
(внутренняя сторона журнала)
п\п
Идентифика-
ционный
номер
аудиовизуа-
льного,
электронного
средства
слежения
Дата,
время и
характер
выявленной
неисправ-
ности
Принятые
меры
Дата и время
устранения
неисправности
Фамилия и
роспись
лица,
устранив-
шего
неисправ-
ность
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Примечание: журналы учета на осужденных условно и к ограничению
свободы заводятся отдельно
Приложение 29
к Правилам применения электронных
средств слежения и организации
деятельности уголовно-исполнительной
инспекции по осуществлению надзора за
отбывающими наказание в виде
ограничения свободы
Форма
Постановление
об отмене (замене) использовании в отношении
осужденных к ограничению свободы
электронных средств слежения
Я, начальник___________________________________________________
(лицо, замещающее начальника, наименование инспекции)
_____________________________________________________________________
(фамилия, инициалы)
рассмотрев материалы на ___________________________________________,
(фамилия, имя, отчество)
осужденного(ой) «____»__________20___ г. ____________________________
(наименование суда)
по ст. ___________________ УК РК к _______________ ограничения
свободы.                          (срок наказания)
Установил:
____________________________________________________________________
(указываются причины и условия, свидетельствующие о необходимости
отмены (замены)
____________________________________________________________________
использования электронных средств контроля)
На основании изложенного и руководствуясь пунктом 1 статьи 53,
пунктом 6 статьи 182 УИК РК,
Постановил:
Отменить (заменить) в отношении осужденного(ой) _______________
(ненужное зачеркнуть)                       (фамилия, инициалы)
электронные средства слежения______________________________________
(наименование электронных средств слежения)
____________________________________________________________________
Начальник (ст. инспектор, инспектор)
уголовно-исполнительной инспекции
___________________________ _________________ ______________________
(звание)                (подпись)      (инициалы, фамилия)
«____»____________20____г.
М.П.
С постановлением ознакомлен(а): __________ __________________________
(подпись)     (инициалы, фамилия
осужденного(ой)
«____»____________20____г.
Приложение 30
к Правилам применения электронных
средств слежения и организации
деятельности уголовно-исполнительной
инспекции по осуществлению надзора за
отбывающими наказание в виде
ограничения свободы
Форма
_____________________________________________________________________
(наименование инспекции)
Акт установления неисправностей электронных средств слежения
Я, начальник___________________________________________________
(лицо, замещающее начальника, наименование инспекции)
_____________________________________________________________________
(фамилия, инициалы)
В присутствии понятых: 1. __________________________________________
(фамилия, имя, отчество, место жительства)

Қазақстан Республикасы ҚАК-нің 169-бабының 1-1-тармағына сәйкес, Сізді мерзімінен бұрын шартты түрде босату туралы мәселені қарау үшін сотқа өтініш беру құқығыңыз туындағаны туралы хабардар етеді.
Қазақстан Республикасы ҚК-ның 70-бабының 1, 3-тармақтарына сәйкес сотталғанға нақты ______ жаза мерзімін өтегеннен кейін мерзімінен бұрын шартты түрде босату қолданылуы мүмкін, яғни Сіздің өтініш беру мерзіміңіз 20__ жылдың "___"__________ келеді.
________________________
________________________
(орган атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
________________________                         ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                               (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны
өтеушілерге қадағалауды жүзеге асыру бойынша
қылмыстық-атқару инспекцияларының қызметін ұйымдастыру және
электрондық бақылау құралдарын қолдану қағидасына 22-қосымша
Нысан
_____________________________
(соттың атауы)
ҚОЛДАУХАТ
Мен,___________________________________________________________
(лауазымы, атағы, аты-жөні)
_____________________________________________________________________
(аумақтық органның атауы)
Қазақстан Республикасы ҚК-нің_______________ бабы бойынша
_____________________________________________________________________
(жаза түрі, мерзімі)
_____________________________________________________________________
(сот атауы)
20_ жылғы ________ "__" сотталған қылмыстық-атқару инспекцияның
есебінде
20__жылғы "__" __________ тұрған ____________________________________
(аты-жөні, туған жылы және жері)
материалдарын қарап,
АНЫҚТАДЫМ:
_____________________________________________________________________
(мерзімінен бұрын шартты түрде босатуға қолдаухатында: қолдаухат шығару мезетінде
_____________________________________________________________________
жазаның өтелген және өтелмеген мерзімдері, сотталғанның жеке басын мінездейтін
_____________________________________________________________________
мәліметтер баяндалады,оның мінез-құлқы, тыйымдар мен міндеттерді орындауы, мемлекетке
_____________________________________________________________________
материалдық залал, жәбірленушінің мүлкіне және денсаулығына келтірілген
_____________________________________________________________________
залалды өтеуі көрсетіледі.)
Жоғарыда айтылған жәйттардың негізінде және Қазақстан
Республикасы ҚК-ның _________________________ басшылыққа ала отырып, (Қазақстан Республикасы ҚК-ның бабы көрсетіледі)
сотталған ___________________________________________________________
(сотталғанның аты-жөні, туған жылы)
_____________________________________________________________________
(мерзімінен бұрын шартты түрде босату)
туралы мәселені шешу үшін материалды жолдауды орынды деп есептеймін.
Қосымша ___ бетте.
М.О.
_________________________
(орган атауы)
__________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_________________________                         ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                               (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны
өтеушілерге қадағалауды жүзеге асыру бойынша
қылмыстық-атқару инспекцияларының қызметін ұйымдастыру және
электрондық бақылау құралдарын қолдану қағидасына 23-қосымша
Нысан
____________________________________ бастығына
____________________________________
(тегі, аты жөні)
ХАБАРЛАМА
Азамат ________________________________________________________
(тегі, аты-жөні және туған жері)
_____________________________________________________________________
(тұрғылықты жері)
20__ жылғы "___"_____________________________________________________
(қай сотпен сотталған, жаза түрі)
Қазақстан Республикасы ҚК-нің ________ бабымен сотталған ҚАИ есебінен ___________________________ шығарылды.
(есептен шығару негіздемесі)
________________________
(орган атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
________________________                               ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                                     (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны
өтеушілерге қадағалауды жүзеге асыру бойынша
қылмыстық-атқару инспекцияларының қызметін ұйымдастыру және
электрондық бақылау құралдарын қолдану қағидасына 24-қосымша
Нысан
Жергілікті әскери басқару органы
______________________________
______________________________
(ЖӘБО атауы)
ХАБАРЛАМА
Әскери есепте тұратын__________________________________________
(тегі, аты-жөні)
19_жылғы "___"______ туылған, мына жерде тұратын ____________________ 20_жылғы "___"_________ осыған байланысты қылмыстық-атқару инспекциясы есебінен шығарылған
____________________________________________________________________
(есептен шығарылған шығару негіздемесі)
____________________________________________________________________
________________________
(орган атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
________________________                         ______________|
(атағы, тегі, аты-жөні)                              (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны
өтеушілерге қадағалауды жүзеге асыру бойынша
қылмыстық-атқару инспекцияларының қызметін ұйымдастыру және
электрондық бақылау құралдарын қолдану қағидасына 25-қосымша
Нысан
Электрондық бақылау құралдарын
сотталғандарға қатысты қолдану туралы қаулы
Мен,___________________________________________________________
(инспекция атауы, оның орнында қалған адам)
_______________________________бастығы ______________________________
(лауазымы, тегі, аты-жөні)
материалдарды қарап _________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
сотталғанға "___"__________ 20_ жылғы________________________________
(сот атауы)
Қазақстан Республикасы ҚК-нің __________________________ бабы бойынша
_______________________________ бас бостандығын шектеуге сотталған
(жаза мерзімі)
Анықтадым:
_____________________________________________________________________
(электрондық бақылау құралдарын орнатудың қажеттілігін дәлелдейтін
_____________________________________________________________________
себебі мен шарттары көрсетіледі)
Баяндалғанның негізінде және Қазақстан Республикасы ҚАК-нің 53-бабының 1-тармағын, 182-бабының 1-тармағын, басшылыққа алып,
Қаулы еттім:
______________________________________ электрондық бақылау құралдарын
(электрондық бақылау құралдарының атауы)
______________________________ сотталғанға қатысты қолдану.
(тегі, аты-жөні)
Тұрғылықты жері бойынша электрондық бақылау құралдарын орнату (күні) мерзімі_____________________________________ (_______________)
(электрондық бақылау құралдарын орнату күнімен танысу туралы оператордың қолы)
_______________________________
(инспекция атауы)
қылмыстық-атқару инспекциясының
бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
________________________________                   ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                               (қолы)
20__ жылғы "___" __________
М.О.
Қаулымен таныстым: __________ ___________________________
(қолы)       (тегі, аты-жөні)
20__жылғы "____"____________
Мен, __________________________________, электрондық бақылау құралын
(тегі, аты-жөні)
жоғалтқан не зақым келтірген, жойған кезде және осыған байланысты ерікті түрде келтірілген залалды өтеуден бас тарту жағдайда осы мәселе белгіленген заң тәртібінде шешілетіні туралы таныстым.
_______________________________
(сотталғанның қолы)
Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны
өтеушілерге қадағалауды жүзеге асыру бойынша
қылмыстық-атқару инспекцияларының қызметін
ұйымдастыру және электрондық бақылау
құралдарын қолдану қағидасына 26-қосымша
Нысан
Электрондық бақылау құралдарын пайдалану бойынша
бас бостандығын шектеу түріндегі жазаға сотталғандардың жаднаманы
алу туралы қолхаты
____________________________________________________ сотталғанға
(сотталғанның тегі, аты-жөні)
_________________________________________________________ мерзімге
__________________________________________________________________
(қандайы екені көрсетіледі)
____________________________ электрондық бақылау құралдары тағылды.
_______________________________________________________________
(іс-әрекет ету аумағы, қуат беру затын ауыстыру мерзімі, басқа да сипаттамасы)
______________________ аталған құралдың пайдалану тәртібі түсіндірілді.
Таныстырған:
_______________________________
(инспекция атауы)
қылмыстық-атқару инспекциясының
бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
________________________________ ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)       (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Жадынаманы алған: __________________________    ________________
(сотталғанның тегі, аты-жөні)      (қолы)
20___жылғы "____" _________
Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны
өтеушілерге қадағалауды жүзеге асыру бойынша
қылмыстық-атқару инспекцияларының қызметін
ұйымдастыру және электрондық бақылау
құралдарын қолдану қағидасына 27-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
(инспекция атауы)
Бас бостандығын шектеуге сотталғандарға электрондық
бақылау құралдары арқылы анықталған бұзушылықтарды есепке алу журналы
20___жылғы "____" _______ басталды
20___жылғы "____" ______ аяқталды
(журналдың ішкі жағы)
р\с
Сотталғанның ТАӘ
Бұзушылықты жасау күні, уақыты, жасау орны
Жіберілген бұзушылықтың қысқаша мазмұны
Тексеру өткізу үшін материалдарды алған қызметкердің тегі, күні және қолы
Қабылданған шешім
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
Ескерту: шартты және бас бостандығын шектеуге сотталғандарға есепке алу журнал бөлек ашылады
Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны
өтеушілерге қадағалауды жүзеге асыру бойынша
қылмыстық-атқару инспекцияларының қызметін
ұйымдастыру және электрондық бақылау
құралдарын қолдану қағидасына 28-қосымша
Нысан
____________________________________________________________________
(инспекция атауы)
Бас бостандығын шектеуге сотталғандарға электрондық
бақылау құралдарының ақауларын есепке алу
журналы
20___жылғы "____" ______ басталды
20___жылғы "____" ______ аяқталды
(журналдың ішкі жағы)
р\с
Аудиовизуальдық, электрондық және өзге де техникалық қадағалау және бақылау құралының идентификациялық нөмірі
Анықталған ақаудың күні, уақыты және сипаты
Қабылданған шешім
Ақауды жоюдың күні және уақыты
Ақауды жоюшының тегі және қолы
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
Ескерту: шартты және бас бостандығын шектеуге сотталғандарға есепке алу журнал бөлек ашылады
Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны
өтеушілерге қадағалауды жүзеге асыру бойынша
қылмыстық-атқару инспекцияларының қызметін
ұйымдастыру және электрондық бақылау
құралдарын қолдану қағидасына 29-қосымша
Нысан
Сотталғандарға қатысты электрондық бақылау құралдарын қолдануды
жою (алмастыру) туралы
қаулы
Мен,________________________________________________________________
(инспекция атауы, оның орнында қалған адам)
_______________________________бастығы _____________________________
(лауазымы, тегі, аты-жөні)
материалдарды қарап ________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
сотталғанға "___"__________ 200_ ж.____________________________
(сот атауы)
Қазақстан Республикасы ҚК-нің _________________ бабы бойынша
____________________________________________________________________
(жаза мерзімі)
____________________________________________________________________
(бас бостандығын шектеу, шартты сотталуы)
Анықтадым:
____________________________________________________________________
(электрондық бақылау құралдарын қолдануды жою (алмастыру) қажеттілігін дәлелдейтін
____________________________________________________________________
себебі мен шарттары көрсетіледі)
Баяндалғанның негізінде және Қазақстан Республикасы ҚАК-нің 53-бабының 1-тармағын, 182-бабының 6-тармағын, басшылыққа алып,
Қаулы еттім:
______________________________________ электрондық бақылау құралдарын
(электрондық бақылау құралдарының атауы)
_________________    сотталғанға қатысты қолданудан бас тарту (алмастыру).
(тегі, аты-жөні)                (қажеттіні сызу)
_______________________________
(инспекция атауы)
бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
________________________________ ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)            (қолы)
20__ жылғы "___" __________
М.О.
Қаулымен таныстым: __________ ___________________________
(қолы)        (тегі, аты-жөні)
20__жылғы "__"____________
Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны
өтеушілерге қадағалауды жүзеге асыру бойынша
қылмыстық-атқару инспекцияларының қызметін
ұйымдастыру және электрондық бақылау
құралдарын қолдану қағидасына 30-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
(инспекция атауы)
Электрондық бақылау құралдарының ақауын анықтау туралы акті
Мен,___________________________________________________________
(инспекция атауы, оның орнында қалған адам)
_______________________________бастығы _____________________________
(тегі, аты-жөні)
Куәгерлердің қатысуымен: 1. ________________________________________
(тегі, аты-жөні, тұрғылықты жері)

2. ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, место жительства)
Рассмотрев причину неисправности электронных средств слежения
установленного на осужденного ______________________________________,
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
(указываются наименование электронных средств слежения)
Установил:
____________________________________________________________________
(указываются причины неисправности, электронных средств слежения,
степень виновности осужденного)
____________________________________________________________________
На основании изложенного,
Постановил:
Электронные средства слежения пришли в неисправность по вине
(по другим причинам не зависящим от осужденного в связи с чем,
полагаю
(ненужное зачеркнуть)
____________________________________________________________________
(в случае установления вины осужденного, материалы направляются в суд
для взыскания ущерба с
____________________________________________________________________
осужденного в гражданском порядке, в случае отсутствия явных
повреждений прибор направляется на
_______________________________________________
экспертизу).
Начальник (ст. инспектор, инспектор)
уголовно-исполнительной инспекции
___________________________ _________________ ______________________
(звание)               (подпись)       (инициалы, фамилия)
«____»____________20____г.
М.П.
С актом ознакомлены: __________ __________________________________
(подпись) (инициалы, фамилия осужденного(ой)
Понятые: 1. ________________________________________________
(фамилия и инициалы)
2. ________________________________________________
(фамилия и инициалы)
«____»__________ 20 __ г.
Приложение 5
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 14 марта 2012 года № 141
Правила изъятия государственных наград
1. Общие положения
1. Настоящие Правила изъятия государственных наград (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 56 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, статьей 40 Закона Республики Казахстан «О государственных наградах Республики Казахстан» и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и определяет порядок изъятия уголовно-исполнительными инспекциями (далее - Инспекция) государственных наград вместе с документами к ним.
2. Порядок изъятия
государственных наград вместе с документами к ним
2. При получении Указа Президента Республики Казахстан о лишении осужденного государственной награды (далее – Указ) Комитет уголовно-исполнительной системы, либо территориальные органы уголовно-исполнительной системы направляют соответствующий Указ в Инспекцию по месту нахождения осужденного для исполнения.

2. ______________________________________________________________
(тегі, аты-жөні, тұрғылықты жері)
_______________________________________ сотталғанға бекітілген
(тегі, аты-жөні, тұрғылықты жері)
электрондық бақылау құралының ақауының себебін қарастырып,
____________________________________________________________________
(электрондық бақылау құралының атауы көрсетіледі)
Анықтадым:
____________________________________________________________________
(электрондық бақылау құралы ақауының себебі көрсетіледі, сотталғанның кінәлі дәрежесі)
____________________________________________________________________
Баяндалғанның негізінде,
Қаулы еттім:
Электрондық бақылау құралдары сотталғандардан байланысты емес
(басқа себептер бойынша) жарамсыз болып қалды, осыған байланысты
(қажеттіні сызу)
____________________________________________________________________
(сотталғанның кінәсі анықталған жағдайда, азаматтық тәртіпте сотталғаннан келтірілген залалды өтеу
____________________________________________________________________
үшін сотқа материалдар жолданады, анық ақаулардың болмаған кезде құрал сараптамаға жолданады)
__________________________________.
_______________________________
(инспекция атауы)
қылмыстық-атқару инспекциясының
бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
________________________________ ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)             (қолы)
20__ жылғы "___" __________
М.О.
Актпен таныстым: __________ ___________________________
(қолы)   (сотталғанның тегі, аты-жөні)
20__жылғы "___"____________
Куәгерлер: 1. ________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
2. ________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
20__жылғы "____"____________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2012 жылғы 14 наурыздағы
№ 141 бұйрығына
5-қосымша
Мемлекеттік наградаларды алып қою қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік наградаларды алып қою қағидасы (бұдан әрі - Қағида) Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексінің 56-бабына, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 40-бабына, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді және қылмыстық-атқару инспекциясының (бұдан әрі - Инспекция) мемлекеттік наградалар мен оларға қоса берілген құжаттарды алып қою тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік наградаларды және оларға қоса берілген
құжаттарды алып қою тәртібі
2. Қазақстан Республикасы Президентінің сотталғанды мемлекеттік наградадан айыру туралы Жарлығын (бұдан әрі - Жарлық) алған кезде Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті немесе қылмыстық-атқару жүйесінің аумақтық органдары сотталғанның орналасқан жері бойынша Инспекцияға тиісті Жарлықты орындау үшін жолдайды.

3. Инспекция, по получению Указа, в течении десяти рабочих дней устанавливает местонахождение осужденного.
4. После установления места нахождения осужденного (учреждения уголовно-исполнительной системы) сотрудник Инспекции в течение пяти рабочих дней ознакамливает его под роспись с Указом и устанавливает местонахождение государственной награды и документов к ним.
5. В случае нахождения государственной награды и документов к ним в другой области, Инспекция в течение пяти рабочих дней направляет копию Указа в территориальный орган уголовно-исполнительной системы соответствующей области для исполнения.
6. Сотрудник Инспекции, получивший копию Указа, устанавливает местонахождение, лиц у которых находится государственная награда и документы к ней и в течении пяти рабочих дней производит изъятие.
7. При этом составляется акт изъятия, согласно приложению 1 к настоящим Правилам в четырех экземплярах: первый экземпляр направляется лицу, у которого произведено изъятие, второй экземпляр приобщается к личному делу осужденного, третий направляется в Администрацию Президента Республики Казахстан, и четвертый подшивается в номенклатурное дело. Изъятие производится в присутствии не менее чем двух понятых.
8. В случае отказа осужденного от выдачи государственной награды, указания ее местонахождения или ее утери сотрудник Инспекции составляет об этом акт и уведомляет Администрацию Президента Республики Казахстан, с направлением материалов в органы внутренних дел для принятия процессуального решения.
9. Инспекция, в соответствии со статьей 40 Закона Республики Казахстан «О государственных наградах Республики Казахстан» и согласно приложению 2 к настоящим Правилам, изъятые государственные награды вместе с документами к ним, направляет в Администрацию Президента Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам изъятия
государственных наград
Форма
Акт
изъятия (утери) государственных наград и документов к ним
«__» ___________ 20__года                  __________________________
(наименование населенного пункта)
Мною, _________________________________________________________
(указывается должность, звание, Ф.И.О.
_____________________________________________________________________
сотрудника производившего изъятие)
у осужденного (родственников) _______________________________________
(указывается Ф.И.О. осужденного (родственников),
_____________________________________________________________________
у кого произведено изъятие государственной награды, адрес проживания)
произведено изъятие:
_____________________________________________________________________
(указываются, какие государственные награды и документы к ним изъяты,
их состояние)
В присутствии _________________________________________________
(указываются Ф.И.О. понятых присутствующих при изъятии,
_____________________________________________________________________
их полные установочные данные, адрес проживания)
Замечания по изъятию: _________________________________________
(указываются какие есть замечания по изъятию)
_____________________________________________________________________
Изъятие произвел: _____________________________________________
указывается фамилия, имя и отчество
_____________________________________________________________________
сотрудника проводившего изъятие и роспись)
У кого изъято: ________________________________________________
(указывается Ф.И.О. у кого произведено изъятие государственной
_____________________________________________________________________
награды и документов к ним и роспись)
М.П.
«__» _________ 20__ года
Приложение 2
к Правилам изъятия
государственных наград
Форма
Сообщение
__________________________________________________________
(наименование органа, куда направляется сообщение)
Сообщаем, что Указ Президента Республики Казахстан от «__»
______ 20__года № ___ о лишении осужденного _________________
государственной                           (Ф.И.О. осужденного)
награды Республики Казахстан и документов к ним исполнен
____________________________________________________________________
(наименование территориального органа Инспекции)
Изъятые государственные награды и документы к ним в
соответствии со статьей 40 Закона Республики Казахстан "О
государственных наградах Республики Казахстан" направлены в Ваш адрес
«____»________ 20__года исх. № _________
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование территориального органа,
______________________________________
должность, звание, фамилия и инициалы, подпись)
М.П.
«__» _________ 20__года
Приложение 6
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 14 марта 2012 года № 141
Инструкция
по осуществлению контроля за осужденными
с отсрочкой исполнения наказания

3. Инспекция Жарлықты алған соң, он жұмыс күні ішінде сотталғанның орналасқан жерін анықтайды.
4. Сотталғанның орналасқан жерін (қылмыстық-атқару жүйесі мекемесін) анықтағаннан кейін, оны Инспекция қызметкері бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен қол қою арқылы таныстырады және мемлекеттік награда мен оған қоса берілген құжаттардың орналасқан жерін анықтайды.
5. Мемлекеттік награда және оған қоса берілген құжаттар басқа облыста табылған жағдайда, Инспекция бес жұмыс күні ішінде Жарлықтың көшірмесін тиісті облыстағы қылмыстық-атқару жүйесі органына орындау үшін жолдайды.
6. Жарлықтың көшірмесін алған Инспекция қызметкері мемлекеттік награда және оған қоса берілген құжаттары бар адамның орналасқан жерін анықтайды және бес жұмыс күні ішінде алып қоюды жүргізеді.
7. Бұл ретте осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алып қою актісі төрт данада жасалады: бірінші дана алып қою жүргізілген адамға жолданады, екінші данасы сотталғанның жеке ісіне тігу үшін жолданады, үшіншісі Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігіне және төртіншісі істер номенклатурасына тігіледі. Алып қою кем дегенде екі куәгердің қатысуымен жүргізіледі.
8. Сотталған мемлекеттік награданы беруден, орналасқан жерін көрсетуден бас тартқан немесе жоғалтқан жағдайда, Инспекция қызметкері ол туралы акті жасайды және ІІО-ға іс жүргізу шешімін қабылдау үшін материалдарды жолдай отырып, ол туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігін хабардар етеді.
9. Алынған мемлекеттік наградаларды және оларға қоса берілген құжаттарды Инспекция "Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабына және осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жолдайды.
Мемлекеттік наградаларды
алып қою қағидасына
1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік наградалар мен оларға қоса берілген
құжаттарды алып қою актісі
20__ жылғы "__"________ _________________________
(елді мекеннің атауы)
Мен, ________________________________________________________
(алып қоюды жүргізген қызметкердің лауазымы, атағы, аты-жөні)
____________________________________________________________________
сотталғаннан (туыстарынан)__________________________________________
(мемлекеттік наградаларды алып қою жүргізілген
____________________________________________________________________
сотталғанның (туыстарының) Т.А.Ә., тұрғылықты мекенжайы, алып қоюға қатысқан куәгерлердің
____________________________________________________________________
аты-жөндері, толық айқындама белгілері, тұрғылықты мекенжайы көрсетіледі)
қатысуларымен ______________________________________________________
(қандай мемлекеттік наградалар және оларға қоса берілген құжаттары,
________________________________________________ тәркілеу жүргізілді.
олардың жай күйі көрсетіледі)
Алып қою бойынша ескертулер___________________________________
______________________________________________________________
(алып қою бойынша ескертулер көрсетіледі)
____________________________________________________________________
Алып қоюды жүргізген:_________________________________________
(алып қоюды жүргізген қызметкердің тегі, аты жөні көрсетіледі
____________________________________________________________________
және қолы қойылады)
Кімнен алынып қойылды________________________________________
(мемлекеттік награда және оған қоса берілген
____________________________________________________________________
құжаттар алынған адамның Т.А.Ә. көрсетіледі және қолы қойылады)
М.О.
20__жылғы "__"__________
Мемлекеттік наградаларды
алып қою қағидасына
2-қосымша
Нысан
Хабарлама
__________________________________________
(хабарлама жолданатын органның атауы)
_____________________________________________________________ (аумақтық Инспекция атауы)
сотталған _____________________________________________________
(сотталғанның аты-жөні)
Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградасынан және оған қоса берілген құжаттарынан айыру туралы Қазақстан Республикасы Президентінің 20__ жылғы "__"___________ № ____ Жарлығы орындалғанын хабарлаймыз.
Алынған мемлекеттік наградалар және оларға қоса берілген құжаттары "Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабына сәйкес Сіздің мекенжайға 20__ жылғы "__"_________ шығ.№ ________ жолданды.
________________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
(аумақтық органның атауы,
____________________________________________________________________
лауазымы, атағы, тегі және аты-жөні, қолы)
М.О.
20__жылғы "__"________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2012 жылғы 14 наурыздағы
№ 141 бұйрығына
6-қосымша
Жазасын атқаруды кейінге қалдыра отырып сотталғандарға
бақылауды жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулық

1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по осуществлению контроля за осужденными с отсрочкой исполнения наказания (далее – Инструкция) детализирует вопросы по осуществлению контроля за осужденными с отсрочкой исполнения наказания.
2. Контроль за поведением осужденных беременных женщин и женщин, имеющих малолетних детей, и мужчин, в одиночку воспитывающим малолетних детей, к которым применена отсрочка исполнения наказания (далее – осужденные) осуществляется территориальными уголовно-исполнительными инспекциями Департаментов уголовно-исполнительной системы по областям, города Астаны, города Алматы и Алматинской области (далее – Инспекции).
3. Основанием для осуществления контроля является приговор, определение, постановление (далее – судебный акт), вступившие в законную силу.
4. Инспекции:
1) осуществляют взаимодействие с подразделениями прокуратуры, местными органами военного управления, местными исполнительными органами, судами и общественными объединениями, с администрацией предприятий, учреждений и организаций, в которых обучаются или работают осужденные;
2) вносят представления в суд для решения следующих вопросов:
в отношении лиц, скрывшихся от контроля с постановкой вопроса об объявлении розыска и избрании меры пресечения;
об освобождении осужденного лица от отбывания оставшейся части наказания или о замене неотбытой части наказания более мягким либо о направлении его в исправительное учреждение по истечении срока отсрочки указанного в судебном акте или в случае смерти ребенка, либо в случае прерывания беременности, с учетом поведения осужденного лица, отношения к воспитанию ребенка, отбытого и неотбытого срока наказания;
об освобождении от наказания или смягчении наказания вследствие издания уголовного закона, имеющего обратную силу, а также акта об амнистии;
3) со дня поступления судебного акта в суточный срок (без учета выходных и праздничных дней) осуществляют постановку на учет осужденных с занесением их данных в информационную базу данных, в случае изменения места жительства своевременно производят их корректировку;
4) осуществляют проверку осужденных лиц по функционирующим автоматизированным информационно-поисковым системам органов внутренних дел (далее - ОВД) и информационным системам Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - КПСиСУ);
5) не реже одного раза в квартал (в городе и в районном центре не реже одного раза в месяц) проводят профилактическую работу по месту жительства и работы (проведение бесед о недопущении: административных правонарушений и уголовных преступлений, а также нарушений условий отбывания наказаний) с осужденными;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Жазасын атқаруды кейінге қалдыра отырып сотталғандарға бақылауды жүзеге асыру бойынша нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) жазасын атқаруды кейінге қалдыра отырып сотталғандарға бақылауды жүзеге асыру бойынша мәселелерді нақтылайды.
2. Жазасын атқаруды кейінге қалдыру қолданылған жүктi әйелдердің және жас балалары бар әйелдердің және жас балаларды жалғыз өзі тәрбиелейтін еркектердің жүріс-тұрысына бақылауды облыстар, Астана қаласы, Алматы қаласы және Алматы облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің аумақтық қылмыстық-атқару инспекциялары (бұдан әрi - Инспекциялар) жүзеге асырады.
3. Бақылауды жүзеге асыру үшін заңды күшiне енген сот үкімі, қаулысы, ұйғарымы (бұдан әрі - сот актісі) негіз болады.
4. Инспекциялар:
1) прокуратура бөліністерімен, жергілікті әскери басқару органдарымен, жергілікті атқарушы органдармен, соттармен және қоғамдық бірлестіктермен, сотталғандар оқитын немесе жұмыс iстейтiн кәсiпорындардың, мекемелердің және ұйымдардың әкімшілігімен өзара іс-қимыл жасасуды жүзеге асырады;
2) сотқа:
бақылаудан жасырынған және жазасын өтеуден жалтарғанға қатысты iздеу жариялау және бұлтартпау шарасын таңдау;
сот актісінде көрсетілген кейінге қалдыру мерзімі біткеннен кейін не бала шетiнеген жағдайда, не түсiк тастаған жағдайда сотталған адамның мiнез-құлқын, баланы тәрбиелеуге қатынасын, жазаның өтелген және өтелмеген мерзiмдерiн ескере отырып, сотталған адамды жазаның қалған бөлiгiн өтеуден босату немесе жазаның өтелмеген бөлiгiн жазаның неғұрлым жеңiл түрімен алмастыруға, не оны түзеу мекемесiне жiберу;
керi күшi бар қылмыстық заңның, сондай-ақ рақымшылық жасау актiсiнiң жариялануы салдарынан жазадан босату немесе жаза түрін жеңілдету мәселелерін шешу үшін ұсыным енгізеді;
3) сот актісі келіп түскен күннен бастап бір тәулік мерзімде (демалыс және мейрам күндерін есептемегенде) сотталғандардың деректерін ақпараттық деректер базасына енгізіп, есепке алуды жүзеге асырады, тұрғылықты жері өзгерген жағдайда олардың түзетуін уақытылы жүргізеді;
4) ішкі істер органдарының (бұдан әрі – ІІО) қолданыстағы автоматтандырылған ақпараттық-іздеу жүйелері және Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есеп комитетінің (бұдан әрі – ҚСжАЕК) ақпараттық жүйелері бойынша сотталған адамдарды тексеруді жүзеге асырады;
5) тоқсан сайын кемінде бір рет (қала және аудан орталығында айына кемінде бір рет) тұрғылықты жері және жұмыс орны бойынша сотталғандармен профилактикалық жұмыс (әкімшілік құқық бұзушылықтар мен қылмыс жасауды, жазаны өтеу жағдайларын бұзуды болдырмау туралы әңгіме) жүргiзеді;

6) ежеквартально проводят сверку с судом по поступившим на исполнение судебным актам, о чем по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции составляются акты сверок в двух экземплярах;
7) ежеквартально проводят сверку с территориальным Управлением КПСиСУ по выставленным извещениям об осужденных, о чем по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции составляются акты сверок в двух экземплярах;
8) ежемесячно проводят сверку с оперативно-розыскными подразделениями по спискам лиц, находящихся в розыске, о чем составляется акт сверки в двух экземплярах, согласно приложению 3 к настоящей Инструкции;
9) ежемесячно проводят сверку с подразделениями миграционной полиции по выставленным и снятым с учета сторожевым карточкам, о чем по форме согласно приложению 4 к настоящей Инструкции составляется акт сверки в двух экземплярах;
10) ежемесячно в подразделения общественной безопасности направляют списки лиц, состоящих на учете Инспекции, для повышения информированности участковых инспекторов полиции и по делам несовершеннолетних;
11) ежемесячно с целью пресечения фактов незаконного выезда за пределы Республики Казахстан лиц, осужденных без изоляции от общества, в том числе иностранных лиц, в подразделения миграционной полиции направляют списки состоящих и снятых с учета;
12) проводят первоначальные мероприятия по розыску лиц, состоящих на учете, местонахождения которых неизвестно;
13) несут персональную ответственность за сохранность контрольных дел;
14) снимают с учета осужденных;
15) проводят следующие операции с документами:
регистрацию документов входящей и исходящей корреспонденции;
контроль исполнения документов;
оперативное хранение и использование документов;
передачу документов на хранение в ведомственный архив;
16) имеют в наличии печати и штампы, которые хранятся в сейфах или опечатываемых несгораемых металлических шкафах.
2. Постановка на учет Инспекции
5. При принятии судебного акта к исполнению, Инспекция:
1) регистрирует в день поступления копию судебного акта вместе с приложениями к ней в журнале входящих документов, а затем вносит данные осужденного в пронумерованный, прошнурованный и опечатанный печатью журнал учета осужденных по форме согласно приложениям 5 к настоящей Инструкции. В таком же порядке регистрируются контрольные дела, поступившие из других Инспекций, в связи с изменением места жительства осужденных и прибывших из исправительных учреждений.
В случае обнаружения в судебных актах неясностей, ошибок, препятствующих их исполнению, судебные акты немедленно, без регистрации в журнале учета условно осужденных, возвращаются в суды;

6) тоқсан сайын орындауға келіп түскен сот актілер бойынша сотпен салыстыру жұмысын жүргізіп, ол жөнінде осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада салыстыру актiсін жасайды;
7) тоқсан сайын ҚСжАЕК-нің аумақтық басқармаларымен салыстыру жұмысын жүргізіп, ол жөнінде осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада салыстыру актiсін жасайды;
8) іздестірудегі сотталғандардың тізімі бойынша аумақтық жедел-іздестіру бөліністерімен ай сайын салыстыру жүргізіп, ол жөнінде осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада салыстыру актісін жасайды;
9) шығарылған және есептен алынған күзет карточкалары бойынша көші-қон полиция бөліністерімен тоқсан сайын салыстыру жүргізіп, ол жөнінде осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада салыстыру актісін жасайды;
10) учаскелік полиция және кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі инспекторлардың хабардар болуын арттыру үшін Инспекцияның есебіне алынған сотталған адамдардың тізімін ай сайын қоғамдық қауіпсіздікті сақтау бөліністеріне жолдайды;
11) қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жазаға сотталған адамдардың, оның ішінде шетел азаматтарының Қазақстан Республикасының шегінен тыс заңсыз шығу фактілерінің жолын кесу мақсатында, ай сайын есепке алынғандардың және есептен шығарылғандардың тізімдерін көші-қон полициясы бөліністеріне жолдайды;
12) орналасқан жері белгiсiз есепте алынған адамдарды iздестіру бойынша бастапқы iс-шараларды жүргiзедi;
13) бақылау істерінің сақталуына дербес жауаптылықта болады;
14) сотталғандарды есептен шығарады;
15) құжаттармен мынадай операциялар:
кіріс және шығыс хат-хабар құжаттарын тіркеуді;
құжаттардың орындалуын бақылауды;
құжаттардың жедел сақталуы мен пайдалануын;
ведомстволық мұрағатқа құжаттарды сақтауға беруді жүргізеді;
16) мөр және мөртабандары болады, олар сейфтерде немесе өртке төзімді металл шкафтарда сақталады.
2. Инспекция есебіне қою
5. Инспекция сот актісін орындауға алған кезінде:
1) сот актісінің көшірмесін қосымшаларымен бірге келіп түскен күні кiрiс құжаттарының журналына тiркейдi, ал одан кейін сотталған адамның деректерiн сотталғандардың арнайы нөмiрленiп, бауланып, мөр басылған есеп журналына осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша енгiзедi. Осындай тәртiпте сотталған адамдардың тұрғылықты жерінің өзгеруiне байланысты басқа Инспекциялардан және түзеу мекемелерінен келіп түскен жеке iстер тiркеледi.
Сот актілерінде оларды орындауға кедергі келтіретін түсінбеушіліктер, қателер кездескен жағдайда, сот актілері тез арада сотталғандарды есепке алу журналына тіркемей, сотқа қайтарады;

2) в суточный срок с момента постановки на учет осужденного:
направляет в суд, вынесший решение, или исправительное учреждение, из которого освобожден осужденный, извещение о принятии судебного акта к исполнению по форме согласно приложению 6 к настоящей Инструкции;
заполняет контрольно-сроковую карточку по форме согласно приложению 7 к настоящей Инструкции, которую помещают в соответствующую картотеку Инспекции;
заполняет и передает сторожевую карточку в подразделения миграционной полиции, для контроля за снятием осужденного с регистрационного учета и информирования Инспекции, об изменении места жительства осужденного по форме согласно приложению 8 к настоящей Инструкции, второй экземпляр помещается в картотеку;
3) после регистрации копии приговора, заводит на осужденного контрольное дело по форме согласно приложению 9 к настоящей Инструкции.
6. Порядковые номера контрольного дела и контрольно-сроковой карточки должны соответствовать номеру судебного акта, зарегистрированного в журнале учета осужденных.
7. Контрольные дела и картотеки хранятся в металлическом шкафу, который по окончании рабочего дня закрывается на замок и опечатывается.
8. Контрольное дело осужденного состоит из двух частей:
в первой части подшиваются материалы, служащие основанием для постановки на учет (судебный акт, справка о вступлении его в законную силу), копии извещений, сообщений, отдельный лист для отметок, проверяющих по изучению дела;
во второй части - характеризующие материалы, относящиеся к организации и осуществлению процесса исполнения наказания. Все документы должны быть подшиты в хронологическом порядке, пронумерованы и занесены в опись.
9. В течение 5 рабочих дней после постановки на учет осужденного, Инспекция заполняет извещение об осужденном согласно приложению 5 к Правилам ведения и использования отдельных видов специальных учетов, утвержденным приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 29 апреля 2004 года № 23 зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2843 (далее - приказ ГП РК), а на лиц, осужденных судами другой области - первый экземпляр алфавитной учетной карточки (далее - Ф-1), согласно приложению 1 к приказу ГП РК и одно извещение об осужденном, которые направляются сопроводительным письмом в территориальное Управление КПСиСУ, второй экземпляр сопроводительного письма подшивается в первой части дела.
10. В случае освобождения от наказания осужденного или изменения судебного акта в отношении него, а также при снятии с учета по другим основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, Инспекция в течение 5 рабочих дней после получения соответствующего документа направляет в территориальное Управление КПСиСУ извещение об осужденном с указанием полных сведений об основании снятия осужденного с учета или изменения приговора в отношении него. Копия извещения подшивается во второй части дела в хронологическом порядке.

2) сотталғанды есепке алған кезден бастап бір тәулік мерзімде:
үкімді шығарған сотқа немесе сотталғанды босатқан түзеу мекемесіне сот актілерінің орындауға қабылданғаны туралы хабарламаны осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолдайды;
осы Нұсқаулыққа 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау-мерзімдік карточка толтырып, Инспекцияның тиісті картотекасына салады;
сотталғанның тұрғылықты жерін өзгерткендігі туралы осы Нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғанды тіркеу есебінен шығаруды және Инспекцияны хабарлауды бақылауға алу үшін күзет карточкасын толтырады және көші-қон полициясы бөліністеріне тапсырады, екінші данасы картотекаға салынады;
үкімнің көшірмесін тіркегеннен кейін, осы Нұсқаулыққа 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғанға бақылау ісін бастайды.
6. Бақылау істерінің және бақылау-мерзімдік карточканың реттік нөмірлері сотталғандарды есепке алу журналына тіркелген сот актілерінің нөміріне сәйкес болуы тиіс.
7. Бақылау iстері және картотекалар жұмыс күнi аяқталғаннан кейiн құлыппен жабылатын және мөрленетiн металл шкафта сақталады.
8. Сотталған адамның бақылау істері екі бөлімнен тұрады:
бірінші бөлімге есепке қою үшiн негiз болатын материалдар (сот актілері, заңды күшіне ену туралы анықтама), хабарламалардың көшірмелері, хабарлар, тіркеу парағы және істі зерделеу бойынша тексерушінің белгі қоятын жеке парағы тігіледі;
екінші бөлімге жазаны орындау барысын ұйымдастыруға және жүзеге асыруға қатысты сипаттамалық материалдар, сонымен қатар тіркеу парағы тігіледі. Барлық құжаттар хронологиялық ретпен тігіліп, нөмірленіп тізімдемеге енгізілуі тиіс.
9. Сотталғанды есепке қойғаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде Инспекция Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2843 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2004 жылғы 29 сәуірдегі № 23 бұйрығымен (бұдан әрі – Қазақстан Республикасы БП бұйрығы) бекітілген Арнайы есепке алудың жекелеген түрлерін жүргізу мен пайдаланудың ережелеріне 5-қосымшаға сәйкес, сотталған туралы хабарлама толтырады, ал басқа облыстың соты соттаған адамдарға Қазақстан Республикасы БП бұйрығына 1-қосымшаға сәйкес әліпбилік есепке алу карточкасының бір данасын және сотталған туралы бір хабарлама толтырады, олар ілеспе хатпен қоса ҚСжАЕК-ның аумақтық басқармасына жолданады, ілеспе хаттың екінші данасы істің бірінші бөліміне тігіледі.
10. Сотталған жазадан босатылған немесе оған қатысты сот актілері өзгертілген жағдайда, сонымен қатар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да негіздер бойынша есептен шығарылғанда, Инспекция тиісті құжатты қабылдағаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде ҚСжАЕК-ның аумақтық басқармаларына сотталғанды есептен шығару негіздемесі немесе оған қатысты үкімнің өзгертілгендігі туралы толық мәліметтер көрсетілген сотталған туралы хабарламаны жолдайды. Хабарламаның көшірмесі хронологиялық ретпен істің екінші бөліміне тігіледі.

3. Контроль за поведением осужденных с отсрочкой исполнения наказания
11. В день освобождения осужденного лица, исправительное учреждение направляет в Инспекцию по месту его жительства копию судебного акта об отсрочке отбывания наказания с указанием даты освобождения, к которому прилагаются характеристика осужденного лица, справка о согласии родственников принять его и ребенка, предоставить им жилье и создать необходимые условия для проживания с ребенком, медицинское заключение о беременности, либо копия свидетельства о рождении ребенка или справка о наличии ребенка, а также его подписка о явке в Инспекцию.
Инспекция после явки осужденного лица не позднее трех суток ставит его на учет, и в дальнейшем осуществляет контроль за его поведением.
12. При постановке на учет Инспекцией проводится беседа с осужденным лицом, в ходе которой ему разъясняются условия отсрочки отбывания наказания, последствия их невыполнения и ответственность за нарушение общественного порядка, совершение нового преступления, а также за уклонение от воспитания ребенка и ухода за ним, о чем отбирается подписка по форме согласно приложению 10 к настоящей Инструкции, которая подшивается в контрольное дело осужденного.
Кроме того, уточняются и проверяются анкетные данные, сведения о близких родственниках осужденного лица и другие вопросы, имеющие значение для осуществления контроля за его поведением. О результатах беседы составляется справка, которая вместе с подпиской приобщается к контрольному делу осужденного лица.
Одновременно о постановке на учет осужденного лица уведомляются органы опеки и попечительства по месту его жительства для осуществления взаимодействия в обеспечении контроля за воспитанием ребенка и уходом за ним. Ежеквартально сотрудниками Инспекции совместно с представителями органов опеки и попечительства проводится обследование жилищных условий, о чем в трех экземплярах составляется акт, один экземпляр которого подшивается в контрольное дело.
13. В случае, если осужденный в возрасте от восемнадцати до двадцати семи лет не проходил и подлежит призыву на срочную воинскую службу Инспекция направляет в местный орган военного управления сообщение о постановке его на учет по форме согласно приложению 11 к настоящей Инструкции.
14. В случае трудоустройства осужденного лица, Инспекция по форме согласно приложению 12 к настоящей Инструкции направляет сообщение администрации организации по месту его работы.
15. В случае неприбытия осужденного в двухнедельный срок со дня освобождения Инспекция проводит первоначальные розыскные мероприятия и, если место пребывания осужденного лица не установлено, вносит в суд представление об объявлении в розыск и избрании меры пресечения.

3. Жазасын атқаруды кейінге қалдыра отырып сотталғандардың жүріс-тұрысын бақылау
11. Сотталған адам босатылған күнi түзеу мекемесi оның тұрғылықты жерi бойынша Инспекцияға босатылған күнін көрсете отырып, соттың жазаны өтеу мерзiмiн кейiнге қалдыру туралы сот актісінің көшірмесін жолдайды, оған сотталған адамның мiнездемесi, туыстарының оны және сәбиiн қабылдауға, оларға тұрғын үй беру және сәбиiмен бiрге тұру үшiн қажеттi жағдай жасауға келісім беруі туралы анықтама, жүктiлiгi туралы медициналық қорытынды не баласының туу туралы куәлiгiнiң көшiрмесi немесе баласының бар екендігі туралы анықтама, сондай-ақ Инспекцияға келу туралы қолхат қоса берiледi.
Сотталған адам келгеннен кейін Инспекция үш тәулік ішінде сотталғанды есепке қояды және оның жүріс-тұрысын одан әрі бақылауды жүзеге асырады.
12. Есепке қою кезінде Инспекция сотталған адаммен әңгімелесу жүргізеді, әңгімелесу барысында оған жазаны өтеудi кейiнге қалдыру шарттары, оны орындамаған кездегі салдары және қоғамдық тәртiптi бұзғаны, жаңа қылмыс жасағаны, сондай-ақ баласын тәрбиелеу мен оны күтуден жалтарғаны үшiн жауапкершілігі түсiндiрiледi, бұл жөнiнде осы Нұсқаулыққа 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолхат алынады, ол сотталғанның бақылау ісіне тігіледі.
Бұдан басқа, сауалнамалық деректерi, жақын туыстары туралы мәлiметтер және оның мiнез-құлқын бақылауды жүзеге асыру үшiн маңызы бар басқа да мәселелер нақтыланады және тексерiледi. Әңгiмелесу нәтижелерi туралы анықтама жасалады, ол қолхатпен қоса сотталған адамның бақылау iсiне тiгiледi.
Сотталған адамды есепке қоюмен бір уақытта баланы тәрбиелеу және оны күтуге бақылауды қамтамасыз ету кезінде өзара іс-қимылды жүзеге асыру үшiн оның тұрғылықты жерi бойынша қорғаншылық және қамқоршылық органдары хабардар етiледi. Инспекция қызметкерлері қорғаншылық және қамқоршылық органдарымен бірлесе отырып, тоқсан сайын тұрғылықты мекенінің жай-күйіне тексеру жүргізеді, бұл туралы үш данада акт жасалып, бір данасы сотталғанның бақылау ісіне тігіледі.
13. Егер сотталған он сегіз жастан жиырма жеті жасқа дейінгі мерзімді әскери қызметін өтемеген және мерзімді әскери қызметке шақырылатын болса, Инспекция жергілікті әскери басқару органына осы Нұсқаулыққа 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оны есепке қою туралы хабарлама жібереді.
14. Сотталған адамды жұмысқа орналастырған жағдайда, Инспекция оның жұмыс орны бойынша ұйымның әкiмшiлiгiне осы Нұсқаулыққа 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама жолдайды.
15. Сотталған босатылған күнінен бастап екi апта мерзiмде келмеген жағдайда, Инспекция бастапқы іздестіру іс-шараларын жүргізеді және егер де сотталған адамның келу орны анықталмаған жағдайда, сотқа іздестіру жариялау және бұлтартпау шарасын қолдану туралы ұсыным енгізеді.

16. В целях контроля за соблюдением условий отсрочки отбывания наказания осужденными лицами Инспекция:
1) проводит профилактические беседы с осужденными лицами, их родственниками и лицами, которые могут оказать на них положительное влияние, отбирают у осужденных лиц объяснения о причинах допущенных нарушений. Принимает меры к предотвращению с их стороны случаев уклонения от обязанностей по воспитанию ребенка и уходу за ним, нарушений общественного порядка и повторных преступлений;
2) проводит иные мероприятия, связанные с осуществлением контроля за поведением осужденных лиц, их образом жизни и отношением к воспитанию ребенка;
3) при выявлении фактов уклонения осужденных лиц от воспитания ребенка и ухода за ним, отрицательной характеристике по месту жительства осуществляется сбор необходимой информации и направляется в подразделение по делам несовершеннолетних ОВД, для проведения соответствующих мероприятий, копии материалов приобщаются в контрольное дело.
17. Несоблюдением условий отсрочки отбывания наказания осужденными лицами является:
1) нарушение общественного порядка, повлекшее применение мер административного взыскания;
2) уклонение от воспитания ребенка и ухода за ним.
18. Осужденное лицо считается уклоняющимся от воспитания ребенка, если оно:
1) официально не отказавшись от ребенка, оставил его в родильном доме или передал в детский дом;
2) ведет антиобщественный образ жизни и не занимается воспитанием ребенка и уходом за ним;
3) оставил ребенка родственникам или иным лицам;
4) скрылось от отбытия наказания;
5) совершил иные действия, свидетельствующие об уклонении от воспитания ребенка.
19. После выявления любого из указанных в пункте 17 настоящей Инструкции нарушений сотрудник Инспекции вызывает осужденное лицо, а в случае неявки, посещает его по месту жительства, отбирает у него объяснение о причинах допущенного нарушения, проводит профилактическую беседу и объявляет письменное предупреждение по форме согласно приложению 13 к настоящей Инструкции.
20. В случаях, если осужденное лицо после объявленного двукратного письменного предупреждения отказалось от ребенка, либо скрылось или продолжает уклоняться от воспитания ребенка и ухода за ним, Инспекция направляет соответствующую информацию в органы опеки и попечительства, для решения вопроса о лишении родительских прав.
После лишения родительских прав, согласно приложению 14 к настоящей Инструкции вносит в суд представление об отмене отсрочки отбывания наказания и о направлении осужденного лица в исправительное учреждение для отбывания наказания, назначенного судебным актом. К представлению прилагаются: копии судебного акта об отсрочке отбывания наказания и материалы, свидетельствующие об уклонении осужденного лица от воспитания ребенка и ухода за ним, характеристики с места работы и жительства, другие документы.

16. Сотталған адамдардың жазаны өтеуін кейiнге қалдыру шарттарын сақтауына бақылау жасау мақсатында Инспекция:
1) сотталған адамдармен, олардың туыстарымен және оларға оң ықпал ете алатын адамдармен профилактикалық әңгiмелер жүргізеді, сотталған адамнан жол берген бұзушылықтарының себептері туралы түсініктеме алады. Олардың тарапынан баланы тәрбиелеу мен оны күту мiндеттерiнен жалтаруының, қоғамдық тәртiп бұзушылықтар мен қайталап қылмыс жасауының алдын алу бойынша шаралар қабылдайды;
2) сотталған әйелдердiң жүріс-тұрысын, олардың өмір салтын және баланы тәрбиелеудегі көзқарасын бақылау үшін өзге де iс-шараларды жүргiзедi;
3) сотталған әйелдердiң баланы тәрбиелеуден және оны күтуден жалтару, тұрғылықты жерi бойынша терiс мiнезделу фактілері анықталған жағдайда, қажетті ақпараттар жинақталады және тиісті іс-шаралар жүргізу үшін ІІО-ның кәмелетке толмағандар iстерi жөнiндегi бөліністеріне жолданады, құжаттардың көшірмесі бақылау ісіне қоса тігіледі.
17. Сотталған адамдардың жазаны өтеуді кейiнге қалдыру шарттарын сақтамауы мыналар:
1) әкiмшiлiк жазалау шараларын қолдануға әкеп соққан қоғамдық тәртiптi бұзу;
2) баланы тәрбиелеуден және оны күтуден жалтару болып табылады.
18. Сотталған адам, егер ол:
1) баладан ресми түрде бас тартпай, оны босанатын үйде қалдырса немесе балалар үйiне берсе;
2) қоғамға қарсы өмір салтын ұстанса және баланың тәрбиелеумен және оны күтумен айналыспаса;
3) баланы туыстарына немесе өзге де адамдарға қалдырып кетсе;
4) жаза өтеуден бой тасаласа;
5) баланы тәрбиелеуден жалтаруын куәландыратын өзге де iс-әрекет жасаса, баланы тәрбиелеуден жалтарған болып саналады.
19. Осы Нұсқаулықтың 18-тармағында көзделген кез-келген бұзушылықтар анықталғаннан кейiн Инспекция қызметкерi сотталған адамды шақырады, ал ол келмеген жағдайда тұрғылықты жерi бойынша барады, одан жол берген бұзушылықтың себептерi туралы түсiнiктеме алады, профилактикалық әңгiмелесу жүргiзедi және осы Нұсқаулыққа 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаша ескерту жариялайды.
20. Егер сотталған адам екi рет жариялаған жазбаша ескертуден кейiн баладан бас тартса не бой тасаласа немесе баланы тәрбиелеу мен оны күтуден жалтаруын жалғастырған жағдайда, Инспекция қорғаншылық және қамқоршылық органдарына ата-ана құқығынан айыру мәселесін шешу үшін тиісті ақпарат жолдайды.
Ата-ана құқығынан айырғаннан соң сотқа жазаны өтеу мерзiмiн кейiнге қалдырудың күшiн жою туралы және сотталған адамды сот актісімен тағайындалған жазаны өтеуге жiберу туралы осы Нұсқаулыққа 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыным енгiзедi. Ұсынымға: жазаны өтеу мерзiмiн кейiнге қалдыру туралы сот актісінің көшірмесі және сотталған адамның баланы тәрбиелеуден және оны күтуден жалтаруын растайтын материалдар, жұмыс орны мен тұрғылықты жерiнен мінездемелер, басқа да құжаттар қоса берiледi.

Вопросы об отмене отсрочки исполнения наказания по истечении его срока или в случае смерти ребенка, либо в случае прерывания беременности (часть 3 статьи 72 УК РК) в соответствии с пунктом 4  статьи 454 Уголовно-процессуального Кодекса Республики Казахстан, разрешаются районным и приравненным к нему судом по месту жительства осужденного лица.
21. Если осужденное лицо скрылось от контроля Инспекция осуществляет первоначальные розыскные мероприятия.
22. По истечении срока отсрочки, указанного в приговоре суда, или в случае смерти ребенка, либо в случае прерывания беременности, Инспекция по месту жительства осужденного лица с учетом его поведения, отношения к воспитанию ребенка, отбытого и неотбытого срока наказания, согласно приложению 14 к настоящей Инструкции направляет в суд представление об освобождении осужденного лица от отбывания оставшейся части наказания или о замене, неотбытой части наказания более мягким, либо о направлении данного лица в исправительное учреждение.
В представлении излагаются данные, характеризующие личность, поведение и отношение осужденного лица к воспитанию ребенка в период отсрочки отбывания наказания, указывается отбытый и не отбытый срок наказания, назначенный судебным актом. К представлению прилагаются характеристика с места работы и другие документы.
4. Контроль за несовершеннолетними осужденными
23. Сотрудники Инспекций:
1) осуществляют индивидуальную профилактику по предупреждению преступлений и иных правонарушений со стороны несовершеннолетних;
2) обеспечивают защиту прав и законных интересов несовершеннолетних;
3) проводят работу по формированию законопослушного поведения несовершеннолетних;
4) в целях профилактики правонарушений и предупреждения преступлений с их стороны взаимодействуют с государственными органами, общественными объединениями и организациями по предупреждению правонарушений среди несовершеннолетних;
5) при постановке на учет:
проводят первоначальную беседу профилактического характера с несовершеннолетним в присутствии родителей или лиц, их заменяющих;
разъясняют порядок и условия отсрочки исполнения наказания;
уточняют его анкетные данные, сведения о близких родственниках и лицах, которые могут оказывать влияние на несовершеннолетнего, а также другие вопросы, имеющие значение для осуществления контроля за его поведением.
После проведенной беседы от несовершеннолетнего отбирается подписка по форме согласно приложению 10 к настоящей Инструкции, о результатах беседы составляется справка, которые подшиваются в контрольное дело несовершеннолетнего. В подписке и справке-беседе должны быть подписи несовершеннолетнего и его близкого родственника или лица присутствовавшего при беседе;

Жаза өтеуді кейінге қалдыру мерзімі аяқталғаннан кейін немесе бала шетінеген жағдайда, не жүктiлiгi үзiлген жағдайда (Қазақстан Республикасы ҚК-нің 72-бабының 3-бөлігі) оны өтеу мерзімін кейінге қалдыру туралы мәселелерді Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс-жүргізу кодексінің 454-бабының 4-тармағына сәйкес, сотталған адамның тұрғылықты жерi бойынша аудандық және оған теңестірілген сот шешедi.
21. Егер сотталған адам бақылаудан жасырынған болса, Инспекция бастапқы iздестіру іс-шараларын жүзеге асырады.
22. Сот үкімінде көрсетілген кейінге қалдыру мерзімі біткеннен кейін не бала қайтыс болған жағдайда, не түсiк тастаған жағдайда Инспекция сотталған адамның тұрғылықты жерi бойынша оның мiнез-құлқын, баланы тәрбиелеуге қатынасын, жазаның өтелген және өтелмеген мерзiмдерiн ескере отырып, осы Нұсқаулыққа 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотқа сотталған адамды жазаның қалған бөлiгiн өтеуден босату немесе жазаның өтелмеген бөлiгiн жазаның неғұрлым жеңiл түрімен ауыстыруға, не оны түзеу мекемесiне жiберу туралы ұсыным жолдайды.
Ұсынымда сотталған адамның жеке басын, мiнез-құлқын және жазаны өтеуді кейiнге қалдырған кезiнде оның баланы тәрбиелеуге қатынасын сипаттайтын деректерi келтiрiледi, сот актісімен тағайындалған жазаның өтелген және өтелмеген мерзімдері көрсетіледі. Ұсынымға жұмыс орнынан мiнездеме және басқа да құжаттар қоса берiледi.
4. Кәмелетке толмаған сотталғандарды бақылау
23. Инспекция қызметкерлері:
1) кәмелетке толмағандар тарапынан қылмыстар мен басқа да құқық бұзушылықтарды ескерту бойынша жеке профилактикалық жұмыстарды жүзеге асырады;
2) кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз етеді;
3) кәмелетке толмағандардың заңға бағынушылық мінез-құлқын қалыптастыру бойынша жұмыс жүргізеді;
4) құқық бұзушылықтардың алдын алу және қылмыстарды ескерту мақсатында, кәмелетке толмағандар арасында құқық бұзушылықтарды ескерту бойынша олардың тарапынан мемлекеттік органдармен, қоғамдық бірлестіктермен және ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды;
5) есепке қою кезінде:
кәмелетке толмағандарға ата-аналарының немесе оларды ауыстыратын адамдардың қатысуымен алғашқы профилактикалық әңгімелер жүргізуге;
қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жазаны өтеу шарттарын және тәртіптерін түсіндіреді;
оның сауалнамалық деректерін, жақын туыстары және кәмелетке толмағандарға ықпал ете алатын адамдар туралы мәліметтерді, сондай-ақ оның мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру үшін маңызы бар басқа да мәселелерді нақтылайды.
Кәмелетке толмағанмен жүргізілген әңгімелесуден кейін осы Қағидаға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолхат алынады, жүргізілген әңгімелесу нәтижесінде анықтама толтырылып, кәмелетке толмағандардың бақылау iсiне тiгiледi. Қолхатта және әңгімелесу-анықтамасында кәмелетке толмағанның және оның жақын туысының немесе әңгімелесу жүргізу кезінде қатысқан адамның қолы болуы тиіс;

6) в день регистрации несовершеннолетнего в суточный срок направляют в органы опеки и попечительства, администрацию по месту учебы или работы подучетного, а также в местный орган военного управления (в отношении подростках призывного возраста) сообщения о постановке его на учет по форме согласно приложениям 1511 к настоящей Инструкции;
7) при задержании несовершеннолетнего находившегося в розыске, незамедлительно вызывают родителей или лиц, их заменяющих, для проведения опроса и установления причин и условий, способствовавших уклонению от отбывания наказания.
24. В целях предупреждения преступлений, правонарушений среди несовершеннолетних Инспекция осуществляет следующие мероприятия:
1) вызывает родителей несовершеннолетнего или лиц их заменяющих, а также приглашать иных лиц для выяснения обстоятельств, связанных с какими-либо правонарушениями, допущенными осужденными и требует от них объяснения, а также от несовершеннолетнего;
2) в случае выявления факта о распитии спиртных напитков родителей с несовершеннолетним, а равно, если родители способствовали совершению каких-либо правонарушений со стороны несовершеннолетнего, Инспекция для сведения направляет в ОВД и органы опеки и попечительства сообщение, копию сообщения подшивает в контрольное дело осужденного;
3) запрашивает от должностных лиц предприятий, учреждений, организаций, независимо от форм собственности, учебных заведений сведения о несовершеннолетнем, а также необходимую информацию для приобщения к контрольному делу.
25. По достижению 18-летнего возраста, осужденный переводится в категорию взрослых.
5. Снятие с учета
26. Документами, подтверждающими наличие оснований для снятия осужденного с учета Инспекции являются:
1) судебные акты об отмене отсрочки отбывания наказания;
2) судебные акты об отмене приговора в связи с прекращением дела производством;
3) судебные акты об освобождении вследствие болезни осужденного;
4) документы компетентных органов, на которых в соответствии с актом об амнистии или помилования возложено их исполнение;
5) копия приговора суда с распоряжением о вступлении его в законную силу в отношении осужденного за совершение нового преступления;
6) справка территориального органа юстиции о смерти осужденного;
7) сообщение о получении контрольного дела и постановке осужденного на учет в Инспекцию по новому месту жительства;
27. Снятие с учета осужденного лица осуществляется в день поступления судебного акта.
28. В день снятия с учета осужденного по форме согласно приложению 16 к настоящей Инструкции, направляется сообщение в подразделения ОВД, миграционной полиции, а также, в местный орган военного управления в отношении лица подлежащего призыву на действительную военную службу по форме согласно приложению 17 к настоящей Инструкции.

6) кәмелетке толмағанды есепке қойған күні бір тәулік ішінде қорғаншылық және қамқоршылық органдарына, есепте тұрғанның жұмыс немесе оқу орнының әкімшілігіне, сондай-ақ әскери басқарманың жергілікті органына (әскерге шақырылуға жататын жасөспірімдерге қатысты) хабарлайды, осы Қағидаға 1511-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша оны есепке қою туралы хабарлама жолдайды;
7) іздестіруде жүрген кәмелетке толмағандар ұсталған кезде, сұрау жүргізу және сотталғанның жаза өтеуден жалтарауына мүмкіндік туғызған себептер мен жағдайларды анықтау үшін тез арада ата-анасы немесе оларды ауыстыратын адамдар шақыртады.
24. Кәмелетке толмағандар арасында қылмыстарды, құқық бұзушылықтарды ескерту мақсатында, Инспекция мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) сотталғандар жол берген қандай да бір құқық бұзушылықпен байланысты мән-жайларды анықтау үшін, кәмелетке толмағанның ата-анасын немесе оларды ауыстыратын адамдарды, сондай-ақ басқа адамдарды шақырады және олардан, сондай-ақ кәмелетке толмағаннан түсініктеме талап етеді;
2) ата-аналарының кәмелетке толмағандармен бірге спирттік ішімдіктер ішу жөніндегі фактілері анықталған жағдайда, егер ата-аналары кәмелетке толмаған тарапынан қандай да бір құқық бұзушылық жасауға мүмкіндік туғызған жағдайда, Инспекция ІІО-ға, қорғаншылық және қамқоршылық органдарға мәлімет үшін хабарлама жолдайды, хабарламаның көшірмесін сотталғанның жеке ісіне тігеді;
3) кәсіпорындардың, мекемелердің, ұйымдардың, меншік нысанына қарамастан білім беру ұйымдарының лауазымды тұлғаларынан кәмелетке толмағандар туралы мәліметтерді, сондай-ақ бақылау ісіне қоса тігу үшін қажетті ақпараттарды сұратады.
25. Сотталған 18 жасқа толған кезде үлкендердің санатына ауыстырылады.
5. Есептен шығару
26. Сотталғанды Инспекция есебінен шығаруды растайтын негізгі құжаттарға:
1) жазаны атқаруды кейінге қалдырудың күшін жою туралы сот актілері;
2) iс өндiрiсін тоқтатуға байланысты үкімнің күшін жою туралы сот актілері;
3) сотталғанды сырқаттану салдарынан босату туралы сот актілері;
4) рақымшылық немесе кешiрiм жасау актiлерiне сәйкес олардың орындалуы жүктелген құзыретті органдардың құжаттары;
5) жаңа қылмыс жасаған сотталғанға қатысты заңды күшіне енген өкімімен қоса сот үкiмiнің көшiрмесi;
6) аумақтық әділет органының сотталғанның қайтыс болғандығы туралы анықтамасы;
7) жаңа тұрғылықты жері бойынша сотталғанның бақылау істері алынғандығы және Инспекцияға есепке қойылғандығы туралы хабарлама.
27. Сотталған адамды есептен шығару сот актісі келіп түскен күні жүзеге асырылады.
28. Сотталғанды есептен шығару күні осы Нұсқаулыққа 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ІІО бөліністеріне, көші-қон полициясына, сондай-ақ осы Нұсқаулыққа 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шынайы әскери қызметке шақырылуға жататын адамға қатысты жергілікті әскери басқарма органына хабарлама жолданады.

1. Настоящая Инструкция по осуществлению первоначальных розыскных мероприятий в отношении осужденных, уклоняющихся от отбывания наказания, не прибывших к месту отбывания наказания в установленный срок, самовольно оставивших место проживания, работы или учебы и внесения в суд представления об объявлении в розыск (далее – Инструкция) детализирует вопросы по осуществлению первоначальных розыскных мероприятий в отношении осужденных, уклоняющихся от отбывания наказания, не прибывших к месту отбывания наказания в установленный срок, самовольно оставивших место проживания, работы или учебы и внесения в суд представления об объявлении в розыск
2. Первоначальные розыскные мероприятия в отношении лиц, отбывающих наказания, не связанных с изоляцией осужденного от общества, а также осужденных с отсрочкой исполнения наказания осуществляют территориальные уголовно-исполнительные инспекции Департаментов уголовно-исполнительной системы по областям, города Астаны, города Алматы и Алматинской области (далее – Инспекции).
3. При проведении первоначальных розыскных мероприятий по розыску, сотрудник Инспекции:
1) проводит опрос родственников, соседей и других граждан, которым могут быть известны связи и сведения о вероятном местонахождении осужденного, либо иные данные, которые могут способствовать розыску осужденного;
2) устанавливает через организацию, где работал осужденный, сведения о его возможном местонахождении, а также через местный орган военного управления, адресно-справочное бюро - прописку, адрес фактического места жительства;
3) осуществляет проверки по учетам органов внутренних дел (далее-ОВД), с целью выявления скрывшегося среди задержанных, арестованных, подсудимых, в приемниках - распределителях для лиц, не имеющих определенного места жительства, документов, в Центрах временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних Министерства образования и науки Республики Казахстан, а также по учетам медицинских учреждений, моргов и бюро регистрации несчастных случаев;
4) направляет запросы в ОВД и Инспекции других регионов для установления разыскиваемого по месту жительства его родственников и знакомых.
4. Если в результате первоначальных розыскных мероприятий местонахождение осужденного не установлено, Инспекция по форме согласно приложению к настоящей Инструкции направляет в суд представление об отмене условного осуждения, отсрочки отбывания наказания, замене общественных и исправительных работ на ограничение свободы или лишение свободы, ограничения свободы на лишение свободы, назначенного приговором суда, с постановкой вопроса об объявлении розыска и избрании меры пресечения.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Жаза өтеуден жалтарғандарға, жазасын өтеу орнына белгіленген мерзімде бармағандарға, тұрғылықты жерiнен, жұмыс немесе оқу орындарынан өз бетiнше кетiп қалғандарға қатысты бастапқы іздестіру іс-шараларын және сотқа іздестіру жариялау туралы ұсыныс енгізуді жүзеге асыру бойынша нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің (бұдан әрі - Қазақстан Республикасы ҚАК) 36-бабына сәйкес әзірленді және түзеу жұмыстары түріндегі жазаны орындау тәртібін Жаза өтеуден жалтарғандарға, жазасын өтеу орнына белгіленген мерзімде бармағандарға, тұрғылықты жерiнен, жұмыс немесе оқу орындарынан өз бетiнше кетiп қалғандарға қатысты бастапқы іздестіру іс-шараларын және сотқа іздестіру жариялау туралы ұсыныс енгізуді жүзеге асыру бойынша мәселелерді нақтылайды.
2. Қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жазаларды өтеуші адамдарға, сондай-ақ жазасын орындауды кейінге қалдыруға сотталғандарға қатысты бастапқы іздестіру іс-шаралары облыстар, Астана қаласы, Алматы қаласы және Алматы облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің аумақтық қылмыстық-атқару инспекциялары (бұдан әрi - Инспекциялар) жүзеге асырады.
3. Iздестіру бойынша бастапқы іздестіру іс-шаралары жүргiзу кезінде Инспекция қызметкерi:
1) сотталғанның байланыстары және оның ықтимал орналасқан жері туралы мәліметтер мәлім болуы мүмкін немесе сотталғанды іздестіруге мүмкіндік туғызуы мүмкін өзге де деректер туралы туыстарынан, көршілерінен және басқа да азаматтардан сұрау жүргізеді;
2) сотталғанның жұмыс жасаған ұйымы, сондай-ақ жергілікті әскери басқару органы арқылы оның ықтимал орналасқан жерi, мекенжай анықтамалық бюросы арқылы тіркелген орнын, нақты тұрғылықты жерін анықтайды;
3) ішкі істер органдарының (бұдан әрі - ІІО) есептерi бойынша қамауға алынғандардың, сотталушылардың, тұрғылықты жері, құжаттары жоқ адамдарға арналған қабылдау-тарату орындарында ұсталғандардың арасында, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің кәмелетке толмағандарды уақытша оқшаулау, оңалту және бейімделу орталығында, сондай-ақ медициналық мекемелердiң, мәйітханалардың, жазатайым оқиғаларды тiркеу бюроларының есептерi бойынша бой тасалаған адамды анықтау мақсатында тексеруді жүзеге асырады;
4) iздестірудегіні оның туыстары мен таныстарының тұрғылықты жерi бойынша анықтау үшін ІІО-ға және басқа аймақтардың Инспекцияларына сұрау хат жолдайды.
4. Егер бастапқы iздестiру іс-шаралары нәтижесiнде сотталғанның орналасқан жерi анықталмаған жағдайда, осы Нұсқаулыққа қосымшаға сәйкес нысан бойынша Инспекция іздестіру жариялау және бұлтартпау шарасын қолдану мәселесін қоя отырып, соттың үкімімен тағайындалған шартты түрдегi жазаны, жаза өтеудi кейiнге қалдыруды өзгерту, қоғамдық және түзеу жұмыстарын бас бостандығын шектеуге, қамауға алу немесе бас бостандығынан айыруға, бас бостандығын шектеуді бас бостандығынан айыруға ауыстыру туралы ұсынымды сотқа жолдайды.

5. К представлению на отмену и замену, розыск приобщаются выписка из приговора, справка о вступлении приговора в законную силу, копии первоначальных розыскных мероприятий, справка о неотбытом сроке. Первый экземпляр материалов направляется в суд для принятия решения, второй экземпляр материалов подшивается в дело осужденного.
6. В день получения постановления суда об объявлении в розыск осужденного, копии материалов первоначальных розыскных мероприятий для дальнейшего розыска передаются в службу криминальной полиции.
7. После установления местонахождения осужденного, Инспекция направляет в суд представление об отмене условного осуждения, отсрочки отбывания наказания, замене общественных и исправительных работ на ограничение свободы или лишение свободы, ограничения свободы на лишение свободы, назначенного приговором суда, с постановкой вопроса о прекращении в отношении него розыска в соответствие с требованиями для каждого вида и меры наказания.
Приложение
к Инструкции по осуществлению
первоначальных розыскных мероприятий
в отношении осужденных, уклоняющихся
от отбывания наказания, не прибывших к
месту отбывания наказания в
установленный срок, самовольно
оставивших место проживания, работы
или учебы и внесения в суд
представления об объявлении в розыск
Форма
__________________________
(наименование суда)
__________________________
Представление
Я, ____________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя и отчество)
____________________________________________________________________
(наименование территориального органа)
рассмотрев материалы ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год и место рождения)
осужденного(ой) «__»_________ 20__ г. _______________________________
(наименования суда)
по ст. УК РК ___________________ состоящий(ей) на учете в Инспекции с
(срок вид наказания)
«__» _______ 20__ г.
Установил:
_______________________________________________________________
(в зависимости от решаемого вопроса и категории осужденного(ой)
указывается: отбытый и не отбытый
_____________________________________________________________________
срок наказания на момент вынесения представления, излагаются
сведения, характеризующие личность
____________________________________________________________________
осужденного(ой), его поведение, отношение его(ей) к труду,
выполнению обязанностей и запретов,
____________________________________________________________________
возложенных судом обязанностей по воспитанию ребенка и уходу за ним,
когда и какие допущены
____________________________________________________________________
нарушения порядка и условий наказания, общественного порядка,
приводы, задержания когда вынесено
____________________________________________________________________
предупреждение инспекцией, о состоянии здоровья осужденного(ой),
установление группы инвалидности,
____________________________________________________________________
наличие психического расстройства или тяжкой болезни, даты
предоставления отпуска по беременности и
____________________________________________________________________
родам, а в отношении лица, местонахождение которого(ой) не известно,
указывается о том, что он (она)
____________________________________________________________________
скрылся (лась) с целью уклонения от отбывания наказания и контроля
инспекции, а также результаты
____________________________________________________________________
первоначальных розыскных мероприятий)
Учитывая изложенное и руководствуясь __________________________
(указать статью УК РК)
УК РК, полагаю целесообразным направить материалы на
осужденного(ую)_______________________ в ______________________
(фамилия и инициалы)      (наименование суда)
суд для решения вопроса _____________________________________________
(о замене исправительных или общественных работ на ограничение
_____________________________________________________________________
свободы или лишением свободы, о замене ограничения свободы на лишение
свободы,
_____________________________________________________________________
об отмене условного осуждения или отсрочки исполнения наказания),
_____________________________________________________________________
(об объявлении и прекращении розыска, избрании меры пресечения)
Приложение на _____ листах.
М.П.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________      __________________
(звание, Ф.И.О.)                          (подпись)
«__» __________ 20__ г.
Приложение 8
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 14 марта 2012 года № 141
Перечень утративших силу приказов
Министерства юстиции Республики Казахстан

5. Өзгерту және ауыстыру, іздестіру туралы ұсынымға үкімнің көшірмесі, үкім заңды күшіне енгендігі туралы анықтама, алғашқы іздестіру іс-шараларының көшірмелері, жазаның өтелмеген мерзімі туралы анықтама қоса беріледі. Материалдың бір данасы шешім қабылдау үшін сотқа жолданады, материалдың екінші данасы сотталғанның ісіне тігіледі.
6. Сотталғанды іздестіруге жариялау туралы сот қаулысын алған күні, одан әрі іздестіру үшін бастапқы iздестiру іс-шаралары материалдарының көшірмелері ІІО-ның криминалдық полиция қызметіне жолданады.
7. Сотталғанның тұрғылықты жерін анықтаған соң, Инспекция оған қатысты іздестіруді тоқтату туралы мәселені қоя отырып, соттың үкімімен тағайындалған шартты түрдегi жазаны, жаза өтеудi кейiнге қалдыру, қоғамдық және түзеу жұмыстарын бас бостандығынан шектеуге, қамауға алуға немесе бас бостандығынан айыруға ауыстыру, бас бостандығын шектеуді бас бостандығынан айыруға ауыстыру туралы ұсынымды сотқа жолдайды.
Жаза өтеуден жалтарғандарға, жазасын өтеу
орнына белгіленген мерзімде келмегендерге,
тұрғылықты жерiн, жұмыс немесе оқу
орындарын өз бетiнше тастап кеткендерге
қатысты бастапқы іздестіру іс-шараларын
және сотқа іздестіру жариялау туралы ұсыныс
енгізуді жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулығына
қосымша
_____________________________
(соттың атауы)
ҰСЫНЫМ
Мен,__________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні)
____________________________________________________________________
(аймақтық органның атауы)
материалдарды қарап ________________________________________________
(аты-жөні, туған жері және жылы)
сотталғанға 20_ жылғы "___"______________________________________
(сот атауы)
Қазақстан Республикасы ҚК-нің __________________________ бабы бойынша
____________________________________________________________
(жаза мерзімі және түрі)
20___жылғы "___"__________бастап Инспекция есебінде тұратын,
АНЫҚТАДЫМ:
____________________________________________________________________
(сотталғанның түрі мен шешілетін сұрағына және санатына байланысты көрсетіледі:
____________________________________________________________________
ұсыным шығарылған кезеңдегі жазаның өтелген және өтелмеген мерзімі, сотталғанның
____________________________________________________________________
мінез-құлқын, еңбекке көзқарасын, оған сот жүктеген міндеттерді орындауын, баланы
____________________________________________________________________
тәрбиелеу мен оған қарау міндеттерін, қашан және қандай жазаны өтеу тәртібінің бұзылғаны,
____________________________________________________________________
қоғамдық тәртіптің, алып келулер, ескертулер инспекциямен қашан шығарылған,
____________________________________________________________________
сотталғанның денсаулығы жайында, мүгедектік тобын анықтау, психикасының бұзылуының
____________________________________________________________________
немесе басқа ауыр ауруының болуы, жүктілік және босану демалысының берілген мерзімдері,
____________________________________________________________________
ал тұрғылықты жері белгісіз бастапқы, Инспекция бақылауынан және жазаны өтеуден жалтару
____________________________________________________________________
мақсатында бой тасалаған және де бастапқы іздеу іс-шараларының нәтижелері көрсетіледі)
Жоғарыда айтылған жәйттардың негізінде және Қазақстан Республикасы ҚК-нің ___________________________ басшылыққа ала
(Қазақстан Республикасы ҚК-нің бабы көрсетіледі)
отырып, ____________________________________________________________
(соттың атауы)
сотталған __________________________________________________________
(аты-жөні)
____________________________________________________________________
(түзеу немесе қоғамдық жұмыстарын бас бостандығын шектеуге немесе бас бостандығынан айыруға
____________________________________________________________________
алмастыру туралы, бас бостандығын шектеуді бас бостандығынан айыруға
____________________________________________________________________
алмастыру туралы, шартты түрде сотталғанның немесе жазаны орындауды мерзімін кейінге
____________________________________________________________________
қалдырудың күшін жою туралы)
сотқа мәселені шешу үшін құжаттарды жолдауға мақсатты деп санаймын.
Қосымша ___________ парақта.
М.О.
_________________________
(орган атауы)
__________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_________________________ ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)     (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрiнiң
2012 жылғы 14 наурыздағы
№ 141 бұйрығына
8-қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің
күші жойылған бұйрықтарының тізбесі

1. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 21 июня 2007 года № 186 «Об утверждении Правил изъятия государственных наград и документов к ним уголовно-исполнительными инспекциями Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4790);
2. Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 29 декабря 2009 года № 172 «Об утверждении Инструкции по исполнению наказаний, не связанных с изоляцией осужденного от общества, иных мер уголовно - правового воздействия и контроля за лицами, осужденными условно» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6053, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 9 от 30 апреля 2010 года), утрачивает силу с 1 июля 2012 года;
3. Подпункт 11) пункта 1 приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 22 декабря 2010 года № 341 «О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6745, опубликованный в газетах «Казахстанская правда» от 1 марта 2011 года, № 74-75 (26495-26496), «Егемен Қазақстан» от 15 февраля 2011 года № 46-47 (26449), Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 7, 2011 года).

1. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің қылмыстық-атқару инспекцияларының мемлекеттік наградаларды және оларға қоса берілген құжаттарын алып қою ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2007 жылғы 6 шілдедегі № 186 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4790 болып тіркелген).
2. "Сотталғанды қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жазаларды орындау, қылмыстық-құқықтық ықпал етудің өзге шаралары және шартты сотталған адамдарға бақылау жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 29 желтоқсандағы № 172 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6053 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағының 2010 жылғы 30 ақпандағы № 9 санында жарияланған), 2012 жылдың 1 шілдесінен бастап күшін жояды.
3. "Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 22 желтоқсандағы № 341 бұйрығының 1-тармағының 11) тармақшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6745 болып тіркелген, "Казахстанская правда" 2011 жылғы 1 наурыздағы № 74-75 (26495-26496), "Егемен Қазақстан" 2011 жылғы 15 ақпандағы № 46-47 (26449) газеттерінің, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағының 2011 жылғы № 7 сандарында жарияланған).