Об утверждении Правил исчисления социальной помощи в виде ежемесячных выплат гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни или здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 мая 2012 года № 168-ө-м. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 июня 2012 года № 7706.
Сноска. Заголовок приказа в редакции приказа Министра здравоохранения и социального развития РК от 12.01.2016 № 11 (вводится в действие с 01.03.2016).
В целях реализации пункта 8 Правил осуществления ежемесячных выплат гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни и здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2011 года № 571, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.09.2022 № 384 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления социальной помощи в виде ежемесячных выплат гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни или здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства согласно приложению 1 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра здравоохранения и социального развития РК от 12.01.2016 № 11 (вводится в действие с 01.03.2016).
2. Департаменту правового обеспечения и международного сотрудничества (Куан А.К.) обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа его официальное опубликование в средствах массовой информации и размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Комитету по контролю и социальной защите Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (Бисакаев С.Г.), Республиканскому государственному казенному предприятию "Государственный центр по выплате пенсий" (Хамзин Р.Н.) организовать изучение и выполнение требований настоящего приказа.

Қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті есептеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 4 мамырдағы № 168-ө-м Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 6 маусымда № 7706 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 12.01.2016 № 11 (01.03.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 мамырдағы № 571 қаулысымен бекітілген Қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдерді жүзеге асыру қағидаларының 8-тармағын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.09.2022 № 384 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті есептеу қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 12.01.2016 № 11 (01.03.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Құқықтық қамтамасыз ету және халықаралық ынтымақтастық департаменті (Ә.Қ. Қуан) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын және Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Бақылау және әлеуметтік қорғау комитеті (С.Ғ. Бисақаев), "Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны (Р.Н. Хамзин) осы бұйрықтың талаптарын зерттеуді және олардың орындалуын ұйымдастырсын.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Нурымбетова Б.Б.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Г. Абдыкаликова
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по статистике
_____________ А. Смаилов
____ ________ 2012 года
Утверждены
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 4 мая 2012 года № 168-ө-м
Правила исчисления ежемесячных выплат гражданам Республики
Казахстан после завершения периода капитализации платежей по
возмещению вреда, причиненного жизни или здоровью работников
юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства
Настоящие Правила исчисления ежемесячных выплат гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни или здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства (далее – Правила) разработаны в целях реализации пункта 8 Правил осуществления ежемесячных выплат гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни и здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2011 года № 571.
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.09.2022 № 384 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
размер ежемесячного платежа – размер ежемесячных сумм, капитализированных для единовременной выплаты;
период капитализации – период, указанный в документе, подтвержденном судом либо ликвидационной комиссией (судебный акт, реестр кредиторов, справка-расчет), на который произведена капитализация;
сумма капитализированных платежей – сумма, выплаченная пострадавшему лицу в денежном выражении, либо погашенная за счет имущества должника в натуральном виде, указанная в судебном акте (актах), реестре кредиторов, справке-расчете.
2. Порядок исчисления социальной помощи в виде ежемесячных выплат
Сноска. Заголовок раздела 2 в редакции приказа Министра здравоохранения и социального развития РК от 12.01.2016 № 11 (вводится в действие с 01.03.2016).
2. В случае наличия сведений о размере ежемесячного платежа (РЕП) в судебных актах, материалах конкурсного управляющего, справке-расчете, архивных документах суда либо государственного архива, применяется имеющийся РЕП.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау вице-министрi Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсiн.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Министр
Г. Әбдіқалықова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігінің төрағасы
_____________ Ә. Смайылов
2012 жылғы ____ _____________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2012 жылғы 4 мамырдағы
№ 168-ө-м бұйрығымен
бекітілген
Қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды
өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан
кейін банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың
Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы
төлемдерді есептеу қағидасы
Осы Қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдерді есептеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 мамырдағы № 571 қаулысымен бекітілген Қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдерді жүзеге асыру қағидаларының 8-тармағын іске асыру мақсатында әзірленді.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.09.2022 № 384 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидада мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
ай сайынғы төлем мөлшері – біржола төлеу үшін капиталдандырылған ай сайынғы сомалардың мөлшері;
капиталдандыру кезеңі – капиталдандыру жүргізілген, сот не тарату комиссиясы бекіткен құжатта (сот актісі, кредиторлар тізілімі, анықтама-есеп) көрсетілген кезең;
капиталдандырылған төлемдер сомасы – зардап шеккен адамға ақшалай түрде төленген не борышкердің мүлкі есебінен заттай нысанда өтелген сот актісі (актілері), кредиторлар тізілімі, анықтама-есепте көрсетілген сома.
2. Ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті есептеу тәртібі
Ескерту. 2-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 12.01.2016 № 11 (01.03.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Сот актілерінде, конкурстық басқарушының материалдарында, анықтама-есепте, соттың немесе мемлекеттік мұрағаттың мұрағат құжаттарында ай сайынғы төлем мөлшері (АСТМ) туралы мәлімет болған жағдайда, бар АСТМ қолданылады.

3. При отсутствии сведений о РЕП в документах, перечисленных в пункте 2 настоящих Правил, РЕП определяется по каждому лицу, получившему капитализированные платежи, на основании данных о сумме капитализированных платежей (СКП) и периоде капитализации (ПК) путем деления СКП на ПК:
РЕП = СКП/ПК
4. Расчет накопленного уровня роста минимальной заработной платы (МЗПнак) производится путем умножения коэффициентов роста минимальной заработной платы за каждый год, следующий за годом признания юридического лица банкротом, по следующей формуле:
где МЗП – размер минимальной заработной платы, установленный Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на 1 января соответствующего финансового года;
n – год признания юридического лица банкротом;
(n + x) – год обращения за назначением социальной помощи в виде ежемесячных выплат (перерасчета).
При этом МЗПнак округляется до трех знаков после запятой. Если четвертый знак равен 5 или больше, то к третьему знаку прибавляется единица.
Если юридическое лицо признано банкротом после 31 декабря 2021 года, значение МЗПнак равно 1.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.09.2022 № 384 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-1. Расчет накопленного уровня роста месячного расчетного показателя (МРПнак) производится путем умножения коэффициентов роста 14-кратного размера месячного расчетного показателя за каждый год, до года обращения за назначением социальной помощи в виде ежемесячных выплат (перерасчета) включительно.
Расчет коэффициента роста 14-кратного размера месячного расчетного показателя производится путем деления 14-кратного размера месячного расчетного показателя установленного законом Республики Казахстан о республиканском бюджете соответствующего финансового года на 14-кратный размер месячного расчетного показателя установленного законом Республики Казахстан о республиканском бюджете предшествующего финансового года.
При этом МЗПнак округляется до трех знаков после запятой. Если четвертый знак равен 5 или больше, то к третьему знаку прибавляется единица.
Сноска. Приказ дополнен пунктом 4-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.09.2022 № 384 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Социальная помощь в виде ежемесячных выплат (ЕВ) гражданину Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни или здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства, определяется путем умножения размера ежемесячного платежа (РЕП) на МЗПнак и МРПнак:
ЕВ = РЕП * МЗПнак* МРПнак

3. Осы Қағидалардың 2–тармағында тізбектелген құжаттарда АСТМ туралы мәлімет болмаса, АСТМ капиталдандырылған төлемдерді алған әрбір адам бойынша капиталдандырылған төлемдер сомасы (КТС) мен капиталдандыру кезеңі (КК) туралы мәліметтер негізінде КТС-сын КК-не бөлу арқылы айқындалады:
АСТМ = КТС/КК
4. Ең төменгi жалақы өсімінің жинақталған деңгейін есептеу (ЕТЖжинақ) заңды тұлға банкрот деп танылған жылдан кейінгі әр жыл үшін ең төменгi жалақының өсу коэффициенттерін мынадай формула бойынша көбейту арқылы жүргізіледі:
мұндағы ЕТЖn – заңды тұлға банкрот деп танылған жылдан кейінгі қаржы жылының 1 қаңтарына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген және қолданыстағы ең төменгі жалақы мөлшері;
n – заңды тұлға банкрот деп танылған жылдан кейінгі жыл;
(n + x) – ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті тағайындауға өтініш білдірген (қайта есептеген) жыл.
Бұл ретте ЕТЖжинақ үтiрден кейiн үш белгiге дейiн дөңгелектенедi. Егер төртiншi белгi 5-ке тең немесе одан көп болса, онда үшiншi белгiге бiр бiрлiк қосылады.
Егер заңды тұлға 2021 жылғы 31 желтоқсаннан кейін банкрот деп танылса, ЕТЖжинақ мәні 1-ге тең.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.09.2022 № 384 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-1. Айлық есептік көрсеткіштің (АЕКжинақ) өсімінің жинақталған деңгейін есептеу ай сайынғы төлемдер (қайта есептеу) түрінде әлеуметтік көмек тағайындауға жүгінген жылға дейінгі әрбір жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 14 еселенген мөлшерінің өсу коэффициенттерін көбейту жолымен жүргізіледі.
Айлық есептік көрсеткіштің 14 еселенген мөлшерінің өсу коэффициентін есептеу тиісті қаржы жылының Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 14 еселенген мөлшерін қаржы жылының алдындағы Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 14 еселенген мөлшеріне бөлу арқылы жүргізіледі.
Бұл ретте ЕТЖжинақ үтiрден кейiн үш белгiге дейiн дөңгелектенедi. Егер төртiншi белгi 5-ке тең немесе одан көп болса, онда үшiншi белгiге бiр бiрлiк қосылады.
Ескерту. 4-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.09.2022 № 384 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдер (АТ) түріндегі әлеуметтік көмек ай сайынғы төлем мөлшерін (АСТМ) ЕТЖжинаққа және АЕКжинаққа көбейту арқылы айқындалады:
АТ = АСТМ * ЕТЖжинақ*АЕКжинақ

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.09.2022 № 384 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Заключительные положения
6. В случае причинения вреда одному и тому же гражданину два и более раз, размер социальной помощи в виде ежемесячных выплат исчисляется соответственно два и более раз, и полученные две и более ЕВ складываются для определения конечной ЕВ.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра здравоохранения и социального развития РК от 12.01.2016 № 11 (вводится в действие с 01.03.2016).
7. Исключен приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 11.12.2014 № 310 (вводится в действие с 01.01.2015).
8. Ежегодное повышение размера социальной помощи в виде ежемесячных выплат осуществляется пропорционально среднему значению прогнозируемого уровня инфляции, предоставляемого Национальным Банком Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.02.2013 № 72-ө-м (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.09.2022 № 384 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Гражданам, являющимся получателями ЕВ по состоянию на 1 января 2015 года, которым размер ЕВ определен с учетом накопленного уровня индекса потребительских цен, перерасчет назначенных сумм ЕВ производится с 1 января 2015 года исходя из расчета накопленного уровня роста минимальной заработной платы.
При этом повышенный размер ЕВ не может быть ниже размера получаемых текущих ЕВ. В случае, если размер ЕВ, определенный из расчета накопленного уровня роста минимальной заработной платы, ниже текущих ЕВ, то сохраняется текущий размер ЕВ.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9 в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 11.12.2014 № 310 (вводится в действие с 01.01.2015).

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.09.2022 № 384 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қорытынды ережелер
6. Бір азаматқа екі немесе одан да көп рет зиян келтірілген жағдайда, ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмек мөлшері сәйкесінше екі немесе одан да көп рет есептеледі және алынған екі немесе одан да көп АТ соңғы АТ айқындау үшін қосылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 12.01.2016 № 11 (01.03.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 11.12.2014 № 310 (01.01.2015 бастап қолданысқа енедi) бұйрығымен.
Ағымдағы жылда келген тұлғалар үшін Қазақстан Республикасының Статистика агенттігі мәліметтері негізінде өткен жыл үшін жылдың орташа инфляция деңгейі ИПЦжинақ есебіне енгізіледі.
8. Ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмек мөлшерін жыл сайын арттыру Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі ұсынатын инфляцияның болжамды деңгейінің орташа мәніне пропорционалды түрде жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағида 8-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.02.2013 № 72-ө-м (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.09.2022 № 384 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
9. 2015 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша АТ алушылары болып табылатын, АТ мөлшері тұтыну бағалары индексiнің жинақталған деңгейі ескерiле отырып айқындалған азаматтарға АТ-ның тағайындалған сомаларын қайта есептеу ең төменгi жалақы өсімінің жинақталған деңгейінің есебіне байланысты 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап жүрізіледі.
Бұл ретте АТ-ның арттырылған мөлшерi алып жүрген ағымдағы АТ мөлшерiнен төмен болмайды. Егер ең төменгi жалақы өсімінің жинақталған деңгейінің есебінен айқындалған АТ мөлшері ағымдағы АТ-дан төмен болса, онда АТ-ның ағымдағы мөлшерi сақталады.
Ескерту. Қағида 9-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 11.12.2014 № 310 (01.01.2015 бастап қолданысқа енедi) бұйрығымен.