Об утверждении регламентов государственных услуг "Проведение технического исследования на предмет отнесения товаров к специальным техническим средствам для проведения оперативно-розыскных мероприятий" и "Проведение технического исследования на предмет отнесения товаров к средствам криптографической защиты информации"
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 13 июня 2012 года № 186. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июля 2012 года № 7795. Утратил силу приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 15 сентября 2014 года № 305
Утратил силу приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 15.09.2014 № 305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и статьей 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) регламент государственной услуги «Проведение технического исследования на предмет отнесения товаров к специальным техническим средствам для проведения оперативно-розыскных мероприятий» в соответствии с приложением 1 к настоящему приказу;
2) регламент государственной услуги «Проведение технического исследования на предмет отнесения товаров к средствам криптографической защиты информации» в соответствии с приложением 2 к настоящему приказу.
2. Специальной информационной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан:
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его размещение на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета                      Н. Абыкаев
Приложение 1
к приказу Председателя
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
от 13 июня 2012 года № 186
Регламент
государственной услуги «Проведение технического исследования на
предмет отнесения товаров к специальным техническим средствам
для проведения оперативно-розыскных мероприятий»
1. Основные понятия
1. Настоящий регламент государственной услуги «Проведение технического исследования на предмет отнесения товаров к специальным техническим средствам для проведения оперативно-розыскных мероприятий» (далее – регламент) разработан в соответствии с пунктом 4 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах».
В регламенте используются следующие основные понятия:
государственная услуга – деятельность государственного органа, его территориальных подразделений, являющаяся одной из форм реализации отдельных функций государственных органов, предусмотренная законодательством Республики Казахстан, направленная на удовлетворение потребностей физических и юридических лиц, носящая индивидуальный характер и осуществляемая по обращению физических и (или) юридических лиц;
регламент государственной услуги – нормативный правовой акт, устанавливающий требования к обеспечению соблюдения стандарта государственной услуги и определяющий порядок деятельности государственного органа, его территориальных подразделений, должностных лиц, а также физических и юридических лиц по оказанию государственной услуги;
специальные технические средства для проведения оперативно-розыскных мероприятий (далее – СТС) – специально разработанные для негласного получения информации технические средства, изделия и программное обеспечение;
заключение – документ, устанавливающий условия для возможности ввоза на таможенную территорию Таможенного союза или вывоза с таможенной территории Таможенного союза СТС, выданный уполномоченным подразделением Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – лицензионный орган) или его территориальным подразделением;
структурно-функциональные единицы (далее – СФЕ) – ответственные лица уполномоченных органов, структурные подразделения государственных органов, государственные органы, информационные системы или их подсистемы.

"Жедел іздестіру іс-шараларын жүргізу үшін тауарларды арнайы техникалық құралдарға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу жүргізу" және "Тауарларды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу жүргізу" бойынша мемлекеттік қызмет көрсетулер регламенттерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2012 жылғы 13 маусымдағы № 186 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 17 шілдеде № 7795 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2014 жылғы 15 қыркүйектегі № 305 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2014.09.15 № 305 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Бюджеттік кодексінің 34-бабына және «Әкімшілік рәсімдер туралы» 2000 жылғы 27 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) «Жедел іздестіру іс-шараларын жүргізу үшін тауарларды арнайы техникалық құралдарға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу жүргізу» бойынша мемлекеттік қызмет көрсету регламенті осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) «Тауарларды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу жүргізу» бойынша мемлекеттік қызмет көрсету регламенті осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Арнаулы ақпарат қызметі:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының бірінші орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Комитет Төрағасы                           Н. Әбіқаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының
2012 жылғы 13 маусымдағы № 186 бұйрығына
1-қосымша
«Жедел іздестіру іс-шараларын жүргізу үшін тауарларды арнайы
техникалық құралдарға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу
жүргізу» бойынша мемлекеттік қызмет көрсету
Регламенті
1. Негізгі ұғымдар
1. Осы «Жедел іздестіру іс-шараларын жүргізу үшін тауарларды арнайы техникалық құралдарға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу жүргізу» бойынша мемлекеттік қызмет көрсету регламенті (бұдан әрі – регламент) «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңының 9-1-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген.
Осы регламентте мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
мемлекеттік қызмет көрсету – мемлекеттік органдардың жеке міндеттерін іске асыру нысандарының бірі болып табылатын, Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген, жеке және заңды тұлғалардың сұраныстарын қанағаттандыруға бағытталған дара сипаты бар, жеке және (немесе) заңды тұлғалардың өтініштері бойынша жүзеге асырылатын мемлекеттік органның, оның аумақтық бөлімшелерінің қызметі;
мемлекеттік қызмет көрсету регламенті – мемлекеттік қызмет көрсету стандартын сақтауды қамтамасыз ететін талаптарды белгілейтін және мемлекеттік органның, оның аумақтық бөлімшелерінің, лауазымды тұлғалардың, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік қызмет көрсету бойынша іс-қимылы тәртібін анықтайтын нормативтік құқықтық акт;
жедел iздестiру іс-шараларын жүргiзу үшін арнайы техникалық құралдар (бұдан әрі – АТҚ) – ақпаратты жасырын алу үшін арнайы әзірленген техникалық құралдар, бұйымдар және бағдарламалық қамтамасыз ету;
қорытынды – Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің уәкілетті бөлімшесі (бұдан әрі – лицензиялау органы) немесе оның аумақтық бөлімшесі берген АТҚ-ны кеден одағының кедендік аумағына әкелу мүмкіндігі немесе кеден одағының кедендік аумағынан әкету мүмкіндігі жөніндегі шарттарды белгілейтін құжат;
құрылымдық-функционалдық бірліктер (бұдан әрі – ҚФБ) – уәкілетті органдардың жауапты тұлғалары, мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелері, мемлекеттік органдар, ақпараттық жүйелер немесе олардың бөлігі.

2. Общие положения
2. Государственная услуга предоставляется физическим и юридическим лицам (далее – потребители) в виде заключения по техническому исследованию на предмет отнесения товаров к СТС.
3. Государственная услуга предоставляется лицензионным органом и его территориальными подразделениями, указанными в приложении 1 к Стандарту государственной услуги «Проведение технического исследования на предмет отнесения товаров к специальным техническим средствам для проведения оперативно-розыскных мероприятий», утвержденному Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2011 года № 116 «Об утверждении стандартов государственных услуг «Проведение технического исследования на предмет отнесения товаров к специальным техническим средствам для проведения оперативно-розыскных мероприятий» и «Проведение технического исследования на предмет отнесения товаров к средствам криптографической защиты информации» (далее – Стандарт).
4. Форма оказываемой государственной услуги – не автоматизированная.
5. Государственная услуга осуществляется на основании Закона Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года «Об органах национальной безопасности Республики Казахстан», Указа Президента Республики Казахстан от 5 июля 2011 года № 116 «Об утверждении стандартов государственных услуг «Проведение технического исследования на предмет отнесения товаров к специальным техническим средствам для проведения оперативно-розыскных мероприятий» и «Проведение технического исследования на предмет отнесения товаров к средствам криптографической защиты информации» и постановления Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745 «Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам».
6. В процессе оказания государственных услуг участвуют лицензионный орган и его территориальные подразделения, указанные в приложении 1 к Стандарту.
3. Требования к порядку оказания государственной услуги
7. Прием документов на техническое исследование на предмет отнесения товаров к СТС и выдача заключения осуществляются в соответствии с пунктом 9 Стандарта.
8. Полная информация о порядке проведения технического исследования на предмет отнесения товаров к СТС опубликована на официальном интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – КНБ) по адресу www.knb.kz в разделе «Важные ссылки». Потребитель получает информацию о ходе рассмотрения его заявления в отношении выдачи заключения технического исследования на предмет отнесения товара к СТС путем обращения в лицензионный орган или его территориальное подразделение, принявшее данное заявление.

2. Жалпы ережелер
2. Мемлекеттік қызмет көрсету жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – тұтынушылар) тауарларды АТҚ-ға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу жүргізу бойынша қорытынды түрінде беріледі.
3. Мемлекеттік қызмет көрсетуді «Жедел іздестіру іс-шараларын жүргізу үшін тауарларды арнайы техникалық құралдарға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу жүргізу» және «Тауарларды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу жүргізу» мемлекеттік қызмет көрсетулер стандарттарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 5 шілдедегі № 116 Жарлығымен бекітілген «Жедел іздестіру іс-шараларын жүргізу үшін тауарларды арнайы техникалық құралдарға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу жүргізу» мемлекеттік қызмет көрсету Стандартының (бұдан әрі – Стандарт) 1-қосымшасында көрсетілген лицензиялау органы және оның аумақтық бөлімшелері ұсынады.
4. Мемлекеттiк қызмет көрсетудiң нысаны – автоматтандырылмаған.
5. Мемлекеттiк қызмет көрсету «Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік органдары туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Заңының, «Жедел іздестіру іс-шараларын жүргізу үшін тауарларды арнайы техникалық құралдарға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу жүргізу» және «Тауарларды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу жүргізу» мемлекеттік қызмет көрсетулер стандарттарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 5 шілдедегі № 116 Жарлығы және «Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізілімін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысы жүзеге асырылады.
6. Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісіне Стандарттың 1-қосымшасында көрсетілген лицензиялау органы және оның аумақтық бөлімшелері қатысады.
3. Мемлекеттiк қызмет көрсету тәртiбiне қойылатын талаптар
7. Тауарларды АТҚ-ға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеуге арналған құжаттарды қабылдау және қорытынды беру Стандарттың 9-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
8. Тауарларды АТҚ-ға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу жүргізу тәртібі туралы толық ақпарат Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің (бұдан әрі – ҰҚК): www.knb.kz ресми интернет-ресурсының «Маңызды сілтемелер» бөлімінде жарияланған. Тұтынушы тауарларды АТҚ-ға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу жүргізу бойынша қорытынды беруге қатысты өтінішін қарау барысы туралы толық ақпаратты осы өтінішті қабылдаған лицензиялау органына немесе оның аумақтық бөлімшесіне өтіну арқылы алады.

9. Государственная услуга оказывается в сроки, определенные в пункте 7 Стандарта.
10. Оказание услуги осуществляется бесплатно.
11. Формой завершения государственной услуги является выдача потребителям государственной услуги по их обращениям на бумажном носителе заключения по техническому исследованию на предмет отнесения товаров к СТС либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении услуги.
12. Для получения государственной услуги потребитель представляет документы согласно перечню, предусмотренному в пункте 11 Стандарта.
13. При приеме документов от потребителя государственной услуги в журнале регистрации заявлений и заключений делается отметка о приеме соответствующих документов с указанием номера и даты приема, установочных данных потребителя государственной услуги, вида запрашиваемой государственной услуги, количества приложенных документов, указывается фамилия и инициалы сотрудника лицензионного органа или его территориального подразделения, принявшего документы. Потребителю государственной услуги выдается талон с отметкой о дате приема заявления и дате получения государственной услуги с указанием регистрационного номера заявления, фамилии и инициалов сотрудника лицензионного органа или его территориального подразделения, принявшего заявление (далее – талон). Форма талона приведена в приложении 2 к Стандарту.
14. Прием документов на техническое исследование на предмет отнесения товаров к СТС и выдача заключения осуществляются по адресам, определенным пунктом 9 Стандарта.
4. Описание порядка действий (взаимодействия)
в процессе оказания государственной услуги
15. Процесс оказания государственной услуги состоит из следующих этапов:
1) проверка и прием пакета представленных потребителем документов;
2) регистрация заявления в журнале регистрации заявлений и заключений;
3) выдача потребителю талона по форме согласно приложению 2 к Стандарту;
4) рассмотрение заявления потребителя;
5) исследование технического описания заявленного товара на предмет отнесения к СТС;
6) подготовка заключения;
7) проверка качества изготовленного заключения;
8) техническая обработка заключения (скрепление нескольких листов документа);
9) проставление подписи уполномоченного должностного лица и печати лицензионного органа;
10) регистрация заключения в журнале регистрации заявлений и заключений;
11) выдача заключения потребителю под роспись.
В случае затруднения при вынесении заключения по требованию работника лицензионного органа или его территориального подразделения  потребитель государственной услуги предоставляет образец товара. В таком случае проводится дополнительное техническое исследование представленного образца товара на предмет отнесения к СТС.
Основанием для отказа в предоставлении государственной услуги является предоставление документов, указанных в пункте 11 Стандарта, не в полном объеме, а также непредставление по требованию работника лицензионного органа или его территориального подразделения образца товара.
Отказ в выдаче заключения по иным основаниям не допускается.
Текстовое табличное описание последовательности и взаимодействие административных действий (процедур) каждой СФЕ с указанием срока выполнения каждого административного действия (процедуры) представлено в приложении 1 к настоящему регламенту.
Схема, отражающая взаимосвязь между логической последовательностью административных действий в процессе оказания государственной услуги и СФЕ, представлена в приложении 2 к настоящему регламенту.

9. Мемлекеттік қызмет Стандарттың 7-тармағында белгіленген мерзімдерде көрсетіледі.
10. Қызмет көрсету тегін жүргізіледі.
11. Мемлекеттiк қызмет көрсетудi аяқтау нысаны мемлекеттік қызмет көрсетуді тұтынушыларға олардың өтініштері бойынша тауарларды АТҚ-ға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеудің қағаз түрінде берілетін қорытындысы не қызмет көрсетуден бас тартудың дәлелді жауабы болып табылады.
12. Мемлекеттiк қызмет көрсетудi алу үшін тұтынушы Стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттар тізбесін ұсынады.
13. Мемлекеттік қызмет көрсетуді тұтынушыдан құжаттарды қабылдау кезінде өтініштер мен қорытындыларды тіркеу журналында қабылдаудың нөмірі мен күнін көрсете отырып, тиісті құжаттардың қабылданғаны, мемлекеттік қызмет көрсетуді тұтынушының оны анықтау деректері, сұратылып отырған мемлекеттік қызмет көрсету түрі, қоса берілген құжаттардың саны туралы белгі қойылады, құжаттарды қабылдаған лицензиялау органы немесе оның аумақтық бөлімшесі қызметкерінің аты-жөні көрсетіледі. Мемлекеттік қызмет көрсетуді тұтынушыға өтінішті қабылдау күні, өтініштің тіркеу нөмірі көрсетілген мемлекеттік қызмет көрсетуді алу күні және өтінішті қабылдаған лицезиялау органы немесе оның аумақтық бөлімшесі қызметкерінің аты-жөні белгіленген талон беріледі (бұдан әрі – талон). Талон нысаны Стандарттың 2-қосымшасында көрсетілген.
14. Тауарларды АТҚ-ға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеуге арналған құжаттарды қабылдау және қорытындыны беру Стандарттың 9-тармағымен белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісіндегі іс-қимыл (өзара
іс-қимыл) тәртібінің сипаттамасы
15. Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісі мынадай кезеңдерден тұрады:
1) тұтынушы ұсынған құжаттардың топтамасын тексеру және қабылдау;
2) өтінішті өтініштер мен қорытындыларды тіркеу журналында тіркеу;
3) тұтынушыға Стандарттың 2-қосымшасына сәйкес нысандағы талон беру;
4) тұтынушының өтінішін қарау;
5) мәлімделген тауардың техникалық сипаттамасын АТҚ-ға жатқызу тұрғысынан зерттеу;
6) қорытынды дайындау;
7) дайындалған қорытындының сапасын тексеру;
8) қорытындыны техникалық өңдеу (құжаттың бірнеше парағын біріктіру);
9) уәкілетті лауазымды тұлғасының қол таңбасын қою және лицензиялау органының мөрін басу;
10) қорытындыны өтініштер мен қорытындыларды тіркеу журналында тіркеу;
11) тұтынушы қол таңбасын қойған соң оған қорытындыны беру.
Қорытынды шығару кезінде қиыншылық болған жағдайда, лицензиар-органы немесе оның аумақтық бөлімшесі қызметкерінің талабы бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуді тұтынушы тауар үлгісін ұсынады. Осындай жағдайда ұсынылған тауар үлгісіне АТҚ-ға жатқызу тұрғысынан қосымша техникалық зерттеу жүргізіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға Стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттарды толық көлемде ұсынбау, сондай-ақ лицензиялау органы немесе оның аумақтық бөлімшесі қызметкерінің талабы бойынша тауардың үлгісін ұсынбау негіз болып табылады.
Өзге негіздер бойынша қорытынды беруден бас тартуға жол берілмейді.
ҚФБ-нің әрбір әкімшілік іс-қимылды орындау мерзімі көрсетіле отырып, әкімшілік іс-қимылдың (рәсімдердің) реттілігі мен өзара іс-қимылының мәтіндік кесте түріндегі сипаттамасы осы регламенттің 1-қосымшасында ұсынылған.
Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісіне әкімшілік іс-қимылдардың қисынды реттілігі мен ҚФБ арасындағы өзара байланысты көрсететін жүйе осы регламенттің 2-қосымшасында ұсынылған.

16. Форма установленного заявления размещена на официальном интернет-ресурсе КНБ: www.knb.kz в разделе «Важные ссылки». Бланки заявлений выдаются потребителям государственной услуги сотрудниками приемной КНБ или дежурных служб территориальных органов по областям и городу Алматы, определенными пунктом 13 Стандарта.
17. Выдача заключения производится лично потребителю государственной услуги или его уполномоченному представителю.
18. В процессе оказания государственной услуги участвуют следующие СФЕ – сотрудники лицензионного органа (далее – ЛО):
1) начальник (заместитель начальника) подразделения, подписывающий заключение;
2) сотрудники, проводящие техническое исследование;
3) сотрудники, осуществляющие прием, регистрацию и выдачу документов.
Приложение 1
к регламенту государственной услуги
«Проведение технического исследования
на предмет отнесения товаров к
специальным техническим средствам
для проведения оперативно-розыскных
мероприятий»
Таблица описания действий СФЕ
Действия основного процесса (хода, потока работ)
1
№ действия
(хода, потока
работ)
1
2
3
4
2
Наименование
СФЕ
Сотрудник ЛО
Сотрудник ЛО
Начальник
подразде-
ления ЛО
Сотрудник
ЛО
3
Наименование
действия
(процесса,
процедуры,
операции) и их
описание
прием пакета
представленных
потребителем
документов;
проверка пакета
представленных
потребителем
документов;
регистрация
заявления в
журнале;
выдача
потребителю
талона
рассмотрение
заявления
потребителя;
исследование
технического
описания
заявленного товара
на предмет
отнесения к СТС;
подготовка
заключения;
техническая
обработка
заключения
(скрепление
нескольких листов
документа)
проверка
качества
изготовлен-
ного заклю-
чения;
проставле-
ние подписи
проставление
печати;
регистрация
заключения в
журнале;
выдача
заключения
потребителю
под роспись
4
Форма завершения
(данные,
документ,
организационно-
распорядительное
решение)
регистрация
заявления и
выдача талона
потребителю
либо отказ в
приеме
заявления
оформленное
заключение
подписанное
заключение
проставление
подписи
потребителя
в журнале
регистрации
заявлений и
заключений
5
Сроки
исполнения
15 минут
до 4 рабочих дней
(в случае исследо-
вания образца
товара – до 28
календарных дней)
10 минут
20 минут
Приложение 2
к регламенту государственной услуги
«Проведение технического исследования
на предмет отнесения товаров к
специальным техническим средствам
для проведения оперативно-розыскных
мероприятий»
Схема функционального взаимодействия
Приложение 2
к приказу Председателя
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
от 13 июня 2012 года № 186
Регламент
государственной услуги «Проведение технического исследования
на предмет отнесения товаров к средствам криптографической
защиты информации»

16. Өтініш үлгісі ҰҚК www.knb.kz ресми интернет-ресурсының «Маңызды сілтеме» бөлімінде орналастырылған. Өтініштің бланкілерін мемлекеттік қызмет көрсетуді тұтынушыларға Стандарттың 13-тармағымен белгіленген ҰҚК қабылдау бөлмесінің немесе Алматы қаласы және облыстар бойынша аумақтық органдары кезекшілік қызметтерінің қызметкерлері береді.
17. Қорытынды мемлекеттік қызмет көрсетуді тұтынушының өзіне немесе оның уәкілетті өкіліне беріледі.
18. Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісіне келесі ҚФБ-лер – лицензиялау органының (бұдан әрі – ЛО) қызметкерлері қатысады:
1) қорытындыға қол қоятын бөлімше бастығы (бастықтың орынбасары);
2) техникалық зерттеуді жүргізетін қызметкерлер;
3) құжаттарды қабылдауды, тіркеуді және беруді жүзеге асыратын қызметкерлер.
«Жедел іздестіру іс-шараларын жүргізу
үшін тауарларды арнайы техникалық
құралдарға жатқызу тұрғысынан
техникалық зерттеу жүргізу» бойынша
мемлекеттік қызмет көрсету регламентіне
1-қосымша
ҚФБ іс-қимылы сипаттамасының кестесі
Негізгі үдерістің іс-қимылы (жұмыс барысы, легі)
1
іс-қимылдың (жұмыс барысы, легі) №
1
2
3
4
2
ҚФБ-тың атауы
ЛО қызметкері
ЛО қызметкері
ЛО бөлімшесінің бастығы
ЛО қызметкері
3
іс-қимылдың (үдерістің, рәсімнің, операцияның) атауы және олардың сипаттамасы
тұтынушы ұсынған құжаттар пакетін қабылдау;
тұтынушы ұсынған құжаттар пакетін тексеру;
өтінішті журналда тіркеу;
тұтынушыға талон беру
тұтынушының өтінішін қарау;
мәлімделген тауардың техникалық сипаттамасын АТҚ-ға жатқызу тұрғысынан зерттеу;
қорытынды дайындау;
қорытындыны техникалық өңдеу (құжаттың бірнеше парақтарын біріктіру);
- дайындалған қорытындының сапасын тексеру;
қол қою
мөр басу;
қорытындыны журналда тіркеу;
қорытындыны тұтынушыға қолын қойдыртып беру
4
Аяқтау нысаны (деректер, құжат, ұйымдастырушылық - өкімдік шешім)
Өтінішті тіркеу және тұтынушыға талон беру не өтінішті қабылдаудан бас тарту
Рәсімделген қорытынды
Қол қойылған қорытынды
өтініштер мен қорытындыларды тіркеу журналында тұтынушының қолын қойдырту
5
Орындау мерзімдері
15 минут
4 жұмыс күнге дейін (тауардың үлгісіне зерттеу жүргізген жағдайда – 28 күнтізбелік күнге дейін)
10 минут
20 минут
«Жедел іздестіру іс-шараларын жүргізу
үшін тауарларды арнайы техникалық
құралдарға жатқызу тұрғысынан
техникалық зерттеу жүргізу» бойынша
мемлекеттік қызмет көрсету регламентіне
2-қосымша
Функционалдық өзара іс-қимыл жүйесі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының
2012 жылғы 13 маусымдағы № 186 бұйрығына
2-қосымша
«Тауарларды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына
жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу жүргізу» бойынша
мемлекеттік қызмет көрсету
Регламенті

1. Основные понятия
1. Настоящий регламент государственной услуги «Проведение технического исследования на предмет отнесения товаров к средствам криптографической защиты информации» (далее – регламент) разработан в соответствии с пунктом 4 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах».
В регламенте используются следующие основные понятия:
государственная услуга – деятельность государственного органа, его территориальных подразделений, являющаяся одной из форм реализации отдельных функций государственных органов, предусмотренная законодательством Республики Казахстан, направленная на удовлетворение потребностей физических и юридических лиц, носящая индивидуальный характер и осуществляемая по обращению физических и (или) юридических лиц;
регламент государственной услуги – нормативный правовой акт, устанавливающий требования к обеспечению соблюдения стандарта государственной услуги и определяющий порядок деятельности государственного органа, его территориальных подразделений, должностных лиц, а также физических и юридических лиц по оказанию государственной услуги;
средство криптографической защиты информации (далее – СКЗИ) – средство, реализующее алгоритмы криптографических преобразований, генерацию, формирование, распределение или управление ключами;
заключение – документ, устанавливающий условия о возможности ввоза на таможенную территорию Таможенного союза или вывоза с таможенной территории Таможенного союза СКЗИ, выданный уполномоченным подразделением Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – лицензионный орган) или его территориальным подразделением;
структурно-функциональные единицы (далее – СФЕ) – ответственные лица уполномоченных органов, структурные подразделения государственных органов, государственные органы, информационные системы или их подсистемы.
2. Общие положения
2. Государственная услуга предоставляется физическим и юридическим лицам (далее – потребители) в виде заключения по техническому исследованию на предмет отнесения товаров к СКЗИ.
3. Государственная услуга предоставляется лицензионным органом и его территориальными подразделениями, указанными в приложении 1 к Стандарту государственной услуги «Проведение технического исследования на предмет отнесения товаров к средствам криптографической защиты информации», утвержденному Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2011 года № 116 «Об утверждении стандартов государственных услуг «Проведение технического исследования на предмет отнесения товаров к специальным техническим средствам для проведения оперативно-розыскных мероприятий» и «Проведение технического исследования на предмет отнесения товаров к средствам криптографической защиты информации» (далее – Стандарт).

1. Негізгі ұғымдар
1. Осы «Тауарларды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу жүргізу» бойынша мемлекеттік қызмет көрсету регламенті (бұдан әрі – регламент) «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңы 9-1-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген.
Регламентте мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
мемлекеттік қызмет көрсету – мемлекеттік органдардың жекелеген функцияларын іске асыру нысандарының бірі болып табылатын, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген, жеке және заңды тұлғалардың сұраныстарын қанағаттандыруға бағытталған дара сипаты бар, жеке және (немесе) заңды тұлғалардың өтініштері бойынша жүзеге асырылатын мемлекеттік органның, оның аумақтық бөлімшелерінің қызметі.
мемлекеттік қызмет көрсету регламенті – мемлекеттік қызмет көрсету стандартын сақтауды қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды белгілейтін және мемлекеттік органның, оның аумақтық бөлімшелерінің, лауазымды тұлғалардың, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік қызмет көрсету бойынша іс-қимылы тәртібін анықтайтын нормативтік құқықтық акт;
ақпаратты криптографиялық қорғау құралы (бұдан әрі – АКҚҚ) – криптографиялық түрлендіру алгоритмдерін, кілттерді өндіруді, құрастыруды, таратуды немесе басқаруды іске асыратын құрал.
қорытынды – Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің уәкілетті бөлімшесі (бұдан әрі – лицензиялау органы) немесе оның аумақтық бөлімшесі берген АКҚҚ-ны кеден одағының кедендік аумағына әкелу мүмкіндігі немесе кеден одағының кедендік аумағынан әкету мүмкіндігі жөніндегі шарттарды белгілейтін құжат;
құрылымдық-функционалдық бірліктер (бұдан әрі – ҚФБ) – уәкілетті органдардың жауапты тұлғалары, мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелері, мемлекеттік органдар, ақпараттық жүйелер немесе олардың кіші жүйелері.
2. Жалпы ережелер
2. Мемлекеттік қызмет көрсету жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі - тұтынушылар) тауарларды АКҚҚ-ға жатқызуға техникалық зерттеу жүргізу бойынша қорытынды түрінде беріледі.
3. Мемлекеттік қызмет көрсетуді «Жедел іздестіру іс-шараларын жүргізу үшін тауарларды арнайы техникалық құралдарға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу жүргізу» және «Тауарларды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу жүргізу» мемлекеттік қызмет көрсетулер стандарттарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 5 шілдедегі № 116 Жарлығымен бекітілген «Тауарларды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу жүргізу» мемлекеттік қызмет көрсету Стандартының (бұдан әрі – Стандарт) 1-қосымшасында көрсетілген лицензиялау органы және оның аумақтық бөлімшелері ұсынады.

4. Форма оказываемой государственной услуги – не автоматизированная.
5. Государственная услуга осуществляется на основании Закона Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года «Об органах национальной безопасности Республики Казахстан», Указа Президента Республики Казахстан от 5 июля 2011 года № 116 «Об утверждении стандартов государственных услуг «Проведение технического исследования на предмет отнесения товаров к специальным техническим средствам для проведения оперативно-розыскных мероприятий» и «Проведение технического исследования на предмет отнесения товаров к средствам криптографической защиты информации» и реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745 «Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам».
6. В процессе оказания государственных услуг участвуют лицензионный орган и его территориальные подразделения, указанные в приложении 1 к Стандарту.
3. Требования к порядку оказания государственной услуги
7. Прием документов на техническое исследование на предмет отнесения товаров к СКЗИ и выдача заключения осуществляются в соответствии с пунктом 9 Стандарта.
8. Полная информация о порядке проведения технического исследования на предмет отнесения товаров к СКЗИ опубликована на официальном интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – КНБ) по адресу www.knb.kz в разделе «Важные ссылки». Потребитель получает информацию о ходе рассмотрения его заявления в отношении выдачи заключения технического исследования на предмет отнесения товара к СКЗИ путем обращения в лицензионный орган или его территориальное подразделение, принявшее данное заявление.
9. Государственная услуга оказывается в сроки, определенные в пункте 7 Стандарта.
10. Оказание услуги осуществляется бесплатно.
11. Формой завершения государственной услуги является выдача потребителям государственной услуги по их обращениям на бумажном носителе заключения по техническому исследованию на предмет отнесения товаров к СКЗИ либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении услуги.
12. Для получения государственной услуги потребитель представляет документы согласно перечню, предусмотренному в пункте 11 Стандарта.
13. При приеме документов от потребителя государственной услуги в журнале регистрации заявлений и заключений делается отметка о приеме соответствующих документов с указанием номера и даты приема, установочных данных потребителя государственной услуги, вида запрашиваемой государственной услуги, количества приложенных документов, указывается фамилия и инициалы сотрудника лицензионного органа или его территориального подразделения, принявшего документы. Потребителю государственной услуги выдается талон с отметкой о дате приема заявления и дате получения государственной услуги с указанием регистрационного номера заявления, фамилии и инициалов сотрудника лицензионного органа или его территориального подразделения, принявшего заявление (далее – талон). Форма талона приведена в приложении 2 к Стандарту.

4. Мемлекеттiк қызмет көрсетудiң нысаны – автоматтандырылмаған.
5. Мемлекеттiк қызмет көрсету «Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік органдары туралы» 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының, ««Жедел іздестіру іс-шараларын жүргізу үшін тауарларды арнайы техникалық құралдарға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу жүргізу» және «Тауарларды ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу жүргізу» мемлекеттік қызмет көрсетулер стандарттарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 5 шілдедегі № 116 Жарлығы мен «Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізілімін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысы жүзеге асырылады.
6. Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісіне Стандарттың 1-қосымшасында көрсетілген лицензиялау органы және оның аумақтық бөлімшелері қатысады.
3. Мемлекеттiк қызмет көрсету тәртiбiне қойылатын талаптар
7. Тауарларды АКҚҚ-ға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеуге арналған құжаттарды қабылдау және қорытынды беру Стандарттың 9-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
8. Тауарларды АКҚҚ-ға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу жүргізу тәртібі туралы толық ақпарат Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің (бұдан әрі – ҰҚК): www.knb.kz ресми интернет-ресурсының «Маңызды сілтемелер» бөлімінде жарияланған. Тұтынушы тауарларды АКҚҚ-ға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеу жүргізу бойынша қорытынды беруге қатысты өтінішін қарау барысы туралы толық ақпаратты осы өтінішті қабылдаған лицензиялау органына немесе оның аумақтық бөлімшесіне өтіну арқылы алады.
9. Мемлекеттік қызмет Стандарттың 7-тармағында белгіленген мерзімдерде көрсетіледі.
10. Қызмет көрсету тегін жүргізіледі.
11. Мемлекеттiк қызмет көрсетудi аяқтау нысаны мемлекеттік қызмет көрсетуді тұтынушыларға олардың өтініштері бойынша тауарларды АКҚҚ-ға жатқызу тұрғысынан техникалық зерттеудің қағаз түрінде берілетін қорытындысы не қызмет көрсетуден бас тартудың дәлелді жауабы болып табылады.
12. Мемлекеттiк қызмет көрсетудi алу үшін тұтынушы Стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттар тізбесін ұсынады.
13. Мемлекеттік қызмет көрсетуді тұтынушыдан құжаттарды қабылдау кезінде өтініштер мен қорытындыларды тіркеу журналында қабылдаудың нөмірі мен күнін көрсете отырып, тиісті құжаттардың қабылданғаны, мемлекеттік қызмет көрсетуді тұтынушының оны анықтау деректері, сұратылып отырған мемлекеттік қызмет көрсету түрі, қоса берілген құжаттардың саны туралы белгі қойылады, құжаттарды қабылдаған лицензиялау органы немесе оның аумақтық бөлімшесі қызметкерінің аты-жөні көрсетіледі. Мемлекеттік қызмет көрсету тұтынушысына өтінішті қабылдау күні, өтініштің тіркеу нөмірі көрсетілген мемлекеттік қызмет көрсетуді алу күні және өтінішті қабылдаған лицезиялау органы немесе оның аумақтық бөлімшесі қызметкерінің аты-жөні белгіленген талон беріледі (бұдан әрі – талон). Талон нысаны Стандарттың 2-қосымшасында көрсетілген.