Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 11)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 июня 2012 года № 251-ө-м. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июля 2012 года № 7816. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 июля 2017 года № 191 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 04.07.2017 № 191 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 125 Трудового кодекса Республики Казахстан в целях установления сложности определения видов работ, присвоения квалификационных разрядов рабочим и определения правильных наименований профессии рабочих, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 11).
2. Департаменту труда и социального партнерства (Сарбасов А. А.), в установленном законодательством порядке, обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование приказа в официальных и периодических печатных изданиях.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Нурымбетова Б. Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Г. Абдыкаликова
Утвержден
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 25 июня 2012 года № 251-ө-м
Единый тарифно-квалификационный справочник
работ и профессий рабочих (выпуск 11)
Раздел 1. Общие положения
1. Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 11) (далее - ЕТКС) состоит из раздела "Игольное производство".
2. Разряды работ установлены по их сложности без учета условий труда (за исключением экстремальных случаев, влияющих на уровень сложности труда и повышающих требования к квалификации исполнителя).
3. Тарифно-квалификационная характеристика каждой профессии имеет два раздела. Раздел "Характеристика работ" содержит описание работ, которые должен уметь выполнять рабочий. В разделе "Должен знать" содержатся основные требования, предъявляемые к рабочему в отношении специальных знаний, а также знаний положений, инструкций и других руководящих материалов, методов и средств, которые рабочий должен применять.

Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (11-шығарылым) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 25 маусымдағы № 251-ө-м Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 30 шілдеде № 7816 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 4 шілдедегі № 191 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 04.07.2017 № 191 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 125-бабына сәйкес жұмыстардың белгілі бір түрлерінің күрделігін белгілеу, жұмысшыларға біліктілік разрядтарын беру және кәсіптерінің дұрыс атауларын айқындау мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (11-шығарылым) бекітілсін.
2. Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті (А.Ә. Сарбасов) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) бұйрықтың ресми және мерзімді баспасөз құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Г. Әбдіқалықова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2012 жылғы 25 маусымдағы
№ 251-ө-м бұйрығымен бекітілді
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай
тарифтік-біліктілік анықтамалығы (11-шығарылым)
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік біліктілік анықтамалығы (11-шығарылым) (бұдан әрі - БТБА) "Ине өндірісі" бөлімінен тұрады.
2. Жұмыстардың разрядтары еңбек жағдайлары ескерілмей (еңбектің күрделілігі деңгейіне әсер ететін және орындаушының біліктілігіне қойылатын талаптарды жоғарылататын төтенше жағдайларды қоспағанда) белгіленді.
3. Әрбір кәсіптің тарифтік-біліктілік сипаттамалары екі бөлімнен тұрады. "Жұмыс сипаттамасы" бөлімі жұмысшы орындай алуға тиісті жұмыстардың сипаттамасын қамтиды. "Білуге тиіс" бөлімі жұмысшыға арнайы біліміне, сондай-ақ жұмысшы қолдануға тиіс ережелерді, нұсқаулықтар мен басқа да материалдарды, әдістер мен құралдарды білуіне қатысты қойылатын негізгі талаптарды қамтиды.

4. В тарифно-квалификационных характеристиках приводится перечень работ, наиболее типичных для данного разряда профессии рабочего. Этот перечень не исчерпывает всех работ, которые может и должен выполнять рабочий. В необходимых случаях работодатель с учетом специфики может разрабатывать дополнительные перечни работ, соответствующих по сложности их выполнения тем, которые содержатся в тарифно-квалификационных характеристиках профессий рабочих соответствующих разрядов.
5. Кроме работ, предусмотренных в разделе "Характеристика работ", рабочий должен выполнять работы по приемке и сдаче смены, уборке рабочего места, приспособлений, инструментов, а также по содержанию их в надлежащем состоянии, ведению установленной технической документации.
6. Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимися в разделе "Должен знать", рабочий должен знать: правила и нормы по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности, правила пользования средствами индивидуальной защиты, требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг), виды брака и способы его предупреждения и устранения, производственную сигнализацию, требования по рациональной организации труда на рабочем месте.
7. Рабочий более высокой квалификации помимо работ, перечисленных в его тарифно-квалификационной характеристике, должен уметь выполнять работы, предусмотренные тарифно-квалификационными характеристиками рабочих более низкой квалификации, а также руководить рабочими более низких разрядов этой же профессии. В связи с этим работы, приведенные в тарифно-квалификационных характеристиках более низких разрядов, в характеристиках более высоких разрядов, как правило, не приводятся.
8. Тарифно-квалификационные характеристики профессий являются обязательными при тарификации работ и присвоении квалификационных разрядов рабочим в организациях независимо от форм их собственности и организационно-правовых форм, где имеются производства и виды работ, указанные в настоящих разделах, кроме особо оговоренных случаев.
9. При заполнении трудовой книжки рабочего, а также при изменении тарифного разряда наименование его профессии записывается в соответствии с ЕТКС.
10. В целях удобства пользования, ЕТКС предусматривает алфавитный указатель профессий рабочих согласно приложению к ЕТКС. содержащий наименования профессий рабочих, диапазон разрядов и нумерацию страниц.
11. Перечень наименований профессий рабочих, предусмотренных настоящим разделом "Игольное производство", с указанием их наименований по действовавшему выпуску ЕТКС, указан в редакции 2002 года.

4. Тарифтік-біліктілік сипаттамаларында жұмысшы кәсібінің осы разрядына тән жұмыстардың тізбесі келтіріледі. Бұл тізбе жұмысшы орындай алатын және орындауға тиіс барлық жұмыстарды қамтымайды. Қажет болған жағдайда жұмыс беруші айрықшалықтарды ескере отырып, жұмысты орындау күрделілігіне сәйкес келетін жұмыстардың қосымша тізбелерін әзірлей алады, олар тиісті разрядтағы жұмысшы кәсіптердің тарифтік-біліктілік сипаттамаларында бар. "Жұмыс сипаттамасы" бөлімінде көзделген жұмыстардан басқа, жұмысшы ауысымды қабылдау және тапсыру, жұмыс орнын, айлабұйымдарды, құралдарды жинастыру, сондай-ақ оларды тиісті жағдайда ұстау, белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізу жөніндегі жұмысты орындауға тиіс. "Білуге тиіс" бөлімінде қамтылған теориялық және практикалық талаптармен қатар, жұмысшы: еңбекті қорғау, өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі ережелер мен нормаларды, жеке қорғану құралдарын пайдалану ережесін, орындалатын жұмыстың (қызметтің) сапасына, жұмыс орнында еңбекті тиімді ұйымдастыруға қойылатын талаптарды, брак түрлерін және оның алдын алу мен жоюдың тәсілдерін, өндірістік дабылдатуды білуге тиіс.
5. Біліктілігі анағұрлым жоғары жұмысшы өзінің тарифтік-біліктілік сипаттамасында санамаланған жұмыстармен қатар, анағұрлым біліктілігі төмен жұмысшылардың тарифтік-біліктілік сипаттамасында көзделген жұмыстарды орындай алуға, сондай-ақ осы кәсіптегі анағұрлым төмен разрядтағы жұмысшыларға басшылық жасай білуге тиіс. Осыған байланысты, анағұрлым төмен разрядтар кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамасында келтірілген жұмыстар, анағұрлым жоғары разрядтар кәсіптерінің сипаттамасында әдетте, көрсетілмейді.
6. Тарифтік-біліктілік сипаттамалары, ерекше ескертілген жағдайлардан басқа, осы бөлімдерде көрсетілген өндірістер мен жұмыс түрлері бар ұйымдардың меншік нысанына және ұйымдық–құқықтық нысанына қарамастан, олардағы жұмысшылардың жұмыстарын тарификациялаған және біліктілік разрядтарын белгілеген кезде міндетті болып табылады.
7. Қызметкердің еңбек кітапшасын толтыру кезінде, сондай-ақ тарифтік разрядты өзгерту кезінде оның кәсібінің атауы БТБА-ға сәйкес жазылады.
8. Қолданылуға ыңғайлы болу мақсатында, БТБА-да алфавиттік көрсеткіш қосымшада көзделген, онда жұмысшылар кәсіптерінің атауы, разрядтардың диапазондары және беттердің нөмірленуі қарастырылған.
9. "Ине өндірісі" бөлімінде қарастырылған жұмысшы кәсіптері атауларының, олардың БТБА шығарылымы бойынша қолданыстағы атаулары көрсетілген тізбесі 2002 жылғы редакциясында берілген.

Раздел 2. Игольное производство
1. Автоматчик игольно-платинных изделий
Параграф 1. Автоматчик игольно-платинных изделий, 2-й разряд
12. Характеристика работ:
холодная штамповка заготовок или игольно-платинных изделий простой конфигурации на налаженных специальных автоматах, заправка автомата проволокой;
укладка заготовок для изготовления игольно-платинных изделий в бункер, наблюдение за размерами заготовок и разрывом проволоки при загибе профиля;
проверка качества изготовляемых заготовок или изделий, укладка изделий в тару или связывание заготовок в пучки.
13. Должен знать:
принцип действия обслуживаемых автоматов;
назначение и правила пользования применяемым рабочим и контрольно-измерительным инструментом;
наименования и маркировку обрабатываемых материалов, основные сведения о параметрах обработки.
14. Примеры работ.
Штамповка:
1) булавки одностержневые;
2) иглы безъязычковые и гребнечесальные;
3) крючки рыболовные.
Параграф 2. Автоматчик игольно-платинных изделий, 3-й разряд
15. Характеристика работ:
холодная штамповка игольно-платинных изделий сложной конфигурации на специальных автоматах, подналадка автоматов.
16. Должен знать:
устройство и правила подналадки обслуживаемых автоматов;
устройство применяемого контрольно-измерительного инструмента; основные сведения о параметрах обработки.
17. Примеры работ.
Штамповка:
1) бегунки стальные и латунные;
2) иглы плоские;
3) иглы швейно-машинные;
4) иглы швейно-ручные;
5) иглы язычковые толщиной свыше 0,6 мм;
6) планки для щипальных машин и волчков;
7) скобы для ленточных и круглочесальных машин;
8) шпильки сновальные.
Параграф 3. Автоматчик игольно-платинных изделий, 4-й разряд
18.Характеристика работ:
ведение технологического процесса изготовления игольно-платинных изделий особо сложной конфигурации на многооперационных автоматических линиях и автоматах с программным управлением;
подналадка обслуживаемого оборудования.
19.Должен знать:
устройство и кинематические схемы многооперационных автоматических линий и автоматов;
назначение и правила пользования применяемыми приспособлениями, приборами и контрольно-измерительным инструментом;
основные сведения о параметрах обработки.
2. Вальцовщик игл
Параграф 1. Вальцовщик игл, 2-й разряд

2-бөлім. "Ине өндірісі"
1. Ине-платина бұйымдарын автоматшысы
Параграф 1. Ине-платина бұйымдарын автоматшысы, 2-разряд
10. Жұмыс сипаттамасы:
арнайы бапталған автоматтарда қарапайым конфигурациялы дайындамаларды немесе ине-платина бұйымдарды суықтай қалыптау, автоматқа сым толтыру;
ине-платиналы бұйымдарды бункерге дайындауға арналған дайындамаларды қалау, кескінді бұрғанда дайындамалардың өлшемін және сымның үзілуін қадағалау;
дайындалатын дайындамалардың немесе бұйымдардың сапасын тексеру, бұйымдарды ыдысқа қалау немесе дайындамаларды жинап байлау.
11. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін автоматтарды қолдану принципі;
қолданылатын жұмыс және бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі және қолдану принципі;
өңделетін материалдардың атауы және маркасы;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтер.
12. Жұмыс үлгілері:
Қалыптау:
1) бір басты түйрегіш;
2) көзсіз және тарақ тарайтын ине;
3) балық аулайтын қармақ.
Параграф 2. Ине-платина бұйымдарын автоматшысы, 3-разряд
13. Жұмыс сипаттамасы:
арнайы автоматта күрделі конфигурациялы ине-платина бұйымдарын суықтай қалыптау, автоматтарды баптау.
14. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін автоматтардың құрылғысы және баптау ережесі;
қолданылатын бақылау-өлшеу аспабының құрылғысы;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтер.
15. Жұмыс үлгілері
Қалыптау:
1) болат және латунь жүгірткіштер;
2) тегіс инелер;
3) тігетін машина инелер;
4) тігетін қол инелер;
5) көзінің қалыңдығы 0,6 мм-нен жоғары инелер;
6) тарамдау машиналары мен ұршық планкалары;
7) таспалы және дөңгелек түткіш машиналарға арналған тұтқалары;
8) арқаушыбық түйреуіштер.
Параграф 3. Ине-платина бұйымдарын автоматшысы, 4-разряд
16. Жұмыс сипаттамасы:
аса күрделі конфигурациялы ине-платина бұйымдарын жасаудың технологиялық процесін көп операциялы автоматты желілер мен бағдарламалы басқарылатын автоматтарда жүргізу;
қызмет көрсетілетін жабдықты баптау.
17. Білуге тиіс:
көп операциялы автоматты желілер мен автоматтардың құрылымы және кинематикалық тәсімдері, қолданылатын айлабұйымдардың, аспаптар мен бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі және пайдалану ережесі;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтер.
2. Ине біліктеуші
Параграф 1. Ине біліктеуші, 2-разряд
18. Жұмыс сипаттамасы:
ине конустарын ыстық күйінде қаптағыш біліктерде біліктеу;
инелерді біліктегеннен кейін түзету;
ине дайындамаларын термиялық пештерде қыздыру;
ине біліктеуді термиялық пештің оңтайлы жылу режимінде орындау;
матрицаларды түзету және ауыстыру;
қаптағыш біліктерді реттеу.
19. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін термиялық пештер мен қаптау біліктерінің қызметі және қолдану принципі;
өңделетін металдың атауы және таңбалануы, қолданылатын жұмыс және бақылау-өлшеу аспабының қызметі және пайдалану ережесі;
ине дайындамаларының қызу температурасы, қаптағыш біліктерді реттеу ережесі;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтер.
Параграф 2. Ине біліктеуші, 3-разряд

20. Характеристика работ:
вальцовка конусов игл в горячем состоянии на ковочных вальцах;
правка игл после вальцовки.
нагрев заготовок игл в термической печи.
выполнение вальцовки игл при оптимальном тепловом режиме термической печи.
правка и смена матриц.
регулирование ковочных вальцов.
21. Должен знать:
назначение и принцип действия обслуживаемых термических печей и ковочных вальцов;
наименование и маркировку обрабатываемого металла;
назначение и правила пользования применяемым рабочим и контрольно-измерительным инструментом, температуру нагрева заготовок игл;
правила регулирования ковочных вальцов, основные сведения о параметрах обработки.
Параграф 2. Вальцовщик игл, 3-й разряд
22. Характеристика работ:
вальцовка на плющильных вальцах стальной и латунной проволоки для производства игл;
определение толщины плющения по таблицам;
проведение контрольных замеров диаметра стальной и латунной проволоки микрометром;
наладка плющильных вальцов.
23. Должен знать:
устройство обслуживаемых плющильных вальцов, технические условия на вальцовку, основные свойства обрабатываемых металлов;
правила выбора оптимальных режимов вальцовки металлов;
устройство применяемого контрольно-измерительного и рабочего инструмента;
правила наладки плющильных вальцов, основные сведения о параметрах обработки.
3. Галтовщик игольно-платинных изделий
Параграф 1. Галтовщик игольно-платинных изделий, 1-й разряд
24. Характеристика работ:
галтовка игольно-платинных изделий в галтовочных барабанах после термической обработки и полировки;
подготовка галтовочных барабанов к работе;
наблюдение за галтовкой;
загрузка и выгрузка игольно-платинных изделий, просеивание их на вращающихся ситах, валках или вентиляционных установках.
25. Должен знать:
наименования и назначение важнейших частей галтовочных барабанов, вращающихся сит, валков и вентиляционных установок;
правила загрузки в барабан игольно-платинных изделий и галтовочных смесей, номенклатуру обрабатываемых изделий.
4. Запрессовщик игл
Параграф 1. Запрессовщик игл, 2-й разряд
26. Характеристика работ:
запрессовка в отверстия гребней, планок и колец шпаруток игл диаметром свыше 0,8 мм на специальных приспособлениях и прессах вручную. Блокировка (наклейка) игл на прессах и вручную. Блокировка (наклейка) игл корундовых для звукоснимателей;
проверка плотности посадки игл в отверстия;
определение качества поступающих полуфабрикатов;
контроль запрессовки игл при помощи скобы.
27. Должен знать:
устройство применяемых приспособлений, назначение и правила пользования применяемым контрольно-измерительным инструментом, технические условия на выпускаемые изделия и полуфабрикаты, основные сведения о параметрах обработки.
Параграф 2. Запрессовщик игл, 3-й разряд

20. Жұмыс сипаттамасы:
ине өндіру үшін болат және латунь сымды жұқартатын біліктерде біліктеу;
жұқартудың қалыңдығын кесте бойынша айқындау;
болат және латунь сымның диаметрін микрометрмен қорытынды өлшеуді жүргізу;
жұқартатын біліктерді баптау.
21. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жұқартатын біліктердің құрылымы;
біліктеудің техникалық шарттары, өңделетін металдардың негізгі қасиеті;
металл біліктеудің оңтайлы режимін таңдау ережесі;
қолданылатын бақылау-өлшеу және жұмыс аспаптарының құрылымы;
жұқартатын біліктерді баптау ережесі, өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтер.
3. Ине-платина бұйымдарын галттеуші
Параграф 1. Ине-платина бұйымдарын галттеуші, 1-разряд
22. Жұмыс сипаттамасы:
термиялық өңдегеннен және жылтыратқаннан кейін галттеу барабандарында ине-платина бұйымдарын галттеу;
галттеу барабандарын жұмысқа дайындау;
галттеуді қадағалау;
ине-платина бұйымдарды толтыру және түсіру, айналып тұратын електерде, оларды біліктерде немесе желдеткіш құрылғыларда елеу.
23. Білуге тиіс:
галттеу барабандарының, айналып тұратын електердің;
біліктердің және желдеткіш құрылғылардың қажетті бөліктерінің атауы және қызметі;
барабанды ине-платина бұйымдары мен галттеу қоспаларымен толтыру ережесі;
өңделетін бұйымдардың номенклатурасы.
4. Ине сығымдаушы
Параграф 1. Ине сығымдаушы, 2-разряд
24. Жұмыс сипаттамасы:
арнайы айлабұйымдарда және сығымдағыштарда қолмен диаметрі 0,8 мм-ден жоғары ине шпаруткаларын тарақ, планка және сақиналардың саңылауларына сығымдау;
сығымдағыштарда және қолмен инені блоктау (желімдеу);
дыбыс түсіргіштер үшін корундты инелерді блоктау (желімдеу);
инелерді саңылауларға отырғызу тығыздығын тексеру;
түсетін жартылай фабрикаттардың сапасын айқындау;
скобалардың көмегімен инелерді сығымдауды бақылау.
25. Білуге тиіс:
қолданылатын айлабұйымдардың құрылымы, қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі және пайдалану ережесі;
шығарылатын бұйымдар мен жартылай фабрикаттардың техникалық шарттары;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтер.
Параграф 2. Ине сығымдаушы, 3-разряд
26. Жұмыс сипаттамасы:
арнайы айлабұйымдарда және сығымдағыштарда қолмен диаметрі 0,8 мм-ге дейінгі ине шпаруткаларын түткіш машиналардың планкаларына және тарақтардың, планкалардың және сақиналардың саңылауларына сығымдау, скобаның көмегімен иненің ұзындығын бақылау;
бинокулярлы лупаны пайдаланып иненің ыдысын жіппен толтыру;
ине сығымдағыштың сапасын тексеру;
сығымдағыштарды баптау.
27. Білуге тиіс:
қолданылатын сығымдағыштардың, айлабұйымдардың және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы;
бұйымдарды әзірлеуде қолданылатын материалдардың механикалық қасиеттері;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтер.
5. Ине-платина бұйымдарын қайраушы
Параграф 1. Ине-платина бұйымдарын қайраушы, 2-разряд

28. Характеристика работ:
запрессовка в планки чесальных машин и в отверстия гребней, планок и колец шпаруток игл диаметром до 0,8 мм на специальных приспособлениях и прессах вручную, контроль высоты игл при помощи скобы;
закладка нити в чашу иглы вручную с применением бинокулярной лупы;
проверка качества запрессовки игл. Наладка прессов.
29. Должен знать:
устройство применяемых прессов, приспособлений и контрольно-измерительного инструмента, механические свойства материалов, применяемых при изготовлении изделий, основные сведения о параметрах обработки.
5. Заточник игольно-платинных изделий
Параграф 1. Заточник игольно-платинных изделий, 2-й разряд
30. Характеристика работ:
заточка и доводка игольно-платинных изделий и крючков по 11 - 13 квалитетам на специальных концеточильных станках.
31. Должен знать:
устройство, принцип действия обслуживаемого оборудования и приспособлений, назначение и правила пользования применяемым контрольно-измерительным инструментом, технические характеристики;
правила установки и правки шлифовальных кругов, основные сведения о параметрах обработки.
Параграф 2. Заточник игольно-платинных изделий, 3-й разряд
32. Характеристика работ:
заточка и доводка игольно-платинных изделий по 8 - 10 квалитетам на специальных заточных станках и агрегатах;
заточка и доводка фасонных острий;
подналадка специальных заточных станков и агрегатов.
33. Должен знать:
устройство и правила подналадки специальных заточных станков и агрегатов, технические характеристики шлифовальных кругов по форме, твердости и связке;
назначение и правила пользования применяемыми приборами и сложным контрольно-измерительным инструментом, основные сведения о параметрах обработки.
6. Калибровщик нитеобразователей
Параграф 1. Калибровщик нитеобразователей, 3-й разряд
34. Характеристика работ:
калибровка отверстий в нитеобразователях из нержавеющей стали под руководством калибровщика нитеобразователей более высокой квалификации;
прокол отверстий в нитеобразователях с высотой капилляра менее диаметра отверстия с помощью специальных приспособлений;
подбор и установка делительных дисков для заданного количества отверстий в нитеобразователях;
заточка проколочных пуансонов на специальном приспособлении с проверкой под микроскопом.
35. Должен знать:
правила подбора делительных дисков для заданного количества отверстий, способы заточки проколочных пуансонов;
технические условия на каждую позицию нитеобразователей;
назначение и правила пользования применяемыми приспособлениями, контрольно-измерительным инструментом и приборами (универсальным микроскопом, микрометрической линейкой и другие);
основные сведения о параметрах обработки.
Параграф 2. Калибровщик нитеобразователей, 4-й разряд
36. Характеристика работ:
калибровка отверстий в нитеобразователях из нержавеющей стали на специальном приспособлении вручную с помощью пуансонов и применением оптических устройств с соблюдением поля допуска на отверстие не менее 0,005 мм по 6 квалитету.
прокол отверстий в нитеобразователях с высотой капилляра равной и более диаметра отверстия с помощью специальных приспособлений;
полировка донышка нитеобразователей после каждого прохода;

28. Жұмыс сипаттамасы:
ине-платина бұйымдары мен ілмектерді 11-13 квалитеттер бойынша арнайы ұшын қайрайтын станоктарда қайрау және жеткізу.
29. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтар мен айлабұйымдардың құрылымы, қолдану принципі;
қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен пайдалану ережесі;
техникалық сипаттамалары, тегістегіш дөңгелектерді орнату және түзету ережесі;
өңдеу параметрлерінің негізгі мәліметтері.
Параграф 2. Ине-платина бұйымдарын қайраушы, 3-разряд
30. Жұмыс сипаттамасы:
ине-платина бұйымдары мен ілмектерді 8-10 квалитеттер бойынша арнайы ұшын қайрайтын станоктар мен агрегаттарда қайрау және жеткізу;
үлгілік ұштарды қайрау және жеткізу;
арнайы қайрау станоктары мен агрегаттарын баптау.
31. Білуге тиіс:
арнайы қайрағыш станоктар мен агрегаттардың құрылымы және баптау ережесі;
қалыбы, қаттылығы және байланысы бойынша тегістеу дөңгелектерінің техникалық сипаттамалары;
қолданылатын аспаптар мен күрделі бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі және пайдалану ережесі;
өңдеу параметрлерінің негізгі мәліметтері.
6. Жіп жасағыштарды калибрлеуші
Параграф 1. Жіп жасағыштарды калибрлеуші, 3-разряд
32. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті калибрлеушінің басшылығымен тот баспайтын болаттан жасалған жіп жасағыштардағы саңылауларды калибрлеу;
арнайы айлабұйымдардың көмегімен саңылаудың диаметрінен кем капиллярдың биіктігіндей жіп құрағыштарда саңылау жасау;
жіп жасағыштың саңылаулардың берілген санын үшін бөлгіш дискілерді іріктеу және орнату;
арнайы айлабұйымдарда тесетін пуансондарды микроскоппен тексеріп қайрау.
33. Білуге тиіс:
саңылаулардың берілген саны үшін бөлгіш дискілерді іріктеу ережесі, тесетін пуансондарды қайрау тәсілдері;
жіп жасағыштың әрбір позициясына техникалық шарттар, қолданылатын айлабұйымдардың;
бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының (әмбебап микроскоп, микрометрикалық сызғыш және тағы басқа) қызметі және пайдалану ережесі;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтер.
Параграф 2. Жіп жасағыштарды калибрлеуші, 4-разряд
34. Жұмыс сипаттамасы:
тот баспайтын болаттан жасалған жіп жасағыштардағы саңылауларды арнайы айлабұйымдарда қолмен пуансондардың көмегімен және оптикалық құрылғыларды 6 квалитет бойынша 0,005 мм-ден кем емес саңылаудың шек өрісін сақтай отырып қолданып, калибрлеу;
арнайы айлабұйымдардың көмегімен капиллярдың биіктігіне тең және саңылау диаметрінен жоғары жіп жасағыштарда саңылау тесу;
жіп жасағыштардың түбін әрбір тескеннен кейін жылтырату;

заточка и доводка калибровочных пуансонов с точностью до 0,001 мм под микроскопом с применением специальных приспособлений;
контроль качества нитеобразователей с проверкой отверстий под микроскопом.
37. Должен знать:
устройство специальных приспособлений для заточки, крепления пуансонов и прокола отверстий в нитеобразователях, способы заточки и измерения пуансонов;
назначение и правила пользования применяемыми приборами и контрольно-измерительным инструментом, основные сведения о параметрах обработки.
Параграф 3. Калибровщик нитеобразователей, 5-й разряд
38. Характеристика работ:
калибровка отверстий в нитеобразователях из драгоценных металлов на специальном приспособлении вручную с помощью пуансонов и применением оптических устройств с соблюдением поля допуска на отверстие не менее 0,003 мм по 5 квалитету.
39. Должен знать:
устройство специальных приспособлений для калибровки отверстий, заточки, доводки и крепления пуансонов, способы заточки и измерения пуансонов;
назначение и правила пользования применяемыми приборами и контрольно-измерительным инструментом, основные сведения о параметрах обработки.
7. Контролер игольно-платинных изделий
Параграф 1. Контролер игольно-платинных изделий, 2-й разряд
40. Характеристика работ:
контроль и отбраковка простых игольно-платинных изделий с применением контрольно-измерительного инструмента, оценка качества выполнения технологических операций методом наружного осмотра игольно-платинных изделий;
определение степени брака и оформление документации на принятые и выбракованные игольно-платинные изделия.
41. Должен знать:
методы контроля игольно-платинных изделий, правила пользования применяемым специальным и универсальным контрольно-измерительным инструментом (эталонами, контрольными плитками, микрометрами, индикаторами);
процесс проверочного осмотра и технические условия на принимаемые игольно-платинные изделия;
способы проверки изделий по внешнему виду;
порядок оформления первичной документации на приемку и выбраковку игольно-платинных изделий при межоперационном контроле;
основные сведения о параметрах обработки.
42. Примеры работ:
1) иглы безъязычковые, гребнечесальные, швейно-машинные, швейно-ручные, язычковые - контроль заусенцев.
Параграф 2. Контролер игольно-платинных изделий, 3-й разряд

калибрлеуші пуансондарды арнайы айлабұйымдарды пайдаланып микроскоппен 0,001 мм-ге дейінгі дәлдікпен қайрау және жеткізу;
микроскоппен саңылауларды тексеріп, жіп жасағыштардың сапасын бақылау.
35. Білуге тиіс:
жіп жасағыштарда пуансондарды қайрап, бекіту және саңылау тесу үшін арнайы айлабұйымдардың құрылымын, пуансондарды қайрау және өлшеу тәсілдері;
қолданылатын аспаптар мен бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен пайдалану ережесі;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтер.
Параграф 3. Жіп жасағыштарды калибрлеуші, 5-разряд
36. Жұмыс сипаттамасы:
тот баспайтын болаттан жасалған жіп жасағыштардағы саңылауларды арнайы айлабұйымдарда қолмен пуансондардың көмегімен және оптикалық құрылғыларды 5 квалитет бойынша 0,003 мм-ден кем емес саңылаудың шек өрісін сақтай отырып қолданып, калибрлеу.
37. Білуге тиіс:
саңылауларды калибрлеу, пуансондарды қайрау, жеткізу және бекіту үшін арнайы айлабұйымдардың құрылымы;
пуансондарды қайрау және өлшеу тәсілдері, қолданылатын аспаптары мен бақылау-өлшеу аспаптарының қызметі мен пайдалану ережесі;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтер.
7. Ине-платина бұйымдарын бақылаушы
Параграф 1. Ине-платина бұйымдарын бақылаушы, 2-разряд
38. Жұмыс сипаттамасы:
бақылау-өлшеу аспапты пайдаланып қарапайым ине-платина бұйымдарды бақылау және іріктеу, ине-платина бұйымдарды сыртын қарау әдісімен технологиялық операция орындаудың сапасын бағалау;
қабылданған және іріктелген ине-платина бұйымдардың жарамсыздық дәрежесін айқындау және құжаттамасын ресімдеу.
39. Білуге тиіс:
ине-платина бұйымдарды бақылау әдістері, қолданылатын арнайы және әмбебап бақылау-өлшеу аспаптарын (эталондарды, бақылау тақтайшаларын, микрометрді, индикаторларды және тағы басқа) пайдалану ережесі;
тексеріп қадағалау процесі мен қабылданатын ине-платина бұйымдардың техникалық шарттары;
сыртқы түріне қарай бұйымдарды тексеру тәсілдері, операция аралық бақылау кезінде ине-платина бұйымдарды қабылдау және іріктеуге бастапқы құжаттарды ресімдеу тәртібі;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтер.
40. Жұмыс үлгілері:
1) көзсіз, тарақпен тарайтын, машинамен тігетін, қолмен тігетін, көзі бар инелер – қабыршақтарды бақылау.
Параграф 2. Ине-платина бұйымдарды бақылаушы, 3-разряд
41. Жұмыс сипаттамасы:
дәлме-дәл аспаптар мен әмбебап бақылау-өлшеу аспаптарын пайдаланып өлшенетін параметрлерді көп санды орташа күрделіктегі ине-платина бұйымдарды бақылау;
технологиялық операцияларды орындағаннан кейін ине-платина бұйымдарды кезеңімен бақылау;
қабылдау-тапсыру құжаттары мен сынама хаттамаларын ресімдеу.
42. Білуге тиіс:
ине-платина бұйымдарын бақылау әдістері, қолданылатын дәлме-дәл аспаптар мен әмбебап бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі;
қызмет көрсетілетін учаскедегі өндірістің технологиялық процесі, ине-платина бұйымдарын қабылдаудың техникалық шарттары;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтер.

43. Характеристика работ:
контроль игольно-платинных изделий средней сложности с большим числом замеряемых параметров с применением точных приборов и универсального контрольно-измерительного инструмента;
периодический контроль игольно-платинных изделий после выполнения технологических операций;
оформление приемосдаточных документов и протоколов испытаний.
44. Должен знать:
методы контроля игольно-платинных изделий;
правила пользования применяемыми точными приборами и универсальным контрольно-измерительным инструментом;
технологический процесс производства на обслуживаемом участке, технические условия на приемку игольно-платинных изделий;
основные сведения о параметрах обработки.
45. Примеры работ:
1) бегунки - контроль после операций штамповки и полирования;
2) платины, иглы безъязычковые - контроль после операций фрезерования и заточки;
3) иглы гребнечесальные - контроль после операций заточки, шлифования и полирования;
4) иглы для звукоснимателей корундовые - контроль после операций шлифования и полирования;
5) иглы технические - контроль после заточки, термообработки и полирования;
6) иглы швейно-машинные - контроль после правки, фрезерования, штамповки, заточки, обрубки, шлифования и полирования;
7) иглы язычковые - контроль после операций рихтовки, редуцирования, фрезерования, заточки и шлифования;
8) платины, узловязатели, ламели - контроль после операций фрезерования и шлифования.
Параграф 3. Контролер игольно-платинных изделий, 4-й разряд
46. Характеристика работ:
контроль сложных игольно-платинных изделий с большим числом замеряемых параметров с применением точных приборов и специального, универсального контрольно-измерительного инструмента;
ведение учета готовой продукции.
47. Должен знать:
методы контроля игольно-платинных изделий;
конструкцию применяемых точных приборов и специального, универсального контрольно-измерительного инструмента;
технологический процесс производства игольно-платинных изделий;
основные сведения о параметрах обработки.
48. Примеры работ:
1) платины, иглы безъязычковые, язычковые, швейно-машинные и для звукоснимателей корундовые - контроль;
2) нитеобразователи - контроль отверстий.
Параграф 4. Контролер игольно-платинных изделий, 5-й разряд
49. Характеристика работ:
контроль игольно-платинных изделий особо высокой точности с применением сложного специального, оптического и универсального контрольно-измерительного инструмента и точных приборов;
проверка на соответствие государственному стандарту материалов, поступающих для изготовления игольно-платинных изделий, по результатам анализов и лабораторных испытаний.

43. Жұмыс үлгілері:
1) жүгіртпелер – қалыптағаннан және жылтыратқаннан кейінгі бақылау;
2) платиналар, көзсіз инелер – фрезерлеуге және қайрау операцияларынан кейін бақылау;
3) тарақпен тарайтын инелер – қайрау, тегістеу және жылтырату операцияларынан кейін бақылау;
4) корундты дыбыс түсіру инелері – тегістеу және жылтырату операцияларынан кейін бақылау;
5) техникалық инелер – қайрағаннан, термоөңдегеннен және жылтыратқаннан кейін бақылау;
6) машинамен тігетін инелер – түзеткеннен, фрезерлегеннен, қалыптағаннан, қайрағаннан, кескеннен, тегістегеннен және жылтыратқаннан кейінгі бақылау;
7) көзсіз инелер – тегістеу, қысқарту, фрезерлеу, қайрау және тегістеу операцияларынан кейінгі бақылау;
8) платиналар, түйінтоқығыштар, ламельдер – фрезерлеу және тегістеу операцияларынан кейінгі бақылау.
Параграф 3. Ине-платина бұйымдарды бақылаушы, 4-разряд
44. Жұмыс сипаттамасы:
дәлме-дәл аспаптар, арнайы және әмбебап бақылау-өлшеу аспаптарын пайдаланып өлшенетін параметрлерді көп санды күрделі ине-платина бұйымдарын бақылау;
даяр өнімнің есебін жүргізу.
45. Білуге тиіс:
ине-платина бұйымдарын бақылау әдістері, қолданылатын дәлме-дәл және арнайы;
әмбебап бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы;
ине-платиналы бұйымдар өндірісінің технологиялық процесі;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтер.
46. Жұмыс үлгілері:
1) платиналар, көзсіз, көзі бар, машинамен тігетін және корундты дыбыс түсіргіштерге арналған инелер – бақылау;
2) жіп жасағыштар – саңылауларын бақылау.
Параграф 4. Ине-платина бұйымдарды бақылаушы, 5-разряд
47. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі арнайы, оптикалық және әмбебап бақылау-өлшеу аспаптары мен дәлме-дәл аспаптарды пайдаланып, ерекше жоғары дәлдіктегі ине-платина бұйымдарын бақылау;
ине-платиналы бұйымдарды даярлау үшін түсетін материалдарды талдау және зертханалық сынамалардың нәтижелері бойынша мемлекеттік стандартқа сәйкестігін тексеру.
48. Білуге тиіс:
ерекше жоғары дәлдіктегі ине-платиналы бұйымдарды қабылдауға техникалық шарттар, қолданылатын дәлме-дәл аспаптар мен күрделі арнайы;
оптикалық, әмбебап бақылау-өлшеу құралдарын теңшеу және реттеу тәсілдері;
қабылданатын жоғары дәлдіктегі бұйымдарды сынамалау тәсілдері мен тәртібі.
Жұмыс үлгілері:
1) жоғары дәлдіктегі көзсіз инелер – бақылау.
8. Ине-платиналық бұйымдарын теруші
Параграф 1. Ине-платиналық бұйымдарын теруші, 1-разряд
49. Жұмыс сипаттамасы:
ине-платиналық бұйымдарды қолмен теру;
тарамдау машиналарының, ұршықтардың және транспортер торлардың планкаларының саңылауларындағы тікендерді теру;
инелерді планкаларға қолмен және арнайы айлабұйымдар арқылы өткізу;
іріктелген тікендер мен планкалардың жұмыс процесінде тікендерді саңылауларға отырғызу тығыздығын тексеру, анықтау және жою;
түсетін жартылай фабрикаттардың сапасын айқындау.

50. Должен знать:
технические условия на приемку игольно-платинных изделий особо высокой точности;
способы настройки и регулирования применяемых точных приборов и сложного специального, оптического, универсального контрольно-измерительного инструмента;
способы и порядок испытаний принимаемых высокоточных изделий.
51. Примеры работ:
1) иглы язычковые повышенной точности - контроль.
8. Наборщик игольно-платинных изделий
Параграф 1. Наборщик игольно-платинных изделий, 1-й разряд
52. Характеристика работ:
набор игольно-платинных изделий вручную. Набор колков в отверстия планок щипальных машин, волчков и планок транспортерных решеток. Нанизывание игл на планки вручную и на специальном приспособлении;
проверка плотности посадки колка в отверстие, выявление и удаление в процессе работы бракованных колков и планок;
определение качества поступающих полуфабрикатов.
53. Должен знать:
приемы набора игольно-платинных изделий вручную, ассортимент и назначение обрабатываемых изделий;
приемы набора колков в отверстия планок, технические условия на набираемые игольно-платинные изделия и полуфабрикаты;
правила нанизывания игл на планки.
Параграф 2. Наборщик игольно-платинных изделий, 2-й разряд
54. Характеристика работ:
набор игольно-платинных изделий сложной конфигурации на вибрационных установках с последующей укладкой их в доски. Нанизывание игл на нити и стержень вручную с количественным отсчетом их в зависимости от классов и номеров игл. Заправка концов нитей;
установление определенных режимов работы в зависимости от позиций игл;
наблюдение за работой вибрационных установок и их подналадка.
55. Должен знать:
принцип работы вибрационных установок для укладки игл и специальных устройств для набора игл;
устройство и правила подналадки обслуживаемого оборудования;
размеры и сорта пряжи, применяемой в зависимости от классов и номеров игл.
9. Наладчик оборудования игольного производства
Параграф 1. Наладчик оборудования игольного производства, 3-й разряд
56. Характеристика работ:
наладка простых специальных станков для изготовления игольно-платинных изделий;
смена рабочего инструмента и приспособлений с соблюдением заданных режимов и допусков на каждую позицию игл;
текущий ремонт и доводка применяемых приспособлений и инструмента;
изготовление пробных игольно-платинных изделий с проверкой их соответствия техническим условиям.

50. Білуге тиіс:
ине-платиналы бұйымдарды қолмен терудің жолдары;
өңделетін бұйымдардың түр-түрі және қызметі, планкалардың саңылауларында тікен терудің жолдары;
жинақталатын ине-платиналы бұйымдар мен жартылай фабрикаттарға техникалық шарттар, инелерді планкаларға өткізу ережесі.
Параграф 2. Ине-платиналық бұйымдарды теруші, 2-разряд
51. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі конфигурациялы ине-платиналық бұйымдарды діріл құрылғыларында кейіннен оларды тақтаға қалап теру;
инені жіптерге және өзекке олардың сыныбына және иненің нөмірлеріне қарай есептей отырып қолмен өткізу;
жіптің ұштарын реттеп салу;
иненің позицияларына қарай белгілі жұмыс режимдерін орнату;
дірілді құрылғылардың жұмысын қадағалау және оларды баптау.
52. Білуге тиіс:
ине қалауға арналған діріл құрылғылары мен ине теруге арналған арнайы құрылғылардың жұмыс істеу принципі;
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылғысы және баптау ережесі;
иненің сыныбына және нөмірлеріне қарай қолданылатын жіптің өлшемдері мен сұрыптары.
9. Ине өндірісі жабдықтарын баптаушы
Параграф 1. Ине өндірісі жабдықтарын баптаушы, 3-разряд
53. Жұмыс сипаттамасы:
ине-платиналық бұйымдарды даярлауға арналған қарапайым арнайы станоктарды баптау;
жұмыс аспаптары мен айлабұйымдарды иненің әрбір позициясына берілген режимді және шекті сақтай отырып ауыстыру;
қолданылатын айлабұйымдар мен аспапты ағымдағы жөндеу және жеткізу;
сыналатын ине-платиналық бұйымдарды олардың техникалық шарттарға сәйкестігін тексере отырып жасау.
54. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін станоктардың құрылғысы мен баптау тәсілдері, сызбаларды оқу ережесі;
қолданылатын жұмыс және бақылау-өлшеу аспаптарының (тазалық эталоны, бинокльді лупа, микрометр және тағы басқа) және айлабұйымдардың қызметі мен пайдалану ережесі;
ине-платиналық бұйымдарды жасауға техникалық шарттар;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтер.
55. Жұмыс үлгілері:
Баптау:
1) жүгірткіштердің жанышқышы;
2) тарақты инелерді кесетін пышақтар;
3) көзсіз инелерді, деккерлерді, токальдарды және пружиналарды кесу үшін сығымдағыштар;
4) инелерді түзетуге арналған сығымдағыштар;
5) балық ұстайтын қармаққа арналған керту станоктары;
6) пружина аяқты фрезерлеу үшін қайрайтын және фрезерлік станоктар;
7) тегістеу станоктарының алмастарын жеткізуге арналған станоктар;
8) жылтырататын щеткалы, түзу және кесетін станоктар.
Параграф 2. Ине өндірісі жабдықтарын баптаушы, 4-разряд
56. Жұмыс сипаттамасы:
ине-платиналық бұйымдарды даярлауға арналған орташа күрделіліктегі арнайы станоктар мен автоматтарды баптау;
қысқарту кезінде матрицаларды тегістеу және дайындау;
тістерін, ернеулерін, төзімді және бағыттайтын сызғыштарды бүгуге арналған матрицалар мен пуансондарды жеткізу.

57. Должен знать:
устройство и способы наладки обслуживаемых станков;
правила чтения чертежей;
назначение и правила пользования применяемым рабочим и контрольно-измерительным инструментом (эталонами чистоты, бинокулярной лупой, микрометрами) и приспособлениями;
технические условия на изготовление игольно-платинных изделий;
основные сведения о параметрах обработки.
58. Примеры работ:
Наладка:
1) вальцы для бегунков;
2) ножи для рубки гребенчатых игл;
3) прессы для обрубки безъязычковых игл, деккеров, токалей и пружин;
4) прессы для правки игл;
5) станки засекальные для рыболовных крючков;
6) станки заточные и фрезерные для фрезерования пружинной ножки;
7) станки для доводки лезвий шлифовальных станков;
8) станки полировально-щеточные, правильные и обрубные.
Параграф 2. Наладчик оборудования игольного производства, 4-й разряд
59. Характеристика работ:
наладка автоматов и специальных станков средней сложности для изготовления игольно-платинных изделий;
шлифование и подготовка матриц при редуцировании;
подгонка матриц и пуансонов для загиба зубринки, губок, упорных и направляющих линеек.
60. Должен знать:
устройство и кинематические схемы обслуживаемого оборудования различных типов;
устройство применяемого контрольно-измерительного инструмента (микроскопов, специальных линеек, шаблонов, скоб, штангенциркулей, индикаторов, эталонных игл, оптических длиномеров);
устройство и правила пользования применяемыми универсальными и специальными приспособлениями;
основные сведения о параметрах обработки.
61. Примеры работ.
Наладка:
1) автоматы для изготовления рыболовных крючков;
2) автоматы для пробивки окна, заточки конца игл;
3) автоматы для фрезерования желоба игл;
4) автоматы концеточильные;
5) автоматы рубочные и рубильно-плющильные;
6) прессы для штамповки головки игл;
7) прессы для штамповки лезвия и ушка игл;
8) станки карусельно-шлифовальные для шлифовки лыски на колбе игл;
9) станки редуцирные;
10) станки специальные для распиловки ушка игл, гибки и фрезерования крючка игл.
Параграф 3. Наладчик оборудования игольного производства, 5-й разряд
62. Характеристика работ:
наладка сложных многооперационных автоматов, специальных станков и агрегатов для изготовления игольно-платинных изделий;
подбор и установка оправок для штамповки и латунных бегунков.
63. Должен знать:
конструкцию обслуживаемого оборудования и правила проверки его на точность;
правила наладки применяемого оборудования на оптимальный режим обработки игольно-платинных изделий.
64. Примеры работ:
Наладка:
1) автоматы двухоперационные по загибу зубринки и ножки безъязычковых игл;
2) автоматы по загибу формы и обрубке язычковых игл;
3) автоматы по плющению трехгранника и загибу ножки пробивных игл;
4) автоматы рихтовально-отрезные;
5) автоматы фрезеровки продольной канавки, спинки и профиля язычковых игл;
6) агрегаты по одновременной вставке язычка и загибу крючка язычковых игл;
7) агрегаты по плющению, обрубке, заточке и оттяжке конца язычковых игл;
8) полуавтоматы фрезерные, специальные с двумя шпиндельными бабками;
9) прессы для штамповки платины и узловязателей;
10) прессы эксцентриковые автоматические для штамповки и пробивки ушка швейных игл;
11) станки для заточки игл и рыболовных крючков;
12) станки фрезерно-копировальные специальные.
Параграф 4. Наладчик оборудования игольного производства, 6-й разряд

57. Білуге тиіс:
түрлі үлгідегі қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы және кинематикалық тәсімдері, қолданылатын бақылау-өлшеу аспабының (микроскоптардың, арнайы сызғыштардың, шаблондардың, скобалардың, штангенциркульдердің, индикаторлардың, эталонды инелердің, оптикалық ұзындық өлшегіштердің) құрылысы;
қолданылатын әмбебап және арнайы айлабұйымдардың құрылымы және пайдалану ережесі;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтер.
58. Жұмыс үлгілері:
Баптау:
1) балық аулайтын қармақтарды әзірлеуге арналған автоматтар;
2) терезе тесу, ұштарын қайрау және тағы басқа арналған автоматтар;
3) ине науаларын фрезерлеуге арналған автоматтар;
4) ұштарын қайрайтын автоматтар;
5) кесетін және кесіп жұқартатын автоматтар;
6) иненің бастарын қалыптауға арналған сығымдағыштар;
7) алмас пен иненің тесігін таңбалауға арналған сығымдағыштар;
8) иненің колбасындағы тегіс ұшын тегістеуге арналған айналмалы тегістеу станоктары;
9) редуцирлі станоктар;
10) иненің көзін тесу, иненің ілмегін ию және фрезерлеуге арналған арнайы станоктар.
Параграф 3. Ине өндірісі жабдықтарын баптаушы, 5-разряд
59. Жұмыс сипаттамасы:
ине-платиналық бұйымдарды даярлауға арналған көп операциялық автоматтарды, арнайы станоктар мен агрегаттарды баптау;
қалыптауға арналған оправкаларды және латуньды жүгірткіштерді іріктеу және орнату.
60. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы және оның дәлдігін тексеру ережесі;
ине-платиналы бұйымдарды өңдеудің оңтайлы режиміне қолданылатын жабдықты баптау ережесі.
61. Жұмыс үлгілері:
Баптау:
1) ұшы жоқ иненің тістерін және аяқтарын ию жөніндегі екі операциялық автоматтар;
2) ұшы бар инелердің пішінін ию және тесу жөніндегі автоматтар;
3) тесетін инелердің аяғын ию және үш жағын жұқарту жөніндегі автоматтар;
4) тегістейтін-кесетін автоматтар;
5) ұшты инелердің ұзындығын, жырашығын, арқасын және кескінін фрезерлеу автоматтары;
6) ұшты инеге бір уақытта ұш қою және ілмегін ию жөніндегі агрегаттар;
7) ұшты инелерді жұқарту, кесу, қайрау және созу жөніндегі агрегаттар;
8) арнайы екі шпиндельді тұғырлы фрезерлі жартылай автоматтар;
9) платиналар мен түйін түйгіштерді қалыптауға арналған сығымдағыштар;
10) тігетін инелердің көздерін қалыптау және тесуге арналған эксцентрикті автоматты сығымдағыштар;
11) инелерді және балық аулайтын қармақтарды қайрау станоктары;
12) арнайы фрезерлік-көшіру станоктары.
Параграф 4. Ине өндірісі жабдықтарын баптаушы, 6-разряд
62. Жұмыс сипаттамасы:
ине-платиналық бұйымдарды даярлауға арналған ерекше күрделі көп операциялық автоматтарды, агрегаттарды және автоматты желілерді;
сондай-ақ бағдарламалық басқарылатын автоматтарды баптау.
63. Білуге тиіс:
иненің, ілмектердің түрлі позицияларына арналған көп операциялы автоматтарды, агрегаттар мен автоматты желілерді баптаудың тәсілдері мен кезектілігі, өңделетін материалдардың қасиеті және маркалары, кесетін аспаптың, саңылауларды сығымдауға арналған пуансондардың геометриясы және оларды қайрау және жеткізу ережесі, ине-платиналы бұйымдарды жасауға арналған көп операциялы автоматтар мен автоматты желілерді жөндеуден қабылдап алу және жаңа жабдықты пайдалануға беру ережесі.
64. Жұмыс үлгілері:
Баптау:
1) ұшты ине жасау жөніндегі автоматтар;
2) ұшы жоқ коттон инелер, деккер мен токаль жасауға арналған автоматты желі;
3) балық аулайтын екі жақты қармақ жасауға арналған автоматты желі.
4) ұшы бар инелер жасауға арналған автоматты желі;
5) құлағы және ұшы бар инелерді қалыптауға арналған автоматты сығымдағыштар.
Параграф 5. Ине өндірісі жабдықтарын баптаушы, 7-разряд

65. Характеристика работ:
наладка особо сложных многооперационных автоматов, агрегатов и автоматических линий для изготовления игольно-платинных изделий;
а также автоматов с программным управлением.
66. Должен знать:
способы и последовательность наладки многооперационных автоматов, агрегатов и автоматических линий для различных позиций игл, крючков, свойства и марки обрабатываемых материалов, геометрию режущего инструмента, пуансонов для выдавливания отверстий и правила их заточки и доводки;
правила приемки многооперационных автоматов и автоматических линий для изготовления игольно-платинных изделий из ремонта и введения в эксплуатацию нового оборудования.
67. Примеры работ:
Наладка:
1) автоматы по изготовлению язычковых игл;
2) линия автоматическая для изготовления безъязычковых коттонных игл, деккеров и токалей;
3) линия автоматическая для изготовления рыболовных крючков-двойников;
4) линия автоматическая для изготовления язычковых игл;
5) прессы автоматические для штамповки ушковых и язычковых игл.
Параграф 5. Наладчик оборудования игольного производства, 7-й разряд
68. Характеристика работ:
наладка и регулирование на холостом ходу и в рабочем положении автоматических линий и автоматных комплексов для изготовления игольно-платинных изделий, состоящих из многосторонних, многопозиционных, многосуппортных, многошпиндельных узлов для обработки особо сложных деталей;
диагностика и профилактика всех систем и узлов обслуживаемого оборудования и выполнение работ по их наладке и ремонту;
наладка вновь вводимого в эксплуатацию оборудования для обработки игольно-платинных изделий сложного профиля.
69. Должен знать:
устройство автоматических линий, автоматных комплексов для изготовления игольно-платинных изделий;
устройство применяемых приборов и сложного контрольно-измерительного инструмента;
приемы выполнения работ по диагностике, профилактике, наладке и ремонту всех систем оборудования для обработки игольно-платинных изделий.
70. Примеры работ:
Наладка:
1) линии автоматические для изготовления язычковых игл сложного профиля;

65. Жұмыс сипаттамасы:
аса күрделі бөлшектерді өңдейтін көп жақты, көп позициялы, көп суппортты, көп шпинделді тораптардан тұратын ине-платина бұйымдарын жасауға арналған автоматты желілер мен автоматты кешендерді бос жүргізіп және жұмыс істеп тұрғанда баптау және реттеу;
қызмет көрсетілетін жабдықтың барлық жүйелері мен тораптарының диагностикасы және профилактикасы және оларды баптау және жөндеу жөніндегі жұмыстарды орындау;
күрделі кескіндегі ине-платиналы бұйымдарды өңдеуге арналған, жаңа пайдалануға берілетін жабдықты баптау.
66. Білуге тиіс:
ине-платиналы бұйымдар жасауға арналған автоматты желілердің, автоматты кешендердің құрылымы;
қолданылатын аспаптар мен күрделі бақылау-өлшеу аспабының құрылымы;
ине-платиналы бұйымдарды өңдеуге арналған барлық жүйедегі жабдықтарды диагностикалау;
алдын алу, баптау және жөндеу жөніндегі жұмыстарды орындау жолдары.
67. Жұмыс үлгілері:
Баптау:
1) күрделі кескіндегі ұшы бар инелер жасауға арналған автоматты желілер;
2) инелерге арналған көзі бар таспа жасау жөніндегі автоматтар;
3) автоматты кешендер;
4) күрделі кескіндегі ине-платиналы бұйымдарды өңдеуге арналған жаңадан пайдалануға берілетін жабдық.
10. Ине жылтыратушы
Параграф 1. Ине жылтыратушы, 2-разряд
68. Жұмыс сипаттамасы:
текстиль өнеркәсібі машиналары, машинамен тігетін және басқа да инелерді айналып тұратын барабандарда және арнайы станоктарда тарақты және планкалы гарнитура инелерін жылтырату;
бапталған жылтырату станоктарында немесе қолмен орнатылған жіп катушкалары және өткізілген инелері бар арнайы айлабұйымдарда машинада тігетін инелердің құлағын жылтырату;
бұйымдарды жылтыратуға арналған жылтырататын қоспаларды (зімпаралы және керосинді фарфор, үгінділер, қызыл кірпіш, кірпіш пастасы, олеинді қышқыл, машина майы және сабын) құрастыру;
роторлы каталкалардың барабандары мен пакеттерін қоспалармен және жылтырататын бұйымдармен толтыру, барабандар мен пакеттерден жасалған бұйымдарды жылтыратқаннан кейін түсіру, бұйымдарды үгінділермен кептіру және оларды желдету үшін желдеткіш камераға жіберу.
69. Білуге тиіс:
жылтырататын станоктардың, барабандардың және арнайы жылтырату станоктарының құрылымы, жылтыратылған бұйымдарды кептіру және іріктеуге арналған айлабұйымдардың құрылымы;
толтырылатын бұйымдар мен жылтырататын қоспалар санының ара қатынасы, жылтыратылатын бұйымдардың техникалық шарттары, жылтырату ұзақтығы;
жылтыратуға арналған станоктарға салынатын инелердің кезектегі қатарын даярлау тәртібі;
ине құлақтарын жылтыратуға арналған жіптің саны мен сұрыбы.
70. Жұмыс үлгілері:
1) тарақты және планкалы гарнитуралы инелер, мормышкалар – барабанда жылтырату;

2) автоматы по изготовлению язычковой ленты для игл;
3) автоматные комплексы;
4) вновь вводимое в эксплуатацию оборудование для обработки игольно-платинных изделий сложного профиля.
10. Полировщик игл
Параграф 1. Полировщик игл, 2-й разряд
71. Характеристика работ:
полирование игл гребенной и планочной гарнитуры для машин текстильной промышленности, швейно-машинных и других игл во вращающихся барабанах и на специальных станках;
располирование ушка швейно-машинных игл на налаженных располировочных станках или вручную на специальных приспособлениях с установленными катушками пряжи и нанизанными иглами;
составление полирующих смесей (фарфора с наждаком и керосином, опилок, красного кирпича, кирпичной пасты, олеиновой кислоты, машинного масла и мыла) для полирования изделий;
загрузка барабанов и пакетов роторных каталок полирующей смесью и полируемыми изделиями, выгрузка изделий из барабанов и пакетов после окончания полирования, сушка изделий опилками и подача их для проветривания в вентиляционную камеру.
72. Должен знать:
устройство полирующих станков, барабанов и специальных располировочных станков;
устройство приспособлений для просушивания и выбора отполированных изделий, соотношение количества загружаемых изделий и полирующих смесей;
технические условия на полируемые изделия, продолжительность полирования, порядок подготовки очередного ряда игл для загрузки в станки для полирования, количество и сорта пряжи, применяемой для располирования ушка игл.
73. Примеры работ:
1) иглы гребенной и планочной гарнитуры, мормышки - полирование в барабанах;
2) иглы технические - полирование в барабанах;
3) иглы швейно-машинные и специальные обувные - полирование и располирование ушка.
Параграф 2. Полировщик игл, 3-й разряд
74. Характеристика работ:
полирование и отделка готовых (обработанных механически и термически) игольно-платинных изделий и бегунков во вращающихся барабанах и роторных каталках;
загрузка барабанов и его ячеек полирующей смесью и полируемыми изделиями, выгрузка изделий по окончании полирования, просеивание латунных бегунков, выбор стальных бегунков вручную магнитом, а язычковых игл на магнитном сепараторе, сушка и окончательная отделка изделий опилками и кожей.
75. Должен знать:
устройство полирующих барабанов, роторных каталок, применяемого контрольно-измерительного инструмента и специальных приспособлений для просеивания и выбора полированных изделий;
соотношение составных частей полирующих смесей для разных изделий, технические условия на полируемые изделия;
продолжительность их полирования и окончательной отделки, правила одновременного обслуживания нескольких полирующих барабанов.

2) техникалық инелер – барабанда жылтырату;
3) машинамен тігетін және арнайы аяқ киімдік инелер – құлақтарын жылтырату.
Параграф 2. Ине жылтыратушы, 3-разряд
71. Жұмыс сипаттамасы:
даяр (механикалық және термиялық өңделген) ине-платина бұйымдар мен жүгірткіштерді айналып тұратын барабандар мен роторлы каталкаларға жылтырату және өңдеу;
барабандар мен оның ұяшықтарын жылтырататын қоспа және жылтыратылатын бұйымдармен толтыру, жылтыратылғаннан кейін бұйымдарды түсіру, латунь жүгірткіштерді өткізу, болат жүгірткіштерді қолмен магнитпен, ал тілі бар инелерді магнит сепараторда іріктеу, бұйымдарды үгінді және терімен кептіру және қорытынды өңдеу.
72. Білуге тиіс:
жылтыратылған бұйымдарды өткізу және іріктеуге арналған жылтырататын барабандардың, каталкалардың, қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптары мен арнайы айлабұйымдардың құрылымы;
түрлі бұйымдарға арналған жылтырататын қоспалардың құрамдас бөліктерінің ара қатынасы;
жылтыратылатын бұйымдарға техникалық шарттар, оларды жылтырату және соңғы өңдеу ұзақтығы;
бірнеше жылтыратылатын барабандарға бір уақытта қызмет көрсету ережесі.
73. Жұмыс үлгілері:
1) жүгірткіштер, балық аулайтын қармақтар, тілі жоқ инелер, деккерлер, токольдар, пружинкалар, жіп жүргізгіштер, скобочкалар – жылтырату және соңғы өңдеу;
2) техникалық инелер – роторлы каталкаларда жылтырату;
3) тілі бар және корундты дыбыс түсіргіштерге арналған инелер – жылтырату және соңғы өңдеу;
4) платиналар, ламельдер, құлақшалары, тістері, көздері, түйін түйгіш – жылтырату және соңғы өңдеу.
11. Ине қысқартушы
Параграф 1. Ине қысқартушы, 2-разряд
74. Жұмыс сипаттамасы:
бапталған қысқартатын станоктарда иненің ұшы мен жүзін қысқарту;
инені өңдеудің сапасын сыртына, калибріне және жазықтығына қарай айқындау;
қысқарту станоктары қалтасына ине толтыру;
инені қысқарту процесін қадағалау.
75. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін станоктар мен арнайы айлабұйымдардың құрылымы;
қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптары мен майлайтын заттардың қызметі және пайдалану ережесі.
12. Ине-платина бұйымдарын рихталаушы
Параграф 1. Ине-платина бұйымдарын рихталаушы, 1-разряд

76. Примеры работ:
1) бегунки, крючки рыболовные, иглы безъязычковые, деккеры, токоли, пружинки, нитеводители, скобочки - полирование и окончательная отделка;
2) иглы технические - полирование на роторных каталках;
3) иглы язычковые и корундовые для звукоснимателей - полирование и окончательная отделка;
4) платины, ламели, ушковины, зубчики, глазки, узловязатели - полирование и окончательная отделка.
11. Редуцировщик игл
Параграф 1. Редуцировщик игл, 2-й разряд
77. Характеристика работ:
редуцирование концов и лезвий игл на налаженных редуцирных станках. Определение качества обработки игл по наружному осмотру, калибру и плоскости;
закладка игл в магазин редуцирного станка;
наблюдение за процессом редуцирования игл.
78. Должен знать:
устройство обслуживаемых станков и специальных приспособлений;
назначение и правила пользования применяемым контрольно-измерительным инструментом и смазывающими веществами.
12. Рихтовщик игольно-платинных изделий
Параграф 1. Рихтовщик игольно-платинных изделий, 1-й разряд
79. Характеристика работ:
рихтовка сырых простых по конфигурации игольно-платинных изделий и рыболовных крючков, их горячая просушка.
80. Должен знать:
назначение и условия применения наиболее распространенных приспособлений для рихтовки игольно-платинных изделий, технические требования, предъявляемые к рихтовке игл и крючков.
81. Примеры работ:
Рихтовка:
1) иглы корундовые для звукоснимателей;
2) иглы специальные;
3) иглы швейно-ручные.
Параграф 2. Рихтовщик игольно-платинных изделий, 2-й разряд
82. Характеристика работ:
рихтовка на специальных правильных станках некаленых средней сложности и сложных по конфигурации игольно-платинных изделий;
Рихтовка термически обработанных игольно-платинных изделий с диаметром лезвия свыше 0,75 мм на плите с проверкой шаблоном и лекальной линейкой на просвет, медицинских трубчатых игл и капиллярных трубок, язычковых игл с толщиной тела свыше 0,6 мм;
замена бракованных игл:
запрессовка игл в пропущенные отверстия на планках и гребнях. Подналадка специальных правильных станков.
83. Должен знать:
принцип работы специальных правильных станков;
назначение и правила пользования применяемыми приспособлениями, рабочим и контрольно-измерительным инструментом;
технические требования, предъявляемые к капиллярным трубкам, и их назначение.
84. Примеры работ:
Рихтовка:
1) гребни и планки;
2) деккеры, токали, пружинки;
3) круги для машин грубогребенного чесания шерсти;
4) ламели, платины, ушковины, узловязатели;
5) иглы язычковые толщиной свыше 0,6 мм.
Параграф 3. Рихтовщик игольно-платинных изделий, 3-й разряд

76. Жұмыс сипаттамасы:
конфигурациясы бойынша шикі қарапайым ине-платиналы бұйымдар мен балық ұстайтын қармақтарды рихталау, оларды ыстықтай кептіру.
77. Білуге тиіс:
ине-платина бұйымдарын рихталауға арналған кең таралған айлабұйымдардың қызметі және пайдалану шарттары;
инелер мен қармақтарды рихталауға қойылатын техникалық талаптар.
78. Жұмыс үлгілері:
Рихталау:
1) дыбыс түсіргіштерге арналған корундты инелер;
2) арнайы инелер;
3) қолмен тігетін инелер.
Параграф 2. Ине-платина бұйымдарын рихталаушы, 2-разряд
79. Жұмыс сипаттамасы:
ине-платина бұйымдарының конфигурациясы бойынша орташа күрделіктегі және күрделі арнайы түзу қыздырылмаған станоктарда рихталау;
шаблон және лекальды сызғышпен тексере отырып плитада алмасының диаметрі 0,75 мм-ден жоғары термиялық өңделген ине-платина бұйымдарын, медициналық түтікшелі инелерді және капиллярлы түтікшелерді, 0,6 мм-ден жоғары тілі бар инелерді рихталау;
жарамсыз инелерді ауыстыру;
планкалар мен тарақшалардағы жіберілген саңылауларға инелерді сығымдау;
арнайы түзу станоктарды баптау.
80. Білуге тиіс:
арнайы түзу станоктардың жұмыс істеу принципі, қолданылатын айлабұйымдардың;
жұмыс және бақылау-өлшеу аспабының қызметі мен пайдалану ережесі, капилляр түтікшелерге қойылатын техникалық талаптар, және олардың қызметі.
81. Жұмыс үлгілері:
Рихталау:
1) тарақшалар мен планкалар;
2) деккерлер, токальдар, пружинкалар;
3) жүнді ірі тарайтын машиналарға арналған дөңгелектер;
4) ламельдер, платиналар, құлақшалары, түйін түйгіштер;
5) қалыңдығы 0,6 мм-ден жоғары тілі бар инелер.
Параграф 3. Ине-платина бұйымдарын рихталаушы, 3-разряд
82. Жұмыс сипаттамасы:
индикатормен, арнайы калибрмен және саңылауын тексере отырып, алмасының диаметрі 0,75 мм-ге дейінгі термиялық өңделген ине-платина бұйымдарын, конфигурациясы бойынша арнайы түзу автоматтарда және шикі аса күрделі автоматтарда қолмен және рихталау;
қызмет көрсетілетін жабдықты және айлабұйымдарды баптау.
83. Білуге тиіс:
арнайы түзу станоктардың, жартылай автоматтардың, түрлі үлгідегі автоматтардың құрылымы, айлабұйымдарда және қолмен түзету тәсілдері мен жолдары;
қолданылатын арнайы бақылау-өлшеу аспаптары мен айлабұйымдарының құрылымы және пайдалану ережесі;
өңделетін металдардың механикалық қасиеті.
84. Жұмыс үлгілері:
Рихталау:
1) тарақпен тарайтын инелер;
2) радиусты инелер;
3) алмасының диаметрі 0,75 мм-ге дейінгі машинамен тігетін инелер;
4) қалыңдығы 0,6 мм-ге дейін тілі бар инелер;
5) капилляр түтікшелер.
13. Ине-платина бұйымдарын сұрыптаушы
Параграф 1. Ине-платина бұйымдарын сұрыптаушысы, 1-разряд