Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 58)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 августа 2012 года № 349-ө-м. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 сентября 2012 года № 7896.
Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 58)
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.10.2021 № 373 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
В соответствии со статьей 125 Трудового кодекса Республики Казахстан в целях установления сложности определения видов работ, присвоения квалификационных разрядов рабочим и определения правильных наименований профессии рабочих, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 58).
2. Департаменту труда и социального партнерства (Сарбасов А. А.), в установленном законодательством порядке, обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование приказа в официальных и периодических печатных изданиях.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Нурымбетова Б. Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Г. Абдыкаликова
Утвержден
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 августа 2012 года № 349-ө-м
Единый тарифно-квалификационный справочник
работ и профессий рабочих (выпуск 58)
Раздел 1. Общее положение
1. Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (далее - ЕТКС) (выпуск 58) состоит из раздела: "Общие профессии, Киностудии и предприятия, организации телевидения и радиовещания, Киносеть и кинопрокат, Театрально-зрелищные предприятия".
2. Разряды работ установлены по их сложности без учета условий труда (за исключением экстремальных случаев, влияющих на уровень сложности труда и повышающих требования к квалификации исполнителя).
3. Тарифно-квалификационная характеристика каждой профессии имеет два раздела. Раздел "Характеристика работ" содержит описание работ, которые должен уметь выполнять рабочий. В разделе "Должен знать" содержатся основные требования, предъявляемые к рабочему в отношении специальных знаний, а также знаний положений, инструкций и других руководящих материалов, методов и средств, которые рабочий должен применять.

Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (58-шығарылым) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 31 тамыздағы № 349-ө-м Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 3 қыркүйекте № 7896 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 373 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.10.2021 № 373 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 125-бабына сәйкес жұмыстардың белгілі бір түрлерінің күрделілігін белгілеу, жұмысшыларға біліктілік разрядтарын беру және кәсіптерінің дұрыс атауларын айқындау мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (58-шығарылым) бекітілсін.
2. Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті (А.Ә. Сарбасов) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Г. Әбдіқалықова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
2012 жылғы 31 тамыздағы
№ 349-ө-м бұйрығымен бекітілген
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай
тарифтік-біліктілік анықтамалығы (58-шығарылым)
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (бұдан әрі - БТБА) (58-шығарылым) "Жалпы мамандықтар, Киностудиялар және Теледидар мен радиотарату кәсіпорындары, ұйымдары, Киножүйе және кинопрокат, Театр-көрініс кәсіпорындары".
2. Жұмыс разрядлері жұмыс ауырлығына байланысты еңбек талаптарының есепке алмай жасалған (еңбек ауырлығының деңгейіне әсер ететін және орындаушының біліктілігін жоғарлату сұраныстары қысылтаяз жағдайлар қоспағанда).
3. Әр мамандықта тарифтік – біліктілік сипаттама екі бөлімнен тұрады. "Жұмыс сипаттамасы" бөлімінде маман орындауға тиісті жұмыстардың сипаттамасы берілген. "Білуге тиіс" бөлімі маманнан талап етілетін маманның жұмысқа қатысты арнайы білім разрядсінің болуы, басшылыққа алатын материалдарды және әдістеме мен құралдардың қолдану ережелерін білу сияқты арнайы талаптардан тұрады

4. В тарифно-квалификационных характеристиках приводится перечень работ, наиболее типичных для данного разряда профессии рабочего. Этот перечень не исчерпывает всех работ, которые может и должен выполнять рабочий. В необходимых случаях работодатель может разрабатывать и утверждать дополнительный перечень работ, соответствующих по сложности их выполнения тем, которые содержатся в тарифно-квалификационных характеристиках профессий рабочих соответствующих разрядов.
5. Кроме работ, предусмотренных в разделе "Характеристика работ", рабочий должен выполнять работы по приемке и сдаче смены, уборке рабочего места, приспособлений, инструмента, а также содержанию их в надлежащем состоянии, ведению установленной технической документации.
6. Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимися в разделе "Должен знать", рабочий должен знать: правила по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности, правила пользования средствами индивидуальной защиты, требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг), к рациональной организации труда на рабочем месте, виды брака и способы его предупреждения и устранения, производственную сигнализацию.
7. Рабочий более высокой квалификации помимо работ, перечисленных в его тарифно-квалификационной характеристике, должен уметь выполнять работы, предусмотренные тарифно-квалификационными характеристиками рабочих более низкой квалификации, а также руководить рабочими более низких разрядов этой же профессии. В связи с этим работы, приведенные в тарифно-квалификационных характеристиках более низких разрядов, в характеристиках более высоких разрядов, как правило, не приводятся.
8. При заполнении документов, подтверждающих трудовую деятельность работника, а так же при изменении тарифного разряда, наименование его профессии записывается в соответствии с ЕТКС.
9. Тарифно-квалификационные характеристики разработаны применительно к восьмиразрядной тарифной сетке.
10. Тарифно-квалификационные характеристики профессий являются обязательными при тарификации работ и присвоении квалификационных разрядов рабочим в организациях независимо от форм их собственности и организационно-правовых форм, где имеются производства и виды работ, указанные в настоящих разделах, кроме особо оговоренных случаев.
11. В целях удобства пользования, ЕТКС предусматривает алфавитный указатель содержащий наименования профессий рабочих, диапазон разрядов и нумерацию страниц приведены в приложении к настоящему ЕТКС.
Раздел 2. Общие профессии

4. Тарифтік-біліктілік сипаттамаларында жұмысшы кәсібінің осы разрядына тән жұмыстардың тізбесі келтіріледі. Бұл тізбе жұмысшы орындай алатын және орындауға тиіс барлық жұмыстарды толық қамтымайды. Жұмыс беруші қажетті жағдайда, жұмыс ерекшелігін ескере отырып, тиісті разряд жұмысшылары кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамаларында қамтылған жұмыстарға сәйкес келетін жұмыстардың қосымша тізбесін әзірлей алады.
5. Сонымен қоса "Жұмыс сипаттамасы" бөлімінде белгіленген бойынша маман ауысымды қабылдау және тапсыру, жұмыс орнын, құрылғыларын тазалау, ыңғайлау және оларды техникалық құжаттамада бекітілген жағдайда ұстауға тиіс.
6. Бөлімде көрсетілген теориялық және практикалық білімдерімен қоса маман: еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғаныстың нормалары мен ережелерін; жеке басын қорғау құралдарымен пайдалана білу; орындалып жатқан жұмыстың сапасына қойылатын талаптар; ақау түрлері және олардың алдын алу және жою; өндірістік дабыл қағу; жұмыс орнында еңбекті оңтайлы ұйымдастыру талаптарын білуге тиісті.
7. Біліктілігі жоғары маман оның тарифті – біліктілік тізімдегі атқаратын міндетімен қоса тарифті – біліктілігі төмен мамандардың да жұмысын орындай алуы және берілген мамандықтың аясындағы біліктілігі төмен жұмыс топтарын басқаруы керек. Осыған байланысты тарифті – біліктілік сипаттамада көрсетілген төмен білікті мамандар мен жоғары білікті мамандардың жұмысы көрсетілмеген.
8. Маманның еңбек кітапшасын толтыру барысында, оның мамандығының тарифті разряды өзгерген жағдайда ол БТБА сәйкес толтырылады.
9. Тарифтік-біліктілік сипаттамалары сегіз разрядтық тарифтік торға сәйкес әзірленген.
10. Тарифтік-біліктілік сипаттамалары, ерекше ескертілген жағдайлардан басқа, осы бөлімдерде көрсетілген өндірістер мен жұмыс түрлері бар ұйымдардың меншік нысанына және ұйымдық–құқықтық нысанына қарамастан, олардағы жұмысшылардың жұмыстарын тарификациялаған және біліктілік разрядтарын белгілеген кезде міндетті болып табылады.
11. Қолданылуға ыңғайлы болу мақсатында, БТБА-да алфавиттік көрсеткіш қосымшада көзделген, онда жұмысшылар кәсіптерінің атауы, разрядтардың диапазондары және беттердің нөмірленуі қарастырылған.
2-бөлім. Жалпы мамандықтар

1. Бутафор
Параграф 1. Бутафор, 1-й разряд
12. Характеристика работ:
выполнение подготовительных работ при обработке бутафорских изделий под руководством бутафора более высокой квалификации: нарезка бумаги, просеивание мела, гипса, приготовление глины, клея, клейстера, подготовка бумаги для папье-маше;
оклейка гладких поверхностей мешковиной и бумагой;
окраска бумаги для листьев.
13. Должен знать:
основные элементы бутафорского дела;
способы простой отделки бутафорских изделий;
способы варки клея и заварки клейстера.
Параграф 2. Бутафор, 2-й разряд
14. Характеристика работ:
выполнение подготовительных работ при обработке бутафорских изделий;
шпаклевание и левкашение изделий из гипса и папье-маше с глубоким и неглубоким рельефом;
изготовление гипсовых форм гладких или с рельефом грубой формы по готовым шаблонам;
выклейка бутафорских изделий из папье-маше по готовым формам и подготовка под окраску, их установка и крепление в декорациях;
обрезка, сшивка и окантовка швов бутафорских изделий;
приготовление шпаклевки, левкаса.
15. Должен знать:
технику изготовления форм гипсовых изделий и изделий из папье-маше с глубоким и неглубоким рельефом, а также рельефом грубой формы;
свойства и назначение применяемых материалов;
принцип работы штамповочных станков;
способы приготовления шпаклевки и левкаса;
назначение и правила пользования применяемыми приспособлениями и инструментом.
16. Примеры работ:
1) камни дикие листовые – лепка из папье-маше;
2) листья бутафорские – штамповка или вырезка вручную, навивка на деревья;
3) снег бутафорский – перетирка папиросной бумаги на специальной машине или вручную.
Параграф 3. Бутафор, 3-й разряд
17. Характеристика работ:
изготовление простых бутафорских изделий;
лепка изделий с неглубоким рельефом из различных материалов по эскизам и готовым шаблонам;
изготовление гипсовых форм и выклейка из папье-маше и мастики бутафорских изделий с рельефом крупного четкого рисунка с незначительной глубиной.
18. Должен знать:
способы приготовления мастики, устройство и правила эксплуатации оборудования и приспособлений, применяемых при ручном изготовлении бутафорских изделий.
19. Примеры работ:
1) ионика из мастики – изготовление;
2) листья бутафорские - окраска в различные цвета с приданием различных оттенков;
3) трава ковровая, цветы бумажные - изготовление.
Параграф 4. Бутафор, 4-й разряд
20. Характеристика работ:
изготовление бутафорских изделий средней сложности;
лепка бутафорских изделий с глубоким рельефом из различных материалов и орнаментом средней густоты или заполнения по эскизам, чертежам и шаблонам;
изготовление простых объемных гипсовых кусковых форм архитектурных деталей;
выклейка из папье-маше по объемным формам архитектурных деталей и скульптур;
установка в декорации объемных архитектурных деталей с доработкой при монтаже на месте;
оштукатуривание поверхностей различных фактур;
выполнение картонажных работ;
составление колеров из масляных красок;
изготовление цветов из ткани и бумаги.

1. Бутафор
Параграф 1. Бутафор, 1-разряд
12. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары бутафордың басшылығымен бутафор өнімдерін өңдеу кезіндегі дайындық жұмыстарын орындау: қағазды қию, бор және гипсты елеу; сазды, желімді, клейстерді дайындау; папье –маше материалына қағаздар дайындау;
тегіс заттың үстін қап тігетін матамен және қағазбен желімдеу;
қағаздарды жапырақ үшін бояу.
13. Білуге тиіс:
бутафор ісінің негізгі элементтері,
бутафор бұйымдарын қарапайым өңдеу,
желім мен клейстерді қайнату тәсілдері.
Параграф 2. Бутафор, 2-разряд
14. Жұмыс сипаттамасы:
бутафор өнімдерін өңдеу кезіндегі дайындық жұмыстарын орындау;
гипс және папье-маше материалынан жасалған бұйымдарды терең және үстірт рельефпен тығындау және сылау;
тегіс гипс пішіндерін немесе рельефпен тұрпайы гипс пішіндерін дайын шаблондармен жасау;
дайын пішіндер бойынша папье-маше материалынан бутафор өнімдерін желімдеу және бояуға дайындау, оларды орнату және декорацияларға бекіту;
бутафор бұйымдарының қию, тігу және жиектеу;
тығынды және левкасты дайындау.
15. Білуге тиіс:
гипс бұйымдарының пішінің терең және үстіртін рельефпен және тұрпайы пішінді рельефпен папье-маше материалынан бұйымдар дайындалу техникасын;
қолданып жатқан материалдардың құрамы мен бекітілуі;
мөртаңба станогының жұмыс мақсаты;
тығынды және левкасты дайындау тәсілі;
қолданыстағы құрылғылар мен құралдарды пайдалану ережелері және белгіленуі.
16. Жұмыс үлгісі:
1) қағаздан жасалған тастар – папье-маше материалдарынан жапсыру;
2) бутафор жапырақтары – мөрлеу немесе қолдан қию, ағаштарға орау;
3) бутафор қары – папирос қағазын арнайы машинада немесе қолмен ысқылау.
Параграф 3. Бутафор, 3-разряд
17. Жұмыс сипаттамасы:
қарапайым бутафор бұйымдарын дайындау;
үстіртін рельефпен эскиздер мен дайын шаблондар бойынша әртүрлі материалдардан бұйымдар жапсыру;
гипсті пішіндерді дайындау және папье-маше материалынан жапсырма және шамалы тереңдікпен үлкен анық сурет рельефімен бутафор бұйымдарын мастиктау.
18. Білуге тиіс:
мастикты дайындау тәсілдері;
бутафор бұйымдарын қолдан дайындау кезінде қолданылатын жабдықтар мен құралдардың құрылымы және пайдалану ережелері.
19. Жұмыс үлгісі:
1) мастиктан ионика – дайындау;
2) бутафор қағаздары – әртүрлі рең берумен түрлі түске бояу;
3) кілем тәрізді шөп, қағаздан жасалған гүл – дайындау.
Параграф 4. Бутафор, 4-разряд
20. Жұмыс сипаттамасы:
орташа ауырлықтағы бутафор бұйымдарын дайындау;
әртүрлі материалдардан терең рельефпен және орташа қалыңдықтағы оюмен немесе эскиз, сызба, шаблон бойынша толтыру бутафор бұйымдарын жасау;
архитектура бөлшектерін қарапайым көлемді гипс пішіндерінен жасау;
көлемді пішіндерден архитектура және мүсін бөлшектерін папье-маше материалынан алып тастау;
декорацияға көлемді архитектура бөлшектерін орнына монтаждау барысында түзету мен орнату;
әртүрлі фактуралардың үстіңгі қабатын түзету;
қағаз жұмыстарын орындау;
майлы бояулардан колерлар жасау;
мата мен қағаздан гүлдер жасау.

21. Должен знать:
технику и технологию изготовления простых объемных форм архитектурных деталей;
технику сборки, обработки;
установки и реставрации бутафорских изделий, применяемые материалы и их свойства;
рецептуру составления масляных, анилиновых колеров и штукатурных растворов;
правила расчета и чтения чертежей картонажных изделий;
технологию окраски ткани.
22. Примеры работ:
1) гирлянды лепные из листьев, розетки – изготовление форм;
2) иней на стенах, дверях, мороз на стеклах – имитация;
3) ордена многоцветные увеличенные – роспись;
4) поверхности под старое дерево – обработка;
5) реквизит – изготовление и реставрация с лепкой;
6) цветы из ткани: сирень, ромашки, тюльпаны, гладиолусы, гвоздики, букет фиалок из 5-6 цветков с листьями – изготовление.
Параграф 5. Бутафор, 5-й разряд
23. Характеристика работ:
изготовление сложных бутафорских изделий;
лепка объемных бутафорских изделий с орнаментовкой мелкого рисунка по эскизам из различных материалов;
изготовление гипсовых сложных кусковых форм скульптурных изделий;
составление колеров из красок;
отливка моделей из гипса;
фактуровка деревьев;
выполнение муляжных работ;
изготовление цветов из шелка и бархата;
вычерчивание и изготовление шаблонов.
24. Должен знать:
технику изготовления объемных бутафорских изделий с орнаментовкой мелкого рисунка;
технологию изготовления имитационных предметов и реставрационных работ;
приемы художественной росписи бутафорских изделий;
технику и технологию изготовления цветов;
способы изготовления шаблонов.
25. Примеры работ:
1) барельефы, вазы с орнаментом, капители, маски – изготовление моделей;
2) знаки различия, ордена, цветы из ткани: георгины, розы – изготовление;
3) предметы бутафорские – роспись клеевой краской в несколько колеров;
4) рисунки по бархату, плюшу – тиснение горячим способом;
5) рисунки по крепкому левкасу – чеканка с тонировкой под золото или старое серебро;
6) чучела зверей, птиц – лепка в глине.
Параграф 6. Бутафор, 6-й разряд
26. Характеристика работ:
изготовление особо сложных, уникальных бутафорских изделий с художественной отделкой;
лепка скульптур;
выполнение работ из оргстекла, фольги, латуни, текстолита;
выполнение работ под чеканку металлических изделий, под серебро и золото;
отделка архитектурных деталей и бутафорских изделий под золото, серебро и металл;
изготовление бутафорских изделий из пластмасс на вакуумных установках.
27. Должен знать:
технологию изготовления комбинированных форм бутафорских изделий с каркасом;
правила чтения чертежей, схем, эскизов;
способы изготовления огнеупорных форм для отливки деталей, технику увеличения моделей, схем, чертежей до заданной величины;
правила подтонировки, золочения сусальным золотом;
технику и технологию изготовления бутафорских изделий из пластмасс на вакуумных установках.

21. Білуге тиіс:
архитектура бөлшектерінің қарапайым көлемді пішіндерін жасау техникасы мен технологиясы;
бутафор бұйымдарын жинау, өңдеу, орнату және реставрация жұмыстарын жасау технологиясын;
қолданылатын материалдар және олардың құрамы;
майлы, анилинді колерлардың және тегістеу ерітіндісінің рецептурасын жасау;
картонажды бұйымдарын есептеу және сызбаларды оқу ережесі;
маталарды бояу технологиясы.
22. Жұмыс үлгілері:
1) қағаздан, розеткадан жапсырылған гүл тізбегі – пішіндер дайындау;
2) қабырға мен есіктердегі қырау, терезедегі аяз – имитация;
3) ұлғайтылған түрлі-түсті ордендер – әшекей;
4) ескі ағаштарға қаптамалар – өңдеу;
5) реквизит – дайындау және жапсырманы реставрациялау;
6) маталардан гүлдер: 5-6 гүлден тұратын сирень, түймедақ, қызғалдақ, гладиолусы, қалампыр, көк гүл букетін жапырақтарымен – дайындау.
Параграф 5. Бутафор, 5-разряд
23. Жұмыс сипаттамасы:
қиын бутафор бұйымдарын дайындау;
әр түрлі материалдар көлемді бутафор бұйымдарын эскиз бойынша ұсақ суреттерді оюлаумен жасау;
мүсіндердің гипстен қиын кесекті пішіндерін дайындау;
бояулардан колерлар жасу;
гипстен модельдер қию;
ағаштардың фактурасы;
муляжды жұмыстарды атқару;
жібек пен мақпалдан гүлдерді дайындау;
шаблондарды сызу және дайындау.
24. Білуге тиіс:
көлемді бутафор бұйымдарын ұсақ суреттерді оюлаумен дайындау техникасын;
имитациялы заттарды жасау және жұмыстарды реставрациялау технологиясы;
бутафор бұйымдарын безендіру тәсілдері;
гүлдерді дайындау техникасы мен технологиясы;
шаблондарды дайындау тәсілдері.
25. Жұмыс үлгілері:
1) барельефтар, оюланған вазалар, мүсіннің жоғарғы жағы, маскалар – модельдер дайындау;
2) айыру белгілері, ордендер, матадан жасалған гүлдер: георгиндер, раушан – дайындау;
3) бутафор бұйымы – бірнеше колермен желім бояуымен әшекейлеу;
4) мақпал, піліштерге сурет салу – ыстық тәсілмен әшекейлеу;
5) мықты сылақтан сурет салу – алтын немесе ескі күміске ұқсатып қаптау және соғу;
6) аңдар, құстар тұлыбы – балшықтан соғу.
Параграф 6. Бутафор, 6-разряд
26. Жұмыс сипаттамасы:
өте қиын, бірегей бутафор бұйымдарын көркем безендіру арқылы жасау;
мүсіндерді соғу;
оргшыныдан, фольгадан, жезден, текстолиттен заттар жасау;
металл өнімдерін күміс пен алтынға ұқсатып соғу жұмыстарын орындау;
архитектура бөлшектерін және бутафор бұйымдарын алтын мен күміске және металға ұқсатып өңдеу;
вакуумға қондырылған пластмассадан жасалған өнімдерді дайындау.
27. Білуге тиіс:
бутафор бұйымдарын қиыстырылған пішіндерін қаңқасымен жасау технологиясы;
сызба, сұлба және эскиздерді оқу ережесі, бөлшектерді құю үшін отқа төзімді пішіндерді дайындау тәсілдері;
белгіленген мөлшерге дейін үлгі, сұлба, сызбаларды ұлғайту техникасы, қаптау, сусалды алтынмен алтындау ережесі;
вакуумға қондырылған пластмассадан жасалған бутафор бұйымдарын техникасы мен технологиясы.

28. Примеры работ:
1) броши, вазы, водоросли-актинии из губчатой резины, колье, люстры, медальоны – изготовление;
2) бюсты и скульптуры гражданского и военного стилей – изготовление;
3) капители конического и коринфского стилей – изготовление;
4) ножи и эфесы шпаг, кинжалов, сабель, колчаны для стрел – отделка под чеканку.
2. Гример-пастижер
Параграф 1. Гример-пастижер, 2-й разряд
29. Характеристика работ:
выполнение грима для участников массовых и групповых сцен дальнего и среднего планов под руководством гримера-пастижера более высокой квалификации;
подготовка волоса для изготовления пастижерских изделий: мытье, расчесывание, сортировка и перетяжка;
изготовление крепа, треса, кос, шиньонов, локонов из сарлычного и искусственного волоса.
30. Должен знать:
основы гримерного и пастижерского дела, правила пользования инструментом, применяемым для выполнения пастижерских работ;
свойства материалов и красок, применяемых для гримирования и изготовления пастижерских изделий.
Параграф 2. Гример-пастижер, 3-й разряд
31. Характеристика работ:
выполнение по эскизам грима для участников массовых и групповых сцен первого плана, для актеров эпизодических ролей под руководством художника-гримера;
изготовление усов, бровей, ресниц, мушек и мелких вклеек для участников массовых и групповых сцен первого плана и актеров эпизодических ролей;
изготовление кос, шиньонов из натурального волоса;
подготовка волос для "фрезюра": разделение на пряди, накручивание на коклюшки;
завивка волос и париков;
обслуживание участников не менее двух полнометражных условных фильмов.
32. Должен знать:
технологию изготовления пастижерских изделий;
свойства волоса и шерсти, нормы расхода материалов на изготовление грима и париков;
правила подбора красителей, окраски волос и шерсти;
принцип действия различных красителей на кожу, строение лицевого черепа.
Параграф 3. Гример-пастижер, 4-й разряд
33. Характеристика работ:
выполнение простого и средней сложности персонального и национального грима под руководством художника-гримера;
выполнение художественных причесок;
стрижка париков для участников массовых и групповых сцен всех планов;
лепка гуммозных наклеек;
изготовление бород, бакенбард, лобных и височных вклеек, контраньюров;
плетение тонкого треса для париков;
изготовление париков из треса;
изготовление тамбурованных париков из сарлычного и искусственного волоса по эскизам и под руководством художника-гримера;
обслуживание участников не менее трех полнометражных условных фильмов.
34. Должен знать:
виды, модели причесок различных стилей и эпох, фотогеничность красок на разных сортах пленки, законы мимики, виды;
правила выполнения пластической и нательной декоративной косметики, технику гримирования;
технологию изготовления пастижерских изделий;
правила подбора расцветок при изготовлении пастижерских изделий.

28. Жұмыс үлгілері:
1) сәнді түйреуіш, ваза, қалың резинадан актини-балдырлар, алқа, аспа шам – дайындау;
2) азаматтық және әскери үлгідегі мүсіндер – дайындау;
3) конус және коринф үлгісіндегі капительдер – дайындау;
4) пышақ, сапы, қанжар, қылыш, сабтарын, оқтар үшін қорам сап – соғу.
2. Гример-пастижер
Параграф 1. Гример-пастижер, 2-разряд
29. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары гример-пастижердің басшылығымен жақын және алыс жобадағы көпшілік және топтық көріністің қатысушыларын гримдеу;
пастижер бұйымдарын дайындау үшін шаштарды дайындау: жуу, тарау, сорттау және тарту;
креп, трес, бұрым, шиньон, бұрымдарды сарлы және жасанды шашатан жасау.
30. Білуге тиіс:
гример және пастижер жұмысының негізі;
пастижер жұмысын жасауға қолданылатын құралдарды пайдалану ережесі;
пастижер жұмысын жасауға арналған құралдарды пайдалану ережесі;
гремдеуге және пастижер жұмысын атқаруға арналған материалдар мен бояулардың құрамын.
Параграф 2. Гример-пастижер, 3-разряд
31. Жұмыс сипаттамасы:
суретші-гримердің басшылығымен алғашқы жобадағы көпшілік және топтық көріністің қатысушыларына және эпизоттық рольдердегі актерларға эскиз бойынша грим жасау;
алғашқы жобадағы көпшілік және топтық көріністің қатысушыларына және эпизодтық рольдердегі актерларға сақал, қас, кірпік, қал және ұсақ жапсырмалар дайындау;
табиғи шаштан бұрым және шиньон жасау;
шаштарды "фрезюрлауға" дайындау: тұлымдарға бөлу, коклюшкаларға бұйралау;
шаштар мен париктарды бұйралау;
екі толықметражды шартты фильмдердің қатысушыларына қызмет көрсету.
32. Білуге тиіс:
пастижер бұйымдарын дайындау технологиясы;
шаш пен жүннің құрамын білу;
грим мен парикті дайындауға кететін материалдың нормасын;
бояларды таңдау, шаша пен жүнді бояу ережелері;
әртүрлі бояулардың тері әсерін;
бет сүйегінің құрылысын.
Параграф 3. Гример-пастижер, 4-разряд
33. Жұмыс сипаттамасы:
суретші-гримердің басшылығымен қарапайым және орташа ауырлықтағы дербес және ұлттық гримді жасау;
көркем шаш сәнің жасау;
барлық жобадағы көпшілік және топтық көріністің қатысушыларына арналған париктерді сәнді етіп қию;
гуммозды жапсырмаларды жапсыру;
сақал, бакенбард, маңдай және шекеге арналған жапсырмаларды, контраньюрларды дайындау;
парикке арналған жұқа тресті өру;
трестен париктер дайындау;
суретші-гримердың басшылығымен эскиз бойынша тамбурланған париктерді сарлы және жасанды шаштан дайындау;
үш толықметражды шартты фильмдердің қатысушыларына қызмет көрсету.
34. Білуге тиіс:
әртүрлі үлгі мен дәуірдегі шаш сәнінің үлгілерін моделін;
әртүрлі сорттағы пленкаларда бояудың суретке жақсы түсуі;
ымдау заңдылығын;
пластикалық және ішкі декоративтік бояулар түрін және оларды пайдалану;
гримдеу техникасын;
пастижерлі бұйымдардың дайындалу технологиясын;
пастижер өнімдерін дайындауда түсті таңдау ережесі.

Параграф 4. Гример-пастижер, 5-й разряд
35. Характеристика работ:
выполнение по эскизам, описаниям и образцам художника-гримера сложного персонального и национального грима с применением пластических деталей, несложных лепных скульптурных работ (косы, подбородки, скулы);
изготовление и снятие маски с головы актера;
изготовление накладок всех видов, персонажных и портретных париков, комбинированных париков и наклеек, вывороченного пробора;
стрижка волос и париков;
обслуживание участников не менее четырех полнометражных условных фильмов.
36. Должен знать:
технологию изготовления маски;
правила и приемы подготовки материалов для снятия маски с лица;
способы применения пластических деталей;
правила мелирования волос.
Параграф 5. Гример-пастижер, 6-й разряд
37. Характеристика работ:
выполнение по эскизам и описаниям художника-гримера портретного, характерного грима и сложных лепных скульптурных работ: изменение формы деталей лица, формы головы, применение специальных наклеек из ваты, пробки и пластика;
изготовление тамбурованных париков с открытым лбом и пробором;
изготовление характерных париков "Тонзур" и "Ежик", специальных париков для производства трюковых съемок;
окраска человеческого волоса, сарлычного волоса, шерсти горной козы, верблюжьей шерсти, ангорки;
обслуживание участников не менее пяти полнометражных условных фильмов.
38. Должен знать:
правила составления схемы построения внешнего образа персонажей, технологию производства грима (красок);
основы цветоведения;
принципы художественного освещения, назначение светофильтров, пленки;
свойства материалов, применяемых при изготовлении пластических деталей;
способы изготовления пластических деталей;
способы изготовления специальных париков.
39. Требуется среднее профессиональное образование.
3. Костюмер
Параграф 1. Костюмер, 2-й разряд
40. Характеристика работ:
обслуживание съемок, телепередач, спектаклей, концертов, цирковых выступлений и репетиций под руководством костюмера более высокой квалификации;
отбор и получение на складе костюмов, головных уборов и обуви, подобранных художником или ассистентом художника;
частичное или полное одевание участников массовых и групповых сцен;
мелкий ремонт костюмов непосредственно на съемках, спектаклях, концертах, цирковых выступлениях и репетициях;
укладка и упаковка костюмов, головных уборов, обуви;
утюжка костюмов;
обеспечение сохранности и санитарного состояния костюмов;
дежурство на съемках и репетициях.
41. Должен знать:
наличный фонд гардероба студии, театра, цирка;
правила простого ремонта, шитья, утюжки, стирки костюмов;
способы укладки и упаковки костюмов, головных уборов и обуви;
способы хранения костюмов;
порядок ведения и составления материальной отчетности.

Параграф 4. Гример-пастиже, 5-разряд
35. Жұмыс сипаттамасы:
эскиз, бейнелеу және суретші- гримердың үлгілері бойынша қиын дербес және ұлттық гримді пластикалық бөлшектерді және мүсінді соғу жеңіл жұмыстарын орындау (бұрым, иек, бет сүйегін);
актердың бетінен масканы шешу және оны дайындау;
барлық түрлі жапсырмаларды, кейіпкерлерлік және портретті париктер, айрығы бөлінген қиыстырылған париктер мен жапсырмаларды дайындау;
шаштарды және париктерді қию;
төрт толықметражды шартты фильмдердің қатысушыларына қызмет көрсету.
36. Білуге тиіс:
масканы дайындау технологиясын;
масканы беттен сүртетін материалдар дайындау және олардың тәсілін;
пластикалық бөлшектерді қолдану тәсілдері;
шашты әртүрлі қылып бояу ережелері.
Параграф 5. Гример-пастижер, 6-разряд
37. Жұмыс сипаттамасы:
эскиз, бейнелеу және суретші-гримердың үлгілері бойынша суретті және мінезді бейнелейтін гримді жәнет мүсінді соғу ауыр жұмыстарын орындау: бет пішіндерін, бас пішінің өзгерту, мақта, тығын және пластикадан жасалған арнайы жапсырманы пайдалану;
маңдайы ашық және айрықпен тамбурланған парик жасау;
"Тонзур" және "Ежик" мінезді бейнелейтін түркілер түсірулеріне арналған арнайы париктерді дайындау;
адам шашын, сарлы шашты, тауешкінің жүнің, түйе жүнің, ангорды бояу;
бес толықметражды шартты фильмдердің қатысушыларына қызмет көрсету.
38. Білуге тиіс:
бейненің сыртқы пішінінің сыртқы құрылымының сызбасын жасау ережелері;
грим өндіру технологиясы(бояуларды);
түстану негіздері;
көркем жарық түсірудің мақсаты;
пленканың түстіфильтрлар белгілеу;
пластикалық бөлшектерді дайындауда пайдаланылатын материалдардың құрылымы;
пластикалық бөлшектерді дайындау тәсілі;
арнайы париктерді дайындау тәсілі.
39. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
3. Костюмер
Параграф 1. Костюмер, 2-разряд
40. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары костюмердің басшылығымен түсірілімдерді, телебағдарламаларды, көріністерді, концерттерді, цирк қойылымдарын және дайындықта қызмет көрсету;
суретші мен суретшінің көмекшісімен таңдап алынған костюмдерді қоймадан киімдерді, бас киімдерді, аяқ киімдерін сұрыптап алу;
көпшілік және топтық көріністердің қатысушыларын жартылай немесе толықтай киіндіру;
киімдерге түсірілім, көрініс, концерт, цирк қойылымдарында және дайындық барысында ұсақ түзетулер жасау;
киім, бас киім және аяқ киімдерді салу және жинау;
киімдерді үтіктеу;
киімдердің жоғалып кетпеуін және санитарлы жағдайын қамтамасыз ету;
түсірілім мен дайындық кезінде кезекпен жұмыс жасау.
41. Білуге тиіс:
студия, театр, цирктің фондын, тігу, үтіктеу, киімдерді жуу, жөндеу жұмыстарын жасау қарапайым ережелерді білу;
киім, бас киім және аяқ киімдердің салу және жиналу ережелерін білу;
киімдерді сақтау тәсілдері;
материалды есепті құрау және жүргізу.

Параграф 2. Костюмер, 3-й разряд
42. Характеристика работ:
обслуживание съемок, телепередач, спектаклей, концертов, цирковых выступлений и репетиций простых по костюмам на современную тематику;
подбор из фондов (студии, театра, концертных организаций, цирков и др.) костюмов и аксессуаров к ним, головных уборов и обуви по указанию художника или ассистента художника;
полное или частичное одевание исполнителей эпизодических ролей;
систематизация костюмов фильма, снимаемого в условиях павильона;
несложный ремонт и подгонка костюмов непосредственно на съемках, спектаклях, концертах, цирковых выступлениях и репетициях;
обслуживание участников не менее трех полнометражных условных фильмов.
43. Должен знать:
деталировку костюмов в течение съемок, телепередач, спектаклей, концертов, цирковых выступлений и репетиций;
технику ремонта, подгонки и переделки костюмов, фактуру используемых материалов, фотогеничность красок;
основы цвета и света:
способы чистки костюмов и их отдельных деталей, головных уборов и обуви.
Параграф 3. Костюмер, 4-й разряд
44. Характеристика работ:
обслуживание съемок, телепередач, спектаклей, концертов, цирковых выступлений и репетиций средней сложности по костюмам: кинофильмов и телепередач исторической, фантастической тематики, фильмов-сказок с большим количеством исполнителей эпизодических ролей и участников массовых и групповых сцен;
подбор костюмов и аксессуаров к ним, головных уборов, обуви из фондов других организаций по указанию художника или ассистента художника;
одевание персонажей;
систематизация костюмов фильма, снимаемого в условиях экспедиции;
создание требуемой фактуры костюма;
смена деталей костюмов;
обслуживание участников не менее пяти полнометражных условных фильмов.
45. Должен знать:
форму и составные элементы костюмов эпохи, отображаемой в кинофильмах и телепередачах, основы пошивочного дела;
назначение и правила применения красок для создания требуемой композиции костюмов.
Параграф 4. Костюмер, 5-й разряд
46. Характеристика работ:
обслуживание съемок, телепередач, спектаклей, концертов, цирковых выступлений и репетиций сложных по костюмам;
обслуживание персонажей крупномасштабных кинофильмов и телепередач исторической, военной и историко-революционной тематики с большим количеством ролевых актеров и исполнителей эпизодических ролей;
одевание исполнителей главных ролей;
обслуживание участников не менее семи полнометражных условных фильмов.
47. Должен знать:
форму и составные элементы костюмов различных стилей и эпох;
основы и технику шитья, фактуру тканей костюмов.

Параграф 2. Костюмер, 3-разряд
42. Жұмыс сипаттамасы:
қарапайым костюмдармен заманауи тақырыпқа түсірілім, телебағдарлама, концерт, цирк қойылымдарын және дайындықтарда қызмет көрсету;
суретші мен суретші көмекшісінің тапсырысы бойынша фондтан (студия, театр, концерт ұйымдары, цирк және тағы басқа) киім оларға аксессуар, бас киім және аяқ киім таңдап алу;
эпизодтық рольдерді орындаушыларды толықтай немесе жартылай киіндіру;
павильон жағдайында түсіріліп жатқан фильмнің костюмін жүйелендіру;
киімдерге түсірілім, көрініс, концерт, цирк қойылымдарында және дайындық барысында жеңіл жөндеу жұмыстарын жасау;
үш толықметражды шартты фильмдердің қатысушыларына қызмет көрсету
43. Білуге тиіс:
түсірілім, көрініс, концерт, цирк қойылымдарында және дайындық барысында костюмдарды бөлшектеу;
киімді тігу және өзгерту жөндеу жұмыстарының техникасы;
қолданып жатқан материалдың фактурасы;
бояулардың суретке жақсы түсірілуі;
түс және жарықтың негізі, киімдерді және олардың бөлшектерін;
бас және аяқ киімдерін тазарту тәсілі.
Параграф 3. Костюмер, 4-разряд
44. Жұмыс сипаттамасы:
костюм бойынша орташа қиындықтағы түсірілім, телебағдарлама, концерт, цирк қойылымдарын және дайындықтарды қызмет көрсету: тарихи, фантастикалы тақырыптағы кинофильм және телебағдарламаларды, ертегі-фильмдерде эпизодттық рольдерді, көпшілік және топтық көріністі орындаушыларға;
суретші және суретшінің көмекшісінің нұсқауымен басқа ұйымдардың фондынан киімдер және оларға аксессуар, аяқ және бас киімдерді таңдап алу;
кейіпкерді киіндіру;
экспедиция жағдайында түсіріліп жатқан фильмнің киімдерін жүйелеу;
костюмның талап етілетін фактурасын жасау;
костюмдердің бөлшектерін ауыстыру;
бес толықметражды шартты фильмдердің қатысушыларына қызмет көрсету.
45. Білуге тиіс:
кинофильмдер мен телебағдарламаларда сомдайтын дәуірдің киімдерін құрайтын элементтер мен формасы;
тігу жұмыстарының негізін;
киімнің композициясын жасауға талап етілетін;
бояуларды пайдалану ережесі және бекітілуі.
Параграф 4. Костюмер, 5-разряд
46. Жұмыс сипаттамасы:
костюм бойынша қиын түсірілім, телебағдарлама, концерт, цирк қойылымдарын және дайындықтарды қызмет көрсету;
ірі масштабты кинофильмдердің және тарихи телебағдарламалардың кейіпкерлеріне, әскери және тарихи-революциялы тақырыптағы эпизод рольдерін сомдайтын және тағыда басқа рольдерді сомдайтын өте көп актерларға қызмет көрсету;
басты рольді сомдайтын актерларды киіндіру;
жеті толықметражды шартты фильмдердің қатысушыларына қызмет көрсету.
47. Білуге тиіс:
әртүрлі стиль мен дәуірдегі киімдерді құрайтын элементтер;
тігу жұмыстарының негізін және техникасын;
киімдердің маталарының фактурасын.

Параграф 5. Костюмер, 6-й разряд
48. Характеристика работ:
обслуживание съемок, телепередач, спектаклей, концертов, цирковых выступлений и репетиций особо сложных по костюмам на разнообразную тематику;
самостоятельный подбор по описанию художника костюмов и аксессуаров к ним из фондов студии и других организаций;
обслуживание участников не менее десяти полнометражных условных фильмов.
49. Должен знать:
костюмы различных стилей и эпох, форму и составные элементы исторических, специальных и других сложных костюмов, фактуру тканей и их технологическое применение.
4. Красильщик в пастижерском производстве
Параграф 1. Красильщик в пастижерском производстве, 4-й разряд
50. Характеристика работ:
окраска искусственного волокна по образцу цвета волос заказчиков и по эталонным образцам;
обработка и окраска тюля, ленты, тесьмы и газ-сита для изготовления монтюра;
приготовление красителей для окрашивания применяемых материалов по заданной рецептуре.
51. Должен знать:
физические и химические свойства искусственного волокна, красителей, применяемых материалов;
технологию окраски искусственного волокна по заранее разработанным рецептурам, основы цветоведения;
устройство и правила эксплуатации применяемого оборудования, инструментов, приспособлений.
Параграф 2. Красильщик в пастижерском производстве, 5-й разряд
52. Характеристика работ:
окраска натуральных волос по эталонным образцам и их мелирование;
приготовление красителей для окрашивания натуральных волос по заданной рецептуре.
53. Должен знать:
физические и химические свойства натуральных волос;
технологию окраски натуральных волос и мелирования;
технологию приготовления красителей для окраски натуральных волос.
Параграф 3. Красильщик в пастижерском производстве, 6-й разряд
54. Характеристика работ:
окраска натуральных волос, искусственного волокна и других применяемых материалов по образцу цвета волос заказчика и по эталонным образцам с разработкой рецептуры красителей;
проведение пробной окраски и подбор оптимальных режимов окраски волос и волокна окислительными, тонирующими и прямыми красителями;
разработка таблиц для мелирования волос по эталонным образцам;
проверка качества мелирования волос, окрашенных натуральных волос, искусственного волокна и других применяемых материалов.
55. Должен знать:
рецептуры красителей, режимы крашения натуральных волос, искусственного волокна и других применяемых материалов;
правила проверки качества крашения и мелирования.
5. Маляр по отделке декораций
Параграф 1. Маляр по отделке декораций, 1-й разряд
56. Характеристика работ:
выполнение подготовительных работ по малярной обработке декораций и составление колеров под руководством маляра по отделке декораций более высокой квалификации;
черновая подготовка поверхностей для окраски, оклейки и других видов малярных работ.

Параграф 5. Костюмер, 6-разряд
48. Жұмыс сипаттамасы:
костюм бойынша аса қиын әртүрлі тақырыпқа түсірілім, телебағдарлама, концерт, цирк қойылымдарын және дайындықтарға қызмет көрсету;
суретшінің бейнелеуі бойынша студияның фондынан немесе басқа ұйымдардың фондынан киімдерді және оларға аксессуарларды өздігінен таңдау;
он толықметражды шартты фильмдердің қатысушыларына қызмет көрсету.
49. Білуге тиіс:
әртүрлі стиль мен дәуірдегі киімдер;
тарихи, арнайы және басқада күрделі киімдерді құрайтын элементтер мен пішіндер;
матаның фактурасы және олардың технологиясын пайдалану.
4. Пастижер өндірісіндегі бояушы
Параграф 1. Пастижер өндірісіндегі бояушы, 4-разряд
50. Жұмыс сипаттамасы:
жасанды талшықтарды тапсырыс берушілердің шаш үлгісінің түсімен немесе эталон үлгісімен бояу;
шілтер, лента, тоқыма бау газ-ситты монтюра жасау үшін өңдеу және бояу;
берілген рецептура бойынша қолданылатын материалдарды бояуға арналған бояуларды дайындау.
51. Білуге тиіс:
жасанды талшықтардың, бояулардың, қолданылатын материалдардың физикалық және химиялық құрамы;
жасанды талшықтарды алдын ала дайындалған рецептура бойынша бояу технологиясы;
түстану негіздері, қолданылатын қондырғылардың, құрылғылардың, құралдардың құрылымы және пайдалану ережелері.
Параграф 2. Пастижер өндірісіндегі бояушы, 5-разряд
52. Жұмыс сипаттамасы:
эталон үлгілері бойынша табиғи шаштарды бояу және мелирование жасап бояу;
берілген рецептура бойынша табиғи шашты бояуға бояуларды дайындау.
53. Білуге тиіс:
табиғи шаштың физикалық және химиялық құрылысы;
табиғи шашты бояу немесе мелирование жасап бояу технологиясы;
табиғи шашты бояуға арналған бояуды дайындау технологиясы.
Параграф 3. Пастижер өндірісіндегі бояушы, 6-разряд
54. Жұмыс сипаттамасы:
табиғи шаштарды, жасанды талшықтарды және басқада материалдарды тапсырыс берушілердің шаш үлгісінің түсімен немесе эталон үлгісімен және бояудың рецептурасын өңдеумен бояу;
сынақ бояуларын өңдеу және шашты және талшықтарды тотықтыратын, реңк беретін және қалтқысыз бояулармен бояудың оңтайлы режимін таңдау;
эталон үлгілері бойынша шашқа "мелирование" жасау үшін кесте жасау;
шаштың "мелирование" үлгісінің, табиғи шаштың бояуының, жасанды талшықтың және басқада қолданылып жатқан материалдың сапасын тексеру.
55. Білуге тиіс:
бояулардың рецептурасы;
табиғи шаштың, жасанды талшықтың және басқа да қолданылатын материалдарды бояу режимі;
бояу және мелированиенің сапасын тексеру ережесін.
5. Декорацияны өңдеуші маляр
Параграф 1. Декорацияны өңдеуші маляр, 1-разряд
56. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары декорацияны өңдеуші малярдың басшылығымен декорацияны бояу өңдеуіне және колер жасау бойынша дайындық жұмыстарын орындау;
заттың үстін бояуға, желімдеуге және басқада малярлы жұмыстарды жасауға алдын ала дайындық.

57. Должен знать:
основы малярного дела, простые приемы работы с кистью;
правила подготовки обоев к оклейке;
способы промывки стекол и очистки фундусных калканов;
назначение рабочего инструмента.
58. Примеры работ:
1) дрань штучная – набивка;
2) известь комовая – гашение;
3) кисти, инструменты малярные, поверхности деревянные, щиты фундусные, стекла, рамы – очистка, промывка, протирка;
4) клейстер – заварка;
5) песок, мел, крошка мраморная, опилки – просеивание.
Параграф 2. Маляр по отделке декораций, 2-й разряд
59. Характеристика работ:
выполнение простых малярных работ по отделке декораций клеевыми и масляными красками вручную и с применением краскопульта;
подготовка поверхностей для окраски, оклейки и других видов малярных работ;
приготовление замазок;
остекление проемов прямоугольной или квадратной конфигурации.
60. Должен знать:
правила обработки поверхностей под простую окраску, штукатурку и оклейку, сорта применяемых красок, замазок;
назначение и правила эксплуатации применяемых краскопультов;
способы приготовления замазок.
61. Примеры работ:
1) поверхности деревянные – проолифка, окраска морилкой вручную;
2) поверхности, оклеенные обоями или бумагой без торцовки, – окраска клеевыми красками.
Параграф 3. Маляр по отделке декораций, 3-й разряд
62. Характеристика работ:
выполнение средней сложности малярных работ по отделке декораций клеевыми, масляными и эмалевыми красками вручную и с применением краскопульта;
выполнение несложных шпаклевочных работ. Составление простых колеров;
остекление фигурных проемов;
выполнение малярных работ по готовой разметке или несложному трафарету.
63. Должен знать:
ассортимент и свойства материалов, применяемых при малярных и обойных работах;
способы приготовления красящих растворов и простых окрасочных составов;
способы обработки поверхностей под простые фигуры;
правила хранения красок, эмалей, лаков и растворителей, типы краскопультов;
правила чтения простых эскизов декораций.
64. Примеры работ:
1) поверхности – оклейка обоями простого рисунка;
2) полы – окраска по готовой разметке.
Параграф 4. Маляр по отделке декораций, 4-й разряд
65. Характеристика работ:
выполнение по рисункам и эскизам сложных малярных работ по отделке декораций клеевыми, масляными, эмалевыми красками с применением краскопульта;
выполнение работ нитрокрасками вручную;
оклейка декораций обоями со сложным рисунком: под мрамор, дерево, кафель и другие;
составление шпаклевочных, грунтовочных, окрасочных составов и колеров из красок всех видов;
выполнение сложных шпаклевочных работ;
грунтовка поверхностей;
имитация мрамора несложного рисунка;
выполнение надписей по несложному трафарету;
изготовление несложного трафарета.

57. Білуге тиіс:
бояу ісінің негізі;
бояу жаққышпен жұмыс істеудің қарапайым тәсілдері;
түсқағаздарды жапсыруға дайындау ережесі;
шыныларды жуу және фундусты қалқанды тазалау тәсілдері;
жұмыс құралдарының белгіленуі.
58. Жұмыс үлгілері:
1) жаңыршақ бір-бірлеп – қағу;
2) түйіршекті әк – езу;
3) бояу жаққыш, бояуға арналған құралдар, ағашты заттың үсті, фундусты қалқан, шыны, рама тазарту, жуу, сүрту;
4) клейстер – қайнату;
5) құм, бор, мәрмәр ұнтағы, үгінді – елеу.
Параграф 2. Декорацияны өңдеуші маляр, 2-разряд
59. Жұмыс сипаттамасы:
декорацияны желім және майлы бояулармен қолдан және бояу пультімен қарапайым маляр жұмыстарын орындау;
заттың үстін бояуға, жапсыруға және басқада маляр жұмыстарын істеуге дайындау;
сылақтарды дайындау;
тік бұрыштың және тіктөрт бұрышты конфигурацияның ойықтарын шынылау.
60. Білуге тиіс:
заттың үстін қарапайым бояуға;
тегістеуге және жапсыруға дайындау ережесі;
қолданылатын бояулар мен сылақтардың сортын;
қолданылатын бояу пультін пайдалану ережесі және белгіленуі;
сылақтарды дайындау тәсілі.
61. Жұмыс үлгілері:
1) ағаш заттардың үстін – олифтеу, қол щеткамен бояу;
2) түс қағазбен немесе қағазбен жапсырылған заттың үстін – желімді бояулармен бояу.
Параграф 3. Декорацияны өңдеуші маляр, 3-разряд
62. Жұмыс сипаттамасы:
декорацияны желім және майлы және эмальді бояулармен қолдан және бояу пультімен орташа күрделі маляр жұмыстарын орындау;
қиын емес сылақ жұмыстарын орындау;
қарапайым колерлар жасау;
бейнелі ойықтарды шынылау;
дайын белгілер мен қиын емес трафарет бойынша маляр жұмыстарын орындау.
63. Білуге тиіс:
малярлы және түсқағазды өңдеу жұмыстарына қолданылатын материалдардың құрамы мен ассортименті;
бояйтын ерітінділер мен қарапайым бояйтын құрамдарды дайындау тәсілі;
қарапайым пішіндердің үстін өңдеу тәсілі;
бояу, эмаль, лак және ерітінділерді сақтау ережесі;
бояу пультінің түрлері;
декорацияның қарапайым эскиздарын оқу ережесі.
64. Жұмыс үлгілері
1) заттың бетін – қарапайым суреттелген түсқағазбен өңдеу;
2) едендер – дайын белгі бойынша бояу.
Параграф 4. Декорацияны өңдеуші маляр, 4-разряд
65. Жұмыс сипаттамасы:
сурет және эскиз бойынша декорацияны желімді, майлы, эмальді бояуларды бояу пультін пайдаланумен күрделі маляр жұмыстарын орындау;
жұмысты нитробояулармен қолдан жасау;
күрделі суретті түсқағазға декорацияны жапсыру: мәрмәр, ағаш, кафель және басқалары;
тегістеу, грунттау, бояу құрамдарын және бояудың әртүрінен колер жасау;
күрделі тегістеу жұмыстарын орындау;
заттың бетін грунттау;
күрделі емес суретті мәрмәрға имитациялау;
күрделі емес трафаретпен жазба жасау;
күрделі емес трафаретті дайындаушы.

66. Должен знать:
фотогеничность и устойчивость различных тонов красок, рецептуру приготовления всевозможных колеров и растворов красок;
способы изготовления трафаретов;
правила чтения эскизов средней сложности, текстуру различных пород мрамора, элементы живописи;
приемы обращения с краскопультами всех видов;
способы обработки поверхностей под различные фактуры.
67. Примеры работ:
1) надписи – выполнение простым шрифтом по готовому трафарету масляными красками на различных поверхностях;
2) поверхности окрашенные – покрытие лаком;
3) составы клеевые, масляные для отделки декораций к черно-белым фильмам – приготовление;
4) стекла цветные – имитация.
Параграф 5. Маляр по отделке декораций, 5-й разряд
68. Характеристика работ:
выполнение особо сложных малярных работ по отделке декораций;
подготовка и грунтовка фонов под художественную роспись в три тона;
отделка поверхностей алюминиевым и бронзовым порошком, графитом;
подбор и наклеивание линолеума и линкруста по специальным эскизам художника;
выполнение альфрейных работ;
отделка поверхностей способом аэрографии;
составление колеров (клеевых, масляных) при количестве пигментов не более четырех;
создание требуемой фактуры декораций;
выполнение надписей по сложному трафарету;
изготовление сложных трафаретов.
69. Должен знать:
основные элементы живописи;
способы наклеивания линолеума, линкруста и приготовления склеивающей мастики;
правила чтения сложных эскизов;
способы обработки поверхностей под различные фактуры;
правила подбора колеров, способы изготовления трафаретов;
способы наложения на поверхность алюминиевого, бронзового порошка и графита;
приемы обращения с краскопультами всех видов.
70. Примеры работ:
1) балясники – отделка;
2) вывески – написание;
3) кабинеты, купе вагонов мягких – отделка;
4) перила, кабины самолетов, камины, мосты, паровозы, решетки фигурные – разделка под металл;
5) плакаты – изготовление;
6) составы огрунтовочные, клеевые, масляные для отделки декораций к цветным фильмам – приготовление.
Параграф 6. Маляр по отделке декораций, 6-й разряд
71. Характеристика работ:
выполнение сусальных и потальных работ;
выполнение работ по изготовлению имитаций различных пород дерева, красное дерево, карельская береза, палисандр, орех;
имитация цветного мрамора сложного рисунка;
составление красок всех видов по образцам;
роспись по трафарету и отделка плоскости декораций, колонн, потолков под металл, золото, серебро;
имитация изразцов;
рельефная окраска.
72. Должен знать:
текстуру имитируемых ценных пород дерева;
приемы обращения с поталью;
способы наложения сусального золота на различные материалы, элементарные приемы живописи;
правила цветообразования.

66. Білуге тиіс:
бояудың әртүрлі реңінің суретте жақсы көрінуі және тұрақтылығы;
әртүрлі колерлер мен бояудың ерітіндісінің рецептурасын дайындау;
трафаретті дайындау тәсілі;
орташа күрделі эскизді оқу ережесі;
мәрмәрдің әртүрінің текстурасы;
сурет өнерінің элементі, әртүрлі бояу пультін пайдалану тәсілі;
заттың бетін әртүрлі фактураларға өңдеу тәсілі.
67. Жұмыс үлгілері:
1) жазбалар – әртүрлі үстіңгі беттерге қарапайым шрифтпен, дайын трафаретпен, майлы бояумен орындау;
2) боялған үстіңгі беттер – лакпен қапталған;
3) ақ-қара фильмдерге декорация өндіру үшін желімді, майлы құрамдар - дайындау;
4) түрлі-түсті шынылар – имитация.
Параграф 5. Декорацияны өңдеуші маляр, 5-разряд
68. Жұмыс сипаттамасы:
декорацияны өңдеу бойынша өте күрделі малярлы жұмыстарды орындау. Фонды көркем безендіру үшін, үш түрлі реңге дайындау және грунттау;
заттың үстін алюминий және қола ертіндімен, графитпен өңдеу;
суретшінің арнайы эскизі бойынша линолеум мен линкрусты таңдау және жапсыру;
альфрейлі жұмыстарды орындау;
аэрография тәсілімен заттың үстін өңдеу;
саны төрттен аз емес пигменттер болса колерлар (желімді, майлы) жасау;
декорацияға қажет фактураны жасау;
жазбаларды күрделі трафаретпен жасау;
күрделі трафарет жасау.
69. Білуге тиіс:
сурет өнерінің негізгі элементтері, линолеум, линкрустты жапсыру тәсілі және жабысатын мастик жасау;
күрделі эскиздерді оқу ережесі, әртүрлі фактураларға заттың бетін өңдеу тәсілі;
колерді таңдау ережесі;
трафаретті дайындау тәсілі, заттың үстіне алюминий және қола ертіндімен;
графитті жағу тәсілі;
бояу пультінің барлық түрін пайдалана алу.
70. Жұмыс үлгілері:
1) баляснитерді – өңдеу;
2) маңдайша – жазу;
3) кабинеттер, жұмсақ купе вагондар – өңдеу;
4) перила, ұшақ кабинасы, каминдер, көпір, паровоздар, әшекейлі тор – металдан жасау;
5) плакаттар – дайындау;
6) түрлі-түсті фильмдерді декорациялау үшін грунт, желім, майлы құрамдар – дайындау.
Параграф 6. Декорацияны өңдеуші маляр, 6-разряд
71. Жұмыс сипаттамасы:
сусалды және поталды жұмыстарды орындау;
әртүрлі классқа жататын ағаштарға имитация жасау үшін жұмыстарды орындау: қызыл ағаш, карель аққайыңы, палисандр, жаңғақ ағашы;
түрлі-түсті мәрмәрдің күрделі суретін имитациялау;
үлгі бойынша бояулардың барлық түрін жасау;
трафаретпен жазба және декорацияның, колоннаның тегістігін, төбені металмен, алтынмен, күміспен өңдеу;
боямалау өнімдерді;
рельефті бояу.
72. Білуге тиіс:
бағалы классқа жататын ағаштың имитациялы текстурасын;
потальмен жұмыс істеу;
әртүрлі материалдарға сусалды алтынды құю тәсілі;
сурет өнерінің қарапайым тәсілдері;
түс қалыптастыру ережесі.

73. Примеры работ:
1) мебель декоративная под натуральные ценные породы – отделка;
2) орнаменты сложные – роспись по трафарету;
3) орнаменты сложные, мебель, окна, купола, люстры – золочение.
6. Механик по обслуживанию звуковой техники
Параграф 1. Механик по обслуживанию звуковой техники, 2-й разряд
74. Характеристика работ:
выполнение работ по монтажу и ремонту соединительных проводов (кабелей), звуковой аппаратуры, подготовка и коммутация звуковой аппаратуры и вспомогательной техники под руководством механика по обслуживанию звуковой техники более высокой квалификации;
проведение вспомогательных работ во время съемки и звукозаписи: размотка и коммутация звуковых кабелей, отключение кабелей от аппаратуры и других;
доставка звуковой аппаратуры и вспомогательной техники на место съемки и записи;
демонтаж и доставка звуковой аппаратуры на место хранения.
75. Должен знать:
общие сведения о составе комплекта для звукозаписи, назначение отдельных элементов звукового тракта;
коммутацию звукозаписывающей техники, общие сведения по электротехнике и радиотехнике;
виды звукозаписывающих и звуковоспроизводящих усилительных устройств, назначение соединительных кабелей;
правила пользования простейшим инструментом, применяемым при электромонтажных и ремонтных работах, виды и назначение основных радиотехнических материалов и деталей, применяемые при монтаже и ремонте звуковой аппаратуры.
Параграф 2. Механик по обслуживанию звуковой техники, 3-й разряд
76. Характеристика работ:
выполнение работ по монтажу и ремонту соединительных проводов (кабелей), звуковой аппаратуры;
подготовка звукового оборудования к съемкам и записи, оборудования аппаратно-студийного блока на телевидении и радиовещании для производства телевизионных и радиопрограмм;
установка микрофонного оборудования (микрофонов, микрофонных удочек, микрофонных стоек);
включение источников питания микшерского пульта, микрофонов;
работа со вспомогательными микрофонами во время съемки и записи;
простое панорамирование – работа с одним микрофоном во время съемок крупных планов;
выполнение кабельных соединений, работ по монтажу и ремонту соединительных панелей и переходных разъемов;
ремонт и намотка трансформаторов;
ремонт выпрямительных устройств в звукозаписывающей и звуковоспроизводящей аппаратуре;
осуществление простого механического и электрического регулирования обслуживаемого оборудования;
участие в работах по проведению электроакустических измерений;
ремонт кабеля.

73. Жұмыс үлгілері:
1) табиғи бағалы классқа арналған декоративті жиһаз – өңдеу;
2) күрделі оюлар – трафаретпен жазу;
3) күрделі ою, жиһаз, терезе, күмбез, аспалы шамдар – алтындау.
6. Дыбыс техникасында қызмет көрсетуші механик
Параграф 1. Дыбыс техникасында қызмет көрсетуші механик, 2-разряд
74. Жұмыс сипаттамасы:
дыбыстық техникаларға қызмет көрсету бойынша біліктілігі жоғары механиктің басшылығымен біріктіретін сымдар, дыбыстық аппаратураларын монтаждау және жөндеу жұмыстарын жасау, дыбыстық аппаратура мен қосалқы техниканы коммутациялау және дайындау;
түсірілім мен дыбыстық басылымдар кезінде көмек көрсету; дыбыстық өткізгіш сымды тарқату және коммутациялау, өткізгіш сымдарды аппаратурадан ажырату және тағы басқа;
түсірілім және дыбыстық басылымдар болып жатқан жерге дыбыстық аппаратураны және қосалқы техниканы жеткізу;
сақтау орындарына дыбыстық аппаратураларды жеткізу және демонтаждау.
75. Білуге тиіс:
дыбыс басқыш жиынтықтың құрамы және ол жайлы жалпы мәліметтер;
дыбыстық жолдарының бөлек элементтерінің белгіленуі, дыбыс басқыш техниканың коммутациясын;
электротехника және радиотехника бойынша жалпы мәліметтер;
дыбыс басқыш және дыбысты күшейткіш құрылғының түрлері;
біріктіргіш өткізгіш сымдардың белгіленуі;
электромонтажды және жөндеу жұмыстары барысында пайдаланылатын қарапайым құралды пайдалану ережесі;
дыбыстық аппаратураны жөндеу және монтаждау барысында пайдаланылатын негізгі радиотехникалық материалдар мен бөлшектердің түрлері және белгіленуі.
Параграф 2. Дыбыс техникасында қызмет көрсетуші механик, 3-разряд
76. Жұмыс сипаттамасы:
біріктіретін сымдар (өткізгіш сымдардың) мен дыбыстық аппаратураны монтаждау және жөндеу жұмыстарын орындау;
дыбыстық жабдықты түсірілім мен дыбыстық баспаларға, телеарна мен радиохабарламалар теледидарлы және радиобағдарламаларды жасауға аппаратты-студиялы блоктың жабдықтарын дайындау;
микрофон (микрофон, микрофон ілмегін, микрофон тіреулерін) жабдықтарын орнату;
микшер пульті мен микрофонның қуат беру көздерін қосу;
түсірілім мен баспа жұмыстары кезінде қосалқы микрофонмен жұмыс жасау;
қарапайым панорама – ірі жоспарлы түсірілімдер кезінде бір микрофонмен жұмыс жасау;
өткізгіш сымдардың біріктірулерін, біріктіретін панельдер мен аралық ажырамаларды монтаждау және жөндеу жұмыстарын жасау;
трансформаторларды жөндеу және орау;
дыбыс басқыш және дыбыс шығарушы аппаратуралардың түзеткіш құрылғысын жөндеу;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтың, қарапайым механикалық және электрлі ретке келтіруін жүзеге асыру;
электроакустикалы өлшемдер жүргізу жұмыстарына қатысу. Өткізгіш сымды жөндеу.

77. Должен знать:
основы электротехники и радиотехники, блок-схему, простые схемы обслуживаемой звукозаписывающей и звуковоспроизводящей аппаратуры;
назначение узлов и органов регулирования режиссерского пульта, типы микрофонов;
правила их включения, назначение соединительных шлангов, элементарные сведения по магнитной записи;
правила технической эксплуатации, хранения и транспортировки звукотехнического оборудования в павильоне и на натуре;
назначение и правила пользования измерительными приборами и инструментами, применяемыми в работе.
Параграф 3. Механик по обслуживанию звуковой техники, 4-й разряд
78. Характеристика работ:
выполнение работ по монтажу принципиальных схем звукозаписывающей и звуковоспроизводящей аппаратуры;
осмотр, разборка и сборка, определение и устранение неисправностей, повреждений, ремонт с заменой узлов и деталей обслуживаемого оборудования, обеспечение поддержания установленных технических режимов работы;
подготовка и установка звукового оборудования, коммутация всех его элементов на съемке и в аппаратно-студийном блоке (АСБ) радио и телевидения;
панорамирование микрофонами разных типов во время съемок средних планов в небольших декорациях;
обслуживание несложных стереофонических съемок и стереозаписей со статической установкой микрофонов;
озвучивание стереофонических фильмов;
включение и обслуживание радиосвязи в павильоне и студии;
обслуживание аппаратов воспроизведения при перезаписи фильмов и фонограмм;
ремонт и установка радиоаппаратуры;
транспортировка звуковой аппаратуры в павильоне и экспедиции.
79. Должен знать:
основы звукотехники, кинотехники, магнитной записи, типы комплектов звукозаписывающей и звуковоспроизводящей аппаратуры;
принципиальные и монтажные схемы обслуживаемого оборудования, блок-схему прохождения звуковых сигналов в АСБ радио и телевидения;
устройство аппаратуры радиосвязи, назначение отдельных узлов звукового тракта;
назначение смежных участков звукотехнического комплекса радио- и телевизионных аппаратных и передвижных телевизионных станций (ПТС);
виды и свойства кинопленок и магнитных лент для звукозаписи;
общие сведения по обеспечению синхронной работы съемочных камер и комплектов звуковой аппаратуры.
Параграф 4. Механик по обслуживанию звуковой техники, 5-й разряд
80. Характеристика работ:
выполнение работ по ремонту и монтажу усилительных и выпрямительных устройств в звукозаписывающей и звуковоспроизводящей аппаратуре;
ведение работ по настройке и подготовке звукового оборудования к работе, проведение проверок режимов работы оборудования и измерение его качественных показателей;
панорамирование микрофоном или системой микрофонов во время съемок общих и средних планов в больших декорациях;
установка и обслуживание микрофонов во время записи оркестров небольших составов. Выбор типа синхронизации при записи и воспроизведении звука под руководством звукооператора;
обслуживание радиосвязи на натурных съемках с установкой нескольких громкоговорителей для радиофикации больших объектов;
переделка звуковой и радиоаппаратуры с учетом новых усовершенствованных схем;
перемотка трансформаторов;
наладка, регулирование звукового оборудования и радиоаппаратуры;
профилактический уход за звуковым оборудованием и различными приспособлениями;
проведение измерений на звуковом оборудовании АСБ радио и телевидения.

77. Білуге тиіс:
электротехника мен радиотехниканың негізі, қызмет көрсетіліп жатқан дыбыс басқыш және дыбыс шығарушы аппараттың блок-сызбасын;
қарапайым сызбасын, режиссер пультінің реттеу торабының және бөлшектерінің белгіленуі, микрофондардың түрлері, оларды қосу ережелері;
біріктіру шлангтарының белгіленуі;
магнитті жазбалар бойынша қарапайым мәліметтер;
дыбыс техникалық жабдықтарды павильонда және табиғатта техникалық пайдалану;
сақтау және тасымалдау ережелері;
жұмыста қолданылатын өлшеу құралдары мен саймандарын пайдалану ережелері және олардың белгіленуі.
Параграф 3. Дыбыс техникасында қызмет көрсетуші механик, 4-разряд
78. Жұмыс сипаттамасы:
дыбыс басатын және дыбыс шығаратын аппаратураның сызба қағидалары бойынша жұмыстарды орындау;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтың бөлшектерін және тораптарын тексеру, бөлшектеу және қайта құрау, ақауларды, бұзылуларды анықтау және жою, жөндеу жұмыстарын жасау, бекітілген техникалық жұмыс режимдерінің орнығуын, қамтамасыз ету;
дыбыстық жабдықты орнату және дайындау, оның барлық элементтерін радио және теледидардың аппараттық-студиялық блогында (АСБ) түсіруде коммутациялау;
орташа жоспардағы кішкене декорацияларды түсіру кезінде әртүрлі микрофондармен панорамалау;
күрделі емес стереофонды түсірілімдерді және микрофондардың статикалық орнатылуларымен стерео баспалар кезінде қызмет көрсету;
стереофонды фильмдерді дыбыстау;
павильонда және студияда радиобайланысты қосу және қызмет көрсету;
фильмдерді және фонограммаларды қайта жазу кезінде дыбыс шығаратын аппараттың дыбыс жасауы;
радиоаппаратты орнату және жөндеу;
дыбыс шығару аппаратураларын павильонда және экспедицияда тасымалдау.
79. Білуге тиіс:
дыбыс техникасы, кино техникасы, магнитті баспаның негіздері, дыбыс басатын және дыбыс шығаратын аппаратураның жиынтықтарының түрлері;
қызмет көрсетілетін жабдықтың қағидалы және монтажды сызбалары, АСБ радио және теледидар дыбысты белгілерінің өту блок сызбасын;
дыбыс жолдарының бөлек тораптарының белгіленуі, радио және теледидарлы аппараттың және қозғалмалы теледидарлы станциялардың (ҚТС) дыбыс техникалық шектескен бөліктерінің белгіленуі;
дыбыс басуға арналған кинопленка мен магнитті лентаның түрлері мен құрамы;
түсіретін камера мен дыбыстық аппаратураның жиынтығының ілеспелі жұмыс істеуін қамтамасыз ету бойынша жалпы мәліметтер.
Параграф 4. Дыбыс техникасында қызмет көрсетуші механик, 5-разряд
80. Жұмыс сипаттамасы:
дыбыс басатын және дыбыс шығаратын аппараттың күшейткіш және түзеткіш құрылғыларына монтаж және жөндеу жұмыстарын жасау;
дыбыстық жабдықты жөнге салу және дайындау жұмыстарын жасау; жабдықтардың жұмыс режимдерін тексеру жұмыстарын жасау және оның сапалы көрсеткіштерін өлшеу;
ірі декорациялардағы жалпы және орташа жоспардағы түсірілімдер кезінде микрофон және микрофон жүйесін панорамалау;
құрамы аз оркестрлердің басылымдары кезінде микрофондарды орнату және жұмыс жасау;
дыбыс операторының басшылығымен дыбыс және дыбыс шығару кезінде синхронизациялау түрін таңдау;
ірі нысандарды радиофикациялауға арналған бірнеше дыбыс күшейткіштерді табиғатта түсірілім кезінде радиобайланыспен жұмыс жасау;
жаңа жетілген жүйені есепке ала отырып дыбыс және радиоаппаратураны қайта өңдеу;
трансформаторларды орау;
дыбыс жабдықтарын және радиоаппаратураны реттеу және жөндеу;
дыбыс жабдықтары мен әртүрлі құрылғыларға профилактикалық күтім;
АСБ радио және теледидар дыбыс жабдықтарына өлшеуді жүргізу.

81. Должен знать:
основы технологии звукозаписи, элементы теории электроакустики, технические характеристики обслуживаемого оборудования;
правила применения съемочной оптики;
типы съемочных камер по принципу используемой системы синхронизации;
методы синхронизации съемочных камер и магнитофонов;
правила пользования основными контрольно-измерительными устройствами видеотракта (видеоконтрольные устройства, осциллографы), правила их коммутации;
принципы действия и правила пользования измерительными приборами, применяемыми при измерениях в АСБ радио и телевидения, расположение микрофонов по кадру при стереофонической записи с учетом локализации звука.
Параграф 5. Механик по обслуживанию звуковой техники, 6-й разряд
82. Характеристика работ:
выполнение работ по монтажу новых разработок звуковой аппаратуры;
монтаж и наладка звуковой аппаратуры для широкоформатных фильмов со стереофоническим звуком, проведение измерений параметров звуковых трактов;
эксплуатационно-техническое обслуживание звукового оборудования при съемках стереофонических фильмов с применением 5-10 микрофонов со сложным панорамированием во время съемки массовых сцен и стереофонической звукозаписи;
установка и обслуживание микрофонов при записи оркестров больших составов;
проведение записи (передачи) совместно со звукорежиссером. Контроль синхронности работы аппаратов записи и воспроизведения;
работа в эксплуатационных условиях по обслуживанию передвижной и звукозаписывающей аппаратуры с проведением ее профилактического ремонта;
ремонт и испытание закрепленного оборудования АСБ радио и телевидения, радиовещательной и звукозаписывающей аппаратуры любой сложности (многоканальные магнитофоны, авторегуляторы, ревербераторы, линии задержки, аппараты уплотнения и других);
проведение подготовительных и настроечных работ обслуживаемого оборудования, работ по автоматизации технологических процессов.
83. Должен знать:
основы электроники, телевидения, электроакустики, стереофонии, устройство комплекса звукового оборудования: ревербераторов, авторегуляторов и других устройств для спецэффектов;
устройство звукового канала видеомагнитофона, принципиальные схемы звукового оборудования связей, коммутацию всех возможных внешних источников звука;
устройство и технические возможности применяемых измерительных приборов;
режимы работы передвижных электростанций, генераторов и преобразователей.
Параграф 6. Механик по обслуживанию звуковой техники, 7-й разряд
84. Характеристика работ:
проведение работ на звуковой станции по осуществлению сложной цифровой звукозаписи;
выполнение работ по установке, монтажу всех видов звукового оборудования, коммутация его в единый аппаратурный студийный комплекс и на выезде при производстве радиопрограмм. Контроль работы всего комплекса звуковой техники;
проверка взаимодействия различных блоков звукового оборудования и радиоаппаратуры;
эксплуатационно-техническое обслуживание, комплексная наладка и ремонт всех типов звукового оборудования АСБ радио и телевидения, радиовещательной и звукозаписывающей аппаратуры с использованием электронных устройств программного управления;
анализ отказов и повреждений в работе звуковых станций и звуковой аппаратуры, проведение ремонта и испытаний звукового оборудования любой сложности;
участие в работе по монтажу и освоению новых видов звуковой техники.

81. Білуге тиіс:
дыбыс басу технологиясының негізі, дыбыс акустикасы элементінің теориясы;
жұмыс жасап жатқан жабдықтың техникалық сипаты, түсіретін оптиканың қолданылу ережесі;
қолданыстағы синхронизация жүйесінің қағидасы бойынша түсірілім камераларының түрлері;
түсіретін камера мен үнтаспаны синхронизациялау тәсілдері;
негізгі видео (видеобақылау құрылғылары, осциллографтар), құралдарының бақылау-өлшеу құрылғыларын пайдалану ережелері және оларды коммутациялау;
АСБ радио және теледидар өлшеулерінде қолданылатын өлшеу құралдарын қолдану қағидалары және пайдалану ережелері;
дыбысты локализациялауды есепке ала отырып стереофонды баспа кезінде кадр бойынша микрофондарды қою.
Параграф 5. Дыбыс техникасында қызмет көрсетуші механик, 6-разряд
82. Жұмыс сипаттамасы:
дыбыстық аппаратураның жаңа әзірлемесін монтаждау бойынша жұмыстарды жасау;
стереофонды дыбыспен ірі форматты фильмдерге арналған дыбыстық аппаратураны монтаждау және жөндеу, дыбыс жолдарының параметрлерін өлшеу;
күрделі панорамалы көпшілік көрінісін және стереофонды дыбыс баспаны жасауда 5-10 микрофонды пайдаланып, стереофонды түсірілім кезінде дыбыс жабдығына техникалық пайдалану қызмет көрсету;
көп құрамды оркестрды басу кезінде микрофондарды орнату және жұмыс жасау;
дыбыс режиссерымен бірге дыбыс басу;
дыбыс басу және дыбыс шығару аппараты жұмысының синхрондылығын тексеру;
қозғалмалы және дыбыс басқыш аппаратураны оған профилактикалық жөндеужұмыстарын жасап эксплуатациялы жағдайда жұмыс жасау;
АСБ радио және теледидар, радиохабарламалы және кезкелген күрделіліктегі (көпканалды магнитофондар, авторереттегіштер, ревербераторлар, кідіріс желісі, бекіту аппараттары және тағы басқа) дыбыс басқыш аппаратураға бекітілген жабдыққа жөндеу жұмыстарын жасау және сынау;
жұмыс жасап жатқан жабдыққа, технологиялық процессорларды автоматтау бойынша дайындық және жөнге салу жұмыстарын жүргізу.
83. Білуге тиіс:
электроника, телевидение, электроакустика, стерефония негіздерін;
дыбысты жабдықтың кешенді құрылғысын, ревербераторлар, автореттегіш және басқада арнайы эффекиқа арналған құрылғыларды;
видеомагнитофонның дыбыстық каналының құрылғыларды;
желі жабдықтарының дыбыстық сызбаларының қағидалары;
дыбыстың сыртқы негіздерінің барлығының коммутациялауды;
қолданылатын өлшегіш құралдардың құрылымы және техникалық мүмкіндіктері;
қозғалмалы электростанциялардың, генераторлардың және қайта құрушының жұмыс тәртібі.
Параграф 6. Дыбыс техникасында қызмет көрсетуші механик, 7-разряд
84. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі санды дыбыс баспаны жүзеге асыру бойынша дыбыс станциясында жұмыс жасау;
дыбыстық жабдықтың барлық түрін орнату, монтаждау жұмыстарын орындау, бірегей аппаратуралы студиялы кешенге және радио бағдарламаны өндіріп жатқанда оларды коммутациялау;
дыбыс техникасының барлық жинағының жұмысын бақылау;
дыбыстық жабдықтың және радиоаппараттың әртүрлі блогының өзара әрекеттесуін тексеру;
АСБ радио және теледидар, радиохабарлама және дыбыс басқыш аппаратураға бағдарламаны басқару электронды құрылғысын пайдалана отырып техникалық пайдалану, кешенді жөндеу және дыбыс жабдықтарының барлық түріне жөндеу жұмыстарын жасау;
дыбыс станциясы мен дыбыс аппаратурасының жұмысындағы тоқтап қалу мен ақауларды талдау және кез-келген күрделі дыбыс жабдығына жөндеу жұмыстарын жасау және сынау;
жаңа дыбыс техникасын монтаждау жөндеу жұмыстарына және игеру жұмыстарына қатысу.

85. Должен знать:
основы звукотехники, электроакустики, стереофонии, устройство звуковых станций, комплекса звукового оборудования;
ревебераторов, авторегуляторов и других устройств для спецэффектов, принципиальные схемы звукового оборудования связи, коммутацию всех возможных внешних источников звука, конструктивные особенности электронных устройств и систем управления звуковой техники;
приемы выполнения работ по диагностике и ремонту звукового оборудования, аппаратное и программное обеспечение, используемое на звуковых станциях.
86. Требуется среднее профессиональное образование.
7. Оператор магнитной записи
Параграф 1. Оператор магнитной записи, 3-й разряд
87. Характеристика работ:
выполнение магнитных записей и перезаписей;
воспроизведение магнитных записей для прослушивания;
воспроизведение готовых магнитных записей для передачи в эфир;
подготовка обслуживаемого оборудования к работе;
получение, разборка и подготовка к работе фонограмм и чистой магнитной ленты;
сверка с редактором порядка прохождения материала в эфире;
склейка магнитной ленты и подклейка ракордов;
оформление магнитных записей для сдачи в фонотеку.
88. Должен знать:
элементарные сведения по электротехнике и радиотехнике, схему коммутаций аппаратной;
правила пользования магнитофоном и вещательными пультами;
технологическую инструкцию по эксплуатации аппаратной;
правила эксплуатации технических средств ведения технической документации;
правила ухода за обслуживаемой аппаратурой.
Параграф 2. Оператор магнитной записи, 4-й разряд
89. Характеристика работ:
выполнение многоканальных магнитных записей;
монтаж магнитных записей, в том числе монтаж по ходу записи;
воспроизведение готовых магнитных записей для любых целей;
изготовление измерительных лент по отдельным частотам под руководством оператора магнитной записи более высокой квалификации;
ведение программ: регулирование уровней воспроизведения, микширование, контроль и установка степени сжатия динамического диапазона в дикторских трактах.
90. Должен знать:
основы электротехники и радиотехники, стандартные уровни магнитной записи, электроакустические параметры обслуживаемого оборудования;
устройство и назначение измерителей уровня, магнитофонов, микрофонов и акустических агрегатов, отдельных узлов и блоков вещательного пульта, схему резервирования аппаратной;
способы обработки звукового сигнала;
правила оформления и сдачи готовых магнитных записей, технические условия на фонограммы и измерительные ленты;
правила сверки эфирных материалов и программ вещания.

85. Білуге тиіс:
дыбыс техникасының, электроакустика, стереофония негіздерін;
дыбыстық станция, дыбысты жабдықтың жинағының құрылымы;
ревебераторлар, авторегуляторлар және басқада арнайы эффектке арналған құрылғыларды, желі жабдықтарының дыбыстық сызбаларының қағидалары;
дыбыстың сыртқы негіздерінің барлығының коммутациялауды;
электр құрылғыларының конструкциялы ерекшеліктері және дыбыс техникасының басқару жүйесі;
дыбыстық жабдықтың диагностикалау және жөндеу жұмыстарын жасау бойынша жұмыстың орындалу тәсілдері;
дыбыс станцияларында пайдаланылатын аппаратты және бағдарламаны қамтамасыз етуді.
86. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
7. Магнитті баспалардың операторы
Параграф 1. Магнитті баспалардың операторы, 3-разряд
87. Жұмыс сипаттамасы:
магнитті жазбаларды және қайта жазуларды орындау;
магнитті баспаларды тыңдау үшін дыбыстау;
дайын магнитті баспаларды эфирге шығару үшін дыбыстау;
жұмыс жасалып жатқан жабдықты дайындау;
фонограмма басу жұмысына дайындық және магнитті лентаны ажырату, алу және дайындау;
эфирде материалдың берілу тәртібі бойынша редактормен салыстыру;
магнитті лентаны ажырату және ракордтты жапсыру;
магнитті баспаларды дыбысталуға тапсыру үшін безендіру.
88. Білуге тиіс:
электротехника және радиотехника бойынша қарапайым мәліметтерді;
коммутациялы аппараттың сызбасын, магнитофон мен хабарлау пультін пайдалану ережесі;
аппаратты пайдалану бойынша технологиялы нұсқаулықты;
техникалық құралды пайдалану ережесі;
техникалы құжатнама жүргізу;
жұмыс жасайтын аппаратураның күтім ережесін.
Параграф 2. Магнитті баспалардың операторы, 4-разряд
89. Жұмыс сипаттамасы:
көп каналды магнитті баспаларды орындау;
магнитті баспаларды монтаждау, сонымен қоса баспаны күту монтажы;
дайын магнитті баспаны кез-келген мақсатта дыбыстау;
магнитті баспа бойынша біліктілігі жоғары оператордың басшылығымен әртүрлі жылдамдықтағы өлшеу лентасын дайындау;
бағдарламаларды жүргізу: дыбыстау, микширлау деңгейлерін ретке келтіру, диктор жұмысындағы динамикалы диапозонды қысу разрядін бақылау және орнату.
90. Білуге тиіс:
электротехника және радиотехника негіздері;
магнитті баспаның стандартты деңгейлері;
жұмыс жасап жатқан жабдықтың электроакустикалық параметрлері;
деңгейді өлшеуіштерді, магнитофондарды және акустикалы агрегаттарды;
бөлек тораптарды және хабарлау пультінің блогының құрылымы және белгіленуі;
аппаратты резервтеу сызбасын;
дыбысты белгіні өңдеу тәсілдері;
дайын магнитті баспаны безендіру және тапсыру ережелері;
фонограмма мен өлшеу ленталарының техникалы жағдайлары;
эфирге шығатын материалдар мен хабарланатын бағдарламаларды салыстыру ережесі.

Параграф 3. Оператор магнитной записи, 5-й разряд
91. Характеристика работ:
выполнение стереофонической записи;
монтаж магнитных записей способом наложения и электронного монтажа;
изготовление измерительных лент всех типов;
перезапись с любого звуконосителя на магнитную ленту;
осуществление технического надзора за звукозаписывающей и вещательной аппаратурой;
ведение всех программ;
монтаж художественных программ магнитных записей.
92. Должен знать:
типы, устройство;
принципы работы и основные параметры технологического оборудования аппаратной, основные понятия о стереофонических сигналах, устройстве стереогониметра и работе с ним;
правила оформления магнитных записей и перезаписей, организационную структуру радиовещания, порядок проведения трансляционных передач;
принцип работы авторегуляторов, основы автоматики.
Параграф 4. Оператор магнитной записи, 6-й разряд
93. Характеристика работ:
выполнение магнитных записей с применением искусственной реверберации;
производство сложных монтажей способом наложения;
реставрационные работы по восстановлению магнитных записей;
участие в текущем ремонте звукозаписывающей аппаратуры;
электрическое и механическое регулирование аппаратуры магнитной записи.
94. Должен знать:
устройство, назначения и правила применения магнитных и пластических ревербераторов;
частотных корректоров и правила пользования ими, элементарные сведения о музыкальной грамоте;
правила и способы регулирования аппаратуры магнитной записи.
Параграф 5. Оператор магнитной записи, 7-й разряд
95. Характеристика работ:
выполнение многоканальных магнитных записей и сведение их в станции нелинейного монтажа;
производство сложных монтажей на аналоговом, цифровом оборудовании с частотно-динамической обработкой звукового сигнала и использованием компьютерной техники;
перезапись с цифровых, магнитных, магнитооптических носителей, в том числе компакт-дисков;
наблюдение за работой звукозаписывающей и вещательной аппаратуры;
регулирование параметров магнитной записи и воспроизведения;
диагностика и профилактика обслуживаемого оборудования, выявление и устранение неисправностей в его работе;
реставрационные работы по восстановлению магнитных записей с применением компьютерной станции монтажа;
участие в проведении работ по внедрению новых образцов звукозаписывающего оборудования;
ведение технической документации.
96. Должен знать:
технологию телевизионного и радиовещания, государственные стандарты или технические условия на качество (уровни) магнитной записи;
способы обработки звуковых сигналов, устройство, назначение;
правила регулирования используемой аппаратуры магнитной записи, инструкции по эксплуатации аппаратуры магнитной записи и компьютерной техники, аппаратное и программное обеспечение используемых в технологии станций нелинейного монтажа на уровне пользователя;
методы обработки звуковой информации, параметры магнитной записи и воспроизведения.

Параграф 3. Магнитті баспалардың операторы, 5-разряд
91. Жұмыс сипаттамасы:
стреофонды баспа жасау;
магнитті баспаны қондыру тәсілімен монтаждау және электронды монтаж;
барлық түрдегі өлшеу ленталарын жасау;
кез-келген дыбыс басылған құрылғыдан магнитті лентаға қайта басу;
дыбыс басқыш және хабарлау аппаратурасын техникалы қадағалауды қамтамасыз ету;
барлық бағдарламаларды жүргізу;
магнитті баспаның көркем бағдарламасын монтаждау.
92. Білуге тиіс:
техникалы жабдықтың аппаратының негізгі параметрлері және түрлері;
құрылымы, жұмыс мақсаты, стереофонды белгілер, стерогониметр құрылғысы және онымен қалай жұмыс істек керек екендігі және олар туралы жалпы түсінік;
магнитті баспаларды және қайта басуларды безендіру ережелері;
радиохабарламасының ұйымдастыру құрылымы;
трансляциялы бағдарламаларды өткізу тәртібі;
автореттеуіштің жұмыс істеу қағидасы, автоматиканың негіздері.
Параграф 4. Магнитті баспалардың операторы, 6-разряд
93. Жұмыс сипаттамасы:
жасанда реверберацияны пайдалана отырып магнитті бапс жасау;
күрделі монтаждарды қондыру тәсілімен өңдеу;
магнитті баспаларды қалпына келтіру үшін жаңарту жұмыстарын жасау;
дыбыс басқыш аппараттың ағымдағы жөндеу жұмыстарына қатысу;
магнитті баспа аппараттарын электрлі және механикалы ретке келтіру.
94. Білуге тиіс:
магнитті және пластикті ревербаторларды, жиілік корректорларды орнату, белгілену және қолданылу және пайдалану ережесі;
музыкалы сауаттылық туралы қарапайым мәліметтер;
магнитті баспа аппаратын реттеу тәсілдерін және ережелерін.
Параграф 5. Магнитті баспалардың операторы, 7-разряд
95. Жұмыс сипаттамасы:
көпканалды магнитті баспаны орындау және оларды жүйеден тыс монтаж станциясына апару;
күрделі монтажды аналогты, сандық жабдықта дыбыстық белгіні жиілік-динамикалы өңдеу мен компьютерлік техниканы пайдалана отырып жасау;
сандық, магнитті, көп оптикалы құрылғыдан, сонымен қоса компакт дискіден қайта басу;
дыбыс басқыш және хабарлау аппаратурасының жұмысын тексеру;
магнитті баспаның параметрлерін және дыбысталуын ретке келтіру;
жұмыс жасап жатқан жабдықты диагностикалау және профилактика жұмыстарын жасау және оның жұмыстағы ақауларын жою;
магнитті баспаларды монтажды компьютер станцияларын пайдалана отырып қайта өңдеу жұмыстарын жасау;
дыбыс басқыш жабдықтарының жаңа үлгілерін енгізу бойынша жұмыстарға қатысу;
техникалық құжатнама жүргізу.
96. Білуге тиіс:
теледидар және радиохабарлама технологиясын;
магнитті баспаның сапасына (деңгейіне) қойылатын техникалы талаптар және мемлекетті стандарттар;
дыбыс белгілерін өңдеу тәсілдері;
магнитті баспаның қолданыстағы аппаратурасын орнату, белгілену және реттеу ережелері;
магнитті баспаның және компьютер техникасы аппаратурасын пайдалану нұсқаулықтары;
станция технологиясында пайдаланылатын желіден тыс монтажды пайдаланушы деңгейінде аппаратты және бағдарламалы қамтамсыз ету;
дыбыс ақпаратын өңдеу тәсілдері;
магнитті баспа және дыбысталудың параметрлері.

97. Требуется среднее профессиональное образование.
При выполнении магнитной записи и перезаписи фонограмм в стереофоническом и монофоническом вариантах с использованием средств специальной обработки звукового сигнала: компьютерной техники, ревербератора, эквалайзера, системы шумопонижения и других 8-й разряд.
98. Требуется среднее профессиональное образование.
8. Осветитель
Параграф 1. Осветитель 3-й разряд
99. Характеристика работ:
выполнение подготовительных работ по обслуживанию осветительной аппаратуры, в том числе: промывка линз, протирка приборов, шторок, тубусов, перенос и транспортировка средств осветительной техники в пределах съемочной площадки, установка приборов на штативы;
обслуживание съемок и телепередач, спектаклей, концертов, цирковых выступлений, требующих простых световых решений под руководством осветителя более высокой квалификации;
работа со всеми видами осветительной аппаратуры, кроме обеспечивающих систем: дистанционных пультов управления, регуляторов;
участие в профилактическом ремонте осветительной аппаратуры.
100. Должен знать:
основы электротехники, основные виды осветительной аппаратуры и ее назначение, включая коммутационные и другие приспособления, марки кабелей, ламп и углей.
101. Примеры работ:
1) аппаратура осветительная, линзы – очистка;
2) декорации простые с плоскими стенами и потолками – освещение;
3) диктор – освещение;
4) кабель – проверка исправности;
5) лампы – проверка и замена;
6) металлоконструкции на съемочной площадке – монтаж и подвеска;
7) тубус и кашеты – установка;
8) штативы – смазка.
Параграф 2. Осветитель, 4-й разряд
102. Характеристика работ:
обслуживание съемок и телепередач, спектаклей, концертов, цирковых выступлений, требующих простых световых решений;
освещение сцены во время спектакля, концерта, циркового выступления и репетиции в соответствии со световой партитурой;
упаковка и транспортировка световой сценической аппаратуры при выездных работах;
монтаж и демонтаж осветительной аппаратуры по простым операторским схемам света;
равномерное распределение осветительной аппаратуры по фазам силовых кабелей;
выполнение профилактического осмотра и профилактического ремонта осветительной аппаратуры;
выявление и устранение неполадок в работе приборов.
103. Должен знать:
основы электротехники, приемы и способы освещения объектов;
системы осветительной аппаратуры, электросхемы коммутационной аппаратуры и их типы;
параметры телевизионных передающих трубок и виды кинопленок.

97. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Магнитті баспаны және фонограммаларды стереофонды және монофонды нұсқаларда арнайы дыбыс белгілерін өңдеу құралдарын пайдалана қайта басуды орындау кезінде: компьютер техникасы, ревербератор, эквалайзер, шуды азайту жүйесі және тағы басқа 8-разряд
98. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
8. Жарық түсіруші
Параграф 1. Жарық түсіруші, 3-разряд
99. Жұмыс сипаттамасы:
жарық түсіруші аппаратураның жұмыс істеуіне дайындық жұмыстарын жасау: линзаларды жуу, құралдар, шторок, тубустарды сүрту; түсірілім телімінде жарық түсіруші жабдықтардың орның ауыстыру және тасымалдау; құралдарды штативқа орнату;
біліктілігі жоғары жарық түсірушінің басшылығымен қарапайым жарық түсірулерді талап ететін түсірілім, телебағдарлама, көрініс, концерт, цирк қойылымдарында жұмыс жасау;
жарық түсіру аппаратураның барлық түрімен жұмыс жасау, жүйені қамтамасыз ететінінен басқа: дистанциялы басқарма пульттерін, регуляторларды;
жарық түсіруші аппаратураның профилактикалы жөндеу жұмыстарына қатысу.
100. Білуге тиіс:
электротехника негіздері, жарық түсіруші аппаратураның негізгі түрлері және оның белгіленуі;
коммутациялы және басқа да құрылғыларды қоса, кабель, лампа және углей маркалары.
101. Жұмыс үлгілері:
1) жарық түсіруші аппаратура, линза – тазарту;
2) жазық қабырғала және төбелерді қарапайым декорациялау – жарық түсіру;
3) диктор – жарық түсіру;
4) кабель – ақау жоқтығын тексеру;
5) шамдар – тексеру және ауыстыру;
6) түсірілім теліміндегі металл конструкциялар – монтаждау және ілу;
7) тубус және кашеттар – орнату;
8) таған – майлау.
Параграф 2. Жарық түсіруші, 4-разряд
102. Жұмыс сипаттамасы:
қарапайым жарық түсірулерді талап ететін түсірілім, телебағдарлама, көрініс, концерт, цирк қойылымдарында жұмыс жасау;
жарық түсіруші партитураға сәйкес көрініс, концерт, цирк қойылымдары және дайындықтар кезінде сахнаға жарық түсіру;
шығу жұмыстары кезінде жүйелі жарық түсіруші аппаратураны орау және тасымалдау;
қарапайым оператордың жарық сызбасы бойынша жарық түсіруші аппаратураны монтаждау және демонтаждау;
қуат кабельдерінің фазасы бойынша жарық түсіруші аппаратураларды біркелкі етіп орнату;
жарық түсіруші аппаратураға профилактикалы тексеріс және профилактикалы жөндеу жұмыстарын жасау;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды табу және оларды жою.
103. Білуге тиіс:
электротехника негіздері, нысандарға жарық түсірудің түрлері мен тәсілдері;
жарық түсіруші аппаратураның жүйесі;
коммутациялы аппаратураның электро сызбасы және олардың түрлері;
теледидарлы жіберетін трубоктардың параметрлері және кинопленканың түрлері.

104. Примеры работ:
1) декорации с большими фонами – освещение;
2) интерьеры многоплановые – освещение;
3) эффект молнии – создание.
Параграф 3. Осветитель, 5-й разряд
105. Характеристика работ:
обслуживание съемок и телепередач, спектаклей, концертов, цирковых выступлений, требующих по освещению объектов сложных световых и цветовых решений в павильонах и на натуре под руководством телеоператора. Контроль качества света;
отбор, проверка с помощью контрольно-измерительных приборов осветительной аппаратуры, ее монтаж и демонтаж по сложным операторским схемам света;
создание сложных световых эффектов, освещение ночных и вечерних сцен.
106. Должен знать:
основы светотехники и оптики, основные элементы сценического освещения;
характеристики и типы основного и вспомогательного оборудования;
источники света дуговые и с галогенным циклом, электрические и кинематические схемы всех видов осветительной аппаратуры.
107. Примеры работ:
1) аппаратура осветительная с подключением от различных источников – электромонтаж;
2) декорации сложной архитектуры – освещение;
3) объекты движущиеся – освещение;
4) сцены игровые сложные – освещение;
5) эффекты световые по световой гамме – создание.
Параграф 4. Осветитель, 6-й разряд
108. Характеристика работ:
обслуживание съемок и телепрограмм, спектаклей, концертов, цирковых выступлений, требующих по освещению объектов сложных световых и цветовых решений в павильоне и на натуре;
создание сложных световых эффектов с применением осветительной аппаратуры с дистанционным управлением;
монтаж и демонтаж осветительной аппаратуры по любым схемам светового оформления;
диагностика работы, проведение ремонтных работ всех видов осветительной аппаратуры.
109. Должен знать:
основы свето- и цветоведения;
принцип действия разных систем осветительной аппаратуры;
устройство, правила эксплуатации применяемых электроизмерительных и контрольных приборов, применяемые грузоподъемные механизмы.
110. Примеры работ:
1) осветительная аппаратура, коммутационные средства, фильтры – подбор и установка;
2) свет – черновая установка;
3) фильтры корректирующие – установка;
4) эффекты световые сложные с изменением напряжения – создание.
Параграф 5. Осветитель, 7-й разряд
111. Характеристика работ:
обслуживание съемок, телепрограмм, спектаклей, концертов и цирковых выступлений, требующих по освещению объектов особо сложных световых и цветовых решений;
создание особо сложных световых эффектов с применением осветительных приборов с цифровым программным управлением;
участие в создании и записи световых партитур на компьютерных пультах или персональном компьютере;
контроль параметров работы комплекса осветительного оборудования;
диагностика, выявление неполадок и устранение причин нарушений работы комплекса осветительного оборудования;
участие в проведении работ по внедрению новых видов осветительной техники.

104. Жұмыс үлгілері:
1) ірі фондармен декорация – жарық түсіру;
2) көп жоспарлы интерьерлер – жарық түсіру;
3) найзағай әсері – жасау.
Параграф 3. Жарық түсіруші, 5-разряд
105. Жұмыс сипаттамасы:
телеоператордың басшылығымен павильонда және табиғатта күрделі нысанға жарық түсіру бойынша немесе түрлі түсті жарық түсіруді талап ететін түсірілім, телебағдарлама, көрініс, концерт, цирк қойылымдарына қызмет көрсету;
жарықтың сапа бақылауы;
жарық түсіруші аппаратурасының бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен таңдап алу және тексеру, күрделі оператор сызбасы бойынша оны монтаждау және демонтаждау;
күрделі жарық эффектілерін жасау; түнгі және кешкі сахналарға жарық түсіру.
106. Білуге тиіс:
жарық техникасы мен оптика негіздері;
сахнаға жарық түсірудің негізгі элементтері;
негізгі және қосалқы жабдықтардың сипаттамасы және түрлері;
доғалы және галогенді циклмен жарық көздері;
жарық түсіретін аппаратураның барлық түрлерінің электрлі және кинематикалы сызбалары.
107. Жұмыс үлгілері:
1)әртүрлі көздерден қосылған жарық түсіргіш аппаратура – электромонтаж;
2) күрделі архитектура декорациясы – жарық түсіру;
3) қозғалатын нысандар – жарық түсіру;
4) күрделі ойын алаңдары – жарық түсіру;
5) жарық түсіру гаммасы бойынша эффекттер – жасау.
Параграф 4. Жарық түсіруші, 6-разряд
108. Жұмыс сипаттамасы:
павильонда және табиғатта күрделі нысанға жарық түсіру бойынша немесе түрлі түсті жарық түсіруді талап ететін түсірілім, телебағдарлама, көрініс, концерт, цирк қойылымдарына қызмет көрсету;
қашықтықтан басқаратын жарық түсіруші аппаратураны қолданып күрделі жарық эффекттерін жасау;
жарықпен безендірудің кез-келген сызбасы бойынша жарық түсіруші аппаратураны монтаждау және демонтаждау;
жұмыс диагностикасы, жарық түсіруші аппаратураның барлық түріне жөндеу жұмыстарын жасау.
109. Білуге тиіс:
жарық және түстану негіздері;
жарық түсіруші аппаратураның әртүрлі жүйесінің қолдану қағидалары;
пайдаланылатын электро өлшегіш және бақылау құралдарының құрылысы;
пайдалану ережелері, қолданыстағы жүк көтергіш механизм.
110. Жұмыс үлгілері:
1) жарық түсіргіш аппаратура, коммутациялы құралдар, фильтрлар – таңдау және орнату;
2) жарық– алғашқы орнату;
3) түзететін фильтрлер – орнату;
4) кернеудің өзгеруімен күрделі жарық эффекті – жасау.
Параграф 5. Жарық түсіруші, 7-разряд
111. Жұмыс сипаттамасы:
өте күрделі нысанға жарық түсіру бойынша немесе түрлі-түсті жарық түсіруді талап ететін түсірілім, телебағдарлама, көрініс, концерт, цирк қойылымдарына қызмет көрсету;
санды басқару бағдарламасымен жарық түсіруші аппаратураны қолданып өте күрделі жарық эффекттерін жасау;
компьютер пульттарында немесе жеке компьютерлерде жарық партитурасын жасауда және басуға қатысу;
жарық түсіргіш жабдықтың жинағының жұмыс параметрларын бақылау;
жарық түсіруші жабдықтың жинағының жұмыс ақауларының табу, диагностикадан өткізу, ақауларды жою;
жарық түсіргіш техниканың жаңа түрлерін енгізу жұмыстарына қатысу.

112. Должен знать:
основы построения светового пространства, световые и цветовые параметры осветительной аппаратуры, специальные программы освещения;
принцип действия осветительных приборов с цифровым программным управлением;
правила пользования персональным компьютером и световыми компьютерными пультами, основы электроники;
правила эксплуатации применяемых грузоподъемных механизмов, современные технологии управления светом.
113. Требуется среднее профессиональное образование.
114. Примеры работ:
1) осветительное оборудование с цифровым программным управлением – коммутация;
2) световые партитуры – пошаговая запись на световых компьютерных пультах или персональном компьютере и воспроизведение.
Параграф 6. Осветитель, 8-й разряд
115. Характеристика работ:
создание особо сложных световых эффектов с комплексным применением всех видов осветительной техники, включая приборы с цифровым программным управлением и сканирующие устройства;
создание и запись световых партитур на компьютерных пультах или персональном компьютере под руководством телеоператора;
организация и руководство работами по сборке, монтажу, подвеске, коммутации и подъему модулей световых конструкций, осветительных приборов, силовых и тиристорных установок с цифровым или аналоговым управлением;
поддержание требуемых параметров работы осветительной аппаратуры при помощи контрольно-измерительных приборов;
участие в работе по модернизации действующего осветительного оборудования.
116. Должен знать:
основы и способы построения светового пространства, световые и цветовые параметры осветительной аппаратуры;
принципы сборки и монтажа осветительной аппаратуры;
принципы сборки и монтажа осветительного модуля, специальные программы освещения;
принцип действия и правила пользования персональным компьютером, световыми компьютерными пультами и сканирующими устройствами;
основы электроники, современные технологии управления светом;
назначение и правила пользования грузоподъемными механизмами.
117. Требуется среднее профессиональное образование.
118. Примеры работ:
1) осветительная аппаратура всех видов – подключение к различным источникам питания;
2) осветительный модуль – сборка и коммутация;
3) телепередачи и шоу-программы на съемочных площадках с большим количеством объектов и особыми условиями установки света – обслуживание.
9. Пастижер
Параграф 1. Пастижер, 3-й разряд
119. Характеристика работ:
обработка искусственного волокна специальными растворами с применением обезжиривающих и моющих средств, матирование волокна (снятие блеска), антистатическая и противовоспламеняющая обработка;
сортировка искусственного волокна по номерам, размотка и резка, укладка искусственного волокна в пучки, упаковка и сдача на склад.

112. Білуге тиіс:
жарық түсірілетін кеңістіктің құрылым негізі;
жарық түсіргіш аппаратурасының жарық және түс параметрлерін;
жарық түсірудің арнайы бағдарламалары;
бағдарламаны санды басқарумен жарық түсіру құралдарының қолданыс қағидалары,
дербес компьютермен және жарықтық компьютер пульттарын пайдалану ережесі;
электроника негіздері;
қолданылатын жүк көтергіш механизмдерді пайдалану ережелері;
жарықты басқару жаңа технологиялары.
113. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
114. Жұмыс үлгілері:
1)санды басқару бағдарламасымен жарық түсіргіш жабдық – коммутация;
2) жарық партитуралары – жарықтық компьютер пультына немесе дербес компьютерлерде баспа жасау және оны дыбыстау.
Параграф 6. Жарық түсіруші, 8-разряд
115. Жұмыс сипаттамасы:
жарық түсіруші техниканың барлық түрін, санды бағдарлама басқару және сканер құрылғыларын кешенді қолданып аса күрделі эффект жасау;
телеоператордың басшылығымен компьютер пульттарында немесе дербес компьютерде жарық партитурасын жасау және басу;
жарықты конструкцияның модульдерін, жарық түсіргіш құралдарды, санды және аналогты басқарумен үшті және тиристорлы құрылғыларды ұйымдастыру, жинау, монтаждау, ілу, коммутациялау жұмыстарын басқару;
жарық түсіргіш аппаратураның талап етілетін жұмыс параметрлерін бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен қолдау;
қолданыстағы жарық түсіргіш жабығын модернизациялау жұмысына қатысу.
116. Білуге тиіс:
жарық түсірілетін кеңістіктің құрылым негізі;
жарық түсіргіш аппаратурасының жарық және түс параметрлерін;
жарық түсіргіш аппаратураны жинау және монтаждау қағидалары;
жарық түсіргіш модульді жинау және монтаждау қағидалары;
жарық түсірудің арнайы бағдарламалары;
дербес компьютердің қолдану қағидасы және пайдалану ережесі;
жарықты компьютер пульті және сканерлеу құралдары;
электротехника негіздері, жарықты басқару заманауи технологиялары;
жүк-көтергіш механизмдердің белгіленуі және пайдалану ережелері.
117. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
118. Жұмыс үлгілері:
1) жарық түсіруші аппаратураның барлық түрі – әртүрлі қуат беру көздеріне қосылу;
2) жарық түсіруші модуль – жинау және коммутациялау;
3) түсіру алаңында өте көп нысанды және жарықты қоюдың ерекше жағдайларымен телебағдарлама және шоу бағдарлама - қызмет көрсету.
9. Пастижер
Параграф 1. Пастижер, 3-разряд
119. Жұмыс сипаттамасы:
жасанды талшықты майсыздандыратын және жуатын заттардың көмегімен арнайы ертіндімен өңдеу, талшықтың жылтырын кетіру, антистатикалы және тұтануға қарсы өңдеу;
жасанды талшықты нөмірімен сорттау, орау және кесу, жасанды талшықты байламға қалау, орау және қоймаға тапсыру.

120. Должен знать:
виды искусственного волокна для изготовления пастижерских изделий;
технологию обработки и правила сортировки искусственного волокна;
устройство и правила эксплуатации применяемых оборудования, инструмента, приспособлений.
Параграф 2. Пастижер, 4-й разряд
121. Характеристика работ:
обработка натуральных волос специальными растворами с применением обезжиривающих и моющих средств;
дезинфекция, мытье и кипячение связанных прядей натуральных волос, сушка;
сортировка натуральных волос по цвету и длине, складывание волос в пряди, расчесывание;
укладка и связывание расчесанных волос в небольшие пучки, закатывание головок волос, упаковка и сдача волос на склад.
122. Должен знать:
виды применяемого натурального волоса для изготовления пастижерских изделий;
технологию обработки и сортировки натурального волоса;
устройство и правила эксплуатации применяемых оборудования, инструмента, приспособлений.
Параграф 3. Пастижер, 5-й разряд
123. Характеристика работ:
изготовление и ремонт по индивидуальным заказам шиньонов, кос, ресниц, бровей из натуральных волос и искусственного волокна;
выполнение стрижки и оформление шиньонов, кос, ресниц;
изготовление париков, полупариков, накладок, контраньеров под руководством пастижера более высокой квалификации.
124. Должен знать:
основы цветоведения, технологию изготовления и ремонта пастижерских изделий из натуральных волос;
искусственного волокна методом тамбуровки и тресования, свойства натурального волоса и искусственного волокна;
технические характеристики;
устройства и правила эксплуатации применяемых оборудования, инструмента, приспособлений.
Параграф 4. Пастижер, 6-й разряд
125. Характеристика работ:
изготовление и ремонт по индивидуальным заказам косметических и специальных париков, других пастижерских изделий, полупариков, накладок, контраньеров;
снятие мерки для изготовления парика, полупарика, накладки, контраньера и разработка заказов с учетом направления моды и индивидуальных особенностей заказчика;
выполнение стрижки, химической завивки и художественного оформления прически пастижерских изделий.
126. Должен знать:
правила снятия мерки для изготовления пастижерских изделий, направление моды.
10. Реквизитор
Параграф 1. Реквизитор, 2-й разряд
127. Характеристика работ:
обслуживание съемок, телепередач, спектаклей, концертов, цирковых выступлений и репетиций мебелью, предметами реквизита и драпировками под руководством реквизитора более высокой квалификации;
отбор и получение на складе предметов реквизита, драпировок, мебели, подобранных художником, укладка и их упаковка;
мелкий ремонт предметов реквизита, драпировок, мебели непосредственно на спектаклях, концертах, цирковых выступлениях, съемках, телепередачах и репетициях;
перенос, транспортировка мебели и предметов реквизита;
обеспечение сохранности и санитарного состояния реквизита;
дежурство на съемках и репетициях.

120. Білуге тиіс:
пастажир өнімдерін өңдеу үшін жасанды талшықтың түрлері;
өңдеу технологиясын және жасанды талшықты сорттау ережесі;
қолданылып жатқан жабдықты, құралды, құрылғыны пайдалану ережесі және құрылымы.
Параграф 2. Пастижер, 4-разряд
121. Жұмыс сипаттамасы:
майсыздандыратын және жуатын заттарды қолданып табиғи шашты арнайы ертіндімен өңдеу;
тұлымға буылған табиғи шашты дезинфекциялау, жуу, қайнату және кептіру;
табиғи шашты түсі және ұзындығына байланысты сорттау, шашты тұлымға қалау, тарау;
таралған шашты қалау және кішкентай байламға байлау, шаштың ұшын тегістеу, орау және қоймаға тапсыру.
122. Білуге тиіс:
пастижер өнімдерін дайындау үшін қолданылатын табиғи шаштың түрлері;
өңдеу технологиясын және табиғи шашты сорттау,
қолданылып жатқан жабдықты, құралды, құрылғыны пайдалану ережесі және құрылымы.
Параграф 3. Пастижер, 5-разряд
123. Жұмыс сипаттамасы:
шиньон, бұрым, кірпік, қастарды табиғи шаштан және жасанды талшықтан жасау бойынша жеке тапсырыстарды дайындау және жөндеу жұмыстарын жасау;
қию және шиньондарды, бұрымдарды, кірпіктерді безендіру;
парик, жартылай парик, жапсырмаларды, контраньерларды біліктілігі жоғары пастижердің басшылығымен дайындау.
124. Білуге тиіс:
түстану негіздері, табиғи шаштан және жасанды талшықтан тамбурлау және трестеу тәсілімен пастижер өнімдерін дайындау технологиясы және жөндеу жұмыстары;
табиғи шаша пен жасанды талшықтың құрамы;
қолданылып жатқан жабдықты, құралды;
құрылғыны пайдалану ережесі және техникалы сипаттамасы.
Параграф 4. Пастижер, 6-разряд
125. Жұмыс сипаттамасы:
косметикалық және арнайы париктерді, басқа да пастижер өнімдерін дайындау және жеке тапсырыс бойынша жөндеу жұмыстарын жасау: жартылай парик, жапсырма, контраньерлар;
парикті, жартылай парикті, жапсырманы, контраньерларды дайындау үшін өлшемін алу және тапсырысты мода бағытын есепке ала отырып және тапсырыс берушінің жеке ерекшеліктерін ескере отырып жасау;
пастижер өнімдерін қию, химиялы бұйралау және шаш сәнін көркем безендіру.
126. Білуге тиіс:
пастижер өнімдерін дайындау үшін өлшемдерді ау ережесі;
моданың бағытын.
10. Реквизитор
Параграф 1. Реквизитор, 2-разряд
127. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары реквизитордың басшылығымен түсірілім, телебағдарлама, көрініс, концерт, цирк қойылымдарын және дайындықты деректеме заттарымен және перделеу жұмыстарын орындау;
қоймадан суретші таңдап алған деректеме заттарын, перделеу, жиһаздарды таңдау және алу, оларды салу және орау;
түсірілім, телебағдарлама, көрініс, концерт, цирк қойылымдарын және дайындықтарында деректеме, перделеуді, жиһазға ұсақ жөндеу жұмыстарын жасау;
жиһазды және деректеме заттарын орнын ауыстыру, тасымалдау;
деректеменің түгелдігін және санитарлы жағдайын қамтамасыз ету;
түсірілім мен дайындық кезінде кезекшілік ету.

128. Должен знать:
наличный фонд реквизита, мебели, драпировок, технику простого шитья, подклейки, стирки;
правила применения и приготовления морилки, клея, лака;
правила переноса, транспортировки;
способы хранения мебели и реквизита, порядок и формы материальной отчетности.
Параграф 2. Реквизитор, 3-й разряд
129. Характеристика работ:
обслуживание съемок, телепередач, спектаклей, концертов, цирковых выступлений и репетиций простых по реквизиту на современную тематику;
комплектование из собственных фондов необходимого реквизита, мебели и драпировок по указанию художника;
оформление по эскизам и указанию художника простых декораций реквизитом, мебелью, драпировками;
систематизация реквизита снимаемого фильма, телепередачи в условиях павильонных съемок;
укладка, упаковка, транспортировка предметов ценного реквизита и мебели;
несложный ремонт предметов реквизита, мебели, драпировок непосредственно на съемках и репетициях;
обслуживание реквизитом не менее трех полнометражных условных фильмов.
130. Должен знать:
подетальную расстановку реквизита на съемочном объекте;
назначение, технику ремонта;
правила хранения;
способы упаковки, санитарной профилактики предметов реквизита, мебели и драпировок.
Параграф 3. Реквизитор, 4-й разряд
131. Характеристика работ:
обслуживание съемок, телепередач, спектаклей, концертов, цирковых выступлений и репетиций средней сложности по реквизиту;
обслуживание фильмов и телепередач исторической, фантастической тематик, фильмов-сказок;
систематизация реквизита снимаемого фильма в условиях экспедиции;
комплектование необходимого реквизита, драпировок и мебели из фондов других организаций по указанию художника;
оформление по эскизам и указанию художника декораций средней сложности мебелью, предметами реквизита и драпировками;
приобретение и хранение реквизита;
создание требуемой фактуры реквизита;
обслуживание реквизитом не менее пяти полнометражных условных фильмов.
132. Должен знать:
основные стили реквизита, мебели, драпировок;
назначение и правила применения красок, основные элементы бутафорских, обойно-драпировочных и столярных работ;
назначение отделочных материалов, режиссерский сценарий фильмов и постановочных передач.
Параграф 4. Реквизитор, 5-й разряд
133. Характеристика работ:
обслуживание съемок, телепередач, спектаклей, концертов, цирковых выступлений и репетиций сложных по реквизиту;
обслуживание крупномасштабных фильмов, телепередач военной и исторической тематик;
оформление по эскизам и указанию художника сложных декораций мебелью, предметами реквизита, драпировками;
разъединение на части реквизиторской мебели большого габарита и монтаж частей на шпильки;
комплектование собственного фонда необходимым реквизитом, мебелью, драпировками;
участие в разработке чертежей, схем и планировок для оформления декораций реквизитом, мебелью, драпировками;
обслуживание реквизитом не менее семи полнометражных условных фильмов.

128. Білуге тиіс:
деректеме, жиһаз, перделеудің фонды бар екенін, қарапайым тігу, жапсыру, жуу техникасын, малу құралы, желім, лакты пайдалану ережесі және дайындау;
жиһаз және деректеменің орнын ауыстыру, тасымалдау, сақтау тәсілдерінің ережесін;
материалды есептіліктің тәртібі және формасы.
Параграф 2. Реквизитор, 3-разряд
129. Жұмыс сипаттамасы:
деректеме бойынша қарапайым заманауи тақырыпқа түсірілім, телебағдарлама, көрініс, концерт, цирк қойылымдарын және дайындықта қызмет көрсету;
суретшінің нұсқауымен қажет деректемені, жиһазды және перделемені өз қорынан жинақтау;
эскиз бойынша және суретшінің нұсқауымен қарапайым декорацияны деректемемен, жиһазбен, перделемемен безендіру;
павильон жағдайында түсіріліп жатқан фильм, телебағдарламаның деректемесін жүйелеу;
құнды деректеме мен жиһаздың затын салу, орау және тасымалдау;
деректеме, жиһаз, перделемені түсірілім және дайындық барысында кішігірім жөндеу жұмыстарын жасау;
деректемемен қамтамасыз ету үш толық метражды шартты фильмнен кем болмауы керек.
130. Білуге тиіс:
деректемені түсірілім алаңында бөлшектеп қою;
деректеме, жиһаз, перделемені белгілену, жөндеу техникасы, сақтау ережесі;
орау тәсілдері және санитарлық профилактиканы.
Параграф 3. Реквизитор, 4-разряд
131. Жұмыс сипаттамасы:
деректеме бойынша орташа қиындықтығы түсірілім, телебағдарлама, көрініс, концерт, цирк қойылымдарын және дайындықта қызмет көрсету;
фильм және тарихи, қиял ғажайып тақырыптағы телебағдарлама, ертегі – киноларда қызмет көрсету;
экспедиция жағдайында түсіріліп жатқан фильмнің деректемесін жүйелеу;
қажет деректемені, қаптаманы және жиһазды суретшінің нұсқауымен басқа ұйымдардың фондынан жинақтау;
эскиз бойынша және суретшінің нұсқауымен орташа қиындықтағы декорацияны деректемемен, жиһазбен, қаптамамен безендіру;
деректемеге ие болу және оны сақтау;
деректеменің талап етілетін фактурасын жасау;
деректемемен қамтамасыз ету бес толық метражды шартты фильмнен кем болмауы керек.
132. Білуге тиіс:
деректеменің, жиһаздың, перделеменің негізгі стильдері, бояудың белгіленуі және пайдалану ережелері;
бутафор, түсқағаз-қаптау және ағаш-ұсталықтың негізгі элементтері;
өңдейтін материалдардың белгіленуі, фильмдердегі режиссер сценарилерін және бағдарламаның қойылымын.
Параграф 4. Реквизитор, 5-разряд
133. Жұмыс сипаттамасы:
деректеме бойынша күрделі түсірілім, телебағдарлама, көрініс, концерт, цирк қойылымдарын және дайындықтарға қызмет көрсету;
әскери және тарихи тақырыптағы ірі масштабты фильмдерде қызмет көрсету;
эскиз бойынша және суретшінің нұсқауымен орташа қиындықтағы декорацияны деректемемен, жиһазбен, қаптамамен безендіру;
үлкен габаритті деректеме жиһазын бөлшектерге бөлу және бөлшектерді түйреуге монтаждау;
қажет деректеме, жиһаз, қаптамамен өз қорынан жинау;
деректеме, жиһаз, қаптамамен декорацияны безендіру үшін үлгі және жоспарлау, сызбаларды өңдеу жұмыстарына қатысу;
деректемемен қамтамасыз ету бес толық метражды шартты фильмнен кем болмауы керек.

134. Должен знать:
чертежи и схемы расстановки реквизита;
основы обойно-драпировочных, столярных и бутафорских работ, реквизит, драпировки различных стилей и эпох.
Параграф 5. Реквизитор, 6-й разряд
135. Характеристика работ:
обслуживание съемок, телепередач, спектаклей, концертов, цирковых выступлений и репетиций особо сложных по реквизиту на любую тематику;
комплектование реквизита, мебели, драпировок по описанию художника из фонда студии и других организаций;
обслуживание реквизитом не менее десяти полнометражных условных фильмов.
136. Должен знать:
стили мебели, реквизит и драпировки всех стилей и эпох;
правила выполнения бутафорских и обойно-драпировочных работ.
11. Столяр по изготовлению декораций
Параграф 1. Столяр по изготовлению декораций, 1-й разряд
137. Характеристика работ:
изготовление и сборка сопряжений в деталях декорации с ручной обработкой;
изготовление простейшей мебели;
заточка и заправка режущего инструмента;
приготовление столярного клея;
ремонт простых столярных изделий;
зачистка брусков и досок после механической обработки.
138. Должен знать:
основы столярных работ, типы простых деревообрабатывающих станков;
назначение рабочего и контрольно-измерительного инструмента, применяемого в столярных работах.
139. Примеры работ:
1) изделия столярные – разборка;
2) калканки, подрамники, прямоугольники из фанеры для обшивки ларя и табурета, скамейки стандартной садовой, ящики посылочные – изготовление.
Параграф 2. Столяр по изготовлению декораций, 2-й разряд
140. Характеристика работ:
выполнение по чертежам и эскизам простых столярных работ;
изготовление, сборка вручную с ручной обработкой и последующей отделкой элементов простых декораций и мебели;
механическая обработка простых деталей на деревообрабатывающих станках с ручной или механической подачей;
ремонт столярных изделий средней сложности.
141. Должен знать:
породы древесины и ее пороки, основы технологии деревообработки, свойства столярного и казеинового клея;
способы применения рабочего режущего и измерительного инструмента, сорта лесоматериалов основных твердых и мягких пород дерева;
основные правила вычерчивания по эскизам несложных шаблонов, деталей и соединений.
142. Примеры работ:
1) полки решетчатые на кронштейнах, барьеры прямолинейные с филенками, ставни простые, табуреты – изготовление;
2) шрифты и цифры из фанеры - изготовление.
Параграф 3. Столяр по изготовлению декораций, 3-й разряд
143. Характеристика работ:
выполнение по чертежам и эскизам столярных работ средней сложности;
изготовление и сборка элементов декораций средней сложности с последующей отделкой;
изготовление и сборка декоративной мебели;
механическая обработка деталей средней сложности на деревообрабатывающих станках с ручной и механической подачей;
ремонт сложных столярных изделий;
заточка и наладка ручного столярного инструмента.

134. Білуге тиіс:
деректемені орналастыру сызбасы мен үлгісі, бутафор, түсқағаз-қаптау және ағаш-ұсталықтың негізгі элементтері;
әр түрлі стиль мен дәуірдегі деректеме және қаптама.
Параграф 5. Реквизитор, 6-разряд
135. Жұмыс сипаттамасы:
деректеме бойынша өте күрделі кез-келген тақырыпқа түсірілім, телебағдарлама, көрініс, концерт, цирк қойылымдарын және дайындық қызметін көрсету;
суретшінің нұсқауымен басқа ұйымдардың қорынан деректеме, жиһаз, қаптаманы жинау;
деректемемен қамтамасыз ету он толық метражды шартты фильмнен кем болмауы керек
136. Білуге тиіс:
жиһаздар стилін, әр түрлі стиль мен дәуірдегі деректеме және қаптама;
бутафор, түсқағаз-қаптау және ағаш ұсталық жұмыстарының орындау ережелері.
11. Декорацияны дайындаушы ағаш ұстасы
Параграф 1. Декорацияны дайындаушы ағаш ұстасы, 1-разряд
137. Жұмыс сипаттамасы:
қолдан жасалған декорация бөлшектерінің түйіндерін дайындау және жинау;
қарапайым жиһазды жасау;
кесетін құралды қайрау және май құю;
ағаш өнімдеріне арналған желімді дайындау;
қарапайым ағаш өнімдерін дайындау;
қырлы бөрене мен тақтайларды механикалы өңдеуден кейін тазарту.
138. Білуге тиіс:
ұсталық жұмыстардың негіздері;
ағаш өңдейтін қарапайым станоктардың түрлері;
ұсталық жұмыстарда қолданылатын бақылау-өлшеу құралдарын және жұмыс құралдарын белгілеу.
139. Жұмыс үлгілері:
1) ұсталы өнімдер – бөлшектеу;
2) қалқандар, рама астына қоятындар, ән қобдишасы мен табуретті, бақшаға арналған қарапайым орындық, сәлем саухат жәшігі дайындау үшін тік бұрышты фанера – дайындау.
Параграф 2. Декорацияны дайындаушы ағаш ұстасы, 2-разряд
140. Жұмыс сипаттамасы:
сызба және эскиз бойынша қарапайым ұста жұмыстарын орындау;
қарапайым декорация мен жиһаздың бөлшектерін қолдан жасау және кезектегі өңдеуді жинау, дайындау;
қолдан немесе механикалы жіберіп отыратын ағаш өңдейтін станокта қарапайым бөлшектерді өңдеу;
орташа қиындықтағы ағаш өнімдерін жөндеу.
141. Білуге тиіс:
ағаштың түрлері және оның ақаулары;
ағаш өңдеудің негіздері, ағаш және казеинді желімнің құрамы;
кесетін және өлшейтін құралдың жұмыста пайдалану тәсілдері;
негізгі қатты және ағаштың жұмсақ түрлерінің орман материалдарының жалпы ағаштың қатты және жұмсақ түрлерінің сорты;
эскиз бойынша күрделі емес шаблон;
бөлшек және қосылыстарды сызып алу негіздері.
142. Жұмыс үлгілері:
1) кронштейндегі тор полкалар, жұқа тақтайдан тіке бөгет, қарапайым рама, табуреттер – дайындау;
2) фанерадан шрифтер және сандар – дайындау.
Параграф 3. Декорацияны дайындаушы ағаш ұстасы, 3-разряд
143. Жұмыс сипаттамасы:
сызба және эскиз бойынша орташа қиындықтағы ағаш – өңдеу жұмыстарын орындау;
орташа қиындықтағы декорация мен жиһаздың бөлшектерін өңдеу, жинау және дайындау;
сәнді жиһазды дайындау және жинау;
қолдан немесе механикалы жіберіп отыратын ағаш өңдейтін станокта орташа қиындықтағы бөлшектерді өңдеу;
күрделі ағаш өнімдерін жөндеу;
кесетін құралды қайрау және май құю.

144. Должен знать:
породы белого дерева, правила определения качества пород дерева;
назначение отделочных материалов;
способы обработки дерева на деревообрабатывающих станках;
правила обработки лесоматериалов электроинструментом;
правила чтения простых чертежей и эскизов, рецептуру видов клея.
145. Примеры работ:
1) колонны прямоугольные каркасные, двери простые панельные, переплеты глухие оконные, поручни круглого и прямоугольного сечения, решетки фигурные, коробки криволинейного очертания, доски подоконные сложного профиля – изготовление;
2) приборы врезные – установка.
Параграф 4. Столяр по изготовлению декораций, 4-й разряд
146. Характеристика работ:
выполнение по чертежам, эскизам и указаниям художника сложных столярных работ по изготовлению и сборке элементов декораций;
обработка сложных деталей электроинструментами, на сложных деревообрабатывающих станках с ручной и механической подачей;
изготовление сложных сопряжений (впотай и тому подобное);
реставрация мебели;
подготовка и очистка поверхностей под склеивание.
147. Должен знать:
типы и конструкции столярных изделий, устройство и назначение приспособлений для обработки дерева;
технологию механической обработки древесины;
способы лицевой отделки поверхностей;
правила чтения чертежей и эскизов средней сложности.
148. Примеры работ:
1) колонны из бревен с фигурной отеской, переплеты оконные и дверные со сложными внутренними очертаниями и соединениями вразноус, карнизы и поручни фигурного сечения – изготовление;
2) рамы портретные из ценных пород дерева, столики туалетные, шкафы славянские – изготовление, полировка.
Параграф 5. Столяр по изготовлению декораций, 5-й разряд
149. Характеристика работ:
выполнение по чертежам, эскизам и указаниям художника особо сложных столярных работ по изготовлению и сборке элементов декораций, стильной мебели;
травление, лакирование поверхностей.
150. Должен знать:
технологические свойства древесины: коробление, упругость при изготовлении сложных колонн, рам и дверей;
рецептуру и способы приготовления отделочных материалов;
правила отделки поверхностей травлением, фанерованием, политурой и лаком.
151. Примеры работ:
1) колонны ионические – изготовление;
2) рамы оконные, двери разных стилей и эпох – изготовление, сборка и полировка.
Параграф 6. Столяр по изготовлению декораций, 6-й разряд
152. Характеристика работ:
выполнение по чертежам, эскизам и указаниям художника особо сложных архитектурных построений разных стилей и эпох;
полирование поверхностей;
изготовление, реставрация мебели всех стилей и эпох, музыкальных инструментов из ценных пород дерева;
сборка и установка сложных панелей.

144. Білуге тиіс:
ақ ағаштың түрлері;
ағаштың түрлерін анықтау ережелері;
өңдейтін материалдардың белгіленуі;
ағаш өңдейтін станоктарда өңдеу тәсілдері;
орман материалдарын электро құралмен өңдеу ережелері;
қарапайым сызба мен эскиздерді оқу ережелері;
желімнің түрлерінің рецепті.
145. Жұмыс үлгілері:
1) тік каркасты колонналар, панельді қарапайым есіктер, терезе ағашы, дөңгелек және тік қималы ұстағыштар, фигуралы торлар, қисық кескінді қораптар, терезе арналған күрделі профильді тақтайлар – дайындау;
2) кесетін құралдар – орнату.
Параграф 4. Декорацияны дайындаушы ағаш ұстасы, 4-разряд
146. Жұмыс сипаттамасы:
сызба, эскиз және суретшінің нұсқауларымен декорация бөлшектерін дайындау және жинау бойынша күрделі ұста жұмыстарын жасау;
қолдан немесе механикалы жіберіп отыратын ағаш өңдейтін күрделі станокта күрделі бөлшектерді өңдеу;
күрделі тоғысуларды дайындау;
жиһазды жаңарту жұмыстарын жасау;
заттың үстін желімдеуге дайындау және тазалау.
147. Білуге тиіс:
ұста өнімдерінің түрлері мен құрылымдары;
ағашты өңдеуге арналған құрылғының құрылымы мен белгіленуі;
ағашты механикалы өңдеу технологиясы,
заттың үстіңгі бетін өңдеу тәсілдері;
орташа күрделі сызба және эскиздерді оқу ережесі.
148. Жұмысқа сипаттама.
1) фигуралы ілгішпен бөрене колонналары, ішкі күрделі кескін және вразноус қосылыстарымен терезе және есік ағашы, карниз және фигуралы тоғысатын тұтқа – дайындау;
2) ағаштың құнды түрінен портретке арналған рамалар, кішкене орындықтар, славян шкафтары – дайындау, жылтырату.
Параграф 5. Декорацияны дайындаушы ағаш ұстасы, 5-разряд
149. Жұмыс сипаттамасы:
сызба, эскиз және суретшінің нұсқауларымен декорация бөлшектерін дайындау және жинау, стильді жиһаз дайындау бойынша өте күрделі ұста жұмыстарын жасау;
заттың үстін өңдеу, лактау.
150. Білуге тиіс:
ағаштың технологиялы құрамы: шалыстық, күрделі колонналарды, рама және есіктерді дайындауда серпімділік, өңдеу материалдарын дайындау тәсілдері және рецептура;
заттың бетін политура және лакпен өңдеу;
фанерлеумен өңдеу тәсілдері.
151. Жұмыс үлгілері:
1) ионды колонналар – дайындау;
2) терезе рамалары, әртүрлі стиль мен дәуірдегі есіктер – дайындау, жинау және жылтырату.
Параграф 6. Декорацияны дайындаушы ағаш ұстасы, 6-разряд
152. Жұмыс сипаттамасы:
сызба, эскиз және суретшінің нұсқауларымен өте күрделі әртүрлі стильге және дәуірге жататын архитектура құрылыстарын орындау;
заттың үстіңгі бетін жылтырату;
стильдің және дәуірдің барлық түрінің жиһаздарын және ағаштың құнды түрінен жасалған музыка аспаптарын дайындау, жаңарту жұмыстарын жасау;
күрделі панельдерді құрау және орнату.

153. Должен знать:
составы политур, протрав, лаков и правила их изготовления, ценные породы дерева;
правила вычерчивания деталей и сопряжения изделий.
154. Примеры работ:
1) поверхности фанерованные со сложными внутренними очертаниями и соединениями вразноус – полирование;
2) своды куполообразые каннелюрные, колонны бочкообразные каннелюрные, ниши куполообразные, потолки кесонные – изготовление.
12. Установщик декораций
Параграф 1. Установщик декораций, 1-й разряд
155. Характеристика работ:
выполнение подготовительных работ при постройке и разборке декораций;
ошкуривание бревен, пластин и досок;
постановка болтов в готовые отверстия;
забивка скоб;
нарезка и поднятие дерна с укладкой;
засыпка площади декорации опилками, песком, землей и строительным мусором;
планировка площади;
разборка столярных деталей для дальнейшего использования при установке декораций;
поднос деталей, фундусных калканов для строящихся декораций.
156. Должен знать:
основы установочных работ;
приемы постройки и разборки декораций;
правила выполнения простых плотницких работ.
157. Примеры работ:
1) бруски - распиловка по размерам;
2) детали декоративные простые – разборка;
3) пол декорации – засыпка;
4) стены – расшивка.
Параграф 2. Установщик декораций, 2-й разряд
158. Характеристика работ:
выполнение работ по установке, креплению и разборке простых декораций под руководством установщика декораций более высокой квалификации с использованием измерительного инструмента;
изготовление простых элементов декораций;
изготовление из досок вручную и установка фигурных поясков, свесов, коньков и других украшений;
обшивка стен фанерой, бывшей в употреблении;
нашивка обрезков досок на стены;
установка готовых реек;
изготовление и установка подрамников для заглушения;
сборка и установка помостов;
настил пола бутафорскими плитами под камень.
159. Должен знать:
ассортимент ходового фундуса;
основные правила сборки и разборки декораций, несложные системы врубок и соединений деревянных конструкций.
160. Примеры работ:
1) декорации комнат, убежищ, вагонов – разборка;
2) кровля земляная – устройство;
3) полы дощатые – настил;
4) лаги половые из досок или пластин – устройство.
Параграф 3. Установщик декораций, 3-й разряд
161. Характеристика работ:
выполнение работ по разметке, постройке и сборке декоративных элементов простых декораций по рабочим чертежам и планировкам с применением измерительных инструментов;
изготовление простых декоративных элементов;
обшивка фундусных и каркасных стен досками, вагонкой, фанерой, горбылем, кафелем (фанерным);
разделка стен под обвалившуюся местами штукатурку, устройство помостов с изготовлением стоек со ступенями и террасами;
изготовление потолков;
монтаж металлической полусферы.

153. Білуге тиіс:
жылтыратқыш, улағыш және лактардың құрамы және оларды пайдалану ережелері;
ағаштың құнды түрі, бөлшекті сызу және бұйымдардың тоғысу ережелері.
154. Жұмыс үлгілері:
1) ішкі күрделі кескінмен және вразноус қосылыстарымен фанерленген заттың беті – жылтырату;
2) каннелюрлы күмбез тәріздес жиынтық, каннелюрлы бөшке тәріздес колонналар, күмбез тәріздес нишалар, кесонды төбелер – дайындау.
12. Декорация қоюшы
Параграф 1. Декорация қоюшы, 1-разряд
155. Жұмыс сипаттамасы:
декорацияны құрауда және бөлшектеуде дайындық жұмыстарын жасау;
бөрене, пластина және тақтайды сыртынан тазарту;
дайын тетіктерге болтты қою;
тұтқаны қағу;
шымда қаптамасымен кесу және көтеру;
декорация аймағын үгінділер, құм, топырақ және құрылыс қоқыстарымен бітеу;
аумақты жоспарлау;
ағаш бөлшектерін декорацияны орнату кезінде кейінгі пайдалану үшін бөлшектеу;
бөлшектерді, фундус қалқандарын құрылып жатқан декорацияға әкелу.
156. Білуге тиіс:
орнату жұмыстарының негіздері;
құрылыс тәсілдері және декорацияны бөлшектеу;
қарапайым ағаш өңдеушінің жұмыстарын орындау ережесі.
157. Жұмыс үлгілері:
1) қырлы бөрене – өлшем бойынша аралау;
2) декоративті қарапайым бөлшектер – бөлшектеу;
3) декорация едені – төгу;
4) қабырға – тілу.
Параграф 2. Декорация қоюшы, 2-разряд
158. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары декорация қоюшының басшылығымен өлшеу құралын пайдалана қарапайым декорацияны нығайту және бөлшектеу, орнату жұмыстарын орындау;
декорацияның қарапайым бөлшектерін дайындау;
тақтайларды қолдан жасау және фигуралы белбеу, салпылдақ, коньки және басқада әшекейлерді орнату;
қабырғаны қолданыста болған фанерамен қаптау;
тақтайдың қиықтарын қабырғаға жапсыру,
дайын мөлшерқадаларды орнату;
басу үшін рама астына төсеніш дайындау және оны орнату;
мінбелерді құрау және орнату;
бутафор плитасын тастың астына еден ретінде төсеу.
159. Білуге тиіс:
көп қолданылатын фундустың ассортименті;
декорацияны жинау және бөлшектеудің негізгі ережесі;
қазбаның күрделі емес жүйесі және ағаш конструкцияларды жалғау.
160. Жұмыс үлгілері:
1) бөлме, баспана, вагондардың декорациясы – бөлшектеу,
2) жер шатыр – құрылғы;
3) тақтай едендер – төсеу;
4) тақтай мен пластинадан лагы – құрылғы.
Параграф 3. Декорация қоюшы, 3-разряд
161. Жұмыс сипаттамасы:
қарапайым декорацияларды сәнді бөлшектерін жұмыс сызбасы және жоспарлар бойынша, өлшейтін құралдарды пайдаланып таңбалау, қалау және жинақтау жұмыстарын орындау;
қарапайым сәнді бөлшектерді дайындау;
фундус және каркас қабырғаларды тақтай, вагонка, фанера, дөңес, кафельмен жапсыру;
қабырғалардың құлаған жерлерін тегістеуіш ертіндімен қалау, баспалдақ және террасалары бар тіреуден мінбе жасау;
төбелерді дайындау;
металды жартылай сфераны монтаждау.

162. Должен знать:
приемы крепления простых декораций;
способы использования фундуса при сборке декораций;
правила обращения с фундусом при разборке декораций после съемки.
163. Примеры работ:
1) будки для часового – изготовление;
2) заборы чистые из досок и решетчатых оград – устройство;
3) кровля из досок и горбыля – устройство по готовому основанию.
Параграф 4. Установщик декораций, 4-й разряд
164. Характеристика работ:
выполнение работ по разметке, постройке и сборке из декоративных элементов по чертежам и эскизам декораций средней сложности: декораций высотой до 10 метров, с развернутыми углами и криволинейными поверхностями, на помостах, с увеличенным объемом и подгонкой столярных заготовок;
изготовление по чертежам и эскизам элементов декораций средней сложности с применением измерительных и столярных инструментов;
обшивка радиусных стен досками, вагонкой, фанерой, кафелем (фанерным), а также прямолинейных стен вагонкой "в елочку";
устройство толщинок, фундусных и каркасных ниш;
устройство наружных крылец.
165. Должен знать:
приемы крепления элементов декораций средней сложности, сорта и породы лесоматериалов;
правила их применения и свойства;
правила чтения чертежей и эскизов;
приемы работы на калкановых приспособлениях.
166. Примеры работ:
1) барабаны для панорамы – установка и укрепление,
2) каркасы для установки деревянных стен, основания для крыш, пол с неровностями, фризы фанерные – устройство,
3) колонны и фермы, карнизы деревянные, пилястры – сборка и установка,
4) лестницы деревянные на тетивах – изготовление,
5) паркет калкановой и рядовой, полы фанерные – настил,
6) потолки безбалочные и стены из фанеры, балки из фундусных калканов – устройство,
7) постаменты – установка,
8) стены из пластин и бревен – срубка,
9) фоны – подвеска.
Параграф 5. Установщик декораций, 5-й разряд
167. Характеристика работ:
выполнение работ по разметке, постройке и сборке из декоративных элементов сложных декораций по чертежам, эскизам и указаниям художника, декораций выше 10 метров, с подгонкой большого количества столярных заготовок, отличающихся сложностью отделки;
изготовление по чертежам и эскизам сложных элементов декораций с применением измерительного и столярного инструмента;
работа на деревообрабатывающих станках;
устройство каркасов стен калкановых, радиусных и с проемами сложного очертания в павильоне и на натуре;
разделка фундусных стен под панель;
установка готовых типовых карнизов;
устройство консольных площадок;
сборка и демонтаж осветительных лесов, проверка лесов до и после установки света.

162. Білуге тиіс:
қарапайым декорацияны нығайту тәсілдері;
декорацияны жинауда фундусты пайдалану тәсілі;
түсірілімнен кейін декорацияны бөлшектеу кезінде фундусты пайдалану тәсілі.
163. Жұмыс үлгілері:
1) сақшыға күрке – дайындау;
2) тақтайдан және тор шарбақтан таза дуал – құрылғы;
3) тақтай мен горбылдан шатыр – дайын негізді пайдалана құру.
Параграф 4. Декорация қоюшы, 4-разряд
164. Жұмыс сипаттамасы:
сызба және эскиз бойынша орташа күрделі декоративті бөлшектерді таңбалау, қалау, жинау жұмыстарын орындау: 10 метрге дейін биіктіктегі декорация, жазылған бұрышты мен қисық сызықты бетті, мінбелерде, үлкейтілген мөлшерде және дайын ұсталық затты тықсыру;
сызба және эскиз бойынша орташа күрделі декорация бөлшектерін өлшеу және ұсталық құралдарды пайдаланып дайындау;
радиус қабырғаларын тақтай, вагонка, фанера, кафельмен қаптау, сонымен қоса тік қабырғаларды вагонкамен "шырша" тәріздес қаптау;
жуандықты, фундус және каркас нишалар құру;
сыртқы қақпаны құрау.
165. Білуге тиіс:
орташа күрделі декорация бөлшектерін жапсыру тәсілдері;
орман материалдарын түрлері мен сорттары, оларды пайдалану ережесі және құрамы;
сызба мен эскиздарды оқу ережесі;
қалқан құрылғыларында жұмыс істеу тәсілдері.
166. Жұмыс үлгілері:
1) панорама үшін барабандар – орнату және нығайту;
2) ағаш қабырғаларды, шатырға негіз, тегіс емес еден, фанерлі фриздерді орнату үшін каркастар – құру;
3) колонна және фермалар, ағаш карниздар, пилястралар – жинау және орнату;
4) адырналардағы ағаш баспалдақтар – дайындау;
5) қалқан және қарапайым паркет, фанерлі едендер – төсеу;
6) сүйеусіз төбелер және фанерадан қабырғалар, фундус қалқандарынан арқалық – құру;
7) тастұғыр – құру;
8) пластина мен бөренеден істелген қабырға – жону;
9) реңдер – жарық түсіру.
Параграф 5. Декорация қоюшы, 5-разряд
167. Жұмыс сипаттамасы:
сызба, эскиз және суретшінің нұсқауы бойынша орташа күрделі декоративті бөлшектерді таңбалау, қалау, жинау жұмыстарын орындау, 10 метрден биік, күрделі өнделгендігімен ерекшеленетін ұста өнімдерін көп мөлшерде тықсыру;
сызба, эскиз бойынша, өлшеу құралдарын және ұсталы құралдарды пайдаланып декорацияның күрделі бөлшектерін дайындау;
ағаш өңдейтін станокта жұмыс істеу;
павильонда және табиғатта күрделі кескінді ойықпен және радиусты, қалқан қабырғаларға каркасты орнату;
фундусты қабырғаларды панельге бөлшектеу;
дайын түрлі карнизді орнату;
консольды аймақтарды орнату;
жарық беруші ормандарды жинау және демонтаж жасау, жарықты орнатқанға дейін және кейін ормандарды тексеру.

168. Должен знать:
приемы сборки и крепления сложных декораций, весь наличный на студии ассортимент фундуса;
назначение деревообрабатывающих станков и правила их эксплуатации.
169. Примеры работ:
1) арки, полусводы и своды, ниши криволинейные каркасные, потолки кесонные – устройство;
2) полы – настил из художественного (мозаичного) паркета всех цветов;
3) стены вагонов пассажирских, трамваев и автобусов – сборка и установка для съемок при их движении.
Параграф 6. Установщик декораций, 6-й разряд
170. Характеристика работ:
выполнение работ по разметке, постройке и сборке из декоративных элементов особо сложных декораций под нагрузку по чертежам, эскизам и указаниям художника: комплексных декораций выше 10 метров и с большей сложностью отделки;
устройство сложных конструкций для крепления декораций;
выполнение лекальных работ для сферических сводов и куполов;
изготовление секций осветительных подвесных лесов.
171. Должен знать:
чертежи планировки особо сложных комплексных декораций, элементы черчения;
правила сборки и крепления особо сложных декоративных конструкций и элементов декорации.
172. Примеры работ:
1) антресоли, балконы, консоли – сборка под нагрузку;
2) бассейны действующие – изготовление;
3) бронемашины, паровозы, пароходы – сборка и облицовка на движущейся или качающейся площадке;
4) декорации арен, мостов, соборов, театров, цирков – постройка;
5) купола, своды стрельчатые и сферические, фоны сферические с многокатными крестовыми крышами, арками, лестницы кривые забежные – изготовление;
6) скалы передвижные и раздвижные – установка на фурках;
7) части внутренние сооружений корабельных – изготовление;
8) части декоративные кабин самолетов отечественных, лифтов – сборка;
9) юрты, мазары сложные – установка.
13. Фонотекарь
Параграф 1. Фонотекарь, 4-й разряд
173. Характеристика работ:
прием, систематизация, учет и хранение поступающих в фонотеку материалов музыки, шумов и реплик;
подбор и выдача фонотечного материала;
контроль движения фонотечного материала и своевременности его возврата;
определение различия форм звучания музыкальных произведений (мажорная, минорная и тог далее) и шумов на слух;
подкладка шумов под изображение;
подготовка материалов к перезаписи.
174. Должен знать:
принцип систематизации фонотечного материала;
характер и виды фонограмм;
правила обращения с пленкой;
правила склейки и хранения фонотечного материала.
При ведении и использовании автоматизированных баз данных по приему, систематизации, учету, хранению и выдаче фонотечного материала 5-й разряд.
Перечень наименований профессий рабочих, предусмотренных разделом "Общие профессии", с указанием их наименований по действовавшему выпуску ЕТКС, издания 2004 года приведены в приложении 2 к настоящему ЕТКС.

168. Білуге тиіс:
күрделі декорацияны жинау және нығайту;
студияда бар фундустың барлық түрін;
ағаш өңдейтін станоктың белгіленуі және оларды пайдалану ережесі.
169. Жұмыс үлгілері:
1) арка, жартылай жинақ және жинақтар, қисық сызықты каркасты нишалар, кессонды төбелер – құру;
2) едендер – барлық түстегі безендіру паркетін төсеу;
3)жолаушы вагондары, трамвай және автобустардың қабырғалары – оларды қозғалып бара жатқанда түсіру үшін жинау және орнату.
Параграф 6. Декорация қоюшы, 6-разряд
170. Жұмыс сипаттамасы:
сызба, эскиз және суретшінің нұсқауы бойынша өте күрделі декоративті бөлшектерді таңбалау, қалау, жинау жұмыстарын орындау: 10 метрден биік кешенді декорация және өңдеуге өте күрделі;
декорацияны нығайту үшін күрделі конструкцияның құрылымы;
сфералы жинақ және күмбез үшін лекальды жұмыстарды орындау;
аспалы жарық түсіруші орман секциясын дайындау.
171. Білуге тиіс:
өте күрделі кешенді декорацияны жоспарлау сызбасы, сызу элементтері;
өте күрделі декоративті конструкцияны және декорация бөлшектерін жинау және нығайту ережелері.
172. Жұмыс үлгілері:
1) антресолдар, балкондар, консолдар – жүктемеге жинау;
2) қолданыстағы бассейндер – дайындау;
3) бронекөліктер, паровоздар, пароходтар – қозғалатын немесе тербелетін аланда жинақтау және қаптау;
4) арен, көпір, шіркеу, театр, цирк декорациясы – жасау;
5) күмбез, сүйір және сфералы жиындар, сфералы көп крестті шатырлар; арка, жүгіріп өтетін қисық баспалдақ фоны – дайындау;
6) қозғалмалы және жылжымалы құз – фурға орнату;
7) кеменің ішкі құрылыс бөлігі – дайындау;
8) ұшақ кабинасының, лифттің декоративті бөлшегі – жинау;
9) күрделі киіз үй, мазар – құру.
13. Фонды үйлестіруші
Параграф 1. Фонды үйлестіруші, 4-разряд
173. Жұмыс сипаттамасы:
фонға түсетін музыка, шу және қыстырма сөздерді қабылдау, жүйелеу, есепке тіркеу және сақтау;
фон материалын таңдау және тапсыру;
фон материалды бақылау және оның уақытылы қайтарылуын қадағалау;
музыка шығармасын (мажор, минор және тағы басқа) және шудың әртүрлі формасын және естуді анықтау;
шумды бейнеге салу;
материалдарды қайта басуға дайындау.
174. Білуге тиіс:
фонды материалды жүйелеу мақсаты;
фонограмманың түрлері және сипаты;
пленкамен жұмыс жасау ережесі,
фонды материалды жапсыру және сақтау ережесі.
Фонды материалды қабылдау, жүйелеу, есепке алу, сақтау және тапсыру бойынша автоматтандырылған мәліметтер базасын жасау және пайдалану – 5-разряд.

Раздел 3. Киностудии и предприятия, организации телевидения и радиовещания
14. Видеотекарь
Параграф 1. Видеотекарь, 4-й разряд
175. Характеристика работ:
прием, систематизация, хранение, учет и выдача видеофонограмм и чистых видеорулонов;
подготовка и прием видеофонограмм в комплекте с сопроводительной и технической документацией к выдаче в аппаратные для монтажа, редакционного и технического просмотра в соответствии с расписанием работ по подготовке телевизионных программ, а также для воспроизведения в эфир согласно расписанию телевизионного вещания;
подготовка видеорулонов с чистой лентой для записи;
оформление технической документации на вводимую в производство новую видеоленту, регистрация данных о видеорулонах и видеофонограммах, их перемещениях в ходе производства видеозаписей и их воспроизведения в соответствующих учетных документах по установленной форме, контроль своевременности возврата видеотечного материала;
проверка качества видеоленты по технической документации при подборе видеорулонов на запись;
обеспечение доставки видеоленты и видеофонограммы в аппаратные и возврат их в видеотеку, перемещение между аппаратными и внутри помещений для хранения.
176. Должен знать:
основы организации производства телевизионных программ и телевизионного вещания;
принцип систематизации видеотечного материала;
правила обращения с видеолентой и хранения фондов видеотеки;
установленные формы регистрации и учета движения видеотечного материала;
правила склейки видеоленты, порядок списания и уничтожения видеорулонов, снятых с эксплуатации;
оформления и отправки поставщику бракованной ленты.
При ведении и использовании автоматизированных баз данных по приему, систематизации, учету, хранению и выдаче видеофоног-рамм 5-й разряд.
15. Зверовод зоологических баз
Параграф 1. Зверовод зоологических баз, 1-й разряд
177. Характеристика работ:
выполнение работ по уходу за животными (домашними, дикими) и птицами, их содержанию под руководством зверовода зоологических баз более высокой квалификации: уборка помещений, мелкий ремонт клеток и все технические работы;
помощь в приготовлении корма и участие в кормлении животных и птиц;
обеспечение безопасности перевода животных в стационарные помещения и вольеры.
178. Должен знать:
основные положения по технике ухода за животными и птицами;
условия и правила их кормления;
правила транспортировки животных и птиц.
Параграф 2. Зверовод зоологических баз, 2-й разряд
179. Характеристика работ:
выполнение работ по уходу и содержанию животных (домашних, диких) и птиц;
разделывание и приготовление корма, кормление животных и птиц. Участие в приручении животных и птиц;
обеспечение безопасного перевода животных и птиц в транспортные клетки на территорию зообазы;
выполнение указаний ветеринарного врача и зоотехника.

3-бөлім. Киностудия және теледидар мен радиотарату
кәсіпорындары, ұйымдары
14. Видеотекарь
Параграф 1. Видеотекарь, 4-разряд
175. Жұмыс сипаттамасы:
видеофонограммаларды және видеорулондарды қабылдау, жүйелеу, есепке тіркеу және тарату:
видеофонограммаларды жинақта ілеспелі және техникалы құжатнамамен монтаждау үшін аппаратқа тапсыру үшін дайындау және қабылдау, теледидарлы бағдарламаларды дайындау бойынша жұмыс күнтізбесіне және оны эфирде теледидар хабарламасының күнтізбесіне сәйкес редакциялы және техникалы қарау;
таза ленталы видеорулондарды түсірілім үшін дайындау;
өндіріске енгізілетін жаңа видеолентаның техникалы құжатнамасын рәсімдеу, видеорулон және видеофонограмма жайлы мәліметтерді тіркеу, оларды видеотүсірілімдер және дыбысталуын өңдеу кезінде белгіленген форма бойынша белгілі тіркеу құжатына енгізу, видео материалдың уақытылы қайтарылуын қадағалау;
видеолентаны түсірілім үшін таңдау барысында техникалы құжатнама бойынша сапасын тексеру;
видеолентаны және видеофонограмманы аппаратқа және видео сақталатын жерге жеткізілуін қамтамасыз ету, аппарат аралы және сақталатын жерге жіберу.
176. Білуге тиіс:
теледидарлы бағдарлама мен теледидарлы хабарламаны өңдеуді ұйымдастыру негіздерін;
видеотекалы материалды жүйелеу мақсаты;
видеолентамен жұмыс істеуді және видеотека қорында сақтауларды;
видеотекалы материалдың бекітілген тіркеу формасы және қозғалу есебін тіркеу;
видеолентаны желімдеу ережесі;
есептен шығару тәртібі және эксплуатациядан алынған видеорулондарды жою;
жабдықтаушыға ақаулы лентаны орап қайтару.
Видеофонограмманы қабылдау, жүйелеу, есепке алу, сақтау және тапсыру бойынша автоматтандырылған мәліметтер базасын жасау және пайдалану – 5-разряд.
15. Зоология базасының аңшысы
Параграф 1. Зоология базасының аңшысы, 1-разряд
177. Жұмыс сипаттамасы:
жануарлар (үй, жабайы) мен құстарды күту жұмыстарын орындау, біліктілігі жоғары зоология базасының аңшысының басшылығымен оларды асырау: бөлмелерді жинау, торларды ұсақ жөндеуден өткізу және барлық техникалы жұмыстар;
азық дайындауға көмектесу және жануарлар мен құстарды азықтандыруға көмектесу;
жануарлардың стационарға және торлы қораға қауіпсіз жетуін қамтамасыз ету.
178. Білуге тиіс:
жануарлар мен құстарды күту техникасы бойынша негізгі ережелерді;
оларды азықтандыру шарттары және ережелері;
жануарлар мен құстарды тасымалдау ережелері.
Параграф 2. Зоология базасының аңшысы, 2-разряд
179. Жұмыс сипаттамасы:
жануарлар (үй, жабайы) мен құстарды күту жұмыстарын орындау;
азықты өңдеу және дайындау, жануарлар мен құстарды азықтандыру;
жануарлар мен құстарды қолға үйретуге қатысу;
жануарлар мен құстарды зообазаның аумағында орналасқан тасымалдау торына қауіпсіз жеткізу;
мал дәрігері мен зоотехниктің нұсқауларын орындау.

180. Должен знать:
технику ухода, содержания, режимы, нормы кормления животных и птиц;
технологию приготовления кормов;
нормы поведения животных и птиц.
Параграф 3. Зверовод зоологических баз, 3-й разряд
181. Характеристика работ:
выполнение работ по санитарно-ветеринарному уходу за животными (домашними, дикими) и птицами под руководством дрессировщика;
определение пригодности фуража;
приготовление корма животным и птицам;
подготовка животных и птиц к съемкам;
определение по внешнему виду состояния здоровья животных и птиц;
безинфекция помещений для содержания животных и птиц.
182. Должен знать:
устройство помещений для содержания разных видов животных и птиц;
нормы питания животных и птиц;
основы дезинфекции.
Параграф 4. Зверовод зоологических баз, 4-й разряд
183. Характеристика работ:
выполнение работ по санитарно-ветеринарному уходу за животными (домашними, дикими) и птицами;
проведение простых ветеринарных процедур: измерение температуры, искусственное дыхание и другие;
выращивание молодняка;
составление суточного рациона питания животных и птиц в пределах норм.
184. Должен знать:
основные сведения по физиологии и анатомии животных и птиц;
правила оказания первой помощи животным и птицам;
допустимые изменения в составе рациона питания при необходимости замены одних кормов другими.
16. Изготовитель игровых кукол
Параграф 1. Изготовитель игровых кукол, 5-й разряд
185. Характеристика работ:
изготовление по эскизам и чертежам художника простых и средней сложности деталей, конструкций и корпусов игровых кукол из дерева, металла, пластмассы и губки, резины, ткани и других материалов;
внешнее оформление по эскизам художника простых и средней сложности игровых кукол: изготовление фактурных париков, раскрой, пошив и отделка простых современных костюмов, платьев, головных уборов и обуви.
186. Должен знать:
устройство игровых кукол различных систем и конструкций;
способы обработки применяемых материалов при изготовлении игровых кукол;
правила резьбы по дереву;
основы токарной обработки дерева и металла;
основы слесарного дела;
основы раскроя мягкой куклы;
свойства и назначение материалов;
применяемых при изготовлении и оформлении игровых кукол;
основы технологии пошива одежды, обуви;
основы производства кукольных фильмов.
187. Примеры работ:
1) головки, ручки, ножки игровых кукол – изготовление;
2) заготовки металлические и резиновые к шарнирам кукол – изготовление;
3) шарниры кукол из разных материалов – сборка.

180. Білуге тиіс:
жануарлар мен құстарды күту техникасы, асырау, режим азықтандыру мөлшері;
азықты дайындау технологиясы;
жануар мен құстардың жүріс-тұрысының нормасы.
Параграф 3. Зоология базасының аңшысы, 3-разряд
181. Жұмыс сипаттамасы:
үйретушінің басшылығымен жануарларға (үй және жабайы) және құстарға санитарлық ветеринарлық күтім көрсету жұмыстарын орындау;
фураждың жарамдылығын анықтау;
жануарлар мен құстарға азық дайындау;
жануарлар мен құстарды түсірілімге дайындау;
жануарлар мен құстарды сыртқы түріне қарап денсаулық жағдайын анықтау;
жануарлар мен құстарды ұстау үшін бөлмені дезинфекциялау.
182. Білуге тиіс:
жануарлар мен құстардың әр түрін ұстау үшін бөлменің құрылысын;
жануарлар мен құстардың азықтану мөлшері;
дезинфекциялау негіздері.
Параграф 4. Зоология базасының аңшысы, 4-разряд
183. Жұмыс сипаттамасы:
жануарларға (үй және жабайы) және құстарға санитарлық ветеринарлық күтім көрсету жұмыстарын орындау;
қарапайым мал дәрігерінің процедурасын орындау: температураны өлшеу, жасанды тыныс және тағы басқа;
төлді өсіру;
жануар мен құстардың мөлшер шамасында бір тәуліктегі азықтану рационың құрау.
184. Білуге тиіс:
жануар мен құстардың физиологиясы мен анатомиясы бойынша негізгі мәліметтер;
жануарлар мен құстарға алғашқы көмек көрсету ережесі;
азықтану рационының құрамындағы рұқсат етілетін өзгерулер қажет болса бір азықты басқасымен алмастыру.
16. Ойыншық қуыршықтарды дайындаушы
Параграф 1. Ойыншық қуыршықтарды дайындаушы, 5- разряд
185. Жұмыс сипаттамасы:
эскиз және суретшінің сызбасы бойынша қарапайым және орташа күрделі ағаштан, металдан, пластмассадан және губкадан, резинадан, матадан және басқа материалдан ойнайтын қуыршақтың бөлшектерін, конструкциясын және корпустарын дайындау;
суретшінің эскизі бойынша қарапайым және орташа күрделі ойын қуыршақтарына сыртқы безендіру жасау: фактуралы париктерді дайындау, пішу, тігу және қарапайым заманауи киімдерді, көйлектерді, бас киімдерді және аяқ киімдерді өңдеу.
186. Білуге тиіс:ойын қуыршақтарының әртүрлі жүйесі;
конструкциясы және құрылымы, ойын қуыршақтарын дайындауда қолданылатын материалдарды өңдеу;
ағашқа ою салу ережесі;
ағаш пен металды токарьмен өңдеу тәсілдері;
темірші жұмысының негізі;
жұмсақ қуыршақты пішу негізі;
ойын қуыршағын дайындау және безендіру кезінде қолданылатын материалдың белгіленуі мен құрамы;
киімді, аяқ киімді тігу технологиясының негізі;
қуыршақ фильмдерін өндіру негізі.
187. Жұмыс үлгілері:
1) ойыншық қуыршақтың бас, қол, аяқ – дайындау;
2) қыршақтың металдан және резинадан топса жасау – дайындау;
3) әртүрлі материалдан қуыршаққа топса – жинау.

Параграф 2. Изготовитель игровых кукол, 6-й разряд
188. Характеристика работ:
изготовление по эскизам и чертежам художника сложных конструкций (шарнирных, тростевых) и скульптурных деталей игровых кукол из различных материалов;
изготовление голов кукол с механической мимикой для непрерывного покадрового метода съемок;
внешнее оформление по эскизам художника сложных игровых кукол, изготовление сложных фактурных париков, раскрой, пошив и отделка сложных исторических, сказочных и других костюмов, платьев, головных уборов и обуви.
189. Должен знать:
устройство игровых кукол всех систем и конструкций;
технику движения игровых кукол;
устройство и анатомию кукол;
фактурные качества различных материалов;
правила моделирования;
технологию пошива одежды и обуви;
ассортимент применяемых материалов.
190. Примеры работ:
1) конструкции игровых кукол – полная сборка;
2) корпус и детали каркаса кукол, внутренние механизмы движения глаз и рта игровых кукол – узловая сборка.
17. Изготовитель субтитров
Параграф 1. Изготовитель субтитров, 3-й разряд
191. Характеристика работ:
выполнение работ по нанесению на цинковые пластины номеров субтитров согласно каллиграфии;
резка пластин на полосы и клише для субтитрования 35-миллиметровых фильмокопий;
комплектование клише в соответствии с каллиграфией.
192. Должен знать:
свойства цинка различных марок;
устройство резальных станков;
геометрические размеры клише для субтитрования 35-миллиметровых фильмокопий;
правила расположения текста на клише.
Параграф 2. Изготовитель субтитров, 4-й разряд
193. Характеристика работ:
выполнение работ по резке клише субтитров из различных металлов для субтитрования 16-миллиметровых и 70-миллиметровых фильмокопий и фильмокопий с двойными субтитрами на резальных станках различных систем;
раскладка клише по частям.
194. Должен знать:
устройство и принцип действия резальных станков различных систем;
геометрические размеры клише для субтитрования 16-миллиметровых, 70-миллиметровых фильмокопий и фильмокопий с двойными субтитрами;
свойства металлов;
применяемых для изготовления клише.
Параграф 3. Изготовитель субтитров, 5-й разряд
195. Характеристика работ:
копирование субтитровых оригиналов с негатива на металл для изготовления клише, применяемых для субтитрования 35 - миллиметровых фильмокопий;
монтаж субтитровых оригиналов и их фотосъемка для изготовления негативов;
подбор правильного режима съемки и копирования;
лабораторная обработка отснятого и скопированного материала, изготовление, подготовка пластинок для их покрытия светочувствительным слоем;
изготовление эмали, полив эмалью пластинок;
ретушь негатива;
составление электролита и заправка ванн.

Параграф 2. Ойыншық қуыршықтарды дайындаушы, 6-разряд
188. Жұмыс сипаттамасы:
эскиз және суретшінің нұсқауымен ойыншық қуыршақтың әртүрлі материалдан күрделі конструкциясын (топса, тросты) және мүсінді бөлшектерін дайындау;
қуыршақтың басын тоқтамай кадр тәсілімен түсірілім үшін қуыршақтың басын ымдайтын қылып дайындау;
суретшінің эскизі бойынша күрделі ойыншық қуыршаққа сыртқы безендіру жасау: фактуралы париктерді дайындау, пішу, тігу және күрделі тарихи, ертегі және басқада киімдерді, көйлектерді, бас киімдерді және аяқ киімдерді өңдеу.
189. Білуге тиіс:
ойын қуыршақтарының әртүрлі жүйесі, конструкциясы және құрылымы, ойын қуыршақтарының қозғалыс техникасы;
қуыршақтың құрылысы және анатомиясы;
әртүрлі материалдың фактуралы сапасы;
модельдеу ережесі, киімді және аяқ киімді тігу технологиясы;
қолданылатын материалдың ассортименті.
190. Жұмыс үлгісі:
1) ойыншық қуыршақтың конструкциясы – толықтай жинау;
2) қуыршақтың денесін және каркастың бөлшектерін, ойыншық қуыршақтың ішкі, көздіі, ауыздың қозғалу механизмі – тоғысқан жинақ.
17. Субтитрларды дайындаушы
Параграф 1. Субтитрларды дайындаушы, 3-разряд
191. Жұмыс сипаттамасы:
каллиграфияға сәйкес цинкті пластинаға субтитрлардың нөмірін жазу жұмыстарын орындау;
пластинаны жолақтарға және клишеге 35 милиметрлі фильм көшірмесін істеу үшін қию;
клишені каллиграфияға сәйкес жинақтау.
192. Білуге тиіс:
әртүрлі маркалы цинктың құрылымы;
кесетін станоктың құрылымы, 35 милиметрлі фильмнің көшірмесін субтитрлау үшін клишенің геометриялы өлшемі;
клишеде текстің орналасу ережесі.
Параграф 2. Субтитрларды дайындаушы, 4-разряд
193. Жұмыс сипаттамасы:
субтитрдың клишесін әртүрлі материалдан субтитрлау үшін 16 милиметрлі және 70-милиметрлі фильм көшірмесін және әртүрлі жүйелі кескіш станоктарда екі еселі субтитрлардың фильм көшірмесін жасау жұмыстары;
клишелерді бөлшектерге бөлу.
194. Білуге тиіс:
әртүрлі жүйелі кескіш станоктардың құрылымы және әрекет ету қағидалары;
16 миллиметрлі, 70 – миллиметрлі фильм көшірмесін және екі еселі фильм көшірмесін субтитрлау үшін геометриялы өлшемдер;
клишені дайындауда қолданылатын металдың құрамы.
Параграф 3. Субтитрларды дайындаушы, 5-разряд
195. Жұмыс сипаттамасы:
35 – миллимерлі фильм көшірмесін субтитрлау үшін қолданылатын клишені дайындау үшін субтитрлар түпнұсқасын негативтен металға көшіру;
субтитр түпнұсқаларын монтаждау және олардың негативін дайындау үшін фотоға түсіру;
түсірілім және көшірменің дұрыс режимін таңдау;
түсірілген және көшірілген материалды зертханада өңдеу, дайындау, пластинкаларды жарық сезгіш қабатпен қаптау үшін дайындау;
эмальді дайындау, пластинкаларға эмальді құю;
негативті өңдеу;
электролитті дайындау және ваннаны толтыру.

196. Должен знать:
технологию копирования субтитров на металлы;
устройство и принцип работы фотокопировального оборудования различных систем;
свойства металлов;
принцип установки света;
определения режима фотосъемки и копирования;
устройство электролитической ванны;
состав и рецептуру электролита.
Параграф 4. Изготовитель субтитров, 6-й разряд
197. Характеристика работ:
копирование субтитровых оригиналов с негатива на металл для изготовления клише, применяемых для субтитрования 16-миллиметровых, 70-миллиметровых фильмокопий и фильмокопий с двойными субтитрами;
травление металлических пластин;
подбор режима травления, контроль глубины рельефа.
198. Должен знать:
устройство и принцип работы оборудования для травления;
состав и рецептуру растворов;
применяемых при травлении;
методы контроля клише различных размеров.
18. Колорист
Параграф 1. Колорист, 1-й разряд
199. Характеристика работ:
изготовление неколерованных красок основных 15 цветов из паст и связующих компонентов по заданной рецептуре под руководством колориста более высокой квалификации.
200. Должен знать:
правила работы на механических мешалках и ситах;
технологию изготовления неколерованных красок.
Параграф 2. Колорист, 2-й разряд
201. Характеристика работ:
изготовление простых мультипликационных красок из двух основных цветов (разбелка) под руководством колориста более высокой квалификации.
202. Должен знать:
технологию изготовления простых мультипликационных красок (разбелку).
Параграф 3. Колорист, 3-й разряд
203. Характеристика работ:
изготовление неколерованных красок основных 15 цветов из паст и связующих компонентов по заданной рецептуре, простых колерованных мультипликационных красок из 3-х цветов;
подготовка мультипликационных красок к работе: фильтрация, введение добавок и поддержание готовых мультипликационных красок в рабочем состоянии;
переработка по заданной рецептуре готовых мультипликационных красок, не отвечающих техническим условиям, на механических ситах.
204. Должен знать:
технические требования, предъявляемые к готовым мультипликационным краскам, маркировку красок;
технологию хранения красок;
шкалу действующих красок.
Параграф 4. Колорист, 4-й разряд
205. Характеристика работ:
изготовление колерованных мультипликационных красок из основных цветов по имеющемуся эталону;
доведение мультипликационных красок до нужной консистенции и эластичности путем регулирования количества связующего пластификатора.
206. Должен знать:
физические свойства сухих пигментов и связующих материалов.
Параграф 5. Колорист, 5-й разряд
207. Характеристика работ:
изготовление колерованных мультипликационных красок по действующей шкале;
изготовление туши, гуаши, грунта;
контроль качества готовых мультипликационных красок.

196. Білуге тиіс:
субтитрларды металға көшіру технологиясы;
әртүрлі жүйелі фото көшіргіш жабдықтың құрылымы және жұмыс қағидалары;
материалдардың құрылымы, жарықты қою қағидасы,
фототүсірілім және көшірмені анықтау режимі;
электрлі ваннаның құрылымы;
электролиттің құрамы және рецептурасы.
Параграф 4. Субтитрларды дайындаушы, 6-разряд
197. Жұмыс сипаттамасы:
субтитр түпнұсқасын негативтан 16 – миллиметрлі және 70-миллиметрлі фильм көшірмесін және екі еселенген кино көшірмені субтитрлауда қолданылатын металға клише дайындау үшін көшіру;
метал пластиналарды улау;
улау режимін таңдау, рельефтің тереңдігін бақылау.
198. Білуге тиіс:
улауға арналған жабдықтың құрылымы және жұмыс мақсаты;
улау кезінде қолданылатын ерітіндінің құрамы және рецептурасы;
әртүрлі өлшемегі клишені бақылау тәсілі.
18. Түстаңдаушы
Параграф 1. Түстаңдаушы, 1-разряд
199. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары түстаңдаушының басшылығымен негізгі 15 түстен пастадан немесе біріктіретін компоненттерден берілген рецептура бойынша колерсіз бояу дайындау.
200. Білуге тиіс:
механикалы араластырғышта және илеуіште жұмыс жасау ережесі;
колерсіз бояуды дайындау технологиясы.
Параграф 2. Түстаңдаушы, 2-разряд
201. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары түстаңдаушының басшылығымен екі негізгі түстен қарапайым мультипликациялы бояуды дайындау.
202. Білуге тиіс:
қарапайым мультипликациялы бояуды дайындау технологиясы.
Параграф 3. Түстаңдаушы, 3-разряд
203. Жұмыс сипаттамасы:
негізгі 15 түсті пастадан немесе біріктіретін компоненттерден берілген рецептура бойынша колерсіз бояу және 3 түсті қарапайым колермен мультипликациялы бояу дайындау;
мультипликациялы бояуды жұмысқа дайындау: фильтрлау, қосымшаларды қосу және дайын мультипликациялы бояуды жұмыс қалпында сақтау;
механикалы илеуіште техникалы талаптарға жауап бермейтін дайын мультипликациялы бояуларды берілген рецептура бойынша қайта өңдеу.
204. Білуге тиіс:
дайын мультипликациялы бояуларға қойылатын техникалы талаптар;
бояудың маркировкасы;
бояуды сақтау технологиясы;
қолданыстағы бояудың шкаласын.
Параграф 4. Түстаңдаушы, 4-разряд
205. Жұмыс сипаттамасы:
қолда бар эталон бойынша негізгі тістерден колерлі мультипликациялы бояу дайындау;
мультипликациялы бояуларды қажет консистенция және икемділікке байланыстыратын пластификатордың мөлшерін реттеу жолымен жеткізу.
206. Білуге тиіс:
құрғақ пигменттер мен байланыстыратын материалдардың физикалы құрамы.
Параграф 5. Түстаңдаушы, 5-разряд
207. Жұмыс сипаттамасы:
берілген шкала бойынша колерлі мультипликациялы бояу дайындау;
туш, гуаш, грунтты дайындау;
дайын мультипликациялы бояулардың сапасын бақылау.

208. Должен знать:
химические свойства сухих пигментов, связующих материалов, лаков, красителей, пленкообразующих пластификаторов, разбавителей;
методы контроля готовых мультипликационных красок;
основы цветоведения;
метод определения относительной влажности воздуха;
правила эксплуатации измерительных приборов.
Параграф 6. Колорист, 6-й разряд
209. Характеристика работ:
разработка эталонных красок по типам фильма совместно с художником-постановщиком;
контроль качества и своевременности изготовления полного ассортимента красок и туши для цехов на протяжении всего периода производства фильмов;
проведение анализа исходных материалов для изготовления мультипликационных красок;
участие в работе по совершенствованию компонентов мультипликационных красок, технологии их изготовления, по созданию новых типов красок, грунтов, расширяющих цветовую гамму, внедрение их в производство.
210. Должен знать:
технологию производства мультипликационных красок;
основы технологии производства мультипликационных фильмов;
цветоведение;
режимы обработки цветной пленки;
физические и химические свойства компонентов;
применяемых при изготовлении мультипликационных красок;
свойства основы для мультипликационных рисунков.
211. Требуется среднее профессиональное образование.
19. Контуровщик
Параграф 1. Контуровщик, 2-й разряд
212. Характеристика работ:
выполнение работ по контуровке рисунков, состоящих из простых по форме предметов и персонажей;
контуровка теней или силуэтов среднего плана простого очертания.
213. Должен знать:
правила контуровки;
основы производства мультипликационных фильмов;
назначение и свойства триацетатной основы и туши;
технику обращения с пером.
214. Примеры работ:
Контуровка.
1) капли простейшей формы, группа штрихов, пунктир;
2) отражение в воде среднего плана несложного по характеру контура;
3) персонажи зоологические.
Параграф 2. Контуровщик, 3-й разряд
215. Характеристика работ:
выполнение работ по контуровке рисунков средней сложности с небольшим количеством соединений, состоящих из немногочисленных предметов и персонажей средней сложности на среднем и общем планах;
контуровка теней или силуэтов со сложными очертаниями;
контуровка простых и средней сложности штриховых работ.
216. Должен знать:
технологию производства мультипликационных фильмов;
рисунок и технику чтения экспозиционных листов;
приемы соединения слоев мультипликационных фаз;
способы выполнения штриховых работ;
элементарные сведения по черчению.
217. Примеры работ:
1) группа мелких птиц (5-6) в полете на среднем плане;
2) очертания контурные водяной пены или брызг, разбросанные на половине площади кадра;

208. Білуге тиіс:
құрғақ пигменттердің, байланыстыратын материалдардың, лактардың, бояулардың, қабық түзетін пластификаторлардың, қоспалардың химиялы құрылымы;
дайын мультипликациялы бояуларды бақылау тәсілі;
түстану негіздері, ауаның ылғалдығын анықтау тәсілі;
өлшеу құралдарын пайдалану ережелері.
Параграф 6. Түстаңдаушы, 6-разряд
209. Жұмыс сипаттамасы:
қоюшы-суретшімен бірге эталонды бояуларды фильмнің түріне іріктеу. Фильмді өңдеу уақытының барысында цех үшін бояудың және туштың барлық ассортиментінің уақытылы дайын болуын және сапасын бақылау;
шығатын материалдарды мультипликациялы бояулар дайындау үшін талдау жасау;
мультипликациялы бояудың құрамын толық жетілдіру жұмыстарына, оларды дайындау технологиясына, түстің гаммасын ұлғайтатын бояудың және грунттың жаңа типін дайындауға қатысу; оларды өндіріске қосу.
210. Білуге тиіс:
мультипликациялы бояуды өңдеу технологиясы;
мультипликациялық фильмді өндіру технологиясының негізі;
түстану, түрлі-түсті пленканы өңдеу режимі;
мультипликациялы бояуды дайындауда қолданылатын компоненттің физикалы және химиялы құрамы;
мультипликациялы сурет үшін негіздің құрамы.
211. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
19. Контурлаушы
Параграф 1. Контурлаушы, 2-разряд
212. Жұмыс сипаттамасы:
заттардың және кейіпкерлердің қарапайым формадан тұратын суреттерді контурлау жұмыстарын орындау;
көлеңкелерді немесе қарапайым кескіндегі орташа силуетті контурлау.
213. Білуге тиіс:
контурлау ережесі;
мультипликациялы фильмді өңдеу негіздері;
триацетатты негіздің және туштың белгіленуі және құрамы;
қауырсынды пайдалану техникасы.
214. Жұмыс үлгілері:
Контурлау.
1) қарапайым формадағы тамшылар, штрихтың топтары, үзік сызық;
2) сипаты бойынша күрделі емес контурдың орташа жоспардағы шағылысуы;
3) зоологиялы кейіпкерлер.
Параграф 2. Контурлаушы, 3-разряд
215. Жұмыс сипаттамасы:
орташа және жалпы пландағы орташа күрделі кейіпкерлерді және көп емес нысаннан тұратын орташа күрделі және көп емес байланыстан тұратын суреттерді контурлау жұмыстарын орындау;
күрделі кескінді коленке және силуэттерді контурлау;
қарапайым және орташа күрделі штрихты жұмысты контурлау.
216. Білуге тиіс:
мультипликациялы фильмді өңдеу технологиясы;
суретті және экспозициялы парақтарды оқу техникасы;
мультипликациялы фазды біріктіру тәсілдері;
штрихты жұмыстарды орындау тәсілі;
сызу бойынша қарапайым мәліметтер.
217. Жұмыс үлгілері:
1) орташа пландағы ұшып бара жатқан ұсақ құстардың тобы ( 5-6);
2) кадрдың ортасында шашылып жатқан судың көбігі немесе шашыраған кескіннің контуры;

3) персонажи человеческие, зоологические или условные несложных контурных очертаний с небольшим количеством деталей в рисунке на общем плане.
Параграф 3. Контуровщик, 4-й разряд
218. Характеристика работ:
выполнение работ по контуровке: сложных рисунков, состоящих из групп мелких предметов или персонажей сложной формы с большим количеством соединений, предметов сложных и разнообразных по форме в быстром движении и сложных ракурсах на общем плане, явлений природы, заполняющих всю площадь кадра;
контуровка сложных штриховых работ.
219. Должен знать:
технику соединения сложных игровых сцен;
способы исправления дефектов контуровки.
220. Примеры работ:
Контуровка.
1) рисунки из 2-3 взаимодействующих человеческих, зоологических персонажей мелкого масштаба на общем плане;
2) рисунки из 2-3 условных персонажей от среднего до крупного плана с большим количеством деталей.
Параграф 4. Контуровщик, 5-й разряд
221. Характеристика работ:
выполнение работ по контуровке: особо сложных рисунков с сильно изломанными и заостренными линиями контура, состоящих из предметов с большим количеством деталей различной конфигурации, заполняющих весь кадр, статических сцен, панорам для широкоэкранных фильмов, многоцветных контуров различной толщины;
контуровка рисунков, выполненных с применением чертежного инструмента;
контуровка по крестам со смещенным кадром;
соединение многослойных сцен на один слой при шахматной записи листов;
контуровка рисованного контура типа гравюры.
222. Должен знать:
технику движения панорамы и исполнения контуровки по смещенному кадру;
биомеханику движения;
технику исполнения рисунков;
основы черчения;
шрифты, назначение и устройство чертежного инструмента.
223. Примеры работ:
Контуровка.
1) рисунки из группы взаимодействующих человеческих персонажей на крупном плане;
2) рисунки из группы зоологических персонажей с большим количеством фигур на общем плане.
20. Механик по обслуживанию ветроустановок
Параграф 1. Механик по обслуживанию ветроустановок, 5-й разряд
224. Характеристика работ:
обслуживание ветроустановок различных конструкций во время киносъемок и телепередач с обеспечением соответствующей интенсивности ветра по указанию режиссера и кино- или телеоператора;
подготовка к транспортировке и транспортировка ветроустановок;
укрепление ветроустановок на съемочных площадках с учетом требований техники безопасности;
обнаружение и устранение воздушных дефектов при работе двигателей: замена винта, шасси, свечей, магнето.
225. Должен знать:
специфику эксплуатации ветроустановок в условиях киносъемки и телепередачи;
устройство и правила запуска различных видов двигателей, применяемых в ветроустановках;
правила транспортировки ветроустановок;
применяемые сорта топлива и масел;
порядок и способы запуска и остановки двигателя; \
токарное, фрезерное и слесарное дело в объеме, необходимом для производства работ;
правила ограждения применяемого оборудования;
правила консервации двигателей и запуска ветроустановок в зимнее время.

3) адам, зоологиялы кейіпкер немесе суретте және жалпы пландағы көп емес мөлшердегі бөлшектермен шартты күрделі емес контур кескіні.
Параграф 3. Контурлаушы, 4-разряд
218. Жұмыс сипаттамасы:
контурлау жұмыстарын орындау: ұсақ нысандардан тұратын күрделі суреттерді немесе көп мөлшердегі біріктірулермен күрделі формалы кейіпкерлерді; күрделі және тез қозғалыста әртүрлі формадағы және жалпы пландағы күрделі ракурсты нысандар; кадрдың барлық аумағын толтыратын табиғат құбылысы;
күрделі штрихты жұмысты контурлау.
219. Білуге тиіс:
күрделі ойын көріністерін біріктіру техникасы;
контурлаудың ақауын түзету тәсілдері.
220. Жұмыс үлгілері:
Контурлау.
1) жалпы пландағы ұсақ масштабты 2-3 өзара қарым – қатынастағы адам немесе зоология кейіпкері;
2) өте көп мөлшердегі бөлшектермен орташадан ірі планға дейін 23 кейіпкерден тұратын сурет.
Параграф 4. Контурлаушы, 5-разряд
221. Жұмыс сипаттамасы:
контурлау бойынша жұмыстарды орындау: барлық кадрды толтырып тұратын әртүрлі конфигурацияның көп мөлшердегі бөлшекті нысаннан тұратын контурдың қатты сынған және ұштанған сызығымен өте күрделі сурет; кең экранды фильмдер үшін статистикалы көрініс және панорама; әртүрлі жуандықтағы көптүсті контур;
сызу құралын пайдалана жасалған суретті контурлау;
ығысқан кадрдағы крестерді контурлау;
көп қабатты сахнаны бір қабатқа парақтарға шахматты жазба жасай отырып біріктіру;
салынған контурды гравюра тектес контурлау.
222. Білуге тиіс:
ығысқан кадрда панораманың қозғалу және контурлауды орындау техникасы;
қозғалыстың биомеханикасы;
суретті салу техникасы;
сызудың негіздері;
шрифтілер, сызу құралының белгіленуі және құрылысы.
223. Жұмыс үлгілері:
Контурлау.
1) ірі пландағы өзара қарым-қатынастағы адамдар кейіпкерлерінің тобынан сурет;
2) жалпы пландағы көп мөлшердегі фигурадан тұратын зоология кейіпкерлерінің тобынан сурет.
20. Жел құрылғысында қызмет көрсетуші механик
Параграф 1. Жел құрылғысында қызмет көрсетуші механик, 5-разряд
224. Жұмыс сипаттамасы:
кино түсірілім немесе телебағдарлама түсірілімі кезінде кино немесе телеоператордың нұсқауымен желдің қажетті қарқының қамтамасыз ете отырып әртүрлі конструкциялы жел құрылғысында қызмет көрсету;
тасымалдауға дайындау және жел құрылғысын тасымалдау;
қауіпсіздік техникасын ескере отырып түсірілім аумағында жел құрылғысын орнату;
двигательмен жұмыс істеу кезінде ауа ақауларын анықтау және жою: бұранданы, шассиді, балауызды, магнетті ауыстыру.
225. Білуге тиіс:
кинотүсірілім және телебағдарлама жағдайында жел құрылғысын пайдалану ерекшеліктерін;
жел құрылғысында қолданылатын әртүрлі двигательдің құрылымы және жіберу ережесі;
жел құрылғысын тасымалдау ережесі;
қолданылатын жанар май мен майдың сорттары;
двигательді жіберу, тоқтату тәсілі және тәртібі;
жұмысты өңдеуге қажет токарлы, фрезерлі және темір ұсталығының мөлшері;
қолданылып жатқан жабдықты қоршау ережесі;
двигательді консервациялау ережесі және қысты күні жел құрылғысын қосу.

Параграф 2. Механик по обслуживанию ветроустановок, 6-й разряд
226. Характеристика работ:
переоборудование двигателей (в том числе авиационных) для использования в ветроустановках;
замена деталей двигателя в ветроустановках;
выполнение всех видов ремонта ветроустановок.
227. Должен знать:
технику киносъемки и телепередачи;
правила запуска различных двигателей;
устройство оградительного оборудования различных конструкций;
режиссерский сценарий кинофильмов и телепередач.
21. Механик по обслуживанию кинотелевизионного оборудования
Параграф 1. Механик по обслуживанию кинотелевизионного
оборудования, 3-й разряд
228. Характеристика работ:
эксплуатационно-техническое обслуживание кинотелевизионных камер, студийного телевизионного оборудования и операторской техники под руководством механика по обслуживанию кинотелевизионного оборудования более высокой квалификации;
перенос камер и установка их на штативы или краны, подключение кабелей;
установка, подключение видеоконтрольных устройств и передвижных пультов режиссера;
перемещение операторской техники, кабеля, выполнение оперативного регулирования;
участие в выполнении профилактических, ремонтных и измерительных работ.
229. Должен знать:
элементарные сведения по электротехнике, радиотехнике, телевидению;
устройство и назначение основных узлов кинотелевизионных камер;
правила эксплуатации камер и операторской техники;
назначение и правила пользования измерительными приборами и инструментами;
применяемыми в работе;
виды кинопленок.
Параграф 2. Механик по обслуживанию кинотелевизионного оборудования, 4-й разряд
230. Характеристика работ:
эксплуатационно-техническое обслуживание кинотелевизионных камер студийного телевизионного оборудования и операторской техники;
подготовка оборудования к работе;
установка камер на все виды операторской техники и их балансировка;
установка необходимого набора оптики, настройка видеоконтрольных устройств;
проверка состояния пленки на отсутствие дефектов;
перезарядка камер пленкой, смена оптики, осуществляемые в процессе съемок, записей, репетиций;
чистка камер и кассет от пленочной пыли, определение простейших неисправностей и их устранение;
проведение профилактических работ.
231. Должен знать:
основы электротехники, радиотехники, телевидения, техники киносъемки;
технологии фильмопроизводства, кинооптики;
устройство основных механических и электрических узлов кинотелевизионных камер;
устройство штативов, кранов и правила их эксплуатации;
правила применения используемых контрольно-измерительных приборов и инструмента.
Параграф 3. Механик по обслуживанию кинотелевизионного
оборудования, 5-й разряд

Параграф 2. Жел құрылғысында қызмет көрсетуші механик, 6-разряд
226. Жұмыс сипаттамасы:
жел құрылғысында пайдалану үшін двигательді (авиациялыны қоса) қайта жабдықтау;
жел құрылғысының двигателінің бөлшектерін ауыстыру;
жел құрылғысының барлық түріне жөндеу жұмыстарын жасау.
227. Білуге тиіс:
кинотүсірілім және телебағдарлама техникасы;
әртүрлі двигательді жіберу ережесі;
әртүрлі конструкциялы қоршайтын жабдықтың құрылымы;
кинофильмдер мен телебағдарламаның режиссер желісі.
21. Кинотеледидарлы жабдықта қызмет көрсетуші механик
Параграф 1. Кинотеледидарлы жабдықта қызмет көрсетуші механик, 3-разряд
228. Жұмыс сипаттамасы:
кинотеледидарлы жабдықта жұмыс істейтін біліктілігі жоғары механиктің басшылығымен теледидарлы камераларды, студиялы теледидарлы жабдықта және оператор техникасына пайдалану жұмысын жүргізу;
камералардың орның ауыстыру және оларды штативқа немесе кранға орналастыру, кабельді қосу;
видеобақылаушы құрылғыларды және режиссердің қозғалмалы пультін орнату және қосу;
оператор техникасын, кабельдің орынын ауыстыру, оперативті реттеуді орындау;
профилактикалы, жөндеу және өлшеу жұмыстарына қатысу.
229. Білуге тиіс:
электротехника, радиотехника, теледидар жайлы қарапайым мәліметтерді;
кинотеледидарлы камералардың негізгі торабының құрылымы және белгіленуі;
камераларды және оператор техникасын пайдалану ережесі;
жұмыста қолданылатын өлшейтін құрылғылар мен құралдардың бекітілуі және оларды пайдалану ережесі;
кинопленканың түрлері.
Параграф 2. Кинотеледидарлы жабдықта қызмет көрсетуші механик, 4-разряд
230. Жұмыс сипаттамасы:
теледидарлы камераларды, студиялы теледидарлы жабдықта және оператор техникасына пайдалану техникасында қызмет көрсету;
жабдықты жұмысқа дайындау;
оператор техникасының барлық түріне камераларды орнату және оларды теңгеру;
қажетті оптиканың жиынтығын орнату, видеобақылайтын құрылғыны жөнге салу;
пленканы ақауларды анықтау үшін тексеру;
камераны пленкамен жабдықтау, оптиканы ауыстыруды түсірілім, баспа, дайындық кезінде жүзеге асырылуы;
камераны кассетадан, пленканың шаңынан тазарту, қарапайым ақауларды табу және оларды жою;
профилактикалы жұмыстар жасау.
231. Білуге тиіс:
электротехника, радиотехника, теледидар, кино түсіру техникасы, фильм жасау технологиясы;
кинооптиканың негіздерін, кинотеледидарлы камералардың электрлі тораптарын және негізгі механикасының құрылымын;
штатив, крандардың құрылымы және оларды пайдалану ережесі;
қолданылатын бақылау-өлшеу құрылғыларын және құралдарды қолдану ережесі.
Параграф 3. Кинотеледидарлы жабдықта қызмет көрсетуші механик, 5-разряд

232. Характеристика работ:
проверка работы узлов лентопротяжных механизмов, оптико-механических узлов, систем местного и дистанционного управления, цепей сигнализации кинотелевизионных камер;
проверка и чистка оптики и фильмового канала камер;
контроль работы кинотелевизионных камер и необходимая настройка в процессе работы;
определение неисправностей обслуживаемого оборудования и их устранение;
выполнение сложных панорам на подвижной операторской технике;
проведение мелкого ремонта кинотелевизионного оборудования;
проведение измерительных работ на обслуживаемом оборудовании.
233. Должен знать:
технические характеристики обслуживаемого оборудования;
блок-схему телевизионного оборудования;
принцип формирования и происхождения телевизионного сигнала, типы применяемых кинопленок;
правила пользования применяемыми измерительными приборами;
технические параметры кинопленок.
Параграф 4. Механик по обслуживанию кинотелевизионного оборудования, 6-й разряд
234. Характеристика работ:
подготовка к работе сложных узлов кинотелевизионных камер, определение готовности аппаратуры к работе;
подготовка и настройка обслуживаемого оборудования;
проверка киносъемочной части аппаратов путем проведения контрольных съемок с помощью контрольных приборов: автокалиматоров, индикаторов и других;
контроль и поддержание установленных технических показателей на закрепленном оборудовании.
235. Должен знать:
теоретические основы телевещания и технологии фильмопроизводства;
основы экспонометрии, светотехники, оптики и точной механики, фотохимический процесс;
основы электро- и радиоизмерений;
назначение и принципы действия измерительных приборов;
технологический процесс обработки кинопленок.
При обслуживании видеокамер, оборудования аппаратно-студийных блоков и монтажной техники, цифровых монтажных комплексов линейного и нелинейного монтажа, выявлении и устранении любых неисправностей в аналоговом оборудовании – 7-й разряд.
236. Требуется среднее профессиональное образование.
При обслуживании цифровых и аналоговых монтажных комплексов, выявлении и устранении неисправностей в цифровом оборудовании, капитальном ремонте кинотелевизионного оборудования, комплектации различного оборудования для выполнения творческих решений – 8-й разряд.
237. Требуется среднее профессиональное образование.
22. Механик по обслуживанию съемочной аппаратуры
Параграф 1. Механик по обслуживанию съемочной аппаратуры,
2-й разряд
238. Характеристика работ:
выполнение подготовительных работ по обслуживанию съемочной аппаратуры под руководством механика по обслуживания съемочной аппаратуры более высокой квалификации;
проверка наличия вспомогательной операторской техники: операторские тележки, краны, штативы, рельсы на съемочной площадке;
укладка съемочной аппаратуры, аккумуляторов, кабеля питания и доставка техники на место съемки;
черновая укладка рельсов и других видов панорамных дорог;
чистка, смазка и проверка технического состояния вспомогательной операторской техники;
протягивание кабеля питания.

232. Жұмыс сипаттамасы:
лента созатын механизмдерінің тораптарын, оптика–механикалы тораптардың, жергілікті және қашықтықтан басқарылатын, кинотеледидарлы камералардың белгі беру тізбегін тексеру жұмыстарын орындау;
камераның оптикасын тазарту және фильм каналын тексеру;
теледидарлы камераның жұмысын бақылау және жұмыс барысында қажетті түзетулер;
жұмыс жасап жатқан жабдықтың ақауларын анықтау және оларды жою;
қозғалмалы оператор техникасында күрделі панорамаларды жасау;
кинотеледидарлы жабдыққа ұсақ жөндеу жұмыстарын жасау;
жұмыс жасалып жатқан жабдықта өлшеу жұмыстарын жасау.
233. Білуге тиіс:
жұмыс жасалып жатқан жабдыққа техникалы сипаттама;
теледидарлы жабдықтың блок сызбасын;
теледидарлы белгінің қалыптасуы және пайда болуы мақсатын;
қолданылатын кинопленканың түрлерін;
қолданылатын өлшеу құралдарын пайдалану ережесі;
кинопленканың техникалы параметрлері.
Параграф 4. Кинотеледидарлы жабдықта қызмет көрсетуші механик, 6-разряд
234. Жұмыс сипаттамасы:
кинотеледидарлы камералардың күрделі торабын жұмысқа дайындау, аппараттың жұмысқа дайын екенін анықтау;
жұмыс жасалып жатқан жабдықты дайындау және икемдеу;
бақылау құралдарының көмегімен бақылау түсірілімін жасау жолымен аппараттың кино түсіретін бөлігін тексеру: автокалиматорлар, индикаторлар және басқада;
бекітілген жабдықтағы бекітілген техникалы көрсеткіштерді бақылау және қолдау.
235. Білуге тиіс:
телехабарлау және фильм жасау технологиясының теориялы негіздері;
экспонометрия, жарық техникасы, оптика және анық механиканың негіздері;
фотохимиялы процесс, электр – және радио өлшеуіштің негіздері;
өлшеуіш құралдардың белгіленуі және әрекет ету мақсаты;
кинопленканы өңдеу технологиялы процесі.
Видео камера, аппаратты студиялы блоктардың және монтажды техниканың жабдықтарын, тізімдегі санды монтажды жинақтың және тізімнен тыс жинақта жұмыс істеу барысында аналогты жабдықты кез-келген ақауды табу және жою – 7-разряд.
236. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Санды және аналогты монтажды жинақта жұмыс істеу барысында санды жабдықта, кинотеледидарды жабдықтың күрделі жөндеу жұмысында, шығармашылық шешім қабылдау үшін әртүрлі жабдықты жинақтауда ақауларды жою – 8-разряд.
237. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
2. Түсіретін аппаратураға қызмет көрсетуші механик
Параграф 1. Түсіретін аппаратураға қызмет көрсетуші механик, 2-разряд
238. Жұмыс сипаттамасы:
түсіретін аппаратта жұмыс жасайтын біліктілігі жоғары механиктің басшылығымен түсіретін аппаратурада жұмыс жасауға дайындық жұмыстарын орындау;
қосымша оператор техникасының қолда барын тексеру: оператор арбасы, крандар, штативтар, түсірілетін аймақтағы рельстер;
түсіретін аппаратураны, аккумуляторларды, қуат беретін кабельді дайындау және техникаларды түсірілім орнына жеткізу;
рельстерді және басқада панорамалы жолдар түрлерін алғашқы төсеу;
қосалқы оператор техникасын тазарту, майлау және олардың техникалы жағдайын тексеру;
қуат беретін кабельді тарту.

239. Должен знать:
основы электротехники, типы и назначение съемочных аппаратов, операторских приспособлений;
виды вспомогательной операторской техники и средств операторского транспорта;
правила транспортировки съемочной аппаратуры.
Параграф 2. Механик по обслуживанию съемочной аппаратуры,
3-й разряд
240. Характеристика работ:
выполнение подготовительных работ по обслуживанию съемочной аппаратуры;
обслуживание на съемочной площадке съемочной ручной аппаратуры для синхронных и натурных съемок под руководством механика по обслуживания съемочной аппаратуры более высокой квалификации;
прием вспомогательной операторской техники на базе;
проверка внешним осмотром тормозной системы операторских кранов и их технического состояния;
загрузка грузов в ящик контрбаланса;
выравнивание рельсового и панорамного пути по уровню и подготовка его к съемке, нанесение графита, талька;
установка штативных головок всех видов на всевозможные типы опор;
проверка напряжения и подключения кабеля к источнику питания.
241. Должен знать:
принцип действия основных элементов съемочной аппаратуры, операторских кранов и операторского оборудования;
правила эксплуатации съемочной аппаратуры и кранов;
правила подключения кабеля к источнику питания.
Параграф 3. Механик по обслуживанию съемочной аппаратуры,
4-й разряд
242. Характеристика работ:
обслуживание на съемочной площадке съемочной ручной аппаратуры для синхронных и натурных съемок;
прием съемочной аппаратуры, принадлежностей к ней и оптики на базе с проверкой их технического состояния;
монтаж аппаратуры на съемочной площадке;
зарядка и подключение камеры;
проверка правильности направления хода и работы блокировочных устройств, а также контрольных приборов аппаратуры;
контроль состояния кинопленки и видеолент;
балансирование операторских кранов с аппаратом и людьми, работа на них;
управление операторскими механизмами на съемках;
профилактика вспомогательного оборудования;
чистка и смазка съемочной аппаратуры.
243. Должен знать:
устройство обслуживаемой съемочной аппаратуры;
основы техники съемки;
основы технологии кинопроизводства;
основы кинооптики, видеозаписи;
причины возникновения и способы устранения простейших неполадок в съемочной технике, возникающих в процессе съемок.
Параграф 4. Механик по обслуживанию съемочной аппаратуры,
5-й разряд
244. Характеристика работ:
обслуживание на съемочной площадке съемочной аппаратуры всех типов со всеми видами операторских приспособлений;
перефокусирование оптики при панорамировании;
работа с объективами переменного фокусного расстояния;
обслуживание съемок рирпродукций и на экране ("блуждающая маска");
зарядка кинопленки, видеолент, двухпленочных аппаратов, зарядка стереокамер;
проверка работы камеры с помощью контрольных приборов;
профилактический уход за операторской техникой и приспособлениями;
устранение мелких неисправностей съемочной аппаратуры и операторских приспособлений на съемочной площадке с применением ручного инструмента.

239. Білуге тиіс:
электротехниканың негізі;
түсірілім аппараттарын және оператор құрылғыларының түрлері және белгіленуі;
қосалқы оператор техникасының және оператор көлік құралдарының түрлері;
түсіретін аппаратураны тасымалдау ережесі.
Параграф 2. Түсіретін аппаратураға қызмет көрсетуші механик, 3-разряд
240. Жұмыс сипаттамасы:
түсірілім аппаратурасында жұмыс жасау үшін дайындық жұмыстарын орындау;
түсірілім аппаратурасында қызмет көрсететін біліктілігі жоғары механиктің басшылығымен ілеспелі және табиғи түсірілімдер үшін түсіретін қол аппаратурасында түсірілім алаңында жұмыс жасау;
қоймада қосалқы оператор техникасын қабылдау;
оператор крандарының тежеуіш жүйесіне сыртқы тексеру жасау және олардың техникалы жағдайында тексеру;
контрбаланс жәшігіне жүкті тиеу;
рельстерді және панорамалы жолдарды разряд бойынша тексеру және оларды түсірілімге дайындау: графитті, талькті жағу;
таған қалпақшасының барлық түрін, түрлі тіреуіштерге орнату;
кернеуді және кабельді қуат беру көзіне қосылғаның тексеру.
241. Білуге тиіс:
түсірілім аппаратурасы, оператор краны және оператор жабдығының негізгі бөлшектерінің қолданылу қағидалары;
түсірілім аппаратурасы мен крандарды пайдалану ережесі;
кабельді қуат беру көзіне қосу ережесі.
Параграф 3. Түсіретін аппаратураға қызмет көрсетуші механик, 4-разряд
242. Жұмыс сипаттамасы:
түсірілім қол аппаратурасын ілеспелі және табиғи түсірілімдер үшін түсірілім алаңында жұмыс істеу;
түсірілім аппаратурасын, оған қажет құралдарды және опткаларды қабылдау, қоймада олардың техникалы жағдайын тексеріп алу;
түсірілім алаңында аппаратураны монтаждау;
блоктау құрылғыларын және аппаратураны бақылау құралдарын бағдарының және жұмысының дұрыстығын тексеру;
кинопленка мен видеолентаның жағдайын тексеру;
оператор крандарын аппарат және адамдармен теңгеру және оларда жұмыс жасау;
оператор механизмдерін түсірілім кезінде басқару;
қосалқы жабдықтың профилактикасы;
түсіру аппаратурасын тазарту және майлау.
243. Білуге тиіс:
жұмыс жасап жатқан түсірілім аппаратурасының құрылымы;
түсірілім техникасының негіздері;
кино өңдеу технологиясының негіздері;
кинооптика, видео баспаның негіздері;
түсірілім барысында пайда болатын түсірілім техникасының қарапайым ақауларының пайда болу себептері және оларды жою.
Параграф 4. Түсіретін аппаратураға қызмет көрсетуші механик, 5-разряд
244. Жұмыс сипаттамасы:
түсірілім алаңында әртүрлі түсірілім аппаратурасын олардың әртүрлі оператор құралдарымен жұмыс жасау;
оптиканы панорамалау кезінде қайтадан фокустау;
фокустау ара қашықтығын ауыстырып тұратын объективпен жұмыс жасау;
рирөндіріс және экрандағы ("қателестіретін маска") түсірілімде қызмет көрсету;
кинопленка, видеолента және екі пленкалы аппаратты, стерео камераларды толықтыру;
бақылау құралдарының көмегімен камераның жұмысын тексеру;
оператор техникасы мен құралдарына профилактикалы күтім;
түсірілім алаңында түсірілім аппаратурасы мен оператор құрылғысының ұсақ ақауларын қол құралдарын пайдалана жою.

245. Должен знать:
устройство, принцип работы и правила эксплуатации обслуживаемой съемочной аппаратуры;
электромонтажные схемы соединения деталей и узлов;
виды и свойства видеолент и кинопленок;
основные характеристики съемочных объективов и трансфокаторов;
устройство, основные типы, характеристики электроприводов постоянного и переменного тока.
Параграф 4. Механик по обслуживанию съемочной аппаратуры,
6-й разряд
246. Характеристика работ:
обслуживание на съемочной площадке систем телевизионного визирования и дистанционного управления;
работа на всех видах вспомогательной техники;
проверка съемочной аппаратуры путем съемки и с помощью контрольных приборов: автокалиматоров, тахометров, стробоскопов, вольтметров, амперметров и других;
ремонт съемочной аппаратуры и операторских принадлежностей с применением ручного инструмента.
247. Должен знать:
электромеханику и механику, технику видео- и киносъемки;
конструкцию съемочной аппаратуры, операторских принадлежностей;
основы экспонометрии;
состав фоторастворов;
правила обработки кинопленки;
причины возникновения и способы устранения механических повреждений кинопленок и видеолент в съемочных аппаратах.
23. Механик по обслуживанию телевизионного оборудования
Параграф 1. Механик по обслуживанию телевизионного оборудования, 3-й разряд
248. Характеристика работ:
выполнение простых работ по эксплуатационно-техническому обслуживанию оборудования аппаратно-студийного блока;
подготовка закрепленного оборудования аппаратно-студийного блока к работе и осуществление контроля его работы;
перенос и установка камер, видеоконтрольных устройств и другого оборудования;
подключение и включение вспомогательного технологического оборудования, видеоконтрольных устройств, операторских кранов, штативов и другого оборудования;
проверка контактов;
участие в настройке телевизионных камер и каналов;
осуществление простого электрического и механического регулирования;
замена блоков и отдельных радиокомпонентов;
выполнение простых профилактических и ремонтных работ;
участие в работе по проведению электрических измерений;
установка необходимого набора оптики;
размотка и прокладка кабеля до начала записи передачи;
подноска кабелей во время проведения репетиций и передачи.
249. Должен знать:
основные сведения по электро- и радиотехнике, телевидению, блок-схему прохождения сигналов, назначение узлов и органов регулирования телевизионной камеры, правила пользования ими;
устройство штативов, операторских кранов и механических узлов телевизионных камер;
назначение, принцип действия и правила пользования применяемыми контрольно-измерительными приборами и инструментом;
назначение испытательных таблиц для настройки телевизионного оборудования.

245. Білуге тиіс:
жұмыс жасалып жатқан түсірілім аппаратурасының құрылымын;
жұмыс қағидаларын және пайдалану ережелерін;
бөлшектер мен тораптарды байланыстыратын электромонтажды сызбаны;
видеолента мен кинопленканың түрлері мен құрылымдары;
түсірілім объективтері мен трансфокатордың негізгі сипаттамасы;
тұрақты және айнымалы тоқтың құрылысы;
негізгі түрлері және сипаттамасы.
Параграф 5. Түсіретін аппаратураға қызмет көрсетуші механик, 6-разряд
246. Жұмыс сипаттамасы:
түсірілім алаңында теледидарлы нысаналау және қашықтықтан басқару жүйесіне жұмыс жасау;
қосалқы техниканың барлық түрінде жұмыс жасау;
түсірілім аппаратурасын түсірілім және бақылау құралдырының көмегімен тексеру: автокалиматорлар, тахометрлар, стробоскоптар, вольтметрлар, амперметрлар және басқаларын;
түсірілім аппаратурасы мен оператор жабдықтарын қол құралдарын қолданып жөндеу жұмыстарын жасау.
247. Білуге тиіс:
электромеханиканы және механиканы;
видео және кинотүсірілім техникасы;
түсірілім аппаратурасы және оператор құралдарының конструкциясы;
экспонометрия негіздері;
фото ерітіндінің құрамы;
кинопленканы өңдеу ережесі;
түсірілім аппаратында кинопленкаға келтірілген ақаулардың пайда болу себептері және олардың алдын алу жолдары.
23. Теледидар жабдығында қызмет көрсетуші механик
Параграф 1. Теледидар жабдығында қызмет көрсетуші механик, 3-разряд
248. Жұмыс сипаттамасы:
аппараттық студиялық блоктың жабдықтарына техникалық пайдалану қызмет көрсету бойынша қарапайым жұмыстарды орындау;
аппараттық студиялық блоктың бекітілген жабдықтарын жұмысқа дайындау және оның жұмысына бақылау жасау;
камераларды, видеобақылау құрылғыларын және басқада жабдықтарды орнату және орның ауыстыру;
қосалқы техникалы жабдықты қосу: видеобақылау құрылғылары, оператор крандары, штатив және басқада жабдықтар;
қосылыстарды тексеру;
теледидарлы камера мен каналдарды жөнге келтіруге қатысу;
қарапайым электрлі және механикалық ретке келтірулерді жүзеге асыру;
блоктар мен бөлек радиокомпоненттерді ауыстыру;
қарапайым профилактикалы және жөндеу жұмыстарын орындау;
электр өлшемдерін жасау жұмысына қатысу;
оптиканың қажет жиынтығын орнату;
бағдарламаны түсіруді бастауға дейін кабельді орап төсеп қою;
дайындық және бағдарлама кезінде кабельді жеткізу.
249. Білуге тиіс:
электр және радиотехника, телевидение жөнінде жалпы мағлұматтарды білу;
белгінің өту блок сызбасын;
торап және теледидарлы камераны реттеу органдарын белгілеу және оларды пайдалану ережесі;
штатив, оператор крандарын және теледидарлы камераның механикалы тораптарының құрылымын;
қолданыстағы бақылау-өлшеу құрылғылары мен құралдарының белгіленуі;
қолданылу қағидасы және ережесі;
теледидарлы жабдықты жөнге келтіру үшін сынақ кестесін белгілеу.

Параграф 2. Механик по обслуживанию телевизионного оборудования, 4-й разряд
250. Характеристика работ:
выполнение работ средней сложности по эксплуатационно-техническому обслуживанию оборудования аппаратно-студийного блока;
обеспечение установленных технических режимов работы оборудования аппаратно-студийного блока, контроль его работы;
осуществление средней сложности электрического и механического регулирования закрепленного оборудования;
замена блоков и отдельных радиокомпонентов;
выполнение профилактических и ремонтных работ средней сложности;
проведение электрических измерений;
участие в контроле режима освещенности студии.
251. Должен знать:
основы электротехники, радиотехники и телевидения, блок-схему прохождения звуковых и видеосигналов;
назначение блоков в обслуживаемом оборудовании;
назначение и принцип действия оборудования смежных участков.
Параграф 3. Механик по обслуживанию телевизионного оборудования, 5-й разряд
252. Характеристика работ:
выполнение сложных работ по эксплуатационно-техническому обслуживанию оборудования аппаратно-студийного блока;
включение оборудования;
осуществление сложного электрического и механического регулирования оборудования с его разборкой, сборкой и ремонтом;
выполнение сложных профилактических работ;
участие в проведении измерений качественных параметров телевизионного оборудования;
определение и устранение неисправностей в цепях сигнализации и связи;
участие в проведении мероприятий по автоматизации, настройке и модернизации телевизионного оборудования;
ведение технической документации.
253. Должен знать:
технические характеристики обслуживаемого оборудования;
блок-схему прохождения звуковых и видеосигналов всего комплекса телевизионного оборудования;
схемы коммутации служебных связей;
монтажные схемы телевизионного и звукового оборудования;
правила пользования испытательными таблицами при настройке оборудования.
Параграф 4. Механик по обслуживанию телевизионного оборудования, 6-й разряд
254. Характеристика работ:
выполнение особо сложных работ по эксплуатационно-техническому обслуживанию оборудования аппаратно-студийного блока;
проведение подготовительных, настроечных работ и измерений всех параметров телевизионного оборудования;
определение, устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования и поддержание в нем установленных технических показателей;
участие в работах по модернизации, автоматизации и освоению нового телевизионного оборудования.
255. Должен знать:
устройство и принцип действия телевизионного оборудования;
основы электро- и радиоизмерений, магнитной записи;
принципиальные и монтажные схемы телевизионного оборудования, назначение;
устройство и правила пользования измерительной аппаратурой при производстве измерений рабочих параметров телевизионного оборудования.

Параграф 2. Теледидар жабдығында қызмет көрсетуші механик, 4-разряд
250. Жұмыс сипаттамасы:
аппараттық–студиялық блоктың жабдықтарына техникалық пайдалану қызмет көрсету бойынша орташа күрделі жұмыстарды орындау;
аппараттық-студиялық блоктың жабдықтарының бекітілген жұмыс режимін қамтамасыз ету және оның жұмысына бақылау жасау;
бекітілген жабдықтың орташа күрделі электрлі және механикалы реттеулерін жүзеге асыру;
блок және бөлек радиокомпоненттерді ауыстыру;
орташа күрделі профилактикалы және жөндеу жұмыстарын орындау;
электр өлшемдерін жүргізу;
студияға жарық беру режимін бақылауға қатысу.
251. Білуге тиіс:
электротехника, радиотехника және теледидардың негізін;
дыбыс және видео белгілердің өту блок сызбасы;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтағы блоктардың белгіленуі;
көршілес алаңдағы жабдықтың белгіленуі және қолданыс мақсаты.
Параграф 3. Теледидар жабдығында қызмет көрсетуші механик, 5-разряд
252. Жұмыс сипаттамасы:
аппаратты – студиялы блоктың жабдықтарына техникалық пайдалану қызмет көрсету бойынша күрделі жұмыстарды орындау;
жабдықты қосу;
жабдықтарды күрделі электрлі және механикалы реттеу және оны бөлшектеп, жинап оған жөндеу жұмыстарын жасауды қамтамасыз ету;
күрделі профилактикалы жұмысты орындау;
теледидар жабдықтарына сапалы параметрлерін өлшеуді жүргізуге қатысу;
дабыл қағу тізбегіндегі және жүйедегі ақауларды табу және оларды жою;
теледидарлы жабдықты автоматтау, жөнге келтіру және модернизациялау іс-шараларына қатысу;
техникалы құжатнама жасау.
253. Білуге тиіс:
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтың техникалы сипаттамасын;
теледидар жабдығының барлық жинағына дыбыстық және видео дабылдардың өту блок сызбасын;
қызмет байланысының коммутациялы сызбасы;
теледидарлы және дыбысты жабдықтың монтажды сызбасы;
жабдықты жөнге келтіру кезінде сынақ кестесін пайдалану ережесі.
Параграф 4. Теледидар жабдығында қызмет көрсетуші механик, 6-разряд
254. Жұмыс сипаттамасы:
аппаратты – студиялы блоктың жабдықтарына техникалық пайдалану қызмет көрсету бойынша өте күрделі жұмыстарды орындау;
теледидар жабдығын дайындық, жөнге келтіру және барлық параметрлерін өлшеу жұмыстарымен айналысу;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау, жою және онда бекітілген техникалы көрсеткіштерді қолдау, модернизациялау, автоматизациялау және жаңа теледидарлы жабдықты меңгеру жұмыстарына қатысу.
255. Білуге тиіс:
теледидар жабығының құрылымы және қолданыс мақсаты;
электр және радиоөлшемдерін;
магнитті баспаның негіздері;
теледидар жабдығының қағидалы және монтажды сызбасы;
теледидар жабдығының жұмыс параметрлерін өлшеу кезінде өлшеу аппараттарымен пайдалану ережесі;
белгіленуі және құрылғысы.

256. Требуется среднее профессиональное образование.
Параграф 5. Механик по обслуживанию телевизионного оборудования, 7-й разряд
257. Характеристика работ:
комплексное эксплуатационно-техническое обслуживание всех видов телевизионного оборудования;
выполнение работ по обслуживанию сложных электронных систем и устройств телевизионного тракта, камерных каналов;
контроль соблюдения всех параметров работы телевизионного оборудования;
диагностика, проверка работы отдельных узлов и электронных систем;
выявление неполадок и устранение отклонений в системах информационного обеспечения;
проведение профилактических и ремонтных работ телевизионного оборудования: видеозаписи, монтажных пультов, мониторов и другого оборудования;
участие в работах по установлению оптимальных режимов работы телевизионного оборудования, монтаже и освоении новых видов телевизионной техники.
258. Должен знать:
теоретические основы телевидения;
устройство и принцип действия телевизионного оборудования;
основы электро- и радиоизмерений, магнитной записи, функциональные;
принципиальные и монтажные схемы устройства телевизионного оборудования;
методы измерения параметров оборудования телевизионного тракта и камерных каналов;
способы ремонта и наладки отдельных узлов и электронных схем;
приемы выполнения работ по диагностике и ремонту неисправностей телевизионного оборудования;
основы методов расчета оптимальных режимов работы телевизионного оборудования;
технологию проведения студийных телевизионных съемок и трансляций.
259. Требуется среднее профессиональное образование.
Параграф 6. Механик по обслуживанию телевизионного оборудования, 8-й разряд
260. Характеристика работ:
участие в разработке, модернизации и освоении нового телевизионного оборудования с использованием электронных систем, устройств с программным и видеоуправлением, электроавтоматикой;
обслуживание и комплексная наладка, ремонт всех видов телевизионного оборудования с использованием устройств программного управления, электронных систем, устройств телевизионного тракта, камерных каналов;
диагностика, проверка взаимодействия блоков телевизионного оборудования, систем управления, выявление, устранение неисправностей и дефектов в их работе;
контроль работы комплекса телевизионного оборудования и обеспечение соблюдения всех технологических параметров;
анализ, систематизация отказов и повреждений в работе телевизионного оборудования, электронных и видеосистем;
комплексное регулирование всех видов телевизионного оборудования, электронных систем, устройств телевизионного тракта, камерных каналов;
ведение технической документации по эксплуатации, наладке и ремонту технических средств.

256. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Параграф 5. Теледидар жабдығында қызмет көрсетуші механик, 7-разряд
257. Жұмыс сипаттамасы:
теледидар жабдығының барлық түріне кешенді техникалық пайдалану қызмет көрсету;
теледидар жолдарының, камералы каналдардың электронды жүйесі мен құрылғысына қызмет көрсету жұмыстарын орындау;
теледидар жабдығының барлық жұмыс параметрлерінің сақталуын қамтамасыз ету;
бөлек тораптар мен электронды жүйенің жұмысын тексеру және диагностикалау;
ақпаратты қамтамасыз ету жүйелеріндегі ақауларды табу және ауытқушылықты жою;
теледидар жабдығына профилактикалы және жөндеу жұмыстарын орындау: видео түсірілім, монтажды пульттар, мониторлар және басқа жабдықтар;
теледидар жабдығының оңтайлы жұмыс режимін орнатуға, монтаждауға және теледидар техникасының жаңа түрлерін меңгеру жұмыстарына қатысу.
258. Білуге тиіс:
теледидардың теоретикалы негіздері;
теледидар жабдығының құрылымы және қолданыс мақсаты;
электр және радиоөлшемдерін;
магнитті баспа негіздері;
теледидар жабдықтарының құрылымының функционалды;
қағидалы және монтажды сызбасы;
теледидар жолдарының және камера каналдарының параметрлерін өлшеу тәсілі;
бөлек тораптардың және электронды сызбаларға жөндеу жұмыстарын жасау тәсілдері;
теледидар жабдығының ақауларын жөндеу және диагностикалау жұмыстарын орындау тәсілдері;
теледидар жабдығының оңтайлы жұмыс режимін есептеу тәсілінің негізі;
студиялы теледидарлы түсірілім мен трансляцияларды жүргізу технологиясы.
259. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Параграф 6. Теледидар жабдығында қызмет көрсетуші механик, 8-разряд
260. Жұмыс сипаттамасы:
бөлшектеуге, модернизация және электронды жүйені, бағдарламалы және видеобасқару, электроавтоматика құрылғыларын пайдаланып жаңа теледидар жабдығын меңгеруге қатысу;
теледидар жабдығын бағдарламалы басқару, электронды жүйе, теледидар жолдарын және камера каналдары құрылғыларын пайдалана отырып теледидар жабдығының барлық түріне қызмет көрсету кешенді жөндеу және жөндеу жұмыстарын жасау;
теледидар жабдығының, басқару жүйесінің блоктарының әрекеттесуін тексеру және диагностикадан өткізу: олардың жұмысындағы ақауларын және кемшіліктерін табу және жою;
теледидар жабдығының жиынтығының жұмысын бақылау және барлық технологиялы параметрлерін сақталуын қамтамасыз ету;
теледидар жабдығының, электронды және видеожүйенің жұмысындағы тоқтап қалуларын және ақауларын жүйелеу және талдау;
теледидар жабдығының барлық түрін, электронды жүйе, теледидар жолдарының және камера каналдарының құрылғыларын кешенді реттеу;
техникалы құралдарды пайдалану, дайындау және жөндеу бойынша техникалы құжатнама ұстау.

261. Должен знать:
теоретические основы телевидения;
устройство и принцип действия телевизионного оборудования;
основные технические характеристики, конструктивные особенности телевизионного оборудования;
основы электро- и радиоизмерений, магнитной записи, принципиальные и монтажные схемы телевизионной аппаратуры, оборудования, входящих в тракт радиовещания, радиосвязи, телевидения, конструктивные, электрические и другие особенности электронных устройств, систем управления и систем передачи данных в локальных сетях;
назначение, устройство измерительной аппаратуры и правила пользования ею при производстве измерений параметров работы телевизионного оборудования;
правила чтения электрических и принципиальных схем;
методы, способы переналадки электронного оборудования, систем управления и аппаратуры передач данных;
основы методов расчета оптимальных режимов работы телевизионного оборудования;
технологические процессы по обслуживанию, ремонту телевизионного оборудования, аппаратуры, средств связи;
приемы выполнения работ по диагностике и ремонту неисправностей телевизионного оборудования;
технологию проведения работ телевизионного производства.
262. Требуется среднее профессиональное образование.
24. Механик по ремонту и обслуживанию кинотехнологического оборудования
Параграф 1. Механик по ремонту и обслуживанию
кинотехнологического оборудования, 4-й разряд
263. Характеристика работ:
обслуживание и ремонт, монтаж и демонтаж кинотехнологического оборудования под руководством механика по ремонту и обслуживанию кинотехнологического оборудования более высокой квалификации;
обслуживание и ремонт технологических трубопроводов, вентилей, фильтров, баков;
проверка технического состояния обслуживаемого оборудования, ежедневный замер параметров по регламенту;
проведение профилактических регламентных работ согласно технологическим картам.
264. Должен знать:
назначение и технические характеристики обслуживаемого оборудования;
правила пользования инструментом и приспособлениями;
особенности механической обработки поливинилхлоридных материалов, слесарное дело в объеме выполняемых работ.
Параграф 2. Механик по ремонту и обслуживанию
кинотехнологического оборудования, 5-й разряд
265. Характеристика работ:
обслуживание и ремонт сложного кинотехнологического оборудования;
демонтаж, разборка, наладка, ремонт, сборка, монтаж деталей лентопротяжных трактов кинокопировальных аппаратов и проявочных процессоров;
обслуживание кинокопировальных аппаратов по соответствующему регламенту: закачка-откачка растворов, регулирование дозаторов, установка требуемой температуры растворов, проверка работы цветовых клапанов копировальных аппаратов и уровня освещенности;
шлифование и подгонка деталей лентопротяжного тракта.

261. Білуге тиіс:
теледидардың теоретикалы негіздері, теледидар жабдығының құрылымы және қолданылу қағидалары;
теледидар жабдығының конструктивті ерекшеліктері және негізгі техникалы сипаттары;
электр және радиоиөлшеуіштің, магнитті баспаның негіздері;
радиохабарлау, радиобайланыс жолына кіретін теледидар аппараттары, жабдықтарының қағидалы және монтажды сызбасы;
электронды құрылғылардың, басқару жүйесінің және жергілікті желідегі мәліметтерді жіберу жүйесінің конструктивті;
электрлі және басқада ерекшеліктері;
өлшеу аппаратурасының белгіленуі;
құрылымы және теледидар жабдығының жұмыс параметрлеріне өлшеу жүргізуде онымен пайдалану ережелері;
электрлі және қағидалы сызбаны оқу ережесі;
электронды жабдықтың;
басқару жүйесінің және мәліметтерді жіберу аппаратурасын қайтадан жөндеу әдісі, тәсілдері;
теледидар жабдығының оңтайлы жұмыс режимінің тәсілін есептеу, теледидар жабдығының, аппаратының, байланыс құралдарына жөндеу жұмыстарын жасау;
қызмет көрсету технологиялы процесі;
теледидар жабдығының ақауларын жөндеу және диагностикалау жұмыстарын орындау тәсілі;
теледидар өндірісінің жұмысын жасау технологиясы.
262. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
24. Кинотехнологиялық жабдықты жөндеу және қызмет көрсетуші механик
Параграф 1. Кинотехнологиялық жабдықты жөндеу және қызмет көрсетуші механик, 4-разряд
263. Жұмыс сипаттамасы:
кинотехнологиялық жабдықты жөндеу және қызмет көрсету бойынша біліктілігі жоғары механиктің басшылығымен кинотехнологиялық жабдыққа монтаж және демонтаж, жөндеу жұмыстарын жасау және қызмет көрсету;
технологиялы құбырларға, желдеткіш, фильтр және бактарға қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жасау;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтың техникалы жағдайын тексеру, регламент бойынша параметрлерді күнделікті өлшеу;
технологиялы карталарға сәйкес профилактикалы регламент жұмыстарын орындау.
264. Білуге тиіс:
қызмет көрсетіліп жатқан жабдыққа техникалы сипаттама жасау және белгіленуі;
құралдар мен құрылғыларды пайдалану ережесі;
поливинилхлоридты материалдарды механикалы өңдеу ерекшеліктері;
орындалып жатқан жұмыстың мөлшеріндегі темір ұсталы жұмыстар.
Параграф 2. Кинотехнологиялы жабдықты жөндеу және қызмет көрсетуші механик, 5-разряд
265. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі кинотехнологиялық жабдыққа қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жасау;
кино көшіретін аппараттың және айқындау процессорының лента созғыш жолдарының бөлшектерін монтаждау, демонтаждау, бөлшектеу, дайындау және жөндеу;
кино көшіретін аппаратты лайықты регламент бойынша қызмет көрсету: ерітіндіні шайқау, дозаторды реттеу, ерітіндіге қажет температураны орнату, көшірме аппаратының түрлі-түсті клапандарының жұмысын және жарық түсіру деңгейін тексеру;
лента созғыш жолдардың бөлшектерін тегістеу және тықсыру.

266. Должен знать:
технологию обработки кинопленок, температурные и скоростные характеристики обслуживаемого оборудования;
основные причины возникновения и способы устранения неполадок, возникающих в процессе копирования и обработки кинопленки;
правила пользования применяемыми измерительными приборами и методику измерений заданных параметров, слесарное дело в объеме выполняемых работ.
Параграф 3. Механик по ремонту и обслуживанию
кинотехнологического оборудования, 6-й разряд
267. Характеристика работ:
обслуживание и ремонт сложного кинотехнологического оборудования, оптических систем фонограммных блоков кинокопировальных аппаратов, систем закачки и циркуляции растворов, насосов различных систем, компрессоров и вентиляторов с электродвигателями различной мощности;
сварка поливинилхлоридных изделий, прокладка и монтаж винипластовых трубопроводов;
изготовление и реставрация деталей и узлов обслуживаемого оборудования;
обслуживание и ремонт реставрационных машин и машин ультразвуковой чистки кинопленки, склеечных полуавтоматов для склейки кинопленки.
268. Должен знать:
типы применяемых кинопленок, особенности их применения и обработки;
устройство насосов различных систем, вентиляторов с электродвигателями различной мощности, компрессоров, технологические карты на производство выполняемых работ;
правила подключения трехфазных электродвигателей, их фазировки и заземления;
методику обнаружения причин механических повреждений кинопленки и способы их устранения;
технологию производства слесарных работ.
Параграф 4. Механик по ремонту и обслуживанию
кинотехнологического оборудования, 7-й разряд
269. Характеристика работ:
монтаж, обслуживание и ремонт особо сложного кинотехнологического оборудования, предназначенного для печати и обработки фильмовых материалов: кинокопировальных аппаратов аддитивной печати, проявочных процессоров;
техническое обслуживание и ремонт высокоточных электронных контрольно-измерительных приборов отечественного и зарубежного производства: сенситометров, денситометров, экспрессфотометров, спектрофотометров, магнитных мешалок, PH-метров и ионометров, фотоэлектрокалориметров, сушильных шкафов, прочего лабораторного оборудования;
техническое обслуживание наиболее сложных процессов обработки кинопленки;
контроль работы: электронных систем терморегулирования, дозирующих устройств, устройств подачи и кондиционирования воздуха, специальной очистки промывной воды;
ремонт и техническое обслуживание оборудования отечественного и зарубежного производства, предназначенного для извлечения вторичного серебра из технологических растворов;
профилактическое обслуживание и ремонт источников электропитания, преобразователей напряжения и тиристорных регуляторов.

266. Білуге тиіс:
кинопленканы өңдеу технологиясы;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтың температуралы және жылдамдық сипаттамасы;
кинопленканы көшіру және өңдеу барысында пайда болатын;
ақаудың негізгі пайда болу себептері және олардың алдын-алу жолдары;
қолданыстағы өлшеу құралдарын пайдалану ережесі мен берілген параметрлерді өлшеу тәсілі;
орындалып жатқан жұмыстың мөлшеріндегі темір ұсталы жұмыстар.
Параграф 3. Кинотехнологиялы жабдықты жөндеу және қызмет көрсетуші механик, 6-разряд
267. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі кинотехнологиялық жабдықты, кино көшіретін аппараттың фонограммалы блогының оптикалы жүйесін, ерітіндіні шайқау және айналым жүйесін, әртүрлі жүйелі насостың, әртүрлі қуатты электродвигательді компрессор мен желдеткіштерге қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындау;
поливинилхлоридтты өнімдерді дәнекерлеу, винипластты құбырды төсеу және монтаждау;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтың бөлшектері мен тораптарын дайындау және жаңарту жұмыстарын жасау;
қайта жаңартатын машинаны және кинопленканы ультрадыбыспен тазартатын машинаны, кинопленкаларды жапсыратын жапсырма жартылай аппаратқа қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жасау.
268. Білуге тиіс:
қолданылып жатқан кинопленканың түрі;
оларды пайдалану және өңдеу ерекшеліктері;
әртүрлі жүйелі насостардың,
әртүрлі қуатты вентиляторлардың,
компрессорлардың құрылысы, орындалатын жұмыстың өндірісіндегі технологиялы карталар;
үш фазалы электродвигательдерді қосу ережесі;
оларды фазалау және жерлендіру,
кинопленканың механикалы ақауларының себебін табу әдістемесі және оларды жою тәсілдері;
орындалып жатқан жұмыстың мөлшеріндегі темір ұсталы жұмыстар.
Параграф 4. Кинотехнологиялы жабдықты жөндеу және қызмет көрсетуші механик, 7-разряд
269. Жұмыс сипаттамасы:
фильм материалдарын басу және өңдеуге арналған күрделі кинотехнологиялық жабдықты монтаждау, қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жасау: аддитивті баспалы кино көшіретін аппаратты, айқындайтын процессор;
отандық және шетелдік өндірісті өте тура электронды бақылау-өлшеу құралдарына техникалы қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындау: сенситометрлер, денситометрлер, экспрессфотометрлер, спектрофотометрлер, магнитті араластырғыштар, PH-метрлер және ионометрлер, фотоэлектрокалориметрлер, кептіретін шкафтар, басқада зертханалы жабдықтар;
кинопленканы өңдейтін әлдеқайда күрделі процестерге техникалық қызмет көрсету;
жұмысты бақылау: термореттегіш электронды жүйе, мөлшерлейтін құрылғы, жіберетін және ауаны желдету құрылғысы, жуатын суды арнайы тазарту;
технологиялы ерітіндіден күмісті екінші рет алуға арналған отандық және шетелдік өндірістегі жабдыққа техникалы қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жасау;
электр қуат бергішін, кернеуді түрлендіруші және тиристорлы реттеуіштерге профилактикалы қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жасау.

270. Должен знать:
устройство и принцип действия лабораторного контрольно-измерительного оборудования;
параметры и устройство приборов терморегулирования;
методику наладки лентопротяжных трактов обслуживаемого оборудования, оптических систем и систем терморегулирования, устройство, принцип работы электродвигателей постоянного тока, схем их подключения и регулирования оборотов.
271. Требуется среднее профессиональное образование.
Параграф 5. Механик по ремонту и обслуживанию
кинотехнологического оборудования, 8-й разряд
272. Характеристика работ:
монтаж, техническое обслуживание и ремонт кинотехнологического оборудования повышенной сложности, предназначенного для печати и обработки фильмовых материалов, кинокопировальных аппаратов аддитивной иммерсионной печати, снабженных устройством для печати фонограммы, проявочных процессоров, снабженных системой химического и температурного контроля, рэк-лифтом, системой программирования технологического процесса;
юстировка оптических систем кинокопировальных аппаратов, цветоанализаторов зарубежного производства, снабженных электронной системой сбора информации и управления, ремонт их отдельных блоков и узлов, выполненных на основе микропроцессоров;
ремонт и техническое обслуживание систем передач проявочных процессоров, наладка и корректирование скоростных режимов вариаторов и редукторов;
ремонт и техническое обслуживание исполнительных механизмов и устройств;
ремонт и техническое обслуживание высокоточных оклеечных полуавтоматов и автоматов зарубежного производства, предназначенных для монтажа негатива;
обслуживание и ремонт электронно-механических систем главных систем стабилизации скорости, автоматики и сигнализации;
определение и устранение причин механического повреждения фильмовых материалов в лентопротяжных трактах кинокопировальных аппаратов, цветоанализаторов, проявочных процессоров и так далее;
обслуживание, ремонт и наладка машин и оборудования зарубежного производства, предназначенного для реставрации основы и эмульсионного слоя фильмовых материалов: систем ультразвуковой чистки фильмовых материалов, системы глянцевания основы;
обслуживание и ремонт устройств подачи и контроля параметров кондиционирования воздуха и специальной очистки промывной воды;
пусконаладочные работы после комплексного профилактического ремонта, испытание кинотехнологического оборудования при всех режимах работы.
273. Должен знать:
процессы обработки кинопленки, правила работы с контрольно-измерительной аппаратурой;
устройство и принцип действия кинотехнологического оборудования цеха;
основные физико-химические свойства технологических растворов, основные законы электротехники и механики.

270. Білуге тиіс:
зертханалы бақылау-өлшеу жабдығының құрылысы және қолданылу қағидасы;
термореттегіш құралдардың параметрлері мен құрылысы;
қызмет көрсетілу лента созатын құралдардың;
оптикалы жүйесінің және термореттеу жүйесінің әдістемесі;
қалыпты тоқты электродвигательдің жұмыс мақсаты және құрылысы;
оларды қосу және айналымын реттеу.
271. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Параграф 5. Кинотехнологиялы жабдықты жөндеу және қызмет көрсетуші механик, 8-разряд
272. Жұмыс сипаттамасы:
фильм материалдарын басатын және өңдеуге арналған, өте күрделі кинотехнологиялы жабдықты монтаждауға, техникалы қызмет көрсетуге және жөндеу жұмыстарын орындауға: аддитивті иммерсионды басатын кинокөшіретін аппаратты, фонограммаларды басуға арналған жабдықталған құрылғы, химиялы және температуралы бақылау жүйесімен, рэк-лифтпен, технологиялы процессті бағдарламалау жүйесімен жабдықталған айқындайтын процессор;
кинокөшіретін аппараттардың, шетелде өндірілген ақпаратты электронды түрде жинау және басқару жүйесімен жабдықталған түс талдауыштың оптикалы жүйесін түзету, микропроцессордың негізінде орындалған бөлек блоктар мен тораптарына жөндеу жұмыстарын жасау;
айқындайтын процессорлардың мәлімет жіберу жүйесіне жөндеу жұмыстарын жасау және техникалы қызмет көрсету;
вариаторлар мен редукторлардың шапшаң режимдерін түзету және жөндеу;
орындайтын механизм мен құрылғыларға жөндеу жұмыстарын жасау және техникалы қызмет көрсету;
өте дәл желімдейтін жартылай автоматтандырылған және негативті монтаждауға арналған шетелде өндірілген автоматтарға жөндеу жұмыстарын жасау және техникалы қызмет көрсету;
жылдамдықты реттейтін басты жүйенің, автоматика және дабылқағу электронды – механикалы қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жасау;
кинокөшіретін аппараттардағы, түс талдайтын, айқындайтын процессорлардың лента созғыш құралдардағы фильм материалдарына келтірілген механикалы ақаулардың себебін табу және оны жою;
фильм материалдарының эмульсиялы қабатын және негізін жаңарту жұмыстарын жасауға арналған шетелде өндірілген жабдықтың және машинаға жөндеу жұмыстарын жасау және қызмет көрсету: фильм материалдарын ультрадыбысты тазарту жүйесі, жылтыр негіз жүйесі;
ауаны кондиционерлеу мен жуатын суды арнайы тазарту параметрлерінің жіберу және бақылау құрылғыларына қызмет көрсету және жөндеужұмыстарын жасау;
кешенді профилактикалы жөндеу жұмыстарынан кейін реттеу жұмыстарын жасау, кинотехнологиялы жабдықты жұмыстың бар режимімен сынау.
273. Білуге тиіс:
кинопленканы өңдеу процесі;
бақылау–өлшеу аппаратурасында жұмыс жасау ережесі;
цехтың кинотехнология жабдығының қолдану мақсаты және құрылысы;
технологиялы ерітіндінің негізгі физикалық-химиялық құрамы;
электротехника мен механиканың негізгі заңдылықтары.

274. Требуется среднее профессиональное образование.
25. Монтажник негатива
Параграф 1. Монтажник негатива, 1-й разряд
275. Характеристика работ:
склейка контратипов, промежуточных позитивов, негативов фонограмм;
подготовка пленки для печати сайнексов, установочных роликов и ее склейка;
подклейка защитных ракордов к негативам изображения, негативам фонограмм, промежуточным позитивам, контратипам.
276. Должен знать:
правила обращения с пленкой;
технику склейки пленки;
правила пользования монтажным оборудованием: монтажным столом, синхронизатором, склеечным полуавтоматом.
Параграф 2. Монтажник негатива, 2-й разряд
277. Характеристика работ:
монтаж негативов изображения и рекламных роликов под руководством монтажника негатива более высокой квалификации;
подготовка негативов изображения, негативов фонограммы, промежуточного позитива и контратипов к печати;
разборка негативного материала и регистрация в соответствующем журнале с отметкой на этикетке.
278. Должен знать:
правила обращения с негативными материалами;
основы технологии обработки пленки;
основы техники монтажа негативного материала.
Параграф 3. Монтажник негатива, 3-й разряд
279. Характеристика работ:
монтаж и перемонтаж негативов изображения и рекламных роликов;
отбор дублей негатива для монтажа и их систематизация;
подготовка фонограммы перезаписи для печати на одну пленку;
подготовка негатива изображения к реставрации;
оформление стандартными ракордами негативов изображения, негативов фонограммы и контратипов;
стартовка исходных материалов;
обслуживание не менее двух полнометражных условных фильмов.
280. Должен знать:
технику монтажа негативных материалов;
технологию съемочного процесса;
нормативно-техническую документацию, используемую при монтаже.
Параграф 4. Монтажник негатива, 4-й разряд
281. Характеристика работ:
монтаж и перемонтаж промежуточных позитивов, контратипов дублируемых фильмов;
отбор, монтаж негативов для печати промежуточных позитивов и монтаж промежуточных позитивов для съемки комбинированных кадров;
подбор исходных фильмовых материалов для впечатывания субтитров;
подготовка исходных материалов для сдачи в массовую печать;
оформление исходных фильмовых материалов ракордами;
обслуживание не менее трех полнометражных условных фильмов.
282. Должен знать:
сорта и виды пленки;
основы технологии дублирования фильмов.
Параграф 5. Монтажник негатива, 5-й разряд
283. Характеристика работ:
монтаж черно-белого и цветного негатива изображения обычных и широкоэкранных кинофильмов, изображения отснятого на 16-миллиметровой обращаемой пленке, по рабочему позитиву;
монтаж установочных роликов;
обслуживание не менее четырех полнометражных условных фильмов.

274. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
25. Негативті монтаждаушы
Параграф 1. Негативті монтаждаушы, 1-разряд
275. Жұмыс сипаттамасы:
контратиптерді, аралық позитивтерді, фонограмма негативі;
сайнекстарды, бекітілген роликтарды басуға арналған пленканы дайындау және оларды желімдеу;
суреттің негативіне, фонограмманың негативіне, аралық позитивтерге, контративтерге қорғайтын ракордтарды жапсыру.
276. Білуге тиіс:
пленкамен жұмыс жасау ережесі;
пленканы желімдеп жапсыру ережесі;
монтаждау жабдығын пайдалану ережесі;
монтажды стол, синхронизатор, желімдейтін жартылай автомат.
Параграф 2. Негативті монтаждаушы, 2-разряд
277. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары негативті монтаждаушының басшылығымен бейнені және жарнама роликтарын монтаждау;
негативті бейнені, негативті фонограмманы, аралық позитивті және контративті басылымға дайындау;
негатив материалын сұрыптау және заттаңбасындағы белгімен тиісті журналға тіркеу.
278. Білуге тиіс:
негатив материалымен жұмыс жасау ережесі;
пленканы өңдеу технологиясының негізі;
негативті материалды монтаждау техникасы.
Параграф 3. Негативті монтаждаушы, 3-разряд
279. Жұмыс сипаттамасы:
бейне негативін және жарнама ролигін монтаждау және қайта монтаждау;
монтаждауға дубльдің негативін таңдау және оларды жүйелендіру;
бір пленкаға басу үшін фонограмманы қайта басуға дайындау;
бейненің негативін қайта жасауға дайындау;
бейненің негативін, фонограмманың негативін және контратиптерді стандартты ракорттармен безендіру;
алғашқы материалдарды іске қосу;
қызмет көрсетуі екі толық метражды шартты фильмнен кем болмауы керек.
280. Білуге тиіс:
негативті материалдарды монтаждау техникасы;
түсіру процесінің технологиясын;
монтаждау барысында пайдаланылатын нормативтік-техникалық құжатнама.
Параграф 4. Негативті монтаждаушы, 4-разряд
281. Жұмыс сипаттамасы:
аралық позитивті, дубляждалып жатқан фильмнің контратипін монтаждау және қайта монтаждау;
аралық позитивті басу үшін монтаждау және аралас кадрларды түсіру үшін аралық позитивті монтаждау және таңдау;
субтитрларды басу үшін алғашқы фильм материалдарының таңдап алу;
алғашқы материалдарды бұқаралы басуға жіберу үшін дайындау;
алғашқы фильм материалдарын ракордпен безендіру;
қызмет көрсетуі үш толық метражды шартты фильмнен кем болмауы керек.
282. Білуге тиіс:
пленканың сорты мен түрі;
фильмді дубляждау технологиясының негізі.
Параграф 5. Негативті монтаждаушы, 5-разряд
283. Жұмыс сипаттамасы:
қарапайым және кең экранды кинофильмдердің қара-ақ және түрлі-түсті негативін, 16-миллиметрлі айнымалы пленкада жұмыс позитивінде түсірілген суретті монтаждау;
нұсқаушы роликті монтаждау;
қызмет көрсетуі төрт толық метражды шартты фильмнен кем болмауы керек.

284. Должен знать:
основы технологии обработки пленки;
основы технологии производства фильма.
Параграф 6. Монтажник негатива, 6-й разряд
285. Характеристика работ:
монтаж черно-белого и цветного негатива изображения широкоформатных, стереоскопических кинофильмов, изображения, отснятого на 16-миллиметровой негативной пленке по рабочему позитиву, и изображения, отснятого на 16-миллиметровой обращаемой пленке для видеомагнитной записи;
обслуживание не менее пяти полнометражных условных фильмов.
286. Должен знать:
технику монтажа широкоформатных, стереоскопических фильмов и изображения, отснятого на 16-миллиметровой негативной и обращаемой пленках.
При монтаже широкоформатных негативов фильмов по 35-миллиметровому рабочему позитиву с использованием разноскоростных синхронизаторов, 35-миллиметровому негативов по рабочему позитиву с использованием столов с раздельным движением пленок 7-й разряд.
При монтаже 35-миллиметровых и 70-миллиметровых промежуточных позитивов и контратипов – 8-й разряд.
Для монтажника негатива 7-го и 8-го разрядов требуется среднее профессиональное образование.
26. Монтажник позитива
Параграф 1. Монтажник позитива, 1-й разряд
287. Характеристика работ:
выполнение подготовительных работ по монтажу позитива. Разборка позитива изображения и магнитных фонограмм по сценарным номерам;
склейка рабочего материала для отбора дублей и колец к тонировочным работам;
обслуживание смен речевого, шумового и музыкального озвучения: ведение документации, склейка пленок, перенос коробок с пленкой в просмотровые залы и в тонателье.
288. Должен знать:
правила обращения с пленкой, технику склейки пленок;
правила работы на монтажном и звукомонтажном столах, синхронизаторе, склеечном прессе, расшифровщике;
назначение стандартных ракордов;
правила размагничивания инструмента.
Параграф 2. Монтажник позитива, 2-й разряд
289. Характеристика работ:
отбор дублей для монтажа позитива;
синхронизация позитива изображения и магнитных фонограмм по хлопушкам;
разметка рабочего материала сценарными номерами;
составление паспортов для монтажа негатива;
разбор и систематизация дублей и срезок;
обслуживание не менее двух полнометражных условных фильмов.
290. Должен знать:
технику монтажа фильма, режиссерский сценарий;
порядок работы с монтажными карточками;
порядок ведения рабочего материала при монтаже;
правила подготовки киноматериала к редакторскому просмотру, трактовой репетиции, видеомагнитной записи, эфиру;
правила оформления документации.
Параграф 3. Монтажник позитива, 3-й разряд
291. Характеристика работ:
монтаж синхронных сюжетов, передач, очерков;
подготовка рабочих материалов к тонировке (речевому, шумовому и музыкальному озвучению);
синхронизация первичных репличных фонограмм и синхронных шумов под рабочее изображение на звукомонтажном столе;
подготовка материалов для передачи на реставрацию;
метрирование частей, подготовка монтажных листов;
обслуживание не менее трех полнометражных условных фильмов.

284. Білуге тиіс:
пленканы өңдеудің негізгі технологиясы,
фильмді өңдеудің негізгі технологиясы.
Параграф 6. Негативті монтаждаушы, 6-разряд
285. Жұмыс сипаттамасы:
кең форматты, стереоскопты кинофильмді, бейнені, 16 миллиметрлі негатив пленкасында жұмыс позитивінде түсірілген және видеомагнитті баспа үшін 16 миллиметрлі айнымалы пленкада түсірілген суреттерді қара-ақ және түрлі түсті негативті монтаждау;
қызмет көрсетуі бес толық метражды шартты фильмнен кем болмауы керек.
286. Білуге тиіс:
кең форматты, стереоскопты кинофильмді және бейнені;
16 миллиметрлі негатив және айнымалы пленкасын монтаждау техникасы;
кең форматты 35 миллиметрлі жұмыс позитиві бойынша әртүрлі жылдамдықтағы ілеспелерді пайдаланып фильмдер негативін;
35 миллиметрлі жұмыс позитиві бойынша пленканың бөлек қозғалу столын пайдаланып жұмыс позитиві бойынша негативті монтаждау кезінде – 7-разряд.
35 миллиметрлі және 70 миллиметрлі аралық позитив және контративті монтаждауда – 8-разряд.
7 және 8-разрядты негативті монтаждаушыға орта кәсіптік білім талап етіледі.
26. Позитивті монтаждаушы
Параграф 1. Позитивті монтаждаушы, 1-разряд
287. Жұмыс сипаттамасы:
позитивті монтаждауға дайындық жұмыстарын жасау;
бейненің позитивін және магнитті фонограмманы сценалау нөмірі бойынша монтаждау;
дубльді таңдау үшін жұмыс материалын және тондау жұмысына дөңгелекті жапсыру;
сөйлеу, шулау және музыкалы дыбыстау кезегіне қызмет көрсету: құжатнама жүргізу, пленкаларды жапсыру, пленка салынған жәшіктерді тексеретін және тондайтын залға жеткізу.
288. Білуге тиіс:
пленкамен жұмыс істеу ережесін;
пленканы жапсыру техникасын;
монтаждау, дыбыс монтаждау үстелінде, синхронизаторларда, желімдейтін престе, шифрды ашатын аппаратта жұмыс істеу ережесі;
стандартты ракордты белгілеу;
құралды магниттеу ережесі.
Параграф 2. Позитивті монтаждаушы, 2-разряд
289. Жұмыс сипаттамасы:
позитивті монтаждау үшін дубльдерді іріктеу;
бейненің позитивін және сақпан бойынша магнитті фонограмманы синхронизациялау;
жұмыс материалдарын сахна нөмірлерімен таңбалау;
негативті монтаждау үшін паспорт жасау;
дубль мен үзінділерді жүйелеу және талдау;
қызмет көрсетуі екі толық метражды шартты фильмнен кем болмауы керек.
290. Білуге тиіс:
фильмі монтаждау техникасы;
режиссер сценариі, монтажды карточкалармен жұмыс істеу тәртібі:
монтаждау барысында жұмыс материалдарын жүргізу тәртібі;
киноматериалды редактор қарауына, тракт дайындығына, видеомагнитті баспаға, эфирге дайындау тәсілі;
құжатнаманы рәсімдеу ережесі.
Параграф 3. Позитивті монтаждаушы, 3-разряд
291. Жұмыс сипаттамасы:
синхронды сюжеттерді, бағдарламаларды, нобайларды монтаждау;
жұмыс материалдарын тондауға (сөйлеу, шулау және музыкалы дыбысталуға) дайындау;
алғашқы қыстырма фонограммаларын және синфронды шуды дыбысмонтаждау үстелінде жұмыс бейнесінің негізінде синхрондау;
материалдарды қалпына келтіруге жіберу;
бөліктерді метрлеу, монтажды парақтарды дайындау;
қызмет көрсетуі үш толықметражды шартты фильмнен кем болмауы керек.

292. Должен знать:
основы технологии кинопроизводства;
технику параллельного монтажа;
технологию монтажа очерков, сюжетов, передач, технику синхронной киносъемки;
правила эксплуатации всего комплекса звукомонтажного оборудования, основную нормативно-техническую документацию, используемую при монтаже.
Параграф 4. Монтажник позитива, 4-й разряд
293. Характеристика работ:
монтаж речевого, шумового озвучения хроникально-документальных телефильмов и фондовых спектаклей;
синхронизация речевого озвучения под рабочее изображение;
оформление стандартными ракордами оригинала перезаписи;
выполнение необходимых работ при дублировании фильмов;
подготовка киноматериалов для комбинированных съемок;
подготовка материала к озвучению;
обслуживание не менее четырех-пяти полнометражных условных фильмов.
294. Должен знать:
технологию записи и воспроизведения звука;
технологию монтажа хроникально-документальных фильмов и фондовых спектаклей;
технику комбинированных съемок, дублирования фильмов, принципиальное устройство звукомонтажной аппаратуры;
технику обработки пленки.
Параграф 5. Монтажник позитива, 5-й разряд
295. Характеристика работ:
монтаж шумовых и музыкальных фонограмм для обычных и стереофонических фильмов и телепередач, рекламных роликов к полнометражным фильмам под руководством кинорежиссера;
монтаж актерских проб;
отбор материала для сдачи в фильмотеку и фонотеку;
обслуживание не менее шести-семи полнометражных условных фильмов.
296. Должен знать:
устройство и принцип действия технологического оборудования, применяемого при монтаже фильмов, многокамерный метод съемки.
Параграф 6. Монтажник позитива, 6-й разряд
297. Характеристика работ:
монтаж короткометражных фильмов и отдельных эпизодов полнометражных фильмов под руководством режиссера или монтажера;
проведение работ по перемонтажу дублированных фильмов;
обслуживание не менее восьми полнометражных условных фильмов.
298. Должен знать:
технологию монтажа широкоформатных, стереоскопических, полноэкранных и других фильмов.
При монтаже короткометражных и полнометражных фильмов, перемонтаже дублированных иностранных фильмов с соблюдением технологии зарубежного кинопроизводства, фонограммы с чистовой записью звука – 7-й разряд.
299. Требуется среднее профессиональное образование.
27. Оператор видеозаписи
Параграф 1. Оператор видеозаписи, 3-й разряд
300. Характеристика работ:
управление работой видеомагнитофона с помощью органов оперативного регулирования;
склейка ленты;
подклейка ракордов;
установка необходимого режима работы видеомагнитофона;
воспроизведение готовых записей для просмотра.

292. Білуге тиіс:
киноөндіріс технологиясының негізі;
параллельді монтаждау техникасы, нобай, сюжет және бағдарламаларды монтаждау техникасы;
ілеспелі кинотүсіру техникасы;
дыбыс монтаждау жабдығының барлық жинағын пайдалану ережесі;
монтаждау барысында пайдаланылатын нормативтік-техникалық құжатнама негізін.
Параграф 4. Позитивті монтаждаушы, 4-разряд
293. Жұмыс сипаттамасы:
хроникалық-деректі телефильмдерді және фондтты көріністерді сөйлеу және шудың дыбысталуын монтаждау;
жұмыс бейнесіндегі сөйлеу дыбысталуын синхрондау;
қайта баспаның түпнұсқасын стандартты ракордтармен безендіру;
фильмді дубляждау барысында қажетті жұмыстарды орындау;
күрделі түсірілімдер үшін киноматериалдарды дайындау;
материалдарды дыбыстауға дайындау;
қызмет көрсетуі төрт толықметражды шартты фильмнен кем болмауы керек.
294. Білуге тиіс:
дыбысты басу және дыбыстау технологиясы;
хроникалық-деректі телефильмдерді және фондтты көріністерді монтаждау технологиясы;
күрделі түсірілімдер мен фильмдерді дубляждау техникасын;
дыбыс монтаждау аппаратының қағидалы құрылысы;
пленканы өңдеу техникасы.
Параграф 5. Позитивті монтаждаушы, 5-разряд
295. Жұмыс сипаттамасы:
шумды, музыкалы фонограммаларды қарапайым және фтереофонды фильмдар мен телебағдарламаларды, жарнама ролигін толықметражды фильмдерге біліктілігі жоғары кинорежиссердың басшылығымен монтаждау;
актер сынамасын монтаждау;
фильмотека мен фонотекаға тапсыру үшін материалдарды іріктеп алу;
қызмет көрсетуі алты-жеті толық метражды шартты фильмнен кем болмауы керек.
296. Білуге тиіс:
фильмды монтаждау барысында пайдаланылатын технологиялы жабдықтың құрылысы және әрекет ету қағидасы;
түсірілімнің көпкамералы тәсілін.
Параграф 6. Позитивті монтаждаушы, 6-разряд
297. Жұмыс сипаттамасы:
қысқаметражды фильмдерді және толықметражды фильмдердің бөлек эпизодтарын режиссер немесе монтажердың басшылығымен монтаждау;
дубляждалған фильмдерді қайта монтаждау жұмыстарын жасау;
қызмет көрсетуі алты-жеті толықметражды шартты фильмнен кем болмауы керек.
298. Білуге тиіс:
кең форматты, стереоскопты, толық экранды және басқада фильмдерді монтаждау технологиясы.
Қысқаметражды және толықметражды фильмдерді монтаждауда, дубляждалған шетелдік фильмдерді шетелдік кино өндірістің фонограммасын, дыбыстың дайын басылымын сақтай отырып қайта монтаждау – 7-разряд.
299. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
27. Видео түсірілім операторы
Параграф 1. Видео түсірілім операторы, 3-разряд
300. Жұмыс сипаттамасы:
жылдам реттеу органдарының көмегімен видеомагнитофон жұмысын басқару;
лентаны жапсыру;
ракордтарды жапсыру;
видеомагнитофонның қажетті режимін орнату;
дайын түсірілімдерді көру үшін қою.

301. Должен знать:
основные сведения по электротехнике, радиотехнике;
принципы магнитной записи;
назначение основных ручек управления, регулирования на видеомагнитофоне и пульте, скелетную схему прохождения видео- и звукового сигналов в аппаратной;
правила обслуживания применяемой аппаратуры;
правила хранения магнитной пленки;
порядок оформления видеозаписей.
Параграф 2. Оператор видеозаписи, 4-й разряд
302. Характеристика работ:
управление работой видеомагнитофона с помощью органов оперативного регулирования при записи внешних источников сигнала и воспроизведении фонограмм, а также при записи адресно-временного кода, тиражировании и просмотрах;
чистка, протирка и размагничивание лентопротяжного механизма;
настройка видеомагнитофона в соответствии с инструкцией по ежедневной настройке;
проверка видеомагнитофона по измерительным лентам (тестам);
контроль параметров электрических сигналов в процессе записи или воспроизведения по встроенным в аппарат приборам;
выполнение профилактических работ и измерений параметров видеомагнитофона под руководством оператора видеозаписи более высокой квалификации;
ведение рабочей технической документации.
303. Должен знать:
основы электротехники, радиотехники, основные сведения о телевидении, магнитной записи телевизионных и звуковых сигналов, функциональные принципы построения аппаратуры видеозаписи;
устройство основных систем и узлов видеомагнитофона;
назначение основных элементов оперативного регулирования и настройки на панелях управления видеомагнитофона и его блоков, назначение;
принцип работы и правила пользования применяемыми контрольно-измерительными приборами;
правила обращения с магнитной лентой;
правила эксплуатации технических средств телевидения, правила ведения технической документации.
Параграф 3. Оператор видеозаписи, 5-й разряд
304. Характеристика работ:
регулирование выходных сигналов и сдача их в соответствующую аппаратную перед воспроизведением в эфир;
поддержание качественных показателей сигналов с помощью оперативного регулирования во всех режимах работы видеомагнитофона;
подготовка к работе комплекса технических средств видеомагнитофонной аппаратуры: видеомагнитофона, пульта коммутации и монтажа, устройств контроля и измерений;
обеспечение необходимых коммутаций источников сигнала;
прием и сверка входных сигналов от источника перед записью в соответствии с установленным регламентом;
выполнение профилактических, ремонтных работ и измерений параметров видеомагнитофона.
305. Должен знать:
основы магнитной записи, телевидения, электро- и радиоизмерений, государственные стандарты на видеофонограмму;
функциональный принцип построения видеомагнитофона, назначение его основных систем и электронных блоков;
общую схему коммутации технических средств и прохождения сигналов видео- и звукового сопровождения в аппаратной;
методику проведения основных измерений параметров видеомагнитофона, сигнала на входе и выходе аппаратной.

301. Білуге тиіс:
электротехника, радиотехника жайлы негізгі мәліметтерді білу;
магнитті баспаның мақсаты;
видеомагнитофондағы және пульттағы басқару;
реттеу тұтқасын белгілеу;
видео және дыбыс белгілерінің аппаратта өту қаңқалы сызбасы;
қолданыстағы аппаратурада қызмет көрсету ережесі;
магнитті пленканы сақтау ережесі;
видео түсірілімдерді безендіру тәртібі.
Параграф 2. Видео түсірілім операторы, 4-разряд
302. Жұмыс сипаттамасы:
видеомагнитофонның жұмысын сыртқы белгінің нұсқаларын түсіру барысында және фонограмманы дыбыстау кезінде жылдам реттейтін органдардың көмегімен, сонымен қоса уақытша мекенжай кодын түсіру, тираждау, көру кезінде басқару;
лента созғыш механизмді тазарту, сүрту және магниттеу;
магнитофонды күнделікті қалыпқа келтіру инструкциясына сәйкес жөнге салу;
видеомагнитофонды өлшейтін лентамен (тестпен) тексеру;
электр дабылдарын түсірілім және дыбыстау кезінде бекітілген аппарат құралдарымен параметрлерін тексеру;
видеомагнитофонға профилактика жұмыстарын жасау және параметрлерін өлшеуді біліктілігі жоғары видеотүсірілім операторының басшылығымен орындау;
техникалы жұмыс құжатнамасын жүргізу.
303. Білуге тиіс:
электротехника, радиотехника жайлы негізгі мәліметтерді білу, теледидар, теледидарлы және дабыл белгілердің магнитті түсірілім негізгі мәліметтерді;
видео түсірілім аппаратурасының функционалды құрылым қағидасы;
видеомагнитофонның негізгі жүйесі мен тораптарының құрылымы;
шапшаң реттеудің негізгі элементтерін белгілеу және видеомагнитофонның және оның блогының басқару панелі арқылы жөнге келтіру;
қолданылатын бақылау-өлшеу құралдарының белгіленуі;
жұмыс мақсаты және қолдану ережесі;
магнитті лентамен жұмыс жасау ережесі;
теледидардың техникалы құралын пайдалану ережесі;
техникалы құжатнаманы жүргізу.
Параграф 3. Видео түсірілім операторы, 5-разряд
304. Жұмыс сипаттамасы:
кіретін дабылдарды реттеу және оларды эфирде дыбысталуының алдында тиісті аппаратқа тапсыру;
белгілердің сапалы көрсеткіштерін видеомагнитофонның барлық жұмыс режимін шапшаң реттеудің көмегімен қолдау;
видеомагнитофон аппаратының техникалы құралдар жинағын жұмысқа дайындау: видеомагнитофон, коммутация және монтаж пульті, бақылау және өлшеу құрылғысы;
дабыл нұсқасын қажетті коммутациямен қамтамасыз ету;
кіретін дабылдарды негіздерден белгіленген регламентке сәйкес түсірілім алдында қабылдау және салыстыру;
видеомагнитофонның параметрлерін өлшеу және профилактикалы, жөндеужұмыстарын жасау.
305. Білуге тиіс:
магнитті баспаның, теледидардың, электр және радио өлшемнің негізін;
видеофонограммаға мемлекеттік стандарттар;
видеомагнитофонның функционалды құрылым қағидасы;
оның негізгі жүйесін және электронды блогын белгілеу;
техника құралдарын коммутациялаудың жалпы сызбасын және видео– және дыбыс дабылдарын аппаратқа өтуін;
видеомагнитофонның негізгі өлшеу параметрлерінің;
аппаратқа кірерде және шығардағы дабыл әдістемесі.

Параграф 4. Оператор видеозаписи, 6-й разряд
306. Характеристика работ:
выполнение электронного монтажа видеофонограмм по монтажному листу и механического монтажа видеофонограмм на монтажном столе с использованием сигнала монтажного импульса;
настройка и регулирование комплекса технических средств видеомагнитофонной аппаратной;
поддержание качественных показателей аппаратной во всех режимах ее работы;
подготовка магнитной ленты к работе, определение ее качества и отбраковка;
установление и устранение причин нарушений нормальной работы оборудования;
проведение комплексных измерений параметров трактов прохождения видео- и звуковых сигналов в пределах аппаратной;
участие в монтаже и наладке новых образцов видеомагнитофонной техники;
эксплуатация техники видеозаписи;
ведение технической документации аппаратной.
307. Должен знать:
системы телевидения, государственные стандарты на телевизионный сигнал;
принципы построения и работы основных систем и блоков видеомагнитофона;
электрические схемы блоков, инструкции по эксплуатации видеомагнитофонов, пультов, аппаратных видеозаписей;
технологию телевизионного вещания;
правила технической эксплуатации средств телевидения, методику субъективной оценки изображения;
порядок ведения технической документации аппаратной;
порядок прохождения нарядов на профилактические и ремонтно-восстановительные работы, составления протоколов измерений.
Параграф 5. Оператор видеозаписи, 7-й разряд
308. Характеристика работ:
выполнение электронного монтажа видеофонограмм комплексом монтажного оборудования с применением компьютерной техники;
управление цифровыми источниками сигналов;
создание и использование элементов компьютерной графики, анимации, спецэффектов;
поддержание качественных показателей сигналов при помощи настройки и регулирования во всех режимах работы комплекса технических средств видеомагнитофонной аппаратной;
выявление неполадок, устранение причин нарушений нормальной работы оборудования и систем информационного обеспечения;
проведение комплексных измерений параметров трактов прохождения видео- и звуковых сигналов;
участие в монтаже и наладке новых образцов видео- и звуковой техники.
309. Должен знать:
технологию телевизионного вещания, стандарты телевизионных сигналов;
принципы построения работы и компьютерной техники основных систем и блоков звукозаписывающей аппаратуры, электрические схемы блоков, инструкции по эксплуатации современных видеомагнитофонов, микшерных монтажных пультов, звуковой и компьютерной техники;
методики оценки изображения и звука, системы цветного телевидения, основы компьютерной графики, анимации и спецэффектов;
порядок ведения технической документации аппаратных.

Параграф 4. Видео түсірілім операторы, 6-разряд
306. Жұмыс сипаттамасы:
монтажды парақ бойынша видеофонограмманы электронды монтаждау және монтажды импульстың дабылын пайдаланып монтажды үстелде видеофонограмманы механикалық монтаждауды орындау;
видеомагнитофон аппаратының техникалы құралдар жинағын жөнге салу және реттеу;
аппараттың бар жұмыс режимінде сапалы көрсеткіштерін қолдау;
магнитті лентаны жұмысқа дайындау, оның сапасын және ақауын анықтау;
жабдықтың қалыпты жұмы істеуінің бұзылуын анықтау және оның себебін анықтау;
видео және дыбыс дабылдарының аппарат көлемінде кешенді өлшеу параметрлерінің өту жолдарын жасау;
видеомагнитофон техникасының жаңа үлгілерін монтаждау және дайындауға қатысу;
қауіпсіздік техникасын пайдалану;
аппараттың техникалы құжатнамасын жүргізу.
307. Білуге тиіс:
теледидар жүйесі;
теледидар дабылына мемлекетті стандарттар;
видеомагнитофонның негізгі жүйесін және блогының құрылым қағидасын және жұмысын;
блоктардың электрлі сызбасы;
видеомагнитофон, пульт, видео түсірілім аппаратын пайдалану нұсқаулықтары, теледидар хабарламасының технологиясы;
теледидар құралдарын техникалық пайдалану ережесі;
бейнені субъективті бағалау ережесі;
аппаратқа техникалы құжатнама жүргізу тәртібі;
жасақтың профилактикалы және жөндеу-қалыпқа келтіру жұмыс тәртібі;
өлшеу протоколдарын жүргізу.
Параграф 5. Видео түсірілім операторы, 7-разряд
308. Жұмыс сипаттамасы:
видеофонограммаға компьютер техникасын пайдаланып монтажды жабдықтың жинағымен электронды монтаждауды жүзеге асыру;
дабылдардың санды нұсқасын басқару;
компьютер графикасын, анимациясын, арнайы эффекті элементін жасау және пайдалану;
дабылдардың сапалы көрсеткіштерін видеомагнитофон аппаратының техника құралдарының жинағының барлық жұмыс режимін жөнге келтіру және реттеу көмегімен қолдау;
жабдықтың және ақпаратпен қамтамасыз ету жүйесінің қалыпты жұмыс істеуін бұзатын ақауларды табу және оның себептерін жою;
видео және дыбыс белгілерінің аппарат көлемінде кешенді өлшеу параметрлерінің өту жолдарын жасау;
видео және дыбыс техникасының жаңа үлгілерін монтаждау және дайындауға қатысу.
309. Білуге тиіс:
теледидар хабарлау технологиясын;
теледидар дабылдарының технологиясы;
компьютер техникасының негізгі жүйесінің және дыбыс басатын аппаратураның блогының жұмыс істеу мақсаты;
блоктардың электрлі сызбасы;
заманауи видеомагнитофондардың, микшерлі монтаждау пультінің, дыбыстық және компьютер техникасын пайдалану ережесі;
бейнені және дыбысты бағалау әдістемесі;
түрлі-түсті теледидардың жүйесі;
компьютер графикасының, анимацияның және арнайы эффектілердің негізі;
аппараттың техникалы құжатнамасын жүргізу тәртібі.

310. Требуется среднее профессиональное образование.
Параграф 6. Оператор видеозаписи, 8-й разряд
311. Характеристика работ:
выполнение сложного электронного монтажа видеофонограмм комплексного монтажного оборудования с использованием компьютерной техники;
управление цифровыми источниками сигналов;
создание и использование элементов компьютерной графики, сложных спецэффектов, многослойных изображений;
поддержание качественных показателей сигналов при помощи настройки и регулирования во всех режимах работы комплекса технических средств видеозаписи;
проведение комплексных измерений параметров работы обслуживаемого оборудования и прохождения трактов видео- и звуковых сигналов;
участие в проведении работ по внедрению новых образцов видео- и звуковой техники;
ведение технической документации.
312. Должен знать:
технологию телевизионного вещания, стандарты телевизионных сигналов;
принципы построения и работы основных систем и блоков видеозаписывающей аппаратуры, электрические схемы блоков, инструкции по эксплуатации современных видеомагнитофонов, микшерных монтажных пультов, звуковой и компьютерной техники, методики оценки изображения и звука, системы цветного телевидения;
способы обработки изображения и звука, основы нелинейного монтажа, монтажа с использованием компьютерных технологий;
основы компьютерной графики, анимации, многослойных изображений;
принципы построения и ремонта тракта аппаратной;
порядок ведения технической документации, правила составления протоколов измерений.
313. Требуется среднее профессиональное образование.
28. Оформитель диапозитивных фильмов
Параграф 1. Оформитель диапозитивных фильмов, 2-й разряд
314. Характеристика работ:
выполнение подготовительных работ по изготовлению заготовок макетов диапозитивных фильмов;
изготовление заготовок макетов кадров диапозитивных фильмов;
нумерация заготовок в соответствии со сценарием.
315. Должен знать:
технологию изготовления заготовок макетов кадров диапозитивных фильмов;
правила монтажа изобразительного материала в кадре;
свойства различных сортов и видов бумаги, картона, кальки, клея.
316. Примеры работ:
1) заготовки – проклейка с двух сторон;
2) картон, фоны – разметка;
3) клей – приготовление;
4) наклейки предохранительные – приклеивание.
Параграф 2. Оформитель диапозитивных фильмов, 3-й разряд
317. Характеристика работ:
вырезка изобразительного материала простой и средней сложности, отпечатанного текста по сценарию;
простая компоновка, наклейка на фоны заготовок кадров диапозитивных фильмов текста, изобразительного материала простой и средней сложности;
подбор типографского шрифта в соответствии с требованиями художественного оформления диапозитивного фильма.

310. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Параграф 6. Видео түсірілім операторы, 8-разряд
311. Жұмыс сипаттамасы:
видеофонограммаға компьютер техникасын пайдаланып монтажды жабдықтың жинағымен күрделі электронды монтаждауды жүзеге асыру;
дабылдың санды негіздерін басқару;
компьютер графикасын, күрделі спецэффектілерді, көп қабатты бейнені жасау және пайдалану;
дабылдардың сапалы көрсеткіштерін видеомагнитофон аппаратының техника құралдарының жинағының барлық жұмыс режимін жөнге келтіру және реттеу көмегімен қолдау;
видео және дыбыс белгілерінің аппарат көлемінде кешенді өлшеу параметрлерінің өту жолдарын жасау;
видео және дыбыс техникасының жаңа үлгілерін меңгеру жұмыстарына қатысу;
техникалы құжатнама жүргізу.
312. Білуге тиіс:
теледидар хабарлау технологиясын;
теледидар дабылдарының стандарты;
видеотүсіретін аппаратураның негізгі жүйесі және блогының құрылымы және жұмыс мақсаты;
блоктардың электрлі сызбасы;
заманауи видеомагнитофондардың, микшерлі монтаждау пультінің, дыбыстық және компьютер техникасын пайдалану ережесі;
бейнені және дыбысты бағалау әдістемесі;
түрлі-түсті теледидардың жүйесі, бейнені және дыбысты өңдеу тәсілі;
желіден тыс монтаждың негіздері;
компьютер технологиясын пайдаланып монтаждау;
компьютер графикасының, анимацияның және көп қабатты бейненің негізі;
аппараттың техникалы құжатнамасын жүргізу тәртібі;
өлшем протоколдарын толтыру тәртібі.
313. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
28. Диапозитивті фильмдерді безендіруші
Параграф 1. Диапозитивті фильмдерді безендіруші, 2-разряд
314. Жұмыс сипаттамасы:
диапозитивті фильмдерге макет дайындау өндірісі бойынша дайындық жұмыстарын орындау:
диапозитивті фильмдердің кадрларына дайын макеттерді өндіру;
сценарийге сәйкес дайын өнімнің нөмірі.
315. Білуге тиіс:
диапозитивті фильмдердің кадрларына дайын макеттерді жасау технологиясы;
бейнелеу материалын кадрда монтаждау ережесі;
қағаздың, картонның, кальканың, желімнің әртүрлі сорттары мен түрлерінің құрамы.
316. Жұмыс үлгілері:
1) дайын өнім – екі жағынан желімдеу;
2) картон, фондар – таңбалау;
3) желім – жасау;
4) сақтандыратын жапсырмалар – жапсыру.
Параграф 2. Диапозитивті фильмдерді безендіруші, 3-разряд
317. Жұмыс сипаттамасы:
қарапайым және орташа күрделі бейнелеу материалын, сценарий бойынша терілген тексті қиып алу;
диапозитивті фильмнің дайын кадрларының фонына, қарапайым және орташа күрделі бейнелеу материалына тексті жапсыру, қарапайым құрастыру;
диапозитивті фильмді көркем безендіру талаптарына сәйкес типография шрифтің таңдау.

318. Должен знать:
виды типографских шрифтов;
технологию оформления кадров диапозитивных фильмов;
правила монтажа изобразительного материала и текста в кадре.
319. Примеры работ:
1) детали машин средние по размеру, животные, чертежи простые и диаграммы простой конфигурации – вырезка;
2) материалы фотографические, чертежи, рисунки, схемы, диаграммы прямолинейных, округлых форм и крупные по размеру – монтаж и наклейка на фоны заготовок кадров диапозитивных фильмов.
Параграф 3. Оформитель диапозитивных фильмов, 4-й разряд
320. Характеристика работ:
вырезка изобразительного материала и текста сложной формы по сценарию;
сложная компоновка и наклейка на фоны заготовок кадров диапозитивных фильмов текста и изобразительного материала сложной формы;
выписка и разметка текста;
раскадровка звуковых диапозитивных фильмов;
оформление заглавного кадра диапозитивного фильма и наборного типографского шрифта.
321. Должен знать:
технологию оформления звуковых диапозитивных фильмов;
правила выписки текста и его разметки.
322. Примеры работ:
1) формулы сложные химические и физические, материал цифровой и рисунки мелкие сложной конфигурации – вырезка;
2) чертежи, рисунки, схемы, диаграммы сложной конфигурации – монтаж и наклейка на фоны заготовок диапозитивных фильмов.
29. Печатник субтитрования
Параграф 1. Печатник субтитрования, 2-й разряд
323. Характеристика работ:
выполнение работ по составлению технического паспорта для субтитрования на различных субтитровых машинах 35-миллиметровых фильмокопий;
выборочная проверка фильмокопий, предназначенных для субтитрования, по ранее составленным паспортам;
подборка и проверка клише перед субтитрованием;
составление увлажняющих растворов.
324. Должен знать:
устройство и принципы работы синхронно-паспортного стола и метрометров различных систем, сорта кинопленок и их свойства;
принципы использования паспортов при субтитровании, правила обращения с пленкой и технику ее склейки, рецептуру увлажняющих растворов.
Параграф 2. Печатник субтитрования, 3-й разряд
325. Характеристика работ:
восстановление разметки на фильмокопиях по имеющимся паспортам;
выполнение работ по увлажнению фильмокопий и подготовка фотослоя копии к работе.
326. Должен знать:
устройство и принцип работы субтитрового оборудования;
принцип разметки субтитров на фильмокопиях.
Параграф 3. Печатник субтитрования, 4-й разряд
327. Характеристика работ:
выполнение работ по впечатыванию субтитров на субтитровой машине в черно-белые и цветные фильмокопии механическим методом;
изготовление пробных оттисков клише для контроля;
подбор и установка правильного режима субтитрования по пробной печати в зависимости от типа фильмокопии и состояния эмульсионного слоя фильмокопий;
участие в текущем ремонте субтитрового оборудования.

318. Білуге тиіс:
типографиялы шрифттардың түрлерін;
диапозитивті фильм кадрларын безендіру технологиясы;
бейнелеу материалды мен кадрдағы тексті монтаждау ережесі.
319. Жұмыс үлгілері:
1) мөлшері бойынша орташа машинаның бөлшектері, жануарлар, қарапайым сызбалар және қарапайым конфигурациялы диаграмма – қиып алу,
2) фотография, сызба, сурет, үлгі, тік сызбалы диаграммалар, дөңгелек формалы және мөлшері бойынша ірі материалдар – диапозитивті фильмнің дайын кадрларының фонын монтаждау және жапсыру.
Параграф 3. Диапозитивті фильмдерді безендіруші, 4-разряд
320. Жұмыс сипаттамасы:
бейнелеу материалын және сценарий бойынша күрделі формалы тексті қиып алу;
диапозитивті фильмнің дайын кадрларының фонына, күрделі бейнелеу материалына тексті жапсыру, күрделі құрастыру;
тексті жазып алу және таңбалау;
дыбысты диапозитивті фильмды кадрлеу;
диапозитивті фильмнің басты кадрын және терілген типография шрифтін безендіру.
321. Білуге тиіс:
дыбысты диапозитивті фильмдерді безендіру технологиясы;
тексті көшіру және оны таңбалау ережесі.
322. Жұмыс үлгілері:
1) химиялы және физикалы күрделі формулалар, санды материал және күрделі конфигурациялы ұсақ суреттер – қиып алу;
2) сызбалар, суреттер, үлгілер, күрделі конфигурациялы диаграммалар – диапозитивті фильмдердің дайын өнімдерінің фонына монтаж және жапсырма.
29. Субтитр теруші
Параграф 1. Субтитр теруші, 2-разряд
323. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі субтитрлау машинасында 35 – миллиметрлі фильм көшірмесін субтитрлау үшін техникалы паспортты жасау бойынша жұмыстарды орындау;
бұрын жасалған субтитрлауға арналған паспорт бойынша, фильм көшірмесін таңдап тексеру;
субтитрлау алдында клишені таңдау және тексеру;
ылғалдандыратын ертінді жасау.
324. Білуге тиіс:
синхронды-паспортты үстелдің және әртүрлі жүйелі метрометрлердің құрылысын және жұмыс істеу қағидаларын;
кинопленканың сорты және олардың құрамы;
субтитрлау барысында паспортты пайдалану мақсаты;
пленкамен жұмыс жасау және оны жапсыру техникасы;
ылғалдайтын ертіндінің рецепті.
Параграф 2. Субтитр теруші, 3-разряд
325. Жұмыс сипаттамасы:
қолда бар паспорт бойынша фильм көшірмелеріндегі таңбаны бұрынғы қалпына келтіру;
фильм көшірмесін ылғалдандыру жұмыстарын орындау және фотоқабаттың көшірмесін жұмысқа дайындау.
326. Білуге тиіс:
субтитр жабдығының құрылымы және жұмыс мақсаты;
фильм көшірмесінде субтитрларды белгілеу мақсаты.
Параграф 3. Субтитр теруші 4-разряд
327. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі субтитр машинасында қара-ақ және түрлі-түсті фильм көшірмелерін механикалы тәсілмен субтитрларды теру жұмыстарын орындау;
бақылау үшін сынақ оттиск дайындау;
субтитрдың дұрыс режимін фильм көшірмесінің түріне және фильм көшірмесінің эмульсиялы қабатының жағдайына байланысты сынақ баспасы бойынша таңдау және дұрыс режимін таңдау;
субтитр жабдығының ағымдағы жөндеу жұмыстарына қатысу.

328. Должен знать:
технологический процесс изготовления клише субтитров и субтитрования;
основы кинофотосъемки и электротехники, состояние эмульсионного слоя фильмокопий, геометрические размеры субтитров и клише;
условия размещения субтитров в кадре.
Параграф 4. Печатник субтитрования, 5-й разряд
329. Характеристика работ:
выполнение работ по впечатыванию субтитров на субтитровых машинах различных систем в черно-белые, цветные фильмокопии и рекламные ролики механическим методом.
330. Должен знать:
принцип работы субтитровых машин различных систем;
технологический процесс субтитрования механическим методом, кинофотомеханику и электромеханику;
условия субтитрования рекламных роликов;
причины возникновения брака и меры его предупреждения.
Параграф 5. Печатник субтитрования, 6-й разряд
331. Характеристика работ:
выполнение работ по впечатыванию субтитров в черно-белые и цветные фильмокопии физико-химическим методом;
устранение отдельных неполадок в работе субтитровых машин.
332. Должен знать:
устройство субтитровых машин различных систем;
правила производства допечаток отдельных субтитров;
технологию изготовления клише субтитров для различных фильмокопий, геометрические размеры на субтитры и клише различных фильмокопий.
30. Пиротехник
Параграф 1. Пиротехник, 2-й разряд
333. Характеристика работ:
выполнение подготовительных работ по изготовлению пиротехнических изделий;
резка бумаги и картона, ручное измельчение и просеивание химикатов, рубка кружков;
выполнение вспомогательных работ при прессовании дымовых шашек и изготовлении факелов;
разборка, чистка, смазка и сборка оружия простых систем.
334. Должен знать:
устройство, правила обращения и чистки огнестрельного и холодного оружия;
химические свойства легковоспламеняющихся и взрывчатых веществ.
Параграф 2. Пиротехник, 3-й разряд
335. Характеристика работ:
изготовление бумажных гильз всех видов на специальных станках;
подготовка материала для изготовления пиротехнических изделий: развеска химикатов, механическое их смешивание, механическое прессование;
отделка, маркировка, упаковка готовых пиротехнических изделий;
разборка, чистка, смазка и сборка систем оружия средней сложности.
336. Должен знать:
основы слесарного и токарного дела;
свойства химикатов;
правила их смешивания и методы безопасной работы с ними;
правила упаковки пиротехнических изделий.
Параграф 3. Пиротехник, 4-й разряд
337. Характеристика работ:
изготовление пиротехнических изделий на станках;
оформление съемок простыми пиротехническими эффектами под руководством пиротехника более высокой квалификации – дымопуск всех цветов и плотности;
подбор оружия для съемок;
сборка и приведение в действие простых и средней сложности систем оружия;
хранение, транспортировка оружия и пиротехнических средств.

328. Білуге тиіс:
субтитр және субтитрлау клишесін дайындау технологиялы процессі;
кинофототүсірілім және электротехника негізі;
фильм көшірмесінің эмульсиялы қабат жағдайы;
субтитр және клишенің геометриялы өлшемі;
субтитрды кадрда орналастыру жағдайы.
Параграф 4. Субтитр теруші, 5-разряд
329. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі жүйелі субтитр машинасында қара-ақ және түрлі-түсті фильм көшірмелерін және жарнама роликтерін механикалы тәсілмен субтитрларды теру жұмыстарын орындау.
330. Білуге тиіс:
әртүрлі жүйелі субтитр машинасының жұмыс мақсаты;
механикалы тәсілмен субтитрлаудың технологиялық процесі;
кинофотомеханика және электромеханика, жарнама роликтарын субтитрлау шарттары;
ақаудың туындау себептері және оның алдын алу тәсілдері.
Параграф 5. Субтитр теруші, 6-разряд
331. Жұмыс сипаттамасы:
субтитрларды қара-ақ және түрлі-түсті фильм көшірмесіне физикалық-химия тәсілімен басу жұмыстарын орындау;
субтитр машинасының жұмысындағы бөлек ақауларды жою жұмыстары.
332. Білуге тиіс:
әртүрлі жүйелі субтитр машинасының құрылымы;
бөлек субтитрларды қосымша басу өндірісінің ережесі;
әртүрлі фильм көшірмесі үшін субтитр клишеларын дайындау технологиясы;
әртүрлі фильм көшірмелерінің субтитрлары және клишесіне геометриялы өлшемдер.
30. Пиротехник
Параграф 1. Пиротехник, 2-разряд
333. Жұмыс сипаттамасы:
пиротехникалы өнімдерді өндіру бойынша дайындық жұмыстарын жасау;
қағазды және картонды кесу, химикаттарды қолдан үгіту және илеу, шеттерін кесу;
түтін шашкаларын престеу кезінде және факелдарды дайындауда қосымша жұмыстарды орындау;
қарапайым жүйелі қаруды бөлшектеу, тазарту, майлау және жинау.
334. Білуге тиіс:
дәрімен ататын және қарудың құрылысын;
онымен жұмыс істеу және тазарту;
жеңіл тұтанатын және жарылғыш заттардың химиялы құрылымы.
Параграф 2. Пиротехник, 3-разряд
335. Жұмыс сипаттамасы:
арнайы станоктарда қағаз гильзалардың барлық түрін дайындау;
пиротехникалы өнімдерді дайындау үшін материалдарды дайындау: химикаттарды ілу, оларды механикалы араластыру және механикалы престеу;
дайын пиротехникалы өнімдерді өңдеу, таңбалау, орау;
орташа күрделі қаруды бөлшектеу, тазарту, майлау және жинау.
336. Білуге тиіс:
темір және токар жұмысының негізін;
химикаттардың құрамы, оларды араластыру ережесі және олармен қауіпсіз жұмыс істеу тәсілі;
пиротехникалы өнімдерді орау ережесі.
Параграф 3. Пиротехник, 4-разряд
337. Жұмыс сипаттамасы:
станоктарда пиротехникалы өнімдерді дайындау;
біліктілігі жоғары пиротехниктың басшылығымен түсірілімді қарапайым пиротехникалы эффекттермен безендіру – барлық түсті және тығыз түтін шығару;
түсірілімге қару таңдау:
қарапайым және орташа күрделі қару жүйесін жинау және жұмысқа қосу;
қаруды және пиротехникалы заттарды сақтау, тасымалдау.

338. Должен знать:
планы проведения пиротехнических работ;
правила транспортировки, хранения и применения пиротехнических изделий, оружия всех систем;
правила зарядки оружия и подготовка холостых зарядов к стрельбе.
Параграф 4. Пиротехник, 5-й разряд
339. Характеристика работ:
оформление съемок пиротехническими эффектами средней сложности под руководством пиротехника более высокой квалификации – имитация взрывов всех видов;
сборка и приведение в действие оружия сложных систем.
340. Должен знать:
правила перевозки, хранения и применения взрывчатых веществ;
устройство и правила эксплуатации оружия всех систем.
Параграф 5. Пиротехник, 6-й разряд
341. Характеристика работ:
оформление съемок всеми видами пиротехнических эффектов: с применением большого количества взрывов при съемках массовых батальных сцен и с использованием пиротехнических эффектов в непосредственной близости от участников съемки;
разработка плана пиротехнических работ;
составление сметы, спецификаций по пиротехническому обслуживанию съемок;
подготовка к съемкам всех видов холодного и огнестрельного оружия всех систем, их эксплуатация во время съемок;
подбор оружия из фондов студии и других организаций.
342. Должен знать:
принцип действия пиротехнических составов в условиях пиротехнической мастерской и натурных съемок, режиссерский сценарий фильма и телепередачи.
31. Подготовщик основы для мультипликационных рисунков
Параграф 1. Подготовщик основы для
мультипликационных рисунков, 2-й разряд
343. Характеристика работ:
сортировка вновь поступившей триацетатной основы по цвету и размеру;
смывка части раскрашенного рисунка или контура;
прием и разборка отснятого материала по законченным производством фильмам;
мойка, сушка и сортировка повторно используемой триацетатной основы;
протирка законтурованных и раскрашенных рисунков перед съемкой;
пробивка отверстий для штифтов на бумаге и триацетатной основе на специальных пробивочных станках;
шлифовка законтурованных и раскрашенных рисунков на шлифовальных устройствах.
344. Должен знать:
свойства триацетатной основы и требования, предъявляемые к ней;
рецептуру растворов для мойки и протирки триацетатной основы;
требования, предъявляемые к законтурованным и раскрашенным рисункам после протирки;
устройство и правила работы на пробивочных и шлифовальных устройствах.
32. Раскрасчик законтурованных рисунков
Параграф 1. Раскрасчик законтурованных рисунков, 2-й разряд
345. Характеристика работ:
выполнение работ по раскраске законтурованных рисунков, состоящих из простых по форме предметов и персонажей на среднем плане 1-4 красками;
раскраска тени или силуэта простого контурного очертания среднего плана.

338. Білуге тиіс:
пиротехника жұмыстарын жүргізу жоспары;
пиротехника өнімдерін;
барлық жүйелі қаруларды тасымалдау;
сақтау және қолдану ережесін;
қаруды оқтау ережесі және құр дәрілерді атуға дайындау.
Параграф 4. Пиротехник, 5-разряд
339. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары пиротехниктің басшылығымен түсірілімді орташа күрделі пиротехникалы эффектпен безендіру – жарылыстың барлық түрін имитациялау;
күрделі жүйелі қаруды жинау және іске қосу.
340. Білуге тиіс:
жарылғыш заттарды тасымалдау;
сақтау және қолдану ередесі;
барлық жүйелі қарудың құрылымы және пайдалану ережесі.
Параграф 5. Пиротехник, 6-разряд
341. Жұмыс сипаттамасы:
пиротехника эффектінің барлық түрімен түсірілімді безендіру: массалы соғыс көрінісін түсіру кезінде өте көп мөлшерде жарылысты пайдаланып және көріністің қатысушыларына жақын жерде пиротехникалы эффектті пайдалану;
пиротехникалы жұмыстың жоспарын өңдеу;
түсірілімге пиротехникалы қызмет көрсету бойынша егжей-тегжейін ашу және смета құрау;
барлық түрлі ару және дәрімен атылатын қарудың барлық жүйесін түсірілімге дайындау оларды түсірілім кезінде пайдалану;
студияның және басқада ұйымдардың қорынан қару іріктеу.
342. Білуге тиіс:
пиротехникалы шеберхана және табиғаттағы түсірілімде жағдайындағы пиротехникалы құрылымдардың әрекеті;
фильм мен телебағдарламаның режиссер сценариі.
31. Мультипликациялы суреттерге негіз дайындаушы
Параграф 1. Мультипликациялы суреттерге негіз дайындаушы, 2-разряд
343. Жұмыс сипаттамасы:
қайтадан түскен триацетатты негізді түсі және өлшемі бойынша сорттау;
боялған суреттің немесе контурдың бөлігін жуу;
түсірілген материалды фильмнің біткен өндірісі бойынша қабылдау және бөлшектеу;
қайтадан қолданылатын триацетат негізін жуу, кептіру және сорттау;
түсірілім алдында контурланған және боялған суреттерді сүрту;
арнайы тесетін станокта қағазда және триецетатты негізге штифт үшін тесік тесу;
контурланған және боялған суреттерді тегістейтін құрылғыда тегістеу.
344. Білуге тиіс:
триацетатты негіздің құрамы және оған қойылатын талаптар;
триацетатты негізді жуатын және сүртетін ерітіндінің рецепті;
сүртуден кейін контурланған және боялған суреттерге қойылатын талап;
тесетін және тегістейтін құрылғыда жұмыс істеу ережесі.
32. Контурланған суретті бояушы
Параграф 1. Контурланған суретті бояушы, 2-разряд
345. Жұмыс сипаттамасы:
құрамы және персонажы бойынша қарапайым орташа планда 1-4 бояудан тұратын контурланған суреттерді бояу жұмыстарын орындау;
орташа пландағы қарапайым контурлы көлеңке және силуэтті бояу.

346. Должен знать:
свойства и назначение мультипликационных красок, кистей и триацетатной основы;
основы технологии производства мультипликационных фильмов.
Параграф 2. Раскрасчик законтурованных рисунков, 3-й разряд
347. Характеристика работ:
выполнение работ по раскраске законтурованных рисунков средней сложности, состоящих из немногочисленных предметов и персонажей несложных по форме на общем и среднем планах 5-8 красками;
раскраска крупной тени или силуэта со сложными контурными очертаниями, занимающих до половины площади кадра.
348. Должен знать:
технологию производства мультипликационных фильмов, цветовую шкалу мультипликационных красок.
Параграф 3. Раскрасчик законтурованных рисунков, 4-й разряд
349. Характеристика работ:
выполнение работ по раскраске законтурованных сложных рисунков, состоящих из многочисленных мелких предметов или группы персонажей, изображающих явления природы, заполняющих всю площадь кадра, а также из предметов, сложных по форме и расцветке в быстром движении и сложных ракурсах на общем плане, 9-15 красками;
раскраска титров, кашет.
350. Должен знать:
способы исправления дефектов в закрашенном рисунке, смыва закрашенного рисунка и повторного его нанесения;
способы раскраски рисунка со стороны контура, очередность наложения красок на плоскость.
Параграф 4. Раскрасчик законтурованных рисунков, 5-й разряд
351. Характеристика работ:
выполнение работ по раскраске законтурованных сложных рисунков с сильно изломанными и заостренными линиями контура, заполняющими всю площадь кадра, с большим количеством площадей различной величины и конфигурации, требующих применения более 15 цветов красок, а также рисунков, предварительно обработанных красками и стеклографом;
раскраска рисунков без контура по штифтам после чистовой фазовки;
художественная заливка рисунков прозрачными красками и поливинилацетатной эмульсией со стороны контура;
раскраска моделей (эталонных рисунков) и панорам для широкоэкранных фильмов;
раскраска рисунков методом живописной торцовки, создающей эффект объемности.
352. Должен знать:
законы строения рисунка, технику движения персонажей и отдельных его деталей;
технические приемы выполнения торцовки законтурованного рисунка, химическое взаимодействие красок с триацетатной основой и взаимодействие красок различных цветов между собой.
33. Ретушер субтитров
Параграф 1. Ретушер субтитров, 3-й разряд
353. Характеристика работ:
техническая ретушь и правка субтитровых оттисков вариантов на латинском, русском и национальных языках в соответствии с пометками на корректурном листе для 35-миллиметровых и 16-миллиметровых фильмокопий.

346. Білуге тиіс:
мультипликациялы бояудың, жаққыштың және триацетатты негіздің құрамы және белгіленуі;
мультипликациялы фильмдерді өндіру технологиясының негізі.
Параграф 2. Контурланған суретті бояушы, 3-разряд
347. Жұмыс сипаттамасы:
орташа күрделі көп емес заттаң және кейіпкерден құралған, құрамы бойынша күрделі емес жалпы және орташа планда 5-8 бояудан тұратын контурланған суреттерді бояу бойынша жұмыстарды орындау;
күрделі контурлы кескінді кадрдың алаңының жартысын алатын ірі көлеңкелі немесе силуэтті бояу.
348. Білуге тиіс:
мультипликациялы фильмдерді өндіру технологиясы;
мультипликациялы бояулардың түсті шкаласын.
Параграф 3. Контурланған суретті бояушы, 4-разряд
349. Жұмыс сипаттамасы:
көптеген ұсақ заттардан немесе кейіпкерлер тобынан тұратын, барлық кадрды толтырып тұратын табиғат құбылысын бейнелейтін, сонымен қоса формасы және бояуы бойынша күрделі шапшаң қозғалыстағы заттар және жалпы планда 9-15 бояудан тұратын күрделі ракурстардан тұратын контурланған күрделі суретті орындау жұмыстары;
титрды, кашетті бояу.
350. Білуге тиіс:
боялған суреттегі дефектті түзету;
боялған суретті жуу және оны қайтадан салу;
суретті контурдың жағынан бояу тәсілі;
жалпақ затқа бояуды кезекті жағу.
Параграф 4. Контурланған суретті бояушы, 5-разряд
351. Жұмыс сипаттамасы:
қатты сынған және ұшталған контур линиясы, барлық кадрды толтырып тұратын әртүрлі мөлшердегі және конфигурациялы өте көп алаңдар 15 көп бояуларды жағуды қажет ететін, сонымен қоса алдын ала өнделген бояу мен стеклограммадан тұратын бояуларды және контурланған күрделі суреттерді бояу бойынша жұмыстарды жасау;
таза фазалаудан кейін контурсыз суретті шрифт бойынша бояу;
суреттерді мөлдір бояу және поливинилацетатты эмульсиямен контурдың жағынан көркемдеп құю;
модель (эталонды суреттер) және панорамаларды кең экранды фильмдер үшін бояу;
суреттерді мөлшерлі эффект қалдыратын көркем торцовка тәсілімен бояу.
352. Білуге тиіс:
суреттің құрылу заңдылығын;
персонаж бен оның бөлек бөлшектерінің қозғалу техникасы;
контурланған суретті торцовкалауда техникалы тәсілдер;
триацетатты негізбен бояудың химиялы әрекеттесуі және түрлі-түсті бояулардың өзара әрекеттесуі.
33. Субтитр өңдеуші
Параграф 1. Субтитр өңдеуші, 3-разряд
353. Жұмыс сипаттамасы:
латын, орыс және ұлттық тілдерде корректор парағының таңбаларымен сәйкес субтитр оттисктарын 35-миллиметрлі және 16-миллимертрлы фильм көшірмелері үшін бақылау.

354. Должен знать:
принцип получения субтитровых оттисков, приемы ретуши и правила пользования инструментом, используемым для ретуши, латинский и национальные алфавиты, стандарты шрифтов, стандарты корректурных знаков.
Параграф 2. Ретушер субтитров, 4-й разряд
355. Характеристика работ:
техническая ретушь и правка субтитровых оттисков вариантов на латинском, русском и национальных языках в соответствии с пометками на корректурном листе;
оформление субтитровых оттисков;
контроль субтитровых оттисков для 35-миллиметровых и 16-миллиметровых фильмокопий.
356. Должен знать:
технические правила разметки текстов оригиналов;
правила набора субтитров.
Параграф 3. Ретушер субтитров, 5-й разряд
357. Характеристика работ:
техническая ретушь и правка субтитровых оттисков вариантов на восточных и редких языках для 35-миллиметровых, 16-миллиметровых, 70-миллиметровых фильмокопий и стереофильмокопий;
ретушь негативов и диапозитивов для репродукций.
358. Должен знать:
начертание шрифтов различных гарнитур, алфавиты восточных и редких языков;
основы шрифтовой фотографии;
технические условия на печать фильмокопий с субтитрами;
правила пользования справочной литературой и словарями.
34. Съемщик диапозитивных фильмов
Параграф 1. Съемщик диапозитивных фильмов, 3-й разряд
359. Характеристика работ:
съемка на негативную черно-белую и цветную пленку простых и средней сложности макетов диапозитивных фильмов съемочными камерами на репродукционной установке по заданному режиму;
подготовка съемочной камеры и репродукционной установки к работе;
съемка проб в различных режимах.
360. Должен знать:
основы фотографии и техники съемки;
устройство и принцип работы съемочных камер, репродукционных установок, сорта негативной пленки;
технологию обработки пленки;
правила зарядки и разрядки кассет, съемки проб.
361. Примеры работ:
1) диафрагма – установка;
2) кассеты – зарядка и разрядка;
3) макеты диапозитивных фильмов с постоянным размером съемочного поля, не требующие точной компоновки изображения по кадру – съемка.
Параграф 2. Съемщик диапозитивных фильмов, 4-й разряд
362. Характеристика работ:
съемка на негативную черно-белую и цветную пленку сложных макетов диапозитивных фильмов на репродукционной установке;
съемка надписей;
контроль равномерности освещенности по кадру.
363. Должен знать:
технологию изготовления цветной и черно-белой фотографии, технику съемки, сорта пленки;
основы технологии производства диапозитивных фильмов.
364. Примеры работ:
1) макеты диапозитивных фильмов, выполненные с использованием фотоматериала, чертежей, схем с большим разбросом по кадру, требующие точной компоновки изображения по кадру – съемка;

354. Білуге тиіс:
субтитр оттисктарын алу мақсаты, өңдеудің тәсілдері және өңдеу кезінде қолданылатын құралмен пайдалану ережесі, латын және ұлттық алфавиттерді, шрифт стандарттарын, түзетілетін белгілердің стандарты.
Параграф 2. Субтитр өңдеуші, 4-разряд
355. Жұмыс сипаттамасы:
латын, орыс және ұлттық тілдерде корректор парағының таңбаларымен сәйкес субтитр оттисктарын өңдеу және дұрыстау;
субтитр оттисктарын безендіру;
субтитр оттисктарын 35-миллиметрлі және 16-миллимертрлы фильм көшірмелері үшін бақылау.
356. Білуге тиіс:
түпнұсқа мәтінін таңбалаудың техникалы ережелері;
субтитрды теру ережесі.
Параграф 3. Субтитр өңдеуші, 5-разряд
357. Жұмыс сипаттамасы:
шығыс тілдері және сирек қолданылатын тілдерде 35-миллиметрлі және 16-миллимертрлі, 70-миллиметрлі фильмдер көшірмесіне және стереофильм көшірмесіне арналған субтитр оттисктарын өңдеу және дұрыстау;
негативті және диапозитивті көшірме үшін өңдеу.
358. Білуге тиіс:
әртүрлі гарнитуралы шрифтардың кескіні;
шығыс және сирек кездесетін тілдердің алфавиттері;
шрифт фотосының негізі;
субтитрлармен фильм көшірмесін теру техникалық жағдайы;
анықтама әдебиеті мен сөздіктермен пайдалану ережесі.
34. Диапозитивті фильмдерді түсіруші
Параграф 1. Диапозитивті фильмдерді түсіруші, 3-разряд
359. Жұмыс сипаттамасы:
берілген режим бойынша түсіретін камера мен көшіретін құрылғыда қарапайым және орташа күрделі диапозитивті фильмдердің макетің қара-ақ және түрлі-түсті негатив пленкасына түсіру;
түсіретін камера мен көшірме құрылғыларын жұмысқа дайындау;
әртүрлі режимде сынақ түсірілімдерін жасау.
360. Білуге тиіс:
фотография және түсірілім техникасын, түсірілім камерасы мен көшірме құрылғыларының құрылысы және жұмыс мақсаты;
негативті пленканың сорты, пленканы өңдеу технологиясы;
кассетаны салу және лау ережесі және сынақ ретінде түсірілімдер жасау.
361. Жұмыс үлгілері:
1) диафрагма – орнату,
2) кассеталар – алу және салу,
3)түсірілім алаңының қалыптасқан өлшемімен, бейнені кадрда дәл құрастыруды талап етпейтін диапозитивті фильмдердің макеті – түсірілім.
Параграф 2. Диапозитивті фильмдерді түсіруші, 4-разряд
362. Жұмыс сипаттамасы:
көшіретін құрылғыда күрделі диапозитивті фильмдердің макетін қара-ақ және түрлі-түсті негатив пленкасына түсіру;
жазбаларды түсіру;
жарық түсірудің кадр бойынша біркелкі болуын бақылау.
363. Білуге тиіс:
түрлі-түсті және қара-ақ фотографияны түсіру технологиясы;
түсірілім техникасын, пленканың сорттарын, диапозитивті фильмдерді өңдеудің технологиясының негізін.
364. Жұмыс үлгілері:
1) диапозитивті фильмдердің макеті, фотоматериалды, сызбаны, үлгіні кадр бойынша шашуды пайдаланып орындалатын, бейненің кадрда дәл құрастыруын талап ету – түсірілім,

2) установки репродукционные – установка режима работы.
Параграф 3. Съемщик диапозитивных фильмов, 5-й разряд
365. Характеристика работ:
съемка на негативную черно-белую и цветную пленку особо сложных макетов диапозитивных фильмов;
контроль работы репродукционной установки;
участие в наладке и профилактическом ремонте репродукционной установки.
366. Должен знать:
технологию производства звуковых диапозитивных фильмов, а также диапозитивных фильмов, предназначенных на экспорт.
367. Примеры работ:
1) макеты диапозитивных фильмов нестандартных размеров и с нестандартным размером съемочного поля – съемка;
2) негативы диапозитивных фильмов, предназначенных на экспорт, и негативы звуковых диапозитивных фильмов – съемка.
35. Съемщик мультипликационных проб
Параграф 1. Съемщик мультипликационных проб, 2-й разряд
368. Характеристика работ:
съемка проб простых мультипликационных сцен, выполненных на бумаге или триацетатной основе под руководством съемщика мультипликационных проб более высокой квалификации.
369. Должен знать:
принцип работы мультипликационного станка;
технику перекладки законтурованных рисунков под съемочным аппаратом.
370. Примеры работ:
Съемка.
1) пробы однослойных проб в одну экспозицию;
2) пробы сцен на простых панорамах.
Параграф 2. Съемщик мультипликационных проб, 3-й разряд
371. Характеристика работ:
съемка проб простых мультипликационных сцен, выполненных на бумаге или триацетатной основе, а также проб мультипликационных сцен средней сложности на просвет по заданной экспозиции и в соответствии с записью в экспозиционном листе.
372. Должен знать:
технику чтения экспозиционного листа;
правила хранения отснятых сцен проб.
373. Примеры работ:
Съемка.
1) пробы двухслойных и трехслойных сцен с различной записью по каждому слою;
2) пробы сцен на панорамах, различных по движению (диагональная, вертикальная, горизонтальная, круговая).
Параграф 3. Съемщик мультипликационных проб, 4-й разряд
374. Характеристика работ:
съемка проб сложных мультипликационных сцен, выполненных в черновой фазовке;
установка экспозиции кадра при съемке мультипликационных сцен, выполняемых в черновой фазовке;
съемка под руководством кинооператора простых мультипликационных вставок и кадров;
участие в профилактическом ремонте съемочной аппаратуры и мультипликационного станка.
375. Должен знать:
основы фотографии и техники съемки, основы технологии обработки пленки;
устройство съемочной аппаратуры и мультипликационного станка.

2) көшірме құрылғылары – жұмыс режимін бекіту.
Параграф 3. Диапозитивті фильмдерді түсіруші, 5-разряд
365. Жұмыс сипаттамасы:
диапозитивті фильмдердің өте күрделі макеттерін қара-ақ және түрлі-түсті негатив пленкасына түсіру;
көшірме құрылғының жұмысын бақылау;
көшірме құрылғысын жөндеу және профилактикалық жұмыстарына қатысу.
366. Білуге тиіс:
дыбысты диапозитивті фильмдерді және экспортқа арналған диапозитивті фильмдерді өндіру технологиясы.
367. Жұмыс үлгілері:
1) стандартсыз өлшемді диапозитивті фильмнің және стандартсыз өлшемді түсірілім алаңының макеті – түсірілім,
2) экспортқа арналған диапозитивті фильмнің негативі және дыбысты диапозитивті фильмнің негативі – түсірілім.
35. Мультипликациялы сынақ түсірілімдерін түсіруші
Параграф 1. Мультипликациялы сынақ түсірілімдерін түсіруші, 2-разряд
368. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары мультипликациялы сынақ түсірілімдерін түсірушінің басшылығымен қағазда және триацетатты негізде жасалған қарапайым мультипликациялы көріністердің сынақ түсірілімдерін түсіру.
369. Білуге тиіс:
мультипликациялы станоктың жұмыс мақсаты;
түсірілім аппаратының астына контурланған суреттерді төсеу техникасы.
370. Жұмыс үлгілері:
Түсірілім.
1) бір экспозицияға бірқабатты сынақ түсірілімінің сынағы,
2) қарапайым панорамалардағы көріністердің сынақ түсірілімі.
Параграф 2. Мультипликациялы сынақ түсірілімдерін түсіруші, 3-разряд
371. Жұмыс сипаттамасы:
қағазда және триацетатты негізде орындалған қарапайым мультипликациялы көріністерді және орташа күрделі берілген экспозиция бойынша және экспозициялы парақтағы түсірілімге сәйкес мультипликациялы көріністердің сынақ түсірілімдерін жасау.
372. Білуге тиіс:
экспозициялы парақты оқу техникасы;
сынақ түсірілімдерін сақтау ережесі.
373. Жұмыс үлгілері:
Түсірілім.
1) екі қабатты және үш қабатты сахна, әр қабатында әртүрлі жазбамен,
2) қозғалысы бойынша әртүрлі панорамаларда көріністің сынақ түрі (қиғаш, тік, көлденең, дөңгелек).
Параграф 3. Мультипликациялы сынақ түсірілімдерін түсіруші, 4-разряд
374. Жұмыс сипаттамасы:
алғашқы фазада орындалатын күрделі мультипликациялы көріністердің сынақ түсірілімі;
алғашқы фазада орындалатын мультипликациялы көріністерді түсіру кезінде кадрдың экспозициясын орнату;
кинооператордың басшылығымен қарапайым мультипликациялы ендірмені және кадрды түсіру;
түсіру аппаратурасын және мультипликациялы станоктарды профилактикалы жөндеу жұмыстарына қатысу.
375. Білуге тиіс:
фотография және түсірілім техникасының негізі;
пленканы өңдеудің технологиясының негізі;
түсіретін аппаратура мен мультипликациялы станоктың құрылымы.

376. Примеры работ:
Съемка.
1) пробы сцен мультипликационных с наездами, наплывами, вытеснениями;
2) пробы сцен мультипликационных одновременно с наездами, наплывами и на различных панорамах.
36. Укладчик диапозитивных фильмов
Параграф 1. Укладчик диапозитивных фильмов, 3-й разряд
377. Характеристика работ:
укладка пленки в коробку;
сворачивание пленки при помощи специального закруточного приспособления;
подготовка диапозитивных фильмов к упаковке в коробки: подбор фильма по названиям и частям в соответствии с заданием, проверка номера разрешительного удостоверения по эталону, укладка пленки в закруточное приспособление, проверка стержня и работы мотора закруточного приспособления;
проверка соответствия упакованного фильма названию, разделу тематики, цвету, указанным на этикетке.
378. Должен знать:
правила обозначения номеров разрешительных удостоверений на вход диапозитивных фильмов;
основные свойства кинопленки и правила обращения с ней, причины образования механических повреждений, царапин и потертостей на основе, эмульсионном слое и меры их предупреждения;
устройство и принцип работы закруточного приспособления.
37. Фильмотекарь
Параграф 1. Фильмотекарь, 3-й разряд
379. Характеристика работ:
прием, систематизация, хранение и учет отработанного и подлежащего хранению фильмотечного материала;
проверка, разборка и комплектование фильмокопий по названиям и видам;
подбор и выдача фильмового материала;
прием материала, подлежащего обработке, и сдача его исполнителям для выполнения работ;
контроль прохождения заказа и его возврата.
380. Должен знать:
виды кинопленок и фильмотечных материалов;
правила обращения, хранения и учета фильмотечного материала;
правила склейки пленки;
требования, предъявляемые к техническому состоянию фильмоматериалов.
При приеме, систематизации, учете, хранении, контроле прохождения в производстве и выдаче фильмотечного материала с созданием и использованием автоматизированных баз данных – 4-й разряд.
38. Фототекарь
Параграф 1. Фототекарь, 3-й разряд
381. Характеристика работ:
прием, систематизация, учет и хранение поступающего в фототеку фотоиллюстрированного материала;
маркировка новых поступлений;
подбор в собственной фототеке, а также в фототеках других организаций фотоиллюстрированных материалов;
выдача фототечного материала и контроль его движения;
аннотация подобранных и полученных фотоиллюстраций;
реставрация упаковки.
382. Должен знать:
фотофонды студии и других организаций, основы цветной и черно-белой фотографии;
правила аннотирования и хранения фототечного материала;
правила маркировки поступлений и реставрации упаковки.
При приеме, систематизации, учете, хранении и выдаче фототечного материала с созданием и использованием автоматизированных баз данных 4-й разряд.
4. Киносеть и кинопрокат

376. Жүмыс үлгілері:
Түсірілім.
1) басып кету, қаптап кету, ығыстыру мультипликациялы көріністердің сынақ түсірілімі,
2) мультипликациялы көріністерді басып кету, қаптап кету және ығыстырумен әртүрлі панорамада сынақ көріністерін түсіру.
36. Диапозитивті фильмдерді салушы
Параграф 1. Диапозитивті фильмдерді салушы, 3-разряд
377. Жұмыс сипаттамасы:
пленканы қорапқа салу;
арнайы айналдыратын құрылғының көмегімен пленканы айналдыру;
диапозитивті фильмді қорапқа салуға дайындау: атуы және бөлімдері бойынша фильмді тапсырмаға сәйкес іріктеу, рұқсат беретін куәліктің нөмірін эталон бойынша тексеру, айналдыратын құрылғыға пленканы салу, айналдыратын құрылғының өзекшесінің және мотордың жұмысын тексеру;
оралған фильмді зат белгісінде көрсетілген атуы, бөлімі, тақырыбы, және түсіне сәйкес тексеру.
378. Білуге тиіс:
диапозитивті фильмнің кірмесінде рұқсат беретін куәліктің белгілену ережесі;
кинопленканың негізгі құрамы және онымен жұмыс істеу ережесі;
механикалы ақаулар, сызаттар және үйкелулердің негізде;
эмульсиялы қабатта қалыптасу себептері және олардың алдын-алу шаралары;
айналдыратын құрылғының құрылысы және жұмыс істеу қағидасы.
37. Фильмотекарь
Параграф 1. Фильмотекарь, 3-разряд
379. Жұмыс сипаттамасы:
қабылдау, жүйелеу, сақтау, өңдеу және сақтауға арналған фильм материалдарын есепке алу;
фильм көшірмелерін тексеру, сұрыптау және атуы мен түріне байланысты жинақтау;
фильм материалын іріктеу және тапсыру;
өңдеуге тиісті материалды қабылдау және оны орындаушыларға жасау үшін тапсыру;
тапсырыстың өту және оны қайтаруды бақылау.
380. Білуге тиіс:
кинопленканың және фильм материалдарының түрлері;
фильм материалдарымен жұмыс істеу;
сақтау және есеп жүргізу;
пленканы жапсыру ережесі;
фильм материалдарының техникалы жағдайына қойылатын талаптар.
Автоматтандырылған мәліметтер базасын жасау және пайдалану фильм материалын жіберу, қабылдау, жүйелеу, есепке алу, сақтау және өндірісте өтуін бақылау – 4-разряд.
38. Фототекарь
Параграф 1. Фототекарь, 3-разряд
381. Жұмыс сипаттамасы:
фототекаға түсетін фотоиллюстрациялы материалды қабылдау, жүйелеу, есепке алу және сақтау;
жаңа түсімдерді таңбалау;
өз фототекасында және басқа ұйымдардың фототекасында фотоиллюстрациялы материалдарды таңдап алу;
фото материалдарын тапсыру және оның пайдалануын бақылау;
іріктелген және қабылданған фотоиллюстрацияларды аннотациялау;
орамды жаңарту.
382. Білуге тиіс:
студияның және басқа ұйымдардың фото қорын;
түрлі-түсті және қара-ақ фотоның негізі;
фото материалдарын аннотациялау және сақтау ережелері;
түсілімді таңбалау және орамды жаңарту ережесі.
Автоматтандырылған мәліметтер базасын жасау және пайдалануда фото материалдарын қабылдау, жүйелеу, есепке алу, сақтау – 4-разряд.
4-бөлім. Киножүйе және кинопрокат

39. Киномеханик
Параграф 1. Киномеханик, 2-й разряд
383. Характеристика работ:
демонстрация кинофильмов и техническое обслуживание киноустановок, оборудованных узкопленочной кинопроекционной аппаратурой;
демонстрация фильмов на 35-миллиметровых киноустановках под руководством киномехаников более высокой квалификации;
подготовка кинопроекционной аппаратуры и оборудования киноустановок стационарного и передвижного типа к демонстрированию фильма, чистка и смазка аппаратуры.
384. Должен знать:
устройство и технические данные кинопроекционной, звуковоспроизводящей аппаратуры и вспомогательного оборудования киноустановок, оборудованных узкопленочной аппаратурой, правила пользования киноустановкой, оборудованной узкопленочной аппаратурой, назначение;
технические данные важнейших узлов и деталей кинопроекционной аппаратуры, вспомогательного оборудования 35-миллиметровых киноустановок.
Параграф 1. Киномеханик, 3-й разряд
385. Характеристика работ:
демонстрация кинофильмов и техническое обслуживание киноустановок, оборудованных 16-, 35-, 70 - миллиметровой кинопроекционной аппаратурой стационарного и передвижного типа, устройствами автоматизации кинопоказа;
проведение технических осмотров и регулирование аппаратуры с применением контрольно-измерительных приборов и приспособлений, входящих в комплект киноустановки;
выявление и устранение неисправностей в работе узкопленочной кинопроекционной и звуковоспроизводящей аппаратуры, не требующей разборки механизмов и распайки монтажа;
проверка, перемотка, увлажнение, определение технического состояния и текущий ремонт фильмокопий;
ведение технической документации киноустановки.
386. Должен знать:
устройство и технические данные;
правила проведения технического осмотра и ремонта кинопроекционной, звуковоспроизводящей аппаратуры и вспомогательного оборудования, применяемых на стационарных и передвижных киноустановках, схему внешних соединений элементов киноустановки;
правила пользования основными измерительными приборами и приспособлениями, применяемыми для проверки и регулирования киноаппаратуры;
причины повреждения фильмокопий и способы их устранения, нормативно-техническую документацию.
Параграф 2. Киномеханик, 4-й разряд
387. Характеристика работ:
демонстрация фильмов в широкоформатных, панорамных и стереоскопических кинотеатрах со стереофоническим звуковоспроизведением, уход за киноаппаратурой;
при показе с двух-трех пленок синхронное воспроизведение звука с одной или двух магнитных фонограмм совместно с демонстрированием изображения, воспроизведение звука с колец изображения при процессах озвучивания фильма, дубляжа и укладки текста, демонстрирование фильмокопий, равноценных негативу, а также фильмокопий после обработки, легко поддающихся повреждению;
выявление и устранение неисправностей в работе кинопроекционной и звуковоспроизводящей аппаратуры, не требующих разборки механизмов и распайки монтажа;
определение технического состояния, ремонт и синхронизация панорамных фильмокопий, магнитных фонограмм.

39. Киномеханик
Параграф 1. Киномеханик, 2-разряд
383. Жұмыс сипаттамасы:
кинофильмдерді демонстрациялау және жіңішке кинопроекциялы аппаратурамен жабдықталған киноқондырғыға техникалы қызмет көрсету;
біліктілігі жоғары киномеханиктің басшылығымен 35-миллиметрлі киноқондырғыда фильмді демонстрациялау;
станционарлы және қозғалатын кинопроекциялы аппаратураны және киноқондырғы жабдығын фильмді демонстрациялауға дайындау, аппаратты тазарту және майлау.
384. Білуге тиіс:
кинопроекциялы, дыбыс шығаратын аппаратураны және жіңішке пленкалы аппаратурамен жабдықталған киноқұрылғының қосалқы жабдығының құрылысы және техникалы мәліметтері;
жіңішке пленкамен жабдықталған киноқұрылғымен пайдалану ережесі;
кинопроекциялы аппаратураның;
35-миллиметрлі киноқұрылғының қосалқы жабдығының маңызды тораптары мен бөлшектерінің белгіленуі және техникалы мәліметтері.
Параграф 2. Киномеханик, 3-разряд
385. Жұмыс сипаттамасы:
кинофильмдерді демонстрациялау және 16, 35, 70 миллиметрлі станционарлы және қозғалмалы кинопроекциялы аппаратпен, кино көрсетілімді автоматизациялау құрылғысымен жабдықталған кино құрылғыға техникалы қызмет көрсету;
киноқұрылғының жинағына кіретін бақылау-өлшеу құрылғылары мен құралдарын пайдаланып техникалы тексеруді және аппаратты реттеуді жүзеге асыру;
механизмді бөлшектеуді және монтаждың дәнекерін қопаруды талап етпейтін жіңішке пленкалы кинопроекциялы және дыбыс шығаратын аппаратураның жұмысындағы ақауларды табу және оларды жою;
фильм көшірмесін тексеру, айналдыру, ылғалдандыру, техникалы жағдайын анықтау және ағымдағы жөндеу жұмыстары;
киноқұрылғыға техникалы құжатнама жүргізу.
386. Білуге тиіс:
станционарлы және қозғалмалы киноқұрылғыларда пайдаланылатын кинопроекциялы;
дыбыс шығару аппаратурасы және қосалқы жабдық;
киноқұрылғы элементтерінің сыртқы байланыстарының сызбасының құрылымы және техникалы мәліметтері;
техникалы тексеруді жүргізу ережесі және жөндеу жұмыстарын жасау;
киноаппаратураны тексеруде және реттеуде қолданылатын негізгі өлшейтін құралдар мен құрылғыларды пайдалану ережесі;
фильм көшірмесінің ақауларының себебі және оларды жою;
нормативтік-техникалық құжатнама.
Параграф 3. Киномеханик, 4-разряд
387. Жұмыс сипаттамасы:
стереофонды дыбысталумен кең форматты, панорамалы және стереоскопты кинотеатрда фильмдерді дыбыстау, киноаппаратураға күтім жасау;
екі-үш пленканы қосу кезінде, бейнені демонстрациялаумен бірге бір не екі магнитті фонограммадан дыбысты ілеспелі дыбыстау, фильмді дыбыстауды бейне сақиналарынан дыбыстау, тексті және дубляжды салу, түрлі-түсті негативті фильм көшірмелерін, сонымен қоса тез ақау түсетін фильм көшірмелерін өңдеуден кейін демонстрациялау;
механизмдерді бөлшектеуді және монтаждың дәнекерін қопаруды талап етпейтін кинопроекциялы және дыбыс шығаратын аппаратураның жұмысындағы ақауды табу және оны жою;
панорамалы фильм көшірмесін, магнитті фонограмманың техникалы жағдайын анықтау, жөндеу жұмыстарын жасау және синхронизациялау.

388. Должен знать:
устройство и технические данные кинопроекционной и звуковоспроизводящей аппаратуры, средств автоматизации кинопоказа широкоформатных, панорамных и стереоскопических кинотеатров, принципы синхронизации кинопроекционной аппаратуры с аппаратами звуковоспроизведения при демонстрировании фильма на двух-трех пленках;
способы устранения неисправностей в кинопроекции и звуковоспроизведении;
основные технические требования, предъявляемые к узлам и деталям аппаратуры, оборудования киноустановки, инструкцию по определению технического состояния фильмокопий;
технику ремонта панорамных фильмокопий и магнитных фонограмм, основы электротехники, кинопроекционной техники, автоматики кинопоказа, звукотехники и акустики в объеме программы учебных заведений по подготовке рабочих для киносети.
Параграф 3. Киномеханик, 5-й разряд
389. Характеристика работ:
демонстрация фильмов и техническое обслуживание всех видов киноустановок;
комплексная проверка, наладка, регулирование, юстировка и текущий ремонт кинопроекционной, звуковоспроизводящей аппаратуры, электропитающих устройств, аппаратуры синхронизации, электрораспределительных и электросиловых устройств широкоформатных, панорамных и стереоскопических кинотеатров, средств автоматизации кинопоказа;
проведение работ по монтажу и замене кинотехнического оборудования;
техническая проверка и испытание всех типов новой кинопроекционной аппаратуры и оборудования после капитального ремонта;
осуществление технического надзора за электросетью и электрооборудованием киноустановок.
390. Должен знать:
технические данные, устройство;
принцип действия;
способы регулирования, юстировки и наладки кинопроекционной аппаратуры, звуковоспроизводящих устройств, средств автоматизации кинопоказа широкоформатных, панорамных и стереоскопических кинотеатров;
устройство и принцип действия нестандартного киностудийного, кинопроекционного и звуковоспроизводящего оборудования;
правила замены и установки магнитных звуковоспроизводящих головок по тест-кольцам и измерительным приборам;
принципы синхронизации изображения и звука при перезаписи звука, устройство и правила эксплуатации пульта управления;
принцип устройства динамической электрорекламы, чертежи и монтажные схемы киноустановок.
При работе на киноустановках с особо сложной аппаратурой с использованием микропроцессорной техники и электронных систем 6-й разряд.
40. Оператор пульта управления киноустановки
Параграф 1. Оператор пульта управления киноустановки,
4-й разряд

388. Білуге тиіс:
кинопроекциялы және дыбыс шығаратын аппаратураның құрылымын және техникалы мәліметтерін;
кең форматты, панорамалы және стереоскоптикалы кинотеатрларда кино көрсетілім құралдарын автоматизациялау;
фильмді екі–үш пленкада демонстрациялау кезінде кинопроекциялы аппаратты дыбысталатын аппаратпен синхрондау мақсаты;
кинопроекциядағы және дыбыстаудағы ақауларды жою тәсілдері;
аппаратураның, киноқұрылғы жабдығының тораптары мен бөлшектеріне қойылатын техникалы талаптар;
фильм көшірмесінің техникалы жағдайын анықтау бойынша нұсқаулық;
панорамалы фильм көшірмесін және магнитті фонограммаға жөндеу жұмыстарының техникасы;
киножелілерге жұмысшыларды дайындау бойынша оқу орны бағдарламасының көлеміндегі электротехника;
кинопроектілі техника, кино көрсетілімнің автоматикасы;
дыбыс техникасы және акустика негіздері.
Параграф 4. Киномеханик, 5-разряд
389. Жұмыс сипаттамасы:
фильмді демонстрациялау және киноқұрылғының барлық түріне техникалы қызмет көрсету;
кең форматты, панорамалы және стереоскопты кинотеатрлардың кинопроекциялы, дыбысталатын аппаратураның, электр қуат беретін құрылғы, синхронизациялау аппаратурасы, электр тарату және электр қуатын кешенді тексеру және кино көрсетілімді автоматизациялау құралын жөндеу, реттеу, түзету және ағымдағы жөндеу жұмыстары;
кинотехникалық жабдыққа монтаждау және айырбастау жұмыстарын жүргізу;
толық жөндеу жұмыстарынан кейін барлық жаңа киноқұрылғы аппаратын және жабдықтарды техникалы тексеру және сынау;
электр желіге және кино құрылғының электр жабдығына техникалық бақылауды қамтамасыз ету.
390. Білуге тиіс:
кең форматты, панорамалы және стереоскопты кинотеатрлардың кинопроекциялы;
дыбысталатын аппаратураның, электр қуат беретін құрылғы, синхронизациялау аппаратурасы;
электр тарату және электр қуатын кешенді тексеру және кино көрсетілімді автоматизациялау құралының техникалы мәліметі, құрылымы; қолдану мақсаты, түзету және жөндеу;
стандартсыз киностудиялы, кинопроекциялы және дыбысталатын жабдықтың құрылымы және қолданыс мақсаты;
дыбысталатын қалпақшаны тест-сақиналары және өлшейтін жабдық бойынша ауыстыру және орнату ережесі;
дыбысты қайта басуда бейнені және дыбысты синхронизациялау ережесі;
басқару пультін пайдалану ережесі;
динамикалы электр жарнаманың құрылым қағидасы;
киноқұрылғы сызбасы және монтажды үлгісі.
Киноқұрылғыда микропроцессорлы техниканы және электронды жүйені пайдалана отырып өте күрделі аппаратурамен жұмыс істеу – 6-разряд.
40. Киноқұрылғыны басқару пультінің операторы
Параграф 1. Киноқұрылғыны басқару пультінің операторы, 4-разряд

391. Характеристика работ:
управление с операторского пульта широкоформатной, стереоскопической, панорамной и широкоэкранной киноустановкой в процессе демонстрирования фильмов;
контроль уровня звуковоспроизведения и установление необходимого уровня громкости звука при помощи регулятора громкости в процессе демонстрирования кинофильмов;
контроль качества проекции и звуковоспроизведения в процессе демонстрирования кинофильмов и сигнализации в киноаппаратную о дефектах демонстрирования;
ведение учета качества показа кинофильмов;
выполнение работ, предусмотренных для профессии "Киномеханик" 4 разряда;
в случае необходимости, оказание помощи билетерам при размещении зрителей в зале.
392. Должен знать:
устройство 35- и 70 - миллиметровой киноаппаратуры, акустические особенности зрительного зала, обеспечивающие нормальное звуковоспроизведение;
устройство и технические данные кинопроекционной и звуковоспроизводящей аппаратуры, вспомогательного оборудования, применяемого на стационарных киноустановках, в объеме, предусмотренном для профессии "Киномеханик" 4 разряда.
Параграф 2. Оператор пульта управления киноустановки,
5-й разряд
393. Характеристика работ:
опробование аппаратуры и оборудования широкоформатной, панорамной, стереоскопической и широкоэкранной киноустановки перед началом работы кинотеатра, определение причин нарушения нормальной работы киноустановки;
поддерживание связи с киноаппаратной;
проведение профилактического осмотра и текущего ремонта пульта управления;
координация работы киномехаников в аппаратных;
при необходимости, выполнение работ, предусмотренных для профессии "Киномеханик" 5 разряда.
394. Должен знать:
принципиальную схему и устройство широкоформатной, панорамной, стереоскопической и широкоэкранной киноустановок;
методы устранения неисправностей операторского пульта управления;
устройство кинопроекционной аппаратуры, звуковоспроизводящих устройств широкоформатной, панорамной, стереоскопической и широкоэкранной киноустановок в объеме, предусмотренном для профессии "Киномеханик" 5 разряда.
41. Реставратор фильмокопий
Параграф 1. Реставратор фильмокопий, 5-й разряд
395. Характеристика работ:
реставрация фотослоя черно-белых и цветных фильмокопий в соответствии с установленным режимом обработки;
определение степени деформации основы черно-белых и цветных фильмокопий, ее реставрация;
определение наличия и вида защитно-реставрационных покрытий основы и фотослоя фильмокопий, нанесение защитного покрытия;
выбор методов, рецептуры и режимов реставрации фотослоя и основы черно-белых, цветных фильмокопий;
подготовка и снятие эмульсионного слоя с технически изношенных фильмокопий на эмульсионно-смывочных машинах;
приготовление рабочих растворов для реставрации и чистки. Контроль соблюдения последовательности технологических операций, режимов обработки и концентраций растворов;
устранение мелких неисправностей в работе реставрационной, эмульсионно-смывочной и других машин, регулирование их отдельных узлов.

391. Жұмыс сипаттамасы:
фильмі демонстрациялау кезінде кең форматты, стереоскопты, панорамалы және кең экранды киноқұрылғыларды оператор пультімен басқару. Фильмді демонстрациялау кезінде дыбыс реттегіштің көмегімен дыбысталудың және дыбысты қажетінше шығу нормасын бақылау;
кинофильмді демонстрациялау кезінде проекцияның және дыбысталудың сапасын бақылау және киноаппаратқа демонстрацияның ақаулы болса дабыл қағу;
кинофильмнің көрсетілім сапасына есеп жүргізу;
4 разрядты "Киномеханикқа" қарасты жұмыстарды орындау;
қажет болған жағдайда көрермендерді залға отырғызу барысында билетерларға көмек көрсету.
392. Білуге тиіс:
35- және 70 – миллиметрлі киноаппаратураның құрылымын;
қалыпты дыбысталуды қамтамасыз ететін көрермен залының акустикалы ерекшеліктері;
4 разрядты "Киномеханик" мамандығына қарасты станционарлы киноқұрылғыларда мөлшерде қолданылатын кинопроекциялы;
дыбысталатын аппаратураның және қосалқы жабдықтың құрылысы және техникалы мәліметтері.
Параграф 2. Киноқұрылғыны басқару пультінің операторы, 5-разряд
393. Жұмыс сипаттамасы:
кинотеатрдың жұмыс күні басталмай тұрып аппаратураны және кең форматты жабдықты, панорамалы, стереоскопты және кең экранды киноқұрылғыға сынақ жұмыстарын жүргізу, киноқұрылғының қалыпты жұмыс істеуіне келтірілген кедергілерді анықтау;
киноаппаратпен байланыста болу;
басқару пультіне профилактикалы тексеру жасау және ағымдағы жөндеу жұмыстары;
киномеханик пен аппараттағылардың жұмыстарын үйлестіру;
қажет болған жағдайда 5 разрядты "Киномеханик" мамандығына қарасты жұмыстарды орындау.
394. Білуге тиіс:
кең форматты, панорамалы, стереоскопты және кең экранды киноқұрылғының қағидалы сызбасын және құрылысын;
оператордың басқару пультінің ақауларын жою тәсілі;
5 разрядты "Киномеханик" мамандығына қарасты мөлшердегі кинопроекциялы аппараттың;
дыбысталатын құрылғының кеңформатты, панорамалы, стереоскопты және кең экранды киноқұрылғыны құрылымы.
41. Фильм көшірмеcіне жаңарту жұмыстарын жасаушы
Параграф 1. Фильм көшірмеcіне жаңарту жұмыстарын жасаушы, 5-разряд
395. Жұмыс сипаттамасы:
өңдеудің бекітілген режиміне сәйкес қара-ақ және түрлі-түсті фильм көшірмесінің фото қабатына жаңарту жұмыстарын жасау;
қара-ақ және түрлі-түсті фильм көшірмесінің негізінің деформациясын анықтау және оған жаңарту жұмыстарын жасау;
фильмнің негізінің және фото қабаттың қорғайтын жаңарған қабатының барлығын және оның түрін анықтау, қорғайтын қабатты жағу;
фото қабаттың және қара-ақ, түрлі-түсті фильм көшірмесінің фото қабатын рецептурасын және қайта жаңарту жұмыстарын жасау тәсілдерін таңдау;
эмульсиялы-жуатын машинада техникалы төзген фильм көшірмелерінің эмульсиялы қабатын алуға дайындау және алу;
жаңарту жұмыстарына және тазартуға жұмыс ертінділерін дайындау;
технологиялы операцияның, өңдеудің режимін және ерітіндінің концентрациясының жиілігінің сақталуын бақылау;
реставрациялы, эмульсиялы-жуатын және басқада машиналардың жұмысындағы ақауларын жою, олардың жеке тораптарын реттеу./

396. Должен знать:
виды кинопленок и их свойства, технологию реставрации основы фильмокопий и нанесения на них защитно-реставрационных покрытий, концентрацию и свойства растворов, применяемых при реставрации, чистке, снятии эмульсионного слоя;
устройство и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования, состав применяемых растворов;
правила технической эксплуатации и сушки фильмокопий, нормативно-техническую документацию.
При выполнении работ по чистке и антистатической обработке фильмокопий на фильмоочистительной машине, проведении технических осмотров обслуживаемого оборудования – 6-й разряд.
42. Фильмопроверщик
Параграф 1. Фильмопроверщик, 3-й разряд
397. Характеристика работ:
определение технического состояния 35- и 16-миллиметровых фильмокопий, находящихся в эксплуатации, по каждой части в отдельности на основании проверки состояния поверхности, метража, количества и качества склеек;
определение категории технического состояния каждой части;
проверка, текущий ремонт и чистка частей фильмокопий;
исправление, дополнение и замена защитных концовок-ракордов;
переделка нестандартных и дефектных склеек, новая склейка фильма, стрижка перфораций;
заполнение технического паспорта и дефектной карточки на каждую часть фильмокопий;
увлажнение фильмокопий в частевых коробках, фильмостатах и специальных увлажнительных камерах.
398. Должен знать:
виды, форматы и основные свойства позитивной кинопленки, устройство фильмопроверочного и звукомонтажного стола, фильмоочистительной машины;
назначение приборов и инструментов для определения технического состояния дефектов на фильмокопиях;
способы увлажнения фильмокопий;
устройство фильмостатов, инструкцию на установление технического состояния 35- и 16-миллиметровых фильмокопий.
Параграф 2. Фильмопроверщик, 4-й разряд
399. Характеристика работ:
определение технического состояния 70-миллиметровых фильмокопий, находящихся в эксплуатации, по каждой части на основании контроля состояния поверхности, перфорации, количества и качества склеек, цветопередачи и резкости;
сверка монтажных планов с монтажным листом;
монтаж фильмокопий в случае необходимости после внесения исправлений;
подклейка перфорационных дорожек фильмокопий, находящихся в эксплуатации;
составление актов на сверхнормативный износ, утерю и порчу фильмокопий, а также актов на списание технически изношенных фильмокопий.
400. Должен знать:
правила технической эксплуатации фильмокопий;
назначение и устройство звукомонтажного стола и фильмопроверочной машины;
способы сверки фильмокопий с монтажным листом;
технику подклейки перфорационных дорожек, правила классификации видов брака фильмокопий.

396. Білуге тиіс:
кинопленкалардың түрлері және құрамдары;
фильм көшірмесінің негізіне жаңарту жұмыстарын жасау және оларға қорғайтын-жаңарту қабаттарын жағу;
жаңарту жұмыстарын жасу кезінде, тазартуда, эмульсиялы қабатты жууда қолданылатын ерітіндінің құрамы мен концентрациясы;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтың құрылысы мен пайдалану ережесі;
қолданылатын ерітінділердің құрамы;
фильм көшірмелерін пайдалану және кептіру техникасы;
нормативтік-техникалық құжатнама.
Фильм тазартатын машинада фильм көшірмелерін тазарту және антистатистикалық өңдеу жұмыстарын жасау, қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтың техникалы тексеру жұмыстарын жүргізу – 6-разряд.
42. Фильм тексеруші
Параграф 1. Фильм тексеруші, 3-разряд
397. Жұмыс сипаттамасы:
үстіңгі беттерінің, метражының, жапсырмасының саны және сапасын тексеру негізінде эксплуатациядағы 35 және 16-миллиметрлі фильм көшірмелерінің әр бөлшегінің бөлек техникалы жағдайын анықтау. Әр бөлшектің техникалы жағдайының категориясын анықтау;
фильм көшірмелерін тексеру, ағымдағы жөндеу жұмыстары және бөлшектерін тазарту;
ракордтардың қорғаныш-аяқтамаларын ауыстыру, жөндеу және толықтыру;
стандартсыз және ақаулы жапсырманы қайта жасау, фильмге жаңа жапсырма, перфорацияны кесу;
фильм көшірмесінің әр бөлшегіне техникалы паспортын және ақау карточкасын толтыру;
бөлшекті қорапта, фильмостатта және арнайы ылғалдандыратын камераларда фильм көшірмелерін ылғалдандыру.
398. Білуге тиіс:
позитивті кинопленканың түрі;
форматы және негізгі құрамы;
фильм тазартқыш машинаның фильм тексеретін және дыбыс монтаждайтын қабатының құрылысы;
фильм көшірмелеріндегі ақаулардың техникалы жағдайын анықтайтын құралдардың белгіленуі;
фильм көшірмелерін ылғалдандыру тәсілдері;
фильмостаттың құрылысы,
35 және 16-миллиметрлі фильмкөшірмелерінің техникалық жағдайын анықтайтын нұсқаулық
Параграф 2. Фильм тексеруші, 4-разряд
399. Жұмыс сипаттамасы:
үстіңгі беттерінің, перфорацияның, жапсырмасының саны және сапасын, түсбергіш және ашықтығын тексеру негізінде эксплуатациядағы 70-миллиметрлі фильм көшірмелерінің әр бөлшегінің бөлек техникалы жағдайын анықтау;
монтажды жоспарды монтажды парақпен салыстыру;
түзетулерді жасағаннан кейін, қажет болған жағдайда фильм көшірмесін монтаждау;
эксплуатациядағы фильм көшірмесінің пефорациялы жолақтарын жапсыру;
фильм көшірмесінің нормадан асқан төзушілігіне, жоғалғандығына және бұзушылығына акт құрау, сонымен қоса техникалы төзген фильм көшірмесін шығын актісіне жазу.
400. Білуге тиіс:
фильм көшірмелерін техникалы пайдалану;
дыбыс монтажды үстелдің және фильм тексеретін машинаның белгіленуі және құрылысы;
фильм көшірмесін монтажды парақпен салыстыру тәсілі;
перфорациялы жолақтарды жапсыру техникасы;
фильм көшірмесінің ақауларының түрлерін классификациялау ережесі.

Параграф 3. Фильмопроверщик, 5-й разряд
401. Характеристика работ:
определение технического состояния фильмокопий, полученных от фильмокопировальных фабрик, по каждой части в отдельности на основе проверки состояния поверхности, перфорации, метража, количества и качества склеек, синхронности, геометрических размеров, плотности изображения и фонограммы, соответствия ракордов требованиям "Норм-Кино";
монтаж и комплектование фильмокопий из числа технически изношенных;
определение цветового баланса фильмокопий, находящихся в эксплуатации;
отбор цветных фильмокопий для цветовосстановления или снятия с демонстрации в связи с выцветанием;
отбор фильмокопий для реставрации и определение ее характера в зависимости от вида брака;
определение технического состояния фильмокопий после реставрации;
стартовка трех пленок с изображением и магнитной фонограммы в кинотеатрах панорамных и круговой кинопанорамы;
учет износа и ремонта панорамных фильмокопий и фонограмм;
оформление рекламаций на продукцию кинокопировальных фабрик.
402. Должен знать:
технические условия на фильмокопии цветные и черно-белые, широкоформатные, панорамные и стереоскопические, технологию комплектования фильмокопий из технически изношенных;
правила монтажа фильмокопий в соответствии с монтажным листом, основы синхронизации изображения и звука, требования, предъявляемые к определению степени выцветания фильмокопий;
назначение и устройство обслуживаемого оборудования;
признаки разложения основы нитропленки;
виды повреждений, устраняемые путем реставрации;
правила проката и эксплуатации фильмов.
5. Театрально-зрелищные предприятия
43. Дежурный зала игральных автоматов, аттракционов и тира
Параграф 1. Дежурный зала игральных автоматов, аттракционов и тира, 2-й разряд
403. Характеристика работ:
обслуживание и эксплуатация игральных автоматов, аттракционов, тиров, проверка их исправности и определение готовности к приему посетителей;
обслуживание посетителей, ознакомление их с правилами и инструкциями пользования игральными автоматами, аттракционами, тиром;
ремонт обслуживаемого оборудования;
ведение отчета по вырученным деньгам и контроль их сохранности.
404. Должен знать:
инструкции и правила пользования игральными автоматами, аттракционами, тирами;
устройство и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования;
устройство стрелкового оружия и правила безопасного ведения стрельбы по мишеням.
44. Машинист сцены
Параграф 1. Машинист сцены 3-й разряд
405. Характеристика работ:
управление механизмами при монтировке сцены из мягких декораций с применением отдельных элементов жестких декораций для проведения спектаклей и репетиций в театрах, концертных организациях, музыкальных и танцевальных коллективах или при монтировке сцены из различных декораций для проведения спектаклей и репетиций в учреждениях клубного типа;
участие в текущем ремонте, погрузочно-разгрузочных работах сценического оборудования и имущества в условиях стационара, при выездных спектаклях, гастролях.

Параграф 3. Фильм тексеруші, 5-разряд
401. Жұмыс сипаттамасы:
фильм көшіретін фабрикалардан алынған фильм көшірмесінің әр бөлігін бөлек заттың үстің, перфорациясын, метражын, жапсырманың саны мен сапасын, ілеспелілігін, геометриялы өлшемін, бейне мен фонограмманың қалыңдығын, Норм-Киноның талаптарына ракордтың сәйкес болу негізінде техникалы жағдайын анықтау;
техникалы төзген қатардан фильм көшірмесін жинақтау және монтаждау;
эксплуатациядағы фильм көшірмесінің түсті балансын анықтау;
түрлі-түсті фильм көшірмесін түсін қайтаруға іріктеп алу немесе түсі кеткендігіне байланысты демонстрациядан алу;
жаңарту жұмыстарына фильм көшірмесін іріктеп алу және ақаудың түріне байланысты оның сипатын анықтау;
жаңарту жұмыстарынан кейін фильм көшірмесінің техникалы жағдайын анықтау;
панорамалы және айналмалы кинопанорамалы кинотеатрларда бейнеленген үш пленкалы және магнитті фонограммалы стартовкалау;
панорамалы фильм көшірмесі және фонограммаларды тозуларын есепке алу және жөндеу жұмыстарына қатысу.
402. Білуге тиіс:
түрлі-түсті, қара-ақ, кең форматты;
панорамалы және стереоскопты фильм көшірмелерінің техникалы жағдайы;
техникалы тозған фильм көшірмесін жинақтау технологиясы;
монтажды параққа сәйкес фильм көшірмесін монтаждау ережесі;
бейне мен дыбысты синхронизациялау негіздері;
фильм көшірмесінің түсінің кету деңгейіне қойылатын талаптар;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтың белгіленуі және құрылымы;
нитропленканың негізінің ыдырау белгілері;
жаңарту жұмыстарымен жойылатын ақаулардың түрі;
прокаттың және фильмді пайдалану ережесі.
5-бөлім. Театр-көрініс кәсіпорындары
43. Аттракциондардың, тирдың және ойын автоматтары залының кезекшісі
Параграф 1. Аттракциондардың, тирдың және ойын автоматтары залының кезекшісі, 2-разряд
403. Жұмыс сипаттамасы:
ойын автоматтары, аттракцион және тирларға қызмет көрсету және пайдалану, олардың дұрыс жұмыс істеуін тексеру және келушілерді қабылдауға дайын екендігін анықтау;
келушілерге қызмет көрсету, оларды ойын автоматтары, аттракциондар және тирлардың ережелері мен нұсқаулықтарымен таныстыру;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдыққа жөндеу жұмыстарын жасау;
түскен ақшаға есеп жасау және олардың түгелдігін қадағалау.
404. Білуге тиіс:
ойын автоматтары, аттракцион, тирлардың нұсқаулықтары және пайдалану ережесі;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтың құрылысы және пайдалану ережесі;
ататын қарудың құрылысы және нысаналарға қауіпсіз атудың ережесі.
44. Сахна машинисі
Параграф 1. Сахна машинисі, 3-разряд
405. Жұмыс сипаттамасы:
театрларды, концерт ұйымдарында, музыкалы және би коллективтерінде көрініс және дайындық жұмыстарын өткізу кезінде қатты декорацияның бөлек бөлшектерін пайдаланып сахнаны жұмсақ декорациямен құрастыру кезінде немесе көрініс және дайындықты клуб тектес мекемеде өткізу кезінде әртүрлі декорациядан сахнаны монтаждау кезінде механизмдерді басқару;
көшпелі көріністер, гастрольдер кезінде сахна жабдығын және мүлкін тиеу-түсіру жұмыстарына, ағымдағы жөндеу жұмыстарына қатысу.

406. Должен знать:
принцип действия механизмов и технологию монтировки сцены для проведения спектаклей и репетиций в условиях стационара;
правила технической эксплуатации оборудования сцены;
правила проведения текущего ремонта сценического оборудования.
Параграф 2. Машинист сцены, 4-й разряд
407. Характеристика работ:
управление механизмами при монтировке сцены из мягких и объемно-жестких декораций для проведения спектаклей и репетиций в театрах, концертных организациях, музыкальных и танцевальных коллективах;
участие в разработке конструкций сценического оформления, профилактическом ремонте сценического имущества и оборудования;
обслуживание машинно-декорационной части театрально-зрелищного предприятия, погрузочно-разгрузочных работ сценического оборудования и имущества в условиях стационара, при выездных спектаклях и гастролях.
408. Должен знать:
устройство обслуживаемых механизмов и технологию монтировки сцены для проведения спектаклей и репетиций в театрально-зрелищных предприятиях;
методы транспортировки сценического имущества и оборудования;
правила проведения профилактического ремонта обслуживаемого оборудования.
Параграф 3. Машинист сцены, 5-й разряд
409. Характеристика работ:
управление механизмами при монтировке сцены из объемно-жестких декораций с применением отдельных элементов мягкой декорации для проведения спектаклей и репетиций в театрах, концертных организациях, музыкальных и танцевальных коллективах;
участие в работе технической комиссии по приемке макетов и эскизов к новым спектаклям, капитальном ремонте сценического имущества и оборудования;
разработка предложений по модернизации сценического оборудования и организация работы по монтировке нового оформления;
обеспечение правильного хранения и эксплуатации сценического имущества и оборудования, контроль их сохранности;
планирование и руководство работой монтировщиков сцены по проведению репетиций и спектаклей в условиях стационара, при гастролях и выездных спектаклях.
410. Должен знать:
устройство различных механизмов сцены и технологию монтировки сценического оформления спектакля;
правила хранения сценического оформления и эксплуатации сценического оборудования;
правила проведения капитального ремонта, специфику и формы организации творческого производственного процесса;
опыт отечественного, зарубежного театра и цирка в области сценической техники и технологии монтировки сценического оформления спектакля и циркового представления.
411. Требуется среднее профессиональное образование.
45. Монтировщик сцены
Параграф 1. Монтировщик сцены, 3-й разряд

406. Білуге тиіс:
станционар жағдайында көрініс және дайындық жұмыстарын өткізу үшін сахнаны монтаждау жұмыстары және механизмдердің қолданыс мақсаты;
сахна жабдығын техникалы пайдалану ережесі;
сахна жабдығына ағымдағы жөндеу жұмыстарын жасау ережесі.
Параграф 2. Сахна машинисі, 4-разряд
407. Жұмыс сипаттамасы:
театрларды, концерт ұйымдарында, музыкалы және би коллективтерінде көрініс және дайындық жұмыстарын өткізу кезінде жұмсақ және көлемді-қатты декорациямен сахнаны монтаждау кезінде механизмдерді басқару;
сахнаны безендіру конструкциясын сұрыптау және сахна мүлкін және жабдыққа профилактикалы жөндеу жұмыстарына қатысу;
көшпелі көрініс және гастрольдер кезінде станционар жағдайында театр-көрініс кәсіпорындарының машина-декорациялы бөліктерін, сахна жабдығының және мүлкінің тиеу-түсіру жабдығына қызмет көрсету.
408. Білуге тиіс:
театр-көрініс кәсіпорындарына көрініс және дайындық жұмыстарын жүргізу үшін сахнаны монтаждау және қызмет көрсетіліп жатқан механизмнің құрылымы;
сахна мүлкі мен жабдығын тасымалдау тәсілі;
қызмет көрсетіліп жатқан жабдыққа профилактикалы жөндеу жұмыстарын жасау ережесі.
Параграф 3. Сахна машинисі, 5-разряд
409. Жұмыс сипаттамасы:
театрларды, концерт ұйымдарында, музыкалы және би коллективтерінде көрініс және дайындық жұмыстарын өткізу кезінде жұмсақ декорацияның бөлек бөлшектерін пайдаланып көлемді-қатты декорациямен сахнаны монтаждау кезінде механизмдерді басқару;
жаңа көріністерге макет және эскиздерді қабылдайтын техникалы комиссияның жұмысына, сахна мүлкі мен жабдығына толық жөндеу жұмыстарын жасауға қатысу;
сахна жабдығын модернизациялау ұсынысын талдау және жаңа безендіруді монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру;
сахна мүлкі мен жабдығын дұрыс сақтау және пайдалануды қамтамасыз ету, олардың түгелдігін бақылау;
көшпелі көрініс және гастрольдер кезінде станционар жағдайында дайындықты және көріністі өткізу бойынша монтаждаушының жұмысын жоспарлау және басқару.
410. Білуге тиіс:
сахнаның әртүрлі механизмдерінің құрылымы және көріністің сахна безендіруін технологиялы монтаждау;
сахна безендіруін сақтау және сахна жабдығын пайдалану ережесі;
шығармашылық өндіріс процесін ұйымдастыру формасы және ерекшелігін;
отандық, шетелдік театр және цирктің сахна техникасы саласындағы тәжрибесі және көрініс және цирк қойылымдарын сахна безендіруінің монтаждау технологиясы.
411. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
45. Сахнаны монтаждаушы
Параграф 1. Сахнаны монтаждаушы, 3-разряд

412. Характеристика работ:
монтировка (оформление) сцены при проведении очередных спектаклей и репетиций;
установка декораций и мебели на сцене и в репетиционных помещениях, подвеска мягких декораций, перестановка декораций во время антрактов и частых перемен в соответствии с указаниями машиниста сцены;
мелкий ремонт и содержание в чистоте декораций, сценического имущества;
при необходимости выполнение работ на шумовых аппаратах;
выполнение погрузочно-разгрузочных работ при перевозке декораций и сценического имущества в условиях стационара, при выездных спектаклях, гастролях.
413. Должен знать:
декорации, используемые для оформления спектакля;
устройство и принцип действия сценического оборудования, оснащение сцены;
правила установки и крепления декораций, сценического оборудования.
46. Униформист
Параграф 1. Униформист, 2-й разряд
414. Характеристика работ:
оснащение манежа: подача реквизита, установка и подвеска цирковой аппаратуры;
страховка и пассировка артистов во время представления и на репетициях;
участие в репризах клоунов, коверных, в проведении репетиций номеров и аттракционов;
вывод животных на манеж и прием их за кулисы, транспортировка на территории цирка клеток с животными, реквизита, цирковой аппаратуры и другого циркового имущества;
чистка ковров вне манежа;
в передвижных цирках – участие в сборке, эксплуатации и разборке, погрузке, разгрузке элементов конструкции цирка.

412. Жұмыс сипаттамасы;
кезекті көрініс және дайындық жұмыстарын өткізу кезінде сахнаны монтаждау (безендіру);
сахнада және дайындық өтетін бөлмеде декорацияны және жиһазды қою, жұмсақ декорацияларды ілу, сахна машинисінің нұсқаулықтарына сәйкес антракт және жиі үзілістер кезінде декорацияның орнын ауыстыру;
декорацияны, сахна мүлкіне кішігірім жөндеу жұмыстарын жасау және оларды таза күйінде ұстау;
қажет болған жағдайда шум аппараттарында жұмыс жасау;
көшпелі көрініс және гастрольдер кезінде станционар жағдайында декорацияны және сахна мүлкінің орнын ауыстыру кезінде тиеу-түсіру жұмыстарын орындау.
413. Білуге тиіс:
көріністі безендіруде пайдаланылатын декорация;
сахна жабдығының құрылымы және қолданылу қағидасы;
сахна жабдығының декорациясын орнату және бекіту ережесі.
46. Униформашы
Параграф 1. Униформашы, 2-разряд
414. Жұмыс сипаттамасы:
манежді жабдықтау: реквизитті алып беру, цирк аппаратурасын орнату және ілу;
қойылым және репетиция кезінде артистерді сақтандыру және пассирлеу;
қойылымды дайындауда және аттракциондарда клоун және кілемдердің репризға қатысуы;
жануарларды манежға шығару және оларды сахна артына қабылдау, цирк аймағында тордағы жануарларды, реквизитті, цирк аппаратурасын және басқада цирк мүліктерін тасымалдау;
кілемдерді манеждан тыс тазарту;
қозғалмалы циркта – цирк конструкциясының бөлшектерін жинау, пайдалану және бөлшектеуде, тиеуде, түсіруге қатысу.