Настоящие Правила представления отчетов организациями, обладающими лицензиями на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан (далее – Правила), разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 2 июля 2003 года «О рынке ценных бумаг», от 4 июля 2003 года «О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций» и устанавливают порядок, формы и сроки представления отчетов организациями, обладающими лицензиями на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, в Комитет по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган).
1. В целях Правил используются следующие понятия:
1) руководитель – лицо, являющееся первым руководителем исполнительного органа Организации или лицо, являющееся членом исполнительного органа Организации, обладающее правом подписи отчетов, предусмотренных Правилами;
2) Организация – организация, обладающая лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан.
2. Правила распространяются на все Организации, а также на Организации, осуществляющие совмещение брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг с другими видами деятельности на финансовом рынке.
3. Организации представляют в уполномоченный орган в электронной форме, ежемесячно, не позднее 18.00 часов времени города Астаны пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, отчетность, включающую формы отчетов, составленные в соответствии с приложениями 123 к Правилам.
4. Организации представляют в уполномоченный орган в электронной форме, ежеквартально, не позднее 18.00 часов времени города Астаны последнего числа месяца, следующего за отчетным кварталом, отчетность, включающую формы отчетов, составленные в соответствии с приложениями 4567891011 к Правилам.
5. Накопительные пенсионные фонды, самостоятельно осуществляющие инвестиционное управление пенсионными активами, и организации, осуществляющие инвестиционное управление пенсионными активами, обладающие лицензиями на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, не представляют в уполномоченный орган отчетность, включающую формы отчетов, составленные в соответствии с приложениями 36891011 к Правилам.
6. Банки второго уровня, обладающие лицензиями на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, не представляют в уполномоченный орган отчет, составленный в соответствии с приложением 6 к Правилам.

Осы Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиялары бар ұйымдардың есептерді ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар)  «Бағалы қағаздар рыногы туралы» 2003 жылғы 2 шілдедегі, «Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау комитетіне (бұдан әрі - уәкілетті орган) бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиялары бар ұйымдардың есептерді ұсыну тәртiбiн, нысанын және мерзiмдерiн айқындайды.
1. Осы Қағидалардың мақсатында мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) басшы - Ұйымның атқарушы органының бірінші басшысы болып табылатын тұлға немесе Қағидаларда көзделген есептерге қол қоюға құқығы бар Ұйымның атқарушы органының мүшесі болып табылатын тұлға;
2) Ұйым – Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиялары бар ұйым.
2. Қағидалар барлық Ұйымдарға, сондай-ақ бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметі қаржы нарығындағы қызметтің басқа түрімен қоса атқаратын Ұйымға қолданылады.
3. Ұйымдар уәкілетті органға есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей ай сайын Астана қаласының уақыты бойынша сағат 18.00-ден кешіктірмей - Қағидалардың 123-қосымшаларына сәйкес жасалған есептердің нысандарын қамтитын есептілігін электрондық нысанда ұсынады.
4. Ұйымдар уәкілетті органға есепті тоқсаннан кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей тоқсан сайын Астана қаласының уақыты бойынша сағат 18.00-ден - Қағидалардың 4567891011-қосымшаларына сәйкес жасалған есептердің нысандарын қамтитын есептілігін электрондық нысанда ұсынады.
5. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорлары және бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиялары бар зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар уәкілетті органға Қағидалардың 36891011-қосымшаларына сәйкес жасалған есептердің нысандарын қамтитын есептілігін ұсынбайды.
6. Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиялары бар екінші деңгейдегі банктер Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес жасалған есепті уәкілетті органға ұсынбайды

7. Организации, обладающие лицензиями на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов в качестве номинального держателя, дополнительно представляют в уполномоченный орган в электронной форме, ежеквартально, не позднее 18.00 часов времени города Астаны последнего числа месяца, следующего за отчетным кварталом, отчет, составленный в соответствии с приложением 12 к Правилам.
8. Организации, созданные в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью, дополнительно представляют в уполномоченный орган в электронной форме, ежеквартально, не позднее 18.00 часов времени города Астаны последнего числа месяца, следующего за отчетным кварталом, отчет, составленный в соответствии с приложением 13 к Правилам.
9. Отчетность, составленная в электронной форме, представляется Организацией на электронном носителе с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
10. Отчетность на бумажном носителе подписывается руководителем (на период его отсутствия – лицом, его замещающим), главным бухгалтером (на период его отсутствия – лицом, его замещающим) и исполнителем, заверяется печатью и хранится у Организации. По требованию уполномоченного органа Организация не позднее двух рабочих дней со дня получения запроса представляет в уполномоченный орган отчетность на бумажном носителе.
11. Идентичность данных, представляемых на электронном носителе, данным, представленным по требованию уполномоченного органа на бумажном носителе, обеспечивается руководителем (на период его отсутствия – лицом, его замещающим) и главным бухгалтером (на период его отсутствия – лицом, его замещающим) Организации.
12. При внесении изменений и (или) дополнений в представляемую отчетность Организация в течение трех рабочих дней со дня представления отчетности представляет в уполномоченный орган письменное ходатайство с объяснением причин необходимости внесения изменений и (или) дополнений.
13. При обнаружении неполной и (или) недостоверной информации в отчетности, представленной Организацией, уполномоченный орган в срок не позднее пяти календарных дней со дня обнаружения неполной и (или) недостоверной информации в отчетности письменно уведомляет об этом Организацию. Организация не позднее десяти календарных дней со дня получения уведомления уполномоченного органа представляет доработанную с учетом замечаний уполномоченного органа отчетность.

7. Номиналды ұстаушы ретінде шоттарды жүргiзу құқығымен бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және (немесе) дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиялары бар ұйымдар уәкiлеттi органға есепті тоқсаннан кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей тоқсан сайын Астана қаласының уақыты бойынша сағат 18.00-ден - Қағидалардың 12-қосымшасына сәйкес жасалған есепті электрондық нысанда қосымша ұсынады.
8. Жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған ұйымдар уәкiлеттi органға есепті тоқсаннан кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей тоқсан сайын Астана қаласының уақыты бойынша сағат 18.00-ден - Қағидалардың 13-қосымшасына сәйкес жасалған есепті электрондық нысанда қосымша ұсынады.
9. Ұйым электрондық нысанда жасалған есептілікті ұсынылатын электрондық тасымалдауышта деректердiң конфиденциалдылығын және түзетiлмейтiндiгiн қамтамасыз ететiн криптографиялық қорғау құралдары бар ақпаратты кепiлдiк бере отырып жеткiзудiң тасымалдау жүйесін пайдалана отырып жібереді.
10. Қағаз тасымалдауыштағы есептілікке басшысы (ол болмаған кезде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер (ол болмаған кезде – оның орнындағы адам) және орындаушысы қол қояды, мөрімен куәландырады және Ұйымда сақталады. Уәкілетті органның талабы бойынша Ұйым уәкілетті органға сұратуды алған күннен бастап екі жұмыс күннен кешіктірмей есептілікті қағаз тасымалдауышта ұсынады.
11. Электрондық тасымалдауышта ұсынылатын деректердің уәкілетті органның талабы бойынша қағаз тасымалдауышта ұсынылған деректерге сәйкестігін Ұйымның басшысы (ол болмаған кезде – оның орнындағы адам) және бас бухгалтер (ол болмаған кезде – оның орнындағы адам) қамтамасыз етеді.
12. Ұсынылатын есептілікке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізген кезде Ұйым есептілікті ұсынған күннен бастап үш жұмыс күн ішінде уәкілетті органға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу себептерін түсіндіре отырып жазбаша өтініш береді.
13. Ұйым ұсынған есептіліктен толық емес және (немесе) шынайы емес ақпарат анықталған кезде, уәкілетті орган толық емес және (немесе) дәйексіз емес ақпаратты анықтаған күннен бастап бес күнтізбелік күннен кешіктірмейтін мерзімде бұл туралы Ұйымға жазбаша хабарлайды. Уәкілетті органның ескертулерін ескере отырып пысықталған есептілікті уәкілетті органның хабарламасын алған күннен бастап он күнтізбелік күннен кешіктірмей ұсынады.

14. При рассмотрении отчетов Организации уполномоченный орган письменно запрашивает у Организации сведения и документы, необходимые для проверки информации, указанной в отчетах.
Приложение 1
к Правилам представления отчетов
организациями, обладающими лицензиями
на осуществление брокерской и (или)
дилерской деятельности на рынке
ценных бумаг Республики Казахстан
Форма
Отчет
о сделках (операциях) с финансовыми инструментами, заключенных
(зарегистрированных) на неорганизованном рынке ценных бумаг
Республики Казахстан
(наименование организации, обладающей лицензией
на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности
на рынке ценных бумаг Республики Казахстан)
за период с ______________ по _______________
Дата
заклю-
чения
сделки
(прове-
дения
опера-
ции)1
Вид
финан-
сового
инстру-
мента
Иденти-
фика-
ционный
номер
финан-
сового
инстру-
мента2
Наиме-
нование
эми-
тента3
Коли-
чество
финан-
совых
инстру-
ментов4
Цена
за один
финан-
совый
инстру-
мент5
Объем
сделки
тенге6
Поку-
па-
тель7
Про-
давец7
И
т
о
г
о
Продолжение таблицы
В качестве кого участвовал в сделке
(операции)
Разме-
щение12
Номер,
дата и
время
регистации
клиенткого
заказа
(приказа)13
Примечание
Андер-
райтер8
Брокер9
Дилер10
Номинальный
держатель11
Руководитель
(на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество)          (подпись)
Главный бухгалтер
(на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)       (подпись)
Исполнитель ___________________________________________________
(должность, фамилия и имя) (подпись)  (номер телефона)
Дата подписания отчета «____» __________ 20___ года.
Место для печати
Примечания:
1 Указывается дата заключения сделки (проведения операции в системе учета номинального держания в случае, если сделка совершена клиентом без участия брокера) в формате дата/месяц/год.
2 Указывается присвоенный финансовому инструменту идентификационный номер.
3 Указывается наименование эмитента, с финансовыми инструментами которого были заключены сделки.
4 Указывается количество финансовых инструментов, по которым заключена сделка (зарегистрирована операция). В случае участия Организации в сделке (операции) с двух сторон (в качестве продавца и покупателя одновременно), указанная сделка (операция) отражается в настоящем отчете как одна сделка (операция).
5 Указывается цена сделки (в тенге) до четырех знаков после запятой.
В случае заключения сделки в иностранной валюте, указывается цена в тенге по официальному курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан, на дату заключения сделки. В случае осуществления расчетов по сделке не в день заключения сделки,  необходимо указывать цену сделки в тенге по официальному курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан, на дату осуществления расчетов.
6 Указывается объем сделок (в тенге), до двух знаков после запятой.
7 Указываются коды клиентов Организации, за счет и в интересах которых была заключена сделка, а также коды клиентов в случае регистрации операции в системе учета номинального держания. В случае заключения сделки Организацией за свой счет и в своих интересах, в данных графах указывается код данной Организации.
Коды продавцов и покупателей ценных бумаг:
Клиент
5-ти значный код
клиента
1
Юридическое лицо (резидент Республики
Казахстан)
JURRZ
2
Физическое лицо (резидент Республики
Казахстан)
FIZRZ
3
Юридическое лицо (нерезидент)
JURNN
4
Физическое лицо (нерезидент)
FIZNN
5
Организация, осуществляющая
инвестиционное управление пенсионными
активами/ накопительный пенсионный фонд
(пенсионные активы)
PFDPA
6
Накопительный пенсионный фонд
(собственные активы)
PFDOA
7
Банк второго уровня Республики Казахстан
STBNK
8
Страховая организация Республики
Казахстан
INSOR
9
Инвестиционный фонд
INVFD
10
Организация, обладающая лицензией на
осуществление брокерской и (или)
дилерской деятельности на рынке ценных
бумаг – собственные активы (за
исключением организации, осуществляющей
инвестиционное управление пенсионным
активами, накопительного пенсионного
фонда, банка второго уровня Республики
Казахстан)
Код пятизначный,
присвоенный
организатором торгов
Накопительные пенсионные фонды, самостоятельно осуществляющие инвестиционное управление пенсионными активами, и организации, осуществляющие инвестиционное управление пенсионными активами, обладающие лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности, при совершении сделок за счет пенсионных активов данную графу не заполняют.
8 Используется символ «А» в случае, если Организация выступала андеррайтером по ценным бумагам данного эмитента.
9 Используется символ «B» в случае, если Организация выступала в качестве брокера. 10 Используется символ "D" в случае, если организация.
11 Используется символ «ND» в случае если Организация выступала в качестве номинального держателя.
12 Используются следующие символы:
«1» - первичное размещение ценных бумаг;
«2» - вторичное обращение ценных бумаг.
13 При заключении Организацией сделки в рамках дилерской деятельности, а также в случае заключения сделки накопительным пенсионным фондом, самостоятельно осуществляющим инвестиционное управление пенсионными активами (за счет собственных и пенсионных активов), организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами (за счет собственных и пенсионных активов), или управляющей компанией инвестиционного фонда (за счет активов инвестиционного фонда), обладающими лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, указываются номер и дата принятия инвестиционным комитетом инвестиционного решения о заключении сделки.
В случае регистрации операции в системе учета номинального держания, указываются номер, дата и время регистрации приказа.
Сделки (операции) с финансовыми инструментами, указанные в отчете о сделках (операциях) с финансовыми инструментами, заключенных (зарегистрированных) на неорганизованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан, не указываются в отчете о сделках с финансовыми инструментами, заключенных на международных (иностранных) рынках ценных бумаг согласно приложению 7 к Правилам.
В отчете о сделках (операциях) с финансовыми инструментами, заключенных (зарегистрированных) на неорганизованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан указываются сделки (операции) с финансовыми инструментами, заключенные Организацией на неорганизованном рынке, в которых Организация выступила в качестве брокера и (или) дилера, а также операции в которых Организация выступила в качестве номинального держателя. При регистрации операций в системе учета номинального держания Организации в отчете о сделках (операциях) с финансовыми инструментами, заключенных (зарегистрированных) на неорганизованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан указываются операции, которые привели к смене прав собственности на ценные бумаги (за исключением погашения и конвертации ценных бумаг).
Приложение 2
к Правилам представления отчетов
организациями, обладающими лицензиями
на осуществление брокерской и (или)
дилерской деятельности на рынке
ценных бумаг Республики Казахстан
Форма
Отчет
о неисполненных сделках (операциях) с финансовыми
инструментами, заключенных на неорганизованном рынке
ценных бумаг
(наименование организации, обладающей лицензией
на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности
на рынке ценных бумаг Республики Казахстан)
за период с ______________ по _______________
Номер,
дата и
время
регис-
трации
клиент-
ского
заказа
(приказа)
Вид
финан-
сового
инстру-
мента
Идентифи-
кационный
номер
финансового
инструмента
Тип
сделки
(опера-
ции)
Количество
финансовых
инстру-
ментов
Цена за
один
финан-
совый
инстру-
мент
(тенге)
Продолжение таблицы
Кем
участвовал
Клиент
Контрагент
Причины
неисполнения
Разме-
щение
Приме-
чание
Руководитель
(на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество)       (подпись)
Главный бухгалтер
(на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество)       (подпись)
Исполнитель ___________________________________________________
(должность, фамилия и имя) (подпись)  (номер телефона)
Дата подписания отчета «____» __________ 20___ года.
Место для печати
Пояснения по заполнению таблицы

14. Ұйымның есептерін қараған кезде уәкілетті орган Ұйымнан есептерде көрсетілген ақпаратты тексеру үшін қажетті мәліметтер мен құжаттарды жазбаша сұратады.
Қазақстан Республикасының бағалы
қағаздар нарығында брокерлік және
(немесе) дилерлік қызметті жүзеге
асыруға лицензиялары бар
ұйымдардың есептерді ұсыну
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
_________ бастап _________ дейiнгi кезеңде
(Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында брокерлік
және (немесе) дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар
ұйымның атауы) Қазақстан Республикасының ұйымдастырылмаған
бағалы қағаздар нарығында қаржы құралдарымен жасалған
(тіркелген) мәмілелер (операциялар) туралы есеп
Мәмілені жасаған (операцияны жүргізген)1 күні
Қаржы құралының түрі
Қаржы құралының сәйкестендіру нөмірі2
Эмитенттің атауы3
Қаржы құралдарының саны4
Бір қаржы құралының бағасы5
Мәміленің көлемі теңгеде6
Сатып алушы7
Сатушы7
Жиынтығы
Кестенің жалғасы
Мәмiлеге (операцияға) кiм ретiнде қатысты
Орналастыру11
Клиенттік тапсырысы тiркелген нөмiрi, күнi және уақыты12
Ескерту
Андеррайтер8
Брокер9
Дилер10
Номиналды ұстаушы11
Басшы
(ол болмаған кезде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегi, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _______________________________________________________
(тегi, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы ___________________________________________________________
(лауазымы, тегi және аты) (қолы) (телефон нөмiрi)
Есепке қол қойылған (жасалған) күнi 20__ «___» __________
Мөр орны
Ескерту:
1 Мәмiленiң (егер мәміле брокердің қатысуынсыз жасалған жағдайда номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде операция жүргізу) жасалған күнi күнi/айы/жылы форматында көрсетiледi.
2 Қаржы құралына берiлген сәйкестендiру нөмiрi көрсетiледi.
3 Қаржы құралдарымен мәмiлелер жасалған эмитенттiң атауы көрсетiледi.
4 Сол арқылы мәмiле жасалған қаржы құралдардың саны (тіркелген операция) көрсетiледi. Ұйым екі тараптан (бiр мезгiлде сатушы және сатып алушы ретiнде) мәмiлеге қатысқан жағдайда, көрсетілген мәміле осы есепте бір мәміле (операция) түрінде көрiнедi.
5 Мәмiленiң бағасы үтiрден кейiн төрт белгiге дейiн (теңгемен) көрсетiледi.
Шетел валютасында мәміле жасалған жағдайда, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң мәмiленi жасаған күні белгілеген ресми бағамы бойынша теңгемен бағасы көрсетiледi. Мәміле бойынша есептесу мәміле жасалған күнде жүзеге асырылмаған жағдайда, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң есептесудi жүзеге асырған күнi белгiлеген ресми бағамы бойынша теңгемен мәмiленiң бағасын көрсету қажет.
6 Мәмiленiң көлемi үтiрден кейiн екi белгiге дейiн (теңгемен) көрсетiледi.
7 Солардың есебiнен және мүддесiмен мәмiле жасалған Ұйымның клиенттерiнiң кодтары, сондай-ақ номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде операцияны тіркеген жағдайда клиенттердің кодтары көрсетiледi. Ұйым өз есебiнен және өз мүддесiмен мәмiлелер жасаған жағдайда, осы бағандарда аталған Ұйымның коды көрсетiледi.
Бағалы қағаздарды сатушылар мен сатып алушылардың кодтары:
Клиент
Бес таңбалы код
1
Заңды тұлға (Қазақстан Республикасының резидентi)
JURRZ
2
Жеке тұлға (Қазақстан Республикасының резидентi)
FIZRZ
3
Заңды тұлға (резидент емес)
JURNN
4
Жеке тұлға (резидент емес)
FIZNN
5
Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым/жинақтаушы зейнетақы қоры (зейнетақы активтерi)
PFDPA
6
Жинақтаушы зейнетақы қоры (меншiктi активтер)
PFDOA
7
Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банкi
STBNK
8
Қазақстан Республикасының сақтандыру ұйымы
INSOR
9
Инвестициялық қор
INVFD
10
Бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым – меншiктi активтер (зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымды, жинақтаушы зейнетақы қорын, Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банкiн қоспағанда)
Сауда-саттықты ұйымдастырушы берген бес мәндiк код
Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорлары және бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиялары бар зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар, зейнетақы активтер есебінен мәмілелерді жасаған кезде осы баанды толтырмайды.
8 Егер Ұйым осы эмитенттің бағалы қағаздары бойынша андеррайтері болған жағдайда «А» белгісі пайдаланылады.
9 Егер Ұйым брокер ретінде болған жағдайда «B» белгісі пайдаланылады.
Егер Ұйым дилер ретінде болған жағдайда «D» белгісі пайдаланылады.
11 Егер Ұйым номиналды ұстаушы ретінде болып табылған жағдайда «ND» белгісі пайдаланылады.
12 Мынадай символдар пайдаланылады:
«1» - бағалы қағаздардың бастапқы орналастыру;
«2» - бағалы қағаздардың қайталама айналысқа жіберу.
13 Ұйым дилерлік қызметінің шеңберінде мәміле жасаған кезде, сондай-ақ зейнетақы активтерін (меншікті және зейнетақы активтері есебінен) инвестициялық басқаруды дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қоры, зейнетақы активтерін (меншікті және зейнетақы активтері есебінен) инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым немесе бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиялары бар инвестициялық қордың басқарушы компаниясы мәміле жасаған жағдайда инвестициялық комитеттің мәмле жасалғаны жөнiндегi қабылдаған инвестициялық шешiмiнiң нөмірі және күні көрсетіледі.
Номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде операцияны тіркеген жағдайда бұйрықты тіркеген нөмірі, күні және уақыты көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында жасалған (тіркелген) қаржы құралдарымен мәмілелер (операциялар) туралы есепте көрсетілген қаржы құралдарымен мәмілелер (операциялар) Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес халықаралық (шетелдік) бағалы қағаздар нарығында қаржы құралдармен жасалған мәмілелер туралы есепте көрсетілмейді.
Қазақстан Республикасының ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында жасалған (тіркелген) қаржы құралдарын мәмілелер (операциялар) туралы есепте Ұйым брокер және (немесе) дилер ретінде болып табылған ұйымдастырылмаған нарығында Ұйым қаржы құралдарымен жасаған мәмілелер (операциялар), сондай-ақ Ұйым номиналды ұстаушы ретінде болған операциялар көрсетіледі. Ұйымның номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде операцияларды тіркеген кезде Қазақстан Республикасының ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында жасалған (тіркелген) қаржы құралдарымен мәмілелер (операциялар) туралы есепте меншік құқығын бағалы қағаздарға ауыстыруына (бағалы қағаздарды өтеу және айырбастауды қоспағанда) әкеп соққан операциялар көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының бағалы
қағаздар нарығында брокерлік және
(немесе) дилерлік қызметті жүзеге
асыруға лицензиялары бар
ұйымдардың есептерді ұсыну
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
_________ бастап _________ дейiнгi кезеңде
(Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында брокерлік
және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы  бар
ұйымның атауы) ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында
жасалған қаржы құралдарымен орындалмаған мәмілелер
(операциялар) туралы есеп
Клиенттік тапсырысы (бұйрығы) тiркелген нөмiрi, күнi және уақыты
Қаржы құралының түрі
Қаржы құралының сәйкестендіру нөмірі
Мәміле (операция) типі
Қаржы құралының саны
Бір қаржы құралының бағасы (теңге)
Кестенің жалғасы
Кім ретінде қатысқан
Клиент
Қарсы агент
Орындамаған себептері
Орналастыру
Ескерту
Басшы
(ол болмаған кезде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегi, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _______________________________________________________
(тегi, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы ___________________________________________________________
(лауазымы, тегi және аты) (қолы) (телефон нөмiрi)
Есепке қол қойылған (жасалған) күнi 20__ «___» ________
Мөр орны
Кестені толтыру бойынша түсіндірмелер

1. Символьные знаки указываются прописными (заглавными) буквами латинского алфавита.
2. При заполнении графы «Номер, дата и время регистрации клиентского заказа (приказа)» в случае заключения Организацией сделки в рамках дилерской деятельности, а также в случае заключения сделки накопительным пенсионным фондом, самостоятельно осуществляющим инвестиционное управление пенсионными активами (за счет собственных и пенсионных активов), организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами (за счет собственных и пенсионных активов), или управляющей компанией инвестиционного фонда (за счет активов инвестиционного фонда), обладающими лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, указываются номер и дата принятия инвестиционным комитетом инвестиционного решения о заключении сделки.
В случае регистрации операции в системе учета номинального держания, указываются номер, дата и время регистрации приказа.
3. При заполнении графы «Тип сделки (операции)» используются следующие символы:
«В» – покупка (зачисление);
«S» – продажа (списание).
4. При заполнении графы «Кем участвовал» используются следующие символы:
«В» - брокер;
«D» – дилер;
«ND» – номинальный держатель.
5. При заполнении графы «Клиент» указывается наименование/фамилия, имя, (при наличии – отчество) клиента клиентский заказ (приказ) которого не был исполнен.
6. При заполнении графы «Контрагент» в неисполненных сделках (операциях), в которых Организация, заполняющая данный отчет, участвовала одновременно с двух сторон (выступая в качестве брокера, номинального держателя) указывается наименование клиента данной Организации, являвшегося противоположной стороной по неисполненной сделке (операции), а также слово «клиент» в формате «Наименование или фамилия, имя (при наличии – отчество)/клиент».
В неисполненных сделках (операциях), в которых с одной стороны участвовала Организация (в качестве брокера, номинального держателя), а с противоположной стороны другой профессиональный участник рынка ценных бумаг, при заполнении графы «Контрагент» указывается наименование данного профессионального участника рынка ценных бумаг.
7. При заполнении графы «Размещение» используются следующие символы:
«1» - первичное размещение ценных бумаг;
«2» - вторичное обращение ценных бумаг.
Приложение 3
к Правилам представления отчетов
организациями, обладающими лицензиями
на осуществление брокерской и (или)
дилерской деятельности на рынке
ценных бумаг Республики Казахстан
Форма
Отчет
о стоимости остатка активов клиента, находящихся на счете
у брокера, по поручению которого в торговой системе
фондовой биржи была совершена операция открытия «репо»
«прямым способом»
(наименование организации, обладающей лицензией
на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности
на рынке ценных бумаг Республики Казахстан)
по состоянию на «___» _________________
Наиме-
нова-
ние
клиен-
та
Номер
лице-
вого
счета
клиента
Сумма
операций
открытия
РЕПО,
совершенных
«прямым»
способом,
тенге
Стоимость
остатка
активов
клиента,
нахо-
дящихся
на счетах
у брокера,
тенге1
Уровень
маржи,
%
Задолженность
клиента перед
брокером,
возникшая в
результате
совершения
брокером и
(или) дилером
маржинальных
сделок,
тенге2
1
2
Руководитель
(на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
___________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество)      (подпись)
Главный бухгалтер
(на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
___________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)      (подпись)
Исполнитель _______________________________________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета «____» __________ 20___ года.
Место для печати
Примечание:

1. Символдық белгiлер латын әлiпбиiнiң жазбаша (бас) әрiптерiмен көрсетiледi.
2. «Клиенттік тапсырысы тiркелген нөмiрi, күнi және уақыты» деген бағанын толтырғанда, зейнетақы активтерін (меншікті және зейнетақы активтері есебінен) инвестициялық басқаруды дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қоры, зейнетақы активтерiн (меншікті және зейнетақы активтері есебінен) инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым немесе бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және (немесе) дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар инвестициялық қордың басқарушы компаниясы (меншікті және зейнетақы активтері есебінен) брокерлік қызмет аясында мәміле жасасқан жағдайда, инвестициялық комитеттің мәміле жасалғаны жөнiндегi қабылдаған инвестициялық шешiмiнiң нөмiрi мен күнi көрсетiледi.
Номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде операцияны тіркеген жағдайда бұйрықты тіркеген нөмірі, күні және уақыты көрсетіледі.
3. «Мәміле (операция) типі» деген бағанын толтырғанда мынадай символдар пайдаланылады:
«В» – сатып алу (есепке жазу);
«S» – сату (есептен шығару).
4. «Кім ретінде қатысты» деген бағанын толтырғанда мынадай символдар пайдаланылады:
«В» - брокер;
«D» – дилер;
«ND» – номиналды ұстаушы.
5. «Клиент» деген бағанын толтырғанда клиенттік тапсырысы орындалмаған клиенттің атауы/тегі, аты, (бар болса - әкесінің аты) көрсетіледі.
6. «Қарсы агент» деген бағанын толтырғанда осы есепті толтыратын Ұйым екі тараптың атынан бір мезгілде қатысатын орындалмаған мәмілелерде (операцияларда) орындалмаған мәміле бойынша қарама қарсы тарап болып табылған осы Ұйымның клиентінің атауы, сондай-ақ «Клиенттің атауы немесе тегі, аты (бар болса - әкесінің аты)» деген форматында «клиент» деген сөзі көрсетіледі.
Бір жағынан Ұйым (брокердің, номиналды ұстаушы ретінде), ал қарама қарсы жағынан бағалы қағаздар нарығының басқа кәсіби қатысушысы қатысқан орындалмаған мәмілелерде (операцияларда) «Қарсы агент» деген бағанын толтырғанда бағалы қағаздар нарығының осы кәсіби қатысушысының атауы көрсетіледі.
7. «Орналастыру» деген бағанын толтыру кезiнде мынадай символдар пайдаланылады:
«1» - бағалы қағаздарды бастапқы орналастыру;
«2» - бағалы қағаздардың қайталама айналысқа жіберу.
Қазақстан Республикасының бағалы
қағаздар нарығында брокерлік және
(немесе) дилерлік қызметті жүзеге
асыруға лицензиялары бар
ұйымдардың есептерді ұсыну
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
«___» _________________ жағдай бойынша
(Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында брокерлік
және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар
ұйымның атауы) тапсырмасы бойынша қор биржасының сауда
жүйесінде «репоны» «тікелей әдіспен» ашу операциясы жүргiзiлген
брокердiң шоттарындағы клиенттердiң активтер қалдықтарының құны туралы есеп
Клиенттiң атауы
Клиенттiң жеке шотының нөмiрi
«Тiкелей» әдiспен жасалған РЕПО-ны ашу операцияларының сомасы, теңгемен
Брокердiң шоттарындағы клиенттердiң активтер қалдықтарының құны, теңгемен 1
Маржаның деңгейi, %
Брокер және (немесе) дилер маржиналды мәмiлелердi жасау нәтижесiнде пайда болған брокердің алдындағы клиенттiң берешегi, теңгемен2
1
2
...
Басшы
(ол болмаған кезде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегi, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _______________________________________________________
(тегi, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы ___________________________________________________________
(лауазымы, тегi және аты) (қолы) (телефон нөмiрi)
Есепке қол қойылған (жасалған) күнi 20__ «___» _________
Мөр орны
Ескерту:

1 В соответствии с пунктом 38-4 Правил осуществления брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2005 года № 317 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3870).
2 В соответствии с пунктом 53 Правил осуществления брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2005 года № 317 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3870).
Приложение 4
к Правилам представления отчетов
организациями, обладающими лицензиями
на осуществление брокерской и (или)
дилерской деятельности на рынке
ценных бумаг Республики Казахстан
Форма
Сведения об организации, обладающей лицензией
на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности
на рынке ценных бумаг Республики Казахстан
(наименование организации)
по состоянию на «___» _________________
1.
Место нахождения (зарегистрированное):
2.
Место нахождения (фактическое):
3.
Сведения о средствах связи (телефон, факс,
электронная почта, адрес интернет-ресурса в сети
Интернет):
4.
Сведения о лицах, владеющих десятью и более
процентами голосующих акций (десятью и более
процентами долей участия в уставном капитале)
организации:
1) резиденты:
– для юридического лица:
наименование юридического лица;
сведения о государственной (пере)
регистрации юридического лица;
бизнес-идентификационный номер;
соотношение количества акций, принадлежащих
юридическому лицу, к общему количеству голосующих
акций организации или доля участия в уставном
капитале организации (в процентах);
– для физического лица:
фамилия, имя, при наличии - отчество;
дата рождения;
соотношение количества акций, принадлежащих
физическому лицу, к общему количеству голосующих
акций организации или доля участия в уставном
капитале организации (в процентах);
нерезиденты:
– для юридического лица:
наименование юридического лица;
почтовый адрес и (или) место регистрации и
нахождения юридического лица (в случае если
юридическое лицо, зарегистрировано на территории
оффшорной зоны, то необходимо указать данную
оффшорную зону в соответствии постановлением
Правления Агентства Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового рынка и
финансовых организаций от 2 октября 2008 года № 145
«Об утверждении Перечня оффшорных зон для целей
банковской и страховой деятельности, деятельности
профессиональных участников рынка ценных бумаг и
иных лицензируемых видов деятельности на рынке
ценных бумаг, деятельности накопительных пенсионных
фондов и акционерных инвестиционных фондов»
(зарегистрированным в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов под №
5371);
соотношение количества акций, принадлежащих
юридическому лицу, к общему количеству голосующих
акций организации или доля участия в уставном
капитале организации (в процентах);
– для физического лица:
фамилия, имя, при наличии - отчество;
гражданство;
юридический адрес и (или) место жительства;
соотношение количества акций, принадлежащих
физическому лицу, к общему количеству голосующих
акций организации или доля участия в уставном
капитале организации (в процентах)
5.
Сведения о лицах, владеющих десятью и более
процентами голосующих акций (десятью и более
процентами долей участия в уставном капитале)
юридического лица, указанного в пункте 4 настоящего
приложения:

1 Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы № 317 қаулысымен (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 3870 тiркелген) бекiтiлген Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыру ережесiнiң 38-4-тармағына сәйкес.
2 Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы № 317 қаулысымен (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 3870 тiркелген) бекiтiлген Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыру ережесiнiң 53-тармағына сәйкес.
Қазақстан Республикасының бағалы
қағаздар нарығында брокерлік және
(немесе) дилерлік қызметті жүзеге
асыруға лицензиялары бар
ұйымдардың есептерді ұсыну
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
«___» _________________ жағдай бойынша
(ұйымның атауы)
Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында брокерлік
және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым туралы мәліметтер
1.
Орналасқан орны (тiркелген):
2.
Орналасқан орны (нақты):
3.
Байланыс құралдары туралы мәлiметтер (телефон, факс, электронды почта, Интернет торабындағы сайттың адресi):
4.
Ұйымның дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталындағы қатысу үлесімен он және одан астам пайыздарын) он және одан астам пайыздарын иеленетін тұлғалар туралы мәліметтер:
1) резиденттер:
– заңды тұлға үшін:
заңды тұлғаның атауы;
заңды тұлғаның мемлекеттік (қайта) тіркеу туралы мәліметтер;
бизнес – сәйкестендіру нөмiрi;
заңды тұлғаға тиесiлi акциялардың саны ұйымның орналастырылған акцияларының жалпы санына немесе ұйымның жарғылық капиталындағы қатысу үлесiне (пайызбен) арақатынасы;
– жеке тұлға үшін:
тегі, аты, бар болса әкесінің аты;
туған күні;
жеке тұлғаға тиесiлi акциялардың саны ұйымның орналастырылған акцияларының жалпы санына немесе ұйымның жарғылық капиталындағы қатысу үлесiне (пайызбен) арақатынасы;
резидент еместер:
– заңды тұлға үшін:
заңды тұлғаның тiркелген және орналасқан орны (егер заңды тұлға оффшорлық аймақтың аумағында тiркелген жағдайда, онда Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының «Банктiк және сақтандыру қызметiнiң, бағалы қағаздар рыногының кәсiби қатысушылары қызметiнiң және бағалы қағаздар рыногында лицензияланатын басқа да қызмет түрлерiнiң, жинақтаушы зейнетақы қорлары мен акционерлiк инвестициялық қорлар қызметiнiң мақсаттары үшiн оффшорлық аймақтардың тiзбесiн бекiту туралы» 2008 жылғы 2 қазандағы № 145 қаулысымен (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 5371 тiркелген) бекiтiлген оффшорлық аймақтардың тiзбесiне сәйкес осы оффшорлық аймақты көрсету қажет);
заңды тұлғаға тиесiлi акциялардың саны ұйымның орналастырылған акцияларының жалпы санына немесе ұйымның жарғылық капиталындағы қатысу үлесiне (пайызбен) арақатынасы;
– жеке тұлға үшін:
тегі, аты, бар болса әкесінің аты;
азаматтығы;
заңды мекен-жайы және тұрғылықты жерi;
жеке тұлғаға тиесiлi акциялардың саны ұйымның орналастырылған акцияларының жалпы санына немесе ұйымның жарғылық капиталындағы қатысу үлесiне (пайызбен) арақатынасы
5.
Осы қосымшасының 4-тармағында көрсетілген заңды тұлғаның дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталындағы қатысу үлесімен он және одан астам пайыздарын) он және одан астам пайыздарын иеленетін тұлғалар туралы мәліметтер:

2) резиденты:
– для юридического лица:
наименование юридического лица;
сведения о государственной (пере)регистрации
юридического лица;
бизнес-идентификационный номер;
соотношение количества акций, принадлежащих
юридическому лицу, к общему количеству голосующих
акций юридического лица, владеющего акциями (долями
участия в уставном капитале) организации или доля
участия в уставном капитале юридического лица,
владеющего акциями (долями участия в уставном
капитале) организации (в процентах);
– для физического лица:
фамилия, имя, при наличии - отчество;
дата рождения;
соотношение количества акций, принадлежащих
физическому лицу, к общему количеству голосующих
акций юридического лица, владеющего акциями (долями
участия в уставном капитале) организации или доля
участия в уставном капитале юридического лица,
владеющего акциями (долями участия в уставном
капитале) организации (в процентах);
нерезиденты:
– для юридического лица:
наименование юридического лица;
почтовый адрес и(или) место регистрации и
нахождения юридического лица;
соотношение количества акций, принадлежащих
юридическому лицу, к общему количеству голосующих
акций юридического лица, владеющего акциями (долями
участия в уставном капитале) организации или доля
участия в уставном капитале юридического лица,
владеющего акциями (долями участия в уставном
капитале) организации(в процентах);
– для физического лица:
фамилия, имя, при наличии - отчество;
гражданство;
юридический адрес и (или) место жительства;
соотношение количества акций, принадлежащих
физическому лицу, к общему количеству голосующих
акций юридического лица, владеющего акциями (долями
участия в уставном капитале) организации или доля
участия в уставном капитале юридического лица,
владеющего акциями (долями участия в уставном
капитале) организации (в процентах)
6.
Сведения о юридических лицах, в которых организация
является акционером (участником), владеющим десятью
и более процентами акций (долей участия в уставном
капитале)
7.
Сведения о руководящих работниках организации
(фамилия, имя, при наличии - отчество, занимаемая
должность, дата приема на работу (назначения
(избрания) на должность), дата согласования
руководящего работника уполномоченным органом)
8.
Сведения об иных руководителях организации, за
исключением первых руководителей его обособленных
подразделений и их главных бухгалтеров,
осуществляющих координацию и (или) контроль за
деятельностью одного или нескольких структурных
подразделений организации, осуществляющих
профессиональную деятельность на рынке ценных
бумаг, и обладающих правом подписи любых договоров,
заключаемых с клиентами, информации,
предоставляемой клиентам и (или) в уполномоченный
орган, включая различные формы отчетности,
предусмотренные договорами, заключенными с
клиентами, и нормативными правовыми актами
уполномоченного органа по  регулированию, контролю
и надзору финансового рынка и финансовых
организаций Республики Казахстан, а также
документов, подтверждающих проведение сверки
движения и остатка активов, находящихся на счетах
клиентов организации (фамилия, имя, при наличии -
отчество, занимаемая должность, дата приема на
работу (назначения (избрания) на должность), дата
согласования иного руководящего работника
уполномоченным органом)
9.
Сведения о работниках, участвующих в осуществлении
брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке
ценных бумаг (фамилия, имя, при наличии - отчество,
занимаемая должность, дата приема на работу)
10.
Сведения о составе инвестиционного комитета,
осуществляющего принятие инвестиционных решений в
отношении собственных активов организации (фамилия,
имя, при наличии отчество, занимаемая должность,
дата и номер решения об избрании в состав
инвестиционного комитета, с какой даты работник
включен в состав инвестиционного комитета)
11.
Сведения о количестве договоров, заключенных с
клиентами, в рамках оказания брокерских услуг:
количество договоров об оказании брокерских услуг,
не предусматривающих предоставление услуг
номинального держания;
количество договоров об оказании брокерских услуг,
предусматривающих предоставление услуг номинального
держания;
количество договоров, заключенных с эмитентом по
оказанию услуг по  выпуску и размещению эмиссионных
ценных бумаг в качестве андеррайтера или в составе
эмиссионного консорциума;
количество договоров, заключенных с эмитентом по
объявлению и поддержанию котировок по финансовому
инструменту в соответствии с внутренними
документами фондовой биржи;
количество договоров, заключенных с эмитентом по
предоставлению консультационных услуг по вопросам
включения и нахождения ценных бумаг в официальном
списке фондовой биржи.
Примечание:

2) резиденттер:
– заңды тұлға үшін:
заңды тұлғаның атауы;
заңды тұлғаның мемлекеттік (қайта) тіркеу туралы мәліметтер;
бизнес – сәйкестендіру нөмiрi;
заңды тұлғаға тиесiлi акциялардың саны ұйымның акцияларын (жарғылық капиталындағы қатысу үлесімен) иеленетін заңды тұлғаның дауыс беретін акцияларының жалпы санына арақатынасы немесе ұйымның акцияларын (жарғылық капиталындағы қатысу үлесіне) иеленетін заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы қатысу үлесі (пайызбен) арақатынасы;
– жеке тұлға үшін:
тегі, аты, бар болса әкесінің аты;
туған күні;
жеке тұлғаға тиесiлi акциялардың саны ұйымның акцияларын (жарғылық капиталындағы қатысу үлесімен) иеленетін заңды тұлғаның дауыс беретін акцияларының жалпы санына арақатынасы немесе ұйымның акцияларын (жарғылық капиталындағы қатысу үлесіне) иеленетін заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы қатысу үлесі (пайызбен) арақатынасы;
резидент еместер:
– заңды тұлға үшін:
заңды тұлғаның атауы;
заңды тұлғаның почта мекен-жайы және (немесе) заңды тұлғаның тіркелген және орналасқан жері;
заңды тұлғаға тиесiлi акциялардың саны ұйымның акцияларын (жарғылық капиталындағы қатысу үлесімен) иеленетін заңды тұлғаның дауыс беретін акцияларының жалпы санына арақатынасы немесе ұйымның акцияларын (жарғылық капиталындағы қатысу үлесіне) иеленетін заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы қатысу үлесі (пайызбен) арақатынасы;
– жеке тұлға үшін:
тегі, аты, бар болса әкесінің аты;
азаматтығы;
жеке тұлғаға тиесiлi акциялардың саны ұйымның акцияларын (жарғылық капиталындағы қатысу үлесімен) иеленетін заңды тұлғаның дауыс беретін акцияларының жалпы санына арақатынасы немесе ұйымның акцияларын (жарғылық капиталындағы қатысу үлесіне) иеленетін заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы қатысу үлесі (пайызбен) арақатынасы;
6.
Ұйым акцияның жиырма бес және одан астам пайызына иелiк ететiн (жарғылық капиталында қатысу үлесiне) акционер (қатысушы) болып табылатын заңды тұлғалар туралы мәлiметтер
7.
Ұйымның басшы қызметкерлерi туралы мәлiметтер (тегi, аты, бар болса әкесiнiң аты, атқаратын лауазымы, жұмысқа қабылданған (лауазымға тағайындаған (сайлаған) күнi, уәкiлеттi органмен басшы қызметкердi келiсiлу күнi)
8.
Бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыратын және клиенттермен жасалатын кез келген шарттарға қол қоюға құқығы бар ұйымның бір немесе бірнеше құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын оның оқшауланған бөлімшелерінің бірінші басшыларын және олардың бас бухгалтерлерін, клиенттерге және (немесе) уәкілетті органға берілетін ақпараттарды, клиенттермен жасалған шарттарда және Қазақстан Республикасының қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген есептіліктің әр түрлі нысандарын қоса алғанда, сондай-ақ ұйымның клиенттерінің шоттарындағы активтердің қозғалысы мен қалдығын салыстырып тексеруді растайтын құжаттарды қоспағанда ұйымның өзге басшылары туралы мәліметтер (тегi, аты, бар болса әкесiнiң аты, атқаратын лауазымы, жұмысқа қабылданған (лауазымға тағайындаған (сайлаған) күнi, уәкiлеттi органмен өзге басшы қызметкердi келiсiлу күнi)
9.
Бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және (немесе) дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға қатысатын қызметкерлер туралы мәлiметтер (тегi, аты, бар болса әкесiнiң аты, атқаратын лауазымы, жұмысқа қабылданған күнi)
10.
Ұйымның меншікті активтеріне қатысты инвестициялық шешім қабылдауды жүзеге асыратын инвестициялық комитеттің құрамы туралы мәліметтер (тегi, аты, бар болса әкесiнiң аты, атқаратын лауазымы, қызметкер инвестициялық комитетінің құрамына енгізілген күннен бастап инвестициялық комитетінің құрамына сайлау туралы шешімнің күні және нөмірі)
11.
Брокерлiк қызметтi көрсету шеңберінде клиенттермен жасалған шарттардың саны туралы мәлiметтер:
номиналды ұстау қызметін көздемейтін брокерлiк қызмет көрсету туралы шарттардың саны;
номиналды ұстау қызметін көздейтін брокерлiк қызмет көрсету туралы шарттардың саны;
андеррайтер ретінде немесе эмиссиялық консорциумның құрамында эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару және орналастыру бойынша қызмет көрсету жөніндегі эмитентпен жасалған шарттардың саны;
қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес қаржы құралы бойынша баға белгілеуді жариялау және қолдау жөніндегі эмитентпен жасалған шарттардың саны;
бағалы қағаздарды қор биржасының ресми тізіміне енгізу және бар болу мәселелері бойынша консультациялық қызмет көрсету бойынша эмитентпен жасалған шарттардың саны;
Ескерту:

Строки 4, 5 и 10 не заполняется банком второго уровня, обладающим лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг;
Строка 10 не заполняется Национальным оператором почты;
Строка 11 на заполняется накопительным пенсионным фондом, самостоятельно осуществляющим инвестиционное управление пенсионными активами, и организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, обладающими лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг.
Руководитель
(на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер
(на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель ___________________________________________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания (составления) отчета «____» __________ 20___ года.
Место для печати
Приложение 5
к Правилам представления отчетов
организациями, обладающими лицензиями
на осуществление брокерской и (или)
дилерской деятельности на рынке
ценных бумаг Республики Казахстан
Форма
Сведения о филиалах, представительствах, а также
структурных подразделениях, находящихся
вне места нахождения головного офиса
(наименование организации, обладающей лицензией
на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности
на рынке ценных бумаг Республики Казахстан)
по состоянию на «___» _________________
Наименование филиала,
представительства,
структурного
подразделения
Место нахождения
филиала,
представительства,
структурного
подразделения
Руководитель
(на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество)             (подпись)
Главный бухгалтер
(на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)  (подпись)
Исполнитель ___________________________________________________
(должность, фамилия и имя) (подпись)  (номер телефона)
Дата подписания (составления) отчета «____» __________ 20___ года.
Место для печати
Приложение 6
к Правилам представления отчетов
организациями, обладающими лицензиями
на осуществление брокерской и (или)
дилерской деятельности на рынке
ценных бумаг Республики Казахстан
Форма
Отчет
по собственным активам, переданным в залог
либо обремененным иным образом
(наименование организации, обладающей лицензией
на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности
на рынке ценных бумаг Республики Казахстан)
за период с ______________ по _______________
Форма 1. Финансовые инструменты, приобретенные за счет
собственных активов и переданные в залог либо обремененные
иным образом
Дата
заклю-
чения
сделки
1
Иденти-
фикаци-
онный
номер
финан-
сового
инстру-
мента2
Наиме-
нование
эмитен-
та3
Коли-
чество
финан-
совых
инстру-
ментов
(штук)4
Цена
за
один
финан-
совый
ин-
стру-
мент5
Объем
сдел-
ки
(тен-
ге)6
Сведения о
залогодержателе
Приме-
чание
Наиме-
нование
Вид
дея-
тель-
ности
Место
нахож-
дения
Итого
Форма 2. Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан,
в банках второго уровня Республики Казахстан и иностранных банках,
а также деньги на банковских счетах в банках второго уровня
Республики Казахстан и иностранных банках, переданные в залог
либо обремененные иным образом
Дата
пере-
вода
де-
нег1
Наиме-
нование
банка
Опера-
ции по
вкладу
(бан-
ков-
скому
счету)2
Дата
заклю-
чения и
номер
договора
банков-
ского
вклада (счета)
Срок
вклада
днях)
Ставка
возна-
граж-
дения (в
процен-
тах
годовых)
Валюта
вклада
(бан-
ков-
ского
счета)
Сумма
вклада
(денег
на бан-
ковском
счете)3
Сведения о
залогодержателе
Приме-
чание
Наи-
ме-
но-
ва-
ние
Вид
дея-
тель-
ности
Место-
нахож-
дение
Форма 3. Иное имущество, приобретенное за счет собственных
активов и переданное в залог либо обремененное иным образом1
Вид и
крат-
кое
описа-
ние
иму-
щества
Дата
прио-
бре-
тения
Место
на-
хож-
дение
иму-
щес-
тва
Стои-
мость
приоб-
ретения
Цель
прио-
брете-
ния
Дата
прове-
дения
после-
дней
перео-
ценки
Стои-
мость
сог-
ласно
про-
ве-
ден-
ной
пере-
оцен-
ке
Теку-
щая
(Ба-
лан-
со-
вая)
стои-
мость
на
от-
чет-
ную дату
Сведения о
залогодержателе
Приме-
чание
Наи-
мено-
вание
Вид
дея-
тель-
ности
Мес-
то-
на-
хож-
дение
Руководитель
(на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер
(на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель _____________________________________________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета «____» __________ 20___ года.
Место для печати
Примечания к заполнению отчета по собственным активам, переданным в залог либо обремененным иным образом:
Форма 1.
1Указывается дата сделки в формате «дата/месяц/год».
2Указывается присвоенный идентификационный номер финансовому инструменту.
3 Указывается наименование эмитента, с финансовыми
инструментами которого были заключены сделки.
4 Указывается количество финансовых инструментов (в штуках), по которым заключена сделка. В случае участия Организации, в сделке в качестве продавца и покупателя одновременно, указанная сделка отражается в настоящем отчете как одна сделка.
5 Указывается цена сделки (в тенге) до четырех знаков после запятой.
В случае заключения сделки в иностранной валюте указывается цена в тенге по официальному курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату заключения сделки. В случае осуществления расчетов по сделке не в день заключения сделки, необходимо указывать цену сделки в тенге по официальному курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату осуществления расчетов.
6 Указывается объем сделок (в тенге) до двух знаков после запятой.
Форма 2.
1 В случае внесения вклада, денег на банковский счет указывается дата перевода денег на банковский счет в Национальном Банке Республики Казахстан, в банке второго уровня Республики Казахстан или иностранном банке, дата досрочного возврата или в случае расторжения договора - дата возврата денег, дата списания денег с банковского счета.
2 Указываются операции по вкладу, банковскому счету (внесение во вклад денег, внесение денег на банковский счет, выплата вознаграждения по вкладу, досрочный возврат вклада или возврат вклада по истечении срока договора банковского вклада, списание денег с банковского счета). Счета хранения денег, переданных в качестве обеспечения (заклад, задаток) обязательств Организации должны включаться в данную форму Отчета по собственным активам, переданным в залог либо обремененным иным образом.
3 Указывается сумма вклада c учетом накопленного вознаграждения, сумма денег на банковском счете с точностью до двух знаков после запятой.
Форма 3.
1 Земля, находящаяся в собственности или на праве постоянного землепользования;
здания и сооружения, находящиеся в собственности;
машины и оборудование, за исключением транспортных средств.
Приложение 7
к Правилам представления отчетов
организациями, обладающими лицензиями
на осуществление брокерской и (или)
дилерской деятельности на рынке
ценных бумаг Республики Казахстан
Форма
Отчет
о сделках с финансовыми инструментами, заключенных
на международных (иностранных) рынках ценных бумаг
(наименование организации, обладающей лицензией
на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности
на рынке ценных бумаг Республики Казахстан)
за период с ______________ по _______________
Дата и
время
заклю-
чения
сделки1
Дата
осущест-
вления
расче-
тов по
сделке
Номер,
дата и
время
регист-
рации
клиентс-
кого
заказа2
Вид
сделки3
Рынок4
Наимено-
вание
брокера
и страна
его рези-
дентства5
Наиме-
нова-
ние
банка-
касто-
диана
И
т
о
г
о
продолжение таблицы
Наимено-
вание
иност-
ранного
номиналь-
ного
держа-
теля
Междуна-
родная
(иностран-
ная)
расчетно-
депози-
тарная
система6
Иденти-
фика-
цион-
ный
номер
финан-
сового
инстру-
мента
Рей-
тинг7
Наимено-
вание
эмитента
и страна
его ре-
зидент-
ства8
Страна, в
соответ- ствии с законода-
тельством
которой
зарегист-
рирован
выпуск
финансовых
инстру-
ментов
Коли-
чество
финансовых
инстру-
ментов
(штук)
Валюта
номинальной
стоимости/
Валюта
платежа9
продолжение таблицы
В
качестве
кого
участвовал
в сделке10
Клиент и
страна его
резидент-
ства11
Цена за один
финансовый
инструмент12
Объем сделки12
Примечание
в иност-
ранной
валюте
в тенге
в иност-
ранной
валюте
в тенге
Руководитель
(на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество)           (подпись)
Главный бухгалтер (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)  (подпись)
Исполнитель ___________________________________________________
(должность, фамилия и имя) (подпись)  (номер телефона)
Дата подписания отчета «____» __________ 20___ года.
Место для печати
Примечания:
1 Указываются дата и время заключения сделки в формате «время/дата/месяц/год».
2 В случае заключения Организацией сделки в рамках дилерской деятельности, а также в случае заключения накопительным пенсионным фондом, самостоятельно осуществляющим инвестиционное управление пенсионными активами (за счет собственных и пенсионных активов), организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами (за счет собственных и пенсионных активов), или управляющей компанией инвестиционного фонда (за счет активов инвестиционного фонда), обладающими лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, указываются номер и дата принятия инвестиционным комитетом инвестиционного решения о заключении сделки.
3 Указывается вид сделки (покупка, продажа, репо).
4 Указывается наименование фондовой биржи, в торговой системе которой осуществлена сделка, и страна ее резидентства в формате «наименование фондовой биржи/страна» либо то, что сделка совершена не на фондовой бирже в формате «неорганизованный рынок».
5 Указывается наименование брокера, исполнившего клиентский заказ. В случае если сделку исполнил другой брокер (в том числе иностранный брокер), совершивший сделку по поручению Организации, то указывается данный брокер и страна его резидентства в формате «наименование брокера/страна».
6 Указывается наименование международной (иностранной) расчетно-депозитарной системы через которую осуществлялись расчеты по сделкам с финансовыми инструментами.
7 Указывается рейтинг, присвоенный финансовому инструменту, долговой ценной бумаге, долевой ценной бумаге или рейтинг эмитента долевой ценной бумаги (в случае отсутствия рейтинга у долевой ценной бумаги указывается рейтинг эмитента долевой ценной бумаги). В случае если финансовому инструменту, долговой ценной бумаге/долевой ценной бумаге (эмитенту долевой ценной бумаги) присвоены рейтинги несколькими рейтинговыми агентствами, то указываются все присвоенные рейтинги. Рейтинги указываются в формате «рейтинг (рейтинговое агентство)/рейтинг (рейтинговое агентство)». В случае если у финансового инструмента, долговой ценной бумаги/долевой ценной бумаги (эмитента долевой ценной бумаги) рейтинги отсутствуют, то используется слово «нет».
8 Указывается наименование эмитента и страна его резидентства в формате «наименование эмитента/страна».

4, 5 және 10-жолдарды бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиялары бар екінші деңгейдегі банк толтырмайды;
10-жолды Ұлттық почта операторы толтырмайды;
11-жолды зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қоры және бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиялары бар зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым толтырмайды.
Басшы
(ол болмаған кезде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегi, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _______________________________________________________
(тегi, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы ___________________________________________________________
(лауазымы, тегi және аты) (қолы) (телефон нөмiрi)
Есепке қол қойылған (жасалған) күнi 20_____ «______» ________________
Мөр орны
Қазақстан Республикасының бағалы
қағаздар нарығында брокерлік және
(немесе) дилерлік қызметті жүзеге
асыруға лицензиялары бар
ұйымдардың есептерді ұсыну
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
«___» _________________ жағдай бойынша
(Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында брокерлік
және (немесе) дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар
ұйымның атауы) бас офистің орналасқан орнынан тыс жерлердегі
филиалдар, өкілдіктер, сондай-ақ  құрылымдық бөлімшелер туралы мәліметтер
Филиалдың,
өкілдіктің,
құрылымдық бөлімшенің атауы
Филиалдар,
өкілдіктер,
құрылымдық бөлімшенің орналасқан жері
Басшы
(ол болмаған кезде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегi, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _______________________________________________________
(тегi, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы ___________________________________________________________
(лауазымы, тегi және аты) (қолы) (телефон нөмiрi)
Есепке қол қойылған (жасалған) күнi 20_____ «______» ________________
Мөр орны
Қазақстан Республикасының бағалы
қағаздар нарығында брокерлік және
(немесе) дилерлік қызметті жүзеге
асыруға лицензиялары бар
ұйымдардың есептерді ұсыну
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
_________бастап_________ дейiнгi кезеңде
(Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында брокерлiк
және (немесе) дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар
ұйымның атауы) кепiлге берiлген не өзгеше ауыртпалық салынған меншiктi активтерi бойынша есеп
1-нысан. Меншiктi активтер есебiнен сатып алынған және кепiлге берiлген не өзгеше ауыртпалық салынған бағалы қағаздар
Мәмiле жасалған күнi1
Қаржы құралының сәйкестендiру нөмiрi2
Эмитенттiң атауы3
Қаржы құралдарының саны (дана)4
Бір қаржы құралының бағасы5
Мәміленің көлемі (теңге)6
Кепiл ұстаушы туралы мәлiметтер
Ескерту
Атауы
Қызмет түрi
Орналасқан орны
Жиынтығы
2-нысан. Кепiлге берiлген не өзгеше ауыртпалық салынған Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi, екiншi деңгейдегi банктердегi және шетелдік банктердегі салымдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі және шетелдік банктердегі банк шоттарындағы ақша
Ақшаны аударым жасау күнi1
Банктің атауы
Салым (банк шоты) бойынша операциялар2
Банктiк салым шартын жасасу күнi мен шарттың нөмiрi
Салым мерзiмi (күндермен)
Сыйақы ставкасы (жылдық пайызбен)
Салым (банк шоты)валютасы
Салым (банк шотындағы ақша) сомасы3
Кепiл ұстаушы туралы мәлiметтер
Ескерту
Атауы
Қызмет түрi
Орналасқан орны
3-нысан. Меншiктi активтер есебiнен сатып алынған және кепiлге берiлген не өзгеше ауыртпалық салынған өзге мүлiк1
Мүлiктiң түрi және қысқаша сипаттамасы
Сатып алу күнi
Мүлiктiң орналасқан орны
Сатып алу құны
Сатып алу мақсаты
Соңғы қайта бағалауды өткiзу күнi
Жүргiзiлген қайта бағалауға сәйкес құны
Есептiк күнiндегi ағымдағы (баланстық құны)
Кепiл ұстаушы туралы мәлiметтер
Ескерту
Атауы
Қызмет түрi
Орналасқан орны
Басшы
(ол болмаған кезде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегi, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _______________________________________________________
(тегi, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы ___________________________________________________________
(лауазымы, тегi және аты) (қолы) (телефон нөмiрi)
Есепке қол қойылған (жасалған) күнi 20_____ «______» ________________
Мөр орны
Кепiлге берiлген не өзгеше ауыртпалық салынған меншiктi активтерi бойынша есепке ескерту:
1-нысан.
1 Күнi/айы/жылы форматында мәмiленiң күнi көрсетiледi.
2 Қаржы құралына берiлген сәйкестендiру нөмiрi көрсетiледi.
3 Қаржы құралымен мәмiлелер жасалған эмитенттiң атауы көрсетiледi.
4 Сол арқылы мәмiле жасалған қаржы құралдардың саны (данада) көрсетiледi. Бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымдар бiр мезгiлде сатушы және сатып алушы ретiнде мәмiлеге қатысқан жағдайда, аталған мәмiле осы есепте бiр мәмiле түрiнде көрiнедi.
5 Мәмiленiң бағасы үтiрден кейiн төрт белгiге дейiн (теңгемен) көрсетiледi.
Шетел валютасында мәмiле жасалған жағдайда, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң мәмiленi жасаған күнi белгiлеген ресми бағамы бойынша теңгемен бағасы көрсетiледi. Мәмiле бойынша есептесу мәмiле жасалған күнiнде жүзеге асырылмаған жағдайда, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң есептесудi жүзеге асырған күнi белгiлеген ресми бағамы бойынша теңгемен мәмiленiң бағасын көрсету қажет.
6 Мәмiленiң көлемi үтiрден кейiн екi белгiге дейiн (теңгемен) көрсетiледi.
2-нысан.
1 Салым салынған жағдайда, инвестициялық шоттан ақшаны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң немесе екiншi деңгейдегi банктiң банктiк шотына аударым жасау күнi, не мерзiмiнен бұрын қайтару күнi немесе шартты бұзған жағдайда – инвестициялық шотқа ақшаны қайтарып алу күнi көрсетiледi.
2 Салым бойынша операциялар көрсетiледi (ақшаны салымға салу, салым бойынша сыйақыны төлеу, салымды мерзiмiнен бұрын қайтару немесе банктiк салым шартының мерзiмi аяқталу бойынша салымды қайтару). Ұйымның міндеттемелерін қамтамасыз ету ретінде тапсырылған ақшаны сақтау шоттары кепiлге берiлген не өзгеше ауыртпалық салынған меншiктi активтерi бойынша есептің осы нысанына енгізілу тиіс.
3 Жинақталған сыйақы ескерiлiп, үтiрден кейiн дәл үш белгiге дейiн сома көрсетiледi.
3-нысан.
1 Меншiгiндегi немесе тұрақты жердi пайдалану құқығындағы жер;
меншiгiндегi ғимараттар мен құрылыстар;
көлiк құралдарын қоспағанда, машиналар мен жабдықтар.
Қазақстан Республикасының бағалы
қағаздар нарығында брокерлік және
(немесе) дилерлік қызметті жүзеге
асыруға лицензиялары бар
ұйымдардың есептерді ұсыну
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
_________бастап_________ дейiнгi кезеңде
(Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында брокерлiк
және (немесе) дилерлiк қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар
ұйымның атауы) халықаралық (шетелдік) бағалы қағаздар нарығында
қаржы құралдармен жасалған мәмілелер туралы есеп
Мәмiленiң жасалған күнi мен уақыты1
Мәмiле бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру күнi
Клиенттік тапсырысы тiркелген нөмiрi, күнi және уақыты2
Мәмiленiң түрi3
Нарық4
Брокердiң атауы және оның резиденттiк елi5
Кастодиан-банктiң атауы
Жиынтығы
кестенің жалғасы
Шетелдiк номиналды ұстаушының атауы
Халықаралық (шетелдік) есеп айырысу депозитарлық жүйесі6
Қаржы құралының сәйкестендіру нөмірі
Рейтинг7
Эмитенттiң атауы және оның резиденттiк елi8
Заңнамасына сәйкес қаржы құралдардың шығарылымы тiркелген ел
Қаржы құралдарының саны (данасы)
Номиналды құнының валютасы/Төлем валютасы9
кестенің жалғасы
Мәмiлеге кiм ретiнде қатысты10
Клиент және оның резиденттiк елi11
Бiр қаржы құралының бағасы12
Мәмiленiң көлемi12
Ескерту
шетел валютасында
теңгемен
шетел валютасында
теңгемен
Басшы
(ол болмаған кезде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегi, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _______________________________________________________
(тегi, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы ___________________________________________________________
(лауазымы, тегi және аты) (қолы) (телефон нөмiрi)
Есепке қол қойылған (жасалған) күнi 20__ «___» _______
Мөр орны
Ескерту:
1 «Уақыты, күнi, айы, жылы» форматында мәмiленi жасасу күнi мен уақыты көрсетiледi.
2 Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қоры, зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым немесе бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар инвестициялық қордың басқарушы компаниясы (инвестициялық қордың активтерi есебiнен) брокерлiк қызмет аясында мәмiле жасасқан жағдайда, инвестициялық комитеттiң мәмiле жасалғаны жөнiндегi қабылдаған инвестициялық шешiмiнiң нөмiрi мен күнi көрсетiледi.
3 Мәмiле түрi көрсетiледi (сатып алу, сату, репо).
4 Сауда жүйесiнде мәмiле жасалған қор биржасының атауы және «қор биржасының атауы/елi» форматында оның резиденттiк елi не мәмiле «ұйымдастырылмаған нарық» форматында қор биржасында жасалмағаны көрсетiледi.
5 Клиенттік тапсырысты орындаған брокердiң атауы көрсетiледi. Егер мәмiленi бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымның тапсырмасы бойынша жасасқан басқа брокер (оның iшiнде шетел брокерi) мәмiленi орындаған жағдайда, онда осы брокер және «брокердiң атауы/елi» форматында оның резиденттiк елi көрсетiледi.
6 Қаржы құралдармен мәмілелер бойынша есеп айрысуды жүзеге асырған халықаралық (шетелдік) есептік-депозитарлық жүйесінің атауы көрсетіледі.
7 Борыштық бағалы қағазға берiлген/үлестiк бағалы қағаздың рейтингi немесе үлестiк бағалы қағаз эмитентiнiң рейтингi көрсетiледi (үлестiк бағалы қағазда рейтинг болмаған жағдайда, үлестiк бағалы қағаз эмитентiнiң рейтингi көрсетiледi). Егер борыштық бағалы қағазға/үлестiк бағалы қағазға (үлестiк бағалы қағаздың эмитентiне) бiрнеше рейтингтiк агенттiктер рейтинг берген жағдайда, онда барлық берiлген рейтингтер көрсетiледi. Рейтингтер «рейтинг (рейтингтiк агенттiк)/рейтинг (рейтингтiк агенттiк)» форматында көрсетiледi. Егер борыштық бағалы қағазда/үлестiк бағалы қағазда (үлестiк бағалы қағаздың эмитентiнде) рейтинг болмаса, онда «жоқ» деген сөз қолданылады.
8 «Эмитенттiң атауы/елi» форматында эмитенттiң және оның резиденттiк елiнiң атауы көрсетiледi.

9 Указываются коды валют в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан 07 ИСО 4217-2001 «Коды для обозначения валют и фондов». Валюта номинальной стоимости финансовых инструментов и валюта платежа по данным финансовым инструментам указываются в формате «Валюта номинальной стоимости/Валюта платежа»
10 Указывается символ «B», если Организация выступала в качестве брокера. Указывается символ «D», если Организация выступала в качестве дилера.
11 В случае, если Организация, выступала в качестве брокера, заполняется столбец «Клиент и страна его резидентства» в формате «Код клиента/страна». При этом указываются коды клиентов данного брокера, за счет и в интересах которых была заключена сделка:
Клиент
5-ти значный код
клиента
1
Юридическое лицо
(резидент Республики Казахстан)
JURRZ
2
Физическое лицо
(резидент Республики Казахстан)
FIZRZ
3
Юридическое лицо (нерезидент)
JURNN
4
Физическое лицо (нерезидент)
FIZNN
5
Организация, осуществляющая
инвестиционное управление пенсионными
активами/накопительный пенсионный фонд
(пенсионные активы)
PFDPA
6
Накопительный пенсионный фонд
(собственные активы)
PFDOA
7
Банк второго уровня Республики Казахстан
STBNK
8
Страховая организация Республики
Казахстан
INSOR
9
Инвестиционный фонд
INVFD
10
Организация, обладающая лицензией на
осуществление брокерской и (или)
дилерской деятельности на рынке ценных
бумаг – собственные активы (за исключением
рганизации, осуществляющей инвестиционное
управление пенсионным активами, нако-
пительного пенсионного фонда, банка
второго уровня Республики Казахстан)
Код пятизначный,
присвоенный
организатором
торгов
Накопительные пенсионные фонды, самостоятельно осуществляющие инвестиционное управление пенсионными активами, и организации, осуществляющие инвестиционное управление пенсионными активами, обладающие лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности, при совершении сделок за счет пенсионных активов данную графу не заполняют.
12 Указываются цена с точностью до четырех знаков после запятой, объем сделок до двух знаков после запятой, отраженные в первичном документе, который подтверждает осуществление сделки (отчет брокера, подтверждение, полученное по системе S.W.I.F.T., документ фондовой биржи), с учетом выплаченного продавцу вознаграждения.
При осуществлении расчетов по сделке не в день заключения сделки, необходимо указывать цену сделки и объем сделки в тенге по официальному курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан, на дату осуществления расчетов. При оплате по сделке с финансовыми инструментами в иностранной валюте заполняется столбец «в иностранной валюте», в котором указывается сумма в валюте сделки.

9 «Валюталар мен қорларды белгiлеу үшiн кодтар» 07 ИСО 4217-2001 Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жiктелiмiне сәйкес валюталардың кодтары көрсетiледi. Бағалы қағаздардың номиналды құнының валютасы және осы бағалы қағаздар бойынша төлем валютасы «Номиналды құнының валютасы/Төлем валютасы» форматында көрсетiледi.
10 Егер бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым брокер ретiнде болса, «В» белгiсi көрсетiледi.
Егер бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым дилер ретiнде болса, «D» белгiсi көрсетiледi.
11 Егер ұйым брокер ретiнде болса, «Клиенттiң коды/елi» форматында «Клиент және оның резиденттiк елi» деген бағана толтырылады. Бұл ретте мәмiле олардың есебiнен және мүддесi бойынша жасалған брокер клиенттерiнiң кодтары көрсетiледi:
Клиент
клиенттiң 5 мәндi коды
1
Заңды тұлға (Қазақстан Республикасының резидентi)
JURRZ
2
Жеке тұлға (Қазақстан Республикасының резидентi)
FIZRZ
3
Заңды тұлға (резидент емес)
JURNN
4
Жеке тұлға (резидент емес)
FIZNN
5
Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым/жинақтаушы зейнетақы қоры (зейнетақы активтерi)
PFDPA
6
Жинақтаушы зейнетақы қоры (меншiктi активтер)
PFDOA
7
Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банкi
STBNK
8
Қазақстан Республикасының сақтандыру ұйымы
INSOR
9
Инвестициялық қор
INVFD
10
Бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және (немесе) дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым – меншiктi активтер (зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымды, жинақтаушы зейнетақы қорын, Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банкiн қоспағанда)
Сауда-саттықты ұйымдастырушы берген бес мәндiк код
Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорлар және зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын, бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымдар зейнетақы активтерi есебiнен мәмiлелердi жасасқанда, осы бағанды толтырмайды.
12 Сатушыға төленген сыйақыны ескерiп, мәмiле жасалғанын растайтын (брокердiң есебi, S.W.I.F.T. жүйесi бойынша алынған растау, қор биржасының құжаты) бастапқы құжатта берiлген баға үтiрден кейiнгi төрт мәнге дейiнгi дәлдiкпен, мәмiлелердiң көлемi үтiрден кейiнгi екi мәнге дейiнгi дәлдiкпен көрсетiледi.
Мәмiле бойынша есептi мәмiле жасасу күнiнде емес жүргiзгенде, мәмiленiң бағасы мен мәмiленiң көлемiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi есептi жүргiзу күнiнде белгiлеген ресми бағамы бойынша теңгемен көрсету қажет. Бағалы қағазды шетел валютасымен төлегенде, мәмiле валютасындағы сома көрсетiлетiн «шетел валютасында» деген бағана толтырылады.

13 Сделки с финансовыми инструментами, указанные в отчете о сделках с финансовыми инструментами, заключенных на международных (иностранных) рынках ценных бумаг, не указываются в отчете о сделках (операциях) с финансовыми инструментами, заключенных (зарегистрированных) на неорганизованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан согласно приложению 1 к Правилам.
Приложение 8
к Правилам представления отчетов
организациями, обладающими лицензиями
на осуществление брокерской и (или)
дилерской деятельности на рынке
ценных бумаг Республики Казахстан
Форма
Отчет
о сделках с производными финансовыми инструментами
(наименование организации, обладающей лицензией
на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности
на рынке ценных бумаг Республики Казахстан)
за период с ______________ по _______________
Дата и
время
заклю-
чения
сделки1
Дата
постановки
финансовых
инструмен-
тов на учет
у брокера/
дилера1
Дата
расчетов
посделке1
Вид
произ-
водного
финан-
сового
инстру-
мента2
Иденти-
фикацион-
ный номер
ценной
бумаги3
Рынок4
Базовый
актив и его
рейтинг5
Центральный
контрагент6
1
2
продолжение таблицы
Контр-
агент и его
рейтинг7
Описание условий сделки
Вид
сделки
Количество
финансовых
инструмен-
тов
Цена
сделки
Объем
сделки
Валюта
сделки
продолжение таблицы
Объект
хеджиро-
вания8
В
качестве
кого
участво-
вал в
сделке9
Номер,
дата и
время
регистра-
ции
клиент-
ского
заказа10
Клиент
и страна
его
резидент-
ства11
Вариацион-
ная маржа
на дату
заключения
сделки,
тенге12
Начальная
маржа на
дату
заключения
сделки,
%13
Режим
торгов14
Примечание15
Руководитель
(на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество)          (подпись)
Главный бухгалтер
(на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)  (подпись)
Исполнитель ___________________________________________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета «____» __________ 20___ года.
Место для печати
Примечания:
1 Дата заключения сделки, дата постановки финансовых инструментов на учет у брокера/дилера в системе внутреннего учета, а также дата расчетов по сделке указываются в формате «дата/месяц/год». Время заключения сделки указывается в формате «часы/минуты/секунды» (для сделки, заключенной на организованном рынке).
2 Указывается вид производного финансового инструмента (опцион, фьючерс, форвард, своп и другие производные финансовые инструменты).
3 Указывается в случае, если базовым активом производного финансового инструмента является ценная бумага.
4 Указывается наименование биржи, в торговой системе которой осуществлена сделка, и страна ее резидентства в формате «наименование биржи/страна» либо то, что сделка совершена не на бирже в формате «неорганизованный рынок».
5 Указывается базовый актив производного финансового инструмента (наименование ценной бумаги и ее эмитента, валюта, процентная ставка, товар и прочие базовые активы) и рейтинг базового актива, присвоенный рейтинговым агентством (при наличии) в формате «базовый актив/рейтинг (рейтинговое агентство)». В случае если у базового актива рейтинги отсутствуют, то указывается базовый актив и указание на то, что рейтинг отсутствует в формате «базовый актив/рейтинга нет».
6 Указывается слово «да», в случае заключения на бирже сделки с участием центрального контрагента.
Указывается слово «нет», в случае заключения на бирже сделки без участия центрального контрагента.
7 В случае если сделка заключена не на бирже, указывается контрагент, страна его резидентства, а также рейтинг, присвоенный данному контрагенту в формате «контрагент/страна/рейтинг (рейтинговое агентство)». В случае отсутствия рейтинга у контрагента, указывается информация в формате «контрагент/страна/рейтинга нет». 8 Если сделка заключена с целью хеджирования, указываются слово «да» и реквизиты объекта хеджирования (идентификационный номер ценной бумаги, количество, стоимость, объем, валюта) в формате «да/реквизиты объекта хеджирования». Если сделка заключена не с целью хеджирования, указывается слово «нет».
9 Указывается символ «B», если Организация выступала в качестве брокера.
Указывается символ «D», если Организация выступала в качестве дилера.
10 В случае заключения Организацией сделки в рамках дилерской деятельности, а также в случае заключения сделки накопительным пенсионным фондом, самостоятельно осуществляющим инвестиционное управление пенсионными активами (за счет собственных и пенсионных активов), организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами (за счет собственных и пенсионных активов), или управляющей компанией инвестиционного фонда (за счет активов инвестиционного фонда), обладающими лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, указываются номер и дата принятия инвестиционным комитетом инвестиционного решения о заключении сделки.
11 В случае, если Организация выступала в качестве брокера, указывается информация в формате «Код клиента/страна». При этом указываются коды клиентов данного брокера, за счет и в интересах которых была заключена сделка:
Клиент
5-ти значный
код клиента
1.
Юридическое лицо
(резидент Республики Казахстан)
JURRZ
2
Физическое лицо
(резидент Республики Казахстан)
FIZRZ
3
Юридическое лицо
(нерезидент Республики Казахстан)
JURNN
4
Физическое лицо
(нерезидент Республики Казахстан)
FIZNN
5
Организация, осуществляющая инвестиционное
управление пенсионным активами/накопительный
пенсионный фонд (пенсионные активы)
PFDPA
6
Накопительный пенсионный фонд
(собственные активы)
PFDOA
7
Банк второго уровня Республики Казахстан
STBNK
8
Страховая организация Республики Казахстан
INSOR
9
Инвестиционный фонд
INVFD
10
Организация, обладающая лицензией на
осуществление брокерской и (или) дилерской
деятельности на рынке ценных бумаг –
собственные активы (за исключением организации,
осуществляющей инвестиционное управление
пенсионным активами, накопительного пенсионного
фонда, банка второго уровня Республики
Казахстан)
Код пятизначный,
присвоенный
организатором
торгов
Накопительные пенсионные фонды, самостоятельно осуществляющие инвестиционное управление пенсионными активами, и организации, осуществляющие инвестиционное управление пенсионными активами, обладающие лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности, при совершении сделок за счет пенсионных активов данную графу не заполняют.
12 Вариационная маржа – денежное выражение изменения обязательств участника торгов, рассчитываемое биржей и учитывающее изменение котировки срочного контракта.
13 Начальная маржа – доля от суммарной рыночной стоимости базового актива, определяемая биржей, которую клиент должен внести за каждую открытую позицию.

13 Халықаралық (шетелдік) бағалы қағаздар нарығында қаржы құралдармен жасалған мәмілелер туралы есепте көрсетілген қаржы құралдарымен мәмілелер Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында қаржы құралдармен жасалған (тіркелген) мәмілелер туралы есепте көрсетілмейді.
Қазақстан Республикасының бағалы
қағаздар нарығында брокерлік және
немесе) дилерлік қызметті жүзеге
асыруға лицензиялары бар
ұйымдардың есептерді ұсыну
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
_________бастап_________ дейiнгi кезеңде
(Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында брокерлiк
және (немесе) дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар
ұйымның атауы) туынды қаржы құралдарымен жасалған мәмiлелер туралы есеп
Мәмілені жасау күні мен уақыты1
Қаржы құралдарын брокерге/дилерге есепке қою күнi1
Мәміле бойынша есептеу күні1
Туынды қаржы құралының түрi2
Бағалы қағаздың сәйкестендiру нөмiрi3
Нарық4
Базалық актив және оның рейтингi 5
Орталық қарсы агент6
Қарсы агент және оның рейтингі7
Мәмiленiң талаптарын сипаттау
Мәміле түрі
Қаржы құралдарының саны
Мәмiле бағасы
Мәмiле көлемi
Мәмiле валютасы
1
2
...
кестенің жалғасы
Хеджирлеу объектiсi8
Мәмiлеге кiм ретiнде қатысты9
Клиент тапсырысын тiркеудiң нөмiрi, күнi және уақыты10
Клиент және оның резиденттiк елi11
Мәмiле жасасқан күнгi вариациялық маржа, теңге12
Мәмiле жасасқан күнгi бастапқы маржа, %13
Сауда-саттық режимi14
Ескерту15
Басшы
(ол болмаған кезде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегi, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _______________________________________________________
(тегi, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы ___________________________________________________________
(лауазымы, тегi және аты) (қолы) (телефон нөмiрi)
Есепке қол қойылған (жасалған) күнi 20___ «___» ____________
Мөр орны
Ескерту:
1 Мәмiленi жасасу күнi, қаржы құралдарын iшкi есепке алу жүйесiндегi брокерге/дилерге есепке қою күнi, сондай-ақ мәмiле бойынша есептеу күнi «күнi/айы/жылы» форматында көрсетiледi. Мәмiленi жасасу уақыты «сағат/минут/секунд» форматында көрсетiледi (ұйымдастырылған нарықта жасасқан мәмiле үшiн).
2 Туынды қаржы құралының түрi көрсетiледi (опцион, фьючерс, форвард, своп және басқа туынды қаржы құралдары).
3 Бағалы қағаз туынды қаржы құралының базалық активi болып табылған жағдайда көрсетiледi.
4 Сауда жүйесiнде мәмiле жасалған биржасының атауы және «биржасының атауы/елi» форматында оның резиденттiк елi не мәмiле «ұйымдастырылмаған нарық» форматында биржасында жасалмағаны көрсетiледi.
5 Туынды қаржы құралының базалық активi (бағалы қағаздың және эмитентiнiң атауы, валютасы, пайыздық ставкасы, тауар және басқа базалық активтер) және «базалық актив/рейтинг (рейтингтiк агенттiк)» форматында рейтингтiк агенттiк берген (бар болса) базалық активiнiң рейтингi көрсетiледi. Егер базалық активте рейтингтер болмаған жағдайда, онда базалық актив және «базалық актив/рейтингi жоқ» форматында рейтингi жоқтығы көрсетiледi.
6 Орталық қарсы агентінің қатысуымен биржада мәміле жасалған жағдайда «иә» деген сөз көрсетіледі.
Орталық қарсы агентінің қатысуынсыз биржада мәміле жасалған жағдайда «жоқ» деген сөз көрсетіледі.
7 Егер мәмiле қор биржасында жасалмаса, онда қарсы агенті, оның резиденттiк елi, сондай-ақ «қарсы агент/елi/рейтинг (рейтингтiк агенттiк)» форматында осы қарсы агентке берiлген рейтинг көрсетiледi. Егер қарсы агентте рейтинг болмаса, онда «қарсы агент/елi/рейтингi жоқ» форматында ақпарат көрсетiледi.
8 Егер мәмiле хеджирлеу мақсатымен жасалса, «иә» деген сөз және «иә/хеджирлеу объектiсiнiң деректемелерi» форматында хеджирлеу объектiсiнiң деректемелерi (бағалы қағаздың сәйкестендiру нөмiрi, саны, құны, көлемi, валютасы) көрсетiледi. Егер мәмiле хеджирлеу мақсатымен жасалмаса, «жоқ» деген сөз көрсетiледi.
9 Егер бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым брокер ретiнде болса, «В» белгiсi көрсетiледi.
Егер бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым дилер ретiнде болса, «D» белгiсi көрсетiледi.
10 Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қоры, зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым немесе бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар инвестициялық қордың басқарушы компаниясы (инвестициялық қордың активтерi есебiнен) брокерлiк қызмет аясында мәмiле жасасқан жағдайда, инвестициялық комитеттiң мәмiле жасалғаны жөнiндегi қабылдаған инвестициялық шешiмiнiң нөмiрi мен күнi көрсетiледi.
11 Егер Ұйым брокер ретінде болған жағдайда, «Клиенттiң коды/елi» форматындағы көрсетіледі. Бұл ретте мәмiле олардың есебiнен және мүддесi бойынша жасалған брокер клиенттерiнiң кодтары көрсетiледi:
Клиент
клиенттiң 5 мәндi коды
1
Заңды тұлға (Қазақстан Республикасының резидентi)
JURRZ
2
Жеке тұлға (Қазақстан Республикасының резидентi)
FIZRZ
3
Заңды тұлға (резидент емес)
JURNN
4
Жеке тұлға (резидент емес)
FIZNN
5
Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым/жинақтаушы зейнетақы қоры (зейнетақы активтерi)
PFDPA
6
Жинақтаушы зейнетақы қоры (меншiктi активтер)
PFDOA
7
Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банкi
STBNK
8
Қазақстан Республикасының сақтандыру ұйымы
INSOR
9
Инвестициялық қор
INVFD
10
Бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және (немесе) дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым – меншiктi активтер (зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымды, жинақтаушы зейнетақы қорын, Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банкiн қоспағанда)
Сауда-саттықты ұйымдастырушы берген бес мәндiк код
Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорлар және зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын, бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымдар зейнетақы активтерi есебiнен мәмiлелердi жасасқанда, осы бағанды толтырмайды.
12 Вариациялық маржа – биржа есептейтiн және мерзiмдi келiсiм-шарт бағамының өзгеруiн ескеретiн сауда-саттыққа қатысушының мiндеттемелерi өзгеруiнiң ақшалай көрсетiлiмi.
13 Бастапқы маржа – клиент әрбiр ашық позиция үшiн енгiзуi қажеттi базистi активтiң жиынтық нарық құнынан биржа анықтайтын үлесi.

14 Указывается в формате Т+0 или Т+n, либо описывается другой режим торгов, предусмотренный правилами биржи.
15 Указывается место заключения сделки.
В отчет о сделках с производными финансовыми инструментами не включаются сделки с депозитарными расписками.
Приложение 9
к Правилам представления отчетов
организациями, обладающими лицензиями
на осуществление брокерской и (или)
дилерской деятельности на рынке
ценных бумаг Республики Казахстан
Форма
Отчет
о совершенных сделках с аффилиированными лицами
(наименование организации, обладающей лицензией
на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности
на рынке ценных бумаг Республики Казахстан)
за период с ______________ по _______________
В качестве
кого орга-
низация участво-
вала в
сделке1
Наимено-
вание
клиента
Признак
аффилии-
рованности
клиента2
Дата
заклю-
чения
сделки3
Рынок4
Вид
сделки5
Наиме-
нование
контр-
партнера
по
сделке6
Признак
аффили-
ирован-
ности
контр-
парт-
нера7
продолжение таблицы
Параметры финансового инструмента
Вид
финансо-
вого
инстру-
мента
Наимено-
вание
эмитента,
выпустив-
шего
(предос-
тавивше-
го)
финансо-
вый
инстру-
мент
Идентифи-
кационный
номер
финансового
инструмента
Цена за
одну
единицу
Объем
сделки,
штук
Сумма
сделки,8
тенге
Дата
оконча-
ния
договора
банков-
ского
вклада9
Приме-
чание
Руководитель
(на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
___________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество)       (подпись)
Главный бухгалтер
(на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
___________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель _______________________________________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета «____» __________ 20___ года.
Место для печати
Примечания к заполнению Отчета о совершенных сделках с аффилиированными лицами:
При заполнении данного отчета Организации, заполняющей данный отчет, необходимо отражать сделки, совершенные за счет собственных и клиентских активов с ее аффилированными лицами, являющимися ее контрпартнерами. При совершении Организацией, заполняющей данный   чет, сделок за счет активов клиентов в данном отчете отражаются сделки с аффилиированными лицами данной организации, являющимися ее контрпартнерами, вне зависимости от того являются клиенты Организации, заполняющей данный отчет ее аффилированными лицами или не являются.
1 Используется символ «В» в случае, если Организация выступала в качестве брокера (с указанием лица в интересах которого выступал брокер), символ «D» в случае, если Организация выступала в качестве дилера.
2 Указывается признак, в соответствии с которым клиент признается по отношению к Организации аффилиированным лицом в соответствии со статьей 64 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года «Об акционерных обществах». В случае если клиент не признается аффилиированным лицом по отношению к Организации, то указывается слово «нет».
3 Указывается дата заключения сделки в формате «дата/месяц/год».
4 Указывается наименование фондовой биржи, в торговой системе которой осуществлена сделка, и страна ее резидентства в формате «наименование фондовой биржи/страна» либо то, что сделка совершена не на фондовой бирже в формате «неорганизованный рынок», либо «на международном рынке».
5 Указывается вид сделки (покупка, продажа, операции открытия и закрытия «репо», заключение договора банковского вклада и иные сделки). По операциям «репо» также указывается вид операций «репо»: прямое или обратное «репо». По сделкам, заключенным в торговой системе фондовой биржи, в столбце «Примечание» указывается метод заключения сделки.
6 В данном случае под контрпартнером понимается:
при совершении сделки, в которой Организация, заполняющая данный отчет, участвует одновременно с двух сторон – клиент данной Организации, являющийся аффилиированным лицом по отношению к данной Организации. В этом случае указывается символ «В» в случае, если Организация выступала в качестве брокера (с указанием клиента в интересах которого выступал брокер) в формате «В/наименование или фамилия, имя (при наличии – отчество) клиента»;
другой брокер и (или) дилер, являющийся аффилиированным лицом, по отношению к Организации заполняющей данный отчет. В этом случае указывается наименование данного брокера;
клиент другого брокера и (или) дилера, являющийся аффилиированным лицом по отношению к Организации, заполняющей данный отчет. В случае если известны наименование или фамилия, имя (при наличии) отчество клиента другого брокера и (или) дилера, то указывается наименование или фамилия, имя (при наличии - отчество) аффилиированного лица, являющегося клиентом другого брокера и (или) дилера в формате «наименование или фамилия, имя (при наличии – отчество) аффилиированного лица/наименование другого брокера и (или) дилера». При этом наименование аффилиированного лица выделяется курсивом;
в случае открытия банковского вклада указывается наименование банка.

14 Т+0 немесе Т+n форматында көрсетiледi не биржа ережелерiнде қарастырылған басқа сауда-саттық режимi сипатталады.
15 Мәмілені жасау орны көрсетіледі.
Туынды қаржы құралдарымен мәмiле жасасу туралы есепке депозитарлық қолхаттармен мәмiлелер кiрмейдi.
Қазақстан Республикасының бағалы
қағаздар нарығында брокерлік және
(немесе) дилерлік қызметті жүзеге
асыруға лицензиялары бар
ұйымдардың есептерді ұсыну
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
___________ бастап __________________ кезеңге дейін
(Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында брокерлiк
және (немесе) дилерлік қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар
ұйымның атауы) үлестес тұлғаларымен жасалған мәмiлелер туралы есебі
Ұйым мәмілеге кім ретінде қатысты1
Клиенттiң атауы
Клиенттің үлестестік белгісі
Мәмілені жасау күні3
Нарық4
Мәміле түрі5
Мәмiле бойынша қарсы әріптестің атауы6
Қарсы әріптестің үлестестік белгісі7
кестенің жалғасы
Қаржы құралының параметрлерi
Қаржы құралының түрi
Қаржы құралын шығарған (ұсынған) эмитенттiң атауы
Қаржы құралының сәйкестендiру нөмiрi
Бiр бiрлiгiнiң бағасы
Мәмiленiң көлемi, дана
Мәмiле сомасы8 теңге
Банктiк салым шартының аяқталу күнi
Ескерту
Басшы
(ол болмаған кезде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегi, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _______________________________________________________
(тегi, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы ___________________________________________________________
(лауазымы, тегi және аты) (қолы) (телефон нөмiрi)
Есепке қол қойылған (жасалған) күнi 20_____ «______» ________________
Мөр орны
Кепiлге берiлген не өзгеше ауыртпалық салынған меншiктi активтерi бойынша есепке ескерту:
Үлестес тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы есепті толтыруға ескертулер:
Осы есепті толтыратын Ұйымның осы есепті толтырған кезде оның қарсы әріптестері болып табылатын оның үлестес тұлғаларымен меншікті және клиенттік активтері есебінен жасалған мәмілелерді көрсету тиіс. Осы есепті толтыратын Ұйым клиенттердің активтері есебінен мәмілелерді жасаған кезде осы есепте осы есепті толтыратын Ұйымның клиенттері оның үлестес тұлғалары болып табылатына немесе болып табылмайтынына қарамастан оның қарсы әріптестері болып табылатын осы ұйымның үлестес тұлғаларымен жасалған мәмілелер көрсетіледі.
1 Егер Ұйым брокер ретінде болған жағдайда «В» символы пайдаланылады (брокер кімнің мүддесінде болған жағдайда тұлғаны көрсете отырып), егер Ұйым дилер ретінде болған жағдайда «D» символы пайдаланылады.
2 «Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 64-бабына сәйкес клиент Ұйымға қатысты үлестес тұлға деп танылатын белгісі көрсетіледі. Егер клиент Ұйымға қатысты үлестес тұлға деп танылмаған жағдайда онды «жоқ» деген сөз көрсетіледі.
3 «Күн/ай/жыл» форматында мәміле жасаған күні көрсетіледі.
4 Сауда жүйесінде мәміле жасалған қор биржасының атауы және «қор биржасының атауы /елі» деген форматында оның резиденттiк елi көрсетіледі не мәміле «ұйымдастырылмаған нарық» деген форматында қор биржасында жасалмағаны не «халықаралық нарығында» жасалғаны көрсетіледі.
5 Мәміле түрі көрсетіледі (сатып алу, сату, «репо» ашу және жабу операциялары, банктің салым шартын жасау және өзге мәмілелер). «Репо» операциялары бойынша сондай-ақ «репо» операцияларының түрі: тікелей немесе кері «репо» көрсетіледі. Қор биржасының сауда жүйесінде жасалған мәмілелер бойынша «Ескерту» деген бағанда мәмілені жасау әдісі көрсетіледі.
6 Осы жағдайда:
осы есепті толтыратын Ұйым мәміле жасаған кезде бір мезгілде екі тараптың атынан қатысады - осы Ұйымға қатысты үлестес тұлға болып табылатын Ұйымның клиенті. егер Ұйым «В/клиенттің атауы немесе тегі, аты (бар болса - әкесінің аты)» форматында брокер ретінде болған жағдайда, осы жағдайда «В» символы көрсетіледі;
осы есепті толтыратын Ұйымға қатысты үлестес тұлға болып табылатын басқа брокер және (немесе) дилер, бұл жағдайда осы брокердің атауы көрсетіледі;
осы есепті толтыратын Ұйымға қатысты үлестес тұлға болып табылатын басқа брокердің және (немесе) дилердің клиенті қарсы әріптес деп танылады. Егер басқа брокердің және (немесе) дилердің атауы немесе тегі, аты (бар болса - әкесінің аты) белгілі болған жағдайда, онда «үлестес тұлғаның атауы немесе тегі, аты (бар болса - әкесінің аты)/ басқа брокердің және (немесе) дилердің атауы» форматында басқа брокердің және (немесе) дилердің клиенті болып табылатын үлестес тұлғаның атауы немесе тегі, аты (бар болса - әкесінің аты) көрсетіледі. Бұл ретте үлестес тұлғаның атауы курсивпен беріледі;
банктік салымды ашқан кезде банктің атауы көрсетіледі.