Об утверждении Перечня объектов и продукции, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому надзору
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 августа 2012 года № 561. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 сентября 2012 года № 7915. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 декабря 2013 года № 729
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 12.12.2013 № 729 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 21 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Перечень объектов и продукции, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому надзору, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бекшин Ж.М.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту юридической службы и государственных закупок Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Амиргалиев Е.Р.) обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан:
1) приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 октября 2010 года № 838 "Об утверждении Перечня объектов и продукции, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому надзору и Перечня эпидемически значимых объектов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 24 ноября 2010 года под № 6652, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 30 декабря 2010 года № 357-358 (26418-26419);
2) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 мая 2011 года № 301 "О внесении изменений и дополнения в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 октября 2010 года № 838 "Об утверждении Перечня объектов и продукции, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому надзору и Перечня эпидемически значимых объектов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 10 июня 2011 года под № 7003, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 1 июля 2011 г. № 93 (2083)).

Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын объектілер мен өнімдердің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2012 жылғы 8 тамыздағы № 561 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 17 қыркүйекте № 7915 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2013 жылғы 12 желтоқсандағы № 729 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 12.12.2013 № 729 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі 21-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын объектілер мен өнімдердің тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (Ж.М. Бекшин) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі және мемлекеттік сатып алу департаменті (Е.Р. Әмірғалиев) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарының:
1) «Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын объектілер мен өнімдердің тізбесін және эпидемиялық маңызы бар объектілердің тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 26 қазандағы № 838 (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде 2010 жылғы 26 қазанда № 6652 болып тіркелген, «Егемен Қазақстан» газетінде 2010 жылғы 31 желтоқсанда № 556-559 (26402) жарияланған) бұйрығының;
2) «Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын объектілер мен өнімдердің тізбесін және эпидемиялық маңызы бар объектілердің тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 17 мамырдағы № 301 (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2011 жылы 10 маусымда № 7003 болып тіркелген, «Заң газетінде» 2011 жылғы 1 шілдеде № 93 (1909) жарияланған) бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.

5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан - Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан Бекшина Ж.М.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан                       С. Мусинов
Приложение к приказу
и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 8 августа 2012 года № 561
Перечень
объектов и продукции, подлежащих государственному
санитарно-эпидемиологическому надзору
1. Перечень объектов, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому надзору в форме плановой и внеплановой проверок и иных форм контроля и надзора:
1) организации дошкольного воспитания и обучения - детские ясли и сады всех типов, центры дошкольного воспитания с полным и кратковременным пребыванием детей;
2) организации начального, основного среднего и общего среднего образования;
3) дома ребенка, организации образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, центры адаптации несовершеннолетних;
4) интернатные организации, дома юношества, пансионаты, медресе, приюты;
5) организации технического и профессионального обучения, после среднего и высшего образования;
6) организации специализированного образования для одаренных детей;
7) специальные коррекционные организации образования;
8) детские оздоровительные и санаторные объекты (сезонные, круглогодичные);
9) объекты по изготовлению и реализации продукции для детей и подростков (обувь, одежда, игрушки);
10) объекты по оказанию услуг населению посредством компьютеров (персональные компьютеры, планшетные персональные компьютеры, ноутбуки) и видеотерминалов (компьютерные клубы);
11) объекты общественного питания с производством, переработкой и реализацией пищевой продукции;
12) объекты общественного питания на транспорте и объектах по обслуживанию транспортных средств (железнодорожном, автомобильном, морском, внутреннем водном, воздушном);
13) аппараты для автоматического приготовления и реализации скоропортящихся пищевых продуктов;
14) объекты, в том числе рынки с оптовой, розничной и мелкорозничной торговлей пищевой продукцией;
15) склады для хранения пищевой продукции;
16) детские молочные кухни;
17) молокоперерабатывающие объекты, объекты по производству готовой молочной продукции;
18) мясоперерабатывающие объекты, объекты по производству мясных полуфабрикатов и/или готовой мясной продукции;

5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетінің төрағасы - Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитарлық дәрігері Ж.М. Бекшинге жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы                           С. Мусинов
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
міндетін атқарушының
2012 жылғы 8 тамыздағы
№ 561 бұйрығына
қосымша
Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын
объектілер мен өнімдердің тізбесі
1. Жоспарлы және жоспардан тыс тексеру нысанында және бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандарында мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын объектілердің тізбесі:
1) мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту ұйымдары - сәбилер бақшалары және барлық түрдегі бала бақшалар, балалар толық және қысқа уақыт болатын мектепке дейінгі тәрбиелеу орталықтары;
2) бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беретін ұйымдар;
3) балалар үйлері, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдары, кәмелетке жетпеген балаларды бейімдеу орталықтары;
4) интернат ұйымдары, жастар үйлері, пансионаттар, медресе, баспаналар;
5) орта кейінгі және жоғары білімнен, техникалық және кәсіптік оқыту ұйымдары;
6) дарынды балаларға арналған мамандандырылған білім беру ұйымдары;
7) арнайы білім беру түзету ұйымдары;
8) балалардың сауықтыру және санаториялық объектілері (маусымдық, жыл бойғы);
9) балалар мен жасөспірімдер үшін өнімдер дайындайтын және өткізетін объектілер (киім, аяқ киім, ойыншықтар);
10) тұрғындарға компьютерлер (жеке компьютерлер, планшетті жеке компьютерлер, ноутбуктер) және бейнетерминалдар (компьютер клубтары) арқылы қызмет көрсететін объектілер;
11) тамақ өнімдерін өндіретін, өңдейтін және өткізетін қоғамдық тамақтандыру объектілері;
12) көліктегі және көлік құралдарына (темір жол, автомобиль, теңіз, ішкі су, әуе) қызмет көрсететін объектілердегі қоғамдық тамақтандыру объектілері;
13) тез бұзылатын тамақ өнімдерін автоматты дайындауға және өткізуге арналған аппараттар;
14) объектілер, оның ішінде тамақ өнімдерінің көтерме, бөлшектеп және ұсақ бөлшектеп сату базарлары;
15) тамақ өнімдерін сақтауға арналған қоймалар;
16) балалар сүт асүйлері;
17) сүт өңдеу объектілері, дайын сүт өнімін өндіру объектілері;
18) ет өңдеу объектілері, еттің жартылай фабрикаттарын және/немесе дайын ет өнімін өндіретін объектілер;

19) рыбоперерабатывающие объекты, объекты по производству рыбных полуфабрикатов и/или готовой рыбной продукции;
20) объекты по производству масложировой продукции;
21) объекты по производству кондитерских изделий, кондитерских изделий из крема, мучных полуфабрикатов, макаронных изделий;
22) объекты по производству алкогольной продукции (в том числе вина, пива), безалкогольной продукции (в том числе кваса, тонизирующих напитков) и питьевой воды (в том числе минеральной), расфасованной в емкости;
23) объекты по производству поваренной и йодированной соли;
24) плодоперерабатывающие объекты, объекты по переработке сельскохозяйственной продукции растительного происхождения, в том числе соевое продукции, мукомольные объекты;
25) объекты по производству и реализации специализированных пищевых продуктов и иных групп пищевой продукции;
26) объекты по выпечке хлеба и хлебобулочных изделий;
27) птицеперерабатывающие объекты, объекты по производству полуфабрикатов из мяса птицы и/или готовой продукции из мяса птицы;
28) объекты по производству чипсов, сухариков, кукурузных палочек, казинаков, семечек, сухих завтраков, слайсов, сахарной ваты, поп-корна, жареных орехов;
29) объекты по производству пищевых концентратов и пищевых кислот;
30) объекты по производству крахмалопаточной продукции, крахмала;
31) объекты по производству сахара;
32) организации, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь;
33) организации, оказывающие стационарную помощь;
34) организации, осуществляющие деятельность в сфере службы крови;
35) организации, осуществляющие деятельность в сфере судебной медицины и патологической анатомии;
36) объекты в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения, объекты по изготовлению лекарственных препаратов;
37) организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики ВИЧ/СПИД;
38) организации восстановительного, санаторного лечения и медицинской реабилитации;
39) парикмахерские, косметологические центры, салоны;
40) бани, сауны, плавательные бассейны;
41) спортивно-оздоровительные учреждения;
42) объекты производства парфюмерно-косметической продукции  средств гигиены;
43) организации по эксплуатации жилых и общественных зданий, офисов, организаций, управляющие домами, кооперативы собственников помещений;
44) парки;
45) объекты временного проживания людей (гостиницы, мотели, кемпинги, общежития, вахтовые поселки);
46) дома-интернаты (для взрослых), дома для инвалидов и престарелых;
47) водоисточники, места водозабора для хозяйственно-питьевого водоснабжения;

19) балық өңдеу объектілері, балықтың жартылай фабрикаттарын және/немесе дайын балық өнімін өндіретін объектілер;
20) май өнімдерін өндіретін объектілер;
21) кондитерлік, кремнен жасалған кондитерлік бұйымдарды, ұнның жартылай фабрикаттарын, макарон өнімдерін өндіретін объектілер;
22) алкоголь өнімін (оның ішінде шарап, сыра), алкогольсіз өнім (оның ішінде квас, сергітетін сусындар) және сыйымдылықтарға өлшеп-құйылған ауыз су (оның ішінде минералды) өңдіретін объектілер;
23) аспаздық және йодталған тұздарды өндіретін объектілер;
24) жеміс өңдеу объектілері, өсімдіктен алынатын ауыл шаруашылығы өнімін, оның ішінде соя өнімін өңдеу объектілері, ұн тарту объектілері;
25) арнайы мақсаттағы тамақ өнімдерін және тамақ өнімдерінің өзге де топтарын өндіретін және өткізетін объектілер;
26) нан және нан-тоқаш өнімдерін пісіретін объектілер;
27) құс өңдеу объектілері, құстың жартылай фабрикаттарын және/немесе дайын құс өнімін өндіретін объектілер;
28) чипсілерді, кептірілген нанды, жүгері таяқшаларын, казинакилерді, шемішкелерді, құрғақ таңертеңгілік асты, слайстарды, қант мақталарын, поп-корн қуырылған жаңғақтарды өндіретін объектілер;
29) тамақ концентраттарын және тамақ қышқылдарын өндіретін объектілер;
30) крахмалды-сірнелі өнімдерді, крахмал өндіретін объектілер;
31) қант өндіретін объектілер;
32) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдар;
33) стационарлық көмек көрсететін объектілер;
34) қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын объектілер;
35) сот медицинасы және патологиялық анатомия саласындағы қызметті жүзеге асыратын объектілер;
36) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар объектілер, дәрілік препараттарды дайындайтын объектілер айналысы саласындағы;
37) АИТВ/ЖИТС профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау объектілері;
38) қалпына келтіру, санаториялық ем және медициналық оңалту ұйымдары;
39) шаштараздар, косметологиялық орталықтар, салондар;
40) моншалар, сауналар, жүзу бассейндері;
41) спорттық-сауықтыру мекемелері;
42) парфюмерлік-косметикалық өнім және гигиеналық заттарды өндіру объектілері;
43) тұрғын және қоғамдық ғимараттарды, кеңселерді  пайдалану ұйымдары, үйлерді басқару ұйымдары, үй-жай иелерінің кооперативтері;
44) саябақтар;
45) адамдардың уақытша тұратын объектілері (қонақ үйлер, мотельдер, кемпингтер жатақханалар, вахталық кенттер);
46) интернат үйлері (ересектерге арналған), мүгедектер мен қарттарға арналған үйлер;
47) су көздері шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін су алу орындары;

48) водоемы второй категории, пляжи;
49) централизованные и нецентрализованные системы хозяйственно-питьевого водоснабжения;
50) канализационные очистные сооружения и сети (в том числе ливневой канализации);
51) объекты сбора, хранения, транспортировки, удаления, сортировки, переработки, обезвреживания и утилизации отходов, в том числе медицинских отходов;
52) все виды лабораторий;
53) радиационно-опасные объекты;
54) сооружения производственного назначения, санитарно-защитная зона производственных объектов;
55) объекты отраслей промышленности;
56) строящиеся и реконструируемые объекты промышленного и назначения, объекты капитального ремонта, строительные площадки;
57) транспортные средства (железнодорожные, автомобильные, морские, внутренние водные, воздушные, используемые для перевозки пассажиров, пищевых продуктов, продовольственного сырья, хозяйственно-питьевой воды, радиоактивных, опасных, химических и токсических веществ);
58) объекты по обслуживанию транспортных средств (воздушных, железнодорожных, водных, автомобильных) и пассажиров;
59) склады для хранения химических веществ и продукции, агрохимикатов  и пестицидов (ядохимикатов), вакцин и других иммунобиологических препаратов;
60) склады для хранения парфюмерно-косметической продукции, средств гигиены и товаров детского назначения;
61) объекты по изготовлению, производству, переработке хранению, транспортировке, использованию и реализации средств и препаратов дезинфекции, дезинсекции, дератизации, иммунобиологических, диагностических препаратов, а также по оказанию видов работ и услуг, связанных с их использованием.
2. Перечень объектов, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому надзору в форме внеплановых проверок и иных форм контроля и надзора:
1) организации дополнительного образования (центры творчества детей и молодежи, музыкальные, спортивные и художественные школы, детско-юношеские центры, дворовые клубы, станции юных натуралистов, учебно-производственные комбинаты, учебные курсы и другие внешкольные организации), услуги няни;
2) организации последипломного образования;
3) аппараты для автоматического приготовления и реализации пищевых продуктов, за исключением скоропортящихся пищевых продуктов;
4) объекты по фасовке готовых пищевых продуктов;
5) объекты по заготовке молока (молочно-товарные фермы, молочные блоки, молокоприемные пункты);
6) объекты по производству чая;
7) объекты по производству дрожжей, желатина;
8) объекты по убою скота;
9) объекты оптовой и розничной реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения, медицинской техники;

48) екінші санаттағы су қоймалары, жағажайлар;
49) орталықтандырылған және орталықтандырылмаған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау жүйелері;
50) кәріздік тазарту құрылыстары мен желілері (оның ішінде жауын шашын кәрізі);
51) қалдықтарды, оның ішінде медициналық қалдықтарды жинау, сақтау, тасымалдау, жою, сұрыптау, өңдеу, залалсыздандыру және кәдеге жарату объектілері;
52) зертханалардың барлық түрлері;
53) радиациялық қауіпті объектілер;
54) өндірістік мақсаттағы құрылыстар, өндірістік объектілердің санитариялық қорғаныш аймағы;
55) өнеркәсіп салалары объектілері;
56) өнеркәсіптік және азаматтық мақсаттағы салынып және қайта жаңғыртылып жатқан объектілер, күрделі жөндеу объектілері, құрылыс алаңдары;
57) көлік құралдары (жолаушыларды, тамақ өнімдерін, азық-түлік шикізаттарын, шаруашылық-ауыз суды, радиоактивті, қауіпті, химиялық және уытты заттарды тасымалдау үшін пайдаланылатын теміржол, автомобиль, теңіз ішкі су, әуе);
58) көлік құралдарына (әуе, теміржол, су, автомобиль) және жолаушыларға қызмет көрсету объектілері;
59) химиялық заттар мен өнімдерді, агрохимикаттарды және пестицидтерді (улы химикаттарды), вакциналар мен басқа да иммундық-биологиялық препараттарды сақтауға арналған қоймалар;
60) парфюмериялық-косметикалық өнімдерді, гигиена құралдары мен балаларға арналған тауарларды сақтау қоймалары;
61) дезинфекция, дезинсекция, дератизация заттары мен препараттарын, иммундық-биологиялық, диагностикалық препараттарды дайындайтын, өндіретін, өңдейтін, сақтайтын, тасымалдайтын, пайдаланатын және өткізетін, сондай-ақ оларды пайдаланумен байланысты жұмыстар мен қызметтерді көрсететін объектілер.
2. Жоспардан тыс тексеру нысанында және бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандарында мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын объектілердің тізбесі:
1) қосымша білім беру ұйымдары (балалар мен жастар шығармашылығы орталықтары, музыка, спорт және көркемсурет мектептері, балалар-жастар орталықтары, аулалық клубтар, жас натуралисттер станциялары, оқу-өндірістік комбинаттар, оқу курстары мен басқа да мектептен тыс ұйымдар), бала күтушісінің қызметтері;
2) дипломнан кейінгі білім беру ұйымдары;
3) тез бұзылатын тамақ өнімдерін қоспағанда тамақ өнімдерін автоматты дайындауға және өткізуге арналған аппараттар;
4) дайын тамақ өнімдерін өлшеп-орау объектілері;
5) сүт дайындау объектілері (сүт-тауар фермалары, сүт блоктары, сүт қабылдау пункттері);
6) шай өндіру объектілері;
7) ашытқы, желатин өндіретін объектілер;
8) мал сою объектілері;
9) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды, медициналық техниканы көтерме және бөлшектеп сату объектілері;

10) организации скорой медицинской помощи и санитарной авиации;
11) организации медицины катастроф;
12) организации, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход;
13) объекты нетрадиционной и народной медицины;
14) прачечные, химчистки;
15) жилые здания, за исключением индивидуальных жилых домов, здания административного назначения;
16) объекты по обслуживанию водопроводных, канализационных, тепловых систем, котельные;
17) объекты по ремонту производственной и бытовой техники;
18) культурно-зрелищные объекты;
19) кладбища, объекты похоронного назначения;
20) общественные туалеты;
21) радиотехнические объекты, объекты с радиоэлектронными средствами.
3. Перечень продукции (товаров), объектов окружающей среды, объектов производственной среды, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому надзору:
1) пищевые продукты (продукты в натуральном или переработанном виде, употребляемые человеком в пищу), в том числе полученные с использованием генно-инженерно-модифицированных (трансгенных) организмов, из следующих групп единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Таможенного союза (далее - ТН ВЭД ТС): 02-05, 07-25, 27-29, 32-34, 35);
2) товары для детей: игры и игрушки, постельное белье, одежда, обувь, учебные пособия, мебель, коляски, сумки (ранцы, рюкзаки, портфели), дневники и аналогичные изделия, тетради, прочие канцелярские товары из бумаги и картона, принадлежности канцелярские или школьные искусственные полимерные и синтетические материалы для изготовления товаров детского ассортимента (из следующих групп ТН ВЭД ТС: 32, 34, 39, 40, 42-44, 46, 48-56, 60-65, 87, 94, 95);
3) материалы, оборудование, вещества, устройства, применяемые в сфере хозяйственно-питьевого водоснабжения и при очистке сточных вод, в плавательных бассейнах (из следующих групп ТН ВЭД ТС: 25, 38-40, 48, 84, 85);
4) парфюмерно-косметические средства, средства гигиены полости рта (из следующих групп ТН ВЭД ТС 33);
5) химическая и нефтехимическая продукция производственного назначения, товары бытовой химии, лакокрасочные материалы (из следующих групп ТН ВЭД ТС: 32-34, 38);
6) полимерные, синтетические и иные материалы, предназначенные для применения в строительстве, на транспорте, а также для изготовления мебели и других предметов домашнего обихода; мебель; текстильные швейные и трикотажные материалы, содержащие химические волокна и текстильные вспомогательные вещества; искусственные и синтетические кожи и текстильные материалы для изготовления одежды и обуви (из следующих групп ТН ВЭД ТС: 32, 39, 40, 42-44, 45, 46, 48, 50, 51, 52, 53, 54, 55-59, 60, 69, 94);

10) жедел медициналық жәрдем және санитариялық авиация ұйымдары;
11) апаттар медицинасы ұйымдары;
12) паллиативтік көмек және мейірбике күтімін көрсететін ұйымдар;
13) дәстүрлі емес және халық медицинасы объектілері;
14) кір жуу, киім тазалау орындары;
15) жеке тұрғын үйлерді қоспағанда тұрғын үй ғимараттары, әкімшілік мақсаттағы ғимараттар;
16) су құбырына, кәрізге, жылу жүйелеріне қызмет көрсету объектілері, қазандықтар;
17) өндірістік және тұрмыстық техниканы жөндеу объектілері;
18) мәдени ойын-сауық объектілері;
19) бейіттер, жерлеуге арналған объектілер;
20) қоғамдық дәретханалар;
21) радиотехникалық объектілер, радиоэлектрондық құралдары бар объектілер.
3. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын өнімдердің (тауарлардың), қоршаған орта объектілерінің, өндірістік орта объектілерінің тізбесі:
1) тамақ өнімдері (адам тамаққа қолданатын табиғи немесе өңделген түрдегі өнімдер), оның ішінде Кеден одағының Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауарлық номенклатурасының (бұдан әрі - КО СЭҚ ТН) мынадай: 02-05, 07-25, 27-29, 32-34, 35 топтарының гендік-инженерлік түрлендірілген (трансгендік) организмдерін пайдалана отырып алынған тамақ өнімдері;
2) балаларға арналған тауарлар: ойындар мен ойыншықтар, төсек әбзелдері, киім, аяқ киім, жиһаз, арба, сөмкелер (арқаға асатын сөмке, рюкзактар, портфельдер және), күнделіктер мен соған ұқсас бұйымдар, дәптерлер, басқа да қағаздан және картоннан жасалған кеңсе тауарлары, кеңсе құралдары немесе балалар ассортименті тауарларын дайындауға арналған жасанды полимер және синтетикалық мектеп материалдары (мынадай топтардан КО СЭҚ ТН: 32, 34, 39, 40, 42-44, 46, 48-56, 60-65, 87, 94, 95);
3) шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау саласында және жүзу бассейндеріндегі шайынды суларды тазалау кезінде пайдаланылатын материалдар, жабдық, заттар, құрылғылар (мынадай топтардан КО СЭҚ ТН: 25, 38-40, 48, 84, 85);
4) парфюмерлік-косметикалық заттар, ауыз қуысы гигиенасының заттары (мынадай топтан КО СЭҚ ТН 33);
5) өндірістік мақсаттағы химиялық және мұнай-химия өнімдері, тұрмыстық химия тауарлары, лак-бояу материалдары (мынадай топтардан КО СЭҚТН: 32-34, 38);
6) құрылыста, көлікте пайдалануға, сондай-ақ жиһаздар мен басқа да үйде тұтынатын заттарды дайындауға арналған полимерлік, синтетикалық және өзге де материалдар; жиьаз; құрамында химиялық талшықтар мен текстиль қосалқы заттары бар текстиль тігін және тоқыма материалдары; киімдер мен аяқ киімдер дайындауға арналған жасанды және синтетикалық былғарылар және текстиль материалдары (мынадай топтардан КО СЭҚ ТН: 32, 39, 40, 42-44, 45, 46, 48, 50, 51, 52, 53, 54, 55-59, 60, 69, 94);

7) продукция машиностроения и приборостроения производственного, медицинского и бытового назначения, кроме запасных частей к транспортным средствам и бытовой технике (за исключением контактирующих с питьевой водой и пищевыми продуктами) (из следующих групп ТН ВЭД ТС: 38, 84, 85, 90, 94);
8) издательская продукция: учебные издания и пособия для общеобразовательных средних и высших учебных заведений, книжные и журнальные издания для детей и подростков (из следующих групп ТН ВЭД ТС: 48, 49);
9) изделия из натурального сырья, подвергающегося в процессе производства обработке (окраске, пропитке) (из следующих групп ТН ВЭД ТС: 25, 43, 44, 46, 50-53);
10) материалы для изделий (изделия), контактирующих с кожей человека, одежда, обувь (из следующих групп ТН ВЭД ТС: 30, 39, 40, 42, 43, 48, 50-60, 61-65, 67, 68, 82, 96);
11) продукция, изделия, являющиеся источником ионизирующего излучения, в том числе генерирующего, а также изделия и товары, содержащие радиоактивные вещества (из следующих групп ТН ВЭД ТС: 25, 26, 28, 68, 69, 72, 74-76, 78-81, 84, 87);
12) строительное сырье и материалы, в которых гигиеническими нормативами регламентируется содержание радиоактивных веществ, в том числе производственные отходы для повторной переработки и использования в народном хозяйстве, лом черных и цветных металлов (металлолом) (из следующих групп ТН ВЭД ТС: 25, 26, 28, 68, 69, 72, 74-76, 78-81, 84, 87);
13) табачные изделия и табачное сырье (из следующих групп ТН ВЭД ТС 24);
14) средства индивидуальной защиты (из следующих групп ТН ВЭД ТС: 39, 40, 64, 65, 90);
15) пестициды и агрохимикаты (из следующих групп ТН ВЭД ТС: 31, 38);
16) материалы, изделия и оборудование, контактирующие с пищевыми продуктами (из следующих групп ТН ВЭД ТС: 39, 40, 44, 45, 46, 47, 48, 56, 63, 69, 70, 73, 74, 76, 82, 85, 96);
17) оборудование, материалы для воздухоподготовки, воздухоочистки и фильтрации (из следующих групп ТН ВЭД ТС: 38-40, 48, 52-56, 59, 60, 84, 85);
18) антигололедные реагенты (из следующих групп ТН ВЭД ТС: 38);
19) иные товары (из следующих групп ТН ВЭД ТС: 02-96), в отношении которых введены временные санитарные меры, в соответствии с установленным законодательством порядке.

7) көлік құралдарының және тұрмыстық техниканың қосалқы бөлшектерінен басқа (ауыз сумен және тамақ өнімімен жанасатындарды қоспағанда) өндірістік, медициналық және тұрмыстық мақсаттағы машина жасау және аспап жасау өнімдері (мынадай топтардан КО СЭҚ ТН: 38, 84, 85, 90, 94);
8) баспа өнімі: жалпы білім беретін орта және жоғары оқу орындарына арналған оқу басылымдары мен көрнекі құралдары, балалар мен жасөспірімдерге арналған кітап және журнал басылымдары (мынадай топтардан КО СЭҚ ТН: 48, 49);
9) өндіру процесінде өңдеуге (бояуға, сіңдіруге және) жататын табиғи шикізаттан жасалған материалдар (мынадай топтардан КО СЭҚ ТН: 25, 43, 44, 46, 50-53);
10) адамның денесімен жанасатын бұйымдарға (бұйымға) арналған материалдар, киім, аяқ киім (мынадай топтардан КО СЭҚ ТН: 30, 39, 40, 42, 43, 48, 50-60, 61-65, 67, 68, 82, 96);
11) иондаушы сәулелену, оның ішінде сәуле шығару көздері болып табылатын өнім, бұйым, сондай-ақ құрамында радиоактивті заттар бар бұйымдар мен материалдар (мынадай топтардан КО СЭҚ ТН: 25, 26, 28, 68, 69, 72, 74-76, 78-81, 84, 87);
12) құрамындағы радиоактивті заттар, оның ішінде қайта өңдеуге және халық шаруашылығында пайдалануға арналған өндірістік қалдықтар гигиеналық нормативтермен регламенттелетін құрылыс шикізаты және материалдары, қара және түсті металл сынықтары (металл сынығы) (мынадай топтардан КО СЭҚ ТН: 25, 26, 28, 68, 69, 72, 74-76, 78-81, 84, 87);
13) темекі бұйымдары мен темекі шикізаты (мынадай топтан КО СЭҚ ТН 24);
14) жеке қорғаныш құралдары (мынадай топтардан КО СЭҚ ТН: 39, 40, 64, 65, 90);
15) пестицидтер мен агрохимикаттар (мынадай топтардан КО СЭҚ ТН: 31, 38);
16) тамақ өнімдерімен жанасатын материалдар, бұйымдар және жабдық (мынадай топтардан КО СЭҚ ТН: 39, 40, 44, 45, 46, 47, 48, 56, 63, 69, 70, 73, 74, 76, 82, 85, 96);
17) ауа дайындауға, ауа тазартуға және сүзгілеуге арналған жабдық, материалдар (мынадай топтардан КО СЭҚ ТН: 38-40, 48, 52-56, 59, 60, 84, 85);
18) мұздаққа қарсы реагенттер (мынадай топтан КО СЭҚ ТН 38);
19) заңнамада белгіленген тәртіпке сәйкес оларға қатысты уақытша санитариялық шаралар енгізілген өзге де тауарлар (мынадай топтардан КО СЭҚ ТН: 02-96).