Об утверждении критериев оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения
Совместный приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 сентября 2012 года № 602 и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 21 сентября 2012 года № 272. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 октября 2012 года № 7971. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 ноября 2013 года № 684 и Министра регионального развития Республики Казахстан от 22 января 2014 года № 10/НҚ
Сноска. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 28.11.2013 № 684 и Министра регионального развития РК от 22.01.2014 № 10/НҚ.
В соответствии с подпунктом 72) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения», пунктами 3 и 4 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан», ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу совместный приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 59 и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 25 февраля 2011 года № 45 «Об утверждении критериев оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6841, опубликованный в газете «Казахстанская правда» 15 марта 2011 года № 188 (26609).
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                          Министр экономического
здравоохранения                        развития и торговли
Республики Казахстан                    Республики Казахстан
_________ С. Каирбекова                _________ Б. Сагинтаев
Утверждены совместным приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан

Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында жеке кәсіпкерлік аясындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 3 қыркүйектегі № 602 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2012 жылғы 21 қыркүйектегі № 272 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 3 қазанда № 7971 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 28 қарашадағы № 684 және Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің 2014 жылғы 22 қаңтардағы № 10/НҚ бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 28.11.2013 № 684 және ҚР Өңірлік даму министрінің 22.01.2014 № 10/НҚ бірлескен бұйрығымен.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 72) тармақшасына, «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 13-бабының 3 және 4-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында жеке кәсіпкерлік аясындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның ресми түрде жариялануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. «Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында жеке кәсіпкерлік аясындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі мен Қазақстан Республикасының Экономикалық даму және сауда министрінің 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 59 және 2011 жылғы 25 ақпандағы № 45 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6841 болып тіркелген, «Егемен Қазақстан» газетінде 2011 жылғы 31 мамырда № 226-227 (26625) жарияланған) бірлескен бұйрықтың күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының           Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау                    Экономикалық даму және
министрі                            сауда министрі
____________ С. Қайырбекова          _____________ Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің

от 3 сентября 2012 года № 602
и Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 21 сентября 2012 года № 272
Критерии оценки степени рисков в сфере частного
предпринимательства в области санитарно-эпидемиологического
благополучия населения
1. Общие положения
1. Критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее - Критерии) разработаны для отнесения объектов государственного санитарно-эпидемиологического надзора, являющихся субъектами частного предпринимательства (далее - объект) к группам высокого, среднего, незначительного риска и определения периодичности проведения плановых проверок объектов.
2. В Критериях использованы следующие понятия:
1) риск - вероятность причинения вреда в результате деятельности проверяемого объекта жизни или здоровью человека, окружающей среде, с учетом степени тяжести его последствий;
2) группа риска - группа объектов, имеющих общую степень риска, определяемую согласно критериям.
3. Система управления рисками при осуществлении государственного санитарно-эпидемиологического надзора основывается на:
1) требованиях нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) результатах лабораторно-инструментальных исследований;
3) эпидемической значимости объектов;
4) данных санитарно-эпидемиологического мониторинга.
2. Критерии определения рисков и отнесения к группам рисков объектов
4. Распределение объектов по группам риска проводится для определения периодичности плановых проверок.
5. Объекты, подлежащие плановому государственному санитарно-эпидемиологическому надзору, исходя из их степени риска, распределены по группам в соответствии с приложением 1 к настоящим Критериям.
В группу высокой степени риска отнесены объекты с периодичностью проверок 1 раз в квартал.
В группу средней степени риска отнесены объекты с периодичностью проверок 1 раз в полугодие.
В группу незначительной степени риска отнесены объекты с периодичностью проверок 1 раз в год.
6. Периодичность проверок вновь принятого в эксплуатацию объекта определяется в соответствии с приложением 1 к настоящим Критериям. Периодичность проверок вновь принятого в эксплуатацию объекта малого бизнеса определяется в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».
7. Если объект был принят в эксплуатацию после утверждения плана проверок объектов, он вносится в план проверок на следующее полугодие с периодичностью проверок, в соответствии с приложением 1 к настоящим Критериям.

2012 жылғы 3 қыркүйектегі № 602
және Қазақстан Республикасының
Экономикалық даму және
сауда министрінің
2012 жылғы 21 қыркүйектегі № 272
бірлескен бұйрығымен бекітілген
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында
жеке кәсіпкерлік аясындағы тәуекелдер
дәрежесін бағалау критерийлері
1. Жалпы ережелер
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі – Критерийлер) мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау объектілерін жоғары, орташа, елеусіз тәуекел топтарына жатқызу және жоспарлы тексерулерді жүргізу кезеңділігін айқындау үшін әзірленді.
2. Критерийлерде мынадай ұғымдар пайдаланылды:
1) тәуекел – салдарларының ауырлық дәрежесін есепке ала отырып, тексерілетін объектінің қызметі нәтижесінде адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға зиян келтіру мүмкіндігі;
2) тәуекел тобы – критерийлерге сәйкес айқындалатын тәуекелдің жалпы дәрежесі бар объектілер тобы.
3. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару жүйесі:
1) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына;
2) зертханалық-құрал-саймандық зерттеулердің нәтижелеріне;
3) объектілердің эпидемиялық маңыздылығына;
4) санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг деректеріне негізделеді.
2. Объектілердің тәуекелдерін айқындау және тәуекелдер
топтарына жатқызу критерийлері
4. Объектілерді тәуекел топтары бойынша бөлу жоспарлы тексерулер кезеңділігін айқындау үшін жүргізіледі.
5. Жоспарлы мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын объектілер тәуекел дәрежесіне қарай осы Критерийлерге 1-қосымшаға сәйкес топтарға бөлінген.
Тәуекел дәрежесі жоғары топқа тексеру кезеңділігі тоқсанына 1 рет деп көрсетілген объектілер жатқызылған.
Тәуекел дәрежесі орташа топқа тексеру кезеңділігі жарты жылда 1 рет деп көрсетілген объектілер жатқызылған.
Тәуекел дәрежесі елеусіз топқа тексеру кезеңділігі жылына 1 рет деп көрсетілген объектілер жатқызылған.
6. Жаңадан пайдалануға қабылданған объектіні тексеру кезеңділігі осы Критерийлерге 1-қосымшаға сәйкес айқындалады. Жаңадан пайдалануға қабылданған шағын бизнес объектісін тексеру кезеңділігі «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалады.
7. Егер объект объектілерді тексерулер жоспарын бекіткеннен кейін пайдалануға қабылданған болса, ол осы Критерийлерге 1-қосымшаға сәйкес тексеру кезеңділігімен келесі жартыжылдыққа арналған тексерулер жоспарына енгізіледі.