О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2009 года № 68 "Об утверждении Инструкции по проведению бюджетного мониторинга"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 октября 2012 года № 453. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2012 года № 8046. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2016 года № 629.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 30.11.2016 № 629.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2009 года № 68 "Об утверждении Инструкции по проведения бюджетного мониторинга" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5574) следующие изменения:
в Инструкции по проведению бюджетного мониторинга, утвержденной указанным приказом:
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. К объективным, не зависящим от администратора бюджетных программ причинам относятся:
курсовая разница;
форс-мажорные обстоятельства (обстоятельства, которые не могут быть предусмотрены, предотвращены или устранены какими-либо мероприятиями);
остаток недоиспользованных средств, сложившийся за счет изменения цен и натурального объема потребления;
экономия по текущим затратам за счет наличия вакантных должностей, предоставления отпусков без содержания и выплаты по листкам временной нетрудоспособности;
нераспределенный остаток по распределяемым бюджетным программам, по которому решения Правительства не приняты;
уменьшение фактического количества получателей бюджетных средств, против запланированного;
изменение ставки вознаграждения (интереса) по кредитам, займам.";
подпункт 5) пункта 39 изложить в следующей редакции:
"5) в графе 17 указывается сумма неисполнения, сложившаяся по объективным причинам, не зависящим от администраторов бюджетных программ:
курсовая разница;
форс-мажорные обстоятельства (обстоятельства, которые не могут быть предусмотрены, предотвращены или устранены какими-либо мероприятиями);
остаток недоиспользованных средств, сложившийся за счет изменения цен и натурального объема потребления;
экономия по текущим затратам за счет наличия вакантных должностей, предоставления отпусков без содержания и выплаты по листкам временной нетрудоспособности;
уменьшение фактического количества получателей бюджетных средств, против запланированного;
изменение ставки вознаграждения (интереса) по кредитам.";
приложения 5 и 8 изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бюджетных процедур Министерства финансов Республики Казахстан (Калиева А.Н.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции  Республики Казахстан.

"Бюджеттiк мониторинг жүргiзу нұсқауын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 2009 жылғы 16 ақпандағы № 68 бұйрығына өзгерiстер енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 4 қазандағы № 453 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 30 қазанда № 8046 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 30 қарашадағы № 629 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2016 № 629 бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджеттiк мониторинг жүргiзу нұсқауын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 2009 жылғы 16 ақпандағы № 68 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тізілімінде № 5574 болып тiркелген) мынадай өзгерiстер енгiзiлсiн:
көрсетiлген бұйрықпен бекiтiлген Бюджеттiк мониторинг жүргiзу нұсқауында:
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне тәуелді емес объективті себептерге мыналар жатады:
бағамдық айырма;
форс-мажорлық жағдайлар (көзделуі, қандай да болмасын іс-шаралармен алдын алуы немесе жойылуы мүмкін емес жағдайлар);
бағаның және тұтынудың заттай көлемінің өзгеруі есебінен қалыптасқан түгел пайдаланылмаған қаражат қалдығы;
бос орындардың болуы, ақысыз демалыстар беру және еңбекке уақытша жарамсыздық парақтары бойынша төлемдер есебінен ағымдағы шығындар бойынша үнемдеу;
ол бойынша Үкіметтің шешімдері қабылданбаған бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша бөлінбеген қалдық;
бюджет қаражатын алушылардың жоспарланғанға қарағанда іс жүзіндегі санының азаюы;
кредиттер, қарыздар бойынша сыйақы (мүдде) ставкасының өзгеруі;";
39-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) 17-бағанда бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне тәуелді емес объективті себептер бойынша қалыптасқан орындамау сомасы көрсетіледі:
бағамдық айырма;
форс-мажорлық жағдайлар (көзделуі, қандай да болмасын іс-шаралармен алдын алуы немесе жойылуы мүмкін емес жағдайлар);
бағаның және тұтынудың заттай көлемінің өзгеруі есебінен қалыптасқан түгел пайдаланылмаған қаражат қалдығы;
бос орындардың болуы, ақысыз демалыстар беру және еңбекке уақытша жарамсыздық парақтары бойынша төлемдер есебінен ағымдағы шығындар бойынша үнемдеу;
бюджет қаражатын алушылардың жоспарланғанға қарағанда іс жүзіндегі санының азаюы;
кредиттер, қарыздар бойынша сыйақы (мүдде) ставкасының өзгеруі;";
5 және 8-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджеттік рәсімдер әдіснамасы департаменті (А.Н. Қалиева) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.

3. Департаменту информационных технологий Министерства финансов Республики Казахстан (Кунтубаев Д.Ж.) внести соответствующие изменения в программное обеспечение "Мониторинг бюджетного процесса".
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр                                    Б. Жамишев
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 октября 2012 года № 453
Приложение 5
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Анализ сумм недоимки по поступлениям
в государственный бюджет в разрезе налогов и платежей
Анализ недоимки по состоянию
на "__" _______________ с   начала текущего года
тыс. тенге
код БК
Наименование
налогов и
платежей
Недоимка
на начало
текущего года
Недоимка на
отчетную дату
текущего года
Откл-ие
(гр. 5 - гр. 4)
Причины
1
2
3
4
5
6
7
1
2
...
n
Анализ недоимки за отчетный месяц текущего года
тыс.тенге
код БК
Наименование
налогов и
платежей
Недоимка
на начало
отчетного
месяца
текущего года
Недоимка на
конец отчетного
месяца текущего
года
Откл-ие
(гр. 5 - гр. 4)
Причины
1
2
3
4
5
6
7
1
2
...
n
Примечание: соответствующими местными уполномоченными органами по исполнению бюджета данная форма заполняется в части бюджета области, собственно областного бюджета, бюджета области, города республиканского значения, столицы, бюджетов районов (города областного значения).
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 октября 2012 года № 453
Приложение 8
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Отчет о результатах мониторинга реализации бюджетных программ
(подпрограмм)
по состоянию на ________________ 200___ года
Администратор бюджетной программы
Вид бюджета
Отчетный период
Ед. измерения тыс. тенге
Код
Наи-
мено-
вание
Свод-
ный
план
фи-
нан-
сиро-
вания
на
год
Сводный
план
финанси-
рования
на
отчетный
период
При-
нятые
обя-
за-
тель-
ства
Опла-
ченные
обяза-
тель-
ства
%
ис-
пол-
нения
(гр.9/
гр.7*
100)
Сумма
неис-
полне-
ния
(гр.9-
гр.7)
Сумма
неп-
риня-
тых
обя-
зате-
льств
(гр.8-
гр. 6)
Ожи-
дае-
мое
ис-
пол-
не-
ние
плана
на
год
%
ис-
пол-
нения
(гр.
13/
гр. 5
*100)
Ожи-
даемая
сумма
неис-
полне-
ния на
год
(гр.
13 -
гр. 5)
АБП
Про-
гра-
мма
Подп-
рог-
рамма
по
обя-
за-
те-
льс-
твам
по
пла-
те-
жам
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Всего
в том
числе:
экономия
по ФОТ
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
кур-
совая
разница
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
из них:
Теку-
щие
бюд-
жетные
прог-
раммы
...
Прог-
раммы
раз-
вития
...
продолжение таблицы
в том числе
Примечание
(обоснование
администра-
торов
бюджетных
программ
(подпрог-
рамм)
причин
неисполне-
ния плана)
экономия
по
резуль-
татам
гос.
закупок
объектив-
ные,
независящие
админист-
раторов
республи-
канских
бюджетных
программ
другие
причины
в том числе за счет:
несос-
тоявшихся
конкурсов
по государ-
ственным
закупкам,
из-за
отсутствия
конкурентной
среды
(отсутствие
маркетин-
гового
анализа)
неэффек-
тивное
управление
бюджетной
программой
админист-
раторами
бюджетных
программ
(несвоев-
ременное
проведение
конкурсных
процедур,
перенесение
сроков их
проведения,
срыв
поставщиком
условий
договора,
несвоевре-
менное
предостав-
ление
актов
выполненых
работ,
счетов-
фактур,
анализа
рынка
поставщиков
товаров
(работ,
услуг))
необосно-
ванное
планиро-
вание
средств
(невостре-
бованность
бюджетных
средств,
завышенные
стоимотстные
показатели,
неправильное
помесячное
распределе-
ние годовых
планов)
несвоевре-
менное
принятие
нормативных
правовых
актов по
реализации
бюджетных
программ
(подпрог-
рамм) и
другие
причины
16
17
18
19
20
21
22
23
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Примечание:  * графа 13 заполняется администраторами бюджетных
программ начиная с итогов 9-ти месяцев т.г. и до конца
текущего года.
Ответственный секретарь центрального
исполнительного
органа (должностное лицо, на
которого в установленном
порядке возложены полномочия
ответственного
секретаря центрального исполнительного
органа)/руководитель
государственного учреждения         __________  _____________________
(подпись)  (расшифровка подписи)
Руководитель финансовой службы      __________  _____________________
(подпись)  (расшифровка подписи)

3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Ақпараттық технологиялар департаментi (Д.Ж. Күнтубаев) "Бюджеттiк процесс мониторингi" бағдарламалық қамтымына тиісті өзгерістер енгізсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Министр
Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2012 жылғы 4 қазандағы
№ 453 бұйрығына
1-қосымша
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқауына
5-қосымша
Салықтар мен төлемдер бөлінісінде мемлекеттік бюджетке
түсетін түсімдер бойынша бересі сомасын талдау
Ағымдағы жылдың басынан "__" ________ жағдай бойынша бересіні талдау
мың теңге
БС коды
Салықтар мен төлемдердің атауы
Ағымдағы жылдың басына бересі
Ағымдағы жылдың есепті күніне бересі
Ауытқу
(5-бағ.-4-бағ.)
Себептер
1
2
3
4
5
6
7
1
2
...
n
Ағымдағы жылдың есепті айындағы бересіні талдау
мың теңге
БС коды
Салықтар мен төлемдердің атауы
Ағымдағы жылдың есепті айының басына бересі
Ағымдағы жылдың есепті айының аяғына бересі
Ауытқу
(5-бағ.-4-бағ.)
Себептер
1
2
3
4
5
6
7
1
2
...
n
Ескерту: бюджетті атқару жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органдар осы нысанды облыс бюджеті, облыстық бюджеттің өзі, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті, аудандар (облыстық маңызы бар қала) бюджеттері бөлігінде толтырады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2012 жылғы 4 қазандағы
№ 453 бұйрығына
2-қосымша
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқауына
8-қосымша
200___ жылғы ________________ жағдай бойынша бюджеттiк
бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) іске асыру
мониторингiнiң нәтижелерi туралы есеп
Бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi ___________________
Бюджеттiң түрi ___________________
Есептi кезең ___________________
Өлшем бiрлiгi
Коды
Атауы
Бір жылға арналған жиынтық қаржыландыру жоспары
Есепті кезеңге арналған жиынтық қаржыландыру жоспары
ББӘ
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
міндеттемелер бойынша
төлемдер бойынша
1
2
3
4
5
6
7
Барлығы
оның ішінде:
ЕТҚ бойынша үнемдеу
х
х
х
бағамдық айырма
х
х
х
оның ішінде:
Ағымдағы бюджеттік бағдарламалар
...
Даму бағдарламалары
...
кестенің жалғасы:
Қабылданған міндеттемелер
Төленген міндеттемелер
Атқарылу %
(9-бағ./
7-бағ.*
100)
Атқарылмау сомасы
(9-бағ.-
7-бағ.)
Қабылданбаған міндеттемелер сомасы
(8-бағ.-
6-бағ.)
Бір жылға арналған күтілетін орындалуы
Атқарылу
(13-бағ./
5-бағ.
*100)
Бір жылға күтілетін атқарылмау сомасы
(13-бағ.-
5-бағ.)
8
9
10
11
12
13
14
15
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
кестенің жалғасы:
оның ішінде
Ескерту (жоспардың орындалмау себептерін бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) әкімшілерінің негіздеуі
мемлекеттік сатып алу нәтижелері бойынша үнемдеу
объективті, республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне тәуелді емес
басқа себептер
оның ішінде мыналардың есебінен:
бәсекелі ортаның болмауынан (маркетингтік талдаудың болмауынан) мемлекеттік сатып алу бойынша өтпеген конкурстар
бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаны тиімсіз басқаруы (конкурстық рәсімдерді уақтылы өткізбеу, оларды өткізу мерзімін ауыстыру, өнім берушінің шарт талаптарын бұзуы, орындалған жұмыстар актілерін, шот-фактураларды, тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) берушілер нарығын талдауды уақтылы ұсынбау)
қаражатты негізсіз жоспарлау (бюджет қаражатының талап етілмеуі, асыра көрсетілген құндық көрсеткіштер, жылдық жоспарларды айлар бойынша дұрыс бөлмеу)
бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді уақтылы қабылдамау және басқа себептер
16
17
18
19
20
21
22
23
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Ескерту: * 13-бағанды бюджеттік бағдарламалар әкiмшiлерi ағымдағы жылғы 9 айдың қорытындысынан бастап ағымдағы жылдың соңына дейін толтырады.
Орталық атқарушы органның жауапты
хатшысы (белгіленген тәртіппен орталық
атқарушы орган жауапты хатшысының
өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға)/мемлекеттік
мекеме басшысы __________ _________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Қаржы қызметiнiң басшысы ___________ ________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)