Об утверждении критериев оценки степени риска и формы проверочного листа в сфере частного предпринимательства в области защиты прав ребенка
Совместный приказ и.о. Министра образования Республики Казахстан от 10 августа 2012 года № 367 и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 24 октября 2012 года № 294. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 ноября 2012 года № 8059. Утратил силу совместным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 419 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 488
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра образования и науки РК от 26.06.2015 № 419 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 488 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 8 августа 2002 года «О правах ребенка в Республике Казахстан», пунктом 4 статьи 13 и пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан», ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства в области защиты прав ребенка согласно  приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) форму проверочного листа в сфере частного предпринимательства в области защиты прав ребенка согласно  приложению 2 к настоящему совместному приказу.
2. Признать утратившим силу совместный приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 марта 2010 года № 91, Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 11 марта 2010 года № 129 «Об утверждении критериев оценки степени риска и форм проверочных листов по проверкам в области охраны прав и защиты интересов детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6140, опубликован в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 12, 2010 года).
3. Комитету по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан (Шер Р.П.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование настоящего совместного приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

Баланың құқықтарын қорғау саласындағы жеке кәсіпкерлік аясындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерін және тексеру парағының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2012 жылғы 10 тамыздағы № 367 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2012 жылғы 24 қазандағы № 294 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 8 қарашада № 8059 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 26 маусымдағы № 419 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 30 маусымдағы № 488 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 26.06.2015 № 419 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.06.2015 № 488 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 8 тамыздағы Заңының 7-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына, «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңы 13-бабының 4-тармағына және 15-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) баланың құқықтарын қорғау саласындағы жеке кәсіпкерлік аясындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) баланың құқықтарын қорғау саласындағы жеке кәсіпкерлік аясындағы тексеру парағының нысаны осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. «Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың құқықтары мен мүдделерін қорғау саласында тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2010 жылғы 1 наурыздағы № 91, Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2010 жылғы 11 наурыздағы № 129 бірлескен бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6140 болып тіркелген, 2010 жылғы № 12 Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттiк органдарының актiлері жинағында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті (Р.П. Шер) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден кейін осы бірлескен бұйрықтың күнтізбелік он күн ішінде ресми жариялануға жіберілуін;

3) опубликование настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Сарыбекова М.Н.
5. Не допускается проведение плановых проверок в отношении субъектов малого предпринимательства в течение трех лет со дня государственной регистрации (кроме созданных юридических лиц в порядке реорганизации и правопреемников реорганизованных юридических лиц).
6. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 5, который вводится в действие с 1 января 2013 года.
И.о. Министра образования и науки        Министр экономического
Республики Казахстан                развития и торговли
Республики Казахстан
_______________ М. Орунханов            ______________Е. Досаев
«___» _______ 2012 года                 «___» ________ 2012 года
Приложение 1
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 10 августа 2012 года № 367 и
Министра экономического развития
и торговли Республики Казахстан
от 24 октября 2012 года № 294
Критерии оценки степени риска в сфере
частного предпринимательства в области защиты прав ребенка
1. Критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства в области защиты прав ребенка (далее – Критерии) разработаны для определения показателей рисков в целях отнесения субъектов контроля к степеням риска.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
2) субъекты контроля – физические лица и юридические лица, являющиеся субъектами частного предпринимательства, осуществляющие деятельность по защите прав ребенка.
3. Отнесение субъектов контроля по группам риска осуществляется путем первичного и последующего распределения согласно приложению к настоящим Критериям.
Первично все субъекты контроля относятся к средней степени риска.
4. Последующее распределение субъектов контроля к группам риска осуществляется в зависимости от набранных баллов.
По итогам проверки субъекты контроля распределяются по степеням риска следующим образом, набравшие:
1) от 10 до 19 баллов включительно относятся к незначительной степени риска;

3) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі М.Н. Сарыбековке жүктелсін.
5. Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты (қайта ұйымдастыру тәртібімен құрылған заңды тұлғаларды және қайта ұйымдастырылған заңды тұлғалардың құқықтық мирасқорларын қоспағанда) мемлекеттік тіркелген күнінен бастап үш жыл бойы жоспарлы тексерулер жүргізуге жол берілмейді.
6. Осы бірлескен бұйрық 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 5-тармақты қоспағанда, алғаш ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы              Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрінің        Экономикалық даму және
міндетін атқарушы                   сауда министрі
_______________ М. Орынханов        _________________ Е. Досаев
2012 жылғы «___» ___________        2012 жылғы «___» __________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушының
2012 жылғы 10 тамыздағы № 367
және Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және
сауда министрінің
2012 жылғы 24 қазандағы № 294
бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Баланың құқықтарын қорғау саласындағы жеке кәсіпкерлік
аясындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері
1. Баланың құқықтарын қорғау саласындағы жеке кәсіпкерлік аясындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері (бұдан әрі – Өлшемдер) бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелеріне жатқызу мақсатында тәуекелдер өлшемдерін анықтау үшін әзірленді.
2. Осы Өлшемдерде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) тәуекел – тексерілетін субъектінің қызметі нәтижесінде салдарының ауырлық дәрежесі ескеріле отырып, адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
2) бақылау субъектілері – баланың құқықтарын қорғау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын, жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын жеке және заңды тұлғалар.
3. Бақылау субъектілерін тәуекел топтары бойынша жатқызу осы Өлшемдерге қосымшаға сәйкес бастапқы және кейінгі тарату жолымен жүзеге асырылады.
Бастапқыда барлық бақылау субъектілері орташа тәуекел дәрежесіне жатқызылады.
4. Бақылау субъектілерін кейіннен тәуекел топтарына тарату жиналған баллдарға байланысты жүзеге асырылады.
Тексеру қорытындысы бойынша бақылау субъектілері тәуекел дәрежесіне төмендегідей бөлінеді:
1) 10-нан 19 баллға дейін қоса алғанда – тәуекел дәрежесі болмашы;

2) от 20 до 40 баллов включительно – к средней степени риска;
3) от 41 баллов и выше – к высокой степени риска.
5. В случае выявления по внеплановым проверкам нарушений в организациях в зависимости от суммы набранных баллов данная организация переводится в высокую или среднюю степень риска.
6. На каждую организацию ведется наблюдательное дело, в котором подшиваются акт о назначении проверки, проверочный лист, необходимые сведения по основным показателям деятельности.
Приложение
к Критериям оценки степени
риска в сфере частного
предпринимательства в области
защиты прав ребенка
Критерии оценки степени риска в сфере частного
предпринимательства в области защиты прав ребенка
Наименование критерия
для оценки рисков
Баллы
Да
Нет
Не требуется
1.
Наличие личных дел воспитанников
20
2.
Укомплектованность руководящими
и педагогическими кадрами
20
3.
Организация медицинского
обслуживания детей
20
4.
Cоответствие учредительных
документов организации
требованиям законодательства
Республики Казахстан
10
5.
Осуществление мероприятий по
обеспечению права детей на отдых,
оздоровление и досуг
10
Приложение 2
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 10 августа 2012 года № 367 и
Министра экономического развития
и торговли Республики Казахстан
от 24 октября 2012 года № 294
Форма
Проверочный лист в сфере частного предпринимательства
в области защиты прав ребенка
1. Орган, назначивший проверку: _____________________________________
2. Наименование субъекта контроля: __________________________________
_____________________________________________________________________
3. Местонахождение субъекта контроля (юридический адрес, телефон,
электронный адрес): _________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. РНН (БИН): _______________________________________________________
5. Акт о назначении проверки: «__» _______ 20_____ года № ______
Перечень требований к деятельности
в области защиты прав ребенка
Да
Нет
Не
требуется
1.
Наличие личных дел воспитанников (решение местных исполнительных органов о направлении в организацию образования; свидетельство о рождении; медицинские документы о состоянии здоровья и прививках; документы об образовании (для детей школьного возраста); акт обследования условий жизни ребенка; сведения о родителях или лицах их заменяющих (копии свидетельств о смерти родителей, решение суда, справка о болезни или розыске родителей и другие документы, подтверждающие отсутствие родителей или невозможность воспитания ими своих детей); справка о наличии и местожительстве братьев, сестер и других близких родственников; опись имущества, оставшегося после смерти родителей, сведения о лицах, отвечающих за его сохранность; документы о закреплении жилой площади за несовершеннолетними; пенсионная книжка получающих пенсию, пособие, копия решения суда о взыскании алиментов (при получении их на ребенка родителем или лицом, его заменяющим)
2.
Укомплектованность руководящими и педагогическими кадрами (на педагогическую работу в организацию принимаются лица, имеющие необходимую профессионально-педагогическую квалификацию, соответствующую требованиям квалификационной характеристики по специальности и подтвержденную документами государственного образца об образовании. Руководитель организации образования назначается из числа лучших педагогических работников, обладающих организаторскими способностями, имеющих высшее педагогическое образование и стаж педагогической работы не менее 5-ти лет)
3.
Наличие штатного медицинского персонала, который обеспечивает охрану здоровья детей, укрепление их психофизического состояния, проведение профилактических мероприятий, санитарно-гигиеническое состояние организаций, контроль за организацией питания, в том числе диетического
4.
Cоответствие учредительных документов организации требованиям законодательства Республики Казахстан
5.
Осуществление мероприятий по обеспечению права детей на отдых, оздоровление и досуг
Должностное лицо:
________________________ «_____» _______ 20__ года
(Ф.И.О.)
Представитель проверяемого субъекта:
________________________ «_____» _______ 20__ года
(Ф.И.О.)

2) 20-дан 40 баллға дейін қоса алғанда – тәуекел дәрежесі орташа;
3) 41-ден бастап және одан жоғары – тәуекел дәрежесі жоғары.
5. Жоспардан тыс тексерулер кезінде ұйымдарда бұзушылықтар анықталған жағдайда жиналған баллдар сомасына байланысты аталған ұйым жоғары немесе орта тәуекел дәрежесіне жатқызылады.
6. Әр ұйымға бақылау ісі жүргізіледі, онда тексеруді тағайындау туралы акті, тексеру парағы, қызметтің негізгі көрсеткіштері бойынша қажетті мәліметтер тігіледі.
Баланың құқықтарын
қорғау саласындағы
жеке кәсіпкерлік аясындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемдеріне
қосымша
Баланың құқықтарын қорғау саласындағы жеке кәсіпкерлік
аясындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері
Тәуекелдерді бағалау үшін өлшемнің атауы
Баллдар
Бар
Жоқ
Қажет емес
1.
Тәрбиеленушілер жеке істерінің болуы
20
2.
Ұйымның басшы және педагогикалық кадрлармен толықтырылуы
20
3.
Медициналық қызмет көрсетудің ұйымдастырылуы
20
4.
Құрылтай құжаттарының Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарына сәйкес болуы
10
5.
Балалардың демалуға, сауықтыруға және бос уақытын пайдалануға құқығын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру
10
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушының
2012 жылғы 10 тамыздағы № 367
және Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және
сауда министрінің
2012 жылғы 24 қазандағы № 294
бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Баланың құқықтарын қорғау саласындағы жеке кәсіпкерлік
аясындағы тексеру парағы
1. Тексеру тағайындаған орган: ______________________________________
2. Бақылау субъектісінің атауы: _____________________________________
_____________________________________________________________________
3. Бақылау субъектісінің орналасқан жері (заңды мекенжайы, телефоны,
электронды мекенжайы): ______________________________________________
_____________________________________________________________________
4. СТН (БСН) ________________________________________________________
5. Тексеруді тағайындау туралы акті: 20__ жылғы «___» _________ №____
Баланың құқықтарын қорғау саласындағы қызметке қойылатын талаптар тізбесі
Бар
Жоқ
Қажет емес
1.
Тәрбиеленушілер жеке істерінің болуы (білім беру ұйымына жiберу туралы жергілікті атқарушы органдардың шешiмi; туу туралы куәлiк; денсаулық жағдайы мен екпелерi туралы медициналық құжаттар; білім туралы құжаттар (мектеп жасындағы балалар үшiн); баланың өмiр сүру жағдайын тексеру актiсi; ата-анасы немесе оларды алмастыратын адамдар туралы мәлiметтер (ата-анасының қайтыс болғаны туралы куәлiктердiң көшiрмелерi, соттың шешiмi, ата-анасының ауруы немесе оларды iздестiру туралы анықтама және ата-анасының жоқтығын немесе олардың өз балаларын тәрбиелеуге мүмкiндігі жоқтығын растайтын басқа да құжаттар); аға-iнiлерiнiң, апа-сiңлiлерiнiң және басқа да жақын туыстарының бар-жоғы және олардың тұратын жерi туралы анықтама; ата-анасы қайтыс болғаннан кейiн қалған мүлiктердiң тiзiмдемесi, оның сақталуына жауапты адамдар туралы мәлiметтер; кәмелетке толмағандарға тұрғын үй алаңын бекiтiп беру туралы құжаттар; зейнетақы, жәрдемақы алатындардың зейнетақы кiтапшасы, алимент өндiрiп алу туралы сот шешiмiнiң көшiрмесi (оларды балаға ата-анасының бiрi немесе оны алмастыратын адам алатын кезде)
2.
Ұйымның басшы және педагогикалық кадрлармен толықтырылуы (ұйымға педагогикалық жұмысқа мамандығы бойынша бiлiктiлiк сипаттамасының талаптарына сәйкес келетiн және бiлiмi туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттармен расталған қажеттi кәсiптiк-педагогикалық бiлiктiлiгi бар тұлғалар қабылданады. Білім беру ұйымының басшысы ұйымдастыру қабілетiне ие, жоғары педагогикалық білімi және кемiнде 5 жыл педагогикалық жұмыс стажы бар, үздiк педагогикалық қызметкерлер арасынан тағайындалады)
3.
Балалардың денсаулығын қорғауды, олардың психикалық-дене жағдайын нығайтуды, алдын алу іс-шараларын жүргізудi, ұйымның санитарлық-гигиеналық жағдайын, тамақтандырудың, оның iшiнде емдәмдік тамақтандырудың ұйымдастырылуын бақылауды қамтамасыз eтeтiн штаттық медициналық персоналдың болуы
4.
Құрылтай құжаттарының Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарына сәйкес болуы
5.
Балалардың демалуға, сауықтыруға және бос уақытын пайдалануға құқығын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру
Лауазымды тұлға:
________________________                 20__ жылғы «___»___________
(Т.А.Ә.)
Тексерілетін субъектінің өкілі:
_______________________                  20__ жылғы «___»___________
(Т.А.Ә.)