Об утверждении критериев оценки степени риска в сферах оказания медицинских услуг, обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники и форм проверочных листов для государственных организаций здравоохранения
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 ноября 2012 года № 796. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 декабря 2012 года № 8175. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 7 октября 2015 года № 785
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 07.10.2015 № 785.
В соответствии с пунктом 5 статьи 19 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения», пунктом 3 статьи 13, статьи 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) критерии оценки степени риска в сфере оказания медицинских услуг согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) формы проверочных листов для государственных организаций здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую, стационарную и стационарозамещающую помощь, скорую медицинскую помощь согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) критерии оценки степени риска в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) формы проверочных листов для государственных организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Комитету контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Байсеркин Б.С.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
3. Департаменту юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Данаева Ж.Ж.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
4. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 июня 2011 года № 360 «Об утверждении критериев оценки степени риска и форм проверочных листов по оказанию медицинских услуг» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 27 июня 2011 года под № 7045, опубликован в газете «Юридическая газета» от 12 июля 2011 года № 97 (2087), Собрание актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 36, 2011 года).

Мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарына арналған медициналық қызметтерді көрсету, дәрілік заттардың айналысы, медициналық мақсаттағы бұйымдар және медициналық мақсаттағы техника саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерін және тексеру парақтарының нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 14 қарашадағы № 796 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 10 желтоқсанда № 8175 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 7 қазандағы № 785 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 07.10.2015 № 785 (Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және 2015 жылғы 21 тамыздан бастап туындаған қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 19-бабының 5-тармағына, «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 13-бабының 3-тармағына15-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес медициналық қызметтерді көрсету жөніндегі саладағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес амбулаториялық-емханалық, стационарлық және стационарды алмастыратын, жедел медициналық көмек көрсететін мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарына арналған тексеру парақтарының нысандары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес дәрілік заттардың айналысы, медициналық мақсаттағы бұйымдар және медициналық мақсаттағы техника саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес дәрілік заттардың айналысы, медициналық мақсаттағы бұйымдар және медициналық мақсаттағы техника саласындағы қызметін іске асыратын мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарына арналған тексеру парақтарының нысандары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті (Б.С. Байсеркин):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ресми интернет-қорында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Заң қызметі департаменті (Ж. Данаева) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. «Медициналық қызметтерді көрсету бойынша тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерін және тексеру парақтарының нысандарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 6 маусымдағы № 360 бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2011 жылғы 27 маусымдағы № 7045 тіркелген, «Заң газеті» газетінде 2011 жылғы 12 шілдедегі № 97 (2087) жарияланды, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының 2011 жылғы № 36 актілер жинағы) күші жойылды деп танылсын.

5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-Министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан                   С. Каирбекова
Приложение 1
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 14 ноября 2012 года № 796
Критерии оценки степени риска в сфере
оказания медицинских услуг
1. Настоящие Критерии оценки степени риска по оказанию медицинских услуг (далее - Критерии) разработаны для отнесения проверяемых субъектов по оказанию медицинских услуг к определенной группе риска.
2. В настоящих Критериях использованы следующие понятия:
1) риск в сфере оказания медицинских услуг – вероятность наступления неблагоприятного исхода для здоровья или жизни пациента в результате некачественного оказания медицинских услуг с учетом тяжести его последствий;
2) проверяемые субъекты – государственные организации здравоохранения, независимо от ведомственной принадлежности;
3) индикаторы оценки качества оказываемых медицинских услуг - показатели эффективности, полноты и соответствия медицинских услуг стандартам в области здравоохранения.
3. Отнесение проверяемого субъекта к соответствующей группе степени риска осуществляется в два этапа.
4. На первом этапе проверяемые субъекты распределяются на группы риска: высокой, средней и незначительной степени риска.
5. В зависимости от форм предоставления медицинской помощи и видов организаций здравоохранения, проверяемые субъекты распределяются по степени риска следующим образом:
1) к группе высокой степени риска относятся субъекты здравоохранения, оказывающие стационарную, стационарозамещающую и амбулаторно-поликлиническую помощь по стратегическим направлениям Министерства здравоохранения Республики Казахстан, согласно Стратегического плана Министерства здравоохранения Республики Казахстан на 2011-2015 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 февраля 2011 года № 183 (далее – стратегические направления), а также субъекты здравоохранения, оказывающие скорую медицинскую помощь, организации санитарной авиации и организации здравоохранения в сфере медицины катастроф, организации осуществляющие деятельность в сфере службы крови;
2) к группе средней степени риска - субъекты здравоохранения, оказывающие стационарную, стационарозамещающую и амбулаторно-поликлиническую помощь, за исключением стратегических направлений;
3) к группе незначительной степени риска - организации восстановительного лечения и медицинской реабилитации, организации, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход; организации, оказывающие косметологическую помощь с применением инвазивных методов и использованием лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.

5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
6. Осы бұйрық оны алғаш ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі                  С. Қайырбекова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2012 жылғы 14 қарашадағы
№ 796 бұйрығына
1-қосымша
Медициналық қызметтерді көрсету саласында тәуекел дәрежесін
бағалау критерийлері
1. Осы Жеке кәсіпкерлік саласында медициналық қызметтерді көрсету бойынша тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі – Критерийлер) жеке кәсіпкерлік саласында тексерілетін субъектілерді медициналық қызметтерді көрсету бойынша тәуекел дәрежелерінің әртүрлі топтарына жатқызу үшін әзірленген.
2. Осы Критерийлерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) көрсету медициналық қызметтер саласындағы тәуекел – медициналық қызметтерді сапасыз көрсету нәтижесінде оның салдарының ауыртпалығын есепке ала отырып, пациенттің денсаулығы немесе өмірі үшін жағымсыз аяқталу мүмкіндігі;
2) тексерілетін субъектілер – денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғалар;
3) көрсетілетін медициналық қызметтердің сапасын бағалау индикаторлары – денсаулық сақтау саласында тиімділік, толықтылық және медициналық қызметтердің стандарттарына сәйкес келу көрсеткіштері.
3. Тексерілетін субъектіні тәуекел дәрежесінің тиісті тобына жатқызу екі кезеңмен жүзеге асырылады.
4. Бірінші кезеңде тексерілетін субъектілер мынадай тәуекел топтарына бөлінеді: жоғары, орташа және шағын тәуекел дәрежесі.
5. Медициналық көмекті ұсынудың нысандарына және денсаулық сақтау ұйымдарының түрлеріне байланысты тексерілетін субъектілер келесі түрде тәуекел дәрежесі бойынша бөлінеді:
1) жоғары тәуекел дәрежесі тобына Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің стратегиялық бағыттары (бұдан әрі – стратегиялық бағыттар) бойынша стационарлық, стационарды алмастыратын және амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жедел медициналық жәрдем көрсететін жеке кәсіпкерлік саласында медициналық қызметтерді көрсету субъектілері, санитариялық авиация ұйымдары және апаттар медицинасы саласындағы денсаулық сақтау ұйымдары жатады;
2) орташа тәуекел дәрежесі тобына стратегиялық бағыттардан басқа, стационарлық, стационарды алмастыратын және амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін жеке кәсіпкерлік саласында медициналық қызметтерді көрсету субъектілері;
3) шағын тәуекел дәрежесі тобына қалпына келтіру және медициналық оңалту ұйымдары, паллиативті көмек және мейіргерлік күтім көрсететін ұйымдар, инвазивті әдістерді және дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық техниканы пайдаланумен косметологиялық көмек көрсететін жеке кәсіпкерлік саласындағы ұйымдар жатады.

6. На втором этапе распределение проверяемых субъектов по группам степени риска внутри групп риска осуществляется с учетом коэффициента результативности, рассчитываемого на индикаторной основе. Индикаторы оценки качества оказываемых медицинских услуг и их Пороговые значения определены согласно Приложению к настоящим Критериям.
Коэффициент результативности рассчитывается по баллам, с суммированием баллов по фактическому исполнению показателей индикаторов и определения коэффициента соответствия целевому показателю (далее–КС).
Методика расчета. В зависимости от значимости критерия устанавливается плановое количество баллов.
Для расчета КС необходимо определить фактическое число баллов (далее – ФЧБ) по формуле:
ФЧБ = ФП Ч ПЧБ /ЦП, где
ФП – фактический показатель в установленных единицах;
ПЧБ – плановое число баллов;
ЦП – целевой показатель.
После получения ФЧБ проводится расчет КС по формуле:
КС = ФЧБ/ПЧБ
При превышении значения ФП к ЦП расчет проводится по формуле:
ФЧБ = ПЧБ Ч ЦП/ФП
Рейтинг организации выставляется по коэффициенту результативности (интегрированный оценочный коэффициент):
КР = СФБ/СПБ, где
СФБ – сумма фактического числа баллов;
СПБ – сумма планового числа баллов.
7. Для планирования проведения проверок используется значение коэффициента результативности.
8. Из числа проверяемых субъектов, относящихся к группе высокой степени риска, в план проведения проверок включаются субъекты с КР:
0,6 и менее;
от 0,6 до 0,7 на протяжении последних 3-х лет.
9. Из числа проверяемых субъектов, относящихся к средней и незначительной степеням риска, в план проведения проверок включаются проверяемые субъекты с КР:
0,5 и менее;
от 0,5 до 0,6 на протяжении последних 3-х лет.
10. Основаниями для приоритетного включения в план проведения проверок субъектов внутри одной группы риска являются:
1) период времени от момента проведения последней проверки, превышающий 18 месяцев;
2) наличие значительных нарушений, выявленных при проведении предыдущих проверок;
11. К значительным нарушениям относятся:
1) несоответствие оказываемых видов (подвидов) медицинской деятельности, выданным приложениям к лицензии;
2) нарушение прав граждан на получение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
3) отсутствие сертификата специалиста у медицинских работников;
4) несоответствие квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании медицинской деятельности.
Приложение
к Критериям оценки
степени риска в сфере оказания
медицинских услуг
Индикаторы оценки качества медицинских услуг и их пороговые
значения для государственных организаций здравоохранения,
оказывающих стационарную, амбулаторно-поликлиническую помощь,
осуществляющих деятельность в сфере службы крови
п\п
Наименование индикаторов
Источник информации
Пороговое значение

6. Екінші кезеңде тексерілетін субъектілерді тәуекел топтарының ішінде бөлу индикаторлық негізде есептелетін нәтижелілік коэффициентін есепке ала отырып, жүзеге асырылады. Көрсетілетін медициналық қызметтердің индикаторлары және олардың бастапқы мағыналары осы Критерийлерге қосымшаға сәйкес белгіленген.
Нәтижелілік коэффициенті индикаторлар көрсеткіштерінің нақты орындалуы және коэффициенттің нысаналы көрсеткішке сәйкес келуін айқындау (бұдан әрі – СК) бойынша балдарды жинақтаумен балдар бойынша есептеледі.
Есептеу әдістемесі. Критерийдің маңыздылығына байланысты жоспарлы балдар саны белгіленеді.
СК есептеу үшін мынадай формула бойынша нақты балдар санын (НБС) айқындау қажет:
НБС = НК х ЖҰС/НК, бұнда
НК – белгіленген бірліктегі нақты көрсеткіш;
ЖҰС – жоспарлы балдар саны;
НысК – нысаналы көрсеткіш.
НБС алғаннан кейін СК мынадай формула бойынша есептеледі:
СК = НБС/ЖҰС
НК мағынасы НысК-тен жоғары болған кезде есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
НБС = ЖҰС х НысК/НК
Одан кейін нәтижелілік коэффициенті бойынша (интеграцияланған бағалау коэффициенті) ұйымға рейтинг беріледі:
НК = ЖҰС/НБС, бұнда
НБС – нақты балдар санының сомасы;
ЖҰС – жоспарлы балдар санының сомасы.
7. Тексерістерді өткізуді жоспарлау үшін нәтижелілік коэффициентінің мағынасы пайдаланылады.
8. Жоғары тәуекел тобына жататын субъектілердің арасынан тексерісті өткізу жоспарына НК бар субъектілер енгізіледі:
0,6 және одан төмен;
0,6-дан бастап 0,7-ге дейін соңғы 3 жыл бойы;
9. Орташа және шағын тәуекел дәрежесіне жататын субъектілердің арасынан тексерістерді өткізу жоспарына НК бар тексерілген субъектілер енгізіледі:
0,5 және одан төмен;
0,5-тен бастап 0,6-ға дейін соңғы 3 жыл бойы.
10. Тәуекелдің бір тобы ішінде субъектілерді тексеруі жүргізу жоспарына басымды енгізу үшін мыналар негіз болып табылады:
1) соңғы тексерісті өткізу кезінен бастап 18 айдан астам мерзім;
2) бұрын тексеріс жүргізу кезінде анықталған маңызды бұзушылықтардың бар болуы.
11. Маңызды бұзушылықтарға мыналар жатады:
1) лицензияға қосымшалармен берілген көрсетілетін медициналық қызмет түрлерінің (түршелердің) сәйкес келмеуі;
2) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуға азаматтардың құқықтарын бұзуы;
3) тексерілетін субъектілердің тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін ұсынуын бұзуы;
4) медицина қызметкерлерінің маман сертификатының болмауы;
5) медициналық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі.
Медициналық қызметтерді көрсету
саласында тәуекел дәрежесін бағалау
критерийлеріне
қосымша
Көрсетілетін медициналық қызметтер сапасын бағалау
индикаторлары және олардың стационарлық,
амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін мемлекеттік
медициналық ұйымдарға арналған шекті мәні
р/с
Индикаторлардың атауы
Ақпарат көзі
Шекті мәні

1. Индикаторы оценки качества оказания  медицинских услуг
для организаций здравоохранения, оказывающих стационарную помощь
1.
Наличие свидетельства об аккредитации медицинской организации
Территориальные  департаменты ККМФД МЗ РК
Сертификация по международным стандартам – 30 баллов
Аккредитация на 4 года – 20 баллов
2.
Доля медицинских работников (МР) с квалификационной категорией
Выгрузка из СУР
Число МР с квалификационной категорией * 100/ число МР
Свыше 70 % – 30 баллов
3.
Оснащенность медицинским  оборудованием
Выгрузка из ТЭП
Соответствует минимальным нормативам выше 70 % – 20 баллов
4.
Доля пациентов, госпитализированных по свободному выбору стационара
Выгрузка из ЭРСБ, бюро госпитализации
Число госпитализированных по свободному выбору * 100/ число всех госпитализированных
70 % и выше – 30 баллов
5.
Показатель повторного незапланированного  поступления в течение месяца по поводу одного и того же заболевания
Выгрузка из ЭРСБ, СУКМУ
Число выбывших из стационара из числа повторно госпитализированных * 100/общее число выбывших из стационара
До 0,1 % – 30 баллов
6.
Показатель необоснованной госпитализации
Выгрузка из СУКМУ
Число случаев необоснованной госпитализации * 100 / число случаев госпитализации
0 % - 30 баллов
7.
Доля ВСМП в общем числе медицинских услуг
Выгрузка из ЭРСБ
Число услуг ВСМП *100/ общее число услуг
10 %- и выше – 30 баллов
8.
Оборот койки
Выгрузка из ЭРСБ
Число выбывших больных (выписанных + умерших) / среднегодовое число коек
От 24 и выше – 20 баллов
9.
Показатель послеоперационных осложнений
Выгрузка из ЭРСБ
Число осложнений после операции * 100/общее число прооперированных больных
Ниже 1 % – 30 баллов
10.
Летальность общая
Выгрузка из ЭРСБ
Число умерших * 100/ число выбывших
До 2 % - 10 баллов
11.
Летальность при плановой госпитализации
Выгрузка из ЭРСБ
Число умерших больных, поступивших в плановом порядке*100/общее число больных, поступивших планово
До 1 % – 30 баллов
12.
Отсутствие случаев предотвратимой материнской смертности
Выгрузка из СУКМУ
Количество случаев материнской смертности
0 случаев – 30 баллов
За каждый случай – минус 30 баллов от общей суммы
13.
Количество предотвратимых случаев младенческой смертности (до 1 года)
Выгрузка из СУКМУ
Абсолютное число случаев младенческой смертности
Отсутствие случаев – 30 баллов, за каждый случай – минус 3 балла от общей суммы
14.
Количество предотвратимых случаев перинатальной смертности
Выгрузка из СУКМУ
Абсолютное число случаев перинатальной смертности
Отсутствие случаев – 30 баллов, за каждый случай – минус 3 балла за каждый случай от общей суммы
15.
Показатель случаев расхождения основного клинического и патологоанатомического диагнозов
Выгрузка из ЭРСБ
Количество случаев расхождения диагнозов*100/ количество вскрытых умерших

1. Стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға арналған медициналық қызметтер сапасын бағалау индикаторлары
1.
Медициналық ұйымды аккредиттеу
ҚР ДСМ
Халықаралық стандарттар бойынша – 30 балл
4 жылға аккредиттеу – 20 балл
2.
Біліктілік санаты бар медицина қызметкерлерінің (МҚ) үлесі
РБЖ-дан алынатын деректер
Біліктілік санаты бар МҚ саны* 100/МҚ саны
70% -дан жоғары – 30 балл
3.
Құрал-жабдықтармен жабдықталуы
ТЭК-тан алынатын деректер
70% дан жоғары ең төмен нормативке сәйкес – 20 балл
4.
Стационарды еркін таңдау бойынша емдеуге жатқызылған пациенттер үлесі
СНЭТ-тан алынған
Еркін таңдау бойынша емдеуге жатқызылғандар саны * 100/барлық емдеуге жатқызылғандар саны
70% және одан жоғары – 30 балл
5.
Бір ауру бойынша бір ай ішінде жоспарсыз қайталап түсу көрсеткіші
СНЭТ-тан алынған
Қайталап емдеуге жатқызылғандар санынан стационардан шыққандар саны* 100/стационардан шыққандардың жалпы саны
0,1%-ға дейін – 30 балл
6.
Негізсіз емдеуге жатқызу көрсеткіші
СНЭТ-тан алынған
Негізсіз емдеуге жатқызу жағдайларының саны* 100/емдеуге жатқызу жағдайларының саны
0% – 30 балл
7.
Қызметтердің жалпы саны ішінде ЖММК үлесі
СНЭТ-тан алынған
ЖММК қызметтерінің саны* 100/қызметтердің жалпы саны
10% және одан жоғары – 30 балл
8.
Төсек айналымы
СНЭТ-тан алынған
Шыққан науқастар саны (шыққан+қайтыс болған)/орташа жылдық төсек саны
24% және одан жоғары – 20 балл
9.
Операциядан кейінгі асқынулар көрсеткіші
СНЭТ-тан алынған
Операциядан кейінгі асқынулар саны* 100/операциядан кейінгі науқастардың жалпы саны
1%-дан төмен – 30 балл
10.
Жалпы өлім
СНЭТ-тан алынған
Қайтыс болғандар саны*100/ шыққандар саны
2%-ға дейін – 10 балл
11.
Жоспарлы емдеуге жатқызу кезіндегі өлім
СНЭТ-тан алынған
Жоспарлы түрде түскен, қайтыс болғандар саны* 100/жоспарлы түрде түскен науқастардың жалпы саны
1%-ға дейін – 30 балл
12.
Алдын алуға болатын ана өлімі жағдайының жоқтығы
ТХТ, МФҚБК алынған
Ана өлімі жағдайының саны
0 жағдай - 30 балл, әр жағдай үшін - 30 балл кемітіледі
13.
Алдын алуға болатын нәресте өлімі жағдайының саны (1 жылға дейін)
ТХТ, МФҚБК алынған
Нәресте өлімі жағдайының абсолютті саны
Жағдайлардың жоқтығы – 30 балл, әр жағдай үшін - 3 балл кемітіледі
14.
Алдын алуға болатын перинаталдық өлім жағдайының саны
ТХТ, МФҚБК алынған
Перинаталдық өлім жағдайының абсолютті саны
Жағдайлардың жоқтығы – 30 балл, әр жағдай үшін - 3 балл кемітіледі
15.
Негізгі клиникалық және патологоанатомиялық диагноздар айырмашылығының көрсеткіші
СНЭТ-тан алынған
Диагноздар айырмашылығы жағдайларының саны* 100/сойылған қайтыс болғандар саны

0 % – 20 баллов
16.
Доля финансовых средств, снятых за некачественное оказание медицинской помощи
Выгрузка из ЭРСБ, СУКМУ
Сумма снятия по данным экспертизы КОМУ, ККМФД*100/сумма, предъявленная к оплате
До 2 % – 10 баллов
17.
Отсутствие обоснованных жалоб
Выгрузка данных из СУКМУ
Отсутствие жалоб – 10 баллов
За каждую жалобу – минус 1 балл от общей суммы
18.
Показатель удовлетворенности пациентов качеством медицинской помощи
Анкетирование пациентов
От 80 % до 100 % – 20 баллов
Итого: 460 баллов
2. Индикаторы оценки качества  оказания медицинских услуг
для организаций здравоохранения, оказывающих скорую медицинскую
помощь
1.
Наличие свидетельства об аккредитации медицинской организации
Территориальные департаменты ККМФД МЗ РК
Сертификация по международным стандартам – 30 баллов
Аккредитация на 4 года – 20 баллов
2.
Доля медицинских работников (МР) с квалификационной категорией
Выгрузка из СУР
Число МР с квалификационной категорией * 100/ число МР
Свыше 70 % – 30 баллов
3.
Оснащенность медицинским оборудованием
Выгрузка из ТЭП
Соответствует минимальным нормативам выше 70 % – 20 баллов
4.
Случаи повторных вызовов к пациенту в течение суток с момента первого вызова
Данные медицинской организации Количество повторных вызовов к одному и тому же больному в течение 24 часов после первого посещения бригадой скорой медицинской помощи * 100/ количество вызовов в течение суток
До 1 % - 20 баллов
5.
Показатель числа госпитализированных от числа доставленных
Выгрузка из ЭРСБ
Число госпитализированных к общему числу доставленных больных скорой медицинской помощи
Более 70 % - 30 баллов
6.
Расхождение диагнозов больных, госпитализированных бригадой скорой помощи и стационара
Выгрузка из ЭРСБ
Число расхождений диагнозов х 100/ число госпитализированных бригадой скорой помощи
Не более 5 % -30 баллов
7.
Превышение времени доезда до больного выше средне сформированного
Данные медицинской организации Расчетный показатель на 1000 вызовов
До 15 % в населенных пунктах с численностью населения более 200 тыс., 2 % -в населенных пунктах с численностью населения менее 200 тыс. – 30 баллов
8.
Показатель успешной реанимации пациентов с остановкой сердца
Данные медицинской организации
Число случаев восстановления сердечной деятельности после реанимационных мероприятий х 100/ число пациентов с остановкой сердечной деятельности
От 5 % до 8 % – 30 баллов
9.
Отсутствие обоснованных жалоб
Выгрузка данных из СУКМУ
Отсутствие жалоб – 10 баллов
За каждую жалобу – минус 1 балл  от общей суммы
10.
Показатель удовлетворенности пациентов качеством медицинской помощи
Выгрузка данных из СУКМУ
Анкетирование пациентов

0% – 20 балл
16.
Сапасыз медициналық көмек көрсету үшін ұсталған қаражаттар үлесі
СНЭТ-тан алынған
МҚАТК, МФҚБК сараптау деректері бойынша ұстау сомасы* 100/төлеуге ұсынылған сома
2%-ға дейін – 10 балл
17.
Негізделген шағымдардың болмауы
МҚСБЖ-нен алынған деректер
Шағымдарының болмауы – 10 балл
Әрбір шағымға-1 балл алынады
18.
Медициналық көмек сапасына пациенттердің қанағаттанушылық көрсеткіші
Пациенттерге сауалнама жүргізу
80%-дан 100%-ға дейін – 20 балл
Жиыны: 460 балл
2. Жедел медициналық жәрдем көрсететін ұйымдарға арналған медициналық қызметтердің сапасын бағалау индикаторлары
1.
Медициналық ұйымның аккредиттелуі
МФҚБК
Аккредиттеу туралы куәлік
Халықаралық стандарттар бойынша аккредитация – 30 балл
4 жылдық аккредитация – 2 балл
2.
Біліктілік санаты бар медицина қызметкерлерінің (МҚ) үлесі
РБЖ-дан алынған
Біліктілік санаты бар МҚ саны* 100/МҚ саны
70%-дан жоғары – 30 балл
3.
Құрал-жабдықтармен жабдықталуы
ТЭК-тан алынған
70%-дан жоғары ең төмен нормативке сәйкес – 20 балл
4.
Бірінші шақырудан кейін бір тәулік ішінде қайталап шақыру жағдайлары
ЖМЖ бригадасының бірінші келуінен кейін 24 сағат ішінде бір науқасқа қайта шақырулар саны х 100/тәулік ішіндегі шақырулар саны
1%-ға дейін - 20 балл
5.
Жеткізілгендердің санынан емдеуге жатқызылғандар санының көрсеткіші
ЖМЖ жеткізген науқастардың жалпы санына емделге жатқызылғандар саны
70%-дан жоғары - 30 балл
6.
Жедел медициналық жәрдем және стационар бригадасы емдеуге жатқызған науқастар диагнозының айырмашылығы
Диагноздар айырмашылығының саны х 100/жедел медициналық жәрдеммен емдеуге жатқызғандар саны
5%-дан кем - 30 балл
7.
Науқасқа жету уақытын орташа қалыптасқан уақыттан асыру
1000 шақыруларға есептік көрсеткіштер
Халық саны 200 мыңнан артатын елді мекендерде 15%-ға дейін, халық саны 200 мыңнан кем елді мекендерде 2%-ға дейін – 30 балл
8.
Жүрегі тоқтаған пациенттерді сәтті реанимациялау көрсеткіші
Реанимациялық іс-шараларды қолданғаннан кейін жүрек қызметін қалпына келтіру жағдайларының саны* 100/жүрек қызметі тоқтаған пациенттер саны
5%-дан 8%-ға дейін – 30 балл
9.
Негізделген шағымдардың болмауы
МҚСБЖ-нен алынған деректер
Шағымдарының болмауы – 10 балл
Әрбір шағымға - 1 баллдан алынады
10.
Медициналық көмек сапасына пациенттердің қанағаттанушылық көрсеткіші
Пациенттерге сауалнама жүргізу

От 80 % до 100 % – 20 баллов
Итого: 250 баллов
3.Индикаторы оценки качества оказания медицинских услуг для
организаций здравоохранения, оказывающих
амбулаторно-поликлиническую помощь
1.
Наличие свидетельства об аккредитации медицинской организации
Территориальные  департаменты ККМФД МЗ РК
Сертификация по международным стандартам – 30 баллов
Аккредитация на 4 года – 20 баллов
2.
Доля медицинских работников (МР) с квалификационной категорией
Выгрузка из СУР
Число МР с квалификационной категорией * 100/ число МР
Свыше 70 % – 30 баллов
3.
Оснащенность медицинским  оборудованием
Выгрузка данных из ТЭП
Соответствует минимальным нормативам выше 70 % – 20 баллов
4.
Необоснованная плановая госпитализация в круглосуточный стационар пациента, лечение которого возможно провести на уровне  дневного стационара
Выгрузка из СУКМУ
Число необоснованных госпитализаций в круглосуточном стационар
0 % – 30 баллов
Наличие случаев – минус 10 баллов за каждый случай  от общей суммы
5.
Охват населения скрининговыми обследованиями
Данные ЦФЗОЖ
Количество населения, охваченного скрининговыми исследованиями*100 /количество населения, подлежащего обследованию
Охват 100 % от подлежащего населения – 30 баллов
6.
Охват вакцинацией в соответствии с Национальным календарем профилактических прививок
ДКГСЭН
% охваченных вакцинацией от числа подлежащих вакцинации среди прикрепленного населения
От 97 % и выше – 30 баллов
7.
Показатель несвоевременного выявления злокачественных новообразований (ЗНО) визуальной локализации
Выгрузка из ДКПН
Число случаев ЗНО, выявленных в поздних сроках * 100/ число впервые выявленных  больных с ЗНО
Снижение показателя на 5 % от предыдущего периода и более – 30 баллов
8.
Показатель числа больных злокачественными новообразованиями, живущих 5 лет и более
Выгрузка из РПН
Число больных ЗНО, живущих 5 лет и более * 100/ общее количество больных ЗНО, состоящих на учете
Увеличение собственного показателя  на 1 % и более – 30 баллов
9.
Показатель охвата флюорографическим обследованием обязательного контингента
Данные ДКГСЭН
Число охваченных флюорографическим обследованием обязательного контингента* 100/ число подлежащих обследованию среди обязательного контингента
Охват 100 % – 30 баллов
10.
Показатель несвоевременно диагностированного туберкулеза легких
Выгрузка из ДКПН
Число несвоевременно диагностированного туберкулеза легких * 100/ число впервые выявленных случаев туберкулеза
(Текущий показатель-показатель прошлого года)*100/ показатель прошлого года
Снижение показателя на 5 % от предыдущего периода и более – 30 баллов
11.
Снижение уровня абортов по отношению к родам среди прикрепленного населения
Выгрузка данных из ЭРСБ
Количество родов / количество абортов
(Текущий показатель – показатель прошлого года)*100/ показатель прошлого года
Снижение показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 5 % – 30 баллов
12.
Уровень госпитализации больных из числа прикрепленного населения с осложнениями сердечно-сосудистых заболеваний (ССЗ)
Выгрузка данных из ЭРСБ
Число госпитализированных больных с осложнениями заболеваний ССЗ * 100/ число поступивших в плановом порядке.
(Текущий показатель – показатель прошлого года)*100/ показатель прошлого года
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 10 % – 30 баллов
13.
Количество родов, не соответствующих уровню родоразрешения
Регистр беременных
Число родов, не соответствующих уровню родоразрешения * 100/ число запланированных родов на данном уровне
До 10 % - 30 баллов
14.
Показатель числа госпитализаций в дневной стационар
Выгрузка данных из ЭРСБ
Число госпитализаций в СЗТ *100/число  всех госпитализаций
Увеличение показателя на 5 %- 30 баллов
15.
Динамика уровня экстренной госпитализации в стационар
Выгрузка данных из ЭРСБ
Число госпитализированных больных по экстренным показаниям * 100/ общее число поступивших в стационар
(Текущий показатель – показатель прошлого года)*100/ показатель прошлого года.
Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 10 % – 30 баллов
16.
Показатель первичного выхода на инвалидность лиц трудоспособного возраста
Департамент контроля и социальной защиты
Число лиц, впервые признанных инвалидами в данном году *1000/число лиц, состоящих на диспансерном учете
(Текущий показатель – показатель прошлого года)*100/ показатель прошлого года.

80%-дан 100%-ға дейін – 20 балл
Жиыны: 250 балл
3. Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық
ұйымдарға арналған медициналық қызметтердің сапасын бағалау
индикаторлары
1.
Медициналық ұйымның аккредиттелуі
МФҚБК
Аккредиттеу туралы куәлік
Халықаралық стандарттар бойынша аккредитация – 30 балл
4 жылдық аккредитация – 2 балл
2.
Біліктілік санаты бар медицина қызметкерлерінің (МҚ) үлесі
РБЖ-дан алынған
Біліктілік санаты бар МҚ саны* 100/МҚ саны
70%-дан жоғары – 30 балл
3.
Құрал-жабдықтармен жабдықталу
ТЭК-тан алынған
70%-дан жоғары ең төмен нормативке сәйкес – 20 балл
4.
САТ деңгейінде емдеуге болатын пациентті тәулік бойы жұмыс істейтін стационарға негізсіз жоспарлы емдеуге жатқызу
МҚСБЖ алынған
Тәулік бойы жұмыс істейтін стационарға негізсіз жоспарлы емдеуге жатқызу саны
0%–30 балл
Жағдайдың болуы - әр жағдай үшін 10 балл кемиді
5.
Скринингтік тексерулермен халықты қамту
СӨСОФ
Скринингтік тексерулермен қамтылған халық саны* 100/тексеруге жататын халық саны
Тиісті халықтың 100% қамту – 30 балл
6.
Профилактикалық егулердің ұлттық күнтізбесіне сәйкес егумен қамту
МСЭҚКД
Тіркелген халық арасында вакцинациялауға жататындардың санынан вакцинациямен қамтылғандардың %
97%-дан жоғары – 30 балл
7.
Көзбен көруге болатын қатерлі ісікті (ҚІ) кеш кезеңде анықтау көрсеткіші
ЖБШҚК алынған
Кеш мерзімде анықталған ҚІ жағдайларының саны* 100/ҚІ бар алғаш рет анықталған науқастардың саны
Өткен кезеңмен салыстырғанда көрсеткішінің 5%-ға және әрі қарай төмендеуі – 30 балл
8.
5 жыл бойы немесе одан да көп өмір сүретін қатерлі ісігі (ҚІ) бар науқастар санының көрсеткіші
5 жыл немесе одан да көп өмір сүретін ҚІ науқастарының саны х 100/есепте тұратын ҚІ науқастарының жалпы саны
Өз көрсеткішінің 1%-ға және одан жоғары ұлғаюы - 30 балл
9.
Міндетті контингентті флюорографиялық тексерумен қамту көрсеткіші
МСЭҚКД
Міндетті контингенттің флюорографиялық тексерумен қамтылғандар саны* 100/міндетті контингенттің арасында тексеруге жататындар саны
100% қамту – 30 балл
10.
Туберкулезді асқынған нысанда анықтау көрсеткіші
ЖБШҚК алынған
Туберкулездің асқынған нысандары жағдайларының саны* 100/алғаш рет анықталған туберкулез жағдайларының саны
(ағымдағы көрсеткіш – өткен жылдың көрсеткіші)*100/ өткен жылдың көрсеткіші
Өткен кезеңмен салыстырғанда көрсеткіштің 5%-ға және одан әрі төмендеуі – 30 балл
11.
Тіркелген халық арасында босануға қатысты аборттар деңгейін төмендету
Деректер СНЭТ алынған
Босанулар саны/аборттар саны
(Ағымдағы көрсеткіш – өткен жылдың көрсеткіші)* 100/өткен жылдың көрсеткіші
Өткен кезеңмен салыстырғанда көрсеткіштің 5%-ға және одан әрі төмендеуі – 30 балл
12.
Жүрек-тамыр ауруларының (ЖТА) асқынулары бар тіркелген халық ішінен емдеуге жатқызылған науқастар саны
Деректер СНЭТ алынған
ЖТА асқынулары бар емдеуге жатқызылған науқастар саны* 100/жоспарлы тәртіпте түскендер саны
(Ағымдағы көрсеткіш – өткен жылдың көрсеткіші)* 100/өткен жылдың көрсеткіші
10%-ға өткен кезеңмен салыстырғанда есептілік кезеңнің көрсеткіштер мағынасының кемуі – 30 балл
13.
Босану деңгейіне сәйкес келмейтін босанулар саны
Жүктілер тіркелімі
Босану деңгейіне сәйкес келмейтін босанулар саны* 100/осы деңгейде жоспарланған босанулар саны
10%-ға дейін – 30 балл
14.
САТ емдеуге жатқызулар санының көрсеткіші
САТ емдеуге жатқызулар саны* 100/барлық емдеуге жатқызылғандар саны
Көрсеткішті 5%-ға арттыру – 30 балл
15.
Стационарға шұғыл емдеуге жатқызу деңгейінің динамикасы
Деректер СНЭТ алынған
Шұғыл көрсетілімдер бойынша емдеуге жатқызылғандар саны* 100/стационарға түскендердің жалпы саны
(Ағымдағы көрсеткіш – өткен жылдың көрсеткіші)* 100/өткен жылдың көрсеткіші
10%-ға өткен кезеңмен салыстырғанда есептілік кезеңнің көрсеткіштер мағынасының кемуі – 30 балл
16.
Жұмысқа қабілетті жастағы тұлғалардың мүгедектікке алғашқы шығу көрсеткіші
Осы жылы алғаш рет мүгедектер деп танылған тұлғалар саны* 1000/диспансерлік есепте тұратын тұлғалар саны
Ағымдағы көрсеткіш – өткен жылдың көрсеткіші)* 100/өткен жылдың көрсеткіші

Уменьшение значения показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 1 % – 20 баллов
17.
Показатель смертности от болезней системы кровообращения
Выгрузка данных из РПН
Расчетный показатель на 100 000 населения
Показатели на уровне РК или ниже – 30 баллов
18.
Показатель младенческой смертности среди прикрепленного населения от управляемых причин
Выгрузка данных из РПН
Расчетный показатель на 1 000 родившихся живыми
Отсутствие случаев младенческой смертности – 30 баллов, за каждый случай – минус 3 балла от общей суммы
19.
Динамика показателя детской смертности от 7 дней до 5 лет, предотвратимой на уровне ПМСП
Выгрузка из ДКПН
Число умерших детей от 7 дней до 5 лет * 1000 /среднегодовая численность детского населения
(Текущий показатель – показатель прошлого года)*100/ показатель прошлого года
Снижение показателя отчетного периода по сравнению с предыдущим на 5 % – 30 баллов
20.
Число случаев материнской смертности, предотвратимых на уровне ПМСП
Выгрузка данных из СУКМУ
Число случаев материнской смертности среди прикрепленного населения от предотвратимых причин, подтвержденных экспертно
Отсутствие материнской смертности – 30 баллов
За каждый случай – минус 30 баллов от общей суммы
21.
Отсутствие обоснованных жалоб
Выгрузка данных из СУКМУ
Отсутствие жалоб – 10 баллов
За каждую жалобу – минус 1 балл от общей суммы
22.
Показатель удовлетворенности пациентов качеством медицинской помощи
Выгрузка данных из СУКМУ
Анкетирование пациентов
От 80 % до 100 % – 20 баллов
Итого:600 баллов
4. Индикаторы оценки качества оказания медицинских услуг
для противотуберкулезных диспансеров
1.
Наличие свидетельства об аккредитации медицинской организации
Территориальные  департаменты ККМФД МЗ РК
Сертификация по международным стандартам – 30 баллов
Аккредитация на 4 года – 20 баллов
2.
Доля медицинских работников (МР) с квалификационной категорией
Выгрузка из СУР
Число МР с квалификационной категорией * 100/ число МР
Свыше 70% – 30 баллов
3.
Оснащенность медицинским  оборудованием
Выгрузка данных из ТЭП
Соответствует минимальным нормативам выше 70% – 20 баллов
4.
Показатель госпитализации бацилловыделителей
Регистр больных туберкулезом
Число госпитализированных бацилловыделителей *100/общее число зарегистрированных бацилловыделителей за отчетный период
100% госпитализация – 20 баллов
5.
Показатель впервые выявленных деструктивных форм туберкулеза легких среди впервые выявленных детей
Регистр больных туберкулезом
Число новых случаев деструктивного туберкулеза * 100 / число всех новых случаев туберкулеза среди детей
Не более 5% - 30 баллов
6.
Показатель выявления больных с запущенными формами туберкулеза
Выгрузка из ДКПН
Число выявленных больных с запущенными формам и туберкулеза * 100/ число впервые выявленных случаев туберкулеза
0,1% и ниже - 30 баллов
7.
Показатель зарегистрированных новых случаев туберкулеза (заболеваемость)
Регистр больных туберкулезом
Число новых случаев туберкулеза * 100000/ среднегодовая численность населения
Заболеваемость на уровне республиканского показателя или ниже - 30 баллов
8.
Показатель нарушения режима лечения среди новых случаев с бактериовыделением
Регистр больных туберкулезом
Число больных туберкулезом с нарушением режима лечения * 100/ число взятых на лечение
Не более 5 % случаев нарушения режима от числа пациентов, получающих лечение – 30 баллов
9.
Показатель охвата лечением препаратами резервного ряда среди всех больных с мультирезистентностью
Регистр больных туберкулезом
Число больных с мультирезистентным  туберкулезом, взятых на лечение * 100 / число больных с мультирезистентным туберкулезом всего

1%-ға өткен кезеңмен салыстырғанда есептілік кезеңнің көрсеткіштер мағынасының кемуі – 20 балл
17.
Қанайналым жүйесі ауруларынан өлім көрсеткіші
Деректер ТХТ алынған
100 000 тұрғындарға есеп көрсеткіші
Көрсеткіштер ҚР немесе төмен деңгейде – 30 балл
18.
Басқарылатын себептерден тіркелген халық арасындағы нәресте өлімінің көрсеткіштері
Деректер ТХТ алынған
Есеп көрсеткіші 1 000 тірі туғанға
Нәресте өлімі жағдайларының жоқтығы – 30 балл
әр жағдай үшін – 3 балл кемітіледі
19.
МСАК деңгейінде алдын алуға болатын, 7 күннен 5 жасқа дейінгі балалар өлімінің көрсеткіш динамикасы
ЖБШНҚК–тан алынған
7 күннен 5 жасқа дейінгі қайтыс болған балалар саны* 1000/балалардың орташа жылдық саны
Ағымдағы көрсеткіш – өткен жылдың көрсеткіші)* 100/өткен жылдың көрсеткіші
Өткен кезеңмен салыстырғанда көрсеткіштің 5%-ға төмендеуі – 30 балл
20.
МСАК деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімінің үлес салмағы
Деректер ТХТ алынған
Сараптамамен расталған, алдын алуға болатын тіркелген халық арасындағы ана өлімінің саны/фертильді жастағы тіркелген әйелдердің саны
Ана өлімі жағдайларының жоқтығы – 30 балл
әр жағдай үшін – 30 балл кемітіледі
21.
Негізделген шағымдардың болмауы
МҚСБЖ-нен алынған деректер
Шағымдарының болмауы – 10 балл
Әрбір шағымға - 1 баллдан алынады
22.
Медициналық көмек сапасына пациенттердің қанағаттанушылық көрсеткіші
Пациенттерге сауалнама жүргізу
80%-дан 100%-ға дейін – 20 балл
Жиыны: 600 балл
4. Туберкулезге қарсы диспансерлерге арналған медициналық
қызметтердің сапасын бағалау индикаторлары
1.
Медициналық ұйымның аккредиттелуі
МФҚБК
Аккредиттеу туралы куәлік
Халықаралық стандарттар бойынша аккредитация – 30 балл
4 жылдық аккредитация – 2 балл
2.
Біліктілік санаты бар медицина қызметкерлерінің (МҚ) үлесі
РБЖ-дан алынған
Біліктілік санаты бар МҚ саны* 100/МҚ саны
70%-дан жоғары – 30 балл
3.
Құрал-жабдықтармен жабдықталу
ТЭК-тан алынған
70%-дан жоғары ең төмен нормативке сәйкес – 20 балл
4.
Бацилла шығарушыларды емдеуге жатқызу көрсеткіші
Туберкулез науқастарының тіркелімі
Бацилла шығарушыларды емдеуге жатқызу саны х 100/есеп беру кезеңі ішінде емдеуге жатқызылған бацилла шығарушылардың жалпы саны
100% емдеуге жатқызу – 20 балл
5.
Балалар арасында туберкулездің деструкциялық нысандарын алғашқы рет анықтау көрсеткіші
Туберкулез науқастарының тіркелімі
Деструкциялы туберкулездің жаңа жағдайларының саны х 100/балалар арасында туберкулездің барлық жаңа жағдайларының саны
5%-дан астам емес - 30 балл
6.
Туберкулезі асқынған нысанындағы науқастарды анықтау көрсеткіші
ЖБШҚК алынған
Туберкулезі асқынған нысанындағы науқастар саны* 100/алғаш рет анықталған туберкулез жағдайларының саны
1,5%-төмен - 30 балл
7.
Тіркелген туберкулез жаңа жағдайларының көрсеткіші (сырқаттану)
Туберкулез науқастарының тіркелімі
Туберкулез жаңа жағдайларының саны х 100000/халық саны
Сырқаттану республикалық көрсеткіш деңгейінде немесе төмен - 30 балл
8.
Бактерия шығару бар жаңа жағдайлардың арасында емдеу режимін бұзу көрсеткіші
Туберкулез науқастарының тіркелімі
емдеу режімін бұзған туберкулезбен науқастар саны* 100/емдеуге алынғандар саны
Емделетін пациенттердің санынан 5%-дан астам емес режімді бұзу жағдайлары тіркелген – 30 балл
9.
Мультирезистенттілігі бар барлық науқастар арасында резервтік қатардағы препараттармен емдеумен қамту көрсеткіші
Емдеуге алынған мультирезистентті туберкулезі бар науқастардың саны* 100/мультирезистентті туберкулезі бар науқастардың барлық саны

85 % - 30 баллов
10.
Отсутствие обоснованных жалоб
Выгрузка данных из СУКМУ
Отсутствие жалоб – 10 баллов За каждую жалобу – минус 1 балл от общей суммы
11.
Показатель удовлетворенности пациентов качеством медицинской помощи
Выгрузка данных из СУКМУ
Анкетирование пациентов
От 80% до 100% – 20 баллов
Итого:270 баллов
5. Индикаторы оценки качества оказания медицинских услуг
для онкологических диспансеров
1.
Наличие свидетельства об аккредитации  медицинской организации
Территориальные департаменты ККМФД МЗ РК
Сертификация по международным стандартам – 30 баллов
Аккредитация на 4 года – 20 баллов
2.
Доля медицинских работников (МР) с квалификационной категорией
Выгрузка из СУР
Число МР с квалификационной категорией * 100/ число МР
Свыше 70 % – 30 баллов
3.
Оснащенность медицинским  оборудованием
Выгрузка данных из ТЭП
Соответствует минимальным нормативам выше 70 % – 20 баллов
4.
Показатель повторного незапланированного  поступления в течение месяца по поводу одного и того же заболевания
Выгрузка из ЭРСБ, бюро госпитализации
Число выбывших из стационара из числа повторно госпитализированных * 100/общее число выбывших из стационара
До 0,1 % – 30 баллов
5.
Доля пациентов, госпитализированных по свободному выбору стационара
Выгрузка из ЭРСБ
Число госпитализированных по свободному выбору * 100/ число всех госпитализированных
70 % и выше – 30 баллов
6.
Показатель несвоевременного выявления  злокачественных новообразований (ЗНО) визуальной локализации
Выгрузка из ДКПН
Число случаев ЗНО, выявленных в поздних сроках * 100/ число впервые выявленных больных с ЗНО
Снижение показателя на 5 % от предыдущего периода и более – 30 баллов
7.
Показатель числа больных злокачественными новообразованиями, живущих 5 лет и более
РПН
Число больных злокачественными новообразованиями, живущих 5 лет и более х 100/ общее количество больных злокачественными новообразованиями, состоящих на учете
Увеличение собственного показателя  на 1 % и более – 30 баллов
8.
Показатель смертности от злокачественных новообразований (ЗНО)
РПН
Число случаев смерти от ЗНО * 1000/ численность населения
На уровне показателей РК или ниже – 30 баллов
9.
Показатель одногодичной летальности при злокачественных новообразованиях
РПН
Число случаев смерти до года от злокачественных новообразований *1000/ численность населения
Снижение показателя на 5 % от предыдущего периода и более – 30 баллов
10.
Показатель послеоперационных осложнений
Выгрузка из ЭРСБ
Число осложнений, возникших в течение 3-х суток после операции * 100/общее число прооперированных больных
Ниже 1 % – 30баллов
11.
Летальность при плановой госпитализации
Выгрузка из ЭРСБ
Число умерших больных, поступивших в плановом порядке*100/общее число больных, поступивших планово
До 1 % – 30 баллов
12.
Показатель случаев расхождения основного клинического и патологоанатомического диагнозов
Выгрузка из ЭРСБ
Количество случаев расхождения диагнозов*100/ количество вскрытых умерших

85% - 30 балл
10.
Негізделген шағымдардың болмауы
МҚСБЖ-нен алынған деректер
Шағымдардың болмауы – 10 балл
Әрбір шағымға - 1 баллдан алынады
11.
Медициналық көмек сапасына пациенттердің қанағаттанушылық көрсеткіші
МҚСБЖ-нен алынған деректер
Пациенттерге сауалнама жүргізу
80%-дан 100%-ға дейін – 20 балл
Жиыны: 270 балл
5. Онкологиялық диспансерлерге арналған медициналық
қызметтердің сапасын бағалау индикаторлары
1.
Медициналық ұйымның аккредиттелуі
МФҚБК
Аккредиттеу туралы куәлік
Халықаралық стандарттар бойынша аккредитация – 30 балл
4 жылдық аккредитация – 2 балл
2.
Біліктілік санаты бар медицина қызметкерлерінің (МҚ) үлесі
РБЖ-дан алынған
Біліктілік санаты бар МҚ саны* 100/МҚ саны
70%-дан жоғары – 30 балл
3.
Құрал-жабдықтармен жабдықталуы
ТЭК-тан алынған
70%-дан жоғары ең төмен нормативке сәйкес – 20 балл
4.
Бір ауру бойынша бір ай ішінде жоспарсыз қайталап түсу көрсеткіші
СНЭТ-тан алынған
Қайталап емдеуге жатқызылғандар санынан стационардан шыққандар саны* 100/стационардан шыққандардың жалпы саны
0,1%-ға дейін – 30 балл
5.
Стационарды еркін таңдау бойынша емдеуге жатқызылған пациенттер үлесі
СНЭТ-тан алынған
Еркін таңдау бойынша емдеуге жатқызылғандар саны* 100/барлық емдеуге жатқызылғандар саны
70% және одан жоғары – 30 балл
6.
Көзбен көруге болатын қатерлі ісікті (ҚІ) кеш кезеңде анықтау көрсеткіші
ЖБШҚК алынған
Кеш мерзімде анықталған ҚІ жағдайларының саны* 100/ҚІ бар алғаш рет анықталған науқастардың саны
Өткен кезеңмен салыстырғанда көрсеткішінің 5 %-ға және әрі қарай төмендеуі – 30 балл
7.
5 жыл бойы немесе одан да көп өмір сүретін қатерлі ісігі (ҚІ) бар науқастар санының көрсеткіші
5 жыл немесе одан да көп өмір сүретін ҚІ науқастарының саны х 100 / есепте тұратын ҚІ науқастарының жалпы саны
Өз көрсеткішінің 1%-ға және одан жоғары ұлғаюы - 30 балл
8.
Қатерлі ісік ауруларынан (ҚІА) өлімнің көрсеткіші
ТХТ
ҚІА өлім жағдайының саны* 1000/халық саны
ҚР көрсеткішінің деңгейінде немесе төмен – 30 балл
9.
Қатерлі ісіктен бір жылдық қайтыс болу көрсеткіші
ТХТ
Қатерлі ісіктен бір жылға дейін өлім жағдайының саны* 1000/халық саны
Өткен мерзімнен көрсеткіштің 5%-ға және одан да артық төмендеуі – 30 балл
10.
Операциядан кейінгі асқынулар көрсеткіші
СНЭТ-тан алынған
Операциядан кейінгі асқынулар саны* 100/операциядан кейінгі науқастардың жалпы саны
1%-дан төмен – 30 балл
11.
Жоспарлы емдеуге жатқызу кезіндегі өлім
СНЭТ-тан алынған
Жоспарлы түрде түскен, қайтыс болғандар саны* 100/жоспарлы түрде түскен науқастардың жалпы саны
1%-ға дейін – 30 балл
12.
Негізгі клиникалық және патологоанотомиялық диагноздар айырмашылығының көрсеткіші
СНЭТ-тан алынған
Диагноздар айырмашылығы жағдайларының саны* 100/сойылған қайтыс болғандар саны

0 % – 20 баллов
13.
Доля финансовых средств, снятых за некачественное оказание медицинской помощи
Выгрузка из ЭРСБ, СУКМУ
Сумма снятия по данным экспертизы КОМУ, ККМФД *100/сумма, предъявленная к оплате
До 2 % – 10 баллов
14.
Отсутствие обоснованных жалоб
Выгрузка данных из СУКМУ
Отсутствие жалоб – 10 баллов
За каждую жалобу – минус 1 балл  от общей суммы
15.
Показатель удовлетворенности пациентов качеством медицинской помощи
Выгрузка данных из СУКМУ
Анкетирование пациентов
От 80 % до 100% – 20 баллов
Итого:340 баллов
6. Индикаторы оценки качества оказания медицинских услуг
для организаций здравоохранения, оказывающих наркологическую помощь
1.
Наличие свидетельства об аккредитации медицинской организации
Территориальные  департаменты ККМФД МЗ РК
Сертификация по международным стандартам – 30 баллов
Аккредитация на 4 года – 20 баллов
2.
Доля медицинских работников (МР) с квалификационной категорией
Выгрузка из СУР
Число МР с квалификационной категорией * 100/ число МР
Свыше 70 % – 30 баллов
3.
Оснащенность медицинским  оборудованием
Выгрузка данных из ТЭП
Соответствует минимальным нормативам выше 70 % – 20 баллов
4.
Динамика показателя первичной заболеваемости наркоманией
Данные медицинской организации
Текущий показатель – показатель прошлого года * 100 / показатель прошлого года
Снижение на 10 % и более – 30 баллов
5.
Динамика показателя первичной заболеваемости алкоголизмом
Данные медицинской организации Текущий показатель – показатель прошлого года * 100 / показатель прошлого года
Снижение на 10 % и более – 30 баллов
6.
Динамика показателя распространенности ремиссий алкоголизма, наркомании длительностью 1 год и более
Данные медицинской организации Текущий показатель – показатель прошлого года * 100 / показатель прошлого года
Снижение на 10% и более – 30 баллов
7.
Показатель повторного поступления на принудительное лечение
ЭРСБ
Число повторных поступлений * 100/ число поступлений за отчетный период
Ниже 15 % - 30 баллов
8.
Отсутствие обоснованных жалоб
Выгрузка данных из СУКМУ
Отсутствие жалоб – 10 баллов
За каждую жалобу – минус 1 балл от общей суммы
9.
Показатель удовлетворенности пациентов качеством медицинской помощи
Выгрузка данных из СУКМУ
Анкетирование пациентов
От 80% до 100%- 20 баллов
Итого: 220 баллов
7. Индикаторы оценки качества оказания  медицинских услуг
для психиатрических (психоневрологических) организаций
1.
Наличие свидетельства об аккредитации  медицинской организации
Территориальные  департаменты ККМФД МЗ РК
Сертификация по международным стандартам – 30 баллов
Аккредитация на 4 года – 20 баллов
2.
Доля медицинских работников (МР) с квалификационной категорией
Выгрузка из
Число МР с квалификационной категорией * 100/ число МР

0% – 20 балл
13.
Сапасыз медициналық көмек көрсету үшін ұсталған қаражаттар үлесі
СНЭТ-тан алынған
МҚАТК, МФҚБК сараптау деректері бойынша ұстау сомасы* 100/төлеуге ұсынылған сома
2%-ға дейін – 10 балл
14.
Негізделген шағымдардың болмауы
МҚСБЖ-нен алынған деректер
Шағымдардың болмауы – 10 балл
Әрбір шағымға - 1 баллдан алынады
15.
Медициналық көмек сапасына пациенттердің қанағаттанушылық көрсеткіші
МҚСБЖ-нен алынған деректер
Пациенттерге сауалнама жүргізу
80%-дан 100%-ға дейін – 20 балл
Жиыны: 340 балл
6. Наркологиялық көмекті көрсететін медициналық ұйымдарға
арналған медициналық қызметтердің сапасын бағалау индикаторлары
1.
Медициналық ұйымның аккредиттелуі
МФҚБК
Аккредиттеу туралы куәлік
Халықаралық стандарттар бойынша аккредитация – 30 балл
4 жылдық аккредитация – 20 балл
2.
Біліктілік санаты бар медицина қызметкерлерінің (МҚ) үлесі
РБЖ-дан алынған
Біліктілік санаты бар МҚ саны* 100/МҚ саны
70%-дан жоғары – 30 балл
3.
Құрал-жабдықтармен жабдықталуы
ТЭК-тан алынған
70%-дан жоғары ең төмен нормативке сәйкес – 20 балл
4.
Есірткіге тәуелділікпен алғашқы рет сырқаттану көрсеткішінің динамикасы
Ағымдағы көрсеткіш-өткен жылдың көрсеткіші х 100 000/өткен жылдың көрсеткіші
10%-ға және одан әрі төмендеу – 30 балл
5.
Алкогольге тәуелділікпен алғашқы рет сырқаттану көрсеткішінің динамикасы
Ағымдағы көрсеткіш-өткен жылдың көрсеткіші х 100 000/өткен жылдың көрсеткіші
10%-ға және одан әрі төмендеу – 30 балл
6.
1 жылдан бастап және одан жоғары ремиссияның таралу көрсеткішінің динамикасы
Ағымдағы көрсеткіш-өткен жылдың көрсеткіші х 100 000/өткен жылдың көрсеткіші
10%-ға және одан әрі төмендеу – 30 балл
7.
Мәжбүрлеп емдеуге қайтадан түсу көрсеткіші
СНЭТ
Қайтадан түсу саны х 100/есеп беру кезеңі ішінде түсу саны
15%-дан төмен - 30 балл
8.
Негізделген шағымдардың болмауы
МҚСБЖ-нен алынған деректер
Шағымдардың болмауы – 10 балл
Әрбір шағымға - 1 баллдан алынады
9.
Медициналық көмек сапасына пациенттердің қанағаттанушылық көрсеткіші
МҚСБЖ-нен алынған деректер
Пациенттерге сауалнама жүргізу
80%-дан 100%-ға дейін – 20 балл
Жиыны: 220 балл
7. Психиатриялық диспансерлерге арналған медициналық
қызметтердің сапасын бағалау индикаторлары
1.
Медициналық ұйымның аккредиттелуі
МФҚБК
Аккредиттеу туралы куәлік
Халықаралық стандарттар бойынша аккредитация – 30 балл
4 жылдық аккредитация – 2 балл
2.
Біліктілік санаты бар медицина қызметкерлерінің (МҚ) үлесі
РБЖ-дан алынған
Біліктілік санаты бар МҚ саны* 100/МҚ саны

Свыше 70 %  – 30 баллов
3
Оснащенность медицинским  оборудованием
Выгрузка из ТЭП
Соответствует минимальным нормативам выше 20% – 20 баллов
4
Показатель повторного незапланированного поступления в течение месяца по поводу одного и того же заболевания
Выгрузка из ЭРСБ
Число выбывших из стационара из числа повторно госпитализированных * 100/общее число выбывших из стационара
До 0,1 % – 30 баллов
5
Доля пациентов, госпитализированных по свободному выбору стационара
Выгрузка из ЭРСБ
Число госпитализированных по свободному выбору * 100/ число всех госпитализированных
70 % и выше – 30 баллов
6
Динамика показателя заболеваемости врожденным сифилисом
Данные медицинской организации. Текущий показатель – показатель прошлого года * 100 / показатель прошлого года
Снижение на 5% и более – 30 баллов
7
Показатель соотношения числа больных псориазом, пролеченных в условиях СЗТ по отношению к числу пролеченных в круглосуточном стационаре
Выгрузка из ЭРСБ
Число больных псориазом, пролеченных в условиях СЗТ/ число пролеченных в круглосуточном стационаре
1,0 и выше – 30 баллов
8
Доля ВСМП в общем числе услуг
Выгрузка из ЭРСБ
Число услуг ВСМП *100/ общее число услуг
10 %- и выше – 30 баллов
9
Оборот койки
Выгрузка из ЭРСБ
Число выбывших больных (выписанных + умерших) / среднегодовое число коек
От 24 и выше – 20 баллов
10
Доля финансовых средств, снятых за некачественное оказание медицинской помощи
Выгрузка из ЭРСБ, СУКМУ
Сумма снятия по данным экспертизы КОМУ, ККМФД *100/сумма, предъявленная к оплате
До 2 % – 10 баллов
11
Отсутствие обоснованных жалоб
Выгрузка данных из СУКМУ
Отсутствие жалоб – 10 баллов, за каждую жалобу – минус 1 балл от общей суммы
12
Показатель удовлетворенности пациентов качеством медицинской помощи
Выгрузка данных из СУКМУ
Анкетирование пациентов
От 80% до 100% – 20 баллов
Итого:280 баллов
12. Индикаторы оценки качества медицинских услуг для организаций
здравоохранения, осуществляющих деятельность в службе крови
1.
Наличие свидетельства об аккредитации  медицинской организации
Территориальные  департаменты ККМФД МЗ РК
Сертификация по международным стандартам – 30 баллов
Аккредитация на 4 года – 20 баллов
2.
Доля медицинских работников (МР) с квалификационной категорией
Выгрузка из СУР
Число МР с квалификационной категорией * 100/ число МР
Свыше 70 % – 30 баллов
3.
Оснащенность медицинским  оборудованием
Выгрузка из ТЭП
Соответствует минимальным нормативам выше 70 % – 20 баллов
4.
Соответствие состава, площади помещений и оборудования квалификационным требованиям
ДКГСЭН
Соответствие требованиям – 20 баллов. Наличие нарушений – 0 баллов
5.
Закупка, хранение, применение несертифицированных лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
ДКГСЭН
Соответствие требованиям – 20 баллов.
Наличие нарушений – 0 баллов
6.
Обследование заготовленной донорской крови на маркеры трансмиссивных инфекций методом двухступенчатой диагностики на системах закрытого типа
Государственный мониторинг
Соответствие требованиям – 20 баллов. Наличие нарушений – 0 баллов
7.
Автоматизация процессов заготовки компонентов донорской крови методами плазма- и цитафереза
Государственный мониторинг
Автоматизация процесса:

70%-дан жоғары – 30 балл
3.
Құрал-жабдықтармен жабдықталуы
ТЭК-тан алынған
70%-дан жоғары ең төмен нормативке сәйкес – 20 балл
4.
Бір ауру бойынша бір ай ішінде жоспарсыз қайталап түсу көрсеткіші
СНЭТ-тан алынған
Қайталап емдеуге жатқызылғандар санынан стационардан шыққандар саны* 100/стационардан шыққандардың жалпы саны
0,1%-ға дейін – 30 балл
5.
Стационарды еркін таңдау бойынша емдеуге жатқызылған пациенттер үлесі
СНЭТ-тан алынған
Еркін таңдау бойынша емдеуге жатқызылғандар саны* 100/барлық емдеуге жатқызылғандар саны
70% және одан жоғары – 30 балл
6.
Туа біткен мерезбен ауру көрсеткішінің динамикасы
Ағымдағы көрсеткіш-өткен жылдың көрсеткіші х 100 000/өткен жылдың көрсеткіші
5%-ға және одан әрі төмендеу - 30 балл
7.
САТ жағдайында емделген, псориазбен науқастардың ішінен тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда емделгендер санына қатысты көрсеткіш
СНЭТ
САТ жағдайында емделген, псориазбен науқастардың саны/тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда емделгендер саны
1,0% және одан жоғары – 30 балл
8.
Қызметтердің жалпы саны ішінде ЖММК үлесі
СНЭТ-тан алынған
ЖММК қызметтерінің саны* 100/қызметтердің жалпы саны
10% және одан жоғары – 30 балл
9.
Төсек айналымы
СНЭТ-тан алынған
Шыққан науқастар саны (шыққан+қайтыс болған)/орташа жылдық төсек саны
24% және одан жоғары – 20 балл
10.
Сапасыз медициналық көмек көрсету үшін ұсталған қаражаттар үлесі
СНЭТ-тан алынған
МҚАТК, МФҚБК сараптау деректері бойынша ұстау сомасы* 100/төлеуге ұсынылған сома
2%-ға дейін – 10 балл
11.
Негізделген шағымдардың болмауы
МҚСБЖ-нен алынған деректер
Шағымдардың болмауы – 10 балл
Әрбір шағымға - 1 баллдан алынады
12.
Медициналық көмек сапасына пациенттердің қанағаттанушылық көрсеткіші
МҚСБЖ-нен алынған деректер
Пациенттерге сауалнама жүргізу
80%-дан 100%-ға дейін – 20 балл
Жиыны: 280 балл
12. Қан қызметінде қызметті жүзеге асыратын медициналық
ұйымдарға арналған медициналық қызметтердің сапасын бағалау
индикаторлары
1
Медициналық ұйымды аккредиттеу туралы куәліктік болуы
ҚР ДСМ МФҚБК аумақтық департаменттері
Халықаралық стандарттар бойынша сертификаттау – 30 балл
4 жылға аккредиттеу – 20 балл
2
Біліктілік санаты бар медицина қызметкерлерінің (МҚ) үлесі
РБЖ түсірілуі
Біліктілік санаты бар МҚ саны* 100/МҚ саны
70% – 30 балл
3
Медициналық жабдықпен жарақталуы
ТЭК түсірілу
Ең төменгі нормативтерге сәйкес келеді 70% – 20 балл
4
Жай алаңдары мен жабдықтар құрамының біліктілік талаптарына сәйкес келуі
МСЭҚКД
Талаптарға сәйкес келуі – 20 балл
Бұзушылықтардың болуы – 0 балл
5
Сертификаты жоқ дәрілік заттарды, медицинаға арналған бұйымдарды және медициналық техниканы сатып алу, сақтау, пайдалану
МСЭҚКД
Талаптарға сәйкес келуі – 20 балл
Бұзушылықтардың болуы – 0 балл
6
Жабық үлгідегі жүйелерде екі сатылық диагностика әдісімен трансмиссивтік инфекциялар маркеріне дайындалған донорлық қанды тексеріп-қарау
Мемлекеттік мониторинг
Талаптарға сәйкес келуі – 20 балл
Бұзушылықтардың болуы – 0 балл
7
Плазма- және цитафере әдістерімен донорлық қан құрамдарын дайындау процесін автоматтандыру
Мемлекеттік мониторинг
Процестің автоматтандырылуы:

50 % - 20 баллов
8.
Обеспечение декретированных групп пациентов компонентами донорской крови,  подвергнутых обработке одним из методов,  обеспечивающим дополнительную инфекционную и/или иммунологическую безопасность
Государственный мониторинг
Выдача в гематологические отделения эритроцитсодержащих сред  подвергнутых лейкоредукции и/или облучению 100 % - 30 баллов, Выдача в детские и родовспомогательные учреждения карантинизированной или вирусинактивированной СЗП 100 % - 30 баллов
9.
Доказанный случай заболевания реципиента гемотрансмиссивной инфекцией после гемотрансфузий
ДКГСЭН
Отсутствие доказанного случая заболевания реципиента – 20 баллов.
Наличие доказанного случая заболевания реципиента - 0 баллов
10.
Лабораторный контроль качества продуктов крови
Журнал регистрации результатов
Соответствие требованиям – 20 баллов. Наличие нарушений – 0 баллов
Итого:220 баллов
Индикаторы оценки качества оказания медицинских услуг
и их пороговые значения при проведении судебных экспертиз
в области здравоохранения
п\п
Наименование индикаторов
Источник информации
Пороговое значение
1
2
3
4
1. Индикаторы оценки качества оказания медицинских услуг
при проведении судебно-медицинской экспертизы
1
Наличие квалификационных и аттестационных свидетельств на право производства экспертизы у экспертов
Данные органов судебной экспертизы
Число экспертов с квалификационным свидетельством*100/число работающих экспертов
100 %-30 баллов
2
Категорированность экспертов
Данные органов судебной экспертизы
Число экспертов, имеющих категорию х 100/ число работающих экспертов
Категорированность экспертного персонала более 30 % - 30 баллов
3
Наличие соответствующих помещений для производства экспертиз
Данные органов судебной экспертизы
Наличие помещений, соответствующих нормативным требованиям
Наличие помещений, соответствующих нормативным требованиям – 20 баллов
4
Наличие циклов повышения квалификации по судебной медицине за последние 5 лет
Данные органов судебной экспертизы
Число экспертов, имеющих свидетельство повышения квалификации х100/ число работающих экспертов
100 % - 10 баллов
5
Нарушение сроков проведения экспертизы
Данные органов судебной экспертизы
Число экспертиз с нарушением сроков проведения
Отсутствие нарушения сроков проведения экспертизы – 30 баллов
Наличие нарушений сроков проведения экспертизы – минус 10 баллов за каждую экспертизу с нарушениями сроков проведения
6
Показатель числа экспертиз, по которым назначено проведение дополнительной и/или повторной экспертизы
Данные органов судебной экспертизы
Число повторных экспертиз * 100/ число проведенных экспертиз
Отсутствие повторных экспертиз – 30 баллов
7
Наличие или отсутствие частных постановлений (определений) суда, прокурора в отношении экспертов
Данные органов судебной экспертизы
число частных постановлений (определений)
Отсутствие частных постановлений (определений) суда -30 баллов
8
Отсутствие обоснованных жалоб
Выгрузка данных из СУКМУ
Отсутствие жалоб – 10 баллов
За каждую жалобу – минус 1 балл
Итого:190 баллов

50% - 20 балл
8
Қосымша инфекциялық және/немесе иммунологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ететін әдістің бірімен өңдеуге жататын донорлық қан компоненттерімен пациенттердің декреттелген тобын қамтамасыз ету
Мемлекеттік мониторинг
Гематология бөлімшелеріне лейкоредукцияланған және/немесе сәулеленген құрамында эритроцит бар ортаны беру 100% - 30 балл, балалар және босандыру мекемелеріне карантиндік немесе вирусинактивті СЗП беру 100% - 30 балл
9
Реципиенттің гемотрансфузиядан кейін гемотрансмиссивтік инфекциямен сырқаттанудың дәлелді жағдайы
МСЭҚКД
Реципиент сырқатының дәлелді жағдайының болмауы – 20 балл
Реципиент сырқатының дәлелді жағдайы - 0 балл
10
Қан өнімдері сапасының зертханалық бақылауы
Нәтижелерді тіркеу журналы
Талаптарға сәйкес келуі – 20 балл
Бұзушылықтардың болуы – 0 балл
Жиыны: 220 балл
Денсаулық сақтау саласында сот сараптамаларын жүргізу кезінде
көрсетілетін медициналық қызметтің сапасын және олардың
бастапқы мағынасын бағалау индикаторлары
Р/с
Индикаторлардың атауы
Ақпарат көзі
Бастапқы мағына
1. Сот-медициналық сараптаманы жүргізу үшін медициналық қызметтің сапасын бағалау индикаторлары
1.
Сарапшыларда сараптама жүргізуге біліктілік және аттестациялық куәліктерінің болуы
Сот сараптау органдарының деректері
Біліктілік куәлігі бар сарапшылардың саны* 100/жұмыс істейтін сарапшылардың саны
100% - 30 балл
2.
Сарапшылардың санаттылығы
Сот сараптау органдарының деректері
Санаты бар сарапшылардың саны х 100/жұмыс істейтін сарапшылардың саны
Сараптамалық персоналдың 30%-дан астам санаттылығы - 30 балл
3.
Сараптамалар жүргізу үшін тиісті үй-жайлардың болуы
Сот сараптау органдарының деректері
Нормативтік талаптарға сай келетін үй-жайлардың болуы
Нормативтік талаптарға сай келетін үй-жайлардың болуы – 20 балл
4.
Сот медицинасы бойынша соңғы 5 жылда біліктілікті арттыру циклдерінің болуы
Сот сараптау органдарының деректері
Біліктілікті арттыру куәлігі бар сарапшылардың саны х 100/жұмыс істейтін сарапшылардың саны
100% - 10 балл
5.
Сараптама жүргізудің мерзімін бұзу
Сот сараптау органдарының деректері
Өткізу мерзімі бұзылып өткізілген сараптамалар саны
Сараптама жүргізудің мерзімінің бұзылмауы – 30 балл
Сараптама жүргізудің мерзімін бұзу орын алуы – мерзімі бұзылып өткізілген әрбір сараптамаға минус 10 балл
6.
Қайта сараптама жүргізу санының көрсеткіші
Сот сараптау органдарының деректері
Қайта жасалған сараптамалар саны х 100/өткізілген сараптамалар саны
Қайта жасалған сараптаманың болмауы – 30 балл
7.
Сарапшыларға қатысты соттың, прокурордың жеке қаулыларының (анықтамаларының) болуы немесе болмауы
Сот сараптау органдарының деректері
жеке қаулылардың (анықтамалардың) саны
Соттың жеке қаулыларының (анықтамаларының) болмауы – 30 балл
9.
Негізделген шағымдардың болмауы
МҚСБЖ деректерді түсіру
Шағымның болмауы – 10 балл
Әрбір шағымға – минус 1 балл
Жиыны: 190 балл

2. Индикаторы оценки качества медицинских услуг
для проведения судебно-наркологической экспертизы
1
Наличие соответствующих помещений для производства экспертиз
Данные органов судебной экспертизы
Наличие помещений, соответствующих нормативным требованиям
Наличие помещений, соответствующих нормативным требованиям – 20 баллов
2
Наличие квалификационных свидетельств на право производства экспертизы у экспертов
Данные органов судебной экспертизы
Число экспертов с квалификационным свидетельством * 100/число работающих экспертов
100%-30 баллов
3
Категорированность экспертов
Данные органов судебной экспертизы
Число экспертов, имеющих категорию * 100/ число работающих экспертов
Категорированность экспертов более 30 % - 30 баллов
4
Наличие циклов повышения квалификации по судебной наркологии, наркологии за последние 5 лет
Данные органов судебной экспертизы
Число специалистов, имеющих свидетельство повышения квалификации х100/ число работающих специалистов
100 % - 10 баллов
5
Нарушение сроков проведения экспертизы
Данные органов судебной экспертизы
Число экспертиз с нарушением сроков проведения
Отсутствие нарушения сроков проведения экспертизы – 30 баллов
Наличие нарушений сроков проведения экспертизы – минус 10 баллов за каждую экспертизу с нарушениями сроков проведения
6
Наличие или отсутствие частных постановлений (определений) суда, прокурора в отношении экспертов
Данные органов судебной экспертизы число частных постановлений (определений) суда
Отсутствие частных постановлений (определений) суда -30 баллов
7
Показатель числа экспертиз, по которым назначено проведение дополнительной и/или повторнчой экспертизы
Данные органов судебной экспертизы Число повторных экспертиз за отчетный период * 100/ число проведенных экспертиз за отчетный период
Отсутствие повторных экспертиз- 30 баллов
8
Отсутствие обоснованных жалоб
Выгрузка данных из СУКМУ
Отсутствие жалоб – 10 баллов
За каждую жалобу – минус 1 балл
Итого: 190 баллов
3. Индикаторы оценки качества оказания медицинских услуг
при проведении судебно-психиатрической экспертизы
1
Наличие квалификационных, аттестационных свидетельств на право производства экспертизы у экспертов
Данные органов судебной экспертизы
Число экспертов с квалификационным свидетельством*100/число работающих экспертов
100 %-30 баллов
2
Категорированность экспертов
Данные органов судебной экспертизы
Число экспертов, имеющих категорию х 100/ число работающих экспертов
Категорированность экспертного персонала более 30 % - 30 баллов
3
Наличие циклов повышения квалификации по судебной психиатрии, психиатрии за последние 5 лет
Данные органов судебной экспертизы
Число экспертов, имеющих свидетельство повышения квалификации х100/ число работающих экспертов

2. Сот-наркологиялық сараптаманы жүргізу үшін медициналық қызметтің сапасын бағалау индикаторлары
1.
Сараптаманы жүргізу үшін тиісті жайлардың болуы
Сот сараптау органдарының деректері
Нормативтік талаптарға сәйкес келетін жайлардың болуы
Нормативтік талаптарға сәйкес келетін жайлардың болуы – 20 балл
2.
Сарапшыларда сараптама жүргізуге біліктілік куәліктерінің болуы
Сот сараптау органдарының деректері
Біліктілік куәлігі бар сарапшылардың саны* 100/жұмыс істейтін сарапшылардың саны
100% - 30 балл
3.
Сарапшылардың санаты
Сот сараптау органдарының деректері
Санаты бар сарапшылар саны х 100/жұмыс істейтін дәрігерлер саны
Сарапшылардың 30%-дан жоғары санаттың болуы – 30 балл
4.
Соңғы 5 жыл ішінде сот наркологиясы, наркология бойынша біліктілікті арттыру циклдерінің болуы
Сот сараптау органдарының деректері
Біліктілікті арттыру куәлігі бар мамандардың саны х 100/жұмыс істейтін мамандар саны
100% - 10 балл
5.
Сараптама жүргізудің мерзімін бұзу
Сот сараптау органдарының деректері
Өткізу мерзімі өткізілген сараптамалар саны
Сараптама жүргізудің мерзімі бұзылған жоқ – 30 балл
Сараптама жүргізудің мерзімін бұзу орын алуы – мерзімі бұзылып өткізілген әрбір сараптамаға минус 10 балл
6.
Сарапшыларға қатысты соттың, прокурордың жеке қаулыларының (анықтамаларының) болуы немесе болмауы
Сот сараптау органдарының деректері
жеке қаулылардың (анықтамалардың) саны
Соттың жеке қаулыларының (анықтамаларының) болмауы – 30 балл
7.
Қайта сараптама жүргізу санының көрсеткіші
Сот сараптау органдарының деректері
Есептілік мерзімде қайта жасалған сараптамалар саны х 100/есептілік мерзімде өткізілген сараптамалар саны
Қайта жасалған сараптаманың болмауы – 30 балл
8.
Негізделген шағымдардың болмауы
МҚСБЖ деректерді түсіру
Шағымның болмауы – 10 балл
Әрбір шағымға – минус 1 балл
Жиыны: 190 балл
3. Сот-психиатриялық сараптаманы жүргізу үшін медициналық қызметтердің сапасын бағалау индикаторлары
1.
Сарапшыларда сараптама жүргізуге біліктілік және аттестациялық куәліктерінің болуы
Сот сараптау органдарының деректері
Біліктілік куәлігі бар сарапшылардың саны* 100/жұмыс істейтін сарапшылардың саны
100% - 30 балл
2.
Сарапшылардың санаттылығы
Сот сараптау органдарының деректері
Біліктілік санаты бар дәрігерлердің саны х 100/жұмыс істейтін мамандар саны
Дәрігерлік персоналдың санаттылығы 30% аса – 30 балл
3.
Соңғы 5 жыл ішінде сот психиатриясы, психиатрия бойынша біліктілікті арттыру циклының болуы
Сот сараптау органдарының деректері
Біліктілікті арттыру куәлігі бар мамандардың саны х 100/жұмыс істейтін мамандар саны

100% - 10 баллов
4
Наличие помещений для производства амбулаторной, стационарной экспертизы, обеспечивающих сохранность документов, безопасность экспертов
Наличие помещений, соответствующих нормативным требованиям
Наличие помещений, соответствующих нормативным требованиям – 20 баллов
5
Нарушение сроков проведения экспертизы
Данные органов судебной экспертизы Число экспертиз с нарушением сроков проведения
Отсутствие нарушения сроков проведения экспертизы – 30 баллов
Наличие нарушений сроков проведения экспертизы – минус 10 баллов за каждый случай
6
Доля экспертиз с обратным выводом
Данные органов судебной экспертизы
Число повторных экспертиз х 100/ число проведенных экспертиз
Отсутствие экспертиз с обратным выводом – 30 баллов
7
Наличие или отсутствие частных постановлений (определений) суда, прокурора в отношении экспертов
Данные органов судебной экспертизы
число частных постановлений (определений) суда
Отсутствие частных постановлений (определений) суда -30 баллов
8
Отсутствие обоснованных жалоб
Выгрузка данных из СУКМУ
Отсутствие жалоб – 10 баллов
За каждую жалобу – минус 1 балл от общей суммы
Итого: 190 баллов
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ККМФД – ГУ «Комитет контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения Республики Казахстан»
КОМУ- ГУ «Комитет оплаты медицинских услуг»
СУР - система управления ресурсами Единой информационной системы здравоохранения
ТЭП - технико-экономические показатели
ЭРСБ - электронный регистр стационарных больных
РПН - регистр прикрепленного населения
СУКМУ – система управления качеством медицинских услуг Единой информационной системы здравоохранения
ВСМП - высокоспециализированная медицинская помощь
ЦФЗОЖ – Центр формирования здорового образа жизни
ДКГСЭН - ГУ «Комитет Государственного санитарно-эпидемиологического контроля»
ДКПН – дифференцированная компонента подушевого норматива
СЗТ - стационарозамещающие технологии
ПМСП - первичная медико-санитарная помощь
СПИД – синдром приобретенного иммунодефицита
ВИЧ – вирус иммунодефицита человека
Приложение 2
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 14 ноября 2012 года № 796
Форма
Проверочный лист
для организаций здравоохранения, оказывающих
амбулаторно-поликлиническую помощь
Место составления                            Дата «__» ____ 201___ г.
Наименование государственного органа ________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(дата, №)
Наименование проверяемого субъекта __________________________________
Адрес место нахождения ______________________________________________
Руководитель организации ____________________________________________
(должность,Ф.И.О.)
№ пп
Перечень требований
Да/нет
1
Наличие аккредитации
2
Наличие лицензии на медицинскую деятельность, приложений к лицензии (номер, серия, дата выдачи);
3
Соответствие типовым штатам и штатным нормативам организаций здравоохранения
4
Наличие сертификатов специалиста у медицинских работников
5
Наличие у специалистов свидетельств о прохождении курсов повышения квалификации за последние 5 лет (% от общего количества персонала);
6
Оказание медицинской помощи по экстренным показаниям и обеспечение лекарственными средствами в соответствии с лекарственными формулярами
7
Анализ использования (назначения) лекарственных средств, результатов мониторинга побочных реакций и регулирование вопросов рационального использования лекарственных средств
8
Качество ведения первичной медицинской документации и соответствие их утвержденным формам
9
Мероприятия по профилактике ВИЧ-инфекции, выявлению больных или подозрительных на вирусные гепатиты
10
Наличие случаев материнской смертности среди прикрепленного населения, предотвратимых на уровне ПМСП
11

100% - 10 балл
4.
Амбулаториялық, стационарлық сараптаманы жүргізуге арналған, құжаттардың сақталуын, сарапшылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін үй-жайлардың болуы
Сот сараптау органдарының деректері
Нормативтік талаптарға сай келетін үй-жайлардың болуы
Нормативтік талаптарға сай келетін үй-жайлардың болуы – 20 балл
5.
Сараптаманы жүргізу мерзімдерін бұзу
Сот сараптау органдарының деректері
Өткізу мерзімі бұзылған сараптамалар саны
Сараптама жүргізудің мерзімі бұзылған жоқ – 30 балл
Сараптама жүргізудің мерзімін бұзу орын алуы – мерзімі бұзылып өткізілген әрбір сараптамаға минус 10 балл
6.
Қайта сараптама жүргізу санының көрсеткіші
Сот сараптау органдарының деректері
Қайта жасалған сараптамалар саны х 100/өткізілген сараптамалар саны
Қайта жасалған сараптаманың болмауы – 30 балл
7.
Сарапшыларға қатысты соттың, прокурордың жеке қаулыларының (анықтамаларының) болуы немесе болмауы
Сот сараптау органдарының деректері
жеке қаулылардың (анықтамалардың) саны
Соттың жеке қаулыларының (анықтамаларының) болмауы – 30 балл
8.
Негізделген шағымдардың болмауы
МҚСБЖ деректерді түсіру
Шағымның болмауы – 10 балл
Әрбір шағымға – минус 1 балл
Жиыны: 190 балл
Ескертпе:
МФҚБК – ММ «Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті»
МҚАТК – ММ «Медициналық қызметке ақы төлеу комитеті»
РБЖ — Денсаулық сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесінің ресурстарын басқару жүйесі
ТЭЖ - техникалық-экономикалық көрсеткіштер
СНЭТ - стационарлық науқастардың электрондық тіркелімі
ТХТ - тіркелген халық тіркелімі
МҚСБЖ - медициналық қызметтердің сапасын басқару жүйесі
ЖММК – жоғары мамандандырылған медициналық көмек
СӨСҚО - салауатты өмір салтын қалыптастыру орталығы
МСЭБКД - Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитетінің Департаменті
ЖБШНСК – жан басына шаққандағы нормативтің сараланған компоненті
САТ - стационар алмастырушы технологиялар
МСАК – медициналық-санитариялық алғашқы көмек
ЖИТС – жұқтырған иммунитет тапшылығының синдромы
АИТВ – адамның иммунитет тапшылығының вирусы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2012 жылғы 14 қарашадағы
№ 796 бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау
ұйымдарына арналған тексеру парағы
Құрастырылу орны                     Күні «___» _____________ 201__ ж
Мемлекеттік органның атауы __________________________________________
Тексерісті белгілеу туралы акт ______________________________________
(күні, №)
Тексерілетін субъектінің атауы ______________________________________
Орналасқан орны мекенжайы ___________________________________________
Ұйымның басшысы _____________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
р/с
Талаптардың тізбесі
Иә/жоқ
1
Медициналық қызметті көрсетуге лицензияның, лицензияға қосымшалардың бар болуы (нөмірі, сериясы, берілген күні)
2
Жоғары, орта медициналық білімі бар медицина қызметкерлері, әлеуметтік қызметкерлер мен психологтар лауазымдарының саны (штаттық, бос емес)
3
Медициналық қызметкерлерде маман сертификатының болуы
4
Біліктілік санаттары бар мамандардың жалпы саны (1, 2 және жоғары санаттар бойынша)
5
Мамандарда соңғы 5 жыл ішінде біліктілікті арттыру курстарынан өткені туралы куәліктердің бар болуы (персоналдың жалпы санына %)
6
Шұғыл көрсетілімдер бойынша медициналық көмек көрсету және дәрілік формулярға сәйкес дәрілік заттармен қамтамасыз ету
7
Медициналық құралды пайдаланудың тиімділігі (%)
8
Бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы және олардың бекітілген нысандарға сәйкес келуі
9
АИТВ-инфекцияларын профилактикалау, вирустық гепатиттермен ауыратын науқастарды немесе оларға күдіктілерді анықтау шаралары
10
МСАК деңгейінде алдын-алуға болатын тіркелген халық арасында ана өлімі жағдайларының саны
11

Соблюдение требований Положения о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих онкологическую помощь населению Республики Казахстан, утвержденного приказом МЗ РК от 12 августа 2011 года № 540
34
Проведение регулярного анализа причин позднего выявления злокачественных новообразований и разработка мероприятий по их устранению;
35
Экспертиза медицинской документации (амбулаторных карт);
Примечание: расшифровка аббревиатур
ВИЧ – вирус иммунодефицита человека,
ГОБМП – гарантированный объем бесплатной медицинской помощи
Форма
Проверочный лист
для организаций здравоохранения, оказывающих наркологическую помощь
Место составления                         Дата «___» ______ 201___ г.
Наименование государственного органа ________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(дата, №)
Наименование проверяемого субъекта __________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Руководитель организации ____________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
№ пп
Перечень требований
Да /нет
1
Наличие лицензии на медицинскую деятельность, приложений к лицензии (номер, серия, дата выдачи);
2
Число должностей (штатных, занятых) медицинских работников с высшим, средним медицинским образованием
3
Наличие сертификатов специалиста у медицинских работников;
4

ҚР ДСМ 2011 жылғы 12 тамыздағы № 540 бұйрығымен бекітілген Онкологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ереженің талаптарын сақтау
34
Қатерлі ісіктерді кеш айқындаудың себептерін үнемі талдау және оларды жою бойынша іс-шараларды әзірлеу
35
Медициналық құжаттаманың сараптамасы (амбулаториялық карталар)
Ескерту: аббревиатуралардың мағынасын ашу
АИТВ – адамның иммунитет тапшылығының вирусы,
ТМККК – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі
Нысан
Наркологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына
арналған тексеру парағы
Құрастырылу орны                  Күні «___» ________________ 201__ ж
Мемлекеттік органның атауы __________________________________________
Тексерісті белгілеу туралы акт ______________________________________
(күні, №)
Тексерілетін субъектінің атауы ______________________________________
Орналасқан орнының мекенжайы ________________________________________
Ұйымның басшысы _____________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
р/с
Талаптардың тізбесі
Иә/жоқ
1
Медициналық қызметті көрсетуге лицензияның, лицензияға қосымшалардың бар болуы (нөмірі, сериясы, берілген күні)
2
Жоғары, орта медициналық білімі бар медицина қызметкерлері (штаттық, бос емес)
3
Медициналық қызметкерлерде маман сертификатының болуы
4

Общее число специалистов, имеющих квалификационные категории (по 1,2 и высшим категориям)
5
Наличие у медицинских работников свидетельств о прохождении курсов повышения квалификации по соответствующей специальности за последние 5 лет (% от общего количества медицинского персонала);
6
Качество ведения первичной медицинской документации и соответствие утвержденным формам
7
Мероприятия по профилактике ВИЧ-инфекции, выявлению больных или подозрительных на вирусные гепатиты
8
Показатели внутрибольничной инфекции
9
Общее количество обоснованных жалоб по сравнению с аналогичным периодом прошлого года
10
Показатель повторного поступления (в течение месяца по поводу одного и того же заболевания)
11
Число случаев необоснованной госпитализации
12
Летальность при плановой госпитализации;
13
Соответствие лечебно-диагностических мероприятий протоколам диагностики и лечения;
14
Показатели использования коечного фонда
15
Соблюдение требований Перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, утвержденных Постановлением Правительства РК
16
Случаи расхождения клинического и патологоанатомического диагнозов;
17
Обеспечение применения новых методов и средств профилактики, диагностики и лечения заболеваний;
18
Обеспечение препаратами и компонентами крови по медицинским показаниям
19
Показатели работы Службы внутреннего контроля (аудита)
20

Біліктілік санаттары бар мамандардың жалпы саны (1, 2 және жоғары санаттар бойынша)
5
Медициналық қызметкерлерде тиісті мамандық бойынша соңғы 5 жыл ішінде біліктілікті арттыру курстарынан өткені туралы куәліктердің бар болуы (медициналық персоналдың персоналдың жалпы санынан %)
6
Бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы және олардың бекітілген нысандарға сәйкес келуі
7
АИТВ-инфекцияларын профилактикалау, вирустық гепатиттермен ауыратын науқастарды немесе оларға күдіктілерді анықтау шаралары
8
Ауруханаішілік инфекцияның көрсеткіштері
9
Өткен жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда негізді шағымдардың жалпы саны
10
Қайтадан түсу көрсеткіші (ай ішінде бір ауру бойынша)
11
Негізсіз емдеуге жатқызу жағдайларының саны
12
Жоспарлы емдеуге жатқызу кезіндегі өлім
13
Емдеу-диагностикалық іс-шаралардың диагностикалау мен емдеудің хаттамаларына сәйкес келуі
14
Төсек қорын пайдаланудың көрсеткіштері
15
ҚР Үкіметінің қаулысымен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі тізбесінің талаптарын сақтау
16
Клиникалық және патологоанатомиялық диагноздар айырмашылығының жағдайлары
17
Аурулар профилактикасының, диагностикалаудың және емдеудің жаңа әдістері мен құралдарын пайдалануды қамтамасыз ету
18
Медициналық көрсетілімдер бойынша қан препараттарымен және компоненттерімен қамтамасыз ету
19
Ішкі бақылау (аудит) қызметінің жұмыс көрсеткіштері
20

Соблюдение требований заполнения и выдачи форм первичной медицинской документации, утвержденных Приказом № 907 от 23.11.2010 г.
21
Соблюдение требований Правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности, утвержденных Постановлением Правительства РК от 31.10.11 года № 1241
22
Соблюдение порядка оказания платных медицинских услуг
23
Проведение анализа эффективности, оказываемой наркологической помощи.
24
Осуществление медико-психологической поддержки больных с зависимостью от алкоголя и (или) других ПАВ, проведение профилактических мероприятий с больными с зависимостью от алкоголя и (или) других ПАВ, прошедшими медико-социальную реабилитацию
25
Экспертиза медицинской документации (амбулаторных карт);
Примечание: расшифровка аббревиатур
ВИЧ – вирус иммунодефицита человека,
ВБИ – внутрибольничная инфекция,
ГОБМП – гарантированный объем бесплатной медицинской помощи
Форма
Проверочный лист
для организаций здравоохранения, оказывающих психиатрическую помощь
Место составления                         Дата «___» ______ 201___ г.
Наименование государственного органа ________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(дата, №)
Наименование проверяемого субъекта __________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Руководитель организации ____________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
№ пп
Перечень требований
Да/нет
1
Наличие лицензии на медицинскую деятельность, приложений к лицензии (номер, серия, дата выдачи);
2
Число должностей (штатных, занятых) медицинских работников с высшим, средним медицинским образованием
3
Наличие сертификатов специалиста у медицинских работников;
4

23.11.2010 жылғы № 907 бұйрығымен бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманың, оның ішінде туу, өлім және перинаталдық өлім жағдайларын растайтын нысандарын толтырудың және берудің талаптарын сақтау
21
ҚР Үкіметінің 31.10.2011 жылғы № 1241 қаулысымен бекітілген Уақытша еңбекке жарамсыздыққа сараптама жүргізу, уақытша еңбекке жарамсыздық парағын және анықтамасын беру ережесінің талаптарын сақтау
22
Ақылы қызметтерді көрсету тәртібін сақтау
23
Көрсетілетін наркологиялық көмектің тиімділігін талдау
24
Алкогольдік және (немесе) басқа ПБЗ тәуелділігі бар науқастарды медициналық-психологиялық қолдауды жүзеге асыру, медициналық-әлеуметтік оңалтудан өткен алкогольдік және (немесе) басқа ПБЗ тәуелділігі бар науқастармен профилактикалық іс-шараларды өткізу
25
Медициналық құжаттаманың сараптамасы (амбулаториялық карталар)
Ескерту: аббревиатуралардың мағынасын ашу
АИТВ – адамның иммунитет тапшылығының вирусы,
АІИ – ауруханаішілік инфекция,
ТМККК – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі
Нысан
Психиатриялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына
арналған тексеру парағы
Құрастырылу орны                    Күні «___» ______________ 201__ ж
Мемлекеттік органның атауы __________________________________________
Тексерісті белгілеу туралы акт ______________________________________
(күні, №)
Тексерілетін субъектінің атауы ______________________________________
Орналасқан орнының мекенжайы ________________________________________
Ұйымның басшысы _____________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
р/с
Талаптардың тізбесі
Иә/жоқ
1
Медициналық қызметті көрсетуге лицензияның, лицензияға қосымшалардың бар болуы (нөмірі, сериясы, берілген күні)
2
Жоғары, орта медициналық білімі бар медицина қызметкерлері лауазымдарының саны (штаттық, бос емес)
3
Медициналық қызметкерлерде маман сертификатының болуы
4

Соблюдение требований заполнения и выдачи форм первичной медицинской документации, в том числе удостоверяющей случаи рождения, смерти и перинатальной смерти, утвержденных Приказом № 907 от 23.11.2010 г. «Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения»
27
Соблюдение Перечня болезней подлежащих стационарному и стационарозамещающему лечению, в соответствии с Международной статистической классификацией болезней (МКБ-10);
28
Соблюдение порядка оказания платных медицинских услуг
Примечание: расшифровка аббревиатур
ВИЧ – вирус иммунодефицита человека
Форма
Проверочный лист
для организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность
в сфере восстановительного лечения и медицинской реабилитации
Место составления                         Дата «___» ______ 201___ г.
Наименование государственного органа ________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(дата, №)
Наименование проверяемого субъекта __________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Руководитель организации ____________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
№ пп
Перечень требований
Да/нет
1
Наличие лицензии на медицинскую деятельность, приложений к лицензии (номер, серия, дата выдачи);
2
Число должностей (штатных, занятых) медицинских работников с высшим, средним медицинским образованием
3
Наличие сертификатов специалиста у медицинских работников;
4
Общее число специалистов, имеющих квалификационные категории (по 1,2 и высшим категориям)
5
Наличие у медицинских работников свидетельств о прохождении курсов повышения квалификации по соответствующей специальности за последние 5 лет (% от общего количества медицинского персонала);
6
Качество ведения первичной медицинской документации и соответствие утвержденным формам
7
Мероприятия по профилактике ВИЧ-инфекции, выявлению больных или подозрительных на вирусные гепатиты
8
Анализ заболеваемости, выявление факторов риска, расследование вспышек ВБИ и принятие мер по их ликвидации
9
Эффективность использования медицинской техники (%);.
10
Соблюдение требований Перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, утвержденных Постановлением Правительства РК
11
Соответствие лечебно-диагностических мероприятий протоколам диагностики и лечения;
12
Обеспечение применения новых методов и средств профилактики, диагностики и лечения заболеваний;
13
Общее количество обоснованных жалоб по сравнению с аналогичным периодом прошлого года
14
Соблюдение Порядка оказания восстановительного лечения и медицинской реабилитации, в том числе детской медицинской реабилитации
15
Соблюдение порядка оказания платных медицинских услуг
16
Показатели использования коечного фонда
Примечание: расшифровка аббревиатур
ВИЧ – вирус иммунодефицита человека
ВБИ – внутрибольничная инфекция
Форма
Проверочный лист
для организаций здравоохранения, оказывающих дерматовенерологическую помощь
Место составления                        Дата «___» ______ 201 ___ г.
Наименование государственного органа ________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(дата, №)
Наименование проверяемого субъекта __________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Руководитель организации ____________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
№ пп
Перечень требований
Да/нет
1
Наличие лицензии на медицинскую деятельность, приложений к лицензии (номер, серия, дата выдачи);
2
Число должностей (штатных, занятых) медицинских работников с высшим, средним медицинским образованием
3
Наличие сертификатов специалиста у медицинских работников;
4
Общее число специалистов, имеющих квалификационные категории (по 1,2 и высшим категориям)
5
Наличие у медицинских работников свидетельств о прохождении курсов повышения квалификации по соответствующей специальности за последние 5 лет (% от общего количества медицинского персонала);
6
Качество ведения первичной медицинской документации и соответствие утвержденным формам
7
Анализ заболеваемости, выявление факторов риска, расследование вспышек ВБИ и принятие мер по их ликвидации
8
Эффективность использования медицинской техники (%);.
9
Соответствие лечебно-диагностических мероприятий протоколам диагностики и лечения;
10
Соблюдение требований Перечня болезней подлежащих стационарному и стационарозамещающему лечению, в соответствии с Международной статистической классификацией болезней (МКБ-10);
11
Соблюдение порядка оказания платных медицинских услуг
12
Обеспечение применения новых методов и средств профилактики, диагностики и лечения заболеваний;
13
Показатель повторного поступления (в течение месяца по поводу одного и того же заболевания)
14
Показатели использования коечного фонда
15
Число случаев необоснованной госпитализации;
16
Соблюдение требований Перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, утвержденных Постановлением Правительства РК
17
Соблюдение требований Положения об организациях, оказывающих дерматовенерологическую помощь
18
Общее количество обоснованных жалоб по сравнению с аналогичным периодом прошлого года
19
Показатели работы Службы внутреннего контроля (аудита)
20
Соблюдение требований Правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности
Примечание: расшифровка аббревиатур
ВИЧ – вирус иммунодефицита человека,
ВБИ – внутрибольничная инфекция
Форма
Проверочный лис
для организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность
в сфере службы крови
Место составления                         Дата «___» ______ 201___ г.
Наименование государственного органа ________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(дата, №)
Наименование проверяемого субъекта __________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Руководитель организации ____________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
№ пп
Перечень требований
Да/нет
1
Наличие лицензии на медицинскую деятельность, приложений к лицензии (номер, серия, дата выдачи);
2
Число должностей (штатных, занятых) медицинских работников с высшим, средним медицинским образованием
3
Наличие сертификатов специалиста у медицинских работников;
4
Общее число специалистов, имеющих квалификационные категории (по 1,2 и высшим категориям)
5
Наличие у медицинских работников свидетельств о прохождении курсов повышения квалификации по соответствующей специальности за последние 5 лет (% от общего количества медицинского персонала);
6
Эффективность использования медицинской техники (%);.
7
Учет и техническое обслуживание медицинской техники
8
Качество ведения первичной медицинской документации и соответствие утвержденным формам
9
Мероприятия по профилактике ВИЧ-инфекции, выявлению больных или подозрительных на вирусные гепатиты
10
Соответствие объемно-планировочных и конструктивных решений производственных зданий и помещений организации службы крови требованиям действующих Санитарных правил
11
Соответствие производственных помещений требованиям производственных процессов
12
Соответствие условий хранения материалов и продуктов требованиям стандарта
13
Контроль условий соблюдения «холодовой цепи» на всех этапах производства, хранения и транспортировки продуктов крови
14
Контроль инфекционной и иммунологической безопасности продуктов крови на всех этапах производства
15
Соответствие лабораторного исследования образцов донорской крови на ВИЧ-1,2, ВГВ, ВГС, сифилис требованиям стандарта
16
Соответствие лабораторного иммуногематологического исследования образцов донорской крови требованиям стандарта
17
Соответствие видов контроля качества продуктов крови требованиям стандарта
18
Соответствие характеристик лабораторного оборудования, используемого для лабораторного контроля качества продуктов крови, требованиям стандарта
19
Соответствие методов лабораторного тестирования, используемых для лабораторного контроля качества продуктов крови, требованиям стандарта
20
Соблюдение требований Перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, утвержденных Постановлением Правительства РК
Примечание: расшифровка аббревиатур
ВИЧ – вирус иммунодефицита человека
ВГВ- вирус гепатита В
ВГС-вирус гепатита С
Форма
Проверочный лист
для организаций здравоохранения, осуществляющих судебно-медицинскую,
судебно-психиатрическую, судебно-наркологическую экспертизу
Место составления                         Дата «___» ______ 201___ г.
Наименование государственного органа ________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(дата, №)
Наименование проверяемого субъекта __________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Руководитель организации ____________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
№ пп
Перечень требований
Да/нет
1
Наличие лицензии на медицинскую деятельность, приложений к лицензии (номер, серия, дата выдачи);
Число должностей (штатных, занятых) медицинских работников с высшим, средним медицинским образованием
2
Наличие сертификатов специалиста у медицинских работников;
3
Общее число специалистов, имеющих квалификационные категории (по 1, 2 и высшим категориям)
4
Наличие у медицинских работников свидетельств о прохождении курсов повышения квалификации по соответствующей специальности за последние 5 лет (% от общего количества медицинского персонала);
5
Наличие соответствующих помещений для производства экспертиз
6
Эффективность использования медицинского оборудования (%).
7
Соблюдение сроков проведения экспертизы
8
Наличие программных мероприятий, направленных на предупреждение и устранение дефектов в работе и способствующих повышению качества и эффективности проведения экспертиз
9
Соблюдение методики экспертного исследования
10
Качество ведения учетно-отчетной документации, документирование рабочих процедур
Приложение 3
к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 14 ноября 2012 года № 796
Критерии оценки степени риска
в сфере обращения лекарственных средств, изделий
медицинского назначения и медицинской техники

«Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы» 23.11.2010 жылғы № 907 бұйрығымен бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманың, оның ішінде туу, өлім және перинаталдық өлім жағдайларын растайтын нысандарын толтырудың және берудің талаптарын сақтау
27
Аурулардың халықаралық статистикалық жіктемесіне (АХЖ-10) сәйкес стационарлық және стационарды алмастыратын емдеуге жататын аурулардың тізбесін сақтау
28
Ақылы қызметтерді көрсету тәртібін сақтау
Ескерту: аббревиатуралардың мағынасын ашу
АИТВ – адамның иммунитет тапшылығының вирусы,
МСАК – медициналық-санитариялық алғашқы көмек.
Нысан
Қалпына келтіру емі және медициналық оңалту саласында қызметін
жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарына арналған тексеру
парағы
Құрастырылу орны                     Күні «___» _____________ 201__ ж
Мемлекеттік органның атауы __________________________________________
Тексерісті белгілеу туралы акт ______________________________________
(күні, №)
Тексерілетін субъектінің атауы ______________________________________
Орналасқан орнының мекенжайы ________________________________________
Ұйымның басшысы _____________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
р/с
Талаптардың тізбесі
Иә/жоқ
1
Медициналық қызметті көрсетуге лицензияның, лицензияға қосымшалардың бар болуы (нөмірі, сериясы, берілген күні)
2
Жоғары, орта медициналық білімі бар медицина қызметкерлері лауазымдарының саны (штаттық, бос емес)
3
Медициналық қызметкерлерде маман сертификатының болуы
4
Біліктілік санаттары бар мамандардың жалпы саны (1, 2 және жоғары санаттар бойынша)
5
Медициналық қызметкерлерде тиісті мамандық бойынша соңғы 5 жыл ішінде біліктілікті арттыру курстарынан өткені туралы куәліктердің бар болуы (медициналық персоналдың персоналдың жалпы санынан %)
6
Бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы және олардың бекітілген нысандарға сәйкес келуі
7
АИТВ-инфекцияларын профилактикалау, вирустық гепатиттермен ауыратын науқастарды немесе оларға күдіктілерді анықтау шаралары
8
АІИ сырқаттануды талдау, тәуекел факторларын айқындау, тарауын тергеу және оларды жою бойынша шараларды қабылдау
9
Медициналық техниканы пайдаланудың тиімділігі (%)
10
ҚР Үкіметінің қаулысымен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі тізбесінің талаптарын сақтау
11
Емдеу-диагностикалық шаралардың диагностика мен емдеудің хаттамаларына сәйкес келуі
12
Аурулар профилактикасының, диагностикалаудың және емдеудің жаңа әдістері мен құралдарын пайдалануды қамтамасыз ету
13
Өткен жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда негізді шағымдардың жалпы саны
14
Қалпына келтіру емін көрсету және медициналық оңалту, оның ішінде балаларды медициналық оңалту тәртібін сақтау
15
Ақылы қызметтерді көрсету тәртібін сақтау
16
Төсек қорын пайдаланудың көрсеткіштері
Ескерту: аббревиатуралардың мағынасын ашу
АИТВ – адамның иммунитет тапшылығының вирусы,
АІИ – ауруханаішілік инфекция,
ТМККК – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі
Нысан
Дерматовенерологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау
ұйымдарына арналған тексеру парағы
Құрастырылу орны                       Күні «___» ___________ 201__ ж
Мемлекеттік органның атауы __________________________________________
Тексерісті белгілеу туралы акт ______________________________________
(күні, №)
Тексерілетін субъектінің атауы ______________________________________
Орналасқан орнының мекенжайы ________________________________________
Ұйымның басшысы _____________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
р/с
Талаптардың тізбесі
Иә/жоқ
1
Медициналық қызметті көрсетуге лицензияның, лицензияға қосымшалардың бар болуы (нөмірі, сериясы, берілген күні)
2
Жоғары, орта медициналық білімі бар медицина қызметкерлері лауазымдарының саны (штаттық, бос емес)
3
Медициналық қызметкерлерде маман сертификатының болуы
4
Біліктілік санаттары бар мамандардың жалпы саны (1, 2 және жоғары санаттар бойынша)
5
Медициналық қызметкерлерде тиісті мамандық бойынша соңғы 5 жыл ішінде біліктілікті арттыру курстарынан өткені туралы куәліктердің бар болуы (медициналық персоналдың персоналдың жалпы санынан %)
6
Бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы және олардың бекітілген нысандарға сәйкес келуі
7
АІИ сырқаттануды талдау, тәуекел факторларын айқындау, тарауын тергеу және оларды жою бойынша шараларды қабылдау
8
Медициналық техниканы пайдаланудың тиімділігі (%)
9
Емдеу-диагностикалық шаралардың диагностика мен емдеудің хаттамаларына сәйкес келуі
10
Аурулардың халықаралық статистикалық жіктемесіне (АХЖ-10) сәйкес стационарлық және стационарды алмастыратын емдеуге жататын аурулардың тізбесін сақтау
11
Ақылы қызметтерді көрсету тәртібін сақтау
12
Аурулар профилактикасының, диагностикалаудың және емдеудің жаңа әдістері мен құралдарын пайдалануды қамтамасыз ету
13
Қайтадан түсу көрсеткіші (ай ішінде бір ауру бойынша)
14
Төсек қорын пайдаланудың көрсеткіштері
15
Негізсіз емдеуге жатқызу жағдайларының саны
16
ҚР Үкіметінің қаулысымен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі тізбесінің талаптарын сақтау
17
Дерматовенерологиялық көмек көрсететін ұйымдар туралы ереженің талаптарын сақтау
18
Өткен жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда негізді шағымдардың жалпы саны
19
Ішкі бақылау (аудит) қызметінің жұмыс көрсеткіштері
20
ҚР Үкіметінің 31.10.2011 жылғы № 1241 қаулысымен бекітілген Уақытша еңбекке жарамсыздыққа сараптама жүргізу, уақытша еңбекке жарамсыздық парағын және анықтамасын беру ережесінің талаптарын сақтау
Ескерту: аббревиатуралардың мағынасын ашу
АИТВ – адамның иммунитет тапшылығының вирусы,
АІИ – ауруханаішілік инфекция,
ТМККК – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі
Нысан
Қан қызметі саласында қызметін жүзеге асыратын денсаулық сақтау
ұйымдарына арналған тексеру парағы
Құрастырылу орны                      Күні «___» ____________ 201__ ж
Мемлекеттік органның атауы __________________________________________
Тексерісті белгілеу туралы акт ______________________________________
(күні, №)
Тексерілетін субъектінің атауы ______________________________________
Орналасқан орнының мекенжайы ________________________________________
Ұйымның басшысы _____________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
р/с
Талаптардың тізбесі
Иә/жоқ
1
Медициналық қызметті көрсетуге лицензияның, лицензияға қосымшалардың бар болуы (нөмірі, сериясы, берілген күні)
2
Жоғары, орта медициналық білімі бар медицина қызметкерлері лауазымдарының саны (штаттық, бос емес)
3
Медициналық қызметкерлерде маман сертификатының болуы
4
Біліктілік санаттары бар мамандардың жалпы саны (1, 2 және жоғары санаттар бойынша)
5
Медициналық қызметкерлерде тиісті мамандық бойынша соңғы 5 жыл ішінде біліктілікті арттыру курстарынан өткені туралы куәліктердің бар болуы (медициналық персоналдың персоналдың жалпы санынан %)
6
Медициналық техниканы пайдаланудың тиімділігі (%)
7
Медициналық техниканы есепке алу және оған техникалық қызмет көрсету
8
Бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы және олардың бекітілген нысандарға сәйкес келуі
9
АИТВ-инфекцияларын профилактикалау, вирустық гепатиттермен ауыратын науқастарды немесе оларға күдіктілерді анықтау шаралары
10
Қан қызмет ұйымының өндірістік ғимараттары мен жайларының көлемдік-жоспарлы және конструкциялық шешімдерінің қолданыстағы Санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес келуі
11
Өндірістік жайлардың өндірістік үдерістердің талаптарына сәйкес келуі
12
Материалдарды және өнімдерді сақтау жағдайларының стандарттың талаптарына сәйкес келуі
13
Қан өнімдерін өндірудің, сақтаудың және тасымалдаудың барлық кезеңдерінде «суық тізбені» сақтау жағдайларын бақылау
14
Өндірістің барлық кезеңдерінде қан өнімдерінің инфекциялық және иммунологиялық қауіпсіздігін бақылау
15
Донорлық қанның үлгілерін АИТВ-1,2, ВГВ, ВГС, мерезге зертханалық зерттеудің стандарт талаптарына сәйкес келуі
16
Донорлық қанның үлгілерін зертханалық иммуногематологиялық зерттеудің стандарт талаптарына сәйкес келуі
17
Қан өнімдерінің сапасын бақылау түрлерінің стандарт талаптарына сәйкес келуі
18
Қан өнімдерінің сапасын зертханалық бақылау үшін пайдаланылатын зертханалық құралдар сипаттамаларының стандарт талаптарына сәйкес келуі
19
Қан өнімдерінің сапасын зертханалық бақылау үшін пайдаланылатын зертханалық тестілеу әдістерінің стандарт талаптарына сәйкес келуі
20
ҚР Үкіметінің қаулысымен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі тізбесінің талаптарын сақтау
Ескерту: аббревиатуралардың мағынасын ашу
АИТВ – адамның иммунитет тапшылығының вирусы,
ВГВ – вирустық гепатит В,
ВГС – вирустық гепатит С
Нысан
Сот-медициналық, сот-психиатриялық, сот-наркологиялық
сараптаманы жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарына
арналған тексеру парағы
Құрастырылу орны                       Күні «___» ___________ 201__ ж
Мемлекеттік органның атауы __________________________________________
Тексерісті белгілеу туралы акт ______________________________________
(күні, №)
Тексерілетін субъектінің атауы ______________________________________
Орналасқан орнының мекенжайы ________________________________________
Ұйымның басшысы _____________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
р/с
Талаптардың тізбесі
Иә/жоқ
1
Медициналық қызметті көрсетуге лицензияның, лицензияға қосымшалардың бар болуы (нөмірі, сериясы, берілген күні)
2
Жоғары, орта медициналық білімі бар медицина қызметкерлері лауазымдарының саны (штаттық, бос емес)
3
Медициналық қызметкерлерде маман сертификатының болуы
4
Біліктілік санаттары бар мамандардың жалпы саны (1, 2 және жоғары санаттар бойынша)
5
Медициналық қызметкерлерде тиісті мамандық бойынша соңғы 5 жыл ішінде біліктілікті арттыру курстарынан өткені туралы куәліктердің бар болуы (медициналық персоналдың персоналдың жалпы санынан %)
6
Сараптаманы жүргізу үшін тиісті жайлардың болуы
7
Медициналық техниканы пайдаланудың тиімділігі (%)
8
Сараптаманы өткізу мерзімдерін сақтау
9
Жұмыстағы кемістіктердің алдын-алуға және жоюға бағытталған және сараптаманы жүргізудің сапасын және тиімділігін арттыруға болысатын бағдарламалық шаралардың болуы
10
Сараптамалық зерттеудің әдістемесін пайдалану
11
Есепке алу-есептілік құжаттамасын жүргізу сапасы, жұмыс үдерістерін құжаттау
12
Мыналарды реттейтін нормативтік-құқықтық актілердің талаптарын сақтау:
1) медициналық қызметтердің сапасын ішкі және сыртқы сараптауды ұйымдастыру және жүргізу;
2) Қазақстан Республикасы азаматтарының және оралмандардың медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуын қамтамасыз ету;
3) ақылы қызметтерді көрсету;
4) туу, өлім және перинаталдық өлім жағдайларын растайтын бастапқы медициналық құжаттаманың нысандарын толтыру және беру
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2012 жылғы 14 қарашадағы
№ 796 бұйрығына
3-қосымша
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен
медициналық техника айналысы саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау критерийлері

1. Настоящие Критерии оценки степени риска в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники (далее - Критерии) разработаны для отнесения по степеням рисков проверяемых субъектов в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники к различным группам.
2. Проверяемые субъекты в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники - организации здравоохранения, занимающиеся фармацевтической деятельностью (далее - проверяемые субъекты).
3. Риск в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники - вероятность причинения вреда жизни или здоровью человека в результате производства, изготовления, ввоза, реализации, применения (использования) не соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, с учетом степени тяжести его последствий.
4. Отнесение проверяемых субъектов к различным группам степеней рисков осуществляется путем первичного и последующего распределения.
Первичное отнесение проверяемых субъектов к различным группам степеней рисков осуществляется с учетом объективных критериев.
Последующее отнесение проверяемых субъектов к различным группам степеней рисков осуществляется с учетом субъективных критериев.
5. По объективным критериям:
1) к группе высокой степени риска в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники относятся организации здравоохранения, осуществляющие:
фармацевтическую деятельность, связанную с изготовлением лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
фармацевтическую деятельность, связанную с оптовой реализацией лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры;
медицинскую деятельность, связанную с оказанием стационарной помощи, скорой медицинской помощи и санитарной авиации;
деятельность в сфере службы крови;
2) к группе средней степени риска в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники относятся организации здравоохранения, осуществляющие:
фармацевтическую деятельность, связанную с производством лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
фармацевтическую деятельность, связанную с оптовой реализацией лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
медицинскую деятельность, связанную с оказанием амбулаторно-поликлинической помощи;
медицинскую деятельность, связанную с организацией восстановительного лечения и медицинской реабилитации;
деятельность в сфере профилактики вируса иммунодефицита человека (ВИЧ)/ синдрома приобретенного иммунодефицита (СПИД);

1. Осы Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника айналысы саласындағы жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі – Критерийлер) дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы тексерілетін субъектілерді тәуекел дәрежесі бойынша әр түрлі топтарға бөлу үшін әзірленді.
2. Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы тексерілетін субъектілер – жеке кәсіпкерлік саласындағы денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жеке медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын жеке тұлғалар (бұдан әрі - тексерілетін субъектілер).
3. Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы тәуекел – Қазақстан Республикасы заңнамаларының талаптарына сәйкес келмейтін дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өндіру, дайындау, әкелу, сату, қолдану (пайдалану) нәтижесінде, оның салдарының күрделі дәрежесін есепке ала отырып, адам өміріне немесе денсаулығына зиян келтіру ықтималдығы.
4. Тексерілетін субъектілерді тәуекел дәрежесінің түрлі топтарына бөлу бастапқы және кейінгі бөлулер жолымен жүзеге асырылады.
Тексерілетін субъектілерді тәуекел дәрежесінің түрлі топтарына бастапқы бөлу объективті критерийлер ескеріле отырып, жүргізіледі.
Тексерілетін субъектілерді тәуекел дәрежесінің түрлі топтарына кейіннен бөлу субъективті критерийлерді ескере отырып, жүргізіледі.
5. Объективті критерийлер бойынша:
1) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы тәуекелдің жоғары дәрежелі тобына жататын денсаулық сақтау ұйымдары:
дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы дайындаумен байланысты фармацевтикалық қызмет;
құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар және прекурсорлар бар дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме саудада өткізумен байланысты фармацевтикалық қызмет;
стационарлық көмекпен, жедел медициналық көмекпен және санитариялық авиациямен байланысты медициналық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар;
қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар;
2) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы тәуекелдердің орташа дәрежелі тобына жататын денсаулық сақтау ұйымдары:
дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өндірумен байланысты фармацевтикалық қызметпен айналысатын ұйымдар;
дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме саудада өткізумен байланысты фармацевтикалық қызметпен айналысатын ұйымдар;
амбулаториялық - емханалық көмек көрсетумен айналысатын ұйымдар;
қалпына келтіре емдеу және медициналық оңалту ұйымдары;
адамның иммун тапшылығы вирусы (АИТВ)/жұқтырылған иммун тапшылығы синдромы (ЖИТС) профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар;

3) к группе незначительной степени риска в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники относятся организации здравоохранения, осуществляющие:
фармацевтическую деятельность, с внедрением государственных стандартов надлежащих практик в сфере обращения лекарственных средств;
фармацевтическую деятельность, связанную с розничной реализацией лекарственных средств, изделий медицинского назначения;
деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
6. Субъективные критерии в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники определяются согласно приложению 1 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии дифференцированы по бальной системе на три вида:
1) грубые нарушения - от 40 баллов и выше;
2) средние нарушения - от 5 баллов до 40 баллов;
3) незначительные нарушения - от 1 балла до 5 баллов.
7. Проверяемые субъекты при наборе:
1) 40 баллов (включительно) и выше относятся к группе высокой степени риска;

3) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы тәуекелдердің болмашы дәрежелі тобына жататын денсаулық сақтау ұйымдары:
дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы тиісті практиканың мемлекеттік стандарттарын енгізген ұйымдар;
дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы бөлшек саудада өткізумен байланысты фармацевтикалық қызметпен айналысатын ұйымдар;
сот медицинасы және патологиялық анатомия саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар;
халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар.
6. Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы субъективті критерийлерді бағалау осы Критерийлерге 1-қосымшаға сәйкес анықталады.
Субъективті критерийлер балдық жүйемен үш түрге бөлінген:
1) өрескел бұзушылықтар – 40 балл және одан жоғары;
2) орташа бұзушылықтар – 5 балдан 40 балға дейін;
3) болмашы бұзушылықтар – 1 балдан 5 балға дейін.
7. Тексерілетін субъектілер:
1) 40 (қоса алғанда) және одан жоғары балл жинағанда тәуекелдің жоғары дәрежелі тобына жатқызылады;

2) от 5 (включительно) до 40 баллов относятся к группе средней степени риска;
3) от 1 (включительно) до 5 баллов относятся к группе незначительной степени риска.
8. Основанием для приоритетного планирования проведения проверок субъектов внутри одной группы риска являются:
1) наибольшая сумма присвоенных баллов;
2) наибольший не проверенный период, в том числе не проведение проверки с момента получения государственной лицензии на осуществление вида фармацевтической деятельности.

2) 5-тен (қоса алғанда) бастап 40 балға дейін жинағанда тәуекелдің орташа дәрежелі тобына жатқызылады;
3) 1-ден (қоса алғанда) 5 балға дейін жинағанда тәуекелдің болмашы дәрежелі тобына жатқызылады.
8. Тәуекелдің бір тобының ішінде тексерілетін субъектілерге тексеруді жүргізуде басымдылықпен жоспарлау үшін:
1) берілген балдың жоғары саны;
2) ең көп тексерілмеген мерзім, соның ішінде фармацевтикалық қызмет түрін жүзеге асыруға мемлекеттік лицензия алған уақыттан бері тексерудің жүргізілмеуі негіз болып табылады.

9. Расчет по определению степени риска проверяемого субъекта для установления периодичности проверки осуществляется специалистом государственного органа в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники и утверждается главным государственным фармацевтическим инспектором области, городов Алматы, Астана по форме согласно приложению 2 к настоящим Критериям.
Приложение 1
к Критериям оценки степени риска
в сфере обращения лекарственных
средств, изделий медицинского
назначения и медицинской техники
Субъективные критерии в сфере обращения лекарственных средств,
изделий медицинского назначения и медицинской техники
№ п/п
Наименование критериев
Баллы

9. Тексеру мерзімділігін белгілеу үшін тексерілетін субъектінің тәуекел дәрежесін анықтау бойынша есептеуді дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы мемлекеттік органның маманы жүзеге асырады және облыстардың Алматы, Астана қалаларының бас мемлекеттік фармацевтика инспекторымен осы Критерийлерге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бекітіледі.
Дәрілік заттардың, медициналық
мақсаттағы бұйымдар мен
медициналық техниканың
айналысының тәуекел дәрежесін
бағалау критерийлеріне
1-қосымша
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен
медициналық техниканың айналысы саласындағы субъективті
критерийлері
р/с
Критерийлердің атауы
Балдар

1. Грубые нарушения
1
Отсутствие государственной лицензии на фармацевтическую деятельность и приложений на подвиды деятельности
40
2
Отсутствие государственной лицензии на виды деятельности, связанные с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров и приложений на подвиды деятельности
40
3
Нарушение условий, связанных с переоформлением государственной лицензии на фармацевтическую деятельность и приложений на подвиды деятельности
40
4
Нарушение условий переоформления государственной лицензии на виды деятельности, связанные с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров и приложений на подвиды деятельности
40
5
Несоответствие утвержденным квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании фармацевтической деятельности для объектов, осуществляющих оптовую реализацию лекарственных средств, изделий медицинского назначения, медицинской техники
40
6
Несоответствие утвержденным квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании фармацевтической деятельности для объектов, осуществляющих розничную реализацию лекарственных средств, изделий медицинского назначения, медицинской техники
40
7
Несоответствие утвержденным квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании фармацевтической деятельности для объектов, осуществляющих изготовление лекарственных препаратов и изделий медицинского назначения
40
8
Несоответствие утвержденным квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании фармацевтической деятельности для организаций по производству лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
40
9
Несоответствие утвержденным квалификационным требованиям к деятельности, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров
40
10
Закуп лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники у субъектов, не имеющих лицензии на оптовую реализацию лекарственных средств и (или) изделий медицинского назначения и медицинской техники
40
11
Осуществление оптовой реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, субъектам не имеющим лицензии на оптовую и /или розничную реализацию, а также организациям, без лицензии на медицинскую деятельность
40
12
Осуществление оптовой реализации субстанций лекарственных средств аптекам и организациям по производству лекарственных средств, не имеющим лицензии на изготовление и (или) производство лекарственных средств
40
13
Непроведение мероприятий по предупреждению поступления некачественных лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники и недопущению снижения их качества при хранении и реализации
40
14
Необеспечение помещений, в которых осуществляется хранение лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники приборами (термометры, гигрометры)
40
15
Отсутствие журнала регистрации температурного режима и влажности, регистрация параметров воздуха и работника, ответственного за обеспечение сохранности качества лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
40
16
Отсутствие контроля при приеме лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники по количеству и качеству
40
17
Отсутствие соблюдения и учета сроков годности лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
40
18
Несоблюдение требований по хранению лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники на объектах оптовой реализации, не соответствующих сопроводительным документам, с истекшим сроком годности, не прошедших государственную регистрацию и сертификацию в Республике Казахстан, не соответствующих законодательству Республики Казахстан
40
19
Наличие фактов закупа, производства, хранения, транспортировки, рекламы, применения, обеспечения и реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, незарегистрированных в Республике Казахстан
40
20
Наличие фактов закупа, производства, хранения, транспортировки, рекламы, применения, обеспечения и реализации фальсифицированных лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
40
21
Наличие фактов закупа, производства, хранения, транспортировки, рекламы, применения, обеспечения и реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники без сертификата соответствия
40
22
Наличие фактов закупа, производства, хранения, транспортировки, рекламы, применения, обеспечения и реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники с истекшим сроком годности
40
23
Несоблюдение условий хранения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
40
24
Несоблюдение порядка транспортировки лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
40
25
Несоблюдение правил и порядка хранения, транспортировки и учета лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры
40
26
Несоблюдение порядка оптовой реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники и лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры
40
27
Нарушение требований законодательства в сфере обращения лекарственных средств о рекламе лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
40
28
Нарушение правил розничной реализации населению лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры (в том числе, выписывание рецептов и отпуск лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры)
40
29
Нарушение правил розничной реализации населению лекарственных средств по рецептам врачей, в том числе отпуск лекарственных средств бесплатно или на льготных условиях для отдельных категорий больных (проверка правильности выписанного рецепта, срока его действия, совместимости выписанных лекарственных средств)
40
30
Нарушение правил уничтожения лекарственных средств, изделий медицинского назначения, медицинской техники и лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры (в т.ч. субстанций),
40
31
Осуществление технологии изготовления лекарственных препаратов и изделий медицинского назначения, изготавливаемых в условиях аптеки, магазина медицинской техники и изделий медицинского назначения и магазина оптики в нарушение требований общих статей Государственной фармакопеи Республики Казахстан, отдельных фармакопейных статей, зарубежных фармакопей, признанных действующими на территории Республики Казахстан, нормативных документов, утвержденных уполномоченным органом в области здравоохранения
40
32
Нарушение порядка изготовления лекарственных препаратов
40
33
Нарушение порядка изготовления стерильных лекарственных препаратов
40
34
Нарушение порядка изготовления изделий медицинского назначения
40
35
Отсутствие провизора-аналитика, ответственного за организацию и проведение контроля качества изготовляемых лекарственных препаратов в аптеке и снижения риска допущения ошибок при изготовлении лекарственных препаратов и не обеспечение его рабочего места необходимыми условиями
40
36
Нарушение требований по проведению внутриаптечного контроля
40
37
Нарушение требований по проведению предупредительных мероприятий
40
38
Нарушение требования по проведению приемочного контроля
40
39
Нарушение требования по проведению письменного контроля
40
40
Нарушение требования по проведению опросного контроля
40
41
Нарушение требования по проведению органолептического контроля
40
42
Нарушение требования по проведению физического контроля
40
43
Нарушение требования по проведению химического контроля
40
44
Нарушение требования по проведению контроля при отпуске
40
45
Нарушение требований организации работы по контрольно-аналитическому обслуживанию аптеки
40
46
Нарушение требований по учету, отпуску, сверки, уничтожению, хранению лекарственных средств (в т.ч. субстанций), содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры
40
47
Несоблюдение требований по хранению, распределению, отпуску, учету и уничтожению специальных рецептурных бланков и требований
40
48
Несоблюдение сроков хранения лекарственных препаратов изготовляемых в аптеке (для аптек с правом изготовления)
40
49
Нарушение требований правил маркировки лекарственного средства
40
50
Нарушение правил хранения, транспортировки и реализации (отгрузки, приемки) этилового спирта
40
51
Нарушение определения и обеспечения потребности медицинской организации в лекарственных средствах при оказании скорой, стационарной и стационарозамещающей помощи в рамках в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
40
52
Нарушение определения и обеспечения потребности медицинской организации в лекарственных средствах при оказании амбулаторно-поликлинической помощи в рамках в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в соответствии с утвержденным Перечнем
40
53
Нарушение организации обеспечения принципов закупа лекарственных средств, предназначенных для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, лекарственные средства, изделия медицинского назначения закупаются по ценам, превышающим установленных уполномоченным органом
40
54
Несоблюдение способов закупа лекарственных средств, профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов, изделий медицинского назначения и медицинской техники по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
40
55
Нарушение использования (назначения) лекарственных средств, а так же лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные веществ и прекурсоры в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
40
56
Отсутствие в медицинских организациях анализа использования (назначения) лекарственных средств, результатов мониторинга побочных реакций и регулирование вопросов рационального использования лекарственных средств
40
57
Отсутствие учета лекарственных средств, предназначенных для оказания медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в медицинских организациях в суммовом и количественном выражениях в медицинской документации и в автоматизированной программе учета использования лекарственных средств
40
58
Отсутствие раздельного хранения и учета лекарственных средств, предназначенных для оказания медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, и лекарственных средств, приобретенных за счет средств медицинской организации для оказания платных услуг
40
59
Необеспечение граждан лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения, необходимыми для осуществления медицинских процедур и не ведение листов назначений по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения
40
60
Неразмещение информации для пациентов в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, а также в местах наглядной информации медицинских организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь и объектов в сфере обращения лекарственных средств, осуществляющих фармацевтические услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
40
61
Нарушение правил отпуска лекарственных средств через объекты в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, осуществляющих фармацевтические услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, в том числе лекарственными средствами, содержащими наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры
40
62
Необеспечение граждан, страдающих туберкулезом, при амбулаторном лечении противотуберкулезными лекарственными средствами
40
63
Отсутствие учета в суммовом и количественном выражении в автоматизированной программе учета использования лекарственных средств лекарственных средств, приобретенных для оказания амбулаторно-поликлинической помощи
40
64
Непредоставление ежемесячно медицинскими организациями, оказывающими амбулаторно-поликлиническую помощь и поставщиками фармацевтических услуг реестров выписанных рецептов для амбулаторного лекарственного обеспечения и реестров рецептов, по которым осуществлен отпуск лекарственных средств и изделий медицинского назначения в местный орган управления здравоохранения
40
65
Нарушение выписывания и оформления медицинскими работниками организаций здравоохранения рецептов на отпуск лекарственных средств
40
66
Нарушение правил назначения лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры
40
67
Нарушение правил использования лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры в медицинских целях
40
68
Нарушение правил выписывания рецептов и отпуск лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры
40
69
Нарушение требований по хранению, распределению, отпуску, учету и уничтожению специальных рецептурных бланков и требований, выписываемых на лекарственные средств, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры
40
70
Соблюдение правил хранения, транспортировки и реализации (отгрузки, приемки) этилового спирта
40
71
Отсутствие анализа за обеспечением граждан лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения необходимыми для осуществления медицинских процедур, а также для введения, и контроля за введением лекарственных средств в медицинских организациях, оказывающих стационарную, стационарозамещающую медицинскую помощь, амбулаторно-поликлиническая помощь
40

1. Өрескел бұзушылықтар
1
Фармацевтикалық қызметке мемлекеттік лицензияның және қызметтің кіші түрлеріне қосымшалардың болмауы
40
2
Есiрткi құралдары, психотроптық заттар және прекурсорлар айналымына байланысты қызмет түріне мемлекеттік лицензияның және қызметтің кіші түрлеріне қосымшалардың болмауы
40
3
Фармацевтикалық қызметке мемлекеттік лицензияның және қызметтің кіші түрлеріне қосымшаларды қайта ресімдеуге байланысты шарттардың бұзылуы
40
4
Есiрткi құралдары, психотроптық заттар және прекурсорлар айналымына байланысты қызмет түріне мемлекеттік лицензияның және қызметтің кіші түрлеріне қосымшаларды қайта ресімдеуге байланысты шарттардың бұзылуы
40
5
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың көтерме саудасын жүзеге асыратын фармацевтикалық объектілер үшін фармацевтикалық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын бекітілген біліктілік талаптарына сәйкессіздік
40
6
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың бөлшектік саудасын жүзеге асыратын фармацевтикалық объектілер үшін фармацевтикалық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын бекітілген біліктілік талаптарына сәйкессіздік
40
7
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы дайындауды жүзеге асыратын фармацевтикалық объектілер үшін фармацевтикалық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын бекітілген біліктілік талаптарына сәйкессіздік
40
9
Есірткі құралдары, психотроптық заттардың және прекурсорлардың айналымына байланысты қызметті лицензиялау кезінде қойылатын бекітілген біліктілік талаптарына сәйкессіздік
40
10
Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы дәрілік заттардың және (немесе) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың көтерме саудасына лицензиясы бар субъектілерден сатып алу
40
11
Көтерме және/немесе бөлшектік саудасына лицензиясы жоқ субъектілерге, сондай-ақ медициналық қызметке лицензиясы жоқ ұйымдарға дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың көтерме саудасын жүзеге асыру
40
12
Дәрілік заттардың субстанциялары тиісінше дәріханаларға және дәрілік заттарды дайындауға және өндіруге лицензиясы жоқ өндіруші ұйымдарға көтерме саудада босатуды жүзеге асыру
40
13
Сапасыз дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың келіп түсуінің және сақтау мен өткізу кезінде олардың сапасының төмендеуін болдырмаудың алдын алуды бойынша іс-шаралардың өткізілмеуі
40
14
Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сақтауды жүзеге асыратын үй-жайлар жылытқыш аспаптардан алыс, үй-жайлардың ішкі қабырғаларында еденнен 1,5 - 1,7 метр жоғары және есіктен кемінде 3 метр қашықтықта бекітілген аспаптармен (термометрлер, гигрометрлер) қамтамасыз етпеу
40
15
Температураның параметрлері мен ауаның ылғалдылығын бақылау белгіленген тіркеу журналының және дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың сапасының сақталуын қамтамасыз етуге жауапты тұлғаның болмауы
40
16
Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы саны мен сапасы бойынша қабылдау кезінде бақылаудың болмауы
40
17
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың жарамдылық мерзімдерін сақталмауы және есепке алынбауы
40
18
Ілеспе құжаттарға сәйкес келмейтін, жарамдылық мерзімі біткен, Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуден және сертификаттаудан өтпеген, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмейтін дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сақтау жөніндегі талаптардың сақталмауы
40
19
Қазақстан Республикасында мемлекеттiк тiркеуден өтпеген дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сатып алу, сақтау, тасымалдау, қолдану, қамтамасыз ету, таңбалау және сату фактілерінің болуы
40
20
Жалған дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сатып алу, сақтау, тасымалдау, қолдану, қамтамасыз ету, таңбалау және сату фактілерінің болуы
40
21
Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сәйкестікке сертификатысыз сатып алу, сақтау, тасымалдау, қолдану, қамтамасыз ету, таңбалау және сату фактілерінің болуы
40
22
Жарамдылық мерзiмi өткен дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сатып алу, сақтау, тасымалдау, қолдану, қамтамасыз ету, таңбалау және сату фактілерінің болуы
40
23
Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сақтау, тасымалдау және есепке алу шартын сақтамау
40
24
Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы тасымалдау тәртібін сақтау
40
25
Есірткі, психотроптық заттар және прекурсорлары бар дәрілік заттарды сақтау, тасымалдау және есепке алу тәртібін сақтамау
40
26
Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме саудада өткізу тәртібін сақтамау
40
27
Дәрiлiк заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы жарнамалау туралы дәрілік заттардың айналысы саласындағы талаптарды бұзу
40
28
Халыққа есірткі, психотроптық заттар және прекурсорлары бар дәрілік заттарды бөлшектік сатудың қағидасын (рецепттің дұрыс жазылуын, және есірткі, психотроптық заттар және прекурсорлары бар дәрілік заттардың өткізу) бұзу
40
29
Халыққа дәрілік заттарды дәрігердің рецептісі бойынша бөлшектік сатудың, оның ішінде науқастардың жекелеген санаттарына арналған тегін немесе жеңілдік жағдайында босатудың қағидасын (рецепттің дұрыс жазылуын, оның жарамдылық мерзімін, жазып берген дәрілік заттардың үйлесімділігін тексеру) бұзу
40
30
Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы және есірткі, психотроптық заттар және прекурсорлары бар дәрілік заттарды (оның ішінде субстанцияларды) жою қағидасын бұзу
40
31
Дәріхана, медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың дүкені және оптика дүкені жағдайында дайындалатын дәрілік препараттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды дайындау технологиясы Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фармакопеясының жалпы баптарының, жеке фармакопеялық баптарының, Қазақстан Республикасының аумағында қолданылады деп танылған шетелдік фармакопеялардың, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес жүзеге асыру.
40
32
Дәрілік препараттарды дайындау тәртібін бұзу
40
33
Стерильдік дәрілік препараттарды дайындау тәртібін сақтау
40
34
Медициналық мақсаттағы бұйымдарды дайындау тәртібін сақтау
40
35
Дәріханада дайындалатын дәрілік препараттардың сапасын бақылауды ұйымдастыруға және жүргізуге, сондай-ақ дәрілік препараттарды дайындау кезінде қателік жіберу қаупін төмендетуге жауапты провизор-талдаушының болуына және оның жұмыс орнын қажетті жағдайлармен қамтамасыз етпеу
40
36
Дәріханаішілік бақылау жүргізу жөніндегі талаптарды бұзу
40
37
Сақтандыру іс-шаралары бойынша талаптарды бұзу
40
38
Қабылдау бақылауын жүргізу жөніндегі талаптарды бұзу
40
39
Жазбаша бақылау жүргізу жөніндегі талаптарды бұзу
40
40
Сұрау бақылауды жүргізу бойынша талаптарды бұзу
40
41
Органолептикалық бақылау бойынша талаптарды бұзу
40
42
Физикалық бақылау бойынша талаптарды бұзу
40
43
Химиялық бақылау бойынша талаптарды бұзу
40
44
Өткізу кезіндегі бақылау бойынша талаптарды бұзу
40
45
Дәріханаға бақылау-талдау қызметін көрсету жөніндегі жұмысты ұйымдастыру бойынша талаптарды бұзу
40
46
Есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды (оның ішінде субстанцияларды) есепке алу, босату, салыстыру, жою, сақтау бойынша талаптарды сақтау
40
47
Арнайы рецептілік бланкілерді сақтау, бөлу, босату, есепке алу және жою талаптарын сақтамау
40
48
Дәріханада дайындалатын (дайындау құқығы бар дәріханалар үшін) дәрілік препараттарды сақтау мерзімдерін сақтамау
40
49
Дәрілік затты таңбалау қағидасының талаптарын бұзу
40
50
Этил спиртін сақтау, тасымалдау және сату (жөнелту, қабылдау) қағидасын сақтау
40
51
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде жедел, стационарлық және стационарды алмастыратын көмек көрсету кезінде медицина ұйымдарындағы дәрілік заттарға қажеттілікті айқындау және қамтамасыз етуді бұзу
40
52
Бекітілген Тізбеге сәйкес тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде амбулаториялық-емханалық көмек көрсету кезінде медицина ұйымдарындағы дәрілік заттарға қажеттілікті айқындау және қамтамасыз етуді бұзу
40
53
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсетуге бағытталған дәрілік заттарды сатып алу қағидатын сақтай отырып, қамтамасыз етуді ұйымдастыру, дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы уәкілетті орган бекіткен бағалардан аспайтын бағалар бойынша сатып алуды бұзу
40
54
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету бойынша дәрілік заттарды, профилактикалық (иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық) препараттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сатып алу тәсілдерінің сақталмауы
40
55
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде дәрілік заттардың, сондай-ақ есірткі, психотроптық заттар және прекурсорлары бар дәрілік заттарды (тағайындау) пайдалануды бұзу
40
56
Медицина ұйымдарында ұдайы дәрілік заттардың пайдаланылуын (тағайындалуын), жанама әсерлерінің мониторингі нәтижелерін талдау және дәрілік заттарды ұтымды пайдалану мәселелерін реттеудің жүзеге асырылуының болмауы
40
57
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде медициналық көмек көрсетуге арналған дәрілік заттар медицина ұйымдарында медициналық құжаттамада сомалық және сандық мөлшерде және дәрілік заттарды пайдалануды есепке алудың автоматтандырылған бағдарламасында есепке алынбауы
40
58
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде медициналық көмек көрсетуге арналған дәрілік заттар және ақылы қызметтер көрсету үшін медицина ұйымының қаражаты есебінен сатып алынған дәрілік заттардың бөлек сақталуы және есепке алынуының болмауы
40
59
Азаматтарды медициналық емдеу шараларын жүзеге асыру үшін қажетті дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз ету және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекітетін тағайындау парақтарының нысаны бойынша жүргізуді қамтамасыз ету
40
60
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында, сондай-ақ амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медицина ұйымдарының және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде фармацевтикалық қызметтерді жүзеге асыратын дәрілік заттардың айналысы саласындағы объектілердің көрнекі ақпарат ілінетін орындарда пациенттерге арналған ақпаратты орналастырылмауы
40
61
Дәрілік заттарды, оның ішінде құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттар тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде фармацевтикалық қызметтерді жүзеге асыратын дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника айналысы саласындағы объектілер арқылы өткізуді бұзу
40
62
Туберкулезден зардап шегетін азаматтар амбулаториялық емдеу кезінде туберкулезге қарсы дәрілік заттармен тегін қамтамасыз етілмеуі
40
63
Амбулаториялық дәрі-дәрмекпен тегін қамтамасыз ету кезінде амбулаториялық дәрі-дәрмектердің пайдаланылуын автоматтандырылған бағдарламада сомалық және сандық мөлшерінің есепке алынбауы
40
64
Ай сайын, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша денсаулық сақтауды басқарудың жергілікті органдарына амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медицина ұйымдары-амбулаториялық дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету үшін жазылған рецептілер тізілімін және фармацевтикалық қызметтерді көрсететін - дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды өткізуде жүзеге асыру бойынша рецептілер тізілімін ұсынбауы
40
65
Рецептілердің жазып беруін және денсаулық сақтау ұйымдарының медицина қызметкерлері өткізілетін дәрілік заттардың ресімдеуін бұзу
40
66
Есірткі, психотроптық заттар және прекурсорлары бар дәрілік заттарды тағайындау қағидасын бұзу
40
67
Есірткі, психотроптық заттар және прекурсорлары бар дәрілік заттарды медициналық мақсатта пайдалану қағидасын бұзу
40
68
Рецептілерді жазу және Есірткі, психотроптық заттар және прекурсорлары бар дәрілік заттарды босату қағидасын бұзу
40
69
Арнайы рецептілік бланкілерді сақтау, бөлу, босату, есепке алу және жою және жазып берілетін есірткі, психотроптық заттар және прекурсорлары бар дәрілік заттарға қойылатын талаптарды бұзу
40
70
Этил спиртін сақтау, тасымалдау және сату (жөнелту, қабылдау) қағидасын сақтау
40
71
Халықты медициналық рәсімдерді жүзеге асыруға қажетті дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен және медициналық техникамен қамтамасыз етудің, сондай-ақ стационарлық, стационарды алмастыратын медициналық көмекті, амбулаториялық-емханалық көмекті көрсететін медициналық ұйымдарында дәрілік заттарды жүргізу және жүргізуді бақылауға арналған талдаудың жоқтығы
40

2. Средние нарушения
72
Непрохождение курсов повышения квалификации специалистами не реже одного раза в пять лет
5
73
Отсутствие вывески с указанием наименования субъекта фармацевтической деятельности, его организационно-правовой формы и режима работы на государственном и русском языках
5
74
Неразмещение в удобном для ознакомления месте копии государственной лицензии на фармацевтическую деятельность и приложения к ней
5
75
Отсутствие в удобном для ознакомления месте информации о телефонах и адресах территориальных подразделений государственного органа в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
5
76
Непредоставление пациенту информации при розничной реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
5
77
Отсутствие информации о сроках хранения лекарственных препаратов, изготовляемых в аптеке (для аптек с правом изготовления)
5
78
Отсутствие в удобном для ознакомления месте информации о перечне лекарственных средств и специализированных лечебных продуктов для бесплатного и (или) льготного обеспечения отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями на амбулаторном уровне
5
79
В зале обслуживания населения неправильное оформление витрин, информационных стендов, размещение рекламной информации (листки, буклеты профилактического характера)
5
80
В объектах розничной реализации, имеющих соответствующие договоры с местными органами государственного управления здравоохранением, не размещены списки и образцы подписей лиц, имеющих право подписывать рецепты на бесплатное и (или) льготное получение лекарственных средств, утвержденные руководителем соответствующей организации здравоохранения
5
81
Непредоставление информации о неправильно выписанных рецептах
5
82
Несоблюдение сроков хранения рецептов и не соблюдение процедуры их уничтожения
5
83
Непроведение мониторинга побочных действий лекарственных средств
5
84
Несоблюдение условий при отпуске в медицинские организации лекарственных препаратов из аптеки
5
85
Отсутствие, не ведение журнала регистрации неправильно выписанных рецептов
5
86
Отсутствие определения потребности медицинской организации в лекарственных средствах
5
87
Осуществление реализации не оприходованных и не имеющих оформленные документы лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.
5
88
Непредоставление ежегодного отчета о работе по контролю качества лекарственных препаратов, согласно утвержденной формы
5
89
Непринятие мер по недействительным рецептам, отсутствие штампа «Рецепт недействителен»
5
90
Предоставление ежегодного отчета о работе по контролю качества лекарственных препаратов
5
91
Отсутствие пометок специальным штампом медицинской организации с указанием наименования медицинской организации, ее адреса и пометкой «Бесплатно» лекарственных средств, поступивших для оказания скорой, стационарной и стационарозамещающей помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
5
92
Непроведение по мере необходимости, но не реже одного раза в год инвентаризации лекарственных средств, хранящихся в медицинских организациях
5
93
При оказании скорой помощи неотражение информации об оказанной скорой помощи с указанием наименований и объемов использованных лекарственных средств в медицинской документации по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения и непередача информации организацией скорой помощи в медицинскую организацию, оказывающую амбулаторно-поликлиническую помощь по месту жительства больного
5
94
Непредоставление ежемесячно медицинскими организациями, оказывающими амбулаторно-поликлиническую помощь и поставщиками фармацевтических услуг реестров выписанных рецептов для амбулаторного лекарственного обеспечения и реестров рецептов, по которым осуществлен отпуск лекарственных средств и изделий медицинского назначения в местный орган управления здравоохранения
5

2. Орта бұзушылықтар
72
Мамандардың бес жылдан бір реттен кем емес біліктілігін арттыру курстарынан өтпеуі
5
73
Мемлекеттік және орыс тілдерінде фармацевтикалық қызмет субъектісінің атауы, оның ұйымдық-құқықтық нысаны және жұмыс режимі көрсетілген маңдайша жазуының болмауы
5
74
Фармацевтикалық қызметке лицензиясының және оған тиісті қосымшаның көшірмелерін танысуға ыңғайлы орындарда орналастырылмауы
5
75
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника айналысы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерінің телефондары және мекенжайлары туралы ақпаратты танысуға ыңғайлы орындарда орналастырылмауы
5
76
Маман дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы бөлшек саудада өткізу кезінде пациентке ақпарат бермеу
5
77
Дәріханада дайындалатын (дайындау құқығы бар дәріханалар үшін) дәрілік препараттарды сақтау мерзімдері туралы ақпараттың болмауы
5
78
Белгілі бір аурулары бар азаматтардың жекелеген санаттарына амбулаториялық деңгейде тегін және (немесе) жеңілдікті қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттардың, бейімделген емдік өнімдердің тізбесі туралы ақпарат танысуға ыңғайлы орындарда орналастырылмауы
5
79
Халыққа қызмет көрсету залында сөрелер, ақпараттық стенділер ресімделеді, жарнамалық ақпарат (профилактикалық сипаттағы парақтар, буклеттер) дұрыс орналастырылмауы
5
80
Денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарымен тиісті шарттары бар, бөлшек саудада өткізу объектілерінде тиісті денсаулық сақтау ұйымының басшысы бекіткен тегін және (немесе) жеңілдікті берілетін дәрілік заттар рецептілеріне қол қоюға құқығы бар лауазымдық тұлғалардың тізімдері және қол қою үлгілері орналастырылмауы
5
81
Дұрыс жазып берілмеген рецептілер туралы ақпаратты ұсынбау
5
82
Рецептілерді сақтау мерзімдерін сақтау және оларды жою рәсімдерін сақтамау
5
83
Дәрiлiк заттардың жанама әсерлерiнiң мониторингiсін жүргізбеу
5
84
Дәрілік препараттарды медициналық ұйымдарға босату кезінде шарттарды сақтамау
5
85
Дұрыс жазып берілмеген рецептілерді есепке алу журналының болмауы
5
86
Медициналық ұйымдардың дәрілік заттарға қажеттілігін айқындау
5
87
Кіріске алынбаған және ресімделген құжаттары жоқ дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өткізуді жүзеге асыру
5
88
Бекітілген нысанға сәйкес дәрілік препараттардың сапасын бақылау жөніндегі жұмыс туралы жыл сайынғы есебін ұсынбау
5
89
«Рецепт жарамсыз» деген мөр қойылған жарамсыз рецептілер бойынша шара қабылдамау
5
90
Дәрілік препараттардың сапасын бақылау жөніндегі жұмыс туралы жыл сайынғы есебін ұсыну
5
91
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде жедел, стационарлық, стационарды алмастыратын көмек көрсету үшін түскен дәрілік заттар медицина ұйымының атауы, оның мекенжайы көрсетіле отырып, медицина ұйымының арнайы мөртаңбасымен және «Тегін» деген белгінің болмауы
5
92
Қажеттілігіне қарай, бірақ жылына кемінде бір рет медицина ұйымдарында сақталатын дәрілік заттарды түгендеу жүргізбеу
5
93
Жедел жәрдем көрсету кезінде көрсетілген жедел жәрдем туралы пайдаланылған дәрілік заттардың атаулары мен көлемдері көрсетілген ақпарат денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша медициналық құжаттамада көрсетіледі. Жедел жәрдем ұйымы ақпаратты науқастың тұрғылықты жері бойынша амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медицина ұйымына берілмеуі
5
94
Ай сайын, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша денсаулық сақтауды басқарудың жергілікті органдарына амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медицина ұйымдары-амбулаториялық дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету үшін жазылған рецептілер тізілімін және фармацевтикалық қызметтерді көрсетушілер - дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды өткізуді жүзеге асыру бойынша рецептілер тізілімін ұсынбау
5