Об утверждении Методики оценки эффективности деятельности исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы, местных исполнительных органов районов (городов областного значения) по применению информационных технологий
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 25 июля 2012 года № 457. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 декабря 2012 года № 8177. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по связи и информации от 6 августа 2014 года № 186
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по связи и информации от 06.08.2014 № 186.
Во исполнение пункта 16 Правил проведения оценки эффективности деятельности исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы, местных исполнительных органов районов (городов областного значения), утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2010 года № 573, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику оценки эффективности деятельности исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы, местных исполнительных органов районов (городов областного значения) по применению информационных технологий.
2. Департаменту государственной политики в сфере информационных технологий Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Елеусизова К.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить его официальное опубликование и размещение на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу приказ Министра связи и информации Республики Казахстан от 14 июня 2011 года № 168 «Об утверждении Методики оценки эффективности деятельности исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы, местных исполнительных органов районов (городов областного значения) по применению информационных технологий» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7044, опубликован в акте «Собрание актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан 2011 года, № 36»).

Ақпараттық технологияларды қолдану бойынша облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдарының бюджеттерiнен қаржыландырылатын атқарушы органдар қызметiнiң тиiмдiлiгiн бағалау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2012 жылғы 25 шілдедегі № 457 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 10 желтоқсанда № 8177 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат агенттігі төрағасының 2014 жылғы 6 тамыздағы № 186 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Байланыс және ақпарат агенттігі төрағасының 06.08.2014 № 186 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 14 маусымдағы № 573 қаулысымен бекітілген Облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының бюджеттерінен қаржыландырылатын атқарушы органдар қызметінің тиімділігіне бағалау жүргізу ережесінің 16-тармағын орындау үшін БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ақпараттық технологияларды қолдану бойынша облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының бюджеттерінен қаржыландырылатын атқарушы органдар қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Ақпараттық технологиялар саласындағы мемлекеттік саясат департаменті (Қ.Б. Елеусізова):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен соң оның ресми жариялануын және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. «Ақпараттық технологияларды қолдану бойынша облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының бюджеттерінен қаржыландырылатын атқарушы органдар қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрінің 2011 жылғы 14 маусымдағы № 168 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7044 болып тіркелген және «Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағы» 2011 жылғы № 36 актіде жарияланды) күші жойылды деп танылсын.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Сарсенова С.С.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Министр                                          А. Жумагалиев
«СОГЛАСОВАНО»
Министр экономического развития
и торговли Республики Казахстан
_____________________ Е. Досаев
12 ноября 2012 года
Утверждена
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 25 июля 2012 года № 457
Методика оценки эффективности деятельности исполнительных
органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов города
республиканского значения, столицы, местных исполнительных
органов районов (городов областного значения) по применению
информационных технологий
1. Общие положения
1. Настоящая Методика оценки эффективности деятельности исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы, местных исполнительных органов районов (городов областного значения) по применению информационных технологий (далее – Методика) разработана в целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2010 года № 573 «Об утверждении Правил проведения оценки эффективности деятельности исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы, местных исполнительных органов районов (городов областного значения)» (далее - Правила).
2. Методика предназначена для определения совокупности процедур по оценке эффективности применения информационных технологий исполнительными органами, финансируемыми из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы, местных исполнительных органов районов (городов областного значения) (далее исполнительные органы) для оптимизации процессов и повышения прозрачности деятельности государственного органа.
3. В настоящей Методике используются следующие понятия и определения:
1) информационная система - система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления информации с применением аппаратно-программного комплекса;
2) информационные технологии - совокупность методов, производственных процессов и программно-технических средств, объединенных в технологический комплекс, обеспечивающий сбор, создание, хранение, накопление, обработку, поиск, вывод, копирование, передачу и распространение информации;
3) межведомственный документооборот только в электронном виде – это обмен электронными документами, входящими в состав утвержденных исполнительным органом перечня документов и номенклатуры дел, образующихся в деятельности исполнительного органа – участника системы электронного документооборота в формате электронного документа со сроком хранения до 5 лет, между государственными органами или должностными лицами – участниками системы электронного документооборота различных отраслей государственного управления, без дублирования на бумажных носителях;

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация вице-министрі С.С. Сарсеновке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                         А. Жұмағалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму
және сауда министрі
_____________Е. Досаев
2012 жылғы 12 қараша
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2012 жылғы 25 шілдедегі
№ 457 бұйрығымен
бекітілген
Ақпараттық технологияларды қолдану бойынша облыстық
бюджеттен, республикалық маңызы бар қаланың, астананың,
аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергiлiктi
атқарушы органдарының бюджеттерiнен қаржыландырылатын
атқарушы органдар қызметiнiң
тиiмдiлiгiн бағалау әдістемесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ақпараттық технологияларды қолдану бойынша облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдарының бюджеттерiнен қаржыландырылатын атқарушы органдар қызметiнiң тиiмдiлiгiн бағалау әдістемесі (бұдан әрі - Әдістеме) «Облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдарының бюджеттерiнен қаржыландырылатын атқарушы органдар қызметiнiң тиiмдiлiгiне бағалау жүргiзу ережесiн бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 14 маусымдағы № 573 қаулысын іске асыру мақсатында әзірленген.
2. Әдістеме атқарушы органның қызметінің айқындығын арттыру және үдерістерін оңтайландыру үшін облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдарының бюджеттерiнен қаржыландырылатын атқарушы органдардың (бұдан әрі – атқарушы орган) ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалау бойынша рәсімдерінің жиынтығын анықтауға арналған.
3. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ақпараттық жүйе – аппараттық-бағдарламалық кешенді қолданумен ақпаратты сақтау, өңдеу, іздеу, тарату, тапсыру және беру үшін арналған жүйе;
2) ақпараттық технологиялар – ақпаратты жинауды, құруды, сақтауды, толтыруды, өңдеуді, іздеуді, шығаруды, көшіруді, тапсыруды және таратуды қамтамасыз ететін технологиялық кешендерді біріктіретін әдістердің, өндірістік үдерістердің және бағдарламалық-техникалық құралдардың жиынтығы;
3) электрондық түрде ғана ведомствоаралық электрондық құжат айналымы – бұл қағаз тасығышта қайталаусыз, мемлекеттік органдардың немесе лауазымды адамдардың - мемлекеттік басқарудың әртүрлі салаларындағы ЭҚЖ қатысушыларының арасындағы 5 жылға дейін сақтау мерзімімен электрондық құжат форматында электрондық құжат айналымы жүйесінің (ЭҚЖ) қатысушысында – атқарушы орган қызметінде пайда болатын атқарушы органмен бекітілген құжаттар мен істер номенклатурасы тізбесінің құрамына кіретін электрондық құжаттар алмасуы.

4) интернет-ресурс – электронный информационный ресурс, технология его ведения и (или) использования, функционирующие в открытой информационно-коммуникационной сети, а также организационная структура, обеспечивающая информационное взаимодействие;
5) внутренний документооборот только в электронном виде - это обмен электронными документами, входящими в состав утвержденных исполнительным органом – участником системы электронного документооборота перечня документов и номенклатуры дел, образующиеся в деятельности исполнительного органа – участника системы электронного документооборота в формате электронного документа со сроком хранения до 5 лет, между структурными подразделениями внутри одного исполнительного органа - участника системы электронного документооборота соответствующей отрасли государственного управления, без дублирования на бумажных носителях;
6) система электронного документооборота (далее - СЭД) – система обмена электронными документами, отношения между участниками которой регулируются Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года «Об электронном документе и электронной цифровой подписи» и постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 апреля 2004 года № 430 «Об утверждении Правил электронного документооборота».
4. Оценка применения информационных технологий исполнительными органами осуществляется по итогам отчетного календарного года Рабочей группой по оценке применения информационных технологий (далее – Рабочая группа), состав которой утверждается Акимом области (городов Астана и Алматы) (далее - Аким).
5. Оценка осуществляется согласно графику проведения ежегодной оценки эффективности деятельности исполнительных органов, утверждаемого Акимом.
6. Исполнительные органы предоставляют отчет по оценке применения информационных технологий в Акимат области, городов Астана и Алматы (далее - Акимат) по форме согласно приложению 1 к Методике и отчет по использованию системы электронного документооборота по форме согласно приложению 2 к Методике.
7. Рабочая группа проводит анализ сведений, полученных от исполнительных органов, на предмет их достоверности, путем сопоставления с данными, полученными из информационных систем электронного документооборота, и использовать результаты проверок других контрольных органов за отчетный период.
8. Рабочая группа отвечает за сохранность и конфиденциальность сведений, полученных в процессе оценки.
9. Рабочая группа не позднее 1 июня текущего года направляют заключения по соответствующим направлениям в оцениваемые исполнительные органы.

4) интернет-ресурс – ашық ақпараттық-коммуникациялық желіде жұмыс істейтін электрондық ақпараттық ресурс, оны жүргізу және (немесе) пайдалану технологиясы, сондай-ақ ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін ұйымдық құрылым;
5) тек қана электрондық түрдегі ішкі құжат айналымы – ол қағаз тасығыштарда қайталаусыз бір атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі - мемлекеттік басқарудың тиісті саласындағы электрондық құжат айналымы жүйесінің қатысушысы арасындағы 5 жылға дейін сақтау мерзімімен электрондық құжат нысанында атқарушы орган – электрондық құжат айналымы жүйесінің қатысушысының қызметінде туындайтын атқарушы органмен бекітілген құжаттар мен істер номенклатурасы тізбесінің құрамына енетін электрондық құжаттармен алмасу;
6) электрондық құжат айналымының жүйесі (бұдан әрі - ЭҚЖ) – электрондық құжаттармен алмасу жүйесі, қатысушылар арасындағы қарым-қатынас «Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 7 қаңтардағы Заңымен және «Электрондық құжат айналымы ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 17 сәуірдегі № 430 қаулысымен реттеледі.
4. Атқарушы органдардың ақпараттық технологияларды қолдануын құрамы облыс (Астана және Алматы қалалары) әкімімен (бұдан әрі - Әкім) бекітілген бағалауды ақпараттық технологияларды қолдануды бағалау жөніндегі жұмыс тобы (бұдан әрі – Жұмыс тобы), есептілік күнтізбелік жылдың қорытындылары бойынша жүзеге асырады.
5. Бағалау Әкіммен бекітілген атқарушы органдар қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалауды жүргізудің кестесіне (бұдан әрі – Кесте) сәйкес жүзеге асырылады.
6. Атқарушы органдар ақпараттық технологияларды қолдануды бағалау бойынша есепті Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша және электрондық құжат айналымы жүйесін пайдалану жөніндегі есепті Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша облыс, Астана және Алматы қалалары әкімдігіне (бұдан әрі - Әкімдік) ұсынады.
7. Жұмыс тобы есептік мерзімде бақылаушы органдар тексерулердің нәтижелерін пайдалану және электрондық құжат айналымының ақпараттық жүйелерінен алынған деректермен салыстыру арқылы, олардың нақтылық мәніне, атқарушы органдардан алынған мәліметтердің талдауын жүргізеді.
8. Жұмыс тобы бағалау үдерісінде алынған мәліметтердің бұзылмаушылығына және құпиялығына жауапты.
9. Жұмыс тобы ағымдағы жылдың 1 маусымынан кешіктірмей тиісті бағыттар бойынша қорытындыны бағаланған атқарушы органдарға жолдайды.

10. Рабочая группа не позднее 15 июня текущего года представляет заключения о результатах оценки применения информационных технологий исполнительным органом скорректированные с учетом результатов обжалования в уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы по форме согласно приложению 3 к Методике.
11. Аким в срок не позднее 25 июля текущего года представляет в центральный уполномоченный орган по государственному планированию отчетную информацию о проведении оценки применения информационных технологий исполнительным органом.
12. Оценка применения информационных технологий исполнительным органом осуществляется по следующим критериям:
1) качество запланированных мероприятий по применению информационных технологий в исполнительном органе;
2) эффективность интернет-ресурса;
3) использование межведомственных информационных систем;
4) автоматизация функций (процессов) исполнительного органа;
5) качество внедрения информационных систем.
13. По каждому критерию определяются показатели, в соответствии с которыми выставляется баллы. Баллы выставляются согласно критериям и показателям оценки применения информационных технологий согласно приложения 4 к Методике.
Баллы проставляются с учетом степени значимости критериев по применению информационных технологий. В частности:
1) по критерию «Качество запланированных мероприятий по применению информационных технологий в исполнительном органе» проставляется 10 баллов, с учетом того, что исполнительный орган определяет и утверждает свои мероприятия по применению информационных технологий, а также обеспечивает их реализацию;
2) по критерию «Эффективность интернет-ресурса» проставлено 20 баллов исходя из того, что данный критерий направлен на обеспечение прозрачности и подотчетности деятельности исполнительных органов перед обществом;
3) по критерию «Использование межведомственных информационных систем» проставлено 25 баллов с учетом того, что данный критерий направлен на оптимизацию деятельности исполнительного органа, повышение оперативности при работе с документами, сокращение времени создания, обработки и отправки документа, уменьшение доли бумажного документооборота;
4) по критерию «Автоматизация функций (процессов) исполнительного органа» проставлено наибольшее количество баллов, равное 45, учитывая, что применение информационных технологий в первую очередь направляется на автоматизацию функций (процессов) исполнительного органа при оказании услуг населению и бизнесу, сокращению административных барьеров и непосредственного контакта населения и бизнеса с исполнительным органом;

10. Жұмыс тобы ағымдағы жылдың 15 маусымынан кешіктірмей атқарушы органның шығымдану нәтижесін ескере отырып, түзетілген ақпараттық технологияларды қолдануды бағалау нәтижелері туралы қорытындыны Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік жоспарлау бойынша облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың уәкілетті органына ұсынады.
11. Әкім ағымдағы жылдың 25 шілдеден кешіктірмей атқарушы органмен ақпараттық технологияларды қолдануды бағалауды өткізу туралы есептік ақпаратты мемлекеттік жоспарлау бойынша орталық уәкілетті органға ұсынады.
12. Атқарушы орган ақпараттық технологияларды қолдануды бағалауды мынадай критериялар бойынша жүзеге асырады:
1) Атқарушы органда ақпараттық технологияларды қолдану жөніндегі жоспарланған іс-шаралардың сапасы;
2) интернет-ресурстың тиімділігі;
3) ведомствоаралық ақпараттық жүйелерді пайдалану;
4) атқарушы органның функцияларын автоматтандыру;
5) ақпараттық жүйелерді енгізудің сапасы;
Әрбір критерий бойынша көрсеткіштер анықталады, оған сәйкес тиісті баллдар қойылады. Баллдар Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес ақпараттық технологияларды қолданудың тиiмдiлiгiн бағалаудың критерийлері мен көрсеткіштеріне сәйкес қойылады.
Баллдар ақпараттық технологияларды қолдану жөніндегі критериялардың маңыздылығы дәрежесін ескере отырып қойылады. Атап айтқанда:
1) «Атқарушы органда ақпараттық технологияларды қолдану жөніндегі жоспарланған іс-шаралардың сапасы» критерийі бойынша атқарушы орган өзінің ақпараттық технологияларды қолдану жөніндегі іс-шараларын анықтау мен бекітуді, сондай-ақ олардың іске асырылуын қамтамасыз етуді ескере отырып, 10-ға тең балл қойылады;
2) «Интернет-ресурсының тиімділігі» критериясы бойынша қоғамның алдында атқарушы органдардың айқындылығын және бағыныстылығын қамтамасыз етуге бағытталған осы критериядан шыға отырып 20-ға тең балл қойылды;
3) «Ведомствоаралық ақпараттық жүйелерді пайдалану» критериясы бойынша қағаз құжат айналымы үлестерін азайту, құжатты жасаудың, өңдеудің және жөнелтудің уақытын азайту, құжаттармен жұмыс жасаған кезде жеделдікті арттыру, атқарушы орган қызметін оңтайландыруға бағытталған осы критерияны ескере отырып, 25-ке тең балл қойылды;
4) «Атқарушы органның функцияларын (үдерістерін) автоматтандыру» критериясы бойынша атқарушы органмен халық пен бизнестің тікелей байланысын және әкімшілік кедергілерді қысқарту, халық пен бизнеске қызметтер көрсеткен кезде атқарушы орган функцияларын автоматтандыруға бағытталуы тиіс бірінші кезекте ақпараттық технологияларды қолдануды ескере отырып, 45-ке тең баллдардың ең көп саны қойылды;

5) по критерию «Качество внедрения информационных систем» определены показатели, характеризующие несоответствие этапов создания информационных систем действующим стандартам в области информационных технологий, что влечет за собой уменьшение баллов. Вычет баллов, в соответствии с приложением 4 к Методике, составляет в сумме 15 баллов и производится от максимального количества баллов, равного 100 баллам.
Оценка применения информационных технологий исполнительным органом определяется как сумма значений критериев в соответствии с определенными весовыми баллами, указанными в приложении 4 к Методике, по следующей формуле:
N= P1 + P2 + P3 + P45
где N - общий балл оценки применения информационных технологий исполнительным органом, P – значение критерия.
14. Расчет значений критериев осуществляется исходя из суммы всех показателей данного критерия в соответствии с баллами показателей, указанными в таблице приложения 4 к Методике, по следующей формуле:
P = (Сi*Vi) + (Сi+1*Vi+1) + (Сi+2*Vi+2) + …
где P – значение критерия, C – значение показателя, V – балл показателя, i - интервал от 1 до количества показателей для данного критерия.
2. Оценка по критерию «Качество запланированных мероприятий
по применению информационных технологий в исполнительном органе»
15. Под оценкой качества запланированных мероприятий по применению информационных технологий в исполнительном органе понимается наличие в программах развития территорий и других планах, утвержденных Акимом, руководителем аппарата и заместителем руководителя аппарата мероприятий, направленных на эффективное применение информационных технологий в исполнительном органе, а именно:
на эффективное использование единой системы электронного документооборота (исключение дублирования корреспонденции на бумажном носителе, увеличение количества рабочих мест);
на повышение уровня доступности и открытости интернет-ресурсов (увеличение количества пользователей, актуализация информации);
на депонирование и регистрацию ведомственных информационных систем, а также актуализацию информации по ведомственным информационным системам в депозитарии информационных систем, программных продуктов, программных кодов и нормативно-технической документации (актуализация программных продуктов, программных кодов и нормативно-технической документации);
на проведение аттестации ведомственных информационных систем на соответствие требованиям информационной безопасности (обеспечение информационной безопасности);
автоматизация бизнес-процессов в рамках разработки новых информационных систем или модернизации существующих.

5) «Ақпараттық жүйелерді енгізудің сапасы» критериясы бойынша ақпараттық технологиялар саласындағы қолданыстағы стандарттарға ақпараттық жүйелерді құру кезеңдерінің сәйкессіздігін сипаттайтын көрсеткіштер анықталды, ол өзімен бірге баллдардың азаюына әкеледі. Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес баллдарды шегеру, 15 балл сомасын құрайды және 100 баллға тең баллдардың барынша көп санынан жүргізіледі.
Атқарушы орган ақпараттық технологияларды қолдануды бағалауды мынадай формула бойынша Әдістемеге 4-қосымшада көрсетілген белгілі бір салмақты баллдармен сәйкес критериялар мағынасы сомасы ретінде анықтайды:
N= P1 + P2 + P3 + P45
бұнда N – атқарушы орган ақпараттық технологияларды қолдануды бағалаудың жалпы баллы, P – критерияның мағынасы.
14. Критериялар мағынасының есебі мынадай формула бойынша Әдістемеге 4-қосымшаның кестесінде көрсетілген баллдардың көрсеткішімен сәйкес осы критерияның барлық көрсеткіштер сомасынан шыға отырып жүзеге асырылады:
P = (Сi*Vi) + (Сi+1*Vi+1) + (Сi+2*Vi+2) + …
P бар жерде – критерияның мағынасы, C – көрсеткіштің мағынасы, V – көрсеткіштің баллы, i – осы критерия үшін 1-ден бастап көрсеткіштердің санына дейін аралығы.
2. «Атқарушы органда ақпараттық технологияларды қолдану
жөніндегі жоспарланған іс-шаралардың сапасы» критериясы
бойынша бағалау
15. Атқарушы органда ақпараттық технологияларды қолдану жөніндегі жоспарланған іс-шаралардың сапасын бағалау деп атқарушы органда ақпараттық технологияларды тиімді қолдануға бағытталған Әкіммен, аппарат басшысымен және аппарат басшысының орынбасарымен бекітілген аумақтарды дамыту бағдарламаларында және басқадай жоспарларда бар болуымен түсіндіріледі, атап айтқанда:
электрондық құжат айналымы бірыңғай жүйесін тиімді пайдалануға (қағаз тасығышта хат-хабардың қайталануын болдырмау, жұмыс орындарының санын арттыру);
интернет-ресурстар қолжетімділік және ашықтық деңгейін арттыруға (пайдаланушылардың санын арттыру, ақпаратты өзектілеу);
ведомстволық ақпараттық жүйелерді депозиттеуге және тіркеуге, сондай-ақ ақпараттық жүйелердің, бағдарламалық өнімдердің, бағдарламалық кодтар мен нормативтік-техникалық құжаттамасының депозитариясында ведомстволық ақпараттық жүйелер жөніндегі ақпаратты өзектілеуге (бағдарламалық өнімдерді, бағдарламалық кодтар мен нормативтік-техникалық құжаттамаларды өзектілеу);
ақпараттық қауіпсіздік талаптарының сәйкестігіне ведомстволық ақпараттық жүйелердің аттестациясын жүргізуге (ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету).
15. жаңа ақпараттық жүйелерді әзірлеу немесе қазіргі жаңғырту шеңберінде бизнес-үдерістерді автоматтандыруға бағытталған.

16. Источником информации для оценки показателя является информация, указанная в графе 3 строки 1 формы отчетности, предоставляемой в Акимат согласно приложению 1 к Методике.
17. Рабочая группа в ходе оценки деятельности исполнительного органа по данному показателю проверяют указанную в отчетности информацию исполнительного органа путем выезда непосредственно в исполнительный орган.
18. Максимальный балл за качество мероприятий по применению информационных технологий составляет 10 баллов и определяется путем суммирования весовых значений направлений, указанных в Оценке по критерию «Качество запланированных мероприятий по применению информационных технологий в исполнительном органе» согласно приложению 5 к Методике. При отсутствии необходимости депонирования и регистрации ведомственных информационных систем, актуализации информации по ведомственным информационным системам в депозитарии информационных систем, программных продуктов, программных кодов и нормативно-технической документации или проведения аттестации ведомственных информационных систем на соответствие требованиям информационной безопасности, присваивается максимальное значение по данному направлению.
3. Оценка по критерию «Эффективность интернет-ресурса»
19. Оценка производится по следующим показателям:
1) Продвижение интернет-ресурса;
2) Полнота и качество информации.
Параграф 1. Оценка по показателю «Продвижение интернет-ресурса»
20. Под продвижением интернет-ресурса понимается присутствие ссылок на официальный интернет-ресурс исполнительного органа в международных поисковых системах (google, yandex, rambler, yahoo) по запросу наименования исполнительного органа для осуществления поиска и повышения цитируемости интернет-ресурса.
21. Рабочая группа в ходе оценки применения информационных технологий исполнительного органа по данному показателю проверяют путем поиска в международных поисковых системах (google, yandex, rambler, yahoo) ссылок на официальный интернет-ресурс исполнительного органа.
22. Анализ данных по продвижению официального интернет-ресурса исполнительного органа в сети Интернет проводится ежеквартально, в разные дни недели и время суток.
23. Если в ходе анализа ссылка на интернет-ресурс исполнительного органа находится на первых 10 позициях результатов поиска, то ему присваивается 5 балла.
Если в ходе анализа ссылка на интернет-ресурс исполнительного органа находится на 11-20 позициях результатов поиска, то ему присваивается 3 балла.
Если в ходе анализа ссылка на интернет-ресурс исполнительного органа находится на 21-40 позициях результатов поиска, то ему присваивается 1 балл.

16. Көрсеткішті бағалау үшін ақпарат көзі Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес Әкімдікке берілетін есептілік нысанының 1-жолындағы 3-бағанында көрсетілген ақпарат болып табылады.
17. Жұмыс тобы осы көрсеткіш бойынша атқарушы орган қызметін бағалау барысында есептілікте көрсетілген атқарушы органға тікелей шығу жолымен атқарушы органның ақпаратын тексереді.
18. Ақпараттық технологияларды қолдану жөніндегі іс-шаралардың сапасы үшін ең көп балл 10 баллды құрайды және Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес «Атқарушы органда ақпараттық технологияларды қолдану жөніндегі жоспарланған іс-шаралардың сапасы» критериясы бойынша бағалауда көрсетілген бағыттардың салмақты мағынасын сомалау жолымен анықталады. Ведомстволық ақпараттық жүйелерді депозиттеу және тіркеу, ақпараттық жүйелердің, бағдарламалық өнімдердің, бағдарламалық кодтар мен нормативтік-техникалық құжаттамасының депозитариясында ведомстволық ақпараттық жүйелер жөніндегі ақпаратты өзектілеу немесе ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестікке ведомстволық ақпараттық жүйелердің аттестациясын жүргізу қажеттілігі болмаған кезде осы бағыт бойынша ең көп мағына беріледі.
3. «Интернет-ресурстың тиімділігі» критерия бойынша бағалау
19. Бағалау мынадай көрсеткіштер бойынша жүргізіледі:
1) Интернет-ресурстың алға басуы;
2) Ақпараттың толықтығы мен сапасы.
Параграф 1. «Интернет-ресурстың алға басуы» көрсеткіші
бойынша бағалау
20. Интернет-ресурстың алға басуы интернет-ресурстың дәйексіз алуын іздестіруді және арттыруды жүзеге асыру үшін атқарушы орган атауының сұрау салуы бойынша (google, yandex, rambler, yahoo) халықаралық іздестіру жүйелерінде атқарушы органның ресми интернет-ресурсына сілтемелердің бар болуымен түсіндіріледі.
21. Жұмыс тобы осы көрсеткіш бойынша атқарушы органмен ақпараттық технологияларды қолдануын бағалау барысында (google, yandex, rambler, yahoo) халықаралық іздестіру жүйелерінде іздестіру жолымен мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсына сілтемелерді тексереді.
22. Интернет желісінде атқарушы органның ресми интернет-ресурсының алға басуы жөніндегі деректерді талдау тоқсан сайын, аптаның әртүрлі күндері мен тәуліктің уақытында өткізіледі.
23. Егер талдау барысында атқарушы органның интернет-ресурсы сілтемесі іздестіру нәтижелерінің бірінші 10 ұстанымында болса онда оған 5 балл беріледі.
Егер талдау барысында атқарушы органның интернет-ресурсы сілтемесі іздестіру нәтижелерінің 11-20 ұстанымдарында болса онда оған 3 балл беріледі.
Егер талдау барысында атқарушы органның интернет-ресурсы сілтемесі іздестіру нәтижелерінің 21-40 ұстанымдарында болса онда оған 1 балл беріледі.

Если в ходе анализа ссылка на интернет-ресурс исполнительного органа ниже 40-ой позиции или не находится в результатах поиска, то ему присваивается 0 баллов.
Параграф 2. Оценка по показателю «Полнота и качество информации»
24. Под полнотой информации на интернет-ресурсе понимается наличие информации, перечень которой определен Законом Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах» и постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 октября 2007 года № 891 «Об утверждении перечня электронных информационных ресурсов о государственных органах, размещаемых на интернет-ресурсах государственных органов». Под качеством информации понимается достаточность, достоверность, своевременность и доступность информации. Расчет по показателю полноты и качества информации производится по индикаторам, указанным в Оценке по показателю «Полнота и качество информации» для интернет-ресурсов согласно приложению 6 (далее – приложение 6) к Методике.
25. Рабочая группа в ходе оценки применения информационных технологий исполнительного органа по данному показателю проверяют официальный интернет-ресурс исполнительного органа путем анализа языковых версий интернет-ресурса на государственном и русском языках согласно приложению 6 к Методике ежеквартально, в разные дни недели и время суток.
26. Значение оценки по показателю «полнота и качество информации» определяется путем суммирования баллов по языковым версиям интернет-ресурса на государственном и русском языках в соответствии с таблицей приложения 6 к Методике и делением полученного результата на максимальное значение показателя, равного 100 баллам, с последующим умножением результата на 15.
При проведении оценки по данному показателю учитываются также критерии, влияющие на качество интернет-ресурса, указанные в примечании к таблице приложения 6 к Методике. В случае выявления недостатков производится вычет 0,1 балла из весового значения параметра за каждый выявленный недостаток, но не более 25 (двадцати пяти) процентов от весового значения параметра.
4. Оценка по критерию «Использование межведомственных
информационных систем»
27. Оценка по критерию «Использование межведомственных информационных систем» производится по следующим подкритериям:
1) использование системы электронного документооборота в делопроизводстве;
2) применение архива электронных документов;
3) наполнение информационной системы «Государственная база данных «е-лицензирование» и автоматизированной информационной системы «Электронные государственные закупки».

Егер талдау барысында атқарушы органның интернет-ресурсы сілтемесі іздестіру нәтижесінің 40 ұстанымында болса немесе іздестіру нәтижелерінде болса, онда оған 0 балл беріледі.
Параграф 2. «Ақпараттың толықтығы мен сапасы» көрсеткіші
бойынша бағалау
24. Интернет-ресурста толық ақпарат деп «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы № 107 Заңымен және «Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарына орналастырылатын мемлекеттік органдар туралы электрондық ақпараттық ресурстардың тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 3 қазандағы № 891 қаулысымен анықталған тізбесі ақпараттың бар болуымен түсіндіріледі. Ақпараттың сапасы деп ақпараттың жеткіліктілігі, дәйектілігі, уақыттылығы мен қолжетімділігі түсіндіріледі. Ақпараттың толықтығы мен сапасының көрсеткіші бойынша есеп Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес интернет-ресурстар үшін «Ақпараттың толықтығы мен сапасы» көрсеткіші (бұдан әрі – 6-қосымша) бойынша бағалауда көрсетілген индикаторлар бойынша жүргізіледі.
25. Осы көрсеткіш бойынша атқарушы органмен ақпараттық технологияларды қолдануын бағалау барысында Жұмыс тобы тоқсан сайын, аптаның әртүрлі күндері мен тәуліктің уақытында Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес мемлекеттік және орыс тілдерінде интернет-ресурстың тілдік болжамасын талдау жолымен атқарушы органның ресми интернет-ресурсын тексереді.
26. «Ақпараттың толықтығы мен сапасы» көрсеткіші бойынша бағалаудың мағынасы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес мемлекеттік және орыс тілдерінде интернет-ресурстың тілдік болжамасы бойынша баллдарды сомалау және нәтижені көрсеткіштің 100 баллға тең ең үлкен мәніне бөліп, кейіннен 15-ке көбейту жолымен анықталады.
Осы көрсеткіш бойынша бағалауды жүргізген кезде сонымен қатар Әдістемедегі 6-қосымшаның кестесіндегі ескертпеде көрсетілген интернет-ресурс сапасына ықпал ететін критериялар ескеріледі. Кемшіліктерді анықтаған жағдайда әрбір анықталған кемшілік үшін параметрдің салмақтық мағынасының 25 (жиырма бес) пайызынан аспай, параметрдің салмақтық мағынасын 0,1 баллға шегеру жүргізіледі.
4. «Ведомствоаралық ақпараттық жүйелерді пайдалану»
критериясы бойынша бағалау
27. «Ведомствоаралық ақпараттық жүйелерді пайдалану» критериясы бойынша бағалау мынадай ішкі критериялар бойынша есептеледі:
1) Іс жүргізуде электрондық құжат айналымының жүйесін пайдалану;
2) Электрондық құжаттардың мұрағаттарын қолдану;
3) «Е-лицензиялау» мемлекеттік деректер қоры» ақпараттық жүйесін және «Электрондық мемлекеттік сатып алу» автоматтандырылған ақпараттық жүйесін толтыру.

4.1 Оценка по подкритерию «Использование системы
электронного документооборота в делопроизводстве»
28. Оценка производится по следующим показателям:
1) доля межведомственного документооборота только в электронном виде;
2) доля внутреннего документооборота только в электронном виде;
3) доля своевременно зарегистрированных электронных документов;
4) доля зарегистрированных электронных обращений физических и юридических лиц, поступивших с портала «электронного правительства»;
5) доля согласования межведомственных документов внутри исполнительного органа;
6) доля списанных электронных документов в архив Единой системы электронного документооборота (далее – ЕСЭДО).
29. Рабочая группа в ходе оценки применения информационных технологий исполнительного органа – участника СЭД по данному показателю проверяют указанную в отчетности информацию исполнительного органа – участника СЭД путем просмотра статистических отчетов из ведомственной системы ЕСЭДО/СЭД за отчетный календарный год.
Параграф 1. Оценка по показателю «Доля межведомственного
документооборота только в электронном виде»
30. Оценке по данному показателю подлежит доля отправленных документов только в электронном виде от общего количества документов, входящих в состав утвержденных исполнительным органом перечня документов и номенклатуры дел, образующихся в деятельности исполнительного органа – участника СЭД в формате электронного документа со сроком хранения до 5 лет и подлежащих отправке государственным органам или должностным лицам – участникам СЭД.
31. Источником информации для оценки показателя является информация, указанная в графе 3 строки 2.1.1 формы отчетности, предоставляемой в Акимат согласно приложению 1 к Методике.
32. Оценка по данному показателю определяется путем деления количества отправленных документов только в электронном виде, на количество межведомственных документов, входящих в состав утвержденных исполнительным органом перечня документов и номенклатуры дел, образующихся в деятельности исполнительного органа – участника СЭД, с последующим умножением полученного результата на 3.
Например, общее количество документов, входящих в состав утвержденных исполнительным органом перечня документов и номенклатуры дел, образующихся в деятельности исполнительного органа – участника СЭД в формате электронного документа со сроком хранения до 5 лет и подлежащих отправке в государственные органы – участникам СЭД составляет 500, из них количество документов, направленных через ЕСЭДО в другие государственные органы – участники СЭД только в электронном виде составляет 200. Расчет производится следующим образом: 200/500*3=1,2 балла. Таким образом, доля межведомственного документооборота только в электронном виде, без дублирования на бумажном носителе составила 1,2 балла.

4.1 «Іс жүргізуде электрондық құжат айналымының жүйесін
пайдалану» кіші критериясы бойынша бағалау
28. Бағалау мынадай көрсеткіштер бойынша жүргізіледі:
1) Электрондық түрде ғана ведомствоаралық электрондық құжат айналымының үлесі;
2) Электрондық түрде ғана ішкі электрондық құжат айналымының үлесі;
3) Уақытылы тіркелген электрондық құжаттардың үлесі;
4) «Электрондық үкімет» порталынан түскен жеке және заңды тұлғалардың тіркелген электрондық өтініштерінің үлесі;
5) Атқарушы органның ішінде ведомствоаралық құжаттарды келісу үлесі;
6) Мұрағатқа тапсыруға даярланған электрондық құжаттардың үлесі (бұдан әрі - ЭҚАБЖ).
29. Осы көрсеткіш бойынша атқарушы органды - ЭҚЖ қатысушысын ақпараттық технологияларды қолдануын бағалау барысында Жұмыс тобы есепті күнтізбелік жыл үшін ЭҚАБЖ/ЭҚЖ ведомстволық жүйесінен статистикалық есептерді қарау жолымен атқарушы орган - ЭҚЖ қатысушысы ақпаратының есептілігінде көрсетілгенді тексереді.
Параграф 1. «Электрондық түрде ғана ведомствоаралық электрондық
құжат айналымының үлесі» көрсеткіші бойынша бағалау
30. Осы көрсеткіш бойынша бағалау мемлекеттік органға немесе лауазымды адамдарға – ЭҚЖ қатысушыларына жөнелтуге жататын және 5 жылға дейін сақтау мерзімімен электрондық құжат форматында атқарушы органның – ЭҚЖ қатысушының қызметінде пайда болатын атқарушы органмен бекітілген құжаттар мен істер номенклатурасы тізбесінің құрамына кіретін құжаттардың жалпы санынан электрондық түрде ғана жөнелтілген құжаттардың үлесі жатады.
31. Көрсеткішті бағалау үшін ақпараттың көзі Әдістемедегі 1-қосымшаға сәйкес Әкімдікке берілетін есептілік нысанының 2.1.1-жолындағы 3-бағанда көрсетілген ақпарат болып табылады.
32. Осы көрсеткіш бойынша бағалау нәтиже электрондық түрде ғана жөнелтілген құжаттардың санын атқарушы органның – ЭҚЖ қатысушының қызметінде пайда болатын атқарушы органмен бекітілген құжаттар мен істер номенклатурасы тізбесінің құрамына кіретін ведомствоаралық құжаттардың санына бөліп, кейіннен алынған нәтижені 3-ке көбейту жолымен анықталады.
Мысалы мемлекеттік органдарға – ЭҚЖ қатысушыларына жөнелтуге жататын және 5 жылға дейін сақтау мерзімімен электрондық құжат форматында атқарушы органның – ЭҚЖ қатысушының қызметінде пайда болатын атқарушы органмен бекітілген құжаттар мен істер номенклатурасы тізбесінің құрамына кіретін құжаттардың жалпы саны 500 құрайды, оның ішінде басқадай мемлекеттік органдарға – ЭҚЖ қатысушыларына ЭҚАБЖ арқылы жолданған құжаттардың саны 200 құрайды. Есеп мынадай түрде жүргізіледі: 200/500*3=1,2 балл. Осылайша қағаз тасығышта қайталаусыз электрондық түрде ғана ведомствоаралық құжат айналымының үлесі 1,2 баллды құрады.

Параграф 2. Оценка по показателю «Доля внутреннего
документооборота только в электронном виде»
33. Оценке по данному показателю подлежит эффективность использования ведомственной системы электронного документооборота (ЕСЭДО/СЭД) для осуществления обмена корреспонденцией между структурными подразделениями внутри одного исполнительного органа - участника СЭД соответствующей отрасли государственного управления, а именно доля документов в базах данных ЕСЭДО/СЭД направленных только в электронном виде, в общем количестве внутренних документов, в том числе нормативных актов и организационно-распорядительных документов (кроме документов ограниченного распространения с пометкой «Для служебного пользования», или составляющих государственные секреты Республики Казахстан), входящих в состав утвержденных исполнительным органом – участником СЭД перечня документов и номенклатуры дел, образующиеся в деятельности исполнительного органа – участника СЭД в формате электронного документа со сроком хранения до 5 лет.
34. Источником информации для оценки показателя является информация, указанная в графе 3 строки 2.1.2 формы отчетности, предоставляемой в Акимат согласно приложению 1 к Методике.
35. Оценка по данному показателю определяется путем деления количества отправленных документов только в электронном виде, на общее количество внутренних документов, входящих в состав утвержденных исполнительным органом перечня документов и номенклатуры дел, образующихся в деятельности исполнительного органа – участника СЭД, с последующим умножением полученного результата на 3.
Например, общее количество внутренних документов, в том числе нормативных актов и организационно-распорядительных документов (кроме документов ограниченного распространения с пометкой «Для служебного пользования», или составляющих государственные секреты Республики Казахстан), входящих в состав утвержденных исполнительным органом – участником СЭД перечня документов и номенклатуры дел, образующихся в деятельности исполнительного органа – участника СЭД в формате электронного документа со сроком хранения до 5 лет составляет 500, из них количество документов в ЕСЭДО/СЭД, направленных только в электронном виде, составляет 200. Расчет производится следующим образом: 200/500*3=1,2 балла. Таким образом, доля внутреннего документооборота только в электронном виде составила 1,2 балла.
Параграф 3. Оценка по показателю «Доля своевременно
зарегистрированных электронных документов»
36. Оценке по данному показателю подлежит регистрация внешней/внутренней входящей корреспонденции в день их поступления в исполнительный орган – участнику СЭД посредством ЕСЭДО, а именно доля своевременно зарегистрированных электронных документов в общем количестве электронных внутренних/внешних входящих документов, поступивших в систему ЕСЭДО/СЭД. При поступлении внешней/внутренней входящей корреспонденции после установленного в исполнительном органе – участнике СЭД времени окончания приема, дату регистрации документа - следующий рабочий день считать своевременной.

Параграф 2. «Электрондық түрде ғана ішкі электрондық құжат
айналымының үлесі» көрсеткіші бойынша бағалау
33. Осы көрсеткіш бойынша бағалауға мемлекеттік басқарудың тиісті саласының бір атқарушы орган - ЭҚЖ қатысушысының құрылымдық бөлімшелерінің арасында хат-хабармен алмасуды жүзеге асыру үшін электрондық құжат айналымның ведомстволық жүйесін (ЭҚАБЖ/ЭҚЖ) пайдалану тиімділігі, атап айтқанда ішкі құжаттардың, оның ішінде мемлекеттік басқарудың тиісті саласында бір атқарушы орган - ЭҚЖ қатысушысы ішінде құрылымдық бөлімшелер арасында сақтау мерзімі 5 жылға дейінгі электрондық құжат форматында атқарушы органның – ЭҚЖ қатысушысының қызметінде қалыптасатын, атқарушы орган – ЭҚЖ қатысушысымен бекітілетін құжаттар тізімі мен істер номенклатурасының құрамына кіретін нормативтік актілер мен ұйымдық рұқсат ету құжаттардың («Қызметтік пайдалану үшін» белгісі бар шектелген таралымды, немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиясын құрайтын құжаттарды қоспағанда) жалпы санында тек электрондық түрде жөнелтілген ЭҚАБЖ/ЭҚЖ деректер қорындағы құжаттардың үлесі жатады.
34. Көрсеткішті бағалау үшін ақпарат көзі Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес Әкімдікке берілетін есептілік нысанының 2.1.2-жолындағы 3-бағанында көрсетілген ақпарат болып табылады.
35. Осы көрсеткіш бойынша алынған нәтиже электрондық түрде ғана жөнелтілген құжаттардың санын атқарушы органның – ЭҚЖ қатысушының қызметінде пайда болатын атқарушы органмен бекітілген құжаттар мен істер номенклатурасы тізбесінің құрамына кіретін ведомствоаралық құжаттардың санына бөліп, кейіннен 3-ке көбейту жолымен анықталады.
Мысалы атқарушы органдарға – ЭҚЖ қатысушыларына жөнелтуге жататын және 5 жылға дейін сақтау мерзімімен электрондық құжат форматында атқарушы органның – ЭҚЖ қатысушының қызметінде пайда болатын атқарушы органмен бекітілген құжаттар мен істер номенклатурасы тізбесінің құрамына кіретін құжаттардың («Қызметтік пайдалану үшін» белгісі бар шектелген таралымды, немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиясын құрайтын құжаттарды қоспағанда) жалпы саны 500 құрайды, оның ішінде басқадай атқарушы органдарға – ЭҚЖ қатысушыларына ЭҚАБЖ арқылы жолданған құжаттардың саны 200 құрайды. Есеп мынадай түрде жүргізіледі: 200/500*3=1,2 балл. Осылайша қағаз тасығышта қайталаусыз электрондық түрде ғана ведомствоаралық құжат айналымының үлесі 1,2 баллды құрады.
Параграф 3. «Уақтылы тіркелген электрондық құжаттардың
үлесі» көрсеткіші бойынша бағалау
36. Осы көрсеткіш бойынша бағалауға ЭҚАБЖ арқылы атқарушы органға – ЭҚЖ қатысушысына түскен күні сыртқы/ішкі кіріс хат-хабарларының тіркелуі, атап айтқанда ЭҚАБЖ/ЭҚЖ жүйесіне түскен электрондық ішкі/сыртқы кіріс құжаттардың жалпы санына уақтылы тіркелген электрондық құжаттардың үлесі жатады. Сыртқы/ішкі кіріс хат-хабарының атқарушы органда – ЭҚЖ қатысушысында бекітілген қабылдау уақытының аяқталғаннан кейін түскен кезде, құжаттың тіркелу күні – келесі жұмыс күні уақтылы деп санау.

37. Источником информации для оценки показателя является информация, указанная в графе 3 строки 2.1.3 формы отчетности, предоставляемой в Акимат согласно приложению 1 к Методике.
38. Оценка по данному показателю определяется путем деления количества своевременно зарегистрированных электронных внешних/внутренних входящих документов в системе ЕСЭДО/СЭД на общее количество электронных внутренних/внешних входящих документов, поступивших в систему ЕСЭДО/СЭД, с последующим умножением полученного результата на 3.
Например, общее количество электронных внутренних/внешних входящих документов, поступивших в систему ЕСЭДО/СЭД, составляет 500, из них количество своевременно зарегистрированных электронных внешних/внутренних входящих документов в системе ЕСЭДО/СЭД составляет 200. Расчет производится следующим образом: 200/500*3=1,2 балла. Таким образом, оценка по показателю «Доля своевременно зарегистрированных электронных документов» составила 1,2 балла.
Параграф 4. Оценка по показателю «Доля зарегистрированных
электронных обращений физических и юридических лиц,
поступивших с портала «электронного правительства»
39. Оценке по данному показателю подлежит доля зарегистрированных электронных обращений физических и юридических лиц, поступивших с портала «электронного правительства» в общем количестве поступивших электронных обращений исполнительному органу – участнику СЭД.
40. Источником информации для оценки показателя является информация, указанная в графе 3 строки 2.1.4 формы отчетности, предоставляемой в Акимат согласно приложению 1 к Методике.
41. Оценка по данному показателю определяется путем деления количества зарегистрированных электронных обращений физических и юридических лиц, поступивших с портала «электронного правительства» на общее количество поступивших электронных обращений исполнительному органу – участнику СЭД, с последующим умножением полученного результата на 2.
Например, общее количество поступивших электронных обращений исполнительному органу – участнику СЭД составляет 500, из них количество зарегистрированных электронных обращений составляет 200. Расчет производится следующим образом: 200/500*2=0,8 балла. Таким образом, доля зарегистрированных электронных обращений, поступивших с портала «электронного правительства, составила 0,8 балла.
Параграф 5. Оценка по показателю «Доля согласования
межведомственных электронных документов внутри
исполнительного органа»
42. Оценке по данному показателю подлежит полнота использования процесса согласования (один и более этапов согласований) и подписания проектов электронных документов в ЕСЭДО/СЭД в последующем направляемых государственным органам – участникам СЭД, а именно доля подписанных проектов электронных документов, согласованных в электронном виде, в общем количестве подписанных проектов электронных документов.

37. Көрсеткішті бағалау үшін ақпарат көзі Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес Әкімдікке берілетін есептілік нысанының 2.1.3-жолындағы 3-бағанында көрсетілген ақпарат болып табылады.
38. Осы көрсеткіш бойынша алынған нәтиже ЭҚАБЖ/ЭҚЖ жүйесіне түскен электрондық ішкі/сыртқы кіріс құжаттардың санын ЭҚАБЖ/ЭҚЖ жүйесінде уақтылы тіркелген электрондық ішкі/сыртқы кіріс құжаттардың санына бөліп, кейіннен 3-ке көбейту жолымен анықталады.
Мысалы, ЭҚАБЖ/ЭҚЖ жүйесіне түскен электрондық ішкі/сыртқы кіріс құжаттардың жалпы саны 500 құрайды, олардың ішінде ЭҚАБЖ/ЭҚЖ жүйесінде уақтылы тіркелген электрондық ішкі/сыртқы кіріс құжаттардың саны 200 құрайды. Есеп мынадай түрде жүргізіледі: 200/500*3=1,2 балл. Осылайша «Уақтылы тіркелген электрондық құжаттардың үлесі» 1,2 баллды құрады.
Параграф 4. «Электрондық үкімет» порталынан түскен жеке
және заңды тұлғалардың тіркелген электрондық өтініштерінің
үлесі» көрсеткіші бойынша бағалау
39. Осы көрсеткіш бойынша бағалауға атқарушы органға – ЭҚЖ қатысушысына түскен электрондық өтініштердің жалпы санында «электрондық үкіметтің» порталынан түскен, жеке және заңды тұлғалардың тіркелген электрондық өтініштердің үлесі жатады.
40. Көрсеткішті бағалау үшін ақпарат көзі Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес Әкімдікке берілетін есептілік нысанының 2.1.4-жолындағы 3-бағанында көрсетілген ақпарат болып табылады.
41. Осы көрсеткіш бойынша нәтиже «электрондық үкіметтің» порталынан түскен жеке және заңды тұлғалардың тіркелген электрондық өтініштердің санын атқарушы органға – ЭҚЖ қатысушысына түскен электрондық өтініштердің жалпы санына бөліп, кейіннен 2-ге көбейту жолымен анықталады.
Мысалы, атқарушы органға – ЭҚЖ қатысушысына түскен электрондық өтініштердің жалпы саны 500 құрайды, олардың ішінде тіркелген электрондық өтініштер саны 200 құрайды. Есеп мынадай түрде жүргізіледі: 200/500*2=0,8 балл. Осылайша «электрондық үкіметтің» порталынан түскен тіркелген электрондық өтініштердің үлесі 0,8 баллды құрады.
Параграф 5. «Атқарушы органның ішінде ведомствоаралық
құжаттарды келісу үлесі» көрсеткіші бойынша бағалау
42. Осы көрсеткіш бойынша бағалауға кейіннен мемлекеттік органдарға – ЭҚЖ қатысушыларына жолданатын ЭҚАБЖ/ЭҚЖ-де электрондық құжаттардың жобаларын келісу (келісудің бір немесе бірнеше сатылары) және қол қою үдерістерін пайдаланудың толықтығы, атап айтқанда электрондық құжаттардың қол қойылған жобалардың жалпы санында электрондық түрде келісілген электрондық құжаттардың қол қойылған жобалардың үлесі жатады.

43. Источником информации для оценки показателя является информация, указанная в графе 3 строки 2.1.5 формы отчетности, предоставляемой в Акимат согласно приложению 1 к Методике.
44. Оценка по данному показателю определяется путем деления количества подписанных проектов электронных документов, согласованных в электронном виде, на общее количество подписанных проектов электронных документов, с последующим умножением полученного результата на 3.
Например, количество подписанных проектов электронных документов направленных внешним корреспондентам, согласованных в электронном виде, составляет 200, общее количество подписанных проектов электронных документов составляет 500. Расчет производится следующим образом: 200/500*3=1,2 балла. Таким образом, доля согласованных межведомственных электронных документов составила 1,2 балла.
Параграф 6. Оценка по показателю «Доля подготовленных
электронных документов к передаче в архив»
45. Оценке по данному показателю подлежит подготовка документов для передачи в архив (делопроизводство по которым закрыто), а именно доля подготовленных к передаче в архив электронных документов в общем количестве исполненных электронных документов.
46. Источником информации для оценки показателя является информация, указанная в графе 3 строки 2.1.6 формы отчетности, предоставляемой в Акимат согласно приложению 1 к Методике.
47. Рабочая группа в ходе оценки применения информационных технологий исполнительного органа - участника СЭД по данному показателю проверяют указанную в отчетности информацию исполнительного органа – участника СЭД путем просмотра статистических отчетов из ведомственной системы ЕСЭДО/СЭД по документам, подготовленным к передаче в архив по истечении оперативного срока хранения документации, определенного нормативными правовыми актами, утвержденными уполномоченным органом управления архивами и документацией.
48. Оценка определяется путем деления количества подготовленных электронных документов в ЕСЭДО/СЭД для передачи в архив электронных документов на общее количество исполненных электронных документов, с последующим умножением полученного результата на 1.
Например, общее количество исполненных электронных документов составляет 500, из них количество подготовленных электронных документов в архив составляет 200. Расчет производится следующим образом: 200/500*1=0,4 балла. Таким образом, оценка по показателю «Доля списанных электронных документов в архив» составила 0,4 балла.
4.2 Оценка по подкритерию «Применение архивов
электронных документов»

43. Көрсеткішті бағалау үшін ақпарат көзі Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес Әкімдікке берілетін есептілік нысанының 2.1.5-жолындағы 3-бағанында көрсетілген ақпарат болып табылады.
44. Осы көрсеткіш бойынша бағалау мәні электрондық түрде келісілген, қол қойылған электрондық құжаттардың жобалары санын электрондық құжаттардың қол қойылған жобалардың жалпы санына бөліп, кейіннен алынған нәтижені 3-ке көбейту жолымен анықталады.
Мысалы, электрондық түрде келісілген, сыртқы хат-хабарларға жөнелтілген электрондық құжаттардың қол қойылған жобалар саны 200 құрайды, электрондық құжаттардың қол қойылған жобалар саны 500 құрайды. Есеп мынадай түрде жүргізіледі: 200/500*3=1,2 балл. Осылайша келісілген ведомствоаралық электрондық құжаттардың үлесі 1,2 баллды құрады.
Параграф 6. «Мұрағатқа тапсыруға даярланған электрондық
құжаттардың үлесі» критериясы бойынша бағалау
45. Осы көрсеткіш бойынша бағалауға мұрағатқа тапсыру үшін (іс жүргізілуі жабылған) құжаттарды дайындау, атап айтқанда орындалған электрондық құжаттардың жалпы санында мұрағатқа жіберу үшін дайындалған электрондық құжаттардың үлесі жатады.
46. Көрсеткішті бағалау үшін ақпарат көзі Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес Әкімдікке берілетін есептілік нысанының 2.1.6-жолындағы 3-бағанында көрсетілген ақпарат болып табылады.
47. Атқарушы органның – ЭҚЖ қатысушысының ақпараттық технологияларды қолдануын осы көрсеткіш бойынша бағалау барысында Жұмыс тобы мұрағаттар мен құжаттамаларды басқарудың уәкілетті органымен бекітілген, нормативтік құқықтық актілермен анықталған, құжаттаманы жедел сақтау мерзімінің өтуі бойынша мұрағатқа жіберілуге даярланған құжаттар бойынша ЭҚАБЖ/ЭҚЖ ведомстволық жүйесінен статистикалық есептерді қарау жолымен атқарушы орган - ЭҚЖ қатысушысы ақпаратының есептілігінде көрсетілгенді тексереді.
48. Осы көрсеткіш бойынша бағалау мәні электрондық құжаттар мұрағатына жіберу үшін дайындалған ЭҚАБЖ/ЭҚЖ-де электрондық құжаттардың санын орындалған электрондық құжаттардың жалпы санына бөліп, кейіннен алынған нәтижені 1-ге көбейту жолымен анықталады.
Мысалы, орындалған электрондық құжаттардың жалпы саны 500 құрайды, оның ішінде мұрағатқа дайындалған электрондық құжаттардың саны 200 құрайды. Есеп мынадай түрде жүргізіледі: 200/500*1=0,4 балл. Осылайша «Мұрағатқа тапсыруға даярланған электрондық құжаттардың үлесі» көрсеткіші бойынша бағалау 0,4 баллды құрады.
4.2 «Электрондық құжаттардың мұрағаттарын қолдану» кіші
критериясы бойынша бағалау

49. Под оценкой по данному подкритерию понимается наличие системы ведомственного архива электронных документов.
50. Источником информации для оценки показателя является информация, указанная в графе 3 строки 2.2 формы отчетности, предоставляемой в Акимат согласно приложению 1 к Методике.
51. Рабочая группа в ходе оценки применения информационных технологий исполнительного органа по данному подкритерию проверяют указанную в отчетности информацию исполнительного органа путем просмотра:
1) электронной описи дел, документов постоянного хранения;
2) электронной описи дел, документов по личному составу;
3) электронной описи дел, документов временного хранения;
4) электронного акта о выделении к уничтожению документов, не подлежащих хранению.
52. Максимальная оценка по данному подкритерию составляет 2 балла. Оценка по данному подкритерию состоит из наличия электронной описи дел, документов постоянного хранения с весовым значением 0,5 балла, электронной описи дел, документов по личному составу с весовым значением 0,5 балла, электронной описи дел, документов временного хранения с весовым значением 0,5 балла и электронного акта о выделении к уничтожению документов, не подлежащих хранению с весовым значением 0,5 балла.
4.3 Оценка по подкритерию «Наполнение информационной системы
«Государственная база данных «е-лицензирование» и
автоматизированной информационной системы «Электронные
государственные закупки»
53. Оценке по данному подкритерию подлежат:
доля наполнения исполнительным органом информационной системы «Государственная база данных «е-лицензирование»;
доля наполнения исполнительным органом автоматизированной информационной системы «Электронные государственные закупки».
54. Источником информации для оценки подкритерия является информация, указанная в графе 3 строки 2.3 формы отчетности, предоставляемой в Акимат согласно приложению 1 к Методике.
55. Рабочая группа в ходе оценки применения информационных технологий исполнительного органа по данному подкритерию проверяют указанную в отчетности информацию исполнительного органа путем просмотра статистики по наполнению информационных систем исполнительным органом.
56. Максимальный балл по данному подкритерию составляет 8 балла. Оценка по данному подкритерию производится путем суммирования доли наполнения исполнительным органом информационной системы «Государственная база данных «е-лицензирование» с весовым значением 4 балла и доли наполнения исполнительным органом автоматизированной информационной системы «Электронные государственные закупки» с весовым значением 4 балла. В исполнительных органах, не являющихся лицензиарами, оценка по наполнению информационной системы «Государственная база данных «е-лицензирование» не производится, и весовое значение этой доли суммируется к весовому значению доли наполнения исполнительным органом автоматизированной информационной системы «Электронные государственные закупки».

49. Осы кіші критерия бойынша бағалаумен электрондық құжаттардың ведомстволық мұрағаты жүйесінің бар болуы түсіндіріледі.
50. Көрсеткішті бағалау үшін ақпарат көзі Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес Әкімдікке берілетін есептілік нысанының 2.2-жолындағы 3-бағанында көрсетілген ақпарат болып табылады.
51. Жұмыс тобы атқарушы органмен ақпараттық технологияларды қолдануын осы кіші критериясы бойынша бағалау барысында қарау жолымен атқарушы органның ақпарат есептілігінде көрсетілгенді тексереді:
1) істердің электрондық тізбегі, тұрақты сақталудағы құжаттар;
2) істердің электрондық тізбегі, жеке құрам бойынша құжаттар;
3) істердің электрондық тізбегі, уақытша сақталудағы құжаттар;
4) құжаттарды жоюға бөлу туралы электрондық акті сақтауға жатпайды.
52. Осы кіші критерия бойынша ең көп балл 2 баллды құрайды. Осы кіші критерия бойынша бағалау 0,5 балл салмақтық мәнмен істердің электрондық тізбегі, тұрақты сақталудағы құжаттардан, 0,5 балл салмақтық мәнмен істердің электрондық тізбегі, жеке құрам бойынша құжаттардан, 0,5 балл салмақтық мәнмен істердің электрондық тізбегі, уақытша сақталудағы құжаттардан, 0,5 балл салмақтық мәнмен құжаттарды жоюға бөлу туралы электрондық актіден тұрады.
4.3 «Е-лицензиялау» мемлекеттік деректер қоры»
ақпараттық жүйесін және «Электрондық мемлекеттік
сатып алу» автоматтандырылған ақпараттық жүйесін толтыру»
кіші критериясы бойынша бағалау
53. Осы кіші критерия бойынша бағалауға:
- атқарушы органның «Е-лицензиялау» мемлекеттік деректер қоры» ақпараттық жүйесін толтыру үлесі;
- атқарушы органның «Электрондық мемлекеттік сатып алу» автоматтандырылған ақпараттық жүйесін толтыру үлесі жатады.
54. Көрсеткішті бағалау үшін ақпарат көзі Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес Әкімдікке берілетін есептілік нысанының 2.3-жолындағы 3-бағанында көрсетілген ақпарат болып табылады.
55. Атқарушы органмен ақпараттық технологияларды қолдануын бағалау барысында Жұмыс тобы атқарушы органның есептілікте көрсетілген ақпаратты атқарушы органның ақпараттық жүйелерді толтыру бойынша статистикасын қарау жолымен тексереді.
56. Осы көрсеткіш бойынша ең көп балл 8 баллды құрайды. Осы көрсеткіш бойынша бағалау атқарушы органның «Е-лицензиялау» мемлекеттік деректер қоры» ақпараттық жүйесін толтырудың үлесін 4 балл салмақтық мәнмен және атқарушы органның «Электрондық мемлекеттік сатып алу» ақпараттық жүйесін толтыру үлесін 4 балл салмақтық мәнмен қосу жолымен жүргізіледі. Лицензиялар болып табылмайтын атқарушы органдарда «Е-лицензиялау» мемлекеттік деректер қоры» ақпараттық жүйені толтыру бойынша бағалау жүргізілмейді және бұл үлестің салмақтық мәні атқарушы органның «Электрондық мемлекеттік сатып алу» автоматтандырылған ақпараттық жүйесін толтырудың үлесінің салмақтық мәніне қосылады.

Доля наполнения информационной системы «Государственная база данных «е-лицензирование» определяется путем деления количества лицензий, сформированных в отчетный период в информационной системе «Государственная база данных «е-лицензирование», на общее количество лицензий, выданных в отчетном периоде, с последующим умножением полученного результата на 4. В случае если информационная система была внедрена не с начала отчетного периода, то при расчете учитывается количество выданных лицензий и количество сформированных лицензий в информационной системе «Государственная база данных «е-лицензирование» с момента внедрения по окончании отчетного периода. Оценка исполнительных органов, в которые внедрение информационной системы «Государственная база данных «е-лицензирование» планируется в 2012 году, составляет 0,5 балла.
Доля наполнения автоматизированной информационной системы «Электронные государственные закупки» определяется путем деления объема средств, использованных в рамках электронных государственных закупок в отчетном периоде, на общий объем средств, использованных в рамках государственных закупок в отчетном периоде, с последующим умножением полученного результата на 4.
5. Оценка по критерию «Автоматизация функций (процессов) исполнительного органа»
57. Оценка производится по следующим показателям:
1) доля автоматизированных функций (процессов) исполнительного органа;
2) доля автоматизированных функций (процессов) исполнительного органа в отчетном периоде;
3) доля частично/полностью автоматизированных функций (процессов) исполнительного органа.
Параграф 1. Оценка по показателю «Доля автоматизированных
функций (процессов) исполнительного органа»
58. Оценке по данному показателю подлежит соотношение количества автоматизированных посредством информационных систем функций (процессов) исполнительного органа к общему количеству функций (процессов) исполнительного органа, подлежащих автоматизации. Перечень функций (процессов) исполнительного органа, подлежащих автоматизации, определяется Акиматом и утверждается исполнительным органом.
59. Рабочая группа в ходе оценки применения информационных технологий исполнительного органа по данному показателю проверяет факт автоматизации функций (процессов) исполнительного органа путем изучения ведомственных информационных систем.
60. Оценка определяется путем деления автоматизированных функций (процессов) исполнительного органа на общее количество функций (процессов) исполнительного органа, подлежащих автоматизации, с последующим умножением полученного результата на 25.

«Е-лицензиялау» мемлекеттік деректер қоры» ақпараттық жүйесін пайдаланудың үлесі кейіннен алынған нәтижені 4 көбейтумен, есептік кезең ішінде Е-лицензиялау» мемлекеттік деректер қоры» ақпараттық жүйесінде қалыптастырылған лицензиялар санын есептік кезеңде берілген лицензиялардың жалпы санына бөлу жолымен анықталады. Егер ақпараттық жүйе есептік кезеңнің басынан өндірілмеген болса, онда есептеу кезінде ендіру сәтінен бастап есептік кезеңнің аяқталуына дейінгі берілген лицензиялар саны мен Е-лицензиялау» мемлекеттік деректер қоры» ақпараттық жүйесінде қалыптастырылған лицензиялар саны ескеріледі. «Е-лицензиялау» мемлекеттік деректер қоры» ақпараттық жүйесін 2012 жылда ендіруге жоспарланған мемлекеттік органдардың бағасы 0,5 баллды құрайды.
«Электрондық мемлекеттік сатып алу» автоматтандырылған ақпараттық жүйені толтырудың үлесі кейіннен алынған нәтижені 4 көбейтумен, есептік кезең ішінде электрондық мемлекеттік сатып алулар шеңберінде пайдаланған қаржы көлемін, есептік кезеңінде мемлекеттік сатып алулар шеңберінде пайдаланылған қаржының жалпы көлеміне бөлу жолымен анықталады.
5. «Атқарушы органның функцияларын (үдерістерін)
автоматтандыру» критериясы бойынша бағалау
57. Бағалау мынадай көрсеткіштер бойынша жүргізіледі:
1) Атқарушы органның автоматтандырылған функциялар (үдерістер) үлесі;
2) Есепті мерзімде атқарушы органның автоматтандырылған функциялар (үдерістер) үлесі;
3) Атқарушы органның автоматтандырылған функциялар (үдерістер) ішінара-толықтай үлесі.
Параграф 1. «Атқарушы органның автоматтандырылған функциялар
(үдерістер) үлесі» көрсеткіші бойынша бағалау
58. Осы көрсеткіш бойынша бағалауға атқарушы органның ақпараттық жүйелер арқылы автоматтандырылған функциялар (үдерістер) санының атқарушы органның автоматтандырылуға жататын функциялардың (үдерістердің) жалпы санына қатынасы жатады. Автоматтандырылуға жататын функциялардың (үдерістердің) тізбесін Әкімдік анықтайды және атқарушы органдармен бекітіледі.
59. Жұмыс тобы осы көрсеткіш бойынша атқарушы органмен ақпараттық технологияларды қолдануын бағалау барысында атқарушы органның функцияларының (үдерістерінің) автоматтандырылу дерегін ведомстволық ақпараттық жүйелерді зерттеу жолымен тексереді.
60. Бағалау мәні мемлекеттік органның автоматтандырылған функциялар (үдерістер) санын атқарушы органның автоматтандырылуға жататын функцияларының (үдерістерінің) жалпы санына бөліп, алынған нәтижені кейіннен 25 көбейту жолымен анықталады.

Например, общее количество функций (процессов) исполнительного органа, подлежащих автоматизации, составляет 50, количество функций (процессов) исполнительного органа, автоматизированных посредством информационных систем, составляет 20. Расчет производится следующим образом: 20/50*25=10 баллов. Таким образом, оценка по показателю «Доля автоматизированных функций (процессов) исполнительного органа» составила 10 баллов.
Параграф 2. Оценка по показателю «Доля автоматизированных
функций (процессов) исполнительного органа в отчетном периоде»
61. Оценке по данному показателю подлежит соотношение количества функций (процессов) исполнительного органа, автоматизированных в отчетном периоде посредством информационных систем, к сумме функций (процессов), автоматизированных в отчетном периоде, и функций (процессов), подлежащих автоматизации после отчетного периода.
62. Рабочая группа в ходе оценки применения информационных технологий исполнительного органа по данному показателю проверяют представленные исполнительным органом документы, подтверждающие факт автоматизации функций (процессов) исполнительного органа в отчетном периоде.
63. Оценка определяется путем деления количества функций (процессов) исполнительного органа, автоматизированных в отчетном периоде, на сумму функций (процессов), автоматизированных в отчетном периоде, и функций (процессов), подлежащих автоматизации после отчетного периода, с последующим умножением полученного результата на 15.
Например, количество функций (процессов), автоматизированных в отчетном периоде, и функций (процессов), подлежащих автоматизации после отчетного периода составляет 20, количество автоматизированных функций (процессов) исполнительного органа в отчетном периоде составляет 5. Расчет производится следующим образом: 5/20*15=3,75 балла. Таким образом, оценка по показателю «Доля автоматизированных функций (процессов) исполнительного органа в отчетном периоде» составила 3,75 балла.
Параграф 3. Оценка по показателю «Доля частично/полностью
автоматизированных функций (процессов) исполнительного органа»
64. Оценке по данному показателю подлежит степень автоматизации функций (процессов) исполнительного органа, в том числе доля частично автоматизированных функций (процессов) и доля полностью автоматизированных функций (процессов) исполнительного органа.
65. Рабочая группа в ходе оценки применения информационных технологий исполнительного органа по данному показателю проверяет степень автоматизации функций (процессов) исполнительного органа путем изучения ведомственных информационных систем.

Мысалы, атқарушы органның автоматтандырылуға жататын функцияларының (үдерістерінің) жалпы саны 50 құрайды, атқарушы органның ақпараттық жүйелер арқылы автоматтандырылған функциялар (үдерістер) саны 20 құрайды. Есеп мынадай түрде жүргізіледі: 20/50*25=10 балл. Осылайша «Атқарушы органның автоматтандырылған функциялар (үдерістер) үлесі» көрсеткіші бойынша баға 10 баллды құрады.
Параграф 2. «Есептік мерзімде атқарушы органның
автоматтандырылған функциялар (үдерістер) үлесі» көрсеткіші
бойынша бағалау
61. Осы көрсеткіш бойынша бағалауға есептілік кезеңінде атқарушы органның ақпараттық жүйелер арқылы автоматтандырылған функциялар (үдерістер) санының атқарушы органның автоматтандырылған функциялардың (үдерістердің) жалпы санына қатынасы жатады.
62. Жұмыс тобы осы көрсеткіш бойынша атқарушы органмен ақпараттық технологияларды қолдануын бағалау барысында есептілік кезеңде атқарушы органның функцияларының (үдерістерінің) автоматтандырылу фактісін растайтын, атқарушы орган ұсынған құжаттарды тексереді.
63. Бағалау мәні атқарушы органның есептік кезеңде автоматтандырылған функциялар (үдерістер) санын атқарушы органның автоматтандырылған функцияларының (үдерістерінің) жалпы санына бөліп, алынған нәтижені кейіннен 15 көбейту жолымен анықталады.
Мысалы, атқарушы органның автоматтандырылған функцияларының (үдерістерінің) жалпы саны 20 құрайды, оның ішінде атқарушы органның есептік кезең ішінде автоматтандырылған функциялар (үдерістер) саны 5 құрайды. Есеп мынадай түрде жүргізіледі: 5/20*15=3,75 балл. Осылайша «Есептік кезең ішінде мемлекеттік органның автоматтандырылған функциялар (үдерістер) үлесі» көрсеткіші бойынша баға 3,75 баллды құрады.
Параграф 3. «Атқарушы органның ішінара/толық
автоматтандырылған функциялар (үдерістер) үлесі» көрсеткіші
бойынша бағалау
64. Осы көрсеткіш бойынша бағалауға атқарушы органы функцияларының (үдерістерінің) автоматтандырылу дәрежесі, оның ішінде бөліктеп автоматтандырылған функциялар (үдерістер) үлесі мен атқарушы органның толық автоматтандырылған функциялары (үдерістері) жатады.
65. Жұмыс тобы осы көрсеткіш бойынша атқарушы органмен ақпараттық технологияларды қолдануын бағалау барысында атқарушы органы функцияларының (үдерістерінің) автоматтандырылу дәрежесін ведомстволық ақпараттық жүйелерді зерттеу жолымен тексереді.

66. Оценка определяется путем суммирования значений доли частично автоматизированных функций (процессов) и доли полностью автоматизированных функций (процессов) исполнительного органа, с последующим умножением полученного результата на 5. Доля частично автоматизированных функций (процессов) равна отношению количества частично автоматизированных функций (процессов) к общему количеству автоматизированных функций (процессов) исполнительного органа, с последующим умножением на коэффициент 0,5. Доля полностью автоматизированных функций (процессов) равна отношению количества полностью автоматизированных функций (процессов) к общему количеству автоматизированных функций (процессов) исполнительного органа, с последующим умножением на коэффициент 1.
Например, общее количество автоматизированных функций (процессов) исполнительного органа составляет 15, количество полностью автоматизированных функций (процессов) исполнительного органа составляет 5, количество частично автоматизированных функций (процессов) исполнительного органа составляет 10. Расчет производится следующим образом: ((5*1+10*0,5)/15)*5=3,33 балла. Таким образом, оценка по показателю «Доля частично/полностью автоматизированных функций (процессов) исполнительного органа» составила 3,33 балла.
6. Оценка по критерию «Качество внедрения
информационных систем»
67. Оценка по данному критерию осуществляется с целью выявления перечисленных ниже показателей, характеризующих несоответствие этапов создания информационных систем стандартам в области информационных технологий:
1) доля информационных систем, разрабатываемых в отчетном периоде, введенных в опытную и промышленную эксплуатацию в отчетном периоде без аналитических данных по оптимизации бизнес-процессов;
2) доля несвоевременно введенных информационных систем исполнительного органа в опытную и промышленную эксплуатацию в отчетном периоде;
3) доля информационных систем, введенных в опытную и промышленную эксплуатацию в отчетном периоде без утвержденной нормативно-технической документации;
4) доля разрабатываемых, введенных в опытную и промышленную эксплуатацию в отчетном периоде информационных систем с не согласованной с Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - Министерство) нормативно-технической документацией в соответствии с Законом Республики Казахстан «Об информатизации» (далее - Закон);
5) доля информационных систем, находящихся в промышленной эксплуатации и не имеющих аттестата на соответствие требованиям информационной безопасности в соответствии с Законом и постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2280 «Об утверждении Правил проведения аттестации государственных информационных систем и негосударственных информационных систем, интегрируемых с государственными информационными системами, на соответствие их требованиям информационной безопасности и принятым на территории Республики Казахстан стандартам»;

66. Бағалау нәтижесі атқарушы органның жартылай автоматтандырылған функциялары (үдерістері) үлесінің мәнін және атқарушы органның толық автоматтандырылған функциялары (үдерістері) үлесінің мәнін қосып, алынған нәтижені кейіннен 5 көбейту жолымен анықталады. Жартылай автоматтандырылған функциялар (үдерістер) үлесі жартылай автоматтандырылған функциялар (үдерістер) санының атқарушы органның автоматтандырылуға тиісті функциялар (үдерістер) санына қатынасын кейіннен 0,5 коэффициентке көбейтуіне тең. Толық автоматтандырылған функциялар (үдерістер) үлесі толық автоматтандырылған функциялары (үдерістері) санының атқарушы органның автоматтандырылуға тиісті функциялары (үдерістері) санының қатынасын кейіннен 1 коэффициентке көбейтуіне тең.
Мысалы, атқарушы органның автоматтандырылған функциялардың (үдерістердің) жалпы саны 15 құрайды, атқарушы органның толық автоматтандырылған функциялар (үдерістер) саны 5 құрайды, атқарушы органның жартылай автоматтандырылған функциялар (үдерістер) саны 10 құрайды. Есеп мынадай түрде жүргізіледі: ((5*1+10*0,5)/15)*5=3,33 балл. Осылай «Атқарушы органның ішінара/толық автоматтандырылған функциялар (үдерістер) үлесі» көрсеткіші бойынша баға 3,33 баллды құрады.
6. «Ақпараттық жүйелерді енгізудің сапасы»
критериясы бойынша бағалау
67. Осы көрсеткіш бойынша бағалау ақпараттық жүйелерді құру кезеңдерінің ақпараттық технологиялар саласындағы стандарттарға сәйкес сәйкессіздікті сипаттайтын төменде аталған көрсеткіштерді анықтау мақсатында жүзеге асырылады:
1) Бизнес-үдерістерді оңтайландыру жөніндегі талдамалық деректерсіз есептік мерзімде тәжірибелік пен өндірістік пайдалануға әзірленген және енгізілген ақпараттық жүйелер үлесі;
2) Есептік мерзімде тәжірибелік және өндірістік пайдалануға атқарушы органның мезгілсіз енгізілген ақпараттық жүйелерінің үлесі;
3) Нормативтік техникалық құжаттаманы бекітусіз есепті мерзімде тәжірибелік және өндірістік пайдалануға енгізілген ақпараттық жүйелердің үлесі;
4) «Ақпараттандыру туралы» Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес нормативтік техникалық құжаттаманы Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) келіспей, есепті мерзімде әзірленіп, тәжірибелік және өндірістік пайдалануға енгізілген ақпараттық жүйелер үлесі;
5) Заңға және «Мемлекеттік ақпараттық жүйелерді және мемлекеттік ақпараттық жүйелермен интеграцияланатын мемлекеттік емес ақпараттық жүйелерді олардың ақпараттық қауіпсіздік талаптарына және Қазақстан Республикасының аумағында қабылданған стандарттарға сәйкестігіне аттестаттау жүргізу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2280 қаулысына сәйкес өндірістік пайдалануға жататын және ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкес аттестаты жоқ ақпараттық жүйелердің үлесі;

6) доля информационных систем, не зарегистрированных или не депонированных в Государственном регистре электронных информационных ресурсов и информационных систем и Депозитарии информационных систем, программных продуктов, программных кодов и нормативно-технической документации в соответствии с Законом и постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2007 года № 1124 «Об утверждении Правил ведения государственного регистра электронных информационных ресурсов и информационных систем и депозитария»;
7) доля информационных систем, находящихся в промышленной эксплуатации без интерфейса на государственном языке в соответствии с Законом;
8) доля информационных систем, не интегрированных с компонентами «электронного правительства».
В случае выявления показателей, характеризующих несоответствие этапов создания информационных систем стандартам в области информационных технологий, производится уменьшение баллов в соответствии с таблицей приложения 4 к Методике. Вычет баллов, в соответствии с таблицей приложения 4 к Методике, составляет в сумме 15 баллов и производится от максимального количества баллов, равного 100 баллам.
Параграф 1. Оценка по показателю «Доля информационных систем,
созданных и введенных в промышленную и опытную эксплуатацию в
отчетном периоде без аналитических данных по оптимизации
бизнес-процессов»
68. Оценке по данному показателю подлежит доля информационных систем, созданных и введенных в опытную и промышленную эксплуатацию в отчетном периоде без аналитических данных по оптимизации бизнес-процессов, в общем количестве информационных систем, созданных и введенных в отчетном периоде в опытную и промышленную эксплуатацию.
69. Источником информации для оценки показателя является информация, указанная в графе 3 строки 3.1 формы отчетности, предоставляемой в Акимат согласно приложению 1 к Методике.
70. Рабочая группа в ходе оценки применения информационных технологий исполнительного органа по данному показателю проверяют указанную в отчетности информацию исполнительного органа путем анализа аналитических данных по оптимизации бизнес-процессов.
71. Оценка определяется путем деления количества информационных систем, разработанных в отчетном периоде без аналитических данных по оптимизации бизнес-процессов, на общее количество информационных систем, созданных и введенных в опытную и промышленную эксплуатацию в отчетном периоде, с последующим умножением полученного результата на (–2).
Например, общее количество информационных систем, созданных и введенных в опытную и промышленную эксплуатацию в отчетном периоде, составляет 2, количество информационных систем, созданных и введенных в опытную и промышленную эксплуатацию в отчетном периоде без аналитических данных по оптимизации бизнес-процессов, составляет 1. Расчет производится следующим образом: 1/2*(-2)=-1 балл. Таким образом, оценка по данному показателю составила -1 балл.

6) Заңға және «Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркелімін және депозатарийді жүргізу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 21 қарашадағы № 1124 қаулысына сәйкес Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркелімінде және Ақпараттық жүйелердің, бағдарламалық өнімдердің, бағдарламалық кодтар мен нормативтік техникалық құжаттаманың депозитариясында тіркелмеген және депозиттелмеген ақпараттық жүйелердің үлесі;
7) Заңға сәйкес мемлекеттік тілде интерфейссіз өндірістік пайдаланудағы ақпараттық жүйелердің үлесі;
8) «Электрондық үкімет» құрауыштарымен ықпалдастырылмаған ақпараттық жүйелердің үлесі.
Ақпараттық жүйелерді құру кезеңдерінің ақпараттық технологиялар саласында стандарттарға сәйкес сәйкессіздікті сипаттайтын көрсеткіштерді анықтаған жағдайда, Әдістемеге 4-қосымшаның кестесіне сәйкес баллдарды төмендету жүргізіледі. Әдістемеге 4-қосымшаның кестесіне сәйкес баллдарды азайту сомасында 15 баллды құрайды және 100 баллға тең ең көп балл санынан асырылады.
Параграф 1. «Бизнес-үдерістерді оңтайландыру жөніндегі
талдамалық деректерсіз есептік мерзімде тәжірибелік
пен өндірістік пайдалануға құрылған және енгізілген
ақпараттық жүйелер үлесі» көрсеткіші бойынша бағалау
68. Осы көрсеткіш бойынша бағалауға есептік кезең ішінде тәжірибелік немесе өндірістік пайдалануға енгізілген ақпараттық жүйелердің жалпы санында есептік мерзімде бизнес-үдерістерді оңтайландыру бойынша талдамалық деректерсіз тәжірибелік немесе өндірістік пайдалануға енгізілген ақпараттық жүйелер үлесі жатады.
69. Көрсеткішті бағалау үшін ақпараттың көзі Әдістемедегі 1-қосымшаға сәйкес Әкімдікке берілетін есептілік нысанының 3.1-жолындағы 3-бағанда көрсетілген ақпарат болып табылады.
70. Жұмыс тобы осы көрсеткіш бойынша атқарушы органмен ақпараттық технологияларды қолдануын бағалау барысында есептілікте көрсетілген атқарушы органның ақпаратын бизнес-үдерістерді оңтайландыру бойынша талдамалық деректерді талдау жолымен тексереді.
71. Бағалау нәтижесі атқарушы органның есептік кезең ішінде бизнес-үдерістерді оңтайландыру бойынша талдамалық деректерсіз әзірленген ақпараттық жүйелер санын есептік мерзімде тәжірибелік немесе өндірістік пайдалануға енгізілген ақпараттық жүйелердің жалпы санына бөліп, кейіннен алынған нәтижені (-2) көбейту жолымен анықталады.
Мысалы, есептік кезең ішінде тәжірибелік немесе өндірістік пайдалануға енгізілген ақпараттық жүйелердің жалпы саны 2 құрайды, есептік мерзімде бизнес-үдерістерді оңтайландыру бойынша талдамалық деректерсіз әзірленген және тәжірибелік немесе өндірістік пайдалануға енгізілген ақпараттық жүйелер саны 1 құрайды. Есеп мынадай түрде жүргізіледі: 1/2*(-2)= -1 балл. Осылайша осы көрсеткіш бойынша баға - 1 баллды құрады.

Параграф 2. Оценка по показателю «Доля несвоевременно введенных
информационных систем исполнительного органа в
промышленную и опытную эксплуатацию в отчетном периоде»
72. Оценке по данному показателю подлежит доля информационных систем, у которых дата акта по вводу в опытную или промышленную эксплуатацию в отчетном периоде не соответствует дате, указанной в технико-экономических обоснованиях, технических заданиях или технических спецификациях (далее – нормативно-техническая документация) в общем количестве информационных систем, введенных в опытную или промышленную эксплуатацию в отчетном периоде.
73. Источником информации для оценки показателя является информация, указанная в графе 3 строки 3.2 формы отчетности, предоставляемой в Акимат согласно приложению 1 к Методике.
74. Рабочая группа в ходе оценки применения информационных технологий исполнительного органа по данному показателю проверяют указанную в отчетности информацию исполнительного органа путем анализа нормативно-технических документации и актов по вводу информационных систем в опытную или промышленную эксплуатацию.
75. Оценка определяется путем деления количества несвоевременно введенных информационных систем исполнительного органа в опытную и промышленную эксплуатацию в отчетном периоде на общее количество информационных систем, введенных в опытную или промышленную эксплуатацию в отчетном периоде, с последующим умножением полученного результата на (-2).
Например, общее количество информационных систем, введенных в опытную или промышленную эксплуатацию в отчетном периоде, составляет 2, количество информационных систем, у которых дата акта по вводу в опытную или промышленную эксплуатацию в отчетном периоде не соответствует дате, указанной в нормативно-технической документации составляет 1. Расчет производится следующим образом: 1/2*(-2)= -1 балл. Таким образом, оценка по показателю «Доля несвоевременно введенных информационных систем исполнительного органа в опытную и промышленную эксплуатацию в отчетном периоде» составила -1 балл.
Параграф 3. Оценка по показателю «Доля информационных систем, введенных в опытную и промышленную эксплуатацию в отчетном
периоде без утвержденной нормативно-технической документации»
76. Оценке по данному показателю подлежит доля информационных систем, введенных в опытную и промышленную эксплуатацию в отчетном периоде и не имеющих утвержденных нормативно-технических документаций, в общем количестве информационных систем, введенных в отчетном периоде в опытную и промышленную эксплуатацию.

Параграф 2. «Есептік мерзімде тәжірибелік және өндірістік
пайдалануға атқарушы органның мезгілсіз енгізілген ақпараттық
жүйелерінің үлесі» көрсеткіші бойынша бағалау
72. Осы көрсеткіш бойынша бағалауға есептік кезең ішінде тәжірибелік немесе өндірістік пайдалануға енгізілген ақпараттық жүйелердің жалпы санында есептік мерзімде тәжірибелік немесе өндірістік пайдалануға енгізу бойынша акт күні техникалық экономикалық негіздемелерде, техникалық тапсырмаларда немесе техникалық ерекшеліктерде (бұдан әрі – нормативтік техникалық құжаттама) көрсетілген күнге сәйкес келмейтін ақпараттық жүйелер үлесі жатады.
73. Көрсеткішті бағалау үшін ақпараттың көзі Әдістемедегі 1-қосымшаға сәйкес Әкімдікке берілетін есептілік нысанының 3.2-жолындағы 3-бағанда көрсетілген ақпарат болып табылады.
74. Жұмыс тобы осы көрсеткіш бойынша атқарушы органмен ақпараттық технологияларды қолдануын бағалау барысында есептілікте көрсетілген атқарушы органның ақпаратын нормативтік техникалық құжаттаманы және ақпараттық жүйелерді тәжірибелік немесе өндірістік пайдалануға енгізу бойынша актілерді талдау жолымен тексереді.
75. Баға атқарушы органның есептік мерзімде тәжірибелік және өндірістік пайдалануға мезгілсіз енгізілген ақпараттық жүйелер санын есептік кезең ішінде тәжірибелік немесе өндірістік пайдалануға енгізілген ақпараттық жүйелердің жалпы санына бөліп, кейіннен алынған нәтижені (-2) көбейту жолымен анықталады.
Мысалы, есептік кезең ішінде тәжірибелік немесе өндірістік пайдалануға енгізілген ақпараттық жүйелердің жалпы саны 2 құрайды, есептік мерзімде тәжірибелік немесе өндірістік пайдалануға енгізу бойынша акт күні нормативтік техникалық құжаттамада көрсетілген күнге сәйкес келмейтін ақпараттық жүйелер саны 1 құрайды. Есеп мынадай түрде жүргізіледі:
1/2*(-2)= -1 балл. Осылайша «Есептік мерзімде тәжірибелік және өндірістік пайдалануға атқарушы органның мезгілсіз енгізілген ақпараттық жүйелерінің үлесі» көрсеткіші бойынша баға -1 баллды құрады.
Параграф 3. «Нормативтік техникалық құжаттаманы бекітусіз
есепті мерзімде тәжірибелік және өндірістік пайдалануға
енгізілген ақпараттық жүйелердің үлесі» көрсеткіші бойынша
бағалау
76. Осы көрсеткіш бойынша бағалауға есептік мерзімінде өндірістік немесе тәжірибелік пайдалануға енгізілген ақпараттық жүйелердің жалпы санында есептік кезең ішінде өндірістік немесе тәжірибелік пайдалануға енгізілген және бекітілген нормативтік техникалық құжаттамасы жоқ ақпараттық жүйелер үлесі жатады.

77. Источником информации для оценки показателя является информация, указанная в графе 3 строки 3.3 формы отчетности, предоставляемой в Акимат согласно приложению 1 к Методике.
78. Рабочая группа в ходе оценки применения информационных технологий исполнительного органа по данному показателю проверяют указанную в отчетности информацию исполнительного органа путем анализа нормативно-технических документаций.
79. Оценка определяется путем деления количества информационных систем, введенных в опытную и промышленную эксплуатацию в отчетном периоде без утвержденной нормативно-технической документации, на общее количество информационных систем, введенных в опытную или промышленную эксплуатацию в отчетном периоде, с последующим умножением полученного результата на (-2).
Например, общее количество информационных систем, введенных в опытную или промышленную эксплуатацию в отчетном периоде, составляет 2, количество информационных систем, введенных в опытную или промышленную эксплуатацию в отчетном периоде без утвержденной нормативно-технической документации составляет 1. Расчет производится следующим образом: 1/2*(-2)= -1 балл. Таким образом, оценка по показателю «доля информационных систем, введенных в отчетном периоде в опытную и промышленную эксплуатацию без утвержденной нормативно-технической документации» составила -1 балл.
Параграф 4. Оценка по показателю «Доля разрабатываемых,
введенных в опытную и промышленную эксплуатацию в
отчетном периоде информационных систем с несогласованной
с Министерством нормативно-технической документацией»
80. Оценке по данному показателю подлежит доля информационных систем, созданных, введенных в опытную и промышленную эксплуатацию в отчетном периоде, получивших отрицательное экспертное заключение Министерства в общем количестве информационных систем, созданных, введенных в опытную и промышленную эксплуатацию в отчетном периоде.
81. Источником информации для оценки показателя является информация, указанная в графе 3 строки 3.4 формы отчетности, предоставляемой в Акимат согласно приложению 1 к Методике.
82. Рабочая группа в ходе оценки применения информационных технологий исполнительного органа по данному показателю проверяют указанную в отчетности информацию исполнительного органа путем просмотра экспертных заключений по результатам экспертизы нормативно-технической документации.
83. Оценка определяется путем деления количества разрабатываемых, введенных в опытную и промышленную эксплуатацию в отчетном периоде информационных систем с не согласованной с Министерством нормативно-технической документацией, на общее количество информационных систем, созданных, введенных в опытную и промышленную эксплуатацию в отчетном периоде, с последующим умножением полученного результата на (-2).

77. Көрсеткішті бағалау үшін ақпараттың көзі Әдістемедегі 1-қосымшаға сәйкес Әкімдікке берілетін есептілік нысанының 3.3-жолындағы 3-бағанда көрсетілген ақпарат болып табылады.
78. Жұмыс тобы осы көрсеткіш бойынша атқарушы органмен ақпараттық технологияларды қолдануын бағалау барысында есептілікте көрсетілген атқарушы органның ақпаратын нормативтік техникалық құжаттаманы талдау жолымен тексереді.
79. Баға кейіннен алынған нәтижені (-2) көбейтумен, есептік кезең ішінде тәжірибелік және өндірістік пайдалануға бекітілген нормативтік техникалық құжаттамасыз енгізілген ақпараттық жүйелер санын есептік кезең ішінде тәжірибелік немесе өндірістік пайдалануға енгізілген ақпараттық жүйелердің жалпы санына бөлу жолымен анықталады.
Мысалы, есептік кезең ішінде тәжірибелік немесе өндірістік пайдалануға енгізілген ақпараттық жүйелердің жалпы саны 2 құрайды, есептік кезең ішінде тәжірибелік және өндірістік пайдалануға бекітілген нормативтік техникалық құжаттамасыз енгізілген ақпараттық жүйелер саны 1 құрайды. Есеп мынадай түрде жүргізіледі: 1/2*(-2)= -1 балл. Осылайша «Нормативтік техникалық құжаттаманы бекітусіз есепті мерзімде тәжірибелік және өндірістік пайдалануға енгізілген ақпараттық жүйелердің үлесі» көрсеткіші бойынша баға -1 баллды құрады.
Параграф 4. «Нормативтік техникалық құжаттаманы Министрлік
келіспей, есепті мерзімде әзірлеп, тәжірибелік және өндірістік
пайдалануға енгізілген ақпараттық жүйелер үлесі» көрсеткіші
бойынша бағалау
80. Берілген көрсеткіш бойынша бағалауға есепті мерзімде құрылған тәжірибелік және өндірістік пайдалануға енгізілген, ақпараттық жүйенің жалпы санының нормативтік-техникалық құжаттамасы сараптамасының нәтижелері бойынша Министрліктен теріс сараптамалық қорытынды алған, есепті мерзімде құрылған, тәжірибелік және өндірістік пайдалануға енгізілген ақпараттық жүйенің бөлігі жатады.
81. Көрсеткішті бағалау үшін ақпараттың көзі Әдістемедегі 1-қосымшаға сәйкес Әкімдікке берілетін есептілік нысанының 3.4-жолындағы 3-бағанда көрсетілген ақпарат болып табылады.
82. Осы көрсеткіш бойынша атқарушы органмен ақпараттық технологияларды қолдануын бағалау барысында Жұмыс тобы нормативтік-техникалық құжаттандырудың сараптамасының нәтижелері бойынша сараптамалық қорытындыларды қарастыру жолымен есептілікте көрсетілген атқарушы органның ақпаратын тексереді.
83. Осы көрсеткіш бойынша жүйе нормативтік-техникалық құжаттаманы Министрлік келіспей ақпараттық жүйенің есепті мерзімде тәжірибелік және өндірістік пайдалануға енгізген, өңделген санын есептік мерзімінде құрылған, тәжірибелік және өндірістік пайдалануға енгізілген ақпараттық санына бөліп, алынған нәтижені кейіннен (-2) көбейту жолымен анықтайды.

Например, общее количество информационных систем, созданных, введенных в опытную и промышленную эксплуатацию в отчетном периоде, получивших отрицательное экспертное заключение Министерства по результатам экспертизы нормативно-технической документации, составляет 1, общее количество информационных систем, созданных, введенных в опытную и промышленную эксплуатацию в отчетном периоде, составляет 3. Расчет производится следующим образом: 1/3*(-2)= -0,67 балла. Таким образом, оценка по показателю составила -0,67 балла.
Параграф 5. Оценка по показателю «Доля информационных систем,
находящихся в промышленной эксплуатации и не имеющих аттестата
на соответствие требованиям информационной безопасности»
84. Оценке по данному показателю подлежит доля информационных систем исполнительного органа, находящихся в промышленной эксплуатации с 2010 года и не имеющих аттестата на соответствие требованиям информационной безопасности, в общем количестве информационных систем, находящихся в промышленной эксплуатации с 2010 года.
85. Источником информации для оценки показателя является информация, указанная в графе 3 строки 3.5 формы отчетности, предоставляемой в Акимат согласно приложению 1 к Методике.
86. Рабочая группа в ходе оценки применения информационных технологий исполнительного органа по данному показателю проверяют указанную в отчетности информацию исполнительного органа путем анализа акта ввода информационной системы в промышленную эксплуатацию и аттестата на соответствие требованиям информационной безопасности.
87. Оценка определяется путем деления количества информационных систем, находящихся в промышленной эксплуатации и не имеющих аттестата на соответствие требованиям информационной безопасности, на общее количество информационных систем, находящихся в промышленной эксплуатации с 2010 года, с последующим умножением полученного результата на (-2).
Например, общее количество информационных систем, находящихся в промышленной эксплуатации с 2010 года, составляет 4, количество информационных систем исполнительного органа, находящихся в промышленной эксплуатации с 2010 года и не имеющих аттестат на соответствие требованиям информационной безопасности, составляет 1. Расчет производится следующим образом: 1/4*(-2)= -0,5 балла. Таким образом, оценка по показателю «доля информационных систем, сданных в промышленную эксплуатацию не имеющих аттестат на соответствие требованиям информационной безопасности» составила -0,5 балла.
Параграф 6. Оценка по показателю «Доля информационных систем,
не зарегистрированных или не депонированных в Государственном
регистре электронных информационных ресурсов и информационных
систем и Депозитарии информационных систем, программных
продуктов, программных кодов и нормативно-технической
документации»

Мысалы, нормативтік-техникалық құжаттаудың сараптамалық нәтижелері бойынша Министрліктің теріс қорытындысын алған, есептік мерзімінде құрылған, тәжірибелік және өндірістік пайдалануға енгізілген ақпараттық жүйенің жалпы саны 1 құрайды, есептік мерзімінде құрылған, тәжірибелік және өндірістік пайдалануға, енгізілген ақпараттық жүйелердің жалпы саны 3 құрайды. Есеп мынадай түрде жүргізіледі: 1/3*(-2) = -0,67 балл. Осылайша бағалау бойынша көрсеткіш - 0,67 баллды құрады.
Параграф 5. «Өндірістік пайдалануға жататын және
ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкес аттестаты жоқ
ақпараттық жүйелердің үлесі» көрсеткіші бойынша бағалау
84. Берілген көрсеткіш бойынша бағалауға 2010 жылдан өндірістік пайдалануда жатқан атқарушы органның ақпараттық жүйесінің бөлігі мен ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкес келетін аттестаттары жоқ, 2010 жылдан өндірістік пайдалануда жатқан ақпараттық жүйенің жалпы саны жатады.
85. Көрсеткішті бағалау үшін ақпараттың көзі Әдістемедегі 1-қосымшаға сәйкес Әкімдікке берілетін есептілік нысанының 3.5-жолындағы 3-бағанда көрсетілген ақпарат болып табылады.
86. Осы көрсеткіш бойынша атқарушы органмен ақпараттық технологияларды қолдануын бағалау барысында Жұмыс тобы өндірістік пайдалану мен ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкес келетін аттестатының ақпараттық жүйенің енгізу актісін талдау жолымен есептілікте көрсетілген атқарушы органның ақпаратын тексеру.
87. Осы көрсеткіш бойынша өндірістік пайдалану мен ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкес келетін аттестатының болмауы санын 2010 жылдан өндірістік пайдаланудағы ақпараттық жүйенің жалпы санына бөліп, алынған нәтижені кейіннен (-2) көбейту жолымен анықталады.
Мысалы, 2010 жылдан өндірістік пайдалануда жатқан ақпараттық жүйенің жалпы саны, 4 құрайды, 2010 жылдан өндірістік пайдалануда жатқан және ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкес келетін аттестаты жоқ атқарушы органдардың ақпараттық жүйелерінің саны 1 құрайды. Есеп мынадай түрде жүргізіледі: 1/4*(-2)= -0,5 балл. Осылайша «Өндірістік пайдалануға жататын және ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкес аттестаты жоқ ақпараттық жүйелердің үлесі» бағалау бойынша көрсеткіш -0,5 балл құрады.
Параграф 6. «Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық
жүйелердің мемлекеттік тіркелімінде және ақпараттық жүйелердің,
бағдарламалық өнімдердің, бағдарламалық кодтар мен нормативтік
техникалық құжаттаманың депозитариясында тіркелмеген және
депозиттелмеген ақпараттық жүйелердің үлесі» көрсеткіші бойынша
бағалау

88. Оценке по данному показателю подлежит доля информационных систем, не зарегистрированных или не депонированных в Государственном регистре электронных информационных ресурсов и информационных систем и Депозитарии информационных систем, программных продуктов, программных кодов и нормативно-технической документации, в общем количестве информационных систем, находящихся в промышленной и опытной эксплуатации.
89. Источником информации для оценки показателя является информация, указанная в графе 3 строки 3.6 формы отчетности, предоставляемой в Акимат согласно приложению 1 к Методике.
90. Рабочая группа в ходе оценки применения информационных технологий исполнительного органа по данному показателю проверяют наличие информационных ресурсов и систем, программных продуктов, программных кодов и нормативно-технической документации в Государственном регистре электронных информационных ресурсов и информационных систем и Депозитарии нормативно-технической документации программных кодов и базы данных.
91. Оценка определяется путем деления количества информационных систем, не зарегистрированных или не депонированных в Государственном регистре электронных информационных ресурсов и информационных систем и Депозитарии информационных систем, программных продуктов, программных кодов и нормативно-технической документации, на общее количество информационных систем, находящихся в промышленной и опытной эксплуатации, с последующим умножением полученного результата на (-1).
Например, общее количество информационных систем, находящихся в промышленной и опытной эксплуатации, составляет 5, количество информационных систем, не зарегистрированных или не депонированных в Государственном регистре электронных информационных ресурсов и информационных систем и Депозитарии информационных систем, программных продуктов, программных кодов и нормативно-технической документации, составляет 3. Расчет производится следующим образом:
3/5*(-1)=-0,6 балла. Таким образом, оценка по данному показателю составила -0,6 балла.
Параграф 7. Оценка по показателю «Доля информационных систем,
находящихся в промышленной эксплуатации без интерфейса на
государственном языке»
92. Оценке по данному показателю подлежит доля информационных систем, находящихся в промышленной эксплуатации без интерфейса на государственном языке, в общем количестве информационных систем исполнительного органа, находящихся в промышленной эксплуатации.
93. Источником информации для оценки показателя является информация, указанная в графе 3 строки 3.7 формы отчетности, предоставляемой в Акимат согласно приложению 1 к Методике.

88. Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркелімінде және Ақпараттық жүйелердің, бағдарламалық өнімдердің, бағдарламалық кодтар мен нормативтік техникалық құжаттаманың депозитариясында тіркелмеген және депозиттелмеген ақпараттық жүйелердің жалпы саны жатады.
89. Көрсеткішті бағалау үшін ақпараттың көзі Әдістемедегі 1-қосымшаға сәйкес Әкімдікке берілетін есептілік нысанының 3.6-жолындағы 3-бағанда көрсетілген ақпарат болып табылады.
90. Осы көрсеткіш бойынша атқарушы органмен ақпараттық технологияларды қолдануын бағалау барысында жұмыс тобы ақпараттық ресурстар мен жүйелердің, бағдарламалық өнімдердің, бағдарламалық кодтар мен нормативтік-техникалық құжаттамалардың Электронды ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйенің мемлекеттік тіркелімінде және Бағдарламалық кодтар мен мәліметтер базасының нормативтік-техникалық құжаттамалардың депозитарияларының болуын тексереді.
91. Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркелімінде және Ақпараттық жүйелердің, бағдарламалық өнімдердің, бағдарламалық кодтар мен нормативтік техникалық құжаттаманың депозитариясында тіркелмеген және депозиттелмеген ақпараттық жүйелердің санын өнеркәсіптік және тәжірибелік пайдалануда жатқан ақпараттық жүйенің жалпы санына бөліп, алынған нәтижені кейіннен (-1) көбейту жолымен анықталады.
Мысалы, тәжірибелік және өндірістік пайдаланудағы ақпараттық жүйенің жалпы саны 5 құрайды, Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркелімінде және Ақпараттық жүйелердің, бағдарламалық өнімдердің, бағдарламалық кодтар мен нормативтік техникалық құжаттаманың депозитариясында тіркелмеген және депозиттелмеген ақпараттық жүйелердің саны 3 құрайды. Есеп мынадай түрде жүргізіледі: 3/5*(-1)= -0,6 балл. Осылайша, осы көрсеткішті бағалау -0,6 баллды құрады.
Параграф 7. «Мемлекеттік тілде интерфейссіз өндірістік
пайдаланудағы ақпараттық жүйелердің үлесі» көрсеткіші
бойынша бағалау
92. Осы көрсеткіш бойынша бағалауға мемлекеттік тілде интерфейссіз өндірістік пайдаланудағы ақпараттық жүйелердің үлесі, өндірістік пайдаланудағы атқарушы органның ақпараттық жүйесінің жалпы саны жатады.
93. Көрсеткішті бағалау үшін ақпараттың көзі Әдістемедегі 1-қосымшаға сәйкес Әкімдікке берілетін есептілік нысанының 3.7-жолындағы 3-бағанда көрсетілген ақпарат болып табылады.

94. Рабочая группа в ходе оценки применения информационных технологий исполнительного органа по данному показателю проверяют указанную в отчетности информацию исполнительного органа путем анализа ведомственных информационных систем на предмет наличия интерфейса на государственном языке.
95. Оценка определяется путем деления количества информационных систем, находящихся в промышленной эксплуатации без интерфейса на государственном языке, на общее количество информационных систем исполнительного органа, находящихся в промышленной эксплуатации, с последующим умножением полученного результата на (-2).
Например, общее количество информационных систем исполнительного органа, находящихся в промышленной эксплуатации, составляет 5, количество информационных систем, находящихся в промышленной эксплуатации без интерфейса на государственном языке, составляет 3. Расчет производится следующим образом: 3/5*(-2)=-1,2 балла. Таким образом, оценка по показателю «доля информационных систем, находящихся в промышленной эксплуатации без интерфейса на государственном языке» составила -1,2 балла.
Параграф 8. Оценка по показателю «Доля информационных систем,
не интегрированных с компонентами «электронного правительства»
96. Оценке по данному показателю подлежит доля информационных систем, не интегрированных с компонентами «электронного правительства», в общем количестве ведомственных информационных систем, которые подлежат интеграции.
97. Источником информации для оценки показателя является информация, указанная в графе 3 строки 3.8 формы отчетности, предоставляемой в Акимат согласно приложению 1 к Методике.
98. Рабочая группа в ходе оценки применения информационных технологий исполнительного органа по данному показателю проверяют указанную в отчетности информацию исполнительного органа путем анализа ведомственных информационных систем на предмет необходимости их интеграции с компонентами «электронного правительства» и документов, подтверждающих интеграцию с компонентами «электронного правительства».
99. Оценка определяется путем деления количества информационных систем, не интегрированных с компонентами «электронного правительства», на общее количество ведомственных информационных систем, которые подлежат интеграции, с последующим умножением на (-2).
В ходе перепроверки учитываются также отсутствие необходимости интеграции информационных систем с компонентами «электронного правительства» или необоснованный отказ государственного органа – собственника компонента «электронного правительства» на интеграционные действия.
При отсутствии необходимости интеграции информационных систем с компонентами «электронного правительства», а также при наличии документа, подтверждающего запрос о необходимости интеграционных действий с компонентом «электронного правительства» в государственный орган – собственнику компонента «электронного правительства», и документа, подтверждающего необоснованный отказ со стороны государственного органа – собственника компонента «электронного правительства», по данному показателю баллы не вычитываются.

94. Осы көрсеткіш бойынша атқарушы органмен ақпараттық технологияларды қолдануын бағалау барысында жұмыс тобы мемлекеттік тілде интерфейсінің болуына ақпараттық жүйесін талдау жолымен атқарушы органның есептілікте көрсеткен ақпаратын тексереді.
95. Осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік тілде интерфейссіз өндірістік пайдаланудағы ақпараттық жүйелердің санын өндірістік пайдаланудағы ақпараттық жүйенің жалпы санына бөлу, алынған нәтижені кейіннен (-2) көбейту жолымен анықталады.
Мысалы, өндірістік пайдаланудағы ақпараттық жүйенің жалпы саны 5 құрайды, мемлекеттік тілде интерфейссіз өндірістік пайдаланудағы ақпараттық жүйелердің үлесі саны 3 құрайды. Есеп мынадай түрде жүргізіледі: 3/5*(-2)=-1,2 балл. Осылайша «Мемлекеттік тілде интерфейссіз өндірістік пайдаланудағы ақпараттық жүйелердің үлесі» көрсеткіші бойынша бағалау -1,2 баллды құрады.
Параграф 8. «Электрондық үкімет» құрауыштарымен
ықпалдастырылмаған ақпараттық жүйелердің үлесі» көрсеткіші
бойынша бағалау
96. Осы көрсеткіш бойынша бағалауға ықпалдастыруға жататын, ведомствалық ақпараттық жүйенің жалпы санының «электрондық үкімет» құрауыштарымен ықпалдастырылмаған ақпараттық жүйелердің үлесі жатады.
97. Көрсеткішті бағалау үшін ақпараттың көзі Әдістемедегі 1-қосымшаға сәйкес Әкімдікке берілетін есептілік нысанының 3.8-жолындағы 3-бағанда көрсетілген ақпарат болып табылады.
98. Осы көрсеткіш бойынша атқарушы органмен ақпараттық технологияларды қолдануын бағалау барысында жұмыс тобы «электрондық үкімет» құрауыштарымен ықпалдастырылуын растайтын, «электрондық үкімет» құрауыштарымен ықпалдастырылу қажеттілігі пәнін және құжаттарын ведомствалық ақпараттық жүйені талдау жолымен есептілікте көрсетілген ақпаратты тексереді.
99. «Электрондық үкімет» құрауыштарымен ықпалдастырылмаған ақпараттық жүйелердің санын ықпалдастыруға жататын ведомстволық ақпараттық жүйелердің жалпы санына бөліп, алынған нәтижені кейіннен (-2) көбейту жолымен анықталады.
Тексеріс кезінде «электрондық үкімет» құрауыштарымен ақпараттық жүйені ықпалдастыруды қажет етпеуі немесе ықпалдастыру қызметіне «электрондық үкімет» құрауыштарына иеленуші – мемлекеттік органның дәлелсіз бас тартуы есепке алынады.
«Электрондық үкімет» құрауыштарымен ақпараттық жүйені ықпалдастыруды қажет емес кезінде, сондай-ақ «электрондық үкімет» құрауыштарына иеленуші – мемлекеттік органның «электрондық үкімет» құрауыштарымен ықпалдастыру қызметтерін қажет ету туралы сұрау салуды растайтын және «электрондық үкімет» құрауыштарына иеленуші – мемлекеттік органның дәлелсіз бас тартуын растайтын құжаттың бар болуы кезінде осы көрсеткіш бойынша балл қойылмайды.

7. Форма заполнения отчетности исполнительным органом по оценке
использования информационных технологий
100. Отчетность, предоставляемая исполнительным органом согласно приложению 1 к Методике, заполняется следующим образом:
1) по критерию «Качество запланированных мероприятий по применению информационных технологий в исполнительном органе»:
в графе 3 строки 1 указывается количество и наименование запланированных мероприятий в программах развития территорий и других планах, утвержденных акимом, руководителем аппарата и заместителем руководителя аппарата мероприятий, направленных на эффективное применение информационных технологий в исполнительном органе.
2) по подкритерию «Использование системы электронного документооборота»:
в графе 3 строки 2.1.1 указывается доля межведомственного документооборота только в электронном виде;
в графе 3 строки 2.1.2 указывается доля внутреннего документооборота только в электронном виде;
в графе 3 строки 2.1.3 указывается доля своевременно зарегистрированных электронных документов;
в графе 3 строки 2.1.4 указывается доля зарегистрированных электронных обращений физических и юридических лиц, поступивших с портала «электронного правительства»;
в графе 3 строки 2.1.5 указывается доля согласованных межведомственных электронных документов;
в графе 3 строки 2.1.6 указывается доля подготовленных электронных документов в архив;
3) по подкритерию «Применение архивов электронных документов»:
в графе 3 строки 2.2 указывается информация о наличии электронной описи дел, документов постоянного хранения, электронной описи дел, документов по личному составу, электронной описи дел, документов временного хранения, электронного акта о выделении к уничтожению документов, не подлежащих хранению;
4) по подкритерию «Наполнение информационной системы «Государственная база данных «е-лицензирование» и автоматизированной информационной системы «Электронные государственные закупки»:
в графе 3 строки 2.3.1 указывается количество лицензий, выданных в отчетном периоде. В случае, если информационная система «Государственная база данных «е-лицензирование» внедрена после начала отчетного периода, указывается количество лицензий, выданных с момента внедрения по окончание отчетного периода;
в графе 3 строки 2.3.2 указывается объема средств, использованных в рамках электронных государственных закупок в отчетном периоде и общий объем средств, использованных в рамках государственных закупок в отчетном периоде;
5) по критерию «Качество внедрения информационных систем»:

7. Ақпараттық технологияларды пайдалануды бағалау бойынша
мемлекеттік органмен есептілікті толтыру нысаны
100. Әдістемедегі 1-қосымшаға сәйкес атқарушы органмен ұсынылатын есептілік, мынадай әдіс бойынша толтырылады:
1) «Атқарушы органда ақпараттық технологияларды қолдану бойынша жоспарланған іс-шаралар сапасы» критериясы бойынша:
1-жолындағы 3-бағанда атқарушы органда ақпараттық технологияны тиімді пайдалануға бағытталған әкіммен, аппарат басшысымен және іс-шаралар аппараты басшысының орынбасарымен бекітілген аумақтарды дамыту бағдарламалары мен басқа жоспарларда жоспарланған іс-шаралар саны мен атаулары көрсетіледі.
2) «Электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану» кіші критериясы бойынша:
2.1.1-жолындағы 3-бағанада электрондық түрде ғана ведомствоаралық электрондық құжат айналымының үлесі көрсетіледі;
2.1.2-жолындағы 3-бағанада электрондық түрде ғана ішкі электрондық құжат айналымының үлесі көрсетіледі;
2.1.3-жолындағы 3-бағанада уақтылы тіркелген электрондық құжаттардың үлесі көрсетіледі;
2.1.4-жолындағы 3-бағанада «электрондық үкімет» порталынан түскен жеке және заңды тұлғалардың тіркелген электрондық өтініштерінің үлесі көрсетіледі;
2.1.5-жолындағы 3-бағанада келісілген ведомствоаралық электрондық құжат айналымының үлесі көрсетіледі;
2.1.6-жолындағы 3-бағанада мұрағатқа тапсыруға дайындалған электрондық құжаттардың үлесі көрсетіледі.
3) «Электрондық құжаттар мұрағаттарын қолдану» кіші критериясы бойынша:
2.2-жолындағы 3-бағанада тұрақты сақталудағы құжаттардан істердің электрондық тізбегі, жеке құрам бойынша құжаттардан істердің электрондық тізбегі, уақытша сақталудағы құжаттардан істердің электрондық тізбегі, құжаттарды жоюға бөлу туралы электрондық актілер туралы ақпарат беріледі.
4) «Е-лицензиялау» мемлекеттік деректер қоры ақпараттық жүйесін және «Электрондық мемлекеттік сатып алу» автоматтандырылған ақпараттық жүйесін пайдалану» кіші критериясы бойынша:
2.3.1-жолындағы 3-бағанада есептік мерзім ішінде берілген лицензиялар саны көрсетіледі. Егер «е-лицензиялау» мемлекеттік деректер қоры ақпараттық жүйесі есептік мерзім басталғаннан кейін енгізілген болса, онда енгізілген кезеңінен бастап есептік мерзімнің аяқталғанына дейінгі уақыт аралығында берілген лицензиялар саны көрсетіледі;
3.3.2-жолындағы 3-бағанада есептік мерзімде электрондық мемлекеттік сатып алулар шеңберінде қолданылатын қаражаттар көлемі және есептік кезеңде мемлекеттік сатып алулар шеңберінде қолданылатын жалпы қаражаттар көлемі көрсетіледі.
5) «Ақпараттық жүйелерді енгізу сапасы» критериясы бойынша:

в графе 3 строки 3.1 наименование информационных систем, разрабатываемых в отчетном периоде, введенных в промышленную и опытную эксплуатацию в отчетном периоде без аналитических данных по оптимизации бизнес-процессов;
в графе 3 строки 3.2 наименование несвоевременно введенных информационных систем исполнительного органа в промышленную и опытную эксплуатацию в отчетном периоде;
в графе 3 строки 3.3 наименование информационных систем, введенных в опытную и промышленную эксплуатацию в отчетном периоде без утвержденной нормативно-технической документации;
в графе 3 строки 3.4 наименование разрабатываемых, введенных в опытную и промышленную эксплуатацию в отчетном периоде информационных систем с не согласованной с Министерством нормативно-технической документацией;
в графе 3 строки 3.5 наименование информационных систем, находящихся в промышленной эксплуатации и не имеющих аттестата на соответствие требованиям информационной безопасности;
в графе 3 строки 3.6 наименование информационных систем, находящихся в промышленной и опытной эксплуатации, которые не зарегистрированы или не депонированы в Государственном регистре электронных информационных ресурсов и информационных систем и Депозитарии информационных систем, программных продуктов, программных кодов и нормативно-технической документации;
в графе 3 строки 3.7 наименование информационных систем, находящихся в промышленной эксплуатации без интерфейса на государственном языке;
в графе 3 строки 3.8 наименование информационных систем, подлежащих интеграции с компонентами «электронного правительства, но не интегрированных с компонентами «электронного правительства».
101. Отчетность по использованию системы электронного документооборота, предоставляемая исполнительным органом согласно приложению 2 к Методике, заполняется следующим образом:
1) в графе 1 указывается количество документов (входящих в состав утвержденных исполнительным органом перечня документов и номенклатуры дел, образующихся в деятельности исполнительного органа – участника СЭД в формате электронного документа со сроком хранения до 5 лет), направленных через ЕСЭДО в другие государственные органы – участники СЭД только в электронном виде;
2) в графе 2 указывается количество документов (входящих в состав утвержденных исполнительным органом перечня документов и номенклатуры дел, образующихся в деятельности исполнительного органа – участника СЭД в формате электронного документа со сроком хранения до 5 лет), подлежащих направлению через ЕСЭДО в другие государственные органы – участники СЭД только в электронном виде;

3.1-жолындағы 3-бағанада бизнес – үдерістерді оңтайландыру бойынша талдамалық мәліметтерсіз есептік кезеңде, тәжірибелік және өндірістік пайдалануға әзірленетін және енгізілген ақпараттық жүйе атаулары;
3.2-жолындағы 3-бағанада есептік кезеңде атқарушы органның тәжірибелік және өндірістік пайдалануға уақтылы енгізілмеген ақпараттық жүйесінің атаулары;
3.3-жолындағы 3-бағанада нормативтік-техникалық құжаттаманы бекітусіз есептік кезеңде тәжірибелік және өндірістік пайдалануға енгізілген ақпараттық жүйе атаулары;
3.4-жолындағы 3-бағанада есептік кезеңде нормативтік-техникалық құжаттаманы Министрлік келіспей әзірлеген, тәжірибелік және өндірістік пайдалануға енгізілген ақпараттық жүйе атаулары;
3.5-жолындағы 3-бағанада ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкес аттестаты жоқ өндірістік пайдаланудағы ақпараттық жүйе атаулары;
3.6-жолындағы 3-бағанада Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйенің мемлекеттік тіркелімде және Ақпараттық жүйенің, бағдарламалық азық-түліктің, бағдарламалық кодтар мен нормативтік-техникалық құжаттамалардың депозитарияларында тіркелмеген немесе депонирленбеген тәжірибелік және өндірістік пайдаланудағы ақпараттық жүйе атаулары;
3.7-жолындағы 3-бағанада мемлекеттік тілде интерфейссіз өндірістік пайдаланудағы ақпараттық жүйе атаулары;
3.8-жолындағы 3-бағанада «электрондық үкіметтің» құрауыштарымен ықпалдастыруға жататын, бірақ «электрондық үкіметтің» құрауыштарымен ықпалдастырылмаған ақпараттық жүйе атаулары;
101. Әдістемедегі 2-қосымшаға сәйкес атқарушы органмен ұсынылатын электрондық құжат айналымы жүйесін пайдалану бойынша есептілік мынадай әдіспен толтырылады:
1) 1-бағанада электрондық түрде ғана мемлекеттік органға – ЭҚЖ қатысушыларына ЭҚАБЖ арқылы жөнелтілген (5 жылға дейін сақтау мерзімімен электрондық құжат форматында атқарушы органның – ЭҚЖ қатысушының қызметінде пайда болатын атқарушы органмен бекітілген құжаттар мен істер номенклатурасы тізбесінің құрамына кіретін) құжаттар саны көрсетіледі;
2) 2-бағанада электрондық түрде ғана мемлекеттік органға – ЭҚЖ қатысушыларына ЭҚАБЖ арқылы жөнелтілген (5 жылға дейін сақтау мерзімімен электрондық құжат форматында атқарушы органның – ЭҚЖ қатысушының қызметінде пайда болатын атқарушы органмен бекітілген құжаттар мен істер номенклатурасы тізбесінің құрамына кіретін) жалпы құжаттар саны көрсетіледі;

3) в графе 3 указывается количество внутренних документов, в том числе нормативных актов и организационно-распорядительных документов (кроме документов ограниченного распространения с пометкой «Для служебного пользования», или составляющих государственные секреты Республики Казахстан), входящих в состав утвержденных исполнительным органом – участником СЭД перечня документов и номенклатуры дел, образующихся в деятельности исполнительного органа – участника СЭД в формате электронного документа со сроком хранения до 5 лет, направленных в структурные подразделения внутри одного исполнительного органа - участника СЭД соответствующей отрасли государственного управления без дублирования на бумажных носителях, в электронном виде;
4) в графе 4 указывается количество внутренних документов, в том числе нормативных актов и организационно-распорядительных документов (кроме документов ограниченного распространения с пометкой «Для служебного пользования», или составляющих государственные секреты Республики Казахстан), входящих в состав утвержденных исполнительным органом – участником СЭД перечня документов и номенклатуры дел, образующихся в деятельности исполнительного органа – участника СЭД в формате электронного документа со сроком хранения до 5 лет, подлежащих направлению в структурные подразделения внутри одного исполнительного органа - участника СЭД соответствующей отрасли государственного управления без дублирования на бумажных носителях, в электронном виде;
5) в графе 5 указывается общее количество внутренних/внешних входящих документов, поступивших в исполнительный орган – участнику СЭД;
6) в графе 6 указывается количество своевременно зарегистрированных электронных внутренних/внешних входящих документов;
7) в графе 7 указывается общее количество электронных обращений, поступивших в исполнительный орган – участнику СЭД с портала «электронного правительства»;
8) в графе 8 указывается количество зарегистрированных электронных обращений, поступивших в исполнительный орган – участнику СЭД с портала «электронного правительства»;
9) в графе 9 указывается общее количество подписанных и направленных внешним корреспондентам проектов электронных документов;
10) в графе 10 указывается общее количество согласованных в электронном виде, подписанных и направленных внешним корреспондентам проектов электронных документов;
11) в графе 11 указывается количество исполненных в ЕСЭДО/СЭД электронных документов;
12) в графе 12 указывается количество подготовленных в ЕСЭДО/СЭД к передаче в архив документов по истечении оперативного срока хранения документации, определенного нормативными правовыми актами уполномоченного органа управления архивами и документацией.

3) 3-бағанада қағаз үлгісінде қайталаусыз мемлекеттік басқарудың тиісті саласында бір атқарушы орган - ЭҚЖ қатысушысы ішінде құрылымдық бөлімшелерге жолданған сақтау мерзімі 5 жылға дейінгі электрондық құжат форматында атқарушы органның – ЭҚЖ қатысушысының қызметінде қалыптасатын, атқарушы орган – ЭҚЖ қатысушысымен бекітілетін құжаттар тізімі мен істер номенклатурасының құрамына кіретін нормативтік актілер мен ұйымдық рұқсат ету құжаттардың («Қызметтік пайдалану үшін» белгісі бар шектелген таралымды, немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиясын құрайтын құжаттарды қоспағанда) саны көрсетіледі;
4) 4-бағанада 3-бағанада қағаз үлгісінде қайталаусыз мемлекеттік басқарудың тиісті саласында бір атқарушы орган - ЭҚЖ қатысушысы ішінде құрылымдық бөлімшелерге жолдауға жататын сақтау мерзімі 5 жылға дейінгі электрондық құжат форматында атқарушы органның – ЭҚЖ қатысушысының қызметінде қалыптасатын, атқарушы орган – ЭҚЖ қатысушысымен бекітілетін құжаттар тізімі мен істер номенклатурасының құрамына кіретін нормативтік актілер мен ұйымдық рұқсат ету құжаттардың («Қызметтік пайдалану үшін» белгісі бар шектелген таралымды, немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиясын құрайтын құжаттарды қоспағанда) саны көрсетіледі;
5) 5-бағанада атқарушы органға – ЭҚЖ қатысушысына келіп түскен сыртқы/ішкі кіріс құжаттардың жалпы саны көрсетіледі;
6) 6-бағанада уақытында тіркелген электрондық сыртқы/ішкі кіріс құжаттардың жалпы саны көрсетіледі;
7) 7-бағанада «электрондық үкімет» порталынан атқарушы органға – ЭҚЖ қатысушысына келіп түскен электрондық өтініштердің жалпы саны көрсетіледі;
8) 8-бағанада «электрондық үкімет» порталынан атқарушы органға – ЭҚЖ қатысушысына келіп түскен, тіркелген электрондық өтініштердің жалпы саны көрсетіледі;
9) 9-бағанада қол қойылған және сыртқы тілшілерге жолданған электрондық құжаттар жобаларының жалпы саны көрсетіледі;
10) 10-бағанада электрондық түрде келісілген, қол қойылған және сыртқы тілшілерге жолданған электрондық құжаттар жобаларының жалпы саны көрсетіледі;
11) 11-бағанада ЭҚАБЖ/ЭҚЖ орындалған электрондық құжаттардың саны көрсетіледі;
12) 12-бағанада мұрағаттарды және құжаттамаларды басқарудың уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілермен анықталған жедел сақтау мерзімі аяқталуы бойынша құжаттарды мұрағатқа тапсыруға ЭҚАБЖ/ЭҚЖ дайындалған және орындалған электрондық құжаттардың саны көрсетіледі.

8. Перепроверка данных, содержащихся
в отчетной информации оцениваемых исполнительных органов
102. В соответствии с пунктом 42 Правил, Рабочая группа принимает комплекс организационных мер по перепроверке данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых исполнительных органов.
103. Достоверность информации, предоставляемой исполнительными органами в Акимат для проведения оценки, обеспечивается непосредственно ими.
Комплекс организационных мер, принимаемых Акиматом для перепроверки данных по показателям оценки, включает в себя, в числе прочих, следующее:
1) проведение мероприятий, предусмотренных в настоящей Методике по установлению соответствия представленных данных фактическим данным;
2) направление запросов по установлению соответствия предусмотренных в настоящей Методике сведений в оцениваемые и другие государственные органы о представлении дополнительных сведений.
104. Проведение Акиматом перепроверочных мероприятий в исполнительных органах осуществляется в течении пяти рабочих дней после рассмотрения обжалования исполнительного органа.
105. При выявлении недостоверности представленных исполнительным органом сведений по конкретному показателю критерия оценки, общая оценка исполнительного органа приводится в соответствие с новыми данными.
106. Перепроверочные мероприятия осуществляются по поручению Акима при поступлении возражений оцениваемых исполнительных органов с подтверждающими документами.
107. В целях обеспечения объективности и прозрачности оценки для перепроверки результатов оценки исполнительного органа в Акимате формируется специальная комиссия, в состав которой не могут входить участвовавшие в оценке исполнительного органа сотрудники.
9. Пост-аудит мероприятий по реализации рекомендаций
Экспертной комиссии по результатам оценки
исполнительных органов
108. Пост-аудит - комплекс мер по определению полноты реализации поручений и рекомендаций, данных по результатам предыдущей оценки (далее - Рекомендации).
109. На основе Рекомендаций каждым исполнительным органом разрабатывается План мероприятий по улучшению показателей эффективности применения информационных технологий (далее – План).
110. План содержит конкретные действия исполнительного органа по устранению выявленных проблем, с указанием ответственных исполнителей и сроков их реализации.
111. Акимат в рамках мероприятий по перепроверке, производит проверку реализации Плана, по результатам которой готовится отчет проверки.
112. Результаты пост-аудита отражается в заключениях о результатах оценки применения информационных технологий в курируемых отраслях/сфере/регионе в разделе «Результаты пост-аудита».
Приложение 1
к Методике оценки
эффективности деятельности
исполнительных органов,
финансируемых из областного бюджета,
бюджетов города республиканского
значения, столицы, местных
исполнительных органов районов
(городов областного значения) по
применению информационных технологий
Форма
Отчет по оценке применения информационных технологий
________________________________________________________
(наименование исполнительного органа)
№ п/п
Показатель
Значение показателя
(заполняется исполнительным органом)
1
2
3
1
Критерий «Качество запланированных мероприятий по применению информационных технологий в исполнительном органе»
2
Критерий «Использование межведомственных информационных систем»
2.1
Подкритерий «Использование системы электронного документооборота в делопроизводстве»

8. Бағаланатын атқарушы органдардың есептік ақпараттарында бар
деректерді қайта тексеру
102. Ереженің 42-тармағына сәйкес Жұмыс тобы бағаланатын атқарушы органдардың есептік ақпараттарында бар деректерді қайта тексеру бойынша ұйымдастырушылық шаралар кешенін қабылдайды.
103. Атқарушы органдардың Әкімдікке бағалауды өткізу үшін ұсынатын ақпараттың дәйектілігін тікелей сол органдармен қамтамасыз етіледі.
Бағалау көрсеткіштері бойынша деректерді қайта тексеру үшін Әкімдіктің қабылдайтын ұйымдастыру шараларының кешені өзгеден басқасынан мыналарды қамтиды:
1) ұсынылған деректердің нақты деректерге сәйкестігін анықтау бойынша осы Әдістемеде қаралған іс-шараларды жүргізу;
2) бағаланатын және өзге де мемлекеттік органдарға қосымша мәліметтерді ұсыну туралы осы Әдістемеде көрсетілгенге сәйкес орнату жөніндегі сұрау салуды бағыттау.
104. Әкімдікпен атқарушы органдарда қайта тексеру іс-шаралары өткізу атқарушы органның шағымын қарастыруынан кейiн бес жұмыс күні iшiнде жүзеге асырылады.
105. Баға критерийінің нақты көрсеткіші бойынша атқарушы орган ұсынған мәліметтердің шын еместігі айқындалған кезде атқарушы органның жалпы бағасы жаңа деректермен сәйкес келтіріледі.
106. Қайта тексеру іс-шаралары бағаланатын атқарушы органдардың растаушы құжаттармен шағымдар түскен кезде Әкімнің тапсырмасы бойынша жүзеге асырылады.
107. Бағалаудың тиімділігін және айқындылығын қамтамасыз ету мақсатында атқарушы органның бағалау нәтижелерін қайта тексеру үшін Әкімдікте арнайы комиссия қалыптастырылады, оның құрамына атқарушы органды бағалауда қатысқан қызметкерлер кіре алмайды.
9. Атқарушы органдарды бағалау нәтижелері бойынша Сараптамалық
комиссия ұсынымдарын іске асыру жөніндегі
іс-шаралардың пост-аудиті
108. Пост-аудит - алдыңғы бағалау нәтижелері бойынша берілген тапсырмалар мен ұсынымдарды толық іске асырылуын анықтау бойынша кешенді шаралар (бұдан әрі - Ұсынымдар).
109. Ұсынымдар негізінде әрбір атқарушы органмен Ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігі көрсеткіштерін жақсарту жөніндегі іс-шаралар Жоспары әзірленеді (бұдан әрі - Жоспар).
110. Жоспар жауапты орындаушылар мен оларды іске асыру мерзімдерін көрсете отырып, анықталған проблемаларды жою жөніндегі атқарушы органның нақты іс-әрекетін қамтиды.
111. Әкімдік қайта тексеру жөніндегі іс-шаралар шеңберінде Жоспарды іске асырудың тексерілуін жүргізеді, оның нәтижесінде тексеру есебі дайындалады.
112. Пост-аудиттің нәтижелері «Пост-аудиттің нәтижелері» бөлімінде басшылық ететін бағытта/салада/аймақта ақпараттық технологияларды қолдануын бағалау нәтижелері туралы қорытындыда көрсетеді.
Ақпараттық технологияларды қолдану
бойынша облыстық бюджеттен,
республикалық маңызы бар қаланың,
астананың, аудандардың (облыстық
маңызы бар қалалардың) жергiлiктi
атқарушы органдарының бюджеттерiнен
қаржыландырылатын атқарушы органда
қызметiнiң тиiмдiлiгiн бағалау
әдістемесіне
1-қосымша
Нысан
Ақпараттық технологияларды пайдалануды бағалау жөніндегі есеп
_________________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
р/c
Көрсеткіш
Көрсеткіштің мағынасы
(мемлекеттік органмен толтырылады)
1
2
3
1
«Атқарушы органда ақпараттық технологияларды қолдану жөніндегі жоспарланған іс-шаралардың сапасы» критериясы
2
«Ведомствоаралық ақпараттық жүйелерді пайдалану» критериясы
2.1
«Іс жүргізуде электрондық құжат айналымы жүйесін пайдалану» кіші критериясы

2.1.1
Доля межведомственного документооборота только в электронном виде
2.1.2
Доля внутреннего документооборота только в электронном виде
2.1.3
Доля своевременно зарегистрированных электронных документов
2.1.4
Доля зарегистрированных электронных обращений физических и юридических лиц, поступивших с портала «электронного правительства»
2.1.5
Доля согласования межведомственных документов внутри исполнительного органа
2.1.6
Доля подготовленных электронных документов к передаче в архив
2.2
Подкритерий «Применение архивов электронных документов»
2.3
Подкритерий «Наполнение информационной системы «Государственная база данных «е-лицензирование» и автоматизированной информационной системы «Электронные государственные закупки»
2.3.1
Доля наполнения исполнительным органом информационной системы «Государственная база данных «е-лицензирование»
2.3.2
Доля наполнения исполнительным органом автоматизированной информационной системы «Электронные государственные закупки»
3
Критерий «Качество внедрения информационных систем»
3.1
Доля информационных систем, созданных и введенных в промышленную и опытную эксплуатацию в отчетном периоде без аналитических данных по оптимизации бизнес-процессов
3.2
Доля несвоевременно сданных информационных систем исполнительного органа в промышленную и опытную эксплуатацию в отчетном периоде
3.3
Доля информационных систем, сданных в опытную и промышленную эксплуатацию в отчетном периоде без утвержденной нормативно-технической документации
3.4
Доля разрабатываемых, введенных в опытную и промышленную эксплуатацию в отчетном периоде информационных систем с не согласованной с Министерством нормативно-технической документацией
3.5
Доля информационных систем находящихся в промышленной эксплуатации и не имеющих аттестата на соответствие требованиям информационной безопасности
3.6
Доля информационных систем, не зарегистрированных или не депонированных в Государственном регистре электронных информационных ресурсов и информационных систем и Депозитарии информационных систем, программных продуктов, программных кодов и нормативно-технической документации
3.7
Доля информационных систем, находящихся в промышленной эксплуатации без интерфейса на государственном языке
3.8
Доля информационных систем, не интегрированных с компонентами «электронного правительства»
Приложение 2
к Методике оценки эффективности
деятельности исполнительных органов,
финансируемых из областного бюджета,
бюджетов города республиканского
значения, столицы, местных
исполнительных органов районов
(городов областного значения) по
применению информационных технологий
Форма
Отчет по использованию системы электронного документооборота
_____________________________________
(наименование исполнительного органа)
Доля межведомственного
документооборота
только в электронном виде
Доля внутреннего
документооборота
только в
электронном виде
Доля
своевременно
зарегистрированных
электронных
документов
Доля
зарегистрированных
электронных обращений
физических и
юридических лиц,
поступивших с портала
«электронного
правительства
Доля согласования
межведомственных
документов внутри
исполнительного
органа
Доля
подготовленных
электронных
документов
в архив
Количество документов, направленных в другие ГО – участникам СЭД через ЕСЭДО только в электронном виде
Количество документов, подлежащих направлению в другие ГО – участникам СЭД через ЕСЭДО только в электронном виде
Количество внутренних исходящих направленных только в электронном виде
Количество внутренних исходящих документов, подлежащих направлению только в электронном виде
Общее количество внутренних/внешних входящих документов
Количество своевременно зарегистрированных электронных внутренних/внешних входящих документов
Общее количество электронных обращений
Количество зарегистрированных электронных обращений
Всего подписанных проектов внешних электронных документов
Всего подписанных и согласованных проектов внешних электронных документов,
Всего исполненных документов
Всего подготовленных электронных документов в архив
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Приложение 3
к Методике оценки эффективности
деятельности исполнительных органов,
финансируемых из областного бюджета,
бюджетов города республиканского значения,
столицы, местных исполнительных органов
районов (городов областного значения)
по применению информационных технологий
Форма
Заключение о результатах оценки применения информационных технологий
__________________________________________________________
(наименование исполнительного органа)
_________________
(отчетный период)
Критерии/подкритерии оценки
Баллы оценки каждого
критерия/подкритерия
1
Качество запланированных мероприятий по применению информационных технологий
в исполнительном органе
2
Эффективность интернет-ресурса
3
Использование системы электронного документооборота в делопроизводстве»
4
Применение архивов электронных документов
5
Наполнение информационной системы «Государственная база данных
«е-лицензирование» и автоматизированной информационной системы «Электронные
государственные закупки»
6
Автоматизация функций (процессов) исполнительного органа
7
Качество внедрения информационных систем
Общая оценка:
Анализ эффективности деятельности исполнительного органа
по критериям оценки:

2.1.1
Электрондық түрде ғана ведомствоаралық электрондық құжат айналымының үлесі
2.1.2
Электрондық түрде ғана ішкі электрондық құжат айналымының үлесі
2.1.3
Уақтылы тіркелген электрондық құжаттардың үлесі
2.1.4
«Электрондық үкімет» порталынан түскен жеке және заңды тұлғалардың тіркелген электрондық өтініштерінің үлесі
2.1.5
Атқарушы органның ішінде ведомствоаралық құжаттарды келісу үлесі
2.1.6
Мұрағатқа тапсыруға даярланған электрондық құжаттардың үлесі
2.2
«Электрондық құжаттардың мұрағаттарын қолдану» кіші критериясы
2.3 «Е-лицензиялау» мемлекеттік деректер қоры» ақпараттық жүйесін және «Электрондық мемлекеттік сатып алу» ақпараттық жүйесін толтыру» кіші критериясы
2.3.1
Атқарушы органның «Е-лицензиялау» мемлекеттік деректер қоры» ақпараттық жүйесін толтыру үлесі
2.3.2
Атқарушы органның «Электрондық мемлекеттік сатып алур» автоматтандырылған ақпараттық жүйесін толтыру үлесі
3
«Ақпараттық жүйелерді енгізудің сапасы» критериясы
3.1
Бизнес-үдерістерді оңтайландыру жөніндегі талдамалық деректерсіз есептік мерзімде тәжірибелік пен өндірістік пайдалануға құрылған және енгізілген ақпараттық жүйелер үлесі
3.2
Есептік мерзімде тәжірибелік және өндірістік пайдалануға атқарушы органның мезгілсіз енгізілген ақпараттық жүйелерінің үлесі
3.3
Нормативтік техникалық құжаттаманы бекітусіз есепті мерзімде тәжірибелік және өндірістік пайдалануға енгізілген ақпараттық жүйелердің үлесі
3.4
Нормативтік техникалық құжаттаманы Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) келіспей, есепті мерзімде әзірлеп, тәжірибелік және өндірістік пайдалануға енгізілген ақпараттық жүйелер үлесі
3.5
Өндірістік пайдалануға жататын және ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкес аттестаты жоқ ақпараттық жүйелердің үлесі
3.6
Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркелімінде және Ақпараттық жүйелердің, бағдарламалық өнімдердің, бағдарламалық кодтар мен нормативтік техникалық құжаттаманың депозитариясында тіркелмеген және депозиттелмеген ақпараттық жүйелердің үлесі
3.7
Мемлекеттік тілде интерфейссіз өндірістік пайдаланудағы ақпараттық жүйелердің үлесі
3.8
«Электрондық үкімет» құрауыштарымен ықпалдастырылмаған ақпараттық жүйелердің үлесі
Ақпараттық технологияларды қолдану
бойынша облыстық бюджеттен,
республикалық маңызы бар қаланың,
астананың, аудандардың (облыстық
маңызы бар қалалардың) жергiлiктi
атқарушы органдарының бюджеттерiнен
қаржыландырылатын атқарушы органда
қызметiнiң тиiмдiлiгiн бағалау
әдістемесіне
2-қосымша
Нысан
Ақпараттық технологияларды пайдалануды бағалау жөніндегі есеп
_____________________________________________________________
(атқарушы органның атауы)
Электрондық түрде ғана ведомствоаралық электрондық құжат айналымының үлесі
Электрондық түрде ғана ішкі электрондық құжат айналымының үлесі
Уақтылы тіркелген электрондық құжаттардың үлесі
«Электрондық үкімет» порталынан түскен жеке және заңды тұлғалардың тіркелген электрондық өтініштерінің үлесі
Мемлекеттік органның ішінде ведомствоаралық құжаттарды келісу үлесі
Мұрағатқа даярланған электрондық құжаттардың үлесі
Электрондық түрде ғана ЭҚАБЖ арқылы ЭҚЖ қатысушыларына – басқадай МО бағытталған құжаттардың саны
Электрондық түрде ғана ЭҚАБЖ арқылы ЭҚЖ қатысушыларына – басқадай АО бағытталуға жататын құжаттардың саны
Электрондық түрде ғана бағытталған ішкі шығыстардың саны
Электрондық түрде ғана бағыттауға жататын ішкі шығыс құжаттардың саны
Ішкі/сыртқы кіріс құжаттарының жалпы саны
Уақтылы тіркелген электрондық ішкі/сыртқы кіріс құжаттарының жалпы саны
Электрондық өтініштердің жалпы саны
Тіркелген электрондық өтініштердің жалпы саны
Сыртқы электрондық құжаттардың барлық қол қойылған жобалары
Сыртқы электрондық құжаттардың барлық қол қойылған және келісілген жобалары
Барлық орындалған құжаттар
Мұрағатқа барлық даярланған электрондық құжаттар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ақпараттық технологияларды қолдану
бойынша облыстық бюджеттен,
республикалық маңызы бар қаланың,
астананың, аудандардың (облыстық
маңызы бар қалалардың) жергiлiктi
атқарушы органдарының бюджеттерiнен
қаржыландырылатын атқарушы органда
қызметiнiң тиiмдiлiгiн бағалау
әдістемесіне
3-қосымша
Нысан
Ақпараттық технологияларды қолдануды бағалау нәтижелері
туралы қорытынды
_______________________________________________________
(атқарушы органның атауы)
_______________
(есепті мерзім)
р/с
Бағалаудың критериясы/кіші критериясы
Әрбір критерияны/кіші критерияны бағалау баллдары
1
Атқарушы органда ақпараттық технологияларды қолдану жөніндегі жоспарланған іс-шаралардың сапасы
2
Интернет-ресурстың тиімділігі
3
Іс жүргізуде электрондық құжат айналымы жүйесін пайдалану
4
Электрондық құжаттардың мұрағаттарын қолдану
5
«Е-лицензиялау» мемлекеттік деректер қоры» ақпараттық жүйесін және «Электрондық мемлекеттік сатып алу» ақпараттық жүйесін толтыру
6
Атқарушы органның функцияларын (үдерістерін) автоматтандыру
7
Ақпараттық жүйелерді енгізудің сапасы
Жалпы бағалау
Бағалау критериялары бойынша атқарушы органның қызметі тиімділігін талдау:

1. По критерию «Качество запланированных мероприятий по применению информационных технологий в исполнительном органе»:
_____________________________________________________________________
2. По критерию «Эффективность интернет-ресурса»:
_____________________________________________________________________
3. По подкритерию «Использование системы электронного документооборота в делопроизводстве»:
_____________________________________________________________________
4. По подкритерию «Применение архивов электронных документов»
_____________________________________________________________________
5. По подкритерию «Наполнение информационной системы «Государственная база данных «е-лицензирование» и автоматизированной информационной системы «Электронные государственные закупки»:
_____________________________________________________________________
6. По критерию «Автоматизация функций (процессов)
исполнительного органа»:
_____________________________________________________________________
7. По критерию «Качество внедрения информационных систем»:
_____________________________________________________________________
Выводы и рекомендации:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель исполнительного органа __________ ______________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного
подразделения исполнительного органа __________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
«____» ______________ 20___ г.
Приложение к заключению
по итогам оценки применения информационных технологий
исполнительным органом

1. «Атқарушы органда ақпараттық технологияларды қолдану жөніндегі жоспарланған іс-шаралардың сапасы» критериясы бойынша:
_____________________________________________________________________
2. «Интернет-ресурстың тиімділігі» критериясы бойынша:
_____________________________________________________________________
3. «Іс жүргізуде электрондық құжат айналымы жүйесін пайдалану» кіші критериясы бойынша:
_____________________________________________________________________
4. «Электрондық құжаттардың мұрағаттарын қолдану» кіші критериясы бойынша:
_____________________________________________________________________
5. «Е-лицензиялау» мемлекеттік деректер қоры» ақпараттық жүйесін және «Электрондық мемлекеттік сатып алу» ақпараттық жүйесін толтыру» кіші критериясы бойынша:
_____________________________________________________________________
6. «Атқарушы органның функцияларын (үдерістерін) автоматтандыру» кіші критериясы бойынша:
_____________________________________________________________________
7. «Ақпараттық жүйелерді енгізудің сапасы» кіші критериясы бойынша:
_____________________________________________________________________
Ұсыныстар мен қорытындылар:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Атқарушы органның    ______________   _______________________________
басшысы                   (қолы)      (қойылған қолдың мағынасын ашу)
Атқарушы органның тиісті   ________   _______________________________
құрылымдық бөлімшесінің      (қолы)   (қойылған қолдың мағынасын ашу)
басшысы
20___ ж. «____» _____________

1. Эффективность интернет-ресурса
Общая оценка
Продвижение интернет-ресурса
Полнота и качество информации
1
3
4
2. Использование системы электронного документооборота в делопроизводстве
Общая оценка
Доля межведомственного документооборота только в электронном виде
Доля внутреннего документооборота только в электронном виде
Доля своевременно зарегистрированных электронных документов
Доля зарегистрированных электронных обращений физических и юридических лиц, поступивших с портала «электронного правительства «электронного правительства»
Доля согласования межведомственных документов внутри исполнительного органа
Доля подготовленных электронных документов в архив
1
2
3
4
5
6
7
4. Автоматизация функций (процессов) исполнительного органа
Общая оценка
Доля автоматизированных функций (процессов) исполнительного органа
Доля автоматизированных функций (процессов) исполнительного органа в отчетном периоде
Доля частично/полностью автоматизированных функций (процессов) исполнительного органа
1
2
3
4
5. Качество внедрения информационных систем
Общая оценка
Доля информационных систем, созданных и введенных в промышленную и опытную эксплуатацию в отчетном периоде без аналитических данных по оптимизации бизнес-процессов
Доля несвоевременно сданных информационных систем исполнительного органа в промышленную и опытную эксплуатацию в отчетном периоде
Доля информационных систем, сданных в отчетном периоде в опытную и промышленную эксплуатацию без утвержденной нормативно-
технической документации
Доля разрабатываемых, введенных в опытную и промышленную эксплуатацию в отчетном периоде информационных систем с не согласованной с Министерством нормативно-
технической документацией
Доля информационных систем находящихся в промышленной эксплуатации и не имеющих аттестата на соответствие требованиям информационной безопасности
Доля информационных систем, не зарегистрированных и не депонированных в Государственном регистре электронных информационных ресурсов и информационных систем или Депозитарии информационных систем, программных продуктов, программных кодов и нормативно-
технической документации
Доля информационных систем, находящихся в промышленной эксплуатации без интерфейса на государственном языке
Доля информационных систем, не интегрированных с компонентами «электронного правительства»
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 4
к Методике оценки эффективности
деятельности исполнительных органов,
финансируемых из областного бюджета,
бюджетов города республиканского значения,
столицы, местных  исполнительных органов районов
(городов областного значения) по
применению информационных технологий
Критерии и показатели
оценки применения информационных технологий
№ п\п
Наименование критерия/показателя
Баллы
1
Качество запланированных мероприятий по применению
информационных технологий в исполнительном органе
10
2
Эффективность интернет-ресурса
20
2.1
Продвижение интернет-ресурса
5
2.2
Полнота и качества информации
15
3
Использование межведомственных информационных систем
25
3.1
Использование системы электронного документооборота
в делопроизводстве
15

1. Интернет-ресурсының тиімділігі
Жалпы бағалау
Интернет-ресурстың алға басуы
Ақпараттың толықтығы мен сапасы
1
3
4
2. Іс жүргізуде электрондық құжат айналымы жүйесін пайдалану
Жалпы бағалау
Электрондық түрде ғана ведомствоаралық электрондық құжат айналымының үлесі
Электрондық түрде ғана ішкі электрондық құжат айналымының үлесі
Уақтылы тіркелген электрондық құжаттардың үлесі
«Электрондық үкімет» порталынан түскен жеке және заңды тұлғалардың тіркелген электрондық өтініштердің үлесі
Атқарушы органның ішінде ведомствоаралық құжаттарды келісу үлесі
Мұрағатқа тапсыруға даярланған электрондық құжаттардың үлесі
1
2
3
4
5
6
7
3. Мемлекеттік органның функцияларын (үдерістерін) автоматтандыру
Жалпы бағалау
Атқарушы органның
автоматтандырылған
функциялар (үдерістер)
үлесі
Есептік мерзімде атқарушы органның автоматтандырылған функциялар (үдерістер) үлесі
Атқарушы органның автоматтандырылған функциялар (үдерістер) ішінара/толық үлесі
1
2
3
4
4. Ақпараттық жүйелерді енгізу сапасы
Жалпы бағалау
Бизнес-үрдістерді оңтайландыру жөніндегі талдамалық деректерсіз есепті мерзімде тәжірибелік және өндірістік пайдалануға құрылған және енгізілген ақпараттық жүйелердің үлесі
Есепті мерзімде тәжірибелік және өндірістік пайдалануға атқарушы органның мезгілсіз тапсырылған ақпараттық жүйелерінің үлесі
Нормативтік техникалық құжаттаманы бекітусіз есепті мерзімде тәжірибелік және өндірістік пайдалануға енгізілген ақпараттық жүйелердің үлесі
Нормативтік техникалық құжаттаманы Министрлік келіспеген ақпараттық жүйелердің есепті мерзімде әзірленген, тәжірибелік және өндірістік пайдалануға енгізілген үлесі
Өндірістік пайдалануға жататын және ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкес аттестаты жоқ ақпараттық жүйелердің үлесі
Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің Мемлекеттік тіркелімінде және ақпараттық жүйелердің, бағдарламалық өнімдердің, бағдарламалық кодтар мен нормативтік-техникалық құжаттаманың депозитариясында тіркелмеген немесе депозиттелмеген ақпараттық жүйелердің үлесі
Мемлекеттік тілде интерфейссіз өндірістік пайдаланудағы ақпараттық жүйелердің үлесі
«Электрондық үкімет» құрауыштарымен ықпалдастырылмаған ақпараттық жүйелердің үлесі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ақпараттық технологияларды қолдану
бойынша облыстық бюджеттен,
республикалық маңызы бар қаланың,
астананың, аудандардың (облыстық
маңызы бар қалалардың) жергiлiктi
атқарушы органдарының бюджеттерiнен
қаржыландырылатын атқарушы органда
қызметiнiң тиiмдiлiгiн бағалау
әдістемесіне
4-қосымша
Нысан
Ақпараттық технологияларды қолданудың
тиiмдiлiгiн бағалаудың критериялары мен көрсеткіштері
р/с
Критерияның/көрсеткіштің атауы
Баллдар
1
Атқарушы органда ақпараттық технологияларды қолдану жөніндегі жоспарланған іс-шаралардың сапасы
10
2
Интернет-ресурстың тиімділігі
20
2.1
Интернет-ресурстың алға басуы
5
2.2
Ақпараттың толықтығы мен сапасы
15
3
Ведомствоаралық ақпараттық жүйелерді пайдалану
25
3.1
Іс жүргізуде электрондық құжат айналымының жүйесін пайдалану
10

1) Почтовый адрес;
2) Адрес электронной  почты;
3) Телефоны справочных служб;
4) Положение госоргана (Описание полномочий);
5) Перечень законов, нормативных актов, определяющих  полномочия, задачи и функции;
6) Структура местных исполнительных органов  с указанием Ф.И.О. руководителей, номеров телефонов и адресов электронной почты;
7) Перечень подведомственных и территориальных подразделений с указанием Ф.И.О. руководителей, номеров телефонов и адресов электронной почты
3,5
3,5
1.3
Имидж государственной службы

1) Пошталық мекенжайы;
2) Электрондық пошта адресі;
3) Анықтамалық қызметтердің телефондары;
4) Мемлекеттік органның ережесі (Өкілеттілікті сипаттау);
5) Өкілеттілікті, міндеттерді және функцияларды анықтайтын заңдардың, нормативтік актілердің тізбесі;
6) Т.А.Ә., телефондардың нөмірлерін және электрондық пошта адрестерін көрсетумен жергілікті атқарушы органдардың құрылымы;
7) Т.А.Ә., телефондардың нөмірлерін және электрондық пошта адрестерін көрсетумен ведомствоға бағынысты және аумақтық бөлімшелердің тізбесі.
3,5
3,5
1.3
Мемлекеттік қызметтің имиджі

8) Ежегодные Послания Главы государства;
9) Планы мероприятий по реализации ежегодных посланий Главы государства;
10) Результаты реализации Плана мероприятий по реализации ежегодного послания Главы государства (в пределах компетенции);
11) Персональный блог (веб-дневник) руководителей местных исполнительных органов;
12) Раздел «Имидж государственной службы» (Информация о формировании и укреплении позитивного имиджа государственной службы, о кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан, о правилах служебной этики государственных служащих);

8) Қазақстан Республикасы Елбасының жыл сайынғы жолдауы;
9) Елбасының жыл сайынғы Жолдауын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарлары;
10) Елбасының жыл сайынғы Жолдауын іске асыру жөніндегі іс-шаралар Жоспарын іске асырудың нәтижелері (құзыреті шегінде);
11) Жергілікті атқарушы органдары басшыларының дербес блогы (веб-күнделік);
12) «Мемлекеттік қызмет» имиджі», бөлімі (Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі, мемлекеттік қызметшілердің қызметтік этикасының ережелері туралы мемлекеттік қызмет позитивті имиджін қалыптастыру және нығайту туралы ақпарат);

13) Информация о принимаемых мерах по противодействию коррупции
3
3
1.4
Нормотворческая деятельность
1) Нормативные правовые акты, изданные государственным органом;
2) Тексты проектов нормативных правовых актов
2
2
1.5
Информация о текущей деятельности государственного органа
1) Планы и показатели деятельности государственного органа (Программа развития территории);
2) Отчеты об исполнении Программы развития территории;
3) Государственные программы (отраслевые программы);
4) Отчеты об исполнении государственных программ, отраслевых программ (в пределах компетенции);
5) Итоги социально-экономического развития региона по отраслям (статистические данные и показатели, характеризующие состояние и динамику развития региона по отраслям);
6) Отчеты Акима о деятельности местных исполнительных органов
6
6
1.6
Исполнение бюджета*
1) Информация о бюджетных средствах, выделенных на социально значимые проекты (школы, больницы, детские сады и т.д.) и их освоение
2
2
1.7.
Проведение конкурсов, тендеров
1) Сведения об открытых конкурсах, аукционах, тендерах, экспертизах и других мероприятиях и условия их проведения;
2) Порядок участия в них юридических и физических лиц
2
2
1.8.
Государственная поддержка предпринимательской деятельности
1) Справочные материалы по вопросам организации и развития собственного дела, кредитования, субсидирования, налогообложения, с указанием адресов и контактных телефонов компетентных государственных органов;
2) Защита предпринимательства;
3) Информация о  субсидировании предприятий агропромышленного комплекса; кредитовании бизнеса и сельского населения; лизинг сельскохозяйственной техники и оборудования, с указанием контактных данных уполномоченных государственных органов;
4) Информация о порядке закупа, производства, переработки и реализации сельскохозяйственной продукции с указанием контактных данных специализированных организаций;
5) Порядок осуществления государственным органом разрешительных действий (лицензирование, аккредитация, регистрация и другие) с размещением форм заявительных документов, принимаемых органом к рассмотрению в соответствии с законами и иными нормативными правовыми актами
5
5
1.9
Оказание государственных услуг, в том числе в электронном формате
1) Информация о государственных услугах (перечень государственных услуг для бизнеса; перечень государственных услуг для граждан; перечень государственных услуг, оказываемых через центры обслуживания населения (при наличии);
2) Наличие стандартов и регламентов оказания государственных услуг;
3) Наличие интерактивных электронных услуг, осуществляемых посредством интеграции с «электронным правительством» Республики Казахстан, с размещением инструкции для пользователей электронных государственных услуг
4,5
4,5

13) Сыбайлас жемқорлық іс-қимылына қарсы қабылданатын шаралар туралы ақпарат.
3
3
1.4
Норма шығармашылық қызмет
1) Мемлекеттік органмен шығарылған нормативтік құқықтық актілер;
2) Нормативтік құқықтық актілер жобаларының мәтіндері
2
2
1.5
Мемлекеттік органның ағымдағы қызметі туралы ақпарат
1) Мемлекеттік орган қызметінің жоспарлары мен көрсеткіштері (Стратегиялық және Операциялық жоспарлар);
2) Стратегиялық және Операциялық жоспарларды орындау туралы есептер;
3) Мемлекеттік бағдарламалар (салалық бағдарламалар);
4) Мемлекеттік бағдарламаларды салалық бағдарламаларды, орындау туралы есептер(құзыреті шегінде);
5) Салалар бойынша мемлекеттік бағдарламаларды орындау туралы қорытындылар (салалар бойынша өңірді дамыту жағдайы мен серпінін сипаттайтын статистикалық деректер мен көрсеткіштер;
6) Жергілікті атқарушы органдар қызметі туралы Әкімнің есептері.
7
7
1.6
Бюджетті орындау
1) Әлеуметтік маңызды жобаларға (мектептер, ауруханалар, бала бақшалар және т.б.) бөлінген бюджеттік қаражаттар және оларды игеру туралы ақпарат
2
2
1.7
Конкурстар, тендерлер өткізу
1) Ашық конкурстар, аукциондар, тендерлер, сараптамалар және басқадай іс-шаралармен оларды өткізудің шарттары туралы мәлімет;
2) Онда заңды тұлғалар мен жеке тұлғалардың қатысу тәртібі
2
2
1.8
Кәсіпкерлікті қызметті мемлекеттік қолдау
1) Құзыретті мемлекеттік органдардың мекенжайларын және байланыс телефондарын көрсетумен агроөнеркәсіптік кәсіпорындары кешендерін субсидиялау, бизнесті және ауыл халқын несиелеу, ауыл шаруашылығы техникалары мен құрал-жабдықтарының лизингі туралы ақпарат;
1) Мамандандырылған ұйымдардың байланыс деректерін көрсетумен ауыл шаруашылығы өнімдерін сатып алу, өндіру, қайта өңдеу және іске асыру тәртібі туралы ақпарат;
5) Заңмен және басқадай нормативтік актілермен сәйкес қарауға органмен қабылданған мәлімдемеленген құжаттардың нысандарын орналастырумен рұқсат беру әрекеттерін (лицензиялау, аккредитациялау, тіркеу және т.б.) мемлекеттік органмен жүзеге асырудың тәртібі
5
5
1.9
Мемлекеттік қызметтерді, оның ішінде электрондық форматта көрсету
1) Мемлекеттік қызмет туралы ақпарат (бизнес үшін мемлекеттік қызмет тізбесі; азаматтар үшін мемлекеттік қызмет тізбесі; халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы көрсетілетін мемлекеттік қызмет тізбесі (бар болған кезде); электрондық түрде көрсетілетін қызмет тізбесі;
2) Мемлекеттік қызмет көрсету стандарттары мен регламенттерінің бар болуы;
3) Электрондық мемлекеттік қызмет нұсқаулығын орналастырумен Қазақстан Республикасының «электрондық үкіметі»-мен ықпалдастыру арқылы жүзеге асырылатын интерактивті электрондық қызметтердің бар болуы
4,5
4,5

1.10
Кадровое обеспечение государственных органов
1) Порядок поступления граждан на государственную и службу (описание процедур, нормативная правовая база);
2) Сведения о вакантных должностях государственной службы;
3) Квалификационные требования к кандидатам на замещение вакантных должностей государственной службы;
4) Номера телефонов, адреса электронной почты и Ф.И.О. лиц, уполномоченных консультировать по вопросам замещения вакантных должностей
2
2

1.10
Мемлекеттік органдарды кадрмен қамтамасыз ету
1) Мемлекеттік және қызметке азаматтардың түсу тәртібі (рәсімдерді сипаттау, норматив құқықтық база);
2) Мемлекеттік қызметтегі бос орындар туралы мәлімет;
3) Мемлекеттік қызметтегі бос орындарды баса тұруға кандидаттарға біліктілік талаптар;
4) Бос орындарды баса тұру мәселелері жөніндегі консультация беруге уәкілетті тұлғалардың Т.А.Ә. телефон нөмірлері, электрондық пошта адрестері.
3
3

1.11
Работа  с населением
1) Порядок приема граждан и рассмотрения их обращений в государственный орган (нормативная правовая база);
2) График приема граждан;
3) Контактные телефоны, посредством которых гражданам предоставляется возможность получить устную информацию от уполномоченных лиц по вопросам приема граждан и рассмотрения их обращений;
5) Обзор обращений граждан и организаций и результаты их рассмотрения;
5) Наличие функции обратной связи («Вопрос-ответ», он-лайн консультации, архив вопросов и ответов, интерактивные опросы)
5
5

1.11
Халықпен жұмыс
1) Азаматтарды қабылдау және олардың өтініштерін мемлекеттік органда қараудың тәртібі (нормативтік құқықтық база);
2) Азаматтарды қабылдау кестесі;
3) Азаматтарды қабылдау және олардың өтініштерін қарау мәселелері жөніндегі уәкілетті тұлғалардан ақпаратты ауызша алу мүмкіндігі олар арқылы берілетін азаматтарға байланыс телефондары;
4) Азаматтар мен ұйымдардың өтініштерін шолулар және оларды қарау нәтижелері;
5) Кері байланыс функцияларының бар болуы («Сұрақ-жауап», он-лайн консультациялар, сұрақтар мен жауаптардың мұрағаты, интерактивтік сауалдамалар)
6
6

1.12
Информационная поддержка
1) Актуальная лента новостей (с созданием архива новостей);
2) Перечни информационных систем общего пользования, банков данных, реестров, регистров;
3) Перечень информационных ресурсов структурных подразделений, подведомственных организаций;
4) Полезные ссылки (правительственные интернет-ресурсы, веб-портал «электронного правительства, база данных законодательства и пр.);
5) Наличие RSS-канала для передачи анонсов и новостей
3,5
3,5

1.12
Ақпараттық қолдау
1) Жаңалықтардың өзекті тізбегі (жаңалықтар мұрағатын құрумен);
2) Жалпы пайдаланудың, деректер қорының, тізілімдердің, тіркелімдердің ақпараттық ресурстар тізбесі;
3) Құрылымдық бөлімшелердің, ведомствоға бағынысты ұйымдардың ақпараттық ресурстарының тізбесі;
4) Пайдалы сілтемелер (үкімет интернет-ресурстары, «электрондық үкімет», заңнама деректер қорының және т.б. веб-порталы);
5) Андатпалар мен жаңалықтарды беру үшін RSS-арнасының бар болуы
3,5
3,5

1.13
Доступность информации для людей с ограниченными возможностями
1) Наличие альтернативного текста для нетекстового и медиа веб-контента, несущего смысловую нагрузку;
2) Наличие механизма остановки, паузы, или выключения звука для веб-контента, проигрывающегося автоматически более трех секунд;
3) Наличие механизма по остановке автоматически движущегося, мигающего, прокручивающегося веб-контента, содержащего вспышки более чем  три раза в секунду;
4) Наличие возможности управления всей функциональностью веб-контента с помощью клавиатуры с одновременным выделением активного компонента интерфейса;
5) Наличие навигационных цепочек, содержащих путь следования по разделам от главной страницы интернет-ресурса до текущей открытой страницы;
6) Наличие на каждой веб-странице  ссылки перехода к основному содержанию веб-страницы; при размещении на веб-странице интернет-ресурса большого объема текстовой информации наличие ссылки «Наверх», позволяющая пользователю вернуться к началу веб-страницы;
7) Наличие текстового сообщения об ошибке, выявленной при вводе информации пользователем (при заполнении форм);
8) Соблюдение уровня контрастности текста по отношению к фону не менее 4,5:1;

1.13
Мүмкіншілігі шектеулі адамдар үшін ақпараттың қолжетімділігі
1) Мағыналы жүктемені артатын мәтіндік емес медиа веб-контент үшін баламалы мәтіннің бар болуы;
2) Үш секундтан аса автоматты түрде ойнатылатын веб-контент үшін тоқтау, пауза немесе музыканы ажырату механизмінің бар болуы;
3) Үш секундтан аса жарқылдақты қамтитын жылжымалы, жыпылықтайтын, айналатын веб-контентті автоматты түрде тоқтату механизмінің бар болуы;
4) Интерфейстің белсенді құраушын бір уақытта бөлумен пернатақтаның көмегімен веб-контенттің бар функционалдығын басқару мүмкіншілігінің бар болуы;
5) Интернет-ресурстың басты бетінен ағымдағы ашық бетке дейін бөлім бойынша жүру жолын қамтитын навигациялық тізбектің бар болуы;
6) Веб-беттің басына қайтып келуге пайдаланушыға мүмкіндік беретін «Жоғарға» сілтемесінің бар болуы мәтіндік ақпарат үлкен көлемі интернет-ресурстың веб-бетіне орналасқан кезде веб-беттің негізгі қамтылуына өту сілтемелерінің әрбір веб-бетте бар болуы;
7) Пайдаланушының ақпаратын енгізген кезде анықталған қате туралы мәтіндік хабарламаның бар болуы (нысандарды толтырған кезде);
8) 4,5:1 кем емес фонға қатынасы бойынша мәтіннің кереғарлы бойынша мәтін кереғарлығы деңгейін сақтау

9) Возможность изменения размера шрифта до 200% без потери веб-контента или функциональности интернет-ресурса (исключая титры и изображения текста), не прибегая к горизонтальной прокрутке;
10) Наличие расширенной карты сайта;
11) Наличие поискового механизма
3,3
3,3
1.14
Справочная информация о регионе
1) Общие сведения: карта региона, история, географическое положение, природно-климатические условия, экологическое состояние, чрезвычайные ситуации, природные ресурсы, специализация экономики региона;
2) Промышленность, с указанием перечня и контактных данных промышленных предприятий региона;
3) Сельское хозяйство и ветеринария, с указанием перечня и контактных данных специализированных предприятий региона;
4) Инфраструктура (транспорт, связь, жилищное строительство и ЖКХ);
5) Здравоохранение (сеть учреждений, медицинское обслуживание, санитарно-эпидемиологический надзор);
6) Образование (сеть учреждений, льготы для сельского населения);
7) Малый и средний бизнес;
8) Культура, религия, спорт и туризм;
9) Миграция населения, с указанием мер государственной поддержки и контактной информации уполномоченных органов;
10) Инвестиционные возможности региона
4,2
4,2
1.15
Социальная защита населения
1) Трудоустройство (безработица, вакансии);
2) Социальное обеспечение:
- социальная помощь  (отдельным категориям граждан, адресная социальная помощь);
- жилищная помощь;
- социальная защита участников ВОВ, инвалидов, детей;
- пенсионные выплаты
3
3
50
50
Примечание:

9) Горизанталды айналдыруға бармай-ақ веб контентті немесе интернет-ресурстың функционалдығын (титрді және мәтіннің көрсетілуін болдырмай-ақ) жоғалтпай-ақ 200% дейін шрифтің өзгерту мүмкіндігі;
10) Сайттың кеңейтілген картасының бар болуы;
11) Іздестіру механизмінің бар болуы.
5,5
5,5
1.14
Өңір туралы анықтамалық ақпарат
1) Жалпы мәлімет: өңірдің картасы, тарих, географиялық ахуал, табиғи-климатикалық жағдай, экологиялық жай-күй, төтенше жағдайлар, табиғи ресурстар, өңірді экономикасын мамандандыру;
2) Өңірдің өнеркәсіптік кәсіпорындарының тізбесі мен байланыс деректерін көрсетумен өнеркәсіп;
3) Өңірдің мамандандырылған кәсіпорындарының тізбесі мен байланыс деректерін көрсетумен ауыл шаруашылығы мен ветеринария;
4) Инфрақұрылым (көлік, байланыс, тұрғын-үй және ТКШ);
1) Денсаулық сақтау (мекемелер, медициналық қызмет көрсету, санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау желісі);
2) Білім беру (мекемелер желісі, ауыл халқы үшін жеңілдіктер);
3) Шағын және орташа бизнес;
4) Мәдениет, религия, спорт и туризм;
5) Мемлекеттік қолдау шараларын және уәкілетті органдардың байланыс ақпаратын көрсетумен халықтың көші-қон;
6) Өңірдің Инвестициялық мүмкіншіліктері
4,2
4,2
1.15
Халықты әлеуметтік қорғау
1) Жұмысқа орналастыру (жұмыссыздық, вакансиялар)
2) Әлеуметтік қамтамасыз ету:
- әлеуметтік көмек (азаматтардың жеке категорияларына, атаулы әлеуметтік көмек);
- тұрғын-үй көмегі;
- ҰОС ардагерлерді, мүгедектерді, балаларды әлеуметтік қорғау;
- зейнетақы төлемдері.
3
3
50
50
Ескертпе:

При выявлении перечисленных ниже недостатков из весового значения раздела, где был выявлен тот или иной недостаток, производится вычет в размере 0,1 балла за каждый выявленный недостаток, но не более 25 (двадцати пяти) процентов от весового значения раздела:
- при выявлении неполноты представленной информации (тексты не раскрывают тему, не указаны источники информации);
- при наличии размещенных на интернет-ресурсе неактуальных нормативных правовых актов (утративших силу или устаревшей редакции документа);
- при наличии неверных и/или нефункционирующих ссылок;
- отсутствие четкости и ясности изложения информационных материалов;
- затрудненный доступ к информации (количество переходов по гиперссылкам, начиная с главной страницы интернет-ресурса, более 5 «кликов»);
- не указаны форматы документов, предназначенных для скачивания.

Сол немесе басқадай кемшіліктерді анықталған жерде бөлімнің салмақты мағынасынан төменде атап өтілген кемшіліктерді анықтаған кезде, әрбір анықталған кемшіліктер үшін 0,1 балл мөлшерінде шегеру жүргізіледі, бірақ бөлімнің салмақты мағынасынан 25 (жиырма бестен) астам емес:
- ұсынылған ақпараттың толық еместігін анықтаған кезде (мәтіндер тақырыпты ашпайды, ақпараттың көздері көрсетілмеген);
- интернет-ресурста орналасқан өзекті емес нормативтік актілер бар болған кезде (күшін жойған немесе құжаттың ескірген редакциясы);
- дұрыс емес және/немесе жұмыс істемейтін сілтемелер бар болған кезде;
- ақпараттық материалдардың мазмұндалу қарапайымдылығының және қысқа айтушылығының болмауы;
- ақпаратқа қиындаған қолжетімділік (5 «шертулерден» астам интернет-ресурстың басты бетінен бастап гиперсілтемелер бойынша өтулердің саны);
- шығарып алу үшін арналған құжаттардың форматы көрсетілмеген.