Об утверждении Правил учета и применения международных, региональных стандартов и стандартов иностранных государств, стандартов организаций, классификаторов технико-экономической информации, правил, норм и рекомендаций иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации на территории Республики Казахстан, за исключением применения их в стандартах организаций
Приказ и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 27 декабря 2012 года № 491. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 января 2013 года № 8302. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 12 декабря 2018 года № 870 (вводится в действие с 11.04.2019).
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 12.12.2018 № 870 (вводится в действие с 11.04.2019).
Сноска. В наименование внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 12.07.2017 № 465 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) части второй статьи 7 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила учета и применения международных, региональных стандартов и стандартов иностранных государств, стандартов организаций, классификаторов технико-экономической информации, правил, норм и рекомендаций иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации на территории Республики Казахстан, за исключением применения их в стандартах организаций.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 12.07.2017 № 465 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу приказы:
1) и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 23 апреля 2010 года № 39 "Об утверждении Правил учета и применения международных, региональных, национальных стандартов, классификаторов технико-экономической информации, правил и рекомендаций иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6278, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 28 августа 2010 года № 228 (26289));

Халықаралық, өңiрлiк стандарттарды және шет мемлекеттердiң стандарттарын, шет мемлекеттердің ұйымдарының стандарттарын, техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерін, стандарттау, сәйкестiктi растау және аккредиттеу жөніндегі қағидаларын, нормалары мен ұсынымдарын ұйымдардың стандарттарында қолдануды қоспағанда, оларды Қазақстан Республикасының аумағында есепке алу және қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2012 жылғы 27 желтоқсандағы № 491 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 28 қаңтарда № 8302 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 12 желтоқсандағы № 870 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 12.07.2017 № 465 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 12.12.2018 № 870 (11.04.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы екінші бөлігінің 3-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Халықаралық, өңiрлiк стандарттарды және шет мемлекеттердiң стандарттарын, шет мемлекеттердің ұйымдарының стандарттарын, техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерін, стандарттау, сәйкестiктi растау және аккредиттеу жөніндегі қағидаларын, нормалары мен ұсынымдарын ұйымдардың стандарттарында қолдануды қоспағанда, оларды Қазақстан Республикасының аумағында есепке алу және қолдану қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 12.07.2017 № 465 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мыналардың:
1) "Қазақстан Республикасы аумағында стандарттау, сәйкестiктi растау және аккредиттеу жөнiндегi халықаралық, өңiрлiк, ұлттық стандарттарды, техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерiн, шетел мемлекеттерiнiң ережелерi мен ұсынымдарын есепке алу және қолдану ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің міндетін атқарушысының 2010 жылғы 23 сәуірдегі № 39 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне 2010 жылы 2 маусымда № 6278 тіркелген, 2010 жылы 25 тамызда № 344-347 (26190) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланды);

2) Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 11 апреля 2012 года № 127 "О внесении изменений и дополнения в приказ и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 23 апреля 2010 года № 39 "Об утверждении Правил учета и применения международных, региональных, национальных стандартов, классификаторов технико-экономической информации, правил и рекомендаций иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7637, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 26 июня 2012 года № 201-202 (27020-27021)).
3. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Сатбаев Р.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Тулеушина К.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
А. Рау
Утверждены
приказом и.о. Министра
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
от 27 декабря 2012 года № 491
Правила учета и применения международных, региональных
стандартов, стандартов иностранных государств, стандартов
организаций, классификаторов технико-экономической
информации, правил, норм и рекомендаций иностранных
государств по стандартизации, подтверждению соответствия
и аккредитации на территории Республики Казахстан,
за исключением применения их в стандартах организаций
Сноска. В наименование внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 12.07.2017 № 465 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила учета и применения международных, региональных стандартов и стандартов иностранных государств, стандартов организаций, классификаторов технико-экономической информации, правил, норм и рекомендаций иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации на территории Республики Казахстан, за исключением применения их в стандартах организаций (далее - Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 3) части второй статьи 7 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" (далее - Закон) и определяет порядок учета и применения физическими и юридическими лицами Республики Казахстан (далее - заявитель) международных, региональных стандартов, стандартов иностранных государств, стандартов организаций, классификаторов технико-экономической информации, правил, норм и рекомендаций иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации на территории Республики Казахстан, за исключением применения их в стандартах организаций (далее – международные стандарты и нормативные документы по стандартизации иностранных государств).

2) "Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2010 жылғы 23 сәуірдегі № 39 "Қазақстан Республикасы аумағында стандарттау, сәйкестiктi растау және аккредиттеу жөнiндегi халықаралық, өңiрлiк, ұлттық стандарттарды, техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін, шетел мемлекеттерінің ережелерi мен ұсынымдарын есепке алу және қолдану ережесін бекiту туралы" бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012 жылғы 11 сәуірдегі № 127 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне 2012 жылы 10 мамырда № 7637 тіркелген, 2012 жылы 26 маусымда № 346-351 (27425) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланды) бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті (Р.А. Сәтбаев) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсiн.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар вице-министрi Қ.А. Тулеушинге жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Министрдің міндетін
атқарушы
А. Рау
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа
технологиялар министрі
міндетін атқарушының
2012 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 491 бұйрығымен бекітілген
Халықаралық, өңiрлiк стандарттарды және шет мемлекеттердiң стандарттарын, шет мемлекеттердің ұйымдарының стандарттарын, техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерін, стандарттау, сәйкестiктi растау және аккредиттеу жөніндегі қағидаларын, нормалары мен ұсынымдарын ұйымдардың стандарттарында қолдануды қоспағанда, оларды Қазақстан Республикасының аумағында есепке алу және қолдану қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 12.07.2017 № 465 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Халықаралық, өңiрлiк стандарттарды және шет мемлекеттердiң стандарттарын, шет мемлекеттердің ұйымдарының стандарттарын, техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерін, стандарттау, сәйкестiктi растау және аккредиттеу жөніндегі қағидаларын, нормалары мен ұсынымдарын ұйымдардың стандарттарында қолдануды қоспағанда, оларды Қазақстан Республикасының аумағында есепке алу және қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 7-бабы екінші бөлігінің 3-тармақшасына сәйкес әзірленді және халықаралық, өңірлік стандарттар және шетел мемлекеттер стандарттары, шетел мемлекеттердің ұйымдарының стандарттары, техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін, стандарттау, сәйкестіктікті растау және аккредиттеу жөніндегі қағидалары, нормалары мен ұсынымдары, ұйымдарының стандарттарында қолдануды қоспағанда (бұдан әрі – халықаралық стандарттар және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттары) тіркеу және олардың Қазақстан Республикасы жеке және заңды тұлғаларымен (бұдан әрі – өтініш беруші) қолдану тәртібін анықтайды.

Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 12.07.2017 № 465 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящие Правила не распространяются:
1) на международные стандарты и нормативные документы по стандартизации иностранных государств, применение которых планируется при проведении научно-исследовательских, опытно-конструкторских и экспериментальных работ в области производства продукции, выполнения процессов, работ и услуг;
2) на региональные стандарты, принятые Межгосударственным советом по стандартизации, метрологии и сертификации или Межгосударственной научно-технической комиссией по техническому нормированию и стандартизации в строительстве стран независимых государств.
3. На территории Республики Казахстан подлежат учету и применению международные стандарты и нормативные документы по стандартизации иностранных государств, отвечающие целям, предусмотренным в пункте 1 статьи 4 Закона.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) идентичные (эквивалентные) стандарты - гармонизированные стандарты, которые идентичны по содержанию и структуре (форме) представления;
2) модифицированные стандарты - гармонизированные стандарты, которые имеют технические отклонения и (или) различия по форме представления при условии их идентификации и объяснения;
3) неэквивалентные стандарты - стандарты, которые имеют различия по форме представления, содержат меньшую часть технических положений международного стандарта и (или) не идентифицированные технические отклонения;
4) структура международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств - порядок изложения разделов, пунктов, подпунктов, таблиц, графического материала и приложений;
5) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области технического регулирования.
2. Учет международных стандартов и нормативных документов
по стандартизации иностранных государств
5. Процедуру учета международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств проводит уполномоченный орган.
Учет международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств осуществляется в случаях, когда:
1) требуется оперативное применение международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств в связи с внедрением новых технологий и продукции;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 12.07.2017 № 465 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалар мыналарға:
1) өнім өндіру, процестерді, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді орындау саласында ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық және сынақтық жұмыстарды жүргізу кезінде қолданылуы жоспарланатын халықаралық стандарттар және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарына;
2) тәуелсіз мемлекеттер елі құрылысында Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі мемлекетаралық кеңесте немесе Техникалық нормалау және стандарттау жөніндегі мемлекетаралық ғылыми-техникалық комиссия қабылдаған өңірлік стандарттарға қолданылмайды.
3. Қазақстан Республикасы аумағында Заңның 4-бабы 1-тармағында көзделген мақсаттарға сәйкес келетiн халықаралық стандарттар және шетел мемлекеттерiнiң стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттары қолданылады.
4. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) балама емес стандарттар - халықаралық стандарттың техникалық ережесiнiң аз бөлiгi және (немесе) сәйкестендiрiлмеген техникалық ауытқулары бар, ұсыну нысаны бойынша айырмашылықтары болатын стандарттар;
2) талап - сақталуға тиiстi өлшемдері болатын халықаралық стандарттардың және шетел мемлекеттердiң стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарының ережесi;
3) түрлендірілген стандарттар - сәйкестендiру және түсіндіру шарттары кезiнде көріну нысаны бойынша техникалық ауытқулары және (немесе) айырмашылықтары болатын үйлестiрiлген стандарттар;
4) уәкiлеттi орган – техникалық реттеу саласындағы мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
5) ұқсас (баламалы) стандарттар - мазмұны мен ұсыну құрылымы (нысаны) бойынша ұқсас үйлестірілген стандарттар;
6) халықаралық стандарттардың және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарының құрылымы – бөлімдерді, тармақтарды, тармақшаларды, кестелердi, графикалық материалдарды және қосымшаларды мазмұндау тәртiбi.
2. Халықаралық стандарттарды және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарының есебі
5. Халықаралық стандарттарды және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарын есептеу рәсімін уәкілетті орган жүргізеді.
Халықаралық стандарттарды және шетел мемлекеттерiнiң стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарын есептеу мынадай:
1) жаңа технологияларды және өнімді енгізуге байланысты халықаралық стандарттарды және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарын жедел қолдану талап етілген;

2) международные стандарты и нормативные документы по стандартизации иностранных государств имеют ограниченное использование на территории Республики Казахстан.
Учету подлежат аутентичные переводы международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств на государственном и русском языках.
6. Для проведения учета международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств заявитель (либо его представитель по доверенности) в адрес уполномоченного органа представляет:
1) заявление о проведении учетной регистрации международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранного государства (в произвольной форме);
2) по две копии международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранного государства и их аутентичного перевода на государственном и русском языках. Подтверждение перевода с иностранного языка осуществляется уполномоченным органом;
3) копию договора с держателем подлинников международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств (или его официальным распространителем), содержащего обязательство держателя подлинника (или его официального распространителя) по обеспечению пользователя всеми изменениями, принятыми к этим документам, а также подтверждения или отсутствия прав пользователя на передачу документов третьим лицам;
4) копию заключения государственных органов по вопросам, входящим в их компетенцию, касающийся международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 12.07.2017 № 465 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
7. Каждый экземпляр предоставляемых международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств нумеруется, прошнуровывается и скрепляется печатью заявителя.
8. Учет международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств осуществляется в срок 8 (восемь) рабочих дней.
Уполномоченный орган в срок 2 (два) рабочих дня с момента получения документов заявителя проверяет их на полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия уполномоченный орган в указанные сроки дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.

2) халықаралық стандарттар және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттары Қазақстан Республикасының аумағында шектеулі пайдалануы бар болған жағдайларда жүргізіледі.
Есептеуде халықаралық стандарттардың және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарының мемлекеттiк және орыс тiлдерiндегi түпнұсқалық аудармалары қолдануға жатады.
6. Халықаралық стандарттарды және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарын есепке алуды жүргізу үшін өтініш беруші (не сенімхат бойынша оның өкілі) уәкілетті органның мекенжайына:
1) халықаралық стандарттар мен шетел мемлекеттерiнің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарын есепке алу тіркелімін жүргізу туралы өтініш (еркін нысанда);
2) халықаралық стандарттар мен шетел мемлекетінің стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарын және олардың мемлекеттiк және орыс тілдеріндегі теңтүпнұсқалық аудармасын екі көшірмеден. Шетел тілінен аударманы растауды уәкілетті орган жүзеге асырады;
3) пайдаланушыны осы құжаттарға қабылданған барлық өзгерістермен қамтамасыз ету, сондай-ақ пайдаланушының құжаттарды үшінші тұлғаларға беру құқығын растау немесе жоққа шығару жөніндегі төлнұсқа ұстаушының (немесе оның ресми таратушысының) міндеттері қамтылған халықаралық стандарттардың және шетел мемлекетінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарының төлнұсқаларын ұстаушымен (немесе оның ресми таратушысымен) шарттың көшірмесін;
4) халықаралық стандарттар және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарына қатысты олардың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша мемлекеттік органдардың қорытындысының көшірмесін ұсынады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 12.07.2017 № 465 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Ұсынылған халықаралық стандарттардың және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарының әр данасы нөмірленеді, тігіледі және өтініш беруші ұйымның мөрімен расталады.
8. Халықаралық стандарттар мен шетел мемлекетінің стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарын есепке алу 8 (сегіз) жұмыс күні мерзімінде жүзеге асырылады.
Уәкілетті орган өтініш берушінің құжаттарын алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні мерзімінде оларды ұсынылған құжаттардың толықтығына тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық еместігі және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттардың ұсыну фактісі анықталған жағдайда, уәкілетті орган көрсетілген мерзімдерде өтініштерді одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тартады.

Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 12.07.2017 № 465 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
9. Уполномоченный орган отказывает в учете международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для проведения учета международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для проведения учета международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа, входящим в их компетенцию на запрос о согласовании, который требуется для проведения учета международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 12.07.2017 № 465 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
10. На обложках (титульных листах) международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств и их официальных переводов, по которым принято решение о проведении их учета, проставляется штамп с указанием:
1) условного цифрового обозначения и наименования уполномоченного органа;
2) учетного номера;
3) даты учета.
Штампы проставляются на обложке в нижнем правом углу.
11. После проведения учета материалы международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств представляются уполномоченным органом в Единый государственный фонд нормативных технических документов.
12. После проведения учета международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств заявитель становится их пользователем.
13. Актуализацию международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств, прошедших учет, а также нормативных ссылок проводят их пользователи.
14. Изменения и дополнения, внесенные в международные стандарты и нормативные документы по стандартизации иностранных государств, применяются как их неотъемлемая часть.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 12.07.2017 № 465 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Уәкiлеттi орган халықаралық стандарттарды және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарын есепке алудан мынадай негіздемелер бойынша бас тартады:
1) халықаралық стандарттарды және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарын есепке алуды жүргізу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) халықаралық стандарттарды және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарын есепке алуды жүргізу үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидалармен белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның құзыретіне жататын халықаралық стандарттарды және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарын есепке алуды жүргізу үшін талап етілетін келісімі туралы сұрауға олардың теріс жауабы.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 12.07.2017 № 465 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Халықаралық стандарттардың және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарының (олардың ресми аудармалары) мұқабаларында (титулды беттерінде) олардың есебі жүргізілгені туралы шешім қабылданғаны жөнінде мыналарды көрсете отырып арқылы мөртабан қойылады:
1) уәкілетті органның шартты сандық белгілеуі және атауы;
2) есептік нөмірі;
3) есепке алған күні.
Мөртабандар мұқабаның төменгі оң жақ бұрышына қойылады.
11. Халықаралық стандарттардың және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарының материалдарына есеп жүргізгеннен кейін уәкілетті орган оларды Нормативтік-техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорына тапсырады.
12. Халықаралық стандарт және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарын есепке алуды жүргізгеннен кейін өтініш беруші олардың пайдаланушысы болып табылады.
13. Есепке алудан өткен халықаралық стандарттарды және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарын, сондай-ақ нормативтік сілтемелерді өзектендіруді оларды пайдаланушылар жүргізеді.
14. Халықаралық стандарттарға және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарына енгізілген өзгерістер мен толықтырулар олардың ажырамас бөлігі ретінде қолданылады.

15. В случае внесения изменений и дополнений в международные стандарты и нормативные документы по стандартизации иностранных государств, процедура их учета проводится в порядке, предусмотренном в пунктах 6 - 10 настоящих Правил.
16. Учет действует на срок до принятия уполномоченным органом решения о применении международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств в качестве национальных стандартов Республики Казахстан или региональных стандартов, принятых Межгосударственным советом по стандартизации, метрологии и сертификации или Межгосударственной научно-технической комиссией по техническому нормированию и стандартизации в строительстве стран независимых государств, но не более сроков действия самих международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств.
17. Информация об учете международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств публикуется в официальном печатном издании уполномоченного органа и в информационной системе общего пользования (www.memst.kz).
3. Применение международных стандартов и нормативных
документов о стандартизации иностранных государств
18. На территории Республики Казахстан применяются международные стандарты и нормативные документы по стандартизации иностранных государств:
1) в качестве основы при разработке национальных стандартов и национальных классификаторов технико-экономической информации (далее – классификаторы ТЭИ) полностью или частично, за исключением случаев, когда данные международные стандарты и нормативные документы по стандартизации иностранных государств являются неэффективными или неподходящими для достижения целей, предусмотренных пунктом 1 статьи 4 Закона;
2) при проведении процедуры их учета.
19. Необходимыми условиями для применения международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств при разработке национальных стандартов и классификаторов ТЭИ являются:
1) членство Республики Казахстан в международных и региональных организациях по стандартизации, метрологии и аккредитации;
2) наличие международных договоров Республики Казахстан о сотрудничестве в области стандартизации;
3) наличие договора между уполномоченным органом по стандартизации и международной или региональной организацией о сотрудничестве в области стандартизации.
20. Международные, региональные стандарты и стандарты иностранных государств, подлежащие применению на территории Республики Казахстан, не должны противоречить требованиям, установленным техническими регламентами, действующими в Республике Казахстан, и гармонизированными с ними стандартами, быть по качественным показателям не ниже национальных стандартов и подлежат согласованию с государственными органами по вопросам, входящим в их компетенцию.

15. Халықаралық стандарттар мен шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарына өзгерістер мен қосымшалар енгізілген жағдайда оларды есепке алу рәсімі осы Қағидалардың 6-10-тармақтарында көрсетілген тәртіпте жүргізіледі.
16. Есеп жүргізу уәкілетті орган халықаралық стандарттарды және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарын Қазақстан Республикасының ұлттық немесе Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі мемлекетаралық кеңесіне немесе Техникалық нормалау және стандарттау жөніндегі мемлекетаралық ғылыми-техникалық комиссиясында қабылданған өңірлік стандарттар ретінде қолдану туралы шешім қабылдағанға дейінгі мерзімге, бірақ халықаралық стандарттардың және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарының қолданылу мерзімдерінен артық емес қолданылады.
17. Халықаралық стандарттар мен шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарының есебі туралы ақпарат уәкілетті органның ресми басылымында және ортақ пайдалану ақпараттық жүйесінде (www.memst.kz) жарияланады.
3. Халықаралық стандарттар және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарын қолдану
18. Қазақстан Республикасы аумағында халықаралық стандарттар және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттары:
1) шетел мемлекеттерінің, халықаралық ұйымдардың стандарттары Заңның 4-бабының 1-тармағында көзделген мақсаттарға қол жеткізу үшiн тиiмсiз немесе қолайсыз болып табылатын жағдайларды қоспағанда, осы халықаралық стандарттар мен шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттары ұлттық стандарттарды және техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерін (бұдан әрі – ТЭА жіктеуіштері) әзiрлеу кезiнде негiз ретiнде толық немесе ішінара қолданылады;
2) олардың есеп жүргізу рәсімін жүргізгенде қолданылады.
19. Ұлттық стандарттар және ТЭА жіктеуіштер ретінде халықаралық, өңірлік стандарттарды және шетел мемлекеттерінің стандарттарын қолдану үшін қажетті шарттар:
1) Қазақстан Республикасының стандарттау, метрология және аккредиттеу жөніндегі халықаралық және өңірлік ұйымдарына мүшелік;
2) Қазақстан Республикасының стандарттау саласындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарттарының болуы;
3) стандарттау жөніндегі уәкілетті орган мен халықаралық немесе өңірлік ұйым арасында стандарттау саласындағы ынтымақтастық туралы шарттың болуы.
20. Қазақстан Республикасының аумағында қолданылуға жататын халықаралық, өңірлік стандарттар және шет мемлекеттердің стандарттары Қазақстан Республикасында қолданылып жүрген техникалық регламенттерде және олармен үйлестірілген стандарттарда белгiленген талаптарға қайшы келмеуге, сапалық көрсеткіштері бойынша ұлттық стандарттардан төмен болмауға және мемлекеттік органдардың құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша олармен келісілуге тиіс.

21. Применение международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств при разработке национальных стандартов и классификаторов ТЭИ Республики Казахстан осуществляется методами:
1) подтверждения;
2) переиздания.
22. При подтверждении международному стандарту и нормативному документу по стандартизации иностранного государства придается статус национального стандарта либо классификатора ТЭИ путем опубликования организационно-распорядительного документа в официальном печатном издании уполномоченного органа и в информационной системе общего пользования (www.memst.kz).
23. Метод подтверждения применяется для международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств при наличии официальных переводов на государственный и (или) русский языки и отсутствии необходимости внесения в них редакционных изменений.
24. Метод переиздания международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств в национальные стандарты и классификаторы ТЭИ осуществляются путем составления новой редакции.
25. Для определения взаимосвязи национальных стандартов и классификаторов ТЭИ с соответствующими международными стандартами и нормативными документами по стандартизации иностранных государств устанавливаются три степени соответствия:
1) идентичная (эквивалентная);
2) модифицированная (внесение изменений);
3) неэквивалентная.
26. Степень их соответствия обозначается следующими индексами, при:
1) IDT - идентичности требований;
2) МОD - модифицированном стандарте;
3) NEQ - неэквивалентности требований.
27. Составление новых редакции применяется для национальных стандартов и классификаторов ТЭИ с идентичной, модифицированной, неэквивалентной степенями соответствия при наличии официального перевода международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств на государственный и русский языки, при необходимости внесения в международные стандарты и нормативные документы по стандартизации иностранных государств редакционных изменений, и (или) наличии технических отклонений, и (или) наличии различий в их структуре.
28. Применение заявителями стандартов международных и региональных организаций, членами которых Республика Казахстан не является, а также других нормативных документов по стандартизации иностранных государств осуществляется при условии наличия ссылок на указанные стандарты или нормативные документы по стандартизации иностранных государств в договорах или в нормативных документах по стандартизации Республики Казахстан.

21. Халықаралық стандарттар және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарын Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттары мен ТЭА жіктеуіштерін әзірлеу кезінде қолдану мына әдістермен жүзеге асырылады:
1) растау;
2) қайта басылым.
22. Халықаралық стандартты және шетел мемлекетінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжатты растау кезінде уәкілетті органның ресми басылымында және ортақ пайдалану ақпараттық жүйесінде (www.memst.kz) ұйымдастыру-нұсқаушы құжатын жариялау арқылы ұлттық стандарттың немесе ТЭА жіктеуішінің мәртебесі беріледі.
23. Халықаралық стандарттар және шетел мемлекетінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттары үшін растау әдісі мемлекеттiк және (немесе) орыс тiлдерiнде ресми аударма нұсқасы болған және оларға редакциялық өзгерiстер енгiзу қажеттiгi болмаған жағдайда сәйкестiктiң ұқсас дәрежесімен қолданылады.
24. Халықаралық стандарттарды және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарды ұлттық стандарттарға және ТЭА жіктеуіштерге қайта басу әдісі жаңа редакцияны құру жолымен жүзеге асырылады.
25. Ұлттық стандарттар мен ТЭА жіктеуіштер өзара байланысын халықаралық стандарттар және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарымен анықтау үшін сәйкестіктің мынадай үш дәрежесі:
1) ұқсастығы (баламалығы);
2) түрлендірілген (өзгерістер енгізу);
3) баламалы емес белгіленеді.
26. Олардың сәйкестік дәрежесі мынадай:
1) IDT – талаптар ұқсастығы;
2) МОD – түрлендірілген стандартта;
3) NEQ – талаптардың балама еместігі индекстерімен белгіленеді.
27. Жаңа редакцияның құрылуы халықаралық стандарттардың және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарының мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде ресми нұсқасы болған жағдайда немесе ресми аудармасы негізінде және халықаралық стандарттарға және халықаралық стандарттар мен шетел мемлекетінің стандарттау бойынша нормативтік құжаттарына редакциялық өзгерiстер және (немесе) техникалық ауытқулар енгiзу және (немесе) халықаралық, өңiрлiк стандарттар құрылымында айырмашылықтар болған жағдайда бірдей, түрлендірілген, эквивалентсіз сәйкестiк деңгейімен ұлттық стандарттары және ТЭА жіктеуіштері үшiн қолданылады.
28. Қазақстан Республикасының өтінушілерінің Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылмайтын халықаралық және өңірлік ұйымдардың стандарттарын, сондай-ақ шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі басқа нормативтік құжаттарын қолдануы Қазақстан Республикасының келісімшарттарында немесе стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарында көрсетілген стандарттарға немесе шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарына сілтемелер болған жағдайда жүзеге асырылады.

29. Международные стандарты и нормативные документы по стандартизации иностранных государств, прошедшие учет, не подлежат применению в случае принятия технических регламентов, устанавливающих иные обязательные требования к объектам, на которые распространяется действие указанных стандартов и нормативных документов по стандартизации.
30. В случаях, указанных в пунктах 16 и 29 настоящих Правил, уполномоченный орган уведомляет пользователей международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств о прекращении действия учета международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств путем опубликования в официальном печатном издании уполномоченного органа и в информационной системе общего пользования (www.memst.kz).
31. После опубликования в официальном печатном издании уполномоченного органа и в информационной системе общего пользования (www.memst.kz) информации о прохождении учета стандартов международных и региональных организаций, членами которых является Республика Казахстан, а также нормативных документов по стандартизации иностранных государств, по которым Республика Казахстан имеет соответствующие соглашения/меморандумы на их применение, все физические и юридические лица, заинтересованные в применении, используют их в своей деятельности без проведения дополнительных процедур.
32. Применение нормативных документов по стандартизации международных и региональных организаций, членами которых Республика Казахстан не является, а также других нормативных документов по стандартизации иностранных государств, по которым Республика Казахстан не имеет соответствующие соглашения/меморандумы на их применение, прошедших процедуру учета, осуществляется при условии соблюдения физическими и юридическими лицами авторских прав держателей подлинников на применение данных документов.
33. Применение международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств, прошедших учет, физическими и юридическими лицами возможно при использовании подтвержденных уполномоченным органом переводов на государственный и русский языки.
34. Применение стандартов организаций иностранных государств осуществляется при условии соблюдения авторских прав организаций-держателей подлинников на применение данных документов.

29. Есеп жүргізілген халықаралық стандарттар және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттары аталған стандарттар мен стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың әрекеті қолданылатын объектілерге қойылатын өзге міндетті талаптарды белгілейтін техникалық регламент қабылданған жағдайда қолдануға жатпайды.
30. Осы Қағидалардың 16 және 29-тармақтарында көрсетілген жағдайларда уәкілетті орган халықаралық стандарттар және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарының қолданушыларын халықаралық стандарттар және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарының есеп мерзімі аяқталғаны туралы уәкілетті органның ресми басылымында және ортақ пайдалану ақпараттық жүйесінде (www.memst.kz) жариялайды.
31. Қазақстан Республикасы халықаралық және өңірлік ұйымдардың мүшесі болып табылатын стандарттары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының пайдалануына сәйкес келісімдер/меморандумдары бар шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттары бойынша есеп жүргізілгені туралы уәкілетті органның ресми басылымында және ортақ пайдалану ақпараттық жүйесінде (www.memst.kz) жарияланғаннан кейін барлық жеке және заңды тұлғалар оларды қосымша рәсімсіз өз қызметінде пайдалана алады.
32. Есеп жүргізілген Қазақстан Республикасы халықаралық және өңірлік ұйымдардың мүшесі болып табылмайтын стандарттарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының пайдалануына сәйкес келісімдері/меморандумдары жоқ шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарын пайдалану жеке және заңды тұлғалардың осы құжаттарды қолдану бойынша түпнұсқаны ұстаушының авторлық құқығын сақтауы арқылы жүзеге асырылады.
33. Есеп жүргізілген халықаралық стандарттар және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарын қолдану уәкілетті органмен расталған мемлекеттік және орыс тілдерінде аудармаларын пайдаланған кезде мүмкін болып табылады.
34. Шетел мемлекеттерінің ұйым стандарттарын қолдануы түпнұсқаны ұстаушы ұйымдардың осы құжаттарды қолдануға берілген авторлық құқықтары сақталған жағдайда жүзеге асырылады.