Об утверждении Методики расчета ставки обязательных, дополнительных взносов и условных обязательств, порядка и сроков уплаты обязательных, первоначальных разовых, дополнительных и чрезвычайных взносов, порядка формирования и учета условных обязательств страховыми организациями, филиалами страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан - участниками Фонда гарантирования страховых выплат
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 387. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 февраля 2013 года № 8329.
Сноска. Заголовок – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Методику расчета ставки обязательных, дополнительных взносов и условных обязательств, порядок и сроки уплаты обязательных, первоначальных разовых, дополнительных и чрезвычайных взносов, порядок формирования и учета условных обязательств страховыми организациями, филиалами страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан - участниками Фонда гарантирования страховых выплат (далее - Методика).
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Действие пункта 3 Методики распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2012 года из договоров участия, заключенных в соответствии с пунктом 3 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности".
4. Акционерному обществу "Фонд гарантирования страховых выплат" (далее – Фонд) осуществить перерасчет обязательных взносов по договорам аннуитетного страхования, уплаченных страховыми организациями, заключившими с Фондом договор участия, с 1 января 2012 года с учетом положений настоящей Методики, а излишне уплаченные суммы зачислить в счет уплаты указанными страховыми организациями будущих взносов.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
Утверждена постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 декабря 2012 года № 387
Методика расчета ставки обязательных, дополнительных взносов и условных обязательств, порядок и сроки уплаты обязательных, первоначальных разовых, дополнительных и чрезвычайных взносов, порядок формирования и учета условных обязательств страховыми организациями, филиалами страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан - участниками Фонда гарантирования страховых выплат
Сноска. Методика – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Методика расчета ставки обязательных, дополнительных взносов и условных обязательств, порядок и сроки уплаты обязательных, первоначальных разовых, дополнительных и чрезвычайных взносов, порядок формирования и учета условных обязательств страховыми организациями, филиалами страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан - участниками Фонда гарантирования страховых выплат (далее – Методика) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат" (далее – Закон) и определяют методику расчета ставки обязательных, дополнительных взносов, условных обязательств, порядок и сроки уплаты обязательных, первоначальных разовых, дополнительных и чрезвычайных взносов, а также порядок формирования и учета условных обязательств страховыми организациями, филиалами страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, заключившими с Фондом гарантирования страховых выплат договор участия (далее – страховые организации-участники).
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының қатысушылары – сақтандыру ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдары филиалдарының міндетті, қосымша жарналар мен шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін есептеу әдістемесін, міндетті, бастапқы біржолғы, қосымша және төтенше жарналарды төлеу тәртібі мен мерзімдерін, шартты міндеттемелерді қалыптастыру мен есепке алу тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 387 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 8 ақпанда № 8329 тіркелді.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" 2003 жылғы 3 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының қатысушылары – сақтандыру ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдары филиалдарының міндетті, бастапқы біржолғы, қосымша жарналар мен шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін есептеу әдістемесі, міндетті, қосымша және төтенше жарналарды төлеу тәртібі мен мерзімдері, шартты міндеттемелерді қалыптастыру мен есепке алу тәртібі (бұдан әрі – Әдістеме) бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулының қосымшасына сәйкес нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Әдістеменің 3-тармағы "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 3-тармағына сәйкес жасалған қатысу шарттарынан 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
4. "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қор) осы Әдістеменің ережелерін ескере отырып, Қормен қатысу шартын жасасқан сақтандыру ұйымдары төлеген аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша міндетті жарналарды 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қайта есептесін, ал артық төленген сомалар көрсетілген сақтандыру ұйымдарының келешектегі жарналарды төлеу есебіне есептелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 387 қаулысымен бекітілген
Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының қатысушылары – сақтандыру ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдары филиалдарының міндетті, бастапқы біржолғы, қосымша жарналар мен шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін есептеу әдістемесі, міндетті, қосымша және төтенше жарналарды төлеу тәртібі мен мерзімдері, шартты міндеттемелерді қалыптастыру мен есепке алу тәртібі
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 14.06.2021 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының қатысушылары – сақтандыру ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдары филиалдарының міндетті, бастапқы біржолғы, қосымша жарналар мен шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін есептеу әдістемесі, міндетті, қосымша және төтенше жарналарды төлеу тәртібі мен мерзімдері, шартты міндеттемелерді қалыптастыру мен есепке алу тәртібі (бұдан әрі – Әдістеме) "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленген және Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорымен қатысу шартын жасасқан сақтандыру ұйымдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымдары филиалдарының (бұдан әрі – қатысушы сақтандыру ұйымдары) міндетті, бастапқы біржолғы, қосымша жарналардың, шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін есептеу әдістемесін, міндетті, қосымша және төтенше жарналарды төлеу тәртібі мен мерзімдерін, сондай-ақ шартты міндеттемелерді қалыптастыру мен есепке алу тәртібін белгілейді.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Глава 1. Методика расчета ставки обязательных взносов, порядок и сроки их уплаты
1. Правила расчета ставок обязательных взносов утверждаются советом директоров Фонда гарантирования страховых выплат (далее – Фонд) и подлежат пересмотру не реже 1 (одного) раза в 3 (три) года.
Правила расчета ставок обязательных взносов содержат порядок расчета базовых ставок и корректирующих коэффициентов по каждому гарантируемому виду страхования с учетом пунктов 5, 6, 7, 8, 9 и 10 Методики.
Расчет ставок обязательных взносов осуществляется с учетом требований к системе управления рисками в Фонде.
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Страховые организации-участники в течение 30 (тридцати) календарных дней после завершения финансового года представляют в Фонд информацию за истекший финансовый год по каждому гарантируемому виду страхования и о своем финансовом состоянии по форме, утвержденной решением совета директоров Фонда.
3. Фонд в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты получения от всех страховых организаций-участников информации, предусмотренной пунктом 2 Методики, рассчитывает на основе правил расчета ставок обязательных взносов ставку обязательных взносов по каждому гарантируемому виду страхования для каждой страховой организации-участника на текущий финансовый год и направляет уполномоченному органу по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) для согласования.
Ставки обязательных взносов утверждаются решением совета директоров Фонда на текущий финансовый год в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня их расчета.
Уполномоченный орган согласовывает ставки обязательных взносов, утвержденных советом директоров Фонда в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня их получения или возвращает с замечаниями в случае их наличия.
При наличии замечаний уполномоченного органа Фонд в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня их получения осуществляет перерасчет ставок обязательных взносов и направляет уполномоченному органу для повторного согласования.
После согласования уполномоченным органом ставки обязательных взносов доводятся до сведения каждой страховой организации-участника Фондом индивидуально в письменном виде.
4. В случае получения от страховой организации-участника информации, отличной от предоставленной ранее в соответствии с пунктом 2 Методики, Фонд при необходимости в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения информации осуществляет перерасчет ставок обязательных взносов и направляет уполномоченному органу утвержденные советом директоров Фонда ставки обязательных взносов для повторного согласования.
В случае уменьшения ставки обязательных взносов в результате их перерасчета, Фонд с согласия страховой организации-участника в течение 5 (пяти) рабочих дней зачисляет излишне уплаченные страховой организацией-участником суммы в счет уплаты им будущих взносов или возвращает излишне уплаченные суммы страховой организации-участнику.

1-тарау. Міндетті жарналар мөлшерлемесін есептеу әдістемесі, оларды төлеу тәртібі мен мерзімдері
1. Міндетті жарналар мөлшерлемелерін есептеу қағидаларын Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының (бұдан әрі – Қор) директорлар кеңесі бекітеді және ол 3 (үш) жылда кемінде 1 (бір) рет қайта қаралуға тиіс.
Міндетті жарналар мөлшерлемелерін есептеу қағидалары Әдістеменің 5, 6, 7, 8, 9 және 10-тармақтарын ескере отырып, кепілдік берілетін сақтандырудың әрбір түрі бойынша базалық мөлшерлемелерді және түзету коэффициенттерін есептеу тәртібін қамтиды.
Міндетті жарналар мөлшерлемелерін есептеу Қордағы тәуекелдерді басқару жүйесіне қойылатын талаптарды ескере отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қатысушы сақтандыру ұйымдары қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде Қордың директорлар кеңесінің шешімімен бекітілген нысан бойынша кепілдік берілетін сақтандырудың әрбір түрі және өзінің қаржылық жағдайы бойынша өткен қаржы жылындағы ақпаратты Қорға ұсынады.
3. Қор Әдістеменің 2-тармағында көзделген ақпаратты барлық қатысушы сақтандыру ұйымдарынан алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде міндетті жарналар мөлшерлемелерін есептеу қағидаларының негізінде әрбір қатысушы сақтандыру ұйымы үшін кепілдік берілетін сақтандырудың әрбір түрі бойынша міндетті жарналардың ағымдағы қаржы жылына арналған мөлшерлемесін есептейді және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) келісу үшін жібереді.
Ағымдағы қаржы жылына арналған міндетті жарналардың мөлшерлемелері оларды есептеу күнінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Қордың директорлар кеңесінің шешімімен бекітіледі.
Уәкілетті орган Қордың директорлар кеңесі бекіткен міндетті жарналар мөлшерлемелерін оларды алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде келіседі немесе болған жағдайда ескертулермен қайтарады.
Уәкілетті органның ескертулері болған кезде Қор оларды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде міндетті жарналар мөлшерлемелерін қайта есептеуді жүзеге асырады және уәкілетті органға қайта келісу үшін жібереді.
Уәкілетті органмен келіскеннен кейін міндетті жарналардың мөлшерлемелерін Қор әрбір қатысушы сақтандыру ұйымына жеке жазбаша түрде жібереді.
4. Қатысушы сақтандыру ұйымынан Әдістеменің 2-тармағына сәйкес бұрын ұсынылғаннан өзгеше ақпаратты алған жағдайда, Қор қажеттілігіне қарай ақпарат алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде міндетті жарналар мөлшерлемелерін қайта есептеуді жүзеге асырады және уәкілетті органға Қордың директорлар кеңесі бекіткен міндетті жарналардың мөлшерлемелерін қайта келісу үшін жібереді.
Қайта есептеу нәтижесінде міндетті жарналардың мөлшерлемесі азайған жағдайда, Қор қатысушы сақтандыру ұйымының келісімімен 5 (бес) жұмыс күні ішінде қатысушы сақтандыру ұйымы артық төлеген сомаларды олардың болашақ жарналарды төлеу есебіне есептейді немесе артық төленген сомаларды қатысушы сақтандыру ұйымына қайтарады.

В случае увеличения ставки обязательных взносов в результате их перерасчета, страховая организация-участник уплачивает недостающие суммы на соответствующие счета Фонда, указанные в пунктах 14 и 15 Методики, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня доведения Фондом до сведения страховой организации-участника утвержденных ставок обязательных взносов.
5. Ставка обязательного взноса по каждому гарантируемому виду страхования для каждой страховой организации-участника рассчитывается индивидуально путем умножения базовой ставки на соответствующий корректирующий коэффициент страховой организации-участника.
6. При расчете базовой ставки обязательных взносов по каждому гарантируемому виду страхования не учитывается доля перестраховщика в страховых резервах.
7. Базовая ставка обязательного взноса по каждому гарантируемому виду обязательного страхования составляет не менее 0,2 (ноль целых два десятых) процента и не более 2 (двух) процентов от общей суммы начисленных страховых премий по договорам страхования (за вычетом возвращенных (подлежащих возврату) страховых премий страхователям в случае досрочного расторжения договора страхования).
8. Базовая ставка обязательного взноса по каждому виду накопительного страхования в рамках гарантируемых видов (классов) страхования, составляет не менее 0,5 (ноль целых пять десятых) процента и не более 1 (одного) процента от положительного изменения страховых резервов по договорам страхования.
Сноска. Пункт 8 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Корректирующий коэффициент определяется по показателям финансового состояния страховой организации-участника по итогам предыдущего финансового года на основании информации, полученной Фондом в соответствии с пунктом 2 Методики. Показатели финансового состояния могут как увеличивать, так и уменьшать значение корректирующего коэффициента. Итоговое значение корректирующего коэффициента составляет не менее 1 (одного). Показатели финансового состояния включают, но не ограничиваются:
отношение чистых страховых премий (без учета доли перестраховщика) к собственному капиталу (размеру активов, принимаемых в качестве резерва);
отношение страховых премий (с учетом доли перестраховщика) к собственному капиталу (размеру активов, принимаемых в качестве резерва);
долю гарантируемого вида обязательного страхования в совокупном страховом портфеле страховой организации и в целом на рынке;
отношение задолженности страхователей по договорам страхования к собственному капиталу (размеру активов, принимаемых в качестве резерва);
величину норматива достаточности маржи платежеспособности (Нмп) и норматива достаточности высоколиквидных активов (Нва);
коэффициенты убыточности;
рейтинговые оценки финансовой устойчивости страховой организации-участника;
отношение собственного капитала (размера активов, принимаемых в качестве резерва) к совокупным активам;
отношение расходов на ведение дела (комиссионные вознаграждения и административные расходы) к страховым премиям.
Показатели финансового состояния, порядок расчета корректирующего коэффициента с раскрытием всех параметров, необходимых для расчета, устанавливаются правилами расчета ставок обязательных взносов.

Қайта есептеу нәтижесінде міндетті жарналардың мөлшерлемесі ұлғайған жағдайда, қатысушы сақтандыру ұйымы жетіспейтін соманы Қордың Әдістеменің 14 және 15-тармақтарында көрсетілген тиісті шоттарына Қор қатысушы сақтандыру ұйымына міндетті жарналардың бекітілген мөлшерлемелерін жеткізген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде төлейді.
5. Әрбір қатысушы сақтандыру ұйымы үшін сақтандырудың кепілдік берілетін әрбір түрі бойынша міндетті жарна мөлшерлемесі қатысушы сақтандыру ұйымының тиісті түзету коэффициентіне базалық мөлшерлемені көбейту арқылы жеке есептеледі.
6. Сақтандырудың кепілдік берілетін әрбір түрі бойынша міндетті жарналардың базалық мөлшерлемесін есептеу кезінде қайта сақтандырушының сақтандыру резервтеріндегі үлесі есептелмейді.
7. Міндетті сақтандырудың кепілдік берілетін әрбір түрі бойынша базалық міндетті жарна мөлшерлемесі сақтандыру шарттары бойынша есептелген сақтандыру сыйлықақыларының (сақтандыру шарты мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда сақтанушыларға қайтарылған (қайтарылуға тиіс) сақтандыру сыйлықақылары шегерілген) жалпы сомасының кемінде 0,2 (нөл бүтін оннан екі) пайызын құрайды және 2 (екі) пайызынан аспайды.
8. Сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері (сыныптары) шеңберінде жинақтаушы сақтандырудың әрбір түрі бойынша міндетті жарнаның базалық мөлшерлемесі сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру резервтерінің оң өзгерісінен кемінде 0,5 (нөл бүтін оннан бес) пайызын құрайды және 1 (бір) пайызынан аспайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Түзету коэффициенті Қор Әдістеменің 2-тармағына сәйкес алған ақпарат негізінде қатысушы сақтандыру ұйымының қаржылық жай-күйінің көрсеткіштері бойынша өткен қаржы жылының қорытындылары бойынша айқындалады. Қаржылық жай-күйдің көрсеткіштері түзету коэффициентінің мәнін ұлғайтуы да және сол сияқты азайтуы да мүмкін. Түзету коэффициентінің жиынтық мәні кемінде 1 (бір) болады. Қаржылық жай-күйдің көрсеткіштері мыналарды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
таза сақтандыру сыйлықақыларының (қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде) меншікті капиталға (резерв ретінде қабылданатын активтердің мөлшеріне) қатынасы;
сақтандыру сыйлықақыларының (қайта сақтандырушының үлесін есептегенде) меншікті капиталға (резерв ретінде қабылданатын активтердің мөлшеріне) қатынасы;
міндетті сақтандырудың кепілдік берілген түрінің сақтандыру ұйымының жиынтық сақтандыру портфеліндегі және жалпы нарықтағы үлесі;
сақтандыру шарттары бойынша сақтанушылар берешегінің меншікті капиталға (резерв ретінде қабылданатын активтердің мөлшеріне) қатынасы;
төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативінің (Тмн) және өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілік нормативінің (Өжан) шамасы;
шығындылық коэффициенттері;
қатысушы сақтандыру ұйымының қаржылық орнықтылығының рейтингтік бағасы;
меншікті капиталдың (резерв ретінде қабылданатын активтердің мөлшерінің) жиынтық активтерге қатынасы;
іс жүргізуге арналған шығыстардың (комиссиялық сыйақылар мен әкімшілік шығыстар) сақтандыру сыйлықақыларына қатынасы.
Қаржылық жай-күйдің көрсеткіштері, есептеу үшін қажетті барлық өлшемдерді аша отырып, түзету коэффициентін есептеу тәртібі міндетті жарналардың мөлшерлемелерін есептеу қағидаларында белгіленеді.

10. Ставка обязательного взноса по каждому гарантируемому виду страхования для страховой организации-участника в течение года, в котором впервые заключен договор участия, устанавливается в размере верхнего предела базовой ставки, без применения корректирующего коэффициента.
Ставка обязательного взноса по каждому гарантируемому виду страхования для страховой организации-участника в течение года, в котором впервые уплачиваются взносы по гарантируемому виду страхования, устанавливается в размере базовой ставки, с применением корректирующего коэффициента.
Сноска. Пункт 10 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Расчет суммы обязательного взноса по каждому гарантируемому виду обязательного страхования производится страховой организацией-участником самостоятельно ежеквартально путем умножения соответствующей для страховой организации-участника ставки обязательного взноса на сумму начисленных в течение отчетного квартала страховых премий по каждому гарантируемому виду обязательного страхования (за вычетом возвращенных (подлежащих возврату) страховых премий страхователям в случае досрочного расторжения договора страхования). В случае получения отрицательной суммы начисления страховых премий по гарантируемому виду обязательного страхования в течение отчетного квартала возврат обязательных взносов Фондом не производится.
Если начисление страховых премий по гарантируемому виду обязательного страхования за отчетный период связано с принятием договоров страхования (страхового портфеля) от другой страховой организации, другого филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон о страховой деятельности), расчет суммы обязательных взносов осуществляется без учета суммы страховых премий по принятому страховому портфелю, обязательные взносы в Фонд по которым были уплачены страховой организацией, филиалом страховой организации-нерезидентом Республики Казахстан, осуществившей (осуществившим) передачу страхового портфеля.
12. Расчет суммы обязательного взноса по каждому виду накопительного страхования в рамках гарантируемых видов (классов) страхования производится страховой организацией-участником самостоятельно ежеквартально путем умножения соответствующей для страховой организации-участника ставки обязательного взноса на положительную разницу между размерами страховых резервов по каждому гарантируемому виду накопительного страхования на конец и на начало отчетного квартала. В случае отрицательной разницы между размерами страховых резервов по гарантируемому виду накопительного страхования на конец и на начало отчетного квартала возврат обязательных взносов Фондом не производится.
Если увеличение страховых резервов по гарантируемому виду накопительного страхования за отчетный период связано с принятием договоров страхования (страхового портфеля) от другой страховой организации, другого филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях, предусмотренных Законом о страховой деятельности, расчет суммы обязательных взносов осуществляется без учета суммы страховых резервов по принятому страховому портфелю, обязательные взносы в Фонд по которым были уплачены страховой организацией, филиалом страховой организации-нерезидентом Республики Казахстан, осуществившей (осуществившим) передачу страхового портфеля.

10. Қатысу шарты бірінші рет жасалған жыл ішінде қатысушы сақтандыру ұйымы үшін сақтандырудың кепілдік берілетін әрбір түрі бойынша міндетті жарна мөлшерлемесі түзету коэффициентін қолданбай базалық мөлшерлеменің жоғарғы шегінің мөлшерінде белгіленеді.
Қатысушы сақтандыру ұйымы үшін кепілдік берілетін сақтандырудың әрбір түрі бойынша міндетті жарнаның мөлшерлемесі кепілдік берілетін сақтандырудың түрі бойынша жарналар алғаш рет төленетін жыл ішінде түзету коэффициентін қолдана отырып, базалық мөлшерлеме мөлшерінде белгіленеді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Қатысушы сақтандыру ұйымы міндетті сақтандырудың кепілдік берілетін әрбір түрі бойынша міндетті жарна сомасын есептеуді қатысушы сақтандыру ұйымы үшін сәйкес келетін міндетті жарна мөлшерлемесін міндетті сақтандырудың кепілдік берілетін әрбір түрі бойынша сақтандыру сыйлықақыларының (сақтандыру шарты мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда сақтанушыларға қайтарылған (қайтарылуға тиісті) сақтандыру сыйлықақылары шегерілген) есепті тоқсанның ішінде есептелген сомасына көбейту арқылы тоқсан сайын дербес жүргізеді. Есепті тоқсанның ішінде міндетті сақтандырудың кепілдік берілген түрі бойынша сақтандыру сыйлықақыларын есептеуден теріс сома алынған жағдайда Қор міндетті жарналарды қайтармайды.
Егер есепті кезең үшін міндетті сақтандырудың кепілдік берілген түрі бойынша сақтандыру сыйлықақыларын есептеу "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Сақтандыру қызметі туралы заң) көзделген жағдайларда сақтандыру шарттарын (сақтандыру портфелін) басқа сақтандыру ұйымынан, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының басқа филиалынан қабылдауына байланысты болса, міндетті жарналар сомасын есептеу қабылданған сақтандыру портфелі бойынша міндетті жарналары сақтандыру портфелін беруді жүзеге асырған сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының Қорға төлеген сақтандыру сыйлықақылары сомасын есепке алмай жүзеге асырылады.
12. Қатысушы сақтандыру ұйымы сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері (сыныптары) шеңберінде жинақтаушы сақтандырудың кепілдік берілетін әрбір түрі бойынша міндетті жарна сомасын есептеуді қатысушы сақтандыру ұйымы үшін тиісті міндетті жарнаның мөлшерлемесін есепті тоқсанның соңында және басында жинақтаушы сақтандырудың кепілдік берілетін әрбір түрі бойынша сақтандыру резервтерінің мөлшерлері арасындағы оң айырмаға көбейту арқылы тоқсан сайын дербес жүргізеді. Есепті тоқсанның соңында және басында жинақтаушы сақтандырудың кепілдік берілген түрі бойынша сақтандыру резервтерінің арасындағы айырма теріс болған жағдайда Қор міндетті жарналарды қайтармайды.
Егер есепті кезеңде жинақтаушы сақтандырудың кепілдік берілген түрі бойынша сақтандыру резервтерінің ұлғаюы Сақтандыру қызметі туралы заңда көзделген жағдайларда сақтандыру шарттарын (сақтандыру портфелін) басқа сақтандыру ұйымынан, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының басқа филиалынан қабылдауға байланысты болған жағдайда, міндетті жарналар сомасын есептеу қабылданған сақтандыру портфелі бойынша міндетті жарналары сақтандыру портфелін беруді жүзеге асырған сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының Қорға төлеген сақтандыру резервтерінің сомасын есепке алмай жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 12 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Полученная в результате расчета сумма обязательного взноса округляется до ближайшего целого значения.
14. Уплата обязательных взносов производится страховыми организациями-участниками, осуществляющими деятельность по отрасли "общее страхование", самостоятельно на счет Фонда в банке второго уровня Республики Казахстан, открытый для учета средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "общее страхование", по итогам каждого квартала не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
15. Уплата обязательных взносов производится страховыми организациями-участниками, осуществляющими деятельность по отрасли "страхование жизни", самостоятельно на счет Фонда в банке второго уровня Республики Казахстан, открытый для учета средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "страхование жизни", по итогам каждого квартала не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
16. В случае ликвидации страховой организации-участника в течение финансового года Фонд по решению совета директоров Фонда при необходимости осуществляет перерасчет действующей ставки обязательных взносов по каждому гарантируемому виду страхования в сторону увеличения.
Глава 2. Методика расчета ставки дополнительных взносов, порядок и сроки уплаты первоначальных разовых, дополнительных взносов
Сноска. Заголовок главы 2 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Правила расчета ставки дополнительных взносов утверждаются советом директоров Фонда и подлежат пересмотру не реже 1 (одного) раза в 3 (три) года.
18. Ставка дополнительных взносов определяется Фондом с учетом информации Министерства внутренних дел Республики Казахстан и Генеральной прокуратуры Республики Казахстан при наличии у Фонда такой информации.
19. Ставка дополнительных взносов составляет не менее 0 (ноля) процентов и не более 2 (двух) процентов от общей суммы начисленных страховых премий по договорам обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств страхования (за вычетом возвращенных (подлежащих возврату) страховых премий страхователям в случае досрочного расторжения договора страхования).

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Есептеу нәтижесінде алынған міндетті жарна сомасы ең жақын бүтін мәнге дейін дөңгелектенеді.
14. "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын қатысушы сақтандыру ұйымдары міндетті жарналарды төлеуді есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бесінен) кешіктірмей әрбір тоқсанның қорытындысы бойынша Қордың Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкіндегі "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын есепке алу үшін ашылған шотына дербес жүргізеді.
15. "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын қатысушы сақтандыру ұйымдары міндетті жарналарды төлеуді есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бесінен) кешіктірмей әрбір тоқсанның қорытындысы бойынша Қордың Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкіндегі "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын есепке алу үшін ашылған шотына дербес жүргізеді.
16. Қатысушы сақтандыру ұйымы таратылған жағдайда Қор қаржы жылы ішінде қажеттілігіне қарай Қордың директорлар кеңесінің шешімі бойынша әрбір сақтандырудың кепілдік берілген түрі бойынша қолданыстағы міндетті сақтандыру жарналарының мөлшерлемесін ұлғаю жағына қарай қайта есептеуді жүзеге асырады.
2-тарау. Қосымша жарналар мөлшерлемесін есептеу әдістемесі, бастапқы біржолғы, қосымша жарналарды төлеу тәртібі мен мерзімдері
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Қосымша жарналар мөлшерлемесін есептеу қағидаларын Қордың директорлар кеңесі бекітеді және ол 3 (үш) жылда кемінде 1 (бір) рет қайта қаралуға тиіс.
18. Қосымша жарналардың мөлшерлемесін Қор мұндай ақпарат Қорда болған жағдайда Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі мен Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ақпаратын ескере отырып, айқындайды.
19. Қосымша жарналардың мөлшерлемесі көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттары бойынша есептелген сақтандыру сыйлықақыларының (сақтандыру шарты мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда сақтанушыларға қайтарылған (қайтаруға жататын) сақтандыру сыйлықақыларын шегере отырып) жалпы сомасының кемінде 0 (нөл) пайызын құрайды және 2 (екі) пайызынан аспайды.

20. Фонд в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты получения от всех страховых организаций-участников информации, предусмотренной пунктом 2 Методики, рассчитывает на основе правил расчета ставки дополнительных взносов ставку дополнительных взносов на текущий финансовый год и направляет уполномоченному органу для согласования.
Ставка дополнительных взносов утверждается решением совета директоров Фонда на текущий финансовый год в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня их расчета.
Уполномоченный орган согласовывает ставку дополнительных взносов, утвержденного советом директоров Фонда в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня их получения или возвращает с замечаниями в случае их наличия.
При наличии замечаний уполномоченного органа Фонд в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня их получения осуществляет перерасчет ставки дополнительных взносов и направляет уполномоченному органу для повторного согласования.
После согласования уполномоченным органом ставка дополнительных взносов доводится до сведения страховых организаций-участников Фондом в письменном виде.
21. В случае получения от страховой организации-участника информации, отличной от представленной ранее в соответствии с пунктом 2 Методики, Фонд при необходимости в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения информации осуществляет перерасчет ставки дополнительных взносов и направляет уполномоченному органу утвержденные советом директоров Фонда ставки дополнительных взносов для повторного согласования.
В случае уменьшения ставки дополнительных взносов в результате ее перерасчета, Фонд с согласия страховой организаций-участника в течение 5 (пяти) рабочих дней зачисляет излишне уплаченные страховой организацией-участником суммы в счет уплаты им будущих взносов или возвращает излишне уплаченные суммы страховой организации-участнику.
В случае увеличения ставки дополнительных взносов в результате ее перерасчета, страховая организация-участник уплачивает недостающие суммы на счет Фонда, указанный в пункте 23 Методики, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня доведения Фондом до сведения страховой организации-участнику утвержденной ставки дополнительных взносов.
22. Расчет суммы дополнительного взноса производится страховой организацией-участником самостоятельно ежеквартально путем умножения ставки дополнительных взносов на сумму начисленных в течение отчетного квартала страховых премий по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств (за вычетом возвращенных (подлежащих возврату) страховых премий страхователям в случае досрочного расторжения договора страхования).
Полученная в результате расчета сумма дополнительного взноса округляется до ближайшего целого значения.

20. Қор Әдістеменің 2-тармағында көзделген ақпаратты барлық қатысушы сақтандыру ұйымдарынан алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қосымша жарналар мөлшерлемесін есептеу қағидалары негізінде ағымдағы қаржы жылына қосымша жарналар мөлшерлемесін есептейді және уәкілетті органға келісу үшін жібереді.
Қосымша жарналардың мөлшерлемесі олар есептелген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Қордың директорлар кеңесінің ағымдағы қаржы жылына арналған шешімімен бекітіледі.
Уәкілетті орган Қордың директорлар кеңесі бекіткен қосымша жарналар мөлшерлемесін оларды алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде келіседі немесе болған жағдайда ескертулермен қайтарады.
Уәкілетті органның ескертулері болған кезде Қор оларды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қосымша жарналар мөлшерлемесін қайта есептеуді жүзеге асырады және уәкілетті органға қайтадан келісу үшін жібереді.
Қосымша жарналардың мөлшерлемесі уәкілетті органмен келісілген кейін Қор қатысушы сақтандыру ұйымдарына жазбаша түрде жеткізеді.
21. Қатысушы сақтандыру ұйымынан Әдістеменің 2-тармағына сәйкес бұрын ұсынылғаннан өзгеше ақпарат алған жағдайда, Қор қажеттілігіне қарай ақпаратты алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қосымша жарналар мөлшерлемесін қайта есептеуді жүзеге асырады және уәкілетті органға Қордың директорлар кеңесі бекіткен қосымша жарналар мөлшерлемелерін қайта келісу үшін жібереді.
Қайта есептеу нәтижесінде қосымша жарналардың мөлшерлемесі азайған жағдайда, Қор қатысушы сақтандыру ұйымының келісімімен 5 (бес) жұмыс күні ішінде қатысушы сақтандыру ұйымы артық төлеген сомаларды оның болашақ жарналарды төлеу есебіне есептейді немесе артық төленген сомаларды қатысушы сақтандыру ұйымына қайтарады.
Қайта есептеу нәтижесінде қосымша жарналардың мөлшерлемесі ұлғайған жағдайда, қатысушы сақтандыру ұйымы жетіспейтін соманы Қордың Әдістеменің 23-тармағында көрсетілген шотына Қор қатысушы сақтандыру ұйымына қосымша жарналардың бекітілген мөлшерлемесін жіберген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде төлейді.
22. Қосымша жарна сомасын есептеуді қатысушы сақтандыру ұйымы қосымша жарналар мөлшерлемесін көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша есепті тоқсан ішінде есептелген сақтандыру сыйлықақыларының сомасына (сақтандыру шарты мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда сақтанушыларға қайтарылған (қайтаруға жататын) сақтандыру сыйлықақыларын шегере отырып) көбейту арқылы тоқсан сайын дербес жүргізеді.
Есептеу нәтижесінде алынған қосымша жарна сомасы ең жақын бүтін мәнге дейін дөңгелектенеді.

22-1. Размер первоначального разового взноса устанавливается постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года № 184 "Об установлении размера первоначального разового взноса для уплаты страховыми организациями-участниками Фонда гарантирования страховых выплат" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4855).
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 22-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Уплата дополнительных взносов производится страховыми организациями-участниками самостоятельно на счет Фонда в банке второго уровня Республики Казахстан, открытый для учета средств резерва возмещения вреда, по итогам каждого квартала не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Уплата первоначального разового взноса осуществляется страховой организацией-участником на счет Фонда в банке второго уровня Республики Казахстан, открытый для учета средств резерва возмещения вреда не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня заключения договора участия с Фондом.
Сноска. Пункт 23 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Методика расчета ставки условных обязательств, порядок их формирования и учета
24. Правила расчета ставки условных обязательств утверждаются советом директоров Фонда и подлежат пересмотру не реже 1 (одного) раза в 3 (три) года.
25. Ставка условных обязательств, подлежащих формированию по каждому гарантируемому виду обязательного страхования, составляет не менее 1 (одного) процента и не более 4 (четырех) процентов от общей суммы начисленных страховых премий по каждому гарантируемому виду обязательного страхования.
26. Ставка условных обязательств, подлежащих формированию по каждому гарантируемому виду накопительного страхования, составляет не менее 0 (ноля) процентов и не более 4 (четырех) процентов от положительного изменения страховых резервов по каждому гарантируемому виду накопительного страхования.
Сноска. Пункт 26 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

22-1. Бастапқы біржолғы жарнаның мөлшері "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының қатысушылары-сақтандыру ұйымдары төлеу үшін бастапқы біржолғы жарна мөлшерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы № 184 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4855 болып тіркелген) белгіленеді.
Ескерту. Қағида 22-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23. Қатысушы сақтандыру ұйымдары қосымша жарналарды төлеуді есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бесінен) кешіктірмей әрбір тоқсанның қорытындысы бойынша Қордың Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкіндегі зиянды өтеу резервінің қаражатын есепке алу үшін ашылған шотына дербес жүргізеді.
Бастапқы біржолғы жарнаны төлеуді қатысушы сақтандыру ұйымы Қордың зиянды өтеу резервінің қаражатын есепке алу үшін ашылған Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктегі шотына Қормен қатысу шарты жасалған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-тарау. Шартты міндеттемелер мөлшерлемесін есептеу әдістемесі, оларды қалыптастыру және есепке алу тәртібі
24. Шартты міндеттемелер мөлшерлемесін есептеу қағидаларын Қордың директорлар кеңесі бекітеді және ол 3 (үш) жылда кемінде 1 (бір) рет қайта қаралуға тиіс.
25. Міндетті сақтандырудың кепілдік берілетін әрбір түрі бойынша қалыптастырылуға тиіс шартты міндеттемелердің мөлшерлемесі міндетті сақтандырудың кепілдік берілетін әрбір түрі бойынша есептелген сақтандыру сыйлықақыларының жалпы сомасының кемінде 1 (бір) пайызын құрайды және 4 (төрт) пайызынан аспайды.
26. Жинақтаушы сақтандырудың кепілдік берілетін әрбір түрі бойынша қалыптастырылуға тиіс шартты міндеттемелердің мөлшерлемесі жинақтаушы сақтандырудың кепілдік берілетін әрбір түрі бойынша сақтандыру резервтерінің оң өзгерісінің кемінде 0 (нөл) пайызын құрайды және 4 (төрт) пайызынан аспайды.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

27. Фонд в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты получения от всех страховых организаций-участников информации, предусмотренной пунктом 2 Методики, рассчитывает на основе правил расчета ставки условных обязательств ставку условных обязательств по каждому гарантируемому виду страхования на текущий финансовый год и направляет уполномоченному органу для согласования.
Ставки условных обязательств утверждаются решением совета директоров Фонда на текущий финансовый год в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня их расчета.
Уполномоченный орган согласовывает ставки условных обязательств, утвержденных советом директоров Фонда в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня их получения или возвращает с замечаниями в случае их наличия.
При наличии замечаний уполномоченного органа Фонд в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня их получения осуществляет перерасчет ставок условных обязательств и направляет уполномоченному органу для повторного согласования.
После согласования уполномоченным органом ставка дополнительных взносов доводится до сведения страховых организаций-участников Фондом в письменном виде.
28. В случае получения от страховой организации-участника информации, отличной от представленной ранее в соответствии с пунктом 2 Методики, Фонд при необходимости в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения информации осуществляет перерасчет ставок условных обязательств и направляет уполномоченному органу утвержденные советом директоров Фонда ставки условных обязательств для повторного согласования, а страховые организации-участники формируют условные обязательства на основании утвержденных ставок.
29. Расчет размера условных обязательств по каждому гарантируемому виду обязательного страхования производится страховой организацией-участником самостоятельно ежеквартально не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, путем умножения ставки условных обязательств на сумму начисленных в течение отчетного квартала страховых премий по каждому гарантируемому виду обязательного страхования (за вычетом возвращенных (подлежащих возврату) страховых премий страхователям в случае досрочного расторжения договора страхования).
30. Расчет размера условных обязательств по каждому гарантируемому виду накопительного страхования производится страховой организацией-участником самостоятельно ежеквартально не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, путем умножения ставки условных обязательств на положительную разницу между размерами страховых резервов по каждому гарантируемому виду накопительного страхования на конец и на начало отчетного квартала.

27. Қор барлық қатысушы сақтандыру ұйымдарынан Әдістеменің 2-тармағында көзделген ақпаратты алған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) жұмыс күні ішінде шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін есептеу қағидаларының негізінде сақтандырудың кепілдік берілетін әрбір түрі бойынша шартты міндеттемелердің ағымдағы қаржы жылына арналған мөлшерлемесін есептейді және уәкілетті органға келісу үшін жібереді.
Шартты міндеттемелердің мөлшерлемесі Қордың директорлар кеңесінің шешімімен ағымдағы қаржы жылына олар есептелген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде бекітіледі.
Уәкілетті орган Қордың директорлар кеңесі бекіткен шартты міндеттемелердің мөлшерлемелерін оларды алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде келіседі немесе болған жағдайда ескертулермен қайтарады.
Уәкілетті органның ескертулері болған кезде Қор оларды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде шартты міндеттемелердің мөлшерлемелерін қайта есептеуді жүзеге асырады және уәкілетті органға қайта келісу үшін жібереді.
Уәкілетті органмен келісілгеннен кейін қосымша жарналардың мөлшерлемесін Қор қатысушы сақтандыру ұйымдарына жазбаша түрде жеткізеді.
28. Қатысушы сақтандыру ұйымынан Әдістеменің 2-тармағына сәйкес бұрын ұсынылған ақпараттан өзгеше ақпарат алынған жағдайда, Қор қажеттілігіне қарай ақпаратты алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде шартты міндеттемелердің мөлшерлемелерін қайта есептеуді жүзеге асырады және уәкілетті органға Қордың директорлар кеңесі бекіткен шартты міндеттемелердің мөлшерлемелерін қайта келісу үшін жібереді, ал қатысушы сақтандыру ұйымдары шартты міндеттемелерді бекітілген мөлшерлемелер негізінде қалыптастырады.
29. Қатысушы сақтандыру ұйымы кепілдік берілетін сақтандырудың әрбір түрі бойынша шартты міндеттемелердің мөлшерін есептеуді есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бесінен) кешіктірмей шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін кепілдік берілетін сақтандырудың әрбір түрі бойынша есепті тоқсан ішінде есептелген сақтандыру сыйлықақыларының сомасына көбейту арқылы (сақтандыру шарттары мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда сақтанушыларға қайтарылған (қайтаруға тиісті) сақтандыру сыйлықақыларын шегере отырып) тоқсан сайын дербес жүргізеді.
30. Қатысушы сақтандыру ұйымы кепілдік берілетін жинақтаушы сақтандырудың әрбір түрі бойынша шартты міндеттемелердің мөлшерін есептеуді есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бесінен) кешіктірмей шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін есепті тоқсанның басындағы және соңындағы кепілдік берілетін жинақтаушы сақтандырудың әрбір түрі бойынша сақтандыру резервтерінің мөлшерлері арасындағы оң айырмаға көбейту арқылы тоқсан сайын дербес жүргізеді.

Сноска. Пункт 30 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Полученный в результате расчета размер условного обязательства округляется до ближайшего целого значения.
32. Рассчитанные в соответствии с пунктами 29, 30 Методики условные обязательства страховой организации-участника направляются на увеличение начисленных ранее условных обязательств страховой организации-участника.
33. Начисленная сумма условных обязательств учитывается в бухгалтерском учете и отражается в финансовой отчетности страховой организации-участника в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
Глава 4. Порядок и сроки уплаты чрезвычайных взносов
34. Страховая организация-участник уплачивает чрезвычайные взносы в случаях и размере, установленных Законом.
35. Уплата чрезвычайных взносов производится страховыми организациями-участниками в срок, установленный советом директоров Фонда, который не может превышать 15 (пятнадцать) календарных дней со дня получения ими уведомления от Фонда об уплате чрезвычайных взносов. Уведомление об уплате чрезвычайных взносов содержит размер чрезвычайного взноса, который необходимо уплатить страховой организации-участнику.
36. В случае установления Фондом необходимости уплаты чрезвычайных взносов в виде периодических платежей страховая организация-участник уплачивает чрезвычайные взносы в сроки, установленные Фондом.
37. При уплате страховой организацией-участником чрезвычайных взносов в Фонд условные обязательства этой страховой организации-участника уменьшаются на сумму уплаченных ею чрезвычайных взносов.
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от 24 декабря 2012 года № 387
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан,
признаваемых утратившими силу
1. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 2 октября 2008 года № 141 "Об утверждении Правил о методике расчета ставки обязательных, дополнительных взносов и условных обязательств, порядке и сроках уплаты обязательных, дополнительных и чрезвычайных взносов, формирования и учета условных обязательств страховыми организациями - участниками Фонда гарантирования страховых выплат" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5362).

Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
31. Шартты міндеттеменің есептеу нәтижесінде алынған мөлшері жақын бүтін мәнге дейін дөңгелектенеді.
32. Қатысушы сақтандыру ұйымының Әдістеменің 29, 30-тармақтарына сәйкес есептелген шартты міндеттемелері қатысушы сақтандыру ұйымының бұрын есептелген шартты міндеттемелерін ұлғайтуға бағытталады.
33. Шартты міндеттемелердің есептелген сомасы Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес қатысушы сақтандыру ұйымының бухгалтерлік есебінде есепке алынады және қаржылық есептілігінде көрсетіледі.
4-тарау. Төтенше жарналарды төлеу тәртібі мен мерзімдері
34. Қатысушы сақтандыру ұйымы төтенше жарналарды Заңда белгіленген жағдайларда және мөлшерде төлейді.
35. Қатысушы сақтандыру ұйымдары төтенше жарналарды Қордан төтенше жарналарды төлеу жөніндегі хабарламаны алған күннен бастап Қордың директорлар кеңесі белгілеген күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын мерзімде төлейді. Төтенше жарналарды төлеу жөніндегі хабарламада қатысушы сақтандыру ұйымы төлеуге тиіс төтенше жарнаның мөлшері болады.
36. Қор төтенше жарналарды кезеңдік төлемдер түрінде төлеу қажеттілігін белгілеген жағдайда, қатысушы сақтандыру ұйымы төтенше жарналарды Қор белгілеген мерзімдерде төлейді.
37. Қатысушы сақтандыру ұйымы төтенше жарналарды Қорға төлеген кезде осы қатысушы сақтандыру ұйымының шартты міндеттемелері өзі төлеген төтенше жарналардың сомасына азайтылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 387 қаулысына қосымша
Күші жойылды деп танылатын нормативтік құқықтық актілердің тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру ұйымдарының Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры қатысушыларының міндетті, қосымша жарналар мен шартты міндеттемелердің ставкасын есептеу әдістемесі, міндетті, қосымша және төтенше жарналар төлеу тәртібі мен мерзімдері, шартты міндеттемелерді қалыптастыру және есебін жүргізу туралы ережені бекіту туралы" 2008 жылғы 2 қазандағы № 141 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5362 тіркелген).

2. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 7 июля 2009 года № 141 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 2 октября 2008 года № 141 "Об утверждении Правил о методике расчета ставки обязательных, дополнительных взносов и условных обязательств, порядке и сроках уплаты обязательных, дополнительных и чрезвычайных взносов, формирования и учета условных обязательств страховыми организациями - участниками Фонда гарантирования страховых выплат" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5737).
3. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 декабря 2009 года № 260 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 2 октября 2008 года № 141 "Об утверждении Правил о методике расчета ставки обязательных, дополнительных взносов и условных обязательств, порядке и сроках уплаты обязательных, дополнительных и чрезвычайных взносов, формирования и учета условных обязательств страховыми организациями - участниками Фонда гарантирования страховых выплат" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6049).
4. Пункт 2 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 3 сентября 2010 года № 138 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам деятельности Акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6558, опубликованное 11 ноября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 303-305 (26364-26366)).

2. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру ұйымдарының Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры қатысушыларының міндетті, қосымша жарналар мен шартты міндеттемелердің ставкасын есептеу әдістемесі, міндетті, қосымша және төтенше жарналар төлеу тәртібі мен мерзімдері, шартты міндеттемелерді қалыптастыру және есебін жүргізу туралы ережені бекіту туралы" 2008 жылғы 2 қазандағы № 141 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" 2009 жылғы 7 шілдедегі № 141 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5737 тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру ұйымдарының Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры қатысушыларының міндетті, қосымша жарналар мен шартты міндеттемелердің ставкасын есептеу әдістемесі, міндетті, қосымша және төтенше жарналар төлеу тәртібі мен мерзімдері, шартты міндеттемелерді қалыптастыру және есебін жүргізу туралы ережені бекіту туралы" 2008 жылғы 2 қазандағы № 141 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 29 желтоқсандағы № 260 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6049 тіркелген).
4. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2010 жылғы 3 қыркүйектегі № 138 қаулысының 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6558 тіркелген, 2010 жылғы 30 қарашадағы "Егемен Қазақстан" газетінде № 506-512 (26355) жарияланған).