Об установлении правил благоустройства территории городов и населенных пунктов Атырауской области
Решение областного маслихата Атырауской области от 12 декабря 2012 года № 97-V. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 23 января 2013 года № 2676. Утратило силу решением областного маслихата Атырауской области от 13 марта 2015 года № 367-V
Сноска. Утратило силу решением областного маслихата Атырауской области от 13.03.2015 № 367-V.
В соответствии с пунктом 2 статьи 3 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" от 30 января 2001 года и статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" областной маслихат V созыва на очередной IX сессии РЕШИЛ:
1. Установить прилагаемые Правила благоустройства территории городов и населенных пунктов Атырауской области.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию областного маслихата экологии, охраны окружающей среды, агропромышленности и сельского хозяйства (Д. Кульжанов).
Председатель сессии                        Б. Кенжегулов
Секретарь маслихата                        С. Лукпанов
"СОГЛАСОВАНО"
Директор департамента
государственного архитектурно-
строительного контроля и
лицензированию по Атырауской области
________________ Қ. Мухаметкалиулы
"12" декабря 2012 года
Первый заместитель начальника
департамента внутренних дел
Атырауской области
_______________А. Дуйсембаев
"12" декабря 2012 года
Заместитель департамента
государственного санитарно-
эпидемиологического надзора
по Атырауской области
______________Е. Уаисов
"12" декабря 2012 года
Утверждено
решением областного маслихата
от 12 декабря 2012 года № 97-V
Правила благоустройства территорий городов и населенных пунктов Атырауской области 1. Общие положения
1. Правила благоустройства территорий городов и населенных пунктов Атырауской области (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" от 30 января 2001 года, Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" от 18 сентября 2009 года, Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, "О жилищных отношениях" от 16 апреля 1997 года, "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" от 16 июля 2001 года и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.

Атырау облысының қалалары мен елді мекендерінің аумағын абаттандыру қағидасын белгілеу туралы
Атырау облыстық мәслихатының 2012 жылғы 12 желтоқсандағы № 97-V шешімі. Атырау облысының Әділет департаментінде 2013 жылғы 23 қаңтарда № 2676 тіркелді. Күші жойылды - Атырау облыстық мәслихатының 2015 жылғы 13 наурыздағы № 367-V шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облыстық мәслихатының 13.03.2015 № 367-V шешімімен
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Кодексiнің 3 бабының 2 тармағына және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Заңының 6 бабына сәйкес, V шақырылған облыстық мәслихат кезекті сессиясында ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса берілген Атырау облысының қалалары мен елді мекендерінің аумағын абаттандыру Қағидасы белгіленсін.
2. Осы шешім Әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ол алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың экология, қоршаған ортаны қорғау, агроөнеркәсіп және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына (Д. Құлжанов) жүктелсін.
Сессия төрағасы Б. Кенжеғұлов
Мәслихат хатшысы С. Лұқпанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Атырау облысы бойынша
мемлекеттік сәулет-құрылыс
бақылау және лицензиялау
департаментінің директоры
___________ Қ. Мұхаметқалиұлы
"12" желтоқсан 2012 жыл
Атырау облыстық ішкі істер
департаменті бастығының
бірінші орынбасары___________ А. Дүйсембаев
"12" желтоқсан 2012 жыл
Атырау облысы бойынша
санитарлық-эпидемиологиялық
қадағалау департаменті
директоры___________ Е. Уаисов
"12" желтоқсан 2012 жыл
Облыстық мәслихаттың 2012 жылғы 12 желтоқсандағы № 97-V шешімімен бекітілді
Атырау облысының қалалары мен елді мекендерінің аумағын абаттандыру Қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Атырау облысының қалалары мен елді мекендерінің аумағын абаттандыру Қағидасы (бұдан әрi - Қағида) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Кодексiне, Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесi туралы" Кодексiне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы", 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы", Қазақстан Республикасы 2001 жылғы 16 шілдедегі "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы" Заңдарына және өзге де Қазақстан Республикасындағы нормативтiк құқықтық актiлеріне сәйкес жасақталған.

2. Правила определяют порядок организации и осуществления благоустройства территории городов и населенных пунктов Атырауской области.
2. Основные понятия
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) субъекты территорий - физические и юридические лица;
2) отведенная территория - участок земли, переданный землепользователю (юридическому или физическому лицу) во владение или использование в соответствии с решениями уполномоченных органов на правах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан для размещения принадлежащих ему объектов;
3) сооружение - искусственно созданный объемный, плоскостной или линейный объект (наземный, надводный и (или) подземный, подводный), имеющий естественные или искусственные пространственные границы, предназначенный для выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей или временного пребывания людей, грузов а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций. Сооружение также может иметь художественно-эстетическое, декоративно-прикладное, либо мемориальное назначение;
4) населенный пункт - это часть компактно заселенной территории республики, сложившаяся в результате хозяйственной и иной общественной деятельности граждан, с численностью не менее 50 человек, учтенная и зарегистрированная в установленном законом порядке и управляемая местными представительными и исполнительными органами;
5) тротуар - элемент дороги, предназначенный для движения пешеходов, примыкающий к проезжей части или отделенный от нее газоном;
6) землепользователь – лицо, владеющее и пользующееся земельным участком. Право землепользования который носит бессрочный характер (постоянное землепользование) или право землепользования которых ограничено определенными сроками (временное землепользование);
7) содержание дорог - комплекс работ, по систематическому уходу за дорогой, направленных по обеспечение круглогодичного безопасного и бесперебойного движения транспортных средств по обслуживаемой дороге;
8) 8контейнер-стандартная емкость для сбора бытовых отходов;
9) договор на вывоз бытовых отходов и крупногабаритного мусора - письменное соглашение, имеющее юридическую силу, заключенное между заказчиком и подрядным мусоровывозяшим предприятием;
10) крупногабаритный мусор – крупногабаритные отходы утратившие свои потребительские свойства;
11) проезжая часть - элемент дороги, предназначенная для движения безрельсовых средств дороги;
12) несанкционированная свалка - самовольный сброс (размещение) или складирование бытовых отходов, крупногабаритных мусоров, отходов производства и строительства, другого мусора, снега, льда, образованного в процессе деятельности юридических или физических лиц;

2. Қағида Атырау облысының қалалары мен елді мекендерінің аумағын абаттандыруды ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртiбiн анықтайды.
2. Негізгі ұғымдар
3. Осы Қағидада келесi ұғымдар қолданылады:
1) аумақ субъектілері - жеке және заңды тұлғалар;
2) бөлiнген аумақ – жер пайдаланушының (заңды немесе жеке тұлғаның) иелiгiне берiлген немесе Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған құқықтары бар, уәкiлеттi органдардың шешiмдерiне сәйкес пайдалану үшiн өзiне тиесiлі нысандарды орналастыруға берiлген жер телiмi;
3) ғимарат – өндiрiстiк үрдiстердi орындауға, материалдық құндылықтарды орналастыру мен сақтауға немесе адамдардың уақытша болуына, сондай-ақ құралдарды немесе коммуникацияларды орналастыруға арналған, табиғи немесе жасанды аумақтық шекарасы бар, көлемдi, жазықты немесе тiзбектi (жерүсті, суүсті және (немесе) жерасты, суасты) салынған жасанды нысан. Ғимарат сондай-ақ, көркемдiк-эстетикалы, сәндiк-қолданбалы немесе мемориалдық сипатта болуы мүмкiн;
4) елдi мекен - республика аумағының жинақы қоныстанған, азаматтардың шаруашылық және басқа қоғамдық әрекеті нәтижесiнде қалыптасқан, саны кемiнде 50 адам болатын, заңда белгiленген тәртiпте есепке алынған және тiркелген, жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдар басқаратын бiр бөлiгi;
5) жаяу соқпақ – жаяу жүргiншiлердiң жүруiне арналған, жолға жалғасқан немесе одан көгал алаңмен бөлiнген жолдың бөлшегi;
6) жердi пайдаланушы – мемлекеттiк меншiктегi жер телімiн өтеулi және өтеусiз негiзде шектеусiз мерзiмге (тұрақты жер пайдалану) немесе белгiлi бiр мерзiм iшiнде (уақытша жер пайдалану) иеленушi және пайдаланушы тұлға;
7) жолдарды күтіп ұстау – жолдарды жүйелі түрде күтіп ұстау бойынша жұмыстар кешені, көлік құралдарының жол бойымен жыл бойы қауіпсіз және үзіліссіз қозғалысын қамтамасыз етуге арналған;
8) контейнер – қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған стандартты ыдыс;
9) қатты тұрмыстық қалдықтарды және iрi көлемдi қалдықтарды шығару келісімшарты – тапсырыс берушi мен қоқыс шығаратын кәсіпорын арасында жасалған заңды күшi бар жазбаша келiсiм;
10) ірi көлемдi қоқыс - өзiнiң тұтынушылық қасиеттерiн жоғалтқан тұтыну ірі көлемдегі қалдықтар;
11) өту-жүру жолдары, өтетiн жер – рельспен жүрмейтін көлiк құралдарының қозғалысына арналған жол элементi;
12) рұқсатсыз қоқыс орны – заңды және жеке тұлғалар қызметiнiң үдерісі кезiнде пайда болған қатты тұрмыстық қалдықтарды, ірi көлемдi қоқыс, өндiрiс және құрылыс қалдықтарын, басқа қоқыс, қар, мұзды өз бетімен шығаруы (орналастыруы) немесе үюі;

13) малые архитектурные формы - сравнительно небольшие по объему объекты, как декоративного характера, так и практического использования;
3. Общие требования
4. Собственники и (или) пользователи зданий, сооружений, индивидуальных жилых строений своевременно заключают договора на вывоз бытовых отходов.
5. Определение границ уборки прилегающих (закрепленных) территорий между пользователями земельных участков осуществляется в соответствии с настоящими Правилами, актами акиматов городов и населенных пунктов области по согласованию с юридическими и физическими лицами.
6. Территория, прилегающая к жилому зданию, рекомендуется благоустраивать, озеленять, освещать и ограждать владельцу объекта, а также подъездные пути и пешеходные дорожки покрыть твердым покрытием.
7. Территории объектов инженерной и транспортной инфраструктуры в отведенных границах должны быть благоустроены с учетом технических и эксплуатационных характеристик указанных объектов. Благоустройство и содержание территорий, прилегающих к объекту возлагается на собственников объектов.
8. Хозяйствующие субъекты, обслуживающие все виды коммуникаций содержат и своевременно проводят ремонт соответствующих коммуникаций, после их ремонта проводят восстановление нарушенных покрытий и элементов.
На территории городов и населенных пунктов области не допускается:
1) сброс бытового мусора в водосточные коллекторы, во избежание засорения водосточной сети;
2) вывоз, сброс мусора и снега в не установленные местным исполнительным органом места;
3) сброс в мусоропровод жидких бытовых отходов и крупногабаритного мусора;
4) выдвигать или перемещать на проезжую часть магистралей, улиц и проездов, тротуары и газоны снег, счищаемый с внутриквартальных проездов, дворовых территорий, территорий предприятий, организаций, строительных площадок, торговых объектов и так далее;
5) применение технической соли и жидкого хлористого кальция в качестве противогололедного реагента на тротуарах, посадочных площадках остановок общественного пассажирского транспорта, в парках, скверах, дворах и прочих пешеходных и озелененных зонах;
6) роторная переброска и перемещение загрязненного и засоленного снега, а также скола льда на газоны, цветники, кустарники и другие зеленые насаждения;
7) сбрасывать снег, лед и мусор в воронки водосточных труб;
8) сброс листвы к комлевой части деревьев и кустарников;
9) перевозка транспортными средствами любых видов грузов без тщательного их укрытия, исключающую возможность загрязнения улицы и (или) проезжей части;

13) шағын сәулеттiк нысандар – көлемi жағынан кiшкене өнерлік, сондай-ақ, iс жүзінде пайдалану үшін жасалған нысандар.
2. Жалпы талаптар
4. Үйлердің, ғимараттардың, жеке тұрғын үй құрылыстарының меншiк иелерi және (немесе) пайдаланушылары тұрмыстық қалдықтарды шығаруға уақтылы келiсiм-шарт жасақтайды.
5. Жер учаскесін пайдаланушылар арасында iргелес (бекiтiлген) аумақтарды тазарту жұмыстарының шекарасын анықтау, заңды және жеке тұлғалардың келiсiмiмен осы Қағида, қала және елді мекендердің әкiмдіктерді актiлерiне сәйкес жүзеге асырылады.
6. Тұрғын үй ғимараттарға iргелес аумақтар нысанның иесiне абаттандыруды, көгалдандыруды, жарықтандыруды және қоршауды, сондай-ақ кiре беріс жолдар және жаяу жүргiншiлер жолдарын қатты жабынмен жабу ұсынылады.
7. Бөлiнген шекарадағы инженерлiк және көлiктiк инфрақұрылым нысандарының аумағы көрсетiлген нысандардың техникалық және пайдалану сипаттамалары ескерiле отырып, абаттандырылуы қажет. Аумақтарды абаттандыру және күтiп ұстау нысандардың меншiк иелерiне жүктеледi.
8. Коммуникациялардың барлық түрiне қызмет көрсететiн шаруашылық субъектiлерi коммуникацияларды күтiп ұстайды және уақтылы жөндеу жүргiзеді, оларды жөндегеннен кейiн бұзылған жабынды қабаттары мен элементтерiн қайта қалпына келтiреді.
9. Облыстың қала мен елді мекендері аумағында:
1) суаққы желiсiнiң қоқыспен бітелуін болдырмау үшiн суаққы коллекторларына сыпырынды мен тұрмыстық қоқыстарды тастауға;
2) жергiлiктi атқарушы органмен бекітiлген орындардан басқа жерлерге қоқыстар мен қарды шығаруға, тастауға;
3) қоқыс құбырларына сұйық тұрмыстық қалдықтарды және iрi көлемдi қоқыстарды тастауға;
4) магистральдардың жол жүру бөлігі, көшелер мен өту жолдарының, жаяу жолдардың және көгал алаңдарын өту бөлiктерiне сауда нысандары, құрылыс алаңдары, кәсiпорындар мен ұйымдар аумақтарынан, аулалық аумақтардан, кварталішілік өту жолдарынан және тағы басқаларынан тазаланатын қарларды шығаруға немесе ысыруға;
5) жаяу соқпақтарда, қоғамдық жолаушы көлiгiнiң отырғызу аялдамаларында, саябақтарда, шағынгүлбақтарда, аулаларда және өзге де жаяу өту, көгалдандыру аймақтарында техникалық тұзды және сұйық кальций хлоридін мұзға қарсы реагент ретiнде пайдалануға;
6) көгал алаңдарына, гүлбақтарға, бұталар мен өзге де жасыл көгалдарға ластанған және тұздалған қарды, мұз ойындыларын роторлы лақтыруға және ығыстыруға;
7) суаққы құбырларының шұңғымасына қар, мұз және қоқыстарды тастауға;
8) ағаштар мен бұталардың түбiне жапырақтарды тастауға;
9) жолдарды және (немесе) жол бөлiктерiн ластауға жол бермеу мақсатында кез келген жүк түрлерiн тиянақты жабынсыз жүк көлiктерiмен тасымалдауға;

10) размещение объявлений, плакатов, листовок, различных информационных материалов, нанесения надписей и графических изображений без договора с собственниками объектов размещение рекламы или с иными обладающими иными вещными правами;
11) выбрасывать на проезжую часть автомобильных дорог мусор, предметы, создающие опасность для движения;
12) выбрасывать из окон зданий, сооружений и жилых домов мусор;
13) выбрасывать на тротуары, на территории скверов, парков и других общественных мест мелкий мусор;
14) сброс бытового и строительного мусора, отходов производства, тары, спила деревьев, листвы, снега, жидких отходов, кроме мест, специально отведенных местным исполнительным органом;
15) сброс неочищенных вод промышленных предприятий в водоемы;
16) сжигание мусора, листвы, тары, производственных отходов, разведение костров, включая внутренние территории предприятий жилой застройки, сквер, парков, в контейнерах для твердых бытовых отходов;
17) стоянка и парковка, мойка транспортных средств в неустановленных местах, вне специально выделенных и обозначенных соответствующими дорожными знаками и (или) разметками мест;
18) стоянка, въезд служебного и личного автотранспорта на зеленые зоны дворовых и внутриквартальных территорий, детские, бельевые и контейнерные площадки, пешеходные дорожки и тротуары;
19) формирование снежных валов на пересечениях дорог, улиц и проездов в одном уровне и вблизи железнодорожных переездов, на участках дорог, оборудованных транспортными ограждениями или повышенным бордюром, на тротуарах;
20) выгул домашних животных на улицах, площадях, детских дворовых площадках и в местах общего пользования в неустановленных для этих целей мест;
21) стирка белья и купание животных в местах, предназначенных для купания людей;
22) перемещение, переброска и складирование скола льда, снега на площади зеленых насаждений, тротуарах, газонах;
23) на территории жилого объекта, организации, учреждения строить и переоборудовать дворовые установки, выгребные ямы и мусоросборные площадки;
10. Текущее санитарное содержание города и населенных пунктов области осуществляется специализированными предприятиями и обеспечивается в проведении мероприятий, обеспечивающих:
содержание кладбищ;
полив и содержание зеленых насаждений;
организацию уборки территории городов и населенных пунктов области от мусора и отходов, их своевременный вывоз.

10) меншiк иесiнiң немесе басқа құқылы тараптардың келiсiмшартсыз хабарландырулар, плакаттар, үндеулер, түрлi ақпараттық материалдарды, жазу-сызулар мен кескiндеме суреттер орналастыруға;
11) автомобиль жолдарының жүретін бөлiгiне қозғалысқа қауiп төндiретiн заттарды, қоқыстарды лақтыруға;
12) үйлердің, ғимараттардың және тұрғын үйлердiң терезелерiнен қоқыстарды лақтыруға;
13) жаяу соқпақтар, шағынгүлбақтар, саябақтар аумағына және басқа да қоғамдық орындарға ұсақ қоқыстарды лақтыруға;
14) жергiлiктi атқарушы органымен арнайы бөлiнген орындардан тыс жерлерге тұрмыстық және құрылыс қоқыстарын, өндiрiстiк қалдықтарды, жәшiктердi, ағаш үгiндiлерiн, жапырақтарды, қарды, сұйық қалдықтарды тастауға;
15) су айдындарына өнеркәсіптік кәсiпорындардың тазартылмаған суларын ағызуға;
16) кәсiпорындардың және жеке тұрғын үй құрылысының iшкi аумақтарын қоса алғанда, шағынгүлбақтарда, саябақтарда қатты тұрмыстық қалдықтарға арналған контейнерлерде қоқыстарды, жапырақтарды, ыдыстарда, өндiрiстiк қалдықтарды жағуға, от жағуға;
17) белгiленбеген жерлерде, тиiстi жол белгiлерiмен және (немесе) жолақтармен белгiленген және бөлiнген жерлерден тыс орындарда көлiк құралдарының аялдауына, тұруына және оларды жууға;
18) аулалар және кварталішілік аумақтардың жасыл аймақтарына, балалар, киiм-кешек кептiретiн және контейнерлiк алаңдарға, жаяу жүргiншiлер жолдары мен жаяу соқпақтарға қызметтiк және жеке автокөлiктердiң тұруына, кiруiне;
19) бiр деңгейде жолдар, көшелердiң және кiрме жолдардың қиылыстарында және темiржол өткелдерiне жақын жерлерде, көлiктiк қоршаулармен жабдықталған немесе көтерiңкi жиектемелерi бар жол учаскелерiнде, жаяу соқпақтарда қар үюге.
20) көшелерде, балалардың аула алаңшаларында, қоғамдық орындарда, бұл мақсаттарға белгіленбеген орындарда үй жануарларын серуенге шығаруға;
21) адамдар шомылуға арналған жерлерде киiм-кешек жууға және үй жануарларын жуындыруға;
22) мұз жарықшақтарын, қарды жасыл желек алаңдарына, жаяу соқпақтарға, көгал алаңдардың орын ауыстыруға, лақтыруға және үюге;
23) тұрғын үй нысандардың, ұйымдардың, мекемелердiң аумақтарында аулалық қондырғыларды, шұңқырларды және қоқыс жинау алаңдарын салуға және қайта жабдықтауға жол берілмейді.
10. Облыстың қалалары мен елді мекендерін санитарлық ағымда ұстау мамандандырылған кәсiпорындармен жүзеге асырылады және мыналарды қамтамасыз ететiн:
бейiттердi күтiп ұстау;
жасыл желектердi күтiп ұстау және суару;
облыстың қалалары мен елді мекендерінің аумағын қоқыс пен қалдықтардан тазарту және оларды уақтылы шығаруды ұйымдастыру шараларын жүргізуден тұрады.

4. Организация и основные требования к уборке и очистке территории
11. Система санитарной очистки территории городов и населенных пунктов предусматривает сбор, удаление, обезвреживание и утилизацию бытовых и производственных отходов и осуществляется специализированными организациями.
12. 1Количество специального автотранспорта определяется с учетом фактического развития застраиваемого участка и местных условий конкретного населенного пункта.
13. На территории жилых домов, организаций, культурно-массовых учреждений, зон отдыха выделяются специальные площадки для размещения контейнеров для сбора отходов с подъездами для транспорта. Площадку устраивают с водонепроницаемым покрытием и сплошным ограждением.
14. Контейнеры для сбора бытовых отходов оснащают крышками.
15. Расчетный объем контейнеров должен соответствовать фактическому накоплению отходов. Расчеты количества устанавливаемых контейнеров производят с учетом численности населения, пользующегося контейнерами, норм накопления отходов, сроков их хранения.
16. Предприятиям, организациям, органом управления кондоминиума, частным домовладениям и объектам бизнеса рекомендуется осуществить постепенный переход на использование европейских и других контейнеров с последующим раздельным сбором бытовых отходов.
17. Контейнеры для мусора подвергаются регулярной мойке, дезинфекции и дезинсекции в специализированных местах.
18. Непригодные для дальнейшего использования контейнеры подлежат своевременной замене.
19. Не канализованные дворовые и общественные туалеты отдаляют от жилых и общественных зданий, от площадок для игр детей, от мест отдыха жителей.
20. Расстояние от водопроводных линий устанавливается согласно требованиям действующих санитарных правил.
21. В районах многоэтажной жилой застройки проводят планово-регулярную очистку прилегающей территории к контейнерной площадке в радиусе 1,5 м от края площадки бытовых отходов по мере необходимости.
22. Вывоз бытовых и других отходов проводится ежедневно не раньше 7 часов утра и не позднее 23 часов вечера.
23. В районах индивидуальной жилой застройки планово-регулярная очистка от бытовых отходов проводится не реже двух раз в неделю.
24. В местах общественного пользования устанавливаются урны. Расстояние между урнами предусматривается не более чем 40 метров на оживленных улицах и 100 метров на малолюдных. Очистка урн производится по мере их заполнения.

4. Аумақты жинау және тазартуды ұйымдастыру және оның негiзгi талаптары
11. Қалалардың және елдi мекендер аумағын санитарлық тазалау жүйесi тұрмыстық және өндiрiстiк қалдықтарды жинау, жою, залалсыздандыру мен кәдеге жаратуды қарастырады және мамандандырылған ұйымдармен жүзеге асырылады.
12. Арнайы автокөлiктердiң саны құрылыс салынып жатырған учаскенiң нақты дамуы мен елдi мекеннiң жергiлiктi жағдайы ескерiле отырып анықталады.
13. Тұрғын үйлердiң, ұйымдардың, мәдени-көпшiлiк мекемелерiнiң, демалыс аймақтарының аумақтарында көлiктер кiре алатындай қалдықтарды жинауға арналған контейнерлер орналастыру үшін арнайы алаңшалар бөлінеді. Алаңша су өткiзбейтiн жабынмен және толықтай қоршаумен жайластырады.
14. Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған контейнерлер қақпақтармен жабдықталады.
15. Контейнердiң есептi сыйымдылығы қоқыстардың нақты жиналып қалуына сәйкес болуы қажет. Орналастырылатын контейнерлер санының есебi осы контейнерлердi пайдаланатын тұрғындар саны, қалдықтардың жиналып қалу нормалары, олардың сақталу мерзiмдерiн ескере отырып жүргізіледі.
16. Кәсiпорындар, ұйымдар, кондоминиум басқару органдары, жеке үй-жайлар мен бизнес нысандарына соңынан қатты тұрмыстық қалдықтарды бөлектеп жинау арқылы бiртiндеп еуропалық және басқа да контейнерлердi пайдалануға көшуге ұсынады.
17. Қоқыстарға арналған контейнерлер арнайы орындарда ұдайы дезинфекцияланып және дезинсекцияланып, жуылып отырады.
18. Әрi қарай пайдалануға жарамсыз контейнерлер уақтылы ауыстыруға жатады.
19. Кәрiзделмеген аулалық және қоғамдық әжетханалар тұрғын үй және қоғамдық ғимараттардан, балалар ойнайтын және тұрғындардың демалыс орындарынан және құдықтардан, бұлақ көздерiнен алшақтатылады.
20. Су құбырлары желілерінен арақашықтықты қолданыстағы санитарлық ережелердің талаптарына сәйкес белгіленеді.
21. Көпқабатты тұрғын үй құрылысы аудандарында қатты тұрмыстық қалдықтар алаңшасы шетінен қажетiне қарай 1,5 метр радиуста контейнер алаңшаларының iргелес аумағын жоспарлы-ұдайы түрде тазалау жүргiзiледi.
22. Тұрмыстық және басқа да қалдықтарды шығару күн сайын таңғы сағат 7.00-ден ерте емес және 23.00-ден кеш емес уақытта жүргiзiледi.
23. Жеке тұрғын үй құрылысы аудандарын қатты тұрмыстық қалдықтардан жоспарлы-ұдайы тазарту аптасына екi мәртеден кем емес жүргiзiледi.
24. Қоғамдық орындарда қоқыс салатын жәшіктер орнатылады. Жәшіктердің арақашықтығы адам көп жүретiн көшелерде 40 метрден және адам аз жүретiн көшелерде 100 метрден артық емес аралықта болады. Жәшіктерді тазалау қоқыстардың толуына қарай жүргiзiледi.

25. Урны, расположенные на остановках пассажирского транспорта, очищаются и дезинфицируются предприятиями, осуществляющими уборку остановок, а урны, установленные у торговых объектов - торговыми предприятиями.
26. В районах сложившейся застройки, где нет возможности соблюдения установленных разрывов от дворовых туалетов, контейнерных площадок эти расстояния устанавливаются комиссионно.
27. Для сбора жидких отходов в неканализованных домовладениях оборудуются выгребные ямы с водонепроницаемым выгребом и наземная часть снабжается крышкой и решеткой для отделения твердых фракций. При наличии дворовых уборных выгреб может быть общим.
28. Дорожные покрытия моются так, чтобы загрязнения, скапливающиеся в лотковой части дороги, не выбрасывались потоками воды на полосы зеленых насаждений или тротуар.
29. Улицы с повышенной интенсивностью движения в жаркое время года поливаются.
30. Проезжая часть улиц, на которых отсутствует ливневая канализация, убирается специальными машинами. Не допускается посыпать улицы поваренной солью.
31. В период листопада опавшие листья своевременно убираются. Собранные листья вывозятся на специально отведенные участки или на поля компостирования.
32. На территории жилых кварталов, микрорайонов, а также придомовых территориях в границах отведенного земельного участка соблюдается следующий порядок:
1) покрытия отмостков, тротуаров, пешеходных дорожек, внутриквартальных проездов и дорог содержатся в исправном состоянии;
2) не допускается самовольное строительство во дворах различного рода хозяйственных или вспомогательных построек;
3) не допускается любое строительство с нарушением красных линий и линий регулирования застройки;
4) не допускается загромождение придомовой территории строительными материалами;
5) своевременно производится осмотр и очистка инженерных коммуникаций и колодцев;
6) оборудование спортивных, игровых, детских и хозяйственных площадок, ограждения и изгороди должны содержаться в исправном состоянии.
33. Заправка поливомоечных и подметально-уборочных машин осуществляется технической водой.
34. На территории населенных мест сбор, использование, применение, обезвреживание, транспортировку хранение и захоронение отходов осуществляют специализированные предприятия.
35. Пищевые отходы объектов общественного питания, торговли, общеобразовательных, санаторно-курортных организаций и других, за исключением инфекционных стационаров (в том числе противотуберкулезных, кожно-венерологических), собирают в емкости с крышками, хранят в охлаждаемом помещении или в холодильных камерах. Пищевые отходы, за исключением пищевых отходов инфекционных стационаров (в том числе противотуберкулезных, кожно-венерологических и других) допускается использовать на корм скоту.

25. Жолаушылар көлігі аялдамаларын орналасқан жәшіктерді арнайы аялдама тазалайтын мекемелермен, ал сауда нысандарында орнатылған жәшіктер сауда кәсіп орындармен тазартылып, дезинфекцияландырады.
26. Аулалық әжетханалар мен контейнерлiк алаңшалардан бекiтiлген алшақтықты сақтау мүмкiндiгi жоқ қалыптасқан құрылыс аудандарында бұл арақашықтық комиссиялық түрде белгiленедi.
27. Кәрізделмеген үй-жайларда сұйық қалдықтарды жинау үшiн сорып алынатын, су өткiзбейтiн шұңқырлар және жер бетiндегi бөлiгi қақпақпен және қатты фракцияларды жiбермейтiн тормен жабдықталады. Аулалық сорып алынатын шұңқырлар болған жағдайда, олар ортақ бола алады.
28. Жол жабындылары жолдың беткi қабатында жиналған ластар су ағынымен жасыл желек жолақтары немесе жаяу соқпаққа шашырамайтындай етiп жуылады.
29. Қозғалыс қарқындылығы жоғары көшелер жылдың ыстық мезгілінде жуылып тұрады.
30. Нөсерлiк кәрізі жоқ көшенiң өту бөлiктерi арнайы көлiктермен жиналады. Көшелерге ас тұзын себуге жол берілмейді.
31. Жапырақтар түсетiн кезеңде жапырақтар уақтылы жиналады. Жиналған жапырақтар арнайы бөлiнген учаскелерге немесе шiрiтетiн алаңдарға шығарылады.
32. Тұрғын үй кварталдарының, шағын аудандардың аумақтарында, сондай-ақ үй жанындағы аумақтарда бөлiнген жер учаскесi шекараларында келесi тәртiп сақталады:
1) аспа жолдардың, жаяу соқпақтардың, жаяу жүргiншiлер жолдарының, кварталішілік кірме жолдарымен жолдардың жабындылары қалыпты жағдайда ұсталады;
2) аулаларда өз бетiнше түрлi шаруашылық және қосалқы құрылыстардың салуына жол берілмейді;
3) қызыл жолақтарды және құрылыстарды реттеу жолақтарын бұзып салынатын кез келген құрылыстарға жол берілмейді;
4) тұрғын үй жаны аумақтарын құрылыс материалдарымен бөгеп тастауға жол берілмейді;
5) инженерлiк коммуникацияларды және құдықтарды уақтылы қарау және тазалау жүргізіледі;
6) спорттық, ойын, балалар және шаруашылық алаңдарының жабдықтары, қоршаулар мен шарбақтар қалыпты жағдайда ұсталуы қажет.
33. Суару-жуу және сыпырып-тазалау машиналарын толтыру техникалық сумен жүргiзiледі.
34. Тұрғылықты жерлер аумағында қалдықтарды жинауды, пайдалануды, қолдануды, залалсыздандыруды, тасымалдауды, сақтауды және көмудi мамандандырылған кәсiпорындар жүргiзедi.
35. Жұқпалы стационарларды қоспағанда (соның iшiнде туберкулезге қарсы, терi-венерологиялық) қоғамдық тамақтану, сауда, жалпы бiлiм беретiн, шипажай-курорттық ұйымдардың және басқалардың тағам қалдықтары қақпағы бар ыдыстарға жиналып, салқындатылатын орын-жайда немесе тоңазытқыш камераларда сақталады. Жұқпалы стационарлардың тағам қалдықтарын қоспағанда (соның iшiнде туберкулезге қарсы, терi-венерологиялық және т.б.) тағам қалдықтары малға азық ретінде беруге болады.

36. Утилизация отходов производства и потребления производится на полигоне размещения отходов городов и населенных пунктов области.
37. Не допускается складировать строительные материалы вдоль автомобильных дорог и на уличной стороне жилых домов индивидуального жилищного сектора, расположенного на территории города и населенных пунктов области.
38. При выдаче разрешений на ведения строительно-монтажных работ для содержания строительных площадок и участков на территории города и населенных пунктов учреждения государственного архитектурно-строительного контроля, местные отделы архитектуры и градостроительства письменно уведомляют застройщиков о необходимости соответствующих согласований и разрешений уполномоченных органов.
39. Выдача разрешений на установку наружной рекламы обеспечивается местными исполнительными органами.
5. Особенности уборки территории в зимнее время
40. Зимняя уборка проезжей части улиц городов и населенных пунктов области, проездов осуществляется в соответствии с требованиями настоящих Правил и действующего законодательства Республики Казахстан.
41. При уборке дорог в парках, лесопарках, садах, скверах, бульварах и других зеленых зонах допускается складирование снега, не содержащего химических реагентов, на заранее подготовленные для этих целей площадки при условии сохранности зеленых насаждений и обеспечения оттока талых вод.
42. В зимний период дорожки, садовые скамейки, урны, прочие элементы и малые архитектурные формы, а также пространство перед ними и с боков, подходы к ним очищаются от снега и наледи.
43. Технологическая операция вывоза снега осуществляется в два этапа:
1) первоочередной (выборочный) вывоз снега от остановок пассажирского транспорта, наземных пешеходных переходов, с мостов и путепроводов, въездов на территорию больниц и других социально важных объектов;
2) окончательный (сплошной) вывоз снега производится по окончании первоочередного вывоза в соответствии с очередностью, определяемой исполнительным органом.
44. Вывоз снега с улиц и проездов осуществляется на специально подготовленные площадки.
45. К уборке тротуаров и лестничных сходов на мостовых сооружениях предъявляются следующие требования:
1) тротуары и лестничные сходы мостов очищаются на всю ширину до покрытия;
2) в период интенсивного снегопада тротуары и лестничные сходы мостовых сооружений обрабатываются противогололедными материалами;
3) при оповещении о гололеде или его возникновении в первую очередь мостовые сооружения, лестничные сходы, а затем и тротуары обрабатываются противогололедными материалами.

36. Қатты тұрмыстық қалдықтарды қалалар және облыс елді мекендерінде қатты тұрмыстық қалдықтар полигонында кәдеге жарату жүргiзiледi.
37. Қала аумағында орналасқан жеке тұрғын үйлер секторында тұрғын үйлердің көше жақ бетіне және автокөлік жолының жиегіне құрылыс материалдарын жинап қоюға жол берілмейді.
38. Мемлекеттік архитектуралық құрылыс бақылау мекемелерін, жергілікті сәулет және қала құрылысы бөлімдерін құрылыс салушыға қала және аудандар аумақтарында құрылыс-монтаждау жұмыстарын өндіріске қосу рұқсатын берген кезде уәкілетті органдардың құрылыс алаңдары мен учаскелерін ұстау үшін тиісті келісімдер мен рұқсаттардың қажет екенін жазбаша хабарлайды.
39. Сыртқы жарнамалар орнатуға рұқсатты жергілікті атқарушы органдары береді.
5. Қыс мезгiлiнде аумақты тазартудың ерекшелiктерi
40. Қала мен елді мекендері көше жолдарының бөлігі мен өтпелдерін қысқы тазарту жұмыстары осы Қағида талаптарына және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүргiзiледi.
41. Саябақтардағы, орманды саябақтардағы, бақтардағы, скверлердегі, бульварлардағы және басқа да көгалды аймақтардағы жолдарды тазарту кезiнде осы мақсаттарға алдын ала дайындалған алаңдарға жасыл желектердiң сақталуы мен ерiген сулардың ағуын қамтамасыз еткен жағдайда, құрамында химиялық реагенттерi жоқ қарларды үюге рұқсат етiледi.
42. Қысқы кезеңде жолдар, бақ орындықтары, қоқыс салатын жәшіктер мен басқа да элементтер және шағын сәулеттiк формалар, сондай-ақ, олардың алдындағы және жанындағы кеңістіктер мен оларға баратын жолдар қар мен мұздақтардан тазартылады.
43. Қар шығарудың технологиялық операциясы екi кезеңде жүргiзiледi:
1) бiрiншi кезекте (таңдамалы) жолаушыларды тасымалдау көлiгi аялдамаларынан, жер үстi жаяу жүргiншiлер өтпелдерiндегi, көпiрлердегi және жол желiлерiндегi, ауруханаларға кiретiн жолдардағы және басқа да әлеуметтiк маңызы бар нысандардағы қарды шығару;
2) соңғы (жаппай) қар шығару жұмыстары бiрiншi кезектегi қар шығару жұмыстары аяқталғаннан кейiн атқарушы органмен анықталатын кезектілікке сәйкес жүргізіледі.
44. Көшелер мен өтпелдерден шыққан қар арнайы дайындалған алаңшаларға шығарылуы тиiс.
45. Жаяу соқпақтар мен көпiр құрылыстарына шығатын жерлердегi баспалдақтарды тазарту жұмыстарына мынадай талаптар қойылады:
1) жаяу соқпақтар мен көпiр құрылыстарына шығатын жерлердегi баспалдақтар барлық енiне жабынды жерге дейін тазартылады;
2) тоқтаусыз қар жауған кезде жаяу соқпақтар мен көпiр құрылыстарына шығатын жерлердегi баспалдақтар тайғаққа қарсы материалдармен өңделеді;
3) тайғақ болатыны немесе болу мүмкiндiгi жөнiнде хабарландырылған жағдайда, бірінші кезекте көпір құрылыстары баспалдақтар, содан кейiн жаяу соқпақтар тайғаққа қарсы материалдармен өңделеді.

46. Снег, счищаемый с дворовых территорий и внутриквартальных проездов, временно складируется на территориях дворов в местах, не препятствующих свободному проезду автотранспорта и движению пешеходов, с обязательным вывозом.
47. Очистка крыш жилых домов и сооружении от снега, наледеобразований со сбросом его на тротуары допускается только в светлое время суток с поверхности ската кровли, обращенной в сторону улицы. Сброс снега скатов кровли, обращенный в сторону дворовых территории, а также плоских кровель производится на внутренние дворовые территории.
Перед сбросом снега необходимо провести охранные мероприятия, обеспечивающие безопасность движения пешеходов. Сброшенный с кровель зданий и жилых домов снег и наледь немедленно убираются на отведенную территорию и размещаются для последующего вывоза специализированным предприятием.
6.Установка и содержание временных сооружений для розничной торговли
48. Размещение объектов розничной торговли (за исключением объектов розничной торговли размещенных на территории объектов) допускаются в местах, определенных местными исполнительными органами, с учетом требовании, установленных в государственных стандартах санитарно-эпидемиологических, ветеринарных, противопожарных правилах и других нормативных документах.
49. Торговля прохладительными напитками, квасом из изотермических передвижных емкостей (цистерн) допускается с использованием одноразовых стаканчиков, при выдачи разрешительных документов местными исполнительными органами.
50. На объектах розничной торговли выделяются места для хранения тары и дневного запаса продуктов.
51. Хранение тары на прилегающей территории объекта не допускается.
52. При розничной продаже каждая единица товара должна быть упакована, расфасована если иное не установлено законодательством Республики Казахстан или договором либо не вытекает из природы самого товара.
53. Продажа овощей, фруктов и бахчевых культур вне объектов допускается в определенных местными исполнительными органами местах.
54. Торговые автоматы обеспечиваются одноразовой посудой.
55. Продажа мягкого мороженого допускается только в местах его выработки.
56. Оборудование передвижных средств розничной торговли по окончании рабочего дня подвергается санитарной обработке.
57. На объектах розничной торговли устанавливают умывальник, емкость с крышкой для сбора мусора и отходов, предусматривается место для хранения личных вещей продавца.
58. Продавец объекта розничной торговли:

46. Аула аумақтары мен кварталішілік кірме жолдардан тазартылған қар автокөлiктiң еркін кіруіне және жаяу жүргіншiлер қозғалысына кедергi келтiрмейтiн аула аумағындағы орындарға мiндеттi түрде тасып шығарылуымен уақытша үйiледi.
47. Ғимараттар мен тұрғын үйлер шатырларын қар мен мұздақтардан көше жаққа қараған шатырдың құламасынан жаяу соқпақтарға түсіру арқылы тазарту жұмыстарын тек күндiзгi уақытта жүргiзуге жол беріледі. Қарды шатырдың құламаларына, сондай-ақ жазық шатырлардан түсiру аулаішілік аумақ жаққа жүргiзiлуге жол беріледі.
Қарды түсiрер алдында жүргiншiлер қозғалысының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн қорғау шараларын өткiзу қажет. Ғимараттар мен тұрғын үй шатырларынан түскен қарлар, мұздақтар жедел түрде белгіленген аумаққа жиналады және одан әрi мамандандырылған кәсіпорындармен шығарылуы үшiн орналастырылады.
6. Ұсақ бөлшектiк сауда үшiн уақытша ғимараттарды орнату және күтiп ұстау
48. Ұсақ бөлшектiк сауда нысандарын орналастыруға (нысандардың аумағында орналасқан ұсақ сауда нысандарын қоспағанда) мемлекеттік стандарттарында, санитарлық-эпидемиологиялық, ветеринариялық, өртке қарсы қағидаларында және басқа да нормативтік құжаттарда көрсетілген талаптарын ескере отырып, жергiлiктi атқарушы органдармен белгіленген орындарда рұқсат беріледі.
49. Салқындатылған сусындармен, изотермиялық жылжымалы ыдыстардан (цистерналар) кваспен сауда жасау бiр мәрте пайдаланатын стақандарды қолданылған жағдайда, жергілікті атқарушы органдардан рұқсат құжаттарын алған кезде жүргізеді.
50. Ұсақ бөлшектiк сауда нысандарында ыдыс және өнiмнiң күндiк қорын сақтауға арналған орын бөлiнедi.
51. Нысанның іргелес аумағында ыдысты сақтауға жол берілмейді.
52. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында немесе келісімшартта, не тауардың өзінің табиғи қасиетінен туындаған жағдайда өзгеше белгіленбесе, бөлшек сауда кезінде тауардың әр бірлігі оралуға, өлшеніп-буылуға тиіс.
53. Көкөнiс, жемiс-жидек және бақша дақылдарын сауда үй жайларынан тыс жерлерде сатуға жергiлiктi атқарушы органмен белгіленген орындарда жол берiледi.
54. Сауда автоматтары бiр мәрте пайдаланатын ыдыстармен қамтамасыз етiледi.
55. Жұмсақ балмұздақтарды оны дайындаған жерде ғана сатуға рұқсат берiледi.
56. Ұсақ бөлшектiк сауданың жылжымалы құрал-жабдықтары жұмыс күнi аяқталғаннан кейiн негiзгi санитарлық өңдеуге жатқызылады.
57. Ұсақ бөлшектiк сауда нысандарында қолжуғыш, қоқыстар мен қалдықтарды салатын қақпағы бар ыдыс орнатылады, сатушының жеке заттарын сақтайтын орын қарастырылады.
58. Ұсақ бөлшектiк сауда нысанының сатушысы:

1) содержит объект, прилегающую территорию в чистоте;
2) осуществляет прием и продажу пищевых продуктов при наличии документов, подтверждающих их происхождение, качество и безопасность.
3) следит за соблюдением сроков годности реализуемых пищевых продуктов;
4) соблюдает сроки реализации и требования отпуска пищевых продуктов, при отпуске пользуется щипцами, лопатками;
5) предохраняет продукты от загрязнения;
6) носит чистую специальную одежду и обувь;
7) соблюдает правила личной гигиены, моет руки после каждого перерыва в работе и по мере необходимости;
8) имеет при себе личную санитарную книжку;
59. Территория объекта розничной торговли содержится в чистоте. Ежедневно по окончании рабочего дня проводится основная уборка, в течение дня текущая. Во время гололеда прилегающие территорий очищаются от снега и льда, посыпаются песком, в летние время поливаются водой.
60. Для посетителей и персонала оборудуются туалеты, устройства для мытья рук, торгового инвентаря, фруктов и овощей, с расчетным числом кранов не менее одного на каждые 50 торговых мест.
61. Санитарные узлы и умывальники содержатся в исправности, чистоте и ежедневно дезинфицируются.
Персонал, обслуживающий санитарные узлы, не допускается к другим видам работ на объекте.
62. Архитектурные решения согласовываются с государственным учреждениями отделами архитектуры и градостроительства города и районов области.
63. Транспортному обслуживанию объектов и комплексов розничной торговли рекомендуется не препятствовать безопасности движения транспорта и пешеходов на прилегающих магистралях и пешеходных направлениях.
7. Уборка дорог, остановочных и посадочных площадок
64. Уборку и содержание проезжей части улиц по ширине всей площади, дорог и проездов дорожной сети, парковочных карманов, а также набережных, мостов, путепроводов производят предприятия-подрядчики на основании договора государственных закупок, заключенного с уполномоченным органом на производство данных работ.
65. Для обеспечения бесперебойной технологической уборки дорожного полотна от мусора, грязи и снега, вдоль магистральных улиц городов и населенных пунктов в местах непосредственной близости объектов массового посещения не рекомендуется парковка автотранспортных средств, запрет обозначается установкой необходимых дорожных знаков.
66. Подметание дорожных покрытий, осевых и резервных полос, прибордюрной части магистралей, улиц и проездов осуществляется с предварительным увлажнением согласно утвержденного графика местного исполнительного органа.
67. Проезжая часть дорог должна быть полностью очищена от всякого вида загрязнений. Осевые и резервные полосы, обозначенные линиями регулирования, должны быть постоянно очищены от песка и различного мелкого мусора.

1) нысанның iргелес аумағын тазалықта ұстайды;
2) тағам өнімдерінің шығарылған жерін, сапасын және қауіпсіздігін растайтын құжаттар болған жағдайда оларды қабылдайды және сатады.
3) сатылатын тағам өнiмдерiнiң пайдалану мерзiмдерiнiң сақталуын қарайды;
4) тағам өнiмдерiн сату мерзiмi мен талаптарын сақтайды, сату кезiнде қыстырмаларды, күрекшелердi қолданады;
5) өнiмдердi ластанудан сақтайды;
6) таза арнайы киiмдерiн және аяқ киімдерді киеді;
7) жеке гигиена талаптарын сақтайды, әрбiр жұмыс үзiлiсiнен кейiн және қажетiне қарай қолын жуады;
8) өзiмен бiрге санитарлық кiтапшасы болуы керек;
59. Бөлшек сауда нысанының аумағы тазалықта ұсталады. Күн сайын жұмыс уақыты аяқталғаннан кейiн негiзгi, күн iшiнде ағымдағы тазалау жүргiзiледi. Қысқы кезеңде іргелес аумақтар қар мен мұздан тазартылып, құм себiледi, жаз мезгiлiнде су себiледi.
60. Келушiлер мен персонал үшiн әжетханалар, 50 сауда орнына кемінде бір шүмек есепті санымен қол жууға арналған, сауда құрал-жабдықтарын, жемiс-жидектер мен көкөнiстердi жуатын қондырғылармен жабдықталады.
61. Санитарлық тораптар мен қолжуғыштар қалыпты, тазалықта ұсталып және күн сайын дизенфекцияланады.
Санитарлық тораптарға қызмет көрсететiн персонал нысандағы басқа жұмыс түрлерiне жiберiлмейдi.
62. Сәулеттiк шешiмдер облыс қалалары мен аудандарының сәулет және қала құрылысы бөлiмдерi мемлекеттiк мекемелерiмен келiсiледi.
63. Ұсақ бөлшектiк сауда нысандары мен кешендерiне көлiктiк қызмет көрсету iргелес магистральдар мен жаяу жүргiншiлер бағыттарындағы көлiк қозғалысы мен жаяу жүргiншiлердiң қауiпсiздiгiне кедергi келтiрмеу ұсынылады.
7. Жолдарды, аялдама және отырғызу алаңдарын тазарту
64. Көшелердің өту жерлерiн барлық ауданының енi бойынша, алаңдардың, жолдардың және көше желiлерiн, көлiк тұратын қалташаларды, сондай-ақ жағалаулар, көпiрлер, жол өткелдерiн күту мен тазалау жұмыстарын жүргізуге уәкiлеттi органмен жасалған мемлекеттiк сатып алу шарты негiзiнде мердiгер-кәсiпорындар жүргiзедi.
65. Жол жабынын үзiлiссiз қоқыстан, балшық, қардан технологиялық тазарту жұмыстарын қамтамасыз ету үшiн, халықтың жаппай баратын нысандарына жақын орналасқан қалалар мен елді мекендердің магистральды көшелердiң бойына автокөлiк құралдарын қоюға тыйым салынады, тыйым салу қажеттi жол белгiлерiн қоюмен белгiленедi.
66. Магистральдардың, көшелердiң және кiрме жолдардың жиектемелерiн, жол жабынын, осьтiк және резервтiк жолақтарын сыпыру жұмыстары алдын ала ылғандандырылғаннан кейiн, уәкiлеттi орган бекiтiлген кестеге сәйкес жүргiзiледi.
67. Жолдардың өту бөлігі қандайда болмасын ластан толығымен тазартылуы тиiс. Реттеу сызығымен белгіленген осьтiк және резервтiк жолақтар құм мен түрлi ұсақ қоқыстардан тұрақты түрде тазартылуы тиіс.

68. Обочины дорог должны быть очищены от крупногабаритного и другого мусора. При выполнении работ запрещается перемещение мусора на проезжую часть улиц и проездов.
69. Уборку остановочных площадок пассажирского транспорта производят предприятия, осуществляющие уборку проезжей части.
70. Уборку территорий вокруг мачт и опор установок наружного освещения и контактной сети, расположенных на тротуарах, производят предприятия, отвечающие за уборку тротуаров.
71. Уборку территорий, прилегающих к трансформаторным или распределительным подстанциям, другим инженерным сооружениям, работающим в автоматическом режиме (без обслуживающего персонала), а также к опорам линий электропередач, производят владельцы данных объектов.
72. Уборка и содержание территорий охранных зон под наземными трубопроводами производятся собственниками сетей.
73. Уборку мест временной уличной торговли и общепита, территорий, прилегающих к объектам бизнеса (рынки, кафе, закусочные, торговые павильоны, быстровозводимые торговые комплексы, палатки, киоски и так далее) прилагающий территории производят владельцы данных объектов.
Не допускается складирование тары на прилегающих газонах, крышах торговых палаток, киосков и других объектах торговли.
74. При возникновении подтоплений, вызванных сбросом воды (откачка воды из котлованов, аварийные ситуаций на инженерных сетях), ответственность за их ликвидацию возлагается на организации в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
75. Вывоз скола асфальта при проведении дорожно-ремонтных работ производится организациями, производящими работы: на главных магистралях города - незамедлительно, на остальных улицах и во дворах - в течение суток.
76. Во избежание засорения водосточной сети сброс бытового мусора в водосточные коллекторы не допускается.
77. Уборку территории контейнеров и контейнерных площадок, мытье и дезинфекция контейнеров осуществляется специализированными организациями.
8. Содержание малых архитектурных форм
78. Территории городов и населенных пунктов оборудуются малыми архитектурными формами.
79. Малые архитектурные формы могут быть стационарными и мобильными, их количество и размещение определяются проектами благоустройства территорий.
80. Малые архитектурные формы изготавливаются по индивидуальным проектам.
81. Проектирование, изготовление и установка малых архитектурных форм при новом строительстве в границах застраиваемого участка осуществляются заказчиком в соответствии с проектно-сметной документацией и действующим законодательством Республики Казахстан.

68. Жолдардың жағасы iрi көлемдi және өзге де қоқыстардан тазартылуы тиiс. Жұмыстарды жүргiзу кезiнде көшенiң өту бөлiгi мен кірме жолдарына қоқыстарды шығаруға тыйым салынады.
69. Жолаушылар көлiгiнiң аялдама алаңдарын жинау жұмыстарын жолдардың өту бөлігін жинауды жүзеге асыратын кәсіпорындар жүргізеді.
70. Сыртқы жарықтандыру бағаналарының құрылғысы мен дiңгегiнiң аумағын және жаяу соқпақтарында орналасқан байланыс желiлерiнiң маңайын жинау жұмыстарын жаяу соқпақтарды тазартуға жауапты кәсiпорындар іске асырады.
71. Трансформаторларға немесе таратушы қосалқы станцияларға, автоматты режимде жұмыс жасайтын басқа да инженерлiк ғимараттарға (қызмет көрсететiн персоналсыз), сондай-ақ, электр беріліс желiлерiнiң тiректерiне осы нысандардың иелерi жүргiзедi.
72. Жер үстi құбырларының астындағы қорғалатын аумақтарды тазарту мен күтiп ұстау жұмыстары желiлердiң иелерiмен жүргiзiледi.
73. Уақытша көше саудасы мен жалпы тамақтану орындарын, бизнес нысандарына (базарлар, кафе, дәмхана, сауда павильондары, жылдам салынатын сауда кешендерi, шатырлар, дүңгiршектер және сол сияқтылар) iргелес аумақтарды жинауды осы нысандардың иелерi жүзеге асырады.
Iргелес орналасқан көгал алаңдарға, сауда шатырларының үстiне, дүңгiршектерге және басқа да сауда нысандарының төбесіне ыдыстарды үюге жол берiлмейдi.
74. Суды айдау (қазан шұңқырлардан су сору, инженерлiк желiлердегi апатты жағдайлар) салдарынан пайда болған су басу орын алған жағдайда, оларды жою Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес ұйымдардың жауапкершілігіне жүктеледі.
75. Жол жөндеу жұмыстарын жүргiзген кездегi асфальт жарықшақтарын шығару осы жұмыстарды жүргiзушi ұйымдармен: қаланың бас магистральдарынан - тез арада, басқа көшелер мен аулалардан тәулiк ішінде жүргізіледі.
76. Ақаба желiсiн қоқыс басуын болдырмау үшiн ақаба коллекторларына тұрмыстық қоқыстарды тастауға жол берілмейді.
77. Контейнерлерді және контейнерлік алаңшалар аумағын жинау, контейнерлерді жуу және дизенфекциялау мамандандырылған ұйымдармен жүргізіледі.
8. Шағын сәулет нысандарын күтiп ұстау
78. Қалалардың және елді мекендердің аумақтары шағын сәулеттiк нысандармен жабдықталады.
79. Шағын сәулеттік нысандар стационарлық және жылжымалы болуы мүмкiн, олардың саны мен орналасуы аумақтарды абаттандыру жобаларымен анықталады.
80. Шағын сәулеттік нысандар жеке жобалар бойынша дайындалады.
81. Жаңа құрылыс салу кезiнде құрылыс жүргiзiлiп жатырған учаске шегінде шағын сәулеттік қалыптарды жобалау, дайындау және орнату тапсырыс берушiмен жобалау-сметалық құжаттамаларға және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

82. Конструктивные решения малых архитектурных форм обеспечивают их устойчивость и безопасность пользования.
83. Содержание и ремонт малых архитектурных форм осуществляют их собственники.
9. Размещение и благоустройство платных автостоянок и гаражных кооперативов
84. Размещение гаражей легковых автомобилей индивидуальных владельцев, открытых охраняемых автостоянок, временных стоянок (платных и бесплатных) автотранспорта производится в соответствии с действующими экологическими, санитарными и градостроительными нормами и правилами, проектно-сметной документации и действующим законодательством Республики Казахстан.
85. Открытые платные стоянки автотранспорта необходимо размещать, обеспечивая санитарные разрывы до жилой и общественной застройки.
Автостоянки должны иметь твердое покрытие, ограждение, помещение для охраны и наружное освещение.
10. Содержание строительных площадок и участков
86. До начала производства работ по обустройству строительной площадки объекта (новое строительство, реконструкция, ремонт, снос существующих построек) застройщик (владелец объекта) представляет документы в уполномоченный орган для согласования и получения разрешения по проведению определенных видов работ.
87. После получения разрешения застройщик-заказчик (владелец объекта) в соответствии с действующими нормами и правилами выполняет обустройство строительной площадки с соблюдением требований.
88. Все материалы и грунт размещаются только в пределах огражденной территории, вынутый грунт (за исключением плодородного) немедленно вывозится на полигон размещения отходов.
89. Для организации своевременного вывоза бытового и строительного мусора, снега и льда на соответствующие полигоны застройщик, либо подрядчик при получении разрешения на обустройство стройплощадки заключает договоры со специализированными предприятиями, имеющими лицензии на данные виды работ.
90. После завершения строительства застройщик восстанавливает нарушенное благоустройство на прилегающей к стройплощадке территории, а также на территориях, использованных для временного проезда, прохода пешеходов, под временные сооружения, для складирования материалов, прокладки инженерных сетей и прочих нужд.
11. Порядок производства земляных работ, содержание инженерных сооружений и коммуникаций
91. Все юридические и физические лица, производящие земляные и прочие работы, связанные с разрушением дорожного покрытия и тротуаров, газонов и других объектов получают разрешение на производство работ в соответствующих уполномоченых органах.

82. Шағын сәулеттік қалыптардың құрылымдық шешiмдерi олардың орнықтылығын, қолдану қауiпсiздiгiн қамтамасыз етеді.
83. Шағын сәулеттік қалыптарды күтiп ұстау және жөндеу олардың меншiк иелерi жүзеге асырады.
9. Ақылы автотұрақтарды және гараж кооперативтерiн орналастыру және абаттандыру
84. Жеке меншiк иелерiнiң жеңiл автокөлiктерiнiң гараждарын, күзетiлетiн ашық автотұрақтардың, автокөлiктердiң уақытша тұрақтарын (ақылы және ақысыз) орналастыру қолданыстағы экологиялық, санитарлық және қала құрылысы нормаларымен және ережелерiмен және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
85. Жеңiл автокөлiктерiнiң ашық, ақылы тұрақтарын тұрғын үй және қоғамдық құрылыстарға дейiнгі санитарлық аралықты қамтамасыз ете отырып орнату қажет.
Автотұрақтардың қатты жабыны, қоршауы, күзетке арналған орын-жайы мен сыртқы жарықтандыруы болуы қажет.
10. Құрылыс алаңдары мен учаскелерiн күтiп ұстау
86. Нысанның құрылыс алаңын жайластыру жұмыстары (жаңа құрылыс, қайта жабдықтау, жөндеу, құрылысты бұзу) басталғанға дейiн құрылыс салушы (нысанның иесi) белгiлi бiр жұмыс түрлерiн жүргiзуге келiсім және рұқсат алу үшiн қажеттi құжаттарды уәкiлеттi органға ұсынады.
87. Рұқсат алғаннан кейiн құрылыс жүргiзушi-тапсырыс берушi (нысанның иесi) қолданыстағы нормалар мен ережелерге сәйкес құрылыс алаңдарын мiндеттi талаптарды сақтай отырып, жайластырады.
88. Барлық материалдар мен топырақ тек қоршалған аумақ шегiнде орналастырылады, шығарылған топырақ (құнарлы топырақтан басқа) тез арада тұрмыстық қалдықтар полигонына шығарылады.
89. Құрылыс жүргiзушi немесе мердiгер тиiстi полигондарға уақытында тұрмыстық және құрылыс қоқыстарын, қар мен мұзды шығару жұмыстарын ұйымдастыру үшiн құрылыс алаңдарын орналастыруға рұқсат алған кезде осы жұмыс түрлерiн жүргiзуге лицензиясы бар мамандандырылған кәсiпорындармен келісімшарт жасайды.
90. Құрылыс аяқталғаннан кейiн құрылыс жүргiзушi құрылыс алаңына iргелес аумақтағы, сондай-ақ уақытша жүруге пайдаланылған, жүргiншiлер өтетiн жерлер, материалдарды қою үшiн уақытша пайдаланылған ғимараттар аумақтарының бұзылған абаттандыру жұмыстарын, инженерлiк желiлерiн және басқа қажеттiлiктерiн қалпына келтiреді.
11. Жер жұмыстарын жүргiзудiң, инженерлiк желiлердi, ғимараттарды және коммуникацияларды күтiп ұстаудың тәртiбi
91. Жол жабынын, жаяу соқпақтарды, көгал алаңдарды және басқа да нысандарды бұзумен байланысты жер жұмыстарын және басқа да жұмыстарды жүргiзетiн барлық заңды және жеке тұлғалар уәкiлеттi органдардан жұмыстарды жүргiзуге рұқсат алады.

92. Юридические и физические лица, в ведении которых находятся инженерные коммуникации, регулярно следят за техническим состоянием инженерных сетей и сооружений, которые могут вызвать нарушение благоустройства городов и населенных пунктов области, а именно:
не допускать затопления территорий и образования льда, следить за санитарным состоянием отведенных и охранных зон, чтобы крышки люков, перекрытия колодцев и камер, решетки ливневой канализации находились на одном уровне твердого покрытия и содержались в исправном состоянии;
следить за состоянием твердого, либо грунтового покрытия над подземными сетями, которые могут нарушиться вследствие несоблюдения Правил монтажа, обратной засыпки и эксплуатации, производить своевременный ремонт, очистку и окраску надземных инженерных коммуникаций, конструкций и сооружений.
93. В случае производства капитального ремонта или реконструкции территорий с твердым покрытием доведение отметок люков колодцев инженерных сетей до требуемых параметров производится в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
94. Профилактическое обследование, очистка каналов, труб и дренажей, предназначенных для отвода поверхностных и грунтовых вод с территорий городов и населенных пунктов, очистка коллекторов ливневой канализации, дождеприемных колодцев производятся эксплуатирующими предприятиями; на дворовых территориях – органом управления кондоминиума; на частных участках и территориях предприятий – собственниками.
12. Проведение аварийных работ
95. При возникновении аварии владелец инженерных коммуникаций и сооружений, эксплуатационная организация незамедлительно принимает меры по ликвидации аварии и устранению последствий. При этом должны обеспечиваться: безопасность людей и движения транспорта, а также сохранность расположенных рядом подземных и наземных сооружений, объектов инфраструктуры, зеленых насаждений.
96. Одновременно с направлением аварийной бригады к месту аварии эксплуатирующая организация сообщает о характере и месте аварии в организации, имеющие в районе аварии подземные и наземные сооружения, в государственные учреждения отделы жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог и органы внутренних дел городов и районов области, а также в другие заинтересованные службы.
97. Юридические лица, имеющие в зоне аварии наземные или подземные коммуникации, при получении информации об авариях высылают на места своих представителей с исполнительными чертежами, которые должны указать расположение подведомственных им сооружений и инженерных коммуникаций на местности.

92. Шаруашылығында инженерлiк коммуникациялары бар заңды және жеке тұлғалар қалалардың және елді мекендердің абаттандыруын бұзуға әкелуі мүмкін инженерлiк желiлер мен ғимараттардың техникалық жағдайын тұрақты қарап отыруы тиiс, атап айтқанда:
аумақты су басуына және мұздың пайда болуына жол бермеу, бөлінген және қорғалатын аймақтардың санитарлық жағдайын бақылау, люктердiң қақпақтары, құдықтар мен камералардың жабындылары, нөсерлiк кәрiздердiң торлары қатты төсеммен бiр деңгейде болуы және түзу қалыпта ұсталуын;
монтаждау қағидаларын сақтамау салдарынан, бұзылуы мүмкiн жер асты желiлерiнiң үстiндегi қатты немесе топырақ төсемінің жағдайын, қайта жабылуы мен қолданылуын қарау, жер үстi инженерлiк коммуникацияларды, құрастырмалар мен ғимараттарды жөндеу, тазарту және сырлау жұмыстарын уақытында жүргiзу қажет.
93. Қатты төсемді аумақты күрделi жөндеу немесе қайта жаңарту жұмыстарын жүргiзген кезде инженерлiк желiлер құдығының люктерiн керектi өлшемдерге жеткiзу жұмыстары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
94. Қалалар мен елді мекендер аумақтарынан жер үстi және жер асты суларын кетіру үшін арналарды, құбырлар мен сорғытқыларды алдын ала тексеру, нөсерлiк кәрiздердiң коллекторларын, жауын қабылдағыштар құдықтарды тазарту жұмыстары пайдаланушы кәсiпорындарымен; аулалардың аумақтарында – кондоминиумді басқару органдарымен; жеке меншiк учаскелерде және кәсiпорын аумақтарында – иелерiмен жүргiзiледi.
12. Апатты жұмыстарды жүргiзу
95. Апат туындаған жағдайда, инженерлiк коммуникациялар мен ғимараттардың иесi, пайдаланушы ұйым апатты және оның салдарын жоюдың жедел шараларын қабылдайды. Бұл жағдайда мыналар: адамдар мен көлiк қозғалысының қауiпсiздiгi, сондай-ақ қатар орналасқан жер асты және жер үстi ғимараттардың, инфрақұрылым нысандарының, жасыл желектердiң сақталуы қамтамасыз етiледі.
96. Апаттық бригаданы апат орнына жiберумен қатар пайдаланушы ұйым бiр мерзімде апаттың сипаты мен орны жайында, осы апат ауданында жер асты және жер үстi құрылғылары бар ұйымдарға, облыс қалалары мен аудандардың тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушы көлiгi және автомобиль жолдары бөлiмдері және ішкi iстер органдарына, сондай-ақ басқа да мүдделi қызметтерге хабарлайды.
97. Аймағында жер асты немесе жер үстi коммуникациялары бар заңды тұлғалар апат туралы хабарды алғаннан кейiн, апат орнына осы жердегi орналасқан мекемеге қарасты ғимараттар мен инженерлік коммуникацияларды көрсетуге тиiстi және орындау сызбаларымен бiрге өздерінің өкiлдерiн жiбереді.

98. Владельцы, складирующие материалы или другие ценности вблизи места аварии, по первому требованию немедленно освобождают участок.
99. Если работы по ликвидации аварии требуют полного или частичного закрытия проезда, органы внутренних дел городов и населенных пунктов области принимают оперативное решение о временном закрытии проезда и установлении маршрута объезда транспорта.
100. Место производства аварийных работ ограждается щитами или заставками установленного образца с устройством аварийного освещения и установкой красных габаритных фонарей. На проезжей части улицы (магистрали) по согласованию с органами внутренних дел городов и населенных пунктов области устанавливаются необходимые дорожные знаки.
Лица, ответственные за производство работ по ликвидации аварии, отвечают за работу аварийного освещения, установку ограждения (заставок), дорожных знаков до полного окончания работ.
101. Для ликвидации последствий аварии и восстановления благоустройства территории необходимо оформить согласно законодательства Республики Казахстан со дня возникновения аварии разрешение на производство земляных работ. В случае не оформления разрешения на производство земляных работ в установленные сроки раскопка считается несанкционированной, и предприятие привлекается к ответственности согласно действующему законодательству.
102. Производство плановых работ, под предлогом аварийных, не допускаются.
13. Содержание фасадов зданий и сооружений
103. Собственники зданий, сооружений и объектов бизнеса рекомендуется обеспечивать своевременное производство работ по реставрации, ремонту, покраске и подсветке фасадов своих объектов и их отдельных элементов (кровля, балконы, лоджии, водосточные трубы и другое), а также поддерживать в чистоте и исправном состоянии расположенные на фасадах информационные вывески и памятные доски.
104. Вывески и витрины на фасадах зданий, учреждений, офисов, магазинов и других объектов бизнеса оборудуются внутренними светящимися элементами (неоновыми, жидкокристаллическими и другими) для украшения и дополнительного освещения городов и населенных пунктов в вечернее и ночное время.
105. Реконструкция фасадов зданий и их изменения производится с согласованием с местным исполнительным органом;
106. Собственники зданий и сооружений проводят работы по их надлежащему содержанию в соответствии с градостроительной и проектной документацией, градостроительными нормативами и правилами, экологическими, санитарными, противопожарными и иными специальными нормами, в том числе по проведению ремонта и реставрации фасадов принадлежащих им зданий и сооружений.

98. Апат орны маңайында материалдарын немесе басқа құндылықтарын сақтаушы иелерi бойынша учаскенi жедел түрде босатады.
99. Егер де апатты жою жұмыстары өту жолын толық және жартылай жабылуын қажет етсе, облыстың мен қалалардың, елді мекендердің ішкi iстер органдары өту жолын уақытша жабылуы, көлiктiң айналып жүру бағыты туралы жедел шешiм қабылдайды.
100. Апат жұмыстары жүргiзiлетiн орын қалқандармен немесе белгiленген үлгiдегi апаттық жарық құрылғысы мен габаритті қызыл түстi шамдары бар қорғандармен қоршалады. Көшенiң (магистральдың) өту бөлігінде облыс қалалары мен елді мекендердің iшкi iстер органдарымен келiсiм бойынша қажеттi жол белгiлерi қойылады.
Жұмыстар толық аяқталғанға дейiн апатты жою жұмыстарын жүргізуге жауапты тұлғалар апаттық жарықтандыру, қоршау (қалқан) орнату, жол белгiлерiнiң қою жұмысына жауап бередi.
101. Апат салдарын жою және аумақтың абаттандырылуын қалпына келтiру үшiн, жер жұмыстарын жүргiзуге рұқсатты Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес ресімдеу қажет. Жер жұмыстарын жүргiзуге рұқсат белгіленген мерзiмдерге дейiн ресiмделмеген жағдайда, қазу жұмыстары заңсыз болып саналады және кәсiпорын қолданыстағы заңнамаға сәйкес жауапқа тартылады.
102. Жоспарлы жұмыстарды апатты деген сылтаумен жүргiзуге жол берілмейді.
13. Ғимараттар мен үйлердің қасбеттерiн күтiп ұстау
103. Ғимараттардың, үйлердің және бизнес нысандарының меншiк иелерi өз нысандарын және олардың жекелеген элементтерiне (шатыр, лоджия, балкон, ақаба су құбырлары және басқалары) қайта жаңғырту, жөндеу және қасбеттерiн сырлау жұмыстарының уақтылы жүргiзiлуiн қамтамасыз етуге, сондай-ақ, қасбеттерiнде орнатылған ақпараттық маңдайша жазуларын, ескерту тақталарын таза және қалыпты жағдайда ұстауға ұсынады.
104. Ғимараттардың, мекемелердiң, кеңселердiң, дүкендер мен басқа бизнес нысандарының қасбеттерiне iлiнген маңдайшалар мен көшелері кешкi және түнгi уақытта облыстың қалалары мен елді мекендерін келбеттендiру және қосымша жарықтандыру үшiн iшкi жарық (неондық және сұйық кристалды т.б) элементтерiмен жабдықталады.
105. Ғимараттардың қасбеттерiн қайта жаңарту және элементтерiн өзгерту жергiлiктi атқарушы органның келiсiмiмен жасалады;
106. Ғимараттар мен үйлердің меншiк иелерi оларды қала құрылысы мен жобалау құжаттарына, қала құрылысы нормативтерi мен ережелерi, экологиялық, санитарлық, өртке қарсы және басқа арнайы нормаларға сәйкес олардың тиісті күтіп ұсталуы бойынша жұмыстарын жүргiзуге, соның iшiнде оларға тиесілі ғимараттар мен үйлердің қасбеттерiн жөндеу мен жаңғырту жұмыстарын жүргiзiледі.

107. В случае, если в собственности юридических или физических лиц, в хозяйственном ведении или оперативном управлении находятся отдельные нежилые помещения в нежилых или жилых зданиях, то данным лицам необходимо принять долевое участие в плановом ремонте и реставрации фасадов названных зданий, пропорционально занимаемым площадям.
108. Арендаторы, наниматели зданий, помещений и сооружений ответственны за эксплуатацию и содержанию в соответствии законодательством.
109. Ремонт, реставрация и реконструкция фасадов зданий и сооружений, являющихся памятниками историко-культурного наследия, проводятся в соответствии с охранными обязательствами по согласованию с соответствующими государственными органами городов и районов области, согласно нормативам и правилам, устанавливаемым правовыми актами Республики Казахстан и акиматами городов и районов области.
110. Уполномоченные органы в сфере коммунального хозяйства городов и районов области осуществляют мероприятия по организации ремонта и реставрации фасадов зданий и сооружений на основе ежегодно принимаемой бюджетной программы.
Программа ремонта и реставрации фасадов зданий и сооружений утверждаются нормативно правовыми актами акиматов городов и районов области.
14. Содержание наружного освещения и фонтанов
111. Включение наружного освещения улиц, дорог, площадей, набережных и других освещаемых объектов производится при снижении уровня естественной освещенности в вечерние сумерки до 20 люкс, а отключение в утренние сумерки при ее повышении до 10 люкс по графику, утвержденному уполномоченными органами в сфере коммунального хозяйства городов и районов области.
112. Необходимо осуществить постепенный переход на энергосберегающие лампы. Процент негорения светильников на площадях, магистралях и улицах, дворовых территориях не должен превышать 5-ти процентов. Металлические опоры, кронштейны и другие элементы устройств наружного освещения и контактной сети окрашиваются и содержатся в чистоте и не должны иметь очагов коррозии.
113. Вышедшие из строя газоразрядные лампы, дуговая ртутная лампа, лампа дуговая с диодами металла, дуговая натриевая, люминесцентные хранятся в специально отведенных для этих целей помещениях и вывозиться на специальные предприятия для их утилизации.
114. Вывоз сбитых опор освещения осуществляется владельцем опоры на основных магистралях незамедлительно; на остальных территориях, а также демонтируемых опор - в течение суток.

107. Егер де заңды немесе жеке тұлғалардың меншiгiнде шаруашылық жүргiзу құқығында немесе жедел басқаруында тұрғылықты емес немесе тұрғын үй ғимараттарында тұрғылықсыз бөлмелер болған жағдайда, осы тұлғалар аталған ғимараттың алып тұрған ауданына барабар қасбеттерді жоспарлы жөндеу және жаңғыртуға үлес қосуы керек.
108. Ғимараттарды, орын-жайларды және үйлердің жалға алушылар және жалдаушылар сәйкес ғимараттардың және үйлердің қасбеттерiн жөндеу, жаңарту, жаңғырту жұмыстарын жүргiзуге мiндеттеме алады.
109. Тарихи-мәдени мұра ескерткiштерi болып табылатын ғимараттар мен үйлердің қасбеттерiн жөндеу, жаңарту, жаңғырту жұмыстары Қазақстан Республикасы және облыс қалалары мен аудандары әкiмдiктерiнiң құқықтық актiлерiмен белгіленген қорғау нормативтері мен ережелеріне, тиісті мемлекеттік органдарымен келісім бойынша сақталатын міндеттемелеріне сәйкес жүргізіледі.
110. Облыстың қалалары мен аудандарының коммуналдық шаруашылық саласындағы уәкiлеттi органдар ғимараттар мен үйлердің қасбеттерiн жөндеу мен жаңғырту жұмыстарын ұйымдастыру бойынша шараларды жыл сайын қабылданатын бюджеттiк бағдарлама негiзiнде жүргізеді.
Ғимараттар мен үйлердің қасбеттерiн жөндеу мен жаңғырту жұмыстарының бағдарламасы облыс қалалары мен аудандары әкiмдiктерiнiң нормативтік құқықтық актілерімен бекiтiледi.
14. Сыртқы жарық пен бұрқақтарды күтiп ұстау
111. Облыс қалалары мен аудандары коммуналдық шаруашылық саласындағы уәкiлеттi органдармен бекiтілген кестеге сәйкес көшелердiң, жолдардың, алаңдардың, жағалаулардың және басқа жарықтандырылатын нысандардың сыртқы жарығын қосу табиғи жарық көлемiнiң кешкi ымырт кезiнде 20 люкске дейiн азайған кезде, ал сөнуi - таңғы күңгiртте 10 люкске дейiн көтерілгенде берiледi.
112. Біртіндеп электр қуатын үнемдейтiн шамдарға көшудi iске асыру қажет. Алаңдардағы, магистральдардағы және көшелердегi, аула аумақтарындағы шамдардың жанбауы 5 пайыздан аспау керек. Металл бағаналар, кронштейндер және басқа сыртқы жарықтандыру құрылғылары мен байланыс желiлерiнiң элементтерi сырланған, тазалықта ұсталуы және оларда тот басу ошақтары болмауы тиіс.
113. Iстен шыққан газзарядты шамдар, доғалы сынапты шам, металдық диодтары бар доғалды шам, доғалды натрийлi, люминесценттi шамдар осы мақсаттарға арналған арнайы бөлінген жерлерде сақталып, одан әрi кәдеге жарату үшiн арнайы кәсiпорындарға жеткiзiлуi тиiс.
114. Құлап қалған жарықтандыру тіректерін шығару жұмысы негiзгi магистральдарда тірек иесiмен - дереу; қалған аумақтарда, сондай-ақ бөлшектенетін тіреулерді шығару тәулiк iшiнде жүргiзiледi.

115. Сроки включения фонтанов, режимы их работы, график промывки и очистки чаш, технологические перерывы и окончание работы определяются уполномоченным органом коммунального хозяйства городов и районов области.
116. В период работы фонтанов очистка водной поверхности от мусора производится ежедневно. Эксплуатирующая организация содержит фонтаны в чистоте и в период их отключения.
15. Художественное оформление и реклама
117. Художественное оформление и размещение рекламы производится в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года "О рекламе" и другими действующими законодательными актами Республики Казахстан.
16. Ответственность за нарушение Правил
118. Юридические и физические лица, виновные в нарушении настоящих Правил, несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях".

115. Бұрқақтарды қосу мерзiмi, олардың жұмыс тәртiбi, табақтарын жуу және тазарту кестесi, техникалық үзiлiстерi мен жұмысының тоқтатылуы облыс қалалары мен аудандары коммуналдық шаруашылығының уәкiлеттi органымен анықталады.
116. Бұрқақтардың жұмыс iстеуi кезiнде су бетiн қоқыстардан тазарту жұмыстары күн сайын іске асырылады. Пайдаланушы ұйымдар бұрқақ сөніп тұрған кезде де оның тазалығын сақтауға мiндеттi.
15. Көркемдiк безендiру және жарнама
117. Көркемдiк безендiру және жарнаманы орналастыру Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 19 желтоқсандағы "Жарнама туралы" Заңы және басқа Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамалық актілеріне сәйкес жүргізіледі.
16. Қағиданы бұзғаны үшiн жауапкершiлiк
118. Осы Қағиданы бұзған заңды және жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Кодексiне және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.