О внесении изменения в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 августа 2011 года № 3-НП "Об утверждении Типовой системы управления рисками, которая применяется при планировании и проведении внешнего государственного финансового контроля"
Нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 18 января 2013 года № 1-НП. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 февраля 2013 года № 8338. Утратило силу нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28 ноября 2015 года № 13-НҚ
Сноска. Утратило силу нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2015 № 13-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4-3) статьи 145 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 августа 2011 года № 3-НП «Об утверждении типовой системы управления рисками, которая применяется при планировании и проведении внешнего государственного финансового контроля» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7205, опубликовано в газете «Казахстанская правда» от 15 октября 2011 года № 330-331 (26721-26722) следующее изменение:
Типовую систему управления рисками, которая применяется при планировании и проведении внешнего государственного финансового контроля, утвержденную названным нормативным постановлением изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему нормативному постановлению.
2. Руководителю аппарата Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета (Супрун В.В.) обеспечить государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Председатель                                     А. Мусин
Приложение
к нормативному постановлению
Счетного комитета по контролю за
исполнением республиканского бюджета
от 18 января 2013 года № 1-НП
Утверждена
нормативным постановлением
Счетного комитета по контролю за
исполнением республиканского бюджета

"Сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жоспарлау және жүргізу кезінде қолданылатын тәуекелдерді басқарудың үлгі жүйесін бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2011 жылғы 31 тамыздағы № 3-НП нормативтік қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Республикалық Бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2013 жылғы 18 қаңтардағы № 1-НП Нормативтік Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 15 ақпанда № 8338 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 2015 жылғы 28 қарашадағы № 13-НҚ нормативтік қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 28.11.2015 № 13-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 145-бабының 4-3) тармағына сәйкес Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жоспарлау және жүргізу кезінде қолданылатын тәуекелдерді басқарудың үлгі жүйесін бекіту туралы» Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2011 жылғы 31 тамыздағы № 3-НП нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7205 тіркелген, «Егемен Қазақстан» газетінде 2011 жылғы 15 қазандағы № 497-500 (26892) жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
аталған нормативтік қаулымен бекітілген Сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жоспарлау және жүргізу кезінде қолданылатын тәуекелдерді басқарудың үлгі жүйесі осы нормативтік қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің аппарат басшысы (В.В. Супрун) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы нормативтік қаулының мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                     А. Мусин
Республикалық бюджеттің атқарылуын
бақылау жөніндегі есеп комитетінің
2013 жылғы 18 қаңтардағы № 1-НП
нормативтік қаулысына қосымша
Республикалық бюджеттің атқарылуын
бақылау жөніндегі есеп комитетінің

от 31 августа 2011 года № 3-НП
Типовая система управления рисками,
которая применяется при планировании и проведении внешнего
государственного финансового контроля 1. Основные положения
1. Настоящая типовая система управления рисками, которая применяется при планировании и проведении внешнего государственного финансового контроля (далее – Типовая система) разработана в соответствии с пунктом 4-3 статьи 145 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
2. Основной целью типовой системы является выявление объектов контроля повышенного риска, а также наиболее подверженных риску с целью их максимального охвата финансовым контролем.
2. Основные понятия
3. При использовании типовой системы применяются следующие основные понятия:
1) объекты контроля - участники бюджетного процесса, субъекты квазигосударственного сектора, а также получатели бюджетных средств, физические и юридические лица, использующие связанные гранты, активы государства, гарантированные государством займы;
2) выбор объекта контроля - подготовительный этап, в ходе которого создаются необходимые предпосылки для планирования и проведения всего процесса контрольных мероприятий, базирующийся на сборе, анализе и оценке информации о результатах деятельности объекта контроля, возникающих рисках и существующих проблемах;
3) критерии – перечень показателей, на основе которых принимается решение об отнесении объекта контроля к определенной группе риска;
4) риск – вероятность несоблюдения бюджетного законодательства Республики Казахстан, неблагоприятного воздействия события или действия на объект контроля, которая может привести к финансовым нарушениям, хищениям (растрате) бюджетных средств и нанесению экономического ущерба государству, а также вероятность недостижения или неэффективного исполнения целевых индикаторов и показателей, предусмотренных в программных документах и стратегических планах государственных органов;
5) группа риска – условно проведенное объединение объектов контроля по полученным критериям в соответствии с параметрами и показателями, установленными настоящей типовой системой;
6) управление рисками - процессы, связанные с идентификацией, анализом рисков и принятием решений, которые включают максимизацию положительных и минимизацию отрицательных последствий наступления рисковых событий;
7) система управления рисками – система администрирования, обеспечивающая проведение эффективного планирования и проведения контрольных мероприятий, базирующаяся на принципах выборочности, оптимального распределения ресурсов на наиболее приоритетных направлениях контрольной деятельности.

2011 жылғы 31 тамыздағы № 3-НП
нормативтік қаулысымен бекітілген
Сыртқы мемлекеттiк қаржылық бақылауды жоспарлау және жүргiзу
кезiнде қолданылатын тәуекелдердi басқарудың үлгi жүйесi
1. Негiзгi ережелер
1. Осы сыртқы мемлекеттiк қаржылық бақылауды жоспарлау және жүргiзу кезiнде қолданылатын тәуекелдердi басқарудың үлгi жүйесi (бұдан әрi – Үлгi жүйе) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiнiң 145-бабының 4-3-тармағына сәйкес әзiрлендi.
2. Үлгi ереженiң негiзгi мақсаты бақылаумен барынша қамту мақсатында тәуекелi жоғары, сондай-ақ тәуекелге неғұрлым бейiм бақылау объектiлерiн анықтау болып табылады.
2. Негiзгi ұғымдар
3. Үлгi жүйенi пайдалану кезiнде мынадай негiзгi ұғымдар қолданылады:
1) бақылау объектiлері – бюджет процесiне қатысушылар, квазимемлекеттiк сектор субъектiлерi, сондай-ақ бюджет қаражатын алушылар, байланысты гранттарды, мемлекет активтерiн, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды пайдаланатын жеке және заңды тұлғалар;
2) бақылау объектiсiн таңдау – дайындық кезеңi, оның барысында бақылау объектiсiнiң қызметiнiң нәтижесi, туындайтын тәуекелдер мен кездесетін проблемалар туралы ақпаратты жинауға, талдауға және бағалауға негiзделетін бақылау iс-шараларының бүкiл процесiн жоспарлап, жүргiзу үшiн қажеттi алғышарттар жасалады;
3) өлшемдер – көрсеткiштер тiзбесi, солардың негiзiнде бақылау объектiсiн белгiлi бiр тәуекел тобына жатқызу туралы шешiм қабылданады;
4) тәуекел – Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасын сақтамаудың, бақылау объектiсiне оқиғаның немесе iс-қимылдың тигiзетiн жағымсыз әсерiнiң ықтималдылығы, ол қаржылық бұзушылықтарға, бюджет қаражатының ұрлануына (ысырап болуына) әкелiп, мемлекетке экономикалық зиян шектiруi мүмкiн, сондай-ақ бағдарламалық құжаттарда және мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларында қарастырылған көрсеткіштерін және нысаналы индикаторларын қол жеткізбеуі немесе тиімсіз орындауы мүмкiн;
5) тәуекел тобы – осы үлгі жүйемен белгiленген параметрлер мен көрсеткiштерге сәйкес алынған өлшемдер бойынша бақылау объектiлерiн шартты түрде топтастыру;
6) тәуекелдердi басқару – тәуекелдердi сәйкестендiру мен талдауға және тәуекел оқиғаларының туындаған оң салдарларын барынша арттырып, терiс салдарларын барынша азайтуды қамтитын шешiмдердi қабылдауға байланысты процестер;
7) тәуекелдердi басқару жүйесi – бақылау iс-шараларын тиiмдi жоспарлауды және жүргiзудi қамтамасыз ететiн, ресурстарды таңдап, оларды бақылау қызметiнiң ең басым бағыттарына оңтайлы бөлу принциптерiне негiзделген әкiмшiлiк ету жүйесi;

8) анализ риска – действие, проводимое для выявления наибольшего влияния риска на ту или иную сферу деятельности объекта контроля с целью оптимизации процесса оценки степени риска;
9) оценка степени риска - натурально-вещественный и стоимостный анализ всех рисковых обстоятельств, характеризующих параметры риска.
4. Процесс управления рисками включает в себя следующие этапы:
1) создание базы данных для проведения оценки рисков путем сбора необходимой информации из финансовой, бюджетной, бухгалтерской отчетности, полученной от объектов контроля и из других официальных источников;
2) идентификация рисков заключается в ранжировании рисков по степени важности (высокая, средняя, минимальная);
3) расчет сводного показателя риска;
4) получение результатов оценки рисков и оформление выходных форм в разрезе объектов контроля, критериев, степени важности и групп риска;
5) мониторинг и контроль рисков, то есть учет объектов контроля по группам риска в динамике для последующего анализа и оценки эффективности действий по минимизации рисков объектами контроля;
6) планирование управлением рисками.
5. Типовая система используется при составлении плана контрольно-аналитических мероприятий, проведении контроля, анализа и оценки объектов контроля.
6. Типовая система используется органами внешнего государственного финансового контроля (далее - органы контроля) согласно возложенным функциям и полномочиям на всех уровнях бюджета:
на республиканском уровне – Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет);
на местном уровне – ревизионными комиссиями областей, городов республиканского значения, столицы (далее – ревизионные комиссии).
7. Вопросы, не регламентированные настоящей типовой системой, решаются ревизионными комиссиями по согласованию со Счетным комитетом.
3. Создание базы данных для
проведения оценки рисков и идентификация рисков
8. Создание базы данных для проведения оценки рисков осуществляется в ходе анализа показателей, на основе которых вырабатываются критерии оценки рисков.
9. В процессе проведения анализа определяются показатели наиболее подверженные риску, относящие объект контроля к соответствующей группе риска, а также устойчивые и менее подверженные риску. При этом определяется перечень критериев для проведения идентификации рисков, а также проводится документирование их характеристик.
10. Идентификация рисков проводится в три этапа:
1) на первоначальном этапе проводятся расчетные операции по исчислению необходимых для идентификации рисков значений и данных в виде количественных и качественных измерений, долей, динамики в процентах;

8) тәуекелдi талдау – тәуекел дәрежесін бағалаудың процесiн оңтайландыру мақсатында бақылау объектiсi қызметiнiң қандай да бiр саласына тәуекелдiң тигiзетiн ең үлкен әсерiн анықтау үшiн жүргiзiлетiн іс-қимыл;
9) тәуекелдiң дәрежесін бағалау – тәуекелдiң параметрлерiн сипаттайтын барлық тәуекел жағдайларын заттай-бұйымдық және құн бойынша талдау.
4. Тәуекелдердi басқару процесi:
1) тәуекелдерге бағалау жүргiзу үшiн деректер базасын бақылау объектiлерiнен және басқа да ресми көздерден алынған қаржылық, бюджеттiк, бухгалтерлiк есептiлiктен қажеттi ақпаратты жинау жолымен жасау;
2) тәуекелдердi сәйкестендiру тәуекелдердi маңыздылық дәрежесi (жоғары, орташа, ең төмен) бойынша орналастыруға негізделген;
3) тәуекелдiң жиынтық көрсеткiшiн есептеу;
4) тәуекелдi бағалау нәтижелерiн алу, яғни – бақылау объектiлерi, тәуекелдердiң маңыздылық дәрежесi мен тобы бөлiнiсiнде шығу нысандарын қалыптастыру;
5) тәуекелдерге мониторинг жүргiзу және оларды бақылау – бақылау объектiлерiнiң тәуекелдерiн барынша азайту жөнiндегi іс-қимылдарын кейiннен талдап, тиiмдiлiгiн бағалау үшiн серпінмен бақылау объектiлерiн тәуекел топтары бойынша есепке алу;
6) тәуекелдердi басқаруды жоспарлау кезеңдерін қамтиды.
5. Үлгi жүйе бақылау - талдау iс-шараларының жоспарын жасау, бақылау жүргiзу, бақылау объектiлерiн талдау және бағалау кезiнде пайдаланылады.
6. Үлгi жүйенi сыртқы мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары (бұдан әрi – бақылау органдары) жүктелген функциялары мен өкiлеттiктерiне сәйкес бюджеттiң барлық деңгейiнде пайдаланады:
республикалық деңгейде – Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетi (бұдан әрi – Есеп комитетi);
жергiлiктi деңгейде – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссиялары (бұдан әрi – тексеру комиссиялары).
7. Осы үлгi жүйеде регламенттелмеген мәселелер Есеп комитетiмен келiсе отырып, тексеру комиссияларымен шешіледі.
3. Тәуекелдерді бағалау мен сәйкестендiру үшін деректер базасын жасау
8. Тәуекелдерге бағалау жүргiзу үшiн деректер базасын жасау көрсеткiштердi талдау барысында жүзеге асырылады, олардың негiзiнде тәуекелдердi бағалаудың өлшемдерi жасалады.
9. Талдау жүргiзу процесiнде бақылау объектiсiн тиiстi тәуекел тобына жатқызатын тәуекелге неғұрлым бейiм, сондай-ақ орнықты және тәуекелге бейiмі аз көрсеткiштер анықталады. Бұл ретте тәуекелдерге сәйкестендiрудi жүргiзу үшiн өлшемдер тiзбесi анықталады, сондай-ақ олардың сипаттамаларына құжаттама жүргiзiледi.
10. Тәуекелдердi сәйкестендiру үш кезеңде жүргiзiледi:
1) бастапқы кезеңде тәуекелдердi сәйкестендiру үшін қажеттi сандық және сапалық өлшемдер, үлестер, пайыздағы серпiн түрiндегi шамалар мен деректердi есептеу бойынша есептiк операциялар жүргiзiледi;

2) на втором этапе осуществляются аналитические мероприятия, сравнение и сопоставление значений и данных по критериям рисков;
3) на третьем этапе проводится идентификация рисков и распределение объектов контроля по группам рисков.
11. При идентификации рисков проводится:
1) качественная оценка рисков, то есть установление для каждого критерия диапазона значений, позволяющее проведение их качественной оценки, исходя из показателей, полученных по определенному критерию, объект контроля относится к одной из групп риска;
2) количественная оценка рисков, то есть сравнение критериев в зависимости от суммы значений на основе чего происходит отнесение объекта контроля к той или иной группе риска.
12. Ранжирование объектов контроля внутри группы риска осуществляется в зависимости от суммы полученных значений по группе, к которой он отнесен. На первое место в группе с высокой степенью риска ставится объект, набравший максимальную сумму значений по этой группе риска.
13. Общее руководство процессом идентификации рисков на всех этапах осуществляется руководителем органа контроля.
14. Перечень критериев по отнесению объектов контроля к группам риска для планирования и проведения контрольных мероприятий определяется на основе их открытости, доступности и количественной измеряемости.
4. Расчет сводного показателя риска и получение
результатов оценки рисков
15. Для каждого критерия установлен диапазон значений. Исходя из значения по определенному критерию, показатель относится к одной из трех групп риска:
1) высокой степени риска;
2) средней степени риска;
3) минимальной степени риска.
16. Исходя из установленных диапазонов значений для отдельного критерия, в зависимости от того, к какой группе риска относится значение показателя объекта контроля, показателю присваивается значение этой группы риска. Показателям, значения которых относятся к группе высокой степени риска, присваивается 3 балла, средней степени риска – 2 балла и минимальной степени риска -1 балл.
17. Расчет сводного показателя риска по объекту контроля производится в разрезе каждой группы по каждому объекту контроля путем суммирования значений групп риска каждого критерия.
18. В целях определения степени риска объектов контроля определяется процентная доля риска объекта контроля (полученные суммарные значения рисков сопоставляются с возможным максимальным значением риска).
19. Объект контроля относится к группе высокой степени риска, доля риска которого находится в пределах от 70 до 100%; к группе средней степени риска, доля риска которого находится в пределах от 50 до 70% и к группе минимальной степени риска, доля риска которого находится в пределах ниже 50%.
По итогам применения данных расчетов все объекты контроля классифицируются по 3 группам риска - в группу высокой степени риска, в группу средней степени риска и в группу минимальной степени.

2) екiншi кезеңде талдау iс-шаралары және тәуекелдердiң өлшемдерi бойынша шамалар мен деректердi салыстырып тексеру жүзеге асырылады;
3) үшiншi кезеңде тәуекелдердi сәйкестендiру және бақылау объектiлерiн тәуекел топтары бойынша бөлу жүргiзiледi.
11. Тәуекелдердi сәйкестендiру кезiнде мыналар жүргiзiледi:
1) тәуекелдердi сапалық тұрғыдан бағалау, яғни – әрбiр өлшем үшiн оларға сапалы бағалауды жүргізуге мүмкіндік беретін мәндер диапазонын белгiлеу, белгiлi бiр өлшем бойынша алынған көрсеткiштерге сүйене отырып бақылау объектiсi тәуекел тобының бiрiне жатқызылады;
2) тәуекелдердi сандық тұрғыдан бағалау, яғни – өлшемдердi мәндерiнiң қосындысына қарай салыстыру, осының негiзiнде бақылау объектiсi қандай да бiр тәуекел тобына жатқызылады.
12. Бақылау объектiлерiн тәуекел тобы iшiнде саралау ол жатқызылған топтың мәндер қосындысына байланысты жүзеге асырылады. Жоғары дәрежелі тәуекел тобында сол топта ең көп мәндер қосындысын жинаған объект бiрiншi орынға қойылады.
13. Тәуекелдердi сәйкестендiрудiң барлық кезеңдерiндегi процесiне жалпы басшылық бақылау органының басшысымен жүзеге асырылады.
14. Бақылау iс-шараларын жоспарлау және жүргiзу үшiн бақылау объектiлерiн тәуекел топтарына жатқызу бойынша өлшемдер тiзбесi олардың ашықтығы, қолжетiмдiлiгi және сандық өлшемдiлiгi негiзiнде анықталады.
4. Тәуекелдiң жиынтық көрсеткiшiн есептеу мен тәуекелді бағалау қорытындысын алу
15. Әрбiр өлшем үшiн мәндер диапазоны белгiленген. Белгiлi бiр өлшем бойынша мәнге сүйене отырып, көрсеткiш үш тәуекел тобының бiрiне жатқызылады:
1) жоғары дәрежелі тәуекел тобы;
2) орта дәрежелi тәуекел тобы;
3) ең төмен дәрежелі тәуекел тобы.
16. Жеке өлшем үшiн белгiленген мәндер диапазондарына сүйене отырып, бақылау объектiсiнiң көрсеткiшi мәнiнiң қай тәуекел тобына жататындығына қарай көрсеткiшке сол тәуекел тобының мәнi берiледi. Мәндерi жоғары дәрежелі тәуекел тобына жататын көрсеткiштерге – 3 балл, орта дәрежелi тәуекел тобындағыларға – 2 балл және ең төмен дәрежелі тәуекел тобындағыларға - 1 балл берiледi.
17. Бақылау объектiсi бойынша тәуекелдiң жиынтық көрсеткiшiн есептеу әрбір топтың бөлінісінде әрбір бақылау объектісі бойынша әрбір өлшемнің тәуекел топтары мәндерін қосу жолымен жүргiзiледi.
18. Бақылау объектілерінің тәуекел дәрежесін анықтау мақсатында бақылау объектісінің пайыздық тәуекел үлесі айқындалады (тәуекелдердің алынған қосынды мәндері тәуекелдің ықтималы жоғары мәндерімен салыстырылады).
19. Бақылау объектiсi, егер оның тәуекел үлесі 70-тен 100%-ға дейiнгi аралықта болса, жоғары дәрежелі тәуекел тобына; тәуекел үлесі 50-ден 70%-ға дейiнгi аралықта болса, орта дәрежелi тәуекел тобына және тәуекел үлесі 50%-дан төмен болса, ең төмен дәрежелі тәуекел тобына жатқызылады.
Осы есептеулердi қолданудың қорытындысы бойынша барлық бақылау объектiлерi 3 тәуекел тобына: жоғары дәрежелі тәуекел тобына, орта дәрежелi тәуекел тобына және ең төмен дәрежелі тәуекел тобына жіктеледі.

5. Мониторинг и контроль рисков
20. Результаты расчетов по отнесению объектов контроля к определенным группам риска в разрезе объектов контроля с детализацией показателей по критериям, в срок не позднее чем за 1 месяц до начала этапа планирования передаются членам органа контроля и структурным подразделениям, участвующим в планировании контрольной деятельности органа контроля.
21. Члены органа контроля и структурные подразделения, участвующие в планировании контрольной деятельности органа контроля на основании оценки рисков, с учетом имеющихся ресурсов и дополнительной информации в течение 15 календарных дней со дня получения данных об отнесении объектов контроля к группам риска направляют предложения по включению в план работ органа контроля на соответствующий период в структурное подразделение органа контроля, ответственное за планирование контрольной деятельности.
22. Проект плана работ органа контроля на соответствующий период, согласованный с членами органа контроля и структурными подразделениями, участвующими в планировании контрольной деятельности передается руководителю органа контроля в течение 15 календарных дней со дня получения предложений по включению в план работ органа контроля.
23. При осуществлении контрольных мероприятий оценка рисков проводится на начальном этапе контроля с целью повышения эффективности государственного финансового контроля и оптимального распределения ограниченных ресурсов органа контроля, а также при необходимости на любой стадии проведения контроля.
6. Планирование управлением рисками
24. Планирование управления рисками осуществляется принятием решений по планированию и проведению контрольно-аналитических мероприятий органом контроля с целью нейтрализации рисков и повышения финансовой дисциплины.
25. По итогам контроля органом контроля вырабатываются рекомендации по объектам контроля, реализация которых способствует нейтрализации риска и предупреждению финансовых нарушений.
26. В данной типовой системе все объекты делятся на шесть блоков. В первый блок отнесены государственные органы, разрабатывающие стратегический план, во второй блок - государственные органы, не разрабатывающие стратегический план, в третий и четвертый – государственные органы по доходной части (налоговые органы и за исключением налоговых органов), пятый – программные документы (государственные и отраслевые программы, разработанные в ее реализацию) и шестой - субъекты квазигосударственного сектора. Критерии по отнесению программных документов (государственных и отраслевых программ, разработанных в ее реализацию) к группам риска рассчитываются только Счетным комитетом.

5. Тәуекелдер мониторингі мен бақылауы
20. Өлшемдер бойынша көрсеткiштердi нақтылай отырып, бақылау объектiлерi бөлiнiсiндегi белгiлi бiр тәуекел топтарына бақылау объектiлерiн жатқызу жөнiндегi есептеулердiң нәтижелерi бақылау органының мүшелерiне және бақылау органының бақылау қызметiн жоспарлауға қатысатын құрылымдық бөлiмшелерге жоспарлау кезеңi басталғанға дейiн 1 ай бұрын тапсырылады.
21. Бақылау органының мүшелерi және бақылау органының қызметiн жоспарлауға қатысатын құрылымдық бөлiмшелер қолдағы ресурстарды және қосымша ақпаратты ескере отырып, тәуекелдердi бағалаудың негiзiнде бақылау объектiлерiн тәуекел топтарына жатқызу жөнiндегi деректердi алған күннен бастап 15 күнтiзбелiк күн ішінде бақылау органының тиісті кезеңге арналған жұмыс жоспарына енгiзу жөнiндегi ұсыныстарын бақылау органының бақылау қызметiн жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлiмшесiне жiбередi.
22. Бақылау органының мүшелерiмен және бақылау қызметiн жоспарлауға қатысатын құрылымдық бөлiмшелермен келiсiлген бақылау органының тиісті кезеңге арналған жұмыс жоспарының жобасы бақылау органының басшысына бақылау органының жұмыс жоспарына енгiзу жөнiндегi ұсыныстар алынған күннен бастап 15 күнтiзбелiк күн ішінде кейiн табыс етiледi.
23. Бақылау iс-шараларын жүзеге асыру кезiнде тәуекелдердi бағалау мемлекеттiк қаржылық бақылаудың тиiмдiлiгiн арттыру және бақылау органының шектеулi ресурстарын оңтайлы бөлу мақсатында бақылаудың бастапқы кезеңiнде, сондай-ақ қажет болған жағдайда бақылау жүргiзудiң кез келген сатысында жүргiзiледi.
6. Тәуекелдердi басқаруды жоспарлау
24. Тәуекелдердi басқаруды жоспарлау тәуекелдердi төмендету және қаржылық тәртiптi арттыру мақсатында бақылау органының бақылау-талдау iс-шараларын жоспарлау және жүргiзу бойынша шешiмдер қабылдауы арқылы жүзеге асырылады.
25. Бақылау органы бақылаудың қорытындысы бойынша бақылау объектiлерi бойынша ұсынымдар дайындайды, оларды iске асыру тәуекелдi төмендетуге және қаржылық бұзушылықтардың алдын алуға ықпал етедi.
26. Осы үлгi жүйедегi барлық объектiлер алты блокқа бөлiнедi. Бiрiншi блокқа – стратегиялық жоспарын әзірлейтін мемлекеттiк органдар, екiншi блокқа – стратегиялық жоспарын әзірлемейтін мемлекеттiк органдар, үшінші және төртінші блоктарға – кіріс бөлігі бойынша (салық органдары және салық органдарын қоспағанда) мемлекеттік органдар, бесінші блокқа – бағдарламалық құжаттарды (мемлекеттік және оларды іске асыру бойынша әзірленген салалық бағдарламаларды) және алтыншы блоққа - квазимемлекеттiк сектор субъектiлерi жатқызылған. Бағдарламалық құжаттарды (мемлекеттік және оларды іске асыру бойынша әзірленген салалық бағдарламаларды) тәуекел топтарына жатқызу жөніндегі тәуекелдерді бағалаудың өлшемдері тек қана Есеп комитетімен анықталады.

27. Определение рисков в объектах контроля блоков осуществляется на основе критериев:
по отнесению государственных органов, разрабатывающих стратегические планы к группам риска согласно приложению 1 к Типовой системе;
по отнесению государственных органов, не разрабатывающих стратегические планы к группам риска согласно приложению 2 к Типовой системе;
по отнесению государственных органов, осуществляющих деятельность по обеспечению полноты и своевременности поступлений в республиканский или местный бюджет, к группам риска (налоговые органы) согласно приложению 3 к Типовой системе;
по отнесению государственных органов, осуществляющих деятельность по обеспечению полноты и своевременности поступлений в республиканский или местный бюджет, к группам риска (за исключением налоговых органов) согласно приложению 4 к Типовой системе;
по отнесению программных документов (государственных и отраслевых программ, разработанных в ее реализацию), к группам риска согласно приложению 5 к Типовой системе;
по отнесению субъектов квазигосударственного сектора к группам риска согласно приложению 6 к Типовой системе.
28. На основе данных постановлений и заключений Счетного комитета, ревизионной комисии и информации от Комитета финансового контроля Министерства финансов Республики Казахстан и его территориальных подразделений проводится анализ полноты охвата государственных органов контрольными мероприятиями органов государственного финансового контроля в разрезе бюджетных программ за последние два года, а именно:
анализ полноты охвата тематическими контрольными мероприятиями органов государственного финансового контроля за два года (в разрезе каждого государственного органа) согласно приложению 7 к Типовой системе;
анализ полноты охвата государственных органов тематическими контрольными мероприятиями органов государственного финансового контроля за два года (сводная по всем государственным органам) согласно приложению 8 к Типовой системе.
29. Органы контроля по необходимости с целью получения более точных результатов изменяют количество блоков и критериев, а также изменяют диапазоны значения критериев.
30. Результаты оценки рисков объектов контроля используются органами контроля при планировании и проведении контрольных мероприятий, а также подготовке аналитических, информационных и иных документов по направлениям деятельности органа контроля.
Приложение 1
к Типовой системе управления рисками,
которая применяется при планировании
и проведении внешнего
государственного финансового контроля
ПЕРЕЧЕНЬ КРИТЕРИЕВ
по отнесению государственных органов, разрабатывающих
стратегические планы к группам риска
№ п/п
Наименование показателей
Группы риска
высокой степени
средней степени
минимальной степени
1
Исполнитель стратегического плана
из высокой степени
средней степени
минимальной степени
2
Доля недостигнутых целевых индикаторов от общего количества, в %
> 4
2-3
< 1
3
Доля недостигнутых показателей результата от общего количества, в %
> 4
2-3
< 1
4
Доля невыполненных мероприятий от общего количества, в %
> 4
2-3
< 1
5
Количество бюджетных программ, реализуемых госорганом, ед.
> 20
10-20
< 10
6
Доля показателей прямого результата бюджетных программ, недостигших значений, предусмотренных в первоначально утвержденном стратегическом плане, от общего количества, в %
> 7
6-5
< 5
7
Доля показателей конечного результата бюджетных программ, недостигших значений, предусмотренных в первоначально утвержденном стратегическом плане, от общего количества, в %
> 7
6-5
< 5
8
Частота внесенных изменений и дополнений в стратегический план, количество
> 5
5
< 5
9
Годовой объем финансирования государственного органа, млн. тенге*
10
Доля бюджета развития от общего объема бюджета за отчетный период, в %
> 30
25-30
< 15
11
Доля бюджетных средств, охваченных тематическим контролем от общего объема бюджетных средств, выделенных за последние два года, в %
< 30
30-60
> 60
12
Рост/снижение объемов финансирования по сравнению с прошлым периодом, в %
>/= 15
>/= 10
>/=/<0
13
Доля несвоевременно реализуемых бюджетных инвестиционных проектов от их общего количества, в %
> 10
7-8
< 5
14
Освоение бюджетных средств на конец периода, в %
</= 96
</= 99
</= 100
15
Количество бюджетных инвестиционных проектов, реализуемых данным госорганом, ед.
> 5
2-5
< 2
16
Масштабы финансовых нарушений, выявленных предыдущим контролем к объему расходов соответствующего периода, в %
>/= 10
>/= 5
>/= 0
17
Рост/снижение объемов дебиторской задолженности по сравнению с прошлым периодом, в %
>/= 30
>/= 10
>/=/<0
18
Текучесть кадров от общего числа работников, в %
>/= 10
>/= 5
>/= 0
19
Дата проведения последней комплексной проверки, год
>/= 3
>/= 2
>/=/<1
20
Исполнение рекомендаций органа контроля, в %
</= 60
</= 80
</= 100
*по данному критерию, исходя из объемов бюджетных средств данной области, района, ревизионными комиссиями самостоятельно определяются два значения: один – для областного уровня, второй – для районного уровня
Приложение 2
к Типовой системе управления рисками,
которая применяется при планировании
и проведении внешнего
государственного финансового контроля
ПЕРЕЧЕНЬ КРИТЕРИЕВ
по отнесению государственных органов, не
разрабатывающих стратегические планы к группам риска
№ п/п
Наименование показателей
Группы риска
высокой степени
средней степени
минимальной степени
1
Годовой объем финансирования государственного органа*
2
Доля бюджета развития от общего объема бюджета за отчетный период, в %
> 30
25-30
< 15
3
Доля бюджетных средств, охваченных тематическим контролем от общего объема бюджетных средств, выделенных за последние два года, в %
< 30
30-60
> 60
4
Рост/снижение объемов финансирования по сравнению с прошлым периодом, в %
>/= 15
>/= 10
>/=/<0
5
Доля несвоевременно реализуемых бюджетных инвестиционных проектов от их общего количества
> 10
7-8
< 5
6
Освоение бюджетных средств на конец периода, в %
</= 96
</= 99
</= 100
7
Количество бюджетных инвестиционных проектов, реализуемых данным государственным учреждением
> 5
2-5
< 2
8
Масштабы финансовых нарушений, выявленных предыдущим контролем к объему расходов соответствующего периода, в %
>/= 10
>/= 5
>/= 0
9
Рост/снижение объемов дебиторской задолженности по сравнению с прошлым периодом, в %
>/= 30
>/=10
>/=/<0
10
Текучесть кадров от общего числа работников, в %
>/= 10
>/= 5
>/= 0
11
Дата проведения последней комплексной проверки, год
>/= 3
>/= 2
>/=/<1
12
Исполнение рекомендаций органа контроля, в %
</= 60
</= 80
</= 100
Приложение 3
к Типовой системе управления рисками,
которая применяется при планировании
и проведении внешнего
государственного финансового контроля
ПЕРЕЧЕНЬ КРИТЕРИЕВ
по отнесению государственных органов,
осуществляющих деятельность по обеспечению полноты и
своевременности поступлений в республиканский/местный
бюджет, к группам риска
(налоговые органы)
№ п/п
Наименование показателей
Группы риска
высокой степени
средней степени
минимальной степени
1
Неисполнение плана поступлений по доходам в местный бюджет, количество источников
>/= 4
>=2
>/=0
2
Доля задолженности в республиканский/местный бюджет от общего объема поступлений, %
> 10
5-10
<5
3
Рост задолженности в республиканский/местный бюджет в сравнении с прошлым периодом, %
</= 15
</= 10
</=0
4
Снижение поступлений по доходам в республиканский/местный бюджет по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, количество источников
>/= 2
>/= 1
>/=0
5
Объем налоговых и неналоговых поступлений республиканского/местного бюджета за отчетный период, млн. тенге
>/= 500
>/= 300
>/=/<100
6
исполнение местного бюджета за отчетный период, %
</= 120
</=115
>/= 110
7
темп роста поступлений по сравнению с предыдущим отчетным периодом, %
</= 107
</=115
>/=125
8
темп роста недоимки по сравнению с предыдущим  отчетным периодом, %
>/=100
>/=50
>/=/<0
9
Темп роста переплаты по сравнению с предыдущим отчетным периодом, %
>/=100
>/=50
>/=/<0
10
Процент взыскания доначисленных сумм по актам налоговых проверок, %
</=90
</=95
</=100
11
Дата последней проверки органами государственного финансового контроля, год
>/=2
>/=1
менее года
12
Сумма выявленных нарушений, млн. тенге
>/= 1,0
>/=0,5
>/= 0
13
Исполнение рекомендаций органа контроля, в %
</=90
</=95
</=100
Приложение 4
к Типовой системе управления рисками,
которая применяется при планировании
и проведении внешнего
государственного финансового контроля
ПЕРЕЧЕНЬ КРИТЕРИЕВ
по отнесению государственных органов, осуществляющих
деятельность по обеспечению полноты и своевременности
поступлений в республиканский/местный бюджет,
к группам риска
(за исключением налоговых органов)
№ п/п
Наименование показателей
Группы риска
высокой степени
средней степени
минимальной степени
1
Задолженность в местный бюджет, в
млн. тенге*
2
Текучесть кадров от общего числа работников, в %
>/= 10
>/= 5
>/= 0
3
Дата последней проверки органами государственного финансового контроля, год
>/=2
>/=1
>/=0
4
Сумма выявленных нарушений, млн. тенге
>/= 1,0
>/=0,5
>/= 0
5
Исполнение рекомендаций органа контроля, в %
</=90
</=95
</=100
* по данному критерию ревизионными комиссиями самостоятельно определяются два значения:
один – для областного уровня, второй – для районного уровня
Приложение 5
к Типовой системе управления рисками,
которая применяется при планировании
и проведении внешнего
государственного финансового контроля
ПЕРЕЧЕНЬ КРИТЕРИЕВ
по отнесению программных документов
(государственных и отраслевых программ, разработанных
в ее реализацию), к группам риска *
№ п/п
Наименование показателей
Группы риска
Описание показателей
высокой степени
средней степени
минимальной степени
1
Объем финансирования, в млрд. тенге **
Информация из нормативных правовых актов отчетов Министерства финансов Республики Казахстан
2
Основной исполнитель программного документа
из высокой степени
средней степени
минимальной степени
Информация из паспорта программного документа
3
Количество бюджетных программ, реализуемых в целях исполнения мероприятий по программному документу
> 20
10-20
< 10
Информация от Министерства Финансов
4
Количество бюджетных инвестиционных проектов, реализуемых в целях исполнения мероприятий по программному документу
> 20
10-20
< 10
Информация от Министерства Финансов
5
Доля несвоевременно реализуемых бюджетных инвестиционных проектов в рамках программного документа от их общего количества
> 10
5-10
< 5
Информация от Министерства Финансов из отчета по мониторингу
6
Доля недостигнутых целевых индикаторов от общего количества
> 10
5-10
< 5
Информация от Министерства экономики и бюджетного планирования из отчетов о реализации государственных и отраслевых программ, разработанных в ее реализацию по итогам года
7
Доля недостигнутых показателей результата от общего количества
> 10
5-10
< 5
Информация от Министерства экономики и бюджетного планирования из отчетов о реализации государственных и отраслевых программ, разработанных в ее реализацию по итогам года
8
Доля невыполненных мероприятий от общего количества
> 10
5-10
< 5
Информация от Министерства экономики и бюджетного планирования из отчетов о реализации государственных и отраслевых программ, разработанных в ее реализацию по итогам года
9
Количество вовлеченных в реализацию программы государственных органов
> 10
5-10
<5
Информация от Министерства экономики и бюджетного планирования из отчетов о реализации государственных и отраслевых программ, разработанных в ее реализацию по итогам года
10
Источник финансирования (доля финансирования из республиканского бюджета)
> 60

27. Блоктардың бақылау объектiлерiнде тәуекелдердi келесі өлшемдер негiзiнде анықтау:
Үлгі жүйесіне 1-қосымшаға сәйкес стратегиялық жоспарларды әзірлейтін мемлекеттік органдарын тәуекел топтарына жатқызу жөніндегі;
Үлгі жүйесіне 2-қосымшаға сәйкес стратегиялық жоспарларды әзірлемейтін мемлекеттік органдарын тәуекел топтарына жатқызу жөніндегі;
Үлгі жүйесіне 3-қосымшаға сәйкес республикалық/жергілікті бюджетке түсімдердің толықтығы мен уақтылылығын қамтамасыз ету бойынша қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды (салық органдары) тәуекел топтарына жатқызу жөніндегі;
Үлгі жүйесіне 4-қосымшаға сәйкес республикалық/ жергілікті бюджетке түсімдердің толықтығы мен уақтылылығын қамтамасыз ету бойынша қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды (салық органдарын қоспағанда) тәуекел топтарына жатқызу жөніндегі;
Үлгі жүйесіне 5-қосымшаға сәйкес бағдарламалық құжаттарды (мемлекеттік және оларды іске асыру бойынша әзірленген салалық бағдарламаларды) тәуекел топтарына жатқызу жөніндегі;
Үлгі жүйесіне 6-қосымшаға сәйкес квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiн тәуекел топтарына жатқызу жөнiндегi.
28. Есеп комитетінің, тексеру комиссияларының қаулылары мен қорытындыларының деректері және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қаржылық бақылау комитеті мен оның аумақтық бөлімшелерінен түскен ақпарат негізінде мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының соңғы екі жыл ішіндегі бақылау іс-шараларымен мемлекеттік органдардың қамтылу толықтығына бюджеттік бағдарламаларды талдау жүргізіледі, атап айтқанда:
Үлгі жүйесіне 7-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының екі жыл ішіндегі тақырыптық бақылау іс-шараларымен қамтудың толықтығын талдау (әрбір мемлекеттік орган бөлінісінде);
Үлгі жүйесіне 8-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының екі жыл ішіндегі тақырыптық бақылау іс-шараларымен мемлекеттік органдарды қамтуының толықтығын талдау (барлық мемлекеттік органдар бойынша жиынтық).
29. Бақылау органдары қажетіне қарай әлдеқайда дәл нәтижелер алу мақсатында блоктар мен өлшемдердің санын, сондай-ақ өлшемдердің мәндері диапазондарын өзгертеді.
30. Бақылау органдары бақылау объектiлерiнiң тәуекелдерiн бағалаудың нәтижелерiн бақылау iс-шараларын жоспарлау және жүргiзу кезiнде, сондай-ақ бақылау органының қызмет бағыттары бойынша талдамалық, ақпараттық және өзге де құжаттарды дайындау барысында пайдаланады.
Сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды
жоспарлау және жүргізу кезінде қолданылатын
тәуекелдерді басқарудың үлгі жүйесіне
1-қосымша
Стратегиялық жоспарын әзірлейтін мемлекеттiк органдарын тәуекел топтарына жатқызу жөніндегі
ӨЛШЕМДЕР ТІЗБЕСІ
Р/с
Көрсеткiштер атауы
Тәуекел топтары
жоғары дәрежелі
орташа дәрежелi
ең төмен дәрежелi
1
Стратегиялық жоспардың орындаушысы
жоғары дәрежелі
орташа дәрежелі
ең төмен дәрежелі
2
Қол жеткізілмеген нысаналы индикаторлардың олардың жалпы санына шаққандағы үлесі, %-бен
> 4
2-3
< 1
3
Нәтиженің қол жеткізілмеген көрсеткіштерінің олардың жалпы санына шаққандағы үлесі, %-бен
> 4
2-3
< 1
4
Орындалмаған іс-шаралардың олардың жалпы санына шаққандағы үлесі, %-бен
> 4
2-3
< 1
5
Мемлекеттік органмен іске асырылып жатқан бюджеттік бағдарламалардың саны
> 20
10-20
< 10
6
Жалпы санына шаққанда бастапқыда бекітілген стратегиялық жоспарда көзделген бюджеттік бағдарламалардың қол жеткізбеген тікелей нәтиженің көрсеткіштерінің үлесі, %-бен
> 7
6-5
< 5
7
Жалпы санына шаққанда бастапқыда бекітілген стратегиялық жоспарда көзделген бюджеттік бағдарламалардың қол жеткізбеген түпкілікті нәтиженің көрсеткіштерінің үлесі, %-бен
> 7
6-5
< 5
8
Стратегиялық жоспарға енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың жиілігі
> 5
5
< 5
9
Мемлекеттiк мекеменi қаржыландырудың жылдық көлемi, млн. тенге*
10
Есепті кезеңде бюджеттің жалпы көлеміне шаққанда даму бюджетінің үлесі, %-бен
> 30
25-30
< 15
11
Соңғы екі жылда бөлінген бюджет қаражатының жалпы көлеміне шаққанда тақырыптық бақылаумен қамтылған бюджет қаражатының үлесі, %-бен
< 30
30-60
> 60
12
Бұрынғы кезеңмен салыстырғанда қаржыландыру көлемiнiң өсуi/төмендеуi, %-бен
>/= 15
>/= 10
>/=/<0
13
Уақтылы іске асырылмаған бюджеттік инвестициялық жобалардың олардың жалпы санына шаққандағы үлесі
> 10
7-8
< 5
14
Осы мемлекеттік органмен іске асырып отырған бюджеттік инвестициялық жобалардың саны
</= 96
</= 99
</= 100
15
Тиiстi кезеңнiң шығыстар көлемiне шаққандағы бұрынғы бақылаумен анықталған қаржылық бұзушылықтардың ауқымы, %-бен
> 5
2-5
< 2
16
Бұрынғы кезеңмен салыстырғанда дебиторлық берешек көлемiнiң өсуi/төмендеуi, %-бен
>/= 10
>/= 5
>/= 0
17
Қызметкерлердiң жалпы санына шаққандағы кадрлардың тұрақтамаушылығы, %-бен
>/= 30
>/=10
>/=/<0
18
Соңғы жүргiзiлген кешенді тексерудiң күнi, жылы
>/= 10
>/= 5
>/= 0
19
Бақылау органының ұсынымдарын орындау, %-бен
>/= 3
>/= 2
>/=/<1
20
</= 60
</= 80
</= 100
* бұл өлшем бойынша, осы облыстың, ауданның бюджет қаражаты көлеміне сүйене отырып, тексеру комиссиялары өз бетінше екі мәнді: біреуін – облыстық деңгей үшін, екіншісін – аудандық деңгей үшін айқындайды.
Сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды
жоспарлау және жүргізу кезінде қолданылатын
тәуекелдерді басқарудың үлгі жүйесіне
2-қосымша
Стратегиялық жоспарын әзірлейтін мемлекеттiк
органдарын тәуекел топтарына жатқызу жөніндегі
ӨЛШЕМДЕР ТІЗБЕСІ
Р/с
Көрсеткiштер атауы
Тәуекел топтары
жоғары дәрежелі
орташа дәрежелі
ең төмен дәрежелі
1
Мемлекеттiк мекеменi қаржыландырудың жылдық көлемi*
2
Есепті кезеңде бюджеттің жалпы көлеміне шаққанда даму бюджетінің үлесі, %-бен
> 30
25-30
< 15
3
Соңғы екі жылда бөлінген бюджет қаражатының жалпы көлеміне шаққанда тақырыптық бақылаумен қамтылған бюджет қаражатының үлесі, %-бен
< 30
30-60
> 60
4
Бұрынғы кезеңмен салыстырғанда қаржыландыру көлемiнiң өсуi/төмендеуi, %-бен
>/= 15
>/= 10
>/=/<0
5
Уақтылы іске асырылмаған бюджеттік инвестициялық жобалардың олардың жалпы санына шаққандағы үлесі
> 10
7-8
< 5
6
Кезеңнiң соңында бюджет қаражатының игерiлуi, %-бен
</= 96
</= 99
</= 100
7
Осы мемлекеттік мекемелердің іске асырып отырған бюджеттік инвестициялық жобалардың саны
> 5
2-5
< 2
8
Тиiстi кезеңнiң шығыстар көлемiне шаққандағы бұрынғы бақылаумен анықталған қаржылық бұзушылықтардың ауқымы, %-бен
>/= 10
>/= 5
>/= 0
9
Бұрынғы кезеңмен салыстырғанда дебиторлық берешек көлемiнiң өсуi/төмендеуi, %-бен
>/= 30
>/=10
>/=/<0
10
Қызметкерлердiң жалпы санына шаққандағы кадрлардың тұрақтамаушылығы, %-бен
>/= 10
>/= 5
>/= 0
11
Соңғы жүргiзiлген кешенді тексерудiң күнi, жылы
>/= 3
>/= 2
>/=/<1
12
Бақылау органының ұсынымдарын орындау, %-бен
</= 60
</= 80
</= 100
Сыртқы мемлекеттiк қаржылық бақылауды
жоспарлау және жүргiзу кезiнде қолданылатын
тәуекелдердi басқарудың үлгi жүйесіне
3-қосымша
Республикалық/ жергілікті бюджетке түсімдердің толықтығы мен
уақтылылығын қамтамасыз ету бойынша қызметті жүзеге асыратын
мемлекеттік органдарды (салық органдары) тәуекел топтарына жатқызу жөніндегі
ӨЛШЕМДЕР ТІЗБЕСІ
Р/с
Көрсеткіштер атауы
Тәуекел топтары
жоғары дәрежелі
орташа дәрежелі
ең төмен дәрежелі
1.
Жергілікті бюджетке кірістер бойынша түсімдер жоспарының орындалмауы, көздер саны
>/= 4
>=2
>/=0
2.
Түсімдердің жалпы санына шаққанда жергілікті бюджетке берешектің үлесі, %
> 10
5-10
<5
3.
Бұрынғы кезеңмен салыстырғанда жергілікті бюджетке берешектің өсуі, %
</= 15
</= 10
</=0
4.
Бұрынғы жылдың осындай кезеңімен салыстырғанда жергілікті бюджетке кірістер бойынша түсімдердің төмендеуі, көздер саны
>/= 2
>/= 1
>/=0
5.
Есепті кезеңде жергілікті бюджетке түскен салықтық және салықтық емес түсімдердің көлемі, млн. теңге
>/= 500
>/= 300
>/=/<100
6.
Есепті кезеңде жергілікті бюджеттің орындалуы, %
</= 120
</=115
>/= 110
7.
Бұрынғы есепті кезеңмен салыстырғанда түсімдер өсімінің қарқыны, %
</= 107
</=115
>/=125
8.
Бұрынғы есепті кезеңмен салыстырғанда бересі өсімінің қарқыны, %
>/=100
>/=50
>/=/<0
9.
Бұрынғы есепті кезеңмен салыстырғанда артық төлемдер өсімінің қарқыны, %
>/=100
>/=50
>/=/<0
10.
Салықтық тексерулердің актілері бойынша қосымша есептелген сомаларды өндіріп алудың пайызы, %
</=90
</=95
</=100
11.
Мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының соңғы тексеруінің күні, жылы
>/=2
>/=1
бір жылдан кем
12.
Анықталған бұзушылықтар сомасы, млн. теңге
>/= 1,0
>/=0,5
>/= 0
13.
Бақылау органының ұсынымдарын орындау, %-бен
</=90
</=95
</=100
Сыртқы мемлекеттiк қаржылық бақылауды
жоспарлау және жүргiзу кезiнде қолданылатын
тәуекелдердi басқарудың үлгi жүйесіне
4-қосымша
Республикалық/ жергілікті бюджетке түсімдердің толықтығы мен
уақтылылығын қамтамасыз ету бойынша қызметті жүзеге асыратын
мемлекеттік органдарды (салық органдарын қоспағанда) тәуекел
топтарына жатқызу жөніндегі
ӨЛШЕМДЕР ТІЗБЕСІ
Р/с
Көрсеткіштер атауы
Тәуекел топтары
жоғары дәрежелі
орташа дәрежелі
ең төмен дәрежелі
1
Жергілікті бюджетке берешек,
млн. теңге *
2
Қызметкерлердiң жалпы санына шаққандағы кадрлардың тұрақтамаушылығы, %-бен
>/= 10
>/= 5
>/= 0
3
Мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының соңғы тексеруінің күні, жылы
>/=2
>/=1
бір жылдан кем
4
Анықталған бұзушылықтар сомасы, млн. теңге
>/= 1,0
>/=0,5
>/= 0
5
Бақылау органының ұсынымдарын орындау, %-бен
</=90
</=95
</=100
* осы өлшем бойынша тексеру комиссиялары өз бетінше екі шаманы: біреуін – облыстық деңгей үшін, екіншісін – аудандық деңгей үшін айқындайды.
Сыртқы мемлекеттiк қаржылық бақылауды
жоспарлау және жүргiзу кезiнде қолданылатын
тәуекелдердi басқарудың үлгi жүйесіне
5-қосымша
Бағдарламалық құжаттарды (мемлекеттік және оларды іске асыру
бойынша әзірленген салалық бағдарламаларды) тәуекел топтарына жатқызу жөніндегі
ӨЛШЕМДЕР ТІЗБЕСІ
Р/с
Көрсеткіштердің атауы
Тәуекел топтары
Көрсеткіштердің сипаттамасы
жоғары дәрежелі
орташа дәрежелі
ең төмен дәрежелі
1
Қаржыландыру көлемі, млрд. теңге *
Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлігі есептерінің нормативтік-құқықтық актілерден ақпарат
2
Бағдарламалық құжаттың негізгі орындаушысы
жоғары дәрежеліден
орташа дәрежелі
ең төмен дәрежелі
Бағдарламалық құжат паспортынан ақпарат
3
Бағдарламалық құжат бойынша іс-шараларды орындау мақсатында іске асырылатын бюджеттік бағдарламалардың саны
> 20
10-20
< 10
Қаржы Министрлігінің ақпараты
4
Бағдарламалық құжат бойынша іс-шараларды орындау мақсатында іске асырылатын бюджеттік инвестициялық жобалар саны
> 20
10-20
< 10
Қаржы Министрлігінің ақпараты
5
Уақтылы іске асырылмаған бюджеттік инвестициялық жобалардың олардың жалпы санына шаққандағы үлесі
> 10
5-10
< 5
Қаржы Министрлігінің ақпараты
6
Қол жеткізілмеген нысаналы индикаторлардың олардың жалпы санына шаққандағы үлесі
> 10
5-10
< 5
Жыл қорытындысы бойынша мемлекеттік және оларды іске асыру бойынша әзірленген салалық бағдарламалардың іске асырылуы туралы есептерден Экономикалық даму және сауда министрлігінің ақпараты
7
Қол жеткізілмеген көрсеткіш нәтижелерінің олардың жалпы санына шаққандағы үлесі
> 10
5-10
< 5
Жыл қорытындысы бойынша мемлекеттік және оларды іске асыру бойынша әзірленген салалық бағдарламалардың іске асырылуы туралы есептерден Экономикалық даму және сауда министрлігінің ақпараты
8
Орындалмаған іс-шаралардың олардың жалпы санына шаққандағы үлесі
> 10
5-10
< 5
Жыл қорытындысы бойынша мемлекеттік және оларды іске асыру бойынша әзірленген салалық бағдарламалардың іске асырылуы туралы есептерден Экономикалық даму және сауда министрлігінің ақпараты
9
Бағдарламаны іске асыруға тартылған мемлекеттік органдардың саны
> 10
5-10
<5
Жыл қорытындысы бойынша мемлекеттік және оларды іске асыру бойынша әзірленген салалық бағдарламалардың іске асырылуы туралы есептерден Экономикалық даму және сауда министрлігінің ақпараты
10
Қаржыландыру көзі (республикалық бюджеттен қаржыландыру үлесі)
> 60

20-60
< 20
Информация от Министерства экономики и бюджетного планирования из отчетов о реализации государственных и отраслевых программ, разработанных в ее реализацию по итогам года
11
Количество реализуемых мероприятий в рамках программного документа
> 30
15-30
< 15
Информация от Министерства экономики и бюджетного планирования из отчетов о реализации государственных и отраслевых программ, разработанных в ее реализацию по итогам года
* данный блок используется только Счетным комитетом
**по данному критерию пороговые значения определяются Счетным комитетом самостоятельно
Приложение 6
к Типовой системе управления рисками,
которая применяется при планировании
и проведении внешнего
государственного финансового контроля
ПЕРЕЧЕНЬ КРИТЕРИЕВ
по отнесению субъектов квазигосударственного
сектора к группам риска
№ п/п
Наименование показателей
Группы риска
высокой степени
средней степени
минимальной степени
1.
Объем средств, выделенных из государственного бюджета*
2.
Рост/снижение размера уставного капитала, в %
>/= 15
</= -15
>/= 10
</= -10
>/= 0
</= 0
3.
Наличие дочерних и ассоциированных организаций, в единицах
>/=5
>/=2
>/=0
4.
Рост/снижение прибыли по сравнению с предыдущим периодом, в %
</= 0
</=10
> 10
5.
Доля административных расходов от общего объема расходов, в %
>/= 30
>/= 20
>/=/< 10
6.
Объем выплаченных дивидендов от прибыли, в %
>/= 0
</= 10
>/= 10
>/= 50
7.
Дата проведения последней проверки, год
>/= 3
>/= 2
>/=/<1
8.
Исполнение рекомендаций органа контроля, в %
</= 60
</= 80
</= 100
* по данному критерию ревизионными комиссиями самостоятельно определяются два значения:
один – для областного уровня, второй – для районного уровня
Приложение 7
к Типовой системе управления рисками,
которая применяется при планировании
и проведении внешнего
государственного финансового контроля
Анализ полноты охвата тематическими
контрольными мероприятиями органов государственного
финансового контроля за два года
(в разрезе каждого государственного органа)
тыс. тенге
№ Б/п
001
Наименование бюджетных программ
20хх год
20хх год
002
003
004
005
006
общий объем бюджетных средств, выделенных за последние два года
объем бюджетных средств, охваченный контролем органа контроля
№ бюджетной программы из
заключения:
Примечание: охваченные тематическим контролем органа контроля бюджетные программы заливаются красным цветом. Охваченные тематическим контролем Комитета финансового контроля Министерства финансов Республики Казахстан и его территориальных подразделений бюджетные программы заливаются желтым цветом Бюджетные программы, не охваченные контролем заливаются голубым цветом.
Приложение 8
к Типовой системе управления рисками,
которая применяется при планировании
и проведении внешнего
государственного финансового контроля
Анализ полноты охвата государственных органов
тематическими контрольными мероприятиями органов
государственного финансового контроля за два года
(сводная по всем государственным органам)
тыс. тенге
№ п/п
Наименование государственного органа
% охвата контролем бюджетных средств, выделенных за два года

20-60
<20
Жыл қорытындысы бойынша мемлекеттік және оларды іске асыру бойынша әзірленген салалық бағдарламалардың іске асырылуы туралы есептерден Экономикалық даму және сауда министрлігінің ақпараты
11
Бағдарламалық құжат шеңберінде іске асырылатын іс-шаралар саны
> 30
15-30
< 15
Жыл қорытындысы бойынша мемлекеттік және оларды іске асыру бойынша әзірленген салалық бағдарламалардың іске асырылуы туралы есептерден Экономикалық даму және сауда министрлігінің ақпараты
* осы блок теқ қана Есеп комитетімен пайданалады.
** осы өлшем бойынша Есеп комитеті өз бетінше айқындайды.
Сыртқы мемлекеттiк қаржылық бақылауды
жоспарлау және жүргiзу кезiнде қолданылатын
тәуекелдердi басқарудың үлгi жүйесіне
6-қосымша
Квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiн тәуекел топтарына жатқызу жөнiндегi
ӨЛШЕМДЕР ТIЗБЕСI
Р/с
Көрсеткіштер атауы
Тәуекел топтары
жоғары дәрежелі
орташа дәрежелі
ең төмен дәрежелі
1.
Мемлекеттік бюджеттен бөлінген қаражаттың көлемі*
2.
Жарғылық капитал мөлшерінің өсуі/төмендеуі, %-бен
>/= 15
</= -15
>/= 10
</= -10
>/= 0
</= 0
3.
Еншілес және қауымдастырылған ұйымдардың бар-жоғы, бірлік
>/=5
>/=2
>/=0
4.
Бұрынғы кезеңмен салыстырғанда табыстың өсуі/төмендеуі, %-бен
</= 0
</=10
> 10
5.
Шығыстардың жалпы көлеміне шаққанда әкімшілік шығыстардың үлесі, %-бен
>/=30
>/= 20
>/=/<10
6.
Табыстан төленген дивидендтердің көлемі, %-бен
>/= 0
</= 10
>/= 10
>/= 50
7.
Соңғы тексерудің жүргізілген күні, жылы
>/= 3
>/= 2
>/=/<1
8.
Бақылау органының ұсынымдарын орындау, %-бен
</= 60
</= 80
</= 100
* осы өлшем бойынша тексеру комиссиялары өз бетінше екі шаманы: біреуін – облыстық деңгей үшін, екіншісін – аудандық деңгей үшін айқындайды.
Сыртқы мемлекеттiк қаржылық бақылауды
жоспарлау және жүргiзу кезiнде қолданылатын
тәуекелдердi басқарудың үлгi жүйесіне
7-қосымша
Мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының екі жыл ішіндегі
тақырыптық бақылау іс-шараларымен қамтудың толықтығын талдау
(әрбір мемлекеттік орган бөлінісінде)
мың теңге
Б/б
Бюджеттік бағдарламалардың атауы
20хх жылы
20хх жылы
001
002
003
004
005
006
соңғы екі жылда бөлінген бюджет қаражатының жалпы көлемі
бақылау органының бақылауымен қамтылған бюджет қаражатының көлемі
Қорытындыдан бюджеттік бағдарламаның №:
Ескерту: бақылау органының тақырыптық бақылауымен қамтылған бюджеттік бағдарламалар қызыл түспен боялады. Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлігінің Қаржылық бақылау комитетінің және оның аумақтық бөлімшелерінің тақырыптық бақылауымен қамтылған бюджеттік бағдарламалар сары түспен боялады. Бақылаумен қамтылмаған бюджеттік бағдарламалар көгілдір түспен боялады.
Сыртқы мемлекеттiк қаржылық бақылауды
жоспарлау және жүргiзу кезiнде қолданылатын
тәуекелдердi басқарудың үлгi жүйесіне
8-қосымша
Мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының екі жыл ішіндегі
тақырыптық бақылау іс-шараларымен мемлекеттік органдарды
қамтуының толықтығын талдау
(барлық мемлекеттік органдар бойынша жиынтық)
мың теңге
Р/с
Мемлекеттік органның атауы
Соңғы екі жылда бөлінген бюджет қаражатын бақылаумен қамтудың %-ы