Об утверждении Методики оценки эффективности правового обеспечения государственных органов
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 9 апреля 2013 года № 120. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 апреля 2013 года № 8406. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 662
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 31.12. декабря 2015 года № 662.
Согласно пункту 49-4 Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику оценки эффективности правового обеспечения государственных органов.
2. Департаментам законодательства, подзаконных актов, регистрации нормативных правовых актов, по защите имущественных прав государства Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить исполнение настоящего Приказа.
3. Настоящий Приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации.
Министр                                    Б. Имашев
Утверждена
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 9 апреля 2013 года № 120
Методика
оценки эффективности правового обеспечения
государственных органов
Сноска. Методика в редакции приказа Министра юстиции РК от 20.11.2014 № 325.
1. Общие положения
1. Настоящая Методика оценки эффективности правового обеспечения государственных органов (далее – Методика) предназначена для определения эффективности деятельности в правовом обеспечении оцениваемых центральных государственных органов и их ведомств, а также местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы и Министерства юстиции Республики Казахстан.
2. Оценка эффективности правового обеспечения центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы (далее – Оценка) проводится Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – Уполномоченный орган).
Оценка в отношении Уполномоченного органа осуществляется Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан.
Для проведения Оценки Уполномоченным органом создается Рабочая группа из числа должностных лиц.
3. Оценка осуществляется ежегодно по итогам отчетного (календарного) года согласно Графику проведения ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, утверждаемому Администрацией Президента Республики Казахстан (далее - График оценки).

Мемлекеттік органдарды құқықтық қамтамасыз етудің тиімділігін бағалау әдiстемесiн бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2013 жылғы 09 сәуірдегі № 120 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 09 сәуірде № 8406 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 662 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 31.12.2015 № 662 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесінің 49-4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік органдарды құқықтық қамтамасыз етудің тиімділігін бағалау әдiстемесi бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің заңнама, заңға тәуелді актілер, нормативтік құқықтық актілерді тіркеу, мемлекеттің мүліктік құқықтарын қорғау департаменттері осы Бұйрықтың орындалуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оның мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр                                          Б. Имашев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2013 жылғы 9 сәуірдегі
№ 120 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік органдарды құқықтық қамтамасыз етудің
тиімділігін бағалау әдiстемесi
Ескерту. Әдістеме жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2014.11.20 № 325 бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік органдарды құқықтық қамтамасыз етудің тиімділігін бағалау әдiстемесi (бұдан әрі – Әдiстеме) бағаланатын орталық мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволарының, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің құқықтық қамтамасыз етілуіндегі қызметінің тиімділігін айқындауға арналған.
2. Орталық мемлекеттік және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының құқықтық қамтамасыз етілуінің тиімділігін бағалауды (бұдан әрі – Бағалау) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі (бұдан әрі – Уәкілетті орган) жүргізеді.
Уәкілетті органға қатысты бағалауды Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі жүзеге асырады.
Бағалауды жүргізу үшін Уәкілетті орган лауазымды адамдар арасынан Жұмыс тобын құрады.
3. Бағалау жыл сайын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі бекітетін Орталық мемлекеттік және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігіне жыл сайынғы бағалау жүргізу кестесіне (бұдан әрі – Бағалау кестесі) сәйкес есептiк (күнтiзбелiк) жылдың қорытындылары бойынша жүзеге асырылады.

4. Информация для проведения оценки представляется на электронных и бумажных носителях Уполномоченным органом в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан, центральными государственными органами в Уполномоченный орган, аппаратами акимов областей, города республиканского значения, столицы в территориальные подразделения органов юстиции областей, города республиканского значения, столицы согласно Графика оценки.
5. Оценка осуществляется на основании данных, имеющихся у Уполномоченного органа, а также по результатам анализа представленной информации согласно приложениям 3-4 к Методике.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра юстиции РК от 25.08.2015 № 468.
6. Заключения о результатах оценки центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы (далее – государственные органы), представляются в уполномоченный орган по государственному планированию.
7. Заключение о результатах оценки Уполномоченного органа, подготовленное Канцелярией Премьер-Министра, представляется в уполномоченный орган по государственному планированию.
8. Заключение о результатах оценки эффективности правового обеспечения государственных органов готовится по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике.
2. Методика проведения оценки
9. Оценка осуществляется по следующим критериям:
1) качество нормотворческой деятельности государственных органов/Уполномоченного органа;
2) правовой мониторинг нормативных правовых актов (далее - НПА);
3) оценка государственного органа по претензионно-исковой работе.
10. По каждому критерию определены показатели, в соответствии с которыми выставляется соответствующий балл. Каждый из критериев и показателей для оценки эффективности правового обеспечения государственных органов/Уполномоченного органа имеют соответствующие баллы согласно приложению 2 к настоящей Методике.
Баллы проставлены с учетом степени значимости критериев по правовому обеспечению государственных органов.
11. При оценке критерия «Качество нормотворческой деятельности государственных органов/Уполномоченного органа учитываются:
1) соблюдение сроков внесения законопроектов, предусмотренных планом законопроектных работ в Министерство юстиции, Канцелярию Премьер-Министра и Мажилис Парламента, внесения проектов указов Президента и постановлений Правительства в Канцелярию Премьер-Министра, нормативных правовых актов на государственную регистрацию (принятия правовых актов), необходимых для реализации законодательных актов;
2) количество возвращенных на доработку проектов указов Президента и постановлений Правительства, отказанных в государственной регистрации НПА по результатам юридической экспертизы Уполномоченным органом (для Уполномоченного органа – количество согласованных Уполномоченным органом и принятых в оцениваемом периоде нормативных указов Президента Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан, зарегистрированных НПА Уполномоченным органом, измененных либо признанных утратившими силу на основании актов прокурорского надзора или в судебном порядке, в связи с некачественно проведенной юридической экспертизой на момент государственной регистрации (согласования) в оцениваемом периоде).

4. Бағалау жүргізу үшін ақпаратты Бағалау кестесіне сәйкес Уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне, орталық мемлекеттік органдар Уәкілетті органға, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімдері аппараттары облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әділет органдарының аумақтық бөлімшелеріне электрондық және қағазжеткізгіштерде ұсынады.
5. Бағалау Уәкілетті органның деректерінің негізінде, сондай-ақ Әдістеменің 3-4-қосымшасына сәйкес ұсынылған ақпаратты талдау нәтижелері бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 25.08.2015 № 468 бұйрығымен.
6. Орталық мемлекеттік органдардың және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының (бұдан әрі – мемлекеттік органдар) бағалау нәтижелері туралы қорытындылары мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға ұсынылады.
7. Премьер-Министрдің Кеңсесі дайындаған Уәкілетті органды бағалау нәтижелері туралы қорытынды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға ұсынылады.
8. Мемлекеттік органдарды құқықтық қамтамасыз ету тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды осы Әдістеменің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша дайындалады.
2. Бағалау жүргізу әдістемесі
9. Бағалау мынадай критерийлер бойынша жүзеге асырылады:
1) мемлекеттік органдардың/Уәкілетті органның норма шығармашылығы қызметінің сапасы;
2) нормативтік құқықтық актілердің (бұдан әрі – НҚА) құқықтық мониторингі;
3) мемлекеттік органды наразылық-талап қою жұмысы бойынша бағалау.
10. Әрбір критерий бойынша көрсеткіштер анықталады, оларға сәйкес тиісті балл қойылады. Критерийлер мен көрсеткіштердің әрқайсысының мемлекеттік органдардың/Уәкілетті органның құқықтық қамтамасыз етілу тиімділігін бағалау үшін осы Әдістеменің 2-қосымшасына сәйкес тиісті балы болады.
Балл мемлекеттік органдардың құқықтық қамтамасыз етілуі бойынша критерийлердің маңыздылығы дәрежесін ескере отырып қойылған.
11. «Мемлекеттік органдардың/Уәкілетті органның норма шығарушылығы қызметінің сапасы» критерийін бағалау кезінде:
«1) заң жобалау жұмыстары жоспарында көзделген заң жобаларын Әділет министрлігіне, Премьер-Министрдің Кеңсесіне және Парламентке енгізу, Президент жарлықтары мен Үкімет қаулыларының жобаларын Премьер-Министрдің Кеңсесіне заңнамалық актілерді қабылдауға қажетті іске асыруда нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеуге енгізу (құқықтық актілерді қабылдау) мерзімдерді сақтау;
2) Уәкілетті органның заң сараптамасы нәтижелері бойынша мемлекеттік тіркеуден бас тартылған НҚА, пысықтауға қайтарылған Президент жарлықтары мен Үкімет қаулыларының жобаларының саны (Уәкілетті орган үшін – Уәкілетті органмен келісілген және бағаланатын кезеңде қабылданған Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік жарлықтарының және Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулыларының, бағаланатын кезеңде мемлекеттік тіркеу (келісу) кезінде сапасыз жүргізілген заң сараптамасына байланысты, прокурорлық қадағалау актілері негізінде немесе сот тәртібімен өзгертілген не күші жойылды деп танылған Уәкілетті орган тіркеген НҚА саны) ескеріледі.

Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра юстиции РК от 25.08.2015 № 468.
12. При оценке критерия «правовой мониторинг НПА» учитываются:
1) принятые меры по результатам проведенного мониторинга НПА;
2) доля измененных, утративших силу НПА по актам органов прокуратуры, суда, и юстиции, а также жалобам юридических и физических лиц (для Уполномоченного органа - доля измененных, утративших силу НПА по актам прокурорского реагирования и (или) судебным решениям, жалобам юридических и физических лиц, разработанных (принятых) Уполномоченным органом).
13. При оценке критерия «оценка государственного органа по претензионно-исковой работе» учитывается следующие показатели:
1) «Доля удовлетворенных, частично удовлетворенных исков, по делам, инициированным государственным органом»;
2) «Доля удовлетворенных, частично удовлетворенных исков, по делам, инициированным против государственного органа»;
3) «Эффект воздействия на государственный бюджет».
3. Оценка по критерию «Качество нормотворческой
деятельности государственных органов/Уполномоченного органа»
14. Оценка по данному критерию рассчитывается по следующей формуле:
К1 = Р1+Р2
где К1 – оценка государственного органа/Уполномоченного органа по данному критерию;
Р1 – показатель «соблюдение сроков разработки и внесения законопроектов, предусмотренных планом законопроектных работ, разработки и внесения проектов Указов и постановлений Правительства в Канцелярию Премьер-Министра, принятия подзаконных актов в реализацию законодательных актов»;
Р2 – показатель «Доля возвращенных на доработку проектов подзаконных актов, отказанных в государственной регистрации НПА по результатам юридической экспертизы Уполномоченным органом (для Уполномоченного органа – доля согласованных Уполномоченным органом и принятых в оцениваемом периоде нормативных указов Президента Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан, зарегистрированных НПА Уполномоченным органом, в связи с некачественно проведенной юридической экспертизой на момент государственной регистрации в оцениваемом периоде, измененных либо признанных утратившими силу на основании актов прокурорского реагирования или в судебном порядке)».
Максимальное значение по данному критерию составляет 50 баллов.
15. Значение показателя «Соблюдение сроков внесения законопроектов, предусмотренных планом законопроектных работ, в Министерство юстиции, Канцелярию Премьер-Министра и Парламент, внесения проектов указов Президента и постановлений Правительства в Канцелярию Премьер-Министра, нормативных правовых актов на государственную регистрацию (принятия правовых актов), необходимых для реализации законодательных актов» определяется по следующей формуле:

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 25.08.2015 № 468 бұйрығымен.
12. «НҚА-ның құқықтық мониторингі» критерийін бағалау кезінде:
1) жүргізілген НҚА мониторингі нәтижелері бойынша қолданылған шаралар;
2) прокуратура, сот және әділет органдарының актілері, сондай-ақ заңды және жеке тұлғалардың шағымдары бойынша өзгертілген, күші жойылған НҚА үлесі (Уәкілетті орган үшін - Уәкілетті орган әзірлеген (қабылдаған), прокурорлық ден қою актілері және (немесе) сот шешімдері, заңды және жеке тұлғалардың шағымдары бойынша өзгертілген, күші жойылған НҚА үлесі) ескеріледі.
13. «Мемлекеттік органның наразылық-талап қою жұмысы бойынша бағалау» критерийін бағалау кезінде мынадай көрсеткіштер:
1) «Мемлекеттік орган бастамашылық жасаған істер бойынша қанағаттандырылған, ішінара қанағаттандырылған талап қоюлардың үлесі» көрсеткіші;
2) «Мемлекеттік органға қарсы бастамашылық жасалған істер бойынша қанағаттандырылған, ішінара қанағаттандырылған талап қоюлардың үлесі» көрсеткіші;
3) «Мемлекеттік бюджетке әсер ету тиімділігі» ескеріледі.
3. «Мемлекеттік органдардың/Уәкілетті органның норма
шығармашылығы қызметінің сапасы» өлшемі бойынша бағалау
14. Осы өлшем бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
К1=Р1+Р2
мұнда К1 – осы өлшем бойынша мемлекеттік органды/Уәкілетті органды бағалау;
Р1 – «Заң жобалау жұмыстары жоспарында көзделген заң жобаларын әзірлеу және енгізу, Жарлықтар мен Үкімет қаулылары жобаларын әзірлеу және Премьер-Министр Кеңсесіне енгізу, заңнамалық актілерді іске асыруда заңға тәуелді НҚА-ны уақтылы қабылдау мерзімдерін сақтау» көрсеткіші;
Р2 – «Уәкілетті органның заң сараптамасы нәтижелері бойынша мемлекеттік тіркеуден бас тартылған, пысықтауға қайтарылған заңға тәуелді актілер жобаларының НҚА үлесі (Уәкілетті орган үшін – Уәкілетті органмен келісілген және бағаланатын кезеңде қабылданған Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік жарлықтарының және Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулыларының, Уәкілетті орган бағаланатын кезеңде мемлекеттік тіркеу сәтінде сапасыз жүргізілген заң сараптамасымен байланысты прокурорлық ден қою актілері негізінде немесе сот тәртібімен өзгертілген не күші жойылды деп танылған тіркелген НҚА үлесі)» көрсеткіші.
Осы өлшем бойынша ең жоғары мәнді 50 балл құрайды.
15. Заң жобалау жұмыстары жоспарында көзделген заң жобаларын Әділет министрлігіне, Премьер-Министрдің Кеңсесіне және Парламентке енгізу, Президент жарлықтары мен Үкімет қаулылары жобаларын және Премьер-Министр Кеңсесіне енгізу, заңнамалық актілерді іске асыруда нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеуге енгізу (құқықтық актілерді қабылдау) мерзімдерін сақтау» көрсеткішінің мәні мынадай формула бойынша анықталады:

Р1 = (к1*(1-а/в))+(к2*(1-с/d))
где Р1 - значение данного показателя;
k1 – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению, равный 5;
k2 – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению, равный 5;
а – количество проектов законов, по которым государственным органом нарушены сроки представления в Министерство, Канцелярию Премьер-Министра и Парламент, установленные в Плане законопроектных работ;
с - количество несвоевременно внесенных в Канцелярию Премьер-Министра проектов указов Президента и постановлений Правительства, а также на государственную регистрацию НПА и непринятых правовых актов;
b – общее количество проектов законов, разработанных согласно Плану законопроектных работ;
d - общее количество подзаконных НПА, подлежащих внесению в КПМ (на государственную регистрацию) и принятию правовых актов государственным органом/Уполномоченным органом в отчетном периоде.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра юстиции РК от 25.08.2015 № 468.
16. Под соблюдением сроков, предусмотренных Планом законопроектных работ, понимается своевременность разработки и внесения законопроекта в соответствии с Правилами организации законопроектной работы в уполномоченных органах Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 августа 2003 года № 840: в Министерство юстиции до первого числа месяца, Правительство в срок до 20 числа месяца, на рассмотрение Парламента в срок до последнего числа месяца, определенных Планом законопроектных работ.
Соблюдение сроков внесения в Канцелярию Премьер-Министра проектов указов Президента и постановлений Правительства, а также на государственную регистрацию НПА и принятия правовых актов для реализации законодательных актов определяется в соответствии со сроками, предусмотренными Регламентом Правительства Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года № 1300 (далее - Регламент).
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра юстиции РК от 25.08.2015 № 468.
17. Источником информации по подзаконным НПА и правовым актам является ежемесячная отчетная информация государственных органов, предоставляемая согласно пункту 114 Регламента.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра юстиции РК от 25.08.2015 № 468.
Источником информации по подзаконным НПА являются Планы мероприятий по реализации законодательных актов, утверждаемые распоряжениями Премьер-Министра.
18. Исключен приказом Министра юстиции РК от 25.08.2015 № 468.

Р1= (к1*(1-а/в))+(к2*(1-с/d))
мұнда Р1 – осы көрсеткіштің мәні;
k1 – алынған нәтижелерді 5-ке тең үлестік мәнге келтіру коэффиценті;
k2 – алынған нәтижелерді 5-ке тең үлестік мәнге келтіру коэффиценті;
а – Заң жобалау жұмыстарының жоспарында Әділет министрлігіне, Премьер-Министрдің Кеңсесіне және Парламентке ұсыну мерзімдерін мемлекеттік орган бұзған заң жобаларының саны;
c – уақтылы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесіне Президент жарлықтары мен Үкімет қаулыларының жобалары, мемлекеттік тіркеуге енгізілмеген НҚА және қабылданбаған құқықтық актілердің саны;
b – Заң жобалау жұмыстарының жоспарына сәйкес әзірленген заң жобаларының жалпы саны;
d - есептік кезеңде мемлекеттік орган/Уәкілетті орган Премьер-Министрдің кеңсесіне (мемлекеттік тіркеуге) құқықтық заңға тәуелді актілер енгізуге және қабылдауға тиіс құқықтық актілердің жалпы саны.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 25.08.2015 № 468 бұйрығымен.
16. Заң жобалау жұмыстары жоспарында көзделген мерзімдерді сақтау болып Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 21 тамыздағы № 840 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының уәкілетті органдарында Заң жобалау жұмысын ұйымдастыру ережесіне сәйкес заң уақтылы әзірлеу және енгізу: Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне айдың бірінші күніне дейін, Үкіметке айдың 20 дейінгі мерзімде, Парламенттің қарауына Заң жобалау жұмыстары жоспарында белгіленген айдын соңғы күніне дейінгі мерзімде енгізу ұғынылады.
Заңнамалық актілерді іске асыруда Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесіне Президент жарлықтары мен Үкімет қаулыларының жобаларын, сонымен қатар НҚА-ді мемлекеттік тіркеуге енгізу және құқықтық актілердің қабылдау мерзімдерін сақтау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 10 желтоқсандағы № 1300 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің Регламентінде (бұдан әрі – Регламент) көзделген мерзімдерге сәйкес белгіленеді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 25.08.2015 № 468 бұйрығымен.
17. Мемлекеттік органдардың Регламенттің 114-тармағына сәйкес ай сайын берілетін есептік ақпараты заңға тәуелді НҚА және құқықтық актілер бойынша ақпарат көзі болып табылады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 25.08.2015 № 468 бұйрығымен.
18. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 25.08.2015 № 468 бұйрығымен.

19. Значение показателя «Количество возвращенных на доработку проектов указов Президента и постановлений Правительства, отказанных в государственной регистрации НПА по результатам юридической экспертизы Уполномоченным органом (для Уполномоченного органа – количество согласованных Уполномоченным органом и принятых в оцениваемом периоде нормативных указов Президента Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан, зарегистрированных НПА Уполномоченным органом, измененных либо признанных утратившими силу на основании актов прокурорского надзора или в судебном порядке, в связи с некачественно проведенной юридической экспертизой на момент государственной регистрации (согласования) в оцениваемом периоде) определяется по следующей формуле:
Р2 = к*(1-а/в)
где Р2 – значение данного показателя;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению, равный 40;
а – количество возвращенных проектов указов Президента и постановлений Правительства, отказанных в государственной регистрации НПА государственных органов органами юстиции по результатам юридической экспертизы (для Уполномоченного органа – количество согласованных Уполномоченным органом и принятых в оцениваемом периоде нормативных указов Президента Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан, зарегистрированных НПА Уполномоченным органом, измененных либо признанных утратившими силу на основании актов прокурорского надзора или в судебном порядке, в связи с некачественно проведенной юридической экспертизой на момент государственной регистрации (согласования) в оцениваемом периоде);
b – общее количество проектов указов Президента и постановлений Правительства, поступивших на юридическую экспертизу, а также НПА на государственную регистрацию (для Уполномоченного органа – общее количество согласованных Уполномоченным органом в оцениваемом периоде проектов нормативных указов Президента и постановлений Правительства, а также общее количество зарегистрированных НПА в отчетном периоде).
В количестве согласованных в оцениваемом периоде нормативных указов Президента и постановлений Правительства, измененных либо признанных утратившими силу на основании актов прокурорского надзора или в судебном порядке, не учитываются акты, по которым были предприняты меры по приведению в соответствие (направлено письмо о выявлении либо разработан проект) до внесения акта прокурорского надзора либо до начала соответствующего судебного разбирательства.
Примечание: В количествах проектов указов Президента и постановлений Правительства, а также нормативных правовых актов поступивших на юридическую экспертизу (государственную регистрацию), и возвращенных на доработку (отказанных в государственной регистрации) считается каждый поступивший проект (нормативный правовой акт) независимо от количества их возврата (отказа).

19. Уәкілетті органның заң сараптамасы нәтижелері бойынша пысықтауға қайтарылған Президент жарлықтары мен Үкімет қаулылары жобаларының, мемлекеттік тіркеуден бас тартылған НҚА саны (Уәкілетті орган үшін – Уәкілетті органмен келісілген және бағаланатын кезеңде қабылданған Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік жарлықтарының және Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулыларының, бағаланатын кезеңде мемлекеттік тіркеу (келісу) кезінде сапасыз жүргізілген заң сараптамасына байланысты, прокурорлық қадағалау актілері негізінде немесе сот тәртібімен өзгертілген не күші жойылды деп танылған Уәкілетті орган тіркеген НҚА саны) көрсеткішінің мәні мынадай формула бойынша анықталады:
Р2=к* (1-а/в)
мұнда Р2 – осы көрсеткіштің мәні;
k – алынған нәтижелерді 40-қа тең болатын үлестік мәнге келтіру коэффициенті;
а – әділет органдарының заң сараптамасы нәтижелері бойынша қайтарылған Президент жарлықтары мен Үкімет қаулылары жобаларының, мемлекеттік органдардың мемлекеттік тіркеуден бас тартылған НҚА саны (Уәкілетті орган үшін – Уәкілетті органмен келісілген және бағаланатын кезеңде қабылданған Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік жарлықтарының және Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулыларының, бағаланатын кезеңде мемлекеттік тіркеу (келісу) кезінде сапасыз жүргізілген заң сараптамасына байланысты, прокурорлық қадағалау актілері негізінде немесе сот тәртібімен өзгертілген не күші жойылды деп танылған Уәкілетті орган тіркеген НҚА саны);
b – заң сараптамасына келіп түскен Президент жарлықтары және Үкімет қаулыларының жобаларының, сондай-ақ мемлекеттік тіркеуге келіп түскен НҚА жалпы саны (Уәкілетті орган үшін – Уәкілетті органмен бағаланатын кезеңде келісілген Президенттің нормативтік жарлықтары мен Үкімет қаулыларының жобалары, сондай-ақ есептік кезеңде тіркелген НҚА жалпы саны).
Бағаланатын кезеңде қабылданған, прокурорлық қадағалау актілері негізінде немесе сот тәртібінде өзгертілген не күші жойылды деп танылған Қазақстан Республикасы Президенті жарлықтарының және Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік қаулыларының санына прокурорлық қадағалау актілерін енгізгенге не тиісті сот талқылауы басталғанға дейін сәйкестендіру бойынша шаралар қабылданған (анықтау туралы хат жіберілген не жоба әзірленген) актілер есепке алынбайды.
«Ескертпе: Заң сараптамасына (мемлекеттік тіркеуге) келіп түскен Президент жарлықтары мен Үкімет қаулыларының жобаларының, сонымен бірге нормативтік құқықтық актілердің пысықтауға қайтарылған (тіркеуден бас тартылған) санында қайтарылған (бас тартылған) санына қарамастан әр түскен жоба (нормативтік құқықтық акт) саналады.

Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра юстиции РК от 25.08.2015 № 468.
4. Оценка по критерию «Правовой мониторинг НПА»
20. Оценка по данному критерию рассчитывается по следующей формуле:
К2=Р1+Р2
где К2 – оценка государственного органа/Уполномоченного органа по данному критерию;
Р1 – показатель «Принятые меры по результатам проведенного мониторинга НПА»;
Р2 – показатель «Доля измененных, утративших силу НПА по актам органов прокуратуры, суда и юстиции, а также жалобам юридических и физических лиц (для Уполномоченного органа - доля измененных, утративших силу НПА по актам прокурорского реагирования и (или) судебным решениям, жалобам юридических и физических лиц, разработанных (принятых) Уполномоченным органом).
Максимальное значение по данному критерию составляет 25 баллов.
21. Значение показателя «Принятые меры по результатам проведенного мониторинга НПА» рассчитывается по следующей формуле:
P1 = (a-(b-c))/a*100 %
где a – общее количество НПА в регулируемой сфере, в отношении которых проведен правовой мониторинг;
b – количество НПА, в которых выявлены противоречащие, неэффективно реализуемые, устаревшие нормы, в том числе коллизии, пробелы, избыточность бланкетных и отсылочных норм;
с – количество приведенных в соответствие НПА, из числа выявленных в ходе правового мониторинга:
по законодательным актам: количество законодательных актов из числа выявленных в ходе правового мониторинга, в отношении которых приняты меры в части приведения их в соответствие путем включения соответствующих законопроектов в План законопроектных работ (проект Плана законопроектных работ), разработки соответствующих законопроектов, проработки в рамках других законопроектов;
по НПА, подлежащим государственной регистрации: количество зарегистрированных в органах юстиции НПА, а также актов, признанных утратившими силу;
по проектам указов Президента и постановлений Правительства: количество принятых подзаконных актов из числа выявленных в ходе правового мониторинга.
Баллы по показателю присваиваются по следующей шкале:
100 % - 15 баллов;
от 90-99,9 % - 12 баллов;
от 80-89 % - 9 баллов;
от 70-79,9 % - 6 баллов;
от 60-69,9 % - 3 баллов;
ниже 59,9 % - 0 баллов.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра юстиции РК от 25.08.2015 № 468.
22. В случае непринятия оцениваемыми государственными органами соответствующих мер и (или) неприведения выявленных в ходе правового мониторинга актов в соответствие, значение баллов по данному показателю будет равно 0.
В случае приведения в соответствие менее 50 % от количества выявленных в ходе правового мониторинга актов, из балла, рассчитанного по данной формуле, вычитается 7,5 баллов.
Примечание:
Выявленные в ходе правового мониторинга акты не считаются не приведенными в соответствие законодательству (учитываются как приведенные) в следующих исключительных случаях:

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 25.08.2015 № 468 бұйрығымен.
4. «НҚА-ның құқықтық мониторингі» өлшемі бойынша бағалау
20. Осы өлшем бойынша бағалау мынадай формуламен есептеледі:
К2=Р1+Р2
мұнда К2 – осы өлшем бойынша мемлекеттік органды /Уәкілетті органды бағалау;
Р1 – «Жүргізілген НҚА мониторингі нәтижесі бойынша қабылданған шаралар» көрсеткіші;
Р2 – «Прокуратура, сот және әділет органдарының актілері, сондай-ақ заңды және жеке тұлғалардың шағымдары бойынша өзгертілген, күші жойылған НҚА үлесі (Уәкілетті орган үшін - Уәкілетті орган әзірлеген (қабылдаған), прокурорлық ден қою актілері және (немесе) сот шешімдері, заңды және жеке тұлғалардың шағымдары бойынша өзгертілген, күші жойылған НҚА үлесі)» көрсеткіші;
Осы өлшем бойынша ең жоғары мәнді 25 балл құрайды.
21. Жүргізілген НҚА мониторингі нәтижесі бойынша қабылданған шаралар» көрсеткішінің мәні мынадай формуламен есептеледі:
P1= (а-(b-c))/a*100%
мұнда a – құқықтық мониторинг жүргізілген, реттелетін саладағы НҚА-ның жалпы саны;
b – қайшы келетін, тиімді іске асырылмайтын, ескірген, соның ішінде коллизиялар, олқылықтар, бланкеттік және сілтемелік нормалар анықталған НҚА саны;
с – құқықтық мониторинг барысында анықталғандардың ішінен сәйкес келтірілген НҚА-ның саны;
заңнамалық актілер бойынша: Заң жобалау жұмыстарының жоспарына (Заң жобалау жұмыстары жоспарының жобасы) тиісті заң жобаларын қосу, тиісті заң жобаларын әзірлеу, басқа заң жобалары шеңберінде пысықтау арқылы оларды сәйкес келтіру бөлігінде шаралар қабылданған, құқықтық мониторинг барысында анықталғандардың ішінен заңнамалық актілердің саны;
мемлекеттік тіркеуге жататын НҚА бойынша: әділет органдарында тіркелген НҚА-ның, сондай-ақ күші жойылған деп танылған актілердің саны;
Президент жарлықтары мен Үкімет қаулыларының жобалары бойынша: құқықтық мониторинг барысында анықталғандардың ішінен қабылданған заңға тәуелді актінің саны.
Көрсеткіш бойынша балдар мынадай шкаламен беріледі:
100% - 15 балл;
90-99,9% - 12 балл;
80-89% - 9 балл;
70-79,9% - 6 балл;
60-69,9% - 3 балл;
59,9% төмен - 0 балл.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 25.08.2015 № 468 бұйрығымен.
22. Бағаланатын мемлекеттік органдар тиісті шараларды қабылдамаған және (немесе) құқықтық мониторинг барысында анықталған актілерді сәйкестікке келтірмеген жағдайда осы өлшем бойынша балдардың мәні 0-ге тең болады.
Құқықтық мониторинг барысында анықталған саннан 50% аз сәйкестікке келтірген жағдайда осы формула бойынша есептелген балдан 7.5 балл шегеріледі.
Ескертпе:
Мынадай:

1) реорганизации государственного органа в ноябре (декабре) оцениваемого периода;
2) изменения законодательства (законов) в ноябре-декабре оцениваемого периода;
3) изменения законодательства (законов), если в законодательном акте предусмотрены более поздние сроки введения нормативных правовых актов в действие согласно Регламенту Правительства;
4) возврата проекта НПА из государственных органов и Канцелярии Премьер-Министра в случае изменения законодательства, по которым принятие проекта НПА признается нецелесообразным и противоречащим действующему законодательству.
В этих случаях оцениваемому государственному органу необходимо:
по НПА, подлежащим государственной регистрации: направить на государственную регистрацию в органы юстиции соответствующие акты в двухмесячный срок с момента принятия закона;
по проектам указов Президента и постановлений Правительства: разработать и внести в КПМ соответствующий проект нормативного правового акта в двухмесячный срок с момента принятия закона;
по НПА, для которых законодательным актом предусмотрены более поздние сроки введения в действие: не менее чем за месяц до введения их в действие согласно Регламенту Правительства;
по проектам НПА, принятие которых признано нецелесообразным: сообщить в Министерство юстиции в порядке, предусмотренном законодательством.
Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Министра юстиции РК от 25.08.2015 № 468.
23. Источником информации для оценки показателя является информация, представленная согласно приложению 2-1 к Методике.
Сноска. Пункт 23 в редакции приказа Министра юстиции РК от 25.08.2015 № 468.
24. В случае отсутствия НПА, в которых выявлено наличие противоречащих, неэффективно реализуемых, устаревших норм, в том числе коллизий, пробелов, избыточность бланкетных и отсылочных норм, по показателю выставляется балл равный 10.
В случае выявления Уполномоченным органом НПА, в которых содержатся противоречащие, неэффективно реализуемые, устаревшие нормы, в том числе коллизии, пробелы, избыточность бланкетных и отсылочных норм по результатам перепроверенного правового мониторинга, проведенного государственным органом, вычитывается дополнительно 5 штрафных баллов по показателю Р1 «Принятые меры по результатам проведенного мониторинга НПА».
25. Значение показателя «Доля измененных, утративших силу НПА по актам органов прокуратуры, суда и юстиции, а также жалобам юридических и физических лиц (для Уполномоченного органа - доля измененных, утративших силу НПА по актам прокурорского реагирования и (или) судебным решениям, жалобам юридических и физических лиц, разработанных (принятых) Уполномоченным органом) определяется по следующей формуле:

1) мемлекеттік орган бағаланатын кезеңнің қарашасында (желтоқсанында) қайта ұйымдастырылған;
2) бағаланатын кезеңнің қарашасында-желтоқсанында заңнама (заңдар) өзгертілген;
3) ҚР Үкіметінің Регламентіне сәйкес, егер заңнамалық актіде нормативтік құқықтық актілерді қолданысқа енгізудің анағұрлым кеш мерзімі көзделген заңнама (заңдар) өзгертілген;
4) Заңнама өзгерген жағдайда НҚА-ні қабылдау мақсатқа сай емес және қолданыстағы заңнамаға қайшы келеді деп танылуына байланысты мемлекеттік органдардан және Премьер-Министр Кеңсесінен НҚА-дің қайтарылған айрықша жағдайларда құқықтық мониторинг барысында анықталған актілер заңнамаға сәйкестікке келтірілмеген деп есептелмейді (сәйкестікке келтірілген деп есептеледі).
Бұл жағдайларда бағаланатын мемлекеттік орган:
Мемлекеттік тіркеуге жататын НҚА бойынша: әділет органдарына мемлекеттік тіркеуге тиісті актілерді заң қабылданған кезден бастап екі айлық мерзімде жіберуі;
Президент жарлықтары мен Үкімет қаулыларының жобалары бойынша: заң қабылданған кезден бастап екі айлық мерзімде тиісті нормативтік құқықтық акт жобасын әзірлеуі және ПМК енгізуі;
заңнамалық актімен қолданысқа енгізудің анағұрлым кеш мерзімі көзделген НҚА бойынша: ҚР Үкіметінің Регламентіне сәйкес олар қолданысқа енгізілгенге дейін кемінде бір ай бұрын жіберуі керек;
қабылдау мақсатқа сай емес НҚА жобалары бойынша: заңнамада белгіленген тәртіпке сәйкес Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне хабардар ету.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 25.08.2015 № 468 бұйрығымен.
23. Әдістеменің 2-1 қосымшасына сәйкес берілетін ақпарат бағалау үшін ақпарат көзі болып табылады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 25.08.2015 № 468 бұйрығымен.
24. Қайшы келетін, тиімді іске асырылмайтын, ескірген нормалардың, соның ішінде коллизиялар, олқылықтар, бланкеттік және сілтемелік нормалардың артық болуы анықталған НҚА болмаған жағдайда көрсеткіш бойынша 10-ға тең балл қойылады.
Уәкілетті орган, мемлекеттік орган жүргізген құқықтық мониторингтің қайта тексеру нәтижелері бойынша қайшы келетін, тиімді іске асырылмайтын, ескірген нормаларды, соның ішінде коллизияларды, олқылықтарды, артық бланкеттік және сілтеме нормаларды қамтитын НҚА анықталған жағдайда, Р1 «Жүргізілген НҚА мониторингі нәтижесі бойынша қабылданған шаралар» көрсеткіші бойынша қосымша 5 айыптық балл шегеріледі.
25. «Прокуратура, сот және әділет органдарының актілері, сондай-ақ заңды және жеке тұлғалардың шағымдары бойынша өзгертілген, күші жойылған НҚА үлесі (Уәкілетті орган үшін - Уәкілетті орган әзірлеген (қабылдаған), прокурорлық ден қою актілері және (немесе) сот шешімдері, заңды және жеке тұлғалардың шағымдары бойынша өзгертілген, күші жойылған НҚА үлесі)» көрсеткішінің мәні мынадай формула бойынша анықталады:

Р2=k*(1-а/b)
где Р2 – значение данного показателя;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению, равный 10;
а – количество НПА государственного органа, измененных, утративших силу по актам прокурорского реагирования, судебным решениям, представлениям органов юстиции об устранении нарушений закона, жалобам юридических и физических лиц (для Уполномоченного органа – количество законов, признанных Конституционным Советом несоответствующими Конституции Республики Казахстан, а также количество НПА измененных, утративших силу по актам прокурорского реагирования и (или) судебным решениям, жалобам юридических и физических лиц, разработанных (принятых) Уполномоченным органом);
b – общее количество действующих разработанных (принятых) НПА государственного органа (за исключением НПА, вносящих изменения и дополнения в основные акты).
26. Источником информации по отчетной таблице к показателю «Доля измененных, утративших силу НПА по актам органов прокуратуры, суда и юстиции, а также жалобам физических и юридических лиц» согласно приложению 3 к настоящей Методике, являются акты органов прокуратуры и суда, жалобы юридических и физических лиц, акты сверок, проводимые ежеквартально органами юстиции и прокуратуры, представления органов юстиции об устранении нарушений закона, ответы государственных органов по результатам рассмотрения представлений органов юстиции об устранении нарушений закона, отчетная информация оцениваемых государственных органов.
27. В случае отсутствия НПА, измененных, утративших силу по актам прокурорского реагирования, судебным решениям, представлениям органов юстиции об устранении нарушений закона, а также жалобам юридических и физических лиц, по показателю выставляется балл равный 10.
5. Оценка по критерию «Оценка государственного
органа по претензионно-исковой работе»
28. Оценка по критерию «Оценка государственного органа по претензионно–исковой работе» проводится на основе представляемой государственными органами отчетной информации по форме согласно приложению 4 к настоящей Методике (далее – приложение 4).
Максимальное значение по данному критерию составляет 25 баллов.
29. Оценка рассчитывается по следующей формуле:
K3= Р1+Р2+ Р3,
где:
Р1 – показатель «Доля удовлетворенных, частично удовлетворенных исков, по делам, инициированным государственным органом»;
Р2 – показатель «Доля удовлетворенных, частично удовлетворенных исков, по делам, инициированным против государственного органа».
Р3 – показатель «Эффект воздействия на государственный бюджет»

P2= к*(1 – a/b)
мұнда Р2 – осы көрсеткіштің мәні;
k – алынған нәтижелерді 10-ға тең үлестік мәнге келтіру коэффициенті;
а – прокурорлық ден қою актілері, сот шешімдері, әділет органдарының заң бұзушылықтарды жою туралы ұсыныстары, заңды және жеке тұлғалардың шағымдары бойынша өзгертілген, күшін жойған актілер бойынша мемлекеттік органның НҚА саны (Уәкілетті орган үшін – Конституциялық Кеңес Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес емес деп таныған заңдардың саны, сондай-ақ Уәкілетті орган әзірлеген (қабылдаған) прокурорлық ден қою актілері және (немесе) сот шешімдері, заңды және жеке тұлғалардың шағымдары бойынша өзгертілген, күшін жойған НҚА саны);
b – мемлекеттік орган әзірлеген (қабылдаған) қолданыстағы НҚА-ның жалпы саны (негізгі актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізетін НҚА-ны қоспағанда).
26. Осы Әдістеменің 3-қосымшасына сәйкес «Прокуратура, сот және әділет органдарының актілері, сондай-ақ заңды және жеке тұлғалардың шағымдары бойынша өзгертілген, күші жойылған НҚА үлесі» көрсеткішіне есептік кесте бойынша прокуратура және сот органдарының актілері, заңды және жеке тұлғалардың шағымдары, әділет және прокуратура органдарының тоқсан сайын жүргізетін салыстыру актілері, әділет органдарының заң бұзушылықтарды жою туралы ұсыныстары, әділет органдарының заң бұзушылықтарды жою туралы ұсыныстарын қарау нәтижесі бойынша мемлекеттік органдардың жауаптары, бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпараты ақпарат көзі болып табылады.
27. Прокурорлық ден қою актілері, сот шешімдері, әділет органдарының заң бұзушылықтарды жою туралы ұсыныстары, сондай-ақ заңды және жеке тұлғалардың шағымдары бойынша өзгертілген, күшін жойған НҚА болмаған жағдайда көрсеткіш бойынша 10-ға тең балл қойылады.
5. «Мемлекеттік органды наразылық-талап қою жұмысы бойынша бағалау» өлшемі бойынша бағалау
28. «Мемлекеттік органды наразылық-талап қою жұмысы бойынша бағалау» өлшемі бойынша бағалау осы Әдістеменің 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органдар ұсынатын ақпарат негізінде жүргізіледі.
Осы өлшем бойынша ең жоғарғы мәнді 25 балл құрайды.
29. Бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
К3=Р1+Р2+Р3,
мұнда:
Р1 – «Мемлекеттік орган бастамашылық жасаған істер бойынша қанағаттандырылған, ішінара қанағаттандырылған талап қоюлардың үлесі» көрсеткіші;
Р2 – «Мемлекеттік органға қарсы бастамашылық жасалған істер бойынша қанағаттандырылған, ішінара қанағаттандырылған талап қоюлардың үлесі» көрсеткіші;
Р3 - «Мемлекеттік бюджетке әсер ету тиімділігі» көрсеткіші.

30. Значение показателя «Доля удовлетворенных, частично удовлетворенных исков, по делам, инициированным государственным органом» определяется по следующей формуле:
где:
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному критерию коэффициент равен 10);
а – количество удовлетворенных исков по делам, инициированным государственным органом, решения по которым вступили в законную силу (в том числе, рассмотренные в суде надзорной инстанции) в отчетном периоде;
b –количество частично удовлетворенных исков по делам, инициированным государственным органом, решения по которым вступили в законную силу (в том числе, рассмотренные в суде надзорной инстанции) в отчетном периоде;
с – общее количество исков, инициированных государственным органом в отчетном периоде.
В случае отсутствия проведенных дел по искам, инициированным государственным органом (решения по которым вступили в силу в отчетном периоде), по данному показателю присваивается 10 баллов.
31. Значение показателя «Доля удовлетворенных, частично удовлетворенных исков, по делам, инициированным против государственного органа» определяется по следующей формуле:
где:
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному критерию коэффициент равен 10);
а – количество удовлетворенных исков по делам, инициированным против государственного органа, решения по которым вступили в законную силу (в том числе, рассмотренные в суде надзорной инстанции) в отчетном периоде;
b – количество частично удовлетворенных исков по делам, инициированным против государственного органа, решения по которым вступили в законную силу (в том числе, рассмотренные в суде надзорной инстанции) в отчетном периоде;
с – общее количество исков, инициированных против государственного органа в отчетном периоде.
В случае отсутствия проведенных дел по искам, инициированным против государственного органа (решения по которым вступили в силу в отчетном периоде), по данному показателю присваивается 10 баллов.
32. Значение показателя «Эффект воздействия на государственный бюджет» рассчитывается по формуле:
Р3=a/b,
где Р3 = – значение данного показателя;
a - общая сумма денежных средств, присужденных в пользу государства;
b - общая сумма денежных средств, присужденных против государства.
Баллы по показателю эффекта воздействия на государственный бюджет оцениваются от 0 до 5 по следующей шкале:
Показатель отношения
баллы
меньше 1
0
от 1 до 2
0,5
от 2 до 5
1
от 5 до 10
2
от 10 до 50
3
от 50 до 200
4
от 200 и выше
5
В случаях, если:
1) а = 0 - значение данного показателя равно 0;

30. «Мемлекеттік орган бастамашылық жасаған істер бойынша қанағаттандырылған, ішінара қанағаттандырылған талап қоюлардың үлесі» көрсеткішінің мәні мынадай формула бойынша анықталады:
мұнда:
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (бұл критерий бойынша коэффициент 10 тең);
а – есептік кезеңде шешімдері заңды күшіне енген, мемлекеттік орган бастамашылық жасаған істер бойынша қанағаттандырылған талап қоюлардың саны (соның ішінде, қадағалау сатысындағы сотта қаралғандар);
b – есептік кезеңде шешімдері заңды күшіне енген, мемлекеттік орган бастамашылық жасаған істер бойынша ішінара қанағаттандырылған талап қоюлардың саны (соның ішінде, қадағалау сатысындағы сотта қаралғандар);
с – есептік кезеңде мемлекеттік орган бастамашылық жасаған талап қоюлардың жалпы саны.
Мемлекеттік орган бастамашылық жасаған талап қоюлар бойынша жүргізілген істер болмаған жағдайда (олар бойынша шешімдер есептік жылда күшіне енген), берілген көрсеткіш бойынша 10 балл беріледі.
31. «Мемлекеттік орган бастамашылық жасаған істер бойынша ішінара қанағаттандырылған талап қоюлардың үлесі» көрсеткішінің мәні мынадай формуламен анықталады:
мұнда:
k – алынған нәтижелерді өлшемдік мәнге келтіру коэффициенті (бұл критерий бойынша коэффициент 10 тең);
а – есептік кезеңде шешімдері заңды күшіне енген, мемлекеттік органға қарсы бастамашылық жасалған істер бойынша қанағаттандырылған талап қоюлардың саны (оның ішінде, қадағалау сатысындағы сотта қаралғандар);
b – есептік кезеңде шешімдері заңды күшіне енген, мемлекеттік органға қарсы бастамашылық жасалған істер бойынша ішінара қанағаттандырылған талап қоюлардың саны (соның ішінде, қадағалау сатысындағы сотта қаралғандар);
с - есептік кезеңде мемлекеттік органға қарсы бастамашылық жасалған талап қоюлардың жалпы саны.
Мемлекеттік органға қарсы бастамашылық жасалған талап қоюлар бойынша жүргізілген істер болмаған жағдайда (олар бойынша шешімдер есептік жылда күшіне енген), берілген көрсеткіш бойынша 10 балл беріледі.
32. «Мемлекеттік бюджетке ықпал ету әсері» көрсеткішінің мәні мынадай формуламен есептеледі:
Р3 = а/b
мұнда:
Р3 – берілген көрсеткіштің мәні;
а – мемлекет пайдасына берілген ақшалай қаражаттың жалпы сомасы;
b – мемлекетке қарсы берілген ақшалай қаражаттың жалпы сомасы.
Мемлекеттік бюджетке ықпал ету әсерінің көрсеткіші бойынша балдар мынадай шкала бойынша 0-ден 5-ке дейін бағаланады:
Қатынас көрсеткіші
Балдар
1 кем
0
1-ден 2-ге дейін
0,5
2-ден 5-ке дейін
1
5-тен 10-ға дейін
2
10-нан 50-ге дейін
3
50-ден 200-ге дейін
4
200-ден бастап және одан жоғары
5
Егер:
1) а = 0 болса, – берілген көрсеткіштің мәні 0-ге тең;

2) b = 0 - значение данного показателя равно 5;
при одновременном значении а = 0 и b = 0 - значение данного показателя равно 5.
33. Источником информации для оценки критерия «Оценка государственного органа по претензионно–исковой работе» является отчетная информация центральных государственных органов (без учета подведомственных организаций), представляемая согласно приложению 4, на основании решении судов, вступивших в законную силу, а так же иные источники, предусмотренные пунктом 4 Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954.
34. Оценка эффективности государственных органов проводится по критериям, указанным в настоящей Методике, по искам как имущественного характера, так и неимущественного характера.
Примечание:
Не учитываются:
гражданские дела, инициированные государственным органом о признании недобросовестными участниками государственных закупок, частично удовлетворенные/неудовлетворенные ввиду устранения поставщиками причин, послуживших основанием для подачи иска;
гражданские дела территориальных подразделений центральных исполнительных органов и территориальных подразделений их ведомств;
гражданские дела министерств:
1) финансов, в которых привлекается в качестве надлежащего ответчика для выполнения обязательств центральных государственных органов по решениям судов за счет средств резерва Правительства Республики Казахстан. Указанные дела засчитываются государственному органу, изначально являвшемуся участником процесса (за исключением случаев, когда Министерство финансов изначально являлось истцом в таких процессах);
2) здравоохранения и социального развития, как администратор по бюджетной программе 013 «Возмещение за вред, причиненный жизни и здоровью, возложенное судом на государство в случае прекращения деятельности юридического лица».
Гражданские дела, по которым поданы встречные иски, учитываются как одно гражданское производство.
При этом вне зависимости от предъявленных встречных исков, в случае если исковое заявление государственного органа послужило основанием для начала гражданского судопроизводства, то его следует относить к Р1.
Вне зависимости от предъявленных встречных исков, в случае если исковое заявление против государственного органа послужило основанием для начала гражданского судопроизводства, то его следует относить к Р2.
При этом информация по указанным делам должна быть предоставлена.

2) b = 0 болса, – берілген көрсеткіштің мәні 5-ке тең;
бір мезгілде а = 0 және b = 0 болған кезде берілген көрсеткіштің мәні 5-ке тең.
33. Заңды күшіне енген сот шешімдерінің негізінде, орталық мемлекеттік органдардың (ведомстволық бағынысты ұйымдарды есепке алмағанда) осы Әдістеменің 4-қосымшасына сәйкес ұсынатын есептік ақпараты Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген, сондай-ақ орталық мемлекеттік және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарының қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесінің 4-тармағында көзделген өзге де көздер «Мемлекеттік органдардың наразылық-талап қою жұмысы» өлшемін бағалау үшін ақпарат көзі болып табылады.
34. Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау мүліктік және мүліктік емес сипаттағы талап қоюлар бойынша осы Әдістемеде көрсетілген өлшемдер бойынша жүргізіледі.
Ескертпе:
Мыналар:
мемлекеттік сатып алудың жосықсыз қатысушылары деп тану туралы мемлекеттік орган бастамашылық жасаған, жеткізушілердің талап қоюына негіз болған себептерді жоюмен байланысты ішінара қанағаттандырылған/ қанағаттандырылмағандар азаматтық істер;
орталық атқарушы органдардың аумақтық бөлімшелерінің және олардың ведомстволарының аумақтық бөлімшелерінің азаматтық істері;
мемлекеттік органдардың бастамасымен түскен талаптар толығымен қанағаттандырылған немесе қанағаттандырылмаған жағдайларды қоспағанда қарсы талап-арыз түскен азаматтық істер.
келесі Министрліктердің:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметі резервінің қаражаты есебінен соттардың шешімдері бойынша орталық мемлекеттік органдардың міндеттерін орындау үшін Қаржы министрлігі тиісті жауапкер ретінде тартылатын азаматтық істер. Көрсетілген істер процесстің бастапқы қатысушысы болып табылатын мемлекеттік органға есептелінеді (Қаржы министрлігі осындай процесстерде бастапқыда талапкер болған жағдайларды қоспағанда);
2) «Заңды тұлғаның қызметі тоқтатылған жағдайда сот мемлекетке жүктеген адамның өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу» 013 бюджеттік бағдарлама бойынша әкімші ретінде денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің азаматтық істері есепке алынбайды.
Бұл ретте, көрсетілген істер бойынша ақпарат ұсынылуы тиіс.

Сноска. Пункт 34 в редакции приказа Министра юстиции РК от 25.08.2015 № 468.
6. Итоговая оценка
35. Итоговая оценка для государственных органов определяется по следующей формуле:
О=К1+К2+К3
где О – итоговая оценка государственного органа по эффективности правового обеспечения;
К1 – оценка по критерию «Качество нормотворческой деятельности государственных органов/Уполномоченного органа»;
К2 - оценка по критерию «Правовой мониторинг НПА»;
К3 - оценка по критерию «Оценка государственного органа по претензионно-исковой работе».
По итогам проведенной оценки, в целях объективного определения места в рейтинге, с учетом объема выполненной работы за оцениваемый период (разработка законопроектов, подзаконных актов, проведенных дел), баллы выставляются путем применения поправочных коэффициентов по проставленным баллам по критерию «Качество нормотворческой деятельности государственных органов/Уполномоченного органа» (К1), по форме согласно приложению 5 к настоящей Методике.
В случае применения поправочных коэффициентов итоговый балл внутри критерия не должен превышать максимальный балл по критерию.
36. Заключение о результатах оценки содержит:
наименование оцениваемого государственного органа;
таблицу оценок по всем критериям;
анализ эффективности деятельности государственного органа по критериям;
выводы и рекомендации.
37. В целях определения степени эффективности деятельности государственного органа итоговая оценка по направлению «Правовое обеспечение» рассчитывается пропорционально 100 баллам, где высокая степень эффективности государственного органа соответствует показателю оценки от 90 до 100 баллов, средняя степень – от 70 до 89,99 баллов, низкая степень – от 50 до 69,99 баллов. Неэффективной признается деятельность государственного органа, набравшего по результатам оценки менее 50 баллов.
7. Оценка реорганизованных и упраздненных
государственных органов
38. В случае реорганизации или упразднения оцениваемого государственного органа в первом полугодии оцениваемого года, оценка данного государственного органа осуществляется в рамках оценки государственного органа-правопреемника и учитывается при расчете итогового балла оценки государственного органа-правопреемника.
39. В случае реорганизации или упразднения оцениваемого государственного органа во втором полугодии оцениваемого года, оценка данного органа не осуществляется.
40. Анализ деятельности государственного органа, реорганизованного или упраздненного во втором полугодии оцениваемого года, учитывается в рамках оценки государственного органа-правопреемника и используется в качестве рекомендаций.

Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 25.08.2015 № 468 бұйрығымен.
6. Қорытынды бағалау
35. Мемлекеттік органдар үшін қорытынды бағалау мынадай формула бойынша анықталады:
О=К1+К2+К3
мұнда О – құқықтық қамтамасыз етудің тиімділігі бойынша мемлекеттік органды қорытынды бағалау;
К1 – «Мемлекеттік органдардың/Уәкілетті органның норма шығармашылығы қызметінің сапасы» өлшемі бойынша бағалау;
К2 – «НҚА-ның құқықтық мониторингі» өлшемі бойынша бағалау;
К3 – «Мемлекеттік органды наразылық-талап қою жұмысы бойынша бағалау» өлшемі бойынша бағалау.
Жүргізілген бағалаудың қорытындысы бойынша рейтингтегі орынды әділ анықтау мақсатында, бағаланатын кезеңде атқарылған жұмыстың көлемін ескере отырып (заң жобаларын, заңға тәуелді актілерді әзірлеу, жүргізілген істер), балл осы Әдістеменің 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша «Мемлекеттік органдардың/уәкілетті органның норма шығармашылығы қызметінің сапасы» (К1) өлшемі бойынша қойылған балдар бойынша түзету коэффициенттерін қолдану арқылы қойылады.
Түзету коэффициенттерін қолданған жағдайда өлшем ішіндегі қорытынды балл өлшем бойынша жоғарғы баллдан аспауы тиіс.
36. Бағалау нәтижесінің қорытындысы:
бағаланатын мемлекеттік органның атауын;
барлық өлшемдер бойынша бағалау кестесін;
өлшемдер бойынша мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін талдауды;
тұжырымдар мен ұсыныстарды қамтиды.
37. Мемлекеттік орган қызметінің тиімділігінің жоғарғы дәрежесін «Құқықтық қамтамасыз ету» бағыты бойынша анықтау мақсатында қорытынды бағалау 100 баллға тепе-тең есептеледі, онда мемлекеттік органның тиімділігінің жоғарғы дәрежесі 90-нан бағалау 100-ге дейінгі балдардың көрсеткішіне сәйкес келеді, орташа дәреже – 70-тен 89,99-ға дейінгі балдар, төменгі дәреже - 50-ден 69,99-ға дейінгі балдар. Бағалау нәтижелері бойынша 50-ден төмен балл алған мемлекеттік органның қызметі тиімсіз болып танылады.
7. Қайта ұйымдастырылған және таратылған мемлекеттік органдарды бағалау
38 Бағаланатын мемлекеттік орган бағаланатын жылдың бірінші жартыжылдығында қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда, осы мемлекеттік органды бағалау құқықтық мирасқор-мемлекеттік органды бағалау шеңберінде жүзеге асырылады және құқықтық мирасқор-мемлекеттік органның қорытынды баллын есептеу кезінде ескеріледі.
39. Бағаланатын мемлекеттік орган бағаланатын жылдың екінші жартыжылдығында қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда, осы органды бағалау жүзеге асырылмайды.
40. Бағаланатын жылдың екінші жартыжылдығында қайта ұйымдастырылған немесе таратылған мемлекеттік органның қызметін талдау құқықтық мирасқор-мемлекеттік органды бағалау шеңберінде ескеріледі.

8. Порядок обжалования результатов оценки
41. Порядок обжалования результатов оценки осуществляется в соответствии с главой 6 Системы оценки.
42. Со дня получения результатов оценки оцениваемый государственный орган в случае несогласия с результатами оценки в течение пяти рабочих дней направляет возражения с подтверждающими документами в уполномоченный на оценку государственный орган.
В случае отсутствия возражений к результатам оценки оцениваемый государственный орган в течение пяти рабочих дней со дня получения заключения представляет в уполномоченный государственный орган соответствующее уведомление. По истечении установленного срока возражения оцениваемых государственных органов не принимаются.
43. Для проведения процедуры обжалования в уполномоченном на оценку государственном органе формируется Специальная комиссия, в состав которой не могут входить сотрудники, участвовавшие в оценке государственных органов, представивших возражения. Количество и состав специальной комиссии определяются уполномоченным на оценку государственным органом самостоятельно, но не менее 5 человек.
44. В течение пяти рабочих дней со дня получения возражений от оцениваемых государственных органов с подтверждающими документами, уполномоченным на оценку государственным органом формируются и вносятся на рассмотрение специальной комиссии Таблицы разногласий по результатам оценки эффективности деятельности государственных органов (далее - Таблица разногласий) по форме согласно приложению 6 к настоящей Методике.
45. Специальная комиссия проводит заседания по рассмотрению возражений и определению объективности результатов оценки, на которые приглашаются представители оцениваемых государственных органов, подавших возражения, представители заинтересованных отраслевых центральных государственных органов, а также сотрудники, участвовавшие в оценке государственных органов.
46. По результатам заседаний специальной комиссии Таблицы разногласий дорабатываются, подписываются председателем специальной комиссии и доводятся до сведения оцениваемого государственного органа.
47. В течение пятнадцати календарных дней со дня получения возражений от оцениваемых государственных органов уполномоченный на оценку государственный орган направляет в рабочий орган Экспертной комиссии и оцениваемые государственные органы, обоснованные заключения о принятии либо непринятии возражений. В случае принятия возражений одновременно направляются скорректированные заключения о результатах оценки эффективности деятельности государственных органов.

8. Бағалау нәтижелеріне шағымдану тәртібі
41. Бағалау нәтижелеріне шағымдану тәртібі Бағалау жүйесінің
6-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
42. Бағалау нәтижелерін алған күннен бастап бағаланатын мемлекеттік орган бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда бес жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті мемлекеттік органға растайтын құжаттармен бірге қарсылықтарын жолдайды.
Бағалау нәтижелеріне қарсылықтар болмаған жағдайда бағаланатын мемлекеттік орган қорытыңдыны алған күннен бастап бес күн ішінде уәкілетті мемлекеттік органға тиісті хабарламаны ұсынады. Белгіленген мерзім аяқталған соң бағаланатын мемлекеттік органдардың қарсылықтары қабылданбайды.
43. Шағымдану рәсімін өткізу үшін бағалауға уәкілетті мемлекеттік органда Арнайы комиссия құрылады, оның құрамына қарсылық білдірген мемлекеттік органдарды бағалауға қатысқан қызметкерлер кірмейді. Арнайы комиссияның саны мен құрамын бағалауға уәкілетті мемлекеттік орган дербес белгілейді, бірақ 5 адамнан кем болмайды.
44. Бағаланатын мемлекеттік органдардан растайтын құжаттармен бірге қарсылықтарды алған күннен бастап бес күн ішінде бағалауға уәкілетті мемлекеттік орган осы Әдістеменің 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері бойынша Келіспеушіліктер кестесін қалыптастырады және арнайы комиссияның қарауына енгізеді (бұдан әрі – Келіспеушіліктер кестесі).
45. Арнайы комиссия қарсылықтарды қарау және бағалау нәтижелерінің дұрыстығын анықтау бойынша отырыс өткізеді, оған қарсылық білдірген бағаланатын мемлекеттік органдардың өкілдері, мүдделі салалық орталық мемлекеттік органдардың өкілдері, сондай-ақ, мемлекеттік органдарды бағалауға қатысқан қызметкерлер шақырылады.
46. Арнайы комиссия отырыстарының нәтижесі бойынша Келіспеушіліктер кестесі пысықтырылады, арнайы комиссияның төрағасы қол қояды және бағаланатын мемлекеттік органның назарына жеткізіледі.
47. Бағаланатын мемлекеттік органдардан қарсылықтар алған күннен бастап он бес күнтізбелік күн ішінде бағалауға уәкілетті мемлекеттік орган Сараптама комиссиясының жұмыс органына және бағаланатын мемлекеттік органдарға қарсылықтарды қабылдау немесе қабылдамау туралы негізделген қорытындыны жолдайды. Қарсылықтарды қабылдаған жағдайда бір уақытта мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы түзетілген қорытынды жолданады.

48. Заключения уполномоченного на оценку государственного органа о принятии либо непринятии возражений являются окончательными и обжалованию не подлежат.
9. Представление государственными органами
неполной и некачественной информации
49. Оцениваемый государственный орган представляет в Уполномоченный орган/Уполномоченный орган в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан полную и достоверную отчетную информацию согласно приложениям 2-13 и 4 к Методике в сроки, установленные Графиком оценки.
Сноска. Пункт 49 в редакции приказа Министра юстиции РК от 25.08.2015 № 468.
50. Несвоевременной признается отчетная информация, представленная в уполномоченный орган позже срока, предусмотренного Графиком оценки.
За представление государственным органом несвоевременной отчетной информации предусматривается вычитание 1,5 штрафных балла.
51. Неполной признается отчетная информация, в которой отсутствуют элементы (приложения, разделы, главы, таблицы, значения показателей и другие), предусмотренные установленными требованиями к структуре отчетной информации согласно приложениям к Методике.
За представление государственным органом неполной отчетной информации предусматривается вычитание 2 штрафных баллов.
52. Недостоверной признается отчетная информация, в ходе перепроверки которой выявлены несоответствующие действительности факты.
Указанные факты должны быть зафиксированы в акте сверки предоставленных в Уполномоченный орган для оценки эффективности правового обеспечения государственных органов по форме согласно приложению 7 к настоящей Методике, составляемом по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов.
За представление государственным органом недостоверной отчетной информации предусматривается вычитание 0,2 штрафных балла за каждый зафиксированный факт. Сумма вычитаемых за представление недостоверной информации штрафных баллов не должна превышать 5 баллов.
Информация по выявленным фактам отражается в разделе «Выводы и рекомендации» заключения о результатах оценки эффективности деятельности государственного органа.
Приложение 1
к Методике оценки эффективности
правового обеспечения
государственных органов
форма
Заключение о результатах оценки
эффективности правового обеспечения
государственных органов
_____________________________________________
(наименование Уполномоченного/
государственного органа)
__________________
(отчетный период)
Критерии оценки
Баллы оценки каждого критерия
11
Качество нормотворческой деятельности государственных органов/Уполномоченного органа
2
Правовой мониторинг НПА
3
Оценка государственного органа по претензионно–исковой работе
Общая оценка:
Анализ эффективности деятельности
Уполномоченного/государственного
органа по критериям оценки:
Выводы и рекомендации:
Руководитель Канцелярии
Премьер-Министра Республики
Казахстан/Ответственный секретарь
Уполномоченного органа
__________________________ __________________
(расшифровка подписи)        (подпись)
Руководитель соответствующего
структурного подразделения
Канцелярии Премьер-Министра
Республики Казахстан/
Уполномоченного органа
___________________________ _______________
(расшифровка подписи)         (подпись)
_______________ 20 ___ год            «____»
Приложение 2
к Методике оценки эффективности
правового обеспечения
государственных органов
Критерии и показатели для оценки
эффективности правового
обеспечения государственных
органов/Уполномоченного органа
п/п
Наименование критерия/показателя
Весовое значение (баллы для показателей)
1
Качество нормотворческой деятельности государственных органов/Уполномоченного органа
50
1.1
Соблюдение сроков разработки и внесения законопроектов, предусмотренных планом законопроектных работ, разработки и внесения проектов Указов и постановлений Правительства в Канцелярию Премьер-Министра, принятия подзаконных актов в реализацию законодательных актов
10
1.2
Доля возвращенных на доработку проектов подзаконных актов, отказанных в государственной регистрации НПА по результатам юридической экспертизы Уполномоченным органом (для Уполномоченного органа – доля согласованных Уполномоченным органом и принятых в оцениваемом периоде нормативных указов Президента Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан, зарегистрированных НПА Уполномоченным органом, в связи с некачественно проведенной юридической экспертизой на момент государственной регистрации в оцениваемом периоде, измененных либо признанных утратившими силу на основании актов прокурорского реагирования или в судебном порядке).
40
2
Правовой мониторинг НПА
25
2.1
Принятые меры по результатам проведенного мониторинга НПА
15
2.2
Доля измененных, утративших силу НПА по актам органов прокуратуры, суда, и юстиции, а также жалобам юридических и физических лиц (для Уполномоченного органа - доля измененных, утративших силу НПА по актам прокурорского реагирования и (или) судебным решениям, жалобам юридических и физических лиц, разработанных (принятых) Уполномоченным органом)
10
3
Оценка государственного органа по претензионно-исковой работе
25
3.1
Эффективность деятельности государственных органов по результатам претензионно-исковой работы
25
ВСЕГО

48. Қарсылықтарды қабылдау немесе қабылдамау туралы бағалауға уәкілетті мемлекеттік органның қорытындысы түпкілікті болып табылады және шағымдануға жатпайды.
9. Мемлекеттік органдардың толық емес және сапасыз ақпаратты ұсынуы
49. Бағаланатын мемлекеттік орган Уәкілетті органға/Уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне Әдістеменің 2-13 және 4-қосымшаларына сәйкес Бағалау кестесінде белгіленген мерзімдерде толық және дәйекті есептік ақпаратты ұсынады.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 25.08.2015 № 468 бұйрығымен.
50. Уәкілетті органға Бағалау кестесінде көзделген мерзімнен кеш ұсынылған есептік ақпарат уақтылы емес деп танылады.
Мемлекеттік органның кешіктірілген есептік ақпаратты ұсынғаны үшін 1,5 айыптық балды шегеру көзделеді.
51. Әдістеменің қосымшаларына сәйкес есептік ақпарат құрылымының белгіленген талаптарында көзделген элементтер (қосымшалар, бөлімдер, тараулар, кестелер, көрсеткіштердің мәндері және басқалар) болмайтын есептік ақпарат толық емес деп танылады.
Мемлекеттік органның толық емес есептік ақпаратты ұсынғаны үшін 2 айыптық баллды шегеру көзделеді.
52. Қайта тексеру барысында шындыққа сәйкес келмейтін фактілер анықталған есептік ақпарат дәйексіз деп танылады.
Көрсетілген фактілер бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратында қамтылған деректерді қайта тексеру қорытындылары бойынша жасалатын 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органдардың құқықтық қамтамасыз етімдінің тиімділігін бағалау үшін Уәкілетті органға ұсынылатын салыстыру актісінде тіркелуі тиіс.
Мемлекеттік органның дәйексіз есептік ақпарат ұсынғаны үшін әрбір тіркелген факті үшін 0,2 айыптық баллды шегеру көзделеді. Дәйексіз ақпаратты ұсынғаны үшін шегерілетін айыптық балл сомасы 5 баллдан аспауы тиіс.
Анықталған фактілер бойынша ақпарат мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытындының «Тұжырымдар мен ұсыныстар» бөлімінде көрініс табады.
Мемлекеттік органдарды құқықтық
қамтамасыз ету тиімділігін
бағалау әдістемесіне
1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік органдарды құқықтық қамтамасыз ету тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды
__________________________________________________________________(Уәкілетті/мемлекеттік органның атауы есептік кезең)
Бағалау өлшемшарттары
Әрбір өлшемшартты бағалау балы
1
Мемлекеттік органдардың/Уәкілетті органның норма шығармашылығы қызметінің сапасы
2
НҚА құқықтық мониторингі
3
Мемлекеттік органды наразылық-талап қою жұмысы бойынша бағалау
Жалпы бағалау
Бағалау өлшем шарттары бойынша
Уәкілетті/мемлекеттік орган
қызметінің тиімділігін талдау:
Тұжырымдар мен ұсыныстар:
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі
Кеңсесінің Басшысы/Уәкілетті
органның Жауапты хатшысы __________ _________________________________
(қолы)     (қойылған қолды ашып көрсету)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі Кеңсесінің/
Уәкілетті органның тиісті
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы                  __________ _________________________________
(қолы)     (қойылған қолды ашып көрсету)
20 __ жылғы «__»_____________
Мемлекеттік органдарды құқықтық
қамтамасыз ету тиімділігін
бағалау әдістемесіне
2-қосымша
Мемлекеттік органдардың/Уәкілетті органның құқықтық қамтамасыз ету тиімділігін бағалау өлшемшарттары мен көрсеткіштері
Р/с №
Өлшемшарт/көрсеткіш атауы
Үлестік мәні (көрсеткіштерге арналған балдар)
1
Мемлекеттік органдардың/Уәкілетті органның норма шығармашылығы қызметінің сапасы
50
1.1
Заң жобалау жұмыстары жоспарында көзделген, заң жобаларын, заңнамалық актілерді, Премьер-Министр Кеңсесіне Үкіметтің Жарлықтары жобасын және қаулыларын енгізу, заңға тәуелді актілерді қабылдауды іске асыру мен әзірлемелер мен заң жобаларын енгізу мен қабылдау мерзімдерін сақтау
10
1.2
Уәкілетті органның заң сараптамасы нәтижелері бойынша мемлекеттік тіркеуден бас тартылған, пысықтауға қайтарылған заңға тәуелді актілерж обаларының НҚА үлесі (Уәкілетті орган үшін – Уәкілетті органмен келісілген және бағаланатын кезеңде қабылданған Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік жарлықтарының және Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулыларының, Уәкілетті орган бағаланатын кезеңде мемлекеттік тіркеу сәтінде сапасыз жүргізілген заң сараптамасымен байланысты прокурорлық ден қою актілері негізінде немесе сот тәртібімен өзгертілген не күші жойылды деп танылған тіркелген НҚА үлесі
40
2
НҚА-ның құқықтық мониторингі
25
2.1
Жүргізілген НҚА мониторингі нәтижесі бойынша қабылданған шаралар
15
2.2
Прокуратура, сот және әділет органдарының актілері, сондай-ақ заңды және жеке тұлғалардың шағымдары бойынша өзгертілген, күші жойылған НҚА үлесі (Уәкілетті орган үшін - Уәкілетті орган әзірлеген (қабылдаған), прокурорлық ден қою актілері және (немесе) сот шешімдері, заңды және жеке тұлғалардың шағымдары бойынша өзгертілген, күші жойылған НҚА үлесі)
10
3
Мемлекеттік органды наразылық-талап қою жұмысы бойынша бағалау
25
3.1
Мемлекеттік органдардың наразылық – талап қою жұмысының нәтижелері бойынша қызметінің тиімділігі
25
БАРЛЫҒЫ

100
Приложение 2-1
к Методике оценки
эффективности правового
обеспечения государственных
органов
Сноска. Методика дополнена приложением 2-1 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 25.08.2015 № 468
форма
Отчетная информация
по критерию «Правовой мониторинг» за 20 __ год
________________________________________________________
(наименование государственного органа)
Общее количество НПА, в отношении которых проводился
мониторинг
Общее количество
НПА, выявленных
как противоречащие, устаревшие, неэффективно реализуемые
Общее  количество
НПА, приведенных
в соответствие
1.
2.
3.
Приложение 3
к Методике оценки эффективности
правового обеспечения
государственных органов
форма
Отчетная таблица к показатель
«Доля измененных, утративших силу НПА
по актам органов прокуратуры, суда
и юстиции, а также жалобам
юридических и физических лиц»
_______________________________________________
(наименование государственного органа)
№ п/п
Общее количество действующих подзаконных НПА* государственного органа (за исключением НПА, вносящих изменения и дополнения в основные акты) (указываются числовые данные)
НПА государственного органа (наименование, форма, дата, номер), измененных, утративших силу по актам прокурорского реагирования (дата, номер)
НПА государственного органа (наименование, форма, дата, номер), измененных, утративших силу по судебным решениям (дата, номер)
НПА государственного органа (наименование, форма, дата, номер), измененных, утративших силу по жалобам юридических и физических лиц (дата, номер)
НПА государственного органа (наименование, форма, дата, номер), измененных, утративших силу по представлениям органов юстиции об устранении нарушений закона (дата, номер)
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Примечание: * НПА – нормативные правовые акты
Ответственный секретарь/
Руководитель аппарата
государственного органа
__________________ __________________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
Руководитель юридической службы
государственного органа/
для Уполномоченного органа –
руководитель ответственного
структурного подразделения
__________________ __________________________
(подпись)        (расшифровка подписи)
_________________ 20 __ год «___»
Приложение 4
к Методике оценки эффективности
правового обеспечения
государственных органов
форма
Отчетная информация по критерию
«Оценка государственного
органа по претензионно–исковой работе»
___________________________________________________
(наименование государственного органа)
№ п/п
Наименование суда первой инстанции
Предмет спора (указать сферу законодательства и краткую информацию относительно спора)
Госорган выступает в споре в качестве: истца, ответчика, третьего лица
Наименование другой стороны и в качестве кого выступает в споре: истца, ответчика, третьего лица
Результат и дата рассмотрения дела в суде первой инстанции
Наименование суда апелляционной инстанции, дата и результат рассмотрения (заполняется при необходимости)
Наименование суда кассационной инстанции, дата и результат рассмотрения (заполняется при необходимости)
Наименование суда надзорной инстанции, дата и результат рассмотрения (заполняется при необходимости)
Окончательное решение суда (вступившее в законную силу) дата решения и дата вступления в законную силу
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ответственный секретарь/
Руководитель аппарата
государственного органа __________ ___________________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
Руководитель юридической
службы государственного
органа/для Уполномоченного
органа – руководитель
ответственного структурного
подразделения _________ _________________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
_________________ 20 __ год «___»
Приложение 5
к Методике оценки эффективности
правового обеспечения
государственных органов
форма
Поправочные коэффициенты по критерию «Качество нормотворческой деятельности» государственных органов/Уполномоченного органа»
Количество законопроектов, разработанных государственными органами в оцениваемом периоде
Поправочный коэффициент
3-5
1,3
6-9
1,5
10 и более
1,7
Процентное соотношение разработанных госорганом проектов подзаконных актов к общему числу разработанных всеми оцениваемыми госорганами подзаконных актов*
Коэффициент для определения итогового балла по рейтингу

100
Мемлекеттік органдарды құқықтық
қамтамасыз ету тиімділігін
бағалау әдістемесіне
2-1-қосымша
Нысан
20____ жылдың «НҚА-ның құқықтық мониторингі бойынша»
есептік ақпарат
Ескерту. Әдістеме 2-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 25.08.2015 № 468 бұйрығымен.
_______________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Мониторинг жүргізілген НҚА жалпы саны
Заңнамаға қайшы келген, ескірген, құқық қолдану практикасында іске асырылуы тиімсіз ретінде анықталған НҚА жалпы саны
Сәйкестендіріліген НҚА жалпы саны
1.
Мемлекеттік органдарды құқықтық
қамтамасыз ету тиімділігін
бағалау әдістемесіне
3-қосымша
Нысан
«Прокуратура, сот және әділет органдарының актілері, сондай-ақ
заңды және жеке тұлғалардың шағымдары бойынша өзгертілген, күші
жойылған НҚА үлесі» көрсеткішіне есептік кесте
___________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Р/с №
Мемлекеттік органның қолданыстағы заңға тәуелді НҚА жалпы саны (негізгі актілерге өзгеріс және толықтыру енгізетін НҚА қоспағанда) (сандық деректер көрсетіледі
Мемлекеттік органның прокурорлық ден қою актілері (күні, нөмірі) бойынша өзгертілген, күші жойылған НҚА (атауы, нысаны, күні, нөмірі
Мемлекеттік органның сот шешімдері (күні, нөмірі) бойынша өзгертілген, күші жойылған НҚА (атауы, нысаны, күні, нөмірі)
Мемлекеттік органның заңды және жеке тұлғалардың шағымдары (күні, нөмірі) бойынша өзгертілген, күші жойылған НҚА (атауы, нысаны, күні, нөмірі)
Мемлекеттік органның әділет органдарының заң бұзушылықтарды жою туралы ұсыныстары (күні, нөмірі) бойынша өзгертілген, күші жойылған НҚА (атауы, нысаны, күні, нөмірі)
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
Ескерту: * НҚА – нормативтік-құқықтық актілер
Мемлекеттік органның
Жауапты хатшысы/    ___________ _______________________________
аппарат жетекшісі      (қолы)    (қойылған қолды ашып көрсету)
Мемлекеттік органның
заң қызметінің басшысы/
Уәкілетті орган үшін –
жауапты құрылымдық
бөлімшенің басшысы  ___________ _______________________________
(қолы)    (қойылған қолды ашып көрсету)
Мемлекеттік органдарды құқықтық
қамтамасыз ету тиімділігін
бағалау әдістемесіне
4-қосымша
Нысан
«Мемлекеттік органның наразылық-талап қою жұмысы бойынша
бағалау» өлшемшарты бойынша есептік ақпарат
_______________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Р/с №
Бірінші сатыдағы соттың атауы
Даудың мәні (заңнама саласын және дауға қатысты қысқаша ақпаратты көрсету)
Мемлекеттік орган дауға талапкер, жауапкер, үшіншітұлға ретінде қатысады
Басқа тараптың атауы және дауда талапкер, жауапкер, үшінші тұлға болып қатысады
Бірінші сатыдағы соттарда істі қарау нәтижесі және күні
Апелляциялық сатыдағы соттың атауы, істі қарау нәтижесі және күні (қажет болған жағдайда толтырылады)
Кассациялық сатыдағы соттың атауы, істі қарау нәтижесі және күні (қажет болған жағдайда толтырылады)
Қадағалау сатысындағы сотың атауы, істі қарау нәтижесі және күні (қажет болған жағдайда толтырылады)
Соттың қорытынды шешімі (заңды күшіне енген) шешімнің күні және заңды күшіне енген күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Мемлекеттік органның
жауапты хатшысы/      ________ ________________________________
Аппарат жетекшісі      (қолы)    (қойылған қолды ашып көрсету)
Мемлекеттік органның
заң қызметінің басшысы/
Уәкілетті орган үшін –
жауапты Құрылымдық
бөлімшенің басшысы   ________ ________________________________
(қолы)    (қойылған қолды ашып көрсету)
20_ж. «__» _______________
Мемлекеттік органдарды құқықтық
қамтамасыз ету тиімділігін
бағалау әдістемесіне
5-қосымша
Нысан
«Мемлекеттік органдардың/Уәкілетті органның «норма шығармашылығы қызметінің сапасы» өлшемшарты бойынша түзету коэффициенттері
Бағаланатын кезеңде мемлекеттік органдар әзірлеген заң жобаларының саны
Түзету коэффициенті
3-5
1,3
6-9
1,5
10 және одан жоғары
1,7
Мемлекеттік орган әзірлеген заңға тәуелді актілер жобаларының барлық бағаланатын мемлекеттік органдар әзірлеген заңға тәуелді актілердің жалпы санына пайыздық арақатынасы *
Рейтинг бойынша қорытынды балды анықтау үшін коэффициент

7,1 и более
1,3
4, 1-7
1,2
1, 1-4
1,1
0-1
1
Примечание: * процентное соотношение высчитывается ежегодно в зависимости от общего количества разработанных всеми госорганами проектов подзаконных актов в оцениваемом периоде.
Приложение 6
к Методике оценки эффективности
правового обеспечения
государственных органов
форма
Таблица разногласий
_______________________________________________
(наименование государственного органа)
___________________
(отчетный период)
№ п/п
Заключение Уполномоченного органа
Возражение оцениваемого государственного органа
Решение по итогам обжалования
Примечание
1
2
3
4
5
Общий балл с учетом итогов обжалования составил ____
Председатель Комиссии, должность _______________
(подпись)
_________________________
(расшифровка подписи)
С итогами обжалования ознакомлен,
возражений не имею
Представитель государственного органа,
должность
______________________ ____________
(расшифровка подписи)     (подпись)
________ 20 __ год             «__»
Приложение 7
к Методике оценки эффективности
правового обеспечения
государственных органов
форма
Акт сверки данных,
предоставленных в Уполномоченный орган
_________________________________________________
(наименование государственного органа)
для оценки эффективности правового
обеспечения государственных органов
по итогам 20 __ года
Вид нарекания
Баллы вычета
1
Несвоевременное представление государственным органом отчетной информации
2
Представление государственным органом неполной информации
3
Представление государственным органом недостоверной информации
Всего:
1. Согласно Графику оценки срок представления государственным органом
отчетной информации: «____» ____________ 20___ год
Фактическая дата представления отчетной информации:
«__» ____ 20_ год
Вычет составляет: ______ балла
2. Представлена неполная информация, в том числе отсутствуют
следующие элементы (приложения, разделы, таблицы, значения
показателей и другие), предусмотренные установленными требованиями
к структуре отчетной информации:
1)
____________________________________________________________________
2)
____________________________________________________________________
Вычет составляет: ______ балла
3. Представлена недостоверная информация. В ходе перепроверки
выявлены следующие несоответствия действительности фактов:
1)
____________________________________________________________________
2)
____________________________________________________________________
Вычет составляет: ______ балла
4. Представлена недостоверная информация. В ходе перепроверки
выявлены следующие несоответствия действительности фактов:
п/п
Наименование
критерия/показателя
Данные
госоргана
Уточненные
данные
1
Критерий 1
2
Показатель 1.1.
3
Показатель 1.2.
4
Показатель …
5
Критерий 2
6
Показатель 2.1.
7
Показатель 2.2.
8
Показатель …
Вычет составляет: ____ балла
Общий балл с учетом результатов перепроверки отчетной информации
составил _______
Сотрудник Уполномоченного органа, осуществивший сверку
____________ _________________________
(подпись)     (расшифровка подписи)
Ответственный секретарь государственного органа
____________ _________________________
(подпись)     (расшифровка подписи)
Руководитель юридической службы государственного органа
____________ _________________________
(подпись)     (расшифровка подписи)
_______________ 20 _____ год «____»

7,1 және одан жоғары
1,3
4, 1-7
1,2
1, 1-4
1,1
0-1
1
Ескертпе: * пайыздық ара қатынас бағаланатын кезеңде барлық мемлекеттік органдар әзірлеген заңға тәуелді актілер жобаларының жалпы санына байланысты жыл сайын шегеріліп отырады.
Мемлекеттік органдарды құқықтық
қамтамасыз ету тиімділігін
бағалау әдістемесіне
6-қосымша
Нысан
Келіспеушіліктер кестесі
_______________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
___________________
(есептік кезең)
р/с №
Уәкілетті органның қорытындысы
Бағаланатын мемлекеттік органның қарсылығы
Шағым жасау қорытындылары бойынша шешім
Ескертпе
1
2
3
4
5
Шағым жасау қорытындыларын есепке алғанда жалпы балл ____ құрады
Комиссия төрағасы,
лауазымы            ___________ _________________________________
(қолы)     (қойылған қолды ашып көрсету)
Шағым жасау қорытындыларымен таныстым, қарсылығым жоқ
Мемлекеттік органның өкілі,
лауазымы            ___________ _________________________________
(қолы)     (қойылған қолды ашып көрсету)
20 __ ж. «__» _______________
Мемлекеттік органдарды құқықтық
қамтамасыз ету тиімділігін
бағалау әдістемесіне
7-қосымша
Нысан
20 __ жылдың қорытындылары бойынша мемлекеттік органдарды
құқықтық қамтамасыз ету тиімділігін бағалау үшін
_________________________________
(мемлекеттік органның атауы) Уәкілетті органға ұсынылған деректерді салыстыру актісі
Келеңсіздік түрлері
Шегеру балы
1
Мемлекеттік органның есептік ақпаратты уақытылы ұсынбауы
2
Мемлекеттік органның ақпаратты толық ұсынбауы
3
Мемлекеттік органның дәйексіз ақпаратты ұсынуы
Барлығы:
1. Бағалау кестесіне сәйкес мемлекеттік органның есептік ақпаратты
ұсыну мерзімі: 20 ___ жылғы «____» ____________
Есептік ақпаратты нақты ұсынған күн: 20 ___ жылғы «____» ____________
Шегеру: ______ балды құрайды
2. Толық ақпарат ұсынылмаған, оның ішінде есептік ақпараттың
құрылымына белгіленген талаптарда көзделген мынадай элементтер жоқ
(қосымшалар, бөлімдер, кестелер, көрсеткіштердің мәндері және
басқалар):
1) _________________________________________________________________
2) _________________________________________________________________
Шегеру: ______ балды құрайды
3. Дәйексіз ақпарат ұсынылған. Қайта тексеру барысында шындыққа сай
келмейтін мынадай фактілер анықталды:
1) ________________________________________________________________
2) ________________________________________________________________
Шегеру: ______ балды құрайды
4. Дәйексіз ақпарат ұсынылған. Қайта тексеру барысында шындыққа сай
келмейтін мынадай фактілер анықталды:
№ п/п
Өлшемшарттың/көрсеткіштің атауы
Мемлекеттік органның деректері
Нақтыланған деректер
1
1 Өлшемшарт
2
1.1. Көрсеткіш
3
1.2. Көрсеткіш
4
… Көрсеткіш
5
2 Өлшемшарт
6
2.1. Көрсеткіш
7
2.2. Көрсеткіш
8
… Көрсеткіш
Шегеру: ______ балды құрайды
Есептік ақпаратты қайта қарау нәтижелерін есепке алғанда жалпы балл _______ құрайды
Салыстыруды жүзеге асырған
Уәкілетті органның қызметкері _________ _____________________________
(қолы)  (қойылған қолды ашып көрсету)
Мемлекеттік органның
Жауапты хатшысы         ___________ _________________________________
(қолы)       (қойылған қолды ашып көрсету)
Мемлекеттік органның
заң қызметінің басшысы  ___________ _________________________________
(қолы)       (қойылған қолды ашып көрсету)
20 ___ жылғы «____» ____________