Об утверждении Правил внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги
Приказ и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июля 2013 года № 8555.
В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
2. Комитету по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности Центров обслуживания населения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Мусин Б.Б.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и размещение его на ИПГО;
3) принять иные меры, вытекающие из настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Сарсенова С.С.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра
С. Сарсенов
"СОГЛАСОВАНО":
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
_________________А. Байменов
14 июня 2013 года
Утверждены
приказом исполняющего обязанности
Министра транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 14 июня 2013 года № 452
Правила внесения данных в информационную систему мониторинга
оказания государственных услуг о стадии оказания
государственной услуги
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 08.12.2017 № 426 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги (далее – Правила) определяют порядок внесения услугодателями данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.

Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 03 шілдеде № 8555 тіркелді.
"Мемлекеттік қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыруды бақылау және xалыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметін үйлестіру комитеті (Б.Б. Мусин):
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден кейін бұқаралық ақпараттар құралдарында ресми жариялануын, соның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында және МОИП-да орналастыруды;
3) осы бұйрықтан шығатын басқа шараларды қабылдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі С.С. Сарсеновке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
С. Сарсенов
"КЕЛІСІЛДІ:"
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігінің Төрағасы
_______________ Ә. Байменов
2013 жылғы 14 маусым
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
міндетін атқарушының
2013 жылғы 14 маусымдағы
№ 452 бұйрығымен бекітілді
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің
ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету
сатысы туралы деректер енгізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 08.12.2017 № 426 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидасы (бұдан әрі – Қағида) көрсетілетін қызметті берушілермен қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізу тәртібін анықтайды.

2. Целями внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги является обеспечение контроля за качеством государственных услуг оказываемых населению, а также надлежащего информирования услугополучателей при их обращении к услугодателям, в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее - Госкорпорация), в Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг по вопросам о стадии оказания государственных услуг.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 08.12.2017 № 426 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия и сокращения:
1) информационная система мониторинга оказания государственных услуг – информационная система, предназначенная для автоматизации и мониторинга процесса оказания государственных услуг, в том числе оказываемых через Госкорпорацию (далее – ИИС ЦОН);
2) подсистема АРМ ГО ИИС ЦОН – автоматизированное рабочее место государственного органа в ИИС ЦОН.
Все иные понятия и сокращения, используемые в настоящих Правилах, употребляются в том значении, в котором они указаны в Законе Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" и Законе Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах".
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 08.12.2017 № 426 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок внесения данных в ИИС ЦОН о стадии оказания
государственной услуги
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 08.12.2017 № 426 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В случае наличия у услугодателя информационных систем, в которых ведется учет оказываемых государственных услуг, для внесения данных о стадии оказания государственной услуги в ИИС ЦОН, услугодатель проводит интеграцию своих информационных систем с ИИС ЦОН в порядке, установленном Правилами интеграции объектов информатизаций "электронного правительства", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16777).

2. Қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізудің мақсаты халыққа көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің сапасын бақылау, сонымен қатар мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы көрсетілетін қызметті берушілерге, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына (бұдан әрі - Мемкорпорация), Бірыңғай байланыс-орталығына қызмет берушілерге жолдануы кезінде қызмет алушыларды тиісті ақпараттандыру болып табылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 08.12.2017 № 426 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесі – мемлекеттік қызметтер көрсету, оның ішінде Мемкорпорациясы арқылы көрсету процесін автоматтандыруға және мониторингілеуге арналған ақпараттық жүйе (бұдан әрі – ХҚКО ЫАЖ);
2) ХҚКО ЫАЖ МО АЖО ішкі жүйесі – ХҚКО ЫАЖ-да мемлекеттік органның автоматтандырылған жұмыс орны.
Осы Қағидада қолданылған басқа ұғымдар мен қысқартулар "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңында және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңында көрсетілген мағынада қолданылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 08.12.2017 № 426 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректерді ХҚКО ЫАЖ-ға енгізу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 08.12.2017 № 426 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қызмет берушіде мемлекеттік қызметті көрсету кезеңі жөнінде ХҚКО ЫАЖ-ға деректер енгізу үшін көрсетілетін мемлекеттік қызметтер есебі жүргізілетін ақпараттық жүйесі бар болған жағдайда, қызмет беруші Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушысының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16777 болып тіркелген) "Электрондық үкімет" ақпараттандыру объектілері интеграциясының қағидаларында белгіленген тәртіппен өзінің ақпараттық жүйесін ХҚКО ЫАЖ-мен ықпалдастыру жүргізеді.

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 18.03.2020 № 98/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В случае отсутствия у услугодателя информационных систем, в которых ведется учет оказываемых государственных услуг, для внесения данных о стадии оказания государственной услуги в ИИС ЦОН уполномоченный орган осуществляет установку подсистемы АРМ ГО ИИС ЦОН услугодателям.
6. В информационных системах услугодателя должны фиксироваться и передаваться в ИИС ЦОН следующие стадии оказания государственной услуги по запросу услугополучателя на получение результата государственной услуги:
1) принято от услугополучателя;
2) отправлено на исполнение;
3) принято в работу;
4) исполнено (работы по запросу завершены);
5) ожидает выдачи;
6) закрыто (выдано или отказано).
7. При взаимодействии информационной системы услугодателя с ИИС ЦОН по передаче стадий оказания государственной услуги, осуществляется передача следующих данных запроса услугополучателя:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя;
2) индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер;
3) наименование государственной услуги;
4) место приема запроса;
5) дата приема запроса;
6) исполнитель;
7) плановая дата исполнения запроса;
8) дата исполнения.
8. Данные о стадии оказания государственной услуги в ИИС ЦОН, заверяются электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.
9. В случае обращения услугополучателя за получением государственной услуги непосредственно к услугодателю, у которого установлена подсистема АРМ ГО ИИС ЦОН, запрос услугополучателя должен быть в момент обращения зарегистрирован в подсистеме АРМ ГО ИИС ЦОН работниками услугодателя. Момент обработки и закрытия всех запросов услугополучателя так же должны быть зафиксированы в подсистеме АРМ ГО ИИС ЦОН услугодателем. При этом информация о стадиях прохождения запроса услугополучателя в автоматическом режиме поступает в ИИС ЦОН.
Описание последовательности действий работников услугодателя при регистрации и исполнении запроса в подсистеме АРМ ГО ИИС ЦОН указаны в технической документации ИИС ЦОН.
10. При регистрации запроса услугополучателя в информационной системе услугодателя или в подсистеме АРМ ГО ИИС ЦОН закрепляется фактическая дата приема запроса, а также в автоматическом режиме производится расчет плановой даты оказания государственной услуги, согласно подзаконным нормативным правовым актам, определяющим порядок оказания государственной услуги.
При дальнейшей обработке запроса услугополучателя и выдаче результата оказания государственной услуги указывается фактическое время прохождения всех этапов обработки запроса услугополучателя.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 18.03.2020 № 98/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Қызмет берушіде мемлекеттік қызметті көрсету кезеңі жөнінде ХҚКО ЫАЖ-ға деректер енгізу үшін мемлекеттік қызметтер есебі жүргізілетін ақпараттық жүйесі болмаған жағдайда уәкілетті орган қызмет берушілерге ХҚКО ЫАЖ МО АЖО ішкі жүйесін орнатуды жүзеге асырады.
6. Қызмет берушінің ақпараттық жүйелерінде мемлекеттік қызметтің нәтижесін алуға қызмет алушының өтінімі бойынша мемлекеттік қызметті көрсетудің келесі кезеңдері ХҚКО ЫАЖ-да тіркелу және жіберілу қажет:
1) қызмет алушыдан қабылданды;
2) орындауға жіберілді;
3) жұмысқа қабылданды;
4) орындалды (өтінім бойынша жұмыстар аяқталды);
5) берудің болжалы;
6) жабылды (берілді немесе бас тартылды).
7. Мемлекеттік қызметті көрсету кезеңін жіберу бойынша қызмет берушінің ақпараттық жүйесінің ХҚКО ЫАЖ-мен әрекеттесуі кезінде қызмет алушының өтінімінің келесі мәліметтерін жіберу орындалады:
1) қызмет алушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
2) жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
3) Мемлекеттік қызмет атауы;
4) өтінімнің қабылдау орны;
5) өтінімнің қабылдау күні;
6) орындаушы;
7) өтінімді орындаудың жоспарлы күні;
8) орындаудың күні.
8. ХҚКО ЫАЖ-да мемлекеттік қызметті көрсету кезеңі жөніндегі мәліметтер қызмет беруші уәкілетті органның электронды сандық қолтаңбамен куәландырылады.
9. Мемлекеттік қызметті алу үшін қызмет алушының тікелей ХҚКО ЫАЖ МО АЖО ішкі жүйесі орнатылған қызмет берушіге жолданымы жағдайында, қызмет алушының өтінімі ХҚКО ЫАЖ МО АЖО ішкі жүйесінде қызмет берушінің жұмыскерлерімен тіркелуі қажет. Қызмет алушының барлық өтінімдерінің өңдеу және жабу мезгілдері қызмет берушімен ХҚКО ЫАЖ ішкі жүйесінде тіркелуі қажет. Осы кезде қызмет алушының өтінімінің өту кезеңі туралы ақпарат автоматты тәртіпте ХҚКО ЫАЖ-ға келіп түседі.
ХҚКО ЫАЖ МО АЖО ішкі жүйесінде өтінімнің тіркелуі және орындалу кезінде қызмет берушінің жұмыскерлерінің іс-қимыл реттігінің сипаттамасы ХҚКО ЫАЖ техникалық құжаттамада көрсетілген.
10. Қызмет алушының өтінімі қызмет берушінің ақпараттық жүйесінде немесе ХҚКО ЫАЖ МО АЖО ішкі жүйесінде тіркелуі кезінде өтінімді қабылдау нақты күні бекітіледі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативті құқықтық актісіне сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетудің жоспарлы күнін автоматты түрде есептейді.
Қызмет алушының өтінімін одан арғы өңдеуі және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру кезінде қызмет алушының өтінімінің барлық кезеңдерінің өтілу нақты уақыты көрсетіледі.

Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 18.03.2020 № 98/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. При несоответствии плановой даты исполнения запроса услугополучателя фактической дате исполнения запроса в автоматическом режиме производится расчет просрочки оказания государственной услуги.
12. Уполномоченный орган в сфере информатизации ежемесячно не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом, предоставляет в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг аналитический отчет посредством ИИС ЦОН о количестве нарушений установленных подзаконными нормативными правовыми актами, определяющими порядок оказания государственной услуги сроков оказания государственных услуг центральными государственными органами, их ведомствами, территориальными подразделениями и подведомственными организациями и местными исполнительными органами, услугодателями. В аналитическом отчете отражается количество нарушений установленных сроков оказания государственных услуг, сроки нарушений в разрезе государственных органов и государственных услуг, в том числе нарушения сроков по техническим причинам (сбои информационных систем, сопровождаемых Акционерным обществом "Национальные информационные технологии").
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 18.03.2020 № 98/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 18.03.2020 № 98/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Қызмет алушының өтінімінің жоспарлы орындалу күні мен нақты орындалу күні сәйкес келмеген жағдайда автоматты түрде мемлекеттік қызметті көрсетудің мерзімі өткені есептеледі.
12. Ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей, мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын бақылау және бағалау бойынша уәкілетті органға мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді орындау мерзімдерін орталық мемлекеттік органдармен, олардың ведомстволарымен, аумақтық бөлімдерімен және ведомстволық бағынысты ұйымдарымен, жергілікті атқарушы органдармен, қызмет берушілермен бұзушылықтар саны туралы ХҚКО ЫАЖ арқылы талдамалық есеп береді. Талдамалық есепте мемлекеттік қызметті көрсетудің бекітілген мерзімін бұзушылық саны, мемлекеттік органдар және мемлекеттік қызметтер бөлігіндегі бұзушылық мерзімі, оның ішінде техникалық себептерге байланысты мерзімінің бұзушылықтары ("Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамымен сүйемелдеген ақпараттық жүйелерінің іркілістері) көрсетіледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 18.03.2020 № 98/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.