Об утверждении критериев оценки степени риска и форм проверочных листов в сфере частного предпринимательства по проверкам за системой образования
Совместный приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 июля 2013 года № 293 и Первого Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра регионального развития Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 160/7118. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 августа 2013 года № 8641. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 июля 2015 года № 479 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 583
Сноска. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра образования и науки РК от 24.07.2015 № 479 и и.о. Министра национальной экономики РК от 31.07.2015 № 583 (водится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьями 13 и 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан», ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства по проверкам за системой образования согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) форму проверочного листа в сфере частного предпринимательства по проверкам за системой начального, основного среднего образования согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) форму проверочного листа в сфере частного предпринимательства по проверкам за системой общего среднего образования согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) форму проверочного листа в сфере частного предпринимательства по проверкам за системой технического и профессионального, послесреднего образования согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) форму проверочного листа в сфере частного предпринимательства по проверкам за системой высшего и послевузовского образования согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (Ирсалиев С.А.) обеспечить:
1) в установленном порядке государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации его официальное опубликование в средствах массовой информации;
3) опубликование настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.

Білім беру жүйесіне тексеру жүргізу бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері мен тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 23 шілдедегі № 293 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрдің бірінші орынбасары -Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің 2013 жылғы 26 шілдедегі № 160/НҚ Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 27 тамызда № 8641 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2015 жылғы 24 шілдедегі № 479 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 31 шілдедегі № 583 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 24.07.2015 № 479 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 31.07.2015 № 583 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 13 және 15-баптарына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес білім беру жүйесіне тексеріс жүргізу бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бастауыш, негізгі орта білім беру жүйесіне тексеріс жүргізу бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парағының нысаны;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жалпы орта білім беру жүйесіне тексеріс жүргізу бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парағының нысаны;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру жүйесіне тексеріс жүргізу бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парағының нысаны;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесіне тексеріс жүргізу бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парағының нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (С.Ә. Ырсалиев):
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;
2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осыны бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды;
3) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.

3. Не допускается проведение плановых проверок в отношении субъектов малого предпринимательства в течение трех лет со дня государственной регистрации (кроме созданных юридических лиц в порядке реорганизации и правопреемников реорганизованных юридических лиц).
4. Признать утратившим силу совместный приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 февраля 2011 года № 55 и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 16 февраля 2011 года № 37 «Об утверждении критериев оценки степени риска и формы проверочного листа в сфере частного предпринимательства по проверкам за системой образования» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан от 14 марта 2011 г. № 6803, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 17 августа 2011 г., № 261 (26682), собрание актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 6 2011 года (дата выхода тиража 14.09.2011 г.), № 12 2011 года (дата выхода тиража 13.10.2011 г.).
5. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Орунханова М.К.
6. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
_____________ Б. Жумагулов
Первый заместитель
Премьер-Министра РК - Министр регионального развития Республики Казахстан
___________ Б. Сагинтаев
Приложение 1
к совместному приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 23 июля 2013 года № 293
и Министра регионального развития
Республики Казахстан
от 26 июля 2013 года № 160/7118
Критерии
оценки степени риска в сфере частного предпринимательства
по проверкам за системой образования
1. Критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства по проверкам за системой образования (далее - Критерии) разработаны для проведения плановых проверок организаций образования.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск - вероятность снижения качества предоставляемых образовательных услуг организациями образования;
2) проверяемые субъекты - образовательные учреждения, являющиеся субъектами частного предпринимательства и осуществляющие образовательную деятельность по уровням образования: начальное, основное среднее, среднее (общее среднее, техническое и профессиональное), послесреднее, высшее, послевузовское образование);
3) весовой коэффициент – коэффициент, задаваемый в зависимости от качественного показателя критерия для оценки степени риска.

3. «Білім беру жүйесіне тексеру жүргізу бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері мен тексеру парағының нысанын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2011 жылғы 11 ақпандағы № 55 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2011 жылғы 16 ақпандағы № 37 бірлескен бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6803 болып тіркелген, «Казахстанская правда» газетінің 2011 жылғы 17 тамыздағы № 261 (26682) жарық көрген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағы, 2011 жылғы № 6 (тираждың шыққан уақыты 14.09.2011 ж.), 2011 жылғы № 12 (тираждың шыққан уақыты 13.10.2011 ж.).
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі М.К. Орынхановқа жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы              Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі           Премьер-Министрдің
бірінші орынбасары -
Қазақстан Республикасы
Өңірлік даму министрі
__________Б. Жұмағұлов              _________ Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 23 шілдедегі № 293
және Қазақстан Республикасы
Өңірлік даму министрінің
2013 жылғы 26 шілдедегі № 160/НҚ
бірлескен бұйрығына 1-қосымша
Білім беру жүйесіне тексеріс жүргізу бойынша жеке кәсіпкерлік
саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері
1. Білім беру жүйесінде тексеріс жүргізу бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі - Критерийлер) білім беру ұйымдарында жоспарлы тексеріс жүргізу үшін әзірленді.
2. Осы Критерийлерде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) тәуекел – білім беру ұйымдары ұсынатын білім беру қызметі сапасының төмендеу ықтималдығы;
2) тексерілетін субъектілері – жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын және бастауыш, негізгі орта, орта (жалпы орта, техникалық және кәсіптік білім беру), орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру деңгейлері бойынша білім беру қызметін жүзеге асыратын білім беру мекемелері;
3) өлшеу коэффициенті – тәуекел дәрежесін бағалау үшін критерийдің сапалы көрсеткішіне байланысты берілетін коэффициент.

3. Уполномоченный орган и его территориальные органы распределяют проверяемые субъекты по степеням риска с учетом набранных баллов, на основе сведений об их деятельности и результатов проверок.
4. Для оценки степени риска используются критерии, указанные в приложениях 1234 к настоящим Критериям.
5. Бальное значение і-го критерия Пі определяется по формуле:
Пі = Ді х Кij                       (1)
где Ді - доля i-того критерия от их общего показателя (в баллах),
Кij - весовой коэффициент для i-того критерия, где Кij = 0,1; 0,5; 1,0
(при j = 1; 2; 3; 4)ю
Суммарный показатель Pk для оценки уровня рисков k-той организации образования определяется по формуле:
Рk = Пі = (Ді х Кij)                   (2)

3. Уәкілетті орган және оның аумақтық органдары тексерілетін субъектілерді олардың қызметі туралы мәліметтер және тексеру нәтижелері негізінде жинаған балдарын ескере отырып тәукел дәрежелеріне бөледі.
4. Тәуекел дәрежесін бағалау үшін осы Критерийге 123 және  4-қосымшаларда көрсетілген критерийлер қолданылады.
5. і критерийінің балдық мәні Пі формуласымен анықталады:
Пі = Ді х Кij        (1)
онда Ді - олардың жалпы көрсеткішінен і критерийінің үлесі (балмен),
Кij - i критерийіне арналған өлшеу коэффициенті, онда Кij = 0,1; 0,5; 1,0 (j = 1; 2; 3; 4 болғандағы)
k білім беру ұйымының тәуекелділік деңгейін бағалауға арналған Pk жиынтық көрсеткіші мына формула бойынша анықталады:
Рk = Пі = (Ді х Кij)         (2)

10-40 баллов (33,3 %)
2
К средней степени риска
41-70 баллов (33,3 %)
3
К незначительной степени риска
71-100 баллов (33,3 %)
Колледжи и профессиональные лицеи
1
К высокой степени риска
10-20 баллов (11,1 %)
2
К средней степени риска
21-40 баллов (22,2 %)
3
К незначительной степени риска
41-100 баллов (66,7 %)
Школы
1
К высокой степени риска
для малокомплектных школ: 10-20 баллов (12,2 %);
для других школ: 10-30 баллов (22,3 %)
2
К средней степени риска
для малокомплектных школ: 21-35 баллов (16,6 %);
для других школ: 31-50 баллов (22,2 %)
3
К незначительной степени риска
для малокомплектных школ: 36-100 баллов (72,2 %);
для других школ: 51-100 баллов (55, 5 %).
Приложение 2
к совместному приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 23 июля 2013 года № 293
и Министра регионального развития
Республики Казахстан
от 26 июля 2013 года № 160/7118
Форма
Проверочный лист в сфере частного предпринимательства
по проверкам за системой начального, основного среднего
образования
1. Орган, назначивший проверку:______________________________________
2. Наименование субъекта контроля:___________________________________
_____________________________________________________________________
3. Местонахождение организации образования (юридический адрес,
телефон, электронный адрес):_________________________________________
_____________________________________________________________________
4.РНН (БИН):_________________________________________________________
5. Акт о назначении проверки: «___»_____ 20__ года № _____
Требования к образовательной деятельности
Н
ОН
УРП
ПН
УПП
1
Соответствие Квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального образования:
соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам;
доля учителей высшей и первой категорий от их общего числа - не менее 20 %;
наличие фонда учебной литературы по отношению к контингенту обучающихся на полный цикл обучения в количестве не менее 15 единиц изданий на одного обучающегося;
наличие медицинского обслуживания обучающихся;
наличие объекта питания для обучающихся;
наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг.
1.2. Соответствие Квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего образования:
соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам;
доля учителей высшей и первой категорий от их общего числа - не менее 30 %;
наличие фонда учебной литературы по отношению к контингенту обучающихся на полный цикл обучения в количестве не менее 15 единиц изданий на одного обучающегося;
наличие медицинского обслуживания обучающихся;
наличие объекта питания для обучающихся;
наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг;
оснащенность компьютерными классами, подключенными к сети интернет, учебно-лабораторным оборудованием.
2
Соблюдение Правил организации учебного процесса по дистанционным образовательным технологиям (для организаций, внедривших дистанционные образовательные технологии).
3
Соблюдение Типовых правил деятельности организаций образования (по уровням образования).
Примечание:
Н – имеются нарушения
ОН – отсутствуют нарушения
УРП – устранены в рабочем порядке
ПН – повторное нарушение
УПП — устранение при повторной проверке
Должностное лицо:
__________________ _______________ «__» _______ 20___ года
(Ф.И.О.)          подпись
Представитель проверяемого субъекта:
_________________ _________________ «__» ________ 20__ года
(Ф.И.О.)          подпись
Приложение 3
к совместному приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 23 июля 2013 года № 293
и Министра регионального развития
Республики Казахстан
от 26 июля 2013 года № 160/7118
Форма
Проверочный лист в сфере частного предпринимательства по
проверкам за системой общего среднего образования

10-40 балл (33,3 %)
2
Орташа дәрежелі тәуекелге
41-70 балл (33,3 %)
3
Төмен дәрежелі тәуекелге
71-100 балл (33,3 %)
Колледждер мен кәсіптік лицейлер
1
Жоғары дәрежелі тәуекелге
10-20 балл (11,1 %)
2
Орташа дәрежелі тәуекелге
21-40 балл (22,2 %)
3
Төмен дәрежелі тәуекелге
41-100 балл (66,7 %)
Мектептер
1
Жоғары дәрежелі тәуекелге
шағын жинақталған мектептер үшін: 10-20 балл (12,2 %);
басқа мектептер үшін:10-30 балл (22,3 %)
2
Орташа дәрежелі тәуекелге
шағын жинақталған мектептер үшін: 21-35 балл (16,6 %);
басқа мектептер үшін: 31-50 бал (22,2 %)
3
Төмен дәрежелі тәуекелге
шағын жинақталған мектептер үшін: 36-100 балл (72,2 %);
басқа мектептер үшін: 51-100 балл (55,5 %).
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 23 шілдедегі № 293
және Қазақстан Республикасы
Өңірлік даму министрінің
2013 жылғы 26 шілдедегі № 160/НҚ
бірлескен бұйрығына 2-қосымша
Нысан
Бастауыш, негізгі орта білім беру жүйесіне тексеріс жүргізу
бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парағы
1. Тексеруді тағайындаған орган:_____________________________________
_____________________________________________________________________
2. Бақылау субъектісінің атауы: _____________________________________
_____________________________________________________________________
3. Білім беру ұйымының орналасқан жері (заңды мекен-жайы, телефон,
электронды адресі): _________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. СТН (БИН): _______________________________________________________
5. Тексеруді тағайындау туралы акт: 20___ жылғы «___»_______№ ____
Білім беру қызметіне қойылатын талаптар
Б
БЖ
ІБЖ
ҚБ
ҚТЖ
1
1.1. Бастауыш білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметіне қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес болуы:
оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі;
жоғары және бірінші санаттағы мұғалімдердің үлесі олардың жалпы санының 20 %-нан кем болмауы;
білім алушылар контингентіне шаққанда бір білім алушыға толық оқу цикліне саны кемінде 15 бірлік басылымнан келетін оқу әдебиеті қорының болуы;
білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы;
білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы;
меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығына тиесілі білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық және материалдық емес активтердің болуы.
1.2. Негізгі орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметіне қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес болуы:
оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі;
жоғары және бірінші санаттағы мұғалімдердің үлесі олардың жалпы санының 30 %-нан кем болмауы;
білім алушылар контингентіне шаққанда бір білім алушыға толық оқу цикліне саны кемінде 15 бірлік басылымнан келетін оқу әдебиеті қорының болуы;
білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы;
білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы;
меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығына тиесілі білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық және материалдық емес активтердің болуы;
интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптармен, оқу-зертхана жабдықтарымен жарақтандырылуы.
2
Қашықтықтан оқыту технологиясы бойынша оқу процесін ұйымдастыру қағидаларының сақталуы (қашықтықтан оқыту технологиясын енгізген ұйымдар үшін).
3
Білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларының (білім беру деңгейлері бойынша) сақталуы.
Ескерту: Б - бұзушылықтар бар
БЖ – бұзушылықтар жоқ
ІБЖ – іс барысында жойылды
ҚБ – қайта бұзушылық
ҚТЖ – қайта тексеру барысында жойылды
Лауазымды тұлға:
________________      ____________   20__ жылғы «____»______
(Т.А.Ә.)               (қолы)
Тексеру субъектісінің өкілі:
________________      ____________   20__ жылғы «____»______
(Т.А.Ә.)               (қолы)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 23 шілдедегі № 293
және Қазақстан Республикасы
Өңірлік даму министрінің
2013 жылғы 26 шілдедегі № 160/НҚ
бірлескен бұйрығына 3-қосымша
Нысан
Жалпы орта білім беру жүйесіне тексеріс жүргізу бойынша
жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парағы

1. Орган, назначивший проверку: ____________________________________
2. Наименование субъекта контроля: _________________________________
____________________________________________________________________
3. Местонахождение организации образования (юридический адрес,
телефон, электронный адрес): _______________________________________
____________________________________________________________________
4.РНН (БИН): _______________________________________________________
5. Акт о назначении проверки: «___» _____20__ года № _____
Требования к образовательной деятельности
Н
ОН
УРП
ПН
УПП
1
1.1.Соответствие Квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы общего среднего образования:
соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам;
доля учителей высшей и первой категорий от их общего числа - не менее 30 %;
наличие фонда учебной литературы по отношению к контингенту обучающихся на полный цикл обучения в количестве не менее 25 единиц изданий на одного обучающегося;
наличие медицинского обслуживания обучающихся;
наличие объекта питания для обучающихся;
наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг.
оснащенность компьютерными классами, подключенными к сети интернет, учебно-лабораторным оборудованием.
2
Соблюдение Правил организации учебного процесса по дистанционным образовательным технологиям (для организаций, внедривших дистанционные образовательные технологии).
3
Соблюдение Типовых правил деятельности организаций образования (по уровням образования).
Примечание:
Н – имеются нарушения
ОН – отсутствуют нарушения
УРП – устранены в рабочем порядке
ПН – повторное нарушение
УПП — устранение при повторной проверке
Должностное лицо:
___________________ _______________ «__»_______20___ года
(Ф.И.О.)          подпись
Представитель проверяемого субъекта:
_________________ _________________ «__»________20__ года
(Ф.И.О.)          подпись
Приложение 4
к совместному приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 23 июля 2013 года № 293
и Министра регионального развития
Республики Казахстан
от 26 июля 2013 года № 160/7118
Форма
Проверочный лист в сфере частного предпринимательства
по проверкам за системой технического и
профессионального, послесреднего образования
1. Орган, назначивший проверку: ____________________________________

1. Тексеруді тағайындаған орган: ____________________________________
_____________________________________________________________________
2. Бақылау субъектісінің атауы: _____________________________________
_____________________________________________________________________
3. Білім беру ұйымының орналасқан жері (заңды мекен-жайы, телефон,
электронды адресі): _________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. СТН (БИН): _______________________________________________________
5. Тексеруді тағайындау туралы акт: 20___ жылғы «___»_______№ ____
Білім беру қызметіне қойылатын талаптар
Б
БЖ
ІБЖ
ҚБ
ҚТЖ
1
1.1. Жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметіне қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес болуы:
оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына сәйкес болуы;
жоғары және бірінші санаттағы мұғалімдердің үлесі олардың жалпы санының 30 %-нан кем болмауы;
білім алушылар контингентіне шаққанда бір білім алушыға толық оқу цикліне саны кемінде 25 бірлік басылымнан келетін оқу әдебиеті қорының болуы;
білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы;
білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы;
меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығына тиесілі білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық және материалдық емес активтердің болуы;
интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптармен, оқу-зертхана жабдықтарымен жарақтандырылуы.
2
Қашықтықтан оқыту технологиясы бойынша оқу процесін ұйымдастыру қағидалары сақталуы (қашықтықтан оқыту технологиясын енгізген ұйымдар үшін).
3
Білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларының (білім беру деңгейлері бойынша) сақталуы.
Ескерту:
Б - бұзушылықтар бар
БЖ – бұзушылықтар жоқ
ІБЖ – іс барысында жойылды
ҚБ – қайта бұзушылық
ҚТЖ – қайта тексеру барысында жойылды
Лауазымды тұлға:
__________________     ____________  20__ жылғы «____»______
(Т.А.Ә.)               (қолы)
Тексеру субъектісінің өкілі:
__________________     ____________  20__ жылғы «____»______
(Т.А.Ә.)               (қолы)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 23 шілдедегі № 293
және Қазақстан Республикасы
Өңірлік даму министрінің
2013 жылғы 26 шілдедегі № 160/НҚ
бірлескен бұйрығына 4-қосымша
Нысан
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру
жүйесіне тексеріс жүргізу бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы
тексеру парағы
1. Тексеруді тағайындаған орган: ____________________________________
_____________________________________________________________________

2. Наименование субъекта контроля: _________________________________
____________________________________________________________________
3. Местонахождение организации образования (юридический адрес,
телефон, электронный адрес): _______________________________________
____________________________________________________________________
4. РНН (БИН): ______________________________________________________
5. Акт о назначении проверки: «___»_____ 20__ года № _____
Требования к образовательной деятельности
Н
ОН
УРП
ПН
УПП
1
Соблюдение Типовых правил приема на обучение в организации образования (по уровням образования).
2
2.1 Соответствие Квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности организаций образования, реализующих образовательные учебные программы технического и профессионального образования:
соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам;
доля штатных преподавателей от их общего числа - не менее 70 %;
доля учителей высшей и первой категории и (или) магистров от их общего числа - не менее 30 %;
наличие фонда учебной литературы по отношению к контингенту обучающихся на полный цикл обучения в количестве не менее 25 единиц изданий на одного обучающегося;
оснащенность компьютерными классами, подключенными к сети интернет, учебно-лабораторным оборудованием, специальным учебным оборудованием;
наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики;
соответствие минимальных расходов на один год обучения обучающегося уровню расходов, предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан по утверждению государственного заказа на подготовку специалистов с техническим и профессиональным образованием на соответствующий учебный год;
наличие медицинского обслуживания обучающихся;
наличие объекта питания для обучающихся;
наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг.
2.2 Соответствие Квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности организаций образования, реализующих профессиональные учебные программы послесреднего образования:
доля штатных преподавателей от их общего числа - не менее 70 %;
доля преподавателей высшей и первой категории и (или) магистров, преподавателей с учеными степенями и званиями от их общего числа - не менее 40 %;
наличие фонда учебной и учебно-методической литературы по отношению к контингенту обучающихся на полный цикл обучения в количестве не менее 25 единиц изданий на одного обучающегося и на цифровых носителях - не менее 20 % учебного плана (кроме военных специальностей);
соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам;
оснащенность компьютерными классами, подключенным к сети интернет, учебно-лабораторным оборудованием, специальным учебным оборудованием;
наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики;
наличие медицинского обслуживания обучающихся;
наличие объекта питания для обучающихся;
наличие собственных, либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг.
3
Соблюдение Правил организации учебного процесса по дистанционным образовательным технологиям (для организаций, внедривших, дистанционные образовательные технологии).
4
Соблюдение Типовых правил деятельности организаций образования (по уровням образования).
Примечание:
Н – имеются нарушения
ОН – отсутствуют нарушения
УРП – устранены в рабочем порядке
ПН – повторное нарушение
УПП — устранение при повторной проверке
Должностное лицо:
___________________ _______________ «__»_______20___ года
(Ф.И.О.)          подпись
Представитель проверяемого субъекта:
_________________ _________________ «__»________20__ года
(Ф.И.О.)          подпись
Приложение 5
к совместному приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан

2. Бақылау субъектісінің атауы: _____________________________________
_____________________________________________________________________
3. Білім беру ұйымының орналасқан жері (заңды мекен-жайы, телефон,
электронды адресі):__________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. СТН (БИН): _______________________________________________________
5. Тексеруді тағайындау туралы акт: 20___ жылғы «___»_______№ ____
Білім беру қызметіне қойылатын талаптар
Б
БЖ
ІБЖ
ҚБ
ҚТЖ
1
Білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларының сақталуы (білім беру деңгейлері бойынша).
2
2.1. Техникалық және кәсіптік білімнің білім беру оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметіне қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес болуы:
оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі;
штаттағы оқытушылар үлесінің олардың жалпы санының 70 % кем болмауы;
жоғары және бірінші санаттағы оқытушылар және (немесе) магистрлер үлесінің олардың жалпы санының 30 %-нан кем болмауы;
білім алушылар контингентіне шаққанда бір білім алушыға толық оқу цикліне саны кемінде 25 бірлік басылымнан келетін оқу әдебиеті қорының болуы;
интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптармен, оқу-зертхана жабдықтарымен, арнайы оқу жабдығымен жарақтандырылуы;
практикадан өткізу базалары ретінде белгіленген ұйымдармен жасалған шарттардың болуы;
білім алушының бір жылғы оқуына жұмсалатын ең төменгі шығыстардың Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті оқу жылына арналған техникалық және кәсіптік білімі бар мамандар даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты бекіту жөніндегі қаулысында көзделген шығыстар деңгейіне сәйкестігі;
білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы;
білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы;
меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығына тиесілі білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық және материалдық емес активтердің болуы.
2.2. Орта білімнен кейінгі білімнің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметіне қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес болуы:
штаттағы оқытушылар үлесінің олардың жалпы санының 70 %-нан кем болмауы;
жоғары және бірінші санаттағы оқытушылардың және (немесе) магистрлердің, ғылыми дәрежелері және атақтары бар оқытушылар үлесінің олардың жалпы санының 40 %-нан кем болмауы;
білім алушылар контингентіне шаққанда бір білім алушыға толық оқу цикліне саны кемінде 25 бірлік басылымнан келетін оқу және оқу-әдістемелік әдебиеті қорының және цифрлы тасымалдағыштарда оқу жоспарының кемінде 20 % (әскери мамандықтардан басқа) болуы;
оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі;
интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптармен, оқу-зертхана жабдықтарымен, арнайы оқу жабдығымен жарақтандырылуы;
практикадан өткізу базалары ретінде белгіленген ұйымдармен жасалған шарттарының болуы;
білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы;
білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы;
меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығына тиесілі білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық және материалдық емес активтердің болуы.
3
Қашықтықтан оқыту технологиясы бойынша оқу процесін ұйымдастыру қағидаларының сақталуы (қашықтықтан оқыту технологиясын енгізген ұйымдар үшін).
4
Білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидалары (білім беру деңгейлері бойынша).
Ескерту:
Б - бұзушылықтар бар
БЖ – бұзушылықтар жоқ
ІБЖ – іс барысында жойылды
ҚБ – қайта бұзушылық
ҚТЖ – қайта тексеру барысында жойылды
Лауазымды тұлға:
________________     ____________  20__ жылғы «___»______
(Т.А.Ә.)              (қолы)
Тексеру субъектісінің өкілі:
________________     ____________  20__ жылғы «___»______
(Т.А.Ә.)              (қолы)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің

от 23 июля 2013 года № 293
и Министра регионального развития
Республики Казахстан
от 26 июля 2013 года № 160/7118
Форма
Проверочный лист в сфере частного предпринимательства
по проверкам за системой высшего и послевузовского
образования
1. Орган, назначивший проверку: ____________________________________
2. Наименование субъекта контроля: _________________________________
____________________________________________________________________
3. Местонахождение организации образования (юридический адрес,
телефон, электронный адрес): _______________________________________
____________________________________________________________________
4.РНН (БИН): _______________________________________________________
5. Акт о назначении проверки: «___» _____ 20__ года № _____
Требования к образовательной деятельности
Н
ОН
УРП
ПН
УПП
1
Соблюдение Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующих профессиональные учебные программы высшего образования.
2
Соблюдение Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующих профессиональные учебные программы послевузовского образования.
3
Соблюдение Правил перевода и восстановления обучающихся по типам организации образования.
4
Соблюдение Правил предоставления академических отпусков обучающимся в организациях образования.
5
Соблюдение Правил организации учебного процесса по дистанционным образовательным технологиям (для организаций, внедривших дистанционные образовательные технологии).
6
6.1. Соответствие Квалификационным требованиям, предъявляемым к образовательной деятельности духовных (религиозных) организаций образования:
наличие штатных преподавателей, имеющих высшее духовное образование по профилю подготовки и соответствующих требованиям, предъявляемым религиозными объединениями;
наличие фонда учебной литературы, прошедшей религиоведческую экспертизу, по отношению к контингенту обучающихся на полный цикл обучения в количестве не менее 50 единиц изданий на одного обучающегося и на цифровых носителях - не менее 20 % учебного плана;
наличие собственных либо, принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления, учебно-материальных активов;
оснащенность компьютерными классами, подключенными к сети интернет;
наличие медицинского обслуживания обучающихся;
наличие объекта питания для обучающихся;
наличие ходатайства Республиканского религиозного объединения и регионального религиозного объединения с обоснованием целесообразности функционирования данного учреждения религиозного образования и копии свидетельства о регистрации религиозного объединения на территории Республики Казахстан;
наличие образовательных программ и учебных планов по профилю подготовки, утвержденных руководством религиозного объединения;
наличие экспертного заключения Агентства Республики Казахстан по делам религий на заявленные религиозные образовательные программы.
6.2. Соответствие на Квалификационные требования, предъявляемым к деятельности организаций образования, реализующих профессиональные учебные программы высшего образования с присуждением академической степени «бакалавр»:
реализация профессиональных учебных программ высшего образования;
для национальных исследовательских университетов, исследовательских университетов, национальных вузов, университетов, академий - проведение научно-исследовательской и педагогической деятельности, повышение квалификации и переподготовка кадров;
для институтов (консерваторий, высших школ, высших училищ) - педагогическая деятельность, повышение квалификации и переподготовка кадров;
соответствие контингента студентов в расчете на одного преподавателя государственному общеобязательному стандарту образования;
доля штатных преподавателей от их общего числа, в том числе по циклам базовых и профилирующих дисциплин государственного общеобязательного стандарта образования:
для национальных исследовательских университетов, исследовательских университетов, национальных вузов, университетов, академий - не менее 80 %;
для институтов (консерваторий, высших школ, высших училищ) - не менее 70 %;
для педагогических специальностей - не менее 80 % вне зависимости от вида организации образования;
доля преподавателей с учеными степенями и званиями от числа штатных преподавателей:
для национальных исследовательских университетов, исследовательских университетов - не менее 70 %;
для национальных вузов (кроме организаций образования искусства и культуры) - не менее 55 %;
для университетов, академий - не менее 50 %;
для институтов (высших школ, высших училищ) - не менее 45 %;
для педагогических институтов - не менее 50 %;
для организаций образования искусства и культуры доля преподавателей с учеными степенями, а также почетными званиями, приравненными к ним - не менее 35 %;
для организаций образования, подведомственных министерствам обороны, внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, Комитету национальной безопасности, Агентству по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция), доля преподавателей с учеными степенями и званиями;
наличие фонда учебной и научной литературы по отношению к приведенному контингенту студентов на полный цикл обучения в количестве не менее 140 единиц изданий. При этом издания на казахском и русском языках должны быть пропорциональны контингенту обучающихся по языкам обучения.

2013 жылғы 23 шілдедегі № 293
және Қазақстан Республикасы
Өңірлік даму министрінің
2013 жылғы 26 шілдедегі № 160/НҚ
бірлескен бұйрығына 5-қосымша
Нысан
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесіне
тексеріс жүргізу бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру
парағы
1. Тексеруді тағайындаған орган: ____________________________________
_____________________________________________________________________
2. Бақылау субъектісінің атауы: _____________________________________
_____________________________________________________________________
3. Білім беру ұйымының орналасқан жері (заңды мекен-жайы, телефон,
электронды адресі): _________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. СТН (БИН): _______________________________________________________
5. Тексеруді тағайындау туралы акт: 20___ жылғы «___»_______№ ____
Білім беру қызметіне қойылатын талаптар
Б
БЖ
ІБЖ
ҚБ
ҚТЖ
1
Жоғары білімнің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларының сақталуы.
2
Жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларының сақталуы.
3
Білім алушыларды білім беру ұйымдарының үлгілері бойынша ауыстыру және қайта қабылдау қағидаларының сақталуы.
4
Білім беру ұйымдарындағы білім алушыларға академиялық демалыс беру қағидаларының сақталуы.
5
Қашықтықтан оқыту технологиясы бойынша оқу процесін ұйымдастыру қағидаларының сақталуы (қашықтықтан оқыту технологиясын енгізген ұйымдар үшін).
6
6.1. Рухани (діни) бiлiм беру ұйымдарының білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес болуы:
даярлық бейіні бойынша жоғары діни білімі бар және діни бірлестіктер қоятын талаптарға сәйкес келетін штаттағы оқытушылардың болуы;
білім алушылар контингентіне шаққанда бір білім алушыға толық оқу цикліне дінтану сараптамасынан өткен саны кемінде 50 бірлік басылымнан келетін оқу әдебиеті қорының және цифрлы тасымалдағыштарда оқу жоспарының кемінде 20 % болуы;
меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығына тиесілі оқу-материалдық активтердің болуы;
интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптармен жарақтандырылуы;
білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы;
білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы;
осы діни білім беру мекемесінің жұмыс істеу орындылығының негіздемесі тиісті республикалық діни бірлестіктер мен өңірлік діни бірлестіктер қолдаухатының және Қазақстан Республикасының аумағында діни бірлестікті тіркеу туралы куәлік көшірмесінің болуы;
діни бірлестік басшылығы бекіткен даярлық бейіні бойынша білім беру бағдарламаларының және оқу жоспарларының болуы;
мәлімделген діни білім беру бағдарламаларына Қазақстан Республикасы Дін істері агенттігінің сараптама қорытындысының болуы.
6.2 «Бакалавр» академиялық дәрежесін тағайындай отырып, жоғары білімнің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметіне қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес болуы:
жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыру;
ұлттық зерттеу университеттері, зерттеу университеттері, ұлттық жоғары оқу орындары, университеттер, академиялар үшін ғылыми-зерттеу және педагогикалық қызмет жүргізу, кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау;
институттар (консерваториялар, жоғары мектептер, жоғары училищелер) үшін педагогикалық қызмет, кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау;
бір оқытушыға есептегенде студенттер контингентінің білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкестігі;
штаттағы оқытушылар үлесінің олардың жалпы санының, оның ішінде білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының базалық циклдері мен бейінді пәндері бойынша:
ұлттық зерттеу университеттері, зерттеу университеттері, ұлттық жоғары оқу орындары, университеттер, академиялар үшін 80 %-дан кем болмауы;
институттар (консерваториялар, жоғары мектептер, жоғары училищелер) үшін 70 %-дан кем болмауы;
педагогикалық мамандықтар үшін білім беру ұйымының түріне қарамастан 80 %-дан кем болмауы;
штаттағы оқытушылар санынан ғылыми дәрежелері және атақтары бар оқытушылардың үлесі:
ұлттық зерттеу университеттері, зерттеу университеттері үшін 70 %-дан кем болмауы;
ұлттық жоғары оқу орындары (өнер және мәдени білім беру ұйымдарынан басқа) үшін 55 %-дан кем болмауы;
университеттер, академиялар үшін 50 %-дан кем болмауы;
институттар (жоғары мектептер, жоғары училищелер) үшін 45 %-дан кем болмауы;
педагогикалық институттар үшін 50 %-дан кем болмауы;
өнер және мәдени білім беру ұйымдары үшін ғылыми дәрежелері, сонымен қатар құрметті атақтары бар және оларға теңестірілген оқытушылар үлесінің 35 %-дан кем болмауы;
Қорғаныс, Ішкі істер, Төтенше жағдайлар министрліктеріне және Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдары үшін әскери (арнайы) атағы полковниктен төмен емес, «спорт шебері» және одан жоғары атағы бар ғылыми дәрежелері және атақтары бар оқытушылар үлесінің 40 %-дан кем болмауы;
студенттердің келтірілген контингентіне шаққанда толық оқу цикліне саны кемінде 140 бірлік басылымнан келетін оқу және ғылыми әдебиет қорының болуы. Бұл ретте қазақ және орыс тілдеріндегі басылымдар оқыту тілдері бойынша оқушылар контингентіне барабар болуы тиіс.

Библиотечный фонд должен содержать основную учебную литературу по дисциплинам социально-гуманитарного профиля, изданную за последние 5 лет; по естественным, техническим, сельскохозяйственным дисциплинам - за последние 10 лет.
Обеспеченность учебной литературой на цифровых носителях - не менее 40 % базовых и профилирующих дисциплин учебного плана специальности (кроме военных специальностей).
Наличие договоров с другими библиотечными и научными фондами, в том числе с республиканской межвузовской электронной библиотекой;
соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам;
оснащенность учебно-лабораторным оборудованием, необходимым для реализации профессиональных учебных программ;
соответствие минимальных расходов на один год обучения студента уровню расходов, предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан по утверждению государственного заказа на подготовку специалистов с высшим образованием на соответствующий учебный год;
наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики;
для педагогических специальностей - наличие прямых договоров по базам педагогической практики с организациями дошкольного, начального, основного и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования;
наличие договоров на проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ с организациями и предприятиями, кроме военных специальностей;
наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг;
наличие медицинского обслуживания обучающихся;
наличие объекта питания для обучающихся в каждом учебном корпусе.
6.3. Соответствие Квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности организаций образования и научных организаций, реализующих профессиональные учебные программы послевузовского образования с присуждением академической степени «магистр»:
реализация профессиональных учебных программ высшего образования; для педагогических специальностей - проведение научно-исследовательской работы в области современных педагогических технологий обучения;
соответствие специальности подготовки магистрантов темам научных исследований организации образования;
наличие соглашений о сотрудничестве с научными, научно-образовательными, производственными и научно-производственными центрами по соответствующим направлениям подготовки;
для педагогических специальностей - наличие прямых договоров с зарубежными университетами по выполнению совместных образовательных и научных проектов, проведению стажировок преподавателей и магистрантов;
соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам;
наличие доктора наук или двух докторов философии (PhD), состоящих в штате, по соответствующей специальности;
доля преподавателей с учеными степенями и званиями от числа штатных преподавателей - не менее 70 %;
для организаций образования культуры и искусства, в том числе преподаватели с почетными званиями Республики Казахстан и приравненные к ним, - не менее 60 %:
для организаций образования, подведомственных министерствам обороны, внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, Комитету национальной безопасности, Агентству по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция), доля преподавателей с учеными степенями и званиями, в воинском (специальном) звании не ниже полковника, - не менее 60 %;
осуществление ведущими специалистами, штатными преподавателями, имеющими ученую степень соответствующего профиля, стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, научные публикации в отечественных и зарубежных изданиях, учебные пособия по специальности магистерской подготовки научного руководства магистрантами;
наличие договоров на проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ с организациями и предприятиями, кроме военных специальностей;
наличие специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы по соответствующим научным специальностям подготовки;
наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг;
соответствие минимальных расходов на один год обучения магистранта уровню расходов, предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан по утверждению государственного заказа на подготовку специалистов с послевузовским образованием на соответствующий учебный год;
оснащенность учебно-лабораторным оборудованием, необходимым для реализации образовательных программ и отвечающим современным требованиям;
наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики, в том числе на прохождение зарубежной научной стажировки;
наличие медицинского обслуживания обучающихся;
наличие объекта питания для обучающихся.

Кітапхана қоры соңғы 5 жылдағы әлеуметтік-гуманитарлық бейіндегі пәндері бойынша; жаратылыстану, техникалық, ауыл шаруашылығы пәндер бойынша соңғы 10 жылда басылып шығарылған негізгі оқу әдебиетін қамтуға тиіс.
Мамандықтың (әскери мамандықтардан басқа) оқу жоспарының базалық және бейінді пәндерінің цифрлы тасымалдағыштардағы оқу әдебиетімен қамтамасыз етілуі - 40 %-нан кем болмауы.
Басқа кітапхана және ғылыми қорлармен, оның ішінде республикалық жоғары оқу орындары аралық электрондық кітапханамен шарттарының болуы;
оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі;
кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті оқу-зертхана жабдықтарымен жарақтандырылуы;
студенттің бір жылғы оқуына жұмсалатын ең төменгі шығыстардың Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті оқу жылына жоғары білімді мамандар даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты бекіту жөніндегі қаулысында көзделген шығыстар деңгейіне сәйкестігі;
практикадан өткізу базалары ретінде белгіленген ұйымдармен жасалған шарттардың болуы;
педагогикалық мамандықтар үшін педагогикалық практика базалары бойынша мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі және жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарымен тікелей шарттардың болуы;
әскери мамандықтардан басқа, ұйымдармен және кәсіпорындармен ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізуге шарттардың болуы;
білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы;
білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы;
6.3. «Магистр» академиялық дәрежесін бере отырып, жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының және ғылыми ұйымдардың қызметіне қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес болуы:
жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыру; педагогикалық мамандықтар үшін қазіргі заманғы педагогикалық оқу технологиялары саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу;
магистранттарды даярлау мамандығының білім беру ұйымдары ғылыми зерттеулерінің тақырыптарына сәйкестігі;
тиісті даярлау бағыттары бойынша ғылыми, ғылыми-білім беру, өндірістік және ғылыми-өндірістік орталықтармен ынтымақтастық туралы келісімдердің болуы;
педагогикалық мамандықтар үшін бірлескен білім беру және ғылыми жобаларды, оқытушылар мен магистранттардың тағылымдамадан өтуін орындау жөнінде шетелдік университеттермен тікелей шарттардың болуы;
оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі;
тиісті мамандықтар бойынша штатта ғылым докторының немесе екі философия (PhD) докторының болуы;
ғылыми дәрежесі және атақтары бар оқытушылар үлесінің штаттағы оқытушылар санының 70 %-дан кем болмауы;
мәдениет және өнер білім беру ұйымдары үшін, оның ішінде Қазақстан Республикасының құрметті атағы бар және оларға теңестірілген оқытушылар үлесінің 60 %-дан кем болмауы;
Қорғаныс, Ішкі істер, Төтенше жағдайлар министрліктеріне және Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдары үшін әскери (арнайы) атағы полковниктен төмен емес ғылыми дәрежелері және атақтары бар оқытушылар үлесінің 60 %-дан кем болмауы;
тиісті бейіндегі ғылыми дәрежесі, кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі, отандық және шетелдік басылымдарда ғылыми жарияланымдары, магистрлік даярлық мамандығы бойынша оқу құралдары бар жетекші мамандардың, штаттағы оқытушылардың магистранттарға ғылыми жетекшілікті жүзеге асыруы;
әскери мамандықтардан басқа, ұйымдармен және кәсіпорындармен ғылыми зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізуге шарттардың болуы;
тиісті ғылыми даярлық мамандықтары бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименттік базаның болуы;
меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығындағы білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық және материалдық емес активтердің болуы;
магистранттың бір жылғы оқуына арналған ең төменгі шығыстардың Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті оқу жылына арналған жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандар даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты бекіту жөніндегі қаулысында көзделген шығыстар деңгейіне сәйкестігі;
білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті және қазіргі заманғы талаптарға сай келетін оқу-зертхана жабдықтарымен жарақтандырылуы;
практикадан өткізу базалары ретінде белгіленген ұйымдармен, оның ішінде шетелдік ғылыми тағылымдамадан өтуге жасалған шарттардың болуы;
білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы;
білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы.

6.4. Соответствие Квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности организаций образования и научных организаций, реализующих профессиональные учебные программы послевузовского медицинского образования (резидентуры):
наличие не менее двух специалистов с учеными степенями по профилю подготовки, состоящих в штате и имеющих стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, научные публикации в отечественных и зарубежных изданиях, в трудах международных конференций по профилю подготовки, учебные пособия;
наличие специализированной научно-методической, клинической, материально-технической базы по соответствующим научным специальностям подготовки;
обеспечение необходимым оборудованием, лабораториями, библиотекой;
соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам;
соответствие минимальных расходов на один год обучения слушателя уровню расходов, предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан по утверждению государственного заказа на подготовку специалистов с послевузовским образованием на соответствующий учебный год;
наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики (за исключением научных организаций);
наличие медицинского обслуживания обучающихся;
наличие объекта питания для обучающихся;
наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг.
6.5. Соответствие Квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности организаций образования, подведомственных Министерствам обороны, внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, Комитету национальной безопасности, Агентству по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая академия), а также организаций образования, реализующих профессиональные учебные программы послевузовского военного образования с присуждением ученой степени доктора философии (PhD) и доктора по профилю (адъюнктура):
наличие не менее одного штатного доктора наук по каждой научной специальности подготовки, имеющего стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, научные публикации в отечественных и зарубежных изданиях, в трудах международных конференций по профилю подготовки, учебные пособия;
доля преподавателей с учеными степенями и званиями в воинском (специальном) звании не ниже полковника от числа штатных преподавателей - не менее 100 %;
наличие межведомственных соглашений, регламентирующих вопросы научного обмена по соответствующей специальности;
наличие специализированной научно-технической, научно-методической, экспериментальной и материально-технической базы по соответствующим научным специальностям подготовки;
обеспечение необходимым оборудованием, лабораториями, библиотекой;
соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам;
соответствие минимальных расходов на один год обучения слушателя уровню расходов, предусмотренных соответствующими нормативными актами по утверждению государственного заказа на подготовку специалистов с послевузовским образованием на соответствующий учебный год;
наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики;
наличие медицинского обслуживания обучающихся;
наличие объекта питания для обучающихся;
наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг.

6.4. Жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім берудің (резидентура) кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының және ғылыми ұйымдардың қызметіне қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес болуы;
кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі, даярлық бейіні бойынша отандық және шетелдік басылымдарда, халықаралық конференциялардағы еңбектерінде ғылыми жарияланымдары, оқу құралдары бар кемінде екі даярлық бейіні бойынша ғылыми дәрежелі штаттағы маманның болуы;
тиісті ғылыми даярлық мамандықтары бойынша мамандандырылған ғылыми-әдістемелік, клиникалық, материалдық-техникалық базаның болуы;
қажетті жабдықпен, зертханалармен, кітапханамен қамтамасыз етілуі;
оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі;
тыңдаушының бір жылғы оқуына жұмсалатын ең төменгі шығыстардың Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті оқу жылына арналған жоғары оқу орнынан кейінгі білімді мамандар даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты бекіту жөніндегі қаулысында көзделген шығыстар деңгейіне сәйкестігі;
практикадан өткізу базалары ретінде белгіленген ұйымдармен (ғылыми ұйымдарды қоспағанда) жасалған шарттардың болуы;
білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы;
білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы;
меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығына тиесілі білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық және материалдық емес активтердің болуы.
6.5. Философия (PhD) докторы және бейіні бойынша доктор (адъюнктура) ғылыми дәрежесін бере отырып, Қорғаныс, Ішкі істер, Төтенше жағдайлар министрліктеріне және Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдарының, сондай-ақ жоғары оқу орнынан кейінгі әскери білімнің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметіне қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес болуы:
кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі, даярлық бейіні бойынша отандық және шетелдік басылымдарда, халықаралық конференциялардың еңбектерінде ғылыми жарияланымдары, оқу құралдары бар әрбір ғылыми даярлау мамандығы бойынша кемінде бір штаттағы ғылым докторының болуы;
ғылыми дәрежелері мен атақтары бар, оқытушылар үлесінің әскери (арнайы) атағы полковниктен төмен емес штаттағы оқытушылар санының 100 %-дан кем болмауы;
тиісті мамандық бойынша ғылыми алмасу мәселелерін регламенттейтін ведомствоаралық шарттардың болуы;
тиісті ғылыми даярлық мамандықтары бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, тәжірибелік және материалдық-техникалық базаның болуы;
қажетті жабдықпен, зертханалармен, кітапханамен қамтамасыз етілуі;
оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі;
тыңдаушының бір жылғы оқуына жұмсалатын ең төменгі шығыстардың тиісті оқу жылына жоғары оқу орнынан кейінгі білімді мамандар даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты бекіту жөніндегі тиісті нормативтік актілерде көзделген шығыстар деңгейіне сәйкестігі;
практикадан өткізу базалары ретінде белгіленген ұйымдармен жасалған шарттардың болуы;
білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы;
білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы;
меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығына тиесілі білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық және материалдық емес активтердің болуы.

6.6. Соответствие Квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности организаций образования и научных организаций по подготовке научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации по программам докторантуры с присуждением ученой степени доктор философии (PhD) и доктор по профилю:
реализация профессиональных учебных программ бакалавриата и магистратуры;
доля преподавателей с учеными степенями и званиями от числа штатных преподавателей - не менее 100 %;
наличие зарубежных ученых со степенями доктор философии (PhD), доктор по профилю по соответствующей специальности;
наличие соглашений с зарубежными учеными по соответствующей специальности подготовки;
наличие договоров на проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ с организациями и предприятиями;
соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам;
наличие договоров о научном обмене с аккредитованными зарубежными высшими учебными заведениями и (или) научными организациями, реализующими программы докторантуры;
наличие специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной и материально-технической базы по соответствующим научным специальностям подготовки;
оснащенность компьютерными классами с доступом в информационные сети, библиотечный фонд с электронной базой данных по соответствующей специальности, наличие учебных лабораторий и мультимедийных учебных материалов, необходимых для реализации образовательных программ по специальностям докторантуры;
наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики, в том числе на прохождение зарубежной научной стажировки;
наличие медицинского обслуживания обучающихся;
наличие объекта питания для обучающихся;
наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных и нематериальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг.
7
Соблюдение Типовых правил деятельности организаций образования, реализующих профессиональные учебные программы высшего образования.
8
Соблюдение Типовых правил деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы послевузовского профессионального образования.
Примечание:
Н – имеются нарушения
ОН – отсутствуют нарушения
УРП – устранены в рабочем порядке
ПН – повторное нарушение
УПП — устранение при повторной проверке
Должностное лицо:
___________________ _______________ «__» _______20___ года
(Ф.И.О.)          подпись
Представитель проверяемого субъекта:
_________________ _________________ «__» ________20__ года
(Ф.И.О.)          подпись

6.6. Философия докторы (PhD) және бейіні бойынша доктор дәрежесін бере отырып, докторантура бағдарламалары бойынша біліктілігі жоғары ғылыми және ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау жөніндегі білім беру ұйымдарының және ғылыми ұйымдардың қызметіне қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес болуы:
бакалавриаттың және магистратураның кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыру;
ғылыми дәрежелері мен атақтары бар оқытушылар үлесінің штаттағы оқытушылар санының 100 %-дан кем болмауы;
тиісті мамандық бойынша философия докторы (PhD) және бейіні бойынша доктор дәрежелері бар шетелдік ғалымдардың болуы;
даярлаудың тиісті мамандығы бойынша шетелдік ғалымдармен келісімдердің болуы;
ұйымдармен және кәсіпорындармен ғылыми зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізуге шарттардың болуы;
оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі;
докторантура бағдарламаларын іске асыратын аккредиттелген шетелдік жоғары оқу орындарымен және (немесе) ғылыми ұйымдармен ғылыми алмасу туралы шарттардың болуы;
тиісті ғылыми даярлық мамандықтары бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименттік және материалдық-техникалық базаның болуы;
докторантура мамандығы бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті ақпараттық желіге кіре алатын компьютерлік сыныптармен, тиісті мамандық бойынша электрондық дерекқоры бар кітапханалық қормен жарақтандырылуы, ғылыми зертханалардың және мультимедиалық оқу материалдардың болуы;
практикадан өткізу базалары ретінде белгіленген ұйымдармен, оның ішінде шетелдік ғылыми тағылымдамадан өтуге жасалған шарттардың болуы;
білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы;
білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы;
меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығына тиесілі білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық және материалдық емес активтердің болуы.
7
Жоғары білімнiң кәсіптік оқу бағдарламаларын iске асыратын білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларының сақталуы.
8
Жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіптік білімнiң білім беру бағдарламаларын iске асыратын білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларының сақталуы.
Ескерту:
Б - бұзушылықтар бар
БЖ – бұзушылықтар жоқ
ІБЖ – іс барысында жойылды
ҚБ – қайта бұзушылық
ҚТЖ – қайта тексеру барысында жойылды
Лауазымды тұлға:
_______________________     ____________  20__ жылғы «____»______
(Т.А.Ә.)                   (қолы)
Тексеру субъектісінің өкілі:
_______________________     ____________  20__ жылғы «____»______
(Т.А.Ә.)                   (қолы)