Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги по производству и (или) передаче и (или) распределению тепловой энергии
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 24 июля 2013 года № 221-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 сентября 2013 года № 8690. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется приказом Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги по производству и (или) передаче и (или) распределению тепловой энергии.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется приказом Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 13 сентября 2005 года № 266-ОД "Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги по производству и (или) передаче и (или) распределению тепловой энергии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3872);
2) пункт 14 Перечня изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые приказы уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, утвержденного приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 5 февраля 2009 года № 30-ОД "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5557).

Жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және (немесе) тарату қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуын жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 24 шілдедегі № 221-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 10 қыркүйекте № 8690 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және (немесе) тарату қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуын жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мыналардың:
1) "Жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және (немесе) бөлу бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2005 жылғы 13 қыркүйектегі № 266-НҚ бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3872 нөмірмен тіркелген).
2) "Табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009 жылғы 5 ақпандағы № 30-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5557 нөмірмен тіркелген) Табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның кейбір бұйрықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар тізбесінің 14-тармағының күші жойылды деп танылсын.

3. Департаменту по регулированию в сфере электро- и теплоэнергетики Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Коккозова К.Т.) обеспечить:
1) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) опубликование настоящего приказа на Интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, после официального опубликования в средствах массовой информации.
4. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Базарбаев С.П.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации, с последующим представлением в Юридический департамент (Метенова С.С.) сведений об опубликовании;
2) довести его до сведения структурных подразделений, территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Алпысбаева А.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
М. Оспанов
"СОГЛАСОВАНО":
Исполняющий обязанности
Председателя Агентства по статистике
Республики Казахстан
______________ Ж. Джаркинбаев
25 июля 2013 год
"СОГЛАСОВАНО":
Исполняющий обязанности
Министра экономики
и бюджетного планирования
Республики Казахстан
______________ М. Кусаинов
8 августа 2013 год
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по
регулированию естественных монополий
от 24 июля 2013 года № 221-ОД
Правила
ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных
активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги
по производству и (или) передаче и (или) распределению тепловой
энергии
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется приказом Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги по производству и (или) передаче и (или) распределению тепловой энергии (далее – Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях".

3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Электр және жылу энергетикасы саласындағы реттеу департаменті (Қ.Т. Көккөзова):
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті (С.П. Базарбаев) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны заңнамада белгіленген тәртіппен ресми бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін, кейін жарияланғаны туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Заң департаментіне (С.С. Метенова) ұсынсын;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары А.Ә. Алпысбаевқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға М. Оспанов
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының міндетін атқарушы
______________ Ж. Жарқынбаев
2013 жылғы 25 шілде
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрінің міндетін атқарушы
______________ М. Құсайынов
2013 жылғы 8 тамыз
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды
реттеу агенттігі төрағасының
2013 жылғы 24 шілдедегі
№ 221-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және (немесе) тарату қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуын жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және (немесе) тарату қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуын жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Субъекты естественных монополий, оказывающие услуги по производству и (или) передаче и (или) распределению тепловой энергии (далее - субъекты) осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг.
3. Ведение раздельного учета представляет собой систему сбора и обобщения данных о доходах, затратах и задействованных активах раздельно по каждому виду регулируемых услуг и в целом по иной деятельности с представлением сведений в ведомство уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий (далее – уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Основные принципы раздельного учета:
1) приоритет прямого отнесения (при возможности прямого отнесения) доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие виды услуг на основе данных первичных документов;
2) наличие причинно-следственной связи доходов, затрат и задействованных активов с теми видами услуг, с которыми они связаны;
3) прозрачность при отнесении и распределении доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие виды регулируемых услуг.
5. Раздельный учет основывается на первичных документах и (или) данных бухгалтерского и управленческого учета, которые обеспечивают необходимый уровень детализации для разделения доходов, затрат и задействованных активов по видам услуг в соответствии с настоящими Правилами. Правила не меняют порядок и форму представления установленной финансовой и налоговой отчетности субъектами.
6. Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах:
1) база распределения - количественный показатель (показатели), используемый для распределения затрат и степени задействованности активов на виды услуг;
2) коэффициент распределения - доля общих затрат или активов, полученная в результате применения базы распределения, которая используется для распределения затрат и активов между услугами;
3) общие активы - активы, которые связаны с предоставлением двух и более видов услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому степень их задействованности в предоставлении услуг определяется на основе баз распределения, согласованных с уполномоченным органом;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және (немесе) тарату қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілері (бұдан әрі - субъектілер) реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
3. Бөлек есепке алуды жүргізу табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның ведомствосына (бұдан әрі – уәкілетті орган) мәліметтер ұсына отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай өзге қызмет бойынша кірістер, шығындар мен тартылған активтер туралы деректерді жинау мен қорыту жүйесін білдіреді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Бөлек есептің негізгі қағидаттары:
1) кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бастапқы құжаттар деректерінің негізінде қызметтердің тиісті түрлеріне тікелей жатқызу (тікелей жатқызу мүмкін болған жағдайда) басымдығы;
2) кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің өздері байланысқан қызметтердің сол бір түрлерімен себеп-салдарлық байланысының болуы;
3) кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді реттеліп көрсетілетін қызметтердің тиісті түрлеріне жатқызу және бөлу кезіндегі ашықтық.
5. Бөлек есеп бастапқы құжаттарға және (немесе) бухгалтерлік және басқарушылық есептің деректеріне негізделеді, олар кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді осы Қағидаларға сәйкес қызметтердің түрлері бойынша бөлу үшін нақтылаудың қажетті деңгейін қамтамасыз етеді. Қағидалар субъектілердің белгіленген қаржылық және салық есептілігін ұсынудың тәртібі мен нысанын өзгертпейді.
6. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) бөлу базасы - шығындар мен активтердің қолданысқа енгізілген дәрежесін қызметтер түрлеріне бөлу үшін пайдаланылатын сандық көрсеткіш (көрсеткіштер);
2) бөлу коэффициенті - бөлу базасын қолдану нәтижесінде алынған жалпы шығындардың немесе активтердің үлесі, ол қызметтер арасында шығындар мен активтерді бөлу үшін пайдаланылады;
3) жалпы активтер - қызметтердің екі және одан да көп түрлерін ұсынуға байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдарлық байланысы жоқ активтер, сондықтан қызметтер ұсынуда олардың қолданысқа енгізілу дәрежесі уәкілетті органмен келісілген бөлу базасының негізінде анықталады;

4) общие затраты - затраты, которые связаны с предоставлением двух и более видов услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе баз распределения, согласованных с уполномоченным органом;
5) задействованные активы - активы субъекта, используемые для предоставления услуги (услуг), включающие основные средства и нематериальные активы;
6) прямо задействованные активы на услуги - задействованные активы, которые имеют прямые причинно-следственные связи с предоставлением определенной услуги, и поэтому прямо и однозначно относятся к определенной услуге;
7) прямые затраты на услуги - затраты, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенной услугой, и поэтому прямо и однозначно относятся к определенной услуге;
8) иная деятельность – деятельность субъекта естественной монополии, которая не относится к регулируемым услугам, в сфере естественной монополии.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок ведения раздельного учета доходов, затрат и
задействованных активов субъектами
7. Субъекты для целей ведения раздельного учета в соответствии с подпунктом 17) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" разрабатывают методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг субъектов естественных монополий в порядке, определенном настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В качестве базы распределения общих активов и затрат субъект самостоятельно выбирает показатели и согласовывает их с уполномоченным органом. К данным, используемым для определения базы распределения, предъявляются следующие требования:
1) достоверность и проверяемость данных;
2) обоснованность выбора данных, исходя из участия в технологическом процессе.
Базы распределения задействованных активов допускается пересматривать один раз в год по итогам финансового года.
9. Доходы от оказания услуг учитываются раздельно по видам регулируемых услуг и в целом по иной деятельности на основе первичных документов и данных бухгалтерского учета:

4) жалпы шығындар - қызметтердің екі және одан да көп түрлерін ұсынуға байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдарлық байланысы жоқ шығындар, сондықтан уәкілетті органмен келісілген бөлу базасының негізінде бөлінеді;
5) қолданысқа енгізілген активтер - субъектінің негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді қамтитын қызметті (қызметтерді) ұсыну үшін пайдаланылатын активтері;
6) қызметтерге тікелей қолданысқа енгізілген активтер - белгілі бір қызметті ұсынуға тікелей себеп-салдарлық байланысы бар қолданысқа енгізілген активтер, сондықтан белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жатқызылады;
7) қызметтерге тікелей шығындар - белгілі бір қызметпен тікелей себеп-салдарлық байланысы бар шығындар, сондықтан да белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жатқызылады;
8) өзге қызмет – табиғи монополия саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын табиғи монополия субъектісінің қызметі.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Субъектілердің кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу тәртібі
7. Субъектілер бөлек есепке алуды жүргізу мақсатында "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 17) тармақшасына сәйкес осы Қағидалар айқындаған тәртiппен реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу әдістемесін әзірлейді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Субъект жалпы активтер мен шығындарды бөлу базасы ретінде көрсеткіштерді дербес таңдайды және оларды уәкілетті органмен келіседі. Бөлу базасын анықтау үшін пайдаланылатын деректер мынадай талаптарға жауап береді:
1) деректердің дұрыстығы мен тексерілуі;
2) технологиялық процеске қатысуына сүйене отырып, деректерді таңдаудың негізділігі.
Қолданысқа енгізілген активтерді бөлу базалары қаржылық жылдың қорытындылары бойынша жылына бір рет қайта қаралуы мүмкін.
9. Қызметтер көрсетуден түсетін кірістер реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша және тұтастай өзге де қызмет бойынша бастапқы құжаттар мен бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде:

1) по регулируемым видам деятельности - в соответствии с фактическим объемом оказанных услуг в рамках заключенных договоров и по тарифам, утвержденным уполномоченным органом;
2) по нерегулируемым видам деятельности - исходя из объемов и цен, по которым соответствующие услуги были предоставлены.
Отчет о распределении доходов по видам услуг составляется по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
10. Для целей ведения раздельного учета задействованных активов по видам регулируемых услуг и в целом по иной деятельности из всего перечня основных средств выделяются:
1) прямо задействованные активы на услуги;
2) общие активы.
11. Прямо задействованные активы относятся непосредственно на определенную услугу. Общие активы относятся на услуги с применением баз распределения и рассчитанных на их основе коэффициентов распределения.
12. Основные средства субъекта для целей ведения раздельного учета затрат и формирования прибыли на задействованные активы группируются субъектом самостоятельно в соответствии с группами основных средств, определенными его учетной политикой, в том числе:
1) здания и сооружения;
2) машины, оборудование и передаточные устройства;
3) транспортные средства;
4) хозяйственный инвентарь;
5) фиксированные активы, не включенные в другие группы (прочие основные средства).
13. Для каждой группы общих основных средств составляется Расчет коэффициента распределения общих основных средств по группе, либо нематериальных активов по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, результатом которого является определение коэффициента распределения для группы основных средств в целом. При расчете коэффициента распределения общих основных средств либо нематериальных активов, предусмотренном в Расчете коэффициента распределения общих основных средств по группе, либо нематериальных активов (приложение 1 к настоящим Правилам), вносятся все единицы общих основных средств группы, определяется база распределения для каждой группы общих активов. Коэффициенты распределения каждой группы общих основных средств по видам регулируемых услуг и в целом по иной деятельности определяются как частное от деления суммы отнесенных стоимостей каждой единицы общих основных средств на данный вид услуги к суммарной стоимости общих основных средств в данной группе.
В расчете коэффициента распределения общих основных средств либо нематериальных активов отдельной строкой определяется база распределения и рассчитываются коэффициенты распределения нематериальных активов (общих), используемых при оказании двух и более видов услуг.

1) реттеліп көрсетілетін қызмет түрлері бойынша - жасалған шарттардың шеңберінде көрсетілген қызметтердің нақты көлеміне сәйкес және уәкілетті орган бекіткен тарифтер бойынша;
2) реттеліп көрсетілмейтін қызмет түрлері бойынша - тиісті қызметтер ұсынылған көлемдер мен бағаларға сүйене отырып, жеке ескеріледі.
Қызметтер түрлері бойынша кірістерді бөлу туралы есеп осы Қағидаларға 6-қосымшаның нысаны бойынша жасалады.
10. Қолданысқа енгізілген активтердің реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша және тұтастай өзге де қызмет бойынша бөлек есебін жүргізу мақсатында негізгі құралдардың барлық тізбесінен:
1) қызметтерге тікелей қолданысқа енгізілген активтер;
2) жалпы активтер болып бөлінеді.
11. Тікелей қолданысқа енгізілген активтер белгілі бір қызметке тікелей жатқызылады. Жалпы активтер қызметтерге бөлу базалары мен олардың негізінде есептелген бөлу коэффициенттері қолданылып жатқызылады.
12. Қолданысқа енгізілген активтерге шығындардың бөлек есебін жүргізу және пайданы қалыптастыру мақсатында субъектінің негізгі құралдарын субъект өзінің есепке алу саясатында белгіленген негізгі құралдардың топтарына сәйкес дербес топтастырады, оның ішінде:
1) ғимараттар мен құрылыстар;
2) машиналар, жабдықтар және өткізу құрылғылары;
3) көлік құралдары;
4) шаруашылық құрал-жабдық;
5) басқа топтарға енгізілмеген тіркелген активтер (өзге де негізгі құралдар).
13. Жалпы негізгі құралдардың әрбір тобы үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жалпы негізгі құралдарды тобы бойынша, не материалдық емес активтерді бөлу коэффициентінің есебі жасалады, оның нәтижесі бөлу коэффициентін негізгі құралдардың тобы үшін тұтастай анықтау болып табылады. Жалпы негізгі құралдарды тобы бойынша, не материалдық емес активтерді бөлу коэффициентінің есебінде (осы Қағидаларға 1-қосымша) көзделген жалпы негізгі құралдарды не материалдық емес активтерді бөлу коэффициентін есептеу кезінде топтың жалпы негізгі құралдарының барлық бірліктері енгізіледі, жалпы активтердің әрбір тобы үшін бөлу базасы анықталады. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша және тұтастай өзге де қызмет бойынша жалпы негізгі құралдардың әрбір тобының бөлу коэффициенттері осы қызмет түріне жалпы негізгі құралдардың әрбір бірлігінің жатқызылған құндары сомасының осы топтағы жалпы негізгі құралдардың жиынтық құнына бөліндісі ретінде анықталады.
Жалпы негізгі құралдардың не материалдық емес активтердің бөлу коэффициентін есептеу кезінде бөлу базасы жеке жолмен анықталады және екі және одан да көп қызмет түрлерін көрсету кезінде пайдаланылатын материалдық емес (жалпы) активтерді бөлу коэффициенттері есептеледі.

14. Для распределения стоимости задействованных активов на услуги заполняется Отчет о распределении задействованных активов по видам услуг, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, в которой стоимость активов определяется на основе остаточной стоимости основных средств субъекта по состоянию на последнюю отчетную дату предыдущего финансового года. Коэффициент распределения для каждой группы основных средств переносится в отчет о распределении задействованных активов по видам услуг из итоговой строки соответствующего расчета коэффициента распределения общих основных средств либо нематериальных активов. Стоимость активов группы основных средств, относящаяся на каждую услугу, определяется как произведение стоимости задействованных активов на коэффициент распределения.
15. Затраты, связанные с оказанием регулируемых видов услуг и иной деятельностью, распределяются в соответствии с учетной политикой субъекта и (или) методикой ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов, согласованной с уполномоченным органом.
Отчет о распределении затрат по видам услуг составляется по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
16. Затраты подразделяются на прямые, которые полностью относятся на соответствующую услугу, либо общие, которые связаны с предоставлением двух и более видов услуг и относятся на данные услуги с применением базы распределения.
17. Для формирования затрат используются данные бухгалтерского учета. В бухгалтерском учете прямые затраты формируются на отдельных счетах (субсчетах), соответствующих каждой регулируемой услуге и в целом иной деятельности. Для общих затрат бухгалтерским учетом предусматриваются отдельные счета (субсчета) затрат.
18. Раздельному учету подлежат все затраты субъекта на оказание регулируемых услуг и иной деятельности, в том числе затраты, не учитываемые и учитываемые в соответствии с особым порядком формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий (далее - затраты по особому порядку), включающим в себя следующие статьи:
1) износ основных средств и амортизация нематериальных активов;
2) расходы на ремонт основных средств, не приводящие к росту стоимости основных средств;
3) расходы на оплату труда;
4) расходы по социальному налогу;
5) расходы на эксплуатацию;
6) расходы периода;
7) прочие расходы.
Внутри каждой статьи допускается более подробное детализирование затрат.

14. Қолданысқа енгізілген активтердің құнын қызметтерге бөлу үшін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қызметтердің түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтер туралы есеп толтырылады, онда активтердің құны алдыңғы қаржы жылының соңғы есепті күндегі жағдайы бойынша субъектінің негізгі құралдарының қалдық құнының негізінде анықталады. Негізгі құралдардың әрбір тобы үшін бөлу коэффициенті жалпы негізгі құралдарды не материалдық емес активтерді бөлу коэффициентінің тиісті есебінің жиынтық жолынан қызметтер түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтерді бөлу туралы есепке ауыстырылады. Әрбір қызметке жатқызылған негізгі құралдар тобы активтерінің құны қолданысқа енгізілген активтер құнының бөлу коэффициентіне туынды ретінде анықталады.
15. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлерін және тұтастай өзге де қызметті көрсетуге байланысты шығындар субъектінің есепке алу саясатына және (немесе) уәкілетті органмен келісілген кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу әдістемесіне сәйкес бөлінеді.
Шығындарды қызметтер түрлері бойынша бөлу туралы есеп осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
16. Шығындар толығымен тиісті қызметке жататын тікелей не қызметтің екі және одан да көп түрлерін көрсетумен байланысты және осы қызметтерге бөлу базасын қолдану арқылы жататын жалпы болып бөлінеді.
17. Шығындарды қалыптастыру үшін бухгалтерлік есеп деректері пайдаланылады. Бухгалтерлік есепте тікелей шығындар әрбір реттеліп көрсетілетін қызметке және тұтастай өзге қызметке сәйкес келетін жеке шоттарда (қосалқы шоттарда) құрылады. Жалпы шығындар үшін бухгалтерлік есепте шығындардың жеке шоттары (қосалқы шоттары) көзделеді.
18. Бөлек есепке реттеліп көрсетілетін қызметтерді және өзге де қызметті көрсетуге арналған субъектінің барлық шығындары жатады, оның ішінде табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібіне (бұдан әрі - ерекше тәртіп бойынша шығындар) сәйкес ескерілмейтін және ескерілетін шығындар жатады, өзіне мынадай баптарды қамтиды:
1) негізгі құралдардың тозуы және материалдық емес активтердің амортизациясы;
2) негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін негізгі құралдарды жөндеу шығыстары;
3) еңбекке ақы төлеу шығыстары;
4) әлеуметтік салық бойынша шығыстар;
5) пайдалану шығыстары;
6) кезең шығыстары;
7) өзге де шығыстар.
Әрбір баптың ішінде шығындар барынша жан-жақты нақтылануы мүмкін.

19. Износ основных средств, используемых при оказании двух и более услуг, определяется для каждой группы основных средств, перечисленных в пункте 12 настоящих Правил и распределяется на регулируемые услуги и иную деятельность с использованием коэффициентов распределения, рассчитанных по Расчету коэффициента распределения общих основных средств по группе, либо нематериальных активов (приложение 1 к настоящим Правилам).
20. Амортизация общих нематериальных активов распределяется на регулируемые услуги и иную деятельность по коэффициентам распределения, рассчитанным по Расчету коэффициента распределения общих основных средств по группе, либо нематериальных активов (приложение 1 к настоящим Правилам).
21. Расходы на ремонт основных средств (общих), не приводящие к росту стоимости основных средств, относятся на услуги согласно соответствующим коэффициентам распределения по группам основных средств, рассчитанным по Расчету коэффициента распределения общих основных средств по группе, либо нематериальных активов (приложение 1 к настоящим Правилам).
22. Расходы на оплату труда разделяются на прямые и общие. Производственный персонал по отношению к технологическому процессу подразделяется на группы:
1) персонал, занятый в основной и не основной деятельности;
2) вспомогательный персонал;
3) административно-управленческий персонал.
В каждой группе персонала расходы по оплате труда прямо относятся на конкретную услугу, если работа персонала непосредственно связана только с одной услугой.
Если в данной группе имеется персонал, работа которого связана с оказанием двух и более услуг, то расходы по оплате труда распределяются между услугами согласно коэффициентам распределения общих активов (в целом, по всем группам), рассчитанным на основе данных по Расчету коэффициента распределения общих основных средств по группе, либо нематериальных активов (приложение 1 к настоящим Правилам), либо с использованием базы распределения, определенной субъектом и согласованной с уполномоченным органом, и рассчитанными коэффициентами распределения по Расчету коэффициентов распределения расходов на оплату труда персонала по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
23. Расходы по социальному налогу распределяются на услуги по тем же коэффициентам распределения, что и расходы на оплату труда в соответствующей группе персонала либо пропорционально распределению фонда оплаты труда.
24. Расходы на эксплуатацию основных средств относятся на услуги с использованием коэффициента распределения соответствующих групп основных средств, рассчитанного по Расчету коэффициента распределения общих основных средств по группе, либо нематериальных активов (приложение 1 к настоящим Правилам). При распределении расходов на эксплуатацию по видам регулируемых услуг и в целом по иной деятельности принимается во внимание следующее:

19. Екі және одан да көп қызметті көрсетуде пайдаланылатын негізгі құралдардың тозуы осы Қағидалардың 12-тармағында санамаланған негізгі құралдардың әрбір тобы үшін айқындалады және реттеліп көрсетілетін қызметтерге және өзге де қызметке Жалпы негізгі құралдарды тобы бойынша, не материалдық емес активтерді бөлу коэффициентінің есебі (осы Қағидаларға 1-қосымша) бойынша есептелген бөлу коэффициенттері пайдаланыла отырып бөлінеді.
20. Жалпы материалдық емес активтердің амортизациясы реттеліп көрсетілетін қызметтерге және өзге де қызметке Жалпы негізгі құралдарды тобы бойынша, не материалдық емес активтерді бөлу коэффициентінің есебі (осы Қағидаларға 1-қосымша) бойынша есептелген бөлу коэффициенттері бойынша бөлінеді.
21. Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін негізгі құралдарды (жалпы) жөндеу шығыстары қызметтерге Жалпы негізгі құралдарды тобы бойынша, не материалдық емес активтерді бөлу коэффициентінің есебі (осы Қағидаларға 1-қосымша) бойынша есептелген тиісті бөлу коэффициенттеріне сәйкес негізгі құралдардың топтары бойынша жатқызылады.
22. Еңбекке ақы төлеу шығыстары тікелей және жалпы болып бөлінеді. Технологиялық процеске қатысы бойынша өндірістік персонал мынадай топтарға бөлінеді:
1) негізгі және негізгі емес қызметпен айналысатын персонал;
2) көмекші персонал;
3) әкімшілік-басқару персоналы.
Персоналдың әрбір тобындағы еңбекке ақы төлеу шығыстары нақты қызметке, егер персоналдың жұмысы тек бір ғана қызметпен тікелей байланысты болса, тікелей жатқызылады.
Егер осы топта жұмысы екі немесе одан да көп қызметті көрсетумен байланысты персонал болса, онда еңбекке ақы төлеу шығыстары Жалпы негізгі құралдарды тобы бойынша, не материалдық емес активтерді бөлу коэффициентінің есебі (осы Қағидаларға 1-қосымша) деректерінің негізінде есептелген жалпы активтердің бөлу коэффициенттеріне (тұтастай барлық топтар бойынша) сәйкес не субъект айқындаған және уәкілетті органмен келісілген бөлу базасын қолдану арқылы және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Персоналдың еңбегіне ақы төлеу шығыстарын бөлу коэффициентінің есебі бойынша есептелген бөлу коэффициенттерімен қызметтер арасында бөлінеді.
23. Әлеуметтік салық бойынша шығыстар қызметтерге персоналдың тиісті тобындағы еңбекке ақы төлеу шығыстарын бөлу коэффициенттері сияқты не еңбекке ақы төлеу қорының бөлінуіне тепе-тең бөлінеді.
24. Негізгі құралдарды пайдалану шығыстары қызметтерге Жалпы негізгі құралдарды тобы бойынша, не материалдық емес активтерді бөлу коэффициентінің есебі (осы Қағидаларға 1-қосымша) бойынша есептелген негізгі құралдардың тиісті топтарының бөлу коэффициентін пайдаланыла отырып жатқызылады. Пайдалану шығыстарын реттеліп көрсетілетін қызмет түрлері және тұтастай өзге де қызмет бойынша бөлу кезінде мыналар назарға алынады:

1) затраты на материалы на обслуживание основных средств распределяются на услуги по принципу распределения на услуги соответствующих основных средств;
2) затраты на топливо относятся на услуги с применением базы распределения (согласованной с уполномоченным органом) и рассчитанных на их основе коэффициентов распределения;
3) затраты на горюче-смазочные материалы (ГСМ) распределяются на услуги по коэффициенту распределения группы основных средств "транспорт и спецтехника", с которыми эти затраты связаны;
4) услуги (аренда) автотранспорта, аренда основных средств, услуги связи относятся на услуги прямо, если они связаны с оказанием только одной услуги. Если данные услуги связаны с оказанием двух и более услуг, то они распределяются по базе распределения затрат (согласованной с уполномоченным органом) и рассчитанных коэффициентов распределения;
5) расходы на электрическую энергию на хозяйственные нужды, отопление, горячее водоснабжение, холодное водоснабжение, канализацию и прочие коммунальные услуги для основного и вспомогательного производства относятся на услуги прямо в случае, если они непосредственно связаны с оказанием одной услуги, или по коэффициенту распределения на услуги, рассчитанному для соответствующих зданий и сооружений в случае, если они связаны с оказанием двух и более услуг;
6) расходы на обучение персонала, командировочные расходы, расходы на охрану труда относятся на услуги по тем же принципам, что и оплата труда соответствующих групп персонала;
7) расходы на пожарную и сторожевую охрану относятся на услуги аналогично распределению износа соответствующих основных средств;
8) расходы на прочие эксплуатационные затраты относятся на услуги по базе распределения, определенной субъектом и согласованной с уполномоченным органом.
25. Распределение расходов периода осуществляется в следующем порядке:
1) общие и административные расходы распределяются на услуги по тем же принципам, что и соответствующие затраты основного производства;
2) расходы по реализации относятся прямо на услуги, если они непосредственно связаны с оказанием определенной услуги. Если данные расходы связаны с оказанием двух и более услуг, то они распределяются на услуги с использованием базы распределения, принятой субъектом и согласованной уполномоченным органом, и коэффициентов распределения, рассчитанных по Расчету коэффициентов распределения расходов периода по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) расходы по вознаграждениям (процентам) относятся на услуги прямо, если они непосредственно связаны с оказанием определенной услуги. Если данные расходы связаны с оказанием двух и более услуг, то они распределяются на услуги с использованием базы распределения, принятой субъектом и согласованной уполномоченным органом, и коэффициентов распределения, рассчитанных по Расчету коэффициентов распределения расходов периода (приложение 4 к настоящим Правилам).

1) негізгі құралдарға қызмет көрсетуге арналған материалдардың шығындары қызметтерге тиісті негізгі құралдардың қызметтеріне бөлу қағидаты бойынша бөлінеді;
2) отын шығындары қызметтерге бөлу базасы (уәкілетті органмен келісілген) және олардың негізінде есептелген бөлу коэффициенттері қолданылып жатқызылады;
3) жанар-жағар материалдардың (ЖЖМ) шығындары қызметтерге "көлік және арнаулы техника" негізгі құралдар тобының бөлу коэффициенті бойынша бөлінеді;
4) автокөлік қызметтері (жалдау), негізгі құралдарды жалдау, байланыс қызметтері, егер олар бір ғана қызмет көрсетумен байланысты болса, қызметтерге тікелей жатқызылады. Егер осы қызметтер екі және одан да көп қызметті көрсетумен байланысты болса, онда олар шығындардың бөлу базасы (уәкілетті органмен келісілген) және есептелген бөлу коэффициенттері бойынша бөлінеді;
5) негізгі және қосалқы өндіріс үшін электр энергиясына, шаруашылық мұқтаждарға, жылуға, ыстық сумен жабдықтауға, суық сумен жабдықтауға, кәрізге және өзге коммуналдық қызметтерге арналған шығыстар қызметтерге, егер олар бір ғана қызмет көрсетумен тікелей байланысты болған жағдайда тікелей немесе, егер олар екі және одан көп қызметті көрсетумен байланысты болған жағдайда тиісті ғимараттар мен құрылыстарға есептелген қызметтерге бөлу коэффициенті бойынша жатқызылады;
6) персоналды оқыту шығыстары, іссапар шығыстары, еңбекті қорғау шығыстары қызметтерге персоналдың тиісті топтарына еңбекақы төлеу қағидаттары сияқты жатқызылады;
7) өрт және күзеттік қорғау шығыстары қызметтерге тиісті негізгі құралдар тозуының бөлінуіне ұқсас жатқызылады;
8) өзге де пайдалану шығыстары қызметтерге субъект айқындаған және уәкілетті органмен келісілген бөлу базасы бойынша жатқызылады.
25. Кезең шығыстарын бөлу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) жалпы және әкімшілік шығыстар қызметтерге негізгі өндірістік шығындардың тиісті қағидаттары сияқты бөлінеді;
2) өткізу бойынша шығыстар қызметтерге, егер олар белгілі бір қызмет көрсетумен тікелей байланысты болса, тікелей жатқызылады. Егер осы шығыстар екі және одан көп қызметті көрсетумен байланысты болса, онда олар қызметтерге субъект айқындаған және уәкілетті органмен келісілген бөлу базасын және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кезең шығыстарын бөлу коэффициентінің есебі бойынша есептелген бөлу коэффициенттерін пайдалану арқылы бөлінеді;
3) сыйақылар (пайыздар) бойынша шығыстар қызметтерге, егер олар белгілі бір қызметті көрсетумен тікелей байланысты болса, тікелей жатқызылады. Егер осы шығыстар екі және одан көп қызметті көрсетумен байланысты болса, онда олар қызметтерге субъект айқындаған және уәкілетті органмен келісілген бөлу базасын және Кезең шығыстарын бөлу коэффициентінің есебі (осы Қағидаларға 4-қосымша) бойынша есептелген бөлу коэффициенттерін пайдалану арқылы бөлінеді.

26. Прочие расходы относятся на услуги прямо, если они непосредственно связаны с оказанием определенной услуги. Если данные расходы связаны с оказанием двух и более услуг, то они распределяются на услуги с использованием базы распределения, определенной субъектом и согласованной уполномоченным органом.
27. Сведения о ведении раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов (далее - сведения) представляются субъектом в уполномоченный орган до 1 мая текущего года за предыдущий календарный год, согласно приложениям к настоящим Правилам.
28. Общая сумма доходов в отчете о распределении доходов по видам услуг должна соответствовать данным, отраженным по строке "Доход от реализации товаров, работ и услуг" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
29. Итоговая сумма затрат в отчете о распределении затрат по видам услуг за минусом расходов периода должна соответствовать данным, отраженным по строке "Себестоимость реализованных товаров (работ, услуг)" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
30. Итоговая сумма расходов периода в отчете о распределении затрат по видам услуг должна соответствовать данным, отраженным по строке "Расходы периода" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
31. Учетная (остаточная) стоимость основных средств и нематериальных активов должна соответствовать данным бухгалтерского учета на соответствующую дату.
32. Сведения на бумажном носителе подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта и заверяется печатью. Сведения представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе.
Приложение 1
к Правилам ведения раздельного учета
доходов, затрат и задействованных активов
субъектами естественных монополий,
оказывающими услуги по производству
и (или) передаче и (или)
распределению тепловой энергии
форма
Расчет коэффициента распределения общих основных средств по группе
______________________________________________,
(наименование группы основных средств)
либо нематериальных активов на ____ год
№№
Наименование
Рабочее
состояние
(работает
или в
резерве)
Остаточная
стоимость
на начало
года всего,
тысяч тенге
Наименование
показателя для
базы
распределения
(натуральный
показатель)
Значение показателя базы распределения
всего
Регулируемая услуга № 1
в натуральном
показателе
в натуральном
показателе
коэффициент
графа 6/
графа 5
стоимость,
тысяч тенге
графа 7/
графа 3
1
2
3
4
5
6
7
8
группа общих
основных средств
№ 1
1.1.
объект № 1
1.2.
объект № 2
1.3.
объект № 3
1._
...
стоимость
группы, тысяч
тенге (сумма
(страница 1.1.;
страница 1._)
(сумма
(страница
1.1.;
страница 1._)
(сумма
(страница
1.1.;
страница 1._)
Коэффициент
распределения
по группе
графа 8/
графа 3
Продолжение таблицы
№№
Наименование
Значение показателя базы распределения
Регулируемая услуга № 2
Иные услуги
в натуральном
показателе
коэффициент
графа 9/
графа 5
стоимость,
тысяч тенге
графа 10*
графа 3
в натуральном
показателе
коэффициент
графа 12/
графа 5
стоимость,
тысяч тенге
графа 13/
графа 3
1
9
10
11
12
13
14
группа общих
основных средств
№ 1
1.1.
объект № 1
1.2.
объект № 2
1.3.
объект № 3
1._
...
стоимость
группы, тысяч
тенге (сумма
(страница 1.1.;
страница 1._)
(сумма
(страница 1.1.;
страница 1._)
(сумма
(страница 1.1.;
страница 1._)
Коэффициент
распределения по
группе
графа 11/
графа 3
графа 14/
графа 3
М.П.
Руководитель ______________________ ____________________
Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер ______________________ _______________
Ф.И.О. подпись
"____"" _______________ год
Приложение 2
к Правилам ведения раздельного учета
доходов, затрат и задействованных активов
субъектами естественных монополий,
оказывающими услуги по производству
и (или) передаче и (или)
распределению тепловой энергии
форма
Отчет о распределении задействованных активов по видам услуг
Отчетный период 20___ г.
Индекс: РУ-тепло-2
Периодичность: годовая
Представляют: субъекты естественной монополий, оказывающие услуги по производству и (или) передаче и (или) распределению тепловой энергии
Представляются: в Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и его территориальные департаменты
Срок представления – до 1 мая текущего года
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Отчет о распределении задействованных активов по видам услуг

26. Өзге де шығыстар қызметтерге, егер олар белгілі бір қызмет көрсетумен тікелей байланысты болса, тікелей жатқызылады. Егер осы шығыстар екі және одан көп қызметті көрсетумен байланысты болса, онда олар қызметтерге субъект айқындаған және уәкілетті органмен келісілген бөлу базасын пайдалану арқылы бөлінеді.
27. Кірістерінің, шығындары мен қолданысқа енгізілген активтерінің бөлек есебін жүргізу туралы мәліметтерді (бұдан әрі – мәліметтер) субъект өткен күнтізбелік жыл үшін уәкілетті органға осы Қағидаларға қосымшаларға сәйкес үстіміздегі жылғы 1 мамырға дейін ұсынады.
28. Кірістерді қызметтер түрлері бойынша бөлу туралы есептегі кірістердің жиынтық сомасы субъект тиісті кезеңге бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес жасаған қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді өткізуден кіріс" деген жолда көрсетілген деректерге сәйкес келуге тиіс.
29. Шығындарды қызметтер түрлері бойынша бөлу туралы есептегі шығыстардың жиынтық сомасы кезең шығыстарының минусымен субъект тиісті кезеңге бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес жасаған қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Өткізілген тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) өзіндік құны" деген жолда көрсетілген деректерге сәйкес келуге тиіс.
30. Шығындарды қызметтер түрлері бойынша бөлу туралы есептегі кезең шығыстарының жиынтық сомасы субъект тиісті кезеңге бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес жасаған қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Кезең шығыстары" деген жолда көрсетілген деректерге сәйкес келуге тиіс.
31. Негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің есептілік (қалдық) құны бухгалтерлік есептің тиісті күнгі деректеріне сәйкес келуге тиіс.
32. Қағаз жеткізгіштегі мәліметтерге субъектінің басшысы және бас бухгалтері қол қояды және мөрімен расталады. Мәліметтер уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
Жылу энергиясын өндіру
және (немесе) беру және (немесе) тарату
қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістердің, шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу қағидаларына
1-қосымша
нысан
Жалпы негізгі құралдарды _______________________ тобы бойынша,
(негізгі құралдар тобының атауы)
не материалдық емес активтерді бөлу коэфициентінің есебі
Атауы
Жұмыс жағдайы (жұмыс істейді немесе резервте)
Жыл басындағы қалдық құны, барлығы, мың теңге
Бөлу базасы үшін көрсеткі штің атауы (заттай көрсеткіш)
Бөлу базасы
көрсеткішінің мәні
барлығы
№ 1 реттеліп көрсетілетін қызмет
заттай көрсеткіште
заттай көрсеткіште
коэффициенті 6-бағ./5-бағ.
құны, мың теңге 7-бағ./3-бағ.
1
2
3
4
5
6
7
8
№ 1 жалпы негізгі құралдардың тобы
1.1
№ 1 объект
1.2
№ 2 объект
1.3
№ 3 объект
1._
...
топтың құны, мың теңге (сома (1.1-бет:1._-бет)
(сома (1.1-бет: 1._бет)
(сома(1.1- бет: 1._ бет)
Топ бойынша бөлу коэффициенті
8-бағ./3-бағ.
кестенің жалғасы
Атауы
Бөлу базасы көрсеткішінің мәні
№ 2 реттеліп көрсетілетін қызмет
Өзге де қызметтер
заттай
көрсеткіште
Коэффициенті 9-бағ./5-бағ.
құны, мың теңге
10-бағ./3-бағ.
заттай
көрсеткіште
Коэффициенті 12-бағ./5-бағ.
құны,
мың теңге
13-бағ./3-бағ.
1
9
10
11
12
13
14
№ 1 жалпы негізгі құралдардың тобы
1.1
№ 1 объект
1.2
№ 2 объект
1.3
№ 3 объект
1._
...
топтың құны, мың теңге (сома (1.1-бет: 1.-бет)
(сома (1.1-жол: 1._жол)
(сома (1.1-жол: 1._жол)
Топ бойынша бөлу коэффициенті
11-бағ./3-бағ.
14-бағ./3-бағ.
М.О.
Басшы _________________________ ______________
Т.А.Ә. қолы
Бас бухгалтер _________________ ______________
Т.А.Ә. қолы
_______жылғы "____"______________
Жылу энергиясын өндіру
және (немесе) беру және (немесе) тарату
қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістердің, шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу қағидаларына
2-қосымша
нысан
Қызметтердің түрлері бойынша қолданысқа енгізілген
активтер туралы есеп
Есепті кезең 20___ ж.
Индексі: РУ-жылу-2
Кезеңділігі: жылдық
Ұсынады: жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және немесе) тарату қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілері
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне және оның аумақтық департаменттеріне
Тапсыру мерзімі – ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме
Қызметтердің түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтер туралы есеп

1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественных монополий, оказывающими услуги по производству и (или) передаче и (или) распределению тепловой энергии отчета о распределении задействованных активов по видам услуг.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг.
Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
Отчет на бумажном носителе подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта и заверяется печатью. Отчет представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Отчет на электронном носителе должен соответствовать отчету, предоставленному на бумажном носителе.
2. Пояснения по заполнению формы
При заполнении формы Субъекту обязательно указать в левом верхнем углу наименование предприятия, а в правом верхнем углу на соответствующее приложение нормативного правового акта уполномоченного органа.
Сведения заполняются Субъектом на предыдущий календарный год.
Данная форма заполняется для распределения стоимости задействованных активов на услуги, в которой стоимость активов определяется на основе остаточной стоимости основных средств субъекта по состоянию на последнюю отчетную дату предыдущего финансового года.
Коэффициент распределения для каждой группы основных средств переносится в отчет о распределении задействованных активов по видам услуг из итоговой строки соответствующего расчета коэффициента распределения общих основных средств либо нематериальных активов. Стоимость активов группы основных средств, относящаяся на каждую услугу, определяется как произведение стоимости задействованных активов на коэффициент распределения.
По графе 1 указываются порядковые номера по наименованиям основных средств.
По графе 2 указывается информация о наименовании основных средств по видам оказываемых услуг Субъекта.
По графе 3 указывается информация об остаточной стоимости задействованных активов на начало года.
По графе 4 указывается информация о коэффициенте распределения по группе основных средств по регулируемой услуге 1, рассчитанного в приложении 1 к настоящим Правилам.
По графе 5 указывается информация о стоимости актива по регулируемой услуге 1, (графа 3 * графа 4).
По графе 6 указывается информация о коэффициенте распределения по группе основных средств по регулируемой услуге 2, рассчитанного в приложении 1 к настоящим Правилам.
По графе 7 указывается информация о стоимости актива по регулируемой услуге 2, (графа 3 * графа 6).

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсініктеме жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және тарату қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің қолданысқа енгізілген активтерді қызмет түрлері бойынша бөлу есебін дайындауына арналған.
Субъектілер реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
Барлық көрсеткіштер құндық көріністе ондық мыңдық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі есепке субъектінің басшысы мен бас бухгалтері қол қояды және мөрімен расталады. Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Электрондық жеткізгіштегі есеп қағаз жеткізгіштегі есепке сәйкес келуі тиіс.
2. Нысанды толтыру бойынша түсініктемелер
Нысанды толтыру кезінде Субъект жоғарғы сол бұрышта кәсіпорнының атауын, жоғарғы оң бұрышта уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің тиісті қосымшасын көрсетуге міндетті.
Субъект алдыңғы күнтізбелік жылдың мәліметтерін толтырады.
Қолданысқа енгізілген активтердің құнын қызметтерге бөлу үшін осы нысан толтырылады, онда активтердің құны алдыңғы қаржы жылының соңғы есепті күндегі жағдайы бойынша субъектінің негізгі құралдарының қалдық құнының негізінде анықталады.
Негізгі құралдардың әрбір тобы үшін бөлу коэффициенті жалпы негізгі құралдарды не материалдық емес активтерді бөлу коэффициентінің тиісті есебінің жиынтық жолынан қызметтер түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтерді бөлу туралы есепке ауыстырылады. Әрбір қызметке жатқызылған негізгі құралдар тобының активтерінің құны бөлу коэффициентіне қолданысқа енгізілген активтер құнының туындысы ретінде анықталады.
1-баған бойынша негізгі құралдардың атаулары бойынша реттік сандары көрсетіледі.
2-баған бойынша Субъект көрсететін қызмет түрлері бойынша негізгі құралдардың атаулары туралы ақпарат көрсетіледі.
3-баған бойынша жылдың басындағы қолданысқа енгізілген активтердің қалдық құны туралы ақпарат көрсетіледі.
4-баған бойынша осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес есептелген 1-жалпы негізгі құралдардың тобы бойынша бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі.
5-баған бойынша 1-реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша активтің құны туралы ақпарат көрсетіледі, (3-баған * 4-баған).
6-баған бойынша Осы Қағидаларға 1-қосымшада есептелген 2-реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша негізгі құралдардың тобы бойынша бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі.
7-баған бойынша 2-реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша активтің құны туралы ақпарат көрсетіледі, (3-баған * 6-баған).

По графе 8 указывается информация о коэффициенте распределения по группе основных средств по иным услугам, рассчитанного в приложении 1 к настоящим Правилам.
По графе 9 указывается информация о стоимости актива по иным услугам, (графа 3 * графа 8).
___________________________________
Наименование предприятия
№№
Наименование
основных средств
Остаточная
стоимость
задейство-
ванных
активов на
начало
года всего,
тысяч тенге
распределение задействованных активов по видам услуг
Регулируемая
услуга № 1
Регулируемая
услуга № 2
иные услуги
коэффициент
распределения
из приложения 1
стоимость
актива, тысяч

8-баған бойынша Осы Қағидалардың 1-қосымшасында есептелген өзге қызмет бойынша негізгі құралдардың тобы бойынша бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі.
9-баған бойынша өзге қызмет бойынша активтің құны туралы ақпарат көрсетіледі, (3-баған* 8-баған).
_________________________________
Мекеменің атауы
р/с
Негізгі құралдардың атауы
Жыл басына қолданысқа енгізілген активтердің қалдық құны, барлығы, мың теңге
қолданысқа енгізілген активтерді қызмет түрлері бойынша бөлу
№ 1 реттеліп көрсетілетін қызмет
№ 2 реттеліп көрсетілетін қызмет
Өзге қызметтер
1-қосымшадан бөлу коэффициенті

* - прямо задействованные активы, то есть активы связанные с оказанием только одной (конкретной) услуги, не распределяются по коэффициентам распределения и относятся прямо на конкретную услугу. При этом, при заполнении отчета стоимость прямо задействованных активов заносится в соответствующие графы 5, 7 либо 9 данной таблицы.
М.П.
Руководитель ______________________ ____________________
Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер ______________________ _______________
Ф.И.О. подпись
"____" _______________ год
Приложение 3
к Правилам ведения раздельного учета
доходов, затрат и задействованных активов
субъектами естественных монополий,
оказывающими услуги по производству
и (или) передаче и (или)
распределению тепловой энергии
форма
Расчет коэффициентов распределения расходов на оплату
труда персонала на ____ год
Табельный номер
сотрудника
Годовой
фонд
заработной
платы, тыс.
тенге
Наименование
показателя
для базы
распределения
(натуральный
показатель)
Значение показателя базы распределения
всего
Регулируемая услуга № 1
в натуральном
показателе
в натуральном
показателе
коэффициент
графа 5/
графа 4
фонд заработной
платы для данной
услуги, тысяч
тенге графа 6
*графа 2
1
2
3
4
5
6
7
1.
Персонал, занятый в
основной
и неосновной
деятельности:
1.1.
Сотрудник
1.2.
Сотрудник
1.__
...
2.
Вспомогательный
персонал:
2.1.
Сотрудник
2.2.
Сотрудник
2.__
...
3.
Административно-
управленческий
персонал:
3.1.
Сотрудник
3.2.
Сотрудник
3.__
...
ВСЕГО ФОТ, тысяч
тенге (страница 1 +
страница 2 + страница 3)
(страница 1 +
страница 2 +
страница 3)
(страница 1 +
страница 2 +
Страница 3)
Коэффициент
распределения
затрат по
оплате труда
графа 7/
графа 2
Продолжение таблицы
Табельный
номер сотрудника
Значение показателя базы распределения
Регулируемая
услуга № 2
Иные услуги
в натуральном
показателе
коэффициент
графа 8/
графа 4
фонд заработной
платы для данной
услуги,
тысяч тенге
графа 9 * графа 2
в натуральном
показателе
коэффициент
графа 12/
графа 5
фонд заработной
платы для данной
услуги, тысяч
тенге графа 12 *
графа 2
1
8
9
10
11
12
13
1.
Персонал, занятый в
основной и неосновной
деятельности:
1.1.
Сотрудник
1.2.
Сотрудник
1.__
...
2.
Вспомогательный
персонал:
2.1.
Сотрудник
2.2.
Сотрудник
2.__
...
3.
Административно-
управленческий
персонал:
3.1.
Сотрудник
3.2.
Сотрудник
3.__
...
ВСЕГО ФОТ, тысяч
тенге (страница 1 +
страница 2 + страница
3)
(страница 1 +
страница 2 +
страница 3)
(страница 1 +
страница 2 +
страница 3)
Коэффициент
распределения
затрат по
оплате труда
графа 10/
графа 2
графа 13/
графа 2
М.П.
Руководитель ______________________ ____________________
Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер ______________________ _______________
Ф.И.О. подпись
"____" _______________ год
Приложение 4
к Правилам ведения раздельного учета
доходов, затрат и задействованных активов
субъектами естественных монополий,
оказывающими услуги по производству
и (или) передаче и (или)
распределению тепловой энергии
форма
Расчет коэффициентов распределения расходов периода
на ____ год
Наименование
Общая сумма,
тысяч тенге
Наименование
показателя
для базы
распределения
(натуральный
показатель)
Значение показателя базы распределения
всего
Регулируемая услуга № 1
в натуральном
показателе
в натуральном
показателе
коэффициент
графа 5/
графа 4
сумма затрат
на данную услугу,
тысяч тенге графа
6 * графа 2
1
2
3
4
5
6
7
1.
Расходы по
реализации
2.
Расходы по
вознаграждениям
3.
...
ВСЕГО затрат,
тысяч тенге
(страница 1 +
страница 2 +
страница 3)
(страница 1 +
страница 2 +
страница 3)
(страница 1 +
страница 2 +
страница 3)
Продолжение таблицы
Значение показателя базы распределения
Регулируемая услуга № 2
Иные услуги
в натуральном
показателе
коэффициент
графа 8/
графа 4
Сумма затрат
на данную услугу,
тысяч тенге
графа 9 *
графа 2
в натуральном
показателе
коэффициент
графа 12/
графа 5
сумма затрат
на данную услугу,
тысяч тенге

* - тікелей қолданысқа енгізілген активтер, яғни тек бір (нақты) қызмет көрсетумен байланысты активтер бөлу коэффициенттері бойынша бөлінбейді және нақты қызметке тікелей жатқызылады. Бұл ретте есепті толтыру кезінде тікелей қолданысқа енгізілген активтердің құны осы кестенің тиісті 5, 7 не 9-бағандарына жатқызылады.
М.О.
Басшы _________________________ ______________
Т.А.Ә. қолы
Бас бухгалтер _________________ ______________
Т.А.Ә. қолы
_______жылғы "____"______________
Жылу энергиясын өндіру
және (немесе) беру және (немесе) тарату
қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістердің, шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу қағидаларына
3-қосымша
нысан
_______ жылғы персоналдың еңбегіне ақы төлеу шығыстарын бөлу
коэффициентінің есебі
Қызметкердің табельдік нөмірі
Жалақының жылдық қоры, мың теңге
Бөлу базасы үшін көрсеткіштің атауы (заттай көрсеткіш)
Бөлу базасы көрсеткішінің мәні
барлығы
№ 1 реттеліп көрсетілетін қызмет
заттай көрсеткіште
заттай
көрсеткіште
коэффициенті 5-бағ./4-бағ.
осы қызмет
үшін жалақы
қоры, мың теңге6-бағ.*2-бағ.
1
2
3
4
5
6
7
1.
Негізгі және негізгі емес қызметпен айналысатын персонал
1.1.
Қызметкер
1.2.
Қызметкер
1._
...
2.
Көмекші персонал
2.1.
Қызметкер
2.2.
Қызметкер
2._
...
3.
Әкімшілік
басқару
персоналы
3.1.
Қызметкер
3.2.
Қызметкер
3._
...
БАРЛЫҒЫ ЖАҚ, мың теңге (1-бет+2-бет+3-бет)
(1-бет+ 2-бет+ 3-бет)
(1-бет+
2-бет+
3-бет)
Еңбекке ақы
төлеу шығындарын бөлу коэффициенті
7-бағ./
2-бағ.
кестенің жалғасы
Қызметкердің табельдік нөмірі
Бөлу базасы көрсеткішінің мәні
№ 2 реттеліп көрсетілетін қызмет
Өзге қызметтер
заттай көрсеткіште
коэффициенті 8-бағ./4-бағ.
осы қызмет
үшін жалақы
қоры, мың теңге9-бағ.*2-бағ.
заттай көрсеткіште
коэффициенті 12-бағ./5-
бағ.
осы қызмет
үшін жалақы қоры, мың
теңге 12-бағ.
*2-бағ
1
8
9
10
11
12
13
1.
Негізгі және негізгі емес қызметпен айналысатын персонал
1.1.
Қызметкер
1.2.
Қызметкер
1._
...
2.
Көмекші персонал
2.1.
Қызметкер
2.2.
Қызметкер
2._
...
3.
Әкімшілік-
басқару
персоналы
3.1.
Қызметкер
3.2.
Қызметкер
3._
...
БАРЛЫҒЫ ЖҚ, мың теңге (1-бет+2-бет+3-бет)
(1-бет+ 2-бет+ 3-бет)
(1-бет+ 2-бет+ 3-бет)
Еңбекке ақы
төлеу шығындарын бөлу коэффициенті
10-бағ.
/2-бағ.
13-бағ.
/2-бағ.
М.О.
Басшы _________________________ ______________
Т.А.Ә. қолы
Бас бухгалтер _________________ ______________
Т.А.Ә. қолы
_______жылғы "____"______________
Жылу энергиясын өндіру
және (немесе) беру және (немесе) тарату
қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістердің, шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу қағидаларына
4-қосымша
нысан
_______ жылғы кезең шығыстарын бөлу коэффициентінің есебі
Атауы
Жалпы
сома, мың
теңге
Бөлу базасы
үшін көрсеткіштің атауы
(заттай көрсеткіш)
Бөлу базасы көрсеткішінің мәні
барлығы
№ 1 реттеліп көрсетілетін қызмет
заттай көрсеткіште
заттай көрсеткіште
коэффициенті
5-бағ./4-
бағ.
осы қызмет үшін шығындар сомасы, мың теңге 6-бағ.*2-бағ.
1
2
3
4
5
6
7
1
Өткізу бойынша шығыстар
2
Сыйақылар бойынша шығыстар
3
...
шығын БАРЛЫҒЫ, мың теңге (1-бет+2-бет+3-бет)
(1-бет+ 2-бет+3-бет)
(1-бет+2-бет+3-бет)
кестенің жалғасы
Бөлу базасы көрсеткішінің мәні
№ 2 реттеліп көрсетілетін қызмет
Өзге қызметтер
заттай көрсеткіште
коэффициенті
8-бағ./
4-бағ.
осы қызмет үшін шығындар
сомасы, мың теңге 9-бағ.*2-бағ.
заттай көрсеткіште
коэффициенті
12-бағ./5-
бағ.
осы қызмет үшін шығындар сомасы,

графа 12 * графа 2
8
9
10
11
12
13
1.
2.
3.
(страница 1 +
страница 2 +
страница 3)
(страница 1 +
страница 2 +
страница 3)
М.П.
Руководитель ______________________ ____________________
Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер ______________________ _______________
Ф.И.О. подпись
"____" _______________ год
Приложение 5
к Правилам ведения раздельного учета
доходов, затрат и задействованных активов
субъектами естественных монополий,
оказывающими услуги по производству
и (или) передаче и (или)
распределению тепловой энергии
форма
Отчет о распределении затрат по видам услуг
Отчетный период 20___ г.
Индекс: РУ-тепло-5
Периодичность: годовая
Представляют: субъекты естественной монополий, оказывающие услуги по производству и (или) передаче и (или) распределению тепловой энергии
Представляются: в Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и его территориальные департаменты
Срок представления – до 1 мая текущего года
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Отчет о распределении затрат по видам услуг
1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественных монополий, оказывающими услуги по производству и (или) передаче и (или) распределению тепловой энергии отчета о распределении затрат по видам услуг.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг.
Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
Отчет на бумажном носителе подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта и заверяется печатью. Отчет представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Отчет на электронном носителе должен соответствовать отчету, предоставленному на бумажном носителе.
2. Пояснения по заполнению формы
При заполнении формы Субъекту обязательно указать в левом верхнем углу наименование предприятия, а в правом верхнем углу на соответствующее приложение нормативного правового акта уполномоченного органа.
Сведения заполняются Субъектом на предыдущий календарный год.
Для формирования затрат используются данные бухгалтерского учета. В бухгалтерском учете прямые затраты формируются на отдельных счетах (субсчетах), соответствующих каждой регулируемой услуге и в целом иной деятельности. Для общих затрат бухгалтерским учетом предусматриваются отдельные счета (субсчета) затрат.
Раздельному учету подлежат все затраты субъекта на оказание регулируемых услуг и иной деятельности, в том числе затраты, не учитываемые и учитываемые в соответствии с особым порядком формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий (далее - затраты по особому порядку).
По графе 1 указываются порядковые номера по наименованиям основных средств.
По графе 2 указывается информация о наименовании затрат по видам оказываемых услуг Субъекта.

мың теңге 12-бағ.*2-бағ.
8
9
10
11
12
13
1
2
3
(1-бет +2-бет +3-бет)
(1-бет+2-бет+3-бет)
М.О.
Басшы _________________________ ______________
Т.А.Ә. қолы
Бас бухгалтер _________________ ______________
Т.А.Ә. қолы
_______жылғы "____"______________
Жылу энергиясын өндіру
және (немесе) беру және (немесе) тарату
қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістердің, шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу қағидаларына
5-қосымша
нысан
Шығындарды қызметтер түрлері бойынша бөлу туралы есеп
Есепті кезең 20___ ж.
Индексі: РУ-жылу-5
Кезеңділігі: жылдық
Ұсынады: жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және (немесе) тарату қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілері
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне және оның аумақтық департаменттеріне
Тапсыру мерзімі – ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру
бойынша түсініктеме
Шығындарды қызметтер түрлері бойынша бөлу туралы есеп
1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсініктеме жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және тарату қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің шығындарды қызметтер түрлері бойынша бөлу туралы есепті дайындауына арналған.
Субъектілер реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
Барлық көрсеткіштер құндық көріністе ондық мыңдық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі есепке субъектінің басшысы мен бас бухгалтері қол қояды және мөрімен расталады. Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Электрондық жеткізгіштегі есеп қағаз жеткізгіштегі есепке сәйкес келуі тиіс.
2. Нысанды толтыру бойынша түсініктемелер
Нысанды толтыру кезінде Субъект жоғарғы сол бұрышта кәсіпорнының атауын, жоғарғы оң бұрышта уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің тиісті қосымшасын көрсетуге міндетті.
Субъект алдыңғы күнтізбелік жылдың мәліметтерін толтырады.
Шығындарды қалыптастыру үшін бухгалтерлік есеп деректері пайдаланылады. Бухгалтерлік есепте тікелей шығындар әрбір реттеліп көрсетілетін қызметке және тұтастай өзге қызметке сәйкес келетін жеке шоттарда (қосалқы шоттарда) құрылады. Жалпы шығындар үшін бухгалтерлік есепте шығындардың жеке шоттары (қосалқы шоттары) көзделеді.
Бөлек есепке реттеліп көрсетілетін қызметтерді және өзге де қызметті көрсетуге арналған субъектінің барлық шығындары жатады, оның ішінде табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібіне (бұдан әрі - ерекше тәртіп бойынша шығындар) сәйкес ескерілмейтін және ескерілетін шығындар жатады.
1-нысан бойынша негізгі құралдардың атаулары бойынша реттік сандары көрсетіледі.
2-нысан бойынша Субъектінің қызмет көрсететін түрлері бойынша шығындардың атауы туралы ақпарат көрсетіледі.

По графе 3 указывается общая сумма за отчетный период по бухгалтерскому учету, в тыс. тенге (графа 4 + графа 5).
Итоговая сумма затрат за минусом расходов периода должна соответствовать данным, отраженным по строке "Себестоимость реализованных товаров (работ, услуг)" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
Итоговая сумма расходов периода должна соответствовать данным, отраженным по строке "Расходы периода" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
Учетная (остаточная) стоимость основных средств и нематериальных активов должна соответствовать данным бухгалтерского учета на соответствующую дату.
По графе 4 указываются данные о сумме затрат, неучтенной в тарифе согласно особого порядка формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий.
По графе 5 указывается информация о сумме затрат по Особому порядку.
В графах 6-11 указываются данные о сумме затрат по Особому порядку в разрезе регулируемых (производству и (или) передаче и (или) распределению тепловой энергии) и иных услуг (услуги, которые технологические связанные с регулируемыми услугами и иная деятельность согласованная с уполномоченным органом), в том числе:
по графе 6 указывается информация о коэффициенте распределения соответствующей регулируемой уполномоченным органом услуге Субъекта;
по графе 7 указываются данные о сумме затрат на регулируемую уполномоченным органом услугу (графа 6 * графа 5);
по графе 8 указывается информация о коэффициенте распределения соответствующей регулируемой уполномоченным органом услуге Субъекта;
по графе 9 указываются данные о сумме затрат на регулируемую уполномоченным органом услугу (графа 8 * графа 5);
по графе 10 указывается информация о коэффициенте распределения иных услуг (услуги, которые технологические связанные с регулируемыми услугами и иная деятельность, согласованная с уполномоченным органом) Субъекта;
по графе 11 указываются данные о сумме затрат соответствующей нерегулируемой услуге Субъекта (графа 10 * графа 5).
Внутри каждой статьи допускается более подробное детализирование затрат.
____________________________________
Наименование предприятия
№№
Наименование
Сумма за отчетный период по
бухгалтерскому учету, тысяч
тенге
Распределение суммы по особому порядку на услуги
Всего
в том числе
Регулируемая услуга № 1
Регулируемая услуга № 2
Иные услуги
сумма
затрат, не
учтенная в
тарифе
согласно
особому
порядку
сумма
по
особому
порядку
коэффи-
циент
распре-
деления
сумма
затрат на
данную
услугу,
графа 6 *
графа 5
коэффи-
циент
распре-
деления
сумма
затрат на
данную
услугу,
графа 8 *
графа 5
коэффи-
циент
распре-
деления
сумма
затрат на
данную
услугу,
графа 10 *
графа 5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1.
Износ основных средств:
1.1.
Прямо задействованные затраты*
1.2.
Общие затраты
2.
Амортизация нематериальных
активов:
2.1.
Прямо задействованные затраты*
2.2.
Общие затраты
3.
Расходы на оплату труда:
3.1.
Прямо задействованные затраты*
3.2.
Общие затраты
4.
Расходы на эксплуатацию:
4.1.
Прямо задействованные
затраты*
4.2.
Общие затраты
5.
Расходы периода:
5.1.
Прямо задействованные затраты*
5.2.
Общие затраты
6.
Прочие расходы
6.1.
Прямо задействованные затраты*
6.2.
Общие затраты
ИТОГО:

3-нысан бойынша Бухгалтерлік есеп бойынша есепті кезеңдегі жалпы сома көрсетіледі, мың теңге (4-баған + 5-баған).
Шығындарды қызметтер түрлері бойынша бөлу туралы есептегі шығыстардың жиынтық сомасы кезең шығыстарының минусімен субъект тиісті кезеңге бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес жасаған қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Өткізілген тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) өзіндік құны" деген жолда көрсетілген деректерге сәйкес келуі тиіс.
Шығындарды қызметтер түрлері бойынша бөлу туралы есептегі кезең шығыстарының жиынтық сомасы субъект тиісті кезеңге бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес жасаған қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Кезең шығыстары" деген жолда көрсетілген деректерге сәйкес келуі тиіс.
Негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің есептілік (қалдық) құны бухгалтерлік есептің тиісті күнгі деректеріне сәйкес келуі тиіс.
4-баған бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібіне сәйкес тарифте ескерілмеген шығындардың сомасы туралы деректер көрсетіледі.
5-баған бойынша Ерекше тәртіп бойынша шығындардың сомасы туралы ақпарат көрсетіледі.
6–11-бағандар бойынша Реттеліп көрсетілетін (жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және тарату) және өзге қызметтер (реттеліп көрсетілетін қызметтермен технологиялық байланысты қызметтер және уәкілетті органмен келісілген өзге қызметтер) бөлінісінде Ерекше тәртіп бойынша шығындар сомасының деректері көрсетіледі, оның ішінде:
6-баған бойынша уәкілетті орган реттейтін Субъектінің тиісті қызметін бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі;
7-баған бойынша уәкілетті орган реттейтін қызмет шығындарының сомасы туралы деректер көрсетіледі (6-баған* 5-баған);
8-баған бойынша уәкілетті орган реттейтін Субъектінің тиісті қызметін бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі;
9-баған бойынша уәкілетті орган реттейтін қызмет шығындарының сомасы туралы деректер көрсетіледі (8-баған * 5-баған);
10-баған бойынша Субъектінің өзге қызметтерін (реттеліп көрсетілетін қызметтермен технологиялық байланысты қызметтер және уәкілетті органмен келісілген өзге қызметтер) бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі.
11-баған бойынша Субъектінің тиісті реттеліп көрсетілмейтін қызметі шығындарының сомасы туралы деректер көрсетіледі (10-баған *5-баған).
Әрбір баптың ішіндегі шығындар жете нақтылануы мүмкін.
____________________________________
Мекеменің атауы
№№
Атауы
Бух. есеп бойынша есепті
кезеңдегі сома, мың теңге
Соманы қызметтерге ерекше тәртіп бойынша бөлу
Барлығы
Оның ішінде
№ 1 реттеліп көрсетілетін
қызмет
№ 2 реттеліп
көрсетілетін
қызмет
Өзге қызметтер
Ерекше тәртіпке сәйкес тарифте ескерілмеген шығындар сомасы
ерекше тәртіп бойынша сома
Бөлу коэффициенті
осы қызметтің шығындар сомасы, 6-баған* 5-баған
Бөлу коэффициенті
осы қызметтің шығындар сомасы, 8-баған * 5-баған
Бөлу коэффициенті
осы қызметтің шығындар сомасы, 10-баған* 5-баған
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1.
Негізгі құралдардың тозуы:
1.1.
тікелей қолданысқа енгізілген шығындар*
1.2.
жалпы шығындар
2.
Материалдық емес активтердің амортизациясы:
2.1.
тікелей қолданысқа енгізілген шығындар*
2.2.
жалпы шығындар
3.
Еңбекке ақы төлеу шығыстары:
3.1.
тікелей қолданысқа енгізілген шығындар*
3.2.
жалпы шығындар
4.
Пайдалану шығыстары:
4.1.
тікелей қолданысқа енгізілген шығындар*
4.2.
жалпы шығындар
5.
Кезең шығыстары:
5.1.
тікелей қолданысқа енгізілген шығындар*
5.2.
жалпы шығындар
6.
Өзге шығыстар:
6.1.
тікелей қолданысқа енгізілген шығындар*
6.2.
жалпы шығындар
ЖИЫНЫ

* - прямо задействованные затраты, то есть затраты связанные с оказанием только одной (конкретной) услуги, не распределяются по коэффициентам распределения и относятся прямо на конкретную услугу. При этом, при заполнении отчета сумма прямо задействованных затрат заносится в соответствующие графы 7, 9 либо 11 данной таблицы.
М.П.
Руководитель ______________________ ____________________
Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер ______________________ _______________
Ф.И.О. подпись
"____" _______________ год
Приложение 6
к Правилам ведения раздельного учета
доходов, затрат и задействованных активов
субъектами естественных монополий,
оказывающими услуги по производству
и (или) передаче и (или)
распределению тепловой энергии
форма
Отчет о распределении доходов по видам услуг
Отчетный период 20___ г.
Индекс: РУ-тепло-6
Периодичность: годовая
Представляют: субъекты естественной монополий, оказывающие услуги по производству и (или) передаче и (или) распределению тепловой энергии
Представляются: в Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и его территориальные департаменты
Срок представления – до 1 мая текущего года
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Отчет о распределении доходов по видам услуг
1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественных монополий, оказывающими услуги по производству и (или) передаче и (или) распределению тепловой энергии отчета о распределении доходов по видам услуг.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг.
Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
Отчет на бумажном носителе подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта и заверяется печатью. Отчет представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Отчет на электронном носителе должен соответствовать отчету, предоставленному на бумажном носителе.
2. Пояснения по заполнению формы
При заполнении формы Субъекту обязательно указать в левом верхнем углу наименование предприятия, а в правом верхнем углу на соответствующее приложение нормативного правового акта уполномоченного органа.
Сведения заполняются Субъектом на предыдущий календарный год.
В графе 1 указывается отчетный период.
В графах 2-15 указываются данные о доходах от всей деятельности за отчетный период по бухгалтерскому учету, тысяч тенге (производству и (или) передаче и (или) распределению тепловой энергии) и иных услуг (услуги, которые технологические связанные с регулируемыми услугами и иная деятельность согласованная с уполномоченным органом), в том числе:
по графе 2 указывается общая сумма дохода от всей деятельности за отчетный период по бухгалтерскому учету.
Общая сумма доходов должна соответствовать данным, отраженным по строке "Доход от реализации товаров, работ и услуг" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период;
по графе 3 указывается информация о фактическом объеме соответствующей регулируемой услуги в натуральном выражений (в Гкал);

* - тікелей қолданысқа енгізілген шығындар, яғни тек бір (нақты) қызмет көрсетумен байланысты шығындар бөлу коэффициенттері бойынша бөлінбейді және нақты қызметке тікелей жатқызылады. Бұл ретте есепті толтырған кезде тікелей қолданысқа енгізілген шығындар сомасы осы кестенің тиісті 7, 9 не 11-бағандарына жатқызылады.
М.О.
Басшы _________________________ ______________
Т.А.Ә. қолы
Бас бухгалтер _________________ ______________
Т.А.Ә. қолы
_______жылғы "____"______________
Жылу энергиясын өндіру
және (немесе) беру және (немесе) тарату
қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістердің, шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу қағидаларына
6-қосымша
нысан
Қызметтер түрлері бойынша кірістерді бөлу туралы есеп
Есепті кезең 20___ ж.
Индексі: РУ-жылу-6
Кезеңділігі: жылдық
Ұсынады: жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және (немесе) тарату қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілері
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне және оның аумақтық департаменттеріне
Тапсыру мерзімі – ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру
бойынша түсініктеме
Қызметтер түрлері бойынша кірістерді бөлу туралы есеп
1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсініктеме жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және тарату қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің қолданысқа енгізілген активтерді қызмет түрлері бойынша бөлу есебін дайындауына арналған.
Субъектілер реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
Барлық көрсеткіштер құндық көріністе ондық мыңдық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі есепке субъектінің басшысы мен бас бухгалтері қол қояды және мөрімен расталады. Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Электрондық жеткізгіштегі есеп қағаз жеткізгіштегі есепке сәйкес келуі тиіс.
2. Нысанды толтыру бойынша түсініктемелер
Нысанды толтыру кезінде Субъект жоғарғы сол бұрышта кәсіпорнының атауын, жоғарғы оң бұрышта уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің тиісті қосымшасын көрсетуге міндетті.
Субъект алдыңғы күнтізбелік жылдың мәліметтерін толтырады.
1-бағанда есепті кезең көрсетіледі.
2–15-бағандарда бухгалтерлік есеп бойынша есепті кезеңдегі барлық қызметтен түскен кірістер туралы деректер көрсетіледі, мың теңге, реттеліп көрсетілетін (жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру тарату) және өзге қызметтерге (реттеліп көрсетілетін қызметтерімен технологиялық байланысты қызмет түрлері және уәкілетті органмен келісілген басқа қызметтер) оның ішінде:
2–баған бойынша бухгалтерлік есеп бойынша есепті кезеңдегі барлық қызметтен түскен кірістің жалпы сомасы көрсетіледі.
Қызметтер түрлері бойынша кірістерді бөлу туралы есептегі кірістердің жиынтық сомасы субъекті тиісті кезең үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес жасаған қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатудан кіріс" деген жолында көрсетілген деректерге сәйкес келуге тиіс.
3–баған бойынша тиісті реттеліп көрсетілетін қызметтің нақты көлемі туралы ақпарат заттай көріністе көрсетіледі (Гкал);

по графе 4 указываются данные об утвержденном уполномоченным органом тарифе (тенге за 1 Гкал);
по графе 5 указывается общая сумма дохода от соответствующей регулируемой услуги за отчетный период (графа 3 * графа 4);
по графе 6 указывается информация о фактическом объеме соответствующей регулируемой услуги в натуральном выражений (в Гкал);
по графе 7 указываются данные об утвержденном уполномоченным органом тарифе (тенге за 1 Гкал);
по графе 8 указывается общая сумма дохода от соответствующей регулируемой услуги за отчетный период (графа 6 * графа 7);
по графе 9 указываются данные о доходах от иной услуги за отчетный период (графа 12 + графа 15);
по графе 10 указывается информация о фактическом объеме соответствующей иной услуги в натуральном выражений;
по графе 11 указываются данные цене иной услуги, по которым соответствующие услуги были предоставлены;
по графе 12 указывается общая сумма дохода от соответствующей иной услуги за отчетный период (графа 10 * графа 11);
по графе 13 указывается информация о фактическом объеме соответствующей иной услуги в натуральном выражений;
по графе 14 указываются данные цене иной услуги, по которым соответствующие услуги были предоставлены;
по графе 15 указывается общая сумма дохода от соответствующей иной услуги за отчетный период (графа 13 * графа 14).
____________________________________
Наименование предприятия
Отчетный
период
Доход от всей деятельности за отчетный период по бухгалтерскому учету, тысяч тенге
Общая
сумма
(всего)
в том числе доход от
регулируемой услуги № 1
регулируемой услуги № 2
Фактический
объем
оказанных
услуг (в Гкал)
Утвержденный
тариф (тенге
за 1 Гкал)
Доход от данной
услуги
графа 3 * графа 4
Фактический объем
оказанных
услуг (в Гкал)
Утвержденный
тариф (тенге
за 1 Гкал)
Доход от данной
услуги

4–баған бойынша уәкілетті орган бекіткен тариф туралы деректер көрсетіледі (1Гкал үшін теңге);
5–баған бойынша есепті кезеңде тиісті реттеліп көрсетілетін қызметтен түскен кірістің жалпы сомасы көрсетіледі (3-баған* 4-баған);
6–баған бойынша тиісті реттеліп көрсетілетін қызметтің нақты көлемі туралы ақпарат заттай көріністе көрсетіледі (Гкал);
7–баған бойынша уәкілетті орган бекіткен тариф туралы деректер көрсетіледі (1Гкал үшін теңге);
8–баған бойынша есепті кезеңде тиісті реттеліп көрсетілетін қызметтен түскен кірістің жалпы сомасы көрсетіледі (6-баған * 7-баған);
9–баған бойынша есепті кезеңде өзге қызметтен түскен кірістің деректері көрсетіледі (12-баған + 15-баған);
10–баған бойынша тиісті өзге қызметтердің нақты көлемі туралы ақпарат көрсетіледі(Гкал);
11–баған бойынша тиісті қызметтер ұсынылған өзге қызметтің бағасы туралы деректер көрсетіледі;
12–баған бойынша есепті кезеңде тиісті өзге қызметтен түскен кірістің жалпы сомасы көрсетіледі (10-баған * 11-баған);
13–баған бойынша тиісті өзге қызметтің нақты көлемі туралы ақпарат заттай көріністе көрсетіледі;
14–баған бойынша тиісті қызметтер ұсынылған өзге қызметтің бағасы туралы деректер көрсетіледі;
15–баған бойынша есепті кезеңде тиісті өзге қызметтен түскен кірістің жалпы сомасы көрсетіледі (13-баған * 14-баған).
____________________________________
Мекеменің атауы
Есепті
кезең
Бухгалтерлік есеп бойынша есепті кезеңдегі барлық қызметтен түскен кіріс, мың теңге
Жалпы сома (барлығы)
оның ішінде кіріс
№ 1 реттеліп көрсетілетін қызмет
№ 2 реттеліп көрсетілетін қызмет
көрсетілген қызметтердің нақты көлемі (Гкал)
бекітілген
тариф
(1Гкал
үшін теңге)
осы қызметтен
түскен
кіріс, 3-бағ*4-бағ.
көрсетілген қызметтердің нақты көлемі (Гкал)
бекітілген
тариф
(1Гкал
үшін теңге)
осы
қызметтен
түскен