Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги в сфере аэропортов
Приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 31 июля 2013 года № 239-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 сентября 2013 года № 8716. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) статьи 12-1 и подпунктом 15) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 10 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги в сфере аэропортов.
2. Признать утратившими силу некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту по регулированию в сфере железнодорожного транспорта, гражданской авиации и портов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Ибраева Г.К.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) опубликование настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий после официального опубликования в средствах массовой информации.
4. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Базарбаев С.П.) после государственной регистрации настоящего приказа:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации с последующим представлением в Юридический Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Метенова С.С.) сведений об опубликовании;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, акционерного общества "Международный аэропорт Астана" и акционерного общества "Международный аэропорт Алматы".

Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілерінің кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi төрағасының м.а. 2013 жылғы 31 шілдедегі № 239-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 18 қыркүйекте № 8716 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтарда туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 12-1-бабының 2) тармақшасына және 14-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілерінің кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Темір жол көлігі, азаматтық авиация және порттар саласындағы реттеу департаменті (Г.Қ. Ыбыраева):
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті (С.П. Базарбаев) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны бұқаралық ақпарат құралдарында заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялауды қамтамасыз етсін, кейін жарияланғаны туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Заң департаментіне (С.С. Метенова) ұсынсын;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің, "Астана халықаралық әуежайы" акционерлік қоғамның және "Алматы халықаралық әуежайы" акционерлік қоғамның назарына жеткізсін.

5. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования.
И.о. Председателя
А. Дуйсебаев
"СОГЛАСОВАНО":
Исполняющий обязанности
Министра транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
______________ С. Сарсенов
2 августа 2013 год
"СОГЛАСОВАНО":
Председатель Агентства
Республики Казахстан по статистике
______________ А. Смаилов
20 августа 2013 год
"СОГЛАСОВАНО":
Исполняющий обязанности
Министра экономики и
бюджетного планирования
Республики Казахстан
______________ М. Кусаинов
9 августа 2013 год
Утверждены
приказом и.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан
по регулированию естественных монополий
от 31 июля 2013 года № 239- ОД
Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и
задействованных активов субъектами естественной монополии,
оказывающими услуги в сфере аэропортов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги в сфере аэропортов (далее - Правила) разработаны в соответствии Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" (далее - Закон).
2. Основной целью Правил является определение порядка и принципов ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий по видам регулируемых услуг в сфере аэропортов и в целом по иной деятельности для установления экономически обоснованных тарифов.
3. Субъекты естественной монополий осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по иной деятельности, технологически связанной с основной деятельностью, осуществление которой согласовано с уполномоченным органом (далее - иная деятельность).
4. Принципы раздельного учета:
1) приоритет прямого отнесения доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие направления деятельности и виды регулируемых услуг на основе данных первичных документов;
2) причинно-следственная связь доходов, затрат и задействованных активов с теми видами регулируемых услуг, с которыми они связаны;
3) прозрачность при отнесении и распределении доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие виды регулируемых услуг.
5. Раздельный учет основан на первичных документах, используемых для ведения бухгалтерского и управленческого учета, которые обеспечивают необходимый уровень детализации для разделения доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг и в целом по иной деятельности в соответствии с Правилами.

5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау өзіме қалдырамын.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төрағаның міндетін атқарушы
А. Дүйсебаев
"КЕЛІСІЛГЕН":
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникация
министрінің міндетін атқарушы
_____________С. Сарсенов
2013 жылғы 02 тамыз
"КЕЛІСІЛГЕН":
Қазақстан Республикасының
Статистика агенттігінің төрағасы
_____________ А. Смайылов
2013 жылғы 20 тамыз
"КЕЛІСІЛГЕН":
Қазақстан Республикасының
Экономика және бюджеттік жоспарлау
министрінің міндетін атқарушы
____________М. Құсайынов
2013 жылғы 09 тамыз
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды
реттеу агенттігі төрағасының
міндетін атқарушының
2013 жылғы 31 шілдедегі
№ 239-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген
активтердің бөлек есебін жүргізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалардың негізгі мақсаты уәкілетті орган бекітетін экономикалық негізделген тарифтерді белгілеу үшін әуежайлар саласында реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша және тұтастай өзге қызмет бойынша субъектілердің кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу тәртібін және қағидаттарын анықтау болып табылады.
3. Әуежайлар реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және негізгі қызметпен технологиялық байланысты, жүзеге асырылуы уәкілетті органмен келісілген тұтастай өзге қызмет (бұдан әрі - өзге қызмет) бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
4. Бөлек есептің қағидаттары:
1) кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бастапқы құжаттар деректерінің негізінде қызметтің тиісті бағытына және реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлеріне тікелей жатқызу басымдығы;
2) кірістердің, шығындардың және қолданысқа енгізілген активтердің өздері байланысқан реттеліп көрсетілетін қызметтердің сол бір түрлерімен себеп-салдарлық байланысы;
3) кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді реттеліп көрсетілетін қызметтердің тиісті түрлеріне жатқызу кезіндегі ашықтық.
5. Бөлек есеп Қағидаларға сәйкес кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша және тұтастай өзге қызмет бойынша бөлу үшін нақтылаудың қажетті деңгейін қамтамасыз ететін бухгалтерлік және басқарушылық есеп жүргізу үшін пайдаланылатын бастапқы құжаттарға негізделеді.

6. Основные понятия, применяемые в Правилах в целях ведения раздельного учета:
1) авиапредприятие - юридическое лицо, занятое хозяйственно-коммерческой деятельностью по перевозке пассажиров, багажа, грузов и почты, хранению, техническому обслуживанию и ремонту авиатранспортных средств, действующее в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) аэронавигационная информация - сведения, включающие характеристики фактического состояния аэродромов, порядка маневрирования в районе аэродрома, воздушных трасс и их оборудования радиоэлектротехническими средствами;
3) авиационная техника - гражданские воздушные суда, их оборудование, комплектующие изделия, двигатели, тренажеры и средства наземного обслуживания гражданских воздушных судов;
4) управленческие процессы - процессы управления производством, результатом которых является повышение результативности и эффективности всех остальных процессов оказания услуг;
5) совместные активы - задействованные активы, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, но степень их задействованности в предоставлении услуг определяется на основе факторов издержек;
6) совместные затраты - затраты, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе факторов издержек;
7) общие активы - активы, которые связаны с предоставлением всех видов услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому степень их задействованности в предоставлении услуг определяется на основе факторов издержек;
8) общие затраты - затраты, которые связаны с предоставлением всех видов услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе факторов издержек;
9) вспомогательные процессы - процессы, результатом которых является создание необходимых условий для осуществления производственных и управленческих процессов;
10) услуги - регулируемые виды услуг и иная деятельность, осуществляемые аэропортами;
11) направления деятельности - совокупность определенных процессов оказания услуг, которые участвуют в оказании услуг как самостоятельно, так и во взаимодействии друг с другом;
12) косвенно задействованные активы на элементы направлений деятельности - задействованные активы, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими элементами направлений деятельности, и поэтому они прямо и однозначно не относятся к определенному элементу направлений деятельности, но степень их задействованности определяется на основе факторов издержек, отражающих эти причинно-следственные связи;

6. Бөлек есепті жүргізу мақсатында Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) авиакәсіпорын - жолаушыларды, багажды, ауыр жүктер мен почталарды тасымалдау, авиакөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және оларды жөндеу жөніндегі шаруашылық-коммерциялық қызметпен айналысатын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әрекет ететін заңды тұлға;
2) аэронавигациялық ақпарат - әуеайлақтардың нақты жай-күйінің сипатын, әуеайлақ, әуе трассалары ауданында маневр жасау тәртібін және олардың радиоэлектр техникасы құралдарымен жабдықталуын қамтитын мәліметтер;
3) авиациялық техника - азаматтық әуе кемелері, олардың жабдықтары, жиынтықтаушы бұйымдар, қозғалтқыштар, тренажерлер және азаматтық әуе кемелеріне жерде қызмет көрсететін құралдар;
4) басқарушылық процестер - нәтижесі қызметтер көрсетудің барлық қалған процестерінің нәтижелілігі мен тиімділігін арттыру болып табылатын өндірістік басқару процесі;
5) бірлескен активтер – бірнеше қызметтерді (қызметтер тобын) ұсыну үшін пайдаланылатын, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдарлық байланысы жоқ, алайда олардың қызметтер ұсынудағы қолданысқа енгізілу дәрежесі шығын факторларының негізінде айқындалады;
6) бірлескен шығындар - бірнеше қызметтер (қызметтер тобын) ұсыну үшін пайдаланылатын шығындар, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгіленген себеп-салдарлық байланысы жоқ, сондықтан шығын факторларының негізінде бөлінеді;
7) жалпы активтер - қызметтердің барлық түрлерін ұсынуға байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдарлық байланысы жоқ активтер, сондықтан олардың қызметтер ұсынуда қолданысқа енгізілу дәрежесі шығын факторларының негізінде анықталады;
8) жалпы шығындар - қызметтердің барлық түрлерін ұсынуға байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгіленген себеп-салдарлық байланысы жоқ шығындар, сондықтан шығын факторларының негізінде бөлінеді;
9) көмекші процестер - нәтижесі өндірістік және басқарушылық процестерді жүзеге асыруға қажетті жағдайлар жасау болып табылатын процестер;
10) қызметтер - әуежайлар жүзеге асыратын қызметтердің реттеліп көрсетілетін түрлері және өзге қызмет;
11) қызмет бағыттары - дербес те және бір-бірімен өзара іс-қимыл жасап та қызметтер көрсетуге қатысатын қызметтер көрсетудің белгілі бір процестерінің жиынтығы;
12) қызмет бағыттарының элементтеріне жанама қолданысқа енгізілген активтер - бірнеше қызмет бағыттарының элементтерімен бір мезгілде себеп-салдарлық байланысы бар қолданысқа енгізілген активтер, сондықтан олар қызмет бағыттарының белгілі бір элементіне тікелей және бірмәнді жатпайды, бірақ олардың қолданысқа енгізілу дәрежесі осы себеп-салдарлық байланысты көрсететін шығын факторларының негізінде айқындалады;

13) косвенные затраты на элементы направлений деятельности - затраты, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими элементами направлений деятельности, и поэтому они прямо и однозначно не относятся к определенному элементу направлений деятельности, но распределяются по элементам направлений деятельности на основе факторов издержек, отражающих причины возникновения затрат;
14) прямо задействованные активы по направлениям деятельности - задействованные активы, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенным элементом направления деятельности, и поэтому прямо и однозначно относятся к определенному элементу направления деятельности;
15) прямые затраты на элементы направлений деятельности - затраты, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенным элементом направления деятельности, и поэтому прямо и однозначно относятся к определенному элементу направления деятельности;
16) элементы направлений деятельности - группы основных средств и нематериальных активов, используемые при оказании услуг аэропортов, объединенные для распределения их стоимости и связанных с ними затрат на виды услуг аэропорта;
17) косвенно задействованные активы на услуги - задействованные активы, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому они прямо и однозначно не относятся к определенной услуге, но степень их задействованности в оказании определенных услуг определяется на основе факторов издержек, отражающих эти причинно-следственные связи;
18) косвенные затраты на услуги - затраты, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому они прямо и однозначно не относятся к определенной услуге, но распределяются на услуги на основе факторов издержек, отражающих причины возникновения затрат;
19) процессы оказания услуг - последовательность определенных действий в деятельности аэропорта с использованием его экономических ресурсов с конечной целью оказания услуг. Включают в себя производственные, вспомогательные и управленческие процессы;
20) прямо задействованные активы на услуги - задействованные активы, которые имеют прямые причинно-следственные связи с предоставлением определенной услуги, и поэтому прямо и однозначно относятся к определенной услуге;
21) прямые затраты на услуги - затраты, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенной услугой, и поэтому прямо и однозначно относятся к определенной услуге;
22) производственные процессы - процессы, результатом которых является оказание услуг;

13) қызмет бағыттарының элементтеріне жанама шығындар - бірнеше қызмет бағыттарының элементтерімен бір мезгілде себеп-салдарлық байланысы бар шығындар, сондықтан олар қызмет бағыттарының белгілі бір элементіне тікелей және бірмәнді жатпайды, бірақ шығындардың пайда болу себептерін көрсететін шығын факторларының негізінде қызмет бағыттарының элементтері бойынша бөлінеді;
14) қызмет бағыттары бойынша тікелей қолданысқа енгізілген активтер - қызмет бағытының белгілі бір элементімен тікелей себеп-салдарлық байланысы бар қолданысқа енгізілген активтер, сондықтан қызмет бағытының белгілі бір элементіне тікелей және бірмәнді жатады;
15) қызмет бағыттарының элементтеріне тікелей шығындар - қызмет бағытының белгілі бір элементімен тікелей себеп-салдарлық байланысы бар шығындар, сондықтан қызмет бағытының белгілі бір элементіне тікелей және бірмәнді жатады;
16) қызмет бағыттарының элементтері - әуежайлардың қызметтерін көрсету кезінде пайдаланылатын негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің топтары, олардың құнын және олармен байланысты шығындарды әуежай қызметтерінің түрлеріне бөлу үшін біріктіріледі.
17) қызметтерге жанама қолданысқа енгізілген активтер - бірнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) бір мезгілде себеп-салдарлық байланысы бар қолданысқа енгізілген активтер, сондықтан да олар белгілі бір қызметке тікелей және бірмәнді жатпайды, бірақ белгілі бір қызметтер көрсетуде олардың қолданысқа енгізілу дәрежесі осы себеп-салдарлық байланыстарды көрсететін шығын факторларының негізінде айқындалады;
18) қызметтерге жанама шығындар - бірнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) бір мезгілде себеп-салдарлық байланысы бар шығындар, сондықтан олар белгілі бір қызметке тікелей және бірмәнді жатпайды, бірақ қызметтерге шығындардың пайда болу себептерін көрсететін шығын факторларының негізінде бөлінеді;
19) қызметтер көрсету процестері - түпкілікті мақсаты қызметтер көрсету болатын экономикалық ресурстарын пайдаланып әуежай қызметіндегі белгілі бір іс-әрекеттердің бірізділігі. Ол өндірістік, көмекші және басқарушылық процестерді қамтиды;
20) қызметтерге тікелей қолданысқа енгізілген активтер - белгілі бір қызмет ұсынуға тікелей себеп-салдарлық байланысы бар, сондықтан да белгілі бір қызметке тікелей және бірмәнді жататын қолданысқа енгізілген активтер;
21) қызметтерге тікелей шығындар - белгілі бір қызметпен тікелей себеп-салдарлық байланысы бар, сондықтан да белгілі бір қызметке тікелей және бірмәнді жататын шығындар;
22) өндірістік процестер - нәтижесі қызметтер көрсету болып табылатын процестер;

23) причинно-следственная связь - это связь, установленная на основе предварительных исследований причин возникновения затрат, доходов и задействованных активов, а также степени их влияния на определенные виды услуг. Причинно-следственные связи используются для распределения доходов, затрат и задействованных активов по видам услуг;
24) внешние услуги - услуги, предоставляемые аэропортом внешним пользователям;
25) внешние пользователи - юридические и физические лица, являющиеся потребителями услуг аэропорта;
26) раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов - система сбора и обобщения информации о доходах, затратах и задействованных активах раздельно по каждому виду регулируемых услуг и в целом по иной деятельности;
27) трансфертные таксы - стоимостное выражение затрат на единицу оказанных внутренних услуг;
28) трансфертные платежи - стоимостное выражение объема оказанных внутренних (трансфертных) услуг;
29) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
30) фактор издержек - количественный показатель (показатели), используемый для распределения затрат и степени задействованности активов на виды услуг;
31) задействованные активы - основные средства и нематериальные активы аэропорта, используемые для предоставления услуг в сфере аэропортов;
32) внутренние (трансфертные) услуги - услуги, являющиеся составной частью предоставления внешних услуг, предоставляемыми одним направлением деятельности аэропорта другому направлению деятельности;
33) экономические ресурсы - совокупность источников, средств, используемых в производственно-хозяйственной деятельности, подразделяемых на природные (сырьевые, геофизические), трудовые (человеческий капитал), капитальные (физический капитал - основные средства), оборотные средства (материалы), информационные ресурсы, финансовые (денежный капитал) ресурсы.
Иные понятия и термины, используемые в Правилах, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках.
7. Для распределения доходов, затрат и определения задействованности активов по видам регулируемых услуг доходы, затраты и задействованные активы аэропортов группируются по направлениям деятельности. Распределение доходов, затрат и определение задействованности активов проводится на основе последовательного выделения всех этапов предоставления услуг аэропортов.

23) себеп-салдарлық байланыс - бұл шығындардың, кірістер мен қолданысқа енгізілген активтердің себептерін, сондай-ақ олардың белгілі бір қызмет түрлеріне әсерінің дәрежесін алдын ала зерттеу негізінде белгіленген байланыс. Себеп-салдарлық байланыс қызметтердің түрлері бойынша кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу үшін пайдаланылады;
24) сыртқы қызметтер - әуежай сыртқы пайдаланушыларға ұсынатын қызметтер;
25) сыртқы пайдаланушылар - әуежай қызметін тұтынушылар болып табылатын заңды және жеке тұлғалар;
26) кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебі – реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай өзге қызмет бойынша жеке кірістер, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер туралы ақпаратты жинау және қорыту жүйесі;
27) трансферттік таксалар - көрсетілген ішкі қызметтердің бірлігіне арналған шығынның құндық көрінісі;
28) трансферттік төлемдер - көрсетілген ішкі қызметтер көлемінің құндық көрінісі;
29) уәкілетті орган - табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
30) шығын факторы - шығындарды бөлу үшін пайдаланылатын және қызметтер түрлеріне қолданысқа енгізілген активтер дәрежесінің сандық көрсеткіші (көрсеткіштері);
31) қолданысқа енгізілген активтер - әуежайлар саласында қызметтер көрсету үшін пайдаланылатын әуежайдың негізгі құралдары мен материалдық емес активтері;
32) ішкі (трансферттік) қызметтер - әуежай қызметінің бір бағыты қызметтің екінші бағытына ұсынатын сыртқы қызметтер ұсынудың құрамдас бөлігі болып табылатын қызметтер;
33) экономикалық ресурстар - өндірістік-шаруашылық қызметінде пайдаланылатын, табиғи (шикізат геофизикалық), еңбек (адам капиталы), капиталдық (жеке капитал - негізгі қаражаттар), айналым қаражаттары (материалдар), ақпараттық ресурстар, қаржылық (ақша капиталы), ресурстар болып бөлінетін көздердің, қаражаттардың жиынтығы.
Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы қолданыстағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
7. Кірістерді, шығындарды бөлу және қолданысқа енгізілген активтерді реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша айқындау үшін әуежайлардың кірістері, шығындары мен қолданысқа енгізілген активтері қызмет бағыттары бойынша топтастырылады. Кірістерді, шығындарды бөлу және активтердің қолданысқа енгізілуін айқындау әуежайлар ұсынатын қызметтерді ұсынуының барлық кезеңдерін бірізділікті бөлу негізінде жүргізіледі.

8. Для целей ведения аэропортами раздельного учета выделяются следующие направления деятельности:
1) авиационная деятельность;
2) аэропортовая деятельность;
3) аэронавигационное обслуживание;
4) агентское обслуживание;
5) прочая деятельность.
9. Направление деятельности "Авиационная деятельность" выделяется в отдельное направление деятельности в том случае, если аэропорт входит в состав авиапредприятий, совмещающих в себе функции аэропорта и авиаперевозчика.
10. Для целей раздельного учета доходы, затраты и задействованные активы, сгруппированные по направлениям деятельности, распределяются по видам предоставляемых услуг.
2. Порядок ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов
11. Ведение раздельного учета субъектами основывается на принципах ведения бухгалтерского учета, принятых в соответствии с Международными Стандартами Финансовой Отчетности (МСФО). Для целей раздельного учета первоначальным и наиболее достоверным источником информации при интерпретации МСФО являются интерпретации Международного комитета по интерпретации финансовой отчетности (IFRIC), рекомендации Экспертного Совета Министерства финансов Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и аудита.
12. При ведении раздельного учета субъектами выполняются следующие требования:
1) все производственные показатели, доходы и расходы, отнесенные к регулируемым услугам в сфере аэропортов подтверждаются соответствующими учетными документами;
2) записи организованы в форме облегчающей их обзор, аудит и сравнение данных взаимоконтролирующих документов;
3) если информация в бухгалтерских и статистических учетных документах представлена не в полной мере, то она подкрепляется перекрестными ссылками на документы, содержащие дополняющую информацию.
13. Документы бухгалтерской, статистической (производственной) и иной отчетности, статистические данные, рабочие документы и отчеты, используемые в соответствии с настоящими Правилами, для ведения раздельного учета и учета натуральных производственных показателей, объемных натуральных показателей услуг и калькуляций удельных расходов и доходов на единицы натуральных показателей, и иных целей, предусмотренных законодательством, хранятся в течение пяти лет.
14. Сведения о ведении раздельного учета по доходам, расходам и задействованным активам по видам регулируемых услуг в сфере аэропортов (далее – Сведения), установленные настоящими Правилами составляются им за период равный одному календарному году, начиная с 1 января по 31 декабря.
15. Субъект представляет в уполномоченный орган к десятому числу месяца, следующего за отчетным полугодием (годом):
- основной перечень факторов издержек, используемых при распределении затрат и задействованных активов на экономические ресурсы по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
- примерный перечень процессов оказания услуг и используемых факторов издержек (для косвенного распределения) затрат и стоимости по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
- минимальный перечень факторов издержек, используемых при распределении вспомогательных процессов оказания услуг на производственные и управленческие процессы оказания услуг по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
- минимальный перечень факторов издержек, используемых при распределении производственных процессов оказания услуг на внешние услуги и элементы направления деятельности по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
- минимальный перечень факторов издержек, используемых при косвенном распределении затрат и задействованных активов, сгруппированных на элементах направлений деятельности, на внешние и внутренние услуги по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
- прямое отнесение и косвенное распределение затрат и задействованных активов, связанных с оказанием внутренних услуг на внешние услуги по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
- суммирование затрат и задействованных активов по этапам предоставления внешних услуг по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
- сведения о прямых отнесенных и косвенных распределений затрат и задействованных активов по видам экономических ресурсов субъектов естественных монополий, оказывающие услуги в сфере аэропортов по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
- сведения о прямых отнесенных и косвенных распределений затрат и задействованных активов, сгруппированных на экономических ресурсах на соответствующие процессы оказания услуг субъектами естественных монополий, оказывающие услуги в сфере аэропортов по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
- сведения о прямых отнесенных и косвенных распределений
затрат и задействованных активов, относящихся к вспомогательным процессам оказания услуг на производственные и управленческие процессы оказания услуг субъектами естественных монополий, оказывающие услуги в сфере аэропортов по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
- сведения о прямых отнесенных и косвенных распределений
затрат и задействованных активов, связанных с производственными процессами оказания услуг на внешние услуги и элементы направлений деятельности субъектов естественных монополий, оказывающие услуги в сфере аэропортов по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
- сведения о прямых отнесенных и косвенных распределений
затрат и задействованных активов, связанных с управленческими
процессами оказания услуг на элементы направлений деятельности субъектов естественных монополий, оказывающие услуги в сфере аэропортов по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
- сведения о прямых отнесенных и косвенных распределений
затрат и задействованных активов элементов направлений деятельности на внешние и внутренние услуги субъектов естественных монополий, оказывающие услуги в сфере аэропортов по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам;
- сведения о прямых отнесенных и косвенных распределений
затрат и задействованных активов, связанных с прочими управленческими процессами оказания услуг на внешние услуги субъектов естественных монополий, оказывающие услуги в сфере аэропортов по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам;
- сведения о прямых отнесенных и косвенных распределений
затрат и задействованных активов, связанных с оказанием внутренних услуг на внешние услуги субъектов естественных монополий, оказывающие услуги в сфере аэропортов по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
- сведения об итоговом распределении доходов, затрат и задействованных активов на внешние услуги субъектов естественной монополии, оказывающие услуги в сфере аэропортов по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
- сведения об итоговом распределении доходов, затрат и задействованных активов по направлениям деятельности субъектов естественной монополии, оказывающие услуги в сфере аэропортов по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам и аудированную финансовую отчетность, составленную в соответствии с МСФО.

8. Әуежайлардың бөлек есепті жүргізу мақсаттары үшін мынадай қызмет бағыттары бөлінеді:
1) авиациялық қызмет;
2) әуежайлық қызмет;
3) аэронавигациялық қызмет көрсету;
4) агенттік қызмет көрсету;
5) өзге қызмет.
9. "Авиациялық қызмет" қызмет бағыты, егер әуежай өзіне әуежайдың және әуе тасымалдаушы функциясын қоса атқаратын авиа кәсіпорындардың құрамына кірген жағдайда, қызметтің жеке бағытына бөлінеді.
10. Қызметтің бағыттары бойынша топтастырылған кірістер, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер бөлек есептің мақсаты үшін ұсынылатын қызметтердің түрлері бойынша бөлінеді.
2. Кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің
бөлек есебін жүргізу тәртібі
11. Субъектілердің бөлек есепті жүргізуі Қаржылық Есептіліктің Халықаралық Стандарттарына (ҚЕХС) сәйкес қабылданған бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаттарына негізделеді. Бөлек есептің мақсаттары үшін ҚЕХС түсіндіру кезінде ақпараттың бастапқы және неғұрлым шынайы көзі Қаржылық есептілікті пайымдау жөніндегі халықаралық комитеттің түсіндіруі (IFRIC), бухгалтерлік есеп және аудит мәселелері жөніндегі Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Сараптама Кеңесінің ұсынымдары болып табылады.
12. Бөлек есепті жүргізу кезінде субъектілер мынадай талаптарды орындауға тиіс:
1) әуежайлар саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатқызылған барлық өндірістік көрсеткіштер, кірістер мен шығыстар тиісті есептік құжаттармен расталуға тиіс;
2) жазбалар олардың шолуын, аудитін және өзара бақылайтын құжаттар деректерінің салыстыруын жеңілдететін нысанда ұйымдастырылуға тиіс;
3) егер бухгалтерлік және статистикалық есептік құжаттарда ақпарат толық мөлшерде ұсынылмаған болса, онда ол ақпаратты толықтыратын құжаттарға тоғыспалы сілтемелермен бекітілуге тиіс.
13. Бөлек есепті және қызметтердің заттай өндірістік көрсеткіштерін, көлемдік заттай көрсеткіштерін және заттай көрсеткіштердің бірліктеріне үлестік шығыстар мен кірістердің калькуляциясын жүргізу және заңнамада көзделген өзге мақсаттар үшін осы Қағидаларға сәйкес пайдаланылатын бухгалтерлік, статистикалық (өндірістік) және өзге де есептілік құжаттары, статистикалық деректер, жұмыс құжаттары мен есептер бес жыл бойы сақталуға тиіс.
14. Осы Қағидаларда белгіленген кірме жолдарының реттеліп көрсетілетін қызметтерінің түрлері бойынша кірістер, шығыстар мен қолданысқа енгізілген активтер бойынша бөлек есебін жүргізу туралы мәліметтер (бұдан әрі – Мәліметтер) 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсанды қоса алғанда күнтізбелік бір жылға тең кезеңге жасалады.
15. Субъектілер уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей:
- осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша экономикалық ресурстарға шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлген кезде пайдаланылатын шығын факторларының негізгі тізбесін;
- осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша қызметтер көрсету процестерінің және пайдаланылатын шығындар мен құнның шығын факторларының (жанама бөлу үшін) үлгі тізбесін;
- осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша қызметтер көрсетудің өндірістік және басқарушылық процестеріне қызметтер көрсетудің көмекші процестерін бөлген кезде пайдаланылатын шығын факторларының ең аз тізбесін;
- осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша сыртқы қызметтерге және қызмет бағыттарының элементтеріне қызметтер көрсетудің өндірістік процестерін бөлген кезде пайдаланылатын шығын факторларының ең аз тізбесін;
- осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша қызмет бағыттарының элементтеріне, сыртқы және ішкі қызметтерге топтастырылған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді жанама бөлген кезде пайдаланылатын шығын факторларының ең аз тізбесін;
- осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша ішкі қызметтерді көрсетуге байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді сыртқы қызметтерге тікелей жатқызу және жанама бөлуді;
- осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша сыртқы қызметтер көрсету кезеңдері бойынша шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің жиынтықтамасын;
- осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілерінің экономикалық ресурстардың түрлері бойынша шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді тікелей жатқызу мен жанама бөлу туралы мәліметтер;
- осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілерінің экономикалық ресурстарға қызметтер көрсетудің тиісті процестеріне топтастырылған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді тікелей жатқызу және жанама бөлу туралы мәліметтер;
- осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілерінің қызметтер көрсетудің өндірістік және басқарушылық процестеріне қызметтерді көрсетудің көмекші процестеріне қатысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерін тікелей жатқызу және жанама бөлу туралы мәліметтер;
- осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілерінің сыртқы қызметтерінің және қызмет бағыттарының элементтеріне қызметтер көрсетудің өндірістік процестеріне байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді тікелей жатқызу мен жанама бөлу туралы мәліметтер;
- осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілерінің қызмет бағыттарының элементтеріне қызметтер көрсетудің басқарушылық процестеріне байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді тікелей жатқызу мен жанама бөлу туралы мәліметтер;
- осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілерінің сыртқы және ішкі қызметтерге қызмет бағыттары элементтерінің шығындары мен қолданысқа енгізілген активтерін тікелей жатқызу мен жанама бөлу туралы мәліметтер;
- осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілерінің сыртқы қызметтерге қызметтер көрсетудің өзге басқарушылық процестеріне байланысты бірлескен және жалпы шығындарын тікелей жатқызу және жанама бөлу туралы мәліметтер;
- осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілерінің сыртқы қызметтерге ішкі қызметтер көрсетуге байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу туралы мәліметтер;
- осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілерінің сыртқы қызметтерге кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді қорытынды бөлу туралы мәліметтер;
- осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілерінің қызмет бағыттары бойынша табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді жиынтықты бөлу туралы мәліметтерді және ҚЕХС-қа сәйкес жасалған аудиттелген қаржылық есептілікті ұсынады.

16. Основными принципами ведения раздельного учета:
1) баланс между пользой от представленной информации и затратами на ее получение;
2) баланс между качественными характеристиками для выполнения основного предназначения отчетности.
17. Критериями распределения затрат при раздельном учете являются:
1) причинно-следственная связь;
2) справедливость.
18. Разделение доходов по видам регулируемых услуг производится с учетом основных принципов раздельного учета, установленных пунктом 5 настоящих Правил. Доходы от предоставления каждого вида регулируемых услуг определяются исходя из объемов соответствующих видов услуг и тарифов, по которым указанные виды услуг были оказаны внешним пользователям.
19. Доходы от оказания услуг прямо относятся по видам регулируемых услуг и в целом по иной деятельности, на основе данных первичных документов.
20. Затраты по предоставлению каждого вида регулируемых услуг внешним пользователям складываются из затрат, связанных с оказанием и реализацией соответствующих видов регулируемых услуг направления деятельности "Аэропортовая деятельность", включая трансфертные платежи за внутренние услуги, оказанные направлением деятельности "Аэронавигационное обслуживание". Трансфертные платежи учитываются, если при предоставлении регулируемой услуги были оказаны внутренние услуги.
21. Затраты по предоставлению услуг по иной деятельности складываются из затрат, связанных с оказанием и реализацией соответствующих видов услуг, включая трансфертные платежи за внутренние услуги. Трансфертные платежи учитываются, если при предоставлении услуг по иной деятельности были оказаны внутренние услуги.
22. К задействованным активам по каждому виду регулируемых услуг, оказываемых направлением деятельности "Аэропортовая деятельность", относятся задействованные активы, связанные с оказанием и реализацией соответствующих видов регулируемых услуг, а также задействованные активы по видам внутренних услуг, оказанных направлением деятельности "Аэронавигационное обслуживание", которые необходимы для предоставления регулируемых видов услуг. Задействованные активы по видам внутренних услуг учитываются в случае, если при предоставлении регулируемой услуги используются внутренние услуги.
23. К задействованным активам в целом по иной деятельности относятся задействованные активы, связанные с оказанием и реализацией соответствующих видов иной деятельности, а также задействованные активы по видам внутренних услуг, которые необходимы для предоставления иной деятельности. Задействованные активы по видам внутренних услуг учитываются в случае, если при предоставлении услуг по иной деятельности используются внутренние услуги.

16. Бөлек есепті жүргізудің негізгі қағидаттары:
1) ұсынылған ақпараттан түскен пайданың және оны алуға арналған шығындардың арасындағы теңгерім;
2) есептіліктің негізгі мақсатын орындау үшін сапалы сипаттамалар арасындағы теңгерім.
17. Бөлек есеп кезінде шығындарды бөлу өлшемдері:
1) себеп-салдар байланысы;
2) әділеттілік болып табылады.
18. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша кірістерді бөлу Қағидалардың 5-тармағында белгіленген бөлек есептің негізгі қағидаттары ескеріле отырып жүргізіледі. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрін ұсынудан түскен кірістер сыртқы пайдаланушыларға қызметтердің аталған түрлері көрсетілген қызметтер мен тарифтердің тиісті түрлерінің көлемдеріне сүйене отырып айқындалады.
19. Қызметтер көрсетуден түскен кірістер бастапқы құжаттардың деректері негізінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша және тұтастай өзге қызмет бойынша тікелей жатады.
20. Сыртқы пайдаланушыларға реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрін ұсыну жөніндегі шығындар "Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызметі бағыты көрсеткен ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерді қоса алғанда, "Әуежайлық қызмет" қызметі бағытының реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тиісті түрлерін көрсетуге және өткізуге байланысты шығындардан жинақталады. Трансферттік төлемдер, егер реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну кезінде ішкі қызметтер көрсетілген жағдайда ескеріледі.
21. Өзге қызмет бойынша қызметтер ұсыну жөніндегі шығындар ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерді қоса алғанда,тиісті қызмет түрлерін көрсетуге және өткізуге байланысты шығындардан жинақталады. Трансферттік төлемдер, егер реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну кезінде ішкі қызметтер көрсетілген жағдайда ескеріледі.
22. "Әуежайлық қызмет" қызметі бағыты көрсететін реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша қолданысқа енгізілген активтерге реттеліп көрсетілетін қызметтердің тиісті түрлерін көрсетуге және өткізуге байланысты қолданысқа енгізілген активтер, сондай-ақ қызметтердің реттеліп көрсетілетін түрлерін ұсынуға қажетті "Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызметі бағыты көрсететін ішкі қызметтер түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтер жатады. Ішкі қызметтердің түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтер, егер Реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну кезінде ішкі қызметтер пайдаланылған жағдайда ескеріледі.
23. Тұтастай өзге қызмет бойынша қолданысқа енгізілген активтерге өзге қызметтің тиісті түрлерін көрсетуге және өткізуге байланысты қолданысқа енгізілген активтер, сондай-ақ өзге қызмет көрсетуге қажетті ішкі қызметтердің түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтер жатады. Ішкі қызметтің түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтер, егер өзге қызмет бойынша қызметтер ұсыну кезінде ішкі қызметтер пайдаланылған жағдайда ескеріледі.

3. Распределение доходов, затрат и задействованных
активов по элементам направлений деятельности
24. Направление деятельности "Авиационная деятельность" включает процессы оказания услуг, связанные с осуществлением международных, внутренних авиаперевозок, применения авиации в экономике.
Направление деятельности "Авиационная деятельность" оказывает внутренние и внешние услуги.
К внешним услугам относятся услуги, связанные с выполнением специализированных операций, выполняемых средствами авиации в отдельных отраслях экономики в целях обеспечения технологических и производственных процессов заказчиков (в сельском хозяйстве, строительстве, обслуживании экспедиций), а также для проведения экспериментальных и научно-исследовательских работ.
Внутренние услуги оказываются направлению деятельности "Агентское обслуживание".
К внутренним услугам относятся услуги, оказываемые с целью дальнейшей их продажи внешним пользователям:
услуги, связанные с осуществлением международных авиаперевозок;
услуги, связанные с осуществлением внутренних авиаперевозок.
Доходы направления деятельности "Авиационная деятельность" складываются из доходов за оказание внешних услуг и трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанные направлению деятельности "Агентское обслуживание". Доходы за оказание внешних услуг определяются в зависимости от объемов соответствующих услуг и цен, по которым вышеназванные услуги были оказаны. Трансфертные платежи за внутренние услуги определяются в зависимости от объема оказанных услуг и трансфертных такс, по которым такие услуги были оказаны.
Затраты направления деятельности "Авиационная деятельность" складываются из затрат, связанных с обеспечением процессов оказания услуг данного направления деятельности и трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанные направлениями деятельности "Аэронавигационное обслуживание", "Аэропортовая деятельность".
Задействованные активы направления деятельности "Авиационная деятельность" состоят из активов, сгруппированных на элементах данного направления деятельности (основное и вспомогательное оборудование, прочее оборудование, здания и сооружения, элементы инфраструктуры, а также нематериальные активы, связанные с соответствующими элементами направления деятельности).
25. Направление деятельности "Аэропортовая деятельность" включает процессы оказания услуг, связанные с:
аэродромно-техническим обеспечением полетов;
радиотехническим обеспечением полетов;
инженерно-авиационным обслуживанием воздушных судов;
организацией метеорологического обеспечения полетов;
орнитологическим обеспечением полетов;
медицинским обеспечением полетов;
работой с потребителями услуг (оформление договоров, счетов).
Данным направлением деятельности предоставляются внутренние и внешние услуги.
К внутренним услугам относятся:
услуги, оказываемые направлению деятельности "Авиационная деятельность" по оперативному техническому обслуживанию воздушных судов, периодическому техническому обслуживанию и ремонту самолетов, вертолетов, двигателей и другой авиационной техники, а также другие виды услуг, оказываемые направлением деятельности "Аэропортовая деятельность" внешним пользователям в качестве внешних услуг;
услуги по передаче и распределению электрической энергии, теплоснабжению, водоснабжению, оказываемые направлениям деятельности "Авиационная деятельность" и "Аэронавигационное обслуживание";
услуги, оказываемые направлению деятельности "Прочая деятельность" с целью их дальнейшей реализации внешним пользователям в виде услуг связи, услуг по передаче и распределению электрической энергии и работ высоковольтной лаборатории службы электросветотехнического обеспечения полетов.
К внешним услугам относятся:
услуги по обеспечению авиационной безопасности;
услуги по взлет-посадке воздушных судов;
услуги по обслуживанию пассажиров внутренних воздушных линий и международных воздушных линий;
услуги по обработке грузов внутренних воздушных линий и международных воздушных линий, почты, сверхнормативного багажа;
услуги по обеспечению встречи-выпуска воздушных судов;
услуги по обслуживанию воздушных судов по транзитной форме;
услуги по обеспечению авиационными горюче-смазочными материалами;
услуги по предоставлению специальных автотранспортных средств.
Доходы направления деятельности "Аэропортовая деятельность" складываются из доходов за оказание внешних услуг и внутренних трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанные направлениям деятельности "Авиационная деятельность", "Аэронавигационное обслуживание" и "Прочая деятельность".
Затраты направления деятельности "Аэропортовая деятельность" складываются из затрат, связанных с обеспечением процессов оказания услуг данного направления деятельности, и трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанные направлением деятельности "Аэронавигационное обслуживание".
Задействованные активы направления деятельности "Аэропортовая деятельность" состоят из активов, сгруппированных на элементах данного направления деятельности (оборудование, здания и сооружения, элементы инфраструктуры, а также нематериальные активы, связанные с соответствующими элементами данного направления деятельности).

3. Кірістерді, шығындардың және қолданысқа енгізілген
активтерді қызмет бағыттарының элементтері бойынша бөлу
24. "Авиациялық қызмет" қызметі бағыты халықаралық, ішкі авиа тасымалдарды жүзеге асыруға байланысты қызметтер көрсету, авиацияны экономикада қолдану процестерін қамтиды.
"Авиациялық қызмет" қызметі бағыты ішкі және сыртқы қызметтер көрсетеді.
Сыртқы қызметтерге тапсырыс берушілердің (ауыл шаруашылығында, құрылыста, экспедицияларға қызмет көрсетуде) технологиялық және өндірістік процестерін қамтамасыз ету мақсатында, сондай-ақ эксперименттік және ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін экономиканың жекелеген салаларында авиация құралдарымен орындалатын мамандандырылған операцияларды орындауға байланысты қызметтер жатады.
Ішкі қызметтер "Агенттік қызмет көрсету" қызметтің бағытына көрсетіледі.
Ішкі қызметтерге оларды одан әрі сыртқы пайдаланушыларға сату мақсатында көрсетілетін қызметтер:
халықаралық авиа тасымалдарды жүзеге асыруға байланысты қызметтер;
ішкі авиа тасымалдарды жүзеге асыруға байланысты қызметтер жатады.
"Авиациялық қызмет" қызметі бағытының кірістері сыртқы қызметтер көрсетуден және "Агенттік қызмет көрсету" қызметі бағытына көрсетілген ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден түскен кірістерден жинақталады. Сыртқы қызметтер көрсеткені үшін кірістер жоғарыда аталған қызметтерді көрсету бойынша тиісті қызметтер мен бағалар көлемдеріне байланысты айқындалады. Ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдер көрсетілген қызметтердің көлеміне және осындай қызметтер көрсетілген трансферттік таксаларға байланысты айқындалады.
"Авиациялық қызмет" қызметі бағытының шығындары осы қызмет бағытының қызмет көрсету процестерін және "Аэронавигациялық қызмет көрсету", "Әуежайлық қызмет" қызмет бағыттары көрсеткен ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерді қамтамасыз етуге байланысты шығындардан жинақталады.
"Авиациялық қызмет" қызметі бағытының қолданысқа енгізілген активтері осы қызмет бағытының элементтеріне (негізгі және қосалқы жабдық, өзге жабдық, үй-жай және құрылыс, инфрақұрылымдар элементтер, сондай-ақ қызмет бағытының тиісті элементтерімен байланысты материалдық емес активтер) топтастырылған активтерден тұрады.
25. "Авиациялық қызмет" қызметі бағыты мыналармен:
ұшуларды әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз етумен;
ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз етумен;
әуе кемелерін инженерлік-авиациялық қызмет көрсетумен;
ұшуларды метеорологиялық қамтамасыз етуді ұйымдастырумен;
ұшуларды орнитологиялық қамтамасыз етумен;
ұшуларды медициналық қамтамасыз етумен;
қызметтер тұтынушыларымен жұмыс жасаумен (шарттарды, шоттарды ресімдеумен) байланысты қызметтер көрсету процестерін қамтиды.
Қызметтің осы бағыты ішкі және сыртқы қызметтер ұсынады.
Ішкі қызметтерге:
"Авиациялық қызмет" қызметі бағытына әуе кемелеріне жедел техникалық қызмет көрсету, ұшақтарға, тікұшақтарға, қозғалтқыштарға және басқа авиация техникасына кезеңдік техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша көрсетілетін қызметтер, сондай-ақ "Әуежайлық қызмет" қызметі бағыты сыртқы пайдаланушыларға сыртқы қызметтер ретінде көрсететін қызметтердің басқа түрлері;
"Авиациялық қызмет" және "Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызметі бағыттары көрсететін электр энергиясын беру және тарату, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау жөніндегі қызметтер;
"Өзге қызмет" қызметі бағыты оларды одан әрі сыртқы пайдаланушыларға байланыс қызметтерінің түрінде өткізу мақсатында көрсетілетін қызметтер, электр энергиясын беру және тарату жөніндегі қызметтер мен ұшуларды электрмен жарық беруді техникалық қамтамасыз ету қызметінің жоғары вольтті зертхана жұмыстары жатады.
Сыртқы қызметтерге:
авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер;
әуе кемелерінің ұшу-қону жөніндегі қызметтер;
ішкі әуе желілерінің және халықаралық әуе желілерінің жолаушыларына қызмет көрсету жөніндегі қызметтер;
ішкі әуе желілерінің және халықаралық әуе желілерінің жүктерін, почталарын, нормативтен артық жүкті өңдеу жөніндегі қызметтер;
әуе кемелерін қарсы алуды - шығаруды қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер;
әуе кемелеріне транзиттік нысан бойынша қызмет көрсету жөніндегі қызметтер;
авиациялық жанар-жағар материалдарымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер;
арнайы автокөліктік құралдарды ұсыну жөніндегі қызметтер жатады.
"Әуежайлық қызмет" қызмет бағытының кірістері сыртқы қызметтер көрсеткені үшін түскен кірістерден және "Авиациялық қызмет", "Аэронавигациялық қызмет көрсету" және "Өзге қызмет" қызметі бағыттары көрсеткен ішкі қызметтер үшін ішкі трансферттік төлемдерден жинақталады.
"Әуежайлық қызмет" қызметі бағытының шығындары осы қызмет бағытының қызмет көрсету процестерін қамтамасыз етуге байланысты шығындардан және "Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызметі бағыты көрсеткен ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден жинақталады.
"Әуежайлық қызмет" қызметі бағытының қолданысқа енгізілген активтері осы қызмет бағытының элементтеріне (жабдық, үй-жай және құрылыс, инфрақұрылым элементтері, сондай-ақ осы қызмет бағытының тиісті элементтеріне байланысты материалдық емес активтер) топтастырылған активтерден тұрады.

26. Направление деятельности "Аэронавигационное обслуживание" включает процессы оказания услуг, связанные с:
планированием, координированием, обслуживанием воздушного движения;
эксплуатацией аэронавигационного оборудования.
Данным направлением деятельности предоставляются внешние и внутренние услуги.
К внешним услугам относятся услуги, оказываемые внешним пользователям по предоставлению услуг аэронавигационного обслуживания на воздушных трассах и международных воздушных линиях.
К внутренним услугам относятся услуги по аэронавигационному обслуживанию, оказываемые направлениям деятельности "Авиационная деятельность" и "Аэропортовая деятельность".
Доходы направления деятельности "Аэронавигационное обслуживание" складываются из доходов за оказание внешних услуг и трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанные направлениям деятельности "Авиационная деятельность" и "Аэропортовая деятельность".
Затраты направления деятельности "Аэронавигационное обслуживание" складываются из затрат, связанных с обеспечением процессов оказания услуг данного направления деятельности, и трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанные направлением деятельности "Аэропортовая деятельность".
Задействованные активы направления деятельности "Аэронавигационное обслуживание" состоят из активов, сгруппированных на элементах данного направления деятельности (оборудование, здания и сооружения, элементы инфраструктуры, а также нематериальные активы, связанные с соответствующими элементами данного направления деятельности).
27. Направление деятельности "Агентское обслуживание" включает процессы оказания услуг, связанные с реализацией билетов пассажирам.
Данным направлением деятельности предоставляются услуги, оказываемые внешним пользователям, к которым относятся:
услуги, связанные с реализацией билетов на международные авиаперевозки;
услуги, связанные с реализацией билетов на внутренние авиаперевозки.
Доходы направления деятельности "Агентское обслуживание" складываются из доходов от оказания внешних услуг, которые определяются в зависимости от объемов соответствующих услуг и цен, по которым вышеназванные услуги были оказаны.
Затраты направления деятельности "Агентское обслуживание" складываются из затрат, связанных с обеспечением процессов оказания услуг данного направления деятельности, и трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанных направлением деятельности "Авиационная деятельность".
Задействованные активы направления деятельности "Агентское обслуживание" состоят из активов, сгруппированных на элементах данного направления деятельности (оборудование, здания и сооружения, элементы инфраструктуры, а также нематериальные активы, связанные с соответствующими элементами данного направления деятельности).

26. "Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызметі бағыты мыналармен:
әуе қозғалысын жоспарлаумен, үйлестірумен, қызмет көрсетумен;
аэронавигациялық жабдықты пайдаланумен байланысты қызметтер көрсету процестерін қамтиды.
Осы қызмет бағыты сыртқы және ішкі қызметтер ұсынады.
Сыртқы қызметтерге әуе трассаларында және халықаралық әуе желілерінде аэронавигациялық қызмет көрсету қызметтерін ұсыну жөніндегі сыртқы пайдаланушыларға көрсетілетін қызметтер жатады.
Ішкі қызметтерге "Авиациялық қызмет" және "Әуежайлық қызмет" қызмет бағыттары көрсететін аэронавигациялық қызмет көрсету жөніндегі қызметтер жатады.
"Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызметі бағытының кірістері сыртқы қызметтер көрсету үшін алынған кірістерден және "Авиациялық қызмет" пен "Әуежайлық қызмет" қызметі бағыттары көрсеткен ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден жинақталады.
"Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызмет бағытының шығындары осы қызмет бағытының қызметтер көрсету процестерін қамтамасыз етуге байланысты шығындардан және "Әуежайлық қызмет" қызметі бағыты көрсеткен ішкі қызмет үшін трансферттік төлемдерден жинақталады.
"Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызметі бағытының қолданысқа енгізілген активтері осы қызмет бағытының элементтеріне (негізгі және қосалқы жабдық, өзге жабдық, үй-жай және құрылыс, инфрақұрылымдар элементтері, сондай-ақ қызмет бағытының тиісті элементтерімен байланысты материалдық емес активтер) топтастырылған активтерден тұрады.
27. "Агенттік қызмет көрсету" қызметі бағыты жолаушыларға билеттер сатуға байланысты қызметтер көрсету процестерін қамтиды. Осы қызмет бағыты сыртқы пайдаланушыларға көрсетілетін қызметтерді ұсынады, оған:
халықаралық авиа тасымалдарға билеттер сатуға байланысты қызметтер;
ішкі авиа тасымалдарға билеттер сатуға байланысты қызметтер жатады.
"Агенттік қызмет көрсету" қызметі бағытының кірістері сыртқы қызметтер көрсетуден алынған кірістерден жинақталады, олар жоғарыда аталған қызметтер көрсетілген тиісті қызметтердің көлемдеріне және бағаларына байланысты айқындалады.
"Агенттік қызмет көрсету" қызметі бағытының шығындары осы қызмет бағытының қызметтер көрсету процестерін қамтамасыз етуге байланысты шығындардан және "Авиациялық қызмет" қызметі бағыты көрсеткен ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден жинақталады.
"Агенттік қызмет көрсету" қызметі бағытының қолданысқа енгізілген активтері осы қызмет бағытының элементтеріне (жабдық, үй-жай және құрылыс, инфрақұрылымдар элементтері, сондай-ақ осы қызмет бағытының тиісті элементтеріне байланысты материалдық емес активтер) топтастырылған активтерден тұрады.

28. Направление деятельности "Прочая деятельность" включает процессы оказания услуг, связанные с осуществлением иной деятельности.
Данным направлением деятельности предоставляются внешние услуги.
Доходы направления деятельности "Прочая деятельность" складываются из доходов от оказания внешних услуг, которые определяются в зависимости от объемов соответствующих услуг и цен, по которым вышеназванные услуги были оказаны.
Затраты направления деятельности "Прочая деятельность" складываются из затрат, связанных с обеспечением процессов оказания услуг данным направлением деятельности, и трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанные направлением деятельности "Аэропортовая деятельность".
Задействованные активы направления деятельности "Прочая деятельность" состоят из активов, сгруппированных на элементах данного направления деятельности (оборудование, здания и сооружения, элементы инфраструктуры, а также нематериальные активы, связанные с соответствующими элементами данного направления деятельности).
4. Порядок распределения затрат и задействованных активов
29. Для целей ведения раздельного учета затраты, кроме амортизационных отчислений, и задействованные активы подразделяются на прямые, косвенные, совместные и общие.
Распределение по видам регулируемых услуг амортизационных отчислений на задействованные активы производится на основании данных раздельного учета задействованных активов.
30. Для распределения затрат и определения степени задействованности активов используется метод распределения на основе причинно-следственной связи затрат и задействованных активов с соответствующими направлениями деятельности и услугами, предоставляемыми аэропортами. При этом устанавливаются причинно-следственные связи затрат и задействованных активов с ресурсами по каждому направлению деятельности и причинно-следственные связи этих ресурсов с предоставляемыми аэропортами услугами.
31. Процесс распределения затрат и задействованных активов на виды услуг, оказываемых аэропортами осуществляется поэтапно согласно приложению 1 настоящих Правил.
Этап 1. Осуществляется группировка затрат и задействованных активов по экономическим ресурсам путем определения прямых и косвенных связей между затратами, задействованными активами и экономическими ресурсами (основной перечень факторов издержек, используемых при распределении затрат и задействованных активов на экономические ресурсы приведен в Приложении 2 к настоящим Правилам). Прямое отнесение затрат и задействованных активов на экономические ресурсы осуществляется при наличии прямых связей затрат и задействованных активов с такими экономическими ресурсами. При наличии косвенных связей между затратами, задействованными активами и экономическими ресурсами осуществляется косвенное распределение затрат и задействованных активов на экономические ресурсы на основе факторов издержек.

28. "Өзге қызмет" қызметі бағыты өзге қызметтерді жүзеге асыруға байланысты қызметтер көрсету процестерін қамтиды.
Осы қызмет бағыты сыртқы қызметтер ұсынады.
"Өзге қызмет" қызметі бағытының кірістері сыртқы қызметтер көрсетуден алынған кірістерден жинақталады, олар жоғарыда аталған қызметтер көрсетілген тиісті қызметтердің көлемдеріне және бағаларына байланысты айқындалады.
"Өзге қызмет" қызметі бағытының шығындары осы қызмет бағыты көрсеткен қызметтер процестерін қамтамасыз етуге байланысты шығындардан және "Әуежайлық қызмет" қызметі бағыты көрсеткен ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден жинақталады.
"Өзге қызмет" қызметі бағытының қолданысқа енгізілген активтері осы қызмет бағытының элементтеріне (жабдық, үй-жай және құрылыс, инфрақұрылымдар элементтері, сондай-ақ осы қызмет бағытының тиісті элементтеріне байланысты материалдық емес активтер) топтастырылған активтерден тұрады.
4. Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу тәртібі
29. Бөлек есеп жүргізу мақсатында амортизациялық аударымдардан басқа шығындар және қолданысқа енгізілген активтер тікелей, жанама, бірлескен және жалпы болып бөлінеді.
Амортизациялық аударымдарды реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтерге бөлу қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебі деректерінің негізінде жүргізіледі.
30. Шығындарды бөлу және қолданысқа енгізілген активтердің дәрежесін айқындау үшін қызметтің тиісті бағыттарымен және әуежайлар ұсынған қызметтермен шығындардың және қолданысқа енгізілген активтердің себеп-салдарлық байланысы негізінде бөлу әдісі пайдаланылады. Бұл ретте шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің әрбір қызмет бағыты бойынша ресурстармен себеп-салдарлық байланысы және осы ресурстардың әуежайлар ұсынатын қызметтермен себеп-салдарлық байланысы белгіленеді.
31. Осы Қағидалардың 1-қосымшасаны сәйкес әуежайлар көрсететін қызметтер түрлеріне шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу процесі кезең-кезеңмен жүзеге асырылады:
1-кезең. Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді шығындар, қолданысқа енгізілген активтер және экономикалық ресурстар (шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді экономикалық ресурстарға бөлу кезінде пайдаланылатын шығын факторларының негізгі тізбесі осы Қағидалардың 2-қосымшасында келтірілген) арасындағы тікелей және жанама байланыстарды айқындау жолымен экономикалық ресурстар бойынша топтастыру жүзеге асырылады. Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді экономикалық ресурстарға тікелей жатқызу шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің осындай экономикалық ресурстармен тікелей байланысы болған кезде жүзеге асырылады. Шығындар, қолданысқа енгізілген активтер және экономикалық ресурстар арасындағы жанама байланыстар болған жағдайда, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді экономикалық ресурстарға жанама бөлу шығын факторларының негізінде жүзеге асырылады.

Этап 2. Определяются прямые и косвенные связи между затратами, задействованными активами, сгруппированными на экономических ресурсах, и соответствующими процессами оказания услуг (производственными, вспомогательными, управленческими). На основе выявленных связей производится отнесение затрат и задействованных активов на соответствующие процессы оказания услуг (примерный перечень процессов оказания услуг и используемых факторов издержек (для косвенного распределения) затрат и стоимости приведен в Приложении 3 к настоящим Правилам). Прямое отнесение затрат и задействованных активов, сгруппированных на экономических ресурсах, на процессы оказания услуг осуществляется при наличии прямых связей затрат и задействованных активов, сгруппированных на экономических ресурсах, с соответствующими процессами оказания услуг. При наличии косвенных связей между затратами и задействованными активами, сгруппированными на экономических ресурсах, и соответствующими процессами оказания услуг осуществляется косвенное распределение на основе факторов издержек.
Этап 3. Определяются прямые и косвенные связи между вспомогательными процессами оказания услуг и соответствующими производственными и управленческими процессами. На основе выявленных связей производится прямое отнесение и косвенное распределение затрат и задействованных активов, связанных с вспомогательными процессами, на производственные и управленческие процессы (минимальный перечень факторов издержек, используемых при распределении затрат и задействованных активов, связанных со вспомогательными процессами оказания услуг, на производственные и управленческие процессы оказания услуг приведен в Приложении 4 к настоящим Правилам). Прямое отнесение затрат и задействованных активов, связанных со вспомогательными процессами оказания услуг, на производственные и управленческие процессы оказания услуг осуществляется при наличии прямых связей между затратами и задействованными активами, связанными со вспомогательными процессами, и соответствующими производственными и управленческими процессами оказания услуг. При наличии косвенных связей между затратами и задействованными активами, связанными со вспомогательными процессами оказания услуг, и соответствующими производственными и управленческими процессами косвенное распределение осуществляется на основе факторов издержек.
Этап 4. Определяются прямые и косвенные связи между производственными процессами и соответствующими внешними услугами и элементами направления деятельности. Прямое отнесение затрат и задействованных активов, связанных с производственными процессами оказания услуг, на соответствующие внешние услуги и элементы направлений деятельности осуществляется при наличии прямых связей между затратами и задействованными активами, связанными с производственными процессами, и соответствующими внешними услугами и элементами направлений деятельности. При наличии косвенных связей между затратами и задействованными активами, связанными с производственными процессами оказания услуг, и соответствующими внешними услугами и элементами направления деятельности осуществляется косвенное распределение на основе факторов издержек (минимальный перечень факторов издержек, используемых при распределении затрат и активов, связанных с производственными процессами, на внешние услуги и элементы направлений деятельности приведен в Приложении 5 к настоящим Правилам).
Этап 5. Осуществляется разделение управленческих процессов оказания услуг на управленческие процессы элементов направлений деятельности и прочие управленческие процессы. Управленческие процессы элементов направлений деятельности представляют собой процессы, связанные с содержанием и эксплуатацией элементов направлений деятельности.
Распределение затрат и задействованных активов, связанных с управленческими процессами элементов направлений деятельности, осуществляется на основе факторов издержек.

2-кезең. Экономикалық ресурстарға және қызметтер көрсетудің тиісті процестерімен (өндірістік, қосалқы, басқарушылық) топтастырылған шығындар, қолданысқа енгізілген активтер арасындағы тікелей және жанама байланыстар айқындалады. Анықталған байланыстардың негізінде шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді қызметтер көрсетудің тиісті процестеріне (қызметтер көрсету процестері мен пайдаланылған шығын факторларының (жанама бөлу үшін) үлгі тізбесі осы Қағидалардың 3-қосымшасында келтірілген) жатқызу жүргізіледі. Экономикалық ресурстарға топтастырылған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді қызметтер көрсету процестеріне тікелей жатқызу экономикалық ресурстарға топтастырылған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің тиісті қызметтер көрсету процестерімен тікелей байланысы болған жағдайда жүзеге асырылады. Экономикалық ресурстарға топтастырылған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің арасында тиісті қызметтер көрсету процестерімен жанама байланыстар болған жағдайда, шығын факторларының негізінде жанама бөлу жүзеге асырылады.
3-кезең. Қызметтер көрсетудің көмекші процестері мен тиісті өндірістік және басқарушылық процестерінің арасындағы тікелей және жанама байланыстар айқындалады. Анықталған байланыстардың негізінде қосалқы процестермен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді өндірістік және басқарушылық процестерге (қызметтер көрсетудің қосалқы процестермен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді қызметтер көрсетудің өндірістік және басқарушылық процестеріне бөлу кезінде пайдаланылатын шығын факторларының ең аз тізбесі осы Қағидалардың 4-қосымшасында келтірілген) тікелей жатқызу және жанама бөлу жүргізіледі. Қызметтер көрсетудің көмекші процестерімен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді қызметтер көрсетудің өндірістік және басқарушылық процестеріне тікелей жатқызу, көмекші процестерге байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің қызметтер көрсетудің тиісті өндірістік және басқарушылық процестерінің арасында тікелей байланыстар болған жағдайда жүзеге асырылады. Қызметтер көрсетудің көмекші процестерімен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің және тиісті өндірістік және басқарушылық процестер арасында жанама байланыстар болған жағдайда, жанама бөлу шығын факторларының негізінде жүзеге асырылады.
4-кезең. Өндірістік процестер мен тиісті сыртқы қызметтер және қызмет бағыты элементтерінің арасында тікелей және жанама байланыстар айқындалады. Қызметтер көрсетудің өндірістік процестерімен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді тиісті сыртқы қызметтер мен қызмет бағыттарының элементтеріне тікелей жатқызу өндірістік процестермен және тиісті сыртқы қызметтермен және қызмет бағыттары элементтерімен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер арасында тікелей байланыстар болған жағдайда жүзеге асырылады. Қызметтер көрсетудің өндірістік процестерімен және тиісті сыртқы қызметтермен және қызмет бағыттары элементтерімен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер арасында жанама байланыстар болған жағдайда, шығын факторларының (өндірістік процестермен байланысты шығындар мен активтерді сыртқы қызметтерге және қызмет бағыттарының элементтеріне бөлу кезінде пайдаланылатын шығын факторларының ең аз тізбесі осы Қағидалардың 5-қосымшасында келтірілген) негізінде жанама бөлу жүзеге асырылады.
5-кезең. Қызметтер көрсетудің басқарушылық процестерін қызмет бағыттары элементтерінің басқарушылық процестеріне және өзге басқарушылық процестеріне бөлу жүзеге асырылады. Қызмет бағыттары элементтерінің басқарушылық процестері қызмет бағыттары элементтерін ұстау мен пайдалануға байланысты процестерді білдіреді.
Қызмет бағыттары элементтерінің басқарушылық процестерімен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу шығын факторларының негізінде жүзеге асырылады.

Этап 6. Определяются прямые и косвенные связи затрат и задействованных активов, сгруппированных по элементам направлений деятельности, с соответствующими внешними и внутренними услугами. Прямое отнесение затрат и задействованных активов элементов направлений деятельности на соответствующие внешние и внутренние услуги осуществляется при наличии прямых связей между затратами и задействованными активами элементов направлений деятельности с соответствующими внешними и внутренними услугами. При наличии косвенных связей между затратами и задействованными активами, сгруппированными на элементах направлений деятельности, и соответствующими внутренними и внешними услугами осуществляется косвенное распределение на основе факторов издержек (минимальный перечень факторов издержек, используемых при косвенном распределении затрат и задействованных активов, сгруппированных на элементах направлений деятельности, на внешние и внутренние услуги приведен в Приложении 6 к настоящим Правилам).
Этап 7. Осуществляется распределение затрат и задействованных активов, связанных с внутренними услугами, на соответствующие внешние услуги (прямое отнесение и косвенное распределение затрат и задействованных активов, связанных с оказанием внутренних услуг на внешние услуги, приведено в Приложении 7 к настоящим Правилам).
Этап 8. Осуществляется распределение затрат и задействованных активов, связанных с прочими управленческими процессами, на соответствующие внешние услуги. Прямое отнесение затрат и задействованных активов, связанных с прочими управленческими процессами, осуществляется при наличии прямых связей между затратами и задействованными активами, связанными с прочими управленческими процессами, и соответствующими внешними услугами. При наличии косвенных связей между затратами и задействованными активами, связанными с прочими управленческими процессами, и соответствующими внешними услугами осуществляется косвенное распределение на основе факторов издержек.
Этап 9. Осуществляется суммирование соответствующих затрат и задействованных активов по этапам предоставления внешних услуг (порядок суммирования затрат и задействованных активов по этапам предоставления внешних услуг приведен в Приложении 8 к настоящим Правилам).
32. Применяемые факторы издержек при подготовке отчетности, предусмотренной Правилами, рассчитываются на полугодовой основе.
33. На основе Правил субъекты для целей ведения раздельного учета в соответствии с подпунктом 17) статьи 7 Закона разрабатывают и утверждают собственные положения ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг и в целом по иной деятельности в виде отдельного раздела учетной политики.

6-кезең. Қызмет бағыттарының элементтері бойынша топтастырылған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің тиісті сыртқы және ішкі қызметтермен тікелей және жанама байланыстары айқындалады. Қызмет бағыттары элементтерінің шығындары мен қолданысқа енгізілген активтерін тиісті сыртқы және ішкі қызметтерге тікелей жатқызу қызмет бағыттары элементтерінің шығындары мен қолданысқа енгізілген активтерінің тиісті ішкі және сыртқы қызметтермен арасында тікелей байланыстар болған жағдайда жүзеге асырылады. Қызмет бағыттары элементтеріне топтастырылған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің тиісті ішкі және сыртқы қызметтер арасында жанама байланыстар болған жағдайда, шығын факторларының (қызмет бағыттарының элементтеріне топтастырылған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді ішкі және сыртқы қызметтерге жанама бөлу кезінде пайдаланылатын шығын факторларының ең аз тізбесі осы Қағидаларының 6-қосымшасында келтірілген) негізінде жанама бөлу жүзеге асырылады.
7-кезең. Ішкі қызметтермен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді тиісті ішкі қызметтерге (сыртқы қызметтерге ішкі қызметтерді көрсетуге байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді тікелей жатқызу және жанама бөлу осы Қағидалардың 7-қосымшасында келтірілген) бөлу жүзеге асырылады.
8-кезең. Өзге басқарушылық процестермен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді тиісті сыртқы қызметтерге бөлу жүзеге асырылады. Өзге басқарушылық процестермен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді тікелей жатқызу тиісті сыртқы қызметтердің өзге басқарушылық процестермен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер арасында тікелей байланысы болған жағдайда жүзеге асырылады. Тиісті сыртқы қызметтердің өзге басқарушылық процестермен байланысты шығындары мен қолданысқа енгізілген активтерінің арасында жанама байланыстар болған жағдайда, шығын факторларының негізінде жанама бөлу жүзеге асырылады.
9-кезең. Сыртқы қызметтер (сыртқы қызметтерді ұсынудың кезеңдері бойынша шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді жиынтықтау тәртібі осы Қағидаларының 8-қосымшасында келтірілген) ұсынудың кезеңдері бойынша тиісті шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді жиынтықтау жүзеге асырылады.
32. Қағидаларда көзделген есептілікті дайындау кезінде қолданылатын шығын факторлары жылдық негізінде есептеледі.
33. Қағидалардың негізінде Заңның 7-бабының 17) тармақшасына сәйкес әуежайларға бөлек есепті жүргізу мақсатында есепке алу саясатының жеке бөлімі түрінде экономикалық ресурстар бойынша кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша және тұтастай өзге қызмет бойынша өздерінің бөлек есепті жүргізу жеке ережелерін әзірлеу мен бекіту қажет.

34. Сведения на бумажном носителе подписываются руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта и заверяется печатью. Сведения представляются в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе.
Приложение 1
к Правилам ведения раздельного учета
доходов, затрат и задействованных активов
субъектами естественных монополий,
оказывающим услуги в сфере аэропортов
Этапы распределения затрат и задействованных активов
на виды услуг, оказываемых аэропортами
Приложение 2
к Правилам ведения раздельного учета
доходов, затрат и задействованных активов
субъектами естественных монополий,
оказывающим услуги в сфере аэропортов
Форма
Основной перечень факторов издержек, используемых при
распределении затрат и задействованных активов
на экономические ресурсы
Наименование затрат и задействованных активов
Наименование фактора издержек
Экономические ресурсы
Персонал
Здания и сооружения
Машины и оборудование
Передаточные устройства
Транспортные средства
Прочие основные средства
Прочие ресурсы
Затраты
Оплата труда
По данным первичных документов
П
Отчисления от оплаты труда
Затраты на оплату труда
П
Прочие затраты на персонал
Численность работников
П, К
Горюче-смазочные материалы
По данным первичных документов
П
П
П
Запчасти и прочие материалы
По данным первичных документов
П
П
П
П
П
Водо-электроснабжение
1. Фактическое потребление по данным приборов учета;
2. Нормативное потребление.
П, К
П, К
П ,К
П, К
Ремонт
По данным первичных документов
П
П
П
П
П
Услуги связи
По данным первичных документов
П
Прочие затраты (в зависимости от степени детализации)
В зависимости от вида расходов
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
Задействованные активы
Стоимость задействованных активов
По отношению к элементам направлений деятельности
П
П
П
П
П
Амортизация задействованных активов
Амортизация задействованных активов
стоимость задействованных активов
П
П
П
П
П
Примечание:
П - прямое отнесение
К - косвенное распределение
Приложение 3
к Правилам ведения раздельного учета
доходов, затрат и задействованных активов
субъектами естественных монополий,
оказывающим услуги в сфере аэропортов
Форма
Примерный перечень процессов оказания услуг
и используемых факторов издержек (для косвенного
распределения) затрат и стоимости
Наименование видов экономических ресурсов
Наименование фактора издержек (для косвенного
распределения)
Наименование процессов оказания услуг
Производственные процессы, связанные
Вспомогательные процессы, связанные
Управленческие процессы, связанные
с предоставлением услуг (по видам услуг)
с содержанием и эксплуатацией оборудования (по элементам направлений деятельности)
с эксплуатацией вспомогательного оборудования
материально-техническое
снабжение
осуществлением руководства
осуществлением учета и оставлением отчетности
Персонал
% занятости, время
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
Здания и сооружения
площадь
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
Машины и оборудование
% занятости
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
Передаточные устройства
% занятости
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
Транспортные средств
Пробег, время
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
Прочие основные средства
% занятости
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
Прочие ресурсы
% занятости
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
Примечание:
П - прямое отнесение
К - косвенное распределение
Приложение 4
к Правилам ведения раздельного учета
доходов, затрат и задействованных активов
субъектами естественных монополий,
оказывающим услуги в сфере аэропортов
Форма
Минимальный перечень факторов издержек,
используемых при распределении вспомогательных процессов
оказания услуг на производственные и управленческие
процессы оказания услуг
Наименование вспомогательных процессов
Наименование фактора издержек (для косвенного распределения)
Наименование производственных и управленческих процессов оказания услуг
производственные
управленческие
с предоставлением
услуг (по видам услуг)
с содержанием и эксплуатацией оборудования
(по элементам
направлений
деятельности)
осуществлением руководства
осуществлением
учета и составлением отчетности
с эксплуатацией вспомогательного оборудования
% занятости
П, К
П, К
П, К
П, К
материально-
техническое снабжение

34. Қағаз жеткізгіштегі мәліметтерге Субъектінің басшысы, бас бухгалтері мен орындаушысы қол қояды және мөрмен расталады. Өткен жыл үшін мәліметтер уәкілетті органға электрондық және қағаз түріндегі жеткізгіште ұсынады.
Әуежайлар саласында қызметтер
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің
есебін жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Әуежайлар көрсететін қызметтер түрлеріне шығындар
мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу кезеңдері
Әуежайлар саласында қызметтер
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің
есебін жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Экономикалық ресурстарға шығындар мен қолданысқа енгізілген
активтерді бөлген кезде пайдаланылатын шығын факторларының
негізгі тізбесі
Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің атауы
Шығын факторларын ың атауы
Экономикалық ресурстар
Персонал
Ғимара ттар және құрылы стар
Машина лар мен жабды қтар
Өткізу құрылғылары
Көлік құрал дары
Өзге негізгі құралдары
Өзге ресурс тар
Шығындар
Еңбекке
ақы төлеу
Бастапқы құжаттардың деректері бойынша
Т
Жалақыдан аударым
Еңбекке ақы төлеу шығындары
Т
Персоналға арналған өзге шығындар
Қызметкерле рдің саны
Т,Ж
Жанар-жағар материалдар
Бастапқы құжаттардың деректері бойынша
Т
Т
Т
Бөлшектер мен өзге де материалдар
Бастапқы құжаттардың деректері бойынша
Т
Т
Т
Т
Т
Сумен, электрмен жабдықтау
1. Есептеу аспаптарыны ң деректері бойынша іс жүзінде тұтыну;
2. Нормативтік тұтыну.
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Жөндеу
Бастапқы құжаттардың деректері бойынша
Т
Т
Т
Т
Т
Байланыс қызметтері
Бастапқы құжаттардың деректері бойынша
Т
Өзге шығындар (нақтылау дәрежесіне қарай)
Шығыстар түріне қарай
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Қолданысқа енгізілген активтер
Қолданысқа енгізілген активтердің құны
Қызмет бағыттарыны ң элементтері не қатысы бойынша
Т
Т
Т
Т
Т
Қолданысқа енгізілген
активтердің амортизациясы
Қолданысқа енгізілген амортизацияс ы
Қолданысқа енгізілген құны
Т
Т
Т
Т
Т
Ескерту:
Т - тікелей жатқызу
Ж - жанама бөлу
Әуежайлар саласында қызметтер
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің
есебін жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қызметтер көрсету процестерінің және пайдаланылатын шығындар
мен құнның шығын факторларының (жанама бөлу үшін) үлгі тізбесі
Экономикалық
ресурстар түрлерінің атауы
Шығын факторының атауы (жанама бөлу үшін)
Қызметтер көрсету процестерінің атауы
Өндірістік процестер,
мыналармен
Көмекші процестер, мыналармен
Басқарушылық процестер, мыналармен
қызметтер көрсетуге (қызметтер түрлері бойынша) байланысты
жабдықты ұстауға және пайдалануға (қызмет бағыттарының элементтері бойынша) байланысты
көмекші жабдықты пайдалануға байланысты
материалдық техникалық жабдық тау
басшылықты жүзеге асыруға байланысты
есепті жүзеге асыруғ а және есепт ілікті жасауғ а байлан ысты
Персонал
жұмыспен қамтылу %, уақыты
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Ғимараттар мен құрылыстар
алаң
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Машиналар мен жабдық
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Өткізу құрылғылары
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Көлік құралдары
Жүрісі, уақыты
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Өзге негізгі құралдары
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Басқа ресурстар
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Ескерту:
Т - тікелей жатқызу
Ж - жанама бөлу
Әуежайлар саласында қызметтер
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің
есебін жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Қызметтер көрсетудің өндірістік және басқарушылық процестеріне
қызметтер көрсетудің көмекші процестерін бөлген кезде
пайдаланылатын шығын факторларының ең аз тізбесі
Көмекші процестерінің атауы
Шығын факторларының атауы (жанама бөлу үшін)
Қызметтер көрсетудің өндірістік және басқарушылық процестерінің атауы
өндірістік
басқарушылық
Қызметтер көрсетуге (қызметтер түрлері бойынша)
Жабдықты ұстау және пайдалану (қызмет бағыттарының элементтері бойынша)
басшылықты жүзеге асыруға
Есепті жүзеге асыруға және есептілікті жасауға
көмекші жабдықты пайдалануға
жұмыспен
қамтылу %
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
материалдық-техникалық жабдықтау

1. данные по потреблению;
2. % занятости
П, К
П, К
П, К
П, К
Примечание:
П - прямое отнесение
К - косвенное распределение
Приложение 5
к Правилам ведения раздельного учета
доходов, затрат и задействованных активов
субъектами естественных монополий,
оказывающим услуги в сфере аэропортов
Форма
Минимальный перечень факторов издержек, используемых
при распределении производственных процессов оказания
услуг на внешние услуги и элементы направления деятельности
Наименование производственных процессов оказания услуг
Наименование фактора издержек (для косвенного распределения)
Наименование внешних услуг и элементов направления деятельности
Внешние услуги
элементы направления деятельности
с предоставлением услуг (по видам услуг)
Объем оказанных услуг, % занятости
П, К
П, К
с содержанием и эксплуатацией оборудования (по элементам направлений деятельности)
% занятости
П, К
Примечание:
П - прямое отнесение
К - косвенное распределение
Приложение 6
к Правилам ведения раздельного учета
доходов, затрат и задействованных активов
субъектами естественных монополий,
оказывающим услуги в сфере аэропортов
Форма
Минимальный перечень факторов издержек,
используемых при косвенном распределении затрат и
задействованных активов, сгруппированных на элементах
направлений деятельности, на внешние и внутренние услуги
Наименование элементов направлений деятельности
Наименование фактора издержек (для косвенного распределения)
Виды услуг
Внешние
Внутренние
Элементы направления деятельности "Авиационные работы"
1.
% занятости
П, К
П, К
...
% занятости
П, К
П, К
Итого
Элементы направления деятельности "Аэропортовая деятельность"
1.
% занятости
П, К
П, К
...
% занятости
П, К
П, К
Итого
Элементы направления деятельности "Аэронавигационное обслуживание"
1.
% занятости
П, К
П, К
...
% занятости
П, К
П, К
Итого
Элементы направления деятельности "Агентское обслуживание"
1.
% занятости
П, К
...
% занятости
П, К
Итого
Элементы направления деятельности "Прочая деятельность"
1.
% занятости
П, К
...
% занятости
П, К
Итого
Примечание:
П - прямое отнесение
К - косвенное распределение
Приложение 7
к Правилам ведения раздельного учета
доходов, затрат и задействованных активов
субъектами естественных монополий,
оказывающим услуги в сфере аэропортов
Форма
Прямое отнесение и косвенное распределение затрат
и задействованных активов, связанных с
оказанием внутренних услуг на внешние услуги
Затраты и задействованные активы, связанные с внутренними услугами
Виды внешних услуг
внешние услуги направления деятельности "Авиационные работы" (по видам услуг)
внешние услуги направления деятельности "Аэропортовая деятельность" (по видам услуг)
внешние услуги направления деятельности "Аэронавигационное обслуживание" (по видам услуг)
внешние услуги направления деятельности "Агентское обслуживание"(по видам услуг)
внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность" (по видам услуг)
Направление деятельности "Авиационные работы"
1.
П, К в зависимости от услуги
...
П, К в зависимости от услуги
Направление деятельности "Аэропортовая деятельность"
1.
П, К в зависимости от услуги
П, К в зависимости от услуги
П, К в зависимости от услуги
...
П, К в зависимости от услуги
П, К в зависимости от услуги
П, К в зависимости от услуги
Направление деятельности "Аэронавигационное обслуживание"
1.
П, К в зависимости от услуги
П, К в зависимости от услуги
П, К в зависимости от услуги
П, К в зависимости от услуги
...
П, К в зависимости от услуги
П, К в зависимости от услуги
П, К в зависимости от услуги
П, К в зависимости от услуги
Примечание:
П - прямое отнесение
К - косвенное распределение
Приложение 8
к Правилам ведения раздельного учета
доходов, затрат и задействованных активов
субъектами естественных монополий,
оказывающим услуги в сфере аэропортов
Форма
Суммирование затрат и задействованных активов по
этапам предоставления внешних услуг
Затраты и задействованные активы
Итоги этапов распределения
Внешние услуги
Итого
направление деятельности "Авиационные работы" (по видам услуг)
направление деятельности с "Аэропортовая деятельность" (по видам услуг)
направление деятельности "Аэронавигационное обслуживание" (по видам услуг)
направление деятельности "Агентское обслуживание" (по видам услуг)
направление деятельности "Прочая деятельность" (по видам услуг)
связанные с производственными процессами оказания услуг
Пятого (Приложение 5)
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
связанные с элементами направлений деятельности
Шестого (Приложение 6)
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
связанные с прочими управленческими процессами
Восьмого
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
Итого
Примечание:
П - прямое отнесение
К - косвенное распределение
Приложение 9
к Правилам ведения раздельного учета
доходов, затрат и задействованных активов
субъектами естественных монополий,
оказывающим услуги в сфере аэропортов
Форма
Сведения о прямых отнесенных и косвенных распределений
затрат и задействованных активов по видам экономических
ресурсов субъектов естественных монополий, оказывающие услуги
в сфере аэропортов
За ____ полугодие 20___ года
Индекс: Аэропорт – 1
Периодичность: полугодовая
Представляют: субъекты естественных монополий, предоставляющие услуги в сфере аэропортов.
Куда представляется форма: В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий
Срок представления – к десятому числу месяца, следующего за отчетным полугодием (годом).
___________________________
(наименование организации)
(тыс. тенге)
Наименование затрат и задействованных активов
Наименование
фактора
издержек
(для косвенного распределения)
Экономические ресурсы
Персонал
Здания и сооружения
Машины и оборудование
Передаточные устройства
Транспортные средства
Прочие основные средства
Прочие ресурсы
Затраты
Оплата труда
Отчисления от оплаты труда
Прочие затраты на персонал
Горюче-смазочные материалы
Запчасти и прочие материалы
Водо-электроснабжение
Ремонт
Услуги связи
Прочие затраты (в зависимости от степени детализации)
Задействованные активы
Стоимость задействованных активов
Амортизация задействованных активов
Стоимость задействованных активов
Руководитель ____________________ __________
М.П. Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер _______________ __________
Ф.И.О. подпись
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Сведения о прямых отнесенных и косвенных распределений
затрат и задействованных активов по видам экономических
ресурсов субъектов естественных монополий, оказывающие
услуги в сфере аэропортов

1. тұтыну бойынша деректер;
2. жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Ескерту:
Т - тікелей жатқызу
Ж - жанама бөлу
Әуежайлар саласында қызметтер
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің
есебін жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Сыртқы қызметтерге және қызмет бағыттарының элементтеріне
қызметтер көрсетудің өндірістік процестерін бөлген кезде
пайдаланылатын шығын факторларының ең аз тізбесі
Қызметтер көрсетудің өндірістік процестерінің атауы
Шығын факторларының атауы (жанама бөлу үшін)
Сыртқы қызметтердің және қызмет бағыттары элементтерінің атауы
сыртқы қызметтер
қызмет бағыттарының элементтері
қызметтер көрсетуге (қызметтер түрлері бойынша)
көрсетілген қызметтердің көлемі, жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Т,Ж
жабдықты ұстауға және пайдалануға (қызмет бағыттарының элементтері бойынша)
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Ескерту:
Т - тікелей жатқызу
Ж - жанама бөлу
Әуежайлар саласында қызметтер
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің
есебін жүргізу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Қызмет бағыттарының элементтеріне, сыртқы және ішкі
қызметтерге топтастырылған шығындар мен қолданысқа енгізілген
активтерді жанама бөлген кезде пайдаланылатын шығын
факторларының ең аз тізбесі
Қызмет бағыттары элементтерінің атауы
Шығын факторларының атауы (жанама бөлу үшін)
Қызметтердің түрлері
Сыртқы
Ішкі
"Авиациялық жұмыстар" қызметі бағыттарының элементтері
1.
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Т,Ж
...
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Т,Ж
Жиыны
"Әуежайлық қызмет" қызметі бағыттарының элементтері
1.
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Т,Ж
...
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Т,Ж
Жиыны
"Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызметі бағыттарының элементтері
1.
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Т,Ж
...
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Т,Ж
Жиыны
"Агенттіктік қызмет көрсету" қызметі бағыттарының элементтері
1.
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
...
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Жиыны
"Өзге қызмет" қызметі
бағыттарының элементтері
1.
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
...
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Жиыны
Ескерту:
Т - тікелей жатқызу
Ж - жанама бөлу
Әуежайлар саласында қызметтер
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің
есебін жүргізу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Ішкі қызметтерді көрсетуге байланысты шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді сыртқы қызметтерге тікелей жатқызу және
жанама бөлу
Ішкі қызметтермен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер
Сыртқы қызметтердің түрлері
"Аэронавигациялық жұмыстар" қызметі бағыттарының сыртқы қызметтері (қызметтер түрлері бойынша)
"Әуежайлық қызмет" қызметі бағыттарының сыртқы қызметтері (қызметтер түрлері бойынша)
"Аэронавига циялық қызмет көрсету" қызметі бағыттарыны ң сыртқы қызметтері (қызметтер түрлері бойынша)
"Агенттіктік қызмет көрсету" қызметі бағыттарының сыртқы қызметтері
"Өзге қызмет" қызметі бағыттарының сыртқы қызмет тері (қызметтер түрлері бойынша)
"Авиациялық жұмыстар" қызметінің бағыттары
1.
Т,Ж қызметтерге қарай
...
Т,Ж қызметтерге қарай
"Әуежайлық қызмет" қызметінің бағыттары
1.
Т,Ж қызметтерге қарай
Т,Ж қызметтерге қарай
Т,Ж қызметтерге қарай
...
П,К қызметке қарағанда
Т,Ж қызметтерге қарай
Т,Ж қызметтерге қарай
"Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызметінің бағыттары
1.
Т,Ж қызметтерге қарай
Т,Ж қызметтерге қарай
Т,Ж қызметтерге қарай
Т,Ж қызметтерге қарай
...
Т,Ж қызметтерге қарай
Т,Ж қызметтерге қарай
Т,Ж қызметтерге қарай
Т,Ж қызметтерге қарай
Ескерту:
Т - тікелей жатқызу
Ж - жанама бөлу
Әуежайлар саласында қызметтер
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің
есебін жүргізу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Сыртқы қызметтер көрсету кезеңдері бойынша шығындар
мен қолданысқа енгізілген активтердің жиынтықтамасы
Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер
Бөлу кезеңдерінің қорытындылар ы
Сыртқы қызметтер
Жиыны
"Авиациялық жұмыстар" қызметінің бағыты (қызметтер түрлері бойынша)
"Әуе-жайлық қызмет" қызметінің бағыты (қызметтер түрлері бойынша)
"Аэронавигаци ялық қызмет көрсету" қызметін ің бағыты (қызметт ер түрлері бойынша)
"Агенттік тік қызмет көрсету" қызметіні ң бағыты (қызметте р түрлері бойынша)
"Өзге қызмет" қызметін ің бағыты (қызметт ер түрлері бойынша)
қызметтер көрсетудің өндірістік процестеріне байланысты
Бесінші (5-қосымша)
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
қызмет бағыттарының элементтеріне байланысты
Алтыншы (6-қосымша )
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
өзге басқарушылық процестеріне байланысты
Сегізінші
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Жиыны
Ескерту:
Т - тікелей жатқызу
Ж - жанама бөлу
Әуежайлар саласында қызметтер
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің
есебін жүргізу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің экономикалық ресурстардың түрлері бойынша
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді тікелей жатқызу
мен жанама бөлу туралы мәліметтер 20___ жылғы ______ жартыжылдық үшін.
Индекс: Әуежай – 1
Кезеңділігі: жартыжылдық
Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері ұсынады
Нысан қайда жіберіледі: Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Ұсыну мерзімі: есепті жартыжылдықтан (жылдан) кейінгі айдың оныншы күніне ұсынады
___________________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің атауы
Шығын факторлар ының атауы (жанама бөлу үшін)
Экономикалық ресурстар
Персонал
Ғимаратт ар мен құрылыстар
Машинал ар мен жабдықт ар
Өткізу құрылғылары
Көлік құралдары
Өзге негізгі құралда ры
Өзге ресурста р
Шығындар
Еңбекке ақы төлеу
Жалақыдан аударым
Персоналға арналған өзге шығындар
Жанар-жағар май материалдары
Бөлшектер мен өзге де материалдар
Сумен, электрмен жабдықтау
Жөндеу
Байланыс қызметтері
Өзге шығындар (егжей-тегжейлі дәрежеге қарағанда)
Қолданысқа енгізілген активтер
Қолданысқа енгізілген активтердің құны
Қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы
Қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы
Басшы __________________ _________________
Т.А.Ә. қолы
МО Бас бухгалтер __________________ _____________
Т.А.Ә. қолы
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды
толтыру жөніндегі түсіндірме
Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің экономикалық ресурстардың түрлері бойынша
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді тікелей жатқызу
мен жанама бөлу туралы мәліметтер

1. Общие указания
Данное пояснение предназначено для подготовки годовой отчетности о ведении, порядке организации и осуществлении Субъектами раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг и в целом по нерегулируемым услугам для установления экономически обоснованных тарифов, утверждаемых уполномоченным органом.
Отчетность составляют Субъекты, оказывающие услуги в сфере аэропортов, которые включены в республиканские и местные разделы Государственного регистра субъектов естественных монополий.
Субъекты к десятому числу месяца, следующего за отчетным полугодием (годом) представляют в уполномоченный орган отчетность, предусмотренную пунктом 15 Правил.
Сведения представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Сведения на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем Субъекта и заверяется печатью.
2. Пояснения по заполнению формы
При заполнении формы Субъекту необходимо указать в левом верхнем углу наименование предприятия и его адрес.
Указанная информация состоит из трех разделов затрат, задействованных активов и амортизации задействованных активов.
Затраты:
В строке 1 – указывается оплата труда персонала;
В строке 2 – указываются отчисления от оплаты труда персонала;
В строке 3 – указываются прочие затраты на персонал;
В строке 4 – указываются затраты на горюче-смазочные материалы;
В строке 5 – указываются затраты на запчасти и прочие материалы;
В строке 6 – указываются затраты водо-электроснабжение;
В строке 7 – указывается затраты на ремонт;
В строке 8 – указываются затраты на услуги связи;
В строке 9 – указываются прочие затраты (в зависимости от степени детализации).
Задействованные активы:
В строке 10 – указывается стоимость задействованных активов.
Амортизация задействованных активов:
В строке 11 – указывается стоимость задействованных активов.
Финансовые показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака с учетом требований Особого порядка.
Приложение 10
к Правилам ведения раздельного учета
доходов, затрат и задействованных активов
субъектами естественных монополий,
оказывающим услуги в сфере аэропортов
Форма
Сведения о прямых отнесенных и косвенных распределений затрат и
задействованных активов, сгруппированных на экономических
ресурсах на соответствующие процессы оказания услуг субъектами
естественных монополий, оказывающие услуги в сфере аэропортов
За ____ полугодие 20___ года
Индекс: Аэропорт – 2
Периодичность: полугодовая
Представляют: субъекты естественных монополий, предоставляющие услуги в сфере аэропортов.
Куда представляется форма: В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий
Срок представления – к десятому числу месяца, следующего за отчетным полугодием (годом).
___________________________
(наименование организации)
(тыс. тенге)
Наименование видов экономических ресурсов
Наименование фактора издержек
(для косвенного распределения)
Наименование процессов* оказания услуг
Производственные процессы
Вспомогательные процессы
Управленческие процессы
Процесс* 1
Процесс N
Процесс 1
Процесс N
Процесс 1
Процесс N
Персонал
Здания и сооружения
Машины и оборудование
Передаточные устройства
Транспортные средства
Прочие основные средства
Прочие ресурсы
Примечание: процессы оказания услуг – последовательность определенных действий в деятельности аэропорта с использованием его экономических ресурсов с конечной целью оказания услуг.
Руководитель ____________________ __________
М.П. Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер _______________ __________
Ф.И.О. подпись
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Сведения о прямых отнесенных и косвенных распределений
затрат и задействованных активов, сгруппированных на
экономических ресурсах на соответствующие процессы оказания
услуг субъектами естественных монополий, оказывающие услуги
в сфере аэропортов

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме табиғи монополиялар субъектілерінің қызметіне бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган бекітетін негізделген экономикалық тарифтерді белгілеу үшін субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтер түрлері бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтер бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің есебін жүргізу, ұйымдастыру тәртібі және жүзеге асыру туралы жылдық есепті дайындауына арналған.
Есепті Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімінің республикалық және жергілікті бөлімдеріне енгізілген әуежайлар саласында қызмет көрсететін Субъектілер жасайды.
Субъектілер уәкілетті органға Қағидалардың 15-тармағында көзделген есепті жартыжылдықтан (жылдан) кейінгі айдың оныншы күніне ұсынады.
Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Қағаз жеткізгіштегі есептілікке Субъектінің басшысы, бас бухгалтері мен орындаушысы қол қойылады және мөрімен расталады. Электрондық жеткізгіштегі есептілік қағаз жеткізгіштегі ұсынылған есептілікке сәйкес келуі тиіс.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанды толтыру кезінде Субъектіге оң жақтағы жоғарғы бұрышта кәсіпорынның атауы мен мекенжайын көрсету қажет.
Көрсетілген ақпарат үш бөлімнен тұрады: шығындар, қолданысқа енгізілген активтер қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы.
Шығындар:
1-жолда – персоналға еңбек ақы төлеу көрсетіледі;
2-жолда – персоналдың жалақысынан аударым көрсетіледі;
3-жолда – персоналға арналған өзге шығындар көрсетіледі;
4-жолда – жанар-жағар май материалдарына арналған шығындар көрсетіледі;
5-жолда – бөлшектер мен өзге де материалдарға арналған шығындар көрсетіледі;
6-жолда – сумен, электрмен жабдықтау шығындары көрсетіледі;
7-жолда – жөндеуге арналған шығындар көрсетіледі;
8-жолда – байланыс қызметтеріне шығындар;
9-жолда - өзге де шығындар (егжей-тегжейлі дәрежеге қарағанда) көрсетіледі.
Қолданысқа енгізілген активтер:
10-жолда – қолданысқа енгізілген активтердің құны көрсетіледі.
Қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы:
11-жолда – қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы көрсетіледі.
Қаржылық көрсеткіштер Ерекше тәртіп талаптары ескеріле отырып, он таңбалы белгісіз мың теңге құны көрінісінде толтырылады.
Әуежайлар саласында қызметтер
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің
есебін жүргізу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің экономикалық ресурстарға қызметтер көрсетудің
тиісті процестеріне топтастырылған шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді тікелей жатқызу және жанама
бөлу туралы мәліметтер 20___ жылғы ______ жартыжылдық үшін.
Индекс: Әуежай – 2
Кезеңділігі: Жартыжылдық
Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия
субъектілері ұсынады
Нысан қайда жіберіледі: Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Ұсыну мерзімі: есепті жартыжылдықтан (жылдан) кейінгі айдың оныншы күніне ұсынады
__________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Экономикалық ресурстар түрлерінің атауы
Шығын факторлар ының атауы (жанама бөлу үшін)
Қызметтер көрсету процестерінің атауы
Өндірістік
процестер
Жанама
процестер
Басқарушылық
процестер
1- процес с
N Процесс
1- процес с
N Процесс
1- процесс
N Процесс
Персонал
Ғимарат және құрылыс
Машиналар мен жабдық
Өткізу құрылғылары
Көлік құралдары
Өзге негізгі құралдар
Өзге ресурстар
Ескерту: қызметтер көрсету процестері – түпкілікті мақсаты экономикалық ресурстарын пайдалана отырып, әуежай қызметіндегі белгілі бір іс-әрекеттердің бірізділігі
Басшы __________________ _________________
Т.А.Ә. қолы
МО Бас бухгалтер __________________ ________
Т.А.Ә. қолы
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды
толтыру жөніндегі түсіндірме
Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің экономикалық ресурстарға қызметтер көрсетудің
тиісті процестеріне топтастырылған шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді тікелей жатқызу және жанама бөлу туралы
мәліметтер

1. Общие указания
Данное пояснение предназначено для подготовки годовой отчетности о ведении, порядке организации и осуществлении Субъектами раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг и в целом по нерегулируемым услугам для установления экономически обоснованных тарифов, утверждаемых уполномоченным органом.
Отчетность составляют Субъекты, оказывающие услуги в сфере аэропортов, которые включены в республиканские и местные разделы Государственного регистра субъектов естественных монополий.
Субъекты к десятому числу месяца, следующего за отчетным полугодием (годом) представляют в Уполномоченный орган отчетность, предусмотренную пунктом 15 Правил.
Сведения представляется в Уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Сведения на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем Субъекта и заверяется печатью.
2. Пояснения по заполнению формы
При заполнении формы Субъекту необходимо указать в левом верхнем углу наименование предприятия и его адрес.
Сведения заполняются Субъектом.
Затраты:
В строке 1 – указывается численность персонала;
В строке 2 – указываются здания сооружения;
В строке 3 – указываются машины и оборудование;
В строке 4 – указываются передаточные устройства;
В строке 5 – указываются транспортные средства;
В строке 6 – указываются прочие основные средства;
В строке 7 – указываются прочие ресурсы.
Финансовые показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака с учетом требований Особого порядка.
Приложение 11
к Правилам ведения раздельного учета
доходов, затрат и задействованных активов
субъектами естественных монополий,
оказывающим услуги в сфере аэропортов
Форма
Сведения о прямых отнесенных и косвенных распределений
затрат и задействованных активов, относящихся к вспомогательным
процессам оказания услуг на производственные и управленческие
процессы оказания услуг субъектами естественных монополий,
оказывающие услуги в сфере аэропортов
За ____ полугодие 20___ года
Индекс: Аэропорт – 3
Периодичность: полугодовая
Представляют: субъекты естественных монополий, предоставляющие услуги в сфере аэропортов.
Куда представляется форма: В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий
Срок представления – к десятому числу месяца, следующего за отчетным полугодием (годом).
___________________________
(наименование организации)
(тыс. тенге)
Наименование вспомогательных процессов
Наименование фактора издержек (для косвенного распределения)
Наименование производственных и управленческих процессов оказания услуг
производственные*
управленческие*
Процесс 1
Процесс N
Процесс 1
Процесс N
Затраты
Процесс 1
Процесс N
Итого затрат
Стоимость задействованных активов
Процесс 1
Процесс N
Итого стоимость задействованных активов
Амортизация задействованных активов
Процесс 1
Процесс N
Итого амортизация
Примечание: производственные процессы* - процессы, результатом которых является оказание услуг;
управленческие процессы* - процессы управления производством, результатом которых является повышение результативности и эффективности всех остальных процессов оказания услуг.
Руководитель _______________ __________
М.П. Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер _______________ __________
Ф.И.О. подпись
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Сведения о прямых отнесенных и косвенных распределений
затрат и задействованных активов, относящихся к вспомогательным
процессам оказания услуг на производственные и управленческие
процессы оказания услуг субъектами естественных монополий,
оказывающие услуги в сфере аэропортов

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме табиғи монополиялар субъектілерінің қызметіне бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган бекітетін негізделген экономикалық тарифтерді белгілеу үшін субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтер түрлері бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтер бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің есебін жүргізу, ұйымдастыру тәртібі және жүзеге асыру туралы жылдық есепті дайындауына арналған.
Есепті Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімінің республикалық және жергілікті бөлімдеріне енгізілген әуежайлар саласында қызмет көрсететін Субъектілер жасайды.
Субъектілер уәкілетті органға Қағидалардың 15-тармағында көзделген есепті жартыжылдықтан (жылдан) кейінгі айдың оныншы күніне ұсынады.
Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Қағаз жеткізгіштегі есептілікке Субъектінің басшысы, бас бухгалтері мен орындаушысы қол қойылады және мөрімен расталады. Электрондық жеткізгіштегі есептілік қағаз жеткізгіштегі ұсынылған есептілікке сәйкес келуі тиіс.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанды толтыру кезінде Субъектіге оң жақтағы жоғарғы бұрышта кәсіпорынның атауы мен мекенжайын көрсету қажет.
Мәліметтерді Субъект толтырады.
Шығындар:
1-жолда – персоналдың саны көрсетіледі;
2-жолда – ғимараттар мен құрылыс көрсетіледі;
3-жолда – машиналар мен жабдық көрсетіледі;
4-жолда – өткізу құрылғылары көрсетіледі;
5-жолда – көлік құралдары көрсетіледі;
6-жолда – өзге де негізгі құралдар көрсетіледі;
7-жолда – өзге де ресурстар көрсетіледі.
Қаржылық көрсеткіштер Ерекше тәртіп талаптары ескеріле отырып, он таңбалы белгісіз мың теңге құны көрінісінде толтырылады.
Әуежайлар саласында қызметтер
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің
есебін жүргізу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің қызметтер көрсетудің өндірістік және
басқарушылық процестеріне қызметтерді көрсетудің көмекші
процестеріне қатысты шығындар мен қолданысқа енгізілген
активтерін тікелей жатқызу және жанама бөлу туралы мәліметтер 20___ жылғы ______ жартыжылдық үшін.
Индекс: Әуежай – 3
Кезеңділігі: Жартыжылдық
Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері ұсынады
Нысан қайда жіберіледі: Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Ұсыну мерзімі: есепті жартыжылдықтан (жылдан) кейінгі айдың оныншы күніне ұсынады
_________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Көмекші процестердің атауы
Шығын факторларын ың атауы (жанама бөлу үшін)
Қызметтер көрсетудің өндірістік және басқарушылық процестерінің атауы
өндірістік
басқарушылық
1-процесс
N Процесс
1-процесс
N Процесс
Шығындар
1-процесс
Процесс №
Шығындар жиыны
Қолданысқа енгізілген активтердің құны
1-процесс
N Процесс
Қолданысқа енгізілген активтер құнының жиыны
Қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы
1-процесс
N Процесс
Амортизация жиыны
Басшы ____________________ ________________________
МО Т.А.Ә. қолы
Бас бухгалтер ____________________ ________________
Т.А.Ә. қолы
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды
толтыру жөніндегі түсіндірме
Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілерінің қызметтер көрсетудің өндірістік және басқарушылық процестеріне арналған қызметтерді көрсетудің көмекші процестеріне қатысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерін тікелей жатқызу және жанама бөлу туралы мәліметтер

1. Общие указания
Данное пояснение предназначено для подготовки годовой отчетности о ведении, порядке организации и осуществлении Субъектами раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг и в целом по нерегулируемым услугам для установления экономически обоснованных тарифов, утверждаемых уполномоченным органом.
Отчетность составляют Субъекты, оказывающие услуги в сфере аэропортов, которые включены в республиканские и местные разделы Государственного регистра субъектов естественных монополий.
Субъекты к десятому числу месяца, следующего за отчетным полугодием (годом) представляют в уполномоченный орган отчетность, предусмотренную пунктом 15 Правил.
Сведения представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Сведения на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем Субъекта и заверяется печатью.
2. Пояснения по заполнению формы
При заполнении формы Субъекту необходимо указать в левом верхнем углу наименование предприятия и его адрес.
Указанная информация состоит из трех разделов затрат, задействованных активов и амортизации задействованных активов.
Затраты:
В строках 1 и 2 – указываются затраты производственных процессов, результатом которых является оказание услуг и управленческих процессов управления производством, результатом которых является повышение результативности и эффективности всех остальных процессов оказания услуг;
В строке 3 – указываются итоги затрат.
Стоимость задействованных активов:
В строках 4 и 5 – указываются задействованные активы производственных процессов, результатом которых является оказание услуг и управленческих процессов управления производством, результатом которых является повышение результативности и эффективности всех остальных процессов оказания услуг;
В строке 6 – указываются итоги стоимости задействованных активов.
Амортизация задействованных активов:
В строках 7 и 8 – указывается амортизация задействованных активов производственных процессов, результатом которых является оказание услуг и управленческих процессов управления производством, результатом которых является повышение результативности и эффективности всех остальных процессов оказания услуг;
В строке 9 – указываются итоги амортизации задействованных активов.
Финансовые показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака с учетом требований Особого порядка.
Приложение 12
к Правилам ведения раздельного учета
доходов, затрат и задействованных активов
субъектами естественных монополий,
оказывающим услуги в сфере аэропортов
Форма
Сведения о прямых отнесенных и косвенных распределений
затрат и задействованных активов, связанных с производственными
процессами оказания услуг на внешние услуги и элементы
направлений деятельности субъектов естественных монополий,
оказывающие услуги в сфере аэропортов
За ____ полугодие 20___ года
Индекс: Аэропорт – 4
Периодичность: полугодовая
Представляют: субъекты естественных монополий, предоставляющие услуги в сфере аэропортов.
Куда представляется форма: В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий
Срок представления – к десятому числу месяца, следующего за отчетным полугодием (годом).
___________________________
(наименование организации)
(тыс. тенге)
Наименование производственных процессов оказания услуг
Наименование фактора издержек (для косвенного распределения)
Наименование внешних услуг и элементов направления деятельности
внешние услуги
элементы* направления деятельности
Регулируемая услуга 1
Регулируемая услуга N
Нерегулируемые услуги
Элемент 1
Элемент N
Затраты
Процесс 1
Процесс N
Итого затрат
Стоимость задействованных активов
Процесс 1
Процесс N
Итого стоимость задействованных активов
Амортизация задействованных активов
Процесс 1
Процесс N
Итого амортизация
Примечание: процессы 1-N* – производственные процессы, результатом которых является оказание услуг;
элементы направлений деятельности* - группы основных средств и нематериальных активов, используемые при оказании услуг аэропортов, объединенные для распределения их стоимости и связанных с ними затрат на виды услуг аэропорта.
Руководитель ____________________ __________
М.П. Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер _______________ __________
Ф.И.О. подпись
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Сведения о прямых отнесенных и косвенных распределений
затрат и задействованных активов, связанных с производственными
процессами оказания услуг на внешние услуги и элементы
направлений деятельности субъектов естественных монополий,
оказывающие услуги в сфере аэропортов

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме табиғи монополиялар субъектілерінің қызметіне бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган бекітетін негізделген экономикалық тарифтерді белгілеу үшін табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтер түрлері бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтер бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің есебін жүргізу, ұйымдастыру тәртібі және жүзеге асыру туралы жылдық есепті дайындауына арналған.
Есепті Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімінің республикалық және жергілікті бөлімдеріне енгізілген әуежайлар саласында қызмет көрсететін Субъектілер жасайды.
Субъектілер уәкілетті органға Қағидалардың 15-тармағында көзделген есепті жартыжылдықтан (жылдан) кейінгі айдың оныншы күніне ұсынады.
Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Қағаз жеткізгіштегі есептілікке Субъектінің басшысы, бас бухгалтері мен орындаушысы қол қойылады және мөрімен расталады. Электрондық жеткізгіштегі есептілік қағаз жеткізгіштегі ұсынылған есептілікке сәйкес келуі тиіс.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанды толтыру кезінде Субъектіге оң жақтағы жоғарғы бұрышта кәсіпорынның атауы мен оның мекенжайын көрсету қажет.
Көрсетілген ақпарат үш бөлімнен тұрады: шығындар, қолданысқа енгізілген активтер және қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы.
Шығындар:
1 және 2-жолдарда – нәтижесі қызметтер көрсету болатын өндірістік процестердің шығындары және нәтижесі қызметтер көрсетудің қалған барлық процестерінің нәтижелілігі мен тиімділігін арттыру болатын өндірісті басқарудың басқарушылық процестерінің шығындары көрсетіледі;
3-жолда – шығындар жиыны көрсетіледі.
Қолданысқа енгізілген активтердің құны:
4 және 5-жолдарда – нәтижесі қызметтер көрсету болатын өндірістік процестердің және нәтижесі қызметтер көрсетудің қалған барлық процестерінің нәтижелілігі мен тиімділігін арттыру болатын өндірісті басқарудың басқарушылық процестерінің қолданысқа енгізілген активтері көрсетіледі;
6-жолда – қолданысқа енгізілген активтердің жиыны көрсетіледі;
7 және 8-жолдарда – нәтижесі қызметтер көрсету болатын өндірістік процестердің және нәтижесі қызметтер көрсетудің қалған барлық процестерінің нәтижелілігі мен тиімділігін арттыру болатын өндірісті басқарудың басқарушылық процестерінің қолданысқа енгізілген активтері көрсетіледі;
9-жолда – қолданысқа енгізілген активтер амортизациясының жиыны көрсетіледі.
Қаржылық көрсеткіштер Ерекше тәртіп талаптарын ескере отырып, он таңбалы белгісіз мың теңге құны көрінісінде толтырылады.
Әуежайлар саласында қызметтер
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің
есебін жүргізу қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің сыртқы қызметтерінің және қызмет бағыттарының
элементтеріне қызметтер көрсетудің өндірістік процестеріне
байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді
тікелей жатқызу мен жанама бөлу туралы мәліметтер 20___ жылғы ______ жартыжылдық үшін.
Индекс: Әуежай – 4
Кезеңділігі: Жартыжылдық
Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері ұсынады
Нысан қайда жіберіледі: Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Ұсыну мерзімі: есепті жартыжылдықтан (жылдан) кейінгі айдың оныншы күніне ұсынады
__________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Қызметтер көрсетудің өндірістік процестерінің атауы
Шығын факторлар ының атауы (жанама бөлу үшін)
Сыртқы қызметтер мен қызмет бағыттары элементтерінің атауы
сыртқы қызметтер
қызмет бағыттарының элементтері
1- реттеліп көрсетіл етін қызмет
N реттеліп көрсетілетін қызмет
Реттеліп көрсетілмейтін қызметтер
1-элемент
N Элемент
Шығындар
1-процесс
N Процесс
Шығындар жиыны
Қолданысқа енгізілген активтердің құны
1-процесс
N Процесс
Қолданысқа енгізілген активтер құнының амортизациясы
Қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы
1-процесс
N Процесс
Амортизация жиыны
Басшы ____________________ ________________________
МО Т.А.Ә. қолы
Бас бухгалтер ____________________ ________________
Т.А.Ә. қолы
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды
толтыру жөніндегі түсіндірме
Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің сыртқы қызметтер мен қызмет бағыттарының
элементтеріне қызметтер көрсетудің өндірістік процестеріне
байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді
тікелей жатқызу мен жанама бөлу туралы мәліметтер

1. Общие указания
Данное пояснение предназначено для подготовки годовой отчетности о ведении, порядке организации и осуществлении Субъектами раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг и в целом по нерегулируемым услугам для установления экономически обоснованных тарифов, утверждаемых уполномоченным органом.
Отчетность составляют Субъекты, оказывающие услуги в сфере аэропортов, которые включены в республиканские и местные разделы Государственного регистра субъектов естественных монополий.
Субъекты к десятому числу месяца, следующего за отчетным полугодием (годом) представляют в уполномоченный орган отчетность, предусмотренную пунктом 15 Правил.
Сведения представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Сведения на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем Субъекта и заверяется печатью.
2. Пояснения по заполнению формы
При заполнении формы Субъекту обязательно указать в левом верхнем углу наименование предприятия и его адрес.
Указанная информация состоит из трех разделов затрат, задействованных активов и амортизации задействованных активов.
Затраты:
В строке 1 и 2 – указываются затраты производственных процессов, результатом которых является оказание услуг;
В строке 3 – указываются итоги затрат.
Стоимость задействованных активов:
В строке 4 и 5 – указывается стоимость задействованных активов производственных процессов, результатом которых является оказание услуг;
В строке 6 – указываются итоги стоимости задействованных активов.
Амортизация задействованных активов:
В строке 7 и 8 – указывается амортизация задействованных активов производственных процессов, результатом которых является оказание услуг;
В строке 9 – указываются итоги амортизации.
Финансовые показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака с учетом требований Особого порядка.
Приложение 13
к Правилам ведения раздельного учета
доходов, затрат и задействованных активов
субъектами естественных монополий,
оказывающим услуги в сфере аэропортов
Форма
Сведения о прямых отнесенных и косвенных распределений
затрат и задействованных активов, связанных с управленческими
процессами оказания услуг на элементы направлений деятельности
субъектов естественных монополий, оказывающие услуги
в сфере аэропортов
За ____ полугодие 20___ года
Индекс: Аэропорт – 5
Периодичность: полугодовая
Представляют: субъекты естественных монополий, предоставляющие услуги в сфере аэропортов.
Куда представляется форма: В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий
Срок представления – к десятому числу месяца, следующего за отчетным полугодием (годом).
___________________________
(наименование организации)
(тыс. тенге)
Наименование управленческих процессов оказания услуг
Наименование фактора издержек (для косвенного распределения)
Элементы направлений деятельности*
Элемент 1
Элемент N
Затраты
Итого
Стоимость задействованных активов
Итого
Амортизация задействованных активов
Итого
Примечание: элементы направлений деятельности* - группы основных средств и нематериальных активов, используемые при оказании услуг аэропортов, объединенные для распределения их стоимости и связанных с ними затрат на виды услуг аэропорта.
Руководитель ____________________ __________
М.П. Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер _______________ __________
Ф.И.О. подпись
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Сведения о прямых отнесенных и косвенных распределений
затрат и задействованных активов, связанных с управленческими
процессами оказания услуг на элементы направлений деятельности
субъектов естественных монополий, оказывающие услуги
в сфере аэропортов

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме табиғи монополиялар субъектілерінің қызметіне бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган бекітетін негізделген экономикалық тарифтерді белгілеу үшін табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтер түрлері бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтер бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің есебін жүргізу, ұйымдастыру тәртібі және жүзеге асыру туралы жылдық есепті дайындауына арналған.
Есепті Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімінің республикалық және жергілікті бөлімдеріне енгізілген әуежайлар саласында қызмет көрсететін Субъектілер жасайды.
Субъектілер уәкілетті органға Қағидалардың 15-тармағында көзделген есепті жартыжылдықтан (жылдан) кейінгі айдың оныншы күніне ұсынады.
Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Қағаз жеткізгіштегі есептілікке Субъектінің басшысы, бас бухгалтері мен орындаушысы қол қойылады және мөрімен расталады. Электрондық жеткізгіштегі есептілік қағаз жеткізгіштегі ұсынылған есептілікке сәйкес келуі тиіс.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанды толтыру кезінде Субъектіге оң жақтағы жоғарғы бұрышта кәсіпорынның атауы мен оның мекенжайын көрсету қажет.
Көрсетілген ақпарат үш бөлімнен тұрады: шығындар, қолданысқа енгізілген активтер және қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы.
Шығындар:
1 және 2-жолдарда – нәтижесі қызметтер көрсету болып табылатын өндірістік процестердің шығындары көрсетіледі;
3-жолда – шығындар жиыны көрсетіледі.
Қолданысқа енгізілген активтердің құны:
4 және 5-жолдарда – нәтижесі қызметтер көрсету болып табылатын өндірістік процестердің қолданысқа енгізілген активтерінің құны көрсетіледі;
6-жолда – қолданысқа енгізілген активтердің жиыны көрсетіледі.
Қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы:
7 және 8-жолдарда – нәтижесі қызметтер көрсету болып табылатын өндірістік процестердің қолданысқа енгізілген активтерінің амортизациясы көрсетіледі;
9-жолда – қолданысқа енгізілген активтер амортизациясының жиыны көрсетіледі.
Қаржылық көрсеткіштер Ерекше тәртіп талаптарын ескере отырып, он таңбалы белгісіз мың теңге құны көрінісінде толтырылады.
Әуежайлар саласында қызметтер
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің
есебін жүргізу қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің қызмет бағыттарының элементтеріне қызметтер
көрсетудің басқарушылық процестеріне байланысты шығындар мен
қолданысқа енгізілген активтерді тікелей жатқызу мен жанама
бөлу туралы мәліметтер 20___ жылғы ______ жартыжылдық үшін.
Индекс: Әуежай – 5
Кезеңділігі: Жартыжылдық
Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері ұсынады
Нысан қайда жіберіледі: Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Ұсыну мерзімі: есепті жартыжылдықтан (жылдан) кейінгі айдың оныншы күніне ұсынады
___________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Қызметтер көрсетудің басқарушылық процестерінің атауы
Шығын факторлары ның атауы (жанама бөлу үшін)
Қызмет бағыттарының элементтері
1-элемент
Элемент №
Шығындар
Жиыны
Қолданысқа енгізілген активтердің құны
Жиыны
Қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы
Жиыны
Ескерту: қызмет бағыттарының элементтері – әуежайлар қызметтерін көрсету кезінде пайдаланылатын негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің топтары, әуежай қызметтерінің түрлеріне олардың құнын және олармен байланысты шығындарды бөлу үшін біріктіріледі.
Басшы ____________________ ________________________
МО Т.А.Ә. қолы
Бас бухгалтер ____________________ __________________
Т.А.Ә. қолы
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі
түсіндірме
Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің қызмет бағыттарының элементтеріне қызметтер
көрсетудің басқарушылық процестеріне байланысты шығындар мен
қолданысқа енгізілген активтерді тікелей жатқызу мен жанама
бөлу туралы мәліметтер

В строке 2 и 3 – указываются общие затраты управленческих процессов;
В строке 4 – указываются итоги общих затрат;
В строке 5 – указываются совместные затраты;
В строке 6 и 7 – указываются совместные затраты управленческих процессов;
В строке 8 – указываются итоги совместных затрат.
Стоимость задействованных активов:
В строке 9 – указывается стоимость общих задействованных активов;
В строке 10 и 11 – указывается стоимость общих задействованных активов управленческих процессов;
В строке 12 – указываются итоги стоимости общих задействованных активов;
В строке 13 – указывается стоимость совместно задействованных активов:
В строке 14 и 15 – указывается стоимость совместно задействованных активов управленческих процессов;
В строке 16 – указываются итоги стоимости совместно задействованных активов.
Амортизация задействованных активов:
В строке 17 – указывается амортизация общих задействованных активов;
В строке 18 и 19 – указывается амортизация общих задействованных активов управленческих процессов;
В строке 20 – указываются итоги амортизации общих задействованных активов;
В строке 21 – указывается амортизация совместно задействованных активов:
В строке 22 и 23 – указывается амортизация совместно задействованных активов управленческих процессов;
В строке 24 – указываются итоги амортизации совместно задействованных активов.
Финансовые показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака с учетом требований Особого порядка.
Приложение 16
к Правилам ведения раздельного учета
доходов, затрат и задействованных активов
субъектами естественных монополий,
оказывающим услуги в сфере аэропортов
Форма
Сведения о прямых отнесенных и косвенных распределений
затрат и задействованных активов, связанных с оказанием
внутренних услуг на внешние услуги субъектов естественных
монополий, оказывающие услуги в сфере аэропортов
За ____ полугодие 20___ года
Индекс: Аэропорт – 8
Периодичность: полугодовая
Представляют: субъекты естественных монополий, предоставляющие услуги в сфере аэропортов.
Куда представляется форма: В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий
Срок представления – к десятому числу месяца, следующего за отчетным полугодием (годом).
___________________________
(наименование организации)
(тыс. тенге)
Наименование внутренних услуг
Внешние услуги
Регулируемая услуга 1
Регулируемая услуга 2
Регулируемая услуга N
Нерегулируемые услуги
Затраты
Услуга 1
Услуга N
Итого затрат
Стоимость задействованных активов
Услуга 1
Услуга N
Итого стоимость задействованных активов
Амортизация задействованных активов
Услуга 1
Услуга N
Итого амортизации задействованных активов
Примечание: услуга 1-N – регулируемые виды услуг и иная деятельность, осуществляемые аэропортами.
Руководитель ____________________ __________
М.П. Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер _______________ __________
Ф.И.О. подпись
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Сведения о прямых отнесенных и косвенных распределений
затрат и задействованных активов, связанных с оказанием
внутренних услуг на внешние услуги субъектов естественных
монополий, оказывающие услуги в сфере аэропортов

2 және 3-жолдарда – басқару процестерінің жалпы шығындары көрсетіледі;
4-жолда – жалпы шығындардың жиыны көрсетіледі;
5-жолда – бірлескен шығындар көрсетіледі;
6 және 7-жолдарда – басқару процестерінің бірлескен шығындары көрсетіледі;
8-жолда – бірлескен шығындардың жиыны көрсетіледі.
Қолданысқа енгізілген активтердің құны:
9-жолда – жалпы қолданысқа енгізілген активтердің құны көрсетіледі;
10 және 11-жолдарда – басқару процестерінің жалпы қолданысқа енгізілген активтердің құны көрсетіледі;
12-жолда – жалпы қолданысқа енгізілген активтердің құны жиыны көрсетіледі;
13-жолда – бірлескен қолданысқа енгізілген активтердің құны көрсетіледі;
14 және 15-жолдарда – басқару процестерінің бірлескен қолданысқа енгізілген активтердің құны көрсетіледі;
16-жолда – бірлескен жалпы қолданысқа енгізілген активтер құнының жиыны көрсетіледі.
Қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы:
17-жолда – жалпы қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы көрсетіледі;
18 және 19-жолдарда – басқару процестерінің жалпы қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы көрсетіледі;
20-жолда – жалпы қолданысқа енгізілген активтер амортизациясының жиыны көрсетіледі;
21-жолда – бірлескен қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы көрсетіледі;
22 және 23-жолдарда – басқару процестерінің бірлескен қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы көрсетіледі;
24-жолда – бірлескен жалпы қолданысқа енгізілген активтер амортизациясының жиыны көрсетіледі.
Қаржылық көрсеткіштер Ерекше тәртіп талаптары ескеріле отырып, он таңбалы белгісіз мың теңге құны көрінісінде толтырылады.
Әуежайлар саласында қызметтер
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің
есебін жүргізу қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің сыртқы қызметтерге ішкі қызметтер көрсетуге
байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу
туралы мәліметтер 20___ жылғы ______ жартыжылдық үшін.
Индекс: Әуежай – 8
Кезеңділігі: Жартыжылдық
Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері ұсынады
Нысан қайда жіберіледі: Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Ұсыну мерзімі: есепті жартыжылдықтан (жылдан) кейінгі айдың оныншы күніне ұсынады
________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Ішкі қызметтердің атауы
Сыртқы қызметтер
1- реттеліп көрсетілетін қызмет
2- реттеліп көрсетіле тін қызмет
N реттеліп көрсетілетін қызмет
Реттеліп көрсетілмейтін қызметтер
Шығындар
1-қызмет
N Қызмет
Шығындар жиыны
Қолданысқа енгізілген активтердің құны
1-қызмет
N Қызмет
Қолданысқа енгізілген активтер құнының жиыны
Қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы
1-қызмет
N Қызмет
Қолданысқа енгізілген активтер амортизациясының жиыны
Ескерту: N Қызмет – әуежайлар жүзеге асыратын қызметтердің реттеліп көрсетілетін түрлері және өзге қызмет
Басшы ____________________ _______________________
МО Т.А.Ә. қолы
Бас бухгалтер ____________________ _________________
Т.А.Ә. қолы
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды
толтыру жөніндегі түсіндірме
Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің сыртқы қызметтерге ішкі қызметтер көрсетуге
байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу
туралы мәліметтер

1. Общие указания
Данное пояснение предназначено для подготовки годовой отчетности о ведении, порядке организации и осуществлении субъектами раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг и в целом по нерегулируемым услугам для установления экономически обоснованных тарифов, утверждаемых уполномоченным органом.
Отчетность составляют Субъекты, оказывающие услуги в сфере аэропортов, которые включены в республиканские и местные разделы Государственного регистра субъектов естественных монополий.
Субъекты к десятому числу месяца, следующего за отчетным полугодием (годом) представляют в уполномоченный орган отчетность, предусмотренную пунктом 15 Правил.
Сведения представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Сведения на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем Субъекта и заверяется печатью.
2. Пояснения по заполнению формы
При заполнении формы Субъекту необходимо указать в левом верхнем углу наименование предприятия и его адрес.
Указанная информация состоит из четырех разделов доходов, затрат, задействованных активов и амортизации задействованных активов.
Доходы:
В строке 1 – указываются доходы от услуг (по виду услуг);
В строке 2 – указываются доходы от услуг (по виду услуг);
В строке 3 – указываются итоговые доходы.
Затраты:
В строке 4 – указываются прямые затраты (затраты с определенной услуги);
В строке 5 – указываются косвенные затраты (затраты одновременно с несколькими услугами);
В строке 6 – указываются совместные затраты (затраты по предоставлению нескольких услуг);
В строке 7 – указываются общие затраты (затраты по всем видам услуг);
В строке 8 – указываются итоговые затраты.
Стоимость задействованных активов:
В строке 9 – указывается стоимость прямых задействованных активов (определенная услуга);
В строке 10 – указывается стоимость косвенных задействованных активов (одновременно с несколькими услугами);
В строке 11 – указывается стоимость совместных задействованных активов (по предоставлению нескольких услуг);
В строке 12 – указываются стоимость общих задействованных активов (по всем видам услуг);
В строке 13 – указывается итог стоимости задействованных активов.
Амортизация задействованных активов:
В строке 14 – указывается амортизация прямых задействованных активов (определенная услуга);
В строке 15 – указывается амортизация косвенных задействованных активов (одновременно с несколькими услугами);
В строке 16 – указывается амортизация совместных задействованных активов (по предоставлению нескольких услуг);
В строке 17 – указывается амортизация общих задействованных активов (по всем видам услуг);
В строке 18 – указывается итог амортизации задействованных активов.
Финансовые показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака с учетом требований Особого порядка.
Приложение 18
к Правилам ведения раздельного учета
доходов, затрат и задействованных активов
субъектами естественных монополий,
оказывающим услуги в сфере аэропортов
Форма
Сведения об итоговом распределении доходов, затрат и
задействованных активов по направлениям деятельности субъектов
естественной монополии, оказывающие услуги в сфере аэропортов
За ____ полугодие 20___ года
Индекс: Аэропорт – 10
Периодичность: полугодовая
Представляют: субъекты естественных монополий, предоставляющие услуги в сфере аэропортов.
Куда представляется форма: В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий
Срок представления – к десятому числу месяца, следующего за отчетным полугодием (годом).
___________________________
(наименование организации)
(тыс. тенге)
Наименование доходов, затрат и задействованных активов
Наименование направлений деятельности
"Авиационные работы"
"Аэропортовая деятельность"
"Аэронавигационная деятельность"
"Агентская деятельность"
"Прочая деятельность"
Доходы
Доходы от оказания внешних услуг
Доходы от оказания внутренних услуг
Итого доходов
Затраты
затраты от оказания внешних услуг
затраты от оказания внутренних услуг
затраты по полученным внутренним услугам
Итого затраты
Стоимость задействованных активов
при оказании внешних услуг
при оказании внутренних услуг
используемых при получении внутренних услуг
Итого стоимость задействованных активов
Амортизация задействованных активов
при оказании внешних услуг
при оказании внутренних услуг
используемых при получении внутренних услуг
Итого амортизации задействованных активов
Руководитель ____________________ __________
М.П. Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер _______________ __________
Ф.И.О. подпись
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Сведения об итоговом распределении доходов, затрат и
задействованных активов по направлениям деятельности субъектов
естественной монополии, оказывающие услуги в сфере аэропортов

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме табиғи монополиялар субъектілерінің қызметіне бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган бекітетін негізделген экономикалық тарифтерді белгілеу үшін субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтер түрлері бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтер бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің есебін жүргізу, ұйымдастыру тәртібі және жүзеге асыру туралы жылдық есепті дайындауына арналған.
Есепті Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімінің республикалық және жергілікті бөлімдеріне енгізілген әуежайлар саласында қызмет көрсететін Субъектілер жасайды.
Субъектілер уәкілетті органға Қағидалардың 15-тармағында көзделген есепті жартыжылдықтан (жылдан) кейінгі айдың оныншы күніне ұсынады.
Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Қағаз жеткізгіштегі есептілікке Субъектінің басшысы, бас бухгалтері мен орындаушысы қол қойылады және мөрімен расталады. Электрондық жеткізгіштегі есептілік қағаз жеткізгіштегі ұсынылған есептілікке сәйкес келуі тиіс.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанды толтыру кезінде Субъектіге оң жақтағы жоғарғы бұрышта кәсіпорынның атауы мен оның мекенжайын көрсету қажет.
Көрсетілген ақпарат шығындар, қолданысқа енгізілген активтер және қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы бойынша үш бөлімнен тұрады.
Кірістер:
1-жолда – қызмет көрсетуден түскен кірістер (қызмет түрі бойынша) көрсетіледі;
2-жолда – қызмет көрсетуден түскен кірістер (қызмет түрі бойынша) көрсетіледі;
3-жолда – кірістер жиыны көрсетіледі.
Шығындар:
4-жолда – тікелей шығындар (белгілі бір қызметке шығындар) көрсетіледі;
5-жолда – жанама шығындар (бірнеше қызметтермен байланысты шығындар) көрсетіледі;
6-жолда – бірлескен шығындар (бірнеше қызметтерді ұсыну бойынша шығындар) көрсетіледі;
7-жолда – жалпы шығындар (қызметтердің барлық түрлері бойынша шығындар) көрсетіледі;
8-жолда – шығындар жиыны көрсетіледі.
Қолданысқа енгізілген активтердің құны:
9-жолда - тікелей қолданысқа енгізілген активтердің құны (белгілі бір қызмет бойынша) көрсетіледі;
10-жолда – жанама қолданысқа енгізілген активтердің құны (бірнеше қызметтермен байланысты) көрсетіледі;
11-жолда – бірлескен қолданысқа енгізілген активтердің құны (бірнеше қызметтер ұсыну бойынша) көрсетіледі;
12-жолда – жалпы қолданысқа енгізілген активтердің құны (қызметтердің барлық түрлері бойынша) көрсетіледі;
13-жолда – қолданысқа енгізілген активтердің жиыны көрсетіледі.
Қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы:
14-жолда – тікелей қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы (белгілі бір қызмет бойынша) көрсетіледі;
15-жолда – жанама қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы (бірнеше қызметтермен байланысты) көрсетіледі;
16-жолда – бірлескен қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы (бірнеше қызметтер ұсыну бойынша) көрсетіледі;
17-жолда – жалпы қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы (қызметтердің барлық түрлері бойынша) көрсетіледі;
18-жолда – амортизацияның жиыны көрсетіледі.
Қаржылық көрсеткіштер Ерекше тәртіп талаптары ескеріле отырып, он таңбалы белгісіз мың теңге құны көрінісінде толтырылады.
Әуежайлар саласында қызметтер
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің
есебін жүргізу қағидаларына
18-қосымша
Нысан
Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің қызмет бағыттары бойынша табыстарды, шығындар
мен қолданысқа енгізілген активтерді жиынтықты бөлу туралы
мәліметтер 20___ жылғы ______ жарты жылдық үшін
Индекс: Әуежай – 10
Кезеңділігі: Жартыжылдық
Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері ұсынады
Нысан қайда жіберіледі: Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Ұсыну мерзімі: есепті жартыжылдықтан (жылдан) кейінгі айдың оныншы күніне ұсынады
_______________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің атауы
Қызмет бағыттарының атауы
"Авиациялық жұмыстар"
"Әуежайлық қызмет"
"Аэронавигациялық қызмет"
"Агенттіктік қызмет"
"Өзге қызмет"
Кірістер
Сыртқы қызметтерді көрсетуден түскен кірістер
Ішкі қызметтерді көрсетуден түскен кірістер
Кірістер жиыны
Шығындар
сыртқы қызметтерді көрсетуден түскен шығындар
ішкі қызметтерді көрсетуден түскен шығындар
Алынған ішкі қызметтер бойынша шығындар
Шығындар жиыны
Қолданысқа енгізілген активтердің құны
сыртқы қызметтерді көрсеткен кезде
ішкі қызметтерді көрсеткен кезде
ішкі қызметтерді алған кезде пайдаланылатын
Қолданысқа енгізілген активтер құнының жиыны
Қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы
сыртқы қызметтерді көрсеткен кезде
ішкі қызметтерді көрсеткен кезде
ішкі қызметтерді алған кезде пайдаланылатын
Қолданысқа енгізілген активтер амортизациясының жиыны
Басшы ____________________ ________________________
МО Т.А.Ә. қолы
Бас бухгалтер ____________________ ________________
Т.А.Ә. қолы
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды
толтыру жөніндегі түсіндірме
Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің қызмет бағыттары бойынша табыстарды, шығындар
мен қолданысқа енгізілген активтерді жиынтықты бөлу туралы
мәліметтер

1. Общие указания
Данное пояснение предназначено для подготовки годовой отчетности о ведении, порядке организации и осуществлении Субъектами раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг и в целом по нерегулируемым услугам для установления экономически обоснованных тарифов, утверждаемых уполномоченным органом.
Отчетность составляют Субъекты, оказывающие услуги в сфере аэропортов, которые включены в республиканские и местные разделы Государственного регистра субъектов естественных монополий.
Субъекты к десятому числу месяца, следующего за отчетным полугодием (годом) представляют в уполномоченный орган отчетность, предусмотренную пунктом 15 Правил.
Сведения представляются в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Сведения на бумажном носителе подписываются руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта и заверяется печатью.
2. Пояснения по заполнению формы
При заполнении формы Субъекту необходимо указать в левом верхнем углу наименование предприятия и его адрес.
Указанная информация состоит из четырех разделов доходов, затрат, задействованных активов и амортизации задействованных активов.
Доходы:
В строке 1 – указываются доходы от оказания внешних услуг;
В строке 2 – указываются доходы от оказания внутренних услуг;
В строке 3 – указываются итоговые доходы.
Затраты:
В строке 4 – указываются затраты от оказания внешних услуг;
В строке 5 – указываются затраты от оказания внутренних услуг;
В строке 6 – указываются затраты по полученным внутренним услугам;
В строке 7 – указываются итоговые затраты.
Стоимость задействованных активов:
В строке 8 – указывается при оказании внешних услуг;
В строке 9 – указывается при оказании внутренних услуг;
В строке 10 – указываются используемых при получении внутренних услуг;
В строке 11 – указывается итог стоимости задействованных активов.
Амортизация задействованных активов:
В строке 12 – указывается при оказании внешних услуг;
В строке 13 – указывается при оказании внутренних услуг;
В строке 14 – указываются используемых при получении внутренних услуг;
В строке 15 – указывается итог амортизации задействованных активов.
Финансовые показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака с учетом требований Особого порядка.
Приложение
к приказу и.о. Председателя
Агентства Республики Казахстан
по регулированию естественных монополий
от 31 июля 2013 года № 239-ОД
Перечень
утративших силу некоторых нормативных правовых актов Агентства
Республики Казахстан по регулированию естественных монополий

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме табиғи монополиялар субъектілерінің қызметіне бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган бекітетін негізделген экономикалық тарифтерді белгілеу үшін субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтер түрлері бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтер бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің есебін жүргізу, ұйымдастыру тәртібі және жүзеге асыру туралы жылдық есепті дайындауына арналған.
Есепті Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімінің республикалық және жергілікті бөлімдеріне енгізілген әуежайлар саласында қызмет көрсететін Субъектілер жасайды.
Субъектілер уәкілетті органға Қағидалардың 15-тармағында көзделген есепті жартыжылдықтан (жылдан) кейінгі айдың оныншы күніне ұсынады.
Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Қағаз жеткізгіштегі есептілікке Субъектінің басшысы, бас бухгалтері мен орындаушысы қол қойылады және мөрімен расталады. Электрондық жеткізгіштегі есептілік қағаз жеткізгіштегі ұсынылған есептілікке сәйкес келуі тиіс.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанды толтыру кезінде Субъектіге оң жақтағы жоғарғы бұрышта кәсіпорынның атауы мен оның мекенжайын көрсету қажет.
Көрсетілген ақпарат үш бөлімнен тұрады: шығындар, қолданысқа енгізілген активтер және қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы.
Кірістер:
1-жолда – сыртқы қызмет көрсетуден түскен кірістер көрсетіледі;
2-жолда – ішкі қызмет көрсетуден түскен кірістер көрсетіледі;
3-жолда – кірістер жиыны көрсетіледі.
Шығындар:
4-жолда – сыртқы қызмет көрсетуден шығындар көрсетіледі;
5-жолда – ішкі қызмет көрсетуден шығындар көрсетіледі;
6-жолда – алынған ішкі қызметтер бойынша шығындар көрсетіледі;
7-жолда – шығындар жиыны көрсетіледі.
Қолданысқа енгізілген активтердің құны:
8-жолда – сыртқы қызметтерді көрсету кезінде көрсетіледі;
9-жолда – ішкі қызметтерді көрсету кезінде көрсетіледі;
10-жолда – ішкі қызметтерді алған кезде көрсетіледі;
11-жолда – қолданысқа енгізілген активтердің жиыны көрсетіледі.
Қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы:
12-жолда – сыртқы қызметтерді көрсету кезінде көрсетіледі;
13-жолда – ішкі қызметтерді көрсету кезінде көрсетіледі;
14-жолда – ішкі қызметтерді алған кезде көрсетіледі;
15-жолда – қолданысқа енгізілген активтердің амортизацияның жиыны көрсетіледі.
Қаржылық көрсеткіштер Ерекше тәртіп талаптары ескеріле отырып, он таңбалы белгісіз мың теңге құны көрінісінде толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды
реттеу агенттігі төрағасының
міндетін атқарушының
2013 жылғы 31 шілдедегі
№ 239-НҚ бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу
агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілердің күші
жойылған тізімі

1. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 24 ноября 2004 года № 459-ОД "Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги в сфере аэропортов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3302);
2. Пункт 3 Перечня изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые приказы уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и регулируемых рынках, утвержденного приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 13 февраля 2009 года № 42-ОД "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и регулируемых рынках" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5595, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 10 апреля 2009 года № 53 (1650));
3. Пункт 2 Перечня изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые приказы Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, утвержденного приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 24 сентября 2010 года № 279-ОД "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6567, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 30 октября 2010 года № 288-289 (26349-26350)).

1. "Әуежайлар қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алуды жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2004 жылғы 24 қарашадағы № 459-НҚ бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3302 нөмірмен тіркелген);
2. "Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар реттеу агенттігі төрағасының 2009 жылғы 13 ақпандағы № 42-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5595 нөмірмен тіркелген, "Заң газетінде" 2009 жылғы 10 ақпанда № 56 (1560) нөмірінде жарияланған) Табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның кейбір бұйрықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың тізбесінің 3) тармақшасының;
3. "Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар реттеу агенттігі төрағасының 2010 жылғы 24 қыркүйектегі № 279-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6567 нөмірмен тіркелген, "Казахстанская правда" 2010 жылғы 30 қазанда № 288-289 (26349-26350) нөмірінде жарияланған) Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының кейбір бұйрықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың тізбесінің 2) тармақшасының күші жойылсын.