Об утверждении Методики по проведению мониторинга за использованием бюджетных средств, выделенных на решение вопросов местного значения, и доходных источников местного самоуправления
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 августа 2013 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 октября 2013 года № 8762. Утратил силу приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2020 года № 176.
Сноска. Утратил силу приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 20.02.2020 № 176 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 39-3 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Методику по проведению мониторинга за использованием бюджетных средств, выделенных на решение вопросов местного значения, и доходных источников местного самоуправления.
2. Департаменту методологии бюджетных процедур (Ерназарова З. А.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Жамишев
Утверждена
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 августа 2013 года № 405
Методика по проведению мониторинга за использованием
бюджетных средств, выделенных на решение вопросов местного
значения, и доходных источников местного самоуправления
1. Общие положения
1. Методика по проведению мониторинга за использованием бюджетных средств, выделенных на решение вопросов местного значения, и доходных источников местного самоуправления (далее – Методика) разработана в соответствии с пунктом 4 статьи 39-3 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (далее - Закон).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и. о. Министра финансов РК от 20.04.2018 № 479.
2. Мониторинг проводится с целью сбора, систематизации, анализа и обобщения информации об использовании бюджетных средств, выделенных на решение вопросов местного значения, и доходных источников местного самоуправления.
3. Мониторинг осуществляется один раз в полугодие (по итогам полугодия и отчетного года) членами комиссии местного сообщества путем сопоставления запланированных и достигнутых результатов использования бюджетных средств, выделенных на решение вопросов местного значения, и доходных источников местного самоуправления. В случае необходимости, по решению собрания местного сообщества, может проводиться внеочередной мониторинг.

Жергілікті маңызы бар мәселелерді шешуге және жергілікті өзін-өзі басқарудың кіріс көздеріне бөлінген бюджет қаражатын пайдалануға мониторинг жүргізу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 26 тамыздағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 02 қазанда № 8762 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 20 ақпандағы № 176 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 20.02.2020 № 176 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 Заңының 39-3-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Жергілікті маңызы бар мәселелерді шешуге және жергілікті өзін-өзі басқарудың кіріс көздеріне бөлінген бюджет қаражатын пайдалануға мониторинг жүргізу әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджет рәсімдері әдіснамасы департаменті (З.А. Ерназарова) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 26 тамыздағы
№ 405 бұйрығымен
бекітілген
Жергілікті маңызы бар мәселелерді шешуге және жергілікті
өзін-өзі басқарудың кіріс көздеріне бөлінген бюджет қаражатын
пайдалануға мониторинг жүргізу әдістемесі
1. Жалпы ережелер
1. Жергілікті маңызы бар мәселелерді шешуге және жергілікті өзін-өзі басқарудың кіріс көздеріне бөлінген бюджет қаражатын пайдалануға мониторинг жүргізу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 39-3-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 20.04.2018 № 479 бұйрығымен.
2. Мониторинг жергілікті маңызы бар мәселелерді шешуге және жергілікті өзін-өзі басқарудың кіріс көздеріне бөлінген бюджет қаражатын пайдалану туралы ақпаратты жинақтау, жүйелендіру, талдау және қорытындылау мақсатында жүргізіледі.
3. Мониторингті жергілікті қоғамдастық комиссиясының мүшелері жергілікті маңызы бар мәселелерді шешуге бөлінген бюджет қаражатын және жергілікті өзін-өзі басқарудың кіріс көздерін пайдаланудың жоспарланған және қол жеткізілген нәтижелерін салыстыру арқылы жарты жылда бір рет (жарты жылдықтың және есепті жылдың қорытындылары) жүзеге асырады. Қажет болған жағдайда жергілікті қоғамдастық жиналысының шешімімен кезектен тыс мониторинг жүргізілуі мүмкін.

4. Целью разработки настоящей Методики является систематизация процедур мониторинга об использовании бюджетных средств, выделенных на решение вопросов местного значения, а также отслеживание поступлений и расходов денег, направленных акимами города районного значения, села, поселка, сельского округа на реализацию функций местного самоуправления.
2. Анализ использования бюджетных средств, выделенных на
решение вопросов местного значения
5. Для проведения анализа использования бюджетных средств, выделенных на решение вопросов местного значения, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа по итогам полугодия и отчетного года составляет отчет о реализации бюджетных программ в соответствии с главой 4 Инструкции по проведению бюджетного мониторинга, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2016 года № 629 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14623), в срок до 5-го числа месяца следующего за отчетным периодом.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа и. о. Министра финансов РК от 20.04.2018 № 479.
6. Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа представляет отчет о реализации бюджетных программ членам комиссии местного сообщества в срок до 10–го числа месяца следующего за отчетным периодом.
3. Анализ использования доходных источников местного
самоуправления
7. Доходные источники местного самоуправления формируются из поступлений, предусмотренных в соответствии с пунктом 3 статьи 3 Закона.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа и. о. Министра финансов РК от 20.04.2018 № 479.
8. Анализ использования доходных источников местного самоуправления проводится аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа на основе утвержденного Плана поступлений и расходов денег, направленных акимами города районного значения, села, поселка, сельского округа на реализацию функций местного самоуправления (далее - План поступлений и расходов денег).
9. Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа составляет отчет о результатах использования доходных источников местного самоуправления, по форме согласно приложению к настоящей Методике в срок до 5-го числа месяца следующего за отчетным периодом.
10. Отчет о результатах использования доходных источников местного самоуправления представляется членам комиссии местного сообщества до 10–го числа месяца следующего за отчетным периодом.

4. Осы Әдістемені әзірлеу мақсаты жергілікті маңызы бар мәселелерді шешуге бөлінген бюджет қаражатын пайдалану туралы мониторинг рәсімдерін жүйелендіру, сондай-ақ жергілікті өзін-өзі басқарудың функцияларын іске асыруға аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауыл округінің әкімдері жіберген ақшаның түсімдері мен шығыстарын қадағалау болып табылады.
2. Жергілікті маңызы бар мәселелерді шешуге бөлінген бюджет
қаражатының пайдаланылуына талдау
5. Жергілікті маңызы бар мәселелерді шешуге бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылуына талдау жүргізу үшін аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауыл округі әкімдігінің аппараты Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 30 қарашадағы № 629 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14623 болып тіркелген) есепті жылдан кейінгі айдың 5-і күніне дейінгі мерзімде бекітілген Бюджеттік мониторинг жүргізу әдістемесінің 4-тарауына сәйкес бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы жарты жылдықтың және есепті жылдың қорытындылары бойынша есеп жасайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 20.04.2018 № 479 бұйрығымен.
6. Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауыл округі әкімдігінің аппараты бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есепті жергілікті қауымдастық комиссиясының мүшелеріне есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-ы күніне дейінгі мерзімде ұсынады.
3. Жергілікті өзін-өзі басқарудың кіріс көздерінің
пайдаланылуына талдау
7. Жергілікті өзін-өзі басқарудың кіріс көздері Заңның 3-бабының 3-тармағына сәйкес түскен түсімдерден қалыптастырылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 20.04.2018 № 479 бұйрығымен.
8. Жергілікті өзін-өзі басқарудың кіріс көздерінің пайдаланылуына талдауды аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауыл округі әкімдігінің аппараты жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруға аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауыл округінің әкімдері жіберетін ақшаның түсімдері мен шығыстарының бекітілген жоспары (бұдан әрі – Ақшаның түсімдері мен шығыстарының жоспары) негізінде жүргізеді.
9. Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауыл округі әкімінің аппараты осы Әдістеменің қосымшасында көрсетілген нысанаға сәйкес жергілікті өзін-өзі басқарудың кіріс көздерін пайдалану нәтижелері туралы есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-і күніне дейінгі мерзімде жасайды.
10. Жергілікті өзін-өзі басқарудың кіріс көздерін пайдалану нәтижелері туралы есепті жергілікті қоғамдастықтың комиссиясы мүшелері есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-ы күніне дейінгі мерзімде жасайды.

4. Составление и представление отчета о
результатах мониторинга
11. Члены комиссии местного сообщества рассматривают, представленные аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, результаты анализа использования бюджетных средств, выделенных на решение вопросов местного значения, и доходных источников местного самоуправления и на их основе составляют отчет о результатах мониторинга до 15–го числа месяца следующего за отчетным периодом по итогам полугодия и отчетного года.
12. Отчет о результатах мониторинга содержит аналитическую информацию об использовании бюджетных средств, выделенных на решение вопросов местного значения, и доходных источников местного самоуправления (далее - Аналитическая информация).
13. Аналитическая информация включает:
1) плановые и фактические расходы на реализацию бюджетных программ с обоснованием причин неисполнения;
2) информация о достижении показателей результатов бюджетных программ;
3) суммы поступлений и расходов денег по Плану поступлений и расходов денег с обоснованием причин невыполнения;
4) информация об использовании доходных источников местного самоуправления, направленных на соответствующие мероприятия;
5) выводы по результатам проведенного мониторинга.
14. Отчет о результатах мониторинга, подписанный членами комиссии местного сообщества, выносится на обсуждение собрания местного сообщества до 20–го числа месяца следующего за отчетным периодом.
15. По итогам обсуждения отчета о результатах мониторинга собрание местного сообщества принимает рекомендации по эффективному использованию бюджетных средств, выделенных на решение вопросов местного значения, и доходных источников местного самоуправления, оформляемые соответствующим протоколом.
16. Протокол подписывается председателем и секретарем собрания местного сообщества и передается акиму города районного значения, села, поселка, сельского округа.
17. Рекомендации по эффективному использованию бюджетных средств, выделенных на решение вопросов местного значения, и доходных источников местного самоуправления рассматриваются акимом города районного значения, села, поселка, сельского округа и выносится на очередное собрание местного сообщества с обоснованным заключением до 25–го числа месяца следующего за отчетным периодом.
18. Результаты итогов по рассмотрению заключения, представленного акимом города районного значения, села, поселка, сельского округа и рекомендации, данные собранием местного сообщества учитываются при формировании и уточнении соответствующих местных бюджетов и Планов поступлений и расходов денег.
Приложение
к Методике по проведению
мониторинга за использованием
бюджетных средств, выделенных
на решение вопросов местного
значения, и доходных источников местного самоуправления

4. Мониторинг туралы есепті жасау және ұсыну
11. Жергілікті қоғамдастықтың комиссия мүшелері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауыл округі әкімінің аппараты ұсынған жергілікті маңызы бар мәселелерді шешуге және жергілікті өзін-өзі басқарудың кіріс көздеріне бөлінген бюджет қаражатын пайдалануға талдау жүргізу нәтижелерін қарайды және олардың негізінде жартыжылдықтың және есепті жылдың қорытындылары бойынша есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-іне дейін мониторинг нәтижелері туралы есепті жасайды.
12. Мониторинг туралы есеп бюджет қаражатын пайдалану туралы талдамалы ақпаратты қамтиды жергілікті маңызы бар мәселелерді шешуге және жергілікті өзін-өзі басқарудың кіріс көздеріне бөлінген бюджет қаражатын пайдалану туралы талдамалы ақпаратты (бұдан әрі – Талдамалы ақпарат) қамтиды.
13. Талдамалы ақпарат мынаны қамтиды:
1) орындалмау себептерін негіздей отырып, бюджеттік бағдарламаларды іске асыруға жоспарлы және іс жүзіндегі шығыстар;
2) бюджеттік бағдарламалар нәтижелерінің көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы ақпарат;
3) орындалмау себептерін негіздей отырып, Ақшаның түсімдері мен шығыстарының жоспары бойынша ақшаның түсімдері мен шығыстарының сомасы;
4) тиісті іс-шараларға бағытталған жергілікті өзін өзі басқарудың кіріс көздерін пайдалану туралы ақпарат;
5) өткізілген мониторинг нәтижелері бойынша қорытындылар.
14. Жергілікті қоғамдастықтың комиссиясы мүшелері қол қойған мониторинг нәтижелері туралы есеп жергілікті қоғамдастық жиналысының талқылауына есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-сы күніне дейін шығарылады.
15. Мониторинг нәтижелері туралы есепті талқылау қорытындылары бойынша жергілікті қоғамдастық жиналысы тиісті хаттамамен ресімделетін жергілікті маңызы бар мәселелердің шешімдеріне және жергілікті өзін-өзі басқарудың кіріс көздеріне бөлінген бюджет қаражатын тиімді пайдалану бойынша ұсынымдар хабарлайды.
16. Хаттамаға жергілікті қоғамдастық жиналысының төрағасы мен хатшысы қол қояды және аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауыл округінің әкіміне жіберіледі.
17. Жергілікті маңызы бар мәселелерді шешуге және жергілікті өзін-өзі басқарудың кіріс көздеріне бөлінген бюджет қаражатын тиімді пайдалану бойынша ұсынымдарды аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауыл округінің әкімі қарайды және жергілікті қоғамдастық жиналысының талқылауына есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-сі күніне дейін шығарылады.
18. Тиісті жергілікті бюджеттерді және Ақшаның түсімдері мен шығыстарын қалыптастыру және нақтылау кезінде аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауыл округінің әкімінің ұсынған қорытындысын және жергілікті қоғамдастықтың жиналысы берген ұсынымдарын қарау бойынша қорытындылар нәтижелері есепке алынады.
Жергілікті маңызы бар
мәселелерді шешуге және
жергілікті өзін-өзі
басқарудың кіріс көздеріне
бөлінген бюджет
қаражатын
пайдалануға мониторинг
жүргізу әдістемесіне
қосымша
нысан

Сноска. Приложение в редакции приказа и. о. Министра финансов РК от 20.04.2018 № 479.
форма
Отчет о результатах использования доходных источников местного самоуправления
на 1___________ 20__ года
Наименование государственного учреждения
_________________________________________________________
Периодичность: полугодовая, годовая ________________________
Единица измерения: тысяч тенге
Наименование
Код строки
Утвержденный план на год
Уточненный план на год
План на полугодие
Фактическое исполнение

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 20.04.2018 № 479 бұйрығымен.
20__ жылғы 1_____________ Жергілікті өзін-өзі басқарудың кіріс көздеріне бөлінген бюджет қаражатын пайдалану нәтижелері туралы есеп
Мемлекеттік мекеменің атауы _____________________________
Мерзімділігі: жартыжылдық, жылдық ______________________
Бірліктің өлшемдер: мың теңге
Атауы
Жолдың коды
Бір жылға бекітілген жоспар
Бір жылға нақтыланған жоспар
Жарты жылға жоспар
Іс жүзінде орындалуы

% исполнения к уточненному плану (графа 6/графа 4) х100
% исполнения к плану на полугодие (графа 6/графа 5) х100
Сумма неисполнения к уточненному плану (графа 6-графа 4)
Сумма неисполнения к плану на полугодие (графа 6-графа 5)
Причины невыполнения Плана поступлений и расходов денег
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Остаток денег на начало года-всего
010
Поступления отчетного периода, всего (сумма строк 021-025)
020
в том числе
доходы от имущественного найма (аренды) государственного имущества, находящегося в управлении акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа
021
плата за размещение наружной (визуальной) рекламы
022
штрафы, взимаемые акимами города районного значения, села, поселка, сельского округа за административные правонарушения, предусмотренные статьями 204, 386, 408 и 505 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях
023
добровольные сборы физических и юридических лиц

Нақтыланған жоспарға орындалуы % (баған 6/баған 4) х100
Жарты жылдық жоспарға орындалуы % (баған 6/ баған 5) х100
Нақтыланған жоспарға орындалмау сомасы (баған 6- баған 4)
Жарты жылдық жоспарға орындалмау сомасы (баған 6- баған 5)
Ақша түсімдері мен шығыстары жоспарының орындалмау себептері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Барлық жылдың басына ақшалар қалдығы
010
Есепті кезеңнің түсімдері, барлығы (021-025 жолдар сомасы)
020
Оның ішінде
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауыл округі әкімдерінің басқаруында тұрған мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдаудан (жалға алуда) түскен түсімдер
021
сыртқы (көрнекі) жарнама орналастыру үшін төлем
022
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасы Кодексінің 204, 386, 408 және 505-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзғаны үшін аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауыл округінің әкімдері өндіріп алатын айыппұлдар
023
Жеке және заңды тұлғалардың ерікті жарналары