Об утверждении Методики расчета дифференцированных тарифов на регулируемые услуги водоснабжения и (или) водоотведения
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 1 октября 2013 года № 297-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 ноября 2013 года № 8886. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 мая 2018 года № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 04.05.2018 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику расчета дифференцированных тарифов на регулируемые услуги водоснабжения и (или) водоотведения.
2. Департаменту по регулированию в сфере трубопроводных и водоканализационных систем Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Аскарова А.Г.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) опубликование настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, после официального опубликования в средствах массовой информации.
3. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Базарбаев С.П.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации с последующим предоставлением в Юридический департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Метенова С.С.) сведений об опубликовании;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Алпысбаева А.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
М. Оспанов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр экономики
и бюджетного планирования
Республики Казахстан
_______________ Е. Досаев
"_____" ____________ 2013 год
Утверждена
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий
от 1 октября 2013 года № 297-ОД
Методика расчета дифференцированных тарифов на регулируемые
услуги водоснабжения и (или) водоотведения
1. Общие положения

Сумен жабдықтаудың және (немесе) суды бұрудың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне сараланған тарифтерді есептеу әдестемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 1 қазандағы № 297-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 7 қарашада № 8886 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 4 мамырдағы № 175 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.05.2018 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шілдедегі Заңының 13-бабы 1-тармағының 4)тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сумен жабдықтаудың және (немесе) суды бұрудың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне сараланған тарифтерді есептеу әдiстемесi бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiнiң Құбыржолдары және су кәрiзi жүйелерi саласындағы реттеу департаментi (А.Г. Асқарова):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде заңнамада белгiленген тәртiппен мемлекеттiк тiркеудi;
2) бұқаралық ақпарат кұралдарында ресми жарияланғаннан кейін осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті (С.П. Базарбаев) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны заңнамада белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін, кейін жарияланғаны туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Заң департаментіне (С.С. Метенова) ұсынсын;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары А.Ә. Алпысбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға
М. Оспанов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрі
________________ Е. Досаев
2013 жылғы "___" _________
Қазақстан Республикасы Табиғи
монополияларды реттеу агенттігінің
2013 жылғы 1 қазандағы
№ 297-НҚ бұйрығымен бекітілген
Сумен жабдықтаудың және (немесе) суды бұрудың реттеліп
көрсетілетін қызметтеріне сараланған тарифтерді есептеу
әдiстемесi

1. Настоящая Методика расчета дифференцированных тарифов на регулируемые услуги водоснабжения и (или) водоотведения (далее – Методика) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" (далее – Закон), Особым порядком формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, утвержденным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД (далее – Особый порядок), (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8480), Правилами утверждения тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, утвержденными приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 19 марта 2003 года № 82-ОД (далее – Правила) (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2256).
2. Настоящая Методика определяет принципы и механизм расчета дифференцированных тарифов на услуги водоснабжения и (или) водоотведения.
3. Принципами Методики являются:
1) стимулирование потребителей к бережливому использованию питьевой воды и применению ресурсосберегающих технологий;
2) возмещение экономически обоснованных затрат, связанных с оказанием услуг водоснабжения и (или) водоотведения.
4. Для целей настоящей Методики применяются следующие понятия:
водохозяйственные организации – юридические лица, деятельность которых связана с регулированием, доставкой, воспроизводством вод, водоснабжением, водоотведением и эксплуатацией водных объектов;
водоснабжение – совокупность мероприятий, обеспечивающих забор, хранение, подготовку, подачу и распределение воды через системы водоснабжения водопотребителям;
водоотведение – совокупность мероприятий, обеспечивающих сбор, транспортировку, очистку и отведение сточных вод через системы водоотведения в водные объекты и (или) на рельефы местности;
N1 – максимальный среднемесячный объем потребления воды, рассчитанный за четыре квартала, предшествующий подаче заявки, или за предыдущий календарный год, среди первых 30% населения, потребляющих наименьший объем воды;
N2 – максимальный среднемесячный объем потребления воды, рассчитанный за четыре квартала, предшествующий подаче заявки, или за предыдущий календарный год, среди первых 70% населения, потребляющих наименьший объем воды.
Иные понятия и термины, используемые в настоящей Методике, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках.

1. Осы Сумен жабдықтаудың және (немесе) суды бұрудың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне сараланған тарифтерді есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңына (бұдан әрі – Заң), Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ бұйрығымен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібіне (бұдан әрі – Ерекше тәртіп) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8480 нөмірмен тiркелген), Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 19 наурыздағы № 82-НҚ бұйрығымен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) және тарифтік сметалар бекіту ережесіне (бұдан әрі – Ереже) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2256 нөмірмен тiркелген) сәйкес әзірленген.
2. Осы Әдістеме Сумен жабдықтаудың және (немесе) суды бұрудың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне сараланған тарифтерді есептеу қағидаттары мен тетіктерін айқындайды.
3. Әдістеменің қағидаттары мыналар болып табылады:
1) тұтынушыларды ауыз суды үнемдеп пайдалануға және ресурс үнемдеуші технологияларды пайдалануға ынталандыру;
2) сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтерін көрсетумен байланысты экономикалық негізделген шығындардың орнын толтыру.
4. Осы Әдістеменің мақсаты үшін мынадай ұғымдар қолданылады:
су шаруашылығы ұйымдары - қызметі суларды реттеумен, жеткізумен, ұдайы молайтумен, сумен жабдықтаумен, су бұрумен және су объектілерін пайдаланумен байланысты заңды тұлғалар;
сумен жабдықтау – суды тұтынушыларға сумен жабдықтау жүйелері арқылы суды алуды, сақтауды, дайындауды, беру мен таратуды қамтамасыз ететін іс-шаралардың жиынтығы;
суды бұру – сарқынды суларды суды бұру жүйелері арқылы су объектілеріне және (немесе) жердің бедерлеріне алуды, тасымалдауды, тазалауды және бұруды қамтамасыз ететін іс-шаралардың жиынтығы.
N1 – судың неғұрлым аз көлемін тұтынатын халықтың алғашқы 30%-ның ішінде өтінім берілгеннен бұрын төрт тоқсанға немесе өткен күнтізбелік жылға есептелген суды тұтынудың ең жоғары орташа айлық көлемі;
N2 – судың неғұрлым аз көлемін тұтынатын халықтың алғашқы 70%-ның ішінде өтінім берілгеннен бұрын төрт тоқсанға немесе өткен күнтізбелік жылға есептелген суды тұтынудың ең жоғары орташа айлық көлемі.
Осы Әдістемеде пайдаланылатын өзге ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.

5. Формирование тарифов (цен, ставок сборов) осуществляется на основании раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг (товаров, работ).
При формировании дифференцированных тарифов на услуги водоснабжения и (или) водоотведения включаются затраты с учетом требований Особого порядка.
2. Определение групп потребителей
6. В целях установления дифференцированных тарифов объемы потребления воды физическими лицами (населением) подразделяются на следующие группы потребления:
1 группа – объем потребления воды не превышает N1 кубических метров на одного человека в месяц;
2 группа – объем потребления воды между N1 и N2 кубических метров на одного человека в месяц;
3 группа – объем потребления воды превышает N2 кубических метров на одного человека в месяц.
7. Юридические лица подразделяется на следующие группы потребителей:
1 группа:
предприятия, занимающиеся производством тепловой энергии, в пределах объемов потребления воды на собственные нужды в процессе производства тепловой энергии и объемов подпитки при оказании услуг горячего водоснабжения (при открытой системе горячего водоснабжения);
предприятия, занимающиеся передачей и распределением тепловой энергии, в пределах объемов утвержденных нормативных технических потерь;
организации, содержащиеся за счет бюджетных средств;
2 группа – прочие потребители, не входящие в 1-ю группу потребителей для юридических лиц.
8. Уровень тарифов 1 и 2 групп юридических лиц приравниваются с уровнями тарифа 2 и 3 групп физических лиц (населения).
3. Порядок расчета тарифов для каждой группы потребителей
9. Тарифы на услуги водоснабжения и (или) водоотведения утверждаются уполномоченным органом отдельно для каждой водохозяйственной организации на основе индивидуально необходимых затрат и прибыли.
10. Уровень тарифов на услуги водоснабжения и (или) водоотведения для первой группы устанавливаются на уровне эксплуатационных затрат, которые включают следующие расходы:
1) материальные затраты, в том числе:
сырье и материалы;
покупная вода (добыча воды);
топливо;
электрическая энергия;
горюче-смазочные материалы;
2) расходы на оплату труда производственного персонала:
заработная плата производственного персонала;
социальные отчисления.
11. Для расчета тарифа на услуги водоснабжения и (или) водоотведения применяется формула:
, где:
P1 – тариф для первой группы потребителей на услуги водоснабжения и (или) водоотведения за один метр кубический (м3), в тенге;
Zэк – сумма экономически обоснованных эксплуатационных затрат, принятых с учетом требований Особого порядка, в тенге;
V – объем потребления услуг водоснабжения и (или) водоотведения всеми потребителями, в кубических метрах (м3).

5. Тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшермелерін) қалыптастыру реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) әрбір түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебінің негізінде жүзеге асырылады.
Сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру жөніндегі қызметтердің (тауарларға, жұмыстарға) сараланған тарифтерді қалыптастыру кезінде шығындар Ерекше тәртіптің талаптары ескеріле отырып енгізіледі.
2. Тұтынушылардың топтарын айқындау
6. Сараланған тарифтерді белгілеу мақсатында жеке тұлғалардың (халықтың) суды тұтыну көлемі мынадай тұтыну топтарына бөлінеді:
1-топ – айына бір адамға суды тұтыну көлемі N1 текше метрден аспайды;
2-топ - айына бір адамға суды тұтыну көлемі N1 және N2 текше метр арасында;
3-топ - айына бір адамға суды тұтыну көлемі N2 текше метрден асады.
7. Заңды тұлғалар мынадай тұтынушылар топтарына бөлінеді:
1-топ:
жылу энергиясын өндіру процесінде өз мұқтаждарына суды тұтыну көлемдерінің және ыстық сумен жабдықтау қызметтерін (ыстық сумен жабдықтау жүйесі ашық болған кезде) көрсету кезінде үстемелеп толтыру көлемдерінің шеңберінде жылу энергиясын өндірумен айналысатын кәсіпорындар;
бекітілген нормативтік техникалар ысыраптар көлемдерінің шегінде жылу энергиясын берумен және таратумен айналысатын кәсіпорындар;
бюджеттік қаражаттар есебінен қамтылатын ұйымдар;
2-топ – заңды тұлғалар үшін тұтынушылардың 1-тобына кірмейтін өзге де тұтынушылар.
8. Заңды тұлғалардың 1 және 2-топтарына арналған тарифтердің деңгейі жеке тұлғалардың (халықтың) 2 және 3-топтары тарифінің деңгейлерімен теңестіріледі.
3. Тұтынушылардың әрбір тобы үшін тарифтерді есептеу тәртібі
9. Сумен жабдықтау және суды бұру қызметтеріне тарифтерді уәкілетті орган әрбір су шаруашылығы ұйымына жеке қажет ететін шығындар мен пайданың негізінде бөлек бекітеді.
10. Бірінші топ үшін сумен жабдықтау және суды бұру қызметтеріне тарифтердің деңгейі пайдалану шығыстарының деңгейінде белгіленеді, олар мынадай шығыстарды қамтиды:
1) материалдық шығындар, оның ішінде:
шикізат пен материалдар;
сатып алынатын су (суды өндіру);
отын;
электр энергиясы;
жанар-жағар май;
2) өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеу шығыстары:
өндірістік персоналдық жалақысы;
әлеуметтік аударымдар.
11. сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтеріне тарифті есептеу үшін мына формула қолданылады:
p1 – тұтынушылардың бірінші тобы үшін бір текше метр (м3) үшін сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтеріне арналған тариф, теңге;
– Ерекше тәртіптің талаптарын ескере отырып қабылданған экономикалық негізделген пайдалану шығындарының сомасы, теңге;
– барлық тұтынушылардың сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтерін тұтыну көлемі, текше метр (м3).

12. Уровень тарифа для второй группы покрывает все расходы, кроме расходов на выплату вознаграждения по заемным средствам и амортизационных отчислений (в том числе затраты на эксплуатацию, указанных в пункте 10 настоящей Методики, а также затраты на техобслуживание, текущие и капитальные ремонты, не приводящие к увеличению стоимости основных средств):
, где:
p2 – тариф для второй группы потребителей на услуги водоснабжения и (или) водоотведения за один метр кубический (м3), в тенге;
Zполн – полная себестоимость, принятая с учетом требований Особого порядка, в тенге;
Zвозн,амор – расходы на выплату вознаграждения по заемным средствам и амортизационные отчисления, в тенге;
V – объем потребления услуг водоснабжения и (или) водоотведения всеми потребителями, в кубических метрах (м3).
13. Уровень тарифа для третьей группы покрывает все расходы (в том числе компенсирует часть затрат, не покрытых первой и второй группой потребителей) и обеспечивает допустимый уровень прибыли, достаточный для покрытия инвестиционных потребностей:
, где:
p3 – тариф для третьей группы потребителей на услуги водоснабжения и (или) водоотведения за один метр кубический (м3), в тенге;
Zполн – полная себестоимость, принятая с учетом требований Особого порядка, в тенге;
Zэк – сумма экономически обоснованных эксплуатационных затрат, принятых с учетом требований Особого порядка, в тенге;
Zвозн,амор – расходы на выплату вознаграждения по заемным средствам и амортизационные отчисления, в тенге;
V – объем потребления услуг водоснабжения и (или) водоотведения всеми потребителями, в кубических метрах (м3);
V1 – объем потребления услуг водоснабжения и (или) водоотведения первой группой потребителей, в кубических метрах (м3);
V2 – объем потребления услуг водоснабжения и (или) водоотведения второй группой потребителей, в кубических метрах (м3);
V3 – объем потребления услуг водоснабжения и (или) водоотведения третьей группой потребителей, в кубических метрах (м3);
I – допустимый уровень прибыли, рассчитанный в соответствии с Инструкцией по расчету ставки прибыли (чистого дохода) на регулируемую базу задействованных активов для субъектов естественной монополии, оказывающих услуги водохозяйственной и (или) канализационной систем и субъектов естественной монополии энергетического сектора, утвержденной приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 27 января 2003 года № 17-ОД (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2154), в тенге.

12. Екінші топ үшін тарифтің деңгейі қарыз қаражаттары бойынша сыйақы төлеу шығыстары мен амортизациялық аударымдардан басқа бүкіл шығыстарды жабады (оның ішінде осы Әдістеменің 10-тармағында көрсетілген пайдалануға арналған шығындар, сондай-ақ техникалық қызмет көрсетуге, негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін ағымдағы және күрделі жөндеулерге арналған шығындар):
p2– тұтынушылардың екінші тобына бір текше метр (м3) үшін сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтеріне арналған тариф, теңге;
– Ерекше тәртіптің талаптарын ескере отырып қабылданған толық өзіндік құны, теңге;
– қарыз қаражаттары бойынша сыйақы төлеу мен амортизациялық аударымдар шығыстары, теңге;
– барлық тұтынушылардың сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтерін тұтыну көлемі, текше метр (м3).
13. Үшінші топ үшін тарифтің деңгейі бүкіл шығыстарды жабады (оның ішінде тұтынушылардың бірінші және екінші топтары жаппаған шығындардың бір бөлігін өтеу) және инвестициялық қажеттіліктерді жабу үшін жеткілікті болатын пайданың қол жетімді деңгейін қамтамасыз етеді:
p3– тұтынушылардың үшінші топтары үшін бір текше метр (м3) үшін сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтеріне арналған тариф, теңге;
– Ерекше тәртіптің талаптарын ескере отырып қабылданған толық өзіндік құны, теңге;
– Ерекше тәртіптің талаптарын ескере отырып қабылданған экономикалық негізделген пайдалану шығындарының сомасы, теңге;
– қарыз қаражаттары бойынша сыйақы төлеу мен амортизациялық аударымдар шығыстары, теңге;
– барлық тұтынушылардың сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтерін тұтыну көлемі, текше метр (м3);
V1– тұтынушылардың бірінші топтарының сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтерін тұтыну көлемі, текше метр (м3);
V2– тұтынушылардың екінші топтарының сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтерін тұтыну көлемі, текше метр (м3);
V3– тұтынушылардың үшінші топтарының сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтерін тұтыну көлемі, текше метр (м3);
I– Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 27 қаңтардағы № 17-НҚ бұйрығымен бекітілген Су шаруашылығы және (немесе) канализациялық жүйелерге және энергетика секторындағы табиғи монополия субъектілеріне қызмет көрсететін табиғи монополия субъектілері үшін іске қосылған активтердің реттелетін базасына арналған пайда (таза табыс) ставкаларын есептеу жөніндегі нұсқаулыққа (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2154 нөмірмен тiркелген) сәйкес есептелген пайданың ұйғарынды деңгейі, теңге.

14. В случае, если в оказании услуг водоснабжения и (или) водоотведения задействованы несколько предприятий, при расчете уровня тарифов по группам соответствующие затраты складываются из тарифных смет каждого предприятия, задействованного в оказании услуг.
Контрольный пример расчета и оплаты дифференцированных тарифов на услуги водоснабжения и (или) водоотведения по группам потребителей приведен в приложении к данной Методике.
Приложение
к Методике расчета дифференцированных
тарифов на регулируемые услуги
водоснабжения и (или) водоотведения
Контрольный пример
расчета и оплаты дифференцированных тарифов на услуги
водоснабжения и (или) водоотведения по группам потребителей
Согласно Методике, в целях установления дифференцированных тарифов население подразделяется на три группы по объему потребления:
1 группа – объем потребления воды не превышает N1 кубических метров на человека в месяц;
2 группа – объем потребления воды между N1 и N2 кубических метров;
3 группа – объем потребления воды превышает N2 кубических метров.
Объемы N1 и N2 определены как:
N1 – максимальный объем потребления воды, среди первых 30% населения, использующих наименьший объем воды;
N2 – максимальный объем потребления воды, среди первых 70% населения, использующих наименьший объем воды.
Для расчета тарифов была запрошена следующая информация:
1. Zэк – сумма экономически обоснованных эксплуатационных затрат, принятых с учетом требований Особого порядка, которая включает расходы:
1) материальные затраты, в том числе:
сырье и материалы;
покупная вода (добыча воды);
топливо;
электрическая энергия;
горюче-смазочные материалы;
2) расходы на оплату труда производственного персонала:
заработная плата производственного персонала;
социальные отчисления.
2. Zполн – полная себестоимость (сумма всех затрат, относимых на услугу водоснабжения), принятая с учетом требований Особого порядка.
3. I – допустимый уровень прибыли по услуге водоснабжения.
4. V – объем потребления услуги всеми потребителями за 2009 год, в кубических метрах (м3).
5. Информация за 2009 год об объемах потребления воды бюджетными учреждениями.
6. Информация за 2009 год об объемах потребления воды населением, не имеющим индивидуальные приборы учета воды.
7. Информация за 2009 год об объемах нормативных технических потерь воды предприятий, занимающихся передачей и распределением тепловой энергии.
8. Информация за 2009 год об объемах потребления и количестве проживающих по каждому абоненту – для абонентов, имеющих индивидуальные приборы учета воды (далее – ИПУ) согласно таблице 1:
таблица 1
Абонент
Кол-во проживающих
Потребление за 12 месяцев по ИПУ
Среднемесячное потребление по ИПУ
Среднемесячное потребление на 1 человека
№ 1
№ 2

14. Егер сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтерін көрсеткен кезде бірнеше кәсіпорындар қолданыста болған жағдайда топтар бойынша тарифтер деңгейін есептеген кезде тиісті шығындар қызмет көрсетуге тартылған әр кәсіпорынның тарифтік сметаларынан қалыптасады.
Сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтеріне тұтынушылар топтары бойынша сараланған тарифтерді есептеудің және төлеудің бақылау үлгісі осы Әдістемеге қосымшада келтірілген.
Сумен жабдықтау және (немесе)
суды бұру реттеліп көрсетілетін
қызметтеріне сараланған
тарифтерді есептеу әдiстемесiне
қосымша
Сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтеріне
тұтынушылар топтары бойынша сараланған тарифтерді есептеу
мен төлеудің бақылау үлгісі
Әдістемеге сәйкес сараланған тарифтерді белгілеу мақсатында халық тұтыну көлемі бойынша үш топқа бөлінеді:
1-топ – айына бір адамға суды тұтыну көлемі N1 текше метрден аспайды;
2-топ - айына бір адамға суды тұтыну көлемі N1 және N2 текше метр арасында;
3-топ - суды тұтыну көлемі N2 текше метрден асады.
N1 және N2 көлемдер:
N1 – судың неғұрлым аз көлемін пайдаланатын халықтың алғашқы 30%-ның ішінде суды тұтынудың ең жоғары көлемі;
N2 – судың неғұрлым аз көлемін пайдаланатын халықтың алғашқы 70%-ның ішінде суды тұтынудың ең жоғары көлемі болып белгіленді.
Тарифтерді есептеу үшін мынадай ақпарат сұратылды:
1.
– Ерекше тәртіптің талаптарын ескере отырып қабылданған экономикалық негізделген пайдалану шығындарының сомасы, ол мына шығыстарды қамтиды:
1) материалдық шығындар, оның ішінде:
шикізат пен материалдар;
сатып алынатын су (суды өндіру);
отын;
электр энергиясы;
жанар-жағар май;
2) өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеу шығыстары:
өндірістік персоналдық жалақысы;
әлеуметтік аударымдар.
2.
– Ерекше тәртіптің талаптарын ескере отырып қабылданған толық өзіндік құны (сумен жабдықтау қызметіне жатқызылатын барлық шығындардың сомасы).
3. I–сумен жабдықтау қызметі бойынша пайданың ұйғарынды деңгейі.
4. V–барлық тұтынушылардың қызметті 2009 жылға арналған тұтыну көлемі, текше метр (м3).
5. Бюджеттік мекемелердің суды тұтыну көлемдері туралы 2009 жылға арналған ақпараты.
6. Суды жеке есептеу аспаптары жоқ халықтың суды тұтыну көлемдері туралы 2009 жылға арналған ақпараты.
7. Жылу энергиясын берумен және таратумен айналысатын кәсіпорындардың суды тұтынуының нормативтік-техникалық ысыраптарының көлемдері туралы 2009 жылға арналған ақпараты.
8. 1-кестеге сәйкес суды жеке есептеу аспаптары бар абоненттер үшін - әрбір абонент бойынша тұтыну көлемдері және тұрғындардың саны туралы 2009 жылға арналған ақпарат.
1-кесте
Абонент
Тұрғындардың саны
ЖЕА бойынша 12 айда тұтыну
ЖЕА бойынша орташа айлық тұтыну
1 адамға орташа айлық тұтыну
№1
№2

Для определения N1 и N2 полученная информация (таблица 1) сортируется по возрастанию по строке "Среднемесячное потребление на 1 человека". Далее, по строке "Количество проживающих" определяются абоненты:
первые 30% населения, использующих наименьший объем воды;
первые 70% населения, использующих наименьший объем воды.
По строке "Среднемесячное потребление на 1 человека" находится соответствующий объем потребления:
N1 – наибольший объем потребления воды, среди первых 30% населения, использующих наименьший объем воды;

N1 және N2 айқындау үшін алынған ақпарат (1-кесте) "1 адамға орташа айлық тұтыну" деген жолда өсуі бойынша сұрыпталады. Бұдан әрі "Тұратындардың саны" деген жолда мынадай абоненттер айқындалады:
судың неғұрлым аз көлемін пайдаланатын халықтың алғашқы 30%;
судың неғұрлым аз көлемін пайдаланатын халықтың алғашқы 70%.
"1 адамға орташа айлық тұтыну" деген жолда тұтынудың тиісті көлемі болады:
N1 – судың неғұрлым аз көлемін пайдаланатын халықтың алғашқы 30%-ның арасында судың неғұрлым көп көлемі;

N2 – наибольший объем потребления воды, среди первых 70% населения, использующих наименьший объем воды.
Для упрощения расчетов объемы потребления на одного человека необходимо взять с точностью до десятичной доли и соответственно количество потребителей также необходимо скорректировать в ближайшую сторону.
Согласно данным Департамента статистики города Астана N1=2,8 куб.м., N2=4,8 куб.м.
Согласно представленным государственным коммунальным предприятием на праве хозяйственного ведения (далее – ГКП на ПХВ) "Астана су арнасы" данным количество потребителей, имеющих приборы учета воды по группам представлены согласно таблице 2.
таблица 2
всего потребителей, имеющих приборы учета воды

N2 – судың неғұрлым аз көлемін пайдаланатын халықтың алғашқы 70%-ның арасында судың неғұрлым көп көлемі.
Есептерді жеңілдету үшін бір адамға тұтыну көлемдерін ондық үлеске дейінгі дәлдікпен алу қажет және тиісінше тұтынушылардың санын жақынға қарай түзету қажет.
Астана қаласының Статистика департаментінің деректеріне сәйкес N1=2,8 куб.м., N2=4,8 куб.м.
"Астана су арнасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорыны (бұдан әрі - ШЖҚ-дағы МКК) ұсынған деректерге сәйкес топтар бойынша суды есептеу аспаптары бар тұтынушылардың саны 2-кестеге сәйкес ұсынылған.
2-кесте
суды есептеу аспаптары бар барлық тұтынушылар

536922
факт, тыс.тенге
828078
Расходы на выплату вознаграждения по заемным средствам и амортизационных отчислений
65615,6
2
Необходимый объем прибыли по услуге водоснабжения.
100000,0
Согласно Методике:
,
p1 – тариф для первой группы потребителей на услуги водоснабжения и (или) водоотведения за один метр кубический (м3), в тенге;
Zэк – сумма экономически обоснованных эксплуатационных затрат, принятых с учетом требований Особого порядка, в тенге;
V – объем потребления услуг водоснабжения и (или) водоотведения всеми потребителями, в кубических метрах (м3).
Таким образом,
,тенге.
Уровень тарифа для второй группы покрывает все расходы (в том числе затраты на эксплуатацию, указанных в пункте 11 Методики, а также затраты на техобслуживание, текущие и капитальные ремонты, не приводящие к увеличению стоимости основных средств):
p2 – тариф для второй группы потребителей на услуги водоснабжения и (или) водоотведения за один метр кубический (м3), в тенге;
Zполн – полная себестоимость, принятая с учетом требований Особого порядка, в тенге;
Zвозн,амор – расходы на выплату вознаграждения по заемным средствам и амортизационные отчисления, в тенге;
V – объем потребления услуг водоснабжения и (или) водоотведения всеми потребителями, в кубических метрах (м3).
Таким образом,
.
Уровень тарифа для третьей группы покрывает все расходы (в том числе компенсировать часть затрат, не покрытых первой группой потребителей) и обеспечивает необходимый уровень прибыли, достаточный для покрытия инвестиционных потребностей:
, где:
p3 – тариф для третьей группы потребителей на услуги водоснабжения и (или) водоотведения за один метр кубический (м3), в тенге;
Zполн – полная себестоимость, принятая с учетом требований Особого порядка, в тенге;
Zэк – сумма экономически обоснованных эксплуатационных затрат, принятых с учетом требований Особого порядка, в тенге;
Zвозн,амор – расходы на выплату вознаграждения по заемным средствам и амортизационные отчисления, в тенге;
V – объем потребления услуг водоснабжения и (или) водоотведения всеми потребителями, в кубических метрах (м3);
I – допустимый уровень прибыли, в тенге;
V1 – объем потребления услуг водоснабжения и (или) водоотведения первой группой потребителей, в кубических метрах (м3);
V2 – объем потребления услуг водоснабжения и (или) водоотведения второй группой потребителей, в кубических метрах (м3);
V3 – объем потребления услуг водоснабжения и (или) водоотведения третьей группой потребителей, в кубических метрах (м3).
Таким образом,
Пример оплаты населением за услуги водоснабжения по
дифференцированным тарифам по объемам потребления

536922
факт, мың теңге
828078
Қарыз қаражаттар бойынша сыйақы төлеу мен амортизациялық аударымдар шығыстары
65615,6
2
Сумен жабдықтау қызметі бойынша пайданың қажетті көлемі
100000,0
Әдістемеге сәйкес:
p1– тұтынушылардың бірінші топтары үшін бір текше метр (м3) үшін сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтеріне арналған тариф, теңге;
– Ерекше тәртіптің талаптарын ескере отырып қабылданған экономикалық негізделген пайдалану шығындардың сомасы, теңге;
V – барлық тұтынушылардың сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтерін тұтыну көлемі, текше метр (м3).
Осылайша,
Екінші топ үшін тарифтің деңгейі бүкіл шығыстарды жабады (оның ішінде осы Әдістеменің 11-тармағында көрсетілген пайдалануға арналған шығындар, сондай-ақ техникалық қызмет көрсетуге, негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін ағымдағы және күрделі жөндеулерге арналған шығындар):
p2 – тұтынушылардың екінші топтары үшін бір текше метр (м3) үшін сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтеріне арналған тариф, теңге;
– Ерекше тәртіптің талаптарын ескере отырып қабылданған толық өзіндік құны, теңге;
– қарыз қаражаттары бойынша сыйақы төлеу шығыстары мен амортизациялық аударымдар, теңге;
– барлық тұтынушылардың сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтерін тұтыну көлемі, текше метр (м3).
Осылайша,
Үшінші топ үшін тарифтің деңгейі бүкіл шығыстарды жабады (оның ішінде тұтынушылардың бірінші топтары жаппаған шығындардың бір бөлігін өтеуге) және инвестициялық қажеттіліктерді жабу үшін жеткілікті болатын пайданың қажетті деңгейін қамтамасыз етеді:
,мұндағы:
p3 – тұтынушылардың үшінші топтары үшін бір текше метр (м3) үшін сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтеріне арналған тариф, теңге;
– Ерекше тәртіптің талаптарын ескере отырып қабылданған толық құны, теңге;
– Ерекше тәртіптің талаптарын ескере отырып қабылданған экономикалық негізделген пайдалану шығындардың сомасы, теңге;
– қарыз қаражаттары бойынша сыйақы төлеу шығыстары мен амортизациялық аударымдар, теңге;
V – барлық тұтынушылардың сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтерін тұтыну көлемі, текше метр (м3);
I – пайданың ұйғарынды деңгейі, теңге;
V1 – тұтынушылардың бірінші топтарының сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтерін тұтыну көлемі, текше метр (м3);
V2 – тұтынушылардың екінші топтарының сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтерін тұтыну көлемі, текше метр (м3);
V3 – тұтынушылардың үшінші топтарының сумен және (немесе) суды бұру қызметтерін тұтыну көлемі, текше метр (м3).
Осылайша,
Халықтың сумен жабдықтау қызметіне
тұтынушылар көлемдері бойынша сараланған тарифтер бойынша ақы
төлеу үлгісі

При наличии приборов учета и количестве проживающих в квартире один человек и объеме потребления воды 2,8 кубических метров в месяц оплата составит:
Т=2,8 м3*20,5 тенге = 57,4 тенге.
При наличии приборов учета и количестве проживающих в квартире один человек и объеме потребления воды 8 куб.м в месяц оплата составит:
Т=(2,8 м3*20,5 тенге) + (2м3*26,6 тенге) + (3,2м3*36,1 тенге) =
57,4 тенге + 53,2 тенге + 115,52 тенге = 226,12 тенге.
При этом, при количестве проживающих в квартире более одного человека оплата производится с учетом объема потребления воды и количества проживающих человек в квартире.

Есептеу аспабы болған және пәтерде бір адам тұрған және судың тұтыну көлемі айына 2,8 шаршы м болған кезде төлем мынаны құрайды:
Т=2,8 м3*20,5 теңге = 57,4 теңге
Есептеу аспабы болған және пәтерде бір адам тұрған және судың тұтыну көлемі айына 8 шаршы м болған кезде төлем мынаны құрайды:
Т=(2,8 м3*20,5 теңге) + (2 м3*26,6 теңге) + (3,2 м3*36,1 теңге) =
57,4 теңге + 53,2 теңге + 115,52 теңге = 226,12 теңге
Бұл ретте пәтерде бір адамнан артық адам тұрған кезде төлем суды тұтыну көлемін және пәтерде тұратын адам санын ескере отырып жүргізіледі.