Об утверждении профессионального стандарта "Организация сервисного обслуживания пассажиров железнодорожного транспорта"
Приказ и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 29 ноября 2013 года № 961. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 декабря 2013 года № 8978. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 февраля 2016 года № 224
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 25.02.2016 № 224 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт «Организация сервисного обслуживания пассажиров железнодорожного транспорта».
2. Департаменту кадровой и административной работы Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Хасенов Е.Е.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе размещение его на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в информационно-правовую систему «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»;
4) представление в Юридический департамент Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра                              С. Сарсенов
«СОГЛАСОВАН»:
И.о. Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
___________ К.Абсаттаров
4 ноября 2013 года
Утвержден
приказом и.о. Министра транспорта
и коммуникации Республики Казахстан
от 29 ноября 2013 года № 961
Профессиональный стандарт
«Организация сервисного обслуживания пассажиров
железнодорожного транспорта»

"Темір жол көлігі жолаушыларының сервистік қызмет көрсетуін ұйымдастыру" кәсіби стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2013 жылғы 29 қарашадағы № 961 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 19 желтоқсанда № 8978 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 25 ақпандағы № 224 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 25.02.2016 № 224 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Темір жол көлігі жолаушыларының сервистік қызмет көрсетуін ұйымдастыру» кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Кадр және әкімшілік жұмыс департаменті (Е.Е. Хасенов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, бұқаралық ақпараттар құралдарында ресми жариялануын, соның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік органдарының интранет-порталында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы «Әділет» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға көшірмесін жіберуді;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеу туралы және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жіберу туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы                           С. Сарсенов
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
міндетін атқарушы
_____________ Т. Дүйсенова
2013 жылғы «___» __________
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
міндетін атқарушысының
2013 жылғы «29» қарашадағы
№ 961 бұйрығымен
бекітілген
«Темір жол көлігі жолаушыларының сервистік қызмет көрсетуін
ұйымдастыру» кәсіби стандарты

1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт «Текущий ремонт и содержание искусственных сооружений на железнодорожной магистральной сети» (далее – ПС) определяет в области профессиональной деятельности «Услуги в области сухопутного транспорта» требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда и предназначен для:
1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;
2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;
3) регламентации требований для оценки компетенций работников при аттестации и сертификации персонала.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие государственные образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС разрабатываются квалификационные характеристики, должностные инструкции, типовые учебные программы, типовые учебные планы, корпоративные стандарты организаций.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – готовность работника к качественному выполнению конкретных функций в рамках определенного вида трудовой деятельности;
2) квалификационный уровень – совокупность требований к компетенциям работников, дифференцируемых по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда – средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
6) трудовая функция – составная часть вида трудовой деятельности, представляющая собой интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;

1. Жалпы бөлім
1. «Темір жол көлігі жолаушыларының сервистік қызмет көрсетуін ұйымдастыру» кәсіби стандарты (бұдан әрі - КС) «Қалааралық жолаушылар теміржол көлігі» кәсіби қызмет саласындағы біліктілік деңгейіне, құзыретіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды анықтайды және:
1) еңбек саласы мен кәсіби білім беру саласының өзара қарым-қатынасын реттеуге;
2) даярлау, біліктілікті арттыру және кәсіби қайта даярлау бағдарламаларын әзірлеу талаптарын регламенттеуге;
3) персоналды аттестаттау және сертификаттау кезінде жұмысшылардың құзыреттерін бағалау талаптарын регламенттеуге арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру ұйымдарының түлектері, қызметкерлер;
2) ұйымдардың басшылары, ұйымдардың персоналын басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім берудің мемлекеттік бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктілігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар болып табылады.
3. КС негізінде біліктілік сипаттамалары, лауазымдық нұсқаулықтар, ұйымдардың үлгілік оқыту бағдарламалары, үлгілік оқыту жоспарлары, ұжымдық стандарттар әзірленеді.
4. Осы КС мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің еңбек қызметінің белгілі бір түрі шеңберінде нақты функцияларды сапалы орындауға дайындығы;
2) біліктілік деңгейі – күрделілігі, еңбек қызметтерінің стандартты еместігі, жауапкершілігі және дербестілігі параметрлері бойынша жүктелетін қызметкерлердің құзыретіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) еңбек заттары – белгілі бір еңбек құралдарының көмегімен өнім жасау мақсатында қызметкердің іс-қимылы бағытталған зат;
4) еңбек құралдары – жұмысшының еңбек заттарын бастапқы күйден өнімге айналдыру үшін пайдаланатын құралдар;
5) еңбек қызметінің түрі – еңбек функциялары мен оларды орындауға қажетті құзыреттіктердің тұтас жиынымен құралған кәсіби қызмет саласының құрамдас бөлігі;
6) еңбек функциясы – бизнес-үдеріспен анықталатын және оларды орындауға қажетті құзыреттердің болуын болжамайтын еңбек қызметінің біріктірілген және дербес жиынтығын көрсететін еңбек қызметі түрлерінің бір бөлігі;
7) кәсіби қызмет саласы – жалпы интеграциялық негізі (міндеті, нысандары, технологиялары, соның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) бар және ұқсас еңбек функциялары мен оларды орындайтын құзыреттіліктерінің болжалды жиынынан тұратын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;

8) профессия – род трудовой деятельности, который требует владения комплексом специальных теоретических знаний и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки, опыта работы;
9) единица профессионального стандарта – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;
10) компетенция – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
11) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
12) задача – совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
13) отрасль – совокупность организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
14) отраслевая рамка квалификаций (далее - ОРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
15) национальная рамка квалификаций (далее - НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
16) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности):
Общий классификатор видов экономической деятельности (далее - ГК РК 03-2007) 49.1 «Пассажирский железнодорожный транспорт, междугородний»;
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих железнодорожного транспорта, утвержденный приказом Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан № 178 от 19 июля 2006 года;
2) основная цель вида экономической деятельности (области профессиональной):
организация сервисного обслуживания пассажиров;
3) виды трудовой деятельности (профессии) по квалификационным уровням согласно приложению 1 к настоящему ПС.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
Параграф 1 «Старший билетный кассир»
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5, по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 4211 «Кассиры, включая билетных кассиров»;

8) кәсіби стандарттың бірлігі – осы қызмет түрі үшін тұтас, аяқталған, қатысымды дербес және маңызды болып табылатын нақты еңбек функциясының ашық сипаттамасы тұратын кәсіби стандарттың құрылымдық элементі;
9) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы теориялық білім мен практикалық дағдылар кешенін білуді талап ететін еңбек қызметінің түрі;
10) құзыреттілік – еңбек қызметінде білімін, білігі және тәжірибесін қолдану қабілеті;
11) лауазым – лауазымдық уәкілеттіктер және лауазымдық міндеттер шеңберін жүктейтін жұмыс берушінің құрылымдық бірлігі;
12) міндет – нақты бір еңбек заттары мен құралдарын пайдалана отырып еңбек функциясын іске асырумен және нәтижеге қол жеткізумен байланысты іс-қимыл жиынтығы;
13) сала – өндіретін өнім, өндіріс технологиясы, негізгі қорлар мен жұмыс жасаушылардың кәсіби біліктері ортақ ұйымдар жиынтығы;
14) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - СБШ) – салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
15) ұлттық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - ҰБШ) – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
16) функционалдық карта – сол немесе өзге де кәсіби қызмет саласы шеңберінде белгілі бір қызмет түрін орындайтын жұмысшының еңбек функциялары мен міндеттерінің құрылымдық сипаттамасы.
2. КС паспорты
5.КС паспорты мынаны анықтайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіптік қызмет саласы):
Экономикалық қызмет қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі - 03-2007 ҚР МЖ) 49.1 «Қалааралық жолаушылар теміржол көлігі»;
2) экономикалық қызмет түрінің (кәсіптік қызмет саласының) негізгі мақсаты:
жолаушыларға сервистік қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
3) осы КС 1-қосымшасына сәйкес біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің (кәсіптің) түрлері.
3. Еңбек қызметі түрлерінің (кәсіптің) карточкалары
1-параграф «Аға билет кассирі»
6. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 5, СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 4211 «Кассирлер, билет кассирін қоса алғанда»;

3) возможные наименования должности (профессии): старший билетный кассир;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом руководства работой кассиров билетных, полноту сдачи и контроль инкассации денежной выручки, знакомство билетных кассиров с изменениями в требованиях по перевозке пассажиров, составление всех форм статистической отчетности, контроль за выполнением порядка ведения, учета и отчетности по движению денежных средств и бланков строгой отчетности;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 1 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы старшего билетного кассира» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 2 «Билетный кассир»
7. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 4, по ОРК – 4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 4211 «Кассиры, включая билетных кассиров»;
3) возможные наименования должности (профессии): билетный кассир;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - определяет оформление и продажу проездных и перевозочных документов, переоформление документов граждан в случаях их отказа от поездки и возврат им денег, осуществление получения, хранения и сдачи денежных средств;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 2 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы билетного кассира» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 3 «Заведующий багажным отделением»
8. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5, по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 1226 «Руководители специализированных (производственно-эксплуатационных) подразделений (служб) в организациях транспорта и связи, в материально-техническом снабжении и сбыте»;
3) возможные наименования должности (профессии): заведующий багажным отделением;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом руководства над работами по приему, хранению, выдаче и отправлению багажа, грузобагажа, своевременной отправке и выдаче грузобагажа и багажа, рациональному размещению багажа на складах, сохранности багажа при хранении и погрузочно-разгрузочных работах, контроль по порядку приема и сдачи грузов и багажа, проверке правильности оформления провозных документов;

3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: аға билет кассирі;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - есеп беру статистикаларының барлық формасын құруды қамтамасыз ету, жолаушылар тасымалдау ережелерінің өзгертулерімен билет кассирлерін таныстыру, ақшалай көмектесуді инкассалауын бақылау және толығымен қайыруды жүзеге асыру, билет кассирлеріне жұмыспен басшылық ету, «ақшалай қаражаттардың қимылы бойымен жүргізу барысында, есепке алу және есеп-қисап туралы және қатал есеп берудің бланктері» нұсқаулықтарын орындалуын бақылау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Аға билет кассирінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 1-кестесінде келтірілген.
2-параграф «Билет кассирі»
7. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі:ҰБШ бойынша – 4, СБШ бойынша – 4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 4211 «Кассирлер, билет кассирін қоса алғанда»
3) лауазымның (кәсіптің) мүмкін атаулары:билет кассирі;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - жолкіре және тасымалдау құжаттарын рәсімдеу және сату, азаматтардың жол жүруден бас тартқан жағдайда құжаттарын қайта рәсімдеу және ақшасын қайтарып беру, ақшалай қаржыларды алу, сақтау және қайтарып беру;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Билет кассирінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 2-кестесінде келтірілген.
3-параграф «Жүк бөлімінің меңгерушісі»
8. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі:ҰБШ бойынша – 5, СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) базалық тобы: 1226 «Көлік және байланыс ұйымдарындағы, материалды-техникалық жабдық және өтімдердегі мамандандырылған (өндірістік-пайдалану) бөлімшелер (қызмет орны) басшылары»;
3) лауазымның (кәсіптің) мүмкін атаулары: жүк бөлімінің меңгерушісі;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - жүк және жолжүктерді беру және өз уақытында жіберу, жүк және жолжүктерін жүк, жолжүктерді, қабылдау, сақтау, беру және жіберу жұмыстарын басқару, қоймада жүктерді орынды орналастыруды бақылау. Жүкті арту және түсіру жұмысын басқару, жүктердің сақтауда және артып, түсіруде амандығын қамтамасыз ету, жүк және жолжүктерді қабылдау және беру тәртібін қадағалау, тасымал құжаттарын дұрыс толтырылғандығын тексеру;

5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 3 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы заведующего багажным отделением» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 4 «Багажный кассир»
9. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 4, по ОРК – 4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 4211 «Кассиры, включая билетных кассиров»;
3) возможные наименования должности (профессии): багажный кассир;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - определяет субъектом оформление и проверку документов по приему, погрузке, выдаче грузов и багажа, а также по их переадресовке;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 4 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы багажного кассира» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 5 «Приемосдатчик багажа и грузобагажа в поездах»
10. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 3-4, по ОРК – 3-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 9332 «Рабочие по управлению транспортными средствами на тягловой силе и другие неквалифицированные рабочие, занятые на транспорте»;
3) возможные наименования должности (профессии): приемосдатчик багажа и грузобагажа в поездах;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - определяет оформление и проверку документов по приему, погрузке, выдаче грузов и багажа, а также по их переадресовке;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 5 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы приемосдатчика багажа и грузобагажа в поездах» приложения 2 к настоящему ПС.

5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Жүк бөлімінің меңгерушісінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 3-кестесінде келтірілген.
4-параграф «Жол жүк кассирі»
9. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі:ҰБШ бойынша – 4, СБШ бойынша – 4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 4211 «Кассирлер, билет кассирін қоса алғанда»;
3) лауазымның (кәсіптің) мүмкін атаулары: жол жүк кассирі;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - жүктерді қабылдау, арту, беру, сонымен қатар оларды жаңа мекен жайға жіберу бойынша құжаттарды тексеру және рәсімдеу;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Жол жүк кассирінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 4-кестесінде келтірілген.
5-параграф «Поезда жүк және жолжүкті қабылдап-тапсырушы»
10. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі:ҰБШ бойынша – 3-4, СБШ бойынша – 3-4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 9332 «Тарту күшінде көлік құралдарын басқару бойынша жұмысшылар және басқа да көлікте қызмет ететін біліксіз жұмысшылар»;
3) лауазымның (кәсіптің) мүмкін атаулары: поезда жүк және жолжүкті қабылдап-тапсырушы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - жолкіре және тасымалдау құжаттарын рәсімдеу және сату, азаматтардың жол жүруден бас тартқан жағдайда құжаттарын қайта рәсімдеу және ақшасын қайтарып беру, ақшалай қаржыларды алу, сақтау және қайтарып беру;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Поезда жүк және жолжүкті қабылдап-тапсырушының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 5-кестесінде келтірілген.

Параграф 6 «Начальник пассажирского поезда»
11. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5; по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 1222 «Руководители специализированных (производственно-эксплуатационных) подразделений (служб) в промышленности»;
3) возможные наименования должности (профессии): начальник пассажирского поезда;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - определяет создание субъектом условий для технического надзора и исправного содержания вагонов пассажирского поезда и их оборудования, обеспечивание безаварийной и надежной работы, гарантирующей безопасность движения пассажирского поезда в пути следования;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 6 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы начальника пассажирского поезда» приложения 2 к настоящему ПС.
4. Перечень единиц ПС
12. Перечень единиц ПС приведен в таблицах 16 приложения 3 к настоящему ПС и содержит шифр и наименование единицы ПС.
5. Описание единиц ПС
13. Описание единиц ПС приведено в приложении 4 к настоящему ПС.
6. Виды сертификатов, выдаваемых на основе ПС
14. Организациями в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов выдаются сертификаты на основе настоящего ПС.
15. Виды сертификатов, выдаваемые на основе настоящего ПС, определяются в соответствии с перечнем единиц ПС, освоение которых необходимо для получения сертификата, предусмотренным в приложении 3 настоящего ПС.
7. Разработчики, лист согласования, экспертиза и регистрация ПС
16. Разработчиком ПС является Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
17. Лист согласования ПС приведен в приложении 5 к настоящему ПС.
Приложение 1
к Профессиональному стандарту
«Организация сервисного обслуживания
пассажиров железнодорожного транспорта»
Виды трудовой деятельности (профессии)
по квалификационным уровням
№ п/п
Наименование вида деятельности
Наименование профессии с учетом тенденций рынка труда
Наименование профессии согласно

6-параграф «Жолаушылар поездының басшысы»
11. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі:ҰБШ бойынша – 5, СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 1222 «Мамандандырылған (өндірістік-пайдалану) бөлімшелердің (қызметтердің) өндірістегі басшылары»;
3) лауазымның (кәсіптің) мүмкін атаулары: жолаушылар поездының басшысы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - жүріс жолында жолаушылар поезының қозғалысының қауіпсіздікті, жолаушылар поезының және олардың құрылғыларын апатсыз және сенімді жұмысына және күтіп ұстауына кепілдікті қамтамасыз етеді;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Жолаушылар поездының басшысының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 6-кестесінде келтірілген.
4. КС бірліктерінің тізімі
12. КС бірліктерінің тізімі осы КС 3-қосымшасының 1-кестесінде келтірілген және шифр мен КС бірліктері атауларынан тұрады.
5. КС бірліктерінің сипаттамасы
13. КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 4-қосымшасының  1-кестесінде келтірілген.
6. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері
14. Осы КС негізінде мамандардың кәсіптік дайындығын бағалау және біліктілік сәйкестігін растау саласындағы ұйымдармен сертификаттар беріледі.
15. Осы КС негізінде берілетін сертификаттың түрлері сертификат алу үшін игеру қажет болатын осы КС 3-қосымшасында көзделген КС бірліктерінің тізіміне сәйкес анықталады.
7. КС әзірлеушілері, келісу парағы, сараптамасы және тіркелуі
16. КС әзірлеуші Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі болып табылады.
17. КС келісу парағы осы КС 5-қосымшасында келтірілген.
«Темір жол көлігі жолаушыларының
сервистік қызмет көрсетуін ұйымдастыру»
кәсіби стандартына
1-қосымша
Біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметі (кәсіп) түрлері
р/с
Қызмет түрінің атауы
Еңбек нарығының үрдісі ескерілген кәсіп атауы

ГК РК 01-2005
Квалификационный уровень ОРК
Разряд по ЕТКС
1
Руководит работой кассиров билетных, обеспечивает полноту сдачи и контролирует инкассацию денежной выручки, знакомит билетных кассиров с изменениями требований по перевозке пассажиров, обеспечивает составление всех форм статистической отчетности. Контролирует выполнение порядка ведения, учета и отчетности по движению денежных средств и бланков «строгой отчетности»
Старший билетный кассир
Кассир (билетный)
5
-
2
Оформление и продажа проездных и перевозочных документов, переоформление документов граждан в случаях их отказа от поездки и возврат им денег; получение, хранение и сдача денежных средств
Билетный кассир
Кассир (билетный)
4
2-3
3
Руководит работами по приему, хранению, выдаче и отправлению багажа, грузобагажа, своевременную отправку и выдачу грузобагажа и багажа. Следит за рациональным размещением багажа на складах. Руководит погрузочно-разгрузочными работами. Обеспечивает сохранность багажа при хранении и погрузочно-разгрузочных работах. Контролирует порядок приема и сдачи грузов и багажа, проверяет правильность оформления провозных документов
Заведующий багажным отделением
Заведующий камерой хранения (ручного багажа)
5
-
4
Оформление и проверка документов по приему, погрузке, выдаче грузов и багажа, а также по их переадресовке
Багажный кассир
Кассир багажный, товарный (грузовой)
4
-
5
Прием, погрузка, подгруппировка в пути следования поезда, выгрузка и сдача грузов и багажа на станциях
Приемосдатчик багажа и грузобагажа в поездах
Приемосдатчик груза и багажа в поездах
3-4
2-4
6
Обеспечение технического надзора и исправного содержания вагонов пассажирского поезда и их оборудования, безаварийную и надежную работу, гарантирующую безопасность движения пассажирского поезда в пути следования
Начальник пассажирского поезда
Начальник поезда (восстановительного, пассажирского, рефрижераторного и др.)
5
-

ҚР МЖ 01-2005 сәйкес кәсіп атауы
СБШ біліктілік деңгейлері
БТБА бойынша разряды
1
Есеп беру статистикаларының барлық формасын құруды қамтамасыз етеді, жолаушылар тасымалдау ережелеріның өзгертулерімен билет касссирлерін таныстырады, ақшалай көмектесуді инкассалауын бақылау және толығымен қайыруды жүзеге асыру, билет кассирлеріне жұмыспен басышлық етеді. «Ақшалай қаражаттардың қимылы бойымен жүргiзу барысында, есепке алу және есеп-қисап туралы және қатал есеп берудiң бланктерi» нұсқаулықтарын орындалуын бақылау
Аға билет кассирі
Кассир (билет)
5
-
2
Жолкіре және тасымалдау құжаттарын рәсімдеу және сату, азаматтардың жол жүруден бас тартқан жағдайда құжаттарын қайта рәсімдеу және ақшасын қайтарып беру; ақшалай қаржыларды алу, сақтау және қайтарып беру
Билет кассирі
Кассирі (билет)
4
2-3
3
Жүк және жолжүктерді беру және өз уақытында жіберу, жүк және жолжүктерін жүк, жолжүктерді, қабылдау, сақтау, беру және жіберу жұмыстарын басқарады. Қоймада жүктерді орынды орналастыруды бақылау. Жүкті арту және түсіру жұмысын басқарады. Жүктердің сақтауда және артып, түсіруде амандығын қамтамасыз етеді. Жүк және жолжүктерді қабылдау және беру тәртібін қадағалайды, тасымал құжаттарын дұрыс толтырылғандығын тексеру
Жүк бөлімінің меңгерушісі
Сақтау камерасы (қол жүк) меңгерушісі
5
-
4
Жүктерді қабылдау, арту, беру, сонымен қатар оларды жаңа мекен жайға жіберу бойынша құжаттарды тексеру және рәсімдеу.
Жол жүк кассирі
Жүк, тауар кассирі
4
-
5
Поездың жүріс жолында жүк және жолжүкті қабылдау, арту, топтау және станцияда қабылдау және түсіру
Поезда жүк және жолжүкті қабылдап-тапсырушы
Поезда жүк және жолжүкті қабылдап, тапсыру
3-4
2-4
6
Жүріс жолында Жолаушылар поездының қозғалысының қауіпсіздікті, жолаушылар поездының және олардың құрылғыларын апатсыз және сенімді жұмысына және күтіп ұстауына кепілдікті қамтамасыз ету
Жолаушылар поездының басшысы
Поезд (қалпына келтіру, жолаушылар, рефрижераторлы және т.б.) басшысы
5
-

Примечание: ЕТКС - Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих. 1 выпуск, 52 выпуск, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан № 426-ө-м от 3 сентября 2013 г.
Приложение 2
к Профессиональному стандарту
«Организация сервисного обслуживания
пассажиров железнодорожного транспорта»
Таблица 1
1. Возможные места работы по профессии. Требования к
условиям труда, образованию и опыту работы старшего
билетного кассира
Возможные места работы по профессии (организации)
Билетные кассы железнодорожных станций.
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования, вводный инструктаж по охране труда, первичный инструктаж по охране труда на рабочем месте, а также противопожарный инструктаж
Уровень
ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
Высшее образование, практический опыт
не менее 2-х лет
Таблица 2
2. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
билетного кассира
Возможные места работы по профессии (организации)
Билетные кассы железнодорожных станций
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования, вводный инструктаж по охране труда, первичный инструктаж по охране труда на рабочем месте, а также противопожарный инструктаж
Уровень
ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
4
Техническое и профессиональное образование с дополнительной профессиональной подготовкой, практический опыт
Без предъявления требований к стажу работы
Высшее образование
Без предъявления требований к стажу работы
Таблица 3
3. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
заведующий багажным отделением
Возможные места работы по профессии (организации)
Железнодорожные станции
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан.
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования, вводного и первичного инструктажа
Уровень
ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
Техническое и профессиональное образование (или послесреднее образование), дополнительные профессиональные образовательные программы, практический опыт
не менее 2-х лет
Высшее образование
не менее 1 года
Таблица 4

Ескерту: БТБА – Қазақстан Республикасы жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы, 1-шығарылым, -52-шығарылым, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 3 қыркүйектегі № 426-ө-м бұйрығымен бекітілген.
«Темір жол көлігі жолаушыларының
сервистік қызмет көрсетуін ұйымдастыру»
кәсіби стандартына
2-қосымша
1-кесте
1. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Аға билет кассирі
еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын
талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол станцияларындағы билет кассалары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін, еңбекті қорғау бойынша кіріспе нұсқамалық, жұмыс орнында еңбекті қорғау бойынша алғашқы нұсқамалық, сонымен қатар өтке қарсы нұсқамалықтан соң
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім алу және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5
Жоғары білім, практикалық тәжірибе
Кемінде 2 жыл
2-кесте
2. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Билет кассирі еңбек
жағдайына, білім және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсіп бойынша мүмкін жұмыс орындары (ұйымдар)
Өнеркәсіп, цех, участке
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Мүмкін зиянды жағдайлар – шудың жоғары деңгейі, вибрацияның жоғары деңгейі, жұмыс аймағыныдағы ауаның жоғары тозаңдылығы мен газдылығы
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша. Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін, еңбекті қорғау бойынша кіріспе нұсқамалық, жұмыс орнында еңбекті қорғау бойынша алғашқы нұсқамалық, сонымен қатар өртке қарсы нұсқамалықтан соң
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім алу және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
4
Қосымша кәсіптік дайындық, техникалық және кәсіптік білім
Жұмыс өтіліне талап қойылмайды
Жоғары білім
Жұмыс өтіліне талап қойылмайды
3-кесте
3. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Жүк бөлімінің
меңгерушісі еңбек жағдайына, білім және жұмыс тәжірибесіне
қойылатын талаптар
Кәсіп бойынша мүмкін жұмыс орындары (ұйымдар)
Темір жол станциялары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін, кіріспе және алғашқы нұсқамалықтан соң
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім алу және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5
Техникалық және кәсіптік білім (немесе орта білімнен соң), қосымша кәсіптік білім бағдарламалары, практикалық тәжірибе.
Кемінде 2 жыл.
Жоғары білім.
Кемінде 1 жыл
4-кесте

4. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
багажного кассира
Возможные места работы по профессии (организации)
Багажные отделения при железнодорожных станциях
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования, вводный инструктаж по охране труда, первичный инструктаж по охране труда на рабочем месте, а также противопожарный инструктаж
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
4
Кассир багажный II
Техническое и профессиональное образование с дополнительной профессиональной подготовкой, практический опыт
не менее 1 года
Кассир багажный I
Техническое и профессиональное образование (или послесреднее образование), дополнительные профессиональные образовательные программы, практический опыт
не менее 2 лет
Таблица 5
5. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
приемосдатчик багажа и грузобагажа в поездах
Возможные места работы по профессии (организации)
Железнодорожные станции
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования, вводный инструктаж по охране труда, первичный инструктаж по охране труда на рабочем месте, а также противопожарный инструктаж
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение в организации) при наличии общего среднего образования или техническое и профессиональное образование
Не требуется
4
Техническое и профессиональное образование с дополнительной профессиональной подготовкой
2 года на 3 уровне
Таблица 6
6. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
начальника пассажирского поезда
Возможные места работы по профессии (организации)
Железнодорожная станция
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан. Допуск к работе: после медицинского освидетельствования
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
Техническое и профессиональное образование (или после среднее образование), дополнительные профессиональные образовательные программы, практический опыт
Стаж работы по организации обслуживания пассажиров не менее 2 лет
Высшее профессиональное (техническое) образование
Стаж работы по организации обслуживания пассажиров не менее 1 года
Приложение 3
к Профессиональному стандарту
«Организация сервисного обслуживания
пассажиров железнодорожного транспорта»
Перечень единиц ПС
Таблица 1

4. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Жол жүк кассирінің
еңбек жағдайына, білім және жұмыс тәжірибесіне қойылатын
талаптар
Кәсіп бойынша мүмкін жұмыс орындары (ұйымдар)
Темір жол станциясындағы жол жүк бөлімшелері
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша. Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін, еңбекті қорғау бойынша кіріспе нұсқамалық, жұмыс орнында еңбекті қорғау бойынша алғашқы нұсқамалық, сонымен қатар өтке ұарсы нұсқамалықтан соң
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім алу және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5
Жол жүк кассирі II
Қосымша кәсіптік дайындық-ты техникалық және кәсіптік білім, практикалық тәжірибе
Кемінде 1 жыл
Жол жүк кассирі I
Техникалық және кәсіптік білім (немесе орта білімнен соң), қосымша кәсіптік білім бағдарламалары, практикалық тәжірибе
Кемінде 2 жыл
5-кесте
5. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Поезда жүк және
жолжүкті қабылдап-тапсырушының еңбек жағдайына, білім және
жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсіп бойынша мүмкін жұмыс орындары (ұйымдар)
Темір жол станциялары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін, еңбекті қорғау бойынша кіріспе нұсқамалық, жұмыс орнында еңбекті қорғау бойынша алғашқы нұсқамалық, сонымен қатар өртке қарсы нұсқамалықтан соң
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім алу және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
4
Жалпы орта білім не техникалық және кәсіптік орта білімнің бар болуы кезіндегі практикалық тәжірибе және/не кәсіптік дайындық (бір жылға дейінгі кәсіптік дайындық бағдарламалары бойынша курстар немесе кәсіпорындағы оқулар)
Жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Қосымша кәсіптік дайындықты техникалық және кәсіптік білім
3 деңгейде 2 жыл
6-кесте
6. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Жолаушылар поездының
басшысының еңбек жағдайына, білім және жұмыс тәжірибесіне
қойылатын талаптар
Кәсіп бойынша мүмкін жұмыс орындары (ұйымдар)
Темір жол стациясы
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім алу және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5
Техникалық және кәсіптік білім (немесе орта білімнен соң), қосымша кәсіптік білім бағдарламалары, практикалық тәжірибе
Жолаушыларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру бойынша жұмыс өтілі кемінде 2 жыл
Жоғары кәсіптік (техникалық) білім
Жолаушыларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру бойынша жұмыс өтілі кемінде 1 жыл
«Темір жол көлігі жолаушыларының
сервистік қызмет көрсетуін ұйымдастыру»
кәсіби стандартына
3-қосымша
КС бірліктерінің тізімі
1-кесте

1. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Старший билетный кассир»
Шифр
Наименование трудовой функции
Ф 1
Организация работы билетных кассиров, контроль оформления документов, содержание рабочих мест
Ф 2
Осуществление операции по приему, учету, выдаче и хранению денежных средств и ценных бумаг с обязательным соблюдением требований, обеспечивающих их сохранность
Таблица 2
2. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Билетный кассир»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Оформление и продажа билетов, посадочных талонов, квитанций по оплате багажа и различных услуг
Ф 2
Обслуживание, регулирование, наладка и устранение мелких неисправностей используемого оборудования и приспособлений
Ф 3
Получение, хранение и сдача денежных средств и бланков строгой отчетности в установленном порядке
Таблица 3
3. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Заведующий багажным отделением»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Организация и обеспечение процесса перевозки, сохранности багажа и грузобагажа
Ф 2
Руководство работой багажного отделения
Таблица 4
4. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Багажный кассир»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Проведение расчетов с клиентами за оказание услуг, начисление сборов и штрафных платежей
Ф 2
Выполнение операции по приему, учету и хранению денежных средств и бланков строгого учета, оформление страхования грузов
Таблица 5
5. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Приемосдатчик багажа и грузобагажа в поездах»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Выполнение технических требований и требований охраны труда при погрузке и выгрузке груза и багажа на станциях
Ф 2
Обеспечение правильности размещения и крепления грузов в соответствии с техническими условиями для обеспечения сохранности грузов и безопасности движения
Ф3
Оформление сопроводительных документов
Таблица 6
6. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Начальник пассажирского поезда»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Обеспечение исправного содержания вагонов и оборудования пассажирского поезда
Ф 2
Ведение контроля над правильностью размещения и проезда в поезде пассажиров по проездным документам, а также за провоз багажа
Ф 3
Организация работ по оформлению погранично-таможенных документов для пассажиров
Примечание: Ф – функция.
Приложение 4
к Профессиональному стандарту
«Организация сервисного обслуживания
пассажиров железнодорожного транспорта»
Описание единиц ПС
Таблица 1
1.Вид трудовой деятельности (профессии)
«Старший билетный кассир»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Билетные кассы, терминальные оборудования
Проездные и перевозочные документы, ключи от билетных касс и терминального оборудования

1. «Аға билет кассирі» еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіптік стандарттың бірлігінің) атауы
1 Ф
Билет кассирлері жұмысын ұйымдасытру, құжаттарды рәсімдеуді бақылау, жұмыс орнын күтіп ұстау
2 Ф
Ақшалай қаражатты қабылдау, есепке алу, беру және сақтау бойынша операцияларды қамтамасыз етеді және бағалы қағаздарды міндетті ережені сақтап, сақталуын қамтамасыз ету
2-кесте
2. «Билет кассирі» еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіптік стандарттың бірлігінің) атауы
1 Ф
Билеттерді, отырғызу талондарын, жүкке төлегені бойынша квитанцияларды сату және рәсімдеу және әр түрлі қызметтер
2 Ф
Қолданылатын жабдықтармен құрылғыларды майда ақаулықтарына қызмет көрсету, реттеу, жөндеу және жою
3 Ф
Ақшалай қаражаттарды және қатаң есептілік бланктеін орнатылған тәртіпте қабылдау, сақтау және тапсыру
3-кесте
3. «Жүк бөлімінің меңгерушісі» еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіптік стандарттың бірлігінің) атауы
1 Ф
Жол жүгі мен жүкті тасымалдау, сақтау процестерін ұйымдастыру және қамтамасыз ету
2 Ф
Жүк бөлімі жұмыстарына жетекшілік
4-кесте
4. «Жол жүк кассирі» еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіптік стандарттың бірлігінің) атауы
1 Ф
Жинақтарды есептеу және айыппұл төлемдерін, клиентке қызмет көрсету үшін есептеулерді жүргізу.
2 Ф
Ақшалай қаражат және қатаң есептілік банктерін сақтау, тіркеу және қабылдау бойынша операцияларды орындау, жүктерді сақтандыруға рәсімдеу.
5-кесте
5. «Поезда жүк және жолжүкті қабылдап-тапсырушы» еңбек
қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіптік стандарттың бірлігінің) атауы
1 Ф
Станцияда жүк және жолжүкті арту да және түсіруде еңбекті қорғау талатары және техникалық талаптарды орындау
2 Ф
Жүктердің сақталуын және қозғалысқа қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін техникалық шарттармен сәйкес жүктерді бекіту және дұрыс орналастыру қамтамасыз ету
3 Ф
Жолдама құжаттарды рәсімдеу
6-кесте
6. «Жолаушылар поездының басшысы» еңбек қызметінің (кәсіптің)
түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіптік стандарттың бірлігінің) атауы
1 Ф
Жолаушылар поездында жабдықтарды және вагондарды дұрыс жағдайында ұстауды қамтамасыз ету
2 Ф
Поездта жолаушылардың жол жүруінде жолкіре құжаттары бойынша дұрыс орналастырылғанына бақылау жүргізу, сонымен қатар жол жүктері үшін де
3 Ф
Жолаушылар үшін шекаралық кедендік құжаттарын рәсімдеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Ескертпе: Ф – Функция.
«Темір жол көлігі жолаушыларының
сервистік қызмет көрсетуін ұйымдастыру»
кәсіби стандартына
4-қосымша
КС бірліктерінің сипаттамасы
1-кесте
1. «Аға билет кассирі» еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Билет кассалары, терминалды жабдық
Жолкіре және тасымалдау құжаттары, билет кассасы және терминал жабдығының кілті

З 1-1 Ежедневная проверка выхода на работу и ведение табельного учета билетных кассиров
Навыки принятия решений и создания условий работы билетных кассиров, контроль и коррекция деятельности подчиненных по соблюдению графика работы. Навыки анализа ситуации при ведении табельного учета
Знание о методологии системного анализа и проектирования при организации рабочего процесса, принятия мер по обслуживанию оборудования, способах принятия управленческих решений, о работе с командой. Знание нормативных правовых актов в области железнодорожного транспорта, внутреннего трудового распорядка; охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты; трудового распорядка работы билетных кассиров и операторов на билетно-кассовой аппаратуре (терминалах) системы «Экспресс»; эксплуатации вычислительной техники; основ организации труда, перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом, графика движения поездов; ведения кассовых операций, порядка переоформления документов; порядка оформления приходных и расходных документов; составление кассовой отчетности, о работе билетных касс Общества и квалификационном рейтинге оценки работы билетных кассиров; техники безопасности, производственной санитарии и мер противопожарной безопасности, охраны труда
З 1-2 Распределение билетных кассиров по кассовым кабинам, выдача ключей от билетных касс и терминального оборудования (под роспись)
Навыки самоанализа при организации рабочего процесса, контроль и коррекция деятельности кассиров, навыки управленческого и исполнительского профессионализма
З 1-3 Наблюдение за исправным содержанием оборудования и справочного материала, находящегося в кассах, и за содержанием рабочего места билетного кассира
Принятие решений и создание условий содержания в исправном состоянии оборудования билетных касс, принятие мер к своевременному ремонту. Повышения управленческого и исполнительского профессионализма
З 1-4 Инструктаж билетных кассиров об изменениях в графике движения поездов, дополнениях и изменениях по требованиям перевозок
Контроль и коррекция деятельности билетных кассиров, проведение инструктажа билетным кассирам об изменениях в графике движения поездов и других изменениях по требованиям перевозок, принятие решений и создания условий их реализации
З 1-5 Контроль правильности оформления проездных документов и прием мер по устранению случаев их неправильного оформления
Принятия решений и создания условий реализации переоформления проездных документов, в случаях их неправильного заполнения, повышение управленческого и исполнительского профессионализма

1-1 М Билет кассирлерін күнделікті жұмысқа шыққанда тексеру және табельдік есепке алу
Билет кассирлерінің жұмыс шартын құру және шешім қабылдау дағдысы, жұмыс графигін ұстану бойынша бағынышты әрекетті түзету және қадағалау. Табельдік есепті жүргізгенде жағдайды талдау дағдысы.
Жұмыс процесін ұйымдастыруда жоспарлау және жүйелі талдау әдіснамалары, жабдықтарға қызмет көрсету бойынша шара қабылдау, командамен жұмыс туралы басқарушылық шешімдер қабылдау әдісі туралы білім.; ішкі еңбек тәртібі; еңбекті қорғау, техника қауіпсіздік, өндірістік тазалық және өртке қарсы қорғаныс; еңбек тәртібі және еңбек нормасы, билет кассирлері және билет-кассалық аппаратурасы (терминал) «Экспресс» жүйесі операторлары жұмысына нұсқаулық; есептеу техникасының пайдалану; еңбекті ұйымдастыру негізі туралы білім. Жолаушылар, теміржол көлігі жүк және жолжүк тасымалы, поездар қозғалысы графигі; кассалық операциялар жүргізу бойынша қағида, нұсқаулық, басқарушылық материалдар және басқа нормативтік құжаттар, құжаттарды қайта рәсімдеу ережесі; кіріс және шығыс құжаттарын рәсімдеу; кассалық есептілікті құру тәртібі туралы білім. «Ақша тауарларының және қатаң есептілік бланктарының қозғалысы бойынша есеп және есеп беру жүргізу туралы тәртібі туралы» нұсқаулық.
1-2 М Билет кассирлерін кассалық кабиналар бойынша орналастыру, билет кассаларының және терминалды жабдықтың (қол қою арқылы) кілтін беру
Жұмыс процессін ұйымдастыруда өзі талдау дағдысы, кассирлер әрекетін түзету және қадағалау, басқарушылық және атқарушылық кәсіпқорлықты арттыру.
1-3 М Кассада орналасқан анықтамалық материалдар және жабдықтардың дұрыс күтімін, және билет кассирі жұмыс орнын күтіп ұстауын бақылау
Билет кассаларының жабдықтарын дұрыс түрде күтіп ұстау шарттарын құру және шешім қабылдау, өз уақытында жөндеуге шара қабылдау. Басқарушылық және атқарушылық кәсіпқорлықты арттыру.
1-4 М Тасымалдау ережесіне қосымша және өзгерістері, поездар қозғалысының өзгерісі туралы билет кассирлеріне нұсқаулық өткізу
Поездар қозғалысының графигі өзгеруі және тасымалдау ережесіне басқа да өзгертулер туралы билет кассирлеріне нұсқаулық өткізу, олардың орындалуына шарттар құру және шешімдер қабылдау, билет кассирлер әрекетін түзету және қадағалау.
1-5 М Жолкіре құжаттарын дұрыс рәсімделуін бақылау және дұрыс емес рәсімделу жағдайларын жою бойынша шара қабылдау
Жолкіре құжаттарын дұрыс емес толтырылған жағдайда қайта рәсімдеуді орындауда шарттар құру және шешім қабылдау, басқарушылық және атқарушылық кәсіпқорлықты арттыру.

З 1-6 Регистрация технологических браков и составление актов при сбоях в работе билетно-кассовой аппаратуры
Контроль и коррекция деятельности при составлении соответствующей документации в случаях нахождения технологических браков. Навыки анализа при составлении актов сбоя работы аппаратур
Ф 2
Бланки строгой отчетности, терминальное оборудование
Ключи от билетных касс и терминального оборудования
З 2-1 Систематически проводить ревизии кассовых запасов бланков строгой отчетности, ведение коммерческой отчетности
Навыки ведения коммерческой отчетности, анализ ситуации при проведении ревизии кассовых запасов бланков, повышение управленческого и исполнительского профессионализма
З 2-2 Принятие ключей от билетных касс и терминального оборудования
Контроль и коррекция деятельности билетных кассиров, навыки управленческого и исполнительского профессионализма, создания условий сдачи дежурства подчиненными
Таблица 2
2. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Билетный кассир»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Билетные кассы
Проездные и перевозочные документы, терминальное оборудование
З 1-1 Проверка документов, удостоверяющих личность пассажира и дающие право на въезд в специальные зоны
Навыки самонормирования при проверке документов пассажиров. Конкретизация, оценка результата по окончании проверки
Знание о подходах, принципах и способах перевозки пассажиров и грузов, технологии обработки проездных и перевозочных документов; порядка оформления документов согласно установленным нормам, технологии преобразования порядка пересчета
З 1-2 Оформление и продажа проездных и перевозочных документов через систему АСУ «Экспресс»
Конкретизация, оценка результата оформления и продажи проездных и перевозочных документов
З 1-3 Прием проездных документов от пассажиров в случаях их отказа
от поездки и возврат в установленном порядке уплаченных ими денег
Конкретизация и оценка результата при приеме проездных документов в случае отказа пассажиров от поездки. Навыки самоопределения и самонормирования при перерасчете стоимости проездных документов
З 1-4 Информирование пассажиров при продаже проездного документа: о дате и времени отправления и
Навыки самонормирования при предоставлении информации пассажирам, оценка результата деятельности
Ф 2
Оборудование билетной кассы
Терминалы, компосты

1-6 М Технологиялық ақауларды тіркеу және билет-кассасы аппаратурасында жұмыстың жаңылуында акт құру
Технологиялық ақаулар табылған жағдайында сәйкес құжаттарды құру әрекетінде түзету және қадағалау. Аппаратура жұмысы жаңылу актін құруда талдау дағдысы.
2 Ф
Қатаң есептілік бланкасы, терминалды жабдық
Билет кассасы және терминал жабдығының кілті
2-1 М Қатаң есептілік бланкының кассалық қорына жүйелі түрде тексерістер өткізу және коммерциялы есептілікті жүргізу
Коммерциялы есептілікті жүргізу, қатаң есептілік бланкының кассалық қорына жүйелі түрде тексерістер өткізуде талдау дағдысы, басқарушылық және атқарушылық кәсіпқорлықты арттыру.
2-2 М Билет кассасы және терминал жабдықтарының кілттерін қабылдау
Билет кассирлерінің әрекетін түзету және бақылау, басқарушылық және атқарушылық кәсіпқорлықты арттыру. Қол астындағы жұмысшыға кезекшілікті тапсыру шартын құру
2-кесте
2. «Билет кассирі» еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Билет кассалары
Жолкіре және тасымалдау құжаттары, терминал жабдығы
1-1 М Жолаушының жеке куәлігі және арнайы зоналарға шығуына рұқсат беретін құқығы құжаттарын тексеру
Жолаушылар құжаттарын тексеруде өзі нормалау дағдысы. Тексеру соңы бойынша нәтижені бағалау, нақтылау
Жүктермен жолаушыларды тасымалдау, жолкіре және тасымалдау құжаттарын өндіру технологиясы; келісілген орнатылған норма бойынша құжаттарды толтыру тәртібі, көліктің бір түрінен басқа түріне өзгерту технологиясы тәртібінде жолкіре құнын қайта есептеу әдісі, принципі және ыңғайы туралы білім. Жолкіре құжаттарын формасы; этика және психологиялық көңіл бөлу туралы клиенттермен өзара әрекеті. Экономика, нормалау негізі білімі; терминалдарды техникалық пайдалу, еңбекті ынталандыру және мотивациялау әдісі. Кассалық және банкілік операцияларды жүргізу
1-2 М БАЖ «Экспресс» жүйесі арқылы жолкіре және тасымал құжаттарын сату және рәсімдеу.
Жолкіре және тасымал құжаттарын сату және рәсімдеу нәтижесін бағалау, нақтылау
1-3 М Жол жүруден бас тартқан жолаушылардың жолкіре құжаттарын және берілген тәртіпте олардың ақшаларын қабылдау
Жолаушылардың жол жүруден бас тартқан жағдайда жолкіре құжаттарын қабылдау нәтижесін бағалау, нақтылау. Жолкіре құжаттарының құнын қайта есептеуде өзік нормалау және анықтау дағдысы
1-4 М Жолаушыларға жолкіре билеттерін сатуда келсідегідей ақпараттарды беру: жөнелтілу және келу уақыты және датасы, поезд номері, вокзалдағы станциясы
Жолаушыларға ақпараттар ұсынылғанда өзі нормалау, әрекет нәтижесін бағалау дағдысы
2 Ф
Билет кассасының жабдығы
Терминалдар, компост

З 2-1 Обеспечение исправного содержания оборудования билетной кассы и принятие мер для проведения своевременного ремонта оборудования
Конкретизация и оценка результата проверки состояния средств связи и рабочего инвентаря. Навыки самоопределения и самонормирования при работе с терминальным оборудованием
Ф 3
Билетные кассы
Бланки строгой отчетности, кассовые отчеты, денежные средства
З 3-1 Заказ и получение бланков строгой отчетности
Навыки самоопределения и самонормирования при ведении бланков строгой отчетности
З 3-2 Составление в соответствии с установленной периодичностью кассовых отчетов и отчетов по продаже билетов и движению бланков строгой отчетности
Конкретизация и оценка результата при составлении кассовых отчетов и отчетов по продаже билетов. Навыки самоопределения движения бланков строгой отчетности, деятельности
З 3-3 Сдача денежных средств в установленном порядке, и обеспечение хранения денежных средств, бланков строгой отчетности, других документов и материальных ценностей
Конкретизация и оценка результата при обеспечении сохранности денежных средств, документов и других материальных ценностей
Таблица 3
3. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Заведующий багажным отделением»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Парк багажных вагонов, багажное отделение
Нормативные документы, санитарно-технические нормы
З 1-1 Организация и обслуживание парка багажных вагонов в соответствии с санитарно-техническими нормами Республики Казахстан
Навыки принятия решений и создания условий их реализации, анализа ситуации по содержанию эксплуатируемого парка багажных вагонов в соответствии санитарно-техническим нормам
Знание обеспечения работы багажного отделения, производственной деятельности багажного отделения, порядка оформления, ведения и хранения документации, методов и порядка составления установленной отчетности, основ экономики, организации производственного процесса и его управления, охраны труда. Знания о способах принятия управленческих решений при работе с работниками багажного отделения, а также принципы и методы их мотивации
З 1-2 Осуществление деятельности по разработке и реализации услуг по перевозке багажа и грузобагажа
Самоанализ, принятие решений и создание условий реализации услуг перевозок груза и грузобагажа
Ф 2
Кладовые, багажные кассы, конторы приемосдатчиков багажа
Весовые приборы, оборудование, механизмы инвентаря и помещений
З 2.1 Контроль работы приемосдатчиков в поездах, приемосдатчиков багажных отделений, багажных кассиров
Навыки принятия решений и создания условий работы приемосдатчиков в поездах, приемосдатчиков багажных отделений, багажных кассиров. Контроль и коррекция деятельности работников, навыки управленческого и исполнительского профессионализма

2-1 М Билет кассасын жабдықтарын дұрыс күтіп ұстауын және жабдықтарды өз уақытында жөндеу өткізу үшін шара қабылдаумен қамтамасыз ету
Байланыс жабдығы және жұмыс инвентарын жағдайын нәтижесін бағалай және нақтылау. Терминал жабдықтарымен жұмыс істегенде өзі нормалау және өзі анықтау дағдысы
3 Ф
Билет кассалары
Қатаң тапсырыс беру бланктері, кассалық есеп, ақшалай қаржы
3-1 М Қатаң есептілік бланктерін алу және тапсырыс беру
Қатаң есептілік бланкасын толтырғанда өзіндік анықтау және өзіндік нормалау дағдысы
3-2 М Кассалық есеп және билеттер және қатаң есептілік бланкасын сату бойынша есеп берілген сәйкесінше мерзімде құру
Билеттерді сату бойынша есеп және кассалық есептерді құруды нақтылау, нәтижесін бағалау. Қатаң есептілік бланкасын қозғалысын өзіндік анықтау дағдысы.
3-3 М Берілген тәртіпте ақшалай қаражаттарды қайтару және ақшалай қаражаттарды, қатаң есептілік бланктерін, басқада құжаттармен бағалы материалдар сақтауды қамтамасыз ету
Ақшалай қаражаттар, құжаттар және басқа құнды материалдардың сақталуын қамтамасыз ету бойынша әрекеттерді қадағалау және түзету. Ақшалай қаражаттарды қайтарғанда өзі талдау дағдысы.
3-кесте
3. «Жүк бөлімінің меңгеруші» еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифрі
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Билет кассалары, терминалды жабдық
Жолкіре және тасымалдау құжаттары, билет кассасы және терминал жабдығының кілті
1-1 М Билет кассирлерін күнделікті жұмысқа шыққанда тексеру және табельдік есепке алу
Санитарлық-техникалық нормаларға сәйкес жол жүк вагондарын паркін пайдалануда күтіп ұстау бойынша жағдайды талдау, олардың орындалуына жағдай жасау және шешімдер қабылдау дағдысы
Жол жүк бөлімінің реттемелеуші өндірістік әрекеттері, құжаттарды сақтау, толтыру және рәсімдеу тәртібі, орнатылған есеп берулерді құру тәртібі және әдісі, экономика негіздері, өндірістік процесстерді ұйымдастыруды білу. Жол жүк бөлімінің жұмысшыларымен жұмыс жасауда басқарушылық шешімдерді қабылдау әдісі, сонымен қатар оларды мотивациялау принципі және методы туралы білім
1-2 М Билет кассирлерін кассалық кабиналар бойынша орналастыру, билет кассаларының және терминалды жабдықтың (қол қою арқылы) кілтін беру
Жүк және жол жүктерді тасымалдауға қызмет көрсету орындалуына жағдай жасау, шешім қабылдау және өзі талдау
2 Ф
Қатаң есептілік бланкасы, терминалды жабдық
Билет кассасы және терминал жабдығының кілті
2-1 М Қатаң есептілік бланкасының кассалық қорына жүйелі түрде тексерістер өткізу және коммерциялы есептілікті жүргізу
Жол жүк кассирлері, жол жүк бөлімінің қабылдап тапсырушысы, поездарда қабылдап тапсырушы жұмыстарына жағдай жасау және шешімдер қабылдау дағдысы. Жұмысшылардың әрекеттерін тексеру және түзету, кәсіптік басқарушылық және атқарушылық дағдысы

З 2-2 Обеспечение работы багажных касс, сохранности денежных средств и бланков строго учета
Навыки анализа самоанализа выполненных работ багажных касс, принятие решений и анализ ситуации при обеспечении сохранности денежных средств и бланков строго учета
З 2-3 Ответственность за эксплуатацию технических средств, оборудования
Принятие решений и создание условий при эксплуатации технических средств, оборудования, инвентаря, принятие мер к своевременному ремонту. Повышение управленческого и исполнительского профессионализма
Таблица 4
4. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Багажный кассир»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Груз и багаж
Документы по приему, погрузке, выдаче груза и багажа, накопительная ведомость, кассовая книга, счетно-вычислительные машины
З 1-1 Оформление и проверка документов по приему, погрузке, выдаче грузов и багажа
Конкретизация и оценка результата при оформлении документации операций транспортировки груза и багажа
Знание о подходах, принципах и способах ведения форм грузовой и финансовой документации; форм перевозочной документации, перевозке грузов; перевозке груза и багажа
З 1-2 Ведение учета погрузки, ведение расчетов с клиентами за перевозку грузов, багажа и оказанные услуги (погрузочно-разгрузочные работы, хранение и т. д.)
Навыки самонормирования при ведении расчетов за перевозку груза, хранение багажа, груза. Конкретизация заданий постановка задач, оценка результата при учете погрузки
З 1-3 Ведение кассовой книги и составление отчетности, ведение накопительной ведомости. Произведение перерасчета за невыполненные перевозки
Навыки самонормирования при ведении кассовой книги, накопительной ведомости, перерасчета за невыполненные перевозки, оценка результата при составлении отчетности.
Ф 2
Груз, денежные средства накладные, заявки, бланки.
Счетно-вычислительные машины автоматизированная система АСУ Экспресс-2
З 2-1 Выполнение операций по приему, учету и хранению денежных средств и бланков строгого учета с обязательным соблюдением требований, обеспечивающих их сохранность. Выполнение операций по страхованию грузов
Конкретизация заданий постановка задач, оценка результата в проведении операций по приему и хранению денежных средств и бланков строго учета.
Навыки самонормирования при соблюдении требований, обеспечивающих сохранность, страхование грузов, навыки управленческого и исполнительского профессионализма
З 2-2 Принятие заявок и накладных в установленном порядке, с соблюдением требований, обеспечивающих их сохранность по переадресовке грузов и контроль исполнения
Навыки самонормирования при обеспечении сохранности переадресованных грузов, при принятии заявок и накладных, переадресовке груза
Таблица 5

2-2 М Билет кассасы және терминал жабдықтарының кілттерін қабылдау
Ақшалай қаражаттарды және қатаң есептілік бланкаларын сақтауды қамтамасыз етуде, жағдайды талдау және шешім қабылдау, жол жүк кассирлері орындайтын жұмыстарды өзі талдау дағдысы
4-кесте
4. «Жол жүк кассирі» еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Жүк және жол жүк
Жүк және жол жүкті қабылдау, арту және беру бойынша құжаттар, жинақтаушы тізімдеме, кассалық кітап, есептеу машинасы
1-1 М Жүк және жол жүктерді қабылдау, арту және беру бойынша құжаттарды тексеру және рәсімдеу
Жүк және жол жүкті тасымалдау операцияларының құжаттарын рәсімдеуде нәтижені бағалау және нақтылау
Жүк және қаржылық құжаттар, тасымалдау құжаттары формасын жүргізу, ыңғайы, принципі және әдісі туралы білім; жүк тасымалдау ережесі; жүк және жол жүкті тасымалдау бойынша нұсқаулық, тәртіп және басқа нормативтік құжаттар туралы білім
1-2 М Клиенттермен жүк және жол жүкті тасымалдағаны және қызмет көрсеткені (арту-түсіру жұмыстары, сақтау және тағы басқа) үшін есептесуді жүргізу, артуды есепке алуды жүргізу
Жүк, жол жүкті сақтау, жүкті тасымалдау үшін есептесуді жүргізуде өзі нормалау дағдысы. Артуды тіркеуде нәтижені бағалау, берілген есепті орнатуды нақтылау
1-3 М Кассалық кітапты жүргізу және есептілікті құру, жинақтаушы тізімдемені жүргізу. Тасымалдау орындалмаған жағдай үшін қайта есептесуді өткізу
Кассалық кітап, жинақтаушы тізімдеме жүргізу, тасымалдаулар орындалмағаны үшін қай есептеуді бақылау және түзету, есеп беру жұмыстарын өзіндік нормалау дағдысы
Жүк және жол жүктерді тасымалдау бойынша тәртіп, нұсқаулық және басқа да нормативтік құжаттар, жүк және қаржы құжаттарын формасы туралы білім; қатаң есептілік құжаттарын сақтау және кассалық есептілікті құру тәртібі, еңбекті қорғау, техника қауіпсіздік, өндірістік санитарлы және өрт қауіпсіздігі туралы білім. Тасымалдау құжаттары формасын білу; жол жүк бөлімшесінің жұмыс технологиясы; ДК айналысу туралы білім. Кәсіптік жағдайларды жоспарлау және жүйелік талдау әдіснамасы туралы білім
2 Ф
Жүк, ақшалай қаражат, жүкқұжат, арыз, бланка
ДК, шот-есептеу мащинасы, автоматтандырылған БАЖ Экспресс-2 жүйесі
2-1 М Міндетті ережелерді сақтай отырып, ақшалай қаражат және қатаң есептілік бланктерін қабылау, тіркеу және сақтау бойынша операциялар орындау, олардың сақталуын қамтамасыз ету. Жүктерді сақтандыру бойынша операциялар орындау
Ақшалай қаражат және қатаң есептілік бланкасын қабылдау және сақтау бойынша операцияларды өткізу тапсырмаларын нақтылау, мәселелер қою, нәтижені бағалау. Ережені ұстануда, жүктердің сақталуын, сақтандыруды қамтамасыз ететін қадағалауды өзіндік нормалау дағдысы және кәсіптілік атқарушылық және басқарушылық дағдысы
Жүк және жол жүктерді тасымалдау бойынша тәртіп, нұсқаулық және басқа да нормативтік құжаттар, жүк және қаржы құжаттарын формасы туралы білім; қатаң есептілік құжаттарын сақтау және кассалық есептілікті құру тәртібі, еңбекті қорғау, техника қауіпсіздік, өндірістік санитарлы және өрт қауіпсіздігі туралы білім. Тасымалдау құжаттары формасын білу; жол жүк бөлімшесінің жұмыс технологиясы; ДК айналысу туралы білім. Кәсіптік жағдайларды жоспарлау және жүйелік талдау әдіснамасы туралы білім
2-2 М Жүктерді қайта адресстеу және орындалуын қадағалау бойынша олардың сақталуын қамтамасыз ететін, орнатылған тәртіпте жүкқұжат және арыздар қабылдау
Жүктерді қайта адресске жіберуде сақталуын қамтамасыз етуде, жүктерді қайта адресседе жолқұжат және арыздарды қабылдау жұмыстарын өзіндік нормалау дағдысы
5-кесте

5. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Приемосдатчика багажа и грузобагажа в поездах»
3-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Груз, багаж
Рациональные схемы загрузки, сопроводительные документы, графики движения поездов
З 1-1 Прием, погрузка, подгруппировка багажа в пути следования поезда
Самостоятельное определение способа выполнения приема, погрузки, подгруппировки багажа в пути следования поездов
Знание о технологиях перевозки грузов и багажа; рациональных схемах загрузки вагонов; порядке учета грузов и багажа и оформлению сопроводительных документов. Знания об устройствах багажного вагона и порядке обслуживания систем и установок в нем грузобагажа. Знания о графиках движения поездов и времени стоянки на станциях в пути следования в пределах обслуживаемого участка, охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты. Самостоятельное выполнение задач при погрузочно-разгрузочных работах
З 1-2 Выгрузка и сдача грузов и багажа на станциях
Навыки самоорганизации при сдаче и выгрузке груза и багажа на станциях
З 1-3 Учет принятых в перевозке и выданных в пути следования грузов и багажа
Навыки самоорганизации и самоопределения при учете принятых и выданных грузов и багажа
Ф 2
Груз, багаж
Графики движения поездов, план формирования перевозки грузобагажа
З 2-1 Обеспечение погрузочно-разгрузочных работ во время стоянки поезда на станциях
Выбор способов работы на основании инструкций при обеспечении погрузочно-разгрузочных работ во время стоянки поезда
Таблица 6
6. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Приемосдатчика багажа и грузобагажа в поездах» 4-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 2
Груз, багаж
Графики движения поездов, план формирования перевозки грузобагажа
З 2-2 Наблюдение за техническим состоянием вагона в пути следования
Конкретизация заданий, постановка задач и оценка результата по соблюдению технического состояния вагона в пути следования
Знание о подходах, принципах и способах перевозки грузов и багажа; порядка учета грузов и багажа и оформления сопроводительных документов. Знания о подходах, принципах и способах постановки и решения профессиональных задач рациональных схем загрузки вагонов; устройств багажного вагона и порядка обслуживания систем и установок в нем; схем железных дорог, плана формирования перевозок грузобагажа. Знания об этике и психологии отношений, основ экономки, основ нормирования, графика движения поездов и времени стоянки на станциях в пути следования; охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты

5. СБШ 3-деңгейіндегі «Поезда жүк және жолжүкті
қабылдап-тапсырушы» еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Жүк, жолжүк
Оңтайлы жүктеу сызбасы, жолдама құжаттар, поездардың қозғалыс кестесі
1-1 М Поезд жол жүрісінде жолжүкті қабылдау, арту, орналастыру
Поездардың жол жүрісінде жолжүктерді қабылдау, тиеу, орналастыруды орындау әдісін өзі анықтау
Поездардың жол жүрісінде жолжүктерді қабылдау, тиеу, орналастыруды орындау әдісін өзі анықтау
1-2 М Станцияда жүк және жолжүкті түсіру және тапсыру
Станцияда жүк және жолжүкті тапсыру және түсіруде өзі ұйымдастыру дағдысы
Станцияда жүк және жолжүкті тапсыру және түсіруде өзі ұйымдастыру дағдысы
1-3 М Тасымалдауда қабылданған және берілген жүк және жолжүкті тіркеу
Жүктер және жолжүктерді қабылдау және беруін тіркеуде өзі анықтау және өзі ұйымдасытру дағдысы
Жүктер және жолжүктерді қабылдау және беруін тіркеуде өзі анықтау және өзі ұйымдасытру дағдысы
2 Ф
Жүк, жолжүк
Поездардың қозғалыс кестесі, жолжүктерді тасымалдауын құрастыру жоспары
2-1 М Станцияда поезд тұрағы уақытында тиеу-түсіру жұмыстары
Станцияда поезд тұрағы уақытында тиеу-түсіруді қамтамасыз етуде нұсқаулық негізінде жұмыстар әдісін таңдау
Станцияда поезд тұрағы уақытында тиеу-түсіруді қамтамасыз етуде нұсқаулық негізінде жұмыстар әдісін таңдау
6-кесте
6. СБШ 4-деңгейіндегі «Поезда жүк және жолжүкті
қабылдап-тапсырушы»  еңбек қызметі (кәсіп) түрлері
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
2 Ф
Жүк, жолжүк
Поездардың қозғалыс кестесі, жолжүктерді тасымалдауын құрастыру жоспары
2-2 М Жол жүрісінде вагондар-дың техникалық жағдайын бақылау
Вагондардың жол жүрісінде техникалық жағдайын сақтану бойынша тапсырманы нақтылау, тапсырманы орнату және нәтижені бағалау
Жүк және жолжүктерді тасымалдау; жүк және жолжүкті тіркеу және жолдама құжаттарын рәсімдеу тәртібі ыңғайы, принципі және әдісі туралы білім. Ішкі және халықаралық қатынастағы поездарда жүк және багажды тасымалдауды есепке алу және құжаттарды ресімдеу тәртібі, багаж вагонының құрылымы және қызмет көрсетілетін жүйе тәртібі ыңғайы, принципі және әдісі туралы білім. теміржол тәсімдері, поезд қозғалысы кестелері және станцияларда тұру уақыты – қызмет көрсетілетін учаске шегінде, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы шаралар норма негізінде, экономика негізінде, этика және психоогиялық қатынастар туралы білім

З 2-3 Обеспечение рационального размещения грузов и багажа в вагоне в соответствии с сетевым планом формирования, сопровождение и обеспечение сохранности грузов и багажа в пути следования
Оценка результата рационального размещения грузов и багажа в вагоне, навыки самонормирования по обеспечению сохранности груза и багажа в пути следования
Ф 3
Груз, багаж
Сопроводительные документы.
З 3-1 Оформление сопроводительных документов при приеме грузов и багажа к перевозке
Навыки самоопределения, самонормирования и оценка результата при оформлении сопроводительных документов при приеме грузов и багажа к перевозке
Таблица 7
7. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Начальник пассажирского поезда»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Вагоны пассажирского поезда
Средства пожаротушения, средства для оказания медицинской помощи, постельное белье, чай, продукты для торговли, съемный инвентарь и оборудование, необходимые для обслуживания пассажиров в пути следования, инструктаж по технике безопасности, производственной санитарии и противопожарной защите
З 1-1 Обеспечение технического надзора и исправного содержания вагонов пассажирского поезда, и их оборудования, безаварийную и надежную его работу, гарантирующую безопасность движения пассажирского поезда в пути следования
Навыки анализа и принятия решений при обеспечении технического надзора и исправного содержания вагонов. Навыки контроля и коррекции деятельности поездной бригады
Знание о методологии системного анализа и проектирования при оказании услуг перевозки, обслуживании пассажиров, способах принятия управленческих решений при работе с поездной бригадой и пассажирами. Знания об устройстве и эксплуатации пассажирских вагонов и их оборудования; обслуживания пассажирских поездов; Знания движения поездов и маневровой работы, сигнализации; материалов, связанных с обслуживанием пассажиров. Знания о способах принятия управленческих решений при работе с поездной бригадой в нестандартных ситуациях, соответствующим порядком оповещения; организации связи начальника поезда с машинистом локомотива и эксплуатации поездной радиосвязи. Знания о перевозке пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом Республики Казахстан
З 1-2 Организация приемки вагонов
Навыки анализа, контроль и коррекция при приемке вагонов. Навыки контроля и коррекции деятельности поездной бригады
З 1-3 Проверка качества произведенного ремонта и экипировки вагонов, включенных в состав пассажирского поезда, соответствие сформированного состава установленной схеме, исправности отопительной системы и электрооборудования, снабжение вагонов топливом и водой, наличие средств пожаротушения и оказания медицинской помощи, обеспеченность постельным бельем, чаем, продуктами для торговли, периодической печатью, съемным инвентарем и оборудованием, необходимым для обслуживания пассажиров в пути следования
Контроль и коррекция при проверке качества готовности пассажирского поезда к отправке в рейс

2-3 М Желілік жоспарды құрумен сәйкес вагондарда жүк және жолжүкті оңтайлы орналастыру, жол жүрісінде жүк және жолжүктің сақталуын қамтамасыз ету
Жүктерді және жолжүктерді вагонға орнықты орналастыру нәтижесін бағалау, жүк және жолжүктердің жол жүрісінде сақталуын қамтамасыз ету бойынша өзі нормалау дағдысы
Ф 3
Жүк, жолжүк
Жолдама құжаттар
3-1 М Жүк және жолжүкті тасымалдауға қабылдауда жолдама құжаттарын рәсімдеу.
Жүк және жожүктерді тасымалдауға қабылдауда жолдама құжаттарын рәсімдеуде өзі анқтау, өзі нормалау және нәтижені бағалау дағдысы
7-кесте
7. «Жолаушылар поездының басшысы» еңбек қызметінің (кәсіптің)
түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Жолаушылар поезды вагондары
Өрт сөндіруші құрал, медициналық көмек көрсету үшін құрал, төсек-орын тысы, шәй, сату үшін азық-түлік, шешілмелі инвентарь және вагондардың жол жүрісінде жолаушыларға қызмет көрсету үшін қажетті жабдықтар, техникалық қауіпсіздік, өндірістік тазалық және өртке қарсы қорғаныс бойынша нұсқаулық
1-1 М Жолаушылар поезды вагондарын дұрыс күтіп ұстау және техникалық бақылау және оның жабдықтарын жолаушылар поездінің жол жүрісінде қозғалыс қауіпсіздігін кепілдейтін, және оның апатсыз жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Вагондарын дұрыс күтіп ұстау және техникалық бақылаумен қамтамасыз етуде талдау және шешім қабылдау дағдысы. Поезд бригадасының әрекетін бақылау және түзету дағдысы
Тасымалдауда қызмет көрсету, жолаушыларға қызмет көрсетуде жүйелік талдау және жобалау әдіснамасы, поезд бригадалары және жолаушылармен жұмыс істегенде басқарушылық шешімдерді қабылдау әдісі туралы білім. Жолаушылар поездының қызмет көрсету нормативтерін; жолаушылар вагонын пайдалануда құрылғылары және жабдықтары туралы білім. Поездар қозғалысы және маневрлік жұмыстар бойынша, сигнализация бойынша; Жолаушыларға қызмет көрсетумен байланысты қаулы, жарғы, бұйрық және басқа да нормативті-әдіснамалық материалдар туралы білім. Стандартты емес жағдайларда поезд бригадаларының әрекетіне сәйкес хабарландыру тәртібі бойынша басқарушылық, шешімдер қабылдау әдісі туралы білім
1-2 М Вагондарды қабылдауды ұйымдастыру
Вагондарды қабылдауда талдау, бақылау және түзету дағдысы. Поезд бригадасының әрекетін бақылау және түзету дағдысы
1-3 М Вагондарды, сонымен қатар жолаушылар поезды құрамын орнатылған сызбада құрастырылған құрамға сәйкес жабдықтау және жөндеу өткізгеннен соң сапасын тексеру, поездың жол жүрісінде жолаушыларға қызмет көрсету үшін қажетті шешілмелі инвентарьмен және жабдықтарының, электр жабдығы және жылыту жүйесінің дұрыстығын, вагондарды отынмен және сумен қамдау, өрт сөндіру және медициналық көмек көрсету құралдары бар екендігін, төсек-орын тысымен, шәймен, сатылатын азық-түлікпен, маусымдық мөрмен қамтамасыз етілгенін тексеру
Жолаушылар поездін сапарға жіберуде дайындық сапасын тексеруде бақылау және түзету

З 1-4 Обеспечение своевременной и качественной подготовки состава в пункте оборота. Осуществление контроля над работой поездной бригады, соблюдением ею трудовой дисциплины и выполнением должностных обязанностей. Проведение инструктажа по технике безопасности, производственной санитарии и противопожарной защите. Обеспечение стабильной работы поездного радио пункта
Навыки создания условий проезда инвалидам, больным, престарелым и пассажирам с детьми. Навыки контроля и коррекции деятельности поездной бригады
Ф 2
Пассажирский вагон, ручная кладь и ручной багаж
Требования по перевозке пассажиров, багажа и грузобагажа, нормативно-методические материалы, связанные с обслуживанием пассажиров
З 2-1 Организация своевременной посадки и высадки пассажиров. Контроль правильности размещения и проезда в поезде пассажиров по проездным документам, а также провоз пассажирами ручной клади и ручного багажа
Анализ ситуации, принятие решений при обеспечении общественного порядка в вагоне и принятие мер к нарушителям
З 2-2 Оказание содействия в создании лучших условий проезда инвалидам, больным, престарелым и пассажирам с детьми
Навыки анализа аварийных ситуаций, контроль и коррекция мер по их разрешению оценка результата бригадной работы
З 2-3 Обеспечение общественного порядка в вагонах, принятие соответствующих мер к его нарушителям
Навыки анализа и принятия решений при ведении документов по погранично-таможенному оформлению пассажиров
З 2-4 В аварийных ситуациях организация работ по ликвидации последствий и оказанию помощи пострадавшим
Навыки контроля и коррекции деятельности поездной бригады при подготовке состава в пункте оборота. Принятие решений по обеспечению стабильной работы поездного радиопункта
Ф 3
Нормативные документы
Устав организации, постановления, распоряжения, указания
З 3-1 Осуществление операции по погранично-таможенному оформлению документов пассажиров
Навыки анализа ситуаций принятия решений и создания условий организации посадки, высадки, размещения пассажиров в поезде
З 3-2 Контроль соблюдения пассажирами норм при следовании поезда в пограничном районе
Навыки принятия решений и создания условий реализации в соблюдении пассажирами требований при следовании поезда в пограничном районе
Примечание: З – задача;
АСУ - автоматизированная система управления.
Приложение 5
к Профессиональному стандарту
«Организация сервисного обслуживания
пассажиров железнодорожного транспорта»
Лист согласования
Название организации
Дата согласования
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Настоящий ПС зарегистрирован ________________________________________
Внесен в Реестр профессиональных стандартов рег. № __________________
Письмо (протокол) № ___________ Дата ________________________________

1-4 М Айналу пунктында құрамның сапалы және өз уақытында дайындығын қамтамасыз ету. Лауазымдық міндеттерін орындау және еңбек шартын сақтап, поезд бригадасымен жұмыс істегенде бақылауды жүзеге асыру. Техникалық қауіпсіздік, өндірістік тазалық және өртке қарсы қорғаныс бойынша нұсқаулықтар өткізу. Поезд радиопунктінің бірқалыпты жұмысын қамтамасыз ету
Мүгедектерге, ауруларға, қарт кісілерге және балалы жолаушыларға жолда жақсы жағдай жасау дағдысы. Поезд бригадасының әрекетін бақылау және түзету дағдысы
2 Ф
Жолаушылар вагоны, қол жүк және қол жолжүк
Жолаушыларды, жүкті және жолжүкті тасымалдау ережесі, жолаушыларға қызмет көрсетумен байланысты нормативті-әдіснама материалдары
2-1 М Жолаушыларды өз уақытында отырғызылуын және түсірілуін қамтамасыз ету. Жолаушыларды жолкіре құжаттары бойынша поезда дұрыс орналасқандықтарын бақылау, сонымен қатар жолаушылардың қол қалауы және қол жолжүктерін тасымалдауда
Вагондарда қоғамдық тәртіппен қамтамасыз ету, оны бұзғандарға шара қолдану жағдайында талдау
2-2 М Мүгедектерге, ауруларға, қарт кісілерге және балалы жолаушыларға жолда жақсы жағдай жасауда көмек бер
Апатта жағдайды талдау, оларды жұмысшылар бригадасын нәтижесін бағалауына рұқсат беру бойынша бақылау және түзету
2-3 М Вагондарда қоғамдық тәртіппен қамтамасыз ету, оны бұзғандарға шара қолдану
Жолаушылардаң шекаралы-кедендік құжаттарын рәсімдеуді жүргізуде шешімді талдау және қабылдау дағдысы
2-4 М Апатты жағдайда ұйымдастыру жұмыстары бойынша жәбір көргендерді ажырату және алғашқы көмек көрсету
Айналу пунктында құрамды дайындауда поезд бригадаларының әрекетін бақылау және түзет дағдысы. Поезд радиопунктінің бірқалыпты жұмысын қамтамасыз ету бойынша шешімдер қабылдау
3 Ф
Нормативті құжаттар
Ұйымдастыру жарғысы, қаулы, бұйрық, ереже
3-1 М Жолаушылардаң шекаралы-кедендік құжаттарын рәсімдеу бойынша операцияларды жүзеге асыру
Поезда жолаушылардың отырғызылуын және түсірілуін ұйымдастыруда жағдайды талдау, шешім қабылдау және жағдай жасау дағдысы
3-2 М Шекаралық ауданда поездар жүрісінде жолаушылардың ережелерді ұстануын бақылау
Шекаралық ауданда поездар жүрісінде жолаушылардың ережелерді ұстануында шешім қабылдау және жағдай жасау дағдысы
Ескертпе: М – мақсат;
АБЖ – автоматтандырылғын басқару жүйесі.
«Темір жол көлігі жолаушыларының
сервистік қызмет көрсетуін ұйымдастыру»
кәсіби стандартына
5-қосымша
Келісу парағы
Ұйым атауы
Келісу күні
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Осы КС _______________________________ тіркелді.
Кәсіптік стандарттардың реестріне № _______________________ тіркелді.
Хат (хаттама) № ___________ Күні __________________