Об утверждении Отраслевой рамки квалификаций органов внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 ноября 2013 года № 659. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 20 декабря 2013 года № 9005. Утратил силу приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 мая 2015 года № 464
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 20.05.2015 № 464.
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-4 Трудового кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Отраслевую рамку квалификаций органов внутренних дел Республики Казахстан.
2. Департаменту кадровой работы (Абдигалиев А.У.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее опубликование в официальных средствах массовой информации в установленном законодательством порядке;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя министра внутренних дел генерал-майора полиции Демеуова М.Г. и Департамент кадровой работы (Абдигалиев А.У.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции                  К. Касымов
Утверждена
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 19 ноября 2013 года № 659
Отраслевая рамка квалификаций органов внутренних дел
Республики Казахстан
1. Паспорт отраслевой рамки квалификаций
Отрасль: обеспечение общественного правопорядка и общественной безопасности.
Области профессиональной деятельности отрасли:
1) деятельность по профилактике правонарушений;
2) деятельность по охране общественного порядка, обеспечению общественной безопасности;
3) деятельность по анализу и квалификаций правонарушений;
4) деятельность по исполнению наказаний, социальной адаптации и реабилитации.
2. Общие положения
1. Отраслевая рамка квалификаций (далее – ОРК) предназначена для различных групп пользователей - субъектов Министерства внутренних дел (далее – МВД), организаций образования, общественных организаций, граждан, и позволяет:
1) формировать общую стратегию развития системы подготовки, переподготовки и повышения квалификаций специалистов, обеспечивающих соблюдение общественного правопорядка и безопасность граждан;
2) описывать требования к профессиональному уровню работников различных квалификаций, условиям, предметам и средствам труда при разработке профессиональных стандартов, стандартов оценки квалификаций и образовательных стандартов.

Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының салалық біліктілік шеңберін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2013 жылғы 19 қарашадағы № 659 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 20 желтоқсанда № 9005 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 20 мамырдағы № 464 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 20.05.2015 № 464 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 138-4-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының салалық біліктілік шеңбері бекітілсін.
2. Кадр жұмысы департаменті (Ә.Ү. Әбдіғалиев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның кейін заңнамада белгіленген тәртіппен ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары полиция генерал-майоры М.Ғ. Демеуовке және Кадр жұмысы департаментіне (Ә.Ү. Әбдіғалиев) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты                      Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2013 жылғы 19 қарашадағы
№ 659 бұйрығымен
бекітілді
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының
Салалық біліктілік шеңбері
1. Салалық біліктілік шеңберінің паспорты
Саласы: қоғамдық құқықтық тәртіпті және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
Саланың кәсіби қызметінің салалары:
1) Құқық бұзушылықтардың алдын алу жөніндегі қызмет;
2) Қоғамдық тәртіпті сақтау және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызмет;
3) Құқық бұзушылықтарды талдау және жіктеу жөніндегі қызмет;
4) Жазаларды орындау, әлеуметтік бейімдеу және оңалту жөніндегі қызмет.
2. Жалпы ережелер
1. Салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі – СБШ) әртүрлі пайдаланушылар тобына – Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі – ІІМ) субъектілері, білім беру ұйымдары, қоғамдық ұйымдар, азаматтар үшін арналған және:
1) қоғамдық құқықтық тәртіпті сақтауды және азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мамандарды даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру жүйесін дамытудың жалпы стратегиясын қалыптастыруға;
2) кәсіптік стандарттарды, біліктілікті бағалау стандарттары мен білім беру стандарттарын әзірлеу кезінде әртүрлі біліктілікті жұмыскерлердің кәсіби деңгейлеріне еңбек жағдайларына, мәндеріне және құралдарына талаптар сипаттауға мүмкіндік береді;

2. Цель ОРК – описать требования к личностным и профессиональным компетенциям, умениям, навыкам и знаниям работников правоохранительных органов Республики Казахстан на основе Национальной рамки квалификаций (далее – НРК) с учетом стратегии, существующих и перспективных технологий отрасли.
3. ОРК разрабатывается с учетом следующих принципов:
1) введение подуровней НРК с учетом специфики отрасли, конкретизация и фиксация требований к личностным и профессиональным компетенциям, умениям, навыкам и знаниям работников с учетом существующих и перспективных технологий отрасли;
2) определение взаимосвязанных областей, подобластей профессиональной деятельности использованием функционального подхода;
3) обеспечение преемственности личностных и профессиональных компетенций, умений, навыков и знаний работников при переходе от низших квалификационных уровней к высшим.
4. Основная цель отрасли: сохранение стабильности устойчивого развития казахстанского общества, обеспечение общественного правопорядка и общественной безопасности Республики Казахстан.
5. ОРК представляет собой рамочную конструкцию, оформленную по структуре, согласно приложению 1 к ОРК.
ОРК состоит из описания для каждого квалификационного уровня общих характеристик профессиональной деятельности, а именно:
1) знания - данный показатель является комплексным и определяет требования к знаниям, зависит от следующих особенностей профессиональной деятельности:
объема и сложности используемой информации;
инновационности знаний;
степени их абстрактности (соотношения теоретических и практических знаний). Степень его проявления (переход от одного уровня квалификации к другому) может быть связан с изменением одного (любого) из составляющих показателей, двух или трех;
2) умения и навыки - данный показатель является комплексным и определяет требования к умениям, зависит от следующих особенностей профессиональной деятельности:
множественности (вариативности) способов решения профессиональных задач, необходимости выбора или разработки этих способов;
степени неопределенности рабочей ситуации и непредсказуемости ее развития. Степень его проявления (переход от одного уровня квалификации к другому) может быть связан как с изменением одного (любого) из составляющих показателей, так и обоих;
3) личностные и профессиональные компетенции - данный показатель определяет общую компетенцию работника и имеет три основных степени проявления:
деятельность под руководством;
самостоятельная исполнительская деятельность;
руководство другими.
Широта полномочий и ответственности связана с масштабом деятельности, ценой возможной ошибки для организации, отрасли, ее социальными, экологическими, экономическими и тому подобное последствиями, а также полнотой реализации в профессиональной деятельности основных функций руководства (целеполагание, организация, контроль, мотивация исполнителей).

2. СБШ-ның мақсаты – саланың стратегиясын, қазіргі және келешектегі технологияларын ескере отырып, ұлттық біліктілік шеңбері (бұдан әрі – ҰБШ) негізінде Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдары қызметкерлерінің жеке және кәсіби құзыреттеріне, машықтарына, дағдыларына және білімдеріне талаптар сипаттау.
3. СБШ мынадай принциптерді ескере отырып әзірленуде:
1) саланың ерекшелігін ескере отырып, ҰБШ-ның кіші деңгейін енгізу, саланың қазіргі және келешектегі технологияларын ескере отырып, жұмыскерлердің жеке және кәсіптік құзыреттерінің, біліктерінің, дағдыларының және білімдерінің талаптарын нақтылау және тіркеу;
2) функционалдық тәсілді пайдаланумен кәсіби қызметтің салаларына, қосымша салаларына өзара байланысын анықтау;
3) төменгі біліктілік деңгейінен жоғары деңгейіне өту кезінде жұмыскерлердің жеке және кәсіби құзыреттері, машықтары, дағдылары мен білімдерін жалғастырушылықты қамтамасыз ету.
4. Саланың негізгі мақсаты: қазақстандық қоғамның орнықты дамуының тұрақтылығын сақтау, Қазақстан Республикасының қоғамдық құқықтық тәртібін және қоғамдық қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
5. СБШ СБШ-ға 1-қосымшаға сәйкес құрылым бойынша ресімделген рамалы конструкцияны ұсынады.
СБШ әрбір біліктілік деңгейі үшін кәсіби қызметтің жалпы сипаттамасынан тұрады, атап айтқанда:
1) білім – осы көрсеткіш кешенді болып табылады және білімге талаптарды белгілейді, кәсіби қызметтің келесі ерекшеліктеріне тәуелді:
пайдаланылатын ақпараттың қиындығы және көлемі;
білімнің жаңашылдығы;
олардың абстрактілік маңыздылығы (теориялық және практикалық білімдердің арақатынасы). Оның көріну дәрежесі (бір біліктілік деңгейінен екіншісіне ауысу) бірінің (кезкелген), екі немесе үш құрамдас көрсеткіштерінің өзгеруімен байланысты болуы мүмкін;
2) машықтары және дағдылары – осы көрсеткіш кешенді болып табылады және машық талаптарын белгілейді, кәсіби қызметтің мына ерекшеліктеріне тәуелді:
кәсіби міндеттерді шешу тәсілдерінің көптігі (вариациялық), осы тәсілдерді әзірлеу немесе таңдау қажеттілігі;
жұмыс жағдайының белгісіздігінің дәрежесі және оның дамуының болжап болмайтындығы. Оның көрінісінің маңыздылығы (бір біліктілік деңгейінен екіншісіне ауысу) бірінің (кезкелген), екеуінің құрамдас көрсеткіштерінің өзгеруімен байланысты болуы мүмкін;
3) жеке және кәсіби құзыреттері – бұл көрсеткіш жұмыскердің жалпы құзыреттілігін анықтайды және көрінудің үш негізгі дәрежесі бар:
басшылық қол астындағы қызмет;
өз бетімен орындаушылық қызмет;
басқаларға басшылық ету.
Өкілеттік пен жауапкершілік кеңдігі қызметтің ауқымымен, ұйымның, саланың, оның әлеуметтік, экологиялық, экономикалық және осыған сәйкес салдарымен, сондай-ақ кәсіби қызмете басшылықтың негізгі функциясын іске асыру толықтығымен (мақсатты болжау, ұйымдастыру, бақылау, орындаушыны мотивациялау) байланысты.

Высшее образование, в том числе полученное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании», а также послевузовское образование, определенное в соответствии с уровнями образования, установленными указанным законом, дополнительная профессиональная подготовка и/или послевузовское образование, практический опыт

Осы біліктілік деңгейінде жоғары білім «Білім туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңы қабылданғанға дейін алынған жоғары білімді, сондай-ақ осы заңда белгіленген білім деңгейіне сәйкес айқындалған жоғары білімнен кейінгі білімді қамтиды.