Об утверждении некоторых методик уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 3 декабря 2013 года № 372-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 февраля 2014 года № 9120. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" и подпунктом 113) пункта 17 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Методику расчета тарифов или их предельных уровней на регулируемую услугу субъекта естественной монополий по организации балансирования производства и потребления электрической энергии согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Методику расчета тарифов или их предельных уровней на регулируемые услуги субъектов естественных монополий по передаче и (или) распределению тепловой энергии согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Методику расчета тарифов или их предельных уровней на регулируемую услугу субъекта естественной монополий по передаче электрической энергии по национальной электрической сети согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Методику расчета тарифов или их предельных уровней на регулируемые услуги субъекта естественной монополий по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии, согласно приложению 4 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту по регулированию в сфере электро- и теплоэнергетики Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий:
1) обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

Табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның кейбір әдістемелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 03 желтоқсандағы № 372-нқ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 03 ақпанда № 9120 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1) тармағының 4) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 17-тармағының 113) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Табиғи монополия субъектісінің электр энергиясын өндіру мен тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметіне тарифтерді немесе олардың шектi деңгейлерiн есептеу әдістемесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Табиғи монополия субъектілерінің жылу энергиясын беру және (немесе) тарату жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер немесе олардың шектi деңгейлерiн есептеу әдістемесі;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Табиғи монополия субъектісінің ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметіне тарифтер немесе олардың шектi деңгейлерiн есептеу әдістемесі бекітілсін;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Табиғи монополия субъектісінің электр энергиясын желіге жіберуді және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер немесе олардың шектi деңгейлерiн есептеу әдістемесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Электр және жылу энергетикасы саласындағы реттеу департаменті:
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;

2) направить настоящий приказ в Управление информатизации и защиты информационных ресурсов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий для опубликования на Интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, после его официального опубликования в официальных средствах массовой информации.
3. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование в официальных средствах массовой информации, с последующим представлением в Юридический департамент сведений об опубликовании;
2) довести его до сведения структурных подразделений, территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий;
3) в срок не превышающий десяти календарных дней направить копию в бумажном и электронном носителе для официального опубликования в Информационно-правовой системе "Әділет".
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Дуйсебаева А.Ж.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
М. Оспанов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр экономики
и бюджетного планирования
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
28 декабря 2013 год
Приложение 1
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по
регулированию естественных монополий
от 3 декабря 2013 года № 372-ОД
Методика расчета тарифов или их предельных уровней
на регулируемую услугу субъекта естественной монополий
по организации балансирования производства и потребления
электрической энергии
1. Общие положения
1. Настоящая Методика расчета тарифов или их предельных уровней на регулируемую услугу субъекта естественной монополий по организации балансирования производства и потребления электрической энергии (далее - Методика) разработана в соответствии с Законами Республики Казахстан от 9 июля 1998 года " О естественных монополиях и регулируемых рынках" и от 9 июля 2004 года " Об электроэнергетике".
2. Настоящая Методика разработана в целях определения механизма расчета тарифов или их предельных уровней на услугу по организации балансирования производства и потребления электрической энергии, предоставляемую акционерным обществом "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями "KEGOC" (далее - Системный оператор).

2) осы бұйрықты ресми бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің интернет-ресурсында жариялау үшін Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Ақпараттандыру және ақпараттық ресурстарды қорғау басқармасына жолдасын.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны заңнамада белгіленген тәртіппен ресми бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін, кейін жарияланғаны туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Заң департаментіне ұсынсын;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі құрылымдық бөлімшелерінің, аумақтық органдарының назарына жеткізсін;
3) он күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесіне ресми жариялау үшін қағаз және электронды жеткізгіштегі көшірмесін жолдасын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары А.Ж. Дүйсебаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға
М. Оспанов
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрі
______________ Е. Досаев
2013 жылғы "28" желтоқсан
Қазақстан Республикасы Табиғи
монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының
2013 жылғы "3" желтоқсандағы
№ 372-НҚ бұйрығына
1-қосымша
Табиғи монополия субъектісінің электр энергиясын өндіру мен
тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі реттеліп
көрсетілетін қызметіне тарифтер немесе олардың шектi
деңгейлерiн есептеу әдістемесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Табиғи монополия субъектісінің электр энергиясын өндіру мен тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметіне тарифтер немесе олардың шектi деңгейлерiн есептеу әдістемесі (бұдан әрі - Әдістеме) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі және "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңдарына сәйкес әзірленді.
2. Осы Әдістеме "KEGOC" электр желілерін басқару жөніндегі Қазақстан компаниясы" (бұдан әрі – Жүйелік оператор) акционерлік қоғамы ұсынып отырған электр энергиясын өндіру мен тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі қызметіне тарифтер және оның шекті деңгейлерін есептеудің тетігін айқындау мақсатында әзірленді.

3. Основные понятия и определения в настоящей Методике применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках.
4. За величину отпущенной с шин энергопроизводящих организаций и потребленной электрической энергии на оптовом и розничном рынках принимается суммарное количество электрической энергии:
1) отпущенной с шин энергопроизводящими организациями Республики Казахстан, независимо от их ведомственной принадлежности;
2) полученной потребителями розничного рынка непосредственно с шин энергопроизводящих организаций;
3) полученной энергопередающими организациями для компенсации технологического расхода электрической энергии в сетях энергопередающей организации и на хозяйственные нужды энергопередающих организаций;
4) полученной потребителями розничного рынка непосредственно от региональных энергопроизводящих организаций и передаваемой по сетям энергопередающих организаций;
5) полученной энергоснабжающими организациями на оптовом и розничном рынках электрической энергии, в том числе из-за пределов Республики Казахстан для собственных потребителей;
6) полученной потребителями на оптовом рынке электрической энергии, в том числе из-за пределов Республики Казахстан, а также потребленной от энергопроизводящих организаций промышленных комплексов, предприятиями и объединениями, входящими в состав этих комплексов.
2. Механизм расчета тарифов или их предельных уровней
на регулируемую услугу по организации балансирования
производства-потребления электрической энергии
5. Для потребителей услуги используются тарифы или их предельные уровни, рассчитываемые по формуле:
ТБАЛ
=
ZБАЛ + Р-ДПР
_____________
WПГ + WПП
(тенге за килоВатт-час (далее - тенге/кВт.ч)),
где:
ТБАЛ - тариф или его предельный уровень на услугу по организации балансирования производства-потребления электрической энергии, тенге/кВт.ч;
ZБАЛ - экономически обоснованные расходы Системного оператора, необходимые для осуществления услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии, тенге.
В имитационном режиме работы балансирующего рынка электроэнергии в состав ZБАЛ вместо расходов на услуги по поддержанию в готовности резервов мощностей учитываются расходы по регулированию мощности, а также расходы на покупку электрической энергии с целью компенсации почасовых объемов отклонений фактического межгосударственного сальдо перетоков электрической энергии от планового.
Расчет экономически обоснованных затрат Системного оператора (ZБАЛ) осуществляется с учетом требований Особого порядка формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, утвержденного приказом Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8480, методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов, выполненной в виде самостоятельного документа либо раздела учетной политики, разработанной Системным оператором и согласованной уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках в соответствии с подпунктом 17) статьи 7 и подпунктом 18) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках".

3. Осы Әдістемедегі негізгі ұғымдар мен айқындамалар Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.
4. Электр өндіруші ұйымдардың шиналарынан босатылған және электр энергиясының көтерме және бөлшек нарықтарында тұтынылған шама үшін:
1) ведомствалық тиесілілігіне қарамастан Қазақстан Республикасының энергия өндіруші ұйымдары шиналардан босатқан;
2) бөлшек сауда нарығының энергия өндіруші ұйымдардың шиналарынан тікелей тұтынушылары алған;
3) энергия беруші ұйымдардың желілеріндегі электр энергиясының технологиялық шығысын өтеуге және энергия беруші ұйымдардың шаруашылық мұқтаждарына энергия беруші ұйымдар алған;
4) бөлшек сауда нарығының тұтынушылары өңірлік энергия өндіруші ұйымдардан тікелей алған және энергия беруші ұйымдардың желілері арқылы берілетін;
5) өздерінің тұтынушылары үшін электр энергиясының көтерме және бөлшек сауда нарықтарынан, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерден энергиямен жабдықтаушы ұйымдар алған;
6) тыс жерлерден алған тұтынушылар электр энергиясының көтерме сауда нарығынан, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен, сондай-ақ өнеркәсіп кешендерінің энергия өндіруші ұйымдарынан, осы кешендердің құрамына кіретін кәсіпорындар мен бірлестіктер алған электр энергиясының жиынтықты саны қолданылады.
2. Электр энергиясын өндіруді-тұтынуды теңгерімдеуді
ұйымдастыру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке тарифтер
немесе олардың шектi деңгейлерiн есептеу тетігі
4. Қызметті тұтынушылар үшін мынадай формула бойынша есептелетін тариф немесе оның шекті деңгейі пайдаланылады:
(килоВатт-сағат үшін теңге (бұдан әрі – теңге/кВт.сағ.)),
мұндағы:
ТБАЛ – электр энергиясын өндіруді-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі қызметке арналған тариф немесе оның шекті деңгейі, теңге/кВт.сағ.;
Zбал – электр энергиясын өндіруді-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі қызметті көрсетуге арналған Жүйелік оператордың экономикалық негізделген шығындары, теңге;
Электр энергиясын теңгерімдеуші нарығының имитациялық режимінде жұмыс істеуі кезінде Zбал құрамына қуат резервін дайындықта ұстау жөніндегі қызметтерге арналған шығындардың орнына қуатты реттеу жөніндегі шығыстар, сонымен қатар мемлекетаралық электр энергиясы ағынының нақты сальдосының жоспарлыдан сағат сайын ауытқу көлемдерін өтеу мақсатында электр энергиясын сатып алу шығыстары ескеріледі.
Жүйелік оператор шығындарының экономикалық негізделген (Zбал) есебі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8480 тіркелген Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ бұйрығымен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібінің, "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 17) тармақшасына және 14-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес Жүйелік оператор әзiрлеген және табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісілген жеке құжат не есепке алу саясаты бөлігі түрінде жасалған кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алу әдістемесінің талаптары ескеріле отырып жүзеге асырылады.

Р - допустимый уровень прибыли на регулируемую базу задействованных активов, необходимый для эффективного оказания услуг по организации балансирования производства - потребления электрической энергии, рассчитываемый в соответствии с Инструкцией по расчету ставки прибыли (чистого дохода) на регулируемую базу задействованных активов для субъектов естественной монополии, оказывающих услуги водоснабжения и (или) водоотведения и субъектов естественной монополии энергетического сектора, утвержденной приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 27 января 2003 года № 17-ОД, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2154, тенге;
WПГ - прогнозируемый суммарный объем электрической энергии, отпущенной с шин энергопроизводящих организаций на оптовый и розничный рынки электрической энергии, подтвержденный договорами, заключенными Системным оператором с потребителями услуг по организации балансирования производства и потребления электрической энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, килоВатт-час (далее - кВт.ч.);
WПП - прогнозируемый суммарный объем электрической энергии, потребленной на оптовом и розничном рынках электрической энергии, подтвержденный договорами, заключенными Системным оператором с потребителями услуг по организации балансирования производства и потребления электрической энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, кВт.ч.;
ДПР - доходы от продажи электроэнергии с целью компенсации почасовых объемов отклонений фактического межгосударственного сальдо перетоков электрической энергии от планового.
Приложение 2
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий
от 3 декабря 2013 года № 372-ОД
Методика
расчета тарифов или их предельных уровней на регулируемые
услуги субъектов естественных монополий по передаче и (или)
распределению тепловой энергии
1. Общие положения
1. Настоящая Методика расчета тарифов или их предельных уровней на регулируемые услуги субъектов естественных монополий по передаче и (или) распределению тепловой энергии (далее - Методика) разработана в соответствии с Законами Республики Казахстан от 9 июля 1998 года " О естественных монополиях и регулируемых рынках" и от 9 июля 2004 года " Об электроэнергетике".

Р – Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2154 тіркелген Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 27 қаңтардағы № 17-НҚ бұйрығымен бекітілген Сумен жабдықтауға және (немесе) суды бұруға және энергетика секторындағы табиғи монополия субъектiлерiне қызмет көрсететiн табиғи монополия субъектiлерi үшiн iске қосылған активтердiң реттелетiн базасына арналған пайда (таза табыс) ставкаларын есептеу жөнiндегi нұсқаулыққа сәйкес есептелетін электр энергиясын өндіруді-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі қызметті тиімді көрсетуге қажетті қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына рұқсат етілетін пайда деңгейі, теңге;
WПГ – Жүйелік оператордың электр энергиясын өндіру мен тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі қызметтерді тұтынушылармен жасалған шарттармен, ниет хаттамаларымен және субъектінің жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен мүмкіндіктеріне, тарифтер деңгейін қолдау немесе көтеру мақсатында көлемді төмендетуге жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептермен расталған электр өндіруші ұйымдардың шиналарынан электр энергиясының көтерме және бөлшек сауда нарықтарына босатылған электр энергиясының болжамды жиынтықты көлемі, кВт.сағ.;
WПП – Жүйелік оператордың электр энергиясын өндіру мен тұтынудың теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі қызметтерді тұтынушылармен жасалған шарттармен, ниет хаттамаларымен және субъектінің жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен мүмкіндіктеріне, тарифтер деңгейін қолдау немесе көтеру мақсатында көлемді төмендетуге жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептермен расталған электр энергиясының көтерме және бөлшек сауда нарықтарына тұтынылған электр энергиясының болжамды жиынтықты көлемі, кВт.сағ.;
ДПР - мемлекетаралық электр энергиясы ағынының нақты сальдосының жоспарлыдан сағат сайын ауытқу көлемдерін өтемдеу мақсатында электр энергиясын сатудан алынған кірістер.
Қазақстан Республикасы Табиғи
монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының
2013 жылғы "3" желтоқсандағы
№ 372-НҚ бұйрығына
2-қосымша
Табиғи монополия субъектілерінің жылу энергиясын беру және
(немесе) тарату жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне
тарифтер немесе олардың шекті деңгейлерін есептеу әдістемесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Табиғи монополия субъектілерінің жылу энергиясын беру және (немесе) тарату жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер немесе олардың шекті деңгейлерін есептеу әдістемесі (бұдан әрі - Әдістеме) " Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі және " Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді.

2. Настоящая Методика разработана в целях определения механизма расчета тарифов или их предельных уровней на регулируемые услуги субъектов естественных монополий по передаче и (или) распределению тепловой энергии (далее - субъект).
3. Для целей настоящей Методики применяется следующее понятие:
регулируемая услуга по передаче и (или) распределению тепловой энергии - услуга по транспортировке тепловой энергии по тепловым сетям, оказываемая энергопередающими организациями в соответствии с заключенными договорами.
Иные термины и понятия, используемые в настоящей Методике, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках.
2. Механизм расчета тарифов или их предельных уровней на
регулируемые услуги субъектов по передаче и (или) распределению
тепловой энергии
4. Тариф или его предельный уровень на регулируемые услуги субъекта по передаче и (или) распределению тепловой энергии (Т) рассчитывается по формуле:
T = (Z+P)/Q (тенге/Гкал (тенге за Гигакалорий),
где:
Z - экономически обоснованные общие затраты субъекта на оказание услуг по передаче и (или) распределению тепловой энергии, тенге;
Р - допустимый уровень прибыли на регулируемую базу задействованных активов, необходимый для эффективного оказания услуг по передаче и (или) распределению тепловой энергии, рассчитываемый в соответствии с Инструкцией по расчету ставки прибыли (чистого дохода) на регулируемую базу задействованных активов для субъектов естественной монополии, оказывающих услуги водоснабжения и (или) водоотведения и субъектов естественной монополии энергетического сектора, утвержденной приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 27 января 2003 года № 17-ОД, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2154, тенге;
Q - планируемый годовой объем передачи тепловой энергии потребителям, подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по передаче и (или) распределению тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал (Гигакалорий).
Расчет экономически обоснованных затрат субъекта (Z) осуществляется с учетом требований Особого порядка формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, утвержденного приказом Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8480, методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов, выполненной в виде самостоятельного документа либо раздела учетной политики, разработанной субъектом и согласованной уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках в соответствии с подпунктом 17) статьи 7 и подпунктом 18) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках".
Приложение 3
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий
от 3 декабря 2013 года № 372-ОД
Методика
расчета тарифов или их предельных уровней на регулируемую
услугу субъекта естественной монополий по передаче
электрической энергии по национальной электрической сети

2. Осы Әдістеме жылу энергиясын беру және (немесе) тарату жөніндегі табиғи монополия субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) реттеліп көрсетілетін қызметіне тарифтер немесе олардың шектi деңгейлерiн есептеу тетігін айқындау мақсатында әзірленді.
3. Бұл Әдістеменің мақсаттары үшін мына ұғым қолданылады:
жылу энергиясын беру және (немесе) тарату жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызмет – жасалған шарттарға сәйкес энергия беруші ұйымдар көрсететін жылу энергиясын жылу желілері арқылы тасымалдау қызметі.
Осы Әдістемеде пайдаланған өзге де терминдер мен ұғымдар Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.
2. Субъектілердің жылу энергиясын беру және (немесе) тарату
жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер немесе
олардың шекті деңгейлерін есептеу тетігі
4. Субъектінің жылу энергиясын беру және (немесе) тарату жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер немесе олардың шекті деңгейлері (Т) мына формула бойынша есептеледі:
Т=(Z+P)/Q (теңге/Гкал (Гигакалорий үшін теңге)
мұндағы:
Z – жылу энергиясын беру және (немесе) тарату қызметтерін көрсетуге арналған субъектінің экономикалық негізделген жалпы шығындары, теңге;
Р – Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2154 тіркелген Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 27 қаңтардағы № 17-НҚ бұйрығымен бекітілген Сумен жабдықтауға және (немесе) суды бұруға және энергетика секторындағы табиғи монополия субъектiлерiне қызмет көрсететiн табиғи монополия субъектiлерi үшiн iске қосылған активтердiң реттелетiн базасына арналған пайда (таза табыс) ставкаларын есептеу жөнiндегi нұсқаулыққа сәйкес есептелетін жылу энергиясын беру және (немесе) бөлу жөніндегі қызметтерін тиімді көрсетуге қажетті қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына рұқсат етілетін пайда деңгейі, теңге;
Q – субъектінің жылу энергиясын беру және (немесе) тарату жөніндегі қызметтерін тұтынушылармен жасалған шарттармен, ниет хаттамаларымен және субъектінің жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен мүмкіндіктеріне, тарифтер деңгейін қолдау немесе көтеру мақсатында көлемді төмендетуге жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептермен расталған тұтынушылардың жылу энергиясын берудің және (немесе) таратудың жоспарланған жылдық көлемі, Гкал (Гигакалорий);
Субъект шығындарының экономикалық негізделген (Z) есебі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8480 тіркелген Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ бұйрығымен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібінің, "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 17) тармақшасына және 14-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес субъект әзiрлеген және табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісілген жеке құжат не есепке алу саясаты бөлігі түрінде жасалған кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алу әдістемесінің талаптары ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Табиғи
монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының
2013 жылғы "3" желтоқсандағы
№ 372-НҚ бұйрығына
3-қосымша
Табиғи монополия субъектісінің ұлтық электр желісі арқылы
электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін
қызметіне тарифтер немесе олардың шектi деңгейлерiн есептеу
әдістемесі

1. Общие положения
1. Настоящая Методика расчета тарифов или их предельных уровней на регулируемую услугу субъекта естественной монополий по передаче электрической энергии по национальной электрической сети (далее - Методика) разработана в соответствии с Законами Республики Казахстан от 9 июля 1998 года " О естественных монополиях и регулируемых рынках" и от 9 июля 2004 года " Об электроэнергетике".
2. Настоящая Методика разработана в целях определения механизма расчета тарифов или их предельных уровней на регулируемые услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети, предоставляемые акционерным обществом "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями "KEGOC" (далее – Системный оператор).
3. Тарифы или их предельные уровни, рассчитанные в соответствии с положениями настоящей Методики, применяются также на услуги по передаче электрической энергии по электрическим сетям напряжением 35, 110 киловольт (далее – кВ), предоставляемые Системным оператором.
4. Для целей настоящей Методики применяются следующие понятия:
1) национальная электрическая сеть — совокупность подстанций, распределительных устройств, межрегиональных и (или) межгосударственных линий электропередачи и линий электропередачи, осуществляющих выдачу электрической энергии электрических станций, напряжением 220 кВ и выше, не подлежат приватизации и передаются национальной компании в порядке и на условиях, которые определяются Правительством Республики Казахстан;
2) потребитель услуг по передаче электрической энергии по национальной электрической сети - субъект оптового рынка электрической энергии, пользующийся услугами Системного оператора в соответствии с заключенными договорами;
3) транзитная электрическая энергия - электрическая энергия, произведенная за пределами Республики Казахстан и предназначенная для потребления на территории другого (-их) государства.
Иные термины и понятия, используемые в настоящей Методике, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках.
2. Механизм расчета тарифов или их предельных уровней на
регулируемую услугу субъекта естественной монополий по передаче
электрической энергии по национальной электрической сети
5. Тарифы или их предельные уровни на услуги по передаче электрической энергии, применяемый для потребителей, осуществляющих передачу электрической энергии (в том числе транзитной и экспортируемой) по национальной электрической сети, рассчитывается по формуле:
Т
=
Z + Р
______________
Wcyм
(тенге за килоВатт-час (далее - тенге/кВт.ч),
где:
Т - тариф или его предельный уровень на услуги по передаче электрической энергии, применяемый для потребителей, осуществляющих передачу электрической энергии (в том числе транзитной и экспортируемой) по национальной электрической сети, тенге/кВт.ч.;
Z – экономически обоснованные затраты Системного оператора на услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети, тенге;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Табиғи монополия субъектісінің ұлтық электр желісі арқылы электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметіне тарифтер немесе олардың шектi деңгейлерiн есептеу әдістемесі (бұдан әрі - Әдістеме) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі және "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңдарына сәйкес әзірленді.
2. Осы Әдістеме "KEGOC" электр желілерін басқару жөніндегі Қазақстан компаниясы" (бұдан әрі – Жүйелік оператор) акционерлік қоғамы ұсынып отырған ұлтық электр желісі арқылы электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметіне тарифтер және олардың шекті деңгейлерін есептеу тетігін айқындау мақсатында әзірленді.
3. Осы Әдістеменің ережелеріне сәйкес есептелген тарифтер немесе олардың шекті деңгейлері, сондай-ақ Жүйелік оператор ұсынатын 35, 100 киловольт (бұдан әрі – кВ) кернеудегі электр желілері арқылы электр энергиясын беру қызметтеріне де қолданылады.
4. Осы Әдістеменің мақсаттары үшін мынадай ұғымдар қолданылады:
1) ұлттық электр желісі - шағын станциялардың, таратушы құрылғыларының өңіраралық және (немесе) мемлекетаралық электр беру желілерінің және кернеуі 220 киловольт және одан жоғары электр станциялары электр энергиясын беруді жүзеге асыратын электр беру желілерінің жиынтығы, олар жекешелендіруге жатпайды және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен және шарттармен ұлттық компанияларға беріледі;
2) ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру қызметтерін тұтынушы – Жүйелік оператор қызметтерін жасалған шарттарға сәйкес пайдаланатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі;
3) транзиттік электр энергиясы – Қазақстан Республикасының шегінен тыс өндірілген және басқа мемлекеттің (тердің) аумағында тұтынуға арналған электр энергиясы.
Осы Әдістемедегі негізгі терминдер мен ұғымдар Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.
2. Табиғи монополия субъектісінің ұлтық электр желісі арқылы
электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін
қызметіне тарифтер немесе олардың шектi деңгейлерiн есептеу
тетігі
5. Ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беруді (оның ішінде транзиттік және экспортталатын) жүзеге асыратын тұтынушылар үшін қолданылатын электр энергиясын беру қызметіне тарифтер немесе олардың шекті деңгейлері мына формула бойынша есептеледі:
Т=(Z+P)/Wсум (килоВатт-сағат үшін теңге ( бұдан әрі - теңге/кВт.ч)
мұндағы:
Т - ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беруді (оның ішінде транзиттік және экспортталатын) жүзеге асыратын тұтынушылар үшін қолданылатын электр энергиясын беру қызметіне арналған тариф немесе оның шекті деңгейі;
Z - Жүйелік оператордың ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру қызметтеріне арналған экономикалық негізделген шығындар, теңге;

Р - допустимый уровень прибыли на регулируемую базу задействованных активов, необходимый для эффективного оказания услуг по передаче электрической энергии по национальной электрической сети, рассчитываемый в соответствии с Инструкцией по расчету ставки прибыли (чистого дохода) на регулируемую базу задействованных активов для субъектов естественной монополии, оказывающих услуги водоснабжения и (или) водоотведения и субъектов естественной монополии энергетического сектора, утвержденной приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 27 января 2003 года № 17-ОД, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2154, тенге;
Wcyм - планируемый годовой объем передачи электрической энергии по национальной электрической сети потребителям, подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по передаче электрической энергии по национальной электрической сети, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, килоВатт-час.
Расчет экономически обоснованных затрат Системного оператора (Z) осуществляется с учетом требований Особого порядка формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, утвержденного приказом Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8480, методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов, выполненной в виде самостоятельного документа либо раздела учетной политики, разработанной Системным оператором и согласованной уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках в соответствии с подпунктом 17) статьи 7 и подпунктом 18) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках".
Приложение 4
к приказу Председателя
Агентства Республики
Казахстан по регулированию
естественных монополий
от 3 декабря 2013 года № 372-ОД
Методика
расчета тарифов или их предельных уровней на регулируемые
услуги субъекта естественной монополий по технической
диспетчеризации отпуска в сеть и потребления
электрической энергии

Р - Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2154 тіркелген Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 27 қаңтардағы № 17-НҚ бұйрығымен бекітілген Сумен жабдықтауға және (немесе) суды бұруға және энергетика секторындағы табиғи монополия субъектiлерiне қызмет көрсететiн табиғи монополия субъектiлерi үшiн iске қосылған активтердiң реттелетiн базасына арналған пайда (таза табыс) ставкаларын есептеу жөнiндегi нұсқаулыққа сәйкес есептелген ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру жөніндегі қызметін тиімді көрсетуге қажетті қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына рұқсат етілетін пайда деңгейі, теңге;
Wсум - субъектінің ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметін тұтынушылармен жасалған шарттармен, ниет хаттамаларымен және субъектінің жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен мүмкіндіктеріне, тарифтер деңгейін қолдау немесе көтеру мақсатында көлемді төмендетуге жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептермен расталған тұтынушылардың ұлтық электр желісі арқылы электр энергиясын берудің жоспарланған жылдық көлемі, килоВатт-сағат.
Жүйелік оператордың экономикалық негізделген шығындарының (Z) есебі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8480 тіркелген Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ бұйрығымен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібінің, "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 17) тармақшасына және 14-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес Жүйелік оператор әзiрлеген және табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісілген жеке құжат не есепке алу саясаты бөлігі түрінде жасалған кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алу әдістемесінің талаптары ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының
2013 жылғы 3 желтоқсандағы
№ 372-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Табиғи монополия субъектісінің электр энергиясын желіге
жіберуді және тұтынуды техникалық диспетчерлеу жөніндегі
реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді немесе олардың
шектi деңгейлерiн есептеу әдістемесі
Ескерту. 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Общие положения
1. Настоящая Методика расчета тарифов или их предельных уровней на регулируемые услуги субъекта естественной монополий по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии (далее – Методика) разработана в соответствии с Законами Республики Казахстан от 9 июля 1998 года " О естественных монополиях и регулируемых рынках" и от 9 июля 2004 года " Об электроэнергетике".
2. Настоящая Методика разработана в целях определения механизма расчета тарифов или их предельных уровней на регулируемую услугу по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии, предоставляемую акционерным обществом "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями "KEGOC" (далее – Системный оператор).
3. Основные понятия и определения в настоящей Методике применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках.
2. Механизм расчета тарифов или их предельных уровней на
регулируемую услугу по технической диспетчеризации отпуска в
сеть и потребления электрической энергии
4. Тариф или его предельный уровень на регулируемые услуги по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии
рассчитывается по формуле:
где:
Z - экономически обоснованные общие затраты Системного оператора на оказание услуг по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии, тенге;
Р - допустимый уровень прибыли на регулируемую базу задействованных активов, необходимый для эффективного оказания услуг по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии, рассчитываемый в соответствии с Инструкцией по расчету ставки прибыли (чистого дохода) на регулируемую базу задействованных активов для субъектов естественной монополии, оказывающих услуги водоснабжения и (или) водоотведения и субъектов естественной монополии энергетического сектора, утвержденной приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 27 января 2003 года № 17-ОД, зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2154, тенге;
- планируемый либо фактический за четыре предшествующих квартала или за предыдущий календарный год объем электрической энергии, отпущенной энергопроизводящими организациями Республики Казахстан в сеть по линиям всех классов напряжения, определяемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках, подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, кВт.ч (килоВатт-час);
- планируемый либо фактический за четыре предшествующих квартала или за предыдущий календарный год объем электрической энергии, получаемой на границе Республики Казахстан, определяемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках, подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, кВт.ч.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Табиғи монополия субъектісінің электр энергиясын желіге жіберуді және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметіне тарифтер немесе олардың шектi деңгейлерiн есептеу әдістемесі (бұдан әрі Әдістеме) " Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі және " Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңдарына сәйкес әзірленді.
2. Осы Әдістеме "KEGOC" электр желілерін басқару жөніндегі Қазақстан компаниясы" (бұдан әрі – Жүйелік оператор) акционерлік қоғамы ұсынып отырған электр энергиясын желіге жіберуді және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметіне тарифтер және оның шекті деңгейлерін есептеудің тетігін айқындау мақсатында әзірленді.
3. Осы Әдістемедегі негізгі ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.
2. Электр энергиясын желіге жіберуді және тұтынуды техникалық
диспетчерлендіру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке
тарифтер немесе олардың шектi деңгейлерiн есептеу тетігі
4. Электр энергиясын желіге жіберуді және тұтынуды техникалық диспетчерлеу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке тарифтер немесе олардың шектi деңгейлерi (Тmd) мынадай формула бойынша есептеледі:
(килоВатт-сағат үшін теңге (бұдан әрі – теңге/кВт.сағ.)),
мұндағы:
Z – электр энергиясын желіге жіберуді және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру жөніндегі қызметті көрсетуге арналған Жүйелік оператордың экономикалық негізделген жалпы шығындары, теңге;
Р Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2154 тіркелген Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2003 жылғы 27 қаңтардағы № 17-НҚ бұйрығымен бекітілген Сумен жабдықтауға және (немесе) суды бұруға және энергетика секторындағы табиғи монополия субъектiлерiне қызмет көрсететiн табиғи монополия субъектiлерi үшiн iске қосылған активтердiң реттелетiн базасына арналған пайда (таза табыс) ставкаларын есептеу жөнiндегi нұсқаулыққа сәйкес есептелетін электр энергиясын желіге жіберуді және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру жөніндегі қызметтерді тиімді көрсету үшін қажет қолданысқа енгізілген активтердiң реттелетiн базасына арналған пайданың жол берілетін деңгейі, теңге;
Wжіб. – субъектінің электр энергиясын желіге жіберуді және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру жөніндегі қызметтерді тұтынушылармен жасалған шарттармен, ниет хаттамаларымен және субъектінің жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен мүмкіндіктеріне, тарифтер деңгейін қолдау немесе көтеру мақсатында көлемді төмендетуге жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептермен расталған, Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасына сәйкес айқындалған, Қазақстан Республикасының энергия өндіруші ұйымдары кернеудің барлық кластарындағы желілері бойынша босатылған, электр энергиясының төрт алдағы тоқсанға немесе өткен күнтізбелік жылға жоспарлы немесе іс жүзіндегі көлемі, кВт.сағ (килоВатт-сағ);
Wимп. – субъектінің электр энергиясын желіге жіберуді және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру жөніндегі қызметтерді тұтынушылармен жасалған шарттармен, ниет хаттамаларымен және субъектінің жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен мүмкіндіктеріне, тарифтер деңгейін қолдау немесе көтеру мақсатында көлемді төмендетуге жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептермен расталған, Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасына сәйкес айқындалған, Қазақстан Республикасының шекарасында алынатын электр энергиясының төрт алдағы тоқсанға немесе өткен күнтізбелік жылға жоспарлы немесе іс жүзіндегі көлемі, кВт.сағ.

Расчет экономически обоснованных затрат Системного оператора (Z) осуществляется с учетом требований Особого порядка формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, утвержденного приказом Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД, зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8480, Методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов, выполненной в виде самостоятельного документа, разработанной Системным оператором и согласованной ведомством уполномоченного органа в соответствии с подпунктом 17) статьи 7 и подпунктом 18) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках".

Жүйелік оператордың экономикалық негізделген шығындарының (Z) есебі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8480 тіркелген Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ бұйрығымен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібінің, "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 17) тармақшасына және 14-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес Жүйелік оператор әзiрлеген және табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның ведомствосымен келісілген жеке құжат не есепке алу саясаты бөлігі түрінде жасалған кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алу әдістемесінің талаптары ескеріле отырып жүзеге асырылады.