О Правилах содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в городах и других населенных пунктах Актюбинской области
Решение маслихата Актюбинской области от 5 июня 2013 года № 122. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 4 июля 2013 года № 3601. Утратило силу решением маслихата Актюбинской области от 24 декабря 2021 года № 108
Сноска. Утратило силу решением маслихата Актюбинской области от 24.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок решения – в редакции решения Актюбинского областного маслихата от 27.03.2015 № 292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 408 Кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях" и пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Актюбинский областной маслихат РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными решением Актюбинского областного маслихата от 27.03.2015 № 292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые к настоящему решению Правила содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в городах и других населенных пунктах Актюбинской области.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Актюбинского областного маслихата от 27.03.2015 № 292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-1. Рекомендовать местным исполнительным органам районов и города Актобе:
учитывать, что при проектировании жилой застройки следует предусматривать размещение площадок для выгула собак;
принимать меры по пропаганде среди населения своевременной вакцинации и постановке на учет своих собак и кошек в ветеринарных учреждениях.
Сноска. Решение дополнено пунктом 1-1 в соответствии с решением Актюбинского областного маслихата от 27.03.2015 № 292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-2. Рекомендовать кооперативам собственников квартир:
размещать на досках объявлений, расположенных на соответствующих территориях, для ознакомления граждан адреса и телефоны государственных ветеринарных организаций, осуществляющих функции отлова и уничтожения бродячих собак и кошек;
в случае необходимости, подавать заявки в соответствующие местные исполнительные органы для определения мест для размещения площадок для выгула собак и выделения для этих целей земельных участков;
поддерживать санитарное состояние площадок для выгула собак.

Ақтөбе облысының қалаларында және басқа да елдi мекендерінде иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою Қағидалары туралы
Ақтөбе облыстық мәслихатының 2013 жылғы 5 маусымдағы № 122 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2013 жылғы 4 шілдеде № 3601 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облыстық мәслихатының 2021 жылғы 24 желтоқсандағы № 108 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облыстық мәслихатының 24.12.2021 № 108 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Шешімнің тақырыбы жаңа редакцияда - Ақтөбе облыстық мәслихатының 27.03.2015 № 292 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Кодексінің 408-бабына және "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабының 2-2-тармағына сәйкес Ақтөбе облыстық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
Ескерту. Кіріспеге өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облыстық мәслихатының 27.03.2015 № 292 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Осы шешімге қоса беріліп отырған Ақтөбе облысының қалаларында және басқа да елдi мекендерінде иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою Қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облыстық мәслихатының 27.03.2015 № 292 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-1. Ақтөбе қаласының және аудандардың жергілікті атқарушы органдарына ұсынылсын:
тұрғын үй құрылысын жобалау барысында иттерді серуендетуге арналған алаңдарды орналастыруды қарастыру, ескерілсін;
ветеринариялық мекемелерде өздерінің иттері мен мысықтарын уақытылы вакцинациялауды және есепке қоюды тұрғындар арасында насихаттау бойынша шаралар қабылдау
Ескерту. Шешім 1-1 тармақпен толықтырылды - Ақтөбе облыстық мәслихатының 27.03.2015 № 292 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-2. Пәтерлер иелері кооперативтеріне ұсынылсын:
азаматтарды таныстыру үшін тиісті аумақтарда орналасқан хабарландыру тақталарына, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою міндеттерін жүзеге асыратын мемлекеттік ветеринариялық ұйымдардың мекенжайы мен телефондарын орналастыру;
қажет болған жағдайда, иттерді серуендетуге арналған алаңдарды орналастыру үшін орындарды белгілеу және осы мақсаттарға жер учаскелерін бөлу үшін тиісті жергілікті атқарушы органдарға тапсырыс беру;
иттерді серуендетуге арналған алаңдардың санитарлық жағдайын ұстауға.

Сноска. Решение дополнено пунктом 1-2 в соответствии с решением Актюбинского областного маслихата от 27.03.2015 № 292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
областного маслихата
Е. БЕКМУХАМБЕТОВ
Секретарь областного маслихата С. КАЛДЫГУЛОВА
Утверждены
решением областного маслихата
от 5 июня 2013 года № 122
Правила
содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в городах и других населенных пунктах Актюбинской области
Сноска. Заголовок – в редакции решения Актюбинского областного маслихата от 27.03.2015 № 292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания собак и кошек в городах и других населенных пунктах Актюбинской области (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О ветеринарии" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан с целью определения порядка содержания и выгула собак и кошек на территории Актюбинской области.
2. Правила распространяются на всех физических и юридических лиц, содержащих собак и кошек, независимо от форм собственности. Исключение составляют учреждения правоохранительных органов, имеющих служебных собак и питомники по выращиванию собак, а также кинологические службы органов национальной безопасности.
Глава 2. Условия содержания собак и кошек
3. Содержание собак и кошек разрешается при условии соблюдения санитарно-гигиенических, зоогигиенических требований, ветеринарных и настоящих Правил:
1) в жилых помещениях, занятых одной семьей;
2) в жилых помещениях, занятых несколькими семьями, лишь на своей жилой площади (с письменного согласия всех проживающих в квартире);
3) при предприятиях, организациях, учреждениях собак на привязи или в вольерах, и в условиях, исключающих возможность причинения беспокойства и создания опасности для окружающих.
4. Одна семья в квартире многоквартирного жилого дома может содержать не более двух взрослых собак крупных и средних пород и двух кошек, а также приплодов до трехмесячного возраста. Щенки и котята старше трехмесячного возраста должны быть переданы новым владельцам или предприятиям, занимающимся отловом и содержанием безнадзорных животных.

Ескерту. Шешім 1-2 тармақпен толықтырылды - Ақтөбе облыстық мәслихатының 27.03.2015 № 292 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихаттың сессия төрағасы Е. БЕКМҰХАМБЕТОВ
Облыстық мәслихаттың хатшысы С. ҚАЛДЫҒҰЛОВА
2013 жылғы 5 маусымдағы
№ 122 облыстық мәслихаттың
шешімімен бекітілген
Ақтөбе облысының қалаларында және басқа да елдi мекендерінде иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою
Қағидалары
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - Ақтөбе облыстық мәслихатының 27.03.2015 № 292 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1 тарау. Жалпы ереже
1. Осы Ақтөбе облысының қалалары мен басқа да елді мекендерінде иттерді және мысықтарды күтіп-ұстау Қағидасы (бұдан әрі - Қағида) "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексiне, "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес Ақтөбе облысының аумағында иттерді және мысықтарды күтіп-ұстау және серуендету тәртібін анықтау мақсатында әзiрленді.
2. Қағида меншiк нысанына қарамастан, иттерді және мысықтарды күтіп-ұстайтын барлық жеке және заңды тұлғаларға қолданылады. Ерекшелiктi тек қызметтiк иттерi және тәлiмбақтары бар құқық қорғау органдарының мекемелері, сол сияқты ұлттық қауіпсіздік органдарының кинологиялық қызметтері құрайды.
2 тарау. Иттерді және мысықтарды күтіп-ұстау шарттары
3. Иттерді және мысықтарды күтіп-ұстауға санитарлық-гигиеналық, зоогигиеналық талаптарды, ветеринарлық және осы Қағиданы сақтаған жағдайда рұқсат етiледi:
1) бiр ғана отбасы тұратын тұрғын үй-жайларда;
2) бiрнеше отбасы тұратын тұрғын үй-жайларда, тек өзiнің тұрғын аланыңда (пәтер тұрғындарының барлығының жазбаша келiсiмiмен);
3) кәсіпорындарда, ұйымдарда, мекемелерде иттердi байлаулы түрде немесе торда, яғни айналасындағылар үшін аландаушылық болу мүмкіндігін болдырмайтын және қауіп-қатер тудырмайтын жағдайда.
4. Көп пәтерлi тұрғын үйде бiр отбасы ірі және орташа тұқымды екіден аспайтын ересек иттерді және екі мысықты, сондай-ақ үш айлық мерзiмге дейiнгi күшiктердi ұстай алады. Үш айлық мерзімнен асқан күшiктер мен мысықтар жаңа иелерiне берiлуi немесе қараусыз жануарларды аулаумен және күтіп-ұстаумен айналысатын кәсіпорындарға тапсырылуы қажет.

5. Не допускается содержание собак и кошек в местах общего пользования (кухни, коридоры, лестничные площадки, подвалы, чердаки, лоджии, балконы и другие подсобные помещения), на придомовых территориях (кроме территорий индивидуальных жилых домов), в гостиницах и в коридорах общежитий.
6. Допускается поселение в гостинице владельца с собакой или кошкой по согласованию с администрацией и при соблюдении санитарно-гигиенических правил.
7. Собак и кошек разрешается содержать в домах индивидуального жилищного фонда, в здании и на прилегающей к нему территории только с разрешения владельца этой территории или с согласия другого правомочного лица. Собаки должны содержаться на хорошо огороженной территории, ограждение должно исключить побег животного, нападения на людей или других животных, нанесения покусов прохожим. О наличии собаки на территории должна быть сделана предупреждающая табличка при входе размером не менее 20х30 сантиметров с изображением собаки и надписью "Ит күзетедi! Охраняется собакой!".
8. Допускается содержание более двух собак и кошек в индивидуальных жилых домах и прилегающем к нему земельном участке, если условия содержания животных соответствуют зоогигиеническим и санитарно-гигиеническим нормам.
9. Покупка и продажа собак и кошек, передача их другому лицу, а также перевозка всеми видами транспорта в пределах области разрешается лишь при наличии ветеринарного паспорта на животное с отметками в нем даты вакцинации против бешенства и инфекционных заболеваний. При вывозе из населенного пункта и ввозе из других регионов владельцам собак и кошек необходимо иметь ветеринарное свидетельство с отметками о состоянии их здоровья и о проведении вакцинации не более чем за 12 месяцев и не менее чем за 30 дней до ввоза.
Собаки, принадлежащие гражданам, предприятиям, учреждениям и организациям, начиная с трехмесячного возраста, независимо от породы, подлежат вакцинации против бешенства и по эпизоотическим показаниям против лептоспироза, микроспории, а также исследованию на гельминты либо профилактической дегельминтизации.
Кошки, начиная с двухмесячного возраста, подлежат вакцинации против бешенства и инфекционных заболеваний общих для животных и людей, исследованию на гельминтозы.
10. Не допускается содержание невакцинированных собак и кошек.
11. Не допускается разведение и отлов собак и кошек с целью использования их шкур и мяса для реализации, переработки и потребления.

5. Иттерді және мысықтарды қоғамдық пайдаланылатын орындарда (ас үйлерде, кiреберiстерде, баспалдақ алаңдарында, жертөлелерде, шатырларда, лоджияларда, балкондарда және басқа да қосалқы үй-жайларда), тұрғын-үйлердің жанындағы аумақтарда (жеке тұрғын үйлердің аумақтарынан басқа), қонақ үйлер мен жатақхана дәлiздерiнде ұстауға жол берілмейді.
6. Санитарлық-гигиеналық тәртіптерді сақтаған жағдайда және қонақ үй әкiмшiлiгiнiң келісімі бойынша иелерiнің итiмен немесе мысығымен бiрге қонақ үйлерде тұрақтауына жол беріледі.
7. Иттерді және мысықтарды жекелеген тұрғын-үй қорының үйлерінде, ғимараттарда және оған қосалқы орындарда осы аумақтардың иелерінің рұқсатымен ғана немесе басқа да өкiлеттi тұлғаның келiсiмiмен күтіп-ұстауға рұқсат етіледі. Иттер жақсы қоршалған аумақта күтіп-ұсталуы қажет, қоршау жануардың қашып кетуіне, адамдарға не болмаса басқа жануарларға шабуылдауына, жүргіншілерді тістеп алуына мүмкіндік бермеуі қажет. Кiреберiсте иттiң суретi және "Ит күзетедi! Охраняется собакой!" деген жазуы бар 20х30 сантиметрден аз емес көлемде аумақта иттiң бар екендігі туралы ескерту тақта жасалуы қажет.
8. Егер жануарларды күтіп-ұстау зоогигиеналық және санитарлық-гигиеналық талаптарға сәйкес келсе, жеке тұрғын үйлерде және оларға жапсарлас жер телімдерінде екіден астам иттердi және мысықтарды ұстауға жол беріледі.
9. Иттерді және мысықтарды сатып алу мен сату, басқа бiр адамға тапсыру, сондай-ақ барлық көлiк түрлерiмен облыс iшiнде тасымалдау әрекеттерi құтырма және басқа да жұқпалы ауруларға қарсы егiлген уақыты белгiленген жануардың ветеринарлық құжаты болған жағдайда ғана рұқсат етiледi. Иттерді және мысықтарды елдi мекендерден тысқары жерлерге тасымалдау кезiнде және басқа аймақтардан әкелген жағдайда, иелерi жануардың денсаулығы және егу жұмыстарының жүргiзiлгендiгi жөнiнде, яғни жұқпалы ауруларға қарсы 12 айдан аспаған мерзiмде не болмаса жолға шығардан 30 күн бұрын егiлгендiгi жөнiндегi мәлiмет толтырылған ветеринарлық куәлiгi болуы қажет.
Тұрғындарға, кәсiпорындарға, мекемелер мен ұйымдарға тиесiлi иттердiң барлық түрлерi үш айлық мерзiмiнен бастап, құтырмаға және эпизоотиялық көрсеткiштер бойынша лептоспирозға, микроспорияға қарсы егiлуге, сондай-ақ гельминтозға немесе дегельминтизациялық алдын-алуға тексерiлуге жатады.
Мысықтар туылғаннан екi айлық мерзiмнен бастап, адамдар мен жануарларға бiрдей құтырмаға және жұқпалы ауруларға қарсы егiлуге, гельминтозға тексерiлуге тиiстi.
10. Егу жасалмаған иттерді және мысықтарды күтіп-ұстауға жол берілмейді.
11. Иттерді және мысықтарды олардың терiсiн пайдалану мақсатында және етiн сату, өңдеу, тұтыну үшiн өсiруге және аулауға жол берілмейді.

12. На территории Актюбинской области не допускается организация и проведение собачьих боев и других мероприятий, допускающих жестокость по отношению к животным (за исключением проверки рабочих качеств собак по специальным правилам, что исключает увечье животного и позволяет провести правильный племенной отбор для разведения собак-охранников).
13. Исключен решением Актюбинского областного маслихата от 27.03.2015 № 292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Содержание собак, требующих особой ответственности владельца
14. К собакам требующим особой ответственности владельца, относятся собаки с высотой в холке более 50 сантиметров.
15. Не разрешается выгуливать собак, требующих особой ответственности владельца, детям и подросткам до 16 лет, а также лицам, которые, не могут обеспечить безопасность окружающих.
16. Не разрешается приводить собак, требующих особой ответственности владельца в общественные места и другие места массового отдыха граждан, за исключением специально отведенных мест для выгула собак.
Глава 4. Порядок выгула собак и кошек
17. При выгуле собак владельцы должны соблюдать следующие требования:
1) выводить собак и выгуливать их разрешается в наморднике (за исключением собак декоративных пород) и на коротком (до 1,5 метров) поводке в местах, не перечисленных в пункте 18 настоящих Правил, не создавая беспокойства и помех окружающим;
2) выгул собак без поводка и намордника допускается лишь на огороженных территориях, дрессировочных площадках и, предусмотренных местными исполнительными органами, кооперативами собственников квартир, местах для свободного выгула, если таковых мест нет, выгул осуществляется на отведенных пустырях;
3) владельцы собак должны постоянно иметь на собаке ошейник с закрепленным на нем жетоном с указанием клички собаки, ее породы, адресом и телефонами владельца. На жетоне по желанию владельца может быть указана и иная информация, касающаяся собаки;
4) перевозка собак и кошек в городском общественном транспорте должна осуществляться на задних площадках при условии, исключающем беспокойство пассажиров. Собак декоративных пород и кошек допускается перевозить в сумках, в специальных клетках (контейнерах для переноса), либо на руках. Перевозка больных собак и кошек в общественном транспорте не допускается;
5) при выгуле собак и кошек около жилых домов владельцы собак и кошек должны обеспечить тишину в ночное время (с 23 до 6 часов утра);

12. Ақтөбе облысының аумағында иттердiң төбелесiн ұйымдастыруға және өткiзуге, жануарларға қарсы қатыгез әрекеттер жасауға мүмкiншiлiк беретiн басқа да iс-шараларды өткiзуге жол берiлмейдi (қызметтегi, күзетке арналған иттердiң жұмыс қабiлеттiлiгiн тексеру мақсатында, иттердiң жарақат алмауын ескеретiн, дұрыс тұқымдық сұрыптауға арналған арнайы ережелер бойынша тексерулерден басқа).
13. Алынып тасталды - Ақтөбе облыстық мәслихатының 27.03.2015 № 292 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3 тарау. Иесiнiң ерекше жауапкершiлiгiн қажет ететiн иттердi күтіп-ұстау
14. Иесiнiң ерекше жауапкершiлiгiн қажет ететiн иттерге шоқтығының биiктiгi 50 сантиметрден жоғары иттер жатады.
15. Балаларға және 16 жасқа толмаған жасөспiрiмдерге, сонымен қатар қоғамдық қауiпсiздiктi қамтамасыз ете алмайтын азаматтарға иесiнiң ерекше жауапкершiлiгiн қажет ететiн иттердi серуенге шығаруға рұқсат етілмейді.
16. Иесiнiң ерекше жауапкершiлiгiн қажет ететiн иттердi қоғамдық орындарға және көпшілік демалатын басқа да орындарға әкелуге, иттердi серуендету үшін арнайы бөлінген орындарды қоспағанда, рұқсат етілмейді.
4 тарау. Иттерді және мысықтарды серуендету тәртібі
17. Иттердi серуендету барысында иелерi мынадай талаптарды сақтауы қажет:
1) иттердi тұмылдырықпен (декоративтi иттер тұқымдарынан басқалары) және қысқа (1,5 метрге дейiн) мойын жiппен, осы Қағиданың 18-тармағында тізбеленбеген орындарда, айналасындарға алаңдаушылық тудырмай және кедергі келтiрмей шығаруға және серуендетуге рұқсат етіледі;
2) иттердi тұмылдырықсыз және мойын жiпсiз тек арнайы қоршалған аумақтарда, жаттықтыру алаңдарында және еркін серуендету үшін жергiлiктi атқарушы органдар, пәтер иелерi кооперативтерiмен қарастырылған орындарда рұқсат етіледі, егер ондай орындар болмаса серуендету бөлек жатқан бос жерлерде жүзеге асырылады;
3) иттердiң иелерi әрдайым иттiң мойнына аты, түрi, иесiнiң мекен-жайы мен телефондары көрсетiлген жетон бекiтiлген қарғыбау тағуы қажет. Иесiнiң еркі бойынша жетонда итке қатысты басқа да мәлiметтер көрсетілуі мүмкiн;
4) иттерді және мысықтарды қалалық қоғамдық көлiктерде тасымалдау көлiктiң артқы алаңдарында, жолаушылардың мазасын алмайтын жағдайда жүзеге асырылуы тиiс. Иттердiң декоративтi түрлерiн және мысықтарды сөмкеде, арнайы торларда (тасымалдауға арналған контейнерде), қолда алып тасымалдауға болады. Науқас иттерді және мысықтарды қоғамдық көлiкте тасымалдауға жол берілмейді;
5) иттерді және мысықтарды тұрғын үйлердiң маңында серуендету кезiнде иттердiң және мысықтардың иелерi түнгі уақытта (сағат 23-тен таңғы 6-ға дейін) тыныштықты қамтамасыз етулерi қажет;

6) при отсутствии запрещающих надписей разрешается появление владельца с собакой в наморднике и на коротком поводке в учреждениях, непродовольственных магазинах и в других местах. Предприятиям, организациям и учреждениям необходимо помещать знаки о запрете посещения объектов с собаками и оборудовать места их привязи. Знаки о запрете не распространяются на собак-поводырей для людей со слабым зрением;
7) собаку можно оставить на привязи в наморднике и на коротком поводке, исключающей произвольное развязывание, около здания на время, в течение которого владелец животного находится в помещениях этого здания, если при этом нет угрозы для других лиц, нарушения общественного порядка, движению и здоровью собаки. При этом собака не должна препятствовать проходу людей.
8) собака может находиться в общественном месте без поводка только при исполнении служебных заданий.
18. Владельцами животных не допускается:
1) выгуливать собак, не прошедших вакцинацию от бешенства и исследования на токсоплазмоз;
2) выгуливать животных на детских дворовых площадках, спортивных площадках, территориях детских дошкольных и учебных заведений, лечебных учреждений, парках и в других местах массового отдыха граждан;
3) выгул и купание животных на пляжах, в общественных местах купания, прудах, фонтанах, водоемах и водозаборах;
4) находиться с животными в местах скопления народа и на общественных мероприятиях, за исключением служебных собак, выполняющих работу по охране общественного порядка и собак-поводырей для людей со слабым зрением;
5) выгуливать собак и кошек и появляться с ними в общественных местах и транспорте лицам, в нетрезвом состоянии.
Глава 5. Владельцы собак и кошек
19. Владельцы собак и кошек, независимо от юридического статуса и форм собственности обеспечивают надлежащее содержание собак и кошек в соответствии с требованиями настоящих Правил.
20. В случаях, установленных законодательством Республики Казахстан, при выявлении у собак или кошек заразных заболеваний они могут быть изъяты у владельца. В случае, если животное признано здоровым, оно возвращается владельцу. Собака или кошка также могут быть изъяты у владельца в случае нанесения ими покусов, царапин человеку, для проведения исследования на предмет наличия болезней, передающихся человеку, либо опасных заболеваний.
21. Владельцы собак и кошек обеспечивают следующие требования:
1) поведение собак и кошек, которое не причиняет беспокойство и не представляет опасность для окружающих;
2) принимать меры по недопущению шума в жилых помещениях;

6) тыйым салған ескерту белгiсi жоқ мекемелер мен азық-түлiк сатпайтын дүкендерде және тағы басқа орындарда иелерi иттерiн тұмылдырықта және қысқа мойын жiпте ертiп жүруіне болады. Кәсiпорындар, ұйымдар мен мекемелер, нысандарға итпен кіруге тыйым салу туралы белгiлер қойып және иттердi байлап қалдыратын орындар жабдықтауы қажет. Көзi нашар көретiн адамдарды жетектеушi иттерге тыйым салу туралы белгілер қолданылмайды;
7) иттi қысқа тұмылдырықпен және мойын жiппен, өздiгiнен шешiлiп кетпейтiндей, иесi ғимараттың iшiнде уақытша болатын мерзiмге, егер де ит басқа тұлғаларға қауiп төнгiзбейтiн, қоғамдық тәртiптi бұзбайтын, қозғалыстарға және өзiне зиян келмейтiндей жағдайда байлаулы қалдыруға болады. Сонымен қатар ит жүргiншiлердiң өтуіне кедергi болмауы керек;
8) ит қоғамдық орындарда қарғы баусыз тек қана қызметтiк тапсырмаларды орындау кезiнде ғана жүре алады.
18. Жануарлардың иелерiне жол берілмейді:
1) құтыруға қарсы егiлмеген және токсоплазмозға тексерiлмеген иттердi серуендетуге;
2) балалардың аула алаңдарында, спорттық алаңдарда, мектепке дейiнгi және оқу орындарының, емдеу мекемелерiнiң аумақтарында, саябақтар мен басқа да тұрғындардың көпшілік демалыс орындарында жануарларды серуендетуге;
3) жағажайларда, көпшiлiк шомылатын орындарда, бөгеттерде, субұрқақтарда, су айдындары мен тоғандарда жануарларды серуендетуге және шомылдыруға;
4) қоғамдық тәртiптi сақтау бойынша жұмыстарды орындаушы қызметтік иттерді, сондай-ақ көзi нашар көретiн адамды жетектеушi иттерді қоспағанда, жануарлармен бiрге халық көп жиналатын орындарда және қоғамдық шараларда болуға;
5) мас күйінде тұлғаларға иттерді және мысықтарды серуендетуге және қоғамдық орындарда және көліктерде алып жүруге.
5 тарау. Иттердің және мысықтардың иелерi
19. Иттердің және мысықтардың иелерi құқық мәртебесіне және меншiктік нысанына қарамастан иттерді және мысықтарды осы Қағиданың талаптарына сәйкес тиісті күтіп-ұстауды қамтамасыз етеді.
20. Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген жағдайларда, иттерден және мысықтардан жұқпалы аурулар табылса олар иесiнен алынуы мүмкiн. Егер жануар сау деп танылған жағдайда, ол иесiне қайтарылады. Сонымен қатар, қауып алғанда, адамға жарақат келтiрген жағдайларда, адамға берiлетiн аурулардың немесе қауiптi аурулардың бар-жоғын тексеру үшiн, ит немесе мысық иелерiнен алынуы мүмкiн.
21. Иттердің және мысықтардың иелерi мынадай талаптарды қамтамасыз етедi:
1) айналасындағылар үшін қолайсыздық келтiрмейтiн және қауiпсiздiк тудырмайтын иттер мен мысықтардың мінез-құлқы;
2) тұрғын үй-жайларда шу шығармау бойынша шаралар қабылдау;

3) не загрязнять дворы, подъезды, лестничные площадки, лифты, детские площадки, дорожки, тротуары, скверы, парки, зоны отдыха, а в случае загрязнения, осуществлять незамедлительную уборку (в бумажные или полиэтиленовые пакеты);
4) содержать животных в условиях, соответствующих зоотехническим, зоогигиеническим и ветеринарно-санитарным требованиям, соблюдать требования общественной безопасности;
5) содержать собак и кошек в соответствии с их биологическими потребностями, гуманно обращаться с ними, не оставлять без присмотра, предоставлять животным необходимое количество пищи, постоянный доступ к питьевой воде, не допускать жестокого обращения;
6) по требованию специалистов ветеринарных учреждений беспрепятственно предоставлять собак и кошек для осмотра, диагностических исследований, лечебно-профилактических обработок и проведения вакцинаций и дегельминтизации;
7) ежегодно, начиная с двух и трех месячного возраста, доставлять кошек и собак в ветеринарные клиники для осмотра и профилактических прививок против бешенства и других инфекционных заболеваний, с отметкой об этом в ветеринарном паспорте животного;
8) регулярно, не реже одного раза в квартал, проводить профилактическую обработку собак и кошек от кожных паразитов;
9) во всех случаях заболевания либо при подозрении на заболевание собак и кошек немедленно обращаться в ветеринарные учреждения, неукоснительно соблюдать рекомендации специалиста по результатам обследования;
10) при невозможности дальнейшего содержания собак и кошек передать его другому владельцу, зоозащитной организации или сдать в ветеринарное учреждение;
11) немедленно сообщать в ветеринарные учреждения обо всех случаях укусов животными, а также о случаях гибели животных. Владелец изолирует животное до прибытия специалистов ветеринарной службы.
22. В случае установления фактов заболевания животных бешенством, они подвергаются изъятию и уничтожению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
23. Не допускается выбрасывать трупы собак и кошек. Трупы павших животных подлежат утилизации или захоронению в местах установленных местными исполнительными органами.
Глава 5-1. Отлов и уничтожение бродячих собак и кошек
Сноска. Правила дополнены главой 5-1 в соответствии с решением Актюбинского областного маслихата от 27.03.2015 № 292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-1. Собаки и кошки, находящиеся в общественных местах (улицах, дворовых территориях, парках и прочих местах), кроме временно оставленных владельцами на привязи, считаются безнадзорными и подлежат отлову специальными службами по отлову бродячих собак и кошек.

3) аулаларды, кiреберiстердi, саты алаңдарын, лифтiлердi, балалар алаңдарын, жолдарды, тротуарларды, шағын гүлбақтарды, бақтарды, демалыс аумақтарын ластамау, ал ластаған жағдайда тез арада тазалауды (қағаз немесе полиэтилен пакеттерiн пайдалану) жүзеге асыру;
4) жануарларды зоотехникалық, зоогигиеналық және ветеринарлық-санитарлық талаптарға сәйкес күтіп-ұстау, қоғамдық қауiпсiздiк талаптарын қамтамасыз ету;
5) иттерді және мысықтарды олардың биологиялық қажеттiлiктерiне сай күтіп-ұстау, оларға iзгiлiкпен қарау, қараусыз қалдырмау, жануарларға қажеттiлiгiне қарай тамақ беру, таза су iшуге жағдай жасау, мейірімсіздікпен қарауға жол бермеу;
6) ветеринариялық мекемелердің мамандарының талаптары бойынша иттер мен мысықтарды тексеру, диагностикалық зерттеу, емдеу-алдын-алу, індетке қарсы егу және дегельминтизациялау жүргiзу үшiн бөгетсiз беру;
7) жыл сайын, екi және үш айлық мерзiмiнен бастап иттерді және мысықтарды тексеру және құтырма ауруына және басқа да инфекциялық ауруларға қарсы алдын алу егу үшiн ветеринариялық емханаларға апарып, ол туралы жануардың ветеринарлық құжатына белгiлеу;
8) жүйелi түрде, тоқсанына кемiнде бiр рет, терi паразиттерiнен иттер мен мысықтарды алдын алу өңдеуді жүргізу;
9) иттер мен мысықтар ауырған болмаса ауруға күдiк болған барлық жағдайларда жедел түрде ветеринарлық мекемелерге хабарласу, тексеру қорытындылары бойынша мамандардың ұсыныстарын мүлтiксiз сақтау;
10) иттерді және мысықтарды одан әрi күтіп-ұстауға мүмкiндiк болмаған жағдайда оны басқа адамға, жануарларды қорғау ұйымдарына беру немесе ветеринариялық мекемеге тапсыру;
11) жануарлар қауып алған барлық жағдайлар, сондай-ақ жануарлар өліп қалған жағдайлар туралы жедел түрде ветеринарлық мекемелерге хабарлайды. Ветеринарлық қызмет мамандары келгенге дейін иесі жануарларды оқшаулайды.
22. Жануарлар құтырумен ауырған дерек анықталған жағдайда, олар алынып, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жойылады.
23. Иттердің және мысықтардың өлiгiн лақтырып тастауға жол берілмейді. Өлген жануарлардың өлігі жергілікті атқарушы органдар белгілеген орындарда жоюға немесе көмуге жатады.
5-1 Тарау. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою
Ескерту. Қағидалар 5-1 тараумен толықтырылды - Ақтөбе облыстық мәслихатының 27.03.2015 № 292 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
23-1. Қоғамдық жерлерде(көшелерде, аулалық аумақтарда, саябақтарда және басқа да орындарда) иелері уақытша байлаулы күйінде қалдырған иттер мен мысықтардан басқалары қараусыз болып саналады және қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулайтын арнайы қызметтермен аулануға жатады.

Сноска. Пункт 23-1 – в редакции решения маслихата Актюбинской области от 05.06.2020 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-2. Численность бродячих собак и кошек регулируется по письменным и устным заявлениям от физических и юридических лиц путем их биостерилизации и отлова специальными службами с соблюдением принципов гуманизма.
К работе по отлову и уничтожению бродячих собак и кошек допускаются лица не состоящие на учетах в наркологических или психоневрологических диспансерах.
Сноска. Пункт 23-2 – в редакции решения маслихата Актюбинской области от 05.06.2020 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-3. Специальная служба по отлову бродячих собак и кошек должны иметь при себе разрешительные документы.
Сноска. Пункт 23-3 – в редакции решения маслихата Актюбинской области от 05.06.2020 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-4. Отловленные бродячие собаки и кошки (в том числе породистые) доставляются в изолятор временного содержания, где будут находится не более десяти суток для исключения клинических признаков особо опасных болезней собак и кошек.
Сноска. Пункт 23-4 – в редакции решения маслихата Актюбинской области от 05.06.2020 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-5. Отлов бродячих собак и кошек производится в дневное время.
Сноска. Пункт 23-5 – в редакции решения маслихата Актюбинской области от 05.06.2020 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-6. В случаях, если бродячие собаки и кошки представляют реальную угрозу жизни и здоровью людей и животных (агрессивное поведение и/или подозрение на заболевание бешенством) уничтожаются незамедлительно.
Сноска. Пункт 23-6 – в редакции решения маслихата Актюбинской области от 05.06.2020 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-7. Информацию об отловленных породистых собаках и кошках, имеющие ошейники с жетонами будут размещаться на сайтах специальных служб по отлову собак и кошек.
Сноска. Правила дополнены пунктом 23-7 в соответствии с решением маслихата Актюбинской области от 05.06.2020 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 23-1 тармақ жаңа редакцияда – Ақтөбе облыстық мәслихатының 05.06.2020 № 531 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
23-2. Қаңғыбас иттер мен мысықтардың саны гуманизм принциптерін сақтай отырып, жеке және заңды тұлғалардан жазбаша және ауызша өтініштері бойынша оларды биостерилизациялау және арнайы қызметтер аулау жолымен реттеледі.
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою бойынша жұмысқа наркологиялық немесе психоневрологиялық диспансерлерде есепте тұрмайтын тұлғалар жіберіледі.
Ескерту. 23-2 тармақ жаңа редакцияда – Ақтөбе облыстық мәслихатының 05.06.2020 № 531 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
23-3. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулайтын арнайы қызмет өзімен бірге рұқсат беру құжаттарын алып жүруі тиіс.
Ескерту. 23-3 тармақ жаңа редакцияда – Ақтөбе облыстық мәслихатының 05.06.2020 № 531 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
23-4. Ауланған қаңғыбас иттер мен мысықтар (оның ішінде асыл тұқымды) уақытша ұстауға арналған оқшаулағышқа жеткізіліп, онда иттер мен мысықтардың аса қауіпті ауруларының клиникалық белгілерін болдырмау үшін он тәуліктен аспай орналастырады.
Ескерту. 23-4 тармақ жаңа редакцияда – Ақтөбе облыстық мәслихатының 05.06.2020 № 531 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
23-5. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау күндізгі уақытта жүргізіледі.
Ескерту. 23-5 тармақ жаңа редакцияда – Ақтөбе облыстық мәслихатының 05.06.2020 № 531 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
23-6. Қаңғыбас иттер мен мысықтар адамдар мен жануарлардың өмірі мен денсаулығына нақты қауіп төндірген жағдайда (агрессиялық мінез-құлық және/немесе құтыру ауруына күдік болғанда) оларды дереу жояды.
Ескерту. 23-6 тармақ жаңа редакцияда – Ақтөбе облыстық мәслихатының 05.06.2020 № 531 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
23-7. Мойнында қарғыбау жетондары бар асыл тұқымды иттер мен мысықтардың ауланғаны туралы ақпараттар иттер мен мысықтарды аулайтын арнайы қызметтің сайттарында орналастырады.
Ескерту. Қағидалар 23-7 тармақпен толықтырылды - Ақтөбе облыстық мәслихатының 05.06.2020 № 531 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

23-8. Утилизация трупов собак и кошек осуществляется на скотомогильнике (биотермические ямы) или в печах для сжигания трупов (инсинераторах).
Сноска. Правила дополнены пунктом 23-8 в соответствии с решением маслихата Актюбинской области от 05.06.2020 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Заключительные положения
24. За нарушение настоящих Правил виновные лица несут ответственность в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными решением Актюбинского областного маслихата от 27.03.2015 № 292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

23-8. Иттер мен мысықтардың өлекселерін жою мал көмінділерінде (биотермиялық шұңқырлар) немесе өлекселерді өртеуге арналған пештерде (инсинераторларда) жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағидалар 23-8 тармақпен толықтырылды - Ақтөбе облыстық мәслихатының 05.06.2020 № 531 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6 тарау. Қорытынды ережелер
24. Осы Қағиданы бұзғаны үшін кінәлі тұлғалар "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес жауапкершілікке тартылады.
Ескерту. 24 тармаққа өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облыстық мәслихатының 27.03.2015 № 292 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).