Об утверждении формы социального контракта активизации семьи
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 февраля 2014 года № 52-Ө. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 марта 2014 года № 9195. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 23 февраля 2015 года № 88
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 23.02.2015 № 88 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.4
В соответствии с подпунктом 3) пункта 25 Правил использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2014-2016 годы областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на оказание социальной защиты и помощи населению, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2014 года № 97, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую форму социального контракта активизации семьи.
2. Департаменту социальной помощи обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в установленном законодательством порядке;
2) доведение настоящего приказа до областных, гг. Астана и Алматы управлений координации занятости и социальных программ.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Жакупову С.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2014 года.
Министр                                    Т. Дуйсенова
Утверждена
приказом Министра
труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
от 25 февраля 2014 года № 52-Ө
Форма
Социальный контракт активизации семьи
__________________ № ____       «_____» _____________ 20 __ год
(место заключения)
______________________________ в лице ______________________________,
(наименование уполномоченного органа)      (фамилия, имя, отчество (при его наличии),
_____________________________________________________________________
занимаемая должность уполномоченного представителя)
именуемый в дальнейшем «отдел занятости и социальных программ», с
одной стороны, и гражданин(ка), _____________________________________
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), наименование документа,
удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер, серия, номер
документа, кем и когда выдан)
выступающий(ая) от лица семьи - участника(цы) проекта «Өрлеу» и
проживающий(ая) по адресу __________________________________________,
именуемый(ая) в дальнейшем «участник(и)», с другой стороны, заключили
настоящий социальный контракт активизации семьи (далее – контракт) на
участие в проекте «Өрлеу» о нижеследующем:

Отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшартының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2014 жылғы 25 ақпандағы № 52-Ө бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 7 наурызда № 9195 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 23 ақпандағы № 88 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 23.02.2015 № 88 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 17 ақпандағы № 97 қаулысымен бекітілген Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің 2014–2016 жылдарға арналған республикалық бюджеттен халықты әлеуметтік қорғауға және оған көмек көрсетуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану қағидаларының 25-тармағының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшартының нысаны бекітілсін.
2. Әлеуметтік көмек департаменті:
1) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның ресми жариялануын;
2) осы бұйрықты облыстық, Астана және Алматы қалаларының жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармаларының назарына жеткізуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі С.Қ. Жақыповаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейінгі күнінен бастап күшіне енеді және 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Министр                                    Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2014 жылғы 25 ақпандағы
№ 52-Ө бұйрығымен
бекітілген
Нысан
Отбасының белсенділігін арттырудың
әлеуметтік келісімшарты
_______________                № ____      20 __ жыл «____» _________
(жасалған орны)
Бұдан әрі «жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі»
деп аталатын _________________________________________________ атынан
(уәкілетті органның атауы)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) уәкілетті өкілдің лауазымы)
бір тараптан және бұдан әрі «қатысушы (қатысушылар)» деп аталатын
«Өрлеу» жобасына қатысушы (қатысушылар) отбасы атынан азамат ________
____________________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), жеке басын куәландыратын
құжаттың атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі, құжаттың сериясы, нөмірі, кім және қашан берді)
____________________________ мекенжай бойынша тұратын екінші тараптан
«Өрлеу» жобасына қатысуға отбасының белсенділігін арттырудың осы
әлеуметтік келісімшартын (бұдан әрі – келісімшарт) төмендегілер
туралы жасасты:

1. Предмет контракта
1. Предметом контракта является комплекс мероприятий,
направленных на выход семьи (лица) из трудной жизненной ситуации,
осуществляемый отделом занятости и социальных программ и
участником(ами).
2. Обязанности сторон контракта
2. Отдел занятости и социальных программ обязуется:
1) выплачивать участнику(ам) обусловленную денежную помощь при
условии участия трудоспособных членов семьи в активных мерах
содействия занятости на _____ членов семьи:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов семьи)
ежемесячно в размере ___________ (___________________________) тенге
(сумма прописью)
в месяц за период с ________________________ по ____________________;
2) предоставлять следующие мероприятия по социальной адаптации
(в случае необходимости социальной адаптации членов семьи (лица),
включая трудоспособных):
___________________        __________________________________________
(члены семьи)             __________________________________________
_________________________________________;
(конкретный перечень мероприятии по социальной
адаптации, объем и сроки их предоставления)
3) направлять совершеннолетних трудоспособных членов семьи
(лиц) в центр занятости или предоставлять направления на иные меры
содействия занятости, реализуемые за счет средств местного бюджета для:
___________________        __________________________________________
(члены семьи)             __________________________________________
_________________________________________;
(конкретный перечень мер государственной
поддержки, объем и сроки их предоставления)
4) обеспечить сопровождение семьи (лица) в течение всего срока
действия контракта;
5) осуществлять взаимодействие с другими организациями,
задействованными в реализации мероприятий, предусмотренных
контрактом;
6) проводить ежеквартальный мониторинг выполнения
участником(ами) обязательств по выполнению контракта (самостоятельно
или с привлечением ассистентов).
3. Участник(и) обязуется(ются):
1) выполнять условия контракта в полном объеме и предпринимать
активные действия по выходу из трудной жизненной ситуации;

1. Келісімшарт мәні
1. Келісімшарт мәні жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі және қатысушы (қатысушылар) жүзеге асыратын отбасын (адамды) өмірлік қиын жағдайдан шығаруға бағытталған іс-шаралар кешені болып табылады.
2. Келісімшарт тараптарының міндеттері
2. Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі:
1) қатысушыға (қатысушыларға) отбасының еңбекке қабілетті
мүшелері жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысқан
жағдайда отбасының _____ мүшесіне:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(отбасы мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
______________________ бастап _____________________ қоса алған
кезеңге ай сайын _________ (_____________________) теңге мөлшерінде
ақшалай көмек                 (сомасы жазбаша) төлеуге;
2) әлеуметтік бейімдеу бойынша мынадай іс-шараларды ұсынуға
(отбасы мүшелерін (адамды), еңбекке қабілетті мүшелерін қоса алғанда,
әлеуметтік бейімдеу қажет болған жағдайда):
___________________ _________________________________________________
(отбасы мүшелері)   _________________________________________________
________________________________________________;
(әлеуметтік бейімдеу жөніндегі іс-шаралардың нақты
тізбесі, көлемі және оларды ұсыну мерзімдері)
3) отбасының кәмелетке толған еңбекке қабілетті мүшелерін
(адамдарды) жұмыспен қамту орталығына жіберуге немесе жергілікті
бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын жұмыспен қамтуға
жәрдемдесудің өзге де шараларына жолдама беруге:
___________________ _________________________________________________
(отбасы мүшелері)   _________________________________________________
________________________________________________;
(әлеуметтік бейімдеу жөніндегі іс-шаралардың нақты
тізбесі, көлемі және оларды ұсыну мерзімдері)
4) келісімшартты іске асыру мерзімі ішінде отбасын (адамды) сүйемелдеуді қамтамасыз етуге;
5) келісімшартта көзделген іс-шараларды іске асыруға жұмылдырылған басқа да ұйымдармен өзара іс-әрекетті жүзеге асыруға;
6) қатысушының (қатысушылардың) келісімшартты орындау жөніндегі міндеттемелерді орындауына (өзі немесе ассистенттерді тарта отырып) тоқсан сайын мониторинг жүргізуге міндеттенеді.
3. Қатысушы (қатысушылар):
1) келісімшарттың талаптарын толық көлемде орындауға және өмірлік қиын жағдайдан шығу жөнінде белсенді іс-әрекеттер қабылдауға;

2) выполнять условия социального(ых) контракта(ов),
заключенного(ых) с центром занятости;
3) в результате участия в активных мерах содействия занятости
трудоустроиться на предложенное место работы центром занятости и
отделом занятости и социальных программ;
4) предоставлять в отдел занятости и социальных программ
информацию о наступлении обстоятельств, влияющих на назначение
обусловленной денежной помощи и его размер, в течение 15 (пятнадцати)
рабочих дней со дня наступления указанных обстоятельств;
5) в случае изменения номера банковского счета, местожительства
информировать отдел занятости и социальных программ путем подачи
заявления об этих изменениях с документами, подтверждающими
соответствующие изменения;
6) взаимодействовать с отделом занятости и социальных программ,
акимом поселка, ассистентом (по согласованию с отделом занятости и
социальных программ, акимом поселка), осуществляющим сопровождение
контракта, регулярно представлять все сведения о ходе исполнения
контракта.
3. Права сторон
4. Отдел занятости и социальных программ вправе:
1) запрашивать у третьих лиц (предприятий, налоговых органов и
других организаций) дополнительные сведения о доходах и имуществе
семьи (лица) и членов его семьи для их проверки и определения
нуждаемости;
2) проверять материальное положение семьи (лица);
3) использовать полученную информацию при решении вопроса о
назначении (отказе в назначении) обусловленной денежной помощи;
4) прекращать выплату обусловленной денежной помощи, если семья
(лицо) не выполняет обязательств контракта и социального контракта,
заключенного с центром занятости;
6) требовать своевременного и надлежащего исполнения контракта;
7) решать иные вопросы в рамках контракта.
5. Участник(и) вправе:
1) получать меры социальной поддержки, предусмотренные
контрактом;
2) требовать своевременного и надлежащего исполнения
контракта;
3) потребовать перерасчета обусловленной денежной помощи в
связи с изменением состава семьи;
4) получать консультацию и информацию, связанные с выполнением
мероприятий контракта.
4. Ответственность сторон за неисполнение условий контракта
6. Участник(и) несет(ут) ответственность в соответствии с
действующим законодательством за предоставление ложных или неполных
сведений, указанных в заявлении на назначение обусловленной денежной
помощи.
7. Отдел занятости и социальных программ и центр занятости
несут ответственность за предоставление семье (лицу) социальной
поддержки в объеме, предусмотренном настоящим контрактом и социальным
контрактом.

2) жұмыспен қамту орталығымен жасалған әлеуметтік келісімшарт талаптарын орындауға;
3) жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысу нәтижесінде жұмыспен қамту орталығы мен жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі ұсынған жұмыс орнына жұмысқа орналасуға;
4) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне шартты ақшалай көмек тағайындауға және оның мөлшеріне әсер ететін міндеттемелер туындауы туралы ақпаратты көрсетілген жағдаяттар туындаған күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ұсынуға;
5) банк шотының нөмірі, тұрғылықты жері өзгерген жағдайда жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне тиісті өзгерістерді растайтын құжаттармен осы өзгерістер туралы өтініш беру жолымен хабарлауға;
6) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімімен, кенттің әкімімен, келісімшартты сүйемелдеуді жүзеге асыратын ассистентпен (жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімімен, кент әкімімен келісім бойынша) өзара іс-қимыл жасауға, келісімшарттың орындалу барысы туралы барлық мәліметтерді ұдайы ұсынуға міндетті.
3. Тараптардың құқықтары
4. Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі:
1) отбасының (адамның) және оның отбасы мүшелерінің мұқтаждығын тексеру және айқындау үшін үшінші тұлғалардан (кәсіпорындардан, салық органдарынан және басқа да ұйымдардан) олардың табыстары мен мүлкі туралы қосымша ақпараттар сұратуға;
2) отбасының (адамның) материалдық жағдайын тексеруге;
3) алынған ақпаратты шартты ақшалай көмек тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы мәселені шешу кезінде пайдалануға;
4) егер отбасы (адам) келісімшарттың және жұмыспен қамту орталығымен жасалған әлеуметтік келісімшарттың міндеттемелерін орындамаса, шартты ақшалай көмек төлеуді тоқтатуға;
6) келісімшарттың уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге;
5) келісімшарт шеңберінде өзге де мәселелерді шешуге құқылы.
5. Қатысушы (қатысушылар):
1) келісімшартта көзделген әлеуметтік қолдау шараларын алуға;
2) келісімшарттың уақтылы және тиісті орындалуын талап етуге;
3) отбасы құрамының өзгеруіне байланысты шартты ақшалай көмекті қайта есептеуді талап етуге;
4) келісімшарт іс-шараларының орындалуымен байланысты консультация мен ақпарат алуға құқылы.
4. Келісімшарттың талаптарын орындамағаны үшін тараптардың
жауапкершілігі
6. Қатысушы (қатысушылар) шартты ақшалай көмек тағайындауға берілген өтініште жалған немесе толық емес мәліметтер көрсеткені үшін қолданыстағы заңнамаға сәйкес жауапты болады.
7. Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі мен жұмыспен қамту орталығы отбасына (адамға) келісімшартта және әлеуметтік келісімшартта көзделген көлемде әлеуметтік қолдау көрсетуге жауапты болады.

8. Сопровождение и мониторинг настоящего контракта и
социального контракта ведут отдел занятости и социальных программ и
центр занятости.
9. За неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение условий
контракта стороны несут ответственность в соответствии с действующим
законодательством Республики Казахстан.
5. Форс-мажорные обстоятельства
10. Стороны освобождаются от ответственности за полное или
частичное неисполнение обязательств при наступлении форс-мажорных
обстоятельств, предусмотренных гражданским законодательством.
11. При возникновении обстоятельств форс-мажора сторона, чье
исполнение каких-либо обязательств в соответствии с настоящим
контрактом оказалось невозможным в силу наступления таких
обстоятельств, обязана уведомить в течение 3 (трех) рабочих дней с
момента наступления или прекращения обстоятельств форс-мажора.
12. Срок исполнения обязательств по настоящему контракту
отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали
обстоятельства форс-мажора, а также последствия, вызванные этими
обстоятельствами.
13. Если невозможность полного или частичного исполнения
сторонами обязательств по настоящему контракту в связи с наступлением
обстоятельств форс-мажора будет существовать свыше _____ (указать
период), то стороны вправе расторгнуть настоящий контракт.
6. Прочие условия
14. В контракт могут вноситься изменения и (или) дополнения по
соглашению сторон путем подписания дополнительного соглашения.
15. Контракт вступает в силу со дня его подписания и действует
по 20_____ год.
16. Контракт может быть расторгнут отделом занятости и
социальных программ в одностороннем порядке при невыполнении семьей
(лицом) условий настоящего контракта и социального контракта,
заключенного между центром занятости и трудоспособными членами семьи.
17. Настоящий контракт составлен в двух экземплярах, имеющих
одинаковую юридическую силу.
7. Адреса и реквизиты сторон
Отдел занятости и социальных программ
Участник(и)
___________________________________
(полное наименование
уполномоченного органа)
___________________________________
(адрес)
___________________________________
(телефон, факс)
__________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его
наличии) уполномоченного
представителя)
__________________________________
(подпись)
Место печати
_________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его
наличии)
_____________________________
(адрес)
_____________________________
(телефон, факс)
_____________________________
(подпись)

8. Осы келісімшартты және әлеуметтік келісімшартты сүйемелдеуді және оның мониторингін жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі мен жұмыспен қамту орталығы жүргізеді.
9. Келісімшарт талаптарын орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
5. Форс-мажорлық жағдайлар
10. Тараптар азаматтық заңнамада көзделген форс-мажорлық жағдайлар туындаған кезде міндеттерін толық немесе ішінара орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
11. Форс-мажорлық жағдайлар туындаған кезде осы келісімшартқа сәйкес қандай да болсын міндеттемелердің орындалуы осындай жағдайлардың туындауына байланысты мүмкін болмаған тарап форс-мажорлық жағдайлар басталған немесе аяқталған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабардар етуге тиіс.
12. Осы келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі форс-мажорлық жағдай орын алған, сондай-ақ осы жағдайлардан туындаған салдардың әрекеті барысына шамалас уақытқа кейінге шегеріледі.
13. Егер мән-жайлардың туындауына байланысты тараптар осы келісімшарт бойынша міндеттемелерді толық немесе ішінара орындай алмауы _______ (кезеңді көрсету) асып кетсе, тараптар осы келісімшартты бұзуға құқылы.
6. Өзге де шарттар
14. Келісімшартқа тараптардың келісімі бойынша қосымша келісімге қол қою арқылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
15. Келісімшарт қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және 20 ____ жылды қоса алғанға дейін қолданылады.
16. Келісімшартты жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі отбасы (адам) осы келісімшарттың және жұмыспен қамту орталығы мен отбасының еңбекке қабілетті мүшелері арасында жасалған әлеуметтік келісімшарттың талаптарын орындамаған кезде бір жақты тәртіппен бұзуы мүмкін.
17. Осы келісімшарт бірдей заңды күші бар екі данада жасалған.
7. Тараптардың мекен-жайлары мен деректемелері
Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
Қатысушы (қатысушылар)
_________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
_________________________________
(мекенжайы)
_________________________________
(телефон, факс)
_________________________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
_________________________________
(қолы)
Мөрдің орны
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
_____________________________
(мекенжайы)
_____________________________
(телефон, факс)
_____________________________қолы)