О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 июля 2006 года № 265 "Об утверждении Правил аккредитации профессиональных аудиторских организаций"
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра финансов Республики Казахстан от 26 февраля 2014 года № 75. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 марта 2014 года № 9281
В соответствии с подпунктом 2) статьи 7 Закона Республики Казахстан «Об аудиторской деятельности» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 июля 2006 года № 265 «Об утверждении Правил аккредитации профессиональных аудиторских организаций» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4336, опубликованный в газете «Юридическая газета» от 17 августа 2006 года № 150 (1130) следующее изменение:
Правила аккредитации профессиональных аудиторских организаций, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита реального сектора, внутреннего контроля Министерства финансов Республики Казахстан (Тулеуов А.О.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан – Министр финансов
Республики Казахстан                       Б.Султанов
Приложение
к приказу Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2014 года № 75
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 18 июля 2006 года № 265
Правила
аккредитации профессиональных аудиторских организаций 1. Общие положения
1. Настоящие Правила аккредитации профессиональных аудиторских организаций (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года № 304 «Об аудиторской деятельности» (далее - Закон) и устанавливают порядок проведения аккредитации профессиональных аудиторских организаций Республики Казахстан (далее - профессиональные организации) уполномоченным органом в области аудиторской деятельности (далее - уполномоченный орган).
2. Аккредитацию проходят профессиональные организации в целях официального признания уполномоченным органом правомочий профессиональных организаций в соответствии с Законом.

"Кәсіби аудиторлық ұйымдарды аккредиттеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2006 жылғы 18 шілдедегі № 265 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 26 ақпандағы № 75 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 28 наурызда № 9281 тіркелді
«Аудиторлық қызмет туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Кәсіби аудиторлық ұйымдарды аккредиттеу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2006 жылғы 18 шілдедегі № 265 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4336 тіркелген, 2006 жылғы 17 тамыздағы № 150(956) «Заң газеті» газетінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіби аудиторлық ұйымдарды аккредиттеу ережесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Ішкі бақылау, нақты сектор бухгалтерлік есебі мен аудиті әдіснамасы департаменті (А.О. Төлеуов) заңнамада белгіленген тәртіпте осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және кейін оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оның ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Орынбасары - Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі                                  Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Премьер–Министрінің
Орынбасары – Қазақстан
Республикасы Қаржы министрінің
2014 жылғы 26 ақпандағы
№ 75 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2006 жылғы 18 шілдедегі
№ 265 бұйрығымен
бекітілген
Кәсіби аудиторлық ұйымдарды аккредиттеу ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Кәсіби аудиторлық ұйымдарды аккредиттеу ережесі (бұдан әрі - Ереже) «Аудиторлық қызмет туралы» Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 20 қарашадағы № 304 Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және аудиторлық қызмет саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) Қазақстан Республикасының кәсіби аудиторлық ұйымдарына (бұдан әрі - кәсіби ұйымдар) аккредиттеу жүргізу тәртібін белгілейді.
2. Кәсіби ұйымдар уәкілетті органның Заңға сәйкес кәсіби ұйымдардың құқықтық өкілеттігін ресми мойындау мақсатында аккредиттеуден өтеді.

2. Порядок процедуры проведения аккредитации
3. Профессиональные организации для аккредитации представляют:
в уполномоченный орган:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) перечень информаций аудиторов и аудиторских организаций по форме сведений согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
4. Профессиональные организации для аккредитации представляют через веб-порталы «электронного правительства» www.e.gov.kz и «Е-лицензирование» www.elicense.kz (далее - Портал):
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) профессиональной организации;
2) перечень информаций аудиторов и аудиторских организаций по форме сведений согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
5. Профессиональная аудиторская организация при аккредитации соответствует требованиям:
Орган управления профессиональных аудиторских организаций формируется из числа аудиторов – членов профессиональной аудиторской организации в количестве не менее трех аудиторов с опытом работы в области аудита финансовых организаций в течение трех лет из последних пяти.
Профессиональные аудиторские организации имеют следующие рабочие органы (комитеты):
1) по контролю качества;
2) по международным стандартам аудита и финансовой отчетности;
3) по повышению квалификации аудиторов;
4) по вопросам этики;
5) по рассмотрению споров.
Профессиональные аудиторские организации также по усмотрению могут иметь другие рабочие органы (комитеты).
6. Срок рассмотрения документов профессиональных организаций (с момента приема заявления) и принятия решения о выдаче свидетельства об аккредитации или об отказе в аккредитации составляет пять рабочих дней.
7. По итогам рассмотрения заявления (запроса) уполномоченный орган выдает свидетельство об аккредитации (в бумажном или электронном виде).
8. Уполномоченный орган выносит мотивированный ответ об отказе в аккредитации профессиональной организации в случае представления недостоверных сведений и несоответствия требованию пункта 4 статьи 10 Закона.
9. Уполномоченный орган в течение двух рабочих дней со дня поступления заявления (запроса) на аккредитацию, проверяет полноту заполнения заявления (запроса) и формы сведений, указанных в пункте 3 настоящих Правил. В случае установления факта не правильно оформленных заявления (запроса) и формы сведений в указанные сроки дает мотивированный ответ об отказе в дальнейшем рассмотрении заявления (запроса).
10. Свидетельство об аккредитации профессиональной организации является официальным документом, удостоверяющим аккредитацию, действует на всей территории Республики Казахстан и подлежит обязательной регистрации в реестре аккредитованных профессиональных организаций, который ведет уполномоченный орган.
Свидетельство об аккредитации профессиональной организации выдается без ограничения срока действия по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

2. Аккредиттеу жүргізу тәртібі
3. Кәсіби ұйымдар аккредиттеуден өту үшін ұсынады:
уәкілетті органға:
1) осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті;
2) осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны бойынша аудиторлар мен аудиторлық ұйымдардың ақпараттар тізбесі.
4. «Электрондық үкіметтің» www.e.gov.kz және «Е-лицензиялау»: www.elicense.kz веб-порталдары арқылы (бұдан әрі – портал) кәсіби ұйымдар аккредиттеуден өту үшін ұсынады:
1) кәсіби ұйымның электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны бойынша аудиторлар мен аудиторлық ұйымдардың ақпараттар тізбесі.
5. Кәсіби аудиторлық ұйым аккредиттеу кезінде мынадай талаптарға сәйкес келеді:
Кәсіби аудиторлық ұйымдардың басқару органы аудиторлар – соңғы бес жылдың үш жылы ішінде қаржылық ұйымдардың аудиті саласында жұмыс тәжірибесімен саны кемінде үш аудитор болатын кәсіби аудиторлар ұйымының мүшелері санынан қалыптасады.
Кәсіби аудиторлық ұйымдардың мынадай:
1) сапасын бақылау бойынша;
2) аудит және қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары бойынша;
3) аудиторлардың біліктілігін арттыру бойынша;
этика мәселелері бойынша;
дауларды қарау бойынша жұмыс органдары (комитеттері) бар.
Кәсіби аудиторлық ұйымдардың сондай-ақ қалауы бойынша басқа жұмыс органдары (комитеттері) болуы мұмкін.
6. Кәсіби ұйымдардың құжаттарын қарау (өтінішті қабылдаған сәттен бастап) және аккредиттеу туралы куәлікті беру туралы немесе аккредиттеуден бас тарту туралы шешімді қабылдау мерзімі бес жұмыс күнін құрады.
7. Өтінішті (сұрау салуды) қарау қорытындылары бойынша уәкілетті орган аккредиттеу туралы (қағаз немесе электрондық түрде) куәлікті береді.
8. Уәкілетті орган дәйексіз мәліметтерді ұсынған және Заңның 10-бабының 4-тармағының талабына сәйкес келмеген жағдайда кәсіби ұйымды аккредиттеуден бас тарту туралы уәжделген жауап шығарады.
9. Уәкілетті орган аккредиттеуге өтініш (сұрау салу) түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде осы Ереженің 3-тармағында көрсетілген өтінішті (сұрау салуды) және мәліметтер нысанын толтыру толықтығын тексереді. Өтініштің (сұрау салудың) және мәліметтер нысанының дұрыс ресімделмеу фактісі анықталған жағдайда көрсетілген мерзімдерде өтінішті (сұрау салуды) бұдан әрі қараудан бас тарту туралы уәжделген жауапты береді.
10. Кәсіби ұйымның аккредиттелуі туралы куәлік аккредиттеуді растайтын ресми құжат болып табылады, Қазақстан Республикасының барлық аумақтарында жұмыс істейді және уәкілетті орган жүргізетін аккредиттелген кәсіби ұйымдар тізілімінде міндетті тіркеуге жатады.
Кәсіби ұйымның аккредиттелуі туралы куәлік осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс істеу мерзімі шектелмей беріледі.

11. Уполномоченный орган обеспечивает изготовление, учет и хранение бланков свидетельства об аккредитации профессиональной организации.
12. С момента вынесения уполномоченным органом решения о лишении свидетельства об аккредитации, по основаниям, предусмотренным в статье 12 Закона профессиональная организация возвращает свидетельство в десятидневный срок.
13. Профессиональная организация вправе обжаловать решение уполномоченного органа в судебном порядке.
14. Уполномоченный орган ведет реестр аккредитованных профессиональных организаций и размещает его на сайте уполномоченного органа.
В случае изменения реестра аккредитованных профессиональных организаций уполномоченный орган обновляет размещенную на собственном интернет-ресурсе информацию в течение трех рабочих дней со дня поступления информации об изменении.
Приложение 1
к Правилам аккредитации
профессиональной аудиторской организации
форма
Заявление
Прошу аккредитовать _________________________________________________
_____________________________________________________________________
(полное наименование профессиональной организации, БИН)
для осуществления профессиональной аудиторской деятельности
Местонахождение: ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель
профессиональной организации _____________ __________________________
(подпись)              (Ф.И.О.)
М.П.                _______________________
(дата)
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах
____________ «___» ___________20__ г.
(подпись)
Приложение 2
к Правилам аккредитации
профессиональной аудиторской организации
форма
Сведения об аудиторах и аудиторских организаций
Членов ______________________________________________________
___________________________________________________________________
(указывается наименование профессиональной
организации аудиторов, БИН)
Табл. № 1
п/п
ИИН
Ф.И.О.
аудитора
Адрес
места
жительства,
телефон
Номер
квалификационного
свидетельства
и дата
его
выдачи
Дата
вступления
в профессиональную
организацию
Номер
членского
билета
или документа,
подтверждающего
членство в
профессиональной
организации
аудиторов
Место работы
(наименование аудиторской
организации)
1
2
3
4
5
6
7
8
Табл. № 2
п/п
БИН
Наименование
аудиторской
организации
Юридический
адрес,
номер
и дата
свидетельства
о гос.
регистрации
Номер
лицензии на
аудиторскую
деятельность
и дата
ее выдачи
Дата
вступления в
профессиональную
организацию аудиторов
Номер
членского
билета
или
документа,
подтверждающего
членство
в профессиональной
организации
аудиторов
ИИН
Ф.И.О. руководителя, номер квалификационного свидетельства «аудитор»
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Сведения о структуре,
наличии рабочих органов
Структура профессиональной организации (комитеты, отделы и т.д.)
Название подразделения
ИИН
Ф.И.О. руководителя
Наименование должности
Контактный телефон
1
2
3
4
5
*наличие не менее трех аудиторов в каждом структурном
подразделении
Руководитель
профессиональной организации _____________ ________________________
(подпись)            (Ф.И.О.)
М.П.              __________________
(дата)
Приложение 3
к Правилам аккредитации
профессиональной аудиторской организации
форма
Свидетельство об аккредитации № ____
Настоящее свидетельство выдано ____________________________________
___________________________________________________________________
(полное наименование профессиональной организации)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(местонахождение, БИН)
___________________________________________________________________
Свидетельство выдается без ограничения срока, и действует на всей
территории Республики Казахстан.
Орган, выдавший свидетельство _______________________________
___________________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
Основание: Приказ ___________________________________________
(полное наименование
уполномоченного органа)
от «___» ________ 20___ г. № ____
Дата выдачи «___» ____________ 20___ г.

11. Уәкілетті орган кәсіби ұйымның аккредиттелуі туралы куәліктің бланкісін жасауды, есепке алуды және сақтауды қамтамасыз етеді.
12. Уәкілетті орган аккредиттеу туралы куәліктен айыру туралы шешім шығарған сәттен бастап Заңның 12-бабында көзделген негіздер бойынша кәсіби ұйым он күндік мерзімде куәлікті қайтарады.
13. Кәсіби ұйым уәкілетті органның шешіміне сот тәртібінде шағымдануға құқылы.
14. Уәкілетті орган аккредиттелген кәсіби ұйымдар тізілімін жүргізеді және оны уәкілетті органның сайтына орналастырады.
Уәкілетті орган аккредиттелген кәсіби ұйымдар тізілімі өзгерген жағдайда өз интернет-ресурсына орналастырылған ақпаратты өзгеріс туралы ақпарат түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жаңартады.
«Кәсіби аудиторлық ұйымды
аккредиттеу туралы куәлікті беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
нысан
Өтiнiш
_____________________________________________________________________
(кәсіби ұйымның толық атауы, БСН)
________________________ кәсіби аудиторлық қызметтi жүзеге асыру үшiн
__________________________ аккредиттеудi (қайта ресімдеуді) сұраймын.
Орналасқан жерi: ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Кәсiби ұйымның
басшысы               _____________ __________________
(қолы)         (Т.А.Ә.)
М.О. _______________________
(күні)
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді қолдануға келісемін.
20___ж. «___» __________________________________
«Кәсіби аудиторлық ұйымды
аккредиттеу туралы куәлікті беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
нысан
Аудиторлар мен аудиторлық ұйымдар туралы мәліметтер
Мүшелер _____________________________________________________________
(аудиторлардың кәсіби ұйымының атауы көрсетіледі, БСН)
№ 1-кесте
Р/с №
ЖСН
Аудитордың Т.А.Ә.
Тұрғылықты жерінің мекен жайы, телефоны
Білік
тілік куәлігінің нөмірімен берілген күні
Кәсіби ұйымға өту күні
Аудиторлардың кәсіби ұйымына мүшелігін растайтын құжаттың немесе мүшелік билетінің нөмірі
Жұмыс орны (аудиторлық ұйымның атауы)
1
2
3
4
5
6
7
8
№ 2-кесте
Р/с №
БСН
Аудиторлық ұйымның атауы
Заңды
мекен
жайы, мем.
тіркеу туралыкуәліктің нөмірімен күні
Аудиторлық қызметке арналған лицензия нөмірі және оның берілген күні
Аудиторлардың кәсіби ұйымына өту күні
Аудиторлардың кәсіби ұйымына мүшелігін растайтын құжаттың немесе мүшелік билетінің нөмірі
Басшының
Т.А.Ә.
1
2
3
4
5
6
7
8
Жұмыс органдарының құрылымы, бар болуы туралы мәліметтер
Кәсіби ұйымның құрылымы
(комитеттер, бөлімдер және т.б.)
Бөлімшенің атауы
ЖСН
Басшының Т.А.Ә.
Лауазымының атауы
Байланыс
телефоны,
1
2
3
4
5
*әрбір құрылымдық бөлімшеде кемінде ұш аудитордың болуы
Кәсіби ұйымның
басшысы ___________________ ___________________
(қолы)                 (Т.А.Ә.)
М.О. _______________
(күні)
«Кәсіби аудиторлық ұйымдарды
аккредиттеу ережесіне
3-қосымша
нысан
№___ аккредиттеу туралы куәлігі
Осы куәлік
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(кәсіби аудиторлық ұйымның толық атауы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(кәсіби аудиторлық ұйымның толық атауы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(орналасқан жері, ЖСН)
_____________________________________________________________ берілді
Куәлік шектеусіз мерзімге беріледі және Қазақстан Республикасының барлық аумағында жұмыс істейді.
Куәлікті берген орган _______________________________________________
_____________________________________________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
Негіздеме: __________________________________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
20 ___ жылғы "____"_____________№____ бұйрығы
Берілген күні 20 ____ ж. "___"____________________